Hopkins Royal Triathlon -
Minnetonka, MN
9/3/2016

race logo










					                                                        HOPKINS ROYAL TRIATHLON
                                          Shady Oak Beach - Minnetonka, MN - September 3, 2016
                                                 750 Yard Swim - 14 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21    162 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M     2 10:05  1:21  1:08    2   33:40 25.0  0:34    3   19:32  6:19 1:04:57 
    2   1/18    309 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M     3 11:23  1:32  0:51    4   34:39 24.2  0:25    1   18:41  6:02 1:05:57 
    3   1/5      90 Philip English          Minnetonka         MN  24 M     1  9:45  1:18  1:07    9   36:22 23.1  0:43    2   19:23  6:16 1:07:18 
    4   2/21    319 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  40 M    11 12:31  1:41  1:45    5   34:43 24.2  0:50    4   20:03  6:28 1:09:50 
    5   1/13    179 Kevin Greimel           Richfield          MN  29 M    59 14:32  1:57  1:31    1   33:35 25.0  0:36   10   21:35  6:58 1:11:48 
    6   1/19    325 Suzie Fox               Chaska             MN  33 F    10 12:28  1:40  1:24   10   36:36 23.0  0:46    7   21:04  6:48 1:12:16 
    7   2/18     98 Ross Golla              Minnetonka         MN  37 M    52 14:13  1:54  1:31   12   36:49 22.8  0:41    5   20:26  6:36 1:13:39 
    8   1/16    158 Andrea Myers            Plymouth           MN  40 F     7 11:50  1:35  1:13   20   37:48 22.2  0:40   14   22:19  7:12 1:13:49 
    9   1/12    314 Kevin Olsen             Orono              MN  57 M     6 11:49  1:35  1:20    7   36:02 23.3  0:34   58   24:47  8:00 1:14:29 
   10   1/9      83 Mike Blair              Prior Lake         MN  47 M    33 13:43  1:50  1:25   13   36:54 22.8  0:52   18   22:32  7:16 1:15:25 
   11   1/10    188 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50 M    49 14:05  1:53  1:28   15   37:09 22.6  0:43   15   22:22  7:13 1:15:44 
   12   2/12    209 Timothy Brown           Blaine             MN  58 M    24 13:15  1:46  1:56   16   37:10 22.6  1:10   16   22:22  7:13 1:15:50 
   13   3/21     46 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41 M    56 14:29  1:56  1:38    8   36:19 23.1  0:54   24   22:52  7:23 1:16:10 
   14   3/12    178 Jim Nack                Madion Lake        MN  56 M    26 13:16  1:47  1:49   11   36:48 22.8  0:42   40   23:50  7:42 1:16:23 
   15   1/16     77 Luke Anton              St. Paul           MN  30 M    46 14:03  1:53  1:49   37   39:35 21.2  0:44    6   20:37  6:39 1:16:46 
   16   4/21    242 Jake Schwietering       St Louis Park      MN  40 M     5 11:37  1:33  1:15   34   39:28 21.3  0:42   42   24:04  7:46 1:17:04 
   17   2/16    284 Cloid Green             Richfield          MN  30 M    19 13:07  1:45  1:46   29   39:09 21.5  0:35   25   22:52  7:23 1:17:28 
   18   5/21    174 Tony Mosser             Lakeville          MN  43 M    14 12:43  1:42  1:47   33   39:22 21.3  1:23   17   22:28  7:15 1:17:43 
   19   3/18    265 Brian Denning           Burnsville         MN  36 M    20 13:09  1:46  2:49    6   35:53 23.4  1:40   45   24:15  7:50 1:17:44 
   20   1/17    232 Sara Woeste             Golden Valley      MN  39 F    43 13:57  1:52  1:22   32   39:22 21.3  0:43   22   22:46  7:21 1:18:08 
   21   3/16     97 Kevin Wolter            Hopkins            MN  33 M    53 14:15  1:54  1:43   21   38:13 22.0  0:51   35   23:32  7:36 1:18:33 
   22   4/12     67 Jeff Melby              Bloomington        MN  56 M    51 14:09  1:54  1:54   14   37:06 22.6  0:50   61   24:55  8:03 1:18:52 
   23   2/9     318 David Jones             Edina              MN  46 M    36 13:49  1:51  1:32   22   38:18 21.9  0:35   53   24:40  7:58 1:18:53 
   24   4/18     71 Josh Sell               Waconia            MN  37 M    30 13:30  1:48  2:18   43   39:59 21.0  0:48   19   22:37  7:18 1:19:10 
   25   2/13    329 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26 M    62 14:45  1:58  2:00   48   40:27 20.8  1:05    8   21:10  6:50 1:19:25 
   26   1/12     76 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  46 F    50 14:08  1:54  1:29   39   39:47 21.1  0:57   33   23:22  7:33 1:19:42 
   27   2/19    326 Rebecca Cota            Plymouth           MN  30 F    21 13:09  1:46  1:32   27   38:55 21.6  0:45   67   25:26  8:13 1:19:46 
   28   2/10    205 John Mattson            Saint Peter        MN  50 M    44 13:59  1:52  2:00   28   39:07 21.5  0:47   43   24:09  7:48 1:19:59 
   29   1/2     302 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61 M    47 14:03  1:53  2:06   23   38:26 21.9  1:01   50   24:32  7:55 1:20:06 
   30   1/17     12 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40 M    75 15:28  2:04  1:30   19   37:44 22.3  0:44   56   24:43  7:59 1:20:06 
   31   6/21    290 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  43 M    38 13:51  1:51  2:26   31   39:21 21.3  0:58   36   23:32  7:36 1:20:07 
   32   3/9     316 Brent McVay             Minneapolis        MN  48 M    31 13:35  1:49  1:47   25   38:40 21.7  0:59   69   25:33  8:15 1:20:32 
   33   5/18    280 Jim Audas               Prior Lake         MN  38 M    16 12:55  1:44  1:48   66   42:30 19.8  0:41   20   22:41  7:19 1:20:33 
   34   2/16    193 Sarah Hunter            Hopkins            MN  42 F     4 11:32  1:33  2:07   68   42:33 19.7  0:55   47   24:22  7:52 1:21:26 
   35   3/19    107 Kate Barnett            Burnsville         MN  33 F    94 16:00  2:08  1:28   41   39:57 21.0  0:56   29   23:09  7:28 1:21:29 
   36   1/12    301 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50 F    18 13:06  1:45  1:19   42   39:59 21.0  1:08   79   26:04  8:25 1:21:34 
   37   2/17    184 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38 F    48 14:05  1:53  1:13   53   41:03 20.5  0:43   60   24:49  8:01 1:21:50 
   38   3/16    295 Cortney Engen           St Louis Park      MN  41 F    32 13:38  1:49  1:41   38   39:42 21.2  1:07   75   25:50  8:20 1:21:57 
   39   4/16    247 Shawn Lucas             Evanston           IL  32 M    72 15:21  2:03  2:00   57   41:41 20.2  1:19   12   21:46  7:02 1:22:05 
   40   4/19    126 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  34 F    68 15:03  2:01  1:28   26   38:53 21.6  0:56   80   26:05  8:25 1:22:23 
   41   6/18    328 Benjamin Tuttle         Saint Cloud        MN  39 M   124 17:05  2:17  3:12   24   38:26 21.9  1:04   21   22:44  7:20 1:22:29 
   42   3/13    164 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  27 M    91 15:56  2:08  3:07   51   40:55 20.5  1:08    9   21:28  6:56 1:22:32 
   43   4/9     102 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47 M    13 12:39  1:42  1:45    3   34:34 24.3  1:09  196   32:31 10:30 1:22:36 
   44   4/13    199 David Gregory           Murfreesboro       TN  25 M    90 15:55  2:08  2:03   58   41:52 20.1  0:42   23   22:48  7:21 1:23:18 
   45   1/19    208 Alex Badger             St Cloud           MN  27 F     8 11:50  1:35  1:26   98   44:09 19.0  0:50   63   25:09  8:07 1:23:22 
   46   5/16    105 Jason Larson            Golden Valley      MN  33 M   199 19:53  2:40  1:48   30   39:16 21.4  0:51   11   21:37  6:59 1:23:23 
   47   7/21    264 Michael Ewasiuk         Chanhassen         MN  42 M   114 16:40  2:14  1:51   47   40:19 20.8  1:06   38   23:45  7:40 1:23:40 
   48   1/7     333 Helen Gunther           Excelsior          MN  59 F    65 14:53  2:00  1:36   52   40:56 20.5  0:48   70   25:36  8:16 1:23:48 
   49   8/21    258 Mark Goldman            Edina              MN  43 M    87 15:53  2:07  2:42   17   37:37 22.3  1:33   81   26:08  8:26 1:23:51 
   50   2/17      2 Bill Benning            Lakeville          MN  54 M    83 15:48  2:07  1:31   49   40:32 20.7  0:55   64   25:15  8:09 1:24:00 
   51   2/19    330 Quin Seiler             Minneapolis        MN  27 F   104 16:19  2:11  1:48   60   42:11 19.9  1:08   26   22:55  7:24 1:24:19 
   52   7/18    131 David Behrens           Hopkins            MN  38 M    35 13:49  1:51  2:14   71   42:37 19.7  0:45   74   25:44  8:18 1:25:08 
   53   9/21    240 Jason Lien              St. Paul           MN  44 M   112 16:34  2:13  2:14   35   39:28 21.3  1:13   72   25:42  8:18 1:25:09 
   54   2/12    185 Cindy Crawford          Deephaven          MN  53 F    57 14:30  1:56  1:49   45   40:10 20.9  1:06  108   27:39  8:56 1:25:13 
   55   6/16    266 Justin Ross             Burnsville         MN  34 M    22 13:11  1:46  4:15   80   43:06 19.5  1:44   37   23:35  7:37 1:25:50 
   56   2/7     336 Mary Edelman            Maple Grove        MN  55 F    42 13:57  1:52  2:41   36   39:34 21.2  1:27  123   28:14  9:07 1:25:52 
   57   2/5     210 Patrick Roth            Thibodaux          LA  23 M   121 17:04  2:17  1:02   65   42:23 19.8  1:26   49   24:27  7:53 1:26:20 
   58   3/17    198 Kate Walton             Chanhassen         MN  36 F    34 13:48  1:51  2:03   69   42:33 19.7  0:58  102   27:09  8:46 1:26:29 
   59   3/17    239 Thomas McDonald         Minneapolis        MN  47 M    39 13:54  1:52  3:17   46   40:14 20.9  1:24  116   27:57  9:01 1:26:44 
   60   4/17     26 Kirk Walton             Chanhassen         MN  39 M    23 13:14  1:46  2:07   83   43:17 19.4  1:08   99   27:01  8:43 1:26:46 
   61   3/19    272 Jessica Hanson          Richfield          MN  26 F   111 16:32  2:13  2:54   74   42:47 19.6  1:14   34   23:30  7:35 1:26:56 
   62   7/16     51 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  33 M    71 15:18  2:03  2:12   59   41:54 20.0  0:52   97   26:53  8:41 1:27:07 
   63   3/10     41 Pete McConnell          Plymouth           MN  50 M    74 15:25  2:04  2:44   88   43:40 19.2  0:55   51   24:33  7:55 1:27:15 
   64   4/10    128 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  54 M    12 12:32  1:41  3:10   79   43:04 19.5  1:03  113   27:53  9:00 1:27:40 
   65   8/18    285 Michael Amberson        Corcoran           MN  36 M    17 13:05  1:45  4:33  102   44:22 18.9  1:02   62   24:58  8:03 1:27:57 
   66   5/9     145 Tim J Walker            Minnetonka         MN  49 M    61 14:43  1:58  2:01   50   40:38 20.7  0:45  153   29:56  9:40 1:28:00 
   67   1/14     47 Katie Weber             Minneapolis        MN  38 F    82 15:44  2:06  2:55   75   42:53 19.6  1:53   54   24:41  7:58 1:28:05 
   68   4/17    212 Jamee Smith             Hopkins            MN  39 F    93 15:57  2:08  2:22   92   43:51 19.2  1:06   68   25:30  8:14 1:28:45 
   69   5/13    223 David Odorizzi          Minnetonka         MN  27 M   185 19:16  2:35  1:35   67   42:32 19.7  0:41   55   24:42  7:59 1:28:45 
   70   3/12     38 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  50 F    99 16:10  2:10  1:42   85   43:20 19.4  0:42  101   27:02  8:44 1:28:54 
   71   2/14     29 Christina Meier         Minneapolis        MN  38 F    40 13:54  1:52  1:39   56   41:40 20.2  0:52  176   31:03 10:01 1:29:06 
   72  10/21    183 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40 M   148 17:49  2:23  2:06   54   41:27 20.3  0:56   94   26:50  8:40 1:29:07 
   73   6/9      45 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  46 M   229 22:27  3:00  2:23   18   37:40 22.3  1:56   59   24:47  8:00 1:29:11 
   74   6/13    171 Peter Elsham            Minnetonka         MN  28 M   154 18:05  2:25  2:30   63   42:18 19.9  1:10   65   25:17  8:10 1:29:18 
   75   5/17     78 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  35 F   166 18:41  2:30  2:28   90   43:49 19.2  1:12   30   23:11  7:29 1:29:19 
   76   1/8     109 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  24 F    54 14:25  1:56  1:33  108   44:57 18.7  0:39  115   27:54  9:00 1:29:26 
   77   3/7     262 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56 F    78 15:38  2:06  2:02   86   43:34 19.3  1:31   93   26:46  8:38 1:29:29 
   78   1/2     334 Daniel Mydra            Minnetonka         MN  18 M   151 17:59  2:24  4:12  106   44:51 18.7  0:38   13   21:53  7:04 1:29:31 
   79   8/16    271 Jetson Swayze           Loveland           CO  31 M    97 16:04  2:09  1:41   61   42:18 19.9  3:56   83   26:15  8:28 1:30:11 
   80   5/17      7 Scott Searl             Mound              MN  44 M    76 15:28  2:04  2:49   55   41:31 20.2  1:33  129   28:59  9:21 1:30:17 
   81   9/18    257 David Simmer            Minneapolis        MN  37 M   157 18:08  2:25  2:05   44   40:02 21.0  1:33  126   28:33  9:13 1:30:19 
   82   1/6     234 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  65 M    67 14:58  2:00  2:25  117   45:25 18.5  1:01   92   26:46  8:38 1:30:33 
   83  10/18    246 Paul Johnson            Minnetonka         MN  35 M   140 17:36  2:21  2:20  122   45:51 18.3  0:40   44   24:12  7:49 1:30:38 
   84  11/18    236 Kelly O'Dea             St. Louis Park     MN  39 M   173 18:50  2:31  2:19   77   42:57 19.6  0:32   78   26:03  8:25 1:30:40 
   85   4/12     66 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  50 F    60 14:41  1:58  2:18   95   44:00 19.1  1:24  125   28:28  9:11 1:30:49 
   86   4/16    238 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  43 F   143 17:39  2:22  3:15   87   43:39 19.2  1:51   52   24:34  7:56 1:30:56 
   87   6/17     22 Sam Teisberg            Inver Grove Height MN  26 M   142 17:38  2:21  5:55   40   39:57 21.0  0:59   87   26:31  8:34 1:30:58 
   88   7/13     25 Patrick Rumpza          St. Louis Park     MN  26 M   175 19:01  2:33  2:51  115   45:17 18.5  0:38   31   23:17  7:31 1:31:02 
   89   3/14     32 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  38 F   101 16:12  2:10  2:33   70   42:34 19.7  0:59  127   28:46  9:17 1:31:03 
   90  12/18    322 Robert Prevost          Minneapolis        MN  39 M   127 17:09  2:18  2:09   89   43:42 19.2  2:21   77   26:02  8:24 1:31:21 
   91   5/12    219 Bethann Barankovich     Mpls               MN  53 F    70 15:11  2:02  2:36  118   45:25 18.5  1:48   84   26:24  8:31 1:31:23 
   92   5/16    323 Jill Prevost            Minneapolis        MN  40 F   125 17:09  2:18  2:10  105   44:39 18.8  1:23   82   26:08  8:26 1:31:27 
   93   1/5     311 Bethany Collins         New Hope           MN  61 F    27 13:19  1:47  2:16   81   43:07 19.5  1:08  190   31:45 10:15 1:31:34 
   94   5/10    304 Fraser Scheibe          Otsego             MN  51 M    29 13:23  1:47  3:57   76   42:55 19.6  1:38  145   29:44  9:36 1:31:35 
   95   1/6     168 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  14 F   128 17:10  2:18  0:54  139   47:08 17.8  0:49   73   25:44  8:18 1:31:43 
