Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/14/2016

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 14, 2016
                                              3/4 Mile Swim - 21.3 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     458 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M     3 19:07  1:27  0:45    2   52:01 24.6  0:53    1   37:05  6:11 1:49:49 
    2   2/3     457 John Heinlein III       Wayzata            MN  27 M     4 19:26  1:29  0:45    1   51:00 25.1  1:07    4   39:52  6:39 1:52:08 
    3   1/4     495 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M     9 21:44  1:39  1:12    3   53:06 24.1  0:47    2   38:07  6:22 1:54:54 
    4   1/3     471 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F     7 20:54  1:35  1:04    7   58:43 21.8  1:25    3   38:53  6:29 2:00:57 
    5   2/4     485 John Parr               Chicago            IL  35 M     1 18:35  1:25  0:32    6   57:44 22.1  1:31    8   43:43  7:18 2:02:04 
    6   1/5     486 Mick Quinn              Willmar            MN  42 M    10 22:02  1:41  1:08    5   57:38 22.2  1:04    5   40:27  6:45 2:02:16 
    7   2/5     469 Matthew Bettendorf      Duluth             MN  41 M    13 22:41  1:44  1:27    9 1:00:37 21.1  1:28    7   43:40  7:17 2:09:50 
    8   3/3     477 Zach Grice-Patil        Minneapolis        MN  28 M    21 24:02  1:50  1:56    4   56:58 22.4  1:45   14   46:36  7:46 2:11:16 
    9   1/1     452 Darin Strand            Willmar            MN  33 M     8 21:40  1:39  1:30   11 1:01:22 20.8  0:54   12   46:13  7:43 2:11:38 
   10   1/1     473 Mitchell Ergen          Sartell            MN  23 M    17 23:44  1:48  1:08   14 1:03:16 20.2  0:56    6   42:43  7:08 2:11:45 
   11   3/5     482 William Lorenz          Benson             MN  44 M    18 23:49  1:49  0:59   12 1:01:26 20.8  0:42    9   44:55  7:30 2:11:49 
   12   1/3     480 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  51 M     2 19:06  1:27  2:22   13 1:02:09 20.6  1:41   15   46:39  7:47 2:11:55 
   13   1/1     468 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  16 F    19 23:55  1:49  1:17   10 1:01:01 20.9  1:03   10   45:06  7:31 2:12:21 
   14   1/4     476 Hannah Gartner          Duluth             MN  24 F     5 19:48  1:30  1:07   20 1:06:06 19.3  1:22   13   46:27  7:45 2:14:47 
   15   2/3     479 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  50 M    16 23:33  1:48  1:05    8   59:09 21.6  1:10   23   52:38  8:47 2:17:32 
   16   2/4     451 Caroline Gagne          Wayzata            MN  24 F    12 22:40  1:43  2:09   18 1:05:39 19.5  1:10   16   46:57  7:50 2:18:33 
   17   1/2     466 Brooke Baeth            Spicer             MN  37 F    20 23:56  1:49  1:17   21 1:06:32 19.2  0:53   17   47:23  7:54 2:20:00 
   18   2/2     487 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  37 F    14 23:21  1:47  1:11   19 1:05:45 19.4  1:32   19   49:48  8:18 2:21:34 
   19   1/1     490 David Thoma             Annandale          MN  55 M     6 20:39  1:34  1:18   16 1:04:25 19.8  1:30   24   54:26  9:05 2:22:17 
   20   3/3     470 Mike Bratsch            Danube             MN  54 M    23 26:25  2:01  2:07   22 1:06:45 19.1  1:16   11   45:51  7:39 2:22:23 
   21   1/1     465 Greg Albrecht           Eden Praire        MN  62 M    22 25:56  1:58  1:17   15 1:03:23 20.2  1:49   21   51:21  8:34 2:23:45 
   22   1/2     478 Michael Hanson          Spicer             MN  49 M    27 28:11  2:09  1:51   17 1:05:09 19.6  0:56   18   48:51  8:09 2:24:56 
   23   2/3     467 Kara Baldwin            Germantown Hills   IL  30 F    25 27:55  2:07  2:58   29 1:15:49 16.9  2:26   20   49:52  8:19 2:38:59 
   24   3/4     481 Brad Koch               Blaine             MN  35 M    28 28:34  2:10  1:55   23 1:09:33 18.4  1:53   25   59:30  9:55 2:41:24 
