Graniteman Triathlon Big Lake -
Big Lake, MN
8/7/2016

race logo










					                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 7, 2016
                                         SPRINT .33 Mile Swim - 14.45 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11     58 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M    25  9:37  1:43  0:39    1   33:18 26.0  0:41    1   17:35  5:41 1:01:49 
    2   1/26    190 Casey Miller            Baxter             MN  37 M    23  9:32  1:42  0:55    3   34:22 25.2  0:37    2   17:49  5:45 1:03:13 
    3   1/12     74 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M    10  8:51  1:35  1:14    2   34:19 25.3  0:49    5   19:41  6:21 1:04:52 
    4   1/20    225 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M    26  9:46  1:44  1:05    4   35:04 24.7  0:49   11   20:45  6:42 1:07:26 
    5   2/11    281 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M     8  8:39  1:33  0:55   10   37:40 23.0  0:50    4   19:33  6:19 1:07:34 
    6   2/26    144 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  36 M    34 10:10  1:49  1:06    9   37:38 23.0  0:51    8   20:18  6:33 1:10:00 
    7   1/7     174 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M    93 12:19  2:12  0:51    5   35:42 24.3  0:36   16   21:14  6:51 1:10:40 
    8   3/26     75 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M    31 10:03  1:47  1:08    7   37:09 23.3  0:49   21   21:39  6:59 1:10:46 
    9   3/11    136 Marcus Kasper           Monticello         MN  25 M    17  9:16  1:39  1:31   17   38:14 22.7  0:41   17   21:15  6:52 1:10:56 
   10   2/20    153 Alex Kunesh             Baxter             MN  30 M    48 10:49  1:56  0:52    8   37:10 23.3  0:59   22   21:42  7:00 1:11:31 
   11   3/20    182 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30 M    11  8:52  1:35  0:45   38   40:19 21.5  0:46   14   21:02  6:47 1:11:42 
   12   1/7     247 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M     4  8:17  1:29  0:57   42   40:37 21.3  0:38   18   21:20  6:53 1:11:48 
   13   1/13    303 Mike Wayman             Ramsey             MN  42 M    24  9:37  1:43  0:57   18   38:15 22.7  0:45   35   22:25  7:14 1:11:56 
   14   2/13     54 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40 M    52 11:00  1:58  1:02    6   36:08 24.0  0:47   43   23:09  7:28 1:12:04 
   15   2/12    311 Todd White              Roseville          MN  49 M     9  8:41  1:33  0:56   31   39:32 21.9  0:49   28   22:11  7:10 1:12:07 
   16   4/11     66 Will Delaney            Saint Michael      MN  27 M    15  9:14  1:39  1:48   14   37:57 22.8  1:20   27   22:08  7:09 1:12:26 
   17   4/20     11 Luke Anton              St. Paul           MN  30 M    45 10:37  1:54  1:19   32   39:45 21.8  0:54   12   21:00  6:47 1:13:32 
   18   5/11    121 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29 M    38 10:14  1:49  1:44   26   39:05 22.2  0:52   25   21:50  7:03 1:13:42 
   19   3/12    112 Warren Hegge            Minneapolis        MN  46 M    56 11:04  1:58  1:33   20   38:40 22.4  1:20   19   21:29  6:56 1:14:03 
   20   4/26     12 Todd Archbold           Maple Grove        MN  35 M    28  9:53  1:46  1:12   28   39:27 22.0  0:54   37   22:40  7:19 1:14:05 
   21   1/8     102 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55 M    41 10:26  1:52  1:27   21   38:41 22.4  1:00   38   22:44  7:20 1:14:16 
   22   2/8     125 Ken Janda               Saint Paul         MN  55 M    50 10:49  1:56  1:16   22   38:52 22.3  1:02   32   22:18  7:12 1:14:16 
   23   5/26    217 Nathan Overby           Big Lake           MN  36 M     6  8:28  1:31  1:40   41   40:32 21.4  0:53   40   22:53  7:23 1:14:24 
   24   1/7     289 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24 M   145 13:58  2:29  2:13   15   38:11 22.7  1:34    3   18:44  6:03 1:14:38 
   25   5/20    234 John Rammel             Sartell            MN  32 M    29  9:55  1:46  1:02   11   37:49 22.9  0:51   69   25:07  8:06 1:14:41 
   26   1/4     207 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46 F    55 11:02  1:58  1:06   16   38:13 22.7  1:04   47   23:26  7:34 1:14:49 
   27   1/22    296 Brenda Trok             Maple Grove        MN  37 F    22  9:31  1:42  1:09   53   41:30 20.9  0:56   33   22:23  7:14 1:15:27 
   28   2/7     260 Ivan Schleppenbach      St. Joseph         MN  22 M   105 12:39  2:15  1:47   35   39:58 21.7  0:51    7   20:17  6:33 1:15:31 
   29   3/13     95 Bob Glamm               Blaine             MN  43 M    67 11:36  2:04  0:51   37   40:14 21.5  1:00   26   22:08  7:09 1:15:47 
   30   2/7     288 Kyle Swenson            Rogers             MN  14 M     5  8:26  1:30  1:45   80   44:01 19.7  0:50   13   21:02  6:47 1:16:02 
   31   4/12    227 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48 M    79 11:55  2:07  0:52   12   37:50 22.9  0:47   63   24:43  7:59 1:16:05 
   32   6/26    266 Josh Sell               Waconia            MN  37 M    32 10:04  1:48  2:01   52   41:25 20.9  0:57   23   21:50  7:03 1:16:15 
   33   6/20     14 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  32 M    97 12:24  2:12  1:37   39   40:19 21.5  1:15   10   20:43  6:41 1:16:15 
   34   5/12    246 Rick Rodgers            Excelsior          MN  49 M    57 11:11  2:00  1:34   13   37:55 22.9  0:59   68   25:02  8:05 1:16:39 
   35   1/5     156 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61 M    35 10:10  1:49  1:33   27   39:06 22.2  1:16   62   24:40  7:58 1:16:43 
   36   1/16    279 Lauren Steinke          St Cloud           MN  16 F     1  8:07  1:27  0:29  129   47:23 18.3  0:30    9   20:41  6:41 1:17:10 
   37   3/7     213 Hunter Norgren          Annandale          MN  18 M   127 13:10  2:21  1:39   43   40:46 21.3  0:34   15   21:07  6:49 1:17:14 
   38   1/10     79 Cortney Engen           St Louis Park      MN  41 F    33 10:05  1:48  1:14   25   39:01 22.2  1:12   82   25:48  8:20 1:17:19 
   39   3/7     131 Sam Johnson             Monticello         MN  20 M   122 13:00  2:19  2:00   34   39:57 21.7  0:57   20   21:33  6:57 1:17:25 
   40   2/10     21 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  44 F    78 11:54  2:07  1:23   19   38:15 22.7  1:27   57   24:29  7:54 1:17:26 
   41   4/13    130 Paul Johnson            Excelsior          MN  43 M    53 11:01  1:58  1:48   23   38:59 22.2  1:07   58   24:35  7:56 1:17:28 
   42   7/26    163 Ehren Layton            Big Lake           MN  39 M    62 11:30  2:03  1:31   29   39:31 21.9  0:57   55   24:24  7:53 1:17:51 
   43   5/13    149 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  43 M    82 12:03  2:09  1:25   33   39:57 21.7  1:19   45   23:17  7:31 1:17:59 
   44   2/16     38 Bella Buenting          Chanhassen         MN  13 F     2  8:12  1:28  0:54   91   45:13 19.2  0:54   39   22:52  7:23 1:18:03 
   45   6/11     99 Taylor Gombos           St. Cloud          MN  27 M    44 10:31  1:52  1:45   61   42:25 20.4  1:08   30   22:17  7:12 1:18:04 
   46   7/20     31 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34 M   117 12:51  2:17  0:54   24   39:01 22.2  0:45   72   25:16  8:09 1:18:45 
   47   6/12     68 Scott Dezurik           Avon               MN  48 M    74 11:43  2:05  1:04   49   40:58 21.2  0:57   51   24:09  7:48 1:18:49 
   48   4/7      98 Jake Gohl               Monticello         MN  21 M    95 12:20  2:12  1:20   51   41:19 21.0  0:42   44   23:13  7:30 1:18:53 
   49   8/20    339 Kristopher Johnson      Minneapolis        MN  33 M    20  9:27  1:41  1:25   50   41:06 21.1  1:03   84   25:58  8:23 1:18:57 
   50   7/11     44 Cory Carson             Big Lake           MN  25 M    37 10:12  1:49  1:24   59   42:13 20.5  0:58   56   24:26  7:53 1:19:11 
   51   1/11    250 Megan Rose              Sartell            MN  32 F   114 12:49  2:17  1:42   62   42:27 20.4  0:54   24   21:50  7:03 1:19:41 
   52   8/26    204 Jason Nelson            Hugo               MN  38 M    30 10:00  1:47  1:16   74   43:27 20.0  0:56   52   24:11  7:48 1:19:48 
   53   2/22    208 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38 F    71 11:41  2:05  0:44   58   42:10 20.6  0:46   64   24:44  7:59 1:20:02 
   54   3/8      26 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  59 M    49 10:49  1:56  1:53   56   41:43 20.8  1:05   67   24:59  8:04 1:20:27 
   55   5/7      35 Ajay Breen              Oak Grove          MN  20 M   115 12:50  2:17  2:33   60   42:21 20.5  1:23   31   22:17  7:12 1:21:23 
   56   9/20    100 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34 M   121 12:58  2:19  1:40   90   45:06 19.2  1:35    6   20:10  6:31 1:21:26 
   57   6/13      6 Jamie Allman            Elk River          MN  40 M    83 12:07  2:10  1:33   40   40:19 21.5  1:04   90   26:33  8:34 1:21:34 
   58   7/12    287 Greg Swenson            Rogers             MN  47 M    21  9:29  1:42  1:30   36   40:00 21.7  1:13  136   29:35  9:33 1:21:45 
   59   8/12    242 Jason Riley             Maple Grove        MN  45 M   106 12:40  2:15  1:42   45   40:49 21.2  1:02   78   25:40  8:17 1:21:51 
   60   9/26    146 Dale Kolstad            Hugo               MN  39 M   116 12:50  2:17  1:18   73   43:19 20.0  0:50   48   23:38  7:38 1:21:53 
   61   8/11    167 Jon Lenz                Eagan              MN  28 M    68 11:36  2:04  2:05  103   45:51 18.9  0:47   36   22:27  7:15 1:22:43 
   62  10/20    286 Thomas Sweeney          Champlin           MN  32 M    76 11:50  2:06  1:44   30   39:31 21.9  1:52  104   27:50  8:59 1:22:45 
   63   2/7     231 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53 M   160 14:16  2:32  1:16   66   42:56 20.2  1:23   41   22:56  7:24 1:22:45 
   64  11/20    315 Troy Williams           Savage             MN  33 M    27  9:47  1:45  3:12   79   43:57 19.7  1:50   50   24:08  7:48 1:22:52 
   65   4/8      16 Keno Avila              Monticello         MN  55 M   104 12:39  2:15  1:12   75   43:28 19.9  1:11   60   24:38  7:57 1:23:06 
   66   2/11    298 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32 F    61 11:28  2:03  1:45   65   42:39 20.3  1:04   87   26:21  8:30 1:23:16 
   67  12/20     63 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31 M   135 13:26  2:23  2:00   55   41:36 20.8  1:09   75   25:30  8:14 1:23:39 
   68   1/8      45 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22 F     3  8:16  1:29  1:26  121   46:47 18.5  0:46   92   26:35  8:35 1:23:48 
   69   3/16    171 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  16 F   118 12:52  2:17  1:34   70   43:13 20.1  0:53   77   25:34  8:15 1:24:03 
   70   1/2     101 Julie Grafft            Chanhassen         MN  53 F    19  9:23  1:40  1:24   78   43:51 19.8  1:41  106   27:51  9:00 1:24:08 
   71   3/10     80 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43 F    75 11:44  2:05  1:11   48   40:58 21.2  1:18  126   29:03  9:22 1:24:12 
   72   1/6      43 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56 F    66 11:35  2:04  1:11   77   43:45 19.8  1:33   88   26:23  8:31 1:24:25 
   73  13/20    199 Matthew Mork            Becker             MN  33 M   120 12:56  2:18  1:16   46   40:55 21.2  1:03  112   28:28  9:11 1:24:37 
   74   7/13    109 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42 M    99 12:25  2:13  1:39   54   41:31 20.9  1:25  109   28:03  9:03 1:25:00 
   75   3/11     51 Blair Collins           St. Louis Park     MN  33 F    90 12:14  2:11  1:40   72   43:15 20.0  1:05   98   26:56  8:42 1:25:08 
   76   2/4     274 Terri Snell             Shoreview          MN  46 F    87 12:10  2:10  1:54   44   40:48 21.3  1:33  124   29:01  9:22 1:25:24 
   77   3/7      46 John Chatelaine         Lakeville          MN  52 M   142 13:39  2:26  2:19   71   43:14 20.1  1:36   61   24:40  7:58 1:25:25 
   78   3/22     61 Miriah Dahlquist        Saint Paul         MN  35 F   128 13:11  2:21  1:43   47   40:57 21.2  0:53  118   28:45  9:17 1:25:27 
   79   9/11    317 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27 M   159 14:15  2:32  1:05   84   44:23 19.5  0:54   66   24:52  8:01 1:25:27 
   80   2/8     211 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  20 F   113 12:48  2:17  1:42   99   45:47 18.9  0:57   53   24:20  7:51 1:25:32 
