Kiwanis Kids Triathlon
Baxter, MN
8/27/2016

race logo










					                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 27, 2016
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   86 Gavin Hosch             St. Joseph         MN   5    1  1:17  1:09    2   10:25  0:32    2    9:04   22:24 
    2  227 Kingston Nickaboine     Brainerd           MN   5    8  1:28  1:05    3   10:28  0:37    6   11:31   25:06 
    3  186 Josiah Wagner           Baxter             MN   5    2  1:17  2:00    4   11:20  0:50    3    9:59   25:23 
    4  115 Logan Miller            Baxter             MN   5    4  1:23  1:51    5   11:25  0:49    4   10:28   25:53 
    5  215 Connor Forland          Baxter             MN   5    5  1:23  2:30    9   13:17  0:50    1    8:36   26:35 
    6  208 Chase Walker            Baxter             MN   5    6  1:25  2:05    7   12:55  1:37    5   11:24   29:25 
    7   78 Connor Hoff             Nisswa             MN   5    3  1:18  3:33    6   12:25  0:29    9   12:45   30:28 
    8  120 Graydon Northway        Lake Shore         MN   5    9  1:37  2:26   10   13:46  1:13   11   13:06   32:06 
    9  221 Chayton Black Lance     Baxter             MN   5    7  1:27  2:51   11   15:51  0:41    7   11:57   32:45 
   10  188 Alex Weber              Ft Ripley          MN   5   12  1:50  3:54    1    0:11 16:24   10   12:55   35:12 
   11  217 Kyle Sandberg           Baxter             MN   5   11  1:49  2:52    8   13:15  1:01   12   16:18   35:12 
   12  237 Martin Hastings         Brainerd           MN   4   10  1:39  3:14   12   25:20  0:42    8   12:13   43:06 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  139 Kendal Quinn            St Cloud           MN   5    2  1:11  1:27    2   10:46  0:41    1    9:15   23:18 
    2   74 Adeline Heldt           Brainerd           MN   5    1  1:07  1:54    1   10:19  0:36    8   11:40   25:35 
    3  121 Madilyn Northway        Lake Shore         MN   5    7  1:29  1:39    3   12:45  0:37    2    9:32   26:01 
    4  145 Grace Rangen            Brainerd           MN   5    3  1:13  2:20    4   13:11  0:44    3    9:40   27:06 
    5  144 Claire Rangen           Brainerd           MN   5    4  1:16  1:57    6   14:05  0:58    5   11:15   29:29 
    6   44 Ellery Duerr            Brainerd           MN   5    8  1:48  1:58    5   13:35  0:57    6   11:19   29:35 
    7  196 Kate Anderson           Merrifield         MN   4    6  1:22  1:36    7   17:30  0:56    4   11:12   32:34 
    8   63 Ruthie Hagen            Plainview          MN   5    5  1:20  1:56    8   20:04  0:44    7   11:24   35:26 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   25 Griffin Brown           Plymouth           MN   6    1  1:09  1:03    1    9:29  0:36    1    8:19   20:35 
    2  114 Beckett Miller          Brainerd           MN   6    2  1:14  1:48    2    9:51  0:53    2    8:38   22:23 
    3   22 Mullen Bratney          Brainerd           MN   6    6  1:25  1:35    3    9:56  0:30    5    9:41   23:06 
    4   29 Gavin Carpenter         Brainerd           MN   6    4  1:17  1:20    4   10:37  0:32    7   10:07   23:51 
    5   88 Luke Jennings           Brainerd           MN   6    5  1:19  2:10    5   10:37  0:39    3    9:26   24:10 
    6  159 Keedin Schmidgall       Little Falls       MN   6    3  1:16  2:05    6   11:51  0:34    4    9:39   25:23 
    7   30 Daxton Cary             Hibbing            MN   6    8  1:42  2:08    8   12:32  0:30    6    9:45   26:35 
