Graniteman Triathlon Clearwater -
Clearwater, MN
7/10/2016

race logo










					                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                     Clearwater - MN - July 9, 2016
                                         SPRINT .44 Mile Swim - 14.34 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/20    170 Casey Miller            Baxter             MN  37 M    18 11:52  1:32  0:50    1   34:15 25.1  0:44    1   17:57  5:48 1:05:37 
    2   1/5     329 Nicholas Klonne         Rockford           MN  19 M     4 10:47  1:24  0:36    5   35:22 24.3  0:49    2   18:06  5:51 1:05:37 
    3   1/23    178 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30 M    10 11:13  1:27  0:51    4   35:20 24.4  0:56    3   19:16  6:13 1:07:34 
    4   1/13     53 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M     9 11:11  1:27  0:51    2   34:19 25.1  0:58    7   20:22  6:34 1:07:39 
    5   1/7     252 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M     5 10:57  1:25  0:51    9   36:44 23.4  0:54    4   19:54  6:25 1:09:18 
    6   2/23    201 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M    27 12:22  1:36  0:36    3   34:37 24.9  0:47   15   21:38  6:59 1:09:59 
    7   2/13    242 Colin Smith             Minneapolis        MN  46 M    31 12:42  1:39  1:04    7   36:00 23.9  1:03    9   20:31  6:38 1:11:18 
    8   1/10    153 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M    74 14:38  1:54  0:34    6   35:26 24.3  0:44   11   20:51  6:44 1:12:11 
    9   2/5     220 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M     8 11:10  1:27  0:43   36   40:37 21.2  0:40    5   20:04  6:29 1:13:12 
   10   1/12    327 Jesse Shaw              St. Cloud          MN  44 M    50 13:34  1:46  1:00    8   36:13 23.8  0:54   19   21:59  7:06 1:13:37 
   11   3/23    166 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30 M     6 11:06  1:26  0:53   27   39:53 21.6  1:04   12   21:05  6:49 1:14:01 
   12   2/7     104 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29 M    36 13:04  1:42  1:11   13   37:37 22.9  1:19   13   21:33  6:57 1:14:42 
   13   3/7     122 Marcus Kasper           Monticello         MN  25 M    16 11:48  1:32  1:41   22   39:10 22.0  0:59   16   21:44  7:01 1:15:21 
   14   2/20     54 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M    40 13:17  1:43  0:50   15   38:11 22.5  0:58   22   22:18  7:12 1:15:33 
   15   2/12     65 Victor Ferris           Minneapolis        MN  40 M    58 14:00  1:49  1:07   21   38:58 22.1  1:11   10   20:49  6:43 1:16:03 
   16   4/23    183 Jason Neumann           St. Cloud          MN  34 M    41 13:21  1:44  1:18   11   37:09 23.2  1:18   30   23:15  7:30 1:16:19 
   17   5/23    330 Riant Northway          Nisswa             MN  34 M    49 13:33  1:45  1:08   10   37:02 23.2  1:12   32   23:26  7:34 1:16:19 
   18   4/7      43 Will Delaney            Saint Michael      MN  27 M    22 12:02  1:34  1:48   14   38:11 22.5  1:23   27   23:01  7:26 1:16:22 
   19   3/13    176 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49 M     1  9:21  1:13  1:07   51   41:22 20.8  1:04   38   23:52  7:42 1:16:43 
   20   6/23    137 Alex Kunesh             Baxter             MN  30 M    65 14:15  1:51  1:24   16   38:14 22.5  1:08   18   21:51  7:03 1:16:49 
   21   1/4      83 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55 M    42 13:22  1:44  1:16   20   38:51 22.1  1:18   20   22:12  7:10 1:16:58 
   22   3/12    289 Mark Wolvert            Sauk Rapids        MN  40 M    34 12:49  1:40  1:38   17   38:21 22.4  1:48   23   22:33  7:17 1:17:07 
   23   3/20    237 Josh Sell               Waconia            MN  37 M    29 12:32  1:38  2:09   40   40:46 21.1  0:57   14   21:35  6:58 1:17:57 
   24   4/13    203 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48 M    84 15:08  1:58  0:39   12   37:36 22.9  0:56   39   23:55  7:43 1:18:11 
   25   4/20     13 Ryan Barrett            Sartell            MN  37 M    66 14:18  1:51  1:08   19   38:50 22.2  1:16   26   23:00  7:25 1:18:30 
   26   5/20      7 Todd Archbold           Maple Grove        MN  35 M    33 12:49  1:40  1:21   29   39:58 21.5  1:08   35   23:35  7:37 1:18:49 
   27   7/23    212 John Rammel             Sartell            MN  32 M    35 12:49  1:40  0:55   18   38:23 22.4  1:02   71   26:23  8:31 1:19:29 
   28   5/13     15 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  47 M    32 12:45  1:39  0:53   26   39:49 21.6  1:02   53   25:11  8:08 1:19:39 
   29   6/20    185 Chris Nichols           Maple Grove        MN  37 M    46 13:26  1:45  0:55   25   39:34 21.7  0:59   52   24:59  8:04 1:19:50 
   30   3/5     278 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  16 M    62 14:07  1:50  2:15   65   42:12 20.4  1:22    6   20:13  6:32 1:20:08 
   31   4/5     259 Kyle Swenson            Rogers             MN  14 M    14 11:43  1:31  1:44   70   42:40 20.2  1:13   25   22:57  7:24 1:20:15 
   32   8/23    331 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  33 M    24 12:14  1:35  1:44   32   40:26 21.3  1:31   45   24:34  7:56 1:20:28 
   33   1/9      10 Alexandra Badger        St Cloud           MN  27 F    20 12:00  1:33  0:33   74   43:13 19.9  0:54   41   24:12  7:49 1:20:50 
   34   7/20    101 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  37 M    56 13:51  1:48  1:44   44   40:55 21.0  1:27   24   22:57  7:24 1:20:51 
   35   1/8      80 Jake Gohl               Monticello         MN  21 M   106 15:57  2:04  1:18   30   40:20 21.3  1:03   28   23:01  7:26 1:21:37 
   36   2/4     112 Ken Janda               Saint Paul         MN  55 M    69 14:28  1:53  1:15   56   41:30 20.7  1:02   34   23:34  7:36 1:21:47 
   37   1/13    186 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38 F    55 13:47  1:47  0:43   47   41:06 20.9  0:55   57   25:20  8:11 1:21:50 
   38   4/12     77 Bob Glamm               Blaine             MN  43 M    39 13:09  1:42  1:14   42   40:54 21.0  1:26   55   25:13  8:08 1:21:55 
   39   2/8     159 Joseph Martin           Ramsey             MN  20 M   115 16:28  2:08  1:05   52   41:23 20.8  1:18   17   21:50  7:03 1:22:03 
   40   1/3     308 Jane Peterson           St. Cloud          MN  48 F    15 11:47  1:32  2:02   72   42:56 20.0  1:31   36   23:50  7:42 1:22:04 
   41   8/20    152 Steven Macdonald        Saint Cloud        MN  36 M    60 14:04  1:49  0:45   31   40:24 21.3  1:14   61   25:39  8:17 1:22:04 
   42   2/10    277 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  50 M    48 13:30  1:45  1:33   45   40:56 21.0  1:33   48   24:41  7:58 1:22:11 
   43   2/3      68 Sarah Foley             Cologne            MN  45 F    37 13:06  1:42  1:31   64   42:11 20.4  1:00   46   24:35  7:56 1:22:21 
   44   9/20    108 Paul Hydukovich         St. Michael        MN  35 M    47 13:27  1:45  1:33   59   41:40 20.6  1:14   50   24:51  8:01 1:22:42 
   45   6/13     45 Scott Dezurik           Avon               MN  48 M    94 15:28  2:00  0:41   48   41:10 20.9  1:06   42   24:27  7:54 1:22:50 
   46   9/23    224 Russ Rosckes            Plymouth           MN  34 M    85 15:09  1:58  1:42   33   40:29 21.3  1:08   43   24:29  7:54 1:22:54 
   47  10/20    234 Joe Schulte             Sartell            MN  37 M    61 14:06  1:50  1:15   38   40:42 21.1  1:30   59   25:27  8:13 1:22:58 
   48   5/12     35 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40 M    79 14:55  1:56  1:33   28   39:54 21.6  1:02   76   26:37  8:35 1:23:58 
   49   3/3      95 Laura Hjort             Elk River          MN  49 F    70 14:31  1:53  1:26   35   40:34 21.2  1:14   73   26:27  8:32 1:24:11 
   50   7/13    258 Greg Swenson            Rogers             MN  47 M    25 12:15  1:35  1:38   24   39:32 21.8  1:13  127   29:55  9:39 1:24:32 
   51   5/7     246 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29 M    64 14:14  1:51  2:17   39   40:45 21.1  2:13   56   25:14  8:09 1:24:42 
   52   1/9      32 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22 F     7 11:10  1:27  1:19   90   44:29 19.3  1:06   78   26:41  8:37 1:24:43 
   53  10/23     20 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34 M   117 16:41  2:10  1:00   23   39:19 21.9  0:59   86   26:56  8:42 1:24:54 
   54   2/9      46 Beth Dingmann           St. Joseph         MN  29 F    23 12:07  1:34  1:04   86   44:16 19.4  1:11   75   26:31  8:33 1:25:07 
   55  11/23    110 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  34 M   101 15:40  2:02  1:42   67   42:30 20.2  2:06   29   23:14  7:30 1:25:10 
   56   8/13     21 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  45 M   103 15:44  2:02  1:19   37   40:37 21.2  2:00   62   25:47  8:19 1:25:24 
   57   1/9     225 Megan Rose              Sartell            MN  32 F   142 18:25  2:23  1:05   71   42:43 20.1  1:33   21   22:13  7:10 1:25:58 
   58  12/23    149 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34 M    81 15:01  1:57  1:54   34   40:31 21.2  1:19   89   27:23  8:50 1:26:06 
   59   3/10    206 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53 M   123 17:14  2:14  1:21   69   42:37 20.2  1:25   37   23:50  7:42 1:26:25 
   60   3/8     239 Bob Simson              Minneapolis        MN  24 M    12 11:34  1:30  2:53   91   44:42 19.2  1:15   66   26:08  8:26 1:26:31 
   61   2/9     271 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32 F    87 15:15  1:59  1:42   57   41:33 20.7  1:24   80   26:45  8:38 1:26:37 
   62   6/12    199 Bryan Pearson           Milaca             MN  41 M   104 15:49  2:03  1:12   60   41:40 20.6  1:32   72   26:26  8:32 1:26:38 
   63   7/12     39 James Dahl              Maple Grove        MN  43 M   102 15:43  2:02  1:36   58   41:35 20.7  1:52   65   26:08  8:26 1:26:52 
   64   1/3     154 John Mahowald           Saint Cloud        MN  65 M    91 15:21  1:59  2:55   43   40:55 21.0  1:23   79   26:42  8:37 1:27:14 
   65   9/13    218 Jason Riley             Maple Grove        MN  45 M   110 16:07  2:05  1:34   50   41:20 20.8  1:26   87   27:07  8:45 1:27:33 
   66   1/10     58 Cortney Engen           St Louis Park      MN  40 F    43 13:24  1:44  1:21   49   41:13 20.9  1:46  132   30:13  9:45 1:27:55 
   67   3/4      11 Robert Badger           Cottage Grove      MN  56 M    97 15:33  2:01  1:30   63   42:00 20.5  1:18   93   27:42  8:56 1:28:00 
   68   2/10    207 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  40 F    78 14:51  1:56  1:35   53   41:23 20.8  1:25  111   28:51  9:19 1:28:03 
   69   2/13    162 Betsy McCann            Minnetonka         MN  35 F    89 15:18  1:59  1:00  100   46:17 18.6  1:05   49   24:42  7:58 1:28:20 
   70   8/12     33 Dan Christoferson       Otsego             MN  43 M   108 15:58  2:04  2:25   77   43:35 19.7  1:13   54   25:13  8:08 1:28:21 
   71   3/9      26 Kristina Burrack        Minneapolis        MN  30 F    93 15:24  2:00  3:00   82   43:54 19.6  2:07   40   24:02  7:46 1:28:25 
   72   4/4     161 Gunther Maurus          Mankato            MN  55 M    80 14:56  1:56  3:04   41   40:47 21.1  1:42   97   27:58  9:02 1:28:25 
   73   9/12     88 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42 M   105 15:55  2:04  1:16   54   41:24 20.8  1:20  107   28:38  9:14 1:28:31 