   25   4/4     483 Greg Martinka           Winona             MN  35 M    15 23:26  1:47  2:24   25 1:12:06 17.7  1:32   29 1:08:00 11:20 2:47:26 
   26   1/2     475 Hannah Fehlberg         St Louis Park      MN  28 F    24 26:39  2:02  1:34   27 1:14:26 17.2  1:03   28 1:05:21 10:54 2:49:00 
   27   1/1     488 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  47 F    29 31:12  2:22  1:50   26 1:14:04 17.3  2:07   27 1:00:36 10:06 2:49:48 
   28   4/5     484 Hani Masoudi            Indianapolis       IN  40 M    34 38:43  2:56  2:36   30 1:16:44 16.7  1:28   22   52:12  8:42 2:51:41 
   29   3/3     492 Lindsey Ward            Dubuque            IA  32 F    31 34:17  2:36  1:25   31 1:18:02 16.4  1:47   26   59:56 10:00 2:55:25 
   30   2/2     494 Allen Weis              Delano             MN  48 M    26 28:01  2:08  1:39   24 1:10:31 18.1  1:38   33 1:14:38 12:27 2:56:24 
   31   5/5     472 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  41 M    11 22:40  1:43  4:49   32 1:23:01 15.4  4:33   30 1:13:28 12:15 3:08:28 
   32   2/2     491 Emily Ward              Chicago            IL  29 F    30 32:45  2:29  1:10   28 1:14:33 17.1  2:18   34 1:22:28 13:45 3:13:12 
   33   3/4     489 Rachel Streich          Willmar            MN  23 F    32 35:20  2:41  2:59   33 1:27:00 14.7  1:56   31 1:13:41 12:17 3:20:54 
   34   4/4     493 Karley Weir             Marietta           MN  23 F    33 35:20  2:41  2:59   34 1:27:04 14.7  1:52   32 1:13:41 12:17 3:20:54 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  498 Team KDM                                         2 21:14  1:37  0:31    1   53:55 23.7  0:38    1   45:15  7:33 2:01:31 
           Hanson Kelly , Dederichs Dan , Rosen Mark              
    2  720 Triple Threat                                    1 19:35  1:30  0:57    2 1:07:42 18.9  0:43    2   53:32  8:56 2:22:28 
           Nelson Josh , Nelson Kathy , Buller Maggie             
    3  497 Triple threat                                    3 25:06  1:55  0:32    3 1:13:29 17.4  0:52    3 1:02:44 10:28 2:42:40 
           Lilleberg Tricia , Cleary Rebekah , Smith Paula        


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 474 Nick Erickson           Eagan              MN  33 M      1 21:21  1:38  1:10    1 1:29:48 14.2  1:39    1   44:29  7:25 2:38:27 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 John Parr               Chicago            IL  35 M   18:35  1:25 
    2 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  51 M   19:06  1:27 
    3 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M   19:07  1:27 
    4 John Heinlein III       Wayzata            MN  27 M   19:26  1:29 
    5 Hannah Gartner          Duluth             MN  24 F   19:48  1:30 
    6 David Thoma             Annandale          MN  55 M   20:39  1:34 
    7 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F   20:54  1:35 
    8 Darin Strand            Willmar            MN  33 M   21:40  1:39 
    9 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   21:44  1:39 
   10 Mick Quinn              Willmar            MN  42 M   22:02  1:41 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 John Heinlein III       Wayzata            MN  27 M   51:00 25.1 
    2 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M   52:01 24.6 
    3 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   53:06 24.1 
    4 Zach Grice-Patil        Minneapolis        MN  28 M   56:58 22.4 
    5 Mick Quinn              Willmar            MN  42 M   57:38 22.2 
    6 John Parr               Chicago            IL  35 M   57:44 22.1 
    7 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F   58:43 21.8 