   96   6/17    152 Jennifer Anderson       Eden Prairie       MN  37 F     9 12:04  1:37  2:27  183   50:09 16.7  0:34   88   26:35  8:35 1:31:47 
   97   7/9     163 Andrew Rayle            Minnetonka         MN  45 M    79 15:39  2:06  3:00  119   45:28 18.5  0:49   98   26:56  8:42 1:31:50 
   98   7/17     74 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  37 F   144 17:40  2:22  2:37  107   44:54 18.7  0:48   76   25:56  8:22 1:31:53 
   99   5/12    175 Chris Chinander         Chanhassen         MN  55 M    28 13:22  1:47  2:09   84   43:18 19.4  1:06  195   32:28 10:29 1:32:21 
  100   2/12     79 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  49 F   156 18:08  2:25  1:46   72   42:38 19.7  0:43  139   29:24  9:29 1:32:36 
  101   6/12    288 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  57 M    25 13:16  1:47  2:10   94   43:58 19.1  1:18  194   32:15 10:25 1:32:55 
  102   3/5     279 Ryan Williams           Eden Prairie       MN  22 M   126 17:09  2:18  4:28  136   46:54 17.9  1:16   32   23:17  7:31 1:33:02 
  103  11/21    127 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  44 M    37 13:50  1:51  3:26  104   44:36 18.8  1:57  141   29:30  9:31 1:33:17 
  104   9/16    277 Perris Kusilek          Eden Prairie       MN  30 M                           82   43:16 19.4  0:56   57   24:47  8:00 1:33:18 
  105   6/16    300 Rachel Fogle            Hamel              MN  40 F   219 21:24  2:52  2:28  125   46:01 18.3  0:42   28   23:06  7:28 1:33:41 
  106   2/8     227 Samantha Perry          Minneapolis        MN  24 F   147 17:45  2:22  2:50  147   47:50 17.6  1:08   46   24:16  7:50 1:33:48 
  107  10/16    248 Nick Aunan              Eden Prairie       MN  32 M   171 18:47  2:31  1:35   97   44:07 19.0  1:34  114   27:53  9:00 1:33:53 
  108  11/16    112 Brenner Sandberg        New Hope           MN  33 M   195 19:43  2:38  2:22  131   46:29 18.1  1:31   41   23:59  7:45 1:34:02 
  109   4/14      3 Nicole Overby           Big Lake           MN  36 F    98 16:07  2:09  2:18  109   44:59 18.7  0:57  147   29:47  9:37 1:34:07 
  110   2/6      61 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67 M    92 15:56  2:08  3:09  112   45:11 18.6  2:12  119   28:02  9:03 1:34:29 
  111   2/6     110 Molly Fries             Minnetonka         MN  12 F   106 16:29  2:12  2:25  132   46:30 18.1  1:24  117   27:58  9:02 1:34:45 
  112   5/19    306 Jeanine Miakotina       New Hope           MN  32 F   149 17:53  2:23  1:48  111   45:05 18.6  0:57  131   29:03  9:23 1:34:45 
  113   3/8     250 Megan Bailey            Wayzata            MN  23 F   167 18:43  2:30  3:22  151   48:10 17.4  1:38   27   22:57  7:24 1:34:48 
  114   6/10     88 Thomas Illg             Apple Valley       MN  50 M   117 16:47  2:15  3:37  100   44:18 19.0  0:32  152   29:55  9:40 1:35:08 
  115   3/6     259 Tom Amundson            Minneapolis        MN  65 M    95 16:01  2:09  2:03  103   44:33 18.9  1:08  188   31:31 10:10 1:35:14 
  116   4/6     293 Kirk Klemme             Chassell           MI  65 M   122 17:04  2:17  3:16   99   44:15 19.0  1:15  142   29:32  9:32 1:35:20 
  117   4/19    194 Alexandria Voss         Eagan              MN  25 F    45 14:00  1:52  2:44  130   46:28 18.1  1:00  184   31:23 10:08 1:35:33 
  118  12/16    267 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  32 M   191 19:34  2:37  4:15   91   43:50 19.2  1:21  103   27:11  8:47 1:36:09 
  119   8/17    233 Natalie Kirby           Deephaven          MN  36 F   107 16:30  2:12  2:51  145   47:43 17.6  1:25  111   27:49  8:59 1:36:16 
  120   3/12     58 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  46 F    69 15:05  2:01  2:18  154   48:18 17.4  1:10  143   29:32  9:32 1:36:21 
  121   8/13    176 Jamie Wangen            Baltimore          MD  27 M    77 15:33  2:05  4:02  169   49:14 17.1  1:11   86   26:29  8:33 1:36:26 
  122   4/8     270 Emily Franklin          Loveland           CO  22 F    64 14:52  1:59  2:06  148   47:56 17.5  1:48  146   29:47  9:37 1:36:27 
  123   6/12     69 Michele Pasko           Minnetonka         MN  51 F   130 17:13  2:18  2:21  123   45:57 18.3  1:47  136   29:15  9:27 1:36:32 
  124   7/17     28 Randall Brandt          Rosemount          MN  59 M   176 19:01  2:33  1:30  116   45:22 18.5  0:45  160   30:28  9:50 1:37:04 
  125   8/17     23 Michael Papa            Eagan              MN  44 M    58 14:30  1:56  2:13   73   42:41 19.7  1:38  238   36:07 11:39 1:37:06 
  126   9/17    140 Alison Liudahl          Minnetonka         MN  36 F   177 19:01  2:33  2:17  153   48:16 17.4  0:57   90   26:38  8:36 1:37:07 
  127   6/19    182 Michelle Gowans         Bloomington        MN  30 F   110 16:32  2:13  2:35  121   45:46 18.4  1:38  169   30:45  9:56 1:37:15 
  128   5/8     192 Kristin Peters          Minneapolis        MN  24 F    15 12:44  1:42  3:22  189   50:36 16.6  2:53  120   28:07  9:05 1:37:39 
  129  12/21    113 Matt Fries              Minnetonka         MN  43 M    63 14:48  1:59  2:57  205   52:19 16.1  0:51   96   26:51  8:40 1:37:44 
  130   5/19    142 Kayla Casavant          Minneapolis        MN  29 F    55 14:29  1:56  4:41  138   47:04 17.8  1:02  162   30:31  9:51 1:37:45 
  131   1/2      44 Daniel Niemi            Plymouth           MN  16 M   115 16:44  2:14  3:10  168   49:12 17.1  0:47  122   28:08  9:05 1:37:58 
  132   7/12    206 Merritt Beh             Eden Prairie       MN  53 F   141 17:37  2:21  2:44  129   46:23 18.1  2:26  128   28:57  9:21 1:38:04 
  133   5/14      6 Sarah Coffey            Eden Prairie       MN  38 F    88 15:53  2:08  2:07  120   45:29 18.5  1:07  217   33:35 10:50 1:38:09 
  134  13/21     52 Jeremy Kuhns            Lakeville          MN  41 M   155 18:07  2:25  3:13  126   46:09 18.2  1:54  135   29:15  9:27 1:38:37 
  135   4/12     70 Jane Wenning            Excelsior          MN  49 F   231 22:39  3:02  2:06   62   42:18 19.9  1:47  149   29:54  9:39 1:38:42 
  136   7/19     81 Tiffany Bierbaum        Eden Prairie       MN  33 F   160 18:11  2:26  2:53  175   49:51 16.9  1:37   85   26:27  8:32 1:38:58 
  137   7/10     68 Paul Pasko              Minnetoka          MN  51 M   254 24:56  3:20  1:39   64   42:23 19.8  2:04  124   28:18  9:08 1:39:18 
  138   7/16    222 Jennifer Biggs Miller   Golden Valley      MN  41 F    96 16:02  2:09  1:51  213   52:54 15.9  1:06  107   27:32  8:53 1:39:22 
  139   5/12     42 Terri Dauplaise         Andover            MN  49 F    80 15:39  2:06  2:26  204   52:05 16.1  1:20  118   28:00  9:02 1:39:28 
  140   2/2      89 Mark Winholtz           Andover            MN  64 M   152 18:03  2:25  2:34   93   43:55 19.1  1:01  225   34:13 11:03 1:39:45 
  141   6/8     213 Heather Kalthoff        Waconia            MN  23 F   135 17:22  2:19  2:58  143   47:31 17.7  1:32  165   30:34  9:52 1:39:55 
  142   9/17     37 Kip Knippel             St. Paul           MN  39 M    86 15:50  2:07  2:22  150   47:59 17.5  1:04  209   33:04 10:40 1:40:18 
  143   6/19    255 Emily Hageness          Hopkins            MN  26 F   206 20:27  2:44  3:03  200   51:37 16.3  1:02   48   24:23  7:52 1:40:29 
  144  10/17    263 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  37 F   145 17:40  2:22  2:31  176   49:58 16.8  0:51  144   29:42  9:35 1:40:39 
  145  11/17     75 Sarah Koshiol           Minneapolis        MN  37 F   227 22:24  3:00  2:23  141   47:29 17.7  0:46  109   27:40  8:56 1:40:40 
  146  14/21    235 Kris Kirby              Deephaven          MN  40 M   246 23:43  3:10  2:39  113   45:12 18.6  1:40  106   27:29  8:52 1:40:41 
  147  10/17     21 Brian Bergeson          Bismarck           ND  47 M   113 16:36  2:13  3:23  137   47:00 17.9  1:05  202   32:55 10:38 1:40:57 
  148   8/19    220 Norah Tucker            Eden Prairie       MN  32 F    73 15:25  2:04  3:03  158   48:37 17.3  3:13  168   30:44  9:55 1:41:00 
  149   8/16    125 Victoria Albright       Minnetonka         MN  41 F   184 19:15  2:34  2:00  155   48:26 17.3  1:26  156   29:57  9:40 1:41:02 
  150   8/12    133 Jessica Roe             Golden Valley      MN  53 F   208 20:30  2:44  2:57  133   46:35 18.0  1:05  157   30:04  9:42 1:41:09 
  151  15/21    207 Benjamin Furuseth       Prior Lake         MN  43 M   200 19:56  2:40  4:05  127   46:11 18.2  3:06  121   28:07  9:05 1:41:24 
  152  13/18    282 Gregory Steiger         Shakopee           MN  38 M   108 16:30  2:12  3:23  140   47:24 17.7  1:05  213   33:19 10:45 1:41:39 
  153   9/16    231 Aida Weber              Plymouth           MN  43 F   189 19:26  2:36  4:09  174   49:45 16.9  1:50   91   26:39  8:36 1:41:47 
  154  10/16    129 Yvette Gray             Shorewood          MN  41 F   153 18:03  2:25  4:13  101   44:21 18.9  2:27  200   32:46 10:35 1:41:48 
  155  16/21    224 Peter Hirshman          Minnetonka         MN  43 M   137 17:26  2:20  2:21  181   50:05 16.8  0:58  175   31:02 10:01 1:41:50 
  156   7/12    237 Tom Feehan              Hopkins            MN  58 M   228 22:27  3:00  4:18  166   49:07 17.1  0:43   71   25:36  8:16 1:42:09 
  157   8/9     243 Tony Tomanek            Minnetonka         MN  47 M   204 20:19  2:43  4:05  161   48:55 17.2  1:02  112   27:50  8:59 1:42:10 
  158  11/17     24 Robert Gavanda          Minnestonk         MN  27 M    81 15:43  2:06  3:37  142   47:29 17.7  2:16  214   33:20 10:45 1:42:22 
  159   9/12    169 Susan Peterson          Minneapolis        MN  53 F   164 18:29  2:28  2:00  179   50:04 16.8  0:30  185   31:24 10:08 1:42:26 
  160  12/17    148 Stacey Larson           Woodbury           MN  37 F   169 18:46  2:31  3:33  160   48:42 17.2  1:21  158   30:12  9:45 1:42:32 
  161  17/21    303 Alain Nisam             Plymouth           MN  43 M   120 17:02  2:17  3:22  144   47:32 17.7  1:10  216   33:32 10:49 1:42:36 
  162   2/5      60 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62 F   165 18:35  2:29  2:56  134   46:37 18.0  1:31  208   33:04 10:40 1:42:40 
  163  11/16    172 Sara Lacey              Minnetonka         MN  44 F   178 19:03  2:33  3:07  135   46:48 17.9  1:10  201   32:50 10:36 1:42:56 
  164  18/21    143 Ryan MacKay             Hopkins            MN  42 M   211 20:45  2:46  3:09  124   46:01 18.3  2:03  180   31:19 10:06 1:43:14 
  165  14/18    204 Ross Dearstyne          Minnetonka         MN  38 M   102 16:17  2:11  3:09  241   56:45 14.8  0:38   89   26:36  8:35 1:43:23 
  166   6/12    225 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  49 F   170 18:46  2:31  2:36  159   48:38 17.3  1:30  192   31:58 10:19 1:43:26 
  167   6/14     35 Christine Berger        Saint Paul         MN  41 F   116 16:46  2:15  2:49  171   49:29 17.0  1:17  211   33:10 10:42 1:43:28 
  168   8/10     53 Eray Aydil              Hopkins            MN  51 M   213 20:56  2:48  3:26  188   50:35 16.6  1:20  105   27:21  8:50 1:43:36 
  169   9/13    245 Joel Greimel            Richfield          MN  27 M   158 18:08  2:26  4:05  162   48:57 17.2  1:08  182   31:21 10:07 1:43:37 
  170   7/19    312 Kelsey Whitcomb         Minneapolis        MN  25 F   129 17:12  2:18  1:58  209   52:36 16.0  1:09  172   30:52  9:58 1:43:45 
  171   7/12    327 Moira Lennox            Minneapolis        MN  46 F   103 16:18  2:11  2:12  163   48:58 17.2  1:33  229   34:48 11:14 1:43:48 
  172  10/12    180 Mia Nelson              Minnetonka         MN  50 F   196 19:49  2:39  3:01  157   48:35 17.3  2:01  161   30:29  9:50 1:43:53 
  173   4/7      65 Brenda Weiler           Wayzata            MN  55 F   201 19:57  2:40  2:31  180   50:04 16.8  0:42  166   30:44  9:55 1:43:56 
  174  13/16    305 Anton Miakotin          New Hope           MN  33 M   239 23:02  3:05  2:58  128   46:17 18.1  1:09  164   30:31  9:51 1:43:56 
  175  14/16    187 Curtis Anderson         Minnetonka         MN  31 M   265 27:58  3:44  3:39   96   44:06 19.0  0:56  104   27:20  8:49 1:43:57 
  176  10/13     99 Spencer Tolliver        Minnetonka         MN  26 M   105 16:25  2:12  3:39  198   51:30 16.3  1:11  181   31:19 10:07 1:44:03 
  177   9/19    153 Nicole Weum             Chanhassen         MN  31 F    41 13:56  1:52  2:24  220   53:34 15.7  1:07  215   33:22 10:46 1:44:20 
  178   8/12     85 Kathleen Roller         Orono              MN  47 F   205 20:21  2:43  2:02  146   47:43 17.6  1:20  204   32:58 10:38 1:44:22 
  179  12/16    273 Rashi Arora             Saint Paul         MN  41 F   260 25:48  3:27  2:06  185   50:10 16.7  1:35   66   25:19  8:10 1:44:56 
  180   5/6     221 Clifford Buikema        Minnetonka         MN  69 M   168 18:45  2:30  4:42  156   48:29 17.3  3:14  177   31:03 10:01 1:46:11 
  181  10/19    141 Melanie Bristor         Hopkins            MN  32 F   133 17:20  2:19  4:11  191   50:41 16.6  1:38  197   32:31 10:30 1:46:20 
  182   8/12    241 Bruce Bailey            Wayzata            MN  59 M   262 26:02  3:29  2:48   78   43:02 19.5  1:25  210   33:08 10:42 1:46:23 
  183   9/9     260 Mark Bohlig             Minnetonka         MN  49 M   134 17:22  2:19  4:09  194   50:47 16.5  1:06  205   33:01 10:39 1:46:23 
  184   5/7      49 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  57 F   244 23:32  3:09  2:13  170   49:17 17.0  1:28  155   29:57  9:40 1:46:25 
  185   3/5      87 Barbara Sampson         Mound              MN  61 F   210 20:43  2:46  3:39  173   49:44 16.9  1:31  171   30:50  9:57 1:46:26 
  186  11/19     96 Morgan Baker            Chaska             MN  31 F   236 22:53  3:03  2:20  214   52:58 15.9  0:48  110   27:41  8:56 1:46:38 
  187   3/6     249 Claire Schleusner       Rochester          MN  16 F   232 22:42  3:02  2:06  184   50:09 16.7  0:44  187   31:28 10:09 1:47:06 
  188   8/19    123 Ashley Soukup           Saint Paul         MN  28 F   187 19:21  2:35  2:14  233   55:36 15.1  0:52  132   29:05  9:23 1:47:07 
  189  15/18    190 Ryan Scott              Minneapolis        MN  35 M   194 19:41  2:38  4:23  178   50:03 16.8  2:41  163   30:31  9:51 1:47:16 
  190   9/19    151 Jill Wilsey             Bloomington        MN  26 F   248 23:50  3:11  2:14  195   50:56 16.5  1:08  134   29:14  9:26 1:47:20 
  191  13/17    108 Ginny Clark             Bloomington        MN  35 F   182 19:14  2:34  5:39  199   51:37 16.3  1:36  137   29:18  9:27 1:47:22 
  192   6/6      80 Danny Kagol             Minnetonka         MN  68 M   250 23:57  3:12  2:56  152   48:13 17.4  1:50  170   30:47  9:56 1:47:42 
  193  10/19    275 Julie Lawrence          Hopkins            MN  29 F   163 18:27  2:28  3:15  228   54:33 15.4  0:52  183   31:23 10:08 1:48:28 