    8  207 Patrick Ryan            Brainerd           MN   6    7  1:28  2:06    7   12:04  0:37    8   10:24   26:37 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  141 Reagan Quinn            Winona             MN   6    5  1:07  1:26    1    9:09  0:28    1    7:58   20:06 
    2  201 Cecilia Jamison         St. Cloud          MN   6    1  1:03  2:25    2   11:08  0:42    2    8:18   23:34 
    3   14 Cc Bishop               St. Louis Park     MN   6    2  1:05  2:01    4   13:42  0:49    3    9:58   27:34 
    4   39 Leighton Dodd           Edina              MN   6    3  1:06  1:54    5   13:50  0:47    4   10:02   27:38 
    5   37 Gemma Dickinson         Brainerd           MN   6    4  1:07  1:58    3   13:25  0:37    6   12:37   29:42 
    6   73 Miranda Harting         Baxter             MN   6    6  1:21  1:25    6   14:33  2:13    5   11:22   30:53 
    7  135 Emily Pratt             Merrifield         MN   6    7  1:28  2:13    7   16:21  0:51    7   18:34   39:24 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  160 Kyler Schmidgall        Little Falls       MN   7    4  1:11  1:30    5    9:40  0:32    2    7:40   20:31 
    2   66 Drew Haglin             Brainerd           MN   7    2  1:09  1:08    6    9:45  0:34    6    8:07   20:43 
    3   51 Isaac Erhard            Buffalo            MN   7    6  1:13  1:53    7    9:51  0:32    5    8:02   21:29 
    4  127 Luke Palecek            Grand Rapids       MN   7    1  1:03  1:54    8   10:02  0:53    3    7:42   21:32 
    5   42 Hayden Doty             Bemidji            MN   7   13  1:19  1:46    1    8:53  0:40    8    9:11   21:48 
    6   55 Caden Green             Annandale          MN   7    8  1:15  1:00   13   10:53  0:35    7    8:47   22:27 
    7   50 Justin Elliott          Arden Hills        MN   7    5  1:12  2:19   14   11:04  0:32    1    7:24   22:29 
    8  130 Alexander Paysse        Baxter             MN   7    7  1:13  1:16   18   11:47  0:34    4    7:42   22:30 
    9    2 Ben Allegra             Brainerd           MN   7   14  1:20  2:47    2    8:59  0:35   13   11:24   25:03 
   10   92 Sam Kline               Baxter             MN   7   15  1:20  2:21   17   11:39  0:38    9    9:15   25:12 
   11   75 Foster Heldt            Brainerd           MN   7   11  1:18  2:06    3    9:07  0:36   15   12:30   25:35 
   12   10 Liam Becker             Brainerd           MN   7   10  1:18  1:36   11   10:36  0:34   14   11:38   25:40 
   13  214 Colter Forland          Baxter             MN   7   16  1:29  2:49   15   11:08  0:48   11   10:07   26:18 
   14  189 Sam Weber               Ft Ripley          MN   7   17  1:34  3:20   16   11:36  0:35   10    9:34   26:38 
   15  182 Tyson Turner            Brainerd           MN   7    9  1:17  3:07    9   10:29  0:45   12   11:19   26:56 
   16  158 Paul Sandberg           Baxter             MN   7    3  1:10  1:37    4    9:09  0:38   18   14:40   27:13 
   17  152 Kellan Rogholt          Sauk Rapids        MN   7   12  1:19  2:12   12   10:52  0:39   16   12:35   27:35 
   18  107 Tripp McKinney          East Gull Lake     MN   7   18  1:34  2:48   10   10:36  0:41   17   13:05   28:41 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   48 Lillian Eldred          Minneapolis        MN   7    4  1:06  1:18    2    9:43  0:32    2    8:26   21:03 
    2   99 Sophia Lundy            Baxter             MN   7    3  1:04  2:46    1    9:37  0:44    1    7:56   22:06 
    3  213 Jaycee Carlson          Brainerd           MN   7    1  0:56  1:16    3    9:57  0:41    9   10:16   23:04 
    4  156 Maggie Sampsell-Jones   Minneapolis        MN   7    5  1:08  2:02    4   10:20  0:41    8    9:55   24:04 
