Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/20/2016

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 20, 2016
                                             1/4 Mile Swim - 18.2 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     311 Matt Perrine            Burnsville         MN  40 M    16  7:03  1:37  1:00    2   47:21 23.1         16   23:21  7:32 1:18:44 
    2   2/9     367 Eric Tessmer            Lakeville          MN  43 M    14  6:55  1:35  1:00    3   50:14 21.7  1:05    3   20:35  6:39 1:19:48 
    3   1/9     302 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  38 M    10  6:38  1:31  1:00    7   52:23 20.8  0:55    2   19:53  6:25 1:20:47 
    4   1/8     269 Lance Kuehn             Eagan              MN  33 M    60  8:39  1:58 50:00    1    2:43 402.0  0:55    4   20:44  6:42 1:23:00 
    5   1/1     369 Joyce Bourasso                                 48 F    24  7:20  1:40  1:00    6   51:46 21.1  1:22    8   21:58  7:06 1:23:24 
    6   1/7     303 Jim Nack                Madion Lake        MN  56 M    11  6:49  1:33  1:00    5   50:34 21.6  0:57   29   25:00  8:04 1:24:18 
    7   1/7     327 Tracy Serreyn           Burnsville         MN  52 F    17  7:06  1:37  1:00    9   52:56 20.6  0:46   13   22:47  7:21 1:24:34 
    8   1/15    274 David Leard             Rosemount          MN  52 M    18  7:07  1:37  1:00   13   53:56 20.2  0:48   12   22:35  7:18 1:25:25 
    9   1/10    352 John Zenner             Lakeville          MN  48 M    23  7:15  1:39  1:00   10   53:04 20.6  1:07   19   24:00  7:45 1:26:25 
   10   2/10    307 Steve Neuharth          Savage             MN  49 M    20  7:12  1:39  1:00    8   52:24 20.8  1:04   33   25:11  8:08 1:26:50 
   11   3/9     301 Tony Mosser             Lakeville          MN  43 M     9  6:19  1:27  1:00   15   55:01 19.8  1:45   14   22:55  7:24 1:26:59 
   12   1/7     223 Alex Cole               St. Louis Park     MN  24 M    57  8:35  1:57  1:00   20   56:59 19.2  1:55    1   18:47  6:04 1:27:15 
   13   4/9     201 Jim Alme                Farmington         MN  43 M     4  6:07  1:24  1:00   16   55:05 19.8  1:00   22   24:14  7:49 1:27:25 
   14   1/5     336 Katy Starfield          Prior Lake         MN  40 F    70  9:02  2:04  1:00   11   53:25 20.4  1:01   15   22:58  7:25 1:27:25 
   15   1/9     325 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63 M    15  6:58  1:35  1:00    4   50:21 21.7  1:23   73   28:20  9:09 1:28:01 
   16   2/7     216 Andy Carl               Woodbury           MN  56 M     5  6:14  1:25  1:00   12   53:45 20.3  1:29   41   25:51  8:21 1:28:18 
   17   3/10    366 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49 M    36  8:04  1:50  1:00   19   56:38 19.3  1:36    5   21:30  6:56 1:28:46 
   18   1/4     212 Bill Benning            Lakeville          MN  54 M    64  8:53  2:02  1:00   18   56:28 19.3  1:02   30   25:01  8:05 1:32:23 
   19   2/15    308 Pat Oberembt            Eagan              MN  52 M    87  9:35  2:11  1:00   17   55:08 19.8  1:44   32   25:08  8:07 1:32:33 
   20   2/9     205 Josh Anderson           Eagan              MN  35 M    69  9:02  2:03  1:00   14   53:59 20.2  1:27   61   27:24  8:51 1:32:50 
   21   2/8     204 Erik Anderson           Lakeville          MN  30 M    32  7:59  1:49  1:00   24   58:24 18.7  0:57   26   24:39  7:58 1:32:58 
   22   4/10    295 Mike Meyer              Lakeville          MN  46 M    12  6:52  1:34  1:00   27   59:14 18.4  1:41   25   24:36  7:57 1:33:22 
   23   1/1     346 Emma Weber              St Paul            MN  21 F    76  9:07  2:05  1:00   36 1:00:48 18.0  1:23    6   21:33  6:57 1:33:49 
   24   1/9     316 Aiden Regan             Lakeville          MN  14 M     8  6:15  1:26  0:01   73 1:06:04 16.5  0:35   11   22:16  7:11 1:35:10 
   25   3/15    213 Dave Berg               Lakeville          MN  50 M    40  8:06  1:51  1:00   26   58:59 18.5  0:56   49   26:29  8:33 1:35:28 
   26   1/2     332 Erin Sontowski          Chanhassen         MN  31 F    41  8:07  1:51  1:00   39 1:01:23 17.8  0:54   21   24:11  7:48 1:35:33 
   27   1/9     260 Amanda Jorgenson        Minneapolis        MN  35 F    52  8:28  1:56  1:00   22   57:45 18.9  1:28   57   27:15  8:48 1:35:55 
   28   2/9     293 Jessie Meyer            Lakeville          MN  36 F    25  7:22  1:41  1:00   40 1:01:31 17.8  0:44   44   26:09  8:26 1:36:44 
   29   3/7     305 Scott Nelson            Eagan              MN  55 M    31  7:56  1:49  1:00   33 1:00:36 18.0  1:20   45   26:17  8:29 1:37:07 
   30   3/9     279 Brian Lockwood          Lakeville          MN  35 M    43  8:10  1:52  1:00   25   58:59 18.5  1:34   65   27:52  9:00 1:37:34 
   31   2/4     288 Matt Mehlhorn           Lakeville          MN  22 M    92  9:48  2:14  1:00   34 1:00:43 18.0  0:40   37   25:33  8:15 1:37:42 
   32   4/15    237 Jim Gaubert             Eagan              MN  50 M    27  7:39  1:45  1:00   37 1:01:07 17.9  1:47   47   26:20  8:30 1:37:51 
   33   3/8     333 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  33 M    65  8:55  2:02  1:00   29   59:28 18.4  1:27   58   27:16  8:48 1:38:05 
   34   1/7     207 Olivia Anderson         Lakeville          MN  15 F     3  6:02  1:23  1:00   78 1:07:08 16.3  0:29   18   23:57  7:44 1:38:33 
   35   3/9     268 Selina Kolsrud          Savage             MN  38 F    30  7:55  1:48  1:00   47 1:02:28 17.5  1:00   48   26:23  8:31 1:38:44 
   36   2/9     280 Frank Lombardo          Lakeville          MN  62 M    39  8:05  1:51  1:00   35 1:00:47 18.0  1:50   62   27:34  8:54 1:39:15 
   37   1/5     306 Renee Neuharth          Savage             MN  47 F    28  7:41  1:45  1:00   30   59:48 18.3  1:47   79   29:06  9:24 1:39:21 
   38   1/3     323 Alyssa Schultz          Richfield          MN  27 F    58  8:37  1:58  1:00   44 1:02:13 17.6  2:04   39   25:35  8:16 1:39:28 
   39   5/9     267 Jason Klema             Maple Grove        MN  41 M    77  9:07  2:05  1:00   46 1:02:24 17.5  1:42   36   25:19  8:10 1:39:32 
   40   4/8     283 Derek Marks             Amery              WI  31 M    66  8:57  2:02  1:00   54 1:03:06 17.3  1:10   40   25:46  8:19 1:39:57 
   41   6/9     243 Alex Grotenhuis         Lakeville          MN  40 M    38  8:05  1:51  1:00   28   59:26 18.4  1:49   84   29:48  9:37 1:40:07 
   42   5/15    262 Peter Kaul              Eagan              MN  50 M    79  9:16  2:07  1:00   50 1:02:40 17.4  1:39   38   25:35  8:15 1:40:09 
   43   6/15    319 Thomas Reuder           Burnsville         MN  52 M   117 11:16  2:34  1:00   41 1:01:50 17.7  1:11   28   24:58  8:04 1:40:13 
   44   2/7     318 Pam Reimer              Eden Prairie       MN  54 F    82  9:28  2:09  1:00   62 1:04:09 17.0  1:15   24   24:29  7:54 1:40:19 
   45   1/3     202 Deb Anderson            Lakeville          MN  60 F    85  9:34  2:11  1:00   43 1:02:13 17.6  1:24   50   26:34  8:35 1:40:42 
   46   2/5     248 Anne Hoeschen           Freeport           MN  42 F    73  9:05  2:04  1:00   45 1:02:15 17.5  0:57   68   28:07  9:04 1:41:23 
   47   7/15    258 Mark Johnson            Saint Paul         MN  51 M   113 10:48  2:28  1:00   21   57:43 18.9  1:28   96   30:28  9:50 1:41:26 
   48   7/9     218 Jason Carter            Bloomington        MN  42 M    44  8:11  1:52  1:00   68 1:05:48 16.6  1:23   31   25:06  8:06 1:41:27 
   49   2/9     261 Blaize Kandler          Lakeville          MN  19 M    34  8:02  1:50  1:00   93 1:09:38 15.7  0:46    9   22:08  7:09 1:41:32 
   50   2/7     249 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  18 F    54  8:31  1:56  1:00   48 1:02:34 17.5  1:28   69   28:07  9:05 1:41:38 
   51   5/10    353 Erv Zimmer              Farmington         MN  48 M   116 11:12  2:33  1:00   53 1:02:59 17.3  1:30   34   25:12  8:08 1:41:51 
   52   4/9     206 Lance Anderson          Prior Lake         MN  37 M    45  8:13  1:53  1:00   38 1:01:14 17.8  1:47   87   29:51  9:38 1:42:04 
   53   4/7     337 Paul Stearns            St. Paul           MN  57 M    42  8:09  1:51  1:00   58 1:03:54 17.1  2:15   54   26:57  8:42 1:42:13 