   74   4/10     62 Mike Ewing              Saint Cloud        MN  50 M     3 10:38  1:23  3:24   96   45:50 18.8  1:58   81   26:46  8:38 1:28:34 
   75   4/8     174 Matthew Minks           Minnetonka         MN  23 M    13 11:36  1:30  2:07  112   47:08 18.3  1:32   69   26:18  8:29 1:28:38 
   76   1/6      82 Julie Grafft            Chanhassen         MN  53 F    26 12:17  1:36  1:20   95   45:29 18.9  1:56   95   27:48  8:58 1:28:49 
   77   5/10    296 Mark Zelenak            Fridley            MN  50 M    19 11:55  1:33  2:30   94   45:10 19.0  1:47   96   27:49  8:59 1:29:08 
   78  11/20    196 Robert Opheim           St. Cloud          MN  37 M    17 11:51  1:32  2:41   68   42:32 20.2  2:33  121   29:45  9:36 1:29:20 
   79  13/23     42 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31 M   124 17:19  2:15  2:12   66   42:24 20.3  1:18   67   26:15  8:28 1:29:27 
   80  14/23     81 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34 M   116 16:33  2:09  2:16  129   48:53 17.6  1:57    8   20:24  6:35 1:30:01 
   81   2/3     223 Thomas Rohman           South Haven        MN  69 M    95 15:29  2:00  1:32   78   43:35 19.7  1:17  103   28:18  9:08 1:30:10 
   82   6/10    139 Dwight Larsen           Plymouth           MN  53 M    96 15:29  2:01  2:21   81   43:50 19.6  1:32   88   27:07  8:45 1:30:18 
   83  12/20    209 Tom Prior               Richmond           MN  39 M   141 18:21  2:23  2:15   85   44:16 19.4  1:03   44   24:32  7:55 1:30:26 
   84   3/10     59 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43 F    72 14:34  1:53  1:07   76   43:24 19.8  1:44  120   29:42  9:35 1:30:29 
   85  13/20     40 Joel Dahlin             Sartell            MN  39 M   120 16:54  2:11  1:46   61   41:44 20.6  1:34  106   28:37  9:14 1:30:33 
   86  15/23    158 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33 M    98 15:38  2:02  2:08  133   49:10 17.5  0:46   33   23:29  7:35 1:31:09 
   87   1/9     140 Jeanne Lau              White Bear Lake    MN  57 F   107 15:57  2:04  2:41   87   44:23 19.4  1:45   77   26:39  8:36 1:31:24 
   88   6/7     292 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27 M   136 18:01  2:20  1:42   93   45:00 19.1  1:21   58   25:25  8:12 1:31:27 
   89  10/13    286 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45 M    67 14:23  1:52  2:11  110   46:58 18.3  1:08   82   26:52  8:40 1:31:30 
   90  16/23     76 Brian Gill              Crystal            MN  30 M    73 14:34  1:53  2:14   97   45:56 18.7  1:29   90   27:24  8:51 1:31:36 
   91   1/5     276 Raeley Walz             Sauk Rapids        MN  17 F    28 12:31  1:37  2:50  102   46:20 18.6  1:45  101   28:15  9:07 1:31:39 
   92   7/7      99 Andrew Hoganson         Hanover            MN  27 M   100 15:40  2:02  1:42  125   48:16 17.8  1:26   47   24:40  7:58 1:31:42 
   93   3/13    228 Erin Ross               St. Joseph         MN  38 F    83 15:04  1:57  1:29   92   44:49 19.2  1:14  115   29:20  9:28 1:31:54 
   94  17/23    100 Jason Hoium             Minneapolis        MN  30 M   176 21:40  2:48  4:00   46   41:01 21.0  2:16   31   23:19  7:32 1:32:14 
   95   5/8     115 Alexander Johannes      Clearwater         MN  21 M    21 12:01  1:34  3:46  128   48:43 17.7  1:31   74   26:29  8:33 1:32:28 
   96   3/3       4 Tom Amundson            Minneapolis        MN  65 M    82 15:03  1:57  1:25   80   43:37 19.7  1:41  136   30:51  9:58 1:32:36 
   97  11/13    235 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  47 M   158 19:39  2:33  2:37   55   41:29 20.7  1:32   91   27:31  8:53 1:32:46 
   98  10/12    113 Perry Jansen            Sauk Rapids        MN  42 M   167 20:35  2:40  2:38   62   41:54 20.5  1:29   70   26:21  8:30 1:32:56 
   99  18/23    236 Greg Schutte            Blaine             MN  34 M    57 13:57  1:49  2:00   84   44:00 19.6  1:42  143   31:26 10:09 1:33:02 
  100   1/5     187 Peter Nord              Sartell            MN  60 M    90 15:19  1:59  1:41   75   43:13 19.9  1:47  139   31:10 10:03 1:33:08 
  101   2/9     205 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58 F    45 13:25  1:44  2:14  106   46:43 18.4  1:34  123   29:46  9:36 1:33:40 
  102   6/8      89 Edward Hanson           Monticello         MN  22 M    88 15:16  1:59  1:49  113   47:11 18.2  0:53  113   29:05  9:23 1:34:12 
  103  19/23    120 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31 M    68 14:24  1:52  2:48   98   46:01 18.7  1:50  118   29:32  9:32 1:34:33 
  104   3/9     142 Angela Leadens          Hanover            MN  27 F   112 16:10  2:06  2:34  108   46:52 18.4  1:01  100   28:13  9:06 1:34:48 
  105   4/9      72 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29 F    53 13:45  1:47  1:46  105   46:31 18.5  1:45  142   31:21 10:07 1:35:07 
  106   4/13     51 Shawn Duerr             Baxter             MN  35 F   121 17:00  2:12  1:33  127   48:38 17.7  1:22   85   26:56  8:42 1:35:27 
  107   2/9      28 Mehgan Carmichael       St. Cloud          MN  24 F    11 11:21  1:28  4:04  141   50:13 17.1  1:39  104   28:28  9:11 1:35:44 
  108   3/9      86 Sue Haller              Clearwater         MN  55 F   134 17:55  2:19  1:51  104   46:28 18.5  1:50   94   27:48  8:58 1:35:51 
  109   4/9     134 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  31 F   143 18:32  2:24  1:40  131   48:55 17.6  1:01   63   25:56  8:22 1:36:03 
  110   7/10    213 Tony Ramunno            Big Lake           MN  54 M   168 20:44  2:41  1:54   73   43:12 19.9  1:30  110   28:50  9:18 1:36:08 
  111  14/20    130 Sam Kokesh              Eden Prairie       MN  35 M    86 15:10  1:58  1:38  157   52:35 16.4  0:53   84   26:55  8:41 1:37:09 
  112   5/9     172 Sara Miller             Mora               MN  28 F    30 12:36  1:38  2:09  146   50:48 16.9  1:17  134   30:25  9:49 1:37:12 
  113   8/10    194 Michael Oneal           Big Lake           MN  51 M   146 18:40  2:25  3:46  116   47:14 18.2  1:30   68   26:18  8:29 1:37:25 
  114   4/10    204 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  40 F    63 14:12  1:50  4:12   83   43:54 19.6  2:47  153   32:24 10:28 1:37:28 
  115  12/13    107 Matt Hwang              St. Cloud          MN  48 M    38 13:07  1:42  2:13  101   46:20 18.6  2:09  158   33:56 10:57 1:37:42 
  116  15/20    208 Jason Primus            Sartell            MN  36 M   150 19:06  2:29  2:10  109   46:52 18.4  1:49   98   28:00  9:02 1:37:56 
  117   6/9     267 Britt Vander Eyk        St. Cloud          MN  26 F    51 13:36  1:46  4:01  156   52:29 16.4  1:00   83   26:53  8:41 1:37:57 
  118   2/5     216 Steve Regli             Lakeville          MN  64 M   118 16:44  2:10  2:03  117   47:19 18.2  1:45  130   30:11  9:45 1:38:00 
  119   3/9     138 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22 F   139 18:05  2:21  2:28  137   49:51 17.3  0:56   92   27:38  8:55 1:38:56 
  120   5/13    145 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  35 F   122 17:01  2:12  1:29  135   49:12 17.5  1:32  126   29:55  9:39 1:39:06 
  121   2/5     272 Tess Voller             Monticello         MN  19 F   111 16:08  2:06  2:44  138   49:59 17.2  1:03  116   29:21  9:29 1:39:14 
  122   2/6     132 Mary Koshiol            Clearwater         MN  53 F   165 20:24  2:39  1:32  103   46:22 18.6  1:11  128   29:57  9:40 1:39:24 
  123   3/6     177 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52 F   157 19:38  2:33  2:56  114   47:11 18.2  1:44  102   28:18  9:08 1:39:44 
  124   5/10    287 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44 F   114 16:21  2:07  1:37  145   50:44 17.0  1:05  129   30:01  9:41 1:39:46 
  125  20/23    109 Oleg Iatic              St Cloud           MN  34 M   130 17:43  2:18  2:01  130   48:53 17.6  1:25  124   29:46  9:36 1:39:46 
  126  21/23     31 Ryan Chase              Bloomington        MN  31 M   163 20:01  2:36  3:23   88   44:23 19.4  2:25  122   29:46  9:36 1:39:56 
  127  11/12    131 Brent Koning            Maple Grove        MN  42 M   179 22:35  2:56  2:02   79   43:37 19.7  1:35  135   30:33  9:52 1:40:20 
  128   4/6     244 Penny Springer          Prior Lake         MN  52 F   119 16:46  2:10  1:53  115   47:13 18.2  1:43  156   33:10 10:42 1:40:43 
  129  16/20    229 Cory Ryan               South St. Paul     MN  35 M   138 18:02  2:20  4:57  149   51:18 16.8  1:35   51   24:54  8:02 1:40:45 
  130   6/10    126 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  41 F    52 13:39  1:46  0:57   89   44:25 19.4  2:06  176   39:43 12:49 1:40:48 
  131   4/9      60 Emily Erickson          St. Cloud          MN  20 F   153 19:15  2:30  2:24  120   47:39 18.1  1:55  125   29:48  9:37 1:41:00 
  132   6/13    269 Angela Viere            Richmond           MN  37 F   152 19:12  2:29  3:36  122   47:52 18.0  2:03  108   28:39  9:15 1:41:21 
  133   5/9     136 Katelyn Kunde           Monticello         MN  20 F    77 14:45  1:55  1:22  132   49:08 17.5  1:17  166   34:58 11:17 1:41:27 
  134   7/13    171 Christa Miller          Baxter             MN  36 F   159 19:43  2:33  2:24  126   48:34 17.7  2:28  105   28:37  9:14 1:41:44 
  135   4/9     264 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  59 F    54 13:46  1:47  2:10  158   52:48 16.3  2:04  147   31:47 10:15 1:42:32 
  136   5/9     200 Kris Peterson           Clearwater         MN  56 F   178 22:13  2:53  2:10  107   46:49 18.4  2:01  117   29:26  9:30 1:42:36 
  137   5/9      23 Jessica Brownell        St. Cloud          MN  31 F   149 18:52  2:27  2:52  160   53:38 16.0  1:18   64   26:04  8:25 1:42:43 
  138  17/20     52 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35 M   128 17:30  2:16  1:59  121   47:48 18.0  1:10  163   34:33 11:09 1:42:58 
  139   9/10    227 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52 M   126 17:26  2:16  3:09  111   47:05 18.3  3:13  152   32:24 10:28 1:43:15 
  140  18/20    219 Adam Ripple             Cold Spring        MN  35 M   148 18:48  2:26  2:08  140   50:05 17.2  0:57  145   31:46 10:15 1:43:42 
  141   7/10    144 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  42 F   131 17:49  2:19  1:58  134   49:11 17.5  2:41  150   32:10 10:23 1:43:46 
  142  12/12     64 Eric Felsch             St. Cloud          MN  44 M   177 22:12  2:52  5:22   99   46:09 18.6  1:08  112   29:01  9:22 1:43:49 
  143   1/1      14 Nancy Bauer             Champlin           MN  68 F   155 19:23  2:31  1:36  136   49:18 17.5  2:09  146   31:46 10:15 1:44:11 
  144   8/10     36 Dana Crumley            Avon               MN  41 F    76 14:40  1:54  2:55  144   50:43 17.0  1:38  161   34:24 11:06 1:44:17 
  145   6/9     128 Elizabeth Kokesh        Big Lake           MN  30 F   145 18:39  2:25  1:34  153   51:37 16.7  0:59  144   31:37 10:12 1:44:24 
  146   7/8     328 Krossland Shaw          St. Cloud          MN  22 M    99 15:39  2:02  1:33  151   51:20 16.8  1:22  165   34:51 11:15 1:44:42 
  147   7/9     167 Annie McSharry          Eau Claire         WI  28 F    59 14:01  1:49  1:52  147   51:03 16.9  2:08  171   35:49 11:33 1:44:51 
  148   8/9     198 Beth Pearson            Plymouth           MN  27 F    71 14:32  1:53  3:16  161   54:10 15.9  1:15  151   32:10 10:23 1:45:20 
  149   6/9     156 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57 F   164 20:20  2:38  1:32  118   47:24 18.2  1:04  168   35:17 11:23 1:45:36 
