Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/20/2011

race logo










					
                     TRIATHLON RESULTS - FEMALE TEAMS 
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2011


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  484 Hotter Than Salsa         Jennifer Youngwerth - Sheyrena Boswell - Robin Coburn                 16:21  1:25   57:19  0:40 27:10 1:42:52 
    2  591 WeTri                     Morgan Glodowski - Sue Piotrowski - Janet Glodowski                   18:34  2:17 1:00:50  0:45 23:51 1:46:15 
    3  266 Table 4                   Kirsten Michulka - Amy Whinnery - Naomi Turk                          21:22  2:00   57:18  0:47 27:46 1:49:11 
    4  387 Borchardt 2011            Sara Hereley - Mary Borchardt - Sarah Borchardt                       17:20  2:08 1:08:58  0:40 24:18 1:53:22 
    5   48 Anything Once             Abby Busse - Jenne Raulin - Valerie Tonn                              17:45  1:37 1:06:24  0:44 27:43 1:54:12 
    6  576 The Good Life             Morgan Marquardt - Vicki Terlap - Jane Dias                           13:06  1:33 1:18:07  1:02 25:09 1:58:55 
    7  447 The Adventurers           Jennifer Rynish - Ashley Vande Voort - Stephanie Shulze               16:00  2:06 1:11:54  0:44 29:08 1:59:51 
    8  593 The Mighty Babes          Tina Faldet - Mary Patoka - Barb Gutschow                             22:46  2:10 1:06:16  3:37 25:46 2:00:34 
    9  109 Sorella DeFalco           Annie Defalco - Lisa Defalco - Georgia Defalco                        19:20  1:47 1:19:59  1:01 26:40 2:08:44 
   10  171 Team 212                  Maryanne Hermans - Claudia Krumsee - Nicole Baumgardt                 19:38  2:10 1:20:49  0:33 29:07 2:12:15 
   11  598 The JJEMS                 Emily Madson - Jessica Faldet - Jessica Gutschow                      18:26  1:29 1:20:39  0:54 33:55 2:15:21 
   12  583 Bemis Girls               Jamie Bemis - Jolyn Bemis - Jamie Bemis                               20:23  1:51 1:32:19  0:44 28:35 2:23:50 


                      TRIATHLON RESULTS - MALE TEAMS 
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2011


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  309 Fox Valley Wave 2         Seth Lane - Jordan Kinney - Jake Iotte                                10:51  1:36   55:39  0:31 20:15 1:28:49 
    2  565 Team Buttercup            Erik Bohman - David Harris - Dennis Lemere                            15:00  1:23   54:29  0:42 25:22 1:36:55 
    3  425 T3H N3RD3RY 4.0           Chris Quinn - Kyle Conradt - David Darnutzer                          14:06  1:33   52:38  0:43 28:33 1:37:32 
    4  597 The Studly Trio           Zachary Shulfer - Mitchell Glodowski - Ben Gutschow                   13:37  1:15   59:53  0:35 23:28 1:38:47 
    5  592 JOTYMARCO                 John Faldet - Tyler Faldet - Marcus Glodowski                         11:52  1:20 1:03:25  0:51 24:11 1:41:37 
    6  417 2 State Athletes and a Jo Levi Gage - Matt Paeth -                                              16:59  1:25 1:05:16  0:38 19:36 1:43:53 
    7  397 Sesquicentennials         Andrew Sumnicht -  - Bruce McKenzie                                    10:59  1:16 1:06:28  0:43 25:08 1:44:31 
    8  512 Hockey Dudes              Craig Block - James Block - Hunter McCutchin                          21:44  1:34 1:02:12  0:30 20:45 1:46:43 
    9  265 Table 4.1                 Mitch Michulka - Amy Whinnery - Steve Whinnery                        23:48  1:22 1:01:21  0:32 25:39 1:52:40 
   10  537 The A Crew                Andrews Oliver - Alex Oliver - Austin Oliver                          14:57  1:47 1:15:24  0:42 20:18 1:53:07 


                 TRIATHLON RESULTS - WAUPACA COUNTY TEAMS
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2011


Place No.  Team Name                 Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  408 Class of 2009             Oleson - Cole Kantos - Mark Richmond                  19:10  1:23   53:48  0:40 24:54 1:39:53 
    2  345 ESK                       Danielson - Sam Bertsch - Kristen Bertsch             16:49  1:54   53:32  0:44 27:41 1:40:38 
    3  446 Steam                     Stern - Eric Johnston - Paul Stevens                  18:54  1:55 1:00:27  0:39 22:19 1:44:11 
    4  295 LAX Ladies                Ceranske - Sam Verhagen - Avery Neuville              19:36  1:44 1:13:01  0:41 26:35 2:01:37 
    5   78 Smokey Valley Badger Back Thoe - David Darnutzer - Tracy Darnutzer              18:39  1:37 1:12:33  0:56 30:13 2:03:56 
    6  370 Team K.A.Z.               Poland - Alex Thuerman - Zack Thuerman                17:08  1:55 1:19:03  0:36 32:31 2:11:10 
    7  264 Wolfe                     Wolfe - Farrah Wolfe - Julia Wolfe                    23:43  1:51 1:18:52  1:02 38:05 2:23:31 


