Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/28/2016

race logo










					                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 28, 2016
                                             1/4 Mile Swim - 13.6 Mile Bike - 3.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4      20 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M     2  8:30  1:56  1:04    1   31:06 26.2  0:32    1   17:23  5:26   58:33 
    2   1/9      70 Casey Miller            Baxter             MN  38 M    14  9:20  2:08  1:00    3   32:47 24.9  0:29    2   18:41  5:51 1:02:16 
    3   1/8       2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  40 M    13  9:17  2:07  1:07    2   32:38 25.0  0:35    6   19:20  6:03 1:02:54 
    4   2/4      55 Corey Kuglin            Baxter             MN  25 M     1  7:45  1:46  1:09    9   35:30 23.0  0:29    7   19:28  6:05 1:04:18 
    5   2/9      73 Travis Miller           Nisswa             MN  37 M    21 10:03  2:17  1:01    4   34:01 24.0  0:34    3   18:54  5:55 1:04:31 
    6   1/5      91 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54 M     9  9:11  2:06  1:01   10   35:33 23.0  0:35   16   20:59  6:34 1:07:17 
    7   3/9      85 Paul Olson              Andover            MN  36 M    18  9:55  2:16  1:06    6   35:07 23.2  0:53   18   21:21  6:41 1:08:21 
    8   2/8      36 Christopher Hagen       Little Falls       MN  40 M    48 11:38  2:39  1:44    7   35:14 23.2  0:48    5   19:19  6:02 1:08:40 
    9   4/9     102 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  35 M    15  9:29  2:10  1:17   19   37:27 21.8  0:45    9   20:02  6:16 1:08:58 
   10   5/9      28 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M    20  9:59  2:16  1:01   11   35:41 22.9  0:41   23   22:05  6:55 1:09:25 
   11   1/6     157 Riant Northway          Lake Shore         MN  34 M    24 10:18  2:21  1:01   12   35:48 22.8  0:37   21   21:53  6:51 1:09:35 
   12   1/4      80 Josh Nordstrom          Crystal            MN  17 M    35 10:51  2:28  1:23   21   37:37 21.7  0:42    4   19:07  5:59 1:09:38 
   13   3/8     159 Ted Sampsell-James      Minneapolis        MN  41 M    28 10:25  2:22  1:37    8   35:19 23.1  0:54   19   21:29  6:43 1:09:42 
   14   1/6     105 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  16 F     4  8:45  2:00  0:35   33   39:57 20.4  0:29   13   20:31  6:25 1:10:16 
   15   1/8      33 Jeff Gilmer             Delano             MN  57 M    17  9:51  2:15  1:19    5   34:31 23.6  1:00   37   23:53  7:28 1:10:32 
   16   1/9      99 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  41 F    11  9:14  2:06  1:29   16   36:57 22.1  0:47   24   22:09  6:56 1:10:33 
   17   2/5      52 David Knack             Prior Llake        MN  53 M    16  9:32  2:10  1:23   14   36:38 22.3  0:40   28   22:45  7:07 1:10:55 
   18   6/9      45 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  36 M     7  9:05  2:04  1:01   39   40:41 20.1  0:32   14   20:45  6:29 1:12:02 
   19   2/6     162 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31 M    55 12:23  2:49  1:16   22   37:46 21.6  0:32   11   20:11  6:19 1:12:06 
   20   1/8      64 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  36 F    34 10:51  2:28  1:10   18   37:23 21.8  0:37   25   22:12  6:57 1:12:11 
   21   2/4      50 David Kelm              Brainerd           MN  16 M     3  8:43  1:59  1:25   51   42:17 19.3  1:12    8   19:46  6:11 1:13:22 
   22   4/8      37 John Hagen              Plainview          MN  42 M    40 11:11  2:33  1:22   36   40:11 20.3  1:01   10   20:05  6:17 1:13:47 
   23   2/8      96 Scott Ransom            Brainerd           MN  56 M     5  8:46  2:00  1:22   17   37:14 21.9  0:59   59   25:53  8:06 1:14:14 
   24   5/8      19 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  41 M    64 12:58  2:57  1:47   13   35:55 22.7  0:49   29   22:48  7:08 1:14:16 
   25   2/9      14 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  41 F    12  9:15  2:06  1:25   30   39:10 20.8  0:51   35   23:48  7:26 1:14:27 
   26   3/9     108 Dena Storm              Pillager           MN  43 F    25 10:19  2:21  1:37   20   37:34 21.7  0:52   51   25:15  7:54 1:15:35 
   27   3/4      79 Jared Nordstrom         Crystal            MN  15 M    32 10:43  2:27  1:23   57   42:47 19.1  0:26   12   20:21  6:22 1:15:39 
   28   1/3     155 Rachel Land             Ellendale          ND  28 F    36 10:53  2:29  1:42   26   38:35 21.1  0:54   39   23:54  7:29 1:15:56 
   29   6/8      53 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  43 M    42 11:20  2:35  1:34   25   38:31 21.2  1:05   32   23:30  7:21 1:15:58 
   30   4/9       3 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  44 F    56 12:25  2:50  1:33   15   36:54 22.1  1:13   47   24:42  7:44 1:16:44 
   31   3/8      35 Steve Gunther           Excelsior          MN  59 M    10  9:14  2:06  1:20   32   39:50 20.5  0:57   54   25:37  8:01 1:16:57 
   32   3/5      66 Michael McConkey        Brainerd           MN  50 M    31 10:41  2:26  1:14   54   42:23 19.3  0:42   26   22:25  7:01 1:17:23 
   33   1/2      26 Scott Dezurik           Avon               MN  48 M    49 11:40  2:40  1:18   31   39:41 20.6  0:55   40   24:00  7:30 1:17:32 
   34   1/3      34 Helen Gunther           Excelsior          MN  59 F    41 11:13  2:33  1:28   29   39:06 20.9  0:47   50   25:02  7:50 1:17:34 
   35   3/6      72 Jeremy Miller           Mora               MN  33 M    33 10:48  2:28  2:48   45   41:49 19.5  1:24   15   20:52  6:32 1:17:38 
   36   2/8     161 Laura Bergman           Edina              MN  39 F    19  9:56  2:16  1:57   60   42:53 19.0  1:22   22   21:56  6:51 1:18:02 
   37   4/8       7 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  59 M    39 10:56  2:30  1:57   34   40:02 20.4  0:46   43   24:22  7:37 1:18:02 
   38   1/9      24 Mary Deeg               Delano             MN  54 F    29 10:27  2:23  1:50   27   38:43 21.1  1:03   61   26:14  8:12 1:18:15 
   39   1/3     152 Pam Stevens             Sartell            MN  63 F    38 10:55  2:29  1:42   24   38:21 21.3  0:58   67   26:37  8:19 1:18:30 
   40   2/6      63 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  16 F    61 12:46  2:54  1:21   38   40:41 20.1  0:43   34   23:46  7:26 1:19:14 
   41   2/3      56 Ashley Kunesh           Baxter             MN  29 F    58 12:32  2:51  1:37   53   42:23 19.3  1:34   17   21:21  6:41 1:19:25 
   42   7/9     150 Michael Roach           Little Falls       MN  38 M    57 12:28  2:50  1:24   43   41:29 19.7  0:45   31   23:24  7:19 1:19:29 
   43   4/6     110 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  31 M    43 11:28  2:37  1:38   44   41:48 19.5  0:48   41   24:02  7:31 1:19:42 
   44   2/9      97 Lisa Rebeck             Eden Prairie       MN  54 F    47 11:34  2:38  1:51   28   39:02 20.9  1:14   63   26:22  8:15 1:20:01 
   45   1/7     126 Isaac Wyland            Arden Hills        MN  23 M    23 10:08  2:19  1:26   74   45:47 17.8  1:14   20   21:46  6:49 1:20:19 
   46   5/8      54 Bob Kramer              Grand Forks        ND  57 M    62 12:46  2:55  2:44   23   38:20 21.3  1:35   58   25:50  8:05 1:21:13 