   54   3/9     286 Tyler Mathison          Saint Charles      MN  15 M   101 10:07  2:18  1:00   52 1:02:53 17.4  0:32   66   27:55  9:01 1:42:24 
   55   5/7     328 Mark Severson           Eagan              MN  56 M    91  9:48  2:14  1:00   32 1:00:17 18.1  1:48   89   29:52  9:38 1:42:43 
   56   8/15    265 Dan Klausner            Eagan              MN  52 M   136 13:18  3:02  1:00   23   58:17 18.7  1:00   81   29:19  9:28 1:42:52 
   57   3/7     227 Winter Craig            Lakeville          MN  14 F     2  5:36  1:17  1:00   91 1:09:33 15.7  0:40   51   26:41  8:37 1:43:28 
   58   3/7     272 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  51 F    19  7:08  1:38  1:00   66 1:04:51 16.8  1:18   82   29:29  9:31 1:43:46 
   59   2/7     239 Charles Gerten          Inver Grove Height MN  21 M    62  8:45  2:00  1:00   90 1:09:32 15.7  0:45   17   23:46  7:40 1:43:47 
   60   6/10    351 Hoon Yu                 Farmington         MN  47 M    71  9:02  2:04  1:00   55 1:03:20 17.2  2:14   71   28:13  9:07 1:43:48 
   61   3/7     244 Loren Hatten            Hampton            MN  22 M    13  6:54  1:35  1:00   88 1:09:04 15.8  5:05    7   21:48  7:02 1:43:49 
   62   9/15    324 Kurt Schultz            Lakeville          MN  53 M    80  9:20  2:08  1:00   31 1:00:08 18.2  2:01  110   31:37 10:12 1:44:06 
   63   3/5     285 Melissa Mathison        Saint Charles      MN  40 F   110 10:35  2:25  1:00   49 1:02:37 17.4  0:40   83   29:46  9:37 1:44:38 
   64   5/9     247 Michael Hlusak          Fridley            MN  39 M   132 12:53  2:56  1:00   79 1:07:13 16.2  1:32   10   22:08  7:09 1:44:45 
   65  10/15    220 James Castle            Edina              MN  52 M    83  9:30  2:10  1:00   63 1:04:16 17.0  2:43   60   27:18  8:49 1:44:46 
   66   4/7     282 Nancy Marian            Burnsville         MN  53 F    47  8:22  1:54  1:00   57 1:03:44 17.1  1:45   90   30:00  9:41 1:44:49 
   67   5/7     228 Mary Crookston          Lakeville          MN  52 F    84  9:31  2:10  1:00   61 1:04:00 17.1  2:33   67   28:00  9:02 1:45:03 
   68   8/9     343 Dustin Taylor           Minneapolis        MN  43 M   107 10:28  2:23  1:00   42 1:01:54 17.6  1:10  105   30:56  9:59 1:45:27 
   69   1/4     289 Andy Meidl              Lakeville          MN  26 M   114 10:51  2:28  1:00   83 1:08:35 15.9  1:01   20   24:07  7:47 1:45:33 
   70  11/15    344 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  50 M    59  8:37  1:58  1:00   59 1:03:56 17.1  1:55   91   30:14  9:45 1:45:40 
   71   4/7     296 Natalie Meyer           Lakeville          MN  16 F    26  7:23  1:41  1:00   82 1:08:33 15.9  1:49   55   27:05  8:45 1:45:49 
   72   5/7     341 Elizabeth Swenson       Lakeville          MN  15 F    46  8:16  1:53  1:00   99 1:11:19 15.3  0:47   27   24:49  8:01 1:46:10 
   73   7/10    224 Craig Cole              Lakeville          MN  48 M    55  8:34  1:57  1:00   64 1:04:19 17.0  1:51  101   30:41  9:54 1:46:24 
   74   8/10    245 Mark Hatten             Hampton            MN  49 M    33  8:02  1:50  1:00   75 1:06:19 16.5  2:36   74   28:31  9:12 1:46:26 
   75   6/7     329 Abi Skaudis             Apple Valley       MN  18 F    56  8:34  1:57  1:00   74 1:06:10 16.5  0:38   97   30:30  9:51 1:46:51 
   76   2/5     294 Lisa Meyer              Lakeville          MN  47 F    86  9:34  2:11  1:00   81 1:08:15 16.0  1:21   56   27:09  8:46 1:47:17 
   77   6/9     278 Curt Lockman            Lakeville          MN  35 M    50  8:26  1:55  1:00   69 1:05:52 16.6  1:22  104   30:49  9:57 1:47:28 
   78   4/9     355 Zeb Zimmer              Farmington         MN  15 M   133 13:05  2:59  1:00   65 1:04:32 16.9  1:12   63   27:40  8:56 1:47:28 
   79   3/9     284 James Martenson         Rochester          MN  61 M    75  9:06  2:05  1:00   56 1:03:40 17.2  2:01  112   31:43 10:14 1:47:29 
   80   5/9     266 Nathaniel Klausner      Eagan              MN  14 M    96  9:59  2:16  1:00   85 1:08:46 15.9  0:56   53   26:54  8:41 1:47:34 
   81   4/9     217 Greg Carlson            Shoreview          MN  66 M    48  8:23  1:55  1:00   72 1:06:03 16.5  1:35   99   30:39  9:54 1:47:39 
   82   6/9     226 Matt Craig              Lakeville          MN  13 M     7  6:15  1:26  1:00  104 1:12:23 15.1  0:33   64   27:51  8:59 1:48:00 
   83   5/9     304 William Nehart          Apple Valley       MN  62 M    74  9:05  2:04  1:00   67 1:05:28 16.7  2:43   98   30:36  9:52 1:48:51 
   84   6/7     290 Richard Meidl           Lakeville          MN  57 M   100 10:06  2:18  1:00   51 1:02:43 17.4  2:25  119   33:03 10:40 1:49:16 
   85  12/15    309 Alex Parker             Apple Valley       MN  53 M    99 10:01  2:17  1:00   70 1:05:54 16.6  2:02  100   30:41  9:54 1:49:37 
   86   9/9     270 Mike Kulhanek           Farmington         MN  43 M    61  8:45  2:00  1:00   77 1:06:52 16.3  1:47  111   31:40 10:13 1:50:03 
   87   9/10    281 Stuart MacDonald        Lakeville          MN  49 M    22  7:14  1:39  1:00   97 1:11:05 15.4  1:44   78   29:06  9:23 1:50:07 
   88   5/8     312 Todd Peterson           Maple Grove        MN  30 M    81  9:23  2:08  1:00  106 1:12:38 15.0  1:18   42   25:57  8:22 1:50:15 
   89   4/7     330 Zak Skaudis             Apple Valley       MN  22 M    93  9:56  2:16  1:00   89 1:09:20 15.8  1:16   80   29:19  9:28 1:50:50 
   90   6/9     320 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  62 M    78  9:09  2:05  1:00   60 1:03:57 17.1  2:14  127   34:35 11:10 1:50:52 
   91   7/9     252 Brennan Jensen          Lakeville          MN  13 M     6  6:14  1:25  0:59  126 1:18:48 13.9  0:32   23   24:24  7:53 1:50:56 
   92   4/5     219 Katie Carter            Bloomington        MN  42 F   104 10:11  2:19  1:00   96 1:10:35 15.5  1:36   72   28:19  9:09 1:51:39 
   93   6/7     334 Penny Springer          Prior Lake         MN  52 F    51  8:28  1:56  1:00   87 1:09:03 15.8  1:10  114   32:03 10:21 1:51:43 
   94   3/4     246 Jordan Heller           Lakeville          MN  33 M    98 10:00  2:17  1:00   95 1:10:31 15.5  2:40   77   28:58  9:21 1:53:07 
   95  13/15    326 Todd Sellner            Farmington         MN  52 M    90  9:46  2:13  1:00   80 1:07:31 16.2  3:34  108   31:32 10:11 1:53:22 
   96   6/8     298 Chris Moldan            Apple Valley       MN  33 M    68  8:58  2:03  1:00  102 1:11:38 15.2  2:09   88   29:51  9:38 1:53:35 
   97   2/4     345 Mitchel Vandermey       Minneapolis        MN  26 M    95  9:56  2:16  1:00  118 1:16:09 14.3  0:36   43   25:58  8:23 1:53:38 
   98   3/4     291 Zach Meidl              Lakeville          MN  26 M   124 11:39  2:39  1:00   86 1:09:00 15.8  2:12   86   29:50  9:38 1:53:40 
   99   7/8     299 Daniel Moldan           Plymouth           MN  31 M   131 12:31  2:51  1:00   84 1:08:41 15.9  1:44   85   29:49  9:37 1:53:44 
  100   7/9     208 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  38 M    29  7:46  1:46  1:00  103 1:12:14 15.1  2:15  103   30:44  9:55 1:53:58 
  101   4/4     234 Tom Ekstrand            Woodbury           MN  51 M   126 11:59  2:44  1:00   76 1:06:41 16.4  2:21  115   32:21 10:26 1:54:20 
  102   2/3     273 Brittany Laskowski      St. Paul,          MN  28 F    67  8:58  2:03  1:00  100 1:11:31 15.3  0:59  113   32:01 10:20 1:54:28 
  103   8/8     297 Michael Mishler         Richfield          MN  31 M   119 11:19  2:35  1:00   94 1:09:47 15.6  2:05   94   30:23  9:48 1:54:33 
  104   8/9     276 Austin Leverty          Lakeville          MN  19 M   135 13:11  3:00        110 1:14:28 14.7  1:25   46   26:18  8:29 1:55:19 
  105  14/15    348 Dan Willett             Bloomington        MN  50 M    37  8:04  1:50  1:00  113 1:15:08 14.5  1:25   95   30:26  9:49 1:56:02 
  106   2/3     349 Janis Wolbrink          Saugatuck          MI  61 F   127 12:01  2:44  1:00   92 1:09:36 15.7  1:03  116   32:30 10:29 1:56:09 
  107   4/9     215 Karla Brustad           Mendota Heights    MN  38 F   122 11:36  2:39  1:00   71 1:06:00 16.5  1:21  130   36:28 11:46 1:56:24 
  108   5/9     222 Jenny Coig              Shakopee           MN  38 F    53  8:30  1:56  1:00  108 1:12:55 15.0  0:55  121   33:14 10:44 1:56:33 