   81   5/8      18 Robert Badger           Cottage Grove      MN  56 M    96 12:21  2:12  1:29   68   43:06 20.1  1:06  108   27:57  9:01 1:25:57 
   82  10/26    285 Steve Swedal            Clear Lake         MN  35 M    81 12:01  2:08  2:35  101   45:48 18.9  1:09   59   24:37  7:57 1:26:08 
   83   1/15    108 Andrea Hanson           St. Louis Park     MN  28 F    12  8:53  1:35  1:13  119   46:44 18.6  0:51  123   29:00  9:22 1:26:39 
   84   9/12    313 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45 M    65 11:34  2:04  1:49  110   46:09 18.8  0:49   89   26:28  8:33 1:26:48 
   85   4/7     218 Taylor Park             Anoka              MN  19 M    14  9:06  1:37  2:10  153   49:15 17.6  0:39   79   25:42  8:18 1:26:50 
   86  14/20    177 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33 M    89 12:13  2:10  1:49  152   49:03 17.7  0:32   46   23:22  7:33 1:26:56 
   87  11/26    239 Ben Reiners             Otsego             MN  39 M    92 12:17  2:11  2:00   76   43:30 19.9  2:05  100   27:12  8:47 1:27:01 
   88   2/15    193 Sara Miller             Mora               MN  28 F    16  9:15  1:39  1:40  149   48:56 17.7  1:01   86   26:20  8:30 1:27:10 
   89   8/13     60 James Dahl              Maple Grove        MN  43 M   153 14:08  2:31  2:10   63   42:34 20.4  1:42   99   27:06  8:45 1:27:39 
   90   3/15    166 Hillary Lenz            Eagan              MN  29 F    46 10:39  1:54  1:56  126   47:06 18.4  1:30   91   26:33  8:34 1:27:41 
   91   5/7     307 Zach Wenning            Excelsior          MN  16 M    72 11:41  2:05  1:00   96   45:33 19.0  0:51  116   28:43  9:16 1:27:46 
   92  10/12    319 Michael Yeager          Plymouth           MN  49 M    54 11:02  1:58  2:19   57   41:45 20.8  1:21  163   31:33 10:11 1:27:59 
   93   3/8     120 Molly Howse             Big Lake           MN  24 F   183 15:28  2:45  1:53   92   45:14 19.2  0:49   65   24:45  7:59 1:28:08 
   94   4/22    118 Kerri Hoogers           Brooklyn Park      MN  37 F    73 11:43  2:05  2:22   97   45:34 19.0  1:07  102   27:29  8:52 1:28:13 
   95   4/15    215 Tara Orech              Minneapolis        MN  27 F   133 13:23  2:23  2:16  109   46:01 18.8  0:36   85   26:03  8:25 1:28:18 
   96   5/22    191 Christa Miller          Baxter             MN  36 F   130 13:19  2:22  1:33   94   45:20 19.1  1:36   96   26:54  8:41 1:28:41 
   97   4/8      55 Molly Collman           Lakeville          MN  24 F    40 10:26  1:52  1:46   93   45:19 19.1  1:14  142   29:58  9:40 1:28:41 
   98   1/2      50 Bethany Collins         New Hope           MN  60 F    36 10:11  1:49  1:46   69   43:11 20.1  1:55  165   32:08 10:22 1:29:09 
   99   2/6     230 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  57 F    39 10:14  1:49  1:49  124   47:02 18.4  1:06  129   29:05  9:23 1:29:15 
  100   6/22    200 Katie Morris            Saint Michael      MN  36 F   167 14:45  2:38  2:39  128   47:18 18.3  0:43   49   23:54  7:43 1:29:18 
  101   2/5     209 Peter Nord              Sartell            MN  60 M    59 11:20  2:01  1:44   83   44:22 19.5  1:22  149   30:36  9:52 1:29:22 
  102   5/15    187 Jamie Meyer             Minneapolis        MN  28 F   132 13:22  2:23  2:13  138   47:54 18.1  0:43   71   25:14  8:09 1:29:25 
  103   7/22    110 Emily Hanson            Ham Lake           MN  38 F   112 12:46  2:16  1:40   67   43:06 20.1  1:31  147   30:31  9:51 1:29:31 
  104   4/11      5 Emily Allen             Bloomington        MN  31 F   124 13:08  2:20  1:54  122   47:00 18.4  1:51   80   25:43  8:18 1:29:33 
  105   8/22    340 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  36 F   141 13:36  2:25  1:21  114   46:21 18.7  0:54  101   27:26  8:51 1:29:35 
  106   4/7       1 Jim Abfalter            Big Lake           MN  50 M   198 16:39  2:58  2:15  112   46:15 18.7  1:29   42   23:02  7:26 1:29:38 
  107  15/20    262 Greg Schutte            Blaine             MN  34 M    51 10:51  1:56  1:34   88   44:53 19.3  1:23  156   31:06 10:02 1:29:46 
  108  12/26    113 Shawn Heller            Brooklyn Park      MN  38 M   161 14:26  2:34  2:51   89   45:00 19.3  2:10   73   25:24  8:12 1:29:50 
  109   6/15    122 Elise Hunt              Elk River          MN  27 F   173 14:55  2:39  2:08  136   47:50 18.1  1:02   54   24:23  7:52 1:30:15 
  110  13/26     49 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  38 M   152 14:08  2:31  3:51  107   45:57 18.9  0:54   76   25:32  8:15 1:30:20 
  111   6/8     318 David Yantes            St. Michael        MN  57 M    91 12:14  2:11  1:29   98   45:39 19.0  1:32  138   29:45  9:36 1:30:38 
  112   7/8     267 Mark Severson           Eagan              MN  56 M   168 14:47  2:38  1:30   85   44:26 19.5  1:34  120   28:47  9:17 1:31:02 
  113   3/5     238 Steve Regli             Lakeville          MN  64 M   103 12:32  2:14  2:07  113   46:16 18.7  1:49  113   28:31  9:12 1:31:13 
  114   4/10    165 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  42 F   100 12:25  2:13  2:23  111   46:14 18.8  1:33  117   28:44  9:16 1:31:18 
  115   5/11    158 Angela Larson           Circle Pines       MN  31 F   101 12:25  2:13  1:39  132   47:36 18.2  1:08  115   28:43  9:16 1:31:30 
  116   7/15     92 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29 F    58 11:14  2:00  1:26  125   47:04 18.4  1:27  151   30:51  9:58 1:32:00 
  117   5/10    314 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44 F    94 12:20  2:12  1:08  147   48:38 17.8  0:38  140   29:53  9:39 1:32:36 
  118   4/16    170 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13 F    85 12:09  2:10  1:36  180   52:47 16.4  1:01   70   25:08  8:07 1:32:39 
  119   9/22    195 Jill Molitor            Richmond           MN  38 F   144 13:55  2:29  2:41  145   48:28 17.9  1:03   94   26:39  8:36 1:32:43 
  120   5/16    299 Tess Voller             Monticello         MN  19 F   108 12:41  2:16  2:10  142   48:04 18.0  0:56  130   29:06  9:24 1:32:55 
  121   5/7     235 Tony Ramunno            Big Lake           MN  54 M   200 16:43  2:58  1:43   81   44:07 19.7  1:17  131   29:08  9:24 1:32:57 
  122   3/4     305 Jane Wenning            Excelsior          MN  48 F   191 16:02  2:51  1:29   82   44:10 19.6  1:09  144   30:22  9:48 1:33:11 
  123  14/26    237 David Redick            Rogers             MN  36 M   126 13:09  2:21  2:14  118   46:44 18.6  1:41  134   29:31  9:32 1:33:17 
  124   6/16    244 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  15 F    13  8:57  1:36  2:08  188   53:41 16.2  0:41  107   27:55  9:01 1:33:21 
  125   9/13     82 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  41 M    70 11:38  2:04  2:18  140   47:58 18.1  1:42  139   29:46  9:37 1:33:21 
  126  15/26      4 Christopher Allen       Bloomington        MN  36 M   165 14:35  2:36  1:46   87   44:42 19.4  1:50  148   30:35  9:52 1:33:27 
  127  10/13    243 Jeff Robarge            Big Lake           MN  40 M    80 12:01  2:08  2:16   86   44:40 19.4  1:45  171   32:54 10:37 1:33:34 
  128   6/11    265 Kortney Schwartz        Princeton          MN  32 F   119 12:54  2:18  1:26  137   47:53 18.1  0:54  146   30:30  9:51 1:33:35 
  129  16/20    259 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  33 M   190 15:50  2:49  2:00  133   47:39 18.2  1:40   93   26:36  8:35 1:33:43 
  130  16/26      2 Bobby Ahrens            Eagan              MN  37 M   186 15:30  2:45  1:45  100   45:47 18.9  1:04  143   30:03  9:42 1:34:06 
  131   1/3      57 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67 M   111 12:45  2:16  2:36  120   46:47 18.5  2:26  137   29:40  9:34 1:34:12 
  132  17/26    283 Kevin Streeter          Woodbury           MN  36 M    77 11:51  2:07  3:39  106   45:56 18.9  1:26  162   31:32 10:11 1:34:23 
  133   8/15    183 Annie McSharry          Eau Claire         WI  28 F    42 10:28  1:52  1:20  139   47:54 18.1  1:27  173   33:20 10:46 1:34:28 
  134   6/7     133 Parker Kabe             Buffalo            MN  16 M     7  8:29  1:31  2:19  189   54:03 16.0  0:51  121   28:49  9:18 1:34:30 
  135  17/20    129 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31 M    86 12:09  2:10  2:20  104   45:52 18.9  1:56  167   32:20 10:26 1:34:35 
  136  18/26    150 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  39 M   199 16:41  2:58  2:38  123   47:01 18.4  1:27   97   26:56  8:42 1:34:40 
  137   6/7     245 John Robillard          Zimmerman          MN  54 M   137 13:27  2:24  2:27  105   45:54 18.9  1:58  154   31:05 10:02 1:34:49 
  138  18/20    123 Oleg Iatic              St Cloud           MN  34 M   125 13:09  2:21  2:15  144   48:28 17.9  1:58  125   29:02  9:22 1:34:51 
  139   6/10    142 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40 F    47 10:45  1:55  1:04   64   42:36 20.4  1:47  195   38:49 12:32 1:34:59 
  140   9/15    241 Amy Rice                Buffalo            MN  25 F   110 12:45  2:16  1:46  164   50:49 17.1  0:40  127   29:03  9:23 1:35:01 
  141   5/8     154 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22 F   156 14:10  2:31  2:15  158   49:56 17.4  1:11  103   27:43  8:57 1:35:13 
  142  11/13     30 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  42 M   140 13:32  2:25  3:14  143   48:24 17.9  1:10  128   29:03  9:23 1:35:22 
  143   2/2     197 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52 F   184 15:29  2:45  2:31  127   47:09 18.4  2:07  111   28:13  9:06 1:35:27 
  144   7/16     69 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19 F   136 13:27  2:24  2:07  148   48:49 17.8  1:43  135   29:32  9:32 1:35:36 
  145  10/22    192 Kara Miller             Big Lake           MN  39 F   107 12:41  2:15  2:51  151   49:01 17.7  0:49  145   30:28  9:50 1:35:48 
  146  11/22    114 Lisa Herman             Zimmerman          MN  35 F   195 16:28  2:56  1:56   95   45:24 19.1  1:01  155   31:05 10:02 1:35:51 
  147  19/26     73 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35 M   134 13:24  2:23  1:57  116   46:33 18.6  1:06  175   33:40 10:52 1:36:37 
  148   6/7     224 Andrew Peterson         Andover            MN  23 M   181 15:25  2:45  2:38  176   52:12 16.6  1:09   81   25:47  8:19 1:37:08 
  149   4/4     212 Pam Nordberg            Big Lake           MN  49 F   175 15:01  2:40  2:23  117   46:34 18.6  0:58  168   32:31 10:30 1:37:25 
  150  20/26    343 Garrett Bauer           Minnetonka         MN  36 M   206 18:19  3:15  2:13  108   46:00 18.8  1:49  132   29:20  9:28 1:37:38 
  151   8/16    293 Jocelyn Thorson         Sauk Rapids        MN  17 F   146 13:58  2:29  1:46  192   55:31 15.6  0:35   83   25:57  8:23 1:37:46 
  152   3/6     124 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  57 F   169 14:49  2:38  1:52  165   50:49 17.1  2:08  110   28:11  9:06 1:37:49 
  153   4/5     269 Dave Sibley             Plymouth           MN  64 M   149 14:05  2:30  3:17  163   50:43 17.1  1:13  114   28:36  9:14 1:37:52 
  154  10/15    188 Jody Meyer              Minneapolis        MN  28 F   139 13:32  2:25  2:27  184   53:22 16.2  0:50  105   27:51  8:59 1:37:59 
  155   7/7      24 Zachary Beaumaster      Big Lake           MN  20 M   185 15:29  2:45  1:40  203   58:01 14.9  0:42   29   22:11  7:10 1:38:02 
  156   9/16    160 Heidi Larson            Ramsey             MN  19 F   143 13:44  2:27  2:04  157   49:38 17.5  0:52  166   32:09 10:23 1:38:25 
  157   7/11     27 Chelsie Binsfeld        St.Cloud           MN  32 F    63 11:33  2:04  1:49  115   46:31 18.6  1:59  190   36:56 11:55 1:38:47 
  158  12/22    128 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  39 F   202 17:24  3:06  2:23  134   47:44 18.2  1:56  133   29:25  9:30 1:38:50 
  159   1/2      22 Nancy Bauer             Champlin           MN  68 F   182 15:26  2:45  1:27  156   49:32 17.5  2:00  157   31:08 10:03 1:39:32 
  160  21/26     19 Bill Barnwell           Zimmerman          MN  35 M   188 15:34  2:46  1:48  131   47:35 18.2  0:43  177   33:54 10:56 1:39:32 
  161   4/6     176 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57 F   166 14:44  2:37  1:32  130   47:34 18.2  0:52  184   34:59 11:17 1:39:39 
