Green Lake Kids Triathlon
Spicer, MN
8/13/2016

race logo










					                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 13, 2016
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   29 Ben Bonnema             Burnsville         MN   4    4:01 
    2  120 Russell Strand          Willmar            MN   4    4:16 
    3  102 Clayton Resler          Owatonna           MN   4    4:17 
    4   56 Sawyer Janis            Minneapolis        MN   4    4:45 
    5  100 Brecken Rebstock        Rockford           MN   3    5:06 
    6   19 Anders Bettendorf       Duluth             MN   3    5:22 
    7  153 Henry Brouwer           Waverly            MN   3    5:38 
    8   15 Grant Berg              Elk River          MN   4    5:45 
    9  103 Lincoln Resler          Owatonna           MN   2    6:56 
   10   32 Eli Butler              Sioux Falls        SD   3    7:41 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  129 Evie Vedder             Minneapolis        MN   4    4:08 
    2  113 Arianna Skindelien      New London         MN   4    5:05 
    3   73 Alaina Lorenz           Benson             MN   3    5:07 
    4   83 Brooke Mueller          Richmond           MN   3    5:11 
    5   70 Caroline Lind           Kandiyohi          MN   4    5:19 
    6   76 Lainey Martinka         Spicer             MN   4    5:39 
    7   28 Lucy Boeshans           Prior Lake         MN   3    6:02 
    8  111 Ellery Scheevel         Albert Lea         MN   3    8:41 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  109 Joseph Santjer          Eden Prairie       MN   6    4:50 
    2  125 Mason Thomas            Rosemount          MN   5    4:56 
    3   53 Gavin Hosch             St. Joseph         MN   5    5:02 
    4   41 Torsten Elk             Clarendon Hills    IL   5    5:11 
    5  136 Mattias Weidner         Golden Valley      MN   5    5:20 
    6   75 Jonny Martinka          Spicer             MN   6    5:36 
    7    3 Sebastian Bach          Minnetrista        MN   5    5:49 
    8   86 Matthew Nelson          New London         MN   6    6:15 
    9  108 Elliott Sandin          Cottage Grove      MN   5    6:15 
   10    1 Cole Althoff            Spicer             MN   5    6:21 
   11   36 Jensen Davis            Willmar            MN   5    6:29 
   12  121 Connor Sullivan         Franklin           MN   5    6:29 
   13   95 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN   6    6:36 
   14   48 Tj Gregor               Cottage Grove      MN   5    7:08 
   15   25 Michael Boehmer         Sauk Rapids        MN   5    7:24 
   16   21 Hans Bettendorf         Duluth             MN   5    7:35 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time    
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   47 Kennedy Goracke         Spicer             MN   5    5:46 
    2  101 Ireland Rebstock        Rockford           MN   6    5:48 
    3    5 Reese Baeth             Spicer             MN   5    5:49 
    4  154 Joanna Brouwer          Waverly            MN   5    5:57 
    5   82 Bria Mueller            Richmond           MN   6    6:20 
    6   30 Nadia Braaten           Minneapolis        MN   5    6:46 
    7  133 Kyla Vick               New London         MN   5    6:49 
    8   81 Bella Mueller           Richmond           MN   5    7:30 
    9   26 Charlotte Boeshans      Prior Lake         MN   5    8:07 
   10   59 Brynna Juntunen         Rogers             MN   5    8:11 
   11   24 Ella Boehmer            Sauk Rapids        MN   5    8:18 
   12  118 Katie Stone             Clive              IA   6    8:25 
   13  127 Elaine Vanderziel       Shoreview          MN   5    8:55 
   14   49 Claire Guennigsmann     Willmar            MN   5    8:56 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   52 Garrett Hosch           Saint Joseph       MN   8   13  0:52    3    5:00    1    5:28   11:19 