  109   9/9     238 Jake Gerl               Lakeville          MN  16 M   111 10:39  2:26  1:00  115 1:15:59 14.4  1:30   70   28:12  9:06 1:57:18 
  110   5/5     241 Heidi Grange            Lakeville          MN  43 F   109 10:35  2:25  1:00  117 1:16:08 14.3  2:32   59   27:16  8:48 1:57:31 
  111   7/7     287 Lauren McGillick        Lakeville          MN  16 F    89  9:43  2:13  1:00  133 1:20:55 13.5  0:46   35   25:18  8:10 1:57:40 
  112   6/9     342 Melissa Tapper          Eagan              MN  35 F   106 10:28  2:23  1:00  124 1:18:22 13.9  1:10   52   26:52  8:40 1:57:49 
  113   1/3     300 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  55 F   112 10:45  2:27  1:00  107 1:12:45 15.0  1:53  117   32:34 10:31 1:58:56 
  114   7/9     317 Steve Regli             Lakeville          MN  64 M    88  9:42  2:13  1:00   98 1:11:13 15.3  1:26  129   35:40 11:31 1:59:00 
  115   5/7     229 Brandon Dion            Farmington         MN  20 M    21  7:13  1:39  1:00  119 1:16:46 14.2  0:59  120   33:10 10:42 1:59:06 
  116   7/9     232 Denise Egner            Lakeville          MN  37 F    49  8:23  1:55  1:00  132 1:20:40 13.5  1:01   76   28:45  9:17 1:59:47 
  117   3/5     354 Janet Zimmer            Farmington         MN  48 F   128 12:06  2:45  1:00  105 1:12:25 15.1  0:57  124   33:46 10:54 2:00:13 
  118   7/7     259 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  57 M    35  8:03  1:50  1:00  129 1:19:17 13.8  1:41   92   30:18  9:47 2:00:18 
  119   2/3     331 Alice Sodergren         Apple Valley       MN  55 F   115 11:09  2:32  1:00  116 1:16:02 14.4  2:57  107   31:05 10:02 2:02:11 
  120   2/2     292 Candice Meyer           Bloomington        MN  34 F   108 10:31  2:24  1:00  123 1:18:12 14.0  2:21  102   30:42  9:55 2:02:44 
  121   6/7     254 Anthony Johnson         Eden Prairie       MN  20 M   120 11:27  2:37  1:00  127 1:18:50 13.9  1:00  106   31:03 10:01 2:03:18 
  122   7/7     210 Manfred Barrios         Golden Valley      MN  20 M   137 13:26  3:04  1:00  121 1:16:56 14.2  1:39   93   30:19  9:47 2:03:19 
  123   8/9     253 Lance Jeppson           Otsego             MN  37 M   125 11:54  2:43  1:00  112 1:15:04 14.5  3:24  118   32:38 10:32 2:03:59 
  124   3/3     313 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  61 F   129 12:07  2:46  1:00  125 1:18:41 13.9  1:07  109   31:32 10:11 2:04:26 
  125   3/3     235 Tammy Emick             Minnetonka         MN  55 F    94  9:56  2:16  1:00  128 1:18:53 13.8  0:48  126   33:54 10:57 2:04:30 
  126   4/5     257 Lori Johnson            Eagan              MN  47 F   130 12:14  2:47  1:00  109 1:14:10 14.7  3:22  125   33:49 10:55 2:04:33 
  127   9/9     233 Josh Egner              Lakeville          MN  39 M    72  9:05  2:04  1:00  136 1:25:15 12.8  1:44   75   28:44  9:16 2:05:46 
  128   1/1     322 Colleen Schreffler      Farmington         MN  40 F   102 10:08  2:19  1:00  111 1:14:39 14.6  4:29  134   38:52 12:33 2:09:07 
  129   8/9     277 Casey Linstad           Saint Paul         MN  35 F   103 10:09  2:19  1:00  114 1:15:56 14.4  3:16  133   38:49 12:32 2:09:08 
  130   7/7     310 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  52 F    97 10:00  2:17  1:00  131 1:19:26 13.7  2:11  131   37:59 12:15 2:10:35 
  131   4/4     321 Derek Schoenecker       Minnetonka         MN  26 M   105 10:13  2:20  1:00  137 1:26:00 12.7  2:21  122   33:18 10:45 2:12:51 
  132   5/5     230 Jody Dion               Farmington         MN  47 F    63  8:51  2:01  1:00  130 1:19:21 13.8  1:06  135   42:52 13:50 2:13:08 
  133   3/3     231 Christine Dummann       Richfield          MN  29 F   134 13:07  2:59  1:00  135 1:24:32 12.9  2:56  123   33:18 10:45 2:14:52 
  134   9/9     338 Jill Steffes            Farmington         MN  35 F   118 11:16  2:34  1:00  138 1:26:06 12.7  1:59  128   34:52 11:15 2:15:11 
  135  15/15    256 Greg Johnson            Eagan              MN  53 M     1  3:40  0:50  1:00  120 1:16:52 14.2  3:29  137   50:51 16:24 2:15:50 
  136   8/9     211 Jim Barthel             Dellwood           MN  69 M   121 11:32  2:38  1:00  122 1:16:59 14.2  3:59  136   43:40 14:05 2:17:09 
  137  10/10    240 Craig Giebel            Saint Paul         MN  45 M   138 15:49  3:36  1:00  134 1:24:23 12.9  0:57  132   38:39 12:28 2:20:47 
  138   9/9     214 Frederick Beseler       La Crosse          WI  61 M   123 11:39  2:39  1:00  101 1:11:32 15.3  2:03  138 1:01:58 20:00 2:28:10 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  358 Buss-u-up                                                                               0:29    1   22:46  7:21 1:29:58 
           Nathan Buss , Jeff Buss , Jacob Buss                   


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  360 KTK Triple Threat                                1  7:31  1:43  1:00    1   59:39 18.3  0:33    1   24:03  7:46 1:32:44 
           Katie Ebbighausen , Tami Strong , Kari Hartwell        
    2  363 MoBo                                             2  9:16  2:07  1:00    2 1:07:45 16.1  0:43    2   32:31 10:30 1:51:14 
           Molly Krehbiel , Molly Krehbiel , Bobbie Kunkel        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  362 K...cubed!                                       3  6:43  1:32  1:00    2   59:39 18.3  0:41    1   23:37  7:37 1:31:40 
           Elin Kairies , Coreen Kulvich , Brant Kairies          
    2  361 "Goetz-er Done"                                  5  7:57  1:49  1:00    1   55:55 19.5  0:34    3   27:14  8:47 1:32:38 
           Jim Kaiser , Dan Goetz , Megan Ekstrand                
    3  364 tMiddle age but moving                           6 10:41  2:26  1:00    3 1:05:02 16.8  0:36    5   28:42  9:16 1:45:59 
           Jane Meidl , Bruce Weber , Alisa Weber                 
    4  359 Team Trinomite                                   4  7:25  1:42  1:00    5 1:10:19 15.5  0:38    4   27:52  9:00 1:47:14 
           Jason Dugan , Shannon McCormick , Emily Fossey         
    5  357 Batman                                           2  6:40  1:31  1:00    4 1:08:41 15.9  0:32    7   32:59 10:39 1:49:51 
           Ben Johnson , Trey Hirt , Annie Arvidson               
    6  356 Family Strong                                    1  6:32  1:30  1:00    7 1:23:08 13.1  0:49    2   27:07  8:45 1:58:35 
           Nicholas Archambault , Kathryn Archambault , Hudson Da 
    7  365 The Full House                                   7 12:37  2:53  1:00    6 1:14:17 14.7  0:54    6   31:48 10:16 2:00:34 
           Michael Silverglate , Mark Paulsen , Shelly Paulsen    


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 225 Dan Corbett             Northfield         MN  46 M      2  7:36  1:44  1:00    1 1:01:19 17.8  2:32                            
 275 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  64 F      3 12:12  2:47  1:00    2 1:35:17 11.5                                  
 221 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  19 M      1  6:25  1:28  1:00                                                    
 263 Daniel Kieffer          St Paul            MN  26 M      4 31:53  7:15  1:00                                                    
 339 Philip Steffes          Waterville         MN  68 M                                                                             

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  369 Joyce Bourasso                                 48    1  7:20  1:40  1:00    1   51:46 21.1  1:22    1   21:58  7:06 1:23:24 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  212 Bill Benning            Lakeville          MN  54    1  8:53  2:02  1:00    1   56:28 19.3  1:02    1   25:01  8:05 1:32:23 
    2  288 Matt Mehlhorn           Lakeville          MN  22    2  9:48  2:14  1:00    2 1:00:43 18.0  0:40    2   25:33  8:15 1:37:42 
    3  246 Jordan Heller           Lakeville          MN  33    3 10:00  2:17  1:00    4 1:10:31 15.5  2:40    3   28:58  9:21 1:53:07 
    4  234 Tom Ekstrand            Woodbury           MN  51    4 11:59  2:44  1:00    3 1:06:41 16.4  2:21    4   32:21 10:26 1:54:20 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  322 Colleen Schreffler      Farmington         MN  40    1 10:08  2:19  1:00    1 1:14:39 14.6  4:29    1   38:52 12:33 2:09:07 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Greg Johnson            Eagan              MN  53 M    3:40  0:50 