  194   6/7     144 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  56 F   192 19:36  2:37  2:25  164   49:00 17.1  2:20  235   35:16 11:23 1:48:35 
  195   4/5     254 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  61 F   146 17:45  2:22  3:04  235   55:45 15.1  1:41  167   30:44  9:55 1:48:58 
  196  16/18    216 Nicholas Ousley         Minnetonka         MN  39 M   264 27:47  3:43  3:24  182   50:07 16.8  0:53   95   26:50  8:40 1:48:59 
  197  13/16    195 Amy Lunski              Hopkins            MN  42 F   109 16:31  2:13  3:41  215   53:05 15.8  2:09  219   33:41 10:52 1:49:04 
  198  11/19    244 Adelaide Greimel        Richfield          MN  26 F    89 15:55  2:08  2:59  232   55:24 15.2  0:49  222   34:02 10:59 1:49:07 
  199   7/14     30 Dawn Luehrs             Shakopee           MN  44 F   159 18:10  2:26  3:05  201   51:47 16.2  1:22  233   35:06 11:20 1:49:28 
  200   9/10    256 Mike Anderson           Rosemount          MN  52 M   131 17:14  2:18  3:50  219   53:33 15.7  0:57  224   34:10 11:02 1:49:42 
  201   9/12     54 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  47 F   259 25:40  3:26  2:26  192   50:42 16.6  1:09  148   29:48  9:37 1:49:44 
  202   1/1     251 Clark Worthington       St Louis Park      MN  74 M   188 19:21  2:35  5:48  208   52:29 16.0  1:14  174   31:01 10:01 1:49:50 
  203  12/19    186 Kathryn Anderson        Minnetonka         MN  30 F   221 21:33  2:53  4:27  211   52:43 15.9  0:43  159   30:27  9:50 1:49:51 
  204  12/19    291 Kelly Tasche            Coon Rapids        MN  28 F    66 14:58  2:00  2:38  238   56:35 14.8  0:43  231   35:03 11:19 1:49:54 
  205  17/18    294 Matthew Jensen          Chanhassen         MN  37 M   251 24:14  3:14  5:06  186   50:26 16.7  1:08  140   29:26  9:30 1:50:18 
  206  15/16    134 Cory Tolliver           Minneapolis        MN  31 M   193 19:36  2:37  4:52  261 1:00:42 13.8  1:27   39   23:49  7:41 1:50:24 
  207  10/12    283 Karin Ehlert            Shoreview          MN  48 F   224 21:49  2:55 10:10  110   45:04 18.6  2:07  186   31:27 10:09 1:50:34 
  208   7/7      93 Denise Fernandes        Eden Prairie       MN  57 F   267 28:55  3:52  2:53  149   47:58 17.5  1:29  138   29:23  9:29 1:50:36 
  209  11/12    139 Susan Baker             Hopkins            MN  47 F   186 19:18  2:35  3:04  230   55:08 15.2  1:12  193   32:00 10:20 1:50:41 
  210  12/17     17 Jeffrey Feeder          Rosemount          MN  31 M   179 19:05  2:33  3:34  229   54:49 15.3  0:46  199   32:43 10:34 1:50:55 
  211  18/18    299 Steven Fogle            Hamel              MN  39 M   226 22:00  2:56  3:07  193   50:46 16.5  0:54  227   34:16 11:03 1:51:01 
  212  13/19    287 Mia Mannetter           North St. Paul     MN  28 F   123 17:04  2:17  4:55  212   52:53 15.9  3:46  206   33:01 10:39 1:51:37 
  213   9/12    317 Sean Reardon            Bloomington        MN  55 M   225 21:52  2:55  4:47  216   53:15 15.8  1:58  150   29:55  9:39 1:51:45 
  214  14/16    165 Michelle Boucha-Rayle   Minnetonka         MN  44 F   161 18:23  2:27  3:09  246   57:41 14.6  0:54  191   31:52 10:17 1:51:57 
  215  11/13    177 Douglas Shaw            Fridley            MN  25 M   269 31:12  4:10  3:38  114   45:15 18.6  1:59  154   29:56  9:40 1:51:58 
  216  11/12    103 Teresa Foushee          Plymouth           MN  53 F   257 25:13  3:22  3:03  231   55:15 15.2  1:35  100   27:01  8:43 1:52:06 
  217  19/21    101 Rodolfo Trujillo        Wayzata            MN  42 M   207 20:29  2:44  3:50  236   56:15 14.9  0:48  173   30:55  9:59 1:52:15 
  218  12/13    226 Andrew McGraw           Woodbury           MN  25 M   253 24:40  3:18  7:29  167   49:09 17.1  1:59  130   29:02  9:22 1:52:17 
  219  13/19    313 Missie Jacobson         Montrose           MN  33 F   240 23:21  3:07  2:14  196   51:03 16.5  1:41  226   34:15 11:03 1:52:33 
  220  10/10    211 Richard Roth            Thibodaux          LA  54 M   216 21:12  2:50  2:42  197   51:20 16.4  1:15  239   36:08 11:40 1:52:34 
  221   8/14      4 Catherine Rude          Excelsior          MN  50 F   118 16:52  2:15  3:34  248   57:49 14.5  0:53  220   33:44 10:53 1:52:50 
  222   9/14     16 Kim Bohlig              Minnetonka         MN  49 F   132 17:17  2:19  3:20  254   59:27 14.1  1:10  207   33:01 10:39 1:54:14 
  223  13/17      5 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  50 M   233 22:43  3:02  3:23  187   50:32 16.6  2:54  232   35:05 11:19 1:54:36 
  224  14/19     95 Emelie Baker            Chaska             MN  33 F   202 19:59  2:40  2:58  226   54:29 15.4  1:00  240   36:16 11:42 1:54:41 
  225  14/19    228 Malaina Kirschner       Bloomington        MN  25 F   162 18:25  2:28  3:26  237   56:20 14.9  0:47  243   36:48 11:53 1:55:45 
  226  14/17      9 Mark Donaldson          Brooklyn Park      MN  37 M   139 17:32  2:21  3:26  172   49:32 17.0  1:52  270   43:34 14:03 1:55:54 
  227   1/5     200 Shiloh Pruett           Lindale            TX  19 F   243 23:29  3:08  3:21  227   54:31 15.4  0:33  223   34:04 11:00 1:55:56 
  228  12/12    156 Sandy Behnken           St Louis Park      MN  50 F   263 27:34  3:41  4:35  203   51:56 16.2  1:04  179   31:06 10:02 1:56:12 
  229  10/14     10 Grace Hiyakumoto        Maplewood          MN  29 F   190 19:29  2:36  3:19  190   50:37 16.6  0:58  268   41:59 13:33 1:56:20 
  230  14/17    149 Kristen Kelm            Cottage Grove      MN  35 F   215 21:02  2:49  2:42  256   59:45 14.1  1:08  189   31:45 10:15 1:56:20 
  231   2/2     170 August Peterson         Minneapolis        MN  18 M   198 19:53  2:39  4:30  225   54:05 15.5  0:45  244   37:10 12:00 1:56:21 
  232  15/17     36 Tyler Pelischek         Minneapolis        MN  30 M   230 22:28  3:00  4:53  239   56:36 14.8  1:31  178   31:04 10:02 1:56:30 
  233  15/19    215 Katie Adducci           Minneapolis        MN  28 F   220 21:27  2:52  4:04  207   52:28 16.0  1:21  245   37:14 12:01 1:56:33 
  234  15/19    253 Brooke Moehrle          Minneapolis        MN  33 F   214 21:00  2:48  2:50  221   53:42 15.6  1:34  249   37:46 12:11 1:56:49 
  235  16/19    252 Rosa Corral             Minneapolis        MN  32 F   174 18:51  2:31  2:12  252   59:19 14.2  1:28  230   35:02 11:18 1:56:49 
  236  20/21    324 Alexander Shrom         Saint Paul         MN  40 M   100 16:12  2:10  2:59  240   56:42 14.8  1:25  258   39:38 12:48 1:56:54 
  237  11/14    331 Kristi Walter           Shoreview          MN  37 F   172 18:48  2:31  2:34  224   53:59 15.6  2:05  261   39:45 12:50 1:57:09 
  238  16/16    106 Brian Erson             Bloomington        MN  33 M   138 17:30  2:20  3:29  243   57:14 14.7  2:26  248   37:35 12:08 1:58:13 
  239  17/19    196 Shelley Gruling         Minneapolis        MN  32 F   203 20:13  2:42  3:18  255   59:31 14.1  1:03  228   34:21 11:05 1:58:25 
  240  16/19     91 Emily Goldsmith         Eagan              MN  26 F   237 22:57  3:04  2:33  223   53:46 15.6  1:51  247   37:35 12:08 1:58:40 
  241   5/5      92 Laura Williamschen      Excelsior          MN  64 F   258 25:36  3:25  4:29  202   51:50 16.2  3:11  221   33:47 10:54 1:58:51 
  242   1/1     274 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  69 F   209 20:35  2:45  3:17  244   57:15 14.7  1:19  241   36:28 11:46 1:58:52 
  243  15/17    150 Melissa Duvernais       Woodbury           MN  35 F   222 21:41  2:54  3:36  218   53:27 15.7  2:16  252   38:20 12:22 1:59:18 
  244   4/6     298 Maya Smith              Plymouth           MN  14 F   150 17:58  2:24  4:07  234   55:37 15.1  1:27  264   40:37 13:06 1:59:44 
  245   2/2     297 Stuart Fish             Minnetonka         MN  12 M    84 15:49  2:07  4:37  242   57:13 14.7  1:53  263   40:22 13:02 1:59:53 
  246   5/6     296 Susanna Fish            Minnetonka         MN  14 F   238 23:00  3:04  4:26  177   50:00 16.8  2:07  266   40:45 13:09 2:00:16 
  247  10/12     40 Robert Payne            Woodbury           MN  55 M   268 30:43  4:06  6:51  210   52:39 16.0  1:00  133   29:11  9:25 2:00:21 
  248  21/21    104 Paul Krueger            Glencoe            MN  42 M   272 37:24  5:00  3:20  165   49:04 17.1  1:26  151   29:55  9:39 2:01:07 
  249   2/5     201 Marissa Raetz           Mulberry Grove     IL  19 F   241 23:21  3:07  3:23  249   57:56 14.5  1:11  236   35:35 11:29 2:01:23 
  250  16/17    159 Aimee Peterson          Eden Prairie       MN  38 F   223 21:46  2:55  3:43  265 1:02:05 13.5  1:09  212   33:13 10:43 2:01:53 
  251   3/5     332 Christine Webster       Independence       MN  17 F   136 17:25  2:20  4:13  260 1:00:32 13.9  1:27  254   38:27 12:25 2:02:01 
  252  15/16    286 Alyssa Kuehn            Richfield          MN  43 F   242 23:25  3:08  2:47  264 1:01:35 13.6  1:20  203   32:58 10:38 2:02:03 
  253  16/17      8 Jimbo Helsdingen        Minnetonka         MN  45 M   255 25:00  3:20  3:46  217   53:22 15.7  2:14  250   37:49 12:12 2:02:09 
  254  11/12    100 Robert Edmonds          Hopkins            MN  59 M   212 20:53  2:48  4:40  245   57:36 14.6  1:30  253   38:20 12:22 2:02:58 
  255  12/12    276 Missy Goers             Minneapolis        MN  49 F   119 16:54  2:16  4:38  268 1:03:28 13.2  1:52  242   36:46 11:52 2:03:37 
  256  12/14     18 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  41 F   183 19:14  2:34  3:27  222   53:43 15.6  2:13  274   45:40 14:44 2:04:15 
  257   7/8     202 McKenna Kelly           Minneapolis        MN  21 F   217 21:17  2:51  2:32  269 1:04:30 13.0  0:55  237   35:57 11:36 2:05:09 
  258   4/5     137 Chris Deegan            St. Paul           MN  24 M   180 19:06  2:33  3:49  267 1:02:40 13.4  0:48  256   39:08 12:38 2:05:30 
  259  17/19    135 Ashley Sinner           Saint Paul         MN  27 F   249 23:57  3:12  3:00  266 1:02:35 13.4  1:00  234   35:06 11:20 2:05:37 
  260  18/19    217 Rachel Schmidt          Kasson             MN  31 F   197 19:51  2:39  3:52  263 1:01:30 13.7  1:17  262   39:49 12:51 2:06:17 
  261  13/14     34 Stephanie Lamm          Elk River          MN  33 F    85 15:49  2:07  2:22  253   59:27 14.1  2:53  275   46:59 15:10 2:07:30 
  262  17/17    132 Tracy Smith             Minnetonka         MN  39 F   181 19:10  2:34  3:54  271 1:05:55 12.7  1:55  246   37:33 12:07 2:08:25 
  263  14/14     20 Lara Dietrich           Hopkins            MN  31 F   245 23:42  3:10  2:57  259 1:00:20 13.9  0:58  271   44:00 14:12 2:11:56 
  264   8/8     278 Angela Waller           Fargo              ND  24 F   261 25:57  3:28  6:39  257   59:58 14.0  1:48  251   38:15 12:21 2:12:36 
  265  13/13    229 Eric Paquette           Minneapolis        MN  27 M   271 31:50  4:15  3:33  250   58:05 14.5  0:50  255   38:30 12:26 2:12:46 
  266  16/16    136 Melissa Kinney          Hopkins            MN  42 F   234 22:46  3:03  6:49  262 1:01:02 13.8  1:01  267   41:18 13:20 2:12:54 
  267  18/19    269 Sheetal Rajagopal       Plymouth           MN  26 F   252 24:21  3:15  6:38  270 1:05:55 12.7  3:53  198   32:37 10:32 2:13:23 
  268   5/5     281 Alex Johnson            Fargo              ND  24 M   273 38:15  5:06  3:56  251   58:46 14.3  0:59  218   33:37 10:51 2:15:30 
  269  19/19    166 Anna Holl               Plum City          WI  27 F   235 22:46  3:03  4:04  273 1:08:32 12.3  0:57  265   40:43 13:08 2:17:00 
  270  17/17     19 Erik Dietrich           Hopkins            MN  32 M   266 28:33  3:49  6:48  258 1:00:17 13.9  1:43  259   39:42 12:49 2:17:01 
  271  12/12    189 Richard Vigilante       Hamel              MN  59 M   270 31:48  4:15  8:47  206   52:23 16.0  3:13  269   42:05 13:35 2:18:14 
  272  19/19     84 Lyndsey Lagrange        Eden Prairie       MN  30 F   218 21:17  2:51  4:13  272 1:08:26 12.3  1:27  273   45:08 14:34 2:20:29 
  273   4/5     218 Abigail Boberg          Nisswa             MN  19 F   274 41:28  5:32  3:15  247   57:43 14.6  1:09  257   39:15 12:40 2:22:48 
  274   6/6      62 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  11 F   247 23:47  3:11  3:50  274 1:12:48 11.5  0:55  272   44:40 14:25 2:25:57 
  275   5/5     214 Savannah Woodard        Quincy             IL  18 F   256 25:08  3:21  5:50  275 1:17:44 10.8  3:20  260   39:43 12:49 2:31:42 


================================================================================================================================================
                   NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT-RUBIES
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 157 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M      1 11:14  1:30  1:16    1   34:55 24.1  0:48                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   12 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40    4 15:28  2:04  1:30    1   37:44 22.3  0:44    1   24:43  7:59 1:20:06 
    2    2 Bill Benning            Lakeville          MN  54    7 15:48  2:07  1:31    4   40:32 20.7  0:55    2   25:15  8:09 1:24:00 
    3  239 Thomas McDonald         Minneapolis        MN  47    2 13:54  1:52  3:17    3   40:14 20.9  1:24    5   27:57  9:01 1:26:44 
    4   26 Kirk Walton             Chanhassen         MN  39    1 13:14  1:46  2:07    7   43:17 19.4  1:08    4   27:01  8:43 1:26:46 
    5    7 Scott Searl             Mound              MN  44    5 15:28  2:04  2:49    5   41:31 20.2  1:33    6   28:59  9:21 1:30:17 
    6   22 Sam Teisberg            Inver Grove Height MN  26   11 17:38  2:21  5:55    2   39:57 21.0  0:59    3   26:31  8:34 1:30:58 
    7   28 Randall Brandt          Rosemount          MN  59   12 19:01  2:33  1:30    8   45:22 18.5  0:45    7   30:28  9:50 1:37:04 
    8   23 Michael Papa            Eagan              MN  44    3 14:30  1:56  2:13    6   42:41 19.7  1:38   14   36:07 11:39 1:37:06 
    9   37 Kip Knippel             St. Paul           MN  39    8 15:50  2:07  2:22   11   47:59 17.5  1:04   11   33:04 10:40 1:40:18 
   10   21 Brian Bergeson          Bismarck           ND  47    9 16:36  2:13  3:23    9   47:00 17.9  1:05   10   32:55 10:38 1:40:57 
   11   24 Robert Gavanda          Minnestonk         MN  27    6 15:43  2:06  3:37   10   47:29 17.7  2:16   12   33:20 10:45 1:42:22 
   12   17 Jeffrey Feeder          Rosemount          MN  31   13 19:05  2:33  3:34   15   54:49 15.3  0:46    9   32:43 10:34 1:50:55 
   13    5 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  50   15 22:43  3:02  3:23   13   50:32 16.6  2:54   13   35:05 11:19 1:54:36 
   14    9 Mark Donaldson          Brooklyn Park      MN  37   10 17:32  2:21  3:26   12   49:32 17.0  1:52   17   43:34 14:03 1:55:54 
   15   36 Tyler Pelischek         Minneapolis        MN  30   14 22:28  3:00  4:53   16   56:36 14.8  1:31    8   31:04 10:02 1:56:30 