    5  169 Attly Speer             Brainerd           MN   7   14  1:22  2:03    5   10:26  0:42    7    9:38   24:09 
    6  229 Lucy Engelstad          Brainerd           MN   7    6  1:09  2:34    6   10:27  0:55    4    9:09   24:12 
    7  128 Alexa Parks             Big Lake           MN   7    2  1:01  1:50   10   12:07  0:34    6    9:26   24:55 
    8   28 Quinley Cargill         Grand Rapids       MN   7    8  1:10  3:51    9   11:23  0:43    5    9:14   26:20 
    9  220 Bethany Black Lance     Baxter             MN   7   12  1:20  2:27    8   10:59  0:56   10   10:47   26:28 
   10   79 Anabelle Holcomb-Smith  Brainerd           MN   7   13  1:21  2:01   13   15:18  0:54    3    8:48   28:20 
   11  119 Finley Nelson           Cambridge          MN   7    9  1:12  2:02   12   13:37  0:45   12   12:11   29:44 
   12   23 Taylor Brichacek        Brainerd           MN   7   10  1:13  1:36   11   12:35  0:41   13   14:41   30:44 
   13  209 Jordyn Walker           Baxter             MN   7   11  1:20  2:26    7   10:59  1:00   14   16:26   32:08 
   14    7 Brooklyn Barnes         Fort Ripley        MN   7    7  1:09  2:22   14   25:02  0:41   11   11:11   40:23 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   85 Garrett Hosch           Saint Joseph       MN   8    4  1:08  1:03    1    8:16  0:31    4    7:45   18:41 
    2   47 Henry Eldred            Minneapolis        MN   8    3  1:07  1:03    4    8:55  0:27    2    7:12   18:43 
    3   89 Ryan Karls              St. Cloud          MN   8   12  1:19  1:13    3    8:47  0:28    1    7:08   18:52 
    4  151 Owen Robertson          Brainerd           MN   8    1  1:06  1:06    2    8:18  0:29   13    9:25   20:23 
    5  112 Dreeson Millam          Big Lake           MN   8    5  1:08  0:58    5    9:14  0:29    8    8:54   20:41 
    6  178 Colton Swanson          Racine             MN   8   14  1:24  1:45    6    9:16  0:39    6    8:03   21:05 
    7  166 David Sorenson          Big Lake           MN   8    7  1:10  1:24    7    9:49  0:35   12    9:11   22:07 
    8  195 Benjamin Anderson       Merrifield         MN   8    2  1:06  1:30   10   10:30  0:27    7    8:42   22:14 
    9  235 Weston Thiesse          Brainerd           MN   8    8  1:12  1:34    9   10:23  0:30    9    8:56   22:33 
   10   20 Evan Bolt               Brainerd           MN   8   11  1:16  1:47   13   11:29  0:33    3    7:42   22:46 
   11  236 Wyatt Czeck             Baxter             MN   8   10  1:16  1:23   11   10:35  0:32   10    9:04   22:48 
   12  162 Josiah Sechser          Pine River         MN   8    6  1:09  2:11    8   10:06  0:36   11    9:10   23:10 
   13  193 Logan Wells             Zimmerman          MN   8    9  1:15  2:38   14   11:31  0:42    5    7:51   23:54 
   14  223 Alex Bavelli            Baxter             MN   8   15  1:36  3:26   12   10:39  0:39   14    9:56   26:13 
   15   53 Ronan Fornshell         Fort Ripley        MN   8   13  1:23  3:34   15   12:08  1:13   15   11:37   29:52 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  142 Riley Quinn             St Cloud           MN   8    3  1:07  1:01    1    8:37  0:29    2    7:31   18:43 
    2  138 Hope Quinn              Winona             MN   8    5  1:09  0:58    2    8:52  0:27    1    7:21   18:45 
    3   97 Lucy Lewandowski        Fronton            MN   8    1  1:02  0:52    3    9:17  0:32    4    8:08   19:49 
    4   43 Avery Duerr             Brainerd           MN   8    7  1:11  1:01    4    9:34  0:35    7    8:46   21:05 
    5   21 Gabriella Bratney       Brainerd           MN   8    8  1:12  1:46    8    9:58  0:32    5    8:09   21:35 
