Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/20/2016

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 20, 2016
                                                  1.5K Swim - 25.8 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3       4 Daniel Bretscher        Northfield         MN  33 M     1 21:37  1:20  1:00    1 1:03:00 24.6  1:57    1   37:59  6:08 2:05:32 
    2   2/3      19 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34 M     4 26:07  1:36  1:00    2 1:10:26 22.0  0:40    2   39:25  6:22 2:17:37 
    3   1/2      21 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  50 M     7 27:24  1:41  1:00    3 1:12:25 21.4  1:07    7   45:11  7:18 2:27:05 
    4   1/2       1 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25 F     2 24:34  1:30  1:00    6 1:16:16 20.3  0:56    8   45:27  7:20 2:28:13 
    5   3/3       3 Mitch Brekke            Hartland           MN  27 M     6 26:11  1:36  1:00   12 1:19:56 19.4  0:52    3   40:48  6:35 2:28:46 
    6   2/2      32 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48 F     5 26:09  1:36  1:00    4 1:15:09 20.6  1:01    9   46:11  7:27 2:29:28 
    7   1/1       7 Daniel Eckerson         Lakeville          MN  20 M     3 25:43  1:35  1:00    5 1:16:16 20.3  1:00   15   51:19  8:17 2:35:16 
    8   1/4      20 Todd Logan              Prior Lake         MN  47 M     8 28:05  1:43  1:00   13 1:22:34 18.7  1:32   10   46:22  7:29 2:39:32 
    9   1/2      36 Martin Weiland          Lakeville          MN  40 M    15 35:01  2:09  1:00    7 1:16:44 20.2  1:33   12   50:29  8:09 2:44:46 
   10   1/2      18 Thomas Knoll            Minneapolis        MN  29 M    22 40:12  2:28  1:00   11 1:19:15 19.5  3:17    4   42:06  6:48 2:45:49 
   11   2/4      39 Tony Willett            Lakeville          MN  46 M    14 33:39  2:04  1:00   10 1:19:05 19.6  1:16   16   53:44  8:40 2:48:43 
   12   3/4      17 James Kingsley          Lakeville          MN  48 M    19 35:46  2:11         30 9:22:41  2.8  2:11   11   50:10  8:06 2:49:51 
   13   1/2      34 Adrienne Taren          Pittsburgh         PA  29 F    12 32:22  1:59  1:00   21 1:30:25 17.1  1:45    6   44:27  7:11 2:49:58 
   14   1/1       9 Jon Fox                 Webster            MN  34 M    10 30:59  1:54  1:00   15 1:26:02 18.0  1:00   14   51:10  8:16 2:50:09 
   15   1/3      25 Lee Mullen              Saint Paul Park    MN  56 M     9 30:53  1:53  1:00   14 1:22:45 18.7  1:33   18   54:29  8:48 2:50:38 
   16   2/2      11 Marshall Grange         Lakeville          MN  41 M    18 35:32  2:10  1:00    8 1:17:33 20.0  1:51   19   55:39  8:59 2:51:33 
   17   2/3      26 Don Piper               Des Moines         IA  57 M    13 33:11  2:02  1:00    9 1:18:48 19.6  1:59   22   58:25  9:26 2:53:22 
   18   2/2      38 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27 M    23 40:56  2:30  1:00   17 1:26:30 17.9  1:44    5   44:13  7:08 2:54:21 
   19   2/2       5 Jenna Christensen       Janesville         MN  25 F    16 35:05  2:09  1:00   18 1:28:26 17.5  1:58   13   50:35  8:10 2:57:03 
   20   1/1      30 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  39 F    11 31:27  1:55  1:00   19 1:28:31 17.5  1:56   21   57:32  9:17 3:00:24 
   21   3/3      37 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58 M    17 35:18  2:10  1:00   16 1:26:10 18.0  3:15   26 1:03:25 10:14 3:09:07 
   22   1/2      35 Tom Webb                Chaska             MN  35 M    21 37:16  2:17  1:00   20 1:28:53 17.4  1:55   27 1:05:09 10:31 3:14:12 
   23   1/3      40 Vanessa Wolbrink        Washington         DC  30 F    24 42:45  2:37  1:00   24 1:37:30 15.9  1:36   17   53:48  8:41 3:16:38 
   24   2/3      22 Erin McDuffie           New Brighton       MN  32 F    20 36:56  2:16  1:00   25 1:38:03 15.8  4:48   24 1:00:45  9:48 3:21:30 
   25   2/2      14 Anthony Hunt            Minnetonka         MN  35 M    26 46:22  2:50  1:00   23 1:36:44 16.0  1:48   20   56:52  9:11 3:22:45 
   26   1/1      13 Sandi Hofmeister        Hastings           MN  49 F    29 50:04  3:04  1:00   26 1:40:48 15.4  5:45   23 1:00:33  9:46 3:38:08 
   27   2/2      31 Michael Shreve          Lakeville          MN  51 M    30 51:33  3:09  1:00   27 1:42:35 15.1  3:03   25 1:02:45 10:08 3:40:54 