    8 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  50 M   59:09 21.6 
    9 Matthew Bettendorf      Duluth             MN  41 M 1:00:37 21.1 
   10 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  16 F 1:01:01 20.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M   37:05  6:11 
    2 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   38:07  6:22 
    3 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F   38:53  6:29 
    4 John Heinlein III       Wayzata            MN  27 M   39:52  6:39 
    5 Mick Quinn              Willmar            MN  42 M   40:27  6:45 
    6 Mitchell Ergen          Sartell            MN  23 M   42:43  7:08 
    7 Matthew Bettendorf      Duluth             MN  41 M   43:40  7:17 
    8 John Parr               Chicago            IL  35 M   43:43  7:18 
    9 William Lorenz          Benson             MN  44 M   44:55  7:30 
   10 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  16 F   45:06  7:31 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  458 Jordan Roby             Wayzata            MN  26    3 19:07  1:27  0:45    2   52:01 24.6  0:53    1   37:05  6:11 1:49:49 
    2  457 John Heinlein III       Wayzata            MN  27    4 19:26  1:29  0:45    1   51:00 25.1  1:07    3   39:52  6:39 1:52:08 
    3  495 Andrew Zabel            Sartell            MN  36    7 21:44  1:39  1:12    3   53:06 24.1  0:47    2   38:07  6:22 1:54:54 
    4  485 John Parr               Chicago            IL  35    1 18:35  1:25  0:32    6   57:44 22.1  1:31    7   43:43  7:18 2:02:04 
    5  486 Mick Quinn              Willmar            MN  42    8 22:02  1:41  1:08    5   57:38 22.2  1:04    4   40:27  6:45 2:02:16 
    6  469 Matthew Bettendorf      Duluth             MN  41   10 22:41  1:44  1:27    8 1:00:37 21.1  1:28    6   43:40  7:17 2:09:50 
    7  477 Zach Grice-Patil        Minneapolis        MN  28   15 24:02  1:50  1:56    4   56:58 22.4  1:45   11   46:36  7:46 2:11:16 
    8  452 Darin Strand            Willmar            MN  33    6 21:40  1:39  1:30    9 1:01:22 20.8  0:54   10   46:13  7:43 2:11:38 
    9  473 Mitchell Ergen          Sartell            MN  23   13 23:44  1:48  1:08   12 1:03:16 20.2  0:56    5   42:43  7:08 2:11:45 
   10  482 William Lorenz          Benson             MN  44   14 23:49  1:49  0:59   10 1:01:26 20.8  0:42    8   44:55  7:30 2:11:49 
   11  480 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  51    2 19:06  1:27  2:22   11 1:02:09 20.6  1:41   12   46:39  7:47 2:11:55 
   12  479 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  50   12 23:33  1:48  1:05    7   59:09 21.6  1:10   16   52:38  8:47 2:17:32 
   13  490 David Thoma             Annandale          MN  55    5 20:39  1:34  1:18   14 1:04:25 19.8  1:30   17   54:26  9:05 2:22:17 
   14  470 Mike Bratsch            Danube             MN  54   17 26:25  2:01  2:07   16 1:06:45 19.1  1:16    9   45:51  7:39 2:22:23 
   15  465 Greg Albrecht           Eden Praire        MN  62   16 25:56  1:58  1:17   13 1:03:23 20.2  1:49   14   51:21  8:34 2:23:45 
   16  478 Michael Hanson          Spicer             MN  49   19 28:11  2:09  1:51   15 1:05:09 19.6  0:56   13   48:51  8:09 2:24:56 
   17  481 Brad Koch               Blaine             MN  35   20 28:34  2:10  1:55   17 1:09:33 18.4  1:53   18   59:30  9:55 2:41:24 
   18  483 Greg Martinka           Winona             MN  35   11 23:26  1:47  2:24   19 1:12:06 17.7  1:32   19 1:08:00 11:20 2:47:26 
   19  484 Hani Masoudi            Indianapolis       IN  40   21 38:43  2:56  2:36   20 1:16:44 16.7  1:28   15   52:12  8:42 2:51:41 
   20  494 Allen Weis              Delano             MN  48   18 28:01  2:08  1:39   18 1:10:31 18.1  1:38   21 1:14:38 12:27 2:56:24 
