Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/14/2016

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 14, 2016
                                              1/4 Mile Swim - 13.4 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/13    565 Larry Hosch             St Joseph          MN  38 M    25  9:20  2:08  0:50    1   32:14 24.9  0:36    1   19:00  6:20 1:01:58 
    2   1/10    454 Dennis Dresler          Hudson             WI  47 M     1  7:31  1:43  0:55    3   34:23 23.4  0:36    7   21:29  7:10 1:04:52 
    3   1/12    584 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M    49 10:19  2:21  0:48    2   33:11 24.2  0:46    3   20:45  6:55 1:05:48 
    4   2/13    536 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M    14  8:42  1:59  0:44    6   35:16 22.8  0:43   10   21:58  7:20 1:07:22 
    5   1/6     620 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M     2  7:34  1:43  0:55   19   38:09 21.1  0:44    2   20:40  6:54 1:07:59 
    6   1/4     641 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  20 M     4  7:35  1:44  0:49   17   37:56 21.2  0:50    6   21:28  7:10 1:08:36 
    7   2/10    690 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  45 M    34  9:43  2:13  1:13    5   34:56 23.0  0:52   11   22:04  7:22 1:08:46 
    8   3/10    689 Rick Hoover             Rochester          MN  48 M    17  8:50  2:01  1:05    4   34:27 23.3  0:49   28   23:53  7:58 1:09:02 
    9   1/5     573 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62 M    12  8:32  1:57  1:23    9   36:08 22.3  1:12    9   21:52  7:18 1:09:06 
   10   1/10    604 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46 F    33  9:39  2:12  0:59    8   35:38 22.6  1:07   21   23:14  7:45 1:10:35 
   11   4/10    533 Steven Dresler          Willamar           MN  49 M    22  9:08  2:05  1:05    7   35:37 22.6  1:13   32   24:03  8:01 1:11:04 
   12   3/13    636 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  37 M    38  9:48  2:14  1:36   13   37:40 21.3  0:44    8   21:44  7:15 1:11:31 
   13   1/4     588 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  15 M     9  8:06  1:51  2:14   32   39:34 20.3  0:43    5   21:00  7:00 1:11:34 
   14   2/6     541 Breck Erickson          Willmar            MN  18 M    16  8:48  2:00  1:07   16   37:56 21.2  0:55   18   22:51  7:37 1:11:34 
   15   4/13    648 Tim Vedder              Minneapolis        MN  37 M    31  9:38  2:12  1:36   10   36:55 21.8  1:11   13   22:22  7:28 1:11:41 
   16   1/7     602 Chad Nelson             Willmar            MN  40 M    42 10:02  2:17  1:11   11   37:06 21.7  1:15   22   23:18  7:46 1:12:50 
   17   1/12    633 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  34 M    13  8:33  1:57  1:57   22   38:48 20.7  1:07   16   22:33  7:31 1:12:56 
   18   5/13    502 Ryan Barrett            Sartell            MN  37 M    52 10:28  2:23  1:13   21   38:40 20.8  0:56   14   22:25  7:29 1:13:39 
   19   1/3     526 Allison Crum            Deerwood           MN  18 F     6  7:59  1:49  1:43   27   39:03 20.6  1:08   27   23:50  7:57 1:13:41 
   20   1/10    599 Jenna Muntifering       Buffalo            MN  21 F     8  8:01  1:50  1:51   47   41:22 19.4  0:40   12   22:09  7:23 1:14:02 
   21   2/5     577 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61 M    19  8:55  2:02  2:00   12   37:31 21.4  1:23   37   24:40  8:14 1:14:28 
   22   2/12    581 Jason Larson            Golden Valley      MN  33 M    96 12:10  2:46  1:42   24   38:54 20.7  1:01    4   20:54  6:58 1:14:40 
   23   5/10    692 Scott Dezurik           Avon               MN  48 M    40 10:01  2:17  1:03   23   38:53 20.7  1:00   29   23:53  7:58 1:14:49 
   24   1/3     646 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50 F    10  8:21  1:54  1:04   33   39:40 20.3  1:10   51   25:41  8:34 1:15:53 
   25   2/12    688 Ken Heitzman            Spicer             MN  51 M    44 10:06  2:18  2:34   18   38:02 21.1  1:33   30   23:56  7:59 1:16:10 
   26   6/13    558 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  39 M    23  9:13  2:06  1:16   25   39:00 20.6  1:03   54   25:45  8:35 1:16:15 
   27   1/1     548 Joseph Fragodt          Morris             MN  28 M    53 10:31  2:24  1:33   35   39:59 20.1  1:14   20   23:05  7:42 1:16:20 
   28   3/12    512 Bret Borth              Chanhassen         MN  53 M    58 10:47  2:27  2:22   29   39:08 20.5  1:31   17   22:50  7:37 1:16:35 
   29   6/10    500 Paul Allen              Granite Falls      MN  45 M    65 10:58  2:30  1:00   14   37:48 21.3  0:52   68   26:41  8:54 1:17:17 
   30   1/9     518 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58 M    20  8:58  2:03  1:03   20   38:23 20.9  0:56   85   28:03  9:21 1:17:22 
   31   2/7     545 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  42 M    62 10:53  2:29  1:20   31   39:25 20.4  1:28   35   24:22  8:08 1:17:27 
   32   3/6     534 Grant Duininck          Spicer             MN  17 M    59 10:50  2:28  1:08   37   40:18 20.0  1:23   33   24:06  8:02 1:17:43 
   33   4/12    514 Lee Braaten             Glenwood           MN  53 M    21  9:06  2:04  1:27   30   39:17 20.5  1:11   69   26:47  8:56 1:17:46 
   34   7/10    456 Michael Heaney          Maple Grove        MN  48 M    67 11:01  2:31  1:44   39   40:41 19.8  1:54   15   22:28  7:30 1:17:47 
   35   3/12    639 Bryce Swenson           Alexandria         MN  33 M    35  9:44  2:13  1:42   44   41:13 19.5  1:10   34   24:09  8:03 1:17:56 
   36   4/12    529 Ryan Davis              Willmar            MN  34 M    18  8:53  2:01  2:31   51   41:51 19.2  1:17   24   23:32  7:51 1:18:01 
   37   1/2     567 Macy Iyer               Edina              MN  12 F    30  9:34  2:11  0:43   66   43:14 18.6  0:49   25   23:45  7:55 1:18:02 
   38   2/9     616 Duane Pullins           Maple Lake         MN  58 M    47 10:17  2:21  1:32   15   37:54 21.2  1:33   71   26:58  9:00 1:18:11 
   39   2/4     619 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  13 M    32  9:39  2:12  0:54   81   44:41 18.0  0:35   19   23:01  7:41 1:18:48 
   40   2/10    593 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  24 F    26  9:27  2:09  1:14   48   41:24 19.4  1:01   57   25:50  8:37 1:18:54 
   41   7/13    517 Steven Brouwer          Waverly            MN  37 M    57 10:41  2:26  1:18   50   41:50 19.2  0:37   36   24:37  8:13 1:19:01 
   42   3/7     563 Paul Holm               Fargo              ND  44 M    68 11:05  2:31  2:13   26   39:00 20.6  1:46   44   25:09  8:23 1:19:12 
   43   5/12    638 Bob Strandell           Plymouth           MN  54 M   113 13:16  3:01  0:56   28   39:04 20.6  1:11   42   24:50  8:17 1:19:16 
   44   2/10    589 Lisa J Martin           Bemidji            MN  47 F    36  9:44  2:13  1:23   72   43:44 18.4  0:49   26   23:47  7:56 1:19:26 
   45   1/4     576 Eileen Kurpiers         Deerwood           MN  55 F    92 12:04  2:45  2:01   36   40:07 20.0  1:08   45   25:12  8:24 1:20:30 
   46   1/3     622 Thomas Rohman           South Haven        MN  69 M    48 10:18  2:21  1:39   42   41:03 19.6  1:27   62   26:12  8:44 1:20:36 
   47   5/12    658 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  34 M    29  9:32  2:10  1:44   43   41:06 19.6  1:18   80   27:56  9:19 1:21:33 
   48   2/4     659 Banning Young           Saint Paul         MN  24 M     3  7:34  1:44  3:15   73   43:45 18.4  0:44   67   26:33  8:51 1:21:50 
   49   6/12    552 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  54 M    54 10:31  2:24  1:35   41   41:00 19.6  2:03   76   27:21  9:07 1:22:28 
   50   3/10    540 Annie Erickson          Raymond            MN  24 F    80 11:34  2:38  2:12   67   43:16 18.6  0:52   38   24:41  8:14 1:22:33 
   51   1/9     503 Amy Bergan              Fargo              ND  32 F    75 11:25  2:36  2:12   46   41:17 19.5  1:51   59   25:51  8:37 1:22:34 
   52   3/9     568 Daniel Jacobs           Olivia             MN  55 M    89 11:51  2:42  2:01   69   43:28 18.5  0:42   41   24:43  8:15 1:22:44 
   53   4/7     645 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  41 M    77 11:27  2:37  1:44   68   43:19 18.6  1:16   43   25:07  8:23 1:22:51 
   54   3/10    607 Jamie Nordstrom         New Brighton       MN  46 F    27  9:27  2:09  1:45   85   44:59 17.9  1:23   47   25:21  8:27 1:22:53 
   55   1/13    624 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  44 F    55 10:33  2:24  2:27   58   42:32 18.9  1:32   63   26:17  8:46 1:23:19 
   56   1/10    453 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  28 F    64 10:56  2:30  2:03   54   42:09 19.1  1:18   74   27:15  9:05 1:23:38 
   57   4/6     590 Maxwell Martin          Plymouth           MN  19 M    87 11:47  2:41  2:24   53   42:01 19.1  1:16   65   26:19  8:47 1:23:44 
   58   2/3     650 Mark Walford            Glencoe            MN  66 M    93 12:04  2:45  2:02   49   41:26 19.4  1:11   75   27:15  9:05 1:23:57 
   59   4/10    627 Sarah Ruschmeier        Duluth             MN  21 F    97 12:12  2:47  2:11   82   44:43 18.0  0:41   40   24:43  8:15 1:24:27 
   60   2/13    561 Anne Hoeschen           Freeport           MN  42 F   101 12:26  2:50  0:58   55   42:11 19.1  1:03   84   28:02  9:21 1:24:39 
   61   5/6     605 Sam Newell              Inver Grove Height MN  18 M    60 10:51  2:28  2:58   71   43:41 18.4  1:28   53   25:44  8:35 1:24:40 
   62   8/13    579 Ryan Lange              Willmar            MN  39 M    43 10:05  2:18  2:19   57   42:24 19.0  0:54   96   29:19  9:47 1:24:58 
   63   3/3     613 Forrest Peterson        Willmar            MN  67 M   121 13:34  3:05  2:41   38   40:29 19.9  1:33   70   26:48  8:56 1:25:04 