   47   3/8      81 Laura Nyhus             Perham             MN  37 F    50 11:48  2:41  1:38   42   41:19 19.7  0:51   56   25:40  8:01 1:21:14 
   48   3/6     117 Jamie Wallace           Baxter             MN  16 F     6  8:53  2:02  1:26   59   42:50 19.1  0:44   76   27:39  8:39 1:21:30 
   49   2/7     119 Jackson Walters         Baxter             MN  22 M    66 13:06  2:59  3:07   37   40:31 20.1  1:20   38   23:54  7:28 1:21:56 
   50   4/6       1 Christy Anderson        Northfield         MN  19 F    69 13:32  3:05  1:24   50   42:14 19.3  0:34   44   24:28  7:39 1:22:09 
   51   4/8     160 Claire Swanson          Wayzata            MN  39 F    30 10:32  2:24  2:30   47   42:09 19.4  1:11   62   26:15  8:12 1:22:34 
   52   1/6      27 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  33 M    22 10:05  2:18  1:38   41   41:12 19.8  0:47   85   29:03  9:05 1:22:43 
   53   5/8      71 Christa Miller          Brainerd           MN  36 F    65 13:02  2:58  1:29   56   42:44 19.1  1:06   48   24:55  7:47 1:23:14 
   54   1/6     111 Rachel Swanson          Minneapolis        MN  31 F    51 11:56  2:43  2:18   69   44:16 18.4  0:38   42   24:20  7:37 1:23:28 
   55   8/9      90 John Pepin              Crosby             MN  35 M    85 14:56  3:24  1:37   35   40:07 20.3  1:00   60   25:59  8:08 1:23:38 
   56   1/2      77 Chris Nehring           Kimball            MN  47 F    67 13:06  2:59  1:56   40   40:54 20.0  1:38   64   26:28  8:16 1:23:59 
   57   7/8      11 Christian Borle         Brainerd           MN  41 M    59 12:32  2:51  2:24   64   43:44 18.7  0:38   49   25:00  7:49 1:24:18 
   58   3/9      30 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  51 F    63 12:56  2:57  1:30   55   42:39 19.1  1:22   70   27:03  8:27 1:25:27 
   59   2/6     101 Marly Simmons           Baxter             MN  28 M    94 15:40  3:34  2:32   66   44:09 18.5  0:30   30   23:14  7:16 1:26:03 
   60   5/6     146 Mitchell Anderson       Cushing            MN  30 M    84 14:47  3:22  1:52   67   44:09 18.5  1:44   33   23:35  7:23 1:26:06 
   61   9/9      82 Patrick O'Brien         East Gull Lake     MN  35 M     8  9:10  2:05  2:28   48   42:12 19.3  2:14   92   30:20  9:29 1:26:22 
   62   5/9     116 Amy Turk                Deerwood           MN  44 F    75 13:55  3:10  2:11   52   42:20 19.3  0:59   77   27:45  8:41 1:27:08 
   63   1/3      10 Audrey Blommel          Freeport           MN  22 F    27 10:24  2:22  2:13   87   48:36 16.8  0:31   55   25:40  8:01 1:27:21 
   64   5/6      62 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13 F    45 11:32  2:38  1:36   93   49:58 16.3  0:45   36   23:51  7:27 1:27:40 
   65   4/5     115 Steve Tufo              Plymouth           MN  52 M    96 16:12  3:41  3:02   49   42:14 19.3  1:58   45   24:31  7:40 1:27:55 
   66   2/6     158 Raquel Reetz            Brainerd           MN  30 F    60 12:39  2:53  1:52   72   45:12 18.1  1:05   74   27:29  8:36 1:28:16 
   67   6/8     100 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  57 M    72 13:45  3:08  1:47   63   42:58 19.0  0:51   89   29:28  9:13 1:28:47 
   68   2/2     121 Richard Wear            Apple Valley       MN  46 M    79 14:12  3:14  2:32   65   44:03 18.5  1:16   72   27:17  8:32 1:29:18 
   69   6/9      29 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  42 F    71 13:34  3:05  2:16   94   50:01 16.3  1:06   27   22:35  7:04 1:29:30 
   70   2/2      32 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  48 F    78 14:10  3:14  2:26   71   45:07 18.1  1:10   69   26:49  8:23 1:29:41 
   71   7/8      39 Bob Harmon              New Brighton       MN  55 M   105 17:10  3:54  2:50   46   41:50 19.5  1:40   68   26:40  8:20 1:30:07 
   72   1/7      86 Anita Pagel             Woodbury           MN  54 F    53 12:11  2:47  3:17   61   42:58 19.0  1:36   93   30:25  9:31 1:30:25 
   73   4/4       4 Thomas Battcher         Arlington          MN  16 M    90 15:21  3:30  2:27   82   47:17 17.3  0:27   57   25:47  8:04 1:31:17 
   74   3/6      83 Jill O'Grady            Brainerd           MN  30 F    46 11:33  2:38  2:57   89   48:58 16.7  0:50   75   27:32  8:36 1:31:48 
   75   3/7      31 Jack Forsman            Eagan              MN  23 M    86 14:57  3:24  3:03   88   48:41 16.8  0:39   46   24:34  7:41 1:31:52 
   76   3/3      68 Brenda Mehr             Pillager           MN  29 F    81 14:21  3:16  1:59   95   50:12 16.3  0:31   52   25:26  7:57 1:32:27 
   77   1/2      74 Matt Moore              Minneapolis        MN  61 M    80 14:13  3:14  3:15   73   45:38 17.9  1:37   81   28:31  8:55 1:33:12 
   78   1/1     151 Daryl Stevens           Sartell            MN  74 M    83 14:46  3:22  2:26   58   42:47 19.1  1:11  102   32:27 10:09 1:33:34 
   79   8/8      98 Todd Rogers             Minneapolis        MN  57 M    26 10:22  2:22  2:30   84   47:52 17.0  1:43  100   32:01 10:01 1:34:26 
   80   3/6     164 Travis Wells            Zimmerman          MN  40 M    44 11:32  2:38  2:21   83   47:28 17.2  2:01   97   31:22  9:48 1:34:42 
   81   4/9     104 Cindy Steinke           Saint Cloud        MN  51 F    73 13:48  3:09  1:47   91   49:39 16.4  0:47   91   29:39  9:16 1:35:39 
   82   5/9      78 Beth Neu                Woodbury           MN  51 F    70 13:33  3:05  3:05   86   48:03 17.0  1:38   90   29:33  9:15 1:35:50 
   83   6/6      47 Keane Johnson           Walker             MN  30 M    88 15:04  3:26  3:28   80   46:34 17.5  1:44   88   29:17  9:09 1:36:06 
   84   5/5      60 Robert Lender           Cloquet            MN  50 M    68 13:11  3:00  2:47   62   42:58 19.0  2:59  107   34:22 10:45 1:36:16 
   85   4/7     106 Michael Stenzel         Eagan              MN  22 M    99 16:32  3:46  2:53   90   49:39 16.4  0:33   71   27:14  8:31 1:36:49 
   86   7/9     153 Tonya Tepley Rabasco    Pillager           MN  43 F   115 20:03  4:34  2:04   75   45:57 17.8  1:27   73   27:25  8:34 1:36:54 
   87   3/4     148 Chris Hutton            St. Cloud          MN  25 M    98 16:24  3:44  2:53  102   52:02 15.7  0:28   53   25:30  7:59 1:37:15 
   88   8/8      87 Paul Palecek            Grand Rapids       MN  40 M   107 17:35  4:00  3:09   68   44:12 18.5  1:28   99   31:25  9:49 1:37:46 
   89   5/7      95 Mason Quick             Pillager           MN  21 M    97 16:21  3:43  2:42   98   51:34 15.8  0:49   66   26:35  8:19 1:37:59 
   90   2/7       8 Chelsie Binsfeld        St.Cloud           MN  32 F    37 10:53  2:29  2:05   81   46:35 17.5  1:48  115   37:29 11:43 1:38:48 
   91   6/9      92 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  54 F   108 17:53  4:04  1:38   78   46:15 17.6  0:51  101   32:19 10:06 1:38:54 
   92   4/6     142 Rachel Hamilton         Brainerd           MN  30 F   116 20:13  4:36  3:31   85   47:59 17.0  1:25   65   26:32  8:18 1:39:39 
   93   2/3      40 Julie Heuer             Fargo              ND  56 F    76 13:57  3:11  3:00   77   46:14 17.6  1:41  108   34:56 10:55 1:39:46 
   94   6/8      22 Rita Czapko             Fridley            MN  38 F    77 14:02  3:12  3:30  103   52:35 15.5  1:01   86   29:14  9:08 1:40:20 
