Blaine Triathlon -
Blaine, MN
9/10/2016

race logo










					                                                            BLAINE TRIATHLON
                                        Lakeside Commons Park - Blaine, MN - September 10, 2016
                                              .3 Mile Swim - 16.7 Mile Bike - 3.5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4     188 Chris Tatton            Blaine             MN  39 M     1  7:05  1:21  1:19    1   39:49 25.2  0:29    1   20:30  5:52 1:09:10 
    2   2/4     213 Andy Zabel              Sartell            MN  37 M    11  8:30  1:37  1:39    2   41:01 24.4  0:34    2   20:55  5:59 1:12:38 
    3   1/19     51 David Carney            Coon Rapids        MN  43 M    10  8:30  1:37  1:56    4   42:45 23.4  0:35    4   22:14  6:22 1:15:58 
    4   1/37    184 Nathan Strudle          Blaine             MN  35 M     7  8:06  1:32  1:34   12   45:16 22.1  0:29    5   22:41  6:29 1:18:05 
    5   1/16    125 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M    42 10:00  1:54  1:27    3   42:32 23.6  0:42    9   23:50  6:49 1:18:30 
    6   1/14     40 Paul Berg               Minneapolis        MN  24 M    30  9:29  1:48  2:29    9   44:37 22.5  0:50    3   22:02  6:18 1:19:25 
    7   1/2     197 Marnie Walth            Bismarck           ND  47 F    17  8:50  1:41  1:54    7   43:37 23.0  0:51   16   24:56  7:08 1:20:07 
    8   2/16     46 Tim Brown               Blaine             MN  58 M    18  8:57  1:42  2:01    8   43:41 22.9  1:21   13   24:43  7:04 1:20:41 
    9   1/8     216 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52 F     4  7:50  1:29  1:49   15   45:38 22.0  0:58   15   24:47  7:05 1:20:59 
   10   2/19    112 Todd King               Andover            MN  47 M     2  7:13  1:22  2:04   14   45:28 22.0  0:54   29   26:23  7:33 1:22:00 
   11   2/37     87 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  37 M    20  8:59  1:43  2:19   16   45:38 22.0  0:40   14   24:45  7:05 1:22:19 
   12   3/4     177 Eben Spencer            Edina              MN  37 M    28  9:21  1:47  1:48    6   43:04 23.3  0:52   55   28:12  8:04 1:23:15 
   13   3/37    104 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  39 M    34  9:45  1:51  1:56    5   42:50 23.4  0:50   52   28:03  8:01 1:23:23 
   14   3/19     86 Michael Guswiler        Blaine             MN  42 M    21  9:00  1:43  2:29   10   44:43 22.4  1:25   26   25:50  7:23 1:23:26 
   15   4/37    198 Michael Warden          Rochester          MN  34 M    47 10:12  1:56  1:56   13   45:22 22.1  0:35   22   25:40  7:20 1:23:42 
   16   4/19    201 Mike Wayman             Ramsey             MN  42 M     6  8:03  1:32  1:53   18   45:51 21.9  0:51   37   27:07  7:45 1:23:43 
   17   3/16    139 Jim Nack                Madison Lake       MN  56 M    13  8:41  1:39  2:07   11   45:06 22.2  0:56   36   27:02  7:44 1:23:50 
   18   5/37     89 Jared Hall              Fargo              ND  36 M    19  8:58  1:42  2:30   20   46:34 21.5  0:49   20   25:18  7:14 1:24:08 
   19   1/5      97 Jack Hennen             Cambridge          MN  16 M     8  8:28  1:37  1:53   26   48:04 20.8  1:04   24   25:47  7:22 1:25:15 
   20   2/14    171 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26 M    23  9:07  1:44  2:27   38   50:03 20.0  0:56    6   23:07  6:37 1:25:38 