   64   6/12    578 Joseph Lang             Paynesville        MN  30 M   112 13:11  3:00  2:28   62   43:08 18.6  0:48   50   25:38  8:33 1:25:12 
   65   7/12    586 Tyler Malotky           Sartell            MN  31 M    15  8:46  2:00  3:16   93   45:32 17.7  2:01   52   25:41  8:34 1:25:13 
   66   5/10    596 Tiana Molitor           Belgrade           MN  21 F     5  7:50  1:47  2:06  100   46:45 17.2  0:40   82   27:56  9:19 1:25:15 
   67   9/13    597 Jake Mueller            Richmond           MN  35 M    56 10:34  2:25  3:25   74   44:09 18.2  1:19   61   26:10  8:44 1:25:36 
   68   8/12    511 Grayson Blomberg        Maple Grove        MN  34 M    51 10:26  2:23  2:39   34   39:48 20.2  1:34  115   31:28 10:30 1:25:54 
   69   2/4     550 Sheila Gemar            Spicer             MN  57 F    41 10:02  2:17  1:34   45   41:17 19.5  1:38  118   31:48 10:36 1:26:15 
   70   4/10    521 Debbie Christian        Buffalo            MN  45 F    63 10:56  2:30  1:39   40   40:58 19.6  1:49  113   31:02 10:21 1:26:22 
   71   1/12    655 Christine Wellner       Minneapolis        MN  39 F    74 11:21  2:35  2:17   77   44:20 18.1  0:52   78   27:52  9:18 1:26:39 
   72   5/7     575 Christopher Kromm       Spicer             MN  42 M    83 11:40  2:40  3:04   75   44:11 18.2  2:03   55   25:46  8:36 1:26:43 
   73   3/5     530 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  60 M   130 14:46  3:22  2:31   59   42:43 18.8  1:00   60   26:00  8:40 1:26:59 
   74   6/10    564 Kennedy Holwerda        Willmar            MN  20 F     7  8:01  1:50  2:15  112   48:07 16.7  0:56   81   27:56  9:19 1:27:14 
   75   3/13    634 Sandra Steffen          Excelsior          MN  41 F   128 14:20  3:16  3:07   60   42:44 18.8  1:23   58   25:50  8:37 1:27:21 
   76   4/13    538 Susan Engelhart         Jordan             MN  40 F    72 11:16  2:34  1:58  116   48:35 16.5  1:36   31   24:02  8:01 1:27:24 
   77   2/12    555 Nikki Hannig            Spicer             MN  39 F    84 11:42  2:40  2:07   98   46:24 17.3  0:55   66   26:27  8:49 1:27:34 
   78   5/13    687 Frances Baillon         Saint Paul         MN  43 F   104 12:32  2:51  2:45  107   47:30 16.9  1:24   23   23:26  7:49 1:27:35 
   79   3/12    516 Kelly Brouwer           Waverly            MN  36 F    88 11:51  2:42  2:00   63   43:09 18.6  1:37   93   29:04  9:42 1:27:38 
   80   7/12    532 Jack Dhamer             Wayzata            MN  52 M    82 11:35  2:38  1:47   64   43:11 18.6  1:40  101   29:41  9:54 1:27:52 
   81   5/10    594 Jill McNamara           Buffalo            MN  49 F    73 11:17  2:34  1:21   92   45:30 17.7  1:05   92   28:58  9:40 1:28:10 
   82   6/7     625 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  42 M    66 11:00  2:30  2:06   76   44:13 18.2  2:05   91   28:57  9:39 1:28:19 
   83   6/6     520 Charlie Chermak         Wayzata            MN  19 M    69 11:08  2:32  2:12   87   45:04 17.8  1:35   89   28:21  9:27 1:28:19 
   84   2/9     635 Laura Stoneburner       Fargo              ND  31 F    79 11:31  2:38  1:49   84   44:53 17.9  1:02   94   29:06  9:42 1:28:20 
   85   7/7     695 Jon Ahrens              Renville           MN  41 M    86 11:45  2:41  4:37   95   45:42 17.6  1:00   48   25:23  8:28 1:28:25 
   86  10/13    556 Dave Hartley            Annandale          MN  37 M   108 12:49  2:55  2:59   83   44:50 17.9  1:28   72   27:09  9:03 1:29:13 
   87   8/12    609 Michael Oneal           Big Lake           MN  51 M   124 14:01  3:11  3:09   91   45:28 17.7  1:28   49   25:30  8:30 1:29:34 
   88   9/12    608 Keith Olson             Springfield        MN  53 M   150 16:18  3:43  3:32   61   43:08 18.6  2:04   39   24:42  8:14 1:29:43 
   89   6/13    611 Kara Pederson           Bloomington        MN  42 F    50 10:21  2:22  1:47  105   47:09 17.1  0:59   99   29:32  9:51 1:29:47 
   90   7/13    657 Jennifer Wolf           St. Louis Park     MN  42 F   102 12:28  2:50  1:57   96   45:59 17.5  1:57   77   27:31  9:11 1:29:50 
   91   6/10    610 Patricia Osmon          Delano             MN  48 F    94 12:06  2:45  1:34   86   45:00 17.9  1:52   98   29:24  9:48 1:29:54 
   92   4/12    559 Jennifer Hjelle         Minneapolis        MN  38 F    90 11:59  2:44  2:01   65   43:12 18.6  1:19  116   31:31 10:31 1:30:01 
   93   7/10    654 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  47 F    70 11:14  2:34  2:35  106   47:13 17.0  1:08   83   27:58  9:20 1:30:05 
   94   3/9     642 Lynn Taunton            Belgrade           MN  33 F    24  9:19  2:07  1:52  110   48:03 16.7  0:59  103   29:55  9:59 1:30:06 
   95   2/3     513 Shari Borth             Chanhassen         MN  52 F    98 12:12  2:47  2:08   79   44:30 18.1  2:19   95   29:09  9:43 1:30:17 
   96  10/12    592 Denis McGuinness        Avon               MN  52 M   103 12:29  2:51  2:18   80   44:37 18.0  1:21  105   30:20 10:07 1:31:03 
   97   4/9     661 Kelly Zuidema           Willmar            MN  33 F   100 12:25  2:50  2:45   94   45:35 17.6  1:52   97   29:22  9:48 1:31:57 
   98   3/3     547 Kristin Flom            St. Paul           MN  53 F    45 10:16  2:20  2:04   90   45:26 17.7  1:38  122   32:50 10:57 1:32:12 
   99   2/10    656 Melissa Wentzel         Murdock            MN  28 F   122 13:50  3:09  1:37  115   48:34 16.6  0:53   79   27:52  9:18 1:32:44 
  100   3/4     455 Jack Duininck           Rancho Mirage      CA  14 M   119 13:29  3:04  1:39  128   51:02 15.8  1:19   46   25:18  8:26 1:32:45 
  101  11/13    632 Scott Shinnick          Plymouth           MN  38 M    28  9:30  2:10  3:54   70   43:33 18.5  2:34  125   33:17 11:06 1:32:46 
  102   3/10    694 Ali Unger               Minneapolis        MN  26 F   123 13:52  3:09  3:19   88   45:08 17.8  0:53  100   29:40  9:54 1:32:50 
  103   3/4     693 John Watkins            Spicer             MN  22 M   111 13:08  3:00  3:17  126   50:45 15.8  1:01   56   25:47  8:36 1:33:56 
  104  12/13    557 David Hemmesch          Lino Lakes         MN  37 M    39  9:55  2:16  2:11   78   44:23 18.1  3:33  130   33:57 11:19 1:33:57 
  105   5/9     585 Katie Malotky           Sartell            MN  31 F    81 11:34  2:38  3:43  121   49:31 16.2  1:10   86   28:15  9:25 1:34:10 
  106   5/12    509 Melissa Bigaouette      Plymouth           MN  38 F   144 15:45  3:35  2:16  101   46:47 17.2  1:33   88   28:21  9:27 1:34:40 
  107   9/12    651 Derrick Ward            Dubuque            IA  31 M    46 10:16  2:20  1:34   89   45:26 17.7  1:40  136   36:03 12:01 1:34:57 
  108  10/12    591 Cass McCabe             Raymond            MN  33 M   158 18:48  4:17  2:40   52   41:53 19.2  1:13  111   30:41 10:14 1:35:13 
  109   8/13    566 Leslie Iyer             Edina              MN  44 F   127 14:18  3:15  2:17   56   42:18 19.0  1:45  131   34:49 11:37 1:35:25 
  110   4/5     582 Richard Larson          Stillwater         MN  62 M   126 14:14  3:15  2:50  104   47:03 17.1  1:27  104   29:56  9:59 1:35:29 
  111   5/5     525 John Court              Celebration        FL  60 M    95 12:10  2:46  2:48  119   49:16 16.3  1:01  106   30:24 10:08 1:35:36 
  112   6/12    637 Allie Storti            Plymouth           MN  39 F   118 13:27  3:04  2:35  102   46:53 17.1  2:03  112   30:56 10:19 1:35:53 
  113   9/13    506 Stephanie Bergh         Eagan              MN  43 F    91 12:03  2:45  2:16  127   50:48 15.8  0:53  109   30:34 10:12 1:36:32 
  114   8/10    685 John Adix               Maple Grove        MN  46 M   138 15:21  3:30  4:13  103   46:58 17.1  1:51  102   29:54  9:58 1:38:16 
  115   4/9     549 Joe Garding             Spicer             MN  59 M   132 14:50  3:23  3:13   99   46:44 17.2  2:00  119   31:51 10:37 1:38:37 
  116  11/12    515 Owen Braaten            Minneapolis        MN  50 M    99 12:12  2:47  3:01  111   48:03 16.7  2:08  129   33:51 11:17 1:39:12 
  117  10/13    660 Lisa Zeman              Elk River          MN  43 F   116 13:24  3:03  2:10  113   48:22 16.6  1:50  128   33:50 11:17 1:39:34 
  118   4/10    554 Hannah Hannig           Spicer             MN  29 F   117 13:27  3:04  2:56  133   53:29 15.0  0:55   90   28:55  9:39 1:39:40 
  119   7/10    551 Jessica Gronli          Hermantown         MN  24 F    37  9:48  2:14  2:35  123   49:47 16.1  1:16  139   36:35 12:12 1:39:58 
  120  11/13    569 Jana Janis              Minneapolis        MN  40 F   136 15:06  3:26  2:34  122   49:43 16.2  1:42  114   31:13 10:25 1:40:16 
  121   5/9     572 Daniel Klages           Mankato            MN  55 M   148 16:10  3:41  3:03  108   47:37 16.9  1:43  120   31:52 10:38 1:40:23 
  122   4/4     653 Andrew Wehrman          Eagan              MN  20 M    11  8:21  1:54  2:18  117   48:58 16.4  1:04  153   40:32 13:31 1:41:12 
  123   7/12    621 Carrie Roering          Freeport           MN  38 F   156 17:42  4:02  1:30  118   49:01 16.4  1:27  117   31:45 10:35 1:41:24 
  124   8/12    614 Samantha Polinder       Saint Augusta      MN  35 F   115 13:23  3:03  2:01  109   48:00 16.8  1:11  148   37:51 12:37 1:42:23 
  125   5/10    595 Michelle Molitor        Belgrade           MN  27 F   133 14:52  3:23  1:57  134   53:47 14.9  1:14  110   30:37 10:13 1:42:25 
  126   9/12    505 Jessi Bergh             Eagan              MN  38 F   109 12:49  2:55  3:09  145   57:33 14.0  0:50   87   28:19  9:27 1:42:39 
  127   9/10    562 David Holland           Chaska             MN  47 M   154 17:21  3:57  3:10  124   50:21 16.0  1:56  108   30:29 10:10 1:43:15 
  128   6/10    618 Ashley Resler           Owatonna           MN  28 F   107 12:41  2:53  3:06  135   53:59 14.9  0:52  123   33:02 11:01 1:43:39 
  129   7/10    571 Kate Jones              Rogers             MN  29 F   137 15:09  3:27  3:31  131   52:56 15.2  1:45  107   30:25 10:09 1:43:45 
