Everyone's A Winner Best Dressed Chicken -
Kingston, JA
6/19/2016

race logo










					
             EVERYONE'S A WINNER BEST DRESSED CHICKEN 5K & 9K
                          Hope Botanical Gardens
                           Sunday, June 19, 2016

                   ********** 5K WALK AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  6935 Paula Sinclair      F  42 AGELESS WONDERS    00:32:28 
    2  7025 Tracey Tapper       F  36 BANK OF JAMAICA    00:32:57 
    3  6885 Denise Allen        F  37 EVERY MAN FI DEMSE 00:34:11 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  6967 O'Shea Morgan       M  30 TEAM NCU           00:29:03 
    2  7102 Lenworth Hunter     M  49                    00:29:03 
    3  6968 Jon Oliphant        M  34 TEAM NCU           00:29:49 



        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                  ********** FEMALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7124 Zoe Forrester       F   7 THE BEST DRESSED CHICKEN  01:01:19 

                   ********** MALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6890 Nathan Chung        M   7 FLOW RUNNING CLUB         00:51:13 
    2  7245 Devonte Lawrence    M   6 THE BEST DRESSED CHICKEN  00:55:24 
    3  7144 Zachary Forrester   M   9 THE BEST DRESSED CHICKEN  01:01:11 

                 ********** FEMALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7130 Gabrielle Phillips  F  11 THE BEST DRESSED CHICKEN  00:54:04 

                  ********** MALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7071 Nukrumah Broderick  M  13 HI-LYTE ROAD RACE TEAM    00:38:57 

                 ********** FEMALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7031 Brittnie Lee        F  19 BRIJADE FIT               00:41:19 

                  ********** MALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7226 Joshua Guiness-Brow M  15                           00:38:35 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 24 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6911 Sandy Mullings      F  23                           00:37:31 

                  ********** MALE Ages 20 - 24 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7229 Oshando Johnson     M  23 DIGICEL                   00:33:02 

                 ********** FEMALE Ages 25 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7075 Loy Shaine Madden   F  25 JN GROUP                  00:35:39 

                  ********** MALE Ages 25 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7105 Jason Whynn         M  26                           00:29:51 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 34 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6981 Melissa Gayle       F  33                           00:40:02 

                  ********** MALE Ages 30 - 34 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6967 O'Shea Morgan       M  30 TEAM NCU                  00:29:03 

                 ********** FEMALE Ages 35 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7025 Tracey Tapper       F  36 BANK OF JAMAICA           00:32:57 

                  ********** MALE Ages 35 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7069 Dennis Broderick    M  38 HI-LYTE ROAD RACE TEAM    00:32:54 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 44 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6935 Paula Sinclair      F  42 AGELESS WONDERS           00:32:28 

                  ********** MALE Ages 40 - 44 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7038 Lipton Lee          M  43 BRIJADE FIT               00:32:28 

                 ********** FEMALE Ages 45 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6987 Nadine Maitland     F  47                           00:37:05 

                  ********** MALE Ages 45 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7102 Lenworth Hunter     M  49                           00:29:03 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 54 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7151 Fern Townsend       F  54 BODY BY KURT              00:35:11 

                  ********** MALE Ages 50 - 54 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7241 Fitzroy Rodriques   M  52 PACERS RUNNING CLUB       00:33:31 

                 ********** FEMALE Ages 55 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6892 Michelle Lee        F  58 PACERS RUNNING CLUB       00:31:20 

                  ********** MALE Ages 55 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6937 Devon Kitson        M  55 AGELESS WONDERS           00:33:37 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 64 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6997 Lorraine Wilson     F  62                           00:45:01 

                  ********** MALE Ages 60 - 64 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6966 Gosford Lawrence Sn M  61 TEAM NCU                  00:41:29 

                 ********** FEMALE Ages 65 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  7108 Pat Smart           F  65 DIABETES ASSOCIATION OF J 00:51:38 

                  ********** MALE Ages 65 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6948 Delroy Jones        M  65 FLOW RUNNING CLUB         00:39:30 

                 ********** FEMALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6983 Jennifer Hanna      F  74                           00:39:57 

                  ********** MALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  6938 Owen Miller         M  73 AGELESS WONDERS           00:36:56 



----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM CHAMPIONSHIP - 5K WALK
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:43:56 TEAM NCU                      (  32:48)
========================================
  1    29:03   6967 O'Shea Morgan       M 30 TEAM NCU                       
  2    29:49   6968 Jon Oliphant        M 34 TEAM NCU                       
  3    30:01   6969 Hossein Patterson   M 28 TEAM NCU                       
  4    33:34   6965 Gosford Lawrence    M 31 TEAM NCU                       
  5    41:29   6966 Gosford Lawrence Snr M 61 TEAM NCU                       

  2. 2:51:10 AGELESS WONDERS               (  34:14)
========================================
  1    32:28   6935 Paula Sinclair      F 42 AGELESS WONDERS                
  2    33:37   6937 Devon Kitson        M 55 AGELESS WONDERS                
  3    34:01   6939 Eric Thompson       M 44 AGELESS WONDERS                
  4    34:08   6884 Gerald Tyndale      M 55 AGELESS WONDERS                
  5    36:56   6938 Owen Miller         M 73 AGELESS WONDERS                

  3. 3:06:55 HI-LYTE ROAD RACE TEAM        (  37:23)
========================================
  1    32:54   7069 Dennis Broderick    M 38 HI-LYTE ROAD RACE TEAM         
  2    34:57   7070 Hopeton Broderick   M 42 HI-LYTE ROAD RACE TEAM         
  3    37:04   7073 Michael Muir        M 57 HI-LYTE ROAD RACE TEAM         
  4    38:57   7071 Nukrumah Broderick  M 13 HI-LYTE ROAD RACE TEAM         
  5    43:03   7065 Sherylle Guiness-Muir F 48 HI-LYTE ROAD RACE TEAM