   95   3/3      88 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  57 F   104 17:08  3:54  2:12   76   46:08 17.7  1:20  105   33:41 10:32 1:40:28 
   96   7/9      15 Chris Chell             Coon Rapids        MN  54 F    91 15:22  3:30  3:14  104   52:48 15.5  0:42   82   28:32  8:55 1:40:36 
   97   5/6      23 Sarah Dano              Brainerd           MN  33 F   103 17:00  3:52  2:25   99   51:48 15.8  0:55   87   29:15  9:09 1:41:22 
   98   2/2      84 Michael Ohara           Sartell            MO  63 M    93 15:36  3:33  3:09   70   44:16 18.4  1:27  113   37:04 11:35 1:41:30 
   99   8/9     120 Karen Wear              Apple Valley       MN  44 F    87 15:02  3:25  2:55  100   51:50 15.7  0:40   98   31:23  9:49 1:41:48 
  100   6/6       6 Morgan Bell             Buffalo            MN  13 F    74 13:49  3:09  1:18  116   57:34 14.2  0:32   84   28:44  8:59 1:41:54 
  101   2/3       9 Lynne Blass             Woodbury           MN  61 F   102 16:38  3:47  2:01   97   51:31 15.8  1:58   94   30:36  9:34 1:42:41 
  102   6/7     154 Joseph Johnson          St Cloud           MN  21 M   106 17:10  3:54  3:29  113   55:23 14.7  0:54   78   28:07  8:48 1:45:00 
  103   4/4      69 Bobby Menne             Tower              MN  25 M   120 22:50  5:12  3:26   79   46:19 17.6  1:34   95   30:56  9:40 1:45:03 
  104   9/9      75 Jennifer Murset         Elk River          MN  43 F    54 12:22  2:49  3:56  106   53:05 15.4  1:17  109   35:07 10:59 1:45:44 
  105   7/8      43 Jill Hocking            Maplewood          MN  39 F    89 15:20  3:29  4:53  101   51:58 15.7  1:05  104   33:08 10:22 1:46:21 
  106   3/3      93 Joyce Petsch            North St. Paul     MN  62 F   119 22:10  5:03  2:41   92   49:50 16.4  1:15  103   33:04 10:20 1:48:58 
  107   3/7      65 Kara McCarty            Baraboo            WI  41 F    92 15:24  3:30  4:26   96   50:22 16.2  1:57  114   37:09 11:37 1:49:17 
  108   4/6      41 Clayton Hilmert         Fargo              ND  43 M    82 14:22  3:16  2:51  105   53:00 15.4  1:14  117   39:20 12:18 1:50:45 
  109   4/7      49 Theresa Jurisch         Eagan              MN  41 F    52 12:01  2:44  4:49  109   53:42 15.2  3:20  116   37:56 11:52 1:51:48 
  110   2/3      57 Rachel Lachinski        Ham Lake           MN  22 F   101 16:37  3:47  4:25  121 1:02:05 13.1  0:47   80   28:23  8:53 1:52:16 
  111   3/3     123 Shelby White            Andover            MN  21 F   100 16:37  3:47  4:26  122 1:02:06 13.1  0:47   79   28:23  8:52 1:52:17 
  112   8/9       5 Desiree Bell            Buffalo            MN  53 F   110 18:21  4:11  2:04  114   55:25 14.7  0:51  110   35:51 11:13 1:52:30 
  113   8/8     147 Katy Hausmann           Becker             MN  36 F   113 19:23  4:25  3:15  115   55:26 14.7  1:25  106   33:47 10:34 1:53:14 
  114   9/9      17 Deanna Chiodo           Big Lake           MN  50 F   109 18:01  4:06  2:41  119 1:00:50 13.4  0:58   96   31:07  9:44 1:53:35 
  115   1/1      16 Steve Chell             Coon Rapids        MN  66 M   112 19:22  4:24  4:35  108   53:32 15.2  1:05  112   36:37 11:27 1:55:09 
  116   5/7      21 Katie Cummings          Aitkin             MN  28 F   111 18:35  4:14  1:47  107   53:32 15.2  1:15  120   41:26 12:57 1:56:34 
  117   7/7      13 Andrew Burke            Duluth             MN  21 M   121 25:19  5:46  3:41  117   58:56 13.8  0:50   83   28:33  8:56 1:57:16 
  118   5/6      48 Jason Jurisch           Eagan              MN  45 M   118 22:00  5:00  3:20  111   54:38 14.9  1:19  118   39:43 12:25 2:00:59 
  119   6/6     107 Rebecca Stepan          Sauk Centre        MN  32 F    95 16:04  3:40  4:03  120 1:01:18 13.3  1:03  119   40:02 12:31 2:02:28 
  120   6/7      25 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  39 F   114 19:59  4:33  4:20  118 1:00:17 13.5  1:29  111   36:36 11:27 2:02:39 
  121   7/7      94 Tammy Praught           Brainerd           MN  42 F   122 26:04  5:56  2:23  112   54:50 14.9  1:51  121   44:41 13:58 2:09:46 
  122   6/6     118 Gary Walters            Baxter             MN  50 M   117 20:26  4:39  4:53  110   53:57 15.1  2:39  122   47:55 14:59 2:09:48 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  136 Team Easy Riders                                 1 18:57  4:19  1:07    1 1:00:37 13.5  0:43    1   27:07  8:29 1:48:30 
           Dave Galchutt , Kenn Shepherd , Dave Galchutt          


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  128 Chicks with Kick                                 1  8:10  1:52  0:45    1   39:49 20.5  0:59    1   22:36  7:04 1:12:18 
           Julia Wallace , Kate Desannoy , Kate Desannoy          
    2  139 Todd's Trifecta                                  3 10:20  2:21  0:47    3   49:11 16.6  0:26    2   22:48  7:08 1:23:31 
           Emma Marek , Erika Fenstad , Gabriela Hennes           
    3  138 The Ignite Trifecta                              4 11:05  2:32  0:54    4   50:40 16.1  0:37    3   25:40  8:02 1:28:54 
           Christa Kleinjan , Jennifer Minion , Lisa Dotson       
    4  131 Howard                                           5 13:41  3:07  1:57    2   45:24 18.0  0:34    4   27:26  8:35 1:29:00 
           Rachael Howard , Rachael Howard , Lynn Howard          
    5  132 Jolly Ranchers                                   2  9:37  2:11  0:58    5   51:14 15.9  0:30    5   29:00  9:04 1:31:17 
           Elizabeth Mattson , Grace Haglin , Macey Whitlock      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  133 MN School of Business                            4  9:55  2:16  0:52    2   34:27 23.7  0:26    3   21:33  6:44 1:07:10 
           Chris Haukos , Eric Hanson , Sean Pickle               
    2  134 Pedal'n-Wave-Runners                             3  9:41  2:12  0:55    3   34:45 23.5  0:35    6   24:39  7:42 1:10:34 
           Dylan Paulson , Robert Musielewicz , Vikki Johannes    
    3  141 trio of 2                                        6 10:41  2:26  1:32    5   37:21 21.8  0:32    2   21:18  6:40 1:11:22 
           Amy Lelwica , Amy Lelwica , Matthew Schmitz            
    4  135 Team E                                          10 14:00  3:11  0:56    6   37:27 21.8  0:26    1   19:18  6:02 1:12:05 
           Katie Ergen , Scott Ergen , Mitchell Ergen             
    5  140 Tri K                                            7 11:22  2:35  1:16    4   37:09 22.0  0:31    7   25:10  7:52 1:15:26 
           Trent Schmidgall , Trent Schmidgall , Carrie Schmidgal 
    6  127 Beauty and the Beasts                            2  9:18  2:07  0:47    8   44:39 18.3  0:30    4   23:40  7:24 1:18:52 
           Jenna Host , Michael Olsen , Christophe Knopik         
    7  137 The Gran Family                                  1  9:08  2:05  1:24    1   33:51 24.1  0:42   10   34:02 10:38 1:19:05 
           Joshua Gran , Joshua Gran , Courtney Gran              
    8  130 GMB Tri-Team                                     9 13:56  3:10  0:57    7   43:31 18.8  0:28    5   24:19  7:36 1:23:10 
           Dino Musielewicz ,  , Brandy Blum                       
    9  129 Dwinnell Dillon                                  5 10:37  2:25  0:57    9   49:06 16.6  0:31    8   25:51  8:05 1:26:59 
           Anna Dillon , Andy Dillon , Halle Dwinnell             