  130  12/13    601 Angela Nelson           St Cloud           MN  40 F    61 10:52  2:29  1:49  129   51:10 15.7  1:53  149   38:17 12:46 1:44:00 
  131   6/9     527 Wayne Dahlen            Spicer             MN  59 M   157 17:55  4:05  1:58   97   46:07 17.4  1:31  143   36:49 12:17 1:44:17 
  132   6/9     510 Charity Blomberg        Maple Grove        MN  33 F   141 15:35  3:33  1:49  125   50:40 15.9  1:29  132   35:14 11:45 1:44:45 
  133   8/10    528 Lisa Danielson          Cokato             MN  26 F   110 12:49  2:55  2:28  139   55:18 14.5  1:01  127   33:33 11:11 1:45:07 
  134   8/10    630 Julie C Schultz         Spicer             MN  45 F   129 14:22  3:16  2:59  120   49:24 16.3  1:50  144   36:51 12:17 1:45:25 
  135   7/9     524 Mark Copman             Edina              MN  57 M   143 15:42  3:35  4:35  114   48:23 16.6  2:24  138   36:13 12:05 1:47:15 
  136  10/12    603 Kyja Nelson             Fargo              ND  37 F   106 12:41  2:53  2:08  148   59:28 13.5  1:02  121   32:09 10:43 1:47:26 
  137  11/12    539 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  33 M    76 11:26  2:36  4:09  136   54:15 14.8  2:10  140   36:44 12:15 1:48:42 
  138   8/10    649 Abby Vink               Freeport           MN  24 F    78 11:29  2:37  2:10  142   55:57 14.4  1:02  151   39:09 13:03 1:49:45 
  139  12/12    519 David Cebuhar           Roseville          MN  32 M   145 15:46  3:35  3:25  130   52:44 15.2  1:18  142   36:48 12:16 1:49:58 
  140   2/2     623 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  14 F   114 13:23  3:03  3:19  146   57:52 13.9  1:02  135   35:40 11:54 1:51:13 
  141   7/9     615 Sarah Prososki          Minneapolis        MN  32 F   142 15:38  3:34  2:48  137   54:40 14.7  1:08  146   37:10 12:24 1:51:22 
  142   8/9     560 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  55 M   159 19:46  4:30  3:38  132   53:03 15.2  1:37  126   33:25 11:09 1:51:27 
  143   4/4     508 Luke Bettendorf         Duluth             MN  13 M   147 15:52  3:37  3:06  157 1:04:40 12.4  1:07   73   27:14  9:05 1:51:57 
  144   9/10    647 Carmen Van Osdale       Owatonna           MN  46 F   135 15:00  3:25  4:06  138   55:16 14.5  1:23  141   36:45 12:15 1:52:27 
  145   3/4     542 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  56 F    85 11:43  2:40  4:51  141   55:39 14.4  1:45  150   38:49 12:57 1:52:45 
  146  11/12    640 Wendy Sylvester         Annandale          MN  35 F   152 17:04  3:53  2:40  140   55:23 14.5  1:31  147   37:39 12:33 1:54:16 
  147   2/3     537 Jessica Eischen         Willmar            MN  17 F   149 16:12  3:41  2:25  149   59:53 13.4  1:11  134   35:31 11:51 1:55:09 
  148   4/4     626 Judith Rothstein        Freeport           MN  58 F   160 19:55  4:32  3:37  143   55:58 14.4  2:34  137   36:05 12:02 1:58:07 
  149  10/10    553 Christine Guyott        West Saint Paul    MN  49 F   153 17:19  3:56  5:34  151 1:00:26 13.3  1:48  124   33:11 11:04 1:58:16 
  150   9/10    522 Baylie Clark            Spicer             MN  22 F   134 14:53  3:23  4:11  154 1:02:47 12.8  1:20  133   35:18 11:46 1:58:27 
  151   8/9     583 Cassie Leeper           Cokato             MN  32 F   105 12:33  2:51  5:30  150 1:00:15 13.3  1:33  152   40:16 13:26 2:00:05 
  152  10/10    600 Brent Neeser            Andover            MN  47 M    71 11:14  2:34  3:56  160 1:18:39 10.2  0:44   64   26:18  8:46 2:00:50 
  153  12/12    617 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F   120 13:30  3:04  1:35  153 1:02:44 12.8  0:58  154   43:13 14:25 2:01:58 
  154  13/13    501 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  41 F   151 16:57  3:51  1:57  144   57:31 14.0  3:10  156   46:56 15:39 2:06:28 
  155  13/13    507 Michael Bergh           Lakeville          MN  35 M   161 21:06  4:48  3:11  147   58:18 13.8  1:13  155   43:40 14:34 2:07:26 
  156  12/12    574 Robert Krominga         White Bear Lake    MN  52 M   162 23:33  5:22  5:19  158 1:04:59 12.4  1:54  145   36:56 12:19 2:12:41 
  157   9/9     543 Michael Erickson        Lino Lakes         MN  57 M   125 14:08  3:13  6:44  152 1:01:56 13.0  1:46  162   49:02 16:21 2:13:34 
  158   9/9     544 Terra Erickson          Minneapolis        MN  33 F   155 17:32  4:00  4:34  155 1:03:14 12.7  1:22  157   47:16 15:46 2:13:57 
  159   3/3     523 Hunter Clark            Spicer             MN  19 F   146 15:52  3:37  8:46  156 1:04:11 12.5  1:44  161   48:03 16:01 2:18:35 
  160  10/10    546 Krista Flanagan         Andover            MN  21 F   131 14:49  3:22  8:28  159 1:05:30 12.3  1:47  160   48:02 16:01 2:18:35 
  161   9/10    580 Rebecca Langseth        Eagan              MN  27 F   139 15:31  3:32  7:33  161 1:20:14 10.0  1:54  159   47:52 15:58 2:33:03 
  162  10/10    629 Courtney Schmidt-Anders Sauk Centre        MN  27 F   140 15:31  3:32  7:32  162 1:20:15 10.0  1:55  158   47:52 15:58 2:33:03 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  664 Old and Older                                    2  8:03  1:50  0:30    1   35:24 22.7  0:34    3   21:24  7:08 1:05:55 
           Brown Robert , Stahl Josh , Brown Robert               
    2  676 The Pickles                                      7  9:22  2:08  0:54    3   40:08 20.0  0:36    6   22:15  7:25 1:13:12 
           Haukos Chris , Haukos Chris , Pickle Sean              
    3  691 mighty bison                                    10  9:47  2:14  1:31    2   37:57 21.2  0:48    9   24:36  8:12 1:14:37 
           Nelson Joseph , Lindquist Mark , Westman Alex          
    4  662 Team BNR                                         6  8:55  2:02  1:18    4   41:04 19.6  0:38   10   25:39  8:33 1:17:32 
           Bettendorf Megan , Bettendorf Megan , Bettendorf Carri 
    5  680 Team Oxygen                                     22 14:19  3:16  0:38    5   41:12 19.5  0:36    5   21:37  7:13 1:18:20 
           Szymanski Adam , Seifert John W , Seifert Thomas       
    6  667 Tri Dudes                                        9  9:44  2:13  0:37    8   43:04 18.7  0:45   11   25:53  8:38 1:20:02 
           Habben Jon , Lundquist Roger , Steinkamp Matthew       
    7  668 Cable Guys                                       8  9:38  2:12  0:55    6   41:37 19.3  0:33   15   28:22  9:28 1:21:03 
           Schutz Rob , Schutz Rob , Hart Christian               
    8  682 Tri hard                                         1  8:01  1:50  0:26   17   48:59 16.4  0:31    8   24:27  8:09 1:22:22 
           Revier Moira , Stauffenec Jenna , Tollefson Bronwyn    
    9  670 GSK                                             11  9:58  2:16  0:30   20   50:17 16.0  0:35    4   21:29  7:10 1:22:48 
           Gilbertson Hana , Spray Anna , Klosterboe Tony         
   10  679 Givin' it a Tri!                                 3  8:22  1:55  0:27   21   52:10 15.4  0:30    2   21:21  7:07 1:22:48 
           Michels Maureen , Schmidt Ian , Goracke Nate           
   11  674 Molitor3                                        25 16:19  3:43  0:43    9   44:50 17.9  0:39    7   23:53  7:58 1:26:22 
           Molitor Kathi , Molitor Al , Molitor Tyson             
   12  673 Freedom Sisters                                 16 12:06  2:45  0:42    7   42:55 18.7  0:38   21   31:31 10:31 1:27:51 
           Joseph Jarae , Meierhofer Nia , Mackenstad Kaylee      
   13  677 Walpoppetuin                                    23 14:39  3:20  0:30   24   54:31 14.7  0:33    1   18:19  6:07 1:28:30 
           Poppema Jeff , Waldon Tyrone , Vander Tui Kyle         
   14  672 morgarek                                        14 10:59  2:30  2:32   10   47:27 16.9  0:37   12   27:43  9:15 1:29:16 
           Marek Steve , Marek Steve , Morgan Todd                
   15  499 DOUBLE-XO                                       13 10:38  2:25  0:26   11   47:43 16.8  0:40   19   30:58 10:20 1:30:23 
           Nordstrom Melanie , Helgeson Tim , Kruger Jill         
   16  669 Team Hoeft                                      15 11:42  2:40  0:36   15   48:29 16.6  1:00   17   30:01 10:01 1:31:47 
           Hoeft Summer , Hoeft Judy , Hoeft Jared                
   17  683 Oh My Goodness                                  18 12:47  2:55  0:45   13   48:00 16.8  0:46   16   29:38  9:53 1:31:53 
           Gall Jana , Loe Adam , Trudel Lauren                   
   18  684 Team wehrman                                     5  8:47  2:00  0:51   12   47:56 16.8  1:20   23   33:32 11:11 1:32:24 
           Wehrman Preston , Wehrman Curtis , Wehrman Curtis      
   19  665 The Bohemians                                   12 10:03  2:17  0:45   16   48:44 16.5  1:35   20   31:23 10:28 1:32:28 
           Erickson Amy , Erickson Cole , Erickson Cole           
   20  666 Team Jaybee                                     24 15:04  3:26  1:23   14   48:13 16.7  1:13   13   27:54  9:18 1:33:45 
           Court Jennifer , Tolbert Mike , Goldman Jody           
   21  675 Team Tri                                         4  8:24  1:55  0:30   23   54:29 14.8  0:44   18   30:34 10:12 1:34:39 
           McCormack Abby , Orsten Brady , McCormack James        
   22  671 KC3                                             19 12:51  2:56  2:37   18   49:19 16.3  0:44   22   31:55 10:39 1:37:24 
           Mackedanz Curt , Mackedanz Curt , Butler Kristi        
   23  663 Papa Borth's Bootcamp                           20 13:47  3:08  0:50   22   53:44 15.0  0:59   14   28:09  9:23 1:37:28 
           Borth Paige , Borth William , Borth Maci               
   24  681 Klopphoppers                                    17 12:13  2:47  2:15   19   49:41 16.2  0:46   24   36:26 12:09 1:41:19 
           Janis Andrew , Janis Andrew , Stump Todd               