   21   6/37     60 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37 M     3  7:13  1:22  2:10   28   48:23 20.7  0:53   38   27:13  7:47 1:25:50 
   22   4/16     83 Rich Graske             Maple Grove        MN  57 M    22  9:01  1:43  2:26   24   47:29 21.1  1:02   27   25:59  7:26 1:25:55 
   23   2/8      53 Melanie Carvell         Bismarck           ND  55 F    26  9:10  1:45  2:10   17   45:38 22.0  1:01   59   28:20  8:06 1:26:18 
   24   5/19     78 Michael Galloway        Blaine             MN  40 M    51 10:16  1:57  2:11   35   49:34 20.2  1:03    8   23:32  6:44 1:26:34 
   25   1/27     58 Sara Conrad             Minneapolis        MN  37 F    63 10:48  2:03  1:44   33   49:26 20.3  1:00   10   23:56  6:51 1:26:53 
   26   6/19    116 Craig Kurtz             Blaine             MN  46 M     5  7:53  1:30  2:48   23   47:03 21.3  0:51   63   29:00  8:17 1:27:33 
   27   1/6      38 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  62 M   114 13:30  2:34  2:16   21   46:41 21.5  1:13   11   23:57  6:51 1:27:35 
   28   1/12     37 Megan Beam              Mandan             ND  24 F    57 10:31  2:00  2:04   40   51:01 19.6  1:43    7   23:15  6:39 1:28:32 
   29   7/37    111 Jonathan Kell           Blaine             MN  36 M    61 10:40  2:02  2:11   19   46:30 21.5  1:01   56   28:12  8:04 1:28:32 
   30   3/14     48 Nicholas Bukoskey       Maple Grove        MN  26 M    49 10:15  1:57  2:12   36   49:42 20.2  1:12   21   25:31  7:18 1:28:51 
   31   7/19    206 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  47 M    52 10:21  1:58  3:09   22   46:42 21.5  1:28   43   27:20  7:49 1:28:58 
   32   8/19    146 Richard Olson           Blaine             MN  43 M    14  8:44  1:40  2:33   41   51:33 19.4  1:10   23   25:44  7:22 1:29:43 
   33   8/37    158 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  35 M    37  9:50  1:52  2:05   32   49:24 20.3  1:47   33   26:53  7:41 1:29:57 
   34   4/14     50 James Campbell          Blaine             MN  26 M    88 12:03  2:17  2:06   29   48:27 20.7  0:43   34   26:53  7:41 1:30:10 
   35   2/6     159 Rich Rovang             Aberdeen           SD  67 M    46 10:10  1:56  2:14   42   51:39 19.4  0:55   31   26:34  7:36 1:31:30 
   36   5/14    103 Thomas Hillebrand       Minneapolis        MN  28 M    32  9:35  1:49  2:45   58   53:11 18.8  1:28   17   24:58  7:08 1:31:56 
   37   2/12    172 Quin Seiler             Minneapolis        MN  28 F    62 10:43  2:02  2:23   51   52:43 19.0  1:09   18   25:10  7:12 1:32:06 
   38   9/37     72 Erik Erickson           Blaine             MN  37 M    31  9:34  1:49  2:42   47   51:52 19.3  0:31   47   27:44  7:56 1:32:21 
   39   6/14     57 Ben Cline               St. Louis Park     MN  22 M    76 11:26  2:10  2:20   45   51:49 19.3  0:55   28   26:01  7:26 1:32:29 
   40  10/37     33 Jeff Baker              Blaine             MN  35 M    33  9:44  1:51  2:19   27   48:20 20.7  0:51   92   31:42  9:04 1:32:55 
   41  11/37    137 John Munoz              Blaine             MN  38 M    56 10:29  2:00  2:46   53   52:50 19.0  0:59   35   26:53  7:41 1:33:55 
   42   9/19    148 Justin Stadden          Blaine             MN  40 M    39  9:56  1:53  3:14   49   52:10 19.2  1:02   48   27:45  7:56 1:34:05 