    2 Winter Craig            Lakeville          MN  14 F    5:36  1:17 
    3 Olivia Anderson         Lakeville          MN  15 F    6:02  1:23 
    4 Jim Alme                Farmington         MN  43 M    6:07  1:24 
    5 Andy Carl               Woodbury           MN  56 M    6:14  1:25 
    6 Brennan Jensen          Lakeville          MN  13 M    6:14  1:25 
    7 Matt Craig              Lakeville          MN  13 M    6:15  1:26 
    8 Aiden Regan             Lakeville          MN  14 M    6:15  1:26 
    9 Tony Mosser             Lakeville          MN  43 M    6:19  1:27 
   10 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  19 M    6:25  1:28 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Lance Kuehn             Eagan              MN  33 M    2:43 402.0 
    2 Matt Perrine            Burnsville         MN  40 M   47:21 23.1 
    3 Eric Tessmer            Lakeville          MN  43 M   50:14 21.7 
    4 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63 M   50:21 21.7 
    5 Jim Nack                Madion Lake        MN  56 M   50:34 21.6 
    6 Joyce Bourasso                                 48 F   51:46 21.1 
    7 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  38 M   52:23 20.8 
    8 Steve Neuharth          Savage             MN  49 M   52:24 20.8 
    9 Tracy Serreyn           Burnsville         MN  52 F   52:56 20.6 
   10 John Zenner             Lakeville          MN  48 M   53:04 20.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Alex Cole               St. Louis Park     MN  24 M   18:47  6:04 
    2 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  38 M   19:53  6:25 
    3 Eric Tessmer            Lakeville          MN  43 M   20:35  6:39 
    4 Lance Kuehn             Eagan              MN  33 M   20:44  6:42 
    5 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49 M   21:30  6:56 
    6 Emma Weber              St Paul            MN  21 F   21:33  6:57 
    7 Loren Hatten            Hampton            MN  22 M   21:48  7:02 
    8 Joyce Bourasso                                 48 F   21:58  7:06 
    9 Blaize Kandler          Lakeville          MN  19 M   22:08  7:09 
   10 Michael Hlusak          Fridley            MN  39 M   22:08  7:09 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  311 Matt Perrine            Burnsville         MN  40   15  7:03  1:37  1:00    2   47:21 23.1         12   23:21  7:32 1:18:44 
    2  367 Eric Tessmer            Lakeville          MN  43   13  6:55  1:35  1:00    3   50:14 21.7  1:05    3   20:35  6:39 1:19:48 
    3  302 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  38    9  6:38  1:31  1:00    6   52:23 20.8  0:55    2   19:53  6:25 1:20:47 
    4  269 Lance Kuehn             Eagan              MN  33   43  8:39  1:58 50:00    1    2:43 402.0  0:55    4   20:44  6:42 1:23:00 
    5  303 Jim Nack                Madion Lake        MN  56   10  6:49  1:33  1:00    5   50:34 21.6  0:57   21   25:00  8:04 1:24:18 
    6  274 David Leard             Rosemount          MN  52   16  7:07  1:37  1:00   10   53:56 20.2  0:48   10   22:35  7:18 1:25:25 
    7  352 John Zenner             Lakeville          MN  48   20  7:15  1:39  1:00    8   53:04 20.6  1:07   14   24:00  7:45 1:26:25 
    8  307 Steve Neuharth          Savage             MN  49   17  7:12  1:39  1:00    7   52:24 20.8  1:04   24   25:11  8:08 1:26:50 
    9  301 Tony Mosser             Lakeville          MN  43    7  6:19  1:27  1:00   12   55:01 19.8  1:45   11   22:55  7:24 1:26:59 
   10  223 Alex Cole               St. Louis Park     MN  24   41  8:35  1:57  1:00   16   56:59 19.2  1:55    1   18:47  6:04 1:27:15 
   11  201 Jim Alme                Farmington         MN  43    2  6:07  1:24  1:00   13   55:05 19.8  1:00   16   24:14  7:49 1:27:25 
   12  325 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63   14  6:58  1:35  1:00    4   50:21 21.7  1:23   48   28:20  9:09 1:28:01 
   13  216 Andy Carl               Woodbury           MN  56    3  6:14  1:25  1:00    9   53:45 20.3  1:29   29   25:51  8:21 1:28:18 
   14  366 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49   29  8:04  1:50  1:00   15   56:38 19.3  1:36    5   21:30  6:56 1:28:46 
   15  308 Pat Oberembt            Eagan              MN  52   60  9:35  2:11  1:00   14   55:08 19.8  1:44   23   25:08  8:07 1:32:33 
   16  205 Josh Anderson           Eagan              MN  35   49  9:02  2:03  1:00   11   53:59 20.2  1:27   40   27:24  8:51 1:32:50 
   17  204 Erik Anderson           Lakeville          MN  30   25  7:59  1:49  1:00   19   58:24 18.7  0:57   19   24:39  7:58 1:32:58 
   18  295 Mike Meyer              Lakeville          MN  46   11  6:52  1:34  1:00   22   59:14 18.4  1:41   18   24:36  7:57 1:33:22 
   19  316 Aiden Regan             Lakeville          MN  14    6  6:15  1:26  0:01   53 1:06:04 16.5  0:35    9   22:16  7:11 1:35:10 
   20  213 Dave Berg               Lakeville          MN  50   33  8:06  1:51  1:00   21   58:59 18.5  0:56   35   26:29  8:33 1:35:28 
   21  305 Scott Nelson            Eagan              MN  55   24  7:56  1:49  1:00   27 1:00:36 18.0  1:20   32   26:17  8:29 1:37:07 
   22  279 Brian Lockwood          Lakeville          MN  35   35  8:10  1:52  1:00   20   58:59 18.5  1:34   44   27:52  9:00 1:37:34 
   23  237 Jim Gaubert             Eagan              MN  50   22  7:39  1:45  1:00   29 1:01:07 17.9  1:47   34   26:20  8:30 1:37:51 
   24  333 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  33   46  8:55  2:02  1:00   24   59:28 18.4  1:27   38   27:16  8:48 1:38:05 
   25  280 Frank Lombardo          Lakeville          MN  62   32  8:05  1:51  1:00   28 1:00:47 18.0  1:50   41   27:34  8:54 1:39:15 
   26  267 Jason Klema             Maple Grove        MN  41   54  9:07  2:05  1:00   34 1:02:24 17.5  1:42   26   25:19  8:10 1:39:32 
   27  283 Derek Marks             Amery              WI  31   47  8:57  2:02  1:00   39 1:03:06 17.3  1:10   28   25:46  8:19 1:39:57 
   28  243 Alex Grotenhuis         Lakeville          MN  40   31  8:05  1:51  1:00   23   59:26 18.4  1:49   54   29:48  9:37 1:40:07 
   29  262 Peter Kaul              Eagan              MN  50   56  9:16  2:07  1:00   35 1:02:40 17.4  1:39   27   25:35  8:15 1:40:09 
   30  319 Thomas Reuder           Burnsville         MN  52   76 11:16  2:34  1:00   32 1:01:50 17.7  1:11   20   24:58  8:04 1:40:13 
   31  258 Mark Johnson            Saint Paul         MN  51   73 10:48  2:28  1:00   17   57:43 18.9  1:28   65   30:28  9:50 1:41:26 
   32  218 Jason Carter            Bloomington        MN  42   36  8:11  1:52  1:00   49 1:05:48 16.6  1:23   22   25:06  8:06 1:41:27 
   33  261 Blaize Kandler          Lakeville          MN  19   27  8:02  1:50  1:00   65 1:09:38 15.7  0:46    7   22:08  7:09 1:41:32 
   34  353 Erv Zimmer              Farmington         MN  48   75 11:12  2:33  1:00   38 1:02:59 17.3  1:30   25   25:12  8:08 1:41:51 
   35  206 Lance Anderson          Prior Lake         MN  37   37  8:13  1:53  1:00   30 1:01:14 17.8  1:47   57   29:51  9:38 1:42:04 
   36  337 Paul Stearns            St. Paul           MN  57   34  8:09  1:51  1:00   42 1:03:54 17.1  2:15   37   26:57  8:42 1:42:13 
   37  286 Tyler Mathison          Saint Charles      MN  15   69 10:07  2:18  1:00   37 1:02:53 17.4  0:32   45   27:55  9:01 1:42:24 
   38  328 Mark Severson           Eagan              MN  56   63  9:48  2:14  1:00   26 1:00:17 18.1  1:48   59   29:52  9:38 1:42:43 
   39  265 Dan Klausner            Eagan              MN  52   87 13:18  3:02  1:00   18   58:17 18.7  1:00   53   29:19  9:28 1:42:52 
   40  239 Charles Gerten          Inver Grove Height MN  21   45  8:45  2:00  1:00   64 1:09:32 15.7  0:45   13   23:46  7:40 1:43:47 
   41  351 Hoon Yu                 Farmington         MN  47   50  9:02  2:04  1:00   40 1:03:20 17.2  2:14   47   28:13  9:07 1:43:48 
   42  244 Loren Hatten            Hampton            MN  22   12  6:54  1:35  1:00   62 1:09:04 15.8  5:05    6   21:48  7:02 1:43:49 