    6  203 Lillian Jamison         St. Cloud          MN   8    2  1:07  2:51    5    9:35  0:43    3    7:41   21:55 
    7   91 Greta Kelzer            Princeton          MN   8    9  1:13  1:19    6    9:39  0:26   11    9:50   22:25 
    8   32 Maggie Cary             Hibbing            MN   8    4  1:08  1:17    7    9:49  0:29   13    9:59   22:40 
    9  143 Danika Ramler           Brainerd           MN   8   13  1:17  2:54    9   10:30  0:39    6    8:11   23:30 
   10   40 Lillian Dodd            Edina              MN   8   14  1:18  1:25   16   12:23  0:41    8    8:47   24:32 
   11   15 Kayleigh Bishop         St Louis Park      MN   8   15  1:18  1:27   15   12:13  0:42   10    9:41   25:20 
   12  117 Stella Moe              Randall            MN   8    6  1:10  2:49   12   11:36  0:33    9    9:17   25:24 
   13  133 Sophia Porter           Pillager           MN   8   12  1:16  1:47   14   12:13  0:50   12    9:52   25:57 
   14   35 Gabrielle Dahlberg      Little Falls       MN   8   17  1:20  1:39   13   11:39  0:34   15   11:35   26:44 
   15  222 Olivia Black Lance      Baxter             MN   8   10  1:15  2:09   11   11:17  0:44   16   11:35   26:57 
   16  231 Audrey Hastings         Brainerd           MN   8   16  1:19  1:47   10   10:46  0:46   17   12:24   27:01 
   17  210 Lauren Yeager           Brainerd           MN   8   11  1:16  1:40   17   12:45  0:37   14   10:53   27:09 
   18  124 Allyson Oneill          Wanamingo          MI   8   18  1:35  2:54   18   16:41  1:03   18   19:37   41:47 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  171 Kade Stengrim           Brainerd           MN   9    1  1:03  1:03    1    7:37  0:21    1    6:28   16:30 
    2   24 Bennett Brown           Plymouth           MN   9    2  1:04  0:54    2    7:38  0:25    2    6:37   16:37 
    3  233 Kobi Cameron            Little Falls       MN   9             5:39    6    8:58  0:31    3    6:59   18:48 
    4   45 Brandon Eberts          Brainerd           MN   9    3  1:07  0:59    4    8:31  0:27   10    8:37   19:39 
    5  198 Nate Chaussee           Brainerd           MN   9    6  1:10  1:48    3    8:25  0:35    6    7:44   19:41 
    6   94 Alex Lelwica            Brainerd           MN   9    7  1:11  1:50    5    8:46  0:32    7    7:55   20:11 
    7  232 Noah Cameron            Little Falls       MN   9   14  1:23  1:33    9    9:23  0:34    4    7:29   20:21 
    8   58 Ethan Guggenberger      Cold Spring        MN   9    8  1:11  1:55    7    9:11  0:33    5    7:35   20:24 
    9   70 Payton Haglin           Brainerd           MN   9    5  1:10  1:21   11   10:00  0:30    9    8:18   21:17 
   10   82 Josh Holloway           Minneapolis        MN   9    4  1:09  1:52    8    9:14  0:31   11    8:37   21:21 
   11   16 Aric Bittman            Sauk Rapids        MN   9   13  1:21  1:38   12   10:58  1:00   13    9:13   24:09 
   12   65 Clark Haglin            Fort Ripley        MN   9    9  1:12  2:02   10    9:53  0:59   14   10:12   24:17 
   13  177 Axton Svir              Baxter             MN   9   11  1:17  1:36   15   12:57  0:38    8    8:14   24:41 
   14    1 Andrew Allegra          Brainerd           MN   9   12  1:21 11:10                      15   12:08   25:10 
   15  190 Ashton Wells            Zimmerman          MN   9   15  1:23  3:23   14   12:17  0:37   12    8:54   26:32 
   16  174 Kai Strom               Hibbing            MN   9   10  1:14  1:27   13   11:19  0:36   16   14:42   29:15 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  176 Zoe Sumner              Minneapolis        MN   9    1  1:07  1:17    3    9:29  0:39    2    7:27   19:57 