  162  11/15     13 Khristy Arvidson        Ramsey             MN  29 F   178 15:22  2:44  2:14  178   52:36 16.5  0:41  122   28:50  9:18 1:39:41 
  163  12/15    223 Beth Pearson            Plymouth           MN  27 F    60 11:22  2:01  2:42  190   54:12 16.0  0:53  150   30:42  9:55 1:39:49 
  164   6/8     152 Katelyn Kunde           Monticello         MN  20 F    64 11:34  2:04  1:28  171   51:32 16.8  1:07  183   34:28 11:07 1:40:07 
  165  10/16     59 Kenzie Cruzen           Monticello         MN  19 F   162 14:27  2:34  2:09  201   57:29 15.1  0:50   74   25:25  8:12 1:40:18 
  166  11/16    210 Britta Nordberg         Big Lake           MN  15 F   148 14:01  2:30  1:40  162   50:39 17.1  1:14  169   32:46 10:35 1:40:18 
  167  13/22    248 Becky Roggeman          Shakopee           MN  39 F   201 16:56  3:01  2:18  169   51:03 17.0  1:45  119   28:46  9:17 1:40:46 
  168  11/12     94 Chad Gertken            Sartell            MN  45 M   196 16:36  2:57  2:52  102   45:50 18.9  1:44  180   34:07 11:01 1:41:07 
  169   2/2     255 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62 F   163 14:32  2:35  3:04  146   48:38 17.8  1:48  172   33:10 10:42 1:41:10 
  170  12/16    111 Molly Hebzynski         Maple Grove        MN  19 F    18  9:18  1:40  2:46  198   56:52 15.2  1:03  161   31:29 10:10 1:41:26 
  171  14/22    148 Anita Koralewski        Holdingford        MN  35 F   157 14:11  2:31  2:02  135   47:49 18.1  0:39  191   37:05 11:58 1:41:44 
  172  13/16    337 Morgan Bell             Buffalo            MN  13 F   150 14:06  2:31  0:56  194   56:26 15.4  0:33  141   29:56  9:40 1:41:56 
  173   7/8      53 Makinnah Collins        Aurora             IL  22 F   171 14:53  2:39  2:07  179   52:36 16.5  1:17  160   31:21 10:07 1:42:11 
  174   7/10    321 Lisa Zeman              Elk River          MN  43 F   177 15:17  2:43  2:58  160   50:36 17.1  2:35  153   30:57  9:59 1:42:21 
  175   5/5     344 Curtis Saustrom         Lakeville          MN  62 M   154 14:09  2:31  2:25  141   48:02 18.0  2:51  187   35:26 11:26 1:42:50 
  176  15/22     76 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38 F   197 16:39  2:58  3:36  161   50:37 17.1  2:26  158   31:12 10:04 1:44:28 
  177  16/22    291 Sarah Thompson          Rogers             MN  35 F   170 14:51  2:39  2:40  173   51:56 16.7  1:24  178   34:01 10:59 1:44:50 
  178  17/22    292 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  37 F   192 16:04  2:52  1:48  172   51:33 16.8  1:46  176   33:41 10:52 1:44:51 
  179   8/10    323 Sarah Zlimen            Saint Paul         MN  42 F   176 15:05  2:41  1:52  181   52:58 16.4  2:10  170   32:53 10:37 1:44:56 
  180  12/12    336 Chirstopher Hewitt      Plymouth           MN  46 M   179 15:23  2:44  2:45  150   48:58 17.7  1:18  189   36:55 11:55 1:45:17 
  181  10/11    338 Derek Johnson           Rochester          MN  28 M   214 22:11  3:57  3:21  166   50:50 17.1  2:32   95   26:54  8:41 1:45:46 
  182   8/11    135 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33 F    84 12:09  2:10  1:43  154   49:26 17.5  1:15  204   41:48 13:29 1:46:18 
  183  13/15     41 Laura Burgess           Little Falls       MN  27 F   180 15:25  2:45  2:28  195   56:28 15.4  1:11  159   31:21 10:07 1:46:51 
  184  18/22     83 Ta Flatland             Elk River          MN  35 F   123 13:05  2:20  1:46  185   53:24 16.2  1:10  192   37:33 12:07 1:46:55 
  185   5/6     206 Shannon Nelson          St Paul            MN  59 F   164 14:35  2:36  2:05  186   53:28 16.2  2:21  186   35:13 11:22 1:47:40 
  186  19/20    105 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32 M   155 14:09  2:31  2:16  167   50:59 17.0  1:14  198   40:04 12:56 1:48:42 
  187   9/11    220 Megan Parrish           Big Lake           MN  34 F    98 12:24  2:12  9:23  159   50:12 17.3  4:42  174   33:23 10:46 1:50:02 
  188  22/26     47 Andrew Christoferson    Elk River          MN  37 M   207 18:24  3:16  2:29  200   57:15 15.1  1:33  152   30:55  9:59 1:50:35 
  189  11/11      7 Jonathan Alter          Minnetonka         MN  25 M   203 17:32  3:07  2:27  191   55:15 15.7  0:59  185   35:01 11:18 1:51:12 
  190  12/13    256 Christopher Sather      Minneapolis        MN  43 M   129 13:13  2:21  2:02  155   49:26 17.5  1:47  209   45:02 14:32 1:51:28 
  191  13/13    180 Dominic McConnell       Milaca             MN  44 M   172 14:53  2:39  3:12  187   53:40 16.2  1:28  196   38:53 12:33 1:52:05 
  192  19/22     20 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  35 F   208 18:25  3:17  2:27  183   53:05 16.3  0:58  193   37:44 12:11 1:52:37 
  193  23/26    271 Clayton Smith           Osseo              MN  36 M   193 16:19  2:54  8:19  177   52:27 16.5  3:10  179   34:02 10:59 1:54:15 
  194   2/3     228 Stuart Pimsler          Minneapolis,       MN  67 M   138 13:31  2:24  3:28  206   59:09 14.7  2:11  188   36:32 11:47 1:54:50 
  195  20/22     28 Kari Bjerga             Becker             MN  38 F   204 18:00  3:12  3:24  211 1:02:12 13.9  0:50  164   31:49 10:16 1:56:13 
  196   7/7      23 Trevor Bautch           Monticello         MN  18 M   151 14:07  2:31  2:04  215 1:05:02 13.3  0:56  181   34:26 11:07 1:56:33 
  197  14/16    257 Erin Saunders           Monticello         MN  18 F   131 13:20  2:22  2:53  214 1:05:01 13.3  0:56  182   34:26 11:07 1:56:33 
  198  24/26    178 Clinton Maxson          Big Lake           MN  39 M   212 20:46  3:42  3:00  175   52:09 16.6  1:57  197   39:23 12:42 1:57:14 
  199   8/8      52 Maddie Collins          Aurora             IL  21 F   174 14:56  2:39  2:13  208 1:01:56 14.0  0:59  194   38:16 12:21 1:58:18 
  200  15/16    173 Claire Macki            Becker             MN  19 F    88 12:10  2:10  2:43  209 1:01:57 14.0  1:22  200   40:27 13:03 1:58:37 
  201  14/15     37 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  29 F   147 14:00  2:30  2:28  210 1:02:07 14.0  1:02  199   40:08 12:57 1:59:43 
  202  10/11    155 Stephanie Lamm          Elk River          MN  33 F    69 11:37  2:04  1:56  196   56:29 15.3  2:29  210   47:20 15:16 1:59:49 
  203   8/8      77 Stephen Edmonson        Buffalo            MN  56 M   213 21:15  3:47  2:43  174   51:59 16.7  2:44  208   43:48 14:08 2:02:27 
  204  21/22    301 Katie Walker            Anoka              MN  39 F   210 19:31  3:28  2:53  199   57:13 15.2  1:17  205   42:15 13:38 2:03:07 
  205  22/22    236 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F   187 15:31  2:46  1:20  212 1:02:33 13.9  0:54  207   43:13 13:57 2:03:30 
  206  25/26    189 Neil Milberger          Big Lake           MN  36 M   215 22:36  4:01  3:22  197   56:47 15.3  1:17  202   40:33 13:05 2:04:33 
  207  16/16    139 Mollie Kelderman        Fridley            MN  17 F   216 23:32  4:11  2:48  193   56:18 15.4  1:58  201   40:28 13:04 2:05:01 
  208   2/2      78 Barbara Elliiott        Kansas City        MO  66 F   209 18:37  3:19  3:54  207   59:50 14.5  1:40  203   41:36 13:26 2:05:34 
  209   9/10      3 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  40 F   189 15:39  2:47  2:49  182   52:59 16.4  1:57  215   52:46 17:01 2:06:08 
  210  15/15    107 Katelyn Hanneman        Crystal            MN  26 F   109 12:41  2:16  3:17  202   57:58 15.0  2:03  214   51:26 16:36 2:07:23 
  211  20/20    219 Joseph Parrish          Big Lake           MN  34 M   102 12:29  2:13  9:19  170   51:03 17.0  2:16  216   52:49 17:02 2:07:54 
  212   3/3     221 Ron Parrish             Big Lake           MN  65 M   158 14:12  2:32  7:32  168   51:03 17.0  3:54  213   51:24 16:35 2:08:03 
  213  26/26    164 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  36 M   211 20:26  3:38  4:18  205   58:59 14.7  3:45  206   42:19 13:39 2:09:44 
  214   6/6     181 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57 F   205 18:06  3:13  3:31  204   58:37 14.8  2:08  212   48:37 15:41 2:10:57 
  215   7/7     268 Michael Shaw            Rogers             MN  51 M    43 10:28  1:52  1:36  217 1:38:07  8.8  1:21   34   22:23  7:14 2:13:53 
  216  11/11    295 Rose Tonn               Maple Grove        MN  30 F   194 16:20  2:54  3:16  213 1:04:49 13.4  2:08  217   53:35 17:17 2:20:05 
  217  10/10    216 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  41 F   217 24:31  4:22  4:38  216 1:06:21 13.1  2:02  211   48:21 15:36 2:25:50 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  332 MSG                                              1 10:20  1:50  0:54    1   47:15 18.3  0:50    1   23:34  7:36 1:22:52 
           Mary Ridgeway , Stacey Helstrom , Greta Sirek          
    2  329 Savvy & Me                                       2 11:06  1:59  0:58    2   48:02 18.0  0:42    2   29:02  9:22 1:29:48 
           Melissa Pogatchnik ,  , Savannah Supan                  
    3  333 Saints                                           3 15:16  2:43  0:46    3   53:21 16.3  0:54    3   41:57 13:32 1:52:12 
           Sharon Kuhlmann , Jennifer Ridgeway , Sharon Ridgeway  


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 The Dream Team                                   1  8:27  1:30  0:33    2   38:45 22.4  0:28    2   19:08  6:11 1:07:19 
           Malinda Beason , Henry Adam , Keelan Gorman            
    2  324 Team Rocket Turtle                               6 17:16  3:04  0:53    1   33:06 26.2  0:34    1   17:52  5:46 1:09:39 
           Paula Andrist , Thomas Manderfeld , Steven Pekarek     
    3  328 The Pickles                                      3 10:43  1:55  1:02    3   42:03 20.6  0:38    3   21:04  6:48 1:15:29 
           Chris Haukos , Sean Pickle , Chris Haukos              
    4  330 Triple R                                         2 10:30  1:52  0:53    5   47:45 18.2  0:39    4   22:03  7:07 1:21:48 
           Emma Ridgeway , James Ridgeway , Stan Ridgeway         
    5  326 Diekow Duo                                       4 12:05  2:09  2:06    4   45:15 19.2  0:37    6   26:55  8:41 1:26:57 
           Ryan Diekow , Alicia Schwartz ,                        
    6  327 NAM We're Good!                                  5 14:35  2:36  0:36    6   54:10 16.0  0:33    5   23:46  7:40 1:33:38 
           Nikki Ose , Michael Ryan , Ashley Ryan                 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 331 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  44 F      1 11:52  2:07  0:51                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Lauren Steinke          St Cloud           MN  16 F    8:07  1:27 
    2 Bella Buenting          Chanhassen         MN  13 F    8:12  1:28 
    3 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22 F    8:16  1:29 
    4 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M    8:17  1:29 
    5 Kyle Swenson            Rogers             MN  14 M    8:26  1:30 
    6 Nathan Overby           Big Lake           MN  36 M    8:28  1:31 
    7 Parker Kabe             Buffalo            MN  16 M    8:29  1:31 
    8 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M    8:39  1:33 
    9 Todd White              Roseville          MN  49 M    8:41  1:33 
   10 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M    8:51  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M   33:18 26.0 
    2 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M   34:19 25.3 
    3 Casey Miller            Baxter             MN  37 M   34:22 25.2 
    4 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M   35:04 24.7 
    5 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M   35:42 24.3 
    6 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40 M   36:08 24.0 
    7 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M   37:09 23.3 
    8 Alex Kunesh             Baxter             MN  30 M   37:10 23.3 
    9 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  36 M   37:38 23.0 
   10 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   37:40 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M   17:35  5:41 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  37 M   17:49  5:45 
    3 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24 M   18:44  6:03 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   19:33  6:19 
    5 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45 M   19:41  6:21 