  150   5/5      37 Declan Crumley          Avon               MN  12 M   133 17:52  2:19  2:44  159   52:48 16.3  1:31  138   31:02 10:01 1:45:54 
  151   7/9     275 Barb Walz               Sartell            MN  55 F   160 19:44  2:33  2:27  148   51:09 16.8  1:27  141   31:20 10:07 1:46:05 
  152   7/9     274 Heidi Wallin            Willmar            MN  31 F    75 14:39  1:54  1:51  155   52:25 16.4  1:44  169   35:32 11:28 1:46:10 
  153   3/5     188 Britta Nordberg         Big Lake           MN  15 F   147 18:46  2:26  2:10  162   54:14 15.9  0:54  131   30:13  9:45 1:46:15 
  154   6/9     119 Kelsie Johnson          Champlin           MN  23 F   140 18:15  2:22  1:51  172   58:05 14.8  0:46   99   28:04  9:04 1:46:58 
  155   8/13    193 Laura Oman              Chaska             MN  37 F   135 17:58  2:20  2:47  139   50:04 17.2  2:08  160   34:10 11:02 1:47:05 
  156   4/5     326 Mackenzie Cruzen        Monticello         MN  19 F   156 19:35  2:32  2:28  176   59:06 14.6  0:55   60   25:39  8:17 1:47:41 
  157   3/5     129 Mark Kokesh             Eden Prairie       MN  61 M   172 21:04  2:44  4:54  152   51:27 16.7  1:32  114   29:09  9:25 1:48:05 
  158   5/6     256 Tracy Sudak             Chaska             MN  50 F   154 19:17  2:30  2:55  123   48:08 17.9  3:49  167   35:03 11:19 1:49:10 
  159   9/9     284 Nicole Westbrock        Sauk Centre        MN  25 F    44 13:25  1:44  2:01  170   57:57 14.8  1:08  164   34:47 11:14 1:49:16 
  160   4/5     238 Dave Sibley             Plymouth           MN  64 M   151 19:11  2:29  4:53  154   52:16 16.5  1:33  148   32:06 10:21 1:49:57 
  161   9/13     56 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38 F   166 20:34  2:40  3:57  143   50:36 17.0  3:39  140   31:16 10:06 1:50:01 
  162  22/23    127 Cory Klein              Robbinsdale        MN  31 M   183 27:04  3:30  3:14  119   47:27 18.1  1:53  137   30:52  9:58 1:50:28 
  163  10/13    240 Lisa Skelton            Brooklyn Park      MN  36 F   109 15:58  2:04  3:20  166   56:12 15.3  2:15  155   33:04 10:40 1:50:47 
  164   5/5      48 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19 F   129 17:42  2:18  2:27  165   56:03 15.4  2:30  154   32:30 10:29 1:51:10 
  165  13/13    197 Patrick Edeburn         Sartell            MN  49 M   173 21:12  2:45  3:46  142   50:30 17.0  2:33  170   35:37 11:30 1:53:36 
  166   8/9      67 Judi Fluger             St Paul            MN  55 F   170 20:48  2:42  1:22  124   48:14 17.8  2:18  179   41:21 13:21 1:54:01 
  167   7/9     266 Meredith Ubel           Woodbury           ND  20 F     2 10:37  1:23  3:42  178 1:01:47 13.9  1:34  172   37:59 12:15 1:55:38 
  168   8/9     210 Nicole Prom             Avon               MN  24 F    92 15:24  2:00  2:51  164   55:55 15.4  1:43  177   40:27 13:03 1:56:18 
  169   6/6      57 Amy Edelstein           Mankato            MN  50 F   137 18:01  2:20  3:07  150   51:19 16.8  3:08  178   41:12 13:18 1:56:44 
  170   9/10    191 Kathryn Olson           Ramsey             MN  40 F   113 16:11  2:06  3:39  175   58:35 14.7  1:45  174   38:44 12:30 1:58:52 
  171  11/13     66 Ta Flatland             Elk River          MN  35 F   132 17:50  2:19  1:55  167   56:24 15.3  1:21  180   41:46 13:29 1:59:14 
  172  23/23     61 Travis Evenson          Otsego             MN  34 M   182 26:52  3:29  4:26  168   57:06 15.1  2:46  109   28:48  9:18 1:59:56 
  173  10/10    184 Javier Nevares          Sartell            MN  50 M   144 18:38  2:25  2:24  169   57:23 15.0  2:32  175   39:24 12:43 2:00:18 
  174  19/20     12 Darshan Baldev          Minneapolis        MN  35 M   174 21:14  2:45  6:06  177   59:35 14.4  1:31  149   32:06 10:22 2:00:30 
  175   5/5     249 Craig Stoermer          Wayzata            MN  61 M   175 21:20  2:46  6:44  171   57:58 14.8  4:46  133   30:13  9:45 2:01:00 
  176  20/20     73 Charles Gardner         Minnetonka         MN  37 M   162 20:01  2:36  3:38  181 1:06:53 12.9  1:45  119   29:37  9:33 2:01:52 
  177   8/8     195 Dustin Opatz            Kimball            MN  22 M   185 31:46  4:07  1:56  163   55:02 15.6  1:10  162   34:27 11:07 2:04:19 
  178   1/1     150 Jean Stoermer           Wayzata            MN  63 F   125 17:21  2:15 10:40  173   58:22 14.7  4:26  159   33:59 10:58 2:04:45 
  179   9/9     189 Lisa Nygaard            Monticello         MN  21 F   127 17:26  2:16  3:04  182 1:08:14 12.6  1:17  173   38:16 12:21 2:08:15 
  180  12/13     74 Ruth Gardner            Minnetonka         MN  37 F   161 19:48  2:34  2:24  184 1:13:22 11.7  1:13  157   33:42 10:53 2:10:27 
  181  13/13    215 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F   171 20:51  2:42  1:40  179 1:03:40 13.5  1:09  181   45:38 14:44 2:12:56 
  182   9/9     164 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57 F   180 23:05  2:59  3:41  174   58:27 14.7  2:07  182   46:24 14:58 2:13:41 
  183   8/9     265 Rose Tonn               Maple Grove        MN  30 F   169 20:45  2:41  3:30  180 1:04:28 13.3  2:31  185   56:37 18:16 2:27:49 
  184  10/10    333 Kristin Cebuhar         Clearwater         FL  43 F   181 23:05  2:59  3:23  185 1:14:35 11.5  3:55  184   51:12 16:31 2:36:09 
  185   9/9     111 Michaela Jackson        Prior Lake         MN  30 F   184 29:38  3:50  4:53  183 1:11:07 12.1  2:28  183   49:15 15:54 2:37:20 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  304 Team House of Pizza                              1 10:36  1:23  0:28    1   38:24 22.4  0:36    1   18:54  6:06 1:08:56 
           Mark Nieters , Eric Nacey , Tim Jacobson               
    2  316 We Are Going to Beat Mac                         3 12:11  1:35  0:39    4   44:05 19.5  0:39    3   21:05  6:49 1:18:38 
           Tristen Nies , Connor Wander , Mitiku Nies             
    3  317 Microbiologics 2                                 4 15:05  1:57  0:41    2   41:50 20.6  0:44    5   26:37  8:35 1:24:56 
           Jesse Joiner , Aj Gallegos , Rothstein Tanner          
    4  315 All Flex                                         5 15:32  2:01  0:41    5   45:12 19.0  0:41    4   25:03  8:05 1:27:08 
           Gary Ryan , Steve Mittelstaedt , Nevils Chad           
    5  298 SchroAndLo                                       6 23:18  3:01  0:56    3   43:38 19.7  0:52    2   20:35  6:39 1:29:16 
           Dustin Marlow , Ryan Schrofe , Anderson Michael        
    6  321 Three Granitetiers                               2 10:37  1:23  1:21    6   51:24 16.7  0:58    6   38:28 12:25 1:42:47 
           Tuan Le , Mark Ewing , Schwartz Ryan                   


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  318 MCC girls                                        2 14:08  1:50  0:33    1   44:03 19.5  0:42    2   27:07  8:45 1:26:31 
           Jennifer Fearing , Kim Ryan , Kelsey Beaumaster        
    2  322 SCYMCA Women Rock!!                              1 13:35  1:46  0:41    3   45:48 18.8  1:05    1   26:13  8:28 1:27:20 
           Mandy Wolvert , Kim Johnson , Vander Eyk Terese        
    3  307 Kopel Match Point                                3 14:47  1:55  0:39    4   50:18 17.1  0:43    3   31:15 10:05 1:37:40 
           Aliyah Yogerst , Peyton Kopel , Kopel Shelly           
    4  302 #Tri2bFast                                       5 16:09  2:06  0:45    6   50:54 16.9  1:00    4   33:10 10:42 1:41:56 
           Cindi Woolhouse , Tammy Carruth , Carruth Kelly        
    5  311 Nana Granite                                     6 16:51  2:11  4:11    2   45:47 18.8  1:23    5   36:26 11:45 1:44:37 
           Cindy Lamp , Laura Larson , Lamp Cindy                 
    6  299 BBW                                              4 16:05  2:05  0:40    5   50:22 17.1  0:56    6   42:32 13:44 1:50:33 
           Olivia Bauerly , Landrie Walz , Bauerly Helga          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  309 Tres Tortoises                                   2 12:19  1:36  0:36    2   43:59 19.6  0:35    1   18:45  6:03 1:16:12 
           Jennie Friedrich , Friedrich Jed , Lahr Nicholas       
    2  325 Little Pickle                                    3 13:45  1:47  0:53    1   41:52 20.6  0:44    2   22:09  7:09 1:19:21 
           Chris Haukos , Chris Haukos , Sean Pickle              
    3  319 Galloping Bastards                               5 14:47  1:55  1:37    4   45:35 18.9  0:53    4   26:10  8:27 1:29:00 
           Pat Blair , Aliyah Yogerst , Salzwedel Grant           
    4  324 Team GeoComm                                     6 14:49  1:55  2:44    3   45:05 19.1  0:53    3   25:32  8:15 1:29:00 
           Todd Pieper , John Bryant , Yogerst Aliyah             
    5  303 Team Triage                                      4 14:22  1:52  0:35    5   45:41 18.8  0:54    7   29:27  9:30 1:30:58 
           Tori Maish , John Corbett , Jennifer Corbett           
    6  306 Bergan Dream Team                                1 10:49  1:24  0:36    9   48:18 17.8  0:46   11   33:41 10:52 1:34:08 
           Erik Skoe , Mackenzie Miles , Heathcote Adam           
    7  312 BerganKDV                                       10 17:56  2:19  0:33    7   47:08 18.3  1:03    8   29:39  9:34 1:36:16 
           Sarah Engdahl , Robert Finken , Leen Steve             
    8  301 Team Bryant                                     11 19:28  2:31  0:23   11   50:25 17.1  0:47    5   26:44  8:38 1:37:45 
           Jen Christen , Kevin Christen , Bryant Marcie          
    9  320 Team Schulte                                     9 16:58  2:12  3:01    8   47:53 18.0  0:57    6   29:14  9:26 1:38:01 
           Tracy Schulte , Gavan Schulet , Schulte Tracy          
   10  310 Little Granite                                   8 16:51  2:11  4:11    6   45:48 18.8  1:24   10   32:22 10:27 1:40:35 
           Cindy Lamp , Aden Vavrina , Lamp Cindy                 
   11  323 Walzes                                           7 16:05  2:05  0:42   12   53:56 16.0  1:02    9   29:55  9:39 1:41:38 
           Raeley Walz , Dena Walz , David Walz                   
   12  297 Microbiologics 1                                12 26:24  3:25  0:56   10   49:57 17.2  0:47   12   35:55 11:36 1:53:58 
           Aaron Fisk , Linh Nguyen , Abel Brenda                 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 114 Mary Januschka          Cambridge          MN  55 F      1 16:59  2:12  3:08    1   42:59 20.0                                  
 121 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  63 M      2 17:05  2:13  2:42    2   44:04 19.5                                  
  70 Troy Freihammer         Sartell            MN  45 M      3 18:53  2:27  1:08    3 1:15:23 11.4                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49 M    9:21  1:13 
    2 Meredith Ubel           Woodbury           ND  20 F   10:37  1:23 
    3 Mike Ewing              Saint Cloud        MN  50 M   10:38  1:23 
    4 Nicholas Klonne         Rockford           MN  19 M   10:47  1:24 
    5 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   10:57  1:25 
    6 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30 M   11:06  1:26 
    7 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22 F   11:10  1:27 