   43  324 Kurt Schultz            Lakeville          MN  53   57  9:20  2:08  1:00   25 1:00:08 18.2  2:01   75   31:37 10:12 1:44:06 
   44  247 Michael Hlusak          Fridley            MN  39   84 12:53  2:56  1:00   56 1:07:13 16.2  1:32    8   22:08  7:09 1:44:45 
   45  220 James Castle            Edina              MN  52   59  9:30  2:10  1:00   45 1:04:16 17.0  2:43   39   27:18  8:49 1:44:46 
   46  343 Dustin Taylor           Minneapolis        MN  43   71 10:28  2:23  1:00   33 1:01:54 17.6  1:10   72   30:56  9:59 1:45:27 
   47  289 Andy Meidl              Lakeville          MN  26   74 10:51  2:28  1:00   58 1:08:35 15.9  1:01   15   24:07  7:47 1:45:33 
   48  344 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  50   42  8:37  1:58  1:00   43 1:03:56 17.1  1:55   60   30:14  9:45 1:45:40 
   49  224 Craig Cole              Lakeville          MN  48   40  8:34  1:57  1:00   46 1:04:19 17.0  1:51   69   30:41  9:54 1:46:24 
   50  245 Mark Hatten             Hampton            MN  49   26  8:02  1:50  1:00   54 1:06:19 16.5  2:36   49   28:31  9:12 1:46:26 
   51  278 Curt Lockman            Lakeville          MN  35   39  8:26  1:55  1:00   50 1:05:52 16.6  1:22   71   30:49  9:57 1:47:28 
   52  355 Zeb Zimmer              Farmington         MN  15   85 13:05  2:59  1:00   47 1:04:32 16.9  1:12   42   27:40  8:56 1:47:28 
   53  284 James Martenson         Rochester          MN  61   53  9:06  2:05  1:00   41 1:03:40 17.2  2:01   77   31:43 10:14 1:47:29 
   54  266 Nathaniel Klausner      Eagan              MN  14   66  9:59  2:16  1:00   60 1:08:46 15.9  0:56   36   26:54  8:41 1:47:34 
   55  217 Greg Carlson            Shoreview          MN  66   38  8:23  1:55  1:00   52 1:06:03 16.5  1:35   67   30:39  9:54 1:47:39 
   56  226 Matt Craig              Lakeville          MN  13    5  6:15  1:26  1:00   72 1:12:23 15.1  0:33   43   27:51  8:59 1:48:00 
   57  304 William Nehart          Apple Valley       MN  62   52  9:05  2:04  1:00   48 1:05:28 16.7  2:43   66   30:36  9:52 1:48:51 
   58  290 Richard Meidl           Lakeville          MN  57   68 10:06  2:18  1:00   36 1:02:43 17.4  2:25   79   33:03 10:40 1:49:16 
   59  309 Alex Parker             Apple Valley       MN  53   67 10:01  2:17  1:00   51 1:05:54 16.6  2:02   68   30:41  9:54 1:49:37 
   60  270 Mike Kulhanek           Farmington         MN  43   44  8:45  2:00  1:00   55 1:06:52 16.3  1:47   76   31:40 10:13 1:50:03 
   61  281 Stuart MacDonald        Lakeville          MN  49   19  7:14  1:39  1:00   67 1:11:05 15.4  1:44   51   29:06  9:23 1:50:07 
   62  312 Todd Peterson           Maple Grove        MN  30   58  9:23  2:08  1:00   73 1:12:38 15.0  1:18   30   25:57  8:22 1:50:15 
   63  330 Zak Skaudis             Apple Valley       MN  22   64  9:56  2:16  1:00   63 1:09:20 15.8  1:16   52   29:19  9:28 1:50:50 
   64  320 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  62   55  9:09  2:05  1:00   44 1:03:57 17.1  2:14   82   34:35 11:10 1:50:52 
   65  252 Brennan Jensen          Lakeville          MN  13    4  6:14  1:25  0:59   83 1:18:48 13.9  0:32   17   24:24  7:53 1:50:56 
   66  326 Todd Sellner            Farmington         MN  52   62  9:46  2:13  1:00   57 1:07:31 16.2  3:34   74   31:32 10:11 1:53:22 
   67  298 Chris Moldan            Apple Valley       MN  33   48  8:58  2:03  1:00   70 1:11:38 15.2  2:09   58   29:51  9:38 1:53:35 
   68  345 Mitchel Vandermey       Minneapolis        MN  26   65  9:56  2:16  1:00   78 1:16:09 14.3  0:36   31   25:58  8:23 1:53:38 
   69  291 Zach Meidl              Lakeville          MN  26   81 11:39  2:39  1:00   61 1:09:00 15.8  2:12   56   29:50  9:38 1:53:40 
   70  299 Daniel Moldan           Plymouth           MN  31   83 12:31  2:51  1:00   59 1:08:41 15.9  1:44   55   29:49  9:37 1:53:44 
   71  208 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  38   23  7:46  1:46  1:00   71 1:12:14 15.1  2:15   70   30:44  9:55 1:53:58 
   72  297 Michael Mishler         Richfield          MN  31   77 11:19  2:35  1:00   66 1:09:47 15.6  2:05   63   30:23  9:48 1:54:33 
   73  276 Austin Leverty          Lakeville          MN  19   86 13:11  3:00         74 1:14:28 14.7  1:25   33   26:18  8:29 1:55:19 
   74  348 Dan Willett             Bloomington        MN  50   30  8:04  1:50  1:00   76 1:15:08 14.5  1:25   64   30:26  9:49 1:56:02 
   75  238 Jake Gerl               Lakeville          MN  16   72 10:39  2:26  1:00   77 1:15:59 14.4  1:30   46   28:12  9:06 1:57:18 
   76  317 Steve Regli             Lakeville          MN  64   61  9:42  2:13  1:00   68 1:11:13 15.3  1:26   83   35:40 11:31 1:59:00 
   77  229 Brandon Dion            Farmington         MN  20   18  7:13  1:39  1:00   79 1:16:46 14.2  0:59   80   33:10 10:42 1:59:06 
   78  259 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  57   28  8:03  1:50  1:00   85 1:19:17 13.8  1:41   61   30:18  9:47 2:00:18 
   79  254 Anthony Johnson         Eden Prairie       MN  20   78 11:27  2:37  1:00   84 1:18:50 13.9  1:00   73   31:03 10:01 2:03:18 
   80  210 Manfred Barrios         Golden Valley      MN  20   88 13:26  3:04  1:00   81 1:16:56 14.2  1:39   62   30:19  9:47 2:03:19 
   81  253 Lance Jeppson           Otsego             MN  37   82 11:54  2:43  1:00   75 1:15:04 14.5  3:24   78   32:38 10:32 2:03:59 
   82  233 Josh Egner              Lakeville          MN  39   51  9:05  2:04  1:00   87 1:25:15 12.8  1:44   50   28:44  9:16 2:05:46 
   83  321 Derek Schoenecker       Minnetonka         MN  26   70 10:13  2:20  1:00   88 1:26:00 12.7  2:21   81   33:18 10:45 2:12:51 
   84  256 Greg Johnson            Eagan              MN  53    1  3:40  0:50  1:00   80 1:16:52 14.2  3:29   86   50:51 16:24 2:15:50 
   85  211 Jim Barthel             Dellwood           MN  69   79 11:32  2:38  1:00   82 1:16:59 14.2  3:59   85   43:40 14:05 2:17:09 
   86  240 Craig Giebel            Saint Paul         MN  45   89 15:49  3:36  1:00   86 1:24:23 12.9  0:57   84   38:39 12:28 2:20:47 
   87  214 Frederick Beseler       La Crosse          WI  61   80 11:39  2:39  1:00   69 1:11:32 15.3  2:03   87 1:01:58 20:00 2:28:10 
       225 Dan Corbett             Northfield         MN  46   21  7:36  1:44  1:00   31 1:01:19 17.8  2:32                            
       221 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  19    8  6:25  1:28  1:00                                                    
       263 Daniel Kieffer          St Paul            MN  26   90 31:53  7:15  1:00                                                    
       339 Philip Steffes          Waterville         MN  68                                                                           

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Tracy Serreyn           Burnsville         MN  52    3  7:06  1:37  1:00    1   52:56 20.6  0:46    2   22:47  7:21 1:24:34 
    2  336 Katy Starfield          Prior Lake         MN  40   21  9:02  2:04  1:00    2   53:25 20.4  1:01    3   22:58  7:25 1:27:25 
    3  346 Emma Weber              St Paul            MN  21   23  9:07  2:05  1:00    5 1:00:48 18.0  1:23    1   21:33  6:57 1:33:49 
    4  332 Erin Sontowski          Chanhassen         MN  31    9  8:07  1:51  1:00    6 1:01:23 17.8  0:54    5   24:11  7:48 1:35:33 
    5  260 Amanda Jorgenson        Minneapolis        MN  35   14  8:28  1:56  1:00    3   57:45 18.9  1:28   17   27:15  8:48 1:35:55 
    6  293 Jessie Meyer            Lakeville          MN  36    5  7:22  1:41  1:00    7 1:01:31 17.8  0:44   10   26:09  8:26 1:36:44 
    7  207 Olivia Anderson         Lakeville          MN  15    2  6:02  1:23  1:00   20 1:07:08 16.3  0:29    4   23:57  7:44 1:38:33 
    8  268 Selina Kolsrud          Savage             MN  38    8  7:55  1:48  1:00   11 1:02:28 17.5  1:00   11   26:23  8:31 1:38:44 
    9  306 Renee Neuharth          Savage             MN  47    7  7:41  1:45  1:00    4   59:48 18.3  1:47   24   29:06  9:24 1:39:21 
   10  323 Alyssa Schultz          Richfield          MN  27   18  8:37  1:58  1:00    9 1:02:13 17.6  2:04    9   25:35  8:16 1:39:28 