    6 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34 M   20:10  6:31 
    7 Ivan Schleppenbach      St. Joseph         MN  22 M   20:17  6:33 
    8 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  36 M   20:18  6:33 
    9 Lauren Steinke          St Cloud           MN  16 F   20:41  6:41 
   10 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  32 M   20:43  6:41 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29   16  9:37  1:43  0:39    1   33:18 26.0  0:41    1   17:35  5:41 1:01:49 
    2  190 Casey Miller            Baxter             MN  37   14  9:32  1:42  0:55    3   34:22 25.2  0:37    2   17:49  5:45 1:03:13 
    3   74 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45    7  8:51  1:35  1:14    2   34:19 25.3  0:49    5   19:41  6:21 1:04:52 
    4  225 David Phillips          Maple Grove        MN  30   17  9:46  1:44  1:05    4   35:04 24.7  0:49   10   20:45  6:42 1:07:26 
    5  281 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25    5  8:39  1:33  0:55   10   37:40 23.0  0:50    4   19:33  6:19 1:07:34 
    6  144 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  36   24 10:10  1:49  1:06    9   37:38 23.0  0:51    8   20:18  6:33 1:10:00 
    7  174 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51   60 12:19  2:12  0:51    5   35:42 24.3  0:36   15   21:14  6:51 1:10:40 
    8   75 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36   22 10:03  1:47  1:08    7   37:09 23.3  0:49   20   21:39  6:59 1:10:46 
    9  136 Marcus Kasper           Monticello         MN  25   11  9:16  1:39  1:31   16   38:14 22.7  0:41   16   21:15  6:52 1:10:56 
   10  153 Alex Kunesh             Baxter             MN  30   32 10:49  1:56  0:52    8   37:10 23.3  0:59   21   21:42  7:00 1:11:31 
   11  182 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30    8  8:52  1:35  0:45   35   40:19 21.5  0:46   13   21:02  6:47 1:11:42 
   12  247 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    1  8:17  1:29  0:57   39   40:37 21.3  0:38   17   21:20  6:53 1:11:48 
   13  303 Mike Wayman             Ramsey             MN  42   15  9:37  1:43  0:57   17   38:15 22.7  0:45   32   22:25  7:14 1:11:56 
   14   54 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40   36 11:00  1:58  1:02    6   36:08 24.0  0:47   39   23:09  7:28 1:12:04 
   15  311 Todd White              Roseville          MN  49    6  8:41  1:33  0:56   28   39:32 21.9  0:49   26   22:11  7:10 1:12:07 
   16   66 Will Delaney            Saint Michael      MN  27   10  9:14  1:39  1:48   14   37:57 22.8  1:20   25   22:08  7:09 1:12:26 
   17   11 Luke Anton              St. Paul           MN  30   31 10:37  1:54  1:19   29   39:45 21.8  0:54   11   21:00  6:47 1:13:32 
   18  121 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29   27 10:14  1:49  1:44   23   39:05 22.2  0:52   23   21:50  7:03 1:13:42 
   19  112 Warren Hegge            Minneapolis        MN  46   39 11:04  1:58  1:33   18   38:40 22.4  1:20   18   21:29  6:56 1:14:03 
   20   12 Todd Archbold           Maple Grove        MN  35   19  9:53  1:46  1:12   25   39:27 22.0  0:54   34   22:40  7:19 1:14:05 
   21  102 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55   28 10:26  1:52  1:27   19   38:41 22.4  1:00   35   22:44  7:20 1:14:16 
   22  125 Ken Janda               Saint Paul         MN  55   34 10:49  1:56  1:16   20   38:52 22.3  1:02   30   22:18  7:12 1:14:16 
   23  217 Nathan Overby           Big Lake           MN  36    3  8:28  1:31  1:40   38   40:32 21.4  0:53   36   22:53  7:23 1:14:24 
   24  289 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24   87 13:58  2:29  2:13   15   38:11 22.7  1:34    3   18:44  6:03 1:14:38 
   25  234 John Rammel             Sartell            MN  32   20  9:55  1:46  1:02   11   37:49 22.9  0:51   58   25:07  8:06 1:14:41 
   26  260 Ivan Schleppenbach      St. Joseph         MN  22   68 12:39  2:15  1:47   32   39:58 21.7  0:51    7   20:17  6:33 1:15:31 
   27   95 Bob Glamm               Blaine             MN  43   44 11:36  2:04  0:51   34   40:14 21.5  1:00   24   22:08  7:09 1:15:47 
   28  288 Kyle Swenson            Rogers             MN  14    2  8:26  1:30  1:45   63   44:01 19.7  0:50   12   21:02  6:47 1:16:02 
   29  227 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48   51 11:55  2:07  0:52   12   37:50 22.9  0:47   54   24:43  7:59 1:16:05 
   30  266 Josh Sell               Waconia            MN  37   23 10:04  1:48  2:01   46   41:25 20.9  0:57   22   21:50  7:03 1:16:15 
   31   14 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  32   63 12:24  2:12  1:37   36   40:19 21.5  1:15    9   20:43  6:41 1:16:15 
   32  246 Rick Rodgers            Excelsior          MN  49   40 11:11  2:00  1:34   13   37:55 22.9  0:59   57   25:02  8:05 1:16:39 
   33  156 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61   25 10:10  1:49  1:33   24   39:06 22.2  1:16   53   24:40  7:58 1:16:43 
   34  213 Hunter Norgren          Annandale          MN  18   79 13:10  2:21  1:39   40   40:46 21.3  0:34   14   21:07  6:49 1:17:14 
   35  131 Sam Johnson             Monticello         MN  20   76 13:00  2:19  2:00   31   39:57 21.7  0:57   19   21:33  6:57 1:17:25 
   36  130 Paul Johnson            Excelsior          MN  43   37 11:01  1:58  1:48   21   38:59 22.2  1:07   49   24:35  7:56 1:17:28 
   37  163 Ehren Layton            Big Lake           MN  39   42 11:30  2:03  1:31   26   39:31 21.9  0:57   47   24:24  7:53 1:17:51 
   38  149 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  43   54 12:03  2:09  1:25   30   39:57 21.7  1:19   41   23:17  7:31 1:17:59 
   39   99 Taylor Gombos           St. Cloud          MN  27   30 10:31  1:52  1:45   53   42:25 20.4  1:08   28   22:17  7:12 1:18:04 
   40   31 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34   73 12:51  2:17  0:54   22   39:01 22.2  0:45   59   25:16  8:09 1:18:45 
   41   68 Scott Dezurik           Avon               MN  48   48 11:43  2:05  1:04   43   40:58 21.2  0:57   45   24:09  7:48 1:18:49 
   42   98 Jake Gohl               Monticello         MN  21   61 12:20  2:12  1:20   45   41:19 21.0  0:42   40   23:13  7:30 1:18:53 
   43  339 Kristopher Johnson      Minneapolis        MN  33   12  9:27  1:41  1:25   44   41:06 21.1  1:03   66   25:58  8:23 1:18:57 
   44   44 Cory Carson             Big Lake           MN  25   26 10:12  1:49  1:24   51   42:13 20.5  0:58   48   24:26  7:53 1:19:11 
   45  204 Jason Nelson            Hugo               MN  38   21 10:00  1:47  1:16   59   43:27 20.0  0:56   46   24:11  7:48 1:19:48 
   46   26 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  59   33 10:49  1:56  1:53   49   41:43 20.8  1:05   56   24:59  8:04 1:20:27 
   47   35 Ajay Breen              Oak Grove          MN  20   71 12:50  2:17  2:33   52   42:21 20.5  1:23   29   22:17  7:12 1:21:23 
   48  100 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34   75 12:58  2:19  1:40   72   45:06 19.2  1:35    6   20:10  6:31 1:21:26 
   49    6 Jamie Allman            Elk River          MN  40   55 12:07  2:10  1:33   37   40:19 21.5  1:04   68   26:33  8:34 1:21:34 
   50  287 Greg Swenson            Rogers             MN  47   13  9:29  1:42  1:30   33   40:00 21.7  1:13   88   29:35  9:33 1:21:45 
   51  242 Jason Riley             Maple Grove        MN  45   69 12:40  2:15  1:42   41   40:49 21.2  1:02   63   25:40  8:17 1:21:51 
   52  146 Dale Kolstad            Hugo               MN  39   72 12:50  2:17  1:18   58   43:19 20.0  0:50   43   23:38  7:38 1:21:53 
   53  167 Jon Lenz                Eagan              MN  28   45 11:36  2:04  2:05   78   45:51 18.9  0:47   33   22:27  7:15 1:22:43 
   54  286 Thomas Sweeney          Champlin           MN  32   49 11:50  2:06  1:44   27   39:31 21.9  1:52   74   27:50  8:59 1:22:45 
   55  231 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53   96 14:16  2:32  1:16   55   42:56 20.2  1:23   37   22:56  7:24 1:22:45 
   56  315 Troy Williams           Savage             MN  33   18  9:47  1:45  3:12   62   43:57 19.7  1:50   44   24:08  7:48 1:22:52 
   57   16 Keno Avila              Monticello         MN  55   67 12:39  2:15  1:12   60   43:28 19.9  1:11   51   24:38  7:57 1:23:06 
   58   63 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   82 13:26  2:23  2:00   48   41:36 20.8  1:09   61   25:30  8:14 1:23:39 
   59  199 Matthew Mork            Becker             MN  33   74 12:56  2:18  1:16   42   40:55 21.2  1:03   77   28:28  9:11 1:24:37 
   60  109 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42   64 12:25  2:13  1:39   47   41:31 20.9  1:25   76   28:03  9:03 1:25:00 
   61   46 John Chatelaine         Lakeville          MN  52   86 13:39  2:26  2:19   57   43:14 20.1  1:36   52   24:40  7:58 1:25:25 
   62  317 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27   95 14:15  2:32  1:05   66   44:23 19.5  0:54   55   24:52  8:01 1:25:27 
   63   18 Robert Badger           Cottage Grove      MN  56   62 12:21  2:12  1:29   56   43:06 20.1  1:06   75   27:57  9:01 1:25:57 
   64  285 Steve Swedal            Clear Lake         MN  35   53 12:01  2:08  2:35   76   45:48 18.9  1:09   50   24:37  7:57 1:26:08 
   65  313 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45   43 11:34  2:04  1:49   84   46:09 18.8  0:49   67   26:28  8:33 1:26:48 
   66  218 Taylor Park             Anoka              MN  19    9  9:06  1:37  2:10   99   49:15 17.6  0:39   64   25:42  8:18 1:26:50 
   67  177 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33   57 12:13  2:10  1:49   98   49:03 17.7  0:32   42   23:22  7:33 1:26:56 
   68  239 Ben Reiners             Otsego             MN  39   59 12:17  2:11  2:00   61   43:30 19.9  2:05   73   27:12  8:47 1:27:01 
   69   60 James Dahl              Maple Grove        MN  43   91 14:08  2:31  2:10   54   42:34 20.4  1:42   72   27:06  8:45 1:27:39 
   70  307 Zach Wenning            Excelsior          MN  16   47 11:41  2:05  1:00   73   45:33 19.0  0:51   80   28:43  9:16 1:27:46 
   71  319 Michael Yeager          Plymouth           MN  49   38 11:02  1:58  2:19   50   41:45 20.8  1:21   99   31:33 10:11 1:27:59 
   72  209 Peter Nord              Sartell            MN  60   41 11:20  2:01  1:44   65   44:22 19.5  1:22   94   30:36  9:52 1:29:22 
   73    1 Jim Abfalter            Big Lake           MN  50  109 16:39  2:58  2:15   85   46:15 18.7  1:29   38   23:02  7:26 1:29:38 
   74  262 Greg Schutte            Blaine             MN  34   35 10:51  1:56  1:34   70   44:53 19.3  1:23   97   31:06 10:02 1:29:46 
   75  113 Shawn Heller            Brooklyn Park      MN  38   97 14:26  2:34  2:51   71   45:00 19.3  2:10   60   25:24  8:12 1:29:50 
   76   49 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  38   90 14:08  2:31  3:51   82   45:57 18.9  0:54   62   25:32  8:15 1:30:20 
   77  318 David Yantes            St. Michael        MN  57   58 12:14  2:11  1:29   74   45:39 19.0  1:32   90   29:45  9:36 1:30:38 
   78  267 Mark Severson           Eagan              MN  56   99 14:47  2:38  1:30   67   44:26 19.5  1:34   81   28:47  9:17 1:31:02 
   79  238 Steve Regli             Lakeville          MN  64   66 12:32  2:14  2:07   86   46:16 18.7  1:49   78   28:31  9:12 1:31:13 
   80  235 Tony Ramunno            Big Lake           MN  54  111 16:43  2:58  1:43   64   44:07 19.7  1:17   85   29:08  9:24 1:32:57 
   81  237 David Redick            Rogers             MN  36   78 13:09  2:21  2:14   88   46:44 18.6  1:41   87   29:31  9:32 1:33:17 
   82   82 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  41   46 11:38  2:04  2:18   93   47:58 18.1  1:42   91   29:46  9:37 1:33:21 
   83    4 Christopher Allen       Bloomington        MN  36   98 14:35  2:36  1:46   69   44:42 19.4  1:50   93   30:35  9:52 1:33:27 
   84  243 Jeff Robarge            Big Lake           MN  40   52 12:01  2:08  2:16   68   44:40 19.4  1:45  101   32:54 10:37 1:33:34 
   85  259 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  33  106 15:50  2:49  2:00   92   47:39 18.2  1:40   69   26:36  8:35 1:33:43 
   86    2 Bobby Ahrens            Eagan              MN  37  104 15:30  2:45  1:45   75   45:47 18.9  1:04   92   30:03  9:42 1:34:06 