   21  472 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  41    9 22:40  1:43  4:49   21 1:23:01 15.4  4:33   20 1:13:28 12:15 3:08:28 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  471 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34    2 20:54  1:35  1:04    1   58:43 21.8  1:25    1   38:53  6:29 2:00:57 
    2  468 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  16    5 23:55  1:49  1:17    2 1:01:01 20.9  1:03    2   45:06  7:31 2:12:21 
    3  476 Hannah Gartner          Duluth             MN  24    1 19:48  1:30  1:07    5 1:06:06 19.3  1:22    3   46:27  7:45 2:14:47 
    4  451 Caroline Gagne          Wayzata            MN  24    3 22:40  1:43  2:09    3 1:05:39 19.5  1:10    4   46:57  7:50 2:18:33 
    5  466 Brooke Baeth            Spicer             MN  37    6 23:56  1:49  1:17    6 1:06:32 19.2  0:53    5   47:23  7:54 2:20:00 
    6  487 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  37    4 23:21  1:47  1:11    4 1:05:45 19.4  1:32    6   49:48  8:18 2:21:34 
    7  467 Kara Baldwin            Germantown Hills   IL  30    8 27:55  2:07  2:58   10 1:15:49 16.9  2:26    7   49:52  8:19 2:38:59 
    8  475 Hannah Fehlberg         St Louis Park      MN  28    7 26:39  2:02  1:34    8 1:14:26 17.2  1:03   10 1:05:21 10:54 2:49:00 
    9  488 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  47    9 31:12  2:22  1:50    7 1:14:04 17.3  2:07    9 1:00:36 10:06 2:49:48 
   10  492 Lindsey Ward            Dubuque            IA  32   11 34:17  2:36  1:25   11 1:18:02 16.4  1:47    8   59:56 10:00 2:55:25 
   11  491 Emily Ward              Chicago            IL  29   10 32:45  2:29  1:10    9 1:14:33 17.1  2:18   13 1:22:28 13:45 3:13:12 
   12  489 Rachel Streich          Willmar            MN  23   12 35:20  2:41  2:59   12 1:27:00 14.7  1:56   11 1:13:41 12:17 3:20:54 
   13  493 Karley Weir             Marietta           MN  23   13 35:20  2:41  2:59   13 1:27:04 14.7  1:52   12 1:13:41 12:17 3:20:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  468 Hannah Bettendorf       Duluth             MN  16    1 23:55  1:49  1:17    1 1:01:01 20.9  1:03    1   45:06  7:31 2:12:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  473 Mitchell Ergen          Sartell            MN  23    1 23:44  1:48  1:08    1 1:03:16 20.2  0:56    1   42:43  7:08 2:11:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  476 Hannah Gartner          Duluth             MN  24    1 19:48  1:30  1:07    2 1:06:06 19.3  1:22    1   46:27  7:45 2:14:47 
    2  451 Caroline Gagne          Wayzata            MN  24    2 22:40  1:43  2:09    1 1:05:39 19.5  1:10    2   46:57  7:50 2:18:33 
    3  489 Rachel Streich          Willmar            MN  23    3 35:20  2:41  2:59    3 1:27:00 14.7  1:56    3 1:13:41 12:17 3:20:54 
    4  493 Karley Weir             Marietta           MN  23    4 35:20  2:41  2:59    4 1:27:04 14.7  1:52    4 1:13:41 12:17 3:20:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  458 Jordan Roby             Wayzata            MN  26    1 19:07  1:27  0:45    2   52:01 24.6  0:53    1   37:05  6:11 1:49:49 
    2  457 John Heinlein III       Wayzata            MN  27    2 19:26  1:29  0:45    1   51:00 25.1  1:07    2   39:52  6:39 1:52:08 
    3  477 Zach Grice-Patil        Minneapolis        MN  28    3 24:02  1:50  1:56    3   56:58 22.4  1:45    3   46:36  7:46 2:11:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  475 Hannah Fehlberg         St Louis Park      MN  28    1 26:39  2:02  1:34    1 1:14:26 17.2  1:03    1 1:05:21 10:54 2:49:00 