   28   1/1      23 Grant Modory            Dundas             MN  41 M    28 48:57  3:00  1:00   22 1:33:05 16.6  1:50   29 1:16:36 12:22 3:41:27 
   29   3/3      29 Katie Schafer           Farmington         MN  33 F    25 43:56  2:41  1:00   29 1:49:53 14.1  2:38   28 1:06:13 10:41 3:43:39 
   30   4/4      27 Paul Repice             Eden Praire        MN  46 M    27 47:28  2:54  1:00   28 1:47:56 14.3  2:32   30 1:26:39 13:59 4:05:34 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   43 trophie husbands                                 1 37:57  2:19  1:00    1 1:39:22 15.6  0:52    1   49:48  8:02 3:08:58 
           Jay Oneill , Jay Oneill , Logan Schultz                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 Stew On It                                       1 22:01  1:21  1:00    1 1:04:46 23.9  0:34    1   47:09  7:37 2:15:29 
           Brian Werner , Tim Bauer , Lisa Kresky-Griffin         
    2   41 Team Dog Pile                                    2 33:08  2:02  1:00    2 1:33:54 16.5  0:55    2   56:47  9:10 3:05:42 
           Sarah Hauss , Larry Sedlacek , Jake Sedlacek           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  28 Nate Sanders            Albert Lea         MN  34 M      2 25:48  1:35  1:00    1 1:15:09 20.6  2:40                            
  33 Peter Tabor             Minneapolis        MN  59 M      3 31:29  1:56  1:00    2 1:18:37 19.7  5:26                            
  15 Lang Hunt               Minneapolis        MN  46 M      1 25:41  1:34  1:00                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Daniel Bretscher        Northfield         MN  33 M   21:37  1:20 
    2 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25 F   24:34  1:30 
    3 Lang Hunt               Minneapolis        MN  46 M   25:41  1:34 
    4 Daniel Eckerson         Lakeville          MN  20 M   25:43  1:35 
    5 Nate Sanders            Albert Lea         MN  34 M   25:48  1:35 
    6 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34 M   26:07  1:36 
    7 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48 F   26:09  1:36 
    8 Mitch Brekke            Hartland           MN  27 M   26:11  1:36 
    9 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  50 M   27:24  1:41 
   10 Todd Logan              Prior Lake         MN  47 M   28:05  1:43 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Daniel Bretscher        Northfield         MN  33 M 1:03:00 24.6 
    2 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34 M 1:10:26 22.0 
    3 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  50 M 1:12:25 21.4 
    4 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48 F 1:15:09 20.6 
    5 Nate Sanders            Albert Lea         MN  34 M 1:15:09 20.6 
    6 Daniel Eckerson         Lakeville          MN  20 M 1:16:16 20.3 
    7 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25 F 1:16:16 20.3 
    8 Martin Weiland          Lakeville          MN  40 M 1:16:44 20.2 
    9 Marshall Grange         Lakeville          MN  41 M 1:17:33 20.0 
   10 Peter Tabor             Minneapolis        MN  59 M 1:18:37 19.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Daniel Bretscher        Northfield         MN  33 M   37:59  6:08 
    2 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34 M   39:25  6:22 
    3 Mitch Brekke            Hartland           MN  27 M   40:48  6:35 
    4 Thomas Knoll            Minneapolis        MN  29 M   42:06  6:48 
    5 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27 M   44:13  7:08 
    6 Adrienne Taren          Pittsburgh         PA  29 F   44:27  7:11 
    7 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  50 M   45:11  7:18 
    8 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25 F   45:27  7:20 
    9 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48 F   46:11  7:27 
   10 Todd Logan              Prior Lake         MN  47 M   46:22  7:29 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Daniel Bretscher        Northfield         MN  33    1 21:37  1:20  1:00    1 1:03:00 24.6  1:57    1   37:59  6:08 2:05:32 
    2   19 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34    3 26:07  1:36  1:00    2 1:10:26 22.0  0:40    2   39:25  6:22 2:17:37 