   25  678 Get me to Dairy Queen                           21 13:57  3:11  0:44   25 1:00:42 13.2  0:49   25   39:27 13:09 1:55:37 
           Rothwell Daniel , Rothwell Melissa , Laughtensc Krista 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 606 Tracy Newell            Inver Grove Height MN  45 F      1 11:51  2:42                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Dennis Dresler          Hudson             WI  47 M    7:31  1:43 
    2 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M    7:34  1:43 
    3 Banning Young           Saint Paul         MN  24 M    7:34  1:44 
    4 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  20 M    7:35  1:44 
    5 Tiana Molitor           Belgrade           MN  21 F    7:50  1:47 
    6 Allison Crum            Deerwood           MN  18 F    7:59  1:49 
    7 Kennedy Holwerda        Willmar            MN  20 F    8:01  1:50 
    8 Jenna Muntifering       Buffalo            MN  21 F    8:01  1:50 
    9 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  15 M    8:06  1:51 
   10 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50 F    8:21  1:54 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Larry Hosch             St Joseph          MN  38 M   32:14 24.9 
    2 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M   33:11 24.2 
    3 Dennis Dresler          Hudson             WI  47 M   34:23 23.4 
    4 Rick Hoover             Rochester          MN  48 M   34:27 23.3 
    5 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  45 M   34:56 23.0 
    6 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M   35:16 22.8 
    7 Steven Dresler          Willamar           MN  49 M   35:37 22.6 
    8 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46 F   35:38 22.6 
    9 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62 M   36:08 22.3 
   10 Tim Vedder              Minneapolis        MN  37 M   36:55 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Larry Hosch             St Joseph          MN  38 M   19:00  6:20 
    2 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M   20:40  6:54 
    3 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M   20:45  6:55 
    4 Jason Larson            Golden Valley      MN  33 M   20:54  6:58 
    5 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  15 M   21:00  7:00 
    6 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  20 M   21:28  7:10 
    7 Dennis Dresler          Hudson             WI  47 M   21:29  7:10 
    8 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  37 M   21:44  7:15 
    9 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62 M   21:52  7:18 
   10 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M   21:58  7:20 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  565 Larry Hosch             St Joseph          MN  38   19  9:20  2:08  0:50    1   32:14 24.9  0:36    1   19:00  6:20 1:01:58 
    2  454 Dennis Dresler          Hudson             WI  47    1  7:31  1:43  0:55    3   34:23 23.4  0:36    7   21:29  7:10 1:04:52 
    3  584 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51   35 10:19  2:21  0:48    2   33:11 24.2  0:46    3   20:45  6:55 1:05:48 
    4  536 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36    9  8:42  1:59  0:44    6   35:16 22.8  0:43   10   21:58  7:20 1:07:22 
    5  620 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    2  7:34  1:43  0:55   18   38:09 21.1  0:44    2   20:40  6:54 1:07:59 
    6  641 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  20    4  7:35  1:44  0:49   16   37:56 21.2  0:50    6   21:28  7:10 1:08:36 
    7  690 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  45   24  9:43  2:13  1:13    5   34:56 23.0  0:52   11   22:04  7:22 1:08:46 
    8  689 Rick Hoover             Rochester          MN  48   12  8:50  2:01  1:05    4   34:27 23.3  0:49   22   23:53  7:58 1:09:02 
    9  573 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62    7  8:32  1:57  1:23    8   36:08 22.3  1:12    9   21:52  7:18 1:09:06 
   10  533 Steven Dresler          Willamar           MN  49   17  9:08  2:05  1:05    7   35:37 22.6  1:13   25   24:03  8:01 1:11:04 
   11  636 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  37   26  9:48  2:14  1:36   12   37:40 21.3  0:44    8   21:44  7:15 1:11:31 
   12  588 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  15    5  8:06  1:51  2:14   30   39:34 20.3  0:43    5   21:00  7:00 1:11:34 
   13  541 Breck Erickson          Willmar            MN  18   11  8:48  2:00  1:07   15   37:56 21.2  0:55   17   22:51  7:37 1:11:34 
   14  648 Tim Vedder              Minneapolis        MN  37   22  9:38  2:12  1:36    9   36:55 21.8  1:11   12   22:22  7:28 1:11:41 
   15  602 Chad Nelson             Willmar            MN  40   29 10:02  2:17  1:11   10   37:06 21.7  1:15   20   23:18  7:46 1:12:50 
   16  633 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  34    8  8:33  1:57  1:57   21   38:48 20.7  1:07   15   22:33  7:31 1:12:56 
   17  502 Ryan Barrett            Sartell            MN  37   37 10:28  2:23  1:13   20   38:40 20.8  0:56   13   22:25  7:29 1:13:39 
   18  577 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61   14  8:55  2:02  2:00   11   37:31 21.4  1:23   30   24:40  8:14 1:14:28 
   19  581 Jason Larson            Golden Valley      MN  33   61 12:10  2:46  1:42   23   38:54 20.7  1:01    4   20:54  6:58 1:14:40 
   20  692 Scott Dezurik           Avon               MN  48   28 10:01  2:17  1:03   22   38:53 20.7  1:00   23   23:53  7:58 1:14:49 
   21  688 Ken Heitzman            Spicer             MN  51   31 10:06  2:18  2:34   17   38:02 21.1  1:33   24   23:56  7:59 1:16:10 
   22  558 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  39   18  9:13  2:06  1:16   24   39:00 20.6  1:03   42   25:45  8:35 1:16:15 
   23  548 Joseph Fragodt          Morris             MN  28   38 10:31  2:24  1:33   32   39:59 20.1  1:14   19   23:05  7:42 1:16:20 
   24  512 Bret Borth              Chanhassen         MN  53   42 10:47  2:27  2:22   27   39:08 20.5  1:31   16   22:50  7:37 1:16:35 
   25  500 Paul Allen              Granite Falls      MN  45   46 10:58  2:30  1:00   13   37:48 21.3  0:52   51   26:41  8:54 1:17:17 
   26  518 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58   15  8:58  2:03  1:03   19   38:23 20.9  0:56   60   28:03  9:21 1:17:22 
   27  545 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  42   45 10:53  2:29  1:20   29   39:25 20.4  1:28   28   24:22  8:08 1:17:27 
   28  534 Grant Duininck          Spicer             MN  17   43 10:50  2:28  1:08   33   40:18 20.0  1:23   26   24:06  8:02 1:17:43 
   29  514 Lee Braaten             Glenwood           MN  53   16  9:06  2:04  1:27   28   39:17 20.5  1:11   52   26:47  8:56 1:17:46 
   30  456 Michael Heaney          Maple Grove        MN  48   48 11:01  2:31  1:44   35   40:41 19.8  1:54   14   22:28  7:30 1:17:47 
   31  639 Bryce Swenson           Alexandria         MN  33   25  9:44  2:13  1:42   39   41:13 19.5  1:10   27   24:09  8:03 1:17:56 
   32  529 Ryan Davis              Willmar            MN  34   13  8:53  2:01  2:31   42   41:51 19.2  1:17   21   23:32  7:51 1:18:01 
   33  616 Duane Pullins           Maple Lake         MN  58   33 10:17  2:21  1:32   14   37:54 21.2  1:33   54   26:58  9:00 1:18:11 
   34  619 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  13   23  9:39  2:12  0:54   60   44:41 18.0  0:35   18   23:01  7:41 1:18:48 
   35  517 Steven Brouwer          Waverly            MN  37   41 10:41  2:26  1:18   41   41:50 19.2  0:37   29   24:37  8:13 1:19:01 
   36  563 Paul Holm               Fargo              ND  44   49 11:05  2:31  2:13   25   39:00 20.6  1:46   35   25:09  8:23 1:19:12 
   37  638 Bob Strandell           Plymouth           MN  54   67 13:16  3:01  0:56   26   39:04 20.6  1:11   33   24:50  8:17 1:19:16 
   38  622 Thomas Rohman           South Haven        MN  69   34 10:18  2:21  1:39   37   41:03 19.6  1:27   47   26:12  8:44 1:20:36 
   39  658 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  34   21  9:32  2:10  1:44   38   41:06 19.6  1:18   59   27:56  9:19 1:21:33 
   40  659 Banning Young           Saint Paul         MN  24    3  7:34  1:44  3:15   54   43:45 18.4  0:44   50   26:33  8:51 1:21:50 
   41  552 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  54   39 10:31  2:24  1:35   36   41:00 19.6  2:03   58   27:21  9:07 1:22:28 
   42  568 Daniel Jacobs           Olivia             MN  55   58 11:51  2:42  2:01   51   43:28 18.5  0:42   32   24:43  8:15 1:22:44 
   43  645 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  41   53 11:27  2:37  1:44   50   43:19 18.6  1:16   34   25:07  8:23 1:22:51 
   44  590 Maxwell Martin          Plymouth           MN  19   57 11:47  2:41  2:24   44   42:01 19.1  1:16   49   26:19  8:47 1:23:44 
   45  650 Mark Walford            Glencoe            MN  66   59 12:04  2:45  2:02   40   41:26 19.4  1:11   57   27:15  9:05 1:23:57 
   46  605 Sam Newell              Inver Grove Height MN  18   44 10:51  2:28  2:58   53   43:41 18.4  1:28   41   25:44  8:35 1:24:40 
   47  579 Ryan Lange              Willmar            MN  39   30 10:05  2:18  2:19   45   42:24 19.0  0:54   63   29:19  9:47 1:24:58 
   48  613 Forrest Peterson        Willmar            MN  67   69 13:34  3:05  2:41   34   40:29 19.9  1:33   53   26:48  8:56 1:25:04 
   49  578 Joseph Lang             Paynesville        MN  30   66 13:11  3:00  2:28   48   43:08 18.6  0:48   39   25:38  8:33 1:25:12 
   50  586 Tyler Malotky           Sartell            MN  31   10  8:46  2:00  3:16   65   45:32 17.7  2:01   40   25:41  8:34 1:25:13 