    8 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M   11:10  1:27 
    9 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M   11:11  1:27 
   10 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30 M   11:13  1:27 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  37 M   34:15 25.1 
    2 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M   34:19 25.1 
    3 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M   34:37 24.9 
    4 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30 M   35:20 24.4 
    5 Nicholas Klonne         Rockford           MN  19 M   35:22 24.3 
    6 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M   35:26 24.3 
    7 Colin Smith             Minneapolis        MN  46 M   36:00 23.9 
    8 Jesse Shaw              St. Cloud          MN  44 M   36:13 23.8 
    9 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   36:44 23.4 
   10 Riant Northway          Nisswa             MN  34 M   37:02 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  37 M   17:57  5:48 
    2 Nicholas Klonne         Rockford           MN  19 M   18:06  5:51 
    3 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30 M   19:16  6:13 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   19:54  6:25 
    5 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M   20:04  6:29 
    6 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  16 M   20:13  6:32 
    7 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M   20:22  6:34 
    8 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34 M   20:24  6:35 
    9 Colin Smith             Minneapolis        MN  46 M   20:31  6:38 
   10 Victor Ferris           Minneapolis        MN  40 M   20:49  6:43 


                      GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                      Clearwater - MN - July 9, 2016

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:28:15 GeoComm              
===============================
  1  1:16:12  Tres Tortoises Nicholas Lahr     St. Joseph         MN 30 
  2  1:29:00  Galloping Bastards Grant Salzwedel Saint Cloud        MN 30 
  3  1:29:00  Team GeoComm Aliyah Yogerst      Spring Park        MN 57 
  4  1:29:16  SchroAndLo Michael Anderson      Saint Cloud        MN 56 
  5  1:37:45  Team Bryant Marcie Bryant        Spring Park        MN 57 

  2. 1:44:35 Granite Equity Partne
===============================
  1  1:19:39   Rick Bauerly                    St. Cloud          MN 47 
  2  1:22:04  Kopel Eagles Jane Peterson       St. Cloud          MN 48 
  3  1:22:58   Joe Schulte                     Sartell            MN 37 
  4  1:32:46   Greg Schumacher                 Minnetonka         MN 47 
  5  1:37:40  Kopel Match Point Shelly Kopel   St. Cloud          MN 48 
  6  1:38:01  Team Schulte Tracy Schulte       Sartell            MN 37 
  7  1:40:35  Little Granite Cindy Lamp        St. Cloud          MN 54 
  8  1:41:00   Emily Erickson                  St. Cloud          MN 20 
  9  1:42:47  Three Granitetiers Ryan Schwartz St. Cloud          MN 38 
 10  1:44:37  Nana Granite Cindy Lamp          St. Cloud          MN 54 
 11  1:50:33  BBW Helga Bauerly                St. Cloud          MN 48 
 12  1:53:36   Patrick Edeburn                 Sartell            MN 49 
 13  3:13:14   Christina Lysen                 Sartell            MN 37 

  3. 1:45:47 BerganKDV            
===============================
  1  1:34:08  Bergan Dream Team Adam Heathcote Sartell            MN 34 
  2  1:36:16  BerganKDV Steve Leen             Sartell            MN 38 
  3  1:37:56   Jason Primus                    Sartell            MN 36 
  4  1:56:18   Nicole Prom                     Avon               MN 24 
  5  2:04:19   Dustin Opatz                    Kimball            MN 22 




================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  170 Casey Miller            Baxter             MN  37   14 11:52  1:32  0:50    1   34:15 25.1  0:44    1   17:57  5:48 1:05:37 
    2  329 Nicholas Klonne         Rockford           MN  19    3 10:47  1:24  0:36    5   35:22 24.3  0:49    2   18:06  5:51 1:05:37 
    3  178 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30    8 11:13  1:27  0:51    4   35:20 24.4  0:56    3   19:16  6:13 1:07:34 
    4   53 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45    7 11:11  1:27  0:51    2   34:19 25.1  0:58    7   20:22  6:34 1:07:39 
    5  252 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25    4 10:57  1:25  0:51    9   36:44 23.4  0:54    4   19:54  6:25 1:09:18 
    6  201 David Phillips          Maple Grove        MN  30   20 12:22  1:36  0:36    3   34:37 24.9  0:47   15   21:38  6:59 1:09:59 
    7  242 Colin Smith             Minneapolis        MN  46   22 12:42  1:39  1:04    7   36:00 23.9  1:03    9   20:31  6:38 1:11:18 
    8  153 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51   51 14:38  1:54  0:34    6   35:26 24.3  0:44   11   20:51  6:44 1:12:11 
    9  220 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    6 11:10  1:27  0:43   35   40:37 21.2  0:40    5   20:04  6:29 1:13:12 
   10  327 Jesse Shaw              St. Cloud          MN  44   37 13:34  1:46  1:00    8   36:13 23.8  0:54   19   21:59  7:06 1:13:37 
   11  166 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30    5 11:06  1:26  0:53   27   39:53 21.6  1:04   12   21:05  6:49 1:14:01 
   12  104 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29   27 13:04  1:42  1:11   13   37:37 22.9  1:19   13   21:33  6:57 1:14:42 
   13  122 Marcus Kasper           Monticello         MN  25   12 11:48  1:32  1:41   22   39:10 22.0  0:59   16   21:44  7:01 1:15:21 
   14   54 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36   30 13:17  1:43  0:50   15   38:11 22.5  0:58   21   22:18  7:12 1:15:33 
   15   65 Victor Ferris           Minneapolis        MN  40   40 14:00  1:49  1:07   21   38:58 22.1  1:11   10   20:49  6:43 1:16:03 
   16  183 Jason Neumann           St. Cloud          MN  34   31 13:21  1:44  1:18   11   37:09 23.2  1:18   29   23:15  7:30 1:16:19 
   17  330 Riant Northway          Nisswa             MN  34   36 13:33  1:45  1:08   10   37:02 23.2  1:12   31   23:26  7:34 1:16:19 
   18   43 Will Delaney            Saint Michael      MN  27   17 12:02  1:34  1:48   14   38:11 22.5  1:23   26   23:01  7:26 1:16:22 
   19  176 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49    1  9:21  1:13  1:07   48   41:22 20.8  1:04   36   23:52  7:42 1:16:43 
   20  137 Alex Kunesh             Baxter             MN  30   45 14:15  1:51  1:24   16   38:14 22.5  1:08   18   21:51  7:03 1:16:49 
   21   83 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55   32 13:22  1:44  1:16   20   38:51 22.1  1:18   20   22:12  7:10 1:16:58 
   22  289 Mark Wolvert            Sauk Rapids        MN  40   25 12:49  1:40  1:38   17   38:21 22.4  1:48   22   22:33  7:17 1:17:07 
   23  237 Josh Sell               Waconia            MN  37   21 12:32  1:38  2:09   39   40:46 21.1  0:57   14   21:35  6:58 1:17:57 
   24  203 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48   56 15:08  1:58  0:39   12   37:36 22.9  0:56   37   23:55  7:43 1:18:11 
   25   13 Ryan Barrett            Sartell            MN  37   46 14:18  1:51  1:08   19   38:50 22.2  1:16   25   23:00  7:25 1:18:30 
   26    7 Todd Archbold           Maple Grove        MN  35   24 12:49  1:40  1:21   29   39:58 21.5  1:08   34   23:35  7:37 1:18:49 
   27  212 John Rammel             Sartell            MN  32   26 12:49  1:40  0:55   18   38:23 22.4  1:02   61   26:23  8:31 1:19:29 
   28   15 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  47   23 12:45  1:39  0:53   26   39:49 21.6  1:02   47   25:11  8:08 1:19:39 
   29  185 Chris Nichols           Maple Grove        MN  37   33 13:26  1:45  0:55   25   39:34 21.7  0:59   46   24:59  8:04 1:19:50 
   30  278 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  16   43 14:07  1:50  2:15   59   42:12 20.4  1:22    6   20:13  6:32 1:20:08 
   31  259 Kyle Swenson            Rogers             MN  14   11 11:43  1:31  1:44   64   42:40 20.2  1:13   24   22:57  7:24 1:20:15 
   32  331 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  33   18 12:14  1:35  1:44   32   40:26 21.3  1:31   41   24:34  7:56 1:20:28 
   33  101 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  37   38 13:51  1:48  1:44   43   40:55 21.0  1:27   23   22:57  7:24 1:20:51 
   34   80 Jake Gohl               Monticello         MN  21   74 15:57  2:04  1:18   30   40:20 21.3  1:03   27   23:01  7:26 1:21:37 
   35  112 Ken Janda               Saint Paul         MN  55   49 14:28  1:53  1:15   52   41:30 20.7  1:02   33   23:34  7:36 1:21:47 
   36   77 Bob Glamm               Blaine             MN  43   29 13:09  1:42  1:14   41   40:54 21.0  1:26   49   25:13  8:08 1:21:55 
   37  159 Joseph Martin           Ramsey             MN  20   77 16:28  2:08  1:05   49   41:23 20.8  1:18   17   21:50  7:03 1:22:03 
   38  152 Steven Macdonald        Saint Cloud        MN  36   41 14:04  1:49  0:45   31   40:24 21.3  1:14   53   25:39  8:17 1:22:04 
   39  277 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  50   35 13:30  1:45  1:33   44   40:56 21.0  1:33   43   24:41  7:58 1:22:11 
   40  108 Paul Hydukovich         St. Michael        MN  35   34 13:27  1:45  1:33   54   41:40 20.6  1:14   44   24:51  8:01 1:22:42 
   41   45 Scott Dezurik           Avon               MN  48   62 15:28  2:00  0:41   46   41:10 20.9  1:06   38   24:27  7:54 1:22:50 
   42  224 Russ Rosckes            Plymouth           MN  34   57 15:09  1:58  1:42   33   40:29 21.3  1:08   39   24:29  7:54 1:22:54 
   43  234 Joe Schulte             Sartell            MN  37   42 14:06  1:50  1:15   37   40:42 21.1  1:30   52   25:27  8:13 1:22:58 
   44   35 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40   52 14:55  1:56  1:33   28   39:54 21.6  1:02   64   26:37  8:35 1:23:58 
   45  258 Greg Swenson            Rogers             MN  47   19 12:15  1:35  1:38   24   39:32 21.8  1:13   92   29:55  9:39 1:24:32 
   46  246 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29   44 14:14  1:51  2:17   38   40:45 21.1  2:13   50   25:14  8:09 1:24:42 
   47   20 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34   79 16:41  2:10  1:00   23   39:19 21.9  0:59   69   26:56  8:42 1:24:54 
   48  110 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  34   69 15:40  2:02  1:42   61   42:30 20.2  2:06   28   23:14  7:30 1:25:10 
   49   21 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  45   71 15:44  2:02  1:19   36   40:37 21.2  2:00   54   25:47  8:19 1:25:24 
   50  149 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34   54 15:01  1:57  1:54   34   40:31 21.2  1:19   72   27:23  8:50 1:26:06 
   51  206 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53   83 17:14  2:14  1:21   63   42:37 20.2  1:25   35   23:50  7:42 1:26:25 
   52  239 Bob Simson              Minneapolis        MN  24    9 11:34  1:30  2:53   76   44:42 19.2  1:15   56   26:08  8:26 1:26:31 
   53  199 Bryan Pearson           Milaca             MN  41   72 15:49  2:03  1:12   55   41:40 20.6  1:32   62   26:26  8:32 1:26:38 
   54   39 James Dahl              Maple Grove        MN  43   70 15:43  2:02  1:36   53   41:35 20.7  1:52   55   26:08  8:26 1:26:52 