    3    3 Mitch Brekke            Hartland           MN  27    4 26:11  1:36  1:00    4 1:19:56 19.4  0:52    3   40:48  6:35 2:28:46 
        28 Nate Sanders            Albert Lea         MN  34    2 25:48  1:35  1:00    3 1:15:09 20.6  2:40                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25    1 24:34  1:30  1:00    2 1:16:16 20.3  0:56    1   45:27  7:20 2:28:13 
    2   32 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48    2 26:09  1:36  1:00    1 1:15:09 20.6  1:01    2   46:11  7:27 2:29:28 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   23 Grant Modory            Dundas             MN  41    1 48:57  3:00  1:00    1 1:33:05 16.6  1:50    1 1:16:36 12:22 3:41:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  50    3 27:24  1:41  1:00    1 1:12:25 21.4  1:07    3   45:11  7:18 2:27:05 
    2    7 Daniel Eckerson         Lakeville          MN  20    2 25:43  1:35  1:00    2 1:16:16 20.3  1:00    8   51:19  8:17 2:35:16 
    3   20 Todd Logan              Prior Lake         MN  47    4 28:05  1:43  1:00    9 1:22:34 18.7  1:32    4   46:22  7:29 2:39:32 
    4   36 Martin Weiland          Lakeville          MN  40   10 35:01  2:09  1:00    3 1:16:44 20.2  1:33    6   50:29  8:09 2:44:46 
    5   18 Thomas Knoll            Minneapolis        MN  29   15 40:12  2:28  1:00    8 1:19:15 19.5  3:17    1   42:06  6:48 2:45:49 
    6   39 Tony Willett            Lakeville          MN  46    9 33:39  2:04  1:00    7 1:19:05 19.6  1:16    9   53:44  8:40 2:48:43 
    7   17 James Kingsley          Lakeville          MN  48   13 35:46  2:11         18 9:22:41  2.8  2:11    5   50:10  8:06 2:49:51 
    8    9 Jon Fox                 Webster            MN  34    6 30:59  1:54  1:00   11 1:26:02 18.0  1:00    7   51:10  8:16 2:50:09 
    9   25 Lee Mullen              Saint Paul Park    MN  56    5 30:53  1:53  1:00   10 1:22:45 18.7  1:33   10   54:29  8:48 2:50:38 
   10   11 Marshall Grange         Lakeville          MN  41   12 35:32  2:10  1:00    4 1:17:33 20.0  1:51   11   55:39  8:59 2:51:33 
   11   26 Don Piper               Des Moines         IA  57    8 33:11  2:02  1:00    6 1:18:48 19.6  1:59   13   58:25  9:26 2:53:22 
   12   38 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27   16 40:56  2:30  1:00   13 1:26:30 17.9  1:44    2   44:13  7:08 2:54:21 
   13   37 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58   11 35:18  2:10  1:00   12 1:26:10 18.0  3:15   15 1:03:25 10:14 3:09:07 
   14   35 Tom Webb                Chaska             MN  35   14 37:16  2:17  1:00   14 1:28:53 17.4  1:55   16 1:05:09 10:31 3:14:12 
   15   14 Anthony Hunt            Minnetonka         MN  35   17 46:22  2:50  1:00   15 1:36:44 16.0  1:48   12   56:52  9:11 3:22:45 
   16   31 Michael Shreve          Lakeville          MN  51   19 51:33  3:09  1:00   16 1:42:35 15.1  3:03   14 1:02:45 10:08 3:40:54 
   17   27 Paul Repice             Eden Praire        MN  46   18 47:28  2:54  1:00   17 1:47:56 14.3  2:32   17 1:26:39 13:59 4:05:34 
        33 Peter Tabor             Minneapolis        MN  59    7 31:29  1:56  1:00    5 1:18:37 19.7  5:26                            
        15 Lang Hunt               Minneapolis        MN  46    1 25:41  1:34  1:00                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Adrienne Taren          Pittsburgh         PA  29    2 32:22  1:59  1:00    3 1:30:25 17.1  1:45    1   44:27  7:11 2:49:58 
    2    5 Jenna Christensen       Janesville         MN  25    3 35:05  2:09  1:00    1 1:28:26 17.5  1:58    2   50:35  8:10 2:57:03 
    3   30 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  39    1 31:27  1:55  1:00    2 1:28:31 17.5  1:56    4   57:32  9:17 3:00:24 
    4   40 Vanessa Wolbrink        Washington         DC  30    5 42:45  2:37  1:00    4 1:37:30 15.9  1:36    3   53:48  8:41 3:16:38 
    5   22 Erin McDuffie           New Brighton       MN  32    4 36:56  2:16  1:00    5 1:38:03 15.8  4:48    6 1:00:45  9:48 3:21:30 
    6   13 Sandi Hofmeister        Hastings           MN  49    7 50:04  3:04  1:00    6 1:40:48 15.4  5:45    5 1:00:33  9:46 3:38:08 