   16    8 Jimbo Helsdingen        Minnetonka         MN  45   16 25:00  3:20  3:46   14   53:22 15.7  2:14   15   37:49 12:12 2:02:09 
   17   19 Erik Dietrich           Hopkins            MN  32   17 28:33  3:49  6:48   17 1:00:17 13.9  1:43   16   39:42 12:49 2:17:01 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   47 Katie Weber             Minneapolis        MN  38    2 15:44  2:06  2:55    3   42:53 19.6  1:53    1   24:41  7:58 1:28:05 
    2   29 Christina Meier         Minneapolis        MN  38    1 13:54  1:52  1:39    1   41:40 20.2  0:52    4   31:03 10:01 1:29:06 
    3   32 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  38    6 16:12  2:10  2:33    2   42:34 19.7  0:59    2   28:46  9:17 1:31:03 
    4    3 Nicole Overby           Big Lake           MN  36    5 16:07  2:09  2:18    4   44:59 18.7  0:57    3   29:47  9:37 1:34:07 
    5    6 Sarah Coffey            Eden Prairie       MN  38    4 15:53  2:08  2:07    5   45:29 18.5  1:07    7   33:35 10:50 1:38:09 
    6   35 Christine Berger        Saint Paul         MN  41    7 16:46  2:15  2:49    6   49:29 17.0  1:17    6   33:10 10:42 1:43:28 
    7   30 Dawn Luehrs             Shakopee           MN  44   10 18:10  2:26  3:05    8   51:47 16.2  1:22    9   35:06 11:20 1:49:28 
    8    4 Catherine Rude          Excelsior          MN  50    8 16:52  2:15  3:34   11   57:49 14.5  0:53    8   33:44 10:53 1:52:50 
    9   16 Kim Bohlig              Minnetonka         MN  49    9 17:17  2:19  3:20   13   59:27 14.1  1:10    5   33:01 10:39 1:54:14 
   10   10 Grace Hiyakumoto        Maplewood          MN  29   13 19:29  2:36  3:19    7   50:37 16.6  0:58   11   41:59 13:33 1:56:20 
   11  331 Kristi Walter           Shoreview          MN  37   11 18:48  2:31  2:34   10   53:59 15.6  2:05   10   39:45 12:50 1:57:09 
   12   18 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  41   12 19:14  2:34  3:27    9   53:43 15.6  2:13   13   45:40 14:44 2:04:15 
   13   34 Stephanie Lamm          Elk River          MN  33    3 15:49  2:07  2:22   12   59:27 14.1  2:53   14   46:59 15:10 2:07:30 
   14   20 Lara Dietrich           Hopkins            MN  31   14 23:42  3:10  2:57   14 1:00:20 13.9  0:58   12   44:00 14:12 2:11:56 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Philip English          Minnetonka         MN  24 M    9:45  1:18 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M   10:05  1:21 
    3 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M   11:14  1:30 
    4 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M   11:23  1:32 
    5 Sarah Hunter            Hopkins            MN  42 F   11:32  1:33 
    6 Jake Schwietering       St Louis Park      MN  40 M   11:37  1:33 
    7 Kevin Olsen             Orono              MN  57 M   11:49  1:35 
    8 Andrea Myers            Plymouth           MN  40 F   11:50  1:35 
    9 Alex Badger             St Cloud           MN  27 F   11:50  1:35 
   10 Jennifer Anderson       Eden Prairie       MN  37 F   12:04  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kevin Greimel           Richfield          MN  29 M   33:35 25.0 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M   33:40 25.0 
    3 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47 M   34:34 24.3 
    4 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M   34:39 24.2 
    5 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  40 M   34:43 24.2 
    6 Scott Myers             Plymouth           MN  41 M   34:55 24.1 
    7 Brian Denning           Burnsville         MN  36 M   35:53 23.4 
    8 Kevin Olsen             Orono              MN  57 M   36:02 23.3 
    9 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41 M   36:19 23.1 
   10 Philip English          Minnetonka         MN  24 M   36:22 23.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M   18:41  6:02 
    2 Philip English          Minnetonka         MN  24 M   19:23  6:16 
    3 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M   19:32  6:19 
    4 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  40 M   20:03  6:28 
    5 Ross Golla              Minnetonka         MN  37 M   20:26  6:36 
    6 Luke Anton              St. Paul           MN  30 M   20:37  6:39 
    7 Suzie Fox               Chaska             MN  33 F   21:04  6:48 
    8 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26 M   21:10  6:50 
    9 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  27 M   21:28  6:56 
   10 Kevin Greimel           Richfield          MN  29 M   21:35  6:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41    2 10:05  1:21  1:08    2   33:40 25.0  0:34    3   19:32  6:19 1:04:57 
    2  309 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36    4 11:23  1:32  0:51    4   34:39 24.2  0:25    1   18:41  6:02 1:05:57 
    3   90 Philip English          Minnetonka         MN  24    1  9:45  1:18  1:07   10   36:22 23.1  0:43    2   19:23  6:16 1:07:18 
    4  319 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  40    7 12:31  1:41  1:45    5   34:43 24.2  0:50    4   20:03  6:28 1:09:50 
    5  179 Kevin Greimel           Richfield          MN  29   36 14:32  1:57  1:31    1   33:35 25.0  0:36    9   21:35  6:58 1:11:48 
    6   98 Ross Golla              Minnetonka         MN  37   33 14:13  1:54  1:31   12   36:49 22.8  0:41    5   20:26  6:36 1:13:39 
    7  314 Kevin Olsen             Orono              MN  57    6 11:49  1:35  1:20    8   36:02 23.3  0:34   42   24:47  8:00 1:14:29 
    8   83 Mike Blair              Prior Lake         MN  47   23 13:43  1:50  1:25   13   36:54 22.8  0:52   16   22:32  7:16 1:15:25 
    9  188 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50   31 14:05  1:53  1:28   15   37:09 22.6  0:43   13   22:22  7:13 1:15:44 
   10  209 Timothy Brown           Blaine             MN  58   16 13:15  1:46  1:56   16   37:10 22.6  1:10   14   22:22  7:13 1:15:50 
   11   46 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41   35 14:29  1:56  1:38    9   36:19 23.1  0:54   21   22:52  7:23 1:16:10 
   12  178 Jim Nack                Madion Lake        MN  56   18 13:16  1:47  1:49   11   36:48 22.8  0:42   30   23:50  7:42 1:16:23 
   13   77 Luke Anton              St. Paul           MN  30   29 14:03  1:53  1:49   31   39:35 21.2  0:44    6   20:37  6:39 1:16:46 
   14  242 Jake Schwietering       St Louis Park      MN  40    5 11:37  1:33  1:15   29   39:28 21.3  0:42   32   24:04  7:46 1:17:04 
   15  284 Cloid Green             Richfield          MN  30   13 13:07  1:45  1:46   25   39:09 21.5  0:35   22   22:52  7:23 1:17:28 
   16  174 Tony Mosser             Lakeville          MN  43   10 12:43  1:42  1:47   28   39:22 21.3  1:23   15   22:28  7:15 1:17:43 
   17  265 Brian Denning           Burnsville         MN  36   14 13:09  1:46  2:49    7   35:53 23.4  1:40   35   24:15  7:50 1:17:44 
   18   97 Kevin Wolter            Hopkins            MN  33   34 14:15  1:54  1:43   19   38:13 22.0  0:51   25   23:32  7:36 1:18:33 
   19   67 Jeff Melby              Bloomington        MN  56   32 14:09  1:54  1:54   14   37:06 22.6  0:50   44   24:55  8:03 1:18:52 
   20  318 David Jones             Edina              MN  46   25 13:49  1:51  1:32   20   38:18 21.9  0:35   39   24:40  7:58 1:18:53 
   21   71 Josh Sell               Waconia            MN  37   21 13:30  1:48  2:18   32   39:59 21.0  0:48   17   22:37  7:18 1:19:10 
   22  329 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26   38 14:45  1:58  2:00   35   40:27 20.8  1:05    7   21:10  6:50 1:19:25 
   23  205 John Mattson            Saint Peter        MN  50   28 13:59  1:52  2:00   24   39:07 21.5  0:47   33   24:09  7:48 1:19:59 
   24  302 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61   30 14:03  1:53  2:06   21   38:26 21.9  1:01   37   24:32  7:55 1:20:06 
   25  290 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  43   27 13:51  1:51  2:26   27   39:21 21.3  0:58   26   23:32  7:36 1:20:07 
   26  316 Brent McVay             Minneapolis        MN  48   22 13:35  1:49  1:47   23   38:40 21.7  0:59   47   25:33  8:15 1:20:32 
   27  280 Jim Audas               Prior Lake         MN  38   11 12:55  1:44  1:48   46   42:30 19.8  0:41   18   22:41  7:19 1:20:33 
   28  247 Shawn Lucas             Evanston           IL  32   42 15:21  2:03  2:00   39   41:41 20.2  1:19   11   21:46  7:02 1:22:05 
   29  328 Benjamin Tuttle         Saint Cloud        MN  39   64 17:05  2:17  3:12   22   38:26 21.9  1:04   19   22:44  7:20 1:22:29 
   30  164 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  27   49 15:56  2:08  3:07   37   40:55 20.5  1:08    8   21:28  6:56 1:22:32 
   31  102 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47    9 12:39  1:42  1:45    3   34:34 24.3  1:09  100   32:31 10:30 1:22:36 
   32  199 David Gregory           Murfreesboro       TN  25   48 15:55  2:08  2:03   40   41:52 20.1  0:42   20   22:48  7:21 1:23:18 
   33  105 Jason Larson            Golden Valley      MN  33   91 19:53  2:40  1:48   26   39:16 21.4  0:51   10   21:37  6:59 1:23:23 
   34  264 Michael Ewasiuk         Chanhassen         MN  42   58 16:40  2:14  1:51   34   40:19 20.8  1:06   28   23:45  7:40 1:23:40 
   35  258 Mark Goldman            Edina              MN  43   47 15:53  2:07  2:42   17   37:37 22.3  1:33   53   26:08  8:26 1:23:51 
   36  131 David Behrens           Hopkins            MN  38   24 13:49  1:51  2:14   48   42:37 19.7  0:45   50   25:44  8:18 1:25:08 
   37  240 Jason Lien              St. Paul           MN  44   57 16:34  2:13  2:14   30   39:28 21.3  1:13   49   25:42  8:18 1:25:09 
   38  266 Justin Ross             Burnsville         MN  34   15 13:11  1:46  4:15   53   43:06 19.5  1:44   27   23:35  7:37 1:25:50 
   39  210 Patrick Roth            Thibodaux          LA  23   62 17:04  2:17  1:02   45   42:23 19.8  1:26   36   24:27  7:53 1:26:20 
   40   51 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  33   41 15:18  2:03  2:12   41   41:54 20.0  0:52   61   26:53  8:41 1:27:07 
   41   41 Pete McConnell          Plymouth           MN  50   43 15:25  2:04  2:44   56   43:40 19.2  0:55   38   24:33  7:55 1:27:15 
   42  128 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  54    8 12:32  1:41  3:10   52   43:04 19.5  1:03   68   27:53  9:00 1:27:40 
   43  285 Michael Amberson        Corcoran           MN  36   12 13:05  1:45  4:33   65   44:22 18.9  1:02   45   24:58  8:03 1:27:57 
   44  145 Tim J Walker            Minnetonka         MN  49   37 14:43  1:58  2:01   36   40:38 20.7  0:45   85   29:56  9:40 1:28:00 
   45  223 David Odorizzi          Minnetonka         MN  27   84 19:16  2:35  1:35   47   42:32 19.7  0:41   40   24:42  7:59 1:28:45 
   46  183 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40   72 17:49  2:23  2:06   38   41:27 20.3  0:56   58   26:50  8:40 1:29:07 
   47   45 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  46  102 22:27  3:00  2:23   18   37:40 22.3  1:56   43   24:47  8:00 1:29:11 
   48  171 Peter Elsham            Minnetonka         MN  28   75 18:05  2:25  2:30   43   42:18 19.9  1:10   46   25:17  8:10 1:29:18 
   49  334 Daniel Mydra            Minnetonka         MN  18   73 17:59  2:24  4:12   68   44:51 18.7  0:38   12   21:53  7:04 1:29:31 
   50  271 Jetson Swayze           Loveland           CO  31   52 16:04  2:09  1:41   42   42:18 19.9  3:56   54   26:15  8:28 1:30:11 
   51  257 David Simmer            Minneapolis        MN  37   77 18:08  2:25  2:05   33   40:02 21.0  1:33   74   28:33  9:13 1:30:19 
   52  234 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  65   40 14:58  2:00  2:25   73   45:25 18.5  1:01   57   26:46  8:38 1:30:33 
   53  246 Paul Johnson            Minnetonka         MN  35   71 17:36  2:21  2:20   75   45:51 18.3  0:40   34   24:12  7:49 1:30:38 
   54  236 Kelly O'Dea             St. Louis Park     MN  39   81 18:50  2:31  2:19   50   42:57 19.6  0:32   52   26:03  8:25 1:30:40 
   55   25 Patrick Rumpza          St. Louis Park     MN  26   82 19:01  2:33  2:51   72   45:17 18.5  0:38   23   23:17  7:31 1:31:02 
   56  322 Robert Prevost          Minneapolis        MN  39   66 17:09  2:18  2:09   57   43:42 19.2  2:21   51   26:02  8:24 1:31:21 
   57  304 Fraser Scheibe          Otsego             MN  51   20 13:23  1:47  3:57   49   42:55 19.6  1:38   81   29:44  9:36 1:31:35 
   58  163 Andrew Rayle            Minnetonka         MN  45   45 15:39  2:06  3:00   74   45:28 18.5  0:49   62   26:56  8:42 1:31:50 
   59  175 Chris Chinander         Chanhassen         MN  55   19 13:22  1:47  2:09   55   43:18 19.4  1:06   99   32:28 10:29 1:32:21 
   60  288 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  57   17 13:16  1:47  2:10   60   43:58 19.1  1:18   98   32:15 10:25 1:32:55 
   61  279 Ryan Williams           Eden Prairie       MN  22   65 17:09  2:18  4:28   81   46:54 17.9  1:16   24   23:17  7:31 1:33:02 
   62  127 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  44   26 13:50  1:51  3:26   67   44:36 18.8  1:57   79   29:30  9:31 1:33:17 
   63  277 Perris Kusilek          Eden Prairie       MN  30                          54   43:16 19.4  0:56   41   24:47  8:00 1:33:18 
   64  248 Nick Aunan              Eden Prairie       MN  32   80 18:47  2:31  1:35   62   44:07 19.0  1:34   69   27:53  9:00 1:33:53 
   65  112 Brenner Sandberg        New Hope           MN  33   89 19:43  2:38  2:22   80   46:29 18.1  1:31   31   23:59  7:45 1:34:02 
   66   61 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67   50 15:56  2:08  3:09   69   45:11 18.6  2:12   70   28:02  9:03 1:34:29 
   67   88 Thomas Illg             Apple Valley       MN  50   60 16:47  2:15  3:37   64   44:18 19.0  0:32   84   29:55  9:40 1:35:08 
   68  259 Tom Amundson            Minneapolis        MN  65   51 16:01  2:09  2:03   66   44:33 18.9  1:08   97   31:31 10:10 1:35:14 
   69  293 Kirk Klemme             Chassell           MI  65   63 17:04  2:17  3:16   63   44:15 19.0  1:15   80   29:32  9:32 1:35:20 
   70  267 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  32   86 19:34  2:37  4:15   58   43:50 19.2  1:21   63   27:11  8:47 1:36:09 
   71  176 Jamie Wangen            Baltimore          MD  27   44 15:33  2:05  4:02   92   49:14 17.1  1:11   55   26:29  8:33 1:36:26 
   72  113 Matt Fries              Minnetonka         MN  43   39 14:48  1:59  2:57  102   52:19 16.1  0:51   60   26:51  8:40 1:37:44 
   73   44 Daniel Niemi            Plymouth           MN  16   59 16:44  2:14  3:10   91   49:12 17.1  0:47   72   28:08  9:05 1:37:58 