    2  202 Emma Jamison            St. Cloud          MN   9    9  1:18  2:19    1    8:47  0:37    1    6:57   19:58 
    3  122 Amy Olson               Zimmerman          MN   9    5  1:13  1:57    2    8:58  0:36    3    7:58   20:39 
    4  116 Madelyn Miller          Brainerd           MN   9    2  1:10  1:50    5    9:52  0:38    4    8:12   21:40 
    5   93 Libby Lake              Brainerd           MN   9    8  1:16  2:04    4    9:48  0:34    6    9:20   23:01 
    6   36 Ava Davidson            Farmington         MN   9    3  1:10  1:22   10   11:33  0:53    7   10:37   25:33 
    7  225 Nola Doty               Baxter             MN   9   11  1:33  2:31   11   12:53  0:35    5    8:13   25:44 
    8  200 Jaymie Hamilton         Baxter             MN   9    7  1:15  2:16    9   10:54  0:34    9   11:13   26:11 
    9  180 Lindsey Turbeville      Big Lk             MN   9    4  1:11  2:08    7   10:27  0:29   10   12:32   26:46 
   10   41 Delana Doty             Bemidji            MN   9   10  1:19  1:30    6   10:17  0:50   11   13:54   27:48 
   11  179 Emily Turbeville        Big Lk             MN   9    6  1:15  1:51    8   10:38  0:30   12   14:57   29:08 
   12  216 Julia Schmeck           Brainerd           MN   9   12  1:36  2:57   12   14:15  0:46    8   11:10   30:42 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   76 Eli Hoelz               Baxter             MN  10    2  1:53  1:13    4   15:39  0:28    2   13:22   32:32 
    2   49 Colin Elliott           Arden Hills        MN  10   12  2:06  1:57    1   15:13  0:28    1   13:02   32:43 
    3  187 Simon Wagner            Baxter             MN  10    7  2:01  1:18    2   15:25  0:32    3   15:40   34:54 
    4  228 Sean Engelstad          Brainerd           MN  10    6  2:00  2:04    3   15:29  0:36    4   15:41   35:48 
    5  212 Kyler Carlson           Brainerd           MN  10    5  1:58  1:13   10   17:41  0:33    6   16:34   37:56 
    6  239 Gus Hoffman             Edina              MN  10   14  2:08  1:50    5   15:46  0:39    7   17:56   38:18 
    7   31 Finley Cary             Hibbing            MN  10    4  1:57  1:58    6   15:52  0:32    8   18:07   38:23 
    8  183 Aden Vavrina            Little Falls       MN  10   10  2:03  1:51   11   18:32  0:48    5   16:00   39:12 
    9  126 Isaac Palecek           Grand Rapids       MN  10    3  1:55  1:30    7   16:34  0:34   10   18:42   39:13 
   10   84 Jude Horton             Princeton          MN  10    9  2:02  1:24   12   19:01  0:29    9   18:21   41:15 
   11  118 Martin Moran            St Cloud           MN  10    1  1:37  1:35    9   17:03  0:27   12   20:45   41:25 
   12  230 Lance Hastings          Brainerd           MN  10    8  2:01  1:54    8   16:37  0:36   13   21:18   42:25 
   13  134 Spencer Porter          Pillager           MN  10   13  2:07  2:21   13   19:09  0:36   11   20:41   44:52 
   14  204 Ezra Knoblauch          Brainerd           MN  10   11  2:03  1:33   14   20:40  0:49   14   22:40   47:43 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  137 Faith Quinn             Winona             MN  10    2  1:47  0:42    1   13:27  0:26    1   14:27   30:48 
    2  140 Madden Quinn            St Cloud           MN  10    1  1:47  0:42    2   14:37  0:25    3   14:52   32:21 
    3   27 Tia Bruggeman           Brainerd           MN  10    8  2:03  1:41    4   16:47  0:28    6   17:14   38:12 
    4  147 Ava Riegel              Rogers             MN  10   11  2:18  1:18   13   20:15  0:28    2   14:43   39:01 