   43   3/12     84 Ann Grossklaus          Coon A Rapids      MN  29 F    15  8:47  1:40  2:54   73   55:05 18.2  0:36   32   26:52  7:41 1:34:12 
   44   3/8      70 Mary Edelman            Maple Grove        MN  55 F    25  9:08  1:44  3:31   30   48:58 20.5  1:26   87   31:14  8:56 1:34:15 
   45  12/37    117 Mike Levang             Blaine             MN  31 M    79 11:33  2:12  2:50   46   51:52 19.3  1:16   40   27:17  7:48 1:34:45 
   46   7/14     35 Jeffrey Barstow         Ramsey             MN  20 M   105 12:48  2:26  2:15   63   53:49 18.6  0:40   19   25:16  7:14 1:34:46 
   47  10/19    166 Lane Schoening          Zimmerman          MN  45 M    73 11:16  2:08  2:42   44   51:45 19.4  1:09   54   28:06  8:02 1:34:56 
   48  13/37     69 Israel Diaz             Blaine             MN  38 M    40  9:59  1:54  2:29   67   54:44 18.3  0:38   45   27:28  7:51 1:35:15 
   49   5/16    101 Richard Heytens         Brooklyn Park      MN  54 M    75 11:24  2:10  2:45   34   49:31 20.2  0:56   84   31:05  8:53 1:35:39 
   50  14/37     94 Christopher Hasling     Blaine             MN  33 M    16  8:47  1:40  2:25   72   55:01 18.2  1:22   60   28:22  8:07 1:35:55 
   51   2/5      56 Matt Chipman            Eagan              MN  16 M    12  8:32  1:37  2:20   43   51:39 19.4  1:07   98   32:25  9:16 1:36:02 
   52  15/37    138 Craig Myhre             St Louis Park      MN  32 M    55 10:28  1:59  2:42   65   54:31 18.4  0:50   50   27:53  7:58 1:36:22 
   53   8/14     96 Tyler Heil              Blaine             MN  26 M    66 10:59  2:05  3:37   48   51:53 19.3  2:52   46   27:38  7:54 1:36:57 
   54   6/16    179 Peter Stanton           Lake Elmo          MN  51 M    27  9:17  1:46  2:29   59   53:13 18.8  1:13   85   31:10  8:55 1:37:19 
   55  11/19     31 Marvin Babcock          Forest Lake        MN  47 M   101 12:42  2:25  3:28   50   52:15 19.2  1:30   44   27:27  7:51 1:37:19 
   56   3/6      44 Michael Borneke         Eagle Lake         MN  62 M    78 11:33  2:12  3:23   37   50:02 20.0  1:30   81   30:58  8:51 1:37:23 
   57  16/37    102 John Hierlinger         Saint Paul         MN  38 M    36  9:49  1:52  3:04   66   54:31 18.4  1:09   62   28:59  8:17 1:37:30 
   58   7/16    130 Pete McConnell          Plymouth           MN  51 M    43 10:01  1:54  3:13   80   55:49 18.0  1:19   42   27:19  7:49 1:37:39 
   59  17/37     98 Greg Herr               Blaine             MN  35 M   126 13:54  2:38  3:29   54   52:54 18.9  0:27   39   27:14  7:47 1:37:56 
   60  18/37    135 Morgan Montgomery       Saint Paul         MN  38 M   135 14:25  2:44  3:19   56   52:55 18.9  1:29   41   27:18  7:48 1:39:24 
   61   8/16    215 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  52 M    45 10:07  1:55  4:07   57   53:09 18.9  1:19   77   30:48  8:48 1:39:28 
   62  19/37    145 Tim Noel                Coon Rapids        MN  34 M    86 11:59  2:17  4:31   92   57:34 17.4  1:03   12   24:32  7:01 1:39:38 
   63   1/10    167 Michele Schwalbe        Ham Lake           MN  46 F    70 11:05  2:06  3:08   68   54:51 18.3  1:38   64   29:04  8:19 1:39:44 
   64   9/16     32 Mark Bacigalupo         Blaine             MN  58 M    90 12:10  2:19  3:04   39   50:46 19.7  1:07  104   33:15  9:30 1:40:20 