    2    2 Christian Bach          Minnetrista        MN   8   18  0:56    2    4:58    4    5:42   11:35 
    3   99 Tommy Quinn             Willmar            MN   7    3  0:48    1    0:59   24    9:53   11:39 
    4   43 Eli Engebretson         Spicer             MN   7    4  0:48    4    5:08    6    5:50   11:45 
    5  106 Andrew Sandau           Spicer             MN   8   10  0:51    8    5:46    5    5:48   12:24 
    6  152 Liam Macik              Willmar            MN   7    7  0:50    7    5:44    9    5:55   12:28 
    7  123 Eli Sundsmo             Roseville          MN   7   21  1:00    6    5:42    7    5:51   12:32 
    8   66 Joey Krueger            St Cloud           MN   7    1  0:43   11    6:18    2    5:34   12:34 
    9   35 Coleman Davis           Willmar            MN   7    8  0:50    5    5:35   14    6:21   12:45 
   10  132 Gavin Vick              New London         MN   8   12  0:52    9    5:54   12    6:11   12:56 
   11  114 Brayden Skindelien      New London         MN   8    9  0:50   12    6:19   10    5:57   13:06 
   12  107 Aaron Sandin            Cottage Grove      MN   8    2  0:47   17    7:09    3    5:39   13:34 
   13   72 Samuel Loerzel          Willmar            MN   7    6  0:49   10    6:03   17    6:46   13:37 
   14  141 Asher Bergh             Lakeville          MN   7    5  0:49   14    6:34   18    6:57   14:19 
   15   62 Tristan Klein           Centerville        MN   7   16  0:55   20    7:35    8    5:51   14:21 
   16  150 Micah Strickland        Atwater            MN   7   20  1:00   13    6:28   19    7:10   14:37 
   17  130 Miles Vedder            Minneapolis        MN   7   19  0:57   15    6:58   16    6:43   14:37 
   18   31 Sam Braaten             Minneapolis        MN   8   14  0:54   19    7:33   13    6:17   14:43 
   19   17 Ethan Bergh             Eagan              MN   7   22  1:00   23    8:01   11    6:02   15:02 
   20  104 Samuel Ringwald         Rice               MN   7   15  0:55   18    7:18   21    7:12   15:25 
   21  146 Liam Hartley            Mn                 MN   7   23  1:08   16    7:07   22    7:21   15:35 
   22   46 Blaine Goracke          Spicer             MN   7   17  0:56   21    7:36   23    7:50   16:21 
   23  128 Ezra Vanderziel         Shoreview          MN   7   24  1:28   24    9:02   15    6:26   16:56 
   24  137 Soren Weidner           Golden Valley      MN   7   25  1:28   25    9:40   20    7:12   18:19 
   25  140 Silas Wharton           Spicer             MN   8   11  0:51   22    7:51   25   10:05   18:47 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   18 Greta Bergh             Eagan              MN   8    1  0:42    1    5:41    8    6:24   12:46 
    2   45 Sydney Friedly          Wayzata            MN   7    4  0:49    3    6:05    3    6:06   12:58 
    3   57 Alexa Juntunen          Rogers             MN   7   10  0:53    4    6:27    1    5:49   13:08 
    4   13 Mallory Beier           Willmar            MN   8   11  0:54   10    6:50    2    6:03   13:47 
    5  145 Sienna Duininck         Willmar            MN   8    2  0:47   14    7:22    5    6:18   14:26 
    6   44 Sailor Friedly          Wayzata            MN   7   19  1:00   12    7:13    6    6:24   14:35 
    7   12 Laney Beeler            Maple Grove        MN   7    9  0:52    9    6:49   11    7:10   14:51 
    8   65 Maddison Kraemer        Melrose            MN   8   13  0:55    6    6:38   13    7:20   14:52 
    9  143 Kendall Brown           Hopkins            MN   8   15  0:56    2    5:52   18    8:09   14:56 
   10    4 Delaney Baeth           Spicer             MN   7   12  0:55    5    6:31   16    7:37   15:02 