   87   57 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67   70 12:45  2:16  2:36   89   46:47 18.5  2:26   89   29:40  9:34 1:34:12 
   88  283 Kevin Streeter          Woodbury           MN  36   50 11:51  2:07  3:39   81   45:56 18.9  1:26   98   31:32 10:11 1:34:23 
   89  133 Parker Kabe             Buffalo            MN  16    4  8:29  1:31  2:19  111   54:03 16.0  0:51   82   28:49  9:18 1:34:30 
   90  129 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   56 12:09  2:10  2:20   79   45:52 18.9  1:56  100   32:20 10:26 1:34:35 
   91  150 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  39  110 16:41  2:58  2:38   90   47:01 18.4  1:27   71   26:56  8:42 1:34:40 
   92  245 John Robillard          Zimmerman          MN  54   83 13:27  2:24  2:27   80   45:54 18.9  1:58   96   31:05 10:02 1:34:49 
   93  123 Oleg Iatic              St Cloud           MN  34   77 13:09  2:21  2:15   96   48:28 17.9  1:58   83   29:02  9:22 1:34:51 
   94   30 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  42   85 13:32  2:25  3:14   95   48:24 17.9  1:10   84   29:03  9:23 1:35:22 
   95   73 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35   81 13:24  2:23  1:57   87   46:33 18.6  1:06  102   33:40 10:52 1:36:37 
   96  224 Andrew Peterson         Andover            MN  23  102 15:25  2:45  2:38  108   52:12 16.6  1:09   65   25:47  8:19 1:37:08 
   97  343 Garrett Bauer           Minnetonka         MN  36  113 18:19  3:15  2:13   83   46:00 18.8  1:49   86   29:20  9:28 1:37:38 
   98  269 Dave Sibley             Plymouth           MN  64   88 14:05  2:30  3:17  101   50:43 17.1  1:13   79   28:36  9:14 1:37:52 
   99   24 Zachary Beaumaster      Big Lake           MN  20  103 15:29  2:45  1:40  115   58:01 14.9  0:42   27   22:11  7:10 1:38:02 
  100   19 Bill Barnwell           Zimmerman          MN  35  105 15:34  2:46  1:48   91   47:35 18.2  0:43  103   33:54 10:56 1:39:32 
  101   94 Chad Gertken            Sartell            MN  45  108 16:36  2:57  2:52   77   45:50 18.9  1:44  105   34:07 11:01 1:41:07 
  102  344 Curtis Saustrom         Lakeville          MN  62   92 14:09  2:31  2:25   94   48:02 18.0  2:51  108   35:26 11:26 1:42:50 
  103  336 Chirstopher Hewitt      Plymouth           MN  46  101 15:23  2:44  2:45   97   48:58 17.7  1:18  110   36:55 11:55 1:45:17 
  104  338 Derek Johnson           Rochester          MN  28  118 22:11  3:57  3:21  102   50:50 17.1  2:32   70   26:54  8:41 1:45:46 
  105  105 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32   93 14:09  2:31  2:16  103   50:59 17.0  1:14  113   40:04 12:56 1:48:42 
  106   47 Andrew Christoferson    Elk River          MN  37  114 18:24  3:16  2:29  114   57:15 15.1  1:33   95   30:55  9:59 1:50:35 
  107    7 Jonathan Alter          Minnetonka         MN  25  112 17:32  3:07  2:27  112   55:15 15.7  0:59  107   35:01 11:18 1:51:12 
  108  256 Christopher Sather      Minneapolis        MN  43   80 13:13  2:21  2:02  100   49:26 17.5  1:47  117   45:02 14:32 1:51:28 
  109  180 Dominic McConnell       Milaca             MN  44  100 14:53  2:39  3:12  110   53:40 16.2  1:28  111   38:53 12:33 1:52:05 
  110  271 Clayton Smith           Osseo              MN  36  107 16:19  2:54  8:19  109   52:27 16.5  3:10  104   34:02 10:59 1:54:15 
  111  228 Stuart Pimsler          Minneapolis,       MN  67   84 13:31  2:24  3:28  117   59:09 14.7  2:11  109   36:32 11:47 1:54:50 
  112   23 Trevor Bautch           Monticello         MN  18   89 14:07  2:31  2:04  118 1:05:02 13.3  0:56  106   34:26 11:07 1:56:33 
  113  178 Clinton Maxson          Big Lake           MN  39  116 20:46  3:42  3:00  107   52:09 16.6  1:57  112   39:23 12:42 1:57:14 
  114   77 Stephen Edmonson        Buffalo            MN  56  117 21:15  3:47  2:43  106   51:59 16.7  2:44  116   43:48 14:08 2:02:27 
  115  189 Neil Milberger          Big Lake           MN  36  119 22:36  4:01  3:22  113   56:47 15.3  1:17  114   40:33 13:05 2:04:33 
  116  219 Joseph Parrish          Big Lake           MN  34   65 12:29  2:13  9:19  105   51:03 17.0  2:16  119   52:49 17:02 2:07:54 
  117  221 Ron Parrish             Big Lake           MN  65   94 14:12  2:32  7:32  104   51:03 17.0  3:54  118   51:24 16:35 2:08:03 
  118  164 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  36  115 20:26  3:38  4:18  116   58:59 14.7  3:45  115   42:19 13:39 2:09:44 
  119  268 Michael Shaw            Rogers             MN  51   29 10:28  1:52  1:36  119 1:38:07  8.8  1:21   31   22:23  7:14 2:13:53 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  207 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46   17 11:02  1:58  1:06    1   38:13 22.7  1:04    5   23:26  7:34 1:14:49 
    2  296 Brenda Trok             Maple Grove        MN  37    9  9:31  1:42  1:09    7   41:30 20.9  0:56    3   22:23  7:14 1:15:27 
    3  279 Lauren Steinke          St Cloud           MN  16    1  8:07  1:27  0:29   39   47:23 18.3  0:30    1   20:41  6:41 1:17:10 
    4   79 Cortney Engen           St Louis Park      MN  41   10 10:05  1:48  1:14    3   39:01 22.2  1:12   17   25:48  8:20 1:17:19 
    5   21 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  44   28 11:54  2:07  1:23    2   38:15 22.7  1:27    9   24:29  7:54 1:17:26 
    6   38 Bella Buenting          Chanhassen         MN  13    2  8:12  1:28  0:54   19   45:13 19.2  0:54    4   22:52  7:23 1:18:03 
    7  250 Megan Rose              Sartell            MN  32   44 12:49  2:17  1:42    9   42:27 20.4  0:54    2   21:50  7:03 1:19:41 
    8  208 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38   25 11:41  2:05  0:44    8   42:10 20.6  0:46   10   24:44  7:59 1:20:02 
    9  298 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32   20 11:28  2:03  1:45   11   42:39 20.3  1:04   21   26:21  8:30 1:23:16 
   10   45 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22    3  8:16  1:29  1:26   32   46:47 18.5  0:46   24   26:35  8:35 1:23:48 
   11  171 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  16   45 12:52  2:17  1:34   14   43:13 20.1  0:53   15   25:34  8:15 1:24:03 
   12  101 Julie Grafft            Chanhassen         MN  53    8  9:23  1:40  1:24   17   43:51 19.8  1:41   32   27:51  9:00 1:24:08 
   13   80 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43   27 11:44  2:05  1:11    6   40:58 21.2  1:18   43   29:03  9:22 1:24:12 
   14   43 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56   23 11:35  2:04  1:11   16   43:45 19.8  1:33   22   26:23  8:31 1:24:25 
   15   51 Blair Collins           St. Louis Park     MN  33   33 12:14  2:11  1:40   15   43:15 20.0  1:05   27   26:56  8:42 1:25:08 
   16  274 Terri Snell             Shoreview          MN  46   31 12:10  2:10  1:54    4   40:48 21.3  1:33   42   29:01  9:22 1:25:24 
   17   61 Miriah Dahlquist        Saint Paul         MN  35   49 13:11  2:21  1:43    5   40:57 21.2  0:53   38   28:45  9:17 1:25:27 
   18  211 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  20   43 12:48  2:17  1:42   25   45:47 18.9  0:57    7   24:20  7:51 1:25:32 
   19  108 Andrea Hanson           St. Louis Park     MN  28    4  8:53  1:35  1:13   31   46:44 18.6  0:51   41   29:00  9:22 1:26:39 
   20  193 Sara Miller             Mora               MN  28    6  9:15  1:39  1:40   53   48:56 17.7  1:01   20   26:20  8:30 1:27:10 
   21  166 Hillary Lenz            Eagan              MN  29   15 10:39  1:54  1:56   36   47:06 18.4  1:30   23   26:33  8:34 1:27:41 
   22  120 Molly Howse             Big Lake           MN  24   81 15:28  2:45  1:53   20   45:14 19.2  0:49   11   24:45  7:59 1:28:08 
   23  118 Kerri Hoogers           Brooklyn Park      MN  37   26 11:43  2:05  2:22   24   45:34 19.0  1:07   29   27:29  8:52 1:28:13 
   24  215 Tara Orech              Minneapolis        MN  27   53 13:23  2:23  2:16   26   46:01 18.8  0:36   19   26:03  8:25 1:28:18 
   25  191 Christa Miller          Baxter             MN  36   50 13:19  2:22  1:33   22   45:20 19.1  1:36   26   26:54  8:41 1:28:41 
   26   55 Molly Collman           Lakeville          MN  24   13 10:26  1:52  1:46   21   45:19 19.1  1:14   51   29:58  9:40 1:28:41 
   27   50 Bethany Collins         New Hope           MN  60   11 10:11  1:49  1:46   13   43:11 20.1  1:55   66   32:08 10:22 1:29:09 
   28  230 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  57   12 10:14  1:49  1:49   34   47:02 18.4  1:06   45   29:05  9:23 1:29:15 
   29  200 Katie Morris            Saint Michael      MN  36   69 14:45  2:38  2:39   38   47:18 18.3  0:43    6   23:54  7:43 1:29:18 
   30  187 Jamie Meyer             Minneapolis        MN  28   52 13:22  2:23  2:13   46   47:54 18.1  0:43   13   25:14  8:09 1:29:25 
   31  110 Emily Hanson            Ham Lake           MN  38   42 12:46  2:16  1:40   12   43:06 20.1  1:31   55   30:31  9:51 1:29:31 
   32    5 Emily Allen             Bloomington        MN  31   48 13:08  2:20  1:54   33   47:00 18.4  1:51   16   25:43  8:18 1:29:33 
   33  340 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  36   56 13:36  2:25  1:21   28   46:21 18.7  0:54   28   27:26  8:51 1:29:35 
   34  122 Elise Hunt              Elk River          MN  27   73 14:55  2:39  2:08   44   47:50 18.1  1:02    8   24:23  7:52 1:30:15 
   35  165 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  42   36 12:25  2:13  2:23   27   46:14 18.8  1:33   37   28:44  9:16 1:31:18 
   36  158 Angela Larson           Circle Pines       MN  31   37 12:25  2:13  1:39   41   47:36 18.2  1:08   36   28:43  9:16 1:31:30 
   37   92 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29   18 11:14  2:00  1:26   35   47:04 18.4  1:27   57   30:51  9:58 1:32:00 
   38  314 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44   34 12:20  2:12  1:08   51   48:38 17.8  0:38   49   29:53  9:39 1:32:36 
   39  170 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13   30 12:09  2:10  1:36   71   52:47 16.4  1:01   12   25:08  8:07 1:32:39 
   40  195 Jill Molitor            Richmond           MN  38   58 13:55  2:29  2:41   49   48:28 17.9  1:03   25   26:39  8:36 1:32:43 
   41  299 Tess Voller             Monticello         MN  19   39 12:41  2:16  2:10   48   48:04 18.0  0:56   46   29:06  9:24 1:32:55 
   42  305 Jane Wenning            Excelsior          MN  48   85 16:02  2:51  1:29   18   44:10 19.6  1:09   52   30:22  9:48 1:33:11 
   43  244 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  15    5  8:57  1:36  2:08   78   53:41 16.2  0:41   33   27:55  9:01 1:33:21 
   44  265 Kortney Schwartz        Princeton          MN  32   46 12:54  2:18  1:26   45   47:53 18.1  0:54   54   30:30  9:51 1:33:35 
   45  183 Annie McSharry          Eau Claire         WI  28   14 10:28  1:52  1:20   47   47:54 18.1  1:27   72   33:20 10:46 1:34:28 
   46  142 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40   16 10:45  1:55  1:04   10   42:36 20.4  1:47   85   38:49 12:32 1:34:59 
   47  241 Amy Rice                Buffalo            MN  25   41 12:45  2:16  1:46   63   50:49 17.1  0:40   44   29:03  9:23 1:35:01 
   48  154 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22   63 14:10  2:31  2:15   58   49:56 17.4  1:11   30   27:43  8:57 1:35:13 
   49  197 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52   82 15:29  2:45  2:31   37   47:09 18.4  2:07   35   28:13  9:06 1:35:27 
   50   69 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19   54 13:27  2:24  2:07   52   48:49 17.8  1:43   48   29:32  9:32 1:35:36 
   51  192 Kara Miller             Big Lake           MN  39   38 12:41  2:15  2:51   54   49:01 17.7  0:49   53   30:28  9:50 1:35:48 
   52  114 Lisa Herman             Zimmerman          MN  35   88 16:28  2:56  1:56   23   45:24 19.1  1:01   59   31:05 10:02 1:35:51 
   53  212 Pam Nordberg            Big Lake           MN  49   75 15:01  2:40  2:23   30   46:34 18.6  0:58   68   32:31 10:30 1:37:25 
   54  293 Jocelyn Thorson         Sauk Rapids        MN  17   59 13:58  2:29  1:46   80   55:31 15.6  0:35   18   25:57  8:23 1:37:46 
   55  124 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  57   70 14:49  2:38  1:52   64   50:49 17.1  2:08   34   28:11  9:06 1:37:49 
   56  188 Jody Meyer              Minneapolis        MN  28   55 13:32  2:25  2:27   75   53:22 16.2  0:50   31   27:51  8:59 1:37:59 