   55  154 John Mahowald           Saint Cloud        MN  65   61 15:21  1:59  2:55   42   40:55 21.0  1:23   65   26:42  8:37 1:27:14 
   56  218 Jason Riley             Maple Grove        MN  45   76 16:07  2:05  1:34   47   41:20 20.8  1:26   70   27:07  8:45 1:27:33 
   57   11 Robert Badger           Cottage Grove      MN  56   65 15:33  2:01  1:30   58   42:00 20.5  1:18   75   27:42  8:56 1:28:00 
   58   33 Dan Christoferson       Otsego             MN  43   75 15:58  2:04  2:25   67   43:35 19.7  1:13   48   25:13  8:08 1:28:21 
   59  161 Gunther Maurus          Mankato            MN  55   53 14:56  1:56  3:04   40   40:47 21.1  1:42   77   27:58  9:02 1:28:25 
   60   88 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42   73 15:55  2:04  1:16   50   41:24 20.8  1:20   81   28:38  9:14 1:28:31 
   61   62 Mike Ewing              Saint Cloud        MN  50    2 10:38  1:23  3:24   79   45:50 18.8  1:58   66   26:46  8:38 1:28:34 
   62  174 Matthew Minks           Minnetonka         MN  23   10 11:36  1:30  2:07   87   47:08 18.3  1:32   59   26:18  8:29 1:28:38 
   63  296 Mark Zelenak            Fridley            MN  50   15 11:55  1:33  2:30   78   45:10 19.0  1:47   76   27:49  8:59 1:29:08 
   64  196 Robert Opheim           St. Cloud          MN  37   13 11:51  1:32  2:41   62   42:32 20.2  2:33   89   29:45  9:36 1:29:20 
   65   42 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   84 17:19  2:15  2:12   60   42:24 20.3  1:18   57   26:15  8:28 1:29:27 
   66   81 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34   78 16:33  2:09  2:16   95   48:53 17.6  1:57    8   20:24  6:35 1:30:01 
   67  223 Thomas Rohman           South Haven        MN  69   63 15:29  2:00  1:32   68   43:35 19.7  1:17   79   28:18  9:08 1:30:10 
   68  139 Dwight Larsen           Plymouth           MN  53   64 15:29  2:01  2:21   71   43:50 19.6  1:32   71   27:07  8:45 1:30:18 
   69  209 Tom Prior               Richmond           MN  39   91 18:21  2:23  2:15   74   44:16 19.4  1:03   40   24:32  7:55 1:30:26 
   70   40 Joel Dahlin             Sartell            MN  39   81 16:54  2:11  1:46   56   41:44 20.6  1:34   80   28:37  9:14 1:30:33 
   71  158 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33   66 15:38  2:02  2:08   97   49:10 17.5  0:46   32   23:29  7:35 1:31:09 
   72  292 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27   89 18:01  2:20  1:42   77   45:00 19.1  1:21   51   25:25  8:12 1:31:27 
   73  286 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45   47 14:23  1:52  2:11   85   46:58 18.3  1:08   67   26:52  8:40 1:31:30 
   74   76 Brian Gill              Crystal            MN  30   50 14:34  1:53  2:14   80   45:56 18.7  1:29   73   27:24  8:51 1:31:36 
   75   99 Andrew Hoganson         Hanover            MN  27   68 15:40  2:02  1:42   93   48:16 17.8  1:26   42   24:40  7:58 1:31:42 
   76  100 Jason Hoium             Minneapolis        MN  30  107 21:40  2:48  4:00   45   41:01 21.0  2:16   30   23:19  7:32 1:32:14 
   77  115 Alexander Johannes      Clearwater         MN  21   16 12:01  1:34  3:46   94   48:43 17.7  1:31   63   26:29  8:33 1:32:28 
   78    4 Tom Amundson            Minneapolis        MN  65   55 15:03  1:57  1:25   70   43:37 19.7  1:41   96   30:51  9:58 1:32:36 
   79  235 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  47   98 19:39  2:33  2:37   51   41:29 20.7  1:32   74   27:31  8:53 1:32:46 
   80  113 Perry Jansen            Sauk Rapids        MN  42  101 20:35  2:40  2:38   57   41:54 20.5  1:29   60   26:21  8:30 1:32:56 
   81  236 Greg Schutte            Blaine             MN  34   39 13:57  1:49  2:00   72   44:00 19.6  1:42  100   31:26 10:09 1:33:02 
   82  187 Peter Nord              Sartell            MN  60   60 15:19  1:59  1:41   66   43:13 19.9  1:47   99   31:10 10:03 1:33:08 
   83   89 Edward Hanson           Monticello         MN  22   59 15:16  1:59  1:49   88   47:11 18.2  0:53   85   29:05  9:23 1:34:12 
   84  120 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   48 14:24  1:52  2:48   81   46:01 18.7  1:50   87   29:32  9:32 1:34:33 
   85  213 Tony Ramunno            Big Lake           MN  54  102 20:44  2:41  1:54   65   43:12 19.9  1:30   83   28:50  9:18 1:36:08 
   86  130 Sam Kokesh              Eden Prairie       MN  35   58 15:10  1:58  1:38  104   52:35 16.4  0:53   68   26:55  8:41 1:37:09 
   87  194 Michael Oneal           Big Lake           MN  51   93 18:40  2:25  3:46   89   47:14 18.2  1:30   58   26:18  8:29 1:37:25 
   88  107 Matt Hwang              St. Cloud          MN  48   28 13:07  1:42  2:13   83   46:20 18.6  2:09  105   33:56 10:57 1:37:42 
   89  208 Jason Primus            Sartell            MN  36   96 19:06  2:29  2:10   84   46:52 18.4  1:49   78   28:00  9:02 1:37:56 
   90  216 Steve Regli             Lakeville          MN  64   80 16:44  2:10  2:03   90   47:19 18.2  1:45   93   30:11  9:45 1:38:00 
   91  109 Oleg Iatic              St Cloud           MN  34   87 17:43  2:18  2:01   96   48:53 17.6  1:25   91   29:46  9:36 1:39:46 
   92   31 Ryan Chase              Bloomington        MN  31  100 20:01  2:36  3:23   75   44:23 19.4  2:25   90   29:46  9:36 1:39:56 
   93  131 Brent Koning            Maple Grove        MN  42  109 22:35  2:56  2:02   69   43:37 19.7  1:35   95   30:33  9:52 1:40:20 
   94  229 Cory Ryan               South St. Paul     MN  35   90 18:02  2:20  4:57  100   51:18 16.8  1:35   45   24:54  8:02 1:40:45 
   95   52 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35   86 17:30  2:16  1:59   92   47:48 18.0  1:10  107   34:33 11:09 1:42:58 
   96  227 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52   85 17:26  2:16  3:09   86   47:05 18.3  3:13  104   32:24 10:28 1:43:15 
   97  219 Adam Ripple             Cold Spring        MN  35   94 18:48  2:26  2:08   98   50:05 17.2  0:57  101   31:46 10:15 1:43:42 
   98   64 Eric Felsch             St. Cloud          MN  44  108 22:12  2:52  5:22   82   46:09 18.6  1:08   84   29:01  9:22 1:43:49 
   99  328 Krossland Shaw          St. Cloud          MN  22   67 15:39  2:02  1:33  101   51:20 16.8  1:22  108   34:51 11:15 1:44:42 
  100   37 Declan Crumley          Avon               MN  12   88 17:52  2:19  2:44  105   52:48 16.3  1:31   98   31:02 10:01 1:45:54 
  101  129 Mark Kokesh             Eden Prairie       MN  61  103 21:04  2:44  4:54  102   51:27 16.7  1:32   86   29:09  9:25 1:48:05 
  102  238 Dave Sibley             Plymouth           MN  64   97 19:11  2:29  4:53  103   52:16 16.5  1:33  102   32:06 10:21 1:49:57 
  103  127 Cory Klein              Robbinsdale        MN  31  111 27:04  3:30  3:14   91   47:27 18.1  1:53   97   30:52  9:58 1:50:28 
  104  197 Patrick Edeburn         Sartell            MN  49  104 21:12  2:45  3:46   99   50:30 17.0  2:33  109   35:37 11:30 1:53:36 
  105   61 Travis Evenson          Otsego             MN  34  110 26:52  3:29  4:26  107   57:06 15.1  2:46   82   28:48  9:18 1:59:56 
  106  184 Javier Nevares          Sartell            MN  50   92 18:38  2:25  2:24  108   57:23 15.0  2:32  110   39:24 12:43 2:00:18 
  107   12 Darshan Baldev          Minneapolis        MN  35  105 21:14  2:45  6:06  110   59:35 14.4  1:31  103   32:06 10:22 2:00:30 
  108  249 Craig Stoermer          Wayzata            MN  61  106 21:20  2:46  6:44  109   57:58 14.8  4:46   94   30:13  9:45 2:01:00 
  109   73 Charles Gardner         Minnetonka         MN  37   99 20:01  2:36  3:38  111 1:06:53 12.9  1:45   88   29:37  9:33 2:01:52 
  110  195 Dustin Opatz            Kimball            MN  22  112 31:46  4:07  1:56  106   55:02 15.6  1:10  106   34:27 11:07 2:04:19 
       121 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  63   82 17:05  2:13  2:42   73   44:04 19.5                                  
        70 Troy Freihammer         Sartell            MN  45   95 18:53  2:27  1:08  112 1:15:23 11.4                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Alexandra Badger        St Cloud           MN  27    5 12:00  1:33  0:33   10   43:13 19.9  0:54    4   24:12  7:49 1:20:50 
    2  186 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38   18 13:47  1:47  0:43    2   41:06 20.9  0:55    7   25:20  8:11 1:21:50 
    3  308 Jane Peterson           St. Cloud          MN  48    4 11:47  1:32  2:02    8   42:56 20.0  1:31    2   23:50  7:42 1:22:04 
    4   68 Sarah Foley             Cologne            MN  45   10 13:06  1:42  1:31    6   42:11 20.4  1:00    5   24:35  7:56 1:22:21 
    5   95 Laura Hjort             Elk River          MN  49   21 14:31  1:53  1:26    1   40:34 21.2  1:14   11   26:27  8:32 1:24:11 
    6   32 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22    2 11:10  1:27  1:19   17   44:29 19.3  1:06   14   26:41  8:37 1:24:43 
    7   46 Beth Dingmann           St. Joseph         MN  29    6 12:07  1:34  1:04   14   44:16 19.4  1:11   12   26:31  8:33 1:25:07 
    8  225 Megan Rose              Sartell            MN  32   53 18:25  2:23  1:05    7   42:43 20.1  1:33    1   22:13  7:10 1:25:58 
    9  271 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32   29 15:15  1:59  1:42    5   41:33 20.7  1:24   15   26:45  8:38 1:26:37 
   10   58 Cortney Engen           St Louis Park      MN  40   11 13:24  1:44  1:21    3   41:13 20.9  1:46   39   30:13  9:45 1:27:55 
   11  207 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  40   27 14:51  1:56  1:35    4   41:23 20.8  1:25   28   28:51  9:19 1:28:03 
   12  162 Betsy McCann            Minnetonka         MN  35   30 15:18  1:59  1:00   20   46:17 18.6  1:05    6   24:42  7:58 1:28:20 
   13   26 Kristina Burrack        Minneapolis        MN  30   32 15:24  2:00  3:00   12   43:54 19.6  2:07    3   24:02  7:46 1:28:25 
   14   82 Julie Grafft            Chanhassen         MN  53    7 12:17  1:36  1:20   19   45:29 18.9  1:56   20   27:48  8:58 1:28:49 
   15   59 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43   23 14:34  1:53  1:07   11   43:24 19.8  1:44   32   29:42  9:35 1:30:29 
   16  140 Jeanne Lau              White Bear Lake    MN  57   33 15:57  2:04  2:41   15   44:23 19.4  1:45   13   26:39  8:36 1:31:24 
   17  276 Raeley Walz             Sauk Rapids        MN  17    8 12:31  1:37  2:50   21   46:20 18.6  1:45   23   28:15  9:07 1:31:39 
   18  228 Erin Ross               St. Joseph         MN  38   28 15:04  1:57  1:29   18   44:49 19.2  1:14   29   29:20  9:28 1:31:54 
   19  205 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58   13 13:25  1:44  2:14   25   46:43 18.4  1:34   33   29:46  9:36 1:33:40 
   20  142 Angela Leadens          Hanover            MN  27   36 16:10  2:06  2:34   27   46:52 18.4  1:01   22   28:13  9:06 1:34:48 
   21   72 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29   16 13:45  1:47  1:46   24   46:31 18.5  1:45   43   31:21 10:07 1:35:07 
   22   51 Shawn Duerr             Baxter             MN  35   41 17:00  2:12  1:33   36   48:38 17.7  1:22   17   26:56  8:42 1:35:27 
   23   28 Mehgan Carmichael       St. Cloud          MN  24    3 11:21  1:28  4:04   45   50:13 17.1  1:39   25   28:28  9:11 1:35:44 
   24   86 Sue Haller              Clearwater         MN  55   48 17:55  2:19  1:51   23   46:28 18.5  1:50   19   27:48  8:58 1:35:51 