   51  597 Jake Mueller            Richmond           MN  35   40 10:34  2:25  3:25   55   44:09 18.2  1:19   46   26:10  8:44 1:25:36 
   52  511 Grayson Blomberg        Maple Grove        MN  34   36 10:26  2:23  2:39   31   39:48 20.2  1:34   71   31:28 10:30 1:25:54 
   53  575 Christopher Kromm       Spicer             MN  42   55 11:40  2:40  3:04   56   44:11 18.2  2:03   43   25:46  8:36 1:26:43 
   54  530 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  60   73 14:46  3:22  2:31   46   42:43 18.8  1:00   45   26:00  8:40 1:26:59 
   55  532 Jack Dhamer             Wayzata            MN  52   54 11:35  2:38  1:47   49   43:11 18.6  1:40   64   29:41  9:54 1:27:52 
   56  625 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  42   47 11:00  2:30  2:06   57   44:13 18.2  2:05   62   28:57  9:39 1:28:19 
   57  520 Charlie Chermak         Wayzata            MN  19   50 11:08  2:32  2:12   62   45:04 17.8  1:35   61   28:21  9:27 1:28:19 
   58  695 Jon Ahrens              Renville           MN  41   56 11:45  2:41  4:37   66   45:42 17.6  1:00   37   25:23  8:28 1:28:25 
   59  556 Dave Hartley            Annandale          MN  37   64 12:49  2:55  2:59   61   44:50 17.9  1:28   55   27:09  9:03 1:29:13 
   60  609 Michael Oneal           Big Lake           MN  51   70 14:01  3:11  3:09   64   45:28 17.7  1:28   38   25:30  8:30 1:29:34 
   61  608 Keith Olson             Springfield        MN  53   80 16:18  3:43  3:32   47   43:08 18.6  2:04   31   24:42  8:14 1:29:43 
   62  592 Denis McGuinness        Avon               MN  52   63 12:29  2:51  2:18   59   44:37 18.0  1:21   67   30:20 10:07 1:31:03 
   63  455 Jack Duininck           Rancho Mirage      CA  14   68 13:29  3:04  1:39   78   51:02 15.8  1:19   36   25:18  8:26 1:32:45 
   64  632 Scott Shinnick          Plymouth           MN  38   20  9:30  2:10  3:54   52   43:33 18.5  2:34   74   33:17 11:06 1:32:46 
   65  693 John Watkins            Spicer             MN  22   65 13:08  3:00  3:17   77   50:45 15.8  1:01   44   25:47  8:36 1:33:56 
   66  557 David Hemmesch          Lino Lakes         MN  37   27  9:55  2:16  2:11   58   44:23 18.1  3:33   77   33:57 11:19 1:33:57 
   67  651 Derrick Ward            Dubuque            IA  31   32 10:16  2:20  1:34   63   45:26 17.7  1:40   78   36:03 12:01 1:34:57 
   68  591 Cass McCabe             Raymond            MN  33   83 18:48  4:17  2:40   43   41:53 19.2  1:13   70   30:41 10:14 1:35:13 
   69  582 Richard Larson          Stillwater         MN  62   72 14:14  3:15  2:50   70   47:03 17.1  1:27   66   29:56  9:59 1:35:29 
   70  525 John Court              Celebration        FL  60   60 12:10  2:46  2:48   75   49:16 16.3  1:01   68   30:24 10:08 1:35:36 
   71  685 John Adix               Maple Grove        MN  46   75 15:21  3:30  4:13   69   46:58 17.1  1:51   65   29:54  9:58 1:38:16 
   72  549 Joe Garding             Spicer             MN  59   74 14:50  3:23  3:13   68   46:44 17.2  2:00   72   31:51 10:37 1:38:37 
   73  515 Owen Braaten            Minneapolis        MN  50   62 12:12  2:47  3:01   72   48:03 16.7  2:08   76   33:51 11:17 1:39:12 
   74  572 Daniel Klages           Mankato            MN  55   79 16:10  3:41  3:03   71   47:37 16.9  1:43   73   31:52 10:38 1:40:23 
   75  653 Andrew Wehrman          Eagan              MN  20    6  8:21  1:54  2:18   74   48:58 16.4  1:04   84   40:32 13:31 1:41:12 
   76  562 David Holland           Chaska             MN  47   81 17:21  3:57  3:10   76   50:21 16.0  1:56   69   30:29 10:10 1:43:15 
   77  527 Wayne Dahlen            Spicer             MN  59   82 17:55  4:05  1:58   67   46:07 17.4  1:31   82   36:49 12:17 1:44:17 
   78  524 Mark Copman             Edina              MN  57   76 15:42  3:35  4:35   73   48:23 16.6  2:24   79   36:13 12:05 1:47:15 
   79  539 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  33   52 11:26  2:36  4:09   81   54:15 14.8  2:10   80   36:44 12:15 1:48:42 
   80  519 David Cebuhar           Roseville          MN  32   77 15:46  3:35  3:25   79   52:44 15.2  1:18   81   36:48 12:16 1:49:58 
   81  560 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  55   84 19:46  4:30  3:38   80   53:03 15.2  1:37   75   33:25 11:09 1:51:27 
   82  508 Luke Bettendorf         Duluth             MN  13   78 15:52  3:37  3:06   84 1:04:40 12.4  1:07   56   27:14  9:05 1:51:57 
   83  600 Brent Neeser            Andover            MN  47   51 11:14  2:34  3:56   86 1:18:39 10.2  0:44   48   26:18  8:46 2:00:50 
   84  507 Michael Bergh           Lakeville          MN  35   85 21:06  4:48  3:11   82   58:18 13.8  1:13   85   43:40 14:34 2:07:26 
   85  574 Robert Krominga         White Bear Lake    MN  52   86 23:33  5:22  5:19   85 1:04:59 12.4  1:54   83   36:56 12:19 2:12:41 
   86  543 Michael Erickson        Lino Lakes         MN  57   71 14:08  3:13  6:44   83 1:01:56 13.0  1:46   86   49:02 16:21 2:13:34 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  604 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46   10  9:39  2:12  0:59    1   35:38 22.6  1:07    2   23:14  7:45 1:10:35 
    2  526 Allison Crum            Deerwood           MN  18    2  7:59  1:49  1:43    2   39:03 20.6  1:08    6   23:50  7:57 1:13:41 
    3  599 Jenna Muntifering       Buffalo            MN  21    4  8:01  1:50  1:51    8   41:22 19.4  0:40    1   22:09  7:23 1:14:02 
    4  646 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50    5  8:21  1:54  1:04    3   39:40 20.3  1:10   12   25:41  8:34 1:15:53 
    5  567 Macy Iyer               Edina              MN  12    9  9:34  2:11  0:43   17   43:14 18.6  0:49    4   23:45  7:55 1:18:02 
    6  593 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  24    7  9:27  2:09  1:14    9   41:24 19.4  1:01   13   25:50  8:37 1:18:54 
    7  589 Lisa J Martin           Bemidji            MN  47   11  9:44  2:13  1:23   19   43:44 18.4  0:49    5   23:47  7:56 1:19:26 
    8  576 Eileen Kurpiers         Deerwood           MN  55   35 12:04  2:45  2:01    4   40:07 20.0  1:08   10   25:12  8:24 1:20:30 
    9  540 Annie Erickson          Raymond            MN  24   27 11:34  2:38  2:12   18   43:16 18.6  0:52    8   24:41  8:14 1:22:33 
   10  503 Amy Bergan              Fargo              ND  32   24 11:25  2:36  2:12    7   41:17 19.5  1:51   15   25:51  8:37 1:22:34 
   11  607 Jamie Nordstrom         New Brighton       MN  46    8  9:27  2:09  1:45   24   44:59 17.9  1:23   11   25:21  8:27 1:22:53 
   12  624 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  44   16 10:33  2:24  2:27   13   42:32 18.9  1:32   16   26:17  8:46 1:23:19 
   13  453 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  28   19 10:56  2:30  2:03   10   42:09 19.1  1:18   18   27:15  9:05 1:23:38 
   14  627 Sarah Ruschmeier        Duluth             MN  21   37 12:12  2:47  2:11   22   44:43 18.0  0:41    9   24:43  8:15 1:24:27 
   15  561 Anne Hoeschen           Freeport           MN  42   40 12:26  2:50  0:58   11   42:11 19.1  1:03   25   28:02  9:21 1:24:39 
   16  596 Tiana Molitor           Belgrade           MN  21    1  7:50  1:47  2:06   32   46:45 17.2  0:40   23   27:56  9:19 1:25:15 
   17  550 Sheila Gemar            Spicer             MN  57   13 10:02  2:17  1:34    6   41:17 19.5  1:38   47   31:48 10:36 1:26:15 
   18  521 Debbie Christian        Buffalo            MN  45   18 10:56  2:30  1:39    5   40:58 19.6  1:49   43   31:02 10:21 1:26:22 
   19  655 Christine Wellner       Minneapolis        MN  39   23 11:21  2:35  2:17   20   44:20 18.1  0:52   20   27:52  9:18 1:26:39 
   20  564 Kennedy Holwerda        Willmar            MN  20    3  8:01  1:50  2:15   40   48:07 16.7  0:56   22   27:56  9:19 1:27:14 
   21  634 Sandra Steffen          Excelsior          MN  41   57 14:20  3:16  3:07   14   42:44 18.8  1:23   14   25:50  8:37 1:27:21 
   22  538 Susan Engelhart         Jordan             MN  40   21 11:16  2:34  1:58   43   48:35 16.5  1:36    7   24:02  8:01 1:27:24 
   23  555 Nikki Hannig            Spicer             MN  39   29 11:42  2:40  2:07   31   46:24 17.3  0:55   17   26:27  8:49 1:27:34 
   24  687 Frances Baillon         Saint Paul         MN  43   42 12:32  2:51  2:45   37   47:30 16.9  1:24    3   23:26  7:49 1:27:35 
   25  516 Kelly Brouwer           Waverly            MN  36   31 11:51  2:42  2:00   15   43:09 18.6  1:37   31   29:04  9:42 1:27:38 
   26  594 Jill McNamara           Buffalo            MN  49   22 11:17  2:34  1:21   28   45:30 17.7  1:05   30   28:58  9:40 1:28:10 
   27  635 Laura Stoneburner       Fargo              ND  31   26 11:31  2:38  1:49   23   44:53 17.9  1:02   32   29:06  9:42 1:28:20 
   28  611 Kara Pederson           Bloomington        MN  42   15 10:21  2:22  1:47   35   47:09 17.1  0:59   36   29:32  9:51 1:29:47 
   29  657 Jennifer Wolf           St. Louis Park     MN  42   41 12:28  2:50  1:57   30   45:59 17.5  1:57   19   27:31  9:11 1:29:50 
   30  610 Patricia Osmon          Delano             MN  48   36 12:06  2:45  1:34   25   45:00 17.9  1:52   35   29:24  9:48 1:29:54 
   31  559 Jennifer Hjelle         Minneapolis        MN  38   33 11:59  2:44  2:01   16   43:12 18.6  1:19   45   31:31 10:31 1:30:01 
   32  654 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  47   20 11:14  2:34  2:35   36   47:13 17.0  1:08   24   27:58  9:20 1:30:05 
   33  642 Lynn Taunton            Belgrade           MN  33    6  9:19  2:07  1:52   39   48:03 16.7  0:59   38   29:55  9:59 1:30:06 
   34  513 Shari Borth             Chanhassen         MN  52   38 12:12  2:47  2:08   21   44:30 18.1  2:19   33   29:09  9:43 1:30:17 
   35  661 Kelly Zuidema           Willmar            MN  33   39 12:25  2:50  2:45   29   45:35 17.6  1:52   34   29:22  9:48 1:31:57 