   57  160 Heidi Larson            Ramsey             MN  19   57 13:44  2:27  2:04   57   49:38 17.5  0:52   67   32:09 10:23 1:38:25 
   58   27 Chelsie Binsfeld        St.Cloud           MN  32   21 11:33  2:04  1:49   29   46:31 18.6  1:59   80   36:56 11:55 1:38:47 
   59  128 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  39   91 17:24  3:06  2:23   42   47:44 18.2  1:56   47   29:25  9:30 1:38:50 
   60   22 Nancy Bauer             Champlin           MN  68   80 15:26  2:45  1:27   56   49:32 17.5  2:00   60   31:08 10:03 1:39:32 
   61  176 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57   68 14:44  2:37  1:32   40   47:34 18.2  0:52   78   34:59 11:17 1:39:39 
   62   13 Khristy Arvidson        Ramsey             MN  29   78 15:22  2:44  2:14   69   52:36 16.5  0:41   40   28:50  9:18 1:39:41 
   63  223 Beth Pearson            Plymouth           MN  27   19 11:22  2:01  2:42   79   54:12 16.0  0:53   56   30:42  9:55 1:39:49 
   64  152 Katelyn Kunde           Monticello         MN  20   22 11:34  2:04  1:28   66   51:32 16.8  1:07   77   34:28 11:07 1:40:07 
   65   59 Kenzie Cruzen           Monticello         MN  19   65 14:27  2:34  2:09   87   57:29 15.1  0:50   14   25:25  8:12 1:40:18 
   66  210 Britta Nordberg         Big Lake           MN  15   61 14:01  2:30  1:40   62   50:39 17.1  1:14   69   32:46 10:35 1:40:18 
   67  248 Becky Roggeman          Shakopee           MN  39   90 16:56  3:01  2:18   65   51:03 17.0  1:45   39   28:46  9:17 1:40:46 
   68  255 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62   66 14:32  2:35  3:04   50   48:38 17.8  1:48   71   33:10 10:42 1:41:10 
   69  111 Molly Hebzynski         Maple Grove        MN  19    7  9:18  1:40  2:46   85   56:52 15.2  1:03   64   31:29 10:10 1:41:26 
   70  148 Anita Koralewski        Holdingford        MN  35   64 14:11  2:31  2:02   43   47:49 18.1  0:39   81   37:05 11:58 1:41:44 
   71  337 Morgan Bell             Buffalo            MN  13   62 14:06  2:31  0:56   82   56:26 15.4  0:33   50   29:56  9:40 1:41:56 
   72   53 Makinnah Collins        Aurora             IL  22   72 14:53  2:39  2:07   70   52:36 16.5  1:17   63   31:21 10:07 1:42:11 
   73  321 Lisa Zeman              Elk River          MN  43   77 15:17  2:43  2:58   60   50:36 17.1  2:35   58   30:57  9:59 1:42:21 
   74   76 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38   89 16:39  2:58  3:36   61   50:37 17.1  2:26   61   31:12 10:04 1:44:28 
   75  291 Sarah Thompson          Rogers             MN  35   71 14:51  2:39  2:40   68   51:56 16.7  1:24   75   34:01 10:59 1:44:50 
   76  292 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  37   86 16:04  2:52  1:48   67   51:33 16.8  1:46   74   33:41 10:52 1:44:51 
   77  323 Sarah Zlimen            Saint Paul         MN  42   76 15:05  2:41  1:52   72   52:58 16.4  2:10   70   32:53 10:37 1:44:56 
   78  135 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33   29 12:09  2:10  1:43   55   49:26 17.5  1:15   90   41:48 13:29 1:46:18 
   79   41 Laura Burgess           Little Falls       MN  27   79 15:25  2:45  2:28   83   56:28 15.4  1:11   62   31:21 10:07 1:46:51 
   80   83 Ta Flatland             Elk River          MN  35   47 13:05  2:20  1:46   76   53:24 16.2  1:10   82   37:33 12:07 1:46:55 
   81  206 Shannon Nelson          St Paul            MN  59   67 14:35  2:36  2:05   77   53:28 16.2  2:21   79   35:13 11:22 1:47:40 
   82  220 Megan Parrish           Big Lake           MN  34   35 12:24  2:12  9:23   59   50:12 17.3  4:42   73   33:23 10:46 1:50:02 
   83   20 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  35   94 18:25  3:17  2:27   74   53:05 16.3  0:58   83   37:44 12:11 1:52:37 
   84   28 Kari Bjerga             Becker             MN  38   92 18:00  3:12  3:24   94 1:02:12 13.9  0:50   65   31:49 10:16 1:56:13 
   85  257 Erin Saunders           Monticello         MN  18   51 13:20  2:22  2:53   97 1:05:01 13.3  0:56   76   34:26 11:07 1:56:33 
   86   52 Maddie Collins          Aurora             IL  21   74 14:56  2:39  2:13   91 1:01:56 14.0  0:59   84   38:16 12:21 1:58:18 
   87  173 Claire Macki            Becker             MN  19   32 12:10  2:10  2:43   92 1:01:57 14.0  1:22   87   40:27 13:03 1:58:37 
   88   37 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  29   60 14:00  2:30  2:28   93 1:02:07 14.0  1:02   86   40:08 12:57 1:59:43 
   89  155 Stephanie Lamm          Elk River          MN  33   24 11:37  2:04  1:56   84   56:29 15.3  2:29   93   47:20 15:16 1:59:49 
   90  301 Katie Walker            Anoka              MN  39   96 19:31  3:28  2:53   86   57:13 15.2  1:17   91   42:15 13:38 2:03:07 
   91  236 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   83 15:31  2:46  1:20   95 1:02:33 13.9  0:54   92   43:13 13:57 2:03:30 
   92  139 Mollie Kelderman        Fridley            MN  17   97 23:32  4:11  2:48   81   56:18 15.4  1:58   88   40:28 13:04 2:05:01 
   93   78 Barbara Elliiott        Kansas City        MO  66   95 18:37  3:19  3:54   90   59:50 14.5  1:40   89   41:36 13:26 2:05:34 
   94    3 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  40   84 15:39  2:47  2:49   73   52:59 16.4  1:57   97   52:46 17:01 2:06:08 
   95  107 Katelyn Hanneman        Crystal            MN  26   40 12:41  2:16  3:17   88   57:58 15.0  2:03   96   51:26 16:36 2:07:23 
   96  181 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57   93 18:06  3:13  3:31   89   58:37 14.8  2:08   95   48:37 15:41 2:10:57 
   97  295 Rose Tonn               Maple Grove        MN  30   87 16:20  2:54  3:16   96 1:04:49 13.4  2:08   98   53:35 17:17 2:20:05 
   98  216 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  41   98 24:31  4:22  4:38   98 1:06:21 13.1  2:02   94   48:21 15:36 2:25:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  247 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    1  8:17  1:29  0:57    1   40:37 21.3  0:38    3   21:20  6:53 1:11:48 
    2  288 Kyle Swenson            Rogers             MN  14    2  8:26  1:30  1:45    3   44:01 19.7  0:50    1   21:02  6:47 1:16:02 
    3  213 Hunter Norgren          Annandale          MN  18    6 13:10  2:21  1:39    2   40:46 21.3  0:34    2   21:07  6:49 1:17:14 
    4  218 Taylor Park             Anoka              MN  19    4  9:06  1:37  2:10    5   49:15 17.6  0:39    4   25:42  8:18 1:26:50 
    5  307 Zach Wenning            Excelsior          MN  16    5 11:41  2:05  1:00    4   45:33 19.0  0:51    5   28:43  9:16 1:27:46 
    6  133 Parker Kabe             Buffalo            MN  16    3  8:29  1:31  2:19    6   54:03 16.0  0:51    6   28:49  9:18 1:34:30 
    7   23 Trevor Bautch           Monticello         MN  18    7 14:07  2:31  2:04    7 1:05:02 13.3  0:56    7   34:26 11:07 1:56:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  279 Lauren Steinke          St Cloud           MN  16    1  8:07  1:27  0:29    3   47:23 18.3  0:30    1   20:41  6:41 1:17:10 
    2   38 Bella Buenting          Chanhassen         MN  13    2  8:12  1:28  0:54    2   45:13 19.2  0:54    2   22:52  7:23 1:18:03 
    3  171 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  16    8 12:52  2:17  1:34    1   43:13 20.1  0:53    5   25:34  8:15 1:24:03 
    4  170 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13    5 12:09  2:10  1:36    8   52:47 16.4  1:01    3   25:08  8:07 1:32:39 
    5  299 Tess Voller             Monticello         MN  19    7 12:41  2:16  2:10    4   48:04 18.0  0:56    8   29:06  9:24 1:32:55 
    6  244 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  15    3  8:57  1:36  2:08    9   53:41 16.2  0:41    7   27:55  9:01 1:33:21 
    7   69 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19   10 13:27  2:24  2:07    5   48:49 17.8  1:43    9   29:32  9:32 1:35:36 
    8  293 Jocelyn Thorson         Sauk Rapids        MN  17   12 13:58  2:29  1:46   10   55:31 15.6  0:35    6   25:57  8:23 1:37:46 
    9  160 Heidi Larson            Ramsey             MN  19   11 13:44  2:27  2:04    6   49:38 17.5  0:52   12   32:09 10:23 1:38:25 
   10   59 Kenzie Cruzen           Monticello         MN  19   15 14:27  2:34  2:09   14   57:29 15.1  0:50    4   25:25  8:12 1:40:18 
   11  210 Britta Nordberg         Big Lake           MN  15   13 14:01  2:30  1:40    7   50:39 17.1  1:14   13   32:46 10:35 1:40:18 
   12  111 Molly Hebzynski         Maple Grove        MN  19    4  9:18  1:40  2:46   13   56:52 15.2  1:03   11   31:29 10:10 1:41:26 
   13  337 Morgan Bell             Buffalo            MN  13   14 14:06  2:31  0:56   12   56:26 15.4  0:33   10   29:56  9:40 1:41:56 
   14  257 Erin Saunders           Monticello         MN  18    9 13:20  2:22  2:53   16 1:05:01 13.3  0:56   14   34:26 11:07 1:56:33 
   15  173 Claire Macki            Becker             MN  19    6 12:10  2:10  2:43   15 1:01:57 14.0  1:22   15   40:27 13:03 1:58:37 
   16  139 Mollie Kelderman        Fridley            MN  17   16 23:32  4:11  2:48   11   56:18 15.4  1:58   16   40:28 13:04 2:05:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24    5 13:58  2:29  2:13    1   38:11 22.7  1:34    1   18:44  6:03 1:14:38 
    2  260 Ivan Schleppenbach      St. Joseph         MN  22    2 12:39  2:15  1:47    3   39:58 21.7  0:51    2   20:17  6:33 1:15:31 
    3  131 Sam Johnson             Monticello         MN  20    4 13:00  2:19  2:00    2   39:57 21.7  0:57    3   21:33  6:57 1:17:25 
    4   98 Jake Gohl               Monticello         MN  21    1 12:20  2:12  1:20    4   41:19 21.0  0:42    6   23:13  7:30 1:18:53 
    5   35 Ajay Breen              Oak Grove          MN  20    3 12:50  2:17  2:33    5   42:21 20.5  1:23    5   22:17  7:12 1:21:23 
    6  224 Andrew Peterson         Andover            MN  23    6 15:25  2:45  2:38    6   52:12 16.6  1:09    7   25:47  8:19 1:37:08 
    7   24 Zachary Beaumaster      Big Lake           MN  20    7 15:29  2:45  1:40    7   58:01 14.9  0:42    4   22:11  7:10 1:38:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22    1  8:16  1:29  1:26    4   46:47 18.5  0:46    3   26:35  8:35 1:23:48 
    2  211 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  20    4 12:48  2:17  1:42    3   45:47 18.9  0:57    1   24:20  7:51 1:25:32 
    3  120 Molly Howse             Big Lake           MN  24    8 15:28  2:45  1:53    1   45:14 19.2  0:49    2   24:45  7:59 1:28:08 
    4   55 Molly Collman           Lakeville          MN  24    2 10:26  1:52  1:46    2   45:19 19.1  1:14    5   29:58  9:40 1:28:41 
    5  154 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22    5 14:10  2:31  2:15    5   49:56 17.4  1:11    4   27:43  8:57 1:35:13 
    6  152 Katelyn Kunde           Monticello         MN  20    3 11:34  2:04  1:28    6   51:32 16.8  1:07    7   34:28 11:07 1:40:07 
    7   53 Makinnah Collins        Aurora             IL  22    6 14:53  2:39  2:07    7   52:36 16.5  1:17    6   31:21 10:07 1:42:11 
    8   52 Maddie Collins          Aurora             IL  21    7 14:56  2:39  2:13    8 1:01:56 14.0  0:59    8   38:16 12:21 1:58:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29    4  9:37  1:43  0:39    1   33:18 26.0  0:41    1   17:35  5:41 1:01:49 
    2  281 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25    1  8:39  1:33  0:55    2   37:40 23.0  0:50    2   19:33  6:19 1:07:34 
    3  136 Marcus Kasper           Monticello         MN  25    3  9:16  1:39  1:31    4   38:14 22.7  0:41    3   21:15  6:52 1:10:56 
    4   66 Will Delaney            Saint Michael      MN  27    2  9:14  1:39  1:48    3   37:57 22.8  1:20    5   22:08  7:09 1:12:26 
    5  121 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29    6 10:14  1:49  1:44    5   39:05 22.2  0:52    4   21:50  7:03 1:13:42 
    6   99 Taylor Gombos           St. Cloud          MN  27    7 10:31  1:52  1:45    7   42:25 20.4  1:08    6   22:17  7:12 1:18:04 
    7   44 Cory Carson             Big Lake           MN  25    5 10:12  1:49  1:24    6   42:13 20.5  0:58    8   24:26  7:53 1:19:11 
    8  167 Jon Lenz                Eagan              MN  28    8 11:36  2:04  2:05    9   45:51 18.9  0:47    7   22:27  7:15 1:22:43 