   25  134 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  31   54 18:32  2:24  1:40   37   48:55 17.6  1:01    9   25:56  8:22 1:36:03 
   26  172 Sara Miller             Mora               MN  28    9 12:36  1:38  2:09   49   50:48 16.9  1:17   40   30:25  9:49 1:37:12 
   27  204 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  40   20 14:12  1:50  4:12   13   43:54 19.6  2:47   49   32:24 10:28 1:37:28 
   28  267 Britt Vander Eyk        St. Cloud          MN  26   14 13:36  1:46  4:01   55   52:29 16.4  1:00   16   26:53  8:41 1:37:57 
   29  138 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22   51 18:05  2:21  2:28   42   49:51 17.3  0:56   18   27:38  8:55 1:38:56 
   30  145 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  35   42 17:01  2:12  1:29   40   49:12 17.5  1:32   35   29:55  9:39 1:39:06 
   31  272 Tess Voller             Monticello         MN  19   35 16:08  2:06  2:44   43   49:59 17.2  1:03   30   29:21  9:29 1:39:14 
   32  132 Mary Koshiol            Clearwater         MN  53   68 20:24  2:39  1:32   22   46:22 18.6  1:11   36   29:57  9:40 1:39:24 
   33  177 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52   63 19:38  2:33  2:56   28   47:11 18.2  1:44   24   28:18  9:08 1:39:44 
   34  287 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44   38 16:21  2:07  1:37   48   50:44 17.0  1:05   37   30:01  9:41 1:39:46 
   35  244 Penny Springer          Prior Lake         MN  52   39 16:46  2:10  1:53   29   47:13 18.2  1:43   52   33:10 10:42 1:40:43 
   36  126 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  41   15 13:39  1:46  0:57   16   44:25 19.4  2:06   66   39:43 12:49 1:40:48 
   37   60 Emily Erickson          St. Cloud          MN  20   59 19:15  2:30  2:24   31   47:39 18.1  1:55   34   29:48  9:37 1:41:00 
   38  269 Angela Viere            Richmond           MN  37   58 19:12  2:29  3:36   32   47:52 18.0  2:03   27   28:39  9:15 1:41:21 
   39  136 Katelyn Kunde           Monticello         MN  20   26 14:45  1:55  1:22   38   49:08 17.5  1:17   58   34:58 11:17 1:41:27 
   40  171 Christa Miller          Baxter             MN  36   64 19:43  2:33  2:24   35   48:34 17.7  2:28   26   28:37  9:14 1:41:44 
   41  264 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  59   17 13:46  1:47  2:10   56   52:48 16.3  2:04   46   31:47 10:15 1:42:32 
   42  200 Kris Peterson           Clearwater         MN  56   73 22:13  2:53  2:10   26   46:49 18.4  2:01   31   29:26  9:30 1:42:36 
   43   23 Jessica Brownell        St. Cloud          MN  31   57 18:52  2:27  2:52   57   53:38 16.0  1:18   10   26:04  8:25 1:42:43 
   44  144 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  42   46 17:49  2:19  1:58   39   49:11 17.5  2:41   47   32:10 10:23 1:43:46 
   45   14 Nancy Bauer             Champlin           MN  68   61 19:23  2:31  1:36   41   49:18 17.5  2:09   45   31:46 10:15 1:44:11 
   46   36 Dana Crumley            Avon               MN  41   25 14:40  1:54  2:55   47   50:43 17.0  1:38   56   34:24 11:06 1:44:17 
   47  128 Elizabeth Kokesh        Big Lake           MN  30   55 18:39  2:25  1:34   53   51:37 16.7  0:59   44   31:37 10:12 1:44:24 
   48  167 Annie McSharry          Eau Claire         WI  28   19 14:01  1:49  1:52   50   51:03 16.9  2:08   62   35:49 11:33 1:44:51 
   49  198 Beth Pearson            Plymouth           MN  27   22 14:32  1:53  3:16   58   54:10 15.9  1:15   48   32:10 10:23 1:45:20 
   50  156 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57   67 20:20  2:38  1:32   30   47:24 18.2  1:04   60   35:17 11:23 1:45:36 
   51  275 Barb Walz               Sartell            MN  55   65 19:44  2:33  2:27   51   51:09 16.8  1:27   42   31:20 10:07 1:46:05 
   52  274 Heidi Wallin            Willmar            MN  31   24 14:39  1:54  1:51   54   52:25 16.4  1:44   61   35:32 11:28 1:46:10 
   53  188 Britta Nordberg         Big Lake           MN  15   56 18:46  2:26  2:10   59   54:14 15.9  0:54   38   30:13  9:45 1:46:15 
   54  119 Kelsie Johnson          Champlin           MN  23   52 18:15  2:22  1:51   65   58:05 14.8  0:46   21   28:04  9:04 1:46:58 
   55  193 Laura Oman              Chaska             MN  37   49 17:58  2:20  2:47   44   50:04 17.2  2:08   55   34:10 11:02 1:47:05 
   56  326 Mackenzie Cruzen        Monticello         MN  19   62 19:35  2:32  2:28   69   59:06 14.6  0:55    8   25:39  8:17 1:47:41 
   57  256 Tracy Sudak             Chaska             MN  50   60 19:17  2:30  2:55   33   48:08 17.9  3:49   59   35:03 11:19 1:49:10 
   58  284 Nicole Westbrock        Sauk Centre        MN  25   12 13:25  1:44  2:01   64   57:57 14.8  1:08   57   34:47 11:14 1:49:16 
   59   56 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38   69 20:34  2:40  3:57   46   50:36 17.0  3:39   41   31:16 10:06 1:50:01 
   60  240 Lisa Skelton            Brooklyn Park      MN  36   34 15:58  2:04  3:20   62   56:12 15.3  2:15   51   33:04 10:40 1:50:47 
   61   48 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19   45 17:42  2:18  2:27   61   56:03 15.4  2:30   50   32:30 10:29 1:51:10 
   62   67 Judi Fluger             St Paul            MN  55   71 20:48  2:42  1:22   34   48:14 17.8  2:18   69   41:21 13:21 1:54:01 
   63  266 Meredith Ubel           Woodbury           ND  20    1 10:37  1:23  3:42   70 1:01:47 13.9  1:34   63   37:59 12:15 1:55:38 
   64  210 Nicole Prom             Avon               MN  24   31 15:24  2:00  2:51   60   55:55 15.4  1:43   67   40:27 13:03 1:56:18 
   65   57 Amy Edelstein           Mankato            MN  50   50 18:01  2:20  3:07   52   51:19 16.8  3:08   68   41:12 13:18 1:56:44 
   66  191 Kathryn Olson           Ramsey             MN  40   37 16:11  2:06  3:39   68   58:35 14.7  1:45   65   38:44 12:30 1:58:52 
   67   66 Ta Flatland             Elk River          MN  35   47 17:50  2:19  1:55   63   56:24 15.3  1:21   70   41:46 13:29 1:59:14 
   68  150 Jean Stoermer           Wayzata            MN  63   43 17:21  2:15 10:40   66   58:22 14.7  4:26   54   33:59 10:58 2:04:45 
   69  189 Lisa Nygaard            Monticello         MN  21   44 17:26  2:16  3:04   73 1:08:14 12.6  1:17   64   38:16 12:21 2:08:15 
   70   74 Ruth Gardner            Minnetonka         MN  37   66 19:48  2:34  2:24   75 1:13:22 11.7  1:13   53   33:42 10:53 2:10:27 
   71  215 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   72 20:51  2:42  1:40   71 1:03:40 13.5  1:09   71   45:38 14:44 2:12:56 
   72  164 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57   74 23:05  2:59  3:41   67   58:27 14.7  2:07   72   46:24 14:58 2:13:41 
   73  265 Rose Tonn               Maple Grove        MN  30   70 20:45  2:41  3:30   72 1:04:28 13.3  2:31   75   56:37 18:16 2:27:49 
   74  333 Kristin Cebuhar         Clearwater         FL  43   75 23:05  2:59  3:23   76 1:14:35 11.5  3:55   74   51:12 16:31 2:36:09 
   75  111 Michaela Jackson        Prior Lake         MN  30   76 29:38  3:50  4:53   74 1:11:07 12.1  2:28   73   49:15 15:54 2:37:20 
       114 Mary Januschka          Cambridge          MN  55   40 16:59  2:12  3:08    9   42:59 20.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  329 Nicholas Klonne         Rockford           MN  19    1 10:47  1:24  0:36    1   35:22 24.3  0:49    1   18:06  5:51 1:05:37 
    2  220 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    2 11:10  1:27  0:43    2   40:37 21.2  0:40    2   20:04  6:29 1:13:12 
    3  278 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  16    4 14:07  1:50  2:15    3   42:12 20.4  1:22    3   20:13  6:32 1:20:08 
    4  259 Kyle Swenson            Rogers             MN  14    3 11:43  1:31  1:44    4   42:40 20.2  1:13    4   22:57  7:24 1:20:15 
    5   37 Declan Crumley          Avon               MN  12    5 17:52  2:19  2:44    5   52:48 16.3  1:31    5   31:02 10:01 1:45:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  276 Raeley Walz             Sauk Rapids        MN  17    1 12:31  1:37  2:50    1   46:20 18.6  1:45    2   28:15  9:07 1:31:39 
    2  272 Tess Voller             Monticello         MN  19    2 16:08  2:06  2:44    2   49:59 17.2  1:03    3   29:21  9:29 1:39:14 
    3  188 Britta Nordberg         Big Lake           MN  15    4 18:46  2:26  2:10    3   54:14 15.9  0:54    4   30:13  9:45 1:46:15 
    4  326 Mackenzie Cruzen        Monticello         MN  19    5 19:35  2:32  2:28    5   59:06 14.6  0:55    1   25:39  8:17 1:47:41 
    5   48 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19    3 17:42  2:18  2:27    4   56:03 15.4  2:30    5   32:30 10:29 1:51:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   80 Jake Gohl               Monticello         MN  21    6 15:57  2:04  1:18    1   40:20 21.3  1:03    2   23:01  7:26 1:21:37 
    2  159 Joseph Martin           Ramsey             MN  20    7 16:28  2:08  1:05    2   41:23 20.8  1:18    1   21:50  7:03 1:22:03 
    3  239 Bob Simson              Minneapolis        MN  24    1 11:34  1:30  2:53    3   44:42 19.2  1:15    3   26:08  8:26 1:26:31 
    4  174 Matthew Minks           Minnetonka         MN  23    2 11:36  1:30  2:07    4   47:08 18.3  1:32    4   26:18  8:29 1:28:38 
    5  115 Alexander Johannes      Clearwater         MN  21    3 12:01  1:34  3:46    6   48:43 17.7  1:31    5   26:29  8:33 1:32:28 
    6   89 Edward Hanson           Monticello         MN  22    4 15:16  1:59  1:49    5   47:11 18.2  0:53    6   29:05  9:23 1:34:12 
    7  328 Krossland Shaw          St. Cloud          MN  22    5 15:39  2:02  1:33    7   51:20 16.8  1:22    8   34:51 11:15 1:44:42 
    8  195 Dustin Opatz            Kimball            MN  22    8 31:46  4:07  1:56    8   55:02 15.6  1:10    7   34:27 11:07 2:04:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   32 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22    2 11:10  1:27  1:19    1   44:29 19.3  1:06    1   26:41  8:37 1:24:43 
    2   28 Mehgan Carmichael       St. Cloud          MN  24    3 11:21  1:28  4:04    5   50:13 17.1  1:39    4   28:28  9:11 1:35:44 
    3  138 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22    7 18:05  2:21  2:28    4   49:51 17.3  0:56    2   27:38  8:55 1:38:56 
    4   60 Emily Erickson          St. Cloud          MN  20    9 19:15  2:30  2:24    2   47:39 18.1  1:55    5   29:48  9:37 1:41:00 
    5  136 Katelyn Kunde           Monticello         MN  20    4 14:45  1:55  1:22    3   49:08 17.5  1:17    6   34:58 11:17 1:41:27 
    6  119 Kelsie Johnson          Champlin           MN  23    8 18:15  2:22  1:51    7   58:05 14.8  0:46    3   28:04  9:04 1:46:58 
    7  266 Meredith Ubel           Woodbury           ND  20    1 10:37  1:23  3:42    8 1:01:47 13.9  1:34    7   37:59 12:15 1:55:38 
    8  210 Nicole Prom             Avon               MN  24    5 15:24  2:00  2:51    6   55:55 15.4  1:43    9   40:27 13:03 1:56:18 
    9  189 Lisa Nygaard            Monticello         MN  21    6 17:26  2:16  3:04    9 1:08:14 12.6  1:17    8   38:16 12:21 2:08:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25    1 10:57  1:25  0:51    1   36:44 23.4  0:54    1   19:54  6:25 1:09:18 
    2  104 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29    4 13:04  1:42  1:11    2   37:37 22.9  1:19    2   21:33  6:57 1:14:42 