    5  226 Keira Nickaboine        Brainerd           MN  10   10  2:08  1:03    7   18:34  0:37    5   17:03   39:24 
    6   33 Lindy Cordes            Brainerd           MN  10    7  2:02  1:41    3   16:42  0:31    9   18:49   39:43 
    7    5 Alice Balsley           Brainerd           MN  10    4  1:57  1:39   10   19:27  0:55    4   16:30   40:25 
    8   19 Emma Bitzer             Pine River         MN  10   12  2:19  1:47    8   18:42  0:36    7   18:35   41:57 
    9   68 Kate Haglin             Fort Ripley        MN  10    6  2:01  1:51    5   18:28  0:41   10   18:58   41:59 
   10  102 Molly Matetich          Bemidji            MN  10    5  1:58  1:33    9   18:47  0:33   11   19:26   42:15 
   11  146 Camden Rauen            Baxter             MN  10    9  2:05  2:45   12   19:49  0:49    8   18:35   44:02 
   12  206 Addie Ryan              Brainerd           MN  10   13  2:19  2:13    6   18:30  0:48   12   21:01   44:49 
   13  125 Ella Ostrowski          Brainerd           MN  10    3  1:55  1:40   11   19:29  0:41   13   21:18   45:01 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  172 Owen Sterner            Minnetonka         MN  11    1  1:40  1:00    1   13:13  0:22    1   13:04   29:17 
    2  175 Wesley Sumner           Minneapolis        MN  11    2  1:43  0:58    2   13:13  0:23    2   13:57   30:12 
    3   90 Ben Kelzer              Princeton          MN  11    7  1:48  1:22    4   16:05  0:28    4   16:04   35:45 
    4   56 Nathan Green            Annandale          MN  11   14  2:10  0:47    9   17:45  0:28    3   14:45   35:52 
    5   34 Cole Cyrzan             Maple Grove        MN  11   13  2:04  1:37    3   15:51  0:45    5   16:18   36:32 
    6  123 Kenny Olson             Zimmerman          MN  11   10  1:55  1:17    8   17:37  0:27    7   17:02   38:16 
    7  132 Aiden Penners           Fort Ripley        MN  11   11  1:57  1:23    6   16:39  0:25    9   18:09   38:31 
    8  168 Stephen Sorenson        Big Lake           MN  11    6  1:48  1:30    7   16:45  0:34    8   17:55   38:31 
    9  164 Gabe Shanoff            Little Falls       MN  11    8  1:49  1:06    5   16:21  0:29   12   19:59   39:42 
   10  234 Nolan Thiesse           Brainerd           MN  11    3  1:45  1:44   10   17:59  0:30   10   18:49   40:45 
   11  205 Isaac Knoblauch         Brainerd           MN  11    5  1:47  1:24   11   18:19  0:36   11   19:22   41:27 
   12  191 Brett Wells             Zimmerman          MN  11   12  2:03  1:50   14   21:55  0:45    6   16:49   43:20 
   13  104 Sam Mattson             Baxter             MN  11    4  1:46  1:34   12   19:12  0:40   13   20:56   44:06 
   14  111 Reece Meyer             Brainerd           MN  11    9  1:54  1:39   13   19:46  0:32   14   25:00   48:49 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  129 Josie Parks             Big Lake           MN  11    2  1:34  1:22    1   15:30  0:25    2   14:52   33:41 
    2  224 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  11    6  1:40  1:10    3   15:47  0:25    1   14:51   33:50 
    3  194 Paige Yeager            Brainerd           MN  11    8  1:42  1:31    2   15:41  0:27    5   15:49   35:07 
    4   60 Ashley Hagen            Little Falls       MN  11   15  1:50  0:55    8   16:50  0:28    4   15:43   35:44 
    5    9 Emily Bastian           Baxter             MN  11   11  1:46  1:09   10   17:13  0:27    3   15:38   36:10 
    6  105 Sophie Mattson          Baxter             MN  11    1  1:32  1:10    6   16:32  0:29   10   17:40   37:20 
    7  197 Ella Chaussee           Brainerd           MN  11   14  1:49  1:37    7   16:49  0:33    6   16:40   37:26 