   11  318 Pam Reimer              Eden Prairie       MN  54   24  9:28  2:09  1:00   16 1:04:09 17.0  1:15    6   24:29  7:54 1:40:19 
   12  202 Deb Anderson            Lakeville          MN  60   26  9:34  2:11  1:00    8 1:02:13 17.6  1:24   12   26:34  8:35 1:40:42 
   13  248 Anne Hoeschen           Freeport           MN  42   22  9:05  2:04  1:00   10 1:02:15 17.5  0:57   20   28:07  9:04 1:41:23 
   14  249 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  18   16  8:31  1:56  1:00   12 1:02:34 17.5  1:28   21   28:07  9:05 1:41:38 
   15  227 Winter Craig            Lakeville          MN  14    1  5:36  1:17  1:00   24 1:09:33 15.7  0:40   13   26:41  8:37 1:43:28 
   16  272 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  51    4  7:08  1:38  1:00   17 1:04:51 16.8  1:18   25   29:29  9:31 1:43:46 
   17  285 Melissa Mathison        Saint Charles      MN  40   36 10:35  2:25  1:00   13 1:02:37 17.4  0:40   26   29:46  9:37 1:44:38 
   18  282 Nancy Marian            Burnsville         MN  53   11  8:22  1:54  1:00   14 1:03:44 17.1  1:45   27   30:00  9:41 1:44:49 
   19  228 Mary Crookston          Lakeville          MN  52   25  9:31  2:10  1:00   15 1:04:00 17.1  2:33   19   28:00  9:02 1:45:03 
   20  296 Natalie Meyer           Lakeville          MN  16    6  7:23  1:41  1:00   22 1:08:33 15.9  1:49   15   27:05  8:45 1:45:49 
   21  341 Elizabeth Swenson       Lakeville          MN  15   10  8:16  1:53  1:00   27 1:11:19 15.3  0:47    7   24:49  8:01 1:46:10 
   22  329 Abi Skaudis             Apple Valley       MN  18   17  8:34  1:57  1:00   19 1:06:10 16.5  0:38   28   30:30  9:51 1:46:51 
   23  294 Lisa Meyer              Lakeville          MN  47   27  9:34  2:11  1:00   21 1:08:15 16.0  1:21   16   27:09  8:46 1:47:17 
   24  219 Katie Carter            Bloomington        MN  42   32 10:11  2:19  1:00   26 1:10:35 15.5  1:36   22   28:19  9:09 1:51:39 
   25  334 Penny Springer          Prior Lake         MN  52   13  8:28  1:56  1:00   23 1:09:03 15.8  1:10   33   32:03 10:21 1:51:43 
   26  273 Brittany Laskowski      St. Paul,          MN  28   20  8:58  2:03  1:00   28 1:11:31 15.3  0:59   32   32:01 10:20 1:54:28 
   27  349 Janis Wolbrink          Saugatuck          MI  61   41 12:01  2:44  1:00   25 1:09:36 15.7  1:03   34   32:30 10:29 1:56:09 
   28  215 Karla Brustad           Mendota Heights    MN  38   40 11:36  2:39  1:00   18 1:06:00 16.5  1:21   42   36:28 11:46 1:56:24 
   29  222 Jenny Coig              Shakopee           MN  38   15  8:30  1:56  1:00   31 1:12:55 15.0  0:55   36   33:14 10:44 1:56:33 
   30  241 Heidi Grange            Lakeville          MN  43   35 10:35  2:25  1:00   35 1:16:08 14.3  2:32   18   27:16  8:48 1:57:31 
   31  287 Lauren McGillick        Lakeville          MN  16   28  9:43  2:13  1:00   43 1:20:55 13.5  0:46    8   25:18  8:10 1:57:40 
   32  342 Melissa Tapper          Eagan              MN  35   33 10:28  2:23  1:00   37 1:18:22 13.9  1:10   14   26:52  8:40 1:57:49 
   33  300 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  55   37 10:45  2:27  1:00   30 1:12:45 15.0  1:53   35   32:34 10:31 1:58:56 
   34  232 Denise Egner            Lakeville          MN  37   12  8:23  1:55  1:00   42 1:20:40 13.5  1:01   23   28:45  9:17 1:59:47 
   35  354 Janet Zimmer            Farmington         MN  48   42 12:06  2:45  1:00   29 1:12:25 15.1  0:57   38   33:46 10:54 2:00:13 
   36  331 Alice Sodergren         Apple Valley       MN  55   38 11:09  2:32  1:00   34 1:16:02 14.4  2:57   30   31:05 10:02 2:02:11 
   37  292 Candice Meyer           Bloomington        MN  34   34 10:31  2:24  1:00   36 1:18:12 14.0  2:21   29   30:42  9:55 2:02:44 
   38  313 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  61   43 12:07  2:46  1:00   38 1:18:41 13.9  1:07   31   31:32 10:11 2:04:26 
   39  235 Tammy Emick             Minnetonka         MN  55   29  9:56  2:16  1:00   39 1:18:53 13.8  0:48   40   33:54 10:57 2:04:30 
   40  257 Lori Johnson            Eagan              MN  47   45 12:14  2:47  1:00   32 1:14:10 14.7  3:22   39   33:49 10:55 2:04:33 
   41  277 Casey Linstad           Saint Paul         MN  35   31 10:09  2:19  1:00   33 1:15:56 14.4  3:16   44   38:49 12:32 2:09:08 
   42  310 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  52   30 10:00  2:17  1:00   41 1:19:26 13.7  2:11   43   37:59 12:15 2:10:35 
   43  230 Jody Dion               Farmington         MN  47   19  8:51  2:01  1:00   40 1:19:21 13.8  1:06   45   42:52 13:50 2:13:08 
   44  231 Christine Dummann       Richfield          MN  29   46 13:07  2:59  1:00   44 1:24:32 12.9  2:56   37   33:18 10:45 2:14:52 
   45  338 Jill Steffes            Farmington         MN  35   39 11:16  2:34  1:00   45 1:26:06 12.7  1:59   41   34:52 11:15 2:15:11 
       275 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  64   44 12:12  2:47  1:00   46 1:35:17 11.5                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 Aiden Regan             Lakeville          MN  14    3  6:15  1:26  0:01    3 1:06:04 16.5  0:35    2   22:16  7:11 1:35:10 
    2  261 Blaize Kandler          Lakeville          MN  19    5  8:02  1:50  1:00    5 1:09:38 15.7  0:46    1   22:08  7:09 1:41:32 
    3  286 Tyler Mathison          Saint Charles      MN  15    7 10:07  2:18  1:00    1 1:02:53 17.4  0:32    8   27:55  9:01 1:42:24 
    4  355 Zeb Zimmer              Farmington         MN  15    9 13:05  2:59  1:00    2 1:04:32 16.9  1:12    6   27:40  8:56 1:47:28 
    5  266 Nathaniel Klausner      Eagan              MN  14    6  9:59  2:16  1:00    4 1:08:46 15.9  0:56    5   26:54  8:41 1:47:34 
    6  226 Matt Craig              Lakeville          MN  13    2  6:15  1:26  1:00    6 1:12:23 15.1  0:33    7   27:51  8:59 1:48:00 
    7  252 Brennan Jensen          Lakeville          MN  13    1  6:14  1:25  0:59    9 1:18:48 13.9  0:32    3   24:24  7:53 1:50:56 
    8  276 Austin Leverty          Lakeville          MN  19   10 13:11  3:00          7 1:14:28 14.7  1:25    4   26:18  8:29 1:55:19 
    9  238 Jake Gerl               Lakeville          MN  16    8 10:39  2:26  1:00    8 1:15:59 14.4  1:30    9   28:12  9:06 1:57:18 
       221 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  19    4  6:25  1:28  1:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  207 Olivia Anderson         Lakeville          MN  15    2  6:02  1:23  1:00    3 1:07:08 16.3  0:29    1   23:57  7:44 1:38:33 
    2  249 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  18    5  8:31  1:56  1:00    1 1:02:34 17.5  1:28    6   28:07  9:05 1:41:38 
    3  227 Winter Craig            Lakeville          MN  14    1  5:36  1:17  1:00    5 1:09:33 15.7  0:40    4   26:41  8:37 1:43:28 
    4  296 Natalie Meyer           Lakeville          MN  16    3  7:23  1:41  1:00    4 1:08:33 15.9  1:49    5   27:05  8:45 1:45:49 
    5  341 Elizabeth Swenson       Lakeville          MN  15    4  8:16  1:53  1:00    6 1:11:19 15.3  0:47    2   24:49  8:01 1:46:10 
    6  329 Abi Skaudis             Apple Valley       MN  18    6  8:34  1:57  1:00    2 1:06:10 16.5  0:38    7   30:30  9:51 1:46:51 
    7  287 Lauren McGillick        Lakeville          MN  16    7  9:43  2:13  1:00    7 1:20:55 13.5  0:46    3   25:18  8:10 1:57:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  223 Alex Cole               St. Louis Park     MN  24    3  8:35  1:57  1:00    1   56:59 19.2  1:55    1   18:47  6:04 1:27:15 
    2  239 Charles Gerten          Inver Grove Height MN  21    4  8:45  2:00  1:00    4 1:09:32 15.7  0:45    3   23:46  7:40 1:43:47 
    3  244 Loren Hatten            Hampton            MN  22    1  6:54  1:35  1:00    2 1:09:04 15.8  5:05    2   21:48  7:02 1:43:49 
    4  330 Zak Skaudis             Apple Valley       MN  22    5  9:56  2:16  1:00    3 1:09:20 15.8  1:16    4   29:19  9:28 1:50:50 
    5  229 Brandon Dion            Farmington         MN  20    2  7:13  1:39  1:00    5 1:16:46 14.2  0:59    7   33:10 10:42 1:59:06 
    6  254 Anthony Johnson         Eden Prairie       MN  20    6 11:27  2:37  1:00    7 1:18:50 13.9  1:00    6   31:03 10:01 2:03:18 