   65  20/37    200 Crosby Warren           Blaine             MN  38 M    77 11:27  2:11  4:19   75   55:16 18.1  1:22   58   28:19  8:06 1:40:41 
   66   2/27    189 Miranda Ten Napel       Ham Lake           MN  36 F    58 10:32  2:00  3:50   52   52:48 19.0  1:06  101   32:58  9:25 1:41:11 
   67   4/6      75 Mark Fix                Blaine             MN  64 M    48 10:12  1:56  3:47   31   49:01 20.4  1:36  124   36:51 10:32 1:41:26 
   68  21/37    120 Curt Lockman            Lakeville          MN  35 M    59 10:35  2:01  2:10   71   55:01 18.2  0:54  100   32:53  9:24 1:41:31 
   69   9/14    190 Josh Ten Napel          Knoxville          IA  29 M   104 12:47  2:26  3:13   74   55:13 18.1  1:08   68   29:43  8:30 1:42:01 
   70  22/37    170 Jeff Seifert            Minneapolis        MN  37 M    71 11:08  2:07  3:16   82   56:10 17.8  2:20   65   29:22  8:24 1:42:14 
   71   1/2     113 Daniel Kirk             Blaine,            MN  70 M    35  9:48  1:52  2:46   55   52:55 18.9  1:35  122   35:16 10:05 1:42:18 
   72  23/37     81 Paul Ghizoni            Blaine             MN  35 M    82 11:52  2:15  3:50   76   55:18 18.1  1:05   70   30:23  8:41 1:42:27 
   73  24/37     54 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  39 M    60 10:39  2:01  3:12   83   56:15 17.8  1:17   89   31:24  8:59 1:42:44 
   74  12/19    163 Jacob Sanken            Brownton           MN  42 M   129 13:57  2:39  3:56   60   53:14 18.8  2:21   67   29:37  8:28 1:43:02 
   75  25/37    210 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  38 M    65 10:56  2:05  2:47   84   56:18 17.8  1:32   94   31:53  9:07 1:43:24 
   76   3/27     77 Kelly Frasier           Eau Claire         WI  30 F    29  9:26  1:48  3:47  101   58:40 17.1  0:46   83   31:03  8:53 1:43:40 
   77   4/8     211 Susan Woods             Shoreview          MN  55 F    72 11:16  2:08  2:54   61   53:34 18.7  1:21  117   34:44  9:56 1:43:46 
   78  26/37     99 Matt Herrmann           Blaine             MN  35 M    69 11:05  2:06  3:31   77   55:21 18.1  0:53  102   33:05  9:27 1:43:53 
   79  27/37     27 Ben Anderson            Moorhead           MN  36 M   119 13:45  2:37  3:35   62   53:37 18.7  0:57   99   32:42  9:21 1:44:34 
   80   5/6      34 Tom Barringer           St.Francis         MN  61 M   107 12:55  2:27  3:03   85   56:21 17.8  1:07   91   31:32  9:01 1:44:55 
   81  10/16     59 Dennis Crane            Plymouth           MN  57 M   140 14:47  2:48  3:35   87   56:47 17.6  1:26   61   28:28  8:08 1:45:01 
   82  10/14     61 Braden Cyr              Shoreview          MN  27 M   143 14:58  2:50  4:00  103   59:20 16.9  0:58   25   25:48  7:23 1:45:02 
   83  11/14    164 Chris Sapper            Minneapolis        MN  25 M    96 12:29  2:22  3:14   69   54:58 18.2  1:22  112   34:04  9:44 1:46:06 
   84   4/27    107 Kathy Ignagni           Blaine             MN  38 F    44 10:05  1:55  4:36   97   58:22 17.2  2:17   78   30:48  8:48 1:46:07 
   85  28/37    209 Andy Winkel             Lino Lakes         MN  35 M    67 11:00  2:05  3:51   90   57:22 17.5  0:41  107   33:30  9:35 1:46:22 
   86   5/27    136 Kim Mork                Lino Lakes         MN  32 F    64 10:50  2:03  3:13  109 1:00:54 16.5  1:00   72   30:27  8:42 1:46:22 