   74   52 Jeremy Kuhns            Lakeville          MN  41   76 18:07  2:25  3:13   77   46:09 18.2  1:54   77   29:15  9:27 1:38:37 
   75   68 Paul Pasko              Minnetoka          MN  51  108 24:56  3:20  1:39   44   42:23 19.8  2:04   73   28:18  9:08 1:39:18 
   76   89 Mark Winholtz           Andover            MN  64   74 18:03  2:25  2:34   59   43:55 19.1  1:01  107   34:13 11:03 1:39:45 
   77  235 Kris Kirby              Deephaven          MN  40  104 23:43  3:10  2:39   70   45:12 18.6  1:40   66   27:29  8:52 1:40:41 
   78  207 Benjamin Furuseth       Prior Lake         MN  43   92 19:56  2:40  4:05   78   46:11 18.2  3:06   71   28:07  9:05 1:41:24 
   79  282 Gregory Steiger         Shakopee           MN  38   56 16:30  2:12  3:23   82   47:24 17.7  1:05  103   33:19 10:45 1:41:39 
   80  224 Peter Hirshman          Minnetonka         MN  43   69 17:26  2:20  2:21   94   50:05 16.8  0:58   92   31:02 10:01 1:41:50 
   81  237 Tom Feehan              Hopkins            MN  58  101 22:27  3:00  4:18   89   49:07 17.1  0:43   48   25:36  8:16 1:42:09 
   82  243 Tony Tomanek            Minnetonka         MN  47   93 20:19  2:43  4:05   86   48:55 17.2  1:02   67   27:50  8:59 1:42:10 
   83  303 Alain Nisam             Plymouth           MN  43   61 17:02  2:17  3:22   83   47:32 17.7  1:10  104   33:32 10:49 1:42:36 
   84  143 Ryan MacKay             Hopkins            MN  42   95 20:45  2:46  3:09   76   46:01 18.3  2:03   94   31:19 10:06 1:43:14 
   85  204 Ross Dearstyne          Minnetonka         MN  38   54 16:17  2:11  3:09  111   56:45 14.8  0:38   56   26:36  8:35 1:43:23 
   86   53 Eray Aydil              Hopkins            MN  51   97 20:56  2:48  3:26   97   50:35 16.6  1:20   65   27:21  8:50 1:43:36 
   87  245 Joel Greimel            Richfield          MN  27   78 18:08  2:26  4:05   87   48:57 17.2  1:08   96   31:21 10:07 1:43:37 
   88  305 Anton Miakotin          New Hope           MN  33  103 23:02  3:05  2:58   79   46:17 18.1  1:09   88   30:31  9:51 1:43:56 
   89  187 Curtis Anderson         Minnetonka         MN  31  111 27:58  3:44  3:39   61   44:06 19.0  0:56   64   27:20  8:49 1:43:57 
   90   99 Spencer Tolliver        Minnetonka         MN  26   55 16:25  2:12  3:39  101   51:30 16.3  1:11   95   31:19 10:07 1:44:03 
   91  221 Clifford Buikema        Minnetonka         MN  69   79 18:45  2:30  4:42   85   48:29 17.3  3:14   93   31:03 10:01 1:46:11 
   92  241 Bruce Bailey            Wayzata            MN  59  109 26:02  3:29  2:48   51   43:02 19.5  1:25  102   33:08 10:42 1:46:23 
   93  260 Mark Bohlig             Minnetonka         MN  49   68 17:22  2:19  4:09   99   50:47 16.5  1:06  101   33:01 10:39 1:46:23 
   94  190 Ryan Scott              Minneapolis        MN  35   88 19:41  2:38  4:23   93   50:03 16.8  2:41   87   30:31  9:51 1:47:16 
   95   80 Danny Kagol             Minnetonka         MN  68  105 23:57  3:12  2:56   84   48:13 17.4  1:50   89   30:47  9:56 1:47:42 
   96  216 Nicholas Ousley         Minnetonka         MN  39  110 27:47  3:43  3:24   95   50:07 16.8  0:53   59   26:50  8:40 1:48:59 
   97  256 Mike Anderson           Rosemount          MN  52   67 17:14  2:18  3:50  107   53:33 15.7  0:57  106   34:10 11:02 1:49:42 
   98  251 Clark Worthington       St Louis Park      MN  74   85 19:21  2:35  5:48  104   52:29 16.0  1:14   91   31:01 10:01 1:49:50 
   99  294 Matthew Jensen          Chanhassen         MN  37  106 24:14  3:14  5:06   96   50:26 16.7  1:08   78   29:26  9:30 1:50:18 
  100  134 Cory Tolliver           Minneapolis        MN  31   87 19:36  2:37  4:52  117 1:00:42 13.8  1:27   29   23:49  7:41 1:50:24 
  101  299 Steven Fogle            Hamel              MN  39  100 22:00  2:56  3:07   98   50:46 16.5  0:54  108   34:16 11:03 1:51:01 
  102  317 Sean Reardon            Bloomington        MN  55   99 21:52  2:55  4:47  106   53:15 15.8  1:58   82   29:55  9:39 1:51:45 
  103  177 Douglas Shaw            Fridley            MN  25  113 31:12  4:10  3:38   71   45:15 18.6  1:59   86   29:56  9:40 1:51:58 
  104  101 Rodolfo Trujillo        Wayzata            MN  42   94 20:29  2:44  3:50  109   56:15 14.9  0:48   90   30:55  9:59 1:52:15 
  105  226 Andrew McGraw           Woodbury           MN  25  107 24:40  3:18  7:29   90   49:09 17.1  1:59   75   29:02  9:22 1:52:17 
  106  211 Richard Roth            Thibodaux          LA  54   98 21:12  2:50  2:42  100   51:20 16.4  1:15  109   36:08 11:40 1:52:34 
  107  170 August Peterson         Minneapolis        MN  18   90 19:53  2:39  4:30  108   54:05 15.5  0:45  110   37:10 12:00 1:56:21 
  108  324 Alexander Shrom         Saint Paul         MN  40   53 16:12  2:10  2:59  110   56:42 14.8  1:25  115   39:38 12:48 1:56:54 
  109  106 Brian Erson             Bloomington        MN  33   70 17:30  2:20  3:29  113   57:14 14.7  2:26  111   37:35 12:08 1:58:13 
  110  297 Stuart Fish             Minnetonka         MN  12   46 15:49  2:07  4:37  112   57:13 14.7  1:53  116   40:22 13:02 1:59:53 
  111   40 Robert Payne            Woodbury           MN  55  112 30:43  4:06  6:51  105   52:39 16.0  1:00   76   29:11  9:25 2:00:21 
  112  104 Paul Krueger            Glencoe            MN  42  116 37:24  5:00  3:20   88   49:04 17.1  1:26   83   29:55  9:39 2:01:07 
  113  100 Robert Edmonds          Hopkins            MN  59   96 20:53  2:48  4:40  114   57:36 14.6  1:30  112   38:20 12:22 2:02:58 
  114  137 Chris Deegan            St. Paul           MN  24   83 19:06  2:33  3:49  118 1:02:40 13.4  0:48  114   39:08 12:38 2:05:30 
  115  229 Eric Paquette           Minneapolis        MN  27  115 31:50  4:15  3:33  115   58:05 14.5  0:50  113   38:30 12:26 2:12:46 
  116  281 Alex Johnson            Fargo              ND  24  117 38:15  5:06  3:56  116   58:46 14.3  0:59  105   33:37 10:51 2:15:30 
  117  189 Richard Vigilante       Hamel              MN  59  114 31:48  4:15  8:47  103   52:23 16.0  3:13  117   42:05 13:35 2:18:14 
       157 Scott Myers             Plymouth           MN  41    3 11:14  1:30  1:16    6   34:55 24.1  0:48                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Suzie Fox               Chaska             MN  33    5 12:28  1:40  1:24    1   36:36 23.0  0:46    1   21:04  6:48 1:12:16 
    2  158 Andrea Myers            Plymouth           MN  40    2 11:50  1:35  1:13    2   37:48 22.2  0:40    2   22:19  7:12 1:13:49 
    3  232 Sara Woeste             Golden Valley      MN  39   14 13:57  1:52  1:22    5   39:22 21.3  0:43    3   22:46  7:21 1:18:08 
    4   76 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  46   17 14:08  1:54  1:29    8   39:47 21.1  0:57    9   23:22  7:33 1:19:42 
    5  326 Rebecca Cota            Plymouth           MN  30    8 13:09  1:46  1:32    4   38:55 21.6  0:45   18   25:26  8:13 1:19:46 
    6  193 Sarah Hunter            Hopkins            MN  42    1 11:32  1:33  2:07   16   42:33 19.7  0:55   12   24:22  7:52 1:21:26 
    7  107 Kate Barnett            Burnsville         MN  33   33 16:00  2:08  1:28    9   39:57 21.0  0:56    7   23:09  7:28 1:21:29 
    8  301 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50    7 13:06  1:45  1:19   10   39:59 21.0  1:08   24   26:04  8:25 1:21:34 
    9  184 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38   16 14:05  1:53  1:13   13   41:03 20.5  0:43   15   24:49  8:01 1:21:50 
   10  295 Cortney Engen           St Louis Park      MN  41   10 13:38  1:49  1:41    7   39:42 21.2  1:07   22   25:50  8:20 1:21:57 
   11  126 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  34   25 15:03  2:01  1:28    3   38:53 21.6  0:56   25   26:05  8:25 1:22:23 
   12  208 Alex Badger             St Cloud           MN  27    3 11:50  1:35  1:26   27   44:09 19.0  0:50   16   25:09  8:07 1:23:22 
   13  333 Helen Gunther           Excelsior          MN  59   23 14:53  2:00  1:36   12   40:56 20.5  0:48   20   25:36  8:16 1:23:48 
   14  330 Quin Seiler             Minneapolis        MN  27   37 16:19  2:11  1:48   14   42:11 19.9  1:08    4   22:55  7:24 1:24:19 
   15  185 Cindy Crawford          Deephaven          MN  53   20 14:30  1:56  1:49   11   40:10 20.9  1:06   37   27:39  8:56 1:25:13 
   16  336 Mary Edelman            Maple Grove        MN  55   13 13:57  1:52  2:41    6   39:34 21.2  1:27   45   28:14  9:07 1:25:52 
   17  198 Kate Walton             Chanhassen         MN  36   11 13:48  1:51  2:03   17   42:33 19.7  0:58   35   27:09  8:46 1:26:29 
   18  272 Jessica Hanson          Richfield          MN  26   42 16:32  2:13  2:54   19   42:47 19.6  1:14   10   23:30  7:35 1:26:56 
   19  212 Jamee Smith             Hopkins            MN  39   32 15:57  2:08  2:22   25   43:51 19.2  1:06   19   25:30  8:14 1:28:45 
   20   38 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  50   35 16:10  2:10  1:42   21   43:20 19.4  0:42   34   27:02  8:44 1:28:54 
   21   78 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  35   68 18:41  2:30  2:28   24   43:49 19.2  1:12    8   23:11  7:29 1:29:19 
   22  109 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  24   18 14:25  1:56  1:33   31   44:57 18.7  0:39   41   27:54  9:00 1:29:26 
   23  262 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56   29 15:38  2:06  2:02   22   43:34 19.3  1:31   32   26:46  8:38 1:29:29 
   24   66 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  50   21 14:41  1:58  2:18   26   44:00 19.1  1:24   46   28:28  9:11 1:30:49 
   25  238 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  43   53 17:39  2:22  3:15   23   43:39 19.2  1:51   14   24:34  7:56 1:30:56 
   26  219 Bethann Barankovich     Mpls               MN  53   27 15:11  2:02  2:36   34   45:25 18.5  1:48   27   26:24  8:31 1:31:23 
   27  323 Jill Prevost            Minneapolis        MN  40   45 17:09  2:18  2:10   29   44:39 18.8  1:23   26   26:08  8:26 1:31:27 
   28  311 Bethany Collins         New Hope           MN  61    9 13:19  1:47  2:16   20   43:07 19.5  1:08   81   31:45 10:15 1:31:34 
   29  168 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  14   46 17:10  2:18  0:54   45   47:08 17.8  0:49   21   25:44  8:18 1:31:43 
   30  152 Jennifer Anderson       Eden Prairie       MN  37    4 12:04  1:37  2:27   71   50:09 16.7  0:34   29   26:35  8:35 1:31:47 
   31   74 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  37   54 17:40  2:22  2:37   30   44:54 18.7  0:48   23   25:56  8:22 1:31:53 
   32   79 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  49   61 18:08  2:25  1:46   18   42:38 19.7  0:43   54   29:24  9:29 1:32:36 
   33  300 Rachel Fogle            Hamel              MN  40   96 21:24  2:52  2:28   37   46:01 18.3  0:42    6   23:06  7:28 1:33:41 
   34  227 Samantha Perry          Minneapolis        MN  24   57 17:45  2:22  2:50   50   47:50 17.6  1:08   11   24:16  7:50 1:33:48 
   35  110 Molly Fries             Minnetonka         MN  12   38 16:29  2:12  2:25   40   46:30 18.1  1:24   42   27:58  9:02 1:34:45 
   36  306 Jeanine Miakotina       New Hope           MN  32   58 17:53  2:23  1:48   33   45:05 18.6  0:57   48   29:03  9:23 1:34:45 
   37  250 Megan Bailey            Wayzata            MN  23   69 18:43  2:30  3:22   53   48:10 17.4  1:38    5   22:57  7:24 1:34:48 
   38  194 Alexandria Voss         Eagan              MN  25   15 14:00  1:52  2:44   39   46:28 18.1  1:00   76   31:23 10:08 1:35:33 
   39  233 Natalie Kirby           Deephaven          MN  36   39 16:30  2:12  2:51   48   47:43 17.6  1:25   40   27:49  8:59 1:36:16 
   40   58 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  46   26 15:05  2:01  2:18   55   48:18 17.4  1:10   55   29:32  9:32 1:36:21 
   41  270 Emily Franklin          Loveland           CO  22   22 14:52  1:59  2:06   51   47:56 17.5  1:48   57   29:47  9:37 1:36:27 
   42   69 Michele Pasko           Minnetonka         MN  51   48 17:13  2:18  2:21   36   45:57 18.3  1:47   51   29:15  9:27 1:36:32 
   43  140 Alison Liudahl          Minnetonka         MN  36   73 19:01  2:33  2:17   54   48:16 17.4  0:57   30   26:38  8:36 1:37:07 
   44  182 Michelle Gowans         Bloomington        MN  30   41 16:32  2:13  2:35   35   45:46 18.4  1:38   71   30:45  9:56 1:37:15 
   45  192 Kristin Peters          Minneapolis        MN  24    6 12:44  1:42  3:22   74   50:36 16.6  2:53   44   28:07  9:05 1:37:39 
   46  142 Kayla Casavant          Minneapolis        MN  29   19 14:29  1:56  4:41   44   47:04 17.8  1:02   66   30:31  9:51 1:37:45 
   47  206 Merritt Beh             Eden Prairie       MN  53   52 17:37  2:21  2:44   38   46:23 18.1  2:26   47   28:57  9:21 1:38:04 
   48   70 Jane Wenning            Excelsior          MN  49  103 22:39  3:02  2:06   15   42:18 19.9  1:47   59   29:54  9:39 1:38:42 
   49   81 Tiffany Bierbaum        Eden Prairie       MN  33   62 18:11  2:26  2:53   66   49:51 16.9  1:37   28   26:27  8:32 1:38:58 
   50  222 Jennifer Biggs Miller   Golden Valley      MN  41   34 16:02  2:09  1:51   88   52:54 15.9  1:06   36   27:32  8:53 1:39:22 
   51   42 Terri Dauplaise         Andover            MN  49   30 15:39  2:06  2:26   83   52:05 16.1  1:20   43   28:00  9:02 1:39:28 
   52  213 Heather Kalthoff        Waconia            MN  23   50 17:22  2:19  2:58   47   47:31 17.7  1:32   67   30:34  9:52 1:39:55 
   53  255 Emily Hageness          Hopkins            MN  26   88 20:27  2:44  3:03   80   51:37 16.3  1:02   13   24:23  7:52 1:40:29 
   54  263 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  37   55 17:40  2:22  2:31   67   49:58 16.8  0:51   56   29:42  9:35 1:40:39 
   55   75 Sarah Koshiol           Minneapolis        MN  37  102 22:24  3:00  2:23   46   47:29 17.7  0:46   38   27:40  8:56 1:40:40 
   56  220 Norah Tucker            Eden Prairie       MN  32   28 15:25  2:04  3:03   58   48:37 17.3  3:13   70   30:44  9:55 1:41:00 
   57  125 Victoria Albright       Minnetonka         MN  41   77 19:15  2:34  2:00   56   48:26 17.3  1:26   61   29:57  9:40 1:41:02 
   58  133 Jessica Roe             Golden Valley      MN  53   89 20:30  2:44  2:57   41   46:35 18.0  1:05   62   30:04  9:42 1:41:09 
   59  231 Aida Weber              Plymouth           MN  43   80 19:26  2:36  4:09   65   49:45 16.9  1:50   31   26:39  8:36 1:41:47 
   60  129 Yvette Gray             Shorewood          MN  41   60 18:03  2:25  4:13   28   44:21 18.9  2:27   87   32:46 10:35 1:41:48 
   61  169 Susan Peterson          Minneapolis        MN  53   66 18:29  2:28  2:00   69   50:04 16.8  0:30   77   31:24 10:08 1:42:26 