    7  210 Manfred Barrios         Golden Valley      MN  20    7 13:26  3:04  1:00    6 1:16:56 14.2  1:39    5   30:19  9:47 2:03:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  346 Emma Weber              St Paul            MN  21    1  9:07  2:05  1:00    1 1:00:48 18.0  1:23    1   21:33  6:57 1:33:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  289 Andy Meidl              Lakeville          MN  26    3 10:51  2:28  1:00    1 1:08:35 15.9  1:01    1   24:07  7:47 1:45:33 
    2  345 Mitchel Vandermey       Minneapolis        MN  26    1  9:56  2:16  1:00    3 1:16:09 14.3  0:36    2   25:58  8:23 1:53:38 
    3  291 Zach Meidl              Lakeville          MN  26    4 11:39  2:39  1:00    2 1:09:00 15.8  2:12    3   29:50  9:38 1:53:40 
    4  321 Derek Schoenecker       Minnetonka         MN  26    2 10:13  2:20  1:00    4 1:26:00 12.7  2:21    4   33:18 10:45 2:12:51 
       263 Daniel Kieffer          St Paul            MN  26    5 31:53  7:15  1:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  323 Alyssa Schultz          Richfield          MN  27    1  8:37  1:58  1:00    1 1:02:13 17.6  2:04    1   25:35  8:16 1:39:28 
    2  273 Brittany Laskowski      St. Paul,          MN  28    2  8:58  2:03  1:00    2 1:11:31 15.3  0:59    2   32:01 10:20 1:54:28 
    3  231 Christine Dummann       Richfield          MN  29    3 13:07  2:59  1:00    3 1:24:32 12.9  2:56    3   33:18 10:45 2:14:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  269 Lance Kuehn             Eagan              MN  33    2  8:39  1:58 50:00    1    2:43 402.0  0:55    1   20:44  6:42 1:23:00 
    2  204 Erik Anderson           Lakeville          MN  30    1  7:59  1:49  1:00    2   58:24 18.7  0:57    2   24:39  7:58 1:32:58 
    3  333 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  33    3  8:55  2:02  1:00    3   59:28 18.4  1:27    5   27:16  8:48 1:38:05 
    4  283 Derek Marks             Amery              WI  31    4  8:57  2:02  1:00    4 1:03:06 17.3  1:10    3   25:46  8:19 1:39:57 
    5  312 Todd Peterson           Maple Grove        MN  30    6  9:23  2:08  1:00    8 1:12:38 15.0  1:18    4   25:57  8:22 1:50:15 
    6  298 Chris Moldan            Apple Valley       MN  33    5  8:58  2:03  1:00    7 1:11:38 15.2  2:09    7   29:51  9:38 1:53:35 
    7  299 Daniel Moldan           Plymouth           MN  31    8 12:31  2:51  1:00    5 1:08:41 15.9  1:44    6   29:49  9:37 1:53:44 
    8  297 Michael Mishler         Richfield          MN  31    7 11:19  2:35  1:00    6 1:09:47 15.6  2:05    8   30:23  9:48 1:54:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  332 Erin Sontowski          Chanhassen         MN  31    1  8:07  1:51  1:00    1 1:01:23 17.8  0:54    1   24:11  7:48 1:35:33 
    2  292 Candice Meyer           Bloomington        MN  34    2 10:31  2:24  1:00    2 1:18:12 14.0  2:21    2   30:42  9:55 2:02:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  302 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  38    1  6:38  1:31  1:00    1   52:23 20.8  0:55    1   19:53  6:25 1:20:47 
    2  205 Josh Anderson           Eagan              MN  35    6  9:02  2:03  1:00    2   53:59 20.2  1:27    3   27:24  8:51 1:32:50 
    3  279 Brian Lockwood          Lakeville          MN  35    3  8:10  1:52  1:00    3   58:59 18.5  1:34    4   27:52  9:00 1:37:34 
    4  206 Lance Anderson          Prior Lake         MN  37    4  8:13  1:53  1:00    4 1:01:14 17.8  1:47    6   29:51  9:38 1:42:04 
    5  247 Michael Hlusak          Fridley            MN  39    9 12:53  2:56  1:00    6 1:07:13 16.2  1:32    2   22:08  7:09 1:44:45 
    6  278 Curt Lockman            Lakeville          MN  35    5  8:26  1:55  1:00    5 1:05:52 16.6  1:22    8   30:49  9:57 1:47:28 
    7  208 Cullin Bachmeier        Lakeville          MN  38    2  7:46  1:46  1:00    7 1:12:14 15.1  2:15    7   30:44  9:55 1:53:58 
    8  253 Lance Jeppson           Otsego             MN  37    8 11:54  2:43  1:00    8 1:15:04 14.5  3:24    9   32:38 10:32 2:03:59 
    9  233 Josh Egner              Lakeville          MN  39    7  9:05  2:04  1:00    9 1:25:15 12.8  1:44    5   28:44  9:16 2:05:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  260 Amanda Jorgenson        Minneapolis        MN  35    4  8:28  1:56  1:00    1   57:45 18.9  1:28    4   27:15  8:48 1:35:55 
    2  293 Jessie Meyer            Lakeville          MN  36    1  7:22  1:41  1:00    2 1:01:31 17.8  0:44    1   26:09  8:26 1:36:44 
    3  268 Selina Kolsrud          Savage             MN  38    2  7:55  1:48  1:00    3 1:02:28 17.5  1:00    2   26:23  8:31 1:38:44 
    4  215 Karla Brustad           Mendota Heights    MN  38    9 11:36  2:39  1:00    4 1:06:00 16.5  1:21    8   36:28 11:46 1:56:24 
    5  222 Jenny Coig              Shakopee           MN  38    5  8:30  1:56  1:00    5 1:12:55 15.0  0:55    6   33:14 10:44 1:56:33 
    6  342 Melissa Tapper          Eagan              MN  35    7 10:28  2:23  1:00    7 1:18:22 13.9  1:10    3   26:52  8:40 1:57:49 
    7  232 Denise Egner            Lakeville          MN  37    3  8:23  1:55  1:00    8 1:20:40 13.5  1:01    5   28:45  9:17 1:59:47 
    8  277 Casey Linstad           Saint Paul         MN  35    6 10:09  2:19  1:00    6 1:15:56 14.4  3:16    9   38:49 12:32 2:09:08 
    9  338 Jill Steffes            Farmington         MN  35    8 11:16  2:34  1:00    9 1:26:06 12.7  1:59    7   34:52 11:15 2:15:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  311 Matt Perrine            Burnsville         MN  40    4  7:03  1:37  1:00    1   47:21 23.1          3   23:21  7:32 1:18:44 
    2  367 Eric Tessmer            Lakeville          MN  43    3  6:55  1:35  1:00    2   50:14 21.7  1:05    1   20:35  6:39 1:19:48 
    3  301 Tony Mosser             Lakeville          MN  43    2  6:19  1:27  1:00    3   55:01 19.8  1:45    2   22:55  7:24 1:26:59 
    4  201 Jim Alme                Farmington         MN  43    1  6:07  1:24  1:00    4   55:05 19.8  1:00    4   24:14  7:49 1:27:25 
    5  267 Jason Klema             Maple Grove        MN  41    8  9:07  2:05  1:00    7 1:02:24 17.5  1:42    6   25:19  8:10 1:39:32 
    6  243 Alex Grotenhuis         Lakeville          MN  40    5  8:05  1:51  1:00    5   59:26 18.4  1:49    7   29:48  9:37 1:40:07 
    7  218 Jason Carter            Bloomington        MN  42    6  8:11  1:52  1:00    8 1:05:48 16.6  1:23    5   25:06  8:06 1:41:27 
    8  343 Dustin Taylor           Minneapolis        MN  43    9 10:28  2:23  1:00    6 1:01:54 17.6  1:10    8   30:56  9:59 1:45:27 
    9  270 Mike Kulhanek           Farmington         MN  43    7  8:45  2:00  1:00    9 1:06:52 16.3  1:47    9   31:40 10:13 1:50:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  336 Katy Starfield          Prior Lake         MN  40    1  9:02  2:04  1:00    1   53:25 20.4  1:01    1   22:58  7:25 1:27:25 
    2  248 Anne Hoeschen           Freeport           MN  42    2  9:05  2:04  1:00    2 1:02:15 17.5  0:57    3   28:07  9:04 1:41:23 
    3  285 Melissa Mathison        Saint Charles      MN  40    5 10:35  2:25  1:00    3 1:02:37 17.4  0:40    5   29:46  9:37 1:44:38 
    4  219 Katie Carter            Bloomington        MN  42    3 10:11  2:19  1:00    4 1:10:35 15.5  1:36    4   28:19  9:09 1:51:39 
    5  241 Heidi Grange            Lakeville          MN  43    4 10:35  2:25  1:00    5 1:16:08 14.3  2:32    2   27:16  8:48 1:57:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  352 John Zenner             Lakeville          MN  48    4  7:15  1:39  1:00    2   53:04 20.6  1:07    2   24:00  7:45 1:26:25 
    2  307 Steve Neuharth          Savage             MN  49    2  7:12  1:39  1:00    1   52:24 20.8  1:04    4   25:11  8:08 1:26:50 
    3  366 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49    7  8:04  1:50  1:00    3   56:38 19.3  1:36    1   21:30  6:56 1:28:46 
    4  295 Mike Meyer              Lakeville          MN  46    1  6:52  1:34  1:00    4   59:14 18.4  1:41    3   24:36  7:57 1:33:22 
    5  353 Erv Zimmer              Farmington         MN  48   10 11:12  2:33  1:00    6 1:02:59 17.3  1:30    5   25:12  8:08 1:41:51 
    6  351 Hoon Yu                 Farmington         MN  47    9  9:02  2:04  1:00    7 1:03:20 17.2  2:14    6   28:13  9:07 1:43:48 