   11    6 Brooke Barney           New London         MN   8   17  0:58    7    6:41   15    7:32   15:11 
   12   27 Eleanor Boeshans        Prior Lake         MN   7   18  1:00   18    7:50    7    6:24   15:12 
   13   94 Brooklyn Polinder       Saint Augusta      MN   7    5  0:49   15    7:30   12    7:12   15:31 
   14   23 Rachel Bettendorf       Duluth             MN   7   22  1:10   21    8:34    4    6:07   15:50 
   15   55 Evie Janis              Minneapolis        MN   7    6  0:50   13    7:13   17    7:49   15:51 
   16   51 Zoe Hoeschen            Freeport           MN   7   20  1:06   17    7:45   14    7:26   16:16 
   17   85 Maren Nelson            St Cloud           MN   7   21  1:09   19    8:01   10    7:10   16:20 
   18   40 Petra Elk               Clarendon Hills    IL   8    3  0:48    8    6:48   20    8:48   16:23 
   19   63 Zoe Klein               Centerville        MN   7   16  0:57   22    9:40    9    6:33   17:09 
   20  116 Dagna Smestad           St Paul            MN   7    8  0:52   20    8:14   19    8:27   17:33 
   21  151 Claudia Slinden         New London         MN   8   14  0:56   16    7:39   21    9:23   17:57 
   22  122 Grace Sullivan          Franklin           MN   8    7  0:51   11    7:00   22   10:25   18:15 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  112 Blake Schultz           New London         MN   9    4  1:57    4    9:29    1    4:56   16:21 
    2   77 Griffin Mayhew          New London         MN   9   13  2:04    2    9:05   10    6:17   17:26 
    3   39 Anders Elk              Clarendon Hills    IL  10   15  2:05    3    9:25    9    6:15   17:45 
    4  105 Adam Sandau             Spicer             MN  10    3  1:56    6   11:04    4    5:32   18:31 
    5   69 Prestan Lilleberg       Atwater            MN   9    1  1:53   10   11:47    3    5:24   19:04 
    6   42 Max Engebretson         Spicer             MN  10   11  2:04    1    1:20   20   15:49   19:13 
    7   89 Nathan Norsten          Spicer             MN   9   10  2:03    5    9:43   18    7:36   19:21 
    8   58 Blake Juntunen          Rogers             MN  10   16  2:08    9   11:39    7    5:50   19:36 
    9  119 Kevin Stone             Clive              IA   9    2  1:56    7   11:06   14    6:36   19:37 
   10   71 Jacob Loerzel           Willmar            MN  10                           12    6:22   19:53 
   11  138 Raymond Weis            Delano             MN  10    5  1:58    8   11:26   16    7:19   20:42 
   12   61 Luke Klein              Centerville        MN   9   19  3:15   11   12:37    2    5:16   21:06 
   13  131 Christian Vela          Corvallis          OR  10    6  1:58   18   13:49    5    5:34   21:21 
   14   79 Brody McNamara          Circle Pines       MN   9   18  2:15   15   13:24    6    5:48   21:27 
   15  149 Benjamin Strickland     Atwater            MN   9   12  2:04   12   13:09   11    6:18   21:31 
   16   91 Nolan Oneal             Big Lake           MN   9   17  2:13   16   13:28   13    6:22   22:02 
   17  142 Justus Bergh            Lakeville          MN  10    9  2:00   19   14:20    8    5:55   22:14 
   18   90 Gunnar Olson            Dawson             MN   9    7  1:59   13   13:10   15    7:05   22:14 
   19  115 Asger Smestad           St Paul            MN   9    8  2:00   14   13:12   17    7:34   22:44 
   20   88 Gavin Nordstrom         New Brighton       MN  10   14  2:05   17   13:30   19    7:45   23:18 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   84 Kierstyn Nelson         St Cloud           MN  10    1  1:16    3    9:56    2    5:28   16:39 
    2  117 Izzy Stahl              Minnetonka         MN   9    9  2:04    1    9:28    5    6:17   17:49 
    3  110 Josie Santjer           Eden Prairie       MN   9    3  1:50    2    9:29    8    6:38   17:56 