   36  547 Kristin Flom            St. Paul           MN  53   14 10:16  2:20  2:04   27   45:26 17.7  1:38   49   32:50 10:57 1:32:12 
   37  656 Melissa Wentzel         Murdock            MN  28   54 13:50  3:09  1:37   42   48:34 16.6  0:53   21   27:52  9:18 1:32:44 
   38  694 Ali Unger               Minneapolis        MN  26   55 13:52  3:09  3:19   26   45:08 17.8  0:53   37   29:40  9:54 1:32:50 
   39  585 Katie Malotky           Sartell            MN  31   28 11:34  2:38  3:43   46   49:31 16.2  1:10   26   28:15  9:25 1:34:10 
   40  509 Melissa Bigaouette      Plymouth           MN  38   69 15:45  3:35  2:16   33   46:47 17.2  1:33   28   28:21  9:27 1:34:40 
   41  566 Leslie Iyer             Edina              MN  44   56 14:18  3:15  2:17   12   42:18 19.0  1:45   54   34:49 11:37 1:35:25 
   42  637 Allie Storti            Plymouth           MN  39   52 13:27  3:04  2:35   34   46:53 17.1  2:03   42   30:56 10:19 1:35:53 
   43  506 Stephanie Bergh         Eagan              MN  43   34 12:03  2:45  2:16   50   50:48 15.8  0:53   40   30:34 10:12 1:36:32 
   44  660 Lisa Zeman              Elk River          MN  43   50 13:24  3:03  2:10   41   48:22 16.6  1:50   53   33:50 11:17 1:39:34 
   45  554 Hannah Hannig           Spicer             MN  29   51 13:27  3:04  2:56   53   53:29 15.0  0:55   29   28:55  9:39 1:39:40 
   46  551 Jessica Gronli          Hermantown         MN  24   12  9:48  2:14  2:35   48   49:47 16.1  1:16   60   36:35 12:12 1:39:58 
   47  569 Jana Janis              Minneapolis        MN  40   63 15:06  3:26  2:34   47   49:43 16.2  1:42   44   31:13 10:25 1:40:16 
   48  621 Carrie Roering          Freeport           MN  38   76 17:42  4:02  1:30   44   49:01 16.4  1:27   46   31:45 10:35 1:41:24 
   49  614 Samantha Polinder       Saint Augusta      MN  35   49 13:23  3:03  2:01   38   48:00 16.8  1:11   65   37:51 12:37 1:42:23 
   50  595 Michelle Molitor        Belgrade           MN  27   60 14:52  3:23  1:57   54   53:47 14.9  1:14   41   30:37 10:13 1:42:25 
   51  505 Jessi Bergh             Eagan              MN  38   46 12:49  2:55  3:09   64   57:33 14.0  0:50   27   28:19  9:27 1:42:39 
   52  618 Ashley Resler           Owatonna           MN  28   45 12:41  2:53  3:06   55   53:59 14.9  0:52   50   33:02 11:01 1:43:39 
   53  571 Kate Jones              Rogers             MN  29   64 15:09  3:27  3:31   52   52:56 15.2  1:45   39   30:25 10:09 1:43:45 
   54  601 Angela Nelson           St Cloud           MN  40   17 10:52  2:29  1:49   51   51:10 15.7  1:53   66   38:17 12:46 1:44:00 
   55  510 Charity Blomberg        Maple Grove        MN  33   67 15:35  3:33  1:49   49   50:40 15.9  1:29   55   35:14 11:45 1:44:45 
   56  528 Lisa Danielson          Cokato             MN  26   47 12:49  2:55  2:28   58   55:18 14.5  1:01   52   33:33 11:11 1:45:07 
   57  630 Julie C Schultz         Spicer             MN  45   58 14:22  3:16  2:59   45   49:24 16.3  1:50   62   36:51 12:17 1:45:25 
   58  603 Kyja Nelson             Fargo              ND  37   44 12:41  2:53  2:08   66   59:28 13.5  1:02   48   32:09 10:43 1:47:26 
   59  649 Abby Vink               Freeport           MN  24   25 11:29  2:37  2:10   61   55:57 14.4  1:02   68   39:09 13:03 1:49:45 
   60  623 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  14   48 13:23  3:03  3:19   65   57:52 13.9  1:02   58   35:40 11:54 1:51:13 
   61  615 Sarah Prososki          Minneapolis        MN  32   68 15:38  3:34  2:48   56   54:40 14.7  1:08   63   37:10 12:24 1:51:22 
   62  647 Carmen Van Osdale       Owatonna           MN  46   62 15:00  3:25  4:06   57   55:16 14.5  1:23   61   36:45 12:15 1:52:27 
   63  542 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  56   30 11:43  2:40  4:51   60   55:39 14.4  1:45   67   38:49 12:57 1:52:45 
   64  640 Wendy Sylvester         Annandale          MN  35   73 17:04  3:53  2:40   59   55:23 14.5  1:31   64   37:39 12:33 1:54:16 
   65  537 Jessica Eischen         Willmar            MN  17   71 16:12  3:41  2:25   67   59:53 13.4  1:11   57   35:31 11:51 1:55:09 
   66  626 Judith Rothstein        Freeport           MN  58   77 19:55  4:32  3:37   62   55:58 14.4  2:34   59   36:05 12:02 1:58:07 
   67  553 Christine Guyott        West Saint Paul    MN  49   74 17:19  3:56  5:34   69 1:00:26 13.3  1:48   51   33:11 11:04 1:58:16 
   68  522 Baylie Clark            Spicer             MN  22   61 14:53  3:23  4:11   71 1:02:47 12.8  1:20   56   35:18 11:46 1:58:27 
   69  583 Cassie Leeper           Cokato             MN  32   43 12:33  2:51  5:30   68 1:00:15 13.3  1:33   69   40:16 13:26 2:00:05 
   70  617 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   53 13:30  3:04  1:35   70 1:02:44 12.8  0:58   70   43:13 14:25 2:01:58 
   71  501 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  41   72 16:57  3:51  1:57   63   57:31 14.0  3:10   71   46:56 15:39 2:06:28 
   72  544 Terra Erickson          Minneapolis        MN  33   75 17:32  4:00  4:34   72 1:03:14 12.7  1:22   72   47:16 15:46 2:13:57 
   73  523 Hunter Clark            Spicer             MN  19   70 15:52  3:37  8:46   73 1:04:11 12.5  1:44   76   48:03 16:01 2:18:35 
   74  546 Krista Flanagan         Andover            MN  21   59 14:49  3:22  8:28   74 1:05:30 12.3  1:47   75   48:02 16:01 2:18:35 
   75  580 Rebecca Langseth        Eagan              MN  27   65 15:31  3:32  7:33   75 1:20:14 10.0  1:54   74   47:52 15:58 2:33:03 
   76  629 Courtney Schmidt-Anders Sauk Centre        MN  27   66 15:31  3:32  7:32   76 1:20:15 10.0  1:55   73   47:52 15:58 2:33:03 
       606 Tracy Newell            Inver Grove Height MN  45   32 11:51  2:42                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  588 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  15    1  8:06  1:51  2:14    1   39:34 20.3  0:43    1   21:00  7:00 1:11:34 
    2  619 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  13    2  9:39  2:12  0:54    2   44:41 18.0  0:35    2   23:01  7:41 1:18:48 
    3  455 Jack Duininck           Rancho Mirage      CA  14    3 13:29  3:04  1:39    3   51:02 15.8  1:19    3   25:18  8:26 1:32:45 
    4  508 Luke Bettendorf         Duluth             MN  13    4 15:52  3:37  3:06    4 1:04:40 12.4  1:07    4   27:14  9:05 1:51:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  567 Macy Iyer               Edina              MN  12    1  9:34  2:11  0:43    1   43:14 18.6  0:49    1   23:45  7:55 1:18:02 
    2  623 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  14    2 13:23  3:03  3:19    2   57:52 13.9  1:02    2   35:40 11:54 1:51:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  620 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    1  7:34  1:43  0:55    2   38:09 21.1  0:44    1   20:40  6:54 1:07:59 
    2  541 Breck Erickson          Willmar            MN  18    2  8:48  2:00  1:07    1   37:56 21.2  0:55    2   22:51  7:37 1:11:34 
    3  534 Grant Duininck          Spicer             MN  17    3 10:50  2:28  1:08    3   40:18 20.0  1:23    3   24:06  8:02 1:17:43 
    4  590 Maxwell Martin          Plymouth           MN  19    6 11:47  2:41  2:24    4   42:01 19.1  1:16    5   26:19  8:47 1:23:44 
    5  605 Sam Newell              Inver Grove Height MN  18    4 10:51  2:28  2:58    5   43:41 18.4  1:28    4   25:44  8:35 1:24:40 
    6  520 Charlie Chermak         Wayzata            MN  19    5 11:08  2:32  2:12    6   45:04 17.8  1:35    6   28:21  9:27 1:28:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  526 Allison Crum            Deerwood           MN  18    1  7:59  1:49  1:43    1   39:03 20.6  1:08    1   23:50  7:57 1:13:41 
    2  537 Jessica Eischen         Willmar            MN  17    3 16:12  3:41  2:25    2   59:53 13.4  1:11    2   35:31 11:51 1:55:09 
    3  523 Hunter Clark            Spicer             MN  19    2 15:52  3:37  8:46    3 1:04:11 12.5  1:44    3   48:03 16:01 2:18:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  641 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  20    2  7:35  1:44  0:49    1   37:56 21.2  0:50    1   21:28  7:10 1:08:36 
    2  659 Banning Young           Saint Paul         MN  24    1  7:34  1:44  3:15    2   43:45 18.4  0:44    3   26:33  8:51 1:21:50 
    3  693 John Watkins            Spicer             MN  22    4 13:08  3:00  3:17    4   50:45 15.8  1:01    2   25:47  8:36 1:33:56 
    4  653 Andrew Wehrman          Eagan              MN  20    3  8:21  1:54  2:18    3   48:58 16.4  1:04    4   40:32 13:31 1:41:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  599 Jenna Muntifering       Buffalo            MN  21    3  8:01  1:50  1:51    1   41:22 19.4  0:40    1   22:09  7:23 1:14:02 
    2  593 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  24    4  9:27  2:09  1:14    2   41:24 19.4  1:01    4   25:50  8:37 1:18:54 
    3  540 Annie Erickson          Raymond            MN  24    7 11:34  2:38  2:12    3   43:16 18.6  0:52    2   24:41  8:14 1:22:33 
    4  627 Sarah Ruschmeier        Duluth             MN  21    8 12:12  2:47  2:11    4   44:43 18.0  0:41    3   24:43  8:15 1:24:27 
    5  596 Tiana Molitor           Belgrade           MN  21    1  7:50  1:47  2:06    5   46:45 17.2  0:40    6   27:56  9:19 1:25:15 
    6  564 Kennedy Holwerda        Willmar            MN  20    2  8:01  1:50  2:15    6   48:07 16.7  0:56    5   27:56  9:19 1:27:14 
    7  551 Jessica Gronli          Hermantown         MN  24    5  9:48  2:14  2:35    7   49:47 16.1  1:16    8   36:35 12:12 1:39:58 
    8  649 Abby Vink               Freeport           MN  24    6 11:29  2:37  2:10    8   55:57 14.4  1:02    9   39:09 13:03 1:49:45 
    9  522 Baylie Clark            Spicer             MN  22   10 14:53  3:23  4:11    9 1:02:47 12.8  1:20    7   35:18 11:46 1:58:27 