   62  148 Stacey Larson           Woodbury           MN  37   70 18:46  2:31  3:33   60   48:42 17.2  1:21   63   30:12  9:45 1:42:32 
   63   60 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62   67 18:35  2:29  2:56   42   46:37 18.0  1:31   92   33:04 10:40 1:42:40 
   64  172 Sara Lacey              Minnetonka         MN  44   74 19:03  2:33  3:07   43   46:48 17.9  1:10   88   32:50 10:36 1:42:56 
   65  225 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  49   71 18:46  2:31  2:36   59   48:38 17.3  1:30   83   31:58 10:19 1:43:26 
   66  312 Kelsey Whitcomb         Minneapolis        MN  25   47 17:12  2:18  1:58   85   52:36 16.0  1:09   73   30:52  9:58 1:43:45 
   67  327 Moira Lennox            Minneapolis        MN  46   36 16:18  2:11  2:12   61   48:58 17.2  1:33  101   34:48 11:14 1:43:48 
   68  180 Mia Nelson              Minnetonka         MN  50   82 19:49  2:39  3:01   57   48:35 17.3  2:01   65   30:29  9:50 1:43:53 
   69   65 Brenda Weiler           Wayzata            MN  55   84 19:57  2:40  2:31   70   50:04 16.8  0:42   68   30:44  9:55 1:43:56 
   70  153 Nicole Weum             Chanhassen         MN  31   12 13:56  1:52  2:24   92   53:34 15.7  1:07   94   33:22 10:46 1:44:20 
   71   85 Kathleen Roller         Orono              MN  47   87 20:21  2:43  2:02   49   47:43 17.6  1:20   90   32:58 10:38 1:44:22 
   72  273 Rashi Arora             Saint Paul         MN  41  123 25:48  3:27  2:06   73   50:10 16.7  1:35   17   25:19  8:10 1:44:56 
   73  141 Melanie Bristor         Hopkins            MN  32   49 17:20  2:19  4:11   75   50:41 16.6  1:38   85   32:31 10:30 1:46:20 
   74   49 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  57  114 23:32  3:09  2:13   63   49:17 17.0  1:28   60   29:57  9:40 1:46:25 
   75   87 Barbara Sampson         Mound              MN  61   91 20:43  2:46  3:39   64   49:44 16.9  1:31   72   30:50  9:57 1:46:26 
   76   96 Morgan Baker            Chaska             MN  31  107 22:53  3:03  2:20   89   52:58 15.9  0:48   39   27:41  8:56 1:46:38 
   77  249 Claire Schleusner       Rochester          MN  16  104 22:42  3:02  2:06   72   50:09 16.7  0:44   79   31:28 10:09 1:47:06 
   78  123 Ashley Soukup           Saint Paul         MN  28   79 19:21  2:35  2:14  101   55:36 15.1  0:52   49   29:05  9:23 1:47:07 
   79  151 Jill Wilsey             Bloomington        MN  26  116 23:50  3:11  2:14   77   50:56 16.5  1:08   50   29:14  9:26 1:47:20 
   80  108 Ginny Clark             Bloomington        MN  35   76 19:14  2:34  5:39   79   51:37 16.3  1:36   52   29:18  9:27 1:47:22 
   81  275 Julie Lawrence          Hopkins            MN  29   65 18:27  2:28  3:15   97   54:33 15.4  0:52   75   31:23 10:08 1:48:28 
   82  144 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  56   81 19:36  2:37  2:25   62   49:00 17.1  2:20  105   35:16 11:23 1:48:35 
   83  254 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  61   56 17:45  2:22  3:04  103   55:45 15.1  1:41   69   30:44  9:55 1:48:58 
   84  195 Amy Lunski              Hopkins            MN  42   40 16:31  2:13  3:41   90   53:05 15.8  2:09   95   33:41 10:52 1:49:04 
   85  244 Adelaide Greimel        Richfield          MN  26   31 15:55  2:08  2:59  100   55:24 15.2  0:49   97   34:02 10:59 1:49:07 
   86   54 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  47  122 25:40  3:26  2:26   76   50:42 16.6  1:09   58   29:48  9:37 1:49:44 
   87  186 Kathryn Anderson        Minnetonka         MN  30   98 21:33  2:53  4:27   86   52:43 15.9  0:43   64   30:27  9:50 1:49:51 
   88  291 Kelly Tasche            Coon Rapids        MN  28   24 14:58  2:00  2:38  105   56:35 14.8  0:43  103   35:03 11:19 1:49:54 
   89  283 Karin Ehlert            Shoreview          MN  48  101 21:49  2:55 10:10   32   45:04 18.6  2:07   78   31:27 10:09 1:50:34 
   90   93 Denise Fernandes        Eden Prairie       MN  57  126 28:55  3:52  2:53   52   47:58 17.5  1:29   53   29:23  9:29 1:50:36 
   91  139 Susan Baker             Hopkins            MN  47   78 19:18  2:35  3:04   98   55:08 15.2  1:12   84   32:00 10:20 1:50:41 
   92  287 Mia Mannetter           North St. Paul     MN  28   44 17:04  2:17  4:55   87   52:53 15.9  3:46   91   33:01 10:39 1:51:37 
   93  165 Michelle Boucha-Rayle   Minnetonka         MN  44   63 18:23  2:27  3:09  107   57:41 14.6  0:54   82   31:52 10:17 1:51:57 
   94  103 Teresa Foushee          Plymouth           MN  53  120 25:13  3:22  3:03   99   55:15 15.2  1:35   33   27:01  8:43 1:52:06 
   95  313 Missie Jacobson         Montrose           MN  33  110 23:21  3:07  2:14   78   51:03 16.5  1:41   99   34:15 11:03 1:52:33 
   96   95 Emelie Baker            Chaska             MN  33   85 19:59  2:40  2:58   95   54:29 15.4  1:00  108   36:16 11:42 1:54:41 
   97  228 Malaina Kirschner       Bloomington        MN  25   64 18:25  2:28  3:26  104   56:20 14.9  0:47  111   36:48 11:53 1:55:45 
   98  200 Shiloh Pruett           Lindale            TX  19  113 23:29  3:08  3:21   96   54:31 15.4  0:33   98   34:04 11:00 1:55:56 
   99  156 Sandy Behnken           St Louis Park      MN  50  125 27:34  3:41  4:35   82   51:56 16.2  1:04   74   31:06 10:02 1:56:12 
  100  149 Kristen Kelm            Cottage Grove      MN  35   93 21:02  2:49  2:42  112   59:45 14.1  1:08   80   31:45 10:15 1:56:20 
  101  215 Katie Adducci           Minneapolis        MN  28   97 21:27  2:52  4:04   84   52:28 16.0  1:21  112   37:14 12:01 1:56:33 
  102  253 Brooke Moehrle          Minneapolis        MN  33   92 21:00  2:48  2:50   93   53:42 15.6  1:34  115   37:46 12:11 1:56:49 
  103  252 Rosa Corral             Minneapolis        MN  32   72 18:51  2:31  2:12  110   59:19 14.2  1:28  102   35:02 11:18 1:56:49 
  104  196 Shelley Gruling         Minneapolis        MN  32   86 20:13  2:42  3:18  111   59:31 14.1  1:03  100   34:21 11:05 1:58:25 
  105   91 Emily Goldsmith         Eagan              MN  26  108 22:57  3:04  2:33   94   53:46 15.6  1:51  114   37:35 12:08 1:58:40 
  106   92 Laura Williamschen      Excelsior          MN  64  121 25:36  3:25  4:29   81   51:50 16.2  3:11   96   33:47 10:54 1:58:51 
  107  274 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  69   90 20:35  2:45  3:17  106   57:15 14.7  1:19  109   36:28 11:46 1:58:52 
  108  150 Melissa Duvernais       Woodbury           MN  35   99 21:41  2:54  3:36   91   53:27 15.7  2:16  117   38:20 12:22 1:59:18 
  109  298 Maya Smith              Plymouth           MN  14   59 17:58  2:24  4:07  102   55:37 15.1  1:27  122   40:37 13:06 1:59:44 
  110  296 Susanna Fish            Minnetonka         MN  14  109 23:00  3:04  4:26   68   50:00 16.8  2:07  124   40:45 13:09 2:00:16 
  111  201 Marissa Raetz           Mulberry Grove     IL  19  111 23:21  3:07  3:23  109   57:56 14.5  1:11  106   35:35 11:29 2:01:23 
  112  159 Aimee Peterson          Eden Prairie       MN  38  100 21:46  2:55  3:43  118 1:02:05 13.5  1:09   93   33:13 10:43 2:01:53 
  113  332 Christine Webster       Independence       MN  17   51 17:25  2:20  4:13  114 1:00:32 13.9  1:27  118   38:27 12:25 2:02:01 
  114  286 Alyssa Kuehn            Richfield          MN  43  112 23:25  3:08  2:47  117 1:01:35 13.6  1:20   89   32:58 10:38 2:02:03 
  115  276 Missy Goers             Minneapolis        MN  49   43 16:54  2:16  4:38  120 1:03:28 13.2  1:52  110   36:46 11:52 2:03:37 
  116  202 McKenna Kelly           Minneapolis        MN  21   94 21:17  2:51  2:32  121 1:04:30 13.0  0:55  107   35:57 11:36 2:05:09 
  117  135 Ashley Sinner           Saint Paul         MN  27  117 23:57  3:12  3:00  119 1:02:35 13.4  1:00  104   35:06 11:20 2:05:37 
  118  217 Rachel Schmidt          Kasson             MN  31   83 19:51  2:39  3:52  116 1:01:30 13.7  1:17  121   39:49 12:51 2:06:17 
  119  132 Tracy Smith             Minnetonka         MN  39   75 19:10  2:34  3:54  123 1:05:55 12.7  1:55  113   37:33 12:07 2:08:25 
  120  278 Angela Waller           Fargo              ND  24  124 25:57  3:28  6:39  113   59:58 14.0  1:48  116   38:15 12:21 2:12:36 
  121  136 Melissa Kinney          Hopkins            MN  42  105 22:46  3:03  6:49  115 1:01:02 13.8  1:01  125   41:18 13:20 2:12:54 
  122  269 Sheetal Rajagopal       Plymouth           MN  26  118 24:21  3:15  6:38  122 1:05:55 12.7  3:53   86   32:37 10:32 2:13:23 
  123  166 Anna Holl               Plum City          WI  27  106 22:46  3:03  4:04  125 1:08:32 12.3  0:57  123   40:43 13:08 2:17:00 
  124   84 Lyndsey Lagrange        Eden Prairie       MN  30   95 21:17  2:51  4:13  124 1:08:26 12.3  1:27  127   45:08 14:34 2:20:29 
  125  218 Abigail Boberg          Nisswa             MN  19  127 41:28  5:32  3:15  108   57:43 14.6  1:09  119   39:15 12:40 2:22:48 
  126   62 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  11  115 23:47  3:11  3:50  126 1:12:48 11.5  0:55  126   44:40 14:25 2:25:57 
  127  214 Savannah Woodard        Quincy             IL  18  119 25:08  3:21  5:50  127 1:17:44 10.8  3:20  120   39:43 12:49 2:31:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   44 Daniel Niemi            Plymouth           MN  16    2 16:44  2:14  3:10    1   49:12 17.1  0:47    1   28:08  9:05 1:37:58 
    2  297 Stuart Fish             Minnetonka         MN  12    1 15:49  2:07  4:37    2   57:13 14.7  1:53    2   40:22 13:02 1:59:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  168 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  14    2 17:10  2:18  0:54    2   47:08 17.8  0:49    1   25:44  8:18 1:31:43 
    2  110 Molly Fries             Minnetonka         MN  12    1 16:29  2:12  2:25    1   46:30 18.1  1:24    2   27:58  9:02 1:34:45 
    3  249 Claire Schleusner       Rochester          MN  16    4 22:42  3:02  2:06    4   50:09 16.7  0:44    3   31:28 10:09 1:47:06 
    4  298 Maya Smith              Plymouth           MN  14    3 17:58  2:24  4:07    5   55:37 15.1  1:27    4   40:37 13:06 1:59:44 
    5  296 Susanna Fish            Minnetonka         MN  14    5 23:00  3:04  4:26    3   50:00 16.8  2:07    5   40:45 13:09 2:00:16 
    6   62 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  11    6 23:47  3:11  3:50    6 1:12:48 11.5  0:55    6   44:40 14:25 2:25:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  334 Daniel Mydra            Minnetonka         MN  18    1 17:59  2:24  4:12    1   44:51 18.7  0:38    1   21:53  7:04 1:29:31 
    2  170 August Peterson         Minneapolis        MN  18    2 19:53  2:39  4:30    2   54:05 15.5  0:45    2   37:10 12:00 1:56:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  200 Shiloh Pruett           Lindale            TX  19    3 23:29  3:08  3:21    1   54:31 15.4  0:33    1   34:04 11:00 1:55:56 
    2  201 Marissa Raetz           Mulberry Grove     IL  19    2 23:21  3:07  3:23    3   57:56 14.5  1:11    2   35:35 11:29 2:01:23 
    3  332 Christine Webster       Independence       MN  17    1 17:25  2:20  4:13    4 1:00:32 13.9  1:27    3   38:27 12:25 2:02:01 
    4  218 Abigail Boberg          Nisswa             MN  19    5 41:28  5:32  3:15    2   57:43 14.6  1:09    4   39:15 12:40 2:22:48 
    5  214 Savannah Woodard        Quincy             IL  18    4 25:08  3:21  5:50    5 1:17:44 10.8  3:20    5   39:43 12:49 2:31:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   90 Philip English          Minnetonka         MN  24    1  9:45  1:18  1:07    1   36:22 23.1  0:43    1   19:23  6:16 1:07:18 
    2  210 Patrick Roth            Thibodaux          LA  23    2 17:04  2:17  1:02    2   42:23 19.8  1:26    3   24:27  7:53 1:26:20 
    3  279 Ryan Williams           Eden Prairie       MN  22    3 17:09  2:18  4:28    3   46:54 17.9  1:16    2   23:17  7:31 1:33:02 
    4  137 Chris Deegan            St. Paul           MN  24    4 19:06  2:33  3:49    5 1:02:40 13.4  0:48    5   39:08 12:38 2:05:30 
    5  281 Alex Johnson            Fargo              ND  24    5 38:15  5:06  3:56    4   58:46 14.3  0:59    4   33:37 10:51 2:15:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  109 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  24    2 14:25  1:56  1:33    1   44:57 18.7  0:39    3   27:54  9:00 1:29:26 
    2  227 Samantha Perry          Minneapolis        MN  24    5 17:45  2:22  2:50    3   47:50 17.6  1:08    2   24:16  7:50 1:33:48 
    3  250 Megan Bailey            Wayzata            MN  23    6 18:43  2:30  3:22    5   48:10 17.4  1:38    1   22:57  7:24 1:34:48 
    4  270 Emily Franklin          Loveland           CO  22    3 14:52  1:59  2:06    4   47:56 17.5  1:48    5   29:47  9:37 1:36:27 
    5  192 Kristin Peters          Minneapolis        MN  24    1 12:44  1:42  3:22    6   50:36 16.6  2:53    4   28:07  9:05 1:37:39 
    6  213 Heather Kalthoff        Waconia            MN  23    4 17:22  2:19  2:58    2   47:31 17.7  1:32    6   30:34  9:52 1:39:55 
    7  202 McKenna Kelly           Minneapolis        MN  21    7 21:17  2:51  2:32    8 1:04:30 13.0  0:55    7   35:57 11:36 2:05:09 
    8  278 Angela Waller           Fargo              ND  24    8 25:57  3:28  6:39    7   59:58 14.0  1:48    8   38:15 12:21 2:12:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Kevin Greimel           Richfield          MN  29    1 14:32  1:57  1:31    1   33:35 25.0  0:36    3   21:35  6:58 1:11:48 
    2  329 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26    2 14:45  1:58  2:00    2   40:27 20.8  1:05    1   21:10  6:50 1:19:25 
    3  164 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  27    5 15:56  2:08  3:07    3   40:55 20.5  1:08    2   21:28  6:56 1:22:32 
    4  199 David Gregory           Murfreesboro       TN  25    4 15:55  2:08  2:03    4   41:52 20.1  0:42    4   22:48  7:21 1:23:18 
    5  223 David Odorizzi          Minnetonka         MN  27   10 19:16  2:35  1:35    6   42:32 19.7  0:41    6   24:42  7:59 1:28:45 
    6  171 Peter Elsham            Minnetonka         MN  28    7 18:05  2:25  2:30    5   42:18 19.9  1:10    7   25:17  8:10 1:29:18 
    7   25 Patrick Rumpza          St. Louis Park     MN  26    9 19:01  2:33  2:51    8   45:17 18.5  0:38    5   23:17  7:31 1:31:02 
    8  176 Jamie Wangen            Baltimore          MD  27    3 15:33  2:05  4:02   11   49:14 17.1  1:11    8   26:29  8:33 1:36:26 
    9  245 Joel Greimel            Richfield          MN  27    8 18:08  2:26  4:05    9   48:57 17.2  1:08   12   31:21 10:07 1:43:37 
   10   99 Spencer Tolliver        Minnetonka         MN  26    6 16:25  2:12  3:39   12   51:30 16.3  1:11   11   31:19 10:07 1:44:03 
   11  177 Douglas Shaw            Fridley            MN  25   12 31:12  4:10  3:38    7   45:15 18.6  1:59   10   29:56  9:40 1:51:58 