   10  145 Y Not                                            8 11:58  2:44  0:43   10   49:59 16.3  0:28    9   29:21  9:11 1:32:28 
           Kevin Nordstrom , Jesse Bell , Beth Nordstrom          
   11  143 Fiddlesticks                                    11 14:55  3:24  1:01   11 1:00:52 13.4  0:34   11   34:51 10:54 1:52:11 
           Gentry Holloway , Martha Whiteaker , Wes Rodgers       

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  76 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  42 F      1 12:59  2:57                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Corey Kuglin            Baxter             MN  25 M    7:45  1:46 
    2 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M    8:30  1:56 
    3 David Kelm              Brainerd           MN  16 M    8:43  1:59 
    4 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  16 F    8:45  2:00 
    5 Scott Ransom            Brainerd           MN  56 M    8:46  2:00 
    6 Jamie Wallace           Baxter             MN  16 F    8:53  2:02 
    7 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  36 M    9:05  2:04 
    8 Patrick O'Brien         East Gull Lake     MN  35 M    9:10  2:05 
    9 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54 M    9:11  2:06 
   10 Steve Gunther           Excelsior          MN  59 M    9:14  2:06 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M   31:06 26.2 
    2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  40 M   32:38 25.0 
    3 Casey Miller            Baxter             MN  38 M   32:47 24.9 
    4 Travis Miller           Nisswa             MN  37 M   34:01 24.0 
    5 Jeff Gilmer             Delano             MN  57 M   34:31 23.6 
    6 Paul Olson              Andover            MN  36 M   35:07 23.2 
    7 Christopher Hagen       Little Falls       MN  40 M   35:14 23.2 
    8 Ted Sampsell-James      Minneapolis        MN  41 M   35:19 23.1 
    9 Corey Kuglin            Baxter             MN  25 M   35:30 23.0 
   10 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54 M   35:33 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M   17:23  5:26 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  38 M   18:41  5:51 
    3 Travis Miller           Nisswa             MN  37 M   18:54  5:55 
    4 Josh Nordstrom          Crystal            MN  17 M   19:07  5:59 
    5 Christopher Hagen       Little Falls       MN  40 M   19:19  6:02 
    6 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  40 M   19:20  6:03 
    7 Corey Kuglin            Baxter             MN  25 M   19:28  6:05 
    8 David Kelm              Brainerd           MN  16 M   19:46  6:11 
    9 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  35 M   20:02  6:16 
   10 John Hagen              Plainview          MN  42 M   20:05  6:17 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   27 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  33    1 10:05  2:18  1:38    1   41:12 19.8  0:47    2   29:03  9:05 1:22:43 
    2  101 Marly Simmons           Baxter             MN  28    4 15:40  3:34  2:32    2   44:09 18.5  0:30    1   23:14  7:16 1:26:03 
    3  164 Travis Wells            Zimmerman          MN  40    2 11:32  2:38  2:21    3   47:28 17.2  2:01    3   31:22  9:48 1:34:42 
    4   41 Clayton Hilmert         Fargo              ND  43    3 14:22  3:16  2:51    4   53:00 15.4  1:14    4   39:20 12:18 1:50:45 
    5   48 Jason Jurisch           Eagan              MN  45    6 22:00  5:00  3:20    6   54:38 14.9  1:19    5   39:43 12:25 2:00:59 
    6  118 Gary Walters            Baxter             MN  50    5 20:26  4:39  4:53    5   53:57 15.1  2:39    6   47:55 14:59 2:09:48 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   86 Anita Pagel             Woodbury           MN  54    3 12:11  2:47  3:17    1   42:58 19.0  1:36    1   30:25  9:31 1:30:25 
    2    8 Chelsie Binsfeld        St.Cloud           MN  32    1 10:53  2:29  2:05    2   46:35 17.5  1:48    4   37:29 11:43 1:38:48 
    3   65 Kara McCarty            Baraboo            WI  41    4 15:24  3:30  4:26    3   50:22 16.2  1:57    3   37:09 11:37 1:49:17 
    4   49 Theresa Jurisch         Eagan              MN  41    2 12:01  2:44  4:49    5   53:42 15.2  3:20    5   37:56 11:52 1:51:48 
    5   21 Katie Cummings          Aitkin             MN  28    5 18:35  4:14  1:47    4   53:32 15.2  1:15    6   41:26 12:57 1:56:34 
    6   25 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  39    6 19:59  4:33  4:20    7 1:00:17 13.5  1:29    2   36:36 11:27 2:02:39 
    7   94 Tammy Praught           Brainerd           MN  42    7 26:04  5:56  2:23    6   54:50 14.9  1:51    7   44:41 13:58 2:09:46 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   20 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29    2  8:30  1:56  1:04    1   31:06 26.2  0:32    1   17:23  5:26   58:33 
    2   70 Casey Miller            Baxter             MN  38   10  9:20  2:08  1:00    3   32:47 24.9  0:29    2   18:41  5:51 1:02:16 
    3    2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  40    9  9:17  2:07  1:07    2   32:38 25.0  0:35    6   19:20  6:03 1:02:54 
    4   55 Corey Kuglin            Baxter             MN  25    1  7:45  1:46  1:09    9   35:30 23.0  0:29    7   19:28  6:05 1:04:18 
    5   73 Travis Miller           Nisswa             MN  37   16 10:03  2:17  1:01    4   34:01 24.0  0:34    3   18:54  5:55 1:04:31 
    6   91 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54    7  9:11  2:06  1:01   10   35:33 23.0  0:35   15   20:59  6:34 1:07:17 
    7   85 Paul Olson              Andover            MN  36   14  9:55  2:16  1:06    6   35:07 23.2  0:53   16   21:21  6:41 1:08:21 
    8   36 Christopher Hagen       Little Falls       MN  40   29 11:38  2:39  1:44    7   35:14 23.2  0:48    5   19:19  6:02 1:08:40 
    9  102 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  35   11  9:29  2:10  1:17   16   37:27 21.8  0:45    9   20:02  6:16 1:08:58 
   10   28 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36   15  9:59  2:16  1:01   11   35:41 22.9  0:41   20   22:05  6:55 1:09:25 
   11  157 Riant Northway          Lake Shore         MN  34   18 10:18  2:21  1:01   12   35:48 22.8  0:37   19   21:53  6:51 1:09:35 
   12   80 Josh Nordstrom          Crystal            MN  17   24 10:51  2:28  1:23   17   37:37 21.7  0:42    4   19:07  5:59 1:09:38 
   13  159 Ted Sampsell-James      Minneapolis        MN  41   20 10:25  2:22  1:37    8   35:19 23.1  0:54   17   21:29  6:43 1:09:42 
   14   33 Jeff Gilmer             Delano             MN  57   13  9:51  2:15  1:19    5   34:31 23.6  1:00   27   23:53  7:28 1:10:32 
   15   52 David Knack             Prior Llake        MN  53   12  9:32  2:10  1:23   14   36:38 22.3  0:40   22   22:45  7:07 1:10:55 
   16   45 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  36    5  9:05  2:04  1:01   27   40:41 20.1  0:32   13   20:45  6:29 1:12:02 
   17  162 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31   31 12:23  2:49  1:16   18   37:46 21.6  0:32   11   20:11  6:19 1:12:06 
   18   50 David Kelm              Brainerd           MN  16    3  8:43  1:59  1:25   34   42:17 19.3  1:12    8   19:46  6:11 1:13:22 