    9  317 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27    9 14:15  2:32  1:05    8   44:23 19.5  0:54    9   24:52  8:01 1:25:27 
   10  338 Derek Johnson           Rochester          MN  28   11 22:11  3:57  3:21   10   50:50 17.1  2:32   10   26:54  8:41 1:45:46 
   11    7 Jonathan Alter          Minnetonka         MN  25   10 17:32  3:07  2:27   11   55:15 15.7  0:59   11   35:01 11:18 1:51:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  108 Andrea Hanson           St. Louis Park     MN  28    1  8:53  1:35  1:13    2   46:44 18.6  0:51    8   29:00  9:22 1:26:39 
    2  193 Sara Miller             Mora               MN  28    2  9:15  1:39  1:40    8   48:56 17.7  1:01    4   26:20  8:30 1:27:10 
    3  166 Hillary Lenz            Eagan              MN  29    4 10:39  1:54  1:56    4   47:06 18.4  1:30    5   26:33  8:34 1:27:41 
    4  215 Tara Orech              Minneapolis        MN  27   10 13:23  2:23  2:16    1   46:01 18.8  0:36    3   26:03  8:25 1:28:18 
    5  187 Jamie Meyer             Minneapolis        MN  28    9 13:22  2:23  2:13    6   47:54 18.1  0:43    2   25:14  8:09 1:29:25 
    6  122 Elise Hunt              Elk River          MN  27   13 14:55  2:39  2:08    5   47:50 18.1  1:02    1   24:23  7:52 1:30:15 
    7   92 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29    5 11:14  2:00  1:26    3   47:04 18.4  1:27   11   30:51  9:58 1:32:00 
    8  183 Annie McSharry          Eau Claire         WI  28    3 10:28  1:52  1:20    7   47:54 18.1  1:27   13   33:20 10:46 1:34:28 
    9  241 Amy Rice                Buffalo            MN  25    8 12:45  2:16  1:46    9   50:49 17.1  0:40    9   29:03  9:23 1:35:01 
   10  188 Jody Meyer              Minneapolis        MN  28   11 13:32  2:25  2:27   11   53:22 16.2  0:50    6   27:51  8:59 1:37:59 
   11   13 Khristy Arvidson        Ramsey             MN  29   14 15:22  2:44  2:14   10   52:36 16.5  0:41    7   28:50  9:18 1:39:41 
   12  223 Beth Pearson            Plymouth           MN  27    6 11:22  2:01  2:42   12   54:12 16.0  0:53   10   30:42  9:55 1:39:49 
   13   41 Laura Burgess           Little Falls       MN  27   15 15:25  2:45  2:28   13   56:28 15.4  1:11   12   31:21 10:07 1:46:51 
   14   37 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  29   12 14:00  2:30  2:28   15 1:02:07 14.0  1:02   14   40:08 12:57 1:59:43 
   15  107 Katelyn Hanneman        Crystal            MN  26    7 12:41  2:16  3:17   14   57:58 15.0  2:03   15   51:26 16:36 2:07:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 David Phillips          Maple Grove        MN  30    3  9:46  1:44  1:05    1   35:04 24.7  0:49    3   20:45  6:42 1:07:26 
    2  153 Alex Kunesh             Baxter             MN  30    7 10:49  1:56  0:52    2   37:10 23.3  0:59    6   21:42  7:00 1:11:31 
    3  182 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30    1  8:52  1:35  0:45    7   40:19 21.5  0:46    5   21:02  6:47 1:11:42 
    4   11 Luke Anton              St. Paul           MN  30    6 10:37  1:54  1:19    6   39:45 21.8  0:54    4   21:00  6:47 1:13:32 
    5  234 John Rammel             Sartell            MN  32    5  9:55  1:46  1:02    3   37:49 22.9  0:51    9   25:07  8:06 1:14:41 
    6   14 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  32   12 12:24  2:12  1:37    8   40:19 21.5  1:15    2   20:43  6:41 1:16:15 
    7   31 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34   14 12:51  2:17  0:54    4   39:01 22.2  0:45   10   25:16  8:09 1:18:45 
    8  339 Kristopher Johnson      Minneapolis        MN  33    2  9:27  1:41  1:25   10   41:06 21.1  1:03   12   25:58  8:23 1:18:57 
    9  100 Michael Goodwin         St. Anthony        MN  34   16 12:58  2:19  1:40   14   45:06 19.2  1:35    1   20:10  6:31 1:21:26 
   10  286 Thomas Sweeney          Champlin           MN  32    9 11:50  2:06  1:44    5   39:31 21.9  1:52   14   27:50  8:59 1:22:45 
   11  315 Troy Williams           Savage             MN  33    4  9:47  1:45  3:12   12   43:57 19.7  1:50    8   24:08  7:48 1:22:52 
   12   63 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   18 13:26  2:23  2:00   11   41:36 20.8  1:09   11   25:30  8:14 1:23:39 
   13  199 Matthew Mork            Becker             MN  33   15 12:56  2:18  1:16    9   40:55 21.2  1:03   15   28:28  9:11 1:24:37 
   14  177 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33   11 12:13  2:10  1:49   18   49:03 17.7  0:32    7   23:22  7:33 1:26:56 
   15  262 Greg Schutte            Blaine             MN  34    8 10:51  1:56  1:34   13   44:53 19.3  1:23   17   31:06 10:02 1:29:46 
   16  259 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  33   20 15:50  2:49  2:00   16   47:39 18.2  1:40   13   26:36  8:35 1:33:43 
   17  129 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   10 12:09  2:10  2:20   15   45:52 18.9  1:56   18   32:20 10:26 1:34:35 
   18  123 Oleg Iatic              St Cloud           MN  34   17 13:09  2:21  2:15   17   48:28 17.9  1:58   16   29:02  9:22 1:34:51 
   19  105 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32   19 14:09  2:31  2:16   19   50:59 17.0  1:14   19   40:04 12:56 1:48:42 
   20  219 Joseph Parrish          Big Lake           MN  34   13 12:29  2:13  9:19   20   51:03 17.0  2:16   20   52:49 17:02 2:07:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Megan Rose              Sartell            MN  32    8 12:49  2:17  1:42    1   42:27 20.4  0:54    1   21:50  7:03 1:19:41 
    2  298 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32    1 11:28  2:03  1:45    2   42:39 20.3  1:04    3   26:21  8:30 1:23:16 
    3   51 Blair Collins           St. Louis Park     MN  33    5 12:14  2:11  1:40    3   43:15 20.0  1:05    4   26:56  8:42 1:25:08 
    4    5 Emily Allen             Bloomington        MN  31   10 13:08  2:20  1:54    5   47:00 18.4  1:51    2   25:43  8:18 1:29:33 
    5  158 Angela Larson           Circle Pines       MN  31    7 12:25  2:13  1:39    6   47:36 18.2  1:08    5   28:43  9:16 1:31:30 
    6  265 Kortney Schwartz        Princeton          MN  32    9 12:54  2:18  1:26    7   47:53 18.1  0:54    6   30:30  9:51 1:33:35 
    7   27 Chelsie Binsfeld        St.Cloud           MN  32    2 11:33  2:04  1:49    4   46:31 18.6  1:59    8   36:56 11:55 1:38:47 
    8  135 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33    4 12:09  2:10  1:43    8   49:26 17.5  1:15    9   41:48 13:29 1:46:18 
    9  220 Megan Parrish           Big Lake           MN  34    6 12:24  2:12  9:23    9   50:12 17.3  4:42    7   33:23 10:46 1:50:02 
   10  155 Stephanie Lamm          Elk River          MN  33    3 11:37  2:04  1:56   10   56:29 15.3  2:29   10   47:20 15:16 1:59:49 
   11  295 Rose Tonn               Maple Grove        MN  30   11 16:20  2:54  3:16   11 1:04:49 13.4  2:08   11   53:35 17:17 2:20:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  190 Casey Miller            Baxter             MN  37    2  9:32  1:42  0:55    1   34:22 25.2  0:37    1   17:49  5:45 1:03:13 
    2  144 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  36    7 10:10  1:49  1:06    3   37:38 23.0  0:51    2   20:18  6:33 1:10:00 
    3   75 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36    5 10:03  1:47  1:08    2   37:09 23.3  0:49    3   21:39  6:59 1:10:46 
    4   12 Todd Archbold           Maple Grove        MN  35    3  9:53  1:46  1:12    4   39:27 22.0  0:54    5   22:40  7:19 1:14:05 
    5  217 Nathan Overby           Big Lake           MN  36    1  8:28  1:31  1:40    6   40:32 21.4  0:53    6   22:53  7:23 1:14:24 
    6  266 Josh Sell               Waconia            MN  37    6 10:04  1:48  2:01    7   41:25 20.9  0:57    4   21:50  7:03 1:16:15 
    7  163 Ehren Layton            Big Lake           MN  39    8 11:30  2:03  1:31    5   39:31 21.9  0:57    9   24:24  7:53 1:17:51 
    8  204 Jason Nelson            Hugo               MN  38    4 10:00  1:47  1:16    9   43:27 20.0  0:56    8   24:11  7:48 1:19:48 
    9  146 Dale Kolstad            Hugo               MN  39   12 12:50  2:17  1:18    8   43:19 20.0  0:50    7   23:38  7:38 1:21:53 
   10  285 Steve Swedal            Clear Lake         MN  35   10 12:01  2:08  2:35   14   45:48 18.9  1:09   10   24:37  7:57 1:26:08 
   11  239 Ben Reiners             Otsego             MN  39   11 12:17  2:11  2:00   10   43:30 19.9  2:05   14   27:12  8:47 1:27:01 
   12  113 Shawn Heller            Brooklyn Park      MN  38   16 14:26  2:34  2:51   12   45:00 19.3  2:10   11   25:24  8:12 1:29:50 
   13   49 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  38   15 14:08  2:31  3:51   16   45:57 18.9  0:54   12   25:32  8:15 1:30:20 
   14  237 David Redick            Rogers             MN  36   13 13:09  2:21  2:14   19   46:44 18.6  1:41   16   29:31  9:32 1:33:17 
   15    4 Christopher Allen       Bloomington        MN  36   17 14:35  2:36  1:46   11   44:42 19.4  1:50   18   30:35  9:52 1:33:27 
   16    2 Bobby Ahrens            Eagan              MN  37   18 15:30  2:45  1:45   13   45:47 18.9  1:04   17   30:03  9:42 1:34:06 
   17  283 Kevin Streeter          Woodbury           MN  36    9 11:51  2:07  3:39   15   45:56 18.9  1:26   20   31:32 10:11 1:34:23 
   18  150 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  39   21 16:41  2:58  2:38   20   47:01 18.4  1:27   13   26:56  8:42 1:34:40 
   19   73 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35   14 13:24  2:23  1:57   18   46:33 18.6  1:06   21   33:40 10:52 1:36:37 
   20  343 Garrett Bauer           Minnetonka         MN  36   22 18:19  3:15  2:13   17   46:00 18.8  1:49   15   29:20  9:28 1:37:38 
   21   19 Bill Barnwell           Zimmerman          MN  35   19 15:34  2:46  1:48   21   47:35 18.2  0:43   22   33:54 10:56 1:39:32 
   22   47 Andrew Christoferson    Elk River          MN  37   23 18:24  3:16  2:29   25   57:15 15.1  1:33   19   30:55  9:59 1:50:35 
   23  271 Clayton Smith           Osseo              MN  36   20 16:19  2:54  8:19   23   52:27 16.5  3:10   23   34:02 10:59 1:54:15 
   24  178 Clinton Maxson          Big Lake           MN  39   25 20:46  3:42  3:00   22   52:09 16.6  1:57   24   39:23 12:42 1:57:14 
   25  189 Neil Milberger          Big Lake           MN  36   26 22:36  4:01  3:22   24   56:47 15.3  1:17   25   40:33 13:05 2:04:33 
   26  164 Kurt Ledell             Saint Peter        MN  36   24 20:26  3:38  4:18   26   58:59 14.7  3:45   26   42:19 13:39 2:09:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  296 Brenda Trok             Maple Grove        MN  37    1  9:31  1:42  1:09    2   41:30 20.9  0:56    1   22:23  7:14 1:15:27 
    2  208 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38    2 11:41  2:05  0:44    3   42:10 20.6  0:46    3   24:44  7:59 1:20:02 
    3   61 Miriah Dahlquist        Saint Paul         MN  35    7 13:11  2:21  1:43    1   40:57 21.2  0:53    8   28:45  9:17 1:25:27 
    4  118 Kerri Hoogers           Brooklyn Park      MN  37    3 11:43  2:05  2:22    7   45:34 19.0  1:07    7   27:29  8:52 1:28:13 
    5  191 Christa Miller          Baxter             MN  36    8 13:19  2:22  1:33    5   45:20 19.1  1:36    5   26:54  8:41 1:28:41 
    6  200 Katie Morris            Saint Michael      MN  36   12 14:45  2:38  2:39    9   47:18 18.3  0:43    2   23:54  7:43 1:29:18 
    7  110 Emily Hanson            Ham Lake           MN  38    5 12:46  2:16  1:40    4   43:06 20.1  1:31   12   30:31  9:51 1:29:31 
    8  340 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  36    9 13:36  2:25  1:21    8   46:21 18.7  0:54    6   27:26  8:51 1:29:35 
    9  195 Jill Molitor            Richmond           MN  38   10 13:55  2:29  2:41   12   48:28 17.9  1:03    4   26:39  8:36 1:32:43 
   10  192 Kara Miller             Big Lake           MN  39    4 12:41  2:15  2:51   13   49:01 17.7  0:49   11   30:28  9:50 1:35:48 
   11  114 Lisa Herman             Zimmerman          MN  35   16 16:28  2:56  1:56    6   45:24 19.1  1:01   13   31:05 10:02 1:35:51 
   12  128 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  39   19 17:24  3:06  2:23   10   47:44 18.2  1:56   10   29:25  9:30 1:38:50 
   13  248 Becky Roggeman          Shakopee           MN  39   18 16:56  3:01  2:18   15   51:03 17.0  1:45    9   28:46  9:17 1:40:46 