   12  226 Andrew McGraw           Woodbury           MN  25   11 24:40  3:18  7:29   10   49:09 17.1  1:59    9   29:02  9:22 1:52:17 
   13  229 Eric Paquette           Minneapolis        MN  27   13 31:50  4:15  3:33   13   58:05 14.5  0:50   13   38:30 12:26 2:12:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  208 Alex Badger             St Cloud           MN  27    1 11:50  1:35  1:26    3   44:09 19.0  0:50    4   25:09  8:07 1:23:22 
    2  330 Quin Seiler             Minneapolis        MN  27    6 16:19  2:11  1:48    1   42:11 19.9  1:08    1   22:55  7:24 1:24:19 
    3  272 Jessica Hanson          Richfield          MN  26    7 16:32  2:13  2:54    2   42:47 19.6  1:14    2   23:30  7:35 1:26:56 
    4  194 Alexandria Voss         Eagan              MN  25    2 14:00  1:52  2:44    4   46:28 18.1  1:00   10   31:23 10:08 1:35:33 
    5  142 Kayla Casavant          Minneapolis        MN  29    3 14:29  1:56  4:41    5   47:04 17.8  1:02    7   30:31  9:51 1:37:45 
    6  255 Emily Hageness          Hopkins            MN  26   13 20:27  2:44  3:03    7   51:37 16.3  1:02    3   24:23  7:52 1:40:29 
    7  312 Kelsey Whitcomb         Minneapolis        MN  25    9 17:12  2:18  1:58    9   52:36 16.0  1:09    8   30:52  9:58 1:43:45 
    8  123 Ashley Soukup           Saint Paul         MN  28   12 19:21  2:35  2:14   14   55:36 15.1  0:52    5   29:05  9:23 1:47:07 
    9  151 Jill Wilsey             Bloomington        MN  26   17 23:50  3:11  2:14    6   50:56 16.5  1:08    6   29:14  9:26 1:47:20 
   10  275 Julie Lawrence          Hopkins            MN  29   11 18:27  2:28  3:15   12   54:33 15.4  0:52    9   31:23 10:08 1:48:28 
   11  244 Adelaide Greimel        Richfield          MN  26    5 15:55  2:08  2:59   13   55:24 15.2  0:49   13   34:02 10:59 1:49:07 
   12  291 Kelly Tasche            Coon Rapids        MN  28    4 14:58  2:00  2:38   16   56:35 14.8  0:43   14   35:03 11:19 1:49:54 
   13  287 Mia Mannetter           North St. Paul     MN  28    8 17:04  2:17  4:55   10   52:53 15.9  3:46   12   33:01 10:39 1:51:37 
   14  228 Malaina Kirschner       Bloomington        MN  25   10 18:25  2:28  3:26   15   56:20 14.9  0:47   16   36:48 11:53 1:55:45 
   15  215 Katie Adducci           Minneapolis        MN  28   14 21:27  2:52  4:04    8   52:28 16.0  1:21   17   37:14 12:01 1:56:33 
   16   91 Emily Goldsmith         Eagan              MN  26   16 22:57  3:04  2:33   11   53:46 15.6  1:51   18   37:35 12:08 1:58:40 
   17  135 Ashley Sinner           Saint Paul         MN  27   18 23:57  3:12  3:00   17 1:02:35 13.4  1:00   15   35:06 11:20 2:05:37 
   18  269 Sheetal Rajagopal       Plymouth           MN  26   19 24:21  3:15  6:38   18 1:05:55 12.7  3:53   11   32:37 10:32 2:13:23 
   19  166 Anna Holl               Plum City          WI  27   15 22:46  3:03  4:04   19 1:08:32 12.3  0:57   19   40:43 13:08 2:17:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   77 Luke Anton              St. Paul           MN  30    3 14:03  1:53  1:49    4   39:35 21.2  0:44    1   20:37  6:39 1:16:46 
    2  284 Cloid Green             Richfield          MN  30    1 13:07  1:45  1:46    2   39:09 21.5  0:35    4   22:52  7:23 1:17:28 
    3   97 Kevin Wolter            Hopkins            MN  33    4 14:15  1:54  1:43    1   38:13 22.0  0:51    5   23:32  7:36 1:18:33 
    4  247 Shawn Lucas             Evanston           IL  32    6 15:21  2:03  2:00    5   41:41 20.2  1:19    3   21:46  7:02 1:22:05 
    5  105 Jason Larson            Golden Valley      MN  33   13 19:53  2:40  1:48    3   39:16 21.4  0:51    2   21:37  6:59 1:23:23 
    6  266 Justin Ross             Burnsville         MN  34    2 13:11  1:46  4:15    8   43:06 19.5  1:44    6   23:35  7:37 1:25:50 
    7   51 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  33    5 15:18  2:03  2:12    6   41:54 20.0  0:52   11   26:53  8:41 1:27:07 
    8  271 Jetson Swayze           Loveland           CO  31    7 16:04  2:09  1:41    7   42:18 19.9  3:56   10   26:15  8:28 1:30:11 
    9  277 Perris Kusilek          Eden Prairie       MN  30                           9   43:16 19.4  0:56    9   24:47  8:00 1:33:18 
   10  248 Nick Aunan              Eden Prairie       MN  32    9 18:47  2:31  1:35   12   44:07 19.0  1:34   14   27:53  9:00 1:33:53 
   11  112 Brenner Sandberg        New Hope           MN  33   12 19:43  2:38  2:22   14   46:29 18.1  1:31    8   23:59  7:45 1:34:02 
   12  267 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  32   10 19:34  2:37  4:15   10   43:50 19.2  1:21   12   27:11  8:47 1:36:09 
   13  305 Anton Miakotin          New Hope           MN  33   14 23:02  3:05  2:58   13   46:17 18.1  1:09   15   30:31  9:51 1:43:56 
   14  187 Curtis Anderson         Minnetonka         MN  31   15 27:58  3:44  3:39   11   44:06 19.0  0:56   13   27:20  8:49 1:43:57 
   15  134 Cory Tolliver           Minneapolis        MN  31   11 19:36  2:37  4:52   16 1:00:42 13.8  1:27    7   23:49  7:41 1:50:24 
   16  106 Brian Erson             Bloomington        MN  33    8 17:30  2:20  3:29   15   57:14 14.7  2:26   16   37:35 12:08 1:58:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Suzie Fox               Chaska             MN  33    1 12:28  1:40  1:24    1   36:36 23.0  0:46    1   21:04  6:48 1:12:16 
    2  326 Rebecca Cota            Plymouth           MN  30    2 13:09  1:46  1:32    3   38:55 21.6  0:45    3   25:26  8:13 1:19:46 
    3  107 Kate Barnett            Burnsville         MN  33    6 16:00  2:08  1:28    4   39:57 21.0  0:56    2   23:09  7:28 1:21:29 
    4  126 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  34    4 15:03  2:01  1:28    2   38:53 21.6  0:56    4   26:05  8:25 1:22:23 
    5  306 Jeanine Miakotina       New Hope           MN  32    9 17:53  2:23  1:48    5   45:05 18.6  0:57    7   29:03  9:23 1:34:45 
    6  182 Michelle Gowans         Bloomington        MN  30    7 16:32  2:13  2:35    6   45:46 18.4  1:38   10   30:45  9:56 1:37:15 
    7   81 Tiffany Bierbaum        Eden Prairie       MN  33   10 18:11  2:26  2:53    8   49:51 16.9  1:37    5   26:27  8:32 1:38:58 
    8  220 Norah Tucker            Eden Prairie       MN  32    5 15:25  2:04  3:03    7   48:37 17.3  3:13    9   30:44  9:55 1:41:00 
    9  153 Nicole Weum             Chanhassen         MN  31    3 13:56  1:52  2:24   13   53:34 15.7  1:07   12   33:22 10:46 1:44:20 
   10  141 Melanie Bristor         Hopkins            MN  32    8 17:20  2:19  4:11    9   50:41 16.6  1:38   11   32:31 10:30 1:46:20 
   11   96 Morgan Baker            Chaska             MN  31   18 22:53  3:03  2:20   12   52:58 15.9  0:48    6   27:41  8:56 1:46:38 
   12  186 Kathryn Anderson        Minnetonka         MN  30   17 21:33  2:53  4:27   11   52:43 15.9  0:43    8   30:27  9:50 1:49:51 
   13  313 Missie Jacobson         Montrose           MN  33   19 23:21  3:07  2:14   10   51:03 16.5  1:41   13   34:15 11:03 1:52:33 
   14   95 Emelie Baker            Chaska             MN  33   13 19:59  2:40  2:58   15   54:29 15.4  1:00   16   36:16 11:42 1:54:41 
   15  253 Brooke Moehrle          Minneapolis        MN  33   15 21:00  2:48  2:50   14   53:42 15.6  1:34   17   37:46 12:11 1:56:49 
   16  252 Rosa Corral             Minneapolis        MN  32   11 18:51  2:31  2:12   16   59:19 14.2  1:28   15   35:02 11:18 1:56:49 
   17  196 Shelley Gruling         Minneapolis        MN  32   14 20:13  2:42  3:18   17   59:31 14.1  1:03   14   34:21 11:05 1:58:25 
   18  217 Rachel Schmidt          Kasson             MN  31   12 19:51  2:39  3:52   18 1:01:30 13.7  1:17   18   39:49 12:51 2:06:17 
   19   84 Lyndsey Lagrange        Eden Prairie       MN  30   16 21:17  2:51  4:13   19 1:08:26 12.3  1:27   19   45:08 14:34 2:20:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  309 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36    1 11:23  1:32  0:51    1   34:39 24.2  0:25    1   18:41  6:02 1:05:57 
    2   98 Ross Golla              Minnetonka         MN  37    7 14:13  1:54  1:31    3   36:49 22.8  0:41    2   20:26  6:36 1:13:39 
    3  265 Brian Denning           Burnsville         MN  36    4 13:09  1:46  2:49    2   35:53 23.4  1:40    7   24:15  7:50 1:17:44 
    4   71 Josh Sell               Waconia            MN  37    5 13:30  1:48  2:18    5   39:59 21.0  0:48    3   22:37  7:18 1:19:10 
    5  280 Jim Audas               Prior Lake         MN  38    2 12:55  1:44  1:48    7   42:30 19.8  0:41    4   22:41  7:19 1:20:33 
    6  328 Benjamin Tuttle         Saint Cloud        MN  39   10 17:05  2:17  3:12    4   38:26 21.9  1:04    5   22:44  7:20 1:22:29 
    7  131 David Behrens           Hopkins            MN  38    6 13:49  1:51  2:14    8   42:37 19.7  0:45    9   25:44  8:18 1:25:08 
    8  285 Michael Amberson        Corcoran           MN  36    3 13:05  1:45  4:33   11   44:22 18.9  1:02    8   24:58  8:03 1:27:57 
    9  257 David Simmer            Minneapolis        MN  37   13 18:08  2:25  2:05    6   40:02 21.0  1:33   14   28:33  9:13 1:30:19 
   10  246 Paul Johnson            Minnetonka         MN  35   12 17:36  2:21  2:20   12   45:51 18.3  0:40    6   24:12  7:49 1:30:38 
   11  236 Kelly O'Dea             St. Louis Park     MN  39   14 18:50  2:31  2:19    9   42:57 19.6  0:32   11   26:03  8:25 1:30:40 
   12  322 Robert Prevost          Minneapolis        MN  39   11 17:09  2:18  2:09   10   43:42 19.2  2:21   10   26:02  8:24 1:31:21 
   13  282 Gregory Steiger         Shakopee           MN  38    9 16:30  2:12  3:23   13   47:24 17.7  1:05   17   33:19 10:45 1:41:39 
   14  204 Ross Dearstyne          Minnetonka         MN  38    8 16:17  2:11  3:09   18   56:45 14.8  0:38   12   26:36  8:35 1:43:23 
   15  190 Ryan Scott              Minneapolis        MN  35   15 19:41  2:38  4:23   14   50:03 16.8  2:41   16   30:31  9:51 1:47:16 
   16  216 Nicholas Ousley         Minnetonka         MN  39   18 27:47  3:43  3:24   15   50:07 16.8  0:53   13   26:50  8:40 1:48:59 
   17  294 Matthew Jensen          Chanhassen         MN  37   17 24:14  3:14  5:06   16   50:26 16.7  1:08   15   29:26  9:30 1:50:18 
   18  299 Steven Fogle            Hamel              MN  39   16 22:00  2:56  3:07   17   50:46 16.5  0:54   18   34:16 11:03 1:51:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  232 Sara Woeste             Golden Valley      MN  39    3 13:57  1:52  1:22    1   39:22 21.3  0:43    1   22:46  7:21 1:18:08 
    2  184 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38    4 14:05  1:53  1:13    2   41:03 20.5  0:43    3   24:49  8:01 1:21:50 
    3  198 Kate Walton             Chanhassen         MN  36    2 13:48  1:51  2:03    3   42:33 19.7  0:58    8   27:09  8:46 1:26:29 
    4  212 Jamee Smith             Hopkins            MN  39    5 15:57  2:08  2:22    5   43:51 19.2  1:06    4   25:30  8:14 1:28:45 
    5   78 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  35    9 18:41  2:30  2:28    4   43:49 19.2  1:12    2   23:11  7:29 1:29:19 
    6  152 Jennifer Anderson       Eden Prairie       MN  37    1 12:04  1:37  2:27   12   50:09 16.7  0:34    6   26:35  8:35 1:31:47 
    7   74 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  37    7 17:40  2:22  2:37    6   44:54 18.7  0:48    5   25:56  8:22 1:31:53 
    8  233 Natalie Kirby           Deephaven          MN  36    6 16:30  2:12  2:51    8   47:43 17.6  1:25   10   27:49  8:59 1:36:16 
    9  140 Alison Liudahl          Minnetonka         MN  36   11 19:01  2:33  2:17    9   48:16 17.4  0:57    7   26:38  8:36 1:37:07 
   10  263 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  37    8 17:40  2:22  2:31   11   49:58 16.8  0:51   12   29:42  9:35 1:40:39 
   11   75 Sarah Koshiol           Minneapolis        MN  37   17 22:24  3:00  2:23    7   47:29 17.7  0:46    9   27:40  8:56 1:40:40 
   12  148 Stacey Larson           Woodbury           MN  37   10 18:46  2:31  3:33   10   48:42 17.2  1:21   13   30:12  9:45 1:42:32 
   13  108 Ginny Clark             Bloomington        MN  35   13 19:14  2:34  5:39   13   51:37 16.3  1:36   11   29:18  9:27 1:47:22 
   14  149 Kristen Kelm            Cottage Grove      MN  35   14 21:02  2:49  2:42   15   59:45 14.1  1:08   14   31:45 10:15 1:56:20 
   15  150 Melissa Duvernais       Woodbury           MN  35   15 21:41  2:54  3:36   14   53:27 15.7  2:16   17   38:20 12:22 1:59:18 
   16  159 Aimee Peterson          Eden Prairie       MN  38   16 21:46  2:55  3:43   16 1:02:05 13.5  1:09   15   33:13 10:43 2:01:53 
   17  132 Tracy Smith             Minnetonka         MN  39   12 19:10  2:34  3:54   17 1:05:55 12.7  1:55   16   37:33 12:07 2:08:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41    1 10:05  1:21  1:08    1   33:40 25.0  0:34    1   19:32  6:19 1:04:57 
    2  319 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  40    4 12:31  1:41  1:45    2   34:43 24.2  0:50    2   20:03  6:28 1:09:50 
    3   46 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41    8 14:29  1:56  1:38    4   36:19 23.1  0:54    4   22:52  7:23 1:16:10 
    4  242 Jake Schwietering       St Louis Park      MN  40    3 11:37  1:33  1:15    8   39:28 21.3  0:42    7   24:04  7:46 1:17:04 
    5  174 Tony Mosser             Lakeville          MN  43    5 12:43  1:42  1:47    7   39:22 21.3  1:23    3   22:28  7:15 1:17:43 
    6  290 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  43    7 13:51  1:51  2:26    6   39:21 21.3  0:58    5   23:32  7:36 1:20:07 
    7  264 Michael Ewasiuk         Chanhassen         MN  42   13 16:40  2:14  1:51   10   40:19 20.8  1:06    6   23:45  7:40 1:23:40 
    8  258 Mark Goldman            Edina              MN  43   10 15:53  2:07  2:42    5   37:37 22.3  1:33    9   26:08  8:26 1:23:51 
    9  240 Jason Lien              St. Paul           MN  44   12 16:34  2:13  2:14    9   39:28 21.3  1:13    8   25:42  8:18 1:25:09 
   10  183 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40   16 17:49  2:23  2:06   11   41:27 20.3  0:56   10   26:50  8:40 1:29:07 
   11  127 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  44    6 13:50  1:51  3:26   12   44:36 18.8  1:57   15   29:30  9:31 1:33:17 
   12  113 Matt Fries              Minnetonka         MN  43    9 14:48  1:59  2:57   20   52:19 16.1  0:51   11   26:51  8:40 1:37:44 
   13   52 Jeremy Kuhns            Lakeville          MN  41   17 18:07  2:25  3:13   15   46:09 18.2  1:54   14   29:15  9:27 1:38:37 
   14  235 Kris Kirby              Deephaven          MN  40   21 23:43  3:10  2:39   13   45:12 18.6  1:40   12   27:29  8:52 1:40:41 