   19   37 John Hagen              Plainview          MN  42   26 11:11  2:33  1:22   25   40:11 20.3  1:01   10   20:05  6:17 1:13:47 
   20   96 Scott Ransom            Brainerd           MN  56    4  8:46  2:00  1:22   15   37:14 21.9  0:59   39   25:53  8:06 1:14:14 
   21   19 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  41   35 12:58  2:57  1:47   13   35:55 22.7  0:49   23   22:48  7:08 1:14:16 
   22   79 Jared Nordstrom         Crystal            MN  15   22 10:43  2:27  1:23   36   42:47 19.1  0:26   12   20:21  6:22 1:15:39 
   23   53 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  43   27 11:20  2:35  1:34   20   38:31 21.2  1:05   25   23:30  7:21 1:15:58 
   24   35 Steve Gunther           Excelsior          MN  59    8  9:14  2:06  1:20   22   39:50 20.5  0:57   36   25:37  8:01 1:16:57 
   25   66 Michael McConkey        Brainerd           MN  50   21 10:41  2:26  1:14   35   42:23 19.3  0:42   21   22:25  7:01 1:17:23 
   26   26 Scott Dezurik           Avon               MN  48   30 11:40  2:40  1:18   21   39:41 20.6  0:55   29   24:00  7:30 1:17:32 
   27   72 Jeremy Miller           Mora               MN  33   23 10:48  2:28  2:48   30   41:49 19.5  1:24   14   20:52  6:32 1:17:38 
   28    7 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  59   25 10:56  2:30  1:57   23   40:02 20.4  0:46   31   24:22  7:37 1:18:02 
   29  150 Michael Roach           Little Falls       MN  38   32 12:28  2:50  1:24   28   41:29 19.7  0:45   24   23:24  7:19 1:19:29 
   30  110 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  31   28 11:28  2:37  1:38   29   41:48 19.5  0:48   30   24:02  7:31 1:19:42 
   31  126 Isaac Wyland            Arden Hills        MN  23   17 10:08  2:19  1:26   46   45:47 17.8  1:14   18   21:46  6:49 1:20:19 
   32   54 Bob Kramer              Grand Forks        ND  57   34 12:46  2:55  2:44   19   38:20 21.3  1:35   38   25:50  8:05 1:21:13 
   33  119 Jackson Walters         Baxter             MN  22   36 13:06  2:59  3:07   26   40:31 20.1  1:20   28   23:54  7:28 1:21:56 
   34   90 John Pepin              Crosby             MN  35   43 14:56  3:24  1:37   24   40:07 20.3  1:00   40   25:59  8:08 1:23:38 
   35   11 Christian Borle         Brainerd           MN  41   33 12:32  2:51  2:24   40   43:44 18.7  0:38   34   25:00  7:49 1:24:18 
   36  146 Mitchell Anderson       Cushing            MN  30   42 14:47  3:22  1:52   42   44:09 18.5  1:44   26   23:35  7:23 1:26:06 
   37   82 Patrick O'Brien         East Gull Lake     MN  35    6  9:10  2:05  2:28   32   42:12 19.3  2:14   50   30:20  9:29 1:26:22 
   38  115 Steve Tufo              Plymouth           MN  52   48 16:12  3:41  3:02   33   42:14 19.3  1:58   32   24:31  7:40 1:27:55 
   39  100 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  57   38 13:45  3:08  1:47   39   42:58 19.0  0:51   49   29:28  9:13 1:28:47 
   40  121 Richard Wear            Apple Valley       MN  46   39 14:12  3:14  2:32   41   44:03 18.5  1:16   44   27:17  8:32 1:29:18 
   41   39 Bob Harmon              New Brighton       MN  55   52 17:10  3:54  2:50   31   41:50 19.5  1:40   42   26:40  8:20 1:30:07 
   42    4 Thomas Battcher         Arlington          MN  16   46 15:21  3:30  2:27   49   47:17 17.3  0:27   37   25:47  8:04 1:31:17 
   43   31 Jack Forsman            Eagan              MN  23   44 14:57  3:24  3:03   51   48:41 16.8  0:39   33   24:34  7:41 1:31:52 
   44   74 Matt Moore              Minneapolis        MN  61   40 14:13  3:14  3:15   45   45:38 17.9  1:37   46   28:31  8:55 1:33:12 
   45  151 Daryl Stevens           Sartell            MN  74   41 14:46  3:22  2:26   37   42:47 19.1  1:11   54   32:27 10:09 1:33:34 
   46   98 Todd Rogers             Minneapolis        MN  57   19 10:22  2:22  2:30   50   47:52 17.0  1:43   53   32:01 10:01 1:34:26 
   47   47 Keane Johnson           Walker             MN  30   45 15:04  3:26  3:28   48   46:34 17.5  1:44   48   29:17  9:09 1:36:06 
   48   60 Robert Lender           Cloquet            MN  50   37 13:11  3:00  2:47   38   42:58 19.0  2:59   55   34:22 10:45 1:36:16 
   49  106 Michael Stenzel         Eagan              MN  22   51 16:32  3:46  2:53   52   49:39 16.4  0:33   43   27:14  8:31 1:36:49 
   50  148 Chris Hutton            St. Cloud          MN  25   50 16:24  3:44  2:53   54   52:02 15.7  0:28   35   25:30  7:59 1:37:15 
   51   87 Paul Palecek            Grand Rapids       MN  40   54 17:35  4:00  3:09   43   44:12 18.5  1:28   52   31:25  9:49 1:37:46 
   52   95 Mason Quick             Pillager           MN  21   49 16:21  3:43  2:42   53   51:34 15.8  0:49   41   26:35  8:19 1:37:59 
   53   84 Michael Ohara           Sartell            MO  63   47 15:36  3:33  3:09   44   44:16 18.4  1:27   57   37:04 11:35 1:41:30 
   54  154 Joseph Johnson          St Cloud           MN  21   53 17:10  3:54  3:29   56   55:23 14.7  0:54   45   28:07  8:48 1:45:00 
   55   69 Bobby Menne             Tower              MN  25   56 22:50  5:12  3:26   47   46:19 17.6  1:34   51   30:56  9:40 1:45:03 
   56   16 Steve Chell             Coon Rapids        MN  66   55 19:22  4:24  4:35   55   53:32 15.2  1:05   56   36:37 11:27 1:55:09 
   57   13 Andrew Burke            Duluth             MN  21   57 25:19  5:46  3:41   57   58:56 13.8  0:50   47   28:33  8:56 1:57:16 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  105 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  16    1  8:45  2:00  0:35   11   39:57 20.4  0:29    1   20:31  6:25 1:10:16 
    2   99 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  41    3  9:14  2:06  1:29    2   36:57 22.1  0:47    4   22:09  6:56 1:10:33 
    3   64 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  36   10 10:51  2:28  1:10    3   37:23 21.8  0:37    5   22:12  6:57 1:12:11 
    4   14 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  41    4  9:15  2:06  1:25   10   39:10 20.8  0:51    8   23:48  7:26 1:14:27 
    5  108 Dena Storm              Pillager           MN  43    6 10:19  2:21  1:37    4   37:34 21.7  0:52   16   25:15  7:54 1:15:35 
    6  155 Rachel Land             Ellendale          ND  28   11 10:53  2:29  1:42    6   38:35 21.1  0:54   10   23:54  7:29 1:15:56 
    7    3 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  44   20 12:25  2:50  1:33    1   36:54 22.1  1:13   13   24:42  7:44 1:16:44 
    8   34 Helen Gunther           Excelsior          MN  59   13 11:13  2:33  1:28    9   39:06 20.9  0:47   15   25:02  7:50 1:17:34 
    9  161 Laura Bergman           Edina              MN  39    5  9:56  2:16  1:57   22   42:53 19.0  1:22    3   21:56  6:51 1:18:02 
   10   24 Mary Deeg               Delano             MN  54    8 10:27  2:23  1:50    7   38:43 21.1  1:03   20   26:14  8:12 1:18:15 
   11  152 Pam Stevens             Sartell            MN  63   12 10:55  2:29  1:42    5   38:21 21.3  0:58   25   26:37  8:19 1:18:30 
   12   63 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  16   23 12:46  2:54  1:21   12   40:41 20.1  0:43    7   23:46  7:26 1:19:14 
   13   56 Ashley Kunesh           Baxter             MN  29   21 12:32  2:51  1:37   18   42:23 19.3  1:34    2   21:21  6:41 1:19:25 