    7   29 Katie Schafer           Farmington         MN  33    6 43:56  2:41  1:00    7 1:49:53 14.1  2:38    7 1:06:13 10:41 3:43:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    7 Daniel Eckerson         Lakeville          MN  20    1 25:43  1:35  1:00    1 1:16:16 20.3  1:00    1   51:19  8:17 2:35:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   18 Thomas Knoll            Minneapolis        MN  29    1 40:12  2:28  1:00    1 1:19:15 19.5  3:17    1   42:06  6:48 2:45:49 
    2   38 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27    2 40:56  2:30  1:00    2 1:26:30 17.9  1:44    2   44:13  7:08 2:54:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Adrienne Taren          Pittsburgh         PA  29    1 32:22  1:59  1:00    2 1:30:25 17.1  1:45    1   44:27  7:11 2:49:58 
    2    5 Jenna Christensen       Janesville         MN  25    2 35:05  2:09  1:00    1 1:28:26 17.5  1:58    2   50:35  8:10 2:57:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    9 Jon Fox                 Webster            MN  34    1 30:59  1:54  1:00    1 1:26:02 18.0  1:00    1   51:10  8:16 2:50:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Vanessa Wolbrink        Washington         DC  30    2 42:45  2:37  1:00    1 1:37:30 15.9  1:36    1   53:48  8:41 3:16:38 
    2   22 Erin McDuffie           New Brighton       MN  32    1 36:56  2:16  1:00    2 1:38:03 15.8  4:48    2 1:00:45  9:48 3:21:30 
    3   29 Katie Schafer           Farmington         MN  33    3 43:56  2:41  1:00    3 1:49:53 14.1  2:38    3 1:06:13 10:41 3:43:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   35 Tom Webb                Chaska             MN  35    1 37:16  2:17  1:00    1 1:28:53 17.4  1:55    2 1:05:09 10:31 3:14:12 
    2   14 Anthony Hunt            Minnetonka         MN  35    2 46:22  2:50  1:00    2 1:36:44 16.0  1:48    1   56:52  9:11 3:22:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  39    1 31:27  1:55  1:00    1 1:28:31 17.5  1:56    1   57:32  9:17 3:00:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   36 Martin Weiland          Lakeville          MN  40    1 35:01  2:09  1:00    1 1:16:44 20.2  1:33    1   50:29  8:09 2:44:46 
    2   11 Marshall Grange         Lakeville          MN  41    2 35:32  2:10  1:00    2 1:17:33 20.0  1:51    2   55:39  8:59 2:51:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   20 Todd Logan              Prior Lake         MN  47    2 28:05  1:43  1:00    2 1:22:34 18.7  1:32    1   46:22  7:29 2:39:32 
    2   39 Tony Willett            Lakeville          MN  46    3 33:39  2:04  1:00    1 1:19:05 19.6  1:16    3   53:44  8:40 2:48:43 
    3   17 James Kingsley          Lakeville          MN  48    4 35:46  2:11          4 9:22:41  2.8  2:11    2   50:10  8:06 2:49:51 
    4   27 Paul Repice             Eden Praire        MN  46    5 47:28  2:54  1:00    3 1:47:56 14.3  2:32    4 1:26:39 13:59 4:05:34 
        15 Lang Hunt               Minneapolis        MN  46    1 25:41  1:34  1:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Sandi Hofmeister        Hastings           MN  49    1 50:04  3:04  1:00    1 1:40:48 15.4  5:45    1 1:00:33  9:46 3:38:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  50    1 27:24  1:41  1:00    1 1:12:25 21.4  1:07    1   45:11  7:18 2:27:05 
    2   31 Michael Shreve          Lakeville          MN  51    2 51:33  3:09  1:00    2 1:42:35 15.1  3:03    2 1:02:45 10:08 3:40:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   25 Lee Mullen              Saint Paul Park    MN  56    1 30:53  1:53  1:00    3 1:22:45 18.7  1:33    1   54:29  8:48 2:50:38 
    2   26 Don Piper               Des Moines         IA  57    3 33:11  2:02  1:00    2 1:18:48 19.6  1:59    2   58:25  9:26 2:53:22 
    3   37 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58    4 35:18  2:10  1:00    4 1:26:10 18.0  3:15    3 1:03:25 10:14 3:09:07 
        33 Peter Tabor             Minneapolis        MN  59    2 31:29  1:56  1:00    1 1:18:37 19.7  5:26                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         43
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     30
Number of Male   Finishers:               21
Number of Female Finishers:                9
Did not Finish Race or Did Not Start:     10