    2  491 Emily Ward              Chicago            IL  29    2 32:45  2:29  1:10    2 1:14:33 17.1  2:18    2 1:22:28 13:45 3:13:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  452 Darin Strand            Willmar            MN  33    1 21:40  1:39  1:30    1 1:01:22 20.8  0:54    1   46:13  7:43 2:11:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  471 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34    1 20:54  1:35  1:04    1   58:43 21.8  1:25    1   38:53  6:29 2:00:57 
    2  467 Kara Baldwin            Germantown Hills   IL  30    2 27:55  2:07  2:58    2 1:15:49 16.9  2:26    2   49:52  8:19 2:38:59 
    3  492 Lindsey Ward            Dubuque            IA  32    3 34:17  2:36  1:25    3 1:18:02 16.4  1:47    3   59:56 10:00 2:55:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  495 Andrew Zabel            Sartell            MN  36    2 21:44  1:39  1:12    1   53:06 24.1  0:47    1   38:07  6:22 1:54:54 
    2  485 John Parr               Chicago            IL  35    1 18:35  1:25  0:32    2   57:44 22.1  1:31    2   43:43  7:18 2:02:04 
    3  481 Brad Koch               Blaine             MN  35    4 28:34  2:10  1:55    3 1:09:33 18.4  1:53    3   59:30  9:55 2:41:24 
    4  483 Greg Martinka           Winona             MN  35    3 23:26  1:47  2:24    4 1:12:06 17.7  1:32    4 1:08:00 11:20 2:47:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  466 Brooke Baeth            Spicer             MN  37    2 23:56  1:49  1:17    2 1:06:32 19.2  0:53    1   47:23  7:54 2:20:00 
    2  487 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  37    1 23:21  1:47  1:11    1 1:05:45 19.4  1:32    2   49:48  8:18 2:21:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  486 Mick Quinn              Willmar            MN  42    1 22:02  1:41  1:08    1   57:38 22.2  1:04    1   40:27  6:45 2:02:16 
    2  469 Matthew Bettendorf      Duluth             MN  41    3 22:41  1:44  1:27    2 1:00:37 21.1  1:28    2   43:40  7:17 2:09:50 
    3  482 William Lorenz          Benson             MN  44    4 23:49  1:49  0:59    3 1:01:26 20.8  0:42    3   44:55  7:30 2:11:49 
    4  484 Hani Masoudi            Indianapolis       IN  40    5 38:43  2:56  2:36    4 1:16:44 16.7  1:28    4   52:12  8:42 2:51:41 
    5  472 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  41    2 22:40  1:43  4:49    5 1:23:01 15.4  4:33    5 1:13:28 12:15 3:08:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  478 Michael Hanson          Spicer             MN  49    2 28:11  2:09  1:51    1 1:05:09 19.6  0:56    1   48:51  8:09 2:24:56 
    2  494 Allen Weis              Delano             MN  48    1 28:01  2:08  1:39    2 1:10:31 18.1  1:38    2 1:14:38 12:27 2:56:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  488 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  47    1 31:12  2:22  1:50    1 1:14:04 17.3  2:07    1 1:00:36 10:06 2:49:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  480 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  51    1 19:06  1:27  2:22    2 1:02:09 20.6  1:41    2   46:39  7:47 2:11:55 
    2  479 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  50    2 23:33  1:48  1:05    1   59:09 21.6  1:10    3   52:38  8:47 2:17:32 
    3  470 Mike Bratsch            Danube             MN  54    3 26:25  2:01  2:07    3 1:06:45 19.1  1:16    1   45:51  7:39 2:22:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  490 David Thoma             Annandale          MN  55    1 20:39  1:34  1:18    1 1:04:25 19.8  1:30    1   54:26  9:05 2:22:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  465 Greg Albrecht           Eden Praire        MN  62    1 25:56  1:58  1:17    1 1:03:23 20.2  1:49    1   51:21  8:34 2:23:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         39
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     34
Number of Male   Finishers:               21
Number of Female Finishers:               13
Did not Finish Race or Did Not Start:      1