   14   97 Lisa Rebeck             Eden Prairie       MN  54   16 11:34  2:38  1:51    8   39:02 20.9  1:14   22   26:22  8:15 1:20:01 
   15   81 Laura Nyhus             Perham             MN  37   17 11:48  2:41  1:38   14   41:19 19.7  0:51   19   25:40  8:01 1:21:14 
   16  117 Jamie Wallace           Baxter             MN  16    2  8:53  2:02  1:26   21   42:50 19.1  0:44   31   27:39  8:39 1:21:30 
   17    1 Christy Anderson        Northfield         MN  19   28 13:32  3:05  1:24   16   42:14 19.3  0:34   12   24:28  7:39 1:22:09 
   18  160 Claire Swanson          Wayzata            MN  39    9 10:32  2:24  2:30   15   42:09 19.4  1:11   21   26:15  8:12 1:22:34 
   19   71 Christa Miller          Brainerd           MN  36   26 13:02  2:58  1:29   20   42:44 19.1  1:06   14   24:55  7:47 1:23:14 
   20  111 Rachel Swanson          Minneapolis        MN  31   18 11:56  2:43  2:18   23   44:16 18.4  0:38   11   24:20  7:37 1:23:28 
   21   77 Chris Nehring           Kimball            MN  47   27 13:06  2:59  1:56   13   40:54 20.0  1:38   23   26:28  8:16 1:23:59 
   22   30 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  51   24 12:56  2:57  1:30   19   42:39 19.1  1:22   27   27:03  8:27 1:25:27 
   23  116 Amy Turk                Deerwood           MN  44   33 13:55  3:10  2:11   17   42:20 19.3  0:59   32   27:45  8:41 1:27:08 
   24   10 Audrey Blommel          Freeport           MN  22    7 10:24  2:22  2:13   32   48:36 16.8  0:31   18   25:40  8:01 1:27:21 
   25   62 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13   14 11:32  2:38  1:36   36   49:58 16.3  0:45    9   23:51  7:27 1:27:40 
   26  158 Raquel Reetz            Brainerd           MN  30   22 12:39  2:53  1:52   25   45:12 18.1  1:05   29   27:29  8:36 1:28:16 
   27   29 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  42   30 13:34  3:05  2:16   37   50:01 16.3  1:06    6   22:35  7:04 1:29:30 
   28   32 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  48   36 14:10  3:14  2:26   24   45:07 18.1  1:10   26   26:49  8:23 1:29:41 
   29   83 Jill O'Grady            Brainerd           MN  30   15 11:33  2:38  2:57   33   48:58 16.7  0:50   30   27:32  8:36 1:31:48 
   30   68 Brenda Mehr             Pillager           MN  29   37 14:21  3:16  1:59   38   50:12 16.3  0:31   17   25:26  7:57 1:32:27 
   31  104 Cindy Steinke           Saint Cloud        MN  51   31 13:48  3:09  1:47   34   49:39 16.4  0:47   40   29:39  9:16 1:35:39 
   32   78 Beth Neu                Woodbury           MN  51   29 13:33  3:05  3:05   31   48:03 17.0  1:38   39   29:33  9:15 1:35:50 
   33  153 Tonya Tepley Rabasco    Pillager           MN  43   51 20:03  4:34  2:04   26   45:57 17.8  1:27   28   27:25  8:34 1:36:54 
   34   92 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  54   47 17:53  4:04  1:38   29   46:15 17.6  0:51   44   32:19 10:06 1:38:54 
   35  142 Rachel Hamilton         Brainerd           MN  30   52 20:13  4:36  3:31   30   47:59 17.0  1:25   24   26:32  8:18 1:39:39 
   36   40 Julie Heuer             Fargo              ND  56   34 13:57  3:11  3:00   28   46:14 17.6  1:41   49   34:56 10:55 1:39:46 
   37   22 Rita Czapko             Fridley            MN  38   35 14:02  3:12  3:30   43   52:35 15.5  1:01   37   29:14  9:08 1:40:20 
   38   88 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  57   46 17:08  3:54  2:12   27   46:08 17.7  1:20   47   33:41 10:32 1:40:28 
   39   15 Chris Chell             Coon Rapids        MN  54   40 15:22  3:30  3:14   44   52:48 15.5  0:42   35   28:32  8:55 1:40:36 
   40   23 Sarah Dano              Brainerd           MN  33   45 17:00  3:52  2:25   40   51:48 15.8  0:55   38   29:15  9:09 1:41:22 
   41  120 Karen Wear              Apple Valley       MN  44   38 15:02  3:25  2:55   41   51:50 15.7  0:40   43   31:23  9:49 1:41:48 
   42    6 Morgan Bell             Buffalo            MN  13   32 13:49  3:09  1:18   48   57:34 14.2  0:32   36   28:44  8:59 1:41:54 
   43    9 Lynne Blass             Woodbury           MN  61   44 16:38  3:47  2:01   39   51:31 15.8  1:58   41   30:36  9:34 1:42:41 
   44   75 Jennifer Murset         Elk River          MN  43   19 12:22  2:49  3:56   45   53:05 15.4  1:17   50   35:07 10:59 1:45:44 
   45   43 Jill Hocking            Maplewood          MN  39   39 15:20  3:29  4:53   42   51:58 15.7  1:05   46   33:08 10:22 1:46:21 
   46   93 Joyce Petsch            North St. Paul     MN  62   53 22:10  5:03  2:41   35   49:50 16.4  1:15   45   33:04 10:20 1:48:58 
   47   57 Rachel Lachinski        Ham Lake           MN  22   43 16:37  3:47  4:25   51 1:02:05 13.1  0:47   34   28:23  8:53 1:52:16 
   48  123 Shelby White            Andover            MN  21   42 16:37  3:47  4:26   52 1:02:06 13.1  0:47   33   28:23  8:52 1:52:17 
   49    5 Desiree Bell            Buffalo            MN  53   49 18:21  4:11  2:04   46   55:25 14.7  0:51   51   35:51 11:13 1:52:30 
   50  147 Katy Hausmann           Becker             MN  36   50 19:23  4:25  3:15   47   55:26 14.7  1:25   48   33:47 10:34 1:53:14 
   51   17 Deanna Chiodo           Big Lake           MN  50   48 18:01  4:06  2:41   49 1:00:50 13.4  0:58   42   31:07  9:44 1:53:35 
   52  107 Rebecca Stepan          Sauk Centre        MN  32   41 16:04  3:40  4:03   50 1:01:18 13.3  1:03   52   40:02 12:31 2:02:28 
        76 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  42   25 12:59  2:57                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   80 Josh Nordstrom          Crystal            MN  17    3 10:51  2:28  1:23    1   37:37 21.7  0:42    1   19:07  5:59 1:09:38 
    2   50 David Kelm              Brainerd           MN  16    1  8:43  1:59  1:25    2   42:17 19.3  1:12    2   19:46  6:11 1:13:22 
    3   79 Jared Nordstrom         Crystal            MN  15    2 10:43  2:27  1:23    3   42:47 19.1  0:26    3   20:21  6:22 1:15:39 
    4    4 Thomas Battcher         Arlington          MN  16    4 15:21  3:30  2:27    4   47:17 17.3  0:27    4   25:47  8:04 1:31:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  105 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  16    1  8:45  2:00  0:35    1   39:57 20.4  0:29    1   20:31  6:25 1:10:16 
    2   63 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  16    4 12:46  2:54  1:21    2   40:41 20.1  0:43    2   23:46  7:26 1:19:14 
    3  117 Jamie Wallace           Baxter             MN  16    2  8:53  2:02  1:26    4   42:50 19.1  0:44    5   27:39  8:39 1:21:30 
    4    1 Christy Anderson        Northfield         MN  19    5 13:32  3:05  1:24    3   42:14 19.3  0:34    4   24:28  7:39 1:22:09 
    5   62 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13    3 11:32  2:38  1:36    5   49:58 16.3  0:45    3   23:51  7:27 1:27:40 
    6    6 Morgan Bell             Buffalo            MN  13    6 13:49  3:09  1:18    6   57:34 14.2  0:32    6   28:44  8:59 1:41:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  126 Isaac Wyland            Arden Hills        MN  23    1 10:08  2:19  1:26    2   45:47 17.8  1:14    1   21:46  6:49 1:20:19 
    2  119 Jackson Walters         Baxter             MN  22    2 13:06  2:59  3:07    1   40:31 20.1  1:20    2   23:54  7:28 1:21:56 