   15  207 Benjamin Furuseth       Prior Lake         MN  43   18 19:56  2:40  4:05   16   46:11 18.2  3:06   13   28:07  9:05 1:41:24 
   16  224 Peter Hirshman          Minnetonka         MN  43   15 17:26  2:20  2:21   19   50:05 16.8  0:58   18   31:02 10:01 1:41:50 
   17  303 Alain Nisam             Plymouth           MN  43   14 17:02  2:17  3:22   17   47:32 17.7  1:10   20   33:32 10:49 1:42:36 
   18  143 Ryan MacKay             Hopkins            MN  42   20 20:45  2:46  3:09   14   46:01 18.3  2:03   19   31:19 10:06 1:43:14 
   19  101 Rodolfo Trujillo        Wayzata            MN  42   19 20:29  2:44  3:50   21   56:15 14.9  0:48   17   30:55  9:59 1:52:15 
   20  324 Alexander Shrom         Saint Paul         MN  40   11 16:12  2:10  2:59   22   56:42 14.8  1:25   21   39:38 12:48 1:56:54 
   21  104 Paul Krueger            Glencoe            MN  42   22 37:24  5:00  3:20   18   49:04 17.1  1:26   16   29:55  9:39 2:01:07 
       157 Scott Myers             Plymouth           MN  41    2 11:14  1:30  1:16    3   34:55 24.1  0:48                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  158 Andrea Myers            Plymouth           MN  40    2 11:50  1:35  1:13    1   37:48 22.2  0:40    1   22:19  7:12 1:13:49 
    2  193 Sarah Hunter            Hopkins            MN  42    1 11:32  1:33  2:07    3   42:33 19.7  0:55    3   24:22  7:52 1:21:26 
    3  295 Cortney Engen           St Louis Park      MN  41    3 13:38  1:49  1:41    2   39:42 21.2  1:07    6   25:50  8:20 1:21:57 
    4  238 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  43    7 17:39  2:22  3:15    4   43:39 19.2  1:51    4   24:34  7:56 1:30:56 
    5  323 Jill Prevost            Minneapolis        MN  40    6 17:09  2:18  2:10    6   44:39 18.8  1:23    7   26:08  8:26 1:31:27 
    6  300 Rachel Fogle            Hamel              MN  40   13 21:24  2:52  2:28    7   46:01 18.3  0:42    2   23:06  7:28 1:33:41 
    7  222 Jennifer Biggs Miller   Golden Valley      MN  41    4 16:02  2:09  1:51   12   52:54 15.9  1:06    9   27:32  8:53 1:39:22 
    8  125 Victoria Albright       Minnetonka         MN  41   11 19:15  2:34  2:00    9   48:26 17.3  1:26   10   29:57  9:40 1:41:02 
    9  231 Aida Weber              Plymouth           MN  43   12 19:26  2:36  4:09   10   49:45 16.9  1:50    8   26:39  8:36 1:41:47 
   10  129 Yvette Gray             Shorewood          MN  41    8 18:03  2:25  4:13    5   44:21 18.9  2:27   12   32:46 10:35 1:41:48 
   11  172 Sara Lacey              Minnetonka         MN  44   10 19:03  2:33  3:07    8   46:48 17.9  1:10   13   32:50 10:36 1:42:56 
   12  273 Rashi Arora             Saint Paul         MN  41   16 25:48  3:27  2:06   11   50:10 16.7  1:35    5   25:19  8:10 1:44:56 
   13  195 Amy Lunski              Hopkins            MN  42    5 16:31  2:13  3:41   13   53:05 15.8  2:09   15   33:41 10:52 1:49:04 
   14  165 Michelle Boucha-Rayle   Minnetonka         MN  44    9 18:23  2:27  3:09   14   57:41 14.6  0:54   11   31:52 10:17 1:51:57 
   15  286 Alyssa Kuehn            Richfield          MN  43   15 23:25  3:08  2:47   16 1:01:35 13.6  1:20   14   32:58 10:38 2:02:03 
   16  136 Melissa Kinney          Hopkins            MN  42   14 22:46  3:03  6:49   15 1:01:02 13.8  1:01   16   41:18 13:20 2:12:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Mike Blair              Prior Lake         MN  47    3 13:43  1:50  1:25    2   36:54 22.8  0:52    1   22:32  7:16 1:15:25 
    2  318 David Jones             Edina              MN  46    4 13:49  1:51  1:32    4   38:18 21.9  0:35    2   24:40  7:58 1:18:53 
    3  316 Brent McVay             Minneapolis        MN  48    2 13:35  1:49  1:47    5   38:40 21.7  0:59    4   25:33  8:15 1:20:32 
    4  102 Lang Hunt               Minneapolis        MN  47    1 12:39  1:42  1:45    1   34:34 24.3  1:09    8   32:31 10:30 1:22:36 
    5  145 Tim J Walker            Minnetonka         MN  49    5 14:43  1:58  2:01    6   40:38 20.7  0:45    7   29:56  9:40 1:28:00 
    6   45 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  46    9 22:27  3:00  2:23    3   37:40 22.3  1:56    3   24:47  8:00 1:29:11 
    7  163 Andrew Rayle            Minnetonka         MN  45    6 15:39  2:06  3:00    7   45:28 18.5  0:49    5   26:56  8:42 1:31:50 
    8  243 Tony Tomanek            Minnetonka         MN  47    8 20:19  2:43  4:05    8   48:55 17.2  1:02    6   27:50  8:59 1:42:10 
    9  260 Mark Bohlig             Minnetonka         MN  49    7 17:22  2:19  4:09    9   50:47 16.5  1:06    9   33:01 10:39 1:46:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   76 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  46    1 14:08  1:54  1:29    1   39:47 21.1  0:57    1   23:22  7:33 1:19:42 
    2   79 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  49    6 18:08  2:25  1:46    3   42:38 19.7  0:43    3   29:24  9:29 1:32:36 
    3   58 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  46    2 15:05  2:01  2:18    6   48:18 17.4  1:10    4   29:32  9:32 1:36:21 
    4   70 Jane Wenning            Excelsior          MN  49   11 22:39  3:02  2:06    2   42:18 19.9  1:47    6   29:54  9:39 1:38:42 
    5   42 Terri Dauplaise         Andover            MN  49    3 15:39  2:06  2:26   10   52:05 16.1  1:20    2   28:00  9:02 1:39:28 
    6  225 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  49    7 18:46  2:31  2:36    7   48:38 17.3  1:30    8   31:58 10:19 1:43:26 
    7  327 Moira Lennox            Minneapolis        MN  46    4 16:18  2:11  2:12    8   48:58 17.2  1:33   11   34:48 11:14 1:43:48 
    8   85 Kathleen Roller         Orono              MN  47    9 20:21  2:43  2:02    5   47:43 17.6  1:20   10   32:58 10:38 1:44:22 
    9   54 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  47   12 25:40  3:26  2:26    9   50:42 16.6  1:09    5   29:48  9:37 1:49:44 
   10  283 Karin Ehlert            Shoreview          MN  48   10 21:49  2:55 10:10    4   45:04 18.6  2:07    7   31:27 10:09 1:50:34 
   11  139 Susan Baker             Hopkins            MN  47    8 19:18  2:35  3:04   11   55:08 15.2  1:12    9   32:00 10:20 1:50:41 
   12  276 Missy Goers             Minneapolis        MN  49    5 16:54  2:16  4:38   12 1:03:28 13.2  1:52   12   36:46 11:52 2:03:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50    4 14:05  1:53  1:28    1   37:09 22.6  0:43    1   22:22  7:13 1:15:44 
    2  205 John Mattson            Saint Peter        MN  50    3 13:59  1:52  2:00    2   39:07 21.5  0:47    2   24:09  7:48 1:19:59 
    3   41 Pete McConnell          Plymouth           MN  50    5 15:25  2:04  2:44    6   43:40 19.2  0:55    3   24:33  7:55 1:27:15 
    4  128 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  54    1 12:32  1:41  3:10    5   43:04 19.5  1:03    5   27:53  9:00 1:27:40 
    5  304 Fraser Scheibe          Otsego             MN  51    2 13:23  1:47  3:57    4   42:55 19.6  1:38    7   29:44  9:36 1:31:35 
    6   88 Thomas Illg             Apple Valley       MN  50    6 16:47  2:15  3:37    7   44:18 19.0  0:32    8   29:55  9:40 1:35:08 
    7   68 Paul Pasko              Minnetoka          MN  51   10 24:56  3:20  1:39    3   42:23 19.8  2:04    6   28:18  9:08 1:39:18 
    8   53 Eray Aydil              Hopkins            MN  51    8 20:56  2:48  3:26    8   50:35 16.6  1:20    4   27:21  8:50 1:43:36 
    9  256 Mike Anderson           Rosemount          MN  52    7 17:14  2:18  3:50   10   53:33 15.7  0:57    9   34:10 11:02 1:49:42 
   10  211 Richard Roth            Thibodaux          LA  54    9 21:12  2:50  2:42    9   51:20 16.4  1:15   10   36:08 11:40 1:52:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  301 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  50    1 13:06  1:45  1:19    1   39:59 21.0  1:08    1   26:04  8:25 1:21:34 
    2  185 Cindy Crawford          Deephaven          MN  53    2 14:30  1:56  1:49    2   40:10 20.9  1:06    5   27:39  8:56 1:25:13 
    3   38 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  50    5 16:10  2:10  1:42    3   43:20 19.4  0:42    4   27:02  8:44 1:28:54 
    4   66 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  50    3 14:41  1:58  2:18    4   44:00 19.1  1:24    6   28:28  9:11 1:30:49 
    5  219 Bethann Barankovich     Mpls               MN  53    4 15:11  2:02  2:36    5   45:25 18.5  1:48    2   26:24  8:31 1:31:23 
    6   69 Michele Pasko           Minnetonka         MN  51    6 17:13  2:18  2:21    6   45:57 18.3  1:47    8   29:15  9:27 1:36:32 
    7  206 Merritt Beh             Eden Prairie       MN  53    7 17:37  2:21  2:44    7   46:23 18.1  2:26    7   28:57  9:21 1:38:04 
    8  133 Jessica Roe             Golden Valley      MN  53   10 20:30  2:44  2:57    8   46:35 18.0  1:05    9   30:04  9:42 1:41:09 
    9  169 Susan Peterson          Minneapolis        MN  53    8 18:29  2:28  2:00   10   50:04 16.8  0:30   12   31:24 10:08 1:42:26 
   10  180 Mia Nelson              Minnetonka         MN  50    9 19:49  2:39  3:01    9   48:35 17.3  2:01   10   30:29  9:50 1:43:53 
   11  103 Teresa Foushee          Plymouth           MN  53   11 25:13  3:22  3:03   12   55:15 15.2  1:35    3   27:01  8:43 1:52:06 
   12  156 Sandy Behnken           St Louis Park      MN  50   12 27:34  3:41  4:35   11   51:56 16.2  1:04   11   31:06 10:02 1:56:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  314 Kevin Olsen             Orono              MN  57    1 11:49  1:35  1:20    1   36:02 23.3  0:34    3   24:47  8:00 1:14:29 
    2  209 Timothy Brown           Blaine             MN  58    2 13:15  1:46  1:56    4   37:10 22.6  1:10    1   22:22  7:13 1:15:50 
    3  178 Jim Nack                Madion Lake        MN  56    4 13:16  1:47  1:49    2   36:48 22.8  0:42    2   23:50  7:42 1:16:23 
    4   67 Jeff Melby              Bloomington        MN  56    6 14:09  1:54  1:54    3   37:06 22.6  0:50    4   24:55  8:03 1:18:52 
    5  175 Chris Chinander         Chanhassen         MN  55    5 13:22  1:47  2:09    6   43:18 19.4  1:06    9   32:28 10:29 1:32:21 
    6  288 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  57    3 13:16  1:47  2:10    7   43:58 19.1  1:18    8   32:15 10:25 1:32:55 
    7  237 Tom Feehan              Hopkins            MN  58    9 22:27  3:00  4:18    8   49:07 17.1  0:43    5   25:36  8:16 1:42:09 
    8  241 Bruce Bailey            Wayzata            MN  59   10 26:02  3:29  2:48    5   43:02 19.5  1:25   10   33:08 10:42 1:46:23 
    9  317 Sean Reardon            Bloomington        MN  55    8 21:52  2:55  4:47   11   53:15 15.8  1:58    7   29:55  9:39 1:51:45 
   10   40 Robert Payne            Woodbury           MN  55   11 30:43  4:06  6:51   10   52:39 16.0  1:00    6   29:11  9:25 2:00:21 
   11  100 Robert Edmonds          Hopkins            MN  59    7 20:53  2:48  4:40   12   57:36 14.6  1:30   11   38:20 12:22 2:02:58 
   12  189 Richard Vigilante       Hamel              MN  59   12 31:48  4:15  8:47    9   52:23 16.0  3:13   12   42:05 13:35 2:18:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  333 Helen Gunther           Excelsior          MN  59    2 14:53  2:00  1:36    2   40:56 20.5  0:48    1   25:36  8:16 1:23:48 
    2  336 Mary Edelman            Maple Grove        MN  55    1 13:57  1:52  2:41    1   39:34 21.2  1:27    3   28:14  9:07 1:25:52 
    3  262 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56    3 15:38  2:06  2:02    3   43:34 19.3  1:31    2   26:46  8:38 1:29:29 
    4   65 Brenda Weiler           Wayzata            MN  55    5 19:57  2:40  2:31    7   50:04 16.8  0:42    6   30:44  9:55 1:43:56 
    5   49 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  57    6 23:32  3:09  2:13    6   49:17 17.0  1:28    5   29:57  9:40 1:46:25 
    6  144 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  56    4 19:36  2:37  2:25    5   49:00 17.1  2:20    7   35:16 11:23 1:48:35 
    7   93 Denise Fernandes        Eden Prairie       MN  57    7 28:55  3:52  2:53    4   47:58 17.5  1:29    4   29:23  9:29 1:50:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  302 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61    1 14:03  1:53  2:06    1   38:26 21.9  1:01    1   24:32  7:55 1:20:06 
    2   89 Mark Winholtz           Andover            MN  64    2 18:03  2:25  2:34    2   43:55 19.1  1:01    2   34:13 11:03 1:39:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  311 Bethany Collins         New Hope           MN  61    1 13:19  1:47  2:16    1   43:07 19.5  1:08    3   31:45 10:15 1:31:34 
    2   60 Michel Sanders          Saint Paul         MN  62    3 18:35  2:29  2:56    2   46:37 18.0  1:31    4   33:04 10:40 1:42:40 
    3   87 Barbara Sampson         Mound              MN  61    4 20:43  2:46  3:39    3   49:44 16.9  1:31    2   30:50  9:57 1:46:26 
    4  254 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  61    2 17:45  2:22  3:04    5   55:45 15.1  1:41    1   30:44  9:55 1:48:58 
    5   92 Laura Williamschen      Excelsior          MN  64    5 25:36  3:25  4:29    4   51:50 16.2  3:11    5   33:47 10:54 1:58:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  234 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  65    1 14:58  2:00  2:25    4   45:25 18.5  1:01    1   26:46  8:38 1:30:33 
    2   61 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67    2 15:56  2:08  3:09    3   45:11 18.6  2:12    2   28:02  9:03 1:34:29 
    3  259 Tom Amundson            Minneapolis        MN  65    3 16:01  2:09  2:03    2   44:33 18.9  1:08    6   31:31 10:10 1:35:14 
    4  293 Kirk Klemme             Chassell           MI  65    4 17:04  2:17  3:16    1   44:15 19.0  1:15    3   29:32  9:32 1:35:20 
    5  221 Clifford Buikema        Minnetonka         MN  69    5 18:45  2:30  4:42    6   48:29 17.3  3:14    5   31:03 10:01 1:46:11 
    6   80 Danny Kagol             Minnetonka         MN  68    6 23:57  3:12  2:56    5   48:13 17.4  1:50    4   30:47  9:56 1:47:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  274 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  69    1 20:35  2:45  3:17    1   57:15 14.7  1:19    1   36:28 11:46 1:58:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  251 Clark Worthington       St Louis Park      MN  74    1 19:21  2:35  5:48    1   52:29 16.0  1:14    1   31:01 10:01 1:49:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        330
Total Number of Individual Finishers:    275
Number of Male   Finishers:              134
Number of Female Finishers:              141
Did not Finish Race or Did Not Start:     55