    4   20 Della Bettendorf        Duluth             MN   9    8  2:02    6   11:04    1    5:26   18:31 
    5   68 Elizabeth Krueger       St Cloud           MN   9    2  1:47    5   11:03    4    5:49   18:38 
    6  135 Rachel Wehrman          Eagan              MN  10   11  2:06    4   10:15    6    6:23   18:43 
    7  147 Margaret Vogel          Sioux Falls        SD  10    5  1:54    8   11:45    3    5:29   19:07 
    8   54 Lily Hultgren           Raymond            MN  10    6  1:57    7   11:33    7    6:32   20:01 
    9   93 Alexis Polinder         Saint Augusta      MN   9   10  2:05   10   12:11   11    7:04   21:20 
   10   16 Claudia Bergh           Eagan              MN  10    7  2:01   11   12:25   10    6:57   21:22 
   11    8 Piper Barney            New London         MN   9    4  1:52    9   12:03   12    7:32   21:26 
   12   78 Avery McNamara          Circle Pines       MN   9   12  2:10   12   13:40    9    6:53   22:43 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1   22 Lars Bettendorf         Duluth             MN  11    9  3:30    9   18:22                 3:30 
    2  148 Patrick Vogel           Sioux Falls        SD  12    5  2:19    2   12:12    1    7:31   22:00 
    3   33 Benjamin Chavez-Rodrigu Woodbury           MN  11    3  2:03    1   11:50    3    8:40   22:33 
    4    7 Jack Barney             New London         MN  11    7  2:48    3   13:54    2    8:32   25:13 
    5   80 Jameson Michels         Shorewood          MN  11    1  1:53    4   14:03    5    9:54   25:49 
    6   67 Matthew Krueger         St Cloud           MN  12    4  2:04    6   15:12    4    9:52   27:07 
    7  134 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  12    2  2:03    5   14:27    7   11:29   27:58 
    8   64 Avery Kraemer           Melrose            MN  11    6  2:19    7   15:32    8   11:44   29:34 
    9   14 Caden Benke             Sioux Falls        SD  11    8  3:03    8   16:13    6   10:36   29:51 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ ======= 
    1  144 Colette Duininck        Prinsburg          MN  12    3  1:55    1   12:08    1    8:03   22:05 
    2   60 Adeline Kent            Clear Lake         MN  12    2  1:51    2   12:17    2    8:52   22:58 
    3   87 Bella Nordstrom         New Brighton       MN  12    1  1:47    3   13:41    5   10:30   25:57 
    4  155 Libby Strittmater       Edina              MN  12    5  2:15    4   13:42    4   10:27   26:23 
    5    9 Laney Bartunek          Dawson             MN  12    4  2:14    6   16:35    3    9:22   28:10 
    6   97 Hannah Quinn            Willmar            MN  11    8  2:54    5   16:10    6   10:53   29:56 
    7   11 Ella Beeler             Maple Grove        MN  11    6  2:36    7   16:43    7   11:42   31:01 
    8   10 Cora Beeler             Maple Grove        MN  11    7  2:37    8   16:53   10   12:40   32:09 
    9   98 Sophia Quinn            Willmar            MN  11   11  3:13   10   19:16    9   12:16   34:44 
   10   96 Avery Quinn             Willmar            MN  11    9  3:06    9   18:38   11   13:11   34:54 
   11   92 Shaelyn Oneal           Big Lake           MN  11   10  3:08   11   19:41    8   12:08   34:56 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 126 Averie Turner           Spicer             MN   8 F      2  0:52    1    6:14                      
 124 Mara Thomas             Rosemount          MN   9 F      3  2:06    2   12:33                      
 139 Lukas Wharton           Spicer             MN   5 M      1  0:41                                   
  50 Will Hoeschen           Freeport           MN  12 M      4  2:27                                   

Total Registered:                        155
Number of Male   Finishers:               80
Number of Female Finishers:               67
Did not Finish Race or Did Not Start:      8