    3   31 Jack Forsman            Eagan              MN  23    3 14:57  3:24  3:03    3   48:41 16.8  0:39    3   24:34  7:41 1:31:52 
    4  106 Michael Stenzel         Eagan              MN  22    5 16:32  3:46  2:53    4   49:39 16.4  0:33    5   27:14  8:31 1:36:49 
    5   95 Mason Quick             Pillager           MN  21    4 16:21  3:43  2:42    5   51:34 15.8  0:49    4   26:35  8:19 1:37:59 
    6  154 Joseph Johnson          St Cloud           MN  21    6 17:10  3:54  3:29    6   55:23 14.7  0:54    6   28:07  8:48 1:45:00 
    7   13 Andrew Burke            Duluth             MN  21    7 25:19  5:46  3:41    7   58:56 13.8  0:50    7   28:33  8:56 1:57:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Audrey Blommel          Freeport           MN  22    1 10:24  2:22  2:13    1   48:36 16.8  0:31    1   25:40  8:01 1:27:21 
    2   57 Rachel Lachinski        Ham Lake           MN  22    3 16:37  3:47  4:25    2 1:02:05 13.1  0:47    3   28:23  8:53 1:52:16 
    3  123 Shelby White            Andover            MN  21    2 16:37  3:47  4:26    3 1:02:06 13.1  0:47    2   28:23  8:52 1:52:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   20 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29    2  8:30  1:56  1:04    1   31:06 26.2  0:32    1   17:23  5:26   58:33 
    2   55 Corey Kuglin            Baxter             MN  25    1  7:45  1:46  1:09    2   35:30 23.0  0:29    2   19:28  6:05 1:04:18 
    3  148 Chris Hutton            St. Cloud          MN  25    3 16:24  3:44  2:53    4   52:02 15.7  0:28    3   25:30  7:59 1:37:15 
    4   69 Bobby Menne             Tower              MN  25    4 22:50  5:12  3:26    3   46:19 17.6  1:34    4   30:56  9:40 1:45:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  155 Rachel Land             Ellendale          ND  28    1 10:53  2:29  1:42    1   38:35 21.1  0:54    2   23:54  7:29 1:15:56 
    2   56 Ashley Kunesh           Baxter             MN  29    2 12:32  2:51  1:37    2   42:23 19.3  1:34    1   21:21  6:41 1:19:25 
    3   68 Brenda Mehr             Pillager           MN  29    3 14:21  3:16  1:59    3   50:12 16.3  0:31    3   25:26  7:57 1:32:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  157 Riant Northway          Lake Shore         MN  34    1 10:18  2:21  1:01    1   35:48 22.8  0:37    3   21:53  6:51 1:09:35 
    2  162 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  31    4 12:23  2:49  1:16    2   37:46 21.6  0:32    1   20:11  6:19 1:12:06 
    3   72 Jeremy Miller           Mora               MN  33    2 10:48  2:28  2:48    4   41:49 19.5  1:24    2   20:52  6:32 1:17:38 
    4  110 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  31    3 11:28  2:37  1:38    3   41:48 19.5  0:48    5   24:02  7:31 1:19:42 
    5  146 Mitchell Anderson       Cushing            MN  30    5 14:47  3:22  1:52    5   44:09 18.5  1:44    4   23:35  7:23 1:26:06 
    6   47 Keane Johnson           Walker             MN  30    6 15:04  3:26  3:28    6   46:34 17.5  1:44    6   29:17  9:09 1:36:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  111 Rachel Swanson          Minneapolis        MN  31    2 11:56  2:43  2:18    1   44:16 18.4  0:38    1   24:20  7:37 1:23:28 
    2  158 Raquel Reetz            Brainerd           MN  30    3 12:39  2:53  1:52    2   45:12 18.1  1:05    3   27:29  8:36 1:28:16 
    3   83 Jill O'Grady            Brainerd           MN  30    1 11:33  2:38  2:57    4   48:58 16.7  0:50    4   27:32  8:36 1:31:48 
    4  142 Rachel Hamilton         Brainerd           MN  30    6 20:13  4:36  3:31    3   47:59 17.0  1:25    2   26:32  8:18 1:39:39 
    5   23 Sarah Dano              Brainerd           MN  33    5 17:00  3:52  2:25    5   51:48 15.8  0:55    5   29:15  9:09 1:41:22 
    6  107 Rebecca Stepan          Sauk Centre        MN  32    4 16:04  3:40  4:03    6 1:01:18 13.3  1:03    6   40:02 12:31 2:02:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   70 Casey Miller            Baxter             MN  38    3  9:20  2:08  1:00    1   32:47 24.9  0:29    1   18:41  5:51 1:02:16 
    2   73 Travis Miller           Nisswa             MN  37    7 10:03  2:17  1:01    2   34:01 24.0  0:34    2   18:54  5:55 1:04:31 
    3   85 Paul Olson              Andover            MN  36    5  9:55  2:16  1:06    3   35:07 23.2  0:53    5   21:21  6:41 1:08:21 
    4  102 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  35    4  9:29  2:10  1:17    5   37:27 21.8  0:45    3   20:02  6:16 1:08:58 
    5   28 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36    6  9:59  2:16  1:01    4   35:41 22.9  0:41    6   22:05  6:55 1:09:25 
    6   45 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  36    1  9:05  2:04  1:01    7   40:41 20.1  0:32    4   20:45  6:29 1:12:02 
    7  150 Michael Roach           Little Falls       MN  38    8 12:28  2:50  1:24    8   41:29 19.7  0:45    7   23:24  7:19 1:19:29 
    8   90 John Pepin              Crosby             MN  35    9 14:56  3:24  1:37    6   40:07 20.3  1:00    8   25:59  8:08 1:23:38 
    9   82 Patrick O'Brien         East Gull Lake     MN  35    2  9:10  2:05  2:28    9   42:12 19.3  2:14    9   30:20  9:29 1:26:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   64 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  36    3 10:51  2:28  1:10    1   37:23 21.8  0:37    2   22:12  6:57 1:12:11 
    2  161 Laura Bergman           Edina              MN  39    1  9:56  2:16  1:57    5   42:53 19.0  1:22    1   21:56  6:51 1:18:02 
    3   81 Laura Nyhus             Perham             MN  37    4 11:48  2:41  1:38    2   41:19 19.7  0:51    4   25:40  8:01 1:21:14 
    4  160 Claire Swanson          Wayzata            MN  39    2 10:32  2:24  2:30    3   42:09 19.4  1:11    5   26:15  8:12 1:22:34 
    5   71 Christa Miller          Brainerd           MN  36    5 13:02  2:58  1:29    4   42:44 19.1  1:06    3   24:55  7:47 1:23:14 
    6   22 Rita Czapko             Fridley            MN  38    6 14:02  3:12  3:30    7   52:35 15.5  1:01    6   29:14  9:08 1:40:20 
    7   43 Jill Hocking            Maplewood          MN  39    7 15:20  3:29  4:53    6   51:58 15.7  1:05    7   33:08 10:22 1:46:21 
    8  147 Katy Hausmann           Becker             MN  36    8 19:23  4:25  3:15    8   55:26 14.7  1:25    8   33:47 10:34 1:53:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    2 Thomas Anderson III     Minneapolis        MN  40    1  9:17  2:07  1:07    1   32:38 25.0  0:35    2   19:20  6:03 1:02:54 
    2   36 Christopher Hagen       Little Falls       MN  40    5 11:38  2:39  1:44    2   35:14 23.2  0:48    1   19:19  6:02 1:08:40 
    3  159 Ted Sampsell-James      Minneapolis        MN  41    2 10:25  2:22  1:37    3   35:19 23.1  0:54    4   21:29  6:43 1:09:42 
    4   37 John Hagen              Plainview          MN  42    3 11:11  2:33  1:22    6   40:11 20.3  1:01    3   20:05  6:17 1:13:47 
    5   19 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  41    7 12:58  2:57  1:47    4   35:55 22.7  0:49    5   22:48  7:08 1:14:16 
    6   53 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  43    4 11:20  2:35  1:34    5   38:31 21.2  1:05    6   23:30  7:21 1:15:58 