                     TRIATHLON RESULTS - COED TEAMS  
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 20,2011


Place No.  Team Name                 Swim            Bike                    Run                           Swim  Trn   Bike    Trn2  Run   Time    
===== ==== ========================= ===================================================================== ===== ===== ======= ===== ===== ======= 
    1  317 Fox Valley Wave 1         Jill Georgen - Curt Beutler - Curt Beutler                            12:20  1:25   51:12  0:59 21:32 1:27:26 
    2  413 A.D.D.                    Donna Pannke - Dan Sumnicht - Tyler Morey                             13:25  1:26   56:48  1:03 16:13 1:28:54 
    3  403 The Bickersons            Krista Mortenson - Beth Mortenson - Michael Mortenson                 14:19  1:39   52:20  0:40 22:16 1:31:12 
    4  198 The Wright Stuff          Mary Cram - Kenneth Wright III - Joel Patenaude                       14:59  1:40   56:57  0:38 18:49 1:33:01 
    5  186 Two Roses and a Thorn     Brenda Schanhofer - Jerelyn Ujazdowski - Mark Werner                  19:17  2:00   54:13  0:37 20:37 1:36:43 
    6  556 Beauty & The Beast        Haley Graves - Robert Graves - Haley Graves                           13:55  2:19   55:33  0:39 27:47 1:40:11 
    7  599 Potato Machine            Kelsey Pekarske - Tony Huizenga - Candace Smit                        17:03  1:33   54:55  0:37 27:53 1:41:59 
    8  269 Code Blue VSS             Ann Severson - Chad Voskuil - Jennifer Schwartzman                    21:39  2:17   56:08  0:38 23:37 1:44:17 
    9  581 Run 4 Bear Lake           Katy Sommer - Justin Sommer - Maggie Sullivan                         16:26  1:40   55:02  0:37 32:44 1:46:26 
   10  321 Team Georgeson            Kelly Levine - James Georgeson - Lisa Sell                            17:37  1:51 1:00:26  0:47 29:37 1:50:17 
   11  210  eam Eastside             Tavja Graper - Mark Dougherty - Scott Zonick                          19:07  2:01 1:00:45  0:46 27:53 1:50:31 
   12  214 Arndt Family              Rebecca Arndt - Eric Eagon - Jenni Hellweg                            18:25  2:06 1:05:11  0:33 24:38 1:50:51 
   13  300 Team Sloth                Susie Lambesis - Peter Lambesis - Ken Payne                           17:32  2:39 1:03:43  0:49 26:47 1:51:28 
   14  381 Team Remax                Lauren Poland - Maryann Jenner - Steve Huhta                          17:13  2:01 1:08:39  0:52 24:13 1:52:56 
   15  589 All in the Family 2       Paige Prestigiacomo - Nicki Prestigiacomo - Joe Prestigiacomo         19:18  1:47   58:37  0:49 33:18 1:53:48 
   16   58 Storch/Wiza               Jill Storch - Brian Wiza - Jill Storch                                23:27  1:36   57:14  0:44 31:15 1:54:15 
   17  200 The Grohs                 Jennifer Groh - Paul Groh - Jennifer Groh                             18:31  1:58 1:05:27  0:42 28:31 1:55:07 
   18  241 Hot 2 Trot                Wylie Panet Raymond - John Hatherly - Michelle Rackley                13:38  1:39 1:00:37  0:44 39:00 1:55:36 
   19  230 LLK Team                  Christine Lenczer - Daniel Lenczer - Daniel Kuenzi                    20:39  1:56 1:06:50  0:50 26:36 1:56:50 
   20  596 Powered By Alsum Potatoes Laura Braaksma - Larry Alsum - Wendy Dykstra                          17:09  1:31 1:11:17  0:48 30:04 2:00:47 
   21  280 Tri Warriors              Elizabeth Hayes -  - Pauline Lenz                                      17:07  2:04 1:06:04  0:57 35:38 2:01:48 
   22  376 We AM Family              Vida Vandeslunt - Ethan Tonn - Sue Hollnagel                          21:48  2:13   59:27  0:42 39:46 2:03:54 
   23  586 Speedy Spuds              Ted Kowalski - Lisa Kowalski - Chad Kowalski                          22:30  1:49 1:13:18  0:46 26:06 2:04:26 
   24  338 Co Bro Krano              Katie Coffey - Rick Broeren - Matt Kranovich                                      1:11:18  0:51 33:26 2:07:11 
   25  391 ASH                       Skye Beckes - Austin Gall - Haley Driebel                             14:56  1:50 1:17:48  0:41 32:56 2:08:09 
   26  365 Klein Rhodes              Brian Klein - Tamara Klein - Dana Rhodes                              24:41  1:43 1:08:51  0:36 34:13 2:10:02 
   27  527 SWAT - Sink Wabble & Trot Mike Heinks - Jane Heinks - Helen Heinks                              20:47  1:55 1:27:24  0:44 27:32 2:18:19 
   28  600 Bear Lakers               Kay Bellile - Lewis Bellile - Mary Jo Sullivan                        24:01  1:59 1:26:10  1:08 31:40 2:24:56 

results by Mtec Results                    results posted at:  www.mtecresults.com