    8  131 Gretchen Paysse         Baxter             MN  11    3  1:37  1:14   14   17:49  0:29    8   17:14   38:22 
    9  108 Cecilia McNair          St. Joseph         MN  11   16  1:50  1:46   12   17:20  0:29    7   17:11   38:33 
   10  218 Alyssa Schommer         Brainerd           MN  11   17  1:51  1:43    4   15:48  0:28   14   18:51   38:39 
   11   38 Gracelyn Dickinson      Brainerd           MN  11   12  1:47  1:20    5   16:20  0:28   15   19:07   39:00 
   12  149 Cally Robertson         Brainerd           MN  11    5  1:39  1:15   13   17:23  0:33   11   18:36   39:24 
   13  154 Peyton Sabart           Sartell            MN  11   10  1:46  1:25   11   17:19  0:32   16   19:16   40:16 
   14    6 Emma Balsley            Brainerd           MN  11    4  1:39  1:51   17   18:02  0:26   13   18:40   40:35 
   15   69 Lily Haglin             Brainerd           MN  11    7  1:40  1:43    9   16:55  0:34   20   20:30   41:20 
   16   62 Molly Kate Hagen        Plainview          MN  11   18  1:53  0:54   21   20:52  0:30    9   17:34   41:42 
   17   17 Kaytlin Bittman         Sauk Rapids        MN  11   13  1:47  1:21   15   17:57  0:28   19   20:14   41:45 
   18  238 Juliana Ewald           Baxter             MN  11    9  1:42  1:37   19   19:38  0:42   12   18:37   42:15 
   19   11 Macy Bell               Maple Grove        MN  11   20  2:00  1:50   16   18:01  0:30   18   20:00   42:18 
   20  155 Evie Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  11   22  2:11  1:18   18   19:24  0:44   17   19:48   43:22 
   21    3 Paige Anderson          Duluth             MN  11   21  2:05  1:33   20   20:16  0:39   21   20:38   45:09 
   22  161 Gianna Sechser          Pine River         MN  11   23  2:15  1:35   22   24:15  0:37   23   23:04   51:43 
   23  153 Lillian Rogholt         Sauk Rapids        MN  11   19  1:53  1:47   23   28:56  0:46   22   22:08   55:28 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   61 Baylor Hagen            Plainview          MN  12    4  1:41  1:04    3   13:27  0:26    1   11:23   27:59 
    2   54 Matthew Gendreau        Plymouth           MN  12    1  1:19  1:06    2   13:12  0:30    3   12:36   28:41 
    3    8 Baden Bastian           Baxter             MN  12    2  1:30  1:01    1   13:10  0:24    4   13:36   29:38 
    4  106 Eli McConkey            Brainerd           MN  12    7  1:47  0:52    4   14:00  0:24    5   14:14   31:16 
    5  181 Carsen Turk             Deerwood           MN  12    6  1:44  1:17    7   17:59  0:25    2   12:22   33:45 
    6   46 Josh Eberts             Brainerd           MN  12    3  1:40  1:17    6   16:25  0:22    6   14:32   34:15 
    7  184 Alec Wagner             Baxter             MN  12    5  1:41  1:29    5   16:01  0:23    7   15:12   34:45 
    8  148 Isaac Riegel            Rogers             MN  12    8  1:57  1:33    8   19:07  0:38    8   16:08   39:20 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  136 Claire Quinn            St Cloud           MN  12    3  1:34  0:45    1   14:12  0:24    2   15:38   32:31 
    2   83 Ellie Horton            Princeton          MN  12    4  1:37  1:59    4   16:38  0:23    1   13:35   34:10 
    3   57 Anika Guggenberger      Cold Spring        MN  12    1  1:30  1:45    3   16:22  0:23    3   15:58   35:56 
    4  165 Thea Shogren            Brainerd           MN  12    5  1:41  1:39    2   16:06  0:23    6   16:37   36:24 
    5  170 Macy Speer              Brainerd           MN  12    6  1:42  1:22    5   17:24  0:34    5   16:29   37:28 
    6   80 Emerson Holcomb-Smith   Brainerd           MN  12    2  1:33  1:21    7   19:18  0:21    4   16:16   38:47 
