Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/28/2016

race logo
DISTANCE 1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3.2 Mile Run
FINISHERS 122 (63 men, 59 women)
AVERAGE TIME 1:28:44

FIND RESULTS
  First Name: Last Name:         Bib:      
             City: State or Country:



Bib Name Sex Age City State Overall SexPl DivPl Time Pace
55 Corey Kuglin M 25 Baxter MN 1 / 122 1 / 63 1 / 4 7:45 1:46 100yd
20 Wade Cruser M 29 Sauk Rapids MN 2 / 122 2 / 63 2 / 4 8:30 1:56 100yd
50 David Kelm M 16 Brainerd MN 3 / 122 3 / 63 1 / 4 8:43 1:59 100yd
105 Lauren Steinke F 16 Saint Cloud MN 4 / 122 1 / 59 1 / 6 8:45 2:00 100yd
96 Scott Ransom M 56 Brainerd MN 5 / 122 4 / 63 1 / 8 8:46 2:00 100yd
117 Jamie Wallace F 16 Baxter MN 6 / 122 2 / 59 2 / 6 8:53 2:02 100yd
45 Philip Imholte M 36 Grand Rapids MN 7 / 122 5 / 63 1 / 9 9:05 2:04 100yd
82 Patrick O'Brien M 35 East Gull Lake MN 8 / 122 6 / 63 2 / 9 9:10 2:05 100yd
91 Craig Peterson M 54 Minneapolis MN 9 / 122 7 / 63 1 / 5 9:11 2:06 100yd
35 Steve Gunther M 59 Excelsior MN 10 / 122 8 / 63 2 / 8 9:14 2:06 100yd
99 Sara Sampsell-Jones F 41 Minneapolis MN 11 / 122 3 / 59 1 / 9 9:14 2:06 100yd
14 Kjersten Buzek F 41 Bloomington MN 12 / 122 4 / 59 2 / 9 9:15 2:06 100yd
2 Thomas Anderson III M 40 Minneapolis MN 13 / 122 9 / 63 1 / 8 9:17 2:07 100yd
70 Casey Miller M 38 Baxter MN 14 / 122 10 / 63 3 / 9 9:20 2:08 100yd
102 Justin Skoglund M 35 Fort Ripley MN 15 / 122 11 / 63 4 / 9 9:29 2:10 100yd
52 David Knack M 53 Prior Llake MN 16 / 122 12 / 63 2 / 5 9:32 2:10 100yd
33 Jeff Gilmer M 57 Delano MN 17 / 122 13 / 63 3 / 8 9:51 2:15 100yd
85 Paul Olson M 36 Andover MN 18 / 122 14 / 63 5 / 9 9:55 2:16 100yd
161 Laura Bergman F 39 Edina MN 19 / 122 5 / 59 1 / 8 9:56 2:16 100yd
28 Joel Dunn M 36 Sauk Centre MN 20 / 122 15 / 63 6 / 9 9:59 2:16 100yd
73 Travis Miller M 37 Nisswa MN 21 / 122 16 / 63 7 / 9 10:03 2:17 100yd
27 Matthew Dickinson M 33 Brainerd MN 22 / 122 17 / 63 1 / 6 10:05 2:18 100yd
126 Isaac Wyland M 23 Arden Hills MN 23 / 122 18 / 63 1 / 7 10:08 2:19 100yd
157 Riant Northway M 34 Lake Shore MN 24 / 122 19 / 63 1 / 6 10:18 2:21 100yd
108 Dena Storm F 43 Pillager MN 25 / 122 6 / 59 3 / 9 10:19 2:21 100yd
98 Todd Rogers M 57 Minneapolis MN 26 / 122 20 / 63 4 / 8 10:22 2:22 100yd
10 Audrey Blommel F 22 Freeport MN 27 / 122 7 / 59 1 / 3 10:24 2:22 100yd
159 Ted Sampsell-James M 41 Minneapolis MN 28 / 122 21 / 63 2 / 8 10:25 2:22 100yd
24 Mary Deeg F 54 Delano MN 29 / 122 8 / 59 1 / 9 10:27 2:23 100yd
160 Claire Swanson F 39 Wayzata MN 30 / 122 9 / 59 2 / 8 10:32 2:24 100yd
66 Michael McConkey M 50 Brainerd MN 31 / 122 22 / 63 3 / 5 10:41 2:26 100yd
79 Jared Nordstrom M 15 Crystal MN 32 / 122 23 / 63 2 / 4 10:43 2:27 100yd
72 Jeremy Miller M 33 Mora MN 33 / 122 24 / 63 2 / 6 10:48 2:28 100yd
64 Tara Makinen F 36 Grand Rapids MN 34 / 122 10 / 59 3 / 8 10:51 2:28 100yd
80 Josh Nordstrom M 17 Crystal MN 35 / 122 25 / 63 3 / 4 10:51 2:28 100yd
155 Rachel Land F 28 Ellendale ND 36 / 122 11 / 59 1 / 3 10:53 2:29 100yd
8 Chelsie Binsfeld F 32 St.Cloud MN 37 / 122 12 / 59 1 / 7 10:53 2:29 100yd
152 Pam Stevens F 63 Sartell MN 38 / 122 13 / 59 1 / 3 10:55 2:29 100yd
7 Thomas Bergren M 59 Lindstrom MN 39 / 122 26 / 63 5 / 8 10:56 2:30 100yd
37 John Hagen M 42 Plainview MN 40 / 122 27 / 63 3 / 8 11:11 2:33 100yd
34 Helen Gunther F 59 Excelsior MN 41 / 122 14 / 59 1 / 3 11:13 2:33 100yd
53 Greg Koutoupas M 43 Saint Joseph MN 42 / 122 28 / 63 4 / 8 11:20 2:35 100yd
110 Jarrett Swanson M 31 Brainerd MN 43 / 122 29 / 63 3 / 6 11:28 2:37 100yd
164 Travis Wells M 40 Zimmerman MN 44 / 122 30 / 63 2 / 6 11:32 2:38 100yd
62 Simone Lundquist F 13 Maple Grove MN 45 / 122 15 / 59 3 / 6 11:32 2:38 100yd
83 Jill O'Grady F 30 Brainerd MN 46 / 122 16 / 59 1 / 6 11:33 2:38 100yd
97 Lisa Rebeck F 54 Eden Prairie MN 47 / 122 17 / 59 2 / 9 11:34 2:38 100yd
36 Christopher Hagen M 40 Little Falls MN 48 / 122 31 / 63 5 / 8 11:38 2:39 100yd
26 Scott Dezurik M 48 Avon MN 49 / 122 32 / 63 1 / 2 11:40 2:40 100yd
81 Laura Nyhus F 37 Perham MN 50 / 122 18 / 59 4 / 8 11:48 2:41 100yd
1-50    51-100→
Per Page: [50] [100] [500]