   10  546 Krista Flanagan         Andover            MN  21    9 14:49  3:22  8:28   10 1:05:30 12.3  1:47   10   48:02 16:01 2:18:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  548 Joseph Fragodt          Morris             MN  28    1 10:31  2:24  1:33    1   39:59 20.1  1:14    1   23:05  7:42 1:16:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  453 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  28    1 10:56  2:30  2:03    1   42:09 19.1  1:18    1   27:15  9:05 1:23:38 
    2  656 Melissa Wentzel         Murdock            MN  28    5 13:50  3:09  1:37    3   48:34 16.6  0:53    2   27:52  9:18 1:32:44 
    3  694 Ali Unger               Minneapolis        MN  26    6 13:52  3:09  3:19    2   45:08 17.8  0:53    4   29:40  9:54 1:32:50 
    4  554 Hannah Hannig           Spicer             MN  29    4 13:27  3:04  2:56    5   53:29 15.0  0:55    3   28:55  9:39 1:39:40 
    5  595 Michelle Molitor        Belgrade           MN  27    7 14:52  3:23  1:57    6   53:47 14.9  1:14    6   30:37 10:13 1:42:25 
    6  618 Ashley Resler           Owatonna           MN  28    2 12:41  2:53  3:06    7   53:59 14.9  0:52    7   33:02 11:01 1:43:39 
    7  571 Kate Jones              Rogers             MN  29    8 15:09  3:27  3:31    4   52:56 15.2  1:45    5   30:25 10:09 1:43:45 
    8  528 Lisa Danielson          Cokato             MN  26    3 12:49  2:55  2:28    8   55:18 14.5  1:01    8   33:33 11:11 1:45:07 
    9  580 Rebecca Langseth        Eagan              MN  27    9 15:31  3:32  7:33    9 1:20:14 10.0  1:54   10   47:52 15:58 2:33:03 
   10  629 Courtney Schmidt-Anders Sauk Centre        MN  27   10 15:31  3:32  7:32   10 1:20:15 10.0  1:55    9   47:52 15:58 2:33:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  633 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  34    1  8:33  1:57  1:57    1   38:48 20.7  1:07    2   22:33  7:31 1:12:56 
    2  581 Jason Larson            Golden Valley      MN  33    9 12:10  2:46  1:42    2   38:54 20.7  1:01    1   20:54  6:58 1:14:40 
    3  639 Bryce Swenson           Alexandria         MN  33    5  9:44  2:13  1:42    5   41:13 19.5  1:10    4   24:09  8:03 1:17:56 
    4  529 Ryan Davis              Willmar            MN  34    3  8:53  2:01  2:31    6   41:51 19.2  1:17    3   23:32  7:51 1:18:01 
    5  658 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  34    4  9:32  2:10  1:44    4   41:06 19.6  1:18    7   27:56  9:19 1:21:33 
    6  578 Joseph Lang             Paynesville        MN  30   10 13:11  3:00  2:28    8   43:08 18.6  0:48    5   25:38  8:33 1:25:12 
    7  586 Tyler Malotky           Sartell            MN  31    2  8:46  2:00  3:16   10   45:32 17.7  2:01    6   25:41  8:34 1:25:13 
    8  511 Grayson Blomberg        Maple Grove        MN  34    7 10:26  2:23  2:39    3   39:48 20.2  1:34    9   31:28 10:30 1:25:54 
    9  651 Derrick Ward            Dubuque            IA  31    6 10:16  2:20  1:34    9   45:26 17.7  1:40   10   36:03 12:01 1:34:57 
   10  591 Cass McCabe             Raymond            MN  33   12 18:48  4:17  2:40    7   41:53 19.2  1:13    8   30:41 10:14 1:35:13 
   11  539 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  33    8 11:26  2:36  4:09   12   54:15 14.8  2:10   11   36:44 12:15 1:48:42 
   12  519 David Cebuhar           Roseville          MN  32   11 15:46  3:35  3:25   11   52:44 15.2  1:18   12   36:48 12:16 1:49:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  503 Amy Bergan              Fargo              ND  32    2 11:25  2:36  2:12    1   41:17 19.5  1:51    1   25:51  8:37 1:22:34 
    2  635 Laura Stoneburner       Fargo              ND  31    3 11:31  2:38  1:49    2   44:53 17.9  1:02    3   29:06  9:42 1:28:20 
    3  642 Lynn Taunton            Belgrade           MN  33    1  9:19  2:07  1:52    4   48:03 16.7  0:59    5   29:55  9:59 1:30:06 
    4  661 Kelly Zuidema           Willmar            MN  33    5 12:25  2:50  2:45    3   45:35 17.6  1:52    4   29:22  9:48 1:31:57 
    5  585 Katie Malotky           Sartell            MN  31    4 11:34  2:38  3:43    5   49:31 16.2  1:10    2   28:15  9:25 1:34:10 
    6  510 Charity Blomberg        Maple Grove        MN  33    7 15:35  3:33  1:49    6   50:40 15.9  1:29    6   35:14 11:45 1:44:45 
    7  615 Sarah Prososki          Minneapolis        MN  32    8 15:38  3:34  2:48    7   54:40 14.7  1:08    7   37:10 12:24 1:51:22 
    8  583 Cassie Leeper           Cokato             MN  32    6 12:33  2:51  5:30    8 1:00:15 13.3  1:33    8   40:16 13:26 2:00:05 
    9  544 Terra Erickson          Minneapolis        MN  33    9 17:32  4:00  4:34    9 1:03:14 12.7  1:22    9   47:16 15:46 2:13:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  565 Larry Hosch             St Joseph          MN  38    3  9:20  2:08  0:50    1   32:14 24.9  0:36    1   19:00  6:20 1:01:58 
    2  536 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36    1  8:42  1:59  0:44    2   35:16 22.8  0:43    3   21:58  7:20 1:07:22 
    3  636 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  37    6  9:48  2:14  1:36    4   37:40 21.3  0:44    2   21:44  7:15 1:11:31 
    4  648 Tim Vedder              Minneapolis        MN  37    5  9:38  2:12  1:36    3   36:55 21.8  1:11    4   22:22  7:28 1:11:41 
    5  502 Ryan Barrett            Sartell            MN  37    9 10:28  2:23  1:13    5   38:40 20.8  0:56    5   22:25  7:29 1:13:39 
    6  558 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  39    2  9:13  2:06  1:16    6   39:00 20.6  1:03    7   25:45  8:35 1:16:15 
    7  517 Steven Brouwer          Waverly            MN  37   11 10:41  2:26  1:18    7   41:50 19.2  0:37    6   24:37  8:13 1:19:01 
    8  579 Ryan Lange              Willmar            MN  39    8 10:05  2:18  2:19    8   42:24 19.0  0:54   10   29:19  9:47 1:24:58 
    9  597 Jake Mueller            Richmond           MN  35   10 10:34  2:25  3:25   10   44:09 18.2  1:19    8   26:10  8:44 1:25:36 
   10  556 Dave Hartley            Annandale          MN  37   12 12:49  2:55  2:59   12   44:50 17.9  1:28    9   27:09  9:03 1:29:13 
   11  632 Scott Shinnick          Plymouth           MN  38    4  9:30  2:10  3:54    9   43:33 18.5  2:34   11   33:17 11:06 1:32:46 
   12  557 David Hemmesch          Lino Lakes         MN  37    7  9:55  2:16  2:11   11   44:23 18.1  3:33   12   33:57 11:19 1:33:57 
   13  507 Michael Bergh           Lakeville          MN  35   13 21:06  4:48  3:11   13   58:18 13.8  1:13   13   43:40 14:34 2:07:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  655 Christine Wellner       Minneapolis        MN  39    1 11:21  2:35  2:17    3   44:20 18.1  0:52    2   27:52  9:18 1:26:39 
    2  555 Nikki Hannig            Spicer             MN  39    2 11:42  2:40  2:07    4   46:24 17.3  0:55    1   26:27  8:49 1:27:34 
    3  516 Kelly Brouwer           Waverly            MN  36    3 11:51  2:42  2:00    1   43:09 18.6  1:37    5   29:04  9:42 1:27:38 
    4  559 Jennifer Hjelle         Minneapolis        MN  38    4 11:59  2:44  2:01    2   43:12 18.6  1:19    7   31:31 10:31 1:30:01 
    5  509 Melissa Bigaouette      Plymouth           MN  38   10 15:45  3:35  2:16    5   46:47 17.2  1:33    4   28:21  9:27 1:34:40 
    6  637 Allie Storti            Plymouth           MN  39    8 13:27  3:04  2:35    6   46:53 17.1  2:03    6   30:56 10:19 1:35:53 
    7  621 Carrie Roering          Freeport           MN  38   12 17:42  4:02  1:30    8   49:01 16.4  1:27    8   31:45 10:35 1:41:24 
    8  614 Samantha Polinder       Saint Augusta      MN  35    7 13:23  3:03  2:01    7   48:00 16.8  1:11   11   37:51 12:37 1:42:23 
    9  505 Jessi Bergh             Eagan              MN  38    6 12:49  2:55  3:09   10   57:33 14.0  0:50    3   28:19  9:27 1:42:39 
   10  603 Kyja Nelson             Fargo              ND  37    5 12:41  2:53  2:08   11   59:28 13.5  1:02    9   32:09 10:43 1:47:26 
   11  640 Wendy Sylvester         Annandale          MN  35   11 17:04  3:53  2:40    9   55:23 14.5  1:31   10   37:39 12:33 1:54:16 
   12  617 Shannon Reagan          Monticello         MN  39    9 13:30  3:04  1:35   12 1:02:44 12.8  0:58   12   43:13 14:25 2:01:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  602 Chad Nelson             Willmar            MN  40    1 10:02  2:17  1:11    1   37:06 21.7  1:15    1   23:18  7:46 1:12:50 
    2  545 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  42    2 10:53  2:29  1:20    3   39:25 20.4  1:28    2   24:22  8:08 1:17:27 
    3  563 Paul Holm               Fargo              ND  44    4 11:05  2:31  2:13    2   39:00 20.6  1:46    4   25:09  8:23 1:19:12 
    4  645 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  41    5 11:27  2:37  1:44    4   43:19 18.6  1:16    3   25:07  8:23 1:22:51 
    5  575 Christopher Kromm       Spicer             MN  42    6 11:40  2:40  3:04    5   44:11 18.2  2:03    6   25:46  8:36 1:26:43 
    6  625 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  42    3 11:00  2:30  2:06    6   44:13 18.2  2:05    7   28:57  9:39 1:28:19 
    7  695 Jon Ahrens              Renville           MN  41    7 11:45  2:41  4:37    7   45:42 17.6  1:00    5   25:23  8:28 1:28:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  624 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  44    2 10:33  2:24  2:27    3   42:32 18.9  1:32    4   26:17  8:46 1:23:19 
    2  561 Anne Hoeschen           Freeport           MN  42    6 12:26  2:50  0:58    1   42:11 19.1  1:03    6   28:02  9:21 1:24:39 
    3  634 Sandra Steffen          Excelsior          MN  41   11 14:20  3:16  3:07    4   42:44 18.8  1:23    3   25:50  8:37 1:27:21 