    3  122 Marcus Kasper           Monticello         MN  25    2 11:48  1:32  1:41    4   39:10 22.0  0:59    3   21:44  7:01 1:15:21 
    4   43 Will Delaney            Saint Michael      MN  27    3 12:02  1:34  1:48    3   38:11 22.5  1:23    4   23:01  7:26 1:16:22 
    5  246 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29    5 14:14  1:51  2:17    5   40:45 21.1  2:13    6   25:14  8:09 1:24:42 
    6  292 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27    7 18:01  2:20  1:42    6   45:00 19.1  1:21    7   25:25  8:12 1:31:27 
    7   99 Andrew Hoganson         Hanover            MN  27    6 15:40  2:02  1:42    7   48:16 17.8  1:26    5   24:40  7:58 1:31:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Alexandra Badger        St Cloud           MN  27    1 12:00  1:33  0:33    1   43:13 19.9  0:54    1   24:12  7:49 1:20:50 
    2   46 Beth Dingmann           St. Joseph         MN  29    2 12:07  1:34  1:04    2   44:16 19.4  1:11    2   26:31  8:33 1:25:07 
    3  142 Angela Leadens          Hanover            MN  27    9 16:10  2:06  2:34    4   46:52 18.4  1:01    4   28:13  9:06 1:34:48 
    4   72 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29    6 13:45  1:47  1:46    3   46:31 18.5  1:45    6   31:21 10:07 1:35:07 
    5  172 Sara Miller             Mora               MN  28    3 12:36  1:38  2:09    5   50:48 16.9  1:17    5   30:25  9:49 1:37:12 
    6  267 Britt Vander Eyk        St. Cloud          MN  26    5 13:36  1:46  4:01    7   52:29 16.4  1:00    3   26:53  8:41 1:37:57 
    7  167 Annie McSharry          Eau Claire         WI  28    7 14:01  1:49  1:52    6   51:03 16.9  2:08    9   35:49 11:33 1:44:51 
    8  198 Beth Pearson            Plymouth           MN  27    8 14:32  1:53  3:16    8   54:10 15.9  1:15    7   32:10 10:23 1:45:20 
    9  284 Nicole Westbrock        Sauk Centre        MN  25    4 13:25  1:44  2:01    9   57:57 14.8  1:08    8   34:47 11:14 1:49:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  178 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30    2 11:13  1:27  0:51    2   35:20 24.4  0:56    1   19:16  6:13 1:07:34 
    2  201 David Phillips          Maple Grove        MN  30    4 12:22  1:36  0:36    1   34:37 24.9  0:47    4   21:38  6:59 1:09:59 
    3  166 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30    1 11:06  1:26  0:53    8   39:53 21.6  1:04    3   21:05  6:49 1:14:01 
    4  183 Jason Neumann           St. Cloud          MN  34    6 13:21  1:44  1:18    4   37:09 23.2  1:18    7   23:15  7:30 1:16:19 
    5  330 Riant Northway          Nisswa             MN  34    7 13:33  1:45  1:08    3   37:02 23.2  1:12    9   23:26  7:34 1:16:19 
    6  137 Alex Kunesh             Baxter             MN  30    9 14:15  1:51  1:24    5   38:14 22.5  1:08    5   21:51  7:03 1:16:49 
    7  212 John Rammel             Sartell            MN  32    5 12:49  1:40  0:55    6   38:23 22.4  1:02   14   26:23  8:31 1:19:29 
    8  331 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  33    3 12:14  1:35  1:44    9   40:26 21.3  1:31   12   24:34  7:56 1:20:28 
    9  224 Russ Rosckes            Plymouth           MN  34   13 15:09  1:58  1:42   10   40:29 21.3  1:08   11   24:29  7:54 1:22:54 
   10   20 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34   17 16:41  2:10  1:00    7   39:19 21.9  0:59   15   26:56  8:42 1:24:54 
   11  110 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  34   15 15:40  2:02  1:42   14   42:30 20.2  2:06    6   23:14  7:30 1:25:10 
   12  149 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34   12 15:01  1:57  1:54   11   40:31 21.2  1:19   16   27:23  8:50 1:26:06 
   13   42 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   18 17:19  2:15  2:12   13   42:24 20.3  1:18   13   26:15  8:28 1:29:27 
   14   81 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34   16 16:33  2:09  2:16   20   48:53 17.6  1:57    2   20:24  6:35 1:30:01 
   15  158 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33   14 15:38  2:02  2:08   22   49:10 17.5  0:46   10   23:29  7:35 1:31:09 
   16   76 Brian Gill              Crystal            MN  30   11 14:34  1:53  2:14   17   45:56 18.7  1:29   17   27:24  8:51 1:31:36 
   17  100 Jason Hoium             Minneapolis        MN  30   21 21:40  2:48  4:00   12   41:01 21.0  2:16    8   23:19  7:32 1:32:14 
   18  236 Greg Schutte            Blaine             MN  34    8 13:57  1:49  2:00   15   44:00 19.6  1:42   23   31:26 10:09 1:33:02 
   19  120 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   10 14:24  1:52  2:48   18   46:01 18.7  1:50   19   29:32  9:32 1:34:33 
   20  109 Oleg Iatic              St Cloud           MN  34   19 17:43  2:18  2:01   21   48:53 17.6  1:25   21   29:46  9:36 1:39:46 
   21   31 Ryan Chase              Bloomington        MN  31   20 20:01  2:36  3:23   16   44:23 19.4  2:25   20   29:46  9:36 1:39:56 
   22  127 Cory Klein              Robbinsdale        MN  31   23 27:04  3:30  3:14   19   47:27 18.1  1:53   22   30:52  9:58 1:50:28 
   23   61 Travis Evenson          Otsego             MN  34   22 26:52  3:29  4:26   23   57:06 15.1  2:46   18   28:48  9:18 1:59:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 Megan Rose              Sartell            MN  32    4 18:25  2:23  1:05    2   42:43 20.1  1:33    1   22:13  7:10 1:25:58 
    2  271 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32    2 15:15  1:59  1:42    1   41:33 20.7  1:24    5   26:45  8:38 1:26:37 
    3   26 Kristina Burrack        Minneapolis        MN  30    3 15:24  2:00  3:00    3   43:54 19.6  2:07    2   24:02  7:46 1:28:25 
    4  134 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  31    5 18:32  2:24  1:40    4   48:55 17.6  1:01    3   25:56  8:22 1:36:03 
    5   23 Jessica Brownell        St. Cloud          MN  31    7 18:52  2:27  2:52    7   53:38 16.0  1:18    4   26:04  8:25 1:42:43 
    6  128 Elizabeth Kokesh        Big Lake           MN  30    6 18:39  2:25  1:34    5   51:37 16.7  0:59    6   31:37 10:12 1:44:24 
    7  274 Heidi Wallin            Willmar            MN  31    1 14:39  1:54  1:51    6   52:25 16.4  1:44    7   35:32 11:28 1:46:10 
    8  265 Rose Tonn               Maple Grove        MN  30    8 20:45  2:41  3:30    8 1:04:28 13.3  2:31    9   56:37 18:16 2:27:49 
    9  111 Michaela Jackson        Prior Lake         MN  30    9 29:38  3:50  4:53    9 1:11:07 12.1  2:28    8   49:15 15:54 2:37:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  170 Casey Miller            Baxter             MN  37    2 11:52  1:32  0:50    1   34:15 25.1  0:44    1   17:57  5:48 1:05:37 
    2   54 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36    5 13:17  1:43  0:50    2   38:11 22.5  0:58    3   22:18  7:12 1:15:33 
    3  237 Josh Sell               Waconia            MN  37    3 12:32  1:38  2:09    8   40:46 21.1  0:57    2   21:35  6:58 1:17:57 
    4   13 Ryan Barrett            Sartell            MN  37   11 14:18  1:51  1:08    3   38:50 22.2  1:16    5   23:00  7:25 1:18:30 
    5    7 Todd Archbold           Maple Grove        MN  35    4 12:49  1:40  1:21    5   39:58 21.5  1:08    6   23:35  7:37 1:18:49 
    6  185 Chris Nichols           Maple Grove        MN  37    6 13:26  1:45  0:55    4   39:34 21.7  0:59   10   24:59  8:04 1:19:50 
    7  101 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  37    8 13:51  1:48  1:44    9   40:55 21.0  1:27    4   22:57  7:24 1:20:51 
    8  152 Steven Macdonald        Saint Cloud        MN  36    9 14:04  1:49  0:45    6   40:24 21.3  1:14   12   25:39  8:17 1:22:04 
    9  108 Paul Hydukovich         St. Michael        MN  35    7 13:27  1:45  1:33   10   41:40 20.6  1:14    8   24:51  8:01 1:22:42 
   10  234 Joe Schulte             Sartell            MN  37   10 14:06  1:50  1:15    7   40:42 21.1  1:30   11   25:27  8:13 1:22:58 
   11  196 Robert Opheim           St. Cloud          MN  37    1 11:51  1:32  2:41   12   42:32 20.2  2:33   17   29:45  9:36 1:29:20 
   12  209 Tom Prior               Richmond           MN  39   16 18:21  2:23  2:15   13   44:16 19.4  1:03    7   24:32  7:55 1:30:26 
   13   40 Joel Dahlin             Sartell            MN  39   13 16:54  2:11  1:46   11   41:44 20.6  1:34   15   28:37  9:14 1:30:33 
   14  130 Sam Kokesh              Eden Prairie       MN  35   12 15:10  1:58  1:38   18   52:35 16.4  0:53   13   26:55  8:41 1:37:09 
   15  208 Jason Primus            Sartell            MN  36   18 19:06  2:29  2:10   14   46:52 18.4  1:49   14   28:00  9:02 1:37:56 
   16  229 Cory Ryan               South St. Paul     MN  35   15 18:02  2:20  4:57   17   51:18 16.8  1:35    9   24:54  8:02 1:40:45 
   17   52 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35   14 17:30  2:16  1:59   15   47:48 18.0  1:10   20   34:33 11:09 1:42:58 
   18  219 Adam Ripple             Cold Spring        MN  35   17 18:48  2:26  2:08   16   50:05 17.2  0:57   18   31:46 10:15 1:43:42 
   19   12 Darshan Baldev          Minneapolis        MN  35   20 21:14  2:45  6:06   19   59:35 14.4  1:31   19   32:06 10:22 2:00:30 
   20   73 Charles Gardner         Minnetonka         MN  37   19 20:01  2:36  3:38   20 1:06:53 12.9  1:45   16   29:37  9:33 2:01:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  186 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38    1 13:47  1:47  0:43    1   41:06 20.9  0:55    2   25:20  8:11 1:21:50 
    2  162 Betsy McCann            Minnetonka         MN  35    3 15:18  1:59  1:00    3   46:17 18.6  1:05    1   24:42  7:58 1:28:20 
    3  228 Erin Ross               St. Joseph         MN  38    2 15:04  1:57  1:29    2   44:49 19.2  1:14    6   29:20  9:28 1:31:54 
    4   51 Shawn Duerr             Baxter             MN  35    5 17:00  2:12  1:33    6   48:38 17.7  1:22    3   26:56  8:42 1:35:27 
    5  145 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  35    6 17:01  2:12  1:29    7   49:12 17.5  1:32    7   29:55  9:39 1:39:06 
    6  269 Angela Viere            Richmond           MN  37    9 19:12  2:29  3:36    4   47:52 18.0  2:03    5   28:39  9:15 1:41:21 
    7  171 Christa Miller          Baxter             MN  36   10 19:43  2:33  2:24    5   48:34 17.7  2:28    4   28:37  9:14 1:41:44 
    8  193 Laura Oman              Chaska             MN  37    8 17:58  2:20  2:47    8   50:04 17.2  2:08   11   34:10 11:02 1:47:05 
    9   56 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38   12 20:34  2:40  3:57    9   50:36 17.0  3:39    8   31:16 10:06 1:50:01 
   10  240 Lisa Skelton            Brooklyn Park      MN  36    4 15:58  2:04  3:20   10   56:12 15.3  2:15    9   33:04 10:40 1:50:47 
   11   66 Ta Flatland             Elk River          MN  35    7 17:50  2:19  1:55   11   56:24 15.3  1:21   12   41:46 13:29 1:59:14 
   12   74 Ruth Gardner            Minnetonka         MN  37   11 19:48  2:34  2:24   13 1:13:22 11.7  1:13   10   33:42 10:53 2:10:27 
   13  215 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   13 20:51  2:42  1:40   12 1:03:40 13.5  1:09   13   45:38 14:44 2:12:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Jesse Shaw              St. Cloud          MN  44    3 13:34  1:46  1:00    1   36:13 23.8  0:54    2   21:59  7:06 1:13:37 
    2   65 Victor Ferris           Minneapolis        MN  40    4 14:00  1:49  1:07    3   38:58 22.1  1:11    1   20:49  6:43 1:16:03 