   87   2/10    155 Angela Rehbein          Blaine             MN  46 F   157 16:41  3:10  3:59   86   56:30 17.7  1:25   49   27:48  7:57 1:46:22 
   88  11/16    193 William Traxler         Victoria           MN  54 M    91 12:11  2:19  4:02   70   55:00 18.2  1:10  113   34:26  9:51 1:46:48 
   89   3/10     80 Kristen Genet           Blaine             MN  43 F   124 13:52  2:38  5:09   89   57:08 17.5  1:19   66   29:27  8:25 1:46:54 
   90  13/19    214 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48 M    74 11:23  2:10  4:07   91   57:24 17.5  2:03   96   32:07  9:11 1:47:03 
   91   4/10    152 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  41 F    99 12:40  2:24  3:38   88   56:59 17.6  0:45  103   33:11  9:29 1:47:11 
   92  29/37    106 Mark Hurley             Baldwinsville      NY  37 M    85 11:59  2:17  3:16   93   58:06 17.2  0:49  109   33:42  9:38 1:47:50 
   93  12/16    212 Steve Woods             Shoreview          MN  53 M   110 13:19  2:32  4:30   64   54:14 18.5  1:15  116   34:43  9:56 1:47:59 
   94  14/19     71 Paul Eichstaedt         Blaine             MN  46 M    54 10:24  1:59  4:31  108 1:00:44 16.5  1:38   75   30:46  8:48 1:48:01 
   95   6/27    134 Shanna Miller           Maple Grove        MN  32 F   115 13:33  2:34  4:08   96   58:15 17.2  1:19   86   31:12  8:55 1:48:24 
   96   7/27     63 Lindsay Daraitis        Ham Lake           MN  32 F    50 10:15  1:57  3:26  113 1:02:23 16.1  1:05   90   31:27  9:00 1:48:34 
   97   5/10     73 Beverly Everett         Bismarck           ND  46 F   117 13:39  2:35  3:55   95   58:08 17.2  1:30   95   31:59  9:09 1:49:08 
   98  13/16    132 James Miller            Blaine             MN  53 M   161 17:53  3:24  4:35  100   58:39 17.1  1:03   53   28:06  8:02 1:50:15 
   99   5/8      74 Lori Finken             Bismarck           ND  56 F   106 12:54  2:27  3:40   78   55:37 18.0  1:39  125   37:01 10:35 1:50:51 
  100  15/19     90 Paul Hanek              Woodbury           MN  45 M    95 12:17  2:20  4:08  106   59:47 16.8  0:55  111   33:59  9:43 1:51:05 
  101   6/8      67 Terri Dauplaise         Andover            MN  50 F    53 10:24  1:59  2:54  132 1:05:50 15.2  1:16   76   30:47  8:48 1:51:09 
  102  30/37     79 Justin Gamet            Woodbury           MN  36 M   113 13:30  2:34  3:35  115 1:02:51 15.9  0:57   69   30:18  8:40 1:51:10 
  103   8/27    149 Tammy Peterson          Blaine             MN  38 F    87 11:59  2:17  5:00  121 1:04:41 15.5  1:22   57   28:15  8:05 1:51:17 
  104  12/14    196 Jake Wagner             Andover            MN  23 M    84 11:57  2:16  3:35  146 1:08:58 14.5  0:37   30   26:24  7:33 1:51:28 
  105  31/37    150 Matthew Pettitt         South Saint Paul   MN  31 M   130 13:58  2:39  3:23  104   59:30 16.8  1:22  105   33:23  9:33 1:51:35 
  106  14/16     76 Patrick Fox             Elk River          MN  56 M   128 13:56  2:39  6:42   94   58:07 17.2  2:23   73   30:32  8:44 1:51:39 
  107   9/27     41 Susan Berlien           Shoreview          MN  38 F    24  9:07  1:44  2:59  114 1:02:43 16.0  0:52  123   36:05 10:19 1:51:45 
  108   4/12    124 Grace Lowry             Minneapolis        MN  23 F   127 13:54  2:38  6:15   81   56:00 17.9  1:26  118   34:46  9:56 1:52:19 