    4  538 Susan Engelhart         Jordan             MN  40    4 11:16  2:34  1:58    9   48:35 16.5  1:36    2   24:02  8:01 1:27:24 
    5  687 Frances Baillon         Saint Paul         MN  43    8 12:32  2:51  2:45    7   47:30 16.9  1:24    1   23:26  7:49 1:27:35 
    6  611 Kara Pederson           Bloomington        MN  42    1 10:21  2:22  1:47    6   47:09 17.1  0:59    7   29:32  9:51 1:29:47 
    7  657 Jennifer Wolf           St. Louis Park     MN  42    7 12:28  2:50  1:57    5   45:59 17.5  1:57    5   27:31  9:11 1:29:50 
    8  566 Leslie Iyer             Edina              MN  44   10 14:18  3:15  2:17    2   42:18 19.0  1:45   11   34:49 11:37 1:35:25 
    9  506 Stephanie Bergh         Eagan              MN  43    5 12:03  2:45  2:16   11   50:48 15.8  0:53    8   30:34 10:12 1:36:32 
   10  660 Lisa Zeman              Elk River          MN  43    9 13:24  3:03  2:10    8   48:22 16.6  1:50   10   33:50 11:17 1:39:34 
   11  569 Jana Janis              Minneapolis        MN  40   12 15:06  3:26  2:34   10   49:43 16.2  1:42    9   31:13 10:25 1:40:16 
   12  601 Angela Nelson           St Cloud           MN  40    3 10:52  2:29  1:49   12   51:10 15.7  1:53   12   38:17 12:46 1:44:00 
   13  501 Paula Andrist           Saint Cloud        MN  41   13 16:57  3:51  1:57   13   57:31 14.0  3:10   13   46:56 15:39 2:06:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  454 Dennis Dresler          Hudson             WI  47    1  7:31  1:43  0:55    1   34:23 23.4  0:36    1   21:29  7:10 1:04:52 
    2  690 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  45    4  9:43  2:13  1:13    3   34:56 23.0  0:52    2   22:04  7:22 1:08:46 
    3  689 Rick Hoover             Rochester          MN  48    2  8:50  2:01  1:05    2   34:27 23.3  0:49    4   23:53  7:58 1:09:02 
    4  533 Steven Dresler          Willamar           MN  49    3  9:08  2:05  1:05    4   35:37 22.6  1:13    6   24:03  8:01 1:11:04 
    5  692 Scott Dezurik           Avon               MN  48    5 10:01  2:17  1:03    6   38:53 20.7  1:00    5   23:53  7:58 1:14:49 
    6  500 Paul Allen              Granite Falls      MN  45    6 10:58  2:30  1:00    5   37:48 21.3  0:52    8   26:41  8:54 1:17:17 
    7  456 Michael Heaney          Maple Grove        MN  48    7 11:01  2:31  1:44    7   40:41 19.8  1:54    3   22:28  7:30 1:17:47 
    8  685 John Adix               Maple Grove        MN  46    9 15:21  3:30  4:13    8   46:58 17.1  1:51    9   29:54  9:58 1:38:16 
    9  562 David Holland           Chaska             MN  47   10 17:21  3:57  3:10    9   50:21 16.0  1:56   10   30:29 10:10 1:43:15 
   10  600 Brent Neeser            Andover            MN  47    8 11:14  2:34  3:56   10 1:18:39 10.2  0:44    7   26:18  8:46 2:00:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  604 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46    2  9:39  2:12  0:59    1   35:38 22.6  1:07    1   23:14  7:45 1:10:35 
    2  589 Lisa J Martin           Bemidji            MN  47    3  9:44  2:13  1:23    3   43:44 18.4  0:49    2   23:47  7:56 1:19:26 
    3  607 Jamie Nordstrom         New Brighton       MN  46    1  9:27  2:09  1:45    4   44:59 17.9  1:23    3   25:21  8:27 1:22:53 
    4  521 Debbie Christian        Buffalo            MN  45    4 10:56  2:30  1:39    2   40:58 19.6  1:49    7   31:02 10:21 1:26:22 
    5  594 Jill McNamara           Buffalo            MN  49    6 11:17  2:34  1:21    6   45:30 17.7  1:05    5   28:58  9:40 1:28:10 
    6  610 Patricia Osmon          Delano             MN  48    8 12:06  2:45  1:34    5   45:00 17.9  1:52    6   29:24  9:48 1:29:54 
    7  654 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  47    5 11:14  2:34  2:35    7   47:13 17.0  1:08    4   27:58  9:20 1:30:05 
    8  630 Julie C Schultz         Spicer             MN  45    9 14:22  3:16  2:59    8   49:24 16.3  1:50   10   36:51 12:17 1:45:25 
    9  647 Carmen Van Osdale       Owatonna           MN  46   10 15:00  3:25  4:06    9   55:16 14.5  1:23    9   36:45 12:15 1:52:27 
   10  553 Christine Guyott        West Saint Paul    MN  49   11 17:19  3:56  5:34   10 1:00:26 13.3  1:48    8   33:11 11:04 1:58:16 
       606 Tracy Newell            Inver Grove Height MN  45    7 11:51  2:42                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  584 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51    3 10:19  2:21  0:48    1   33:11 24.2  0:46    1   20:45  6:55 1:05:48 
    2  688 Ken Heitzman            Spicer             MN  51    2 10:06  2:18  2:34    2   38:02 21.1  1:33    3   23:56  7:59 1:16:10 
    3  512 Bret Borth              Chanhassen         MN  53    5 10:47  2:27  2:22    4   39:08 20.5  1:31    2   22:50  7:37 1:16:35 
    4  514 Lee Braaten             Glenwood           MN  53    1  9:06  2:04  1:27    5   39:17 20.5  1:11    7   26:47  8:56 1:17:46 
    5  638 Bob Strandell           Plymouth           MN  54    9 13:16  3:01  0:56    3   39:04 20.6  1:11    5   24:50  8:17 1:19:16 
    6  552 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  54    4 10:31  2:24  1:35    6   41:00 19.6  2:03    8   27:21  9:07 1:22:28 
    7  532 Jack Dhamer             Wayzata            MN  52    6 11:35  2:38  1:47    8   43:11 18.6  1:40    9   29:41  9:54 1:27:52 
    8  609 Michael Oneal           Big Lake           MN  51   10 14:01  3:11  3:09   10   45:28 17.7  1:28    6   25:30  8:30 1:29:34 
    9  608 Keith Olson             Springfield        MN  53   11 16:18  3:43  3:32    7   43:08 18.6  2:04    4   24:42  8:14 1:29:43 
   10  592 Denis McGuinness        Avon               MN  52    8 12:29  2:51  2:18    9   44:37 18.0  1:21   10   30:20 10:07 1:31:03 
   11  515 Owen Braaten            Minneapolis        MN  50    7 12:12  2:47  3:01   11   48:03 16.7  2:08   11   33:51 11:17 1:39:12 
   12  574 Robert Krominga         White Bear Lake    MN  52   12 23:33  5:22  5:19   12 1:04:59 12.4  1:54   12   36:56 12:19 2:12:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  646 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50    1  8:21  1:54  1:04    1   39:40 20.3  1:10    1   25:41  8:34 1:15:53 
    2  513 Shari Borth             Chanhassen         MN  52    3 12:12  2:47  2:08    2   44:30 18.1  2:19    2   29:09  9:43 1:30:17 
    3  547 Kristin Flom            St. Paul           MN  53    2 10:16  2:20  2:04    3   45:26 17.7  1:38    3   32:50 10:57 1:32:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  518 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58    1  8:58  2:03  1:03    2   38:23 20.9  0:56    3   28:03  9:21 1:17:22 
    2  616 Duane Pullins           Maple Lake         MN  58    2 10:17  2:21  1:32    1   37:54 21.2  1:33    2   26:58  9:00 1:18:11 
    3  568 Daniel Jacobs           Olivia             MN  55    3 11:51  2:42  2:01    3   43:28 18.5  0:42    1   24:43  8:15 1:22:44 
    4  549 Joe Garding             Spicer             MN  59    5 14:50  3:23  3:13    5   46:44 17.2  2:00    4   31:51 10:37 1:38:37 
    5  572 Daniel Klages           Mankato            MN  55    7 16:10  3:41  3:03    6   47:37 16.9  1:43    5   31:52 10:38 1:40:23 
    6  527 Wayne Dahlen            Spicer             MN  59    8 17:55  4:05  1:58    4   46:07 17.4  1:31    8   36:49 12:17 1:44:17 
    7  524 Mark Copman             Edina              MN  57    6 15:42  3:35  4:35    7   48:23 16.6  2:24    7   36:13 12:05 1:47:15 
    8  560 Rick Hocking            Blooming Prairie   MN  55    9 19:46  4:30  3:38    8   53:03 15.2  1:37    6   33:25 11:09 1:51:27 
    9  543 Michael Erickson        Lino Lakes         MN  57    4 14:08  3:13  6:44    9 1:01:56 13.0  1:46    9   49:02 16:21 2:13:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  576 Eileen Kurpiers         Deerwood           MN  55    3 12:04  2:45  2:01    1   40:07 20.0  1:08    1   25:12  8:24 1:20:30 
    2  550 Sheila Gemar            Spicer             MN  57    1 10:02  2:17  1:34    2   41:17 19.5  1:38    2   31:48 10:36 1:26:15 
    3  542 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  56    2 11:43  2:40  4:51    3   55:39 14.4  1:45    4   38:49 12:57 1:52:45 
    4  626 Judith Rothstein        Freeport           MN  58    4 19:55  4:32  3:37    4   55:58 14.4  2:34    3   36:05 12:02 1:58:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  573 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62    1  8:32  1:57  1:23    1   36:08 22.3  1:12    1   21:52  7:18 1:09:06 
    2  577 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61    2  8:55  2:02  2:00    2   37:31 21.4  1:23    2   24:40  8:14 1:14:28 
    3  530 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  60    5 14:46  3:22  2:31    3   42:43 18.8  1:00    3   26:00  8:40 1:26:59 
    4  582 Richard Larson          Stillwater         MN  62    4 14:14  3:15  2:50    4   47:03 17.1  1:27    4   29:56  9:59 1:35:29 
    5  525 John Court              Celebration        FL  60    3 12:10  2:46  2:48    5   49:16 16.3  1:01    5   30:24 10:08 1:35:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  622 Thomas Rohman           South Haven        MN  69    1 10:18  2:21  1:39    2   41:03 19.6  1:27    1   26:12  8:44 1:20:36 
    2  650 Mark Walford            Glencoe            MN  66    2 12:04  2:45  2:02    3   41:26 19.4  1:11    3   27:15  9:05 1:23:57 
    3  613 Forrest Peterson        Willmar            MN  67    3 13:34  3:05  2:41    1   40:29 19.9  1:33    2   26:48  8:56 1:25:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        201
Total Number of Team Finishers:           25
Total Number of Individual Finishers:    162
Number of Male   Finishers:               86
Number of Female Finishers:               76
Did not Finish Race or Did Not Start:     14