    3  289 Mark Wolvert            Sauk Rapids        MN  40    1 12:49  1:40  1:38    2   38:21 22.4  1:48    3   22:33  7:17 1:17:07 
    4   77 Bob Glamm               Blaine             MN  43    2 13:09  1:42  1:14    5   40:54 21.0  1:26    5   25:13  8:08 1:21:55 
    5   35 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40    5 14:55  1:56  1:33    4   39:54 21.6  1:02    9   26:37  8:35 1:23:58 
    6  199 Bryan Pearson           Milaca             MN  41    7 15:49  2:03  1:12    8   41:40 20.6  1:32    8   26:26  8:32 1:26:38 
    7   39 James Dahl              Maple Grove        MN  43    6 15:43  2:02  1:36    7   41:35 20.7  1:52    6   26:08  8:26 1:26:52 
    8   33 Dan Christoferson       Otsego             MN  43    9 15:58  2:04  2:25   10   43:35 19.7  1:13    4   25:13  8:08 1:28:21 
    9   88 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42    8 15:55  2:04  1:16    6   41:24 20.8  1:20   10   28:38  9:14 1:28:31 
   10  113 Perry Jansen            Sauk Rapids        MN  42   10 20:35  2:40  2:38    9   41:54 20.5  1:29    7   26:21  8:30 1:32:56 
   11  131 Brent Koning            Maple Grove        MN  42   12 22:35  2:56  2:02   11   43:37 19.7  1:35   12   30:33  9:52 1:40:20 
   12   64 Eric Felsch             St. Cloud          MN  44   11 22:12  2:52  5:22   12   46:09 18.6  1:08   11   29:01  9:22 1:43:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Cortney Engen           St Louis Park      MN  40    1 13:24  1:44  1:21    1   41:13 20.9  1:46    4   30:13  9:45 1:27:55 
    2  207 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  40    6 14:51  1:56  1:35    2   41:23 20.8  1:25    1   28:51  9:19 1:28:03 
    3   59 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43    4 14:34  1:53  1:07    3   43:24 19.8  1:44    2   29:42  9:35 1:30:29 
    4  204 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  40    3 14:12  1:50  4:12    4   43:54 19.6  2:47    6   32:24 10:28 1:37:28 
    5  287 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44    8 16:21  2:07  1:37    8   50:44 17.0  1:05    3   30:01  9:41 1:39:46 
    6  126 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  41    2 13:39  1:46  0:57    5   44:25 19.4  2:06    9   39:43 12:49 1:40:48 
    7  144 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  42    9 17:49  2:19  1:58    6   49:11 17.5  2:41    5   32:10 10:23 1:43:46 
    8   36 Dana Crumley            Avon               MN  41    5 14:40  1:54  2:55    7   50:43 17.0  1:38    7   34:24 11:06 1:44:17 
    9  191 Kathryn Olson           Ramsey             MN  40    7 16:11  2:06  3:39    9   58:35 14.7  1:45    8   38:44 12:30 1:58:52 
   10  333 Kristin Cebuhar         Clearwater         FL  43   10 23:05  2:59  3:23   10 1:14:35 11.5  3:55   10   51:12 16:31 2:36:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45    2 11:11  1:27  0:51    1   34:19 25.1  0:58    1   20:22  6:34 1:07:39 
    2  242 Colin Smith             Minneapolis        MN  46    4 12:42  1:39  1:04    2   36:00 23.9  1:03    2   20:31  6:38 1:11:18 
    3  176 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49    1  9:21  1:13  1:07    9   41:22 20.8  1:04    3   23:52  7:42 1:16:43 
    4  203 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48    8 15:08  1:58  0:39    3   37:36 22.9  0:56    4   23:55  7:43 1:18:11 
    5   15 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  47    5 12:45  1:39  0:53    5   39:49 21.6  1:02    6   25:11  8:08 1:19:39 
    6   45 Scott Dezurik           Avon               MN  48    9 15:28  2:00  0:41    7   41:10 20.9  1:06    5   24:27  7:54 1:22:50 
    7  258 Greg Swenson            Rogers             MN  47    3 12:15  1:35  1:38    4   39:32 21.8  1:13   11   29:55  9:39 1:24:32 
    8   21 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  45   10 15:44  2:02  1:19    6   40:37 21.2  2:00    7   25:47  8:19 1:25:24 
    9  218 Jason Riley             Maple Grove        MN  45   11 16:07  2:05  1:34    8   41:20 20.8  1:26    9   27:07  8:45 1:27:33 
   10  286 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45    7 14:23  1:52  2:11   12   46:58 18.3  1:08    8   26:52  8:40 1:31:30 
   11  235 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  47   13 19:39  2:33  2:37   10   41:29 20.7  1:32   10   27:31  8:53 1:32:46 
   12  107 Matt Hwang              St. Cloud          MN  48    6 13:07  1:42  2:13   11   46:20 18.6  2:09   12   33:56 10:57 1:37:42 
   13  197 Patrick Edeburn         Sartell            MN  49   14 21:12  2:45  3:46   13   50:30 17.0  2:33   13   35:37 11:30 1:53:36 
        70 Troy Freihammer         Sartell            MN  45   12 18:53  2:27  1:08   14 1:15:23 11.4                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  308 Jane Peterson           St. Cloud          MN  48    1 11:47  1:32  2:02    3   42:56 20.0  1:31    1   23:50  7:42 1:22:04 
    2   68 Sarah Foley             Cologne            MN  45    2 13:06  1:42  1:31    2   42:11 20.4  1:00    2   24:35  7:56 1:22:21 
    3   95 Laura Hjort             Elk River          MN  49    3 14:31  1:53  1:26    1   40:34 21.2  1:14    3   26:27  8:32 1:24:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51    4 14:38  1:54  0:34    1   35:26 24.3  0:44    1   20:51  6:44 1:12:11 
    2  277 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  50    3 13:30  1:45  1:33    2   40:56 21.0  1:33    3   24:41  7:58 1:22:11 
    3  206 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53    6 17:14  2:14  1:21    3   42:37 20.2  1:25    2   23:50  7:42 1:26:25 
    4   62 Mike Ewing              Saint Cloud        MN  50    1 10:38  1:23  3:24    7   45:50 18.8  1:58    5   26:46  8:38 1:28:34 
    5  296 Mark Zelenak            Fridley            MN  50    2 11:55  1:33  2:30    6   45:10 19.0  1:47    7   27:49  8:59 1:29:08 
    6  139 Dwight Larsen           Plymouth           MN  53    5 15:29  2:01  2:21    5   43:50 19.6  1:32    6   27:07  8:45 1:30:18 
    7  213 Tony Ramunno            Big Lake           MN  54   10 20:44  2:41  1:54    4   43:12 19.9  1:30    8   28:50  9:18 1:36:08 
    8  194 Michael Oneal           Big Lake           MN  51    9 18:40  2:25  3:46    9   47:14 18.2  1:30    4   26:18  8:29 1:37:25 
    9  227 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52    7 17:26  2:16  3:09    8   47:05 18.3  3:13    9   32:24 10:28 1:43:15 
   10  184 Javier Nevares          Sartell            MN  50    8 18:38  2:25  2:24   10   57:23 15.0  2:32   10   39:24 12:43 2:00:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Julie Grafft            Chanhassen         MN  53    1 12:17  1:36  1:20    1   45:29 18.9  1:56    1   27:48  8:58 1:28:49 
    2  132 Mary Koshiol            Clearwater         MN  53    6 20:24  2:39  1:32    2   46:22 18.6  1:11    3   29:57  9:40 1:39:24 
    3  177 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52    5 19:38  2:33  2:56    3   47:11 18.2  1:44    2   28:18  9:08 1:39:44 
    4  244 Penny Springer          Prior Lake         MN  52    2 16:46  2:10  1:53    4   47:13 18.2  1:43    4   33:10 10:42 1:40:43 
    5  256 Tracy Sudak             Chaska             MN  50    4 19:17  2:30  2:55    5   48:08 17.9  3:49    5   35:03 11:19 1:49:10 
    6   57 Amy Edelstein           Mankato            MN  50    3 18:01  2:20  3:07    6   51:19 16.8  3:08    6   41:12 13:18 1:56:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55    1 13:22  1:44  1:16    1   38:51 22.1  1:18    1   22:12  7:10 1:16:58 
    2  112 Ken Janda               Saint Paul         MN  55    2 14:28  1:53  1:15    3   41:30 20.7  1:02    2   23:34  7:36 1:21:47 
    3   11 Robert Badger           Cottage Grove      MN  56    4 15:33  2:01  1:30    4   42:00 20.5  1:18    3   27:42  8:56 1:28:00 
    4  161 Gunther Maurus          Mankato            MN  55    3 14:56  1:56  3:04    2   40:47 21.1  1:42    4   27:58  9:02 1:28:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Jeanne Lau              White Bear Lake    MN  57    3 15:57  2:04  2:41    2   44:23 19.4  1:45    1   26:39  8:36 1:31:24 
    2  205 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58    1 13:25  1:44  2:14    4   46:43 18.4  1:34    4   29:46  9:36 1:33:40 
    3   86 Sue Haller              Clearwater         MN  55    5 17:55  2:19  1:51    3   46:28 18.5  1:50    2   27:48  8:58 1:35:51 
    4  264 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  59    2 13:46  1:47  2:10    9   52:48 16.3  2:04    6   31:47 10:15 1:42:32 
    5  200 Kris Peterson           Clearwater         MN  56    9 22:13  2:53  2:10    5   46:49 18.4  2:01    3   29:26  9:30 1:42:36 
    6  156 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57    7 20:20  2:38  1:32    6   47:24 18.2  1:04    7   35:17 11:23 1:45:36 
    7  275 Barb Walz               Sartell            MN  55    6 19:44  2:33  2:27    8   51:09 16.8  1:27    5   31:20 10:07 1:46:05 
    8   67 Judi Fluger             St Paul            MN  55    8 20:48  2:42  1:22    7   48:14 17.8  2:18    8   41:21 13:21 1:54:01 
    9  164 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57   10 23:05  2:59  3:41   10   58:27 14.7  2:07    9   46:24 14:58 2:13:41 
       114 Mary Januschka          Cambridge          MN  55    4 16:59  2:12  3:08    1   42:59 20.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  187 Peter Nord              Sartell            MN  60    1 15:19  1:59  1:41    1   43:13 19.9  1:47    4   31:10 10:03 1:33:08 
    2  216 Steve Regli             Lakeville          MN  64    2 16:44  2:10  2:03    3   47:19 18.2  1:45    2   30:11  9:45 1:38:00 
    3  129 Mark Kokesh             Eden Prairie       MN  61    5 21:04  2:44  4:54    4   51:27 16.7  1:32    1   29:09  9:25 1:48:05 
    4  238 Dave Sibley             Plymouth           MN  64    4 19:11  2:29  4:53    5   52:16 16.5  1:33    5   32:06 10:21 1:49:57 
    5  249 Craig Stoermer          Wayzata            MN  61    6 21:20  2:46  6:44    6   57:58 14.8  4:46    3   30:13  9:45 2:01:00 
       121 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  63    3 17:05  2:13  2:42    2   44:04 19.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  150 Jean Stoermer           Wayzata            MN  63    1 17:21  2:15 10:40    1   58:22 14.7  4:26    1   33:59 10:58 2:04:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  154 John Mahowald           Saint Cloud        MN  65    2 15:21  1:59  2:55    1   40:55 21.0  1:23    1   26:42  8:37 1:27:14 
    2  223 Thomas Rohman           South Haven        MN  69    3 15:29  2:00  1:32    2   43:35 19.7  1:17    2   28:18  9:08 1:30:10 
    3    4 Tom Amundson            Minneapolis        MN  65    1 15:03  1:57  1:25    3   43:37 19.7  1:41    3   30:51  9:58 1:32:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   14 Nancy Bauer             Champlin           MN  68    1 19:23  2:31  1:36    1   49:18 17.5  2:09    1   31:46 10:15 1:44:11 

Total Registered:                        249
Total Number of Team Finishers:           24
Total Number of Individual Finishers:    185
Number of Male   Finishers:              110
Number of Female Finishers:               75
Did not Finish Race or Did Not Start:     40