    7  224 Craig Cole              Lakeville          MN  48    8  8:34  1:57  1:00    8 1:04:19 17.0  1:51    9   30:41  9:54 1:46:24 
    8  245 Mark Hatten             Hampton            MN  49    6  8:02  1:50  1:00    9 1:06:19 16.5  2:36    7   28:31  9:12 1:46:26 
    9  281 Stuart MacDonald        Lakeville          MN  49    3  7:14  1:39  1:00   10 1:11:05 15.4  1:44    8   29:06  9:23 1:50:07 
   10  240 Craig Giebel            Saint Paul         MN  45   11 15:49  3:36  1:00   11 1:24:23 12.9  0:57   10   38:39 12:28 2:20:47 
       225 Dan Corbett             Northfield         MN  46    5  7:36  1:44  1:00    5 1:01:19 17.8  2:32                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Renee Neuharth          Savage             MN  47    1  7:41  1:45  1:00    1   59:48 18.3  1:47    2   29:06  9:24 1:39:21 
    2  294 Lisa Meyer              Lakeville          MN  47    3  9:34  2:11  1:00    2 1:08:15 16.0  1:21    1   27:09  8:46 1:47:17 
    3  354 Janet Zimmer            Farmington         MN  48    4 12:06  2:45  1:00    3 1:12:25 15.1  0:57    3   33:46 10:54 2:00:13 
    4  257 Lori Johnson            Eagan              MN  47    5 12:14  2:47  1:00    4 1:14:10 14.7  3:22    4   33:49 10:55 2:04:33 
    5  230 Jody Dion               Farmington         MN  47    2  8:51  2:01  1:00    5 1:19:21 13.8  1:06    5   42:52 13:50 2:13:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  274 David Leard             Rosemount          MN  52    2  7:07  1:37  1:00    1   53:56 20.2  0:48    1   22:35  7:18 1:25:25 
    2  308 Pat Oberembt            Eagan              MN  52   10  9:35  2:11  1:00    2   55:08 19.8  1:44    3   25:08  8:07 1:32:33 
    3  213 Dave Berg               Lakeville          MN  50    5  8:06  1:51  1:00    5   58:59 18.5  0:56    6   26:29  8:33 1:35:28 
    4  237 Jim Gaubert             Eagan              MN  50    3  7:39  1:45  1:00    7 1:01:07 17.9  1:47    5   26:20  8:30 1:37:51 
    5  262 Peter Kaul              Eagan              MN  50    7  9:16  2:07  1:00    9 1:02:40 17.4  1:39    4   25:35  8:15 1:40:09 
    6  319 Thomas Reuder           Burnsville         MN  52   14 11:16  2:34  1:00    8 1:01:50 17.7  1:11    2   24:58  8:04 1:40:13 
    7  258 Mark Johnson            Saint Paul         MN  51   13 10:48  2:28  1:00    3   57:43 18.9  1:28   11   30:28  9:50 1:41:26 
    8  265 Dan Klausner            Eagan              MN  52   15 13:18  3:02  1:00    4   58:17 18.7  1:00    8   29:19  9:28 1:42:52 
    9  324 Kurt Schultz            Lakeville          MN  53    8  9:20  2:08  1:00    6 1:00:08 18.2  2:01   14   31:37 10:12 1:44:06 
   10  220 James Castle            Edina              MN  52    9  9:30  2:10  1:00   11 1:04:16 17.0  2:43    7   27:18  8:49 1:44:46 
   11  344 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  50    6  8:37  1:58  1:00   10 1:03:56 17.1  1:55    9   30:14  9:45 1:45:40 
   12  309 Alex Parker             Apple Valley       MN  53   12 10:01  2:17  1:00   12 1:05:54 16.6  2:02   12   30:41  9:54 1:49:37 
   13  326 Todd Sellner            Farmington         MN  52   11  9:46  2:13  1:00   13 1:07:31 16.2  3:34   13   31:32 10:11 1:53:22 
   14  348 Dan Willett             Bloomington        MN  50    4  8:04  1:50  1:00   14 1:15:08 14.5  1:25   10   30:26  9:49 1:56:02 
   15  256 Greg Johnson            Eagan              MN  53    1  3:40  0:50  1:00   15 1:16:52 14.2  3:29   15   50:51 16:24 2:15:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Tracy Serreyn           Burnsville         MN  52    1  7:06  1:37  1:00    1   52:56 20.6  0:46    1   22:47  7:21 1:24:34 
    2  318 Pam Reimer              Eden Prairie       MN  54    5  9:28  2:09  1:00    4 1:04:09 17.0  1:15    2   24:29  7:54 1:40:19 
    3  272 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  51    2  7:08  1:38  1:00    5 1:04:51 16.8  1:18    4   29:29  9:31 1:43:46 
    4  282 Nancy Marian            Burnsville         MN  53    3  8:22  1:54  1:00    2 1:03:44 17.1  1:45    5   30:00  9:41 1:44:49 
    5  228 Mary Crookston          Lakeville          MN  52    6  9:31  2:10  1:00    3 1:04:00 17.1  2:33    3   28:00  9:02 1:45:03 
    6  334 Penny Springer          Prior Lake         MN  52    4  8:28  1:56  1:00    6 1:09:03 15.8  1:10    6   32:03 10:21 1:51:43 
    7  310 Elizabeth Paulauskas    Lakeville          MN  52    7 10:00  2:17  1:00    7 1:19:26 13.7  2:11    7   37:59 12:15 2:10:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  303 Jim Nack                Madion Lake        MN  56    2  6:49  1:33  1:00    1   50:34 21.6  0:57    1   25:00  8:04 1:24:18 
    2  216 Andy Carl               Woodbury           MN  56    1  6:14  1:25  1:00    2   53:45 20.3  1:29    2   25:51  8:21 1:28:18 
    3  305 Scott Nelson            Eagan              MN  55    3  7:56  1:49  1:00    4 1:00:36 18.0  1:20    3   26:17  8:29 1:37:07 
    4  337 Paul Stearns            St. Paul           MN  57    5  8:09  1:51  1:00    6 1:03:54 17.1  2:15    4   26:57  8:42 1:42:13 
    5  328 Mark Severson           Eagan              MN  56    6  9:48  2:14  1:00    3 1:00:17 18.1  1:48    5   29:52  9:38 1:42:43 
    6  290 Richard Meidl           Lakeville          MN  57    7 10:06  2:18  1:00    5 1:02:43 17.4  2:25    7   33:03 10:40 1:49:16 
    7  259 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  57    4  8:03  1:50  1:00    7 1:19:17 13.8  1:41    6   30:18  9:47 2:00:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  300 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  55    2 10:45  2:27  1:00    1 1:12:45 15.0  1:53    2   32:34 10:31 1:58:56 
    2  331 Alice Sodergren         Apple Valley       MN  55    3 11:09  2:32  1:00    2 1:16:02 14.4  2:57    1   31:05 10:02 2:02:11 
    3  235 Tammy Emick             Minnetonka         MN  55    1  9:56  2:16  1:00    3 1:18:53 13.8  0:48    3   33:54 10:57 2:04:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63    1  6:58  1:35  1:00    1   50:21 21.7  1:23    2   28:20  9:09 1:28:01 
    2  280 Frank Lombardo          Lakeville          MN  62    2  8:05  1:51  1:00    2 1:00:47 18.0  1:50    1   27:34  8:54 1:39:15 
    3  284 James Martenson         Rochester          MN  61    5  9:06  2:05  1:00    3 1:03:40 17.2  2:01    5   31:43 10:14 1:47:29 
    4  217 Greg Carlson            Shoreview          MN  66    3  8:23  1:55  1:00    6 1:06:03 16.5  1:35    4   30:39  9:54 1:47:39 
    5  304 William Nehart          Apple Valley       MN  62    4  9:05  2:04  1:00    5 1:05:28 16.7  2:43    3   30:36  9:52 1:48:51 
    6  320 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  62    6  9:09  2:05  1:00    4 1:03:57 17.1  2:14    6   34:35 11:10 1:50:52 
    7  317 Steve Regli             Lakeville          MN  64    7  9:42  2:13  1:00    7 1:11:13 15.3  1:26    7   35:40 11:31 1:59:00 
    8  211 Jim Barthel             Dellwood           MN  69    8 11:32  2:38  1:00    9 1:16:59 14.2  3:59    8   43:40 14:05 2:17:09 
    9  214 Frederick Beseler       La Crosse          WI  61    9 11:39  2:39  1:00    8 1:11:32 15.3  2:03    9 1:01:58 20:00 2:28:10 
       339 Philip Steffes          Waterville         MN  68                                                                           

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  202 Deb Anderson            Lakeville          MN  60    1  9:34  2:11  1:00    1 1:02:13 17.6  1:24    1   26:34  8:35 1:40:42 
    2  349 Janis Wolbrink          Saugatuck          MI  61    2 12:01  2:44  1:00    2 1:09:36 15.7  1:03    3   32:30 10:29 1:56:09 
    3  313 Ann Proudfoot           Lakeville          MN  61    3 12:07  2:46  1:00    3 1:18:41 13.9  1:07    2   31:32 10:11 2:04:26 
       275 Brook Lemm-Tabor        Minneapolis        MN  64    4 12:12  2:47  1:00    4 1:35:17 11.5                                  

Total Registered:                        168
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    138
Number of Male   Finishers:               91
Number of Female Finishers:               47
Did not Finish Race or Did Not Start:     20