    7   11 Christian Borle         Brainerd           MN  41    6 12:32  2:51  2:24    7   43:44 18.7  0:38    7   25:00  7:49 1:24:18 
    8   87 Paul Palecek            Grand Rapids       MN  40    8 17:35  4:00  3:09    8   44:12 18.5  1:28    8   31:25  9:49 1:37:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   99 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  41    1  9:14  2:06  1:29    2   36:57 22.1  0:47    1   22:09  6:56 1:10:33 
    2   14 Kjersten Buzek          Bloomington        MN  41    2  9:15  2:06  1:25    4   39:10 20.8  0:51    3   23:48  7:26 1:14:27 
    3  108 Dena Storm              Pillager           MN  43    3 10:19  2:21  1:37    3   37:34 21.7  0:52    5   25:15  7:54 1:15:35 
    4    3 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  44    5 12:25  2:50  1:33    1   36:54 22.1  1:13    4   24:42  7:44 1:16:44 
    5  116 Amy Turk                Deerwood           MN  44    8 13:55  3:10  2:11    5   42:20 19.3  0:59    7   27:45  8:41 1:27:08 
    6   29 Sheila Eldred           Minneapolis        MN  42    7 13:34  3:05  2:16    7   50:01 16.3  1:06    2   22:35  7:04 1:29:30 
    7  153 Tonya Tepley Rabasco    Pillager           MN  43   10 20:03  4:34  2:04    6   45:57 17.8  1:27    6   27:25  8:34 1:36:54 
    8  120 Karen Wear              Apple Valley       MN  44    9 15:02  3:25  2:55    8   51:50 15.7  0:40    8   31:23  9:49 1:41:48 
    9   75 Jennifer Murset         Elk River          MN  43    4 12:22  2:49  3:56    9   53:05 15.4  1:17    9   35:07 10:59 1:45:44 
        76 Mary Kay Narveson       Bloomington        MN  42    6 12:59  2:57                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Scott Dezurik           Avon               MN  48    1 11:40  2:40  1:18    1   39:41 20.6  0:55    1   24:00  7:30 1:17:32 
    2  121 Richard Wear            Apple Valley       MN  46    2 14:12  3:14  2:32    2   44:03 18.5  1:16    2   27:17  8:32 1:29:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   77 Chris Nehring           Kimball            MN  47    1 13:06  2:59  1:56    1   40:54 20.0  1:38    1   26:28  8:16 1:23:59 
    2   32 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  48    2 14:10  3:14  2:26    2   45:07 18.1  1:10    2   26:49  8:23 1:29:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54    1  9:11  2:06  1:01    1   35:33 23.0  0:35    1   20:59  6:34 1:07:17 
    2   52 David Knack             Prior Llake        MN  53    2  9:32  2:10  1:23    2   36:38 22.3  0:40    3   22:45  7:07 1:10:55 
    3   66 Michael McConkey        Brainerd           MN  50    3 10:41  2:26  1:14    4   42:23 19.3  0:42    2   22:25  7:01 1:17:23 
    4  115 Steve Tufo              Plymouth           MN  52    5 16:12  3:41  3:02    3   42:14 19.3  1:58    4   24:31  7:40 1:27:55 
    5   60 Robert Lender           Cloquet            MN  50    4 13:11  3:00  2:47    5   42:58 19.0  2:59    5   34:22 10:45 1:36:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   24 Mary Deeg               Delano             MN  54    1 10:27  2:23  1:50    1   38:43 21.1  1:03    1   26:14  8:12 1:18:15 
    2   97 Lisa Rebeck             Eden Prairie       MN  54    2 11:34  2:38  1:51    2   39:02 20.9  1:14    2   26:22  8:15 1:20:01 
    3   30 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  51    3 12:56  2:57  1:30    3   42:39 19.1  1:22    3   27:03  8:27 1:25:27 
    4  104 Cindy Steinke           Saint Cloud        MN  51    5 13:48  3:09  1:47    6   49:39 16.4  0:47    6   29:39  9:16 1:35:39 
    5   78 Beth Neu                Woodbury           MN  51    4 13:33  3:05  3:05    5   48:03 17.0  1:38    5   29:33  9:15 1:35:50 
    6   92 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  54    7 17:53  4:04  1:38    4   46:15 17.6  0:51    8   32:19 10:06 1:38:54 
    7   15 Chris Chell             Coon Rapids        MN  54    6 15:22  3:30  3:14    7   52:48 15.5  0:42    4   28:32  8:55 1:40:36 
    8    5 Desiree Bell            Buffalo            MN  53    9 18:21  4:11  2:04    8   55:25 14.7  0:51    9   35:51 11:13 1:52:30 
    9   17 Deanna Chiodo           Big Lake           MN  50    8 18:01  4:06  2:41    9 1:00:50 13.4  0:58    7   31:07  9:44 1:53:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Jeff Gilmer             Delano             MN  57    3  9:51  2:15  1:19    1   34:31 23.6  1:00    1   23:53  7:28 1:10:32 
    2   96 Scott Ransom            Brainerd           MN  56    1  8:46  2:00  1:22    2   37:14 21.9  0:59    5   25:53  8:06 1:14:14 
    3   35 Steve Gunther           Excelsior          MN  59    2  9:14  2:06  1:20    4   39:50 20.5  0:57    3   25:37  8:01 1:16:57 
    4    7 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  59    5 10:56  2:30  1:57    5   40:02 20.4  0:46    2   24:22  7:37 1:18:02 
    5   54 Bob Kramer              Grand Forks        ND  57    6 12:46  2:55  2:44    3   38:20 21.3  1:35    4   25:50  8:05 1:21:13 
    6  100 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  57    7 13:45  3:08  1:47    7   42:58 19.0  0:51    7   29:28  9:13 1:28:47 
    7   39 Bob Harmon              New Brighton       MN  55    8 17:10  3:54  2:50    6   41:50 19.5  1:40    6   26:40  8:20 1:30:07 
    8   98 Todd Rogers             Minneapolis        MN  57    4 10:22  2:22  2:30    8   47:52 17.0  1:43    8   32:01 10:01 1:34:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Helen Gunther           Excelsior          MN  59    1 11:13  2:33  1:28    1   39:06 20.9  0:47    1   25:02  7:50 1:17:34 
    2   40 Julie Heuer             Fargo              ND  56    2 13:57  3:11  3:00    3   46:14 17.6  1:41    3   34:56 10:55 1:39:46 
    3   88 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  57    3 17:08  3:54  2:12    2   46:08 17.7  1:20    2   33:41 10:32 1:40:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   74 Matt Moore              Minneapolis        MN  61    1 14:13  3:14  3:15    2   45:38 17.9  1:37    1   28:31  8:55 1:33:12 
    2   84 Michael Ohara           Sartell            MO  63    2 15:36  3:33  3:09    1   44:16 18.4  1:27    2   37:04 11:35 1:41:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  152 Pam Stevens             Sartell            MN  63    1 10:55  2:29  1:42    1   38:21 21.3  0:58    1   26:37  8:19 1:18:30 
    2    9 Lynne Blass             Woodbury           MN  61    2 16:38  3:47  2:01    3   51:31 15.8  1:58    2   30:36  9:34 1:42:41 
    3   93 Joyce Petsch            North St. Paul     MN  62    3 22:10  5:03  2:41    2   49:50 16.4  1:15    3   33:04 10:20 1:48:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Steve Chell             Coon Rapids        MN  66    1 19:22  4:24  4:35    1   53:32 15.2  1:05    1   36:37 11:27 1:55:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  151 Daryl Stevens           Sartell            MN  74    1 14:46  3:22  2:26    1   42:47 19.1  1:11    1   32:27 10:09 1:33:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        161
Total Number of Team Finishers:           17
Total Number of Individual Finishers:    122
Number of Male   Finishers:               63
Number of Female Finishers:               59
Did not Finish Race or Did Not Start:     22