    7  199 Caitlinmae Hamilton     Baxter             MN  12    7  1:45  1:34    8   19:19  0:26    7   17:38   40:41 
    8   95 Heidi Lelwica           Brainerd           MN  12    8  1:47  1:52    6   18:07  0:25    8   21:49   43:58 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  150 Nole Robertson          Brainerd           MN  13    3  1:36  0:53    2   12:35  0:25    1   12:51   28:17 
    2  100 Brooks Matetich         Bemidji            MN  13    1  1:26  1:33    1   12:18  0:25    2   12:58   28:39 
    3   52 Joseph Figliuzzi        Baxter             MN  13    6  1:43  1:25    3   12:56  0:24    3   13:52   30:18 
    4   59 Aidan Hagen             Little Falls       MN  13    5  1:39  1:14    5   14:39  0:30    5   15:08   33:09 
    5  110 Gavin Meier             Bloomington        MN  13    2  1:34  1:31    4   14:04  0:24    7   16:55   34:26 
    6   96 Max Lelwica             Brainerd           MN  13    4  1:38  1:22    7   15:33  0:22    6   16:30   35:24 
    7  192 Christian Wells         Zimmerman          MN  13    8  2:00  1:56    9   21:11  0:34    4   14:55   40:33 
    8    4 Tyler Anderson          Duluth             MN  13    7  1:53  1:38    8   16:57  0:30    8   21:10   42:05 
    9  219 Jacob Schommer          Brainerd           MN  13                     6   15:10  0:27    9   24:30   42:57 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   98 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  13    2  1:31  1:00    1   13:45  0:24    1   13:47   30:25 
    2   12 Morgan Bell             Maple Grove        MN  13    9  1:44  1:06    4   15:05  0:30    4   16:03   34:27 
    3  185 Halle Wagner            Baxter             MN  13    4  1:36  1:24    5   16:02  0:36    2   15:22   34:57 
    4  113 Hailey Millam           Big Lake           MN  13    5  1:39  1:17    3   14:57  0:28    6   16:39   34:59 
    5   26 Elle Bruggeman          Brainerd           MN  13    6  1:40  2:09    2   14:40  0:27    5   16:32   35:27 
    6   77 Hillary Hoelz           Baxter             MN  13    7  1:41  1:23    8   17:27  0:26    3   15:56   36:51 
    7  103 Ellie Mattson           Baxter             MN  13    1  1:27  1:34    7   17:16  0:23    7   16:59   37:37 
    8   67 Isabel Haglin           Brainerd           MN  13    3  1:34  1:13    6   16:24  0:29    8   18:00   37:37 
    9  167 Hannah Sorenson         Big Lake           MN  13    8  1:43  1:31    9   18:24  0:30    9   20:55   43:01 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   64 Samson Hagen            Plainview          MN  14    3  1:39  0:57    1   12:20  0:26    1   10:55   26:16 
    2  163 Cormac Shanoff          Little Falls       MN  14    1  1:21  1:05    2   12:22  0:24    2   11:58   27:07 
    3  101 Cole Matetich           Bemidji            MN  14    2  1:37  1:37    3   14:08  0:27    3   15:42   33:28 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  211 Madison Yeager          Brainerd           MN  14    1  1:31  1:24    2   16:07  0:33    1   16:36   36:09 
    2   18 Madeline Bittman        Sauk Rapids        MN  14    2  1:40  1:17    1   15:53  0:23    2   19:16   38:28 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH  
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
  81 Grace Holcomb-Smith     Brainerd           MN  10 F      1  2:05  1:17    1   20:28  0:30    1    7:50   32:07 

Total Registered:                        239
Number of Male   Finishers:              117
Number of Female Finishers:              114
Did not Finish Race or Did Not Start:      7