   14  148 Anita Koralewski        Holdingford        MN  35   11 14:11  2:31  2:02   11   47:49 18.1  0:39   18   37:05 11:58 1:41:44 
   15   76 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38   17 16:39  2:58  3:36   14   50:37 17.1  2:26   14   31:12 10:04 1:44:28 
   16  291 Sarah Thompson          Rogers             MN  35   13 14:51  2:39  2:40   17   51:56 16.7  1:24   17   34:01 10:59 1:44:50 
   17  292 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  37   15 16:04  2:52  1:48   16   51:33 16.8  1:46   16   33:41 10:52 1:44:51 
   18   83 Ta Flatland             Elk River          MN  35    6 13:05  2:20  1:46   19   53:24 16.2  1:10   19   37:33 12:07 1:46:55 
   19   20 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  35   21 18:25  3:17  2:27   18   53:05 16.3  0:58   20   37:44 12:11 1:52:37 
   20   28 Kari Bjerga             Becker             MN  38   20 18:00  3:12  3:24   21 1:02:12 13.9  0:50   15   31:49 10:16 1:56:13 
   21  301 Katie Walker            Anoka              MN  39   22 19:31  3:28  2:53   20   57:13 15.2  1:17   21   42:15 13:38 2:03:07 
   22  236 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   14 15:31  2:46  1:20   22 1:02:33 13.9  0:54   22   43:13 13:57 2:03:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  303 Mike Wayman             Ramsey             MN  42    1  9:37  1:43  0:57    2   38:15 22.7  0:45    2   22:25  7:14 1:11:56 
    2   54 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40    2 11:00  1:58  1:02    1   36:08 24.0  0:47    3   23:09  7:28 1:12:04 
    3   95 Bob Glamm               Blaine             MN  43    4 11:36  2:04  0:51    5   40:14 21.5  1:00    1   22:08  7:09 1:15:47 
    4  130 Paul Johnson            Excelsior          MN  43    3 11:01  1:58  1:48    3   38:59 22.2  1:07    5   24:35  7:56 1:17:28 
    5  149 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  43    7 12:03  2:09  1:25    4   39:57 21.7  1:19    4   23:17  7:31 1:17:59 
    6    6 Jamie Allman            Elk River          MN  40    8 12:07  2:10  1:33    6   40:19 21.5  1:04    6   26:33  8:34 1:21:34 
    7  109 Chad Hanson             Ham Lake           MN  42    9 12:25  2:13  1:39    7   41:31 20.9  1:25    8   28:03  9:03 1:25:00 
    8   60 James Dahl              Maple Grove        MN  43   12 14:08  2:31  2:10    8   42:34 20.4  1:42    7   27:06  8:45 1:27:39 
    9   82 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  41    5 11:38  2:04  2:18   10   47:58 18.1  1:42   10   29:46  9:37 1:33:21 
   10  243 Jeff Robarge            Big Lake           MN  40    6 12:01  2:08  2:16    9   44:40 19.4  1:45   11   32:54 10:37 1:33:34 
   11   30 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  42   11 13:32  2:25  3:14   11   48:24 17.9  1:10    9   29:03  9:23 1:35:22 
   12  256 Christopher Sather      Minneapolis        MN  43   10 13:13  2:21  2:02   12   49:26 17.5  1:47   13   45:02 14:32 1:51:28 
   13  180 Dominic McConnell       Milaca             MN  44   13 14:53  2:39  3:12   13   53:40 16.2  1:28   12   38:53 12:33 1:52:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   79 Cortney Engen           St Louis Park      MN  41    1 10:05  1:48  1:14    2   39:01 22.2  1:12    2   25:48  8:20 1:17:19 
    2   21 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  44    4 11:54  2:07  1:23    1   38:15 22.7  1:27    1   24:29  7:54 1:17:26 
    3   80 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43    3 11:44  2:05  1:11    3   40:58 21.2  1:18    4   29:03  9:22 1:24:12 
    4  165 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  42    6 12:25  2:13  2:23    5   46:14 18.8  1:33    3   28:44  9:16 1:31:18 
    5  314 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44    5 12:20  2:12  1:08    6   48:38 17.8  0:38    5   29:53  9:39 1:32:36 
    6  142 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40    2 10:45  1:55  1:04    4   42:36 20.4  1:47    8   38:49 12:32 1:34:59 
    7  321 Lisa Zeman              Elk River          MN  43    8 15:17  2:43  2:58    7   50:36 17.1  2:35    6   30:57  9:59 1:42:21 
    8  323 Sarah Zlimen            Saint Paul         MN  42    7 15:05  2:41  1:52    8   52:58 16.4  2:10    7   32:53 10:37 1:44:56 
    9    3 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  40    9 15:39  2:47  2:49    9   52:59 16.4  1:57   10   52:46 17:01 2:06:08 
   10  216 Jessica Ostendorf       Roseville          MN  41   10 24:31  4:22  4:38   10 1:06:21 13.1  2:02    9   48:21 15:36 2:25:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   74 Greg Dummer             Minneapolis        MN  45    2  8:51  1:35  1:14    1   34:19 25.3  0:49    1   19:41  6:21 1:04:52 
    2  311 Todd White              Roseville          MN  49    1  8:41  1:33  0:56    5   39:32 21.9  0:49    3   22:11  7:10 1:12:07 
    3  112 Warren Hegge            Minneapolis        MN  46    5 11:04  1:58  1:33    4   38:40 22.4  1:20    2   21:29  6:56 1:14:03 
    4  227 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48    9 11:55  2:07  0:52    2   37:50 22.9  0:47    5   24:43  7:59 1:16:05 
    5  246 Rick Rodgers            Excelsior          MN  49    6 11:11  2:00  1:34    3   37:55 22.9  0:59    6   25:02  8:05 1:16:39 
    6   68 Scott Dezurik           Avon               MN  48    8 11:43  2:05  1:04    8   40:58 21.2  0:57    4   24:09  7:48 1:18:49 
    7  287 Greg Swenson            Rogers             MN  47    3  9:29  1:42  1:30    6   40:00 21.7  1:13    9   29:35  9:33 1:21:45 
    8  242 Jason Riley             Maple Grove        MN  45   10 12:40  2:15  1:42    7   40:49 21.2  1:02    7   25:40  8:17 1:21:51 
    9  313 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45    7 11:34  2:04  1:49   11   46:09 18.8  0:49    8   26:28  8:33 1:26:48 
   10  319 Michael Yeager          Plymouth           MN  49    4 11:02  1:58  2:19    9   41:45 20.8  1:21   10   31:33 10:11 1:27:59 
   11   94 Chad Gertken            Sartell            MN  45   12 16:36  2:57  2:52   10   45:50 18.9  1:44   11   34:07 11:01 1:41:07 
   12  336 Chirstopher Hewitt      Plymouth           MN  46   11 15:23  2:44  2:45   12   48:58 17.7  1:18   12   36:55 11:55 1:45:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  207 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46    1 11:02  1:58  1:06    1   38:13 22.7  1:04    1   23:26  7:34 1:14:49 
    2  274 Terri Snell             Shoreview          MN  46    2 12:10  2:10  1:54    2   40:48 21.3  1:33    2   29:01  9:22 1:25:24 
    3  305 Jane Wenning            Excelsior          MN  48    4 16:02  2:51  1:29    3   44:10 19.6  1:09    3   30:22  9:48 1:33:11 
    4  212 Pam Nordberg            Big Lake           MN  49    3 15:01  2:40  2:23    4   46:34 18.6  0:58    4   32:31 10:30 1:37:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  174 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51    2 12:19  2:12  0:51    1   35:42 24.3  0:36    1   21:14  6:51 1:10:40 
    2  231 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53    5 14:16  2:32  1:16    2   42:56 20.2  1:23    3   22:56  7:24 1:22:45 
    3   46 John Chatelaine         Lakeville          MN  52    4 13:39  2:26  2:19    3   43:14 20.1  1:36    5   24:40  7:58 1:25:25 
    4    1 Jim Abfalter            Big Lake           MN  50    6 16:39  2:58  2:15    6   46:15 18.7  1:29    4   23:02  7:26 1:29:38 
    5  235 Tony Ramunno            Big Lake           MN  54    7 16:43  2:58  1:43    4   44:07 19.7  1:17    6   29:08  9:24 1:32:57 
    6  245 John Robillard          Zimmerman          MN  54    3 13:27  2:24  2:27    5   45:54 18.9  1:58    7   31:05 10:02 1:34:49 
    7  268 Michael Shaw            Rogers             MN  51    1 10:28  1:52  1:36    7 1:38:07  8.8  1:21    2   22:23  7:14 2:13:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  101 Julie Grafft            Chanhassen         MN  53    1  9:23  1:40  1:24    1   43:51 19.8  1:41    1   27:51  9:00 1:24:08 
    2  197 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52    2 15:29  2:45  2:31    2   47:09 18.4  2:07    2   28:13  9:06 1:35:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  102 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55    1 10:26  1:52  1:27    1   38:41 22.4  1:00    2   22:44  7:20 1:14:16 
    2  125 Ken Janda               Saint Paul         MN  55    3 10:49  1:56  1:16    2   38:52 22.3  1:02    1   22:18  7:12 1:14:16 
    3   26 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  59    2 10:49  1:56  1:53    3   41:43 20.8  1:05    4   24:59  8:04 1:20:27 
    4   16 Keno Avila              Monticello         MN  55    6 12:39  2:15  1:12    5   43:28 19.9  1:11    3   24:38  7:57 1:23:06 
    5   18 Robert Badger           Cottage Grove      MN  56    5 12:21  2:12  1:29    4   43:06 20.1  1:06    5   27:57  9:01 1:25:57 
    6  318 David Yantes            St. Michael        MN  57    4 12:14  2:11  1:29    7   45:39 19.0  1:32    7   29:45  9:36 1:30:38 
    7  267 Mark Severson           Eagan              MN  56    7 14:47  2:38  1:30    6   44:26 19.5  1:34    6   28:47  9:17 1:31:02 
    8   77 Stephen Edmonson        Buffalo            MN  56    8 21:15  3:47  2:43    8   51:59 16.7  2:44    8   43:48 14:08 2:02:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   43 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56    2 11:35  2:04  1:11    1   43:45 19.8  1:33    1   26:23  8:31 1:24:25 
    2  230 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  57    1 10:14  1:49  1:49    2   47:02 18.4  1:06    3   29:05  9:23 1:29:15 
    3  124 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  57    5 14:49  2:38  1:52    4   50:49 17.1  2:08    2   28:11  9:06 1:37:49 
    4  176 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57    4 14:44  2:37  1:32    3   47:34 18.2  0:52    4   34:59 11:17 1:39:39 
    5  206 Shannon Nelson          St Paul            MN  59    3 14:35  2:36  2:05    5   53:28 16.2  2:21    5   35:13 11:22 1:47:40 
    6  181 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57    6 18:06  3:13  3:31    6   58:37 14.8  2:08    6   48:37 15:41 2:10:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  156 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61    1 10:10  1:49  1:33    1   39:06 22.2  1:16    1   24:40  7:58 1:16:43 
    2  209 Peter Nord              Sartell            MN  60    2 11:20  2:01  1:44    2   44:22 19.5  1:22    4   30:36  9:52 1:29:22 
    3  238 Steve Regli             Lakeville          MN  64    3 12:32  2:14  2:07    3   46:16 18.7  1:49    2   28:31  9:12 1:31:13 
    4  269 Dave Sibley             Plymouth           MN  64    4 14:05  2:30  3:17    5   50:43 17.1  1:13    3   28:36  9:14 1:37:52 
    5  344 Curtis Saustrom         Lakeville          MN  62    5 14:09  2:31  2:25    4   48:02 18.0  2:51    5   35:26 11:26 1:42:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   50 Bethany Collins         New Hope           MN  60    1 10:11  1:49  1:46    1   43:11 20.1  1:55    1   32:08 10:22 1:29:09 
    2  255 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62    2 14:32  2:35  3:04    2   48:38 17.8  1:48    2   33:10 10:42 1:41:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   57 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67    1 12:45  2:16  2:36    1   46:47 18.5  2:26    1   29:40  9:34 1:34:12 
    2  228 Stuart Pimsler          Minneapolis,       MN  67    2 13:31  2:24  3:28    3   59:09 14.7  2:11    2   36:32 11:47 1:54:50 
    3  221 Ron Parrish             Big Lake           MN  65    3 14:12  2:32  7:32    2   51:03 17.0  3:54    3   51:24 16:35 2:08:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   22 Nancy Bauer             Champlin           MN  68    1 15:26  2:45  1:27    1   49:32 17.5  2:00    1   31:08 10:03 1:39:32 
    2   78 Barbara Elliiott        Kansas City        MO  66    2 18:37  3:19  3:54    2   59:50 14.5  1:40    2   41:36 13:26 2:05:34 

Total Registered:                        258
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    217
Number of Male   Finishers:              119
Number of Female Finishers:               98
Did not Finish Race or Did Not Start:     32