  109  32/37     49 Jeremy Burgard          Blaine             MN  31 M   149 15:59  3:02  4:25   99   58:31 17.1  2:12   88   31:16  8:56 1:52:22 
  110  33/37    161 Sean Sanford            Saint Paul         MN  34 M   103 12:44  2:25  3:52  118 1:03:28 15.8  1:18   97   32:07  9:11 1:53:26 
  111  10/27     88 Elary Hall              Coon Rapids        MN  38 F   141 14:48  2:49  5:14   98   58:26 17.1  0:37  119   34:47  9:57 1:53:51 
  112  13/14     39 David Belt              Maple Grove        MN  26 M    98 12:34  2:23  4:33  138 1:08:16 14.7  0:50   51   28:01  8:01 1:54:13 
  113   7/8      85 Kim Gustafson           Ham Lake           MN  51 F   139 14:45  2:48  4:23  110 1:01:12 16.4  1:17  106   33:24  9:33 1:54:59 
  114  34/37    176 Brett Spark             Blaine             MN  31 M   138 14:38  2:47  4:54  122 1:04:50 15.5  0:56   71   30:26  8:42 1:55:43 
  115  11/27     95 Jaime Hauglid           Elk River          MN  31 F    38  9:52  1:52  5:22  142 1:08:30 14.6  1:10   82   31:02  8:52 1:55:54 
  116  16/19    180 Daniel Starks           Fridley            MN  48 M    89 12:08  2:18  5:18   79   55:45 18.0  2:14  144   40:42 11:38 1:56:06 
  117  14/14    192 Nick Traffie            Ham Lake           MN  22 M   108 13:14  2:31  4:23  135 1:06:38 15.0  1:49   74   30:38  8:45 1:56:40 
  118   5/12    144 Emily Nelson            Blaine             MN  28 F   100 12:41  2:25  6:50  126 1:05:21 15.3  1:04   79   30:56  8:51 1:56:50 
  119   6/12     42 Hannah Blosser          Maple Grove        MN  28 F   137 14:30  2:45  5:03  125 1:05:21 15.3  1:03   80   30:56  8:51 1:56:51 
  120   6/10    205 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41 F   120 13:45  2:37  3:59  102   58:52 17.0  1:25  141   39:57 11:25 1:57:57 
  121  12/27    191 Mikkayla Theis          Hutchinson         MN  31 F   131 13:58  2:39  3:53  127 1:05:28 15.3  0:58  110   33:57  9:42 1:58:12 
  122  13/27     62 Rita Czapko             Fridley            MN  38 F   102 12:42  2:25  4:41  129 1:05:34 15.3  1:19  115   34:34  9:53 1:58:47 
  123  35/37     30 Nathan Arnold           Edina              MN  39 M    81 11:45  2:14  4:17  124 1:05:04 15.4  2:20  128   37:18 10:40 2:00:41 
  124   3/5      64 Matthew Daraitis        Ham Lake           MN  17 M   134 14:23  2:44  3:53  120 1:03:54 15.7  1:44  127   37:08 10:37 2:01:01 
  125   7/12    204 Kayla Welzant           Falcon Heights     MN  28 F   147 15:45  2:59  5:15  105   59:36 16.8  1:26  138   39:31 11:18 2:01:32 
  126  17/19    187 Emberlito Tan           Blaine             MN  47 M   148 15:58  3:02  3:53  107 1:00:12 16.6  2:01  139   39:56 11:25 2:01:58 
  127  15/16    156 Jim Ringdal             Blaine             MN  58 M   142 14:52  2:49  5:19  116 1:03:16 15.8  0:51  130   37:47 10:48 2:02:04 
  128  36/37    183 Patrick Strait          Minneapolis        MN  34 M    83 11:53  2:15  5:37  147 1:09:13 14.5  1:17  120   34:52  9:58 2:02:51 
  129  14/27    126 Hollie Manning          Blaine             MN  39 F   116 13:37  2:35  4:36  111 1:01:17 16.4  2:13  153   41:30 11:52 2:03:10 
  130   2/2     151 Brian Dougla Pfaff      Minneapolis        MN  73 M   160 17:16  3:17  5:11  112 1:01:43 16.2  2:05  126   37:08 10:37 2:03:22 
  131   8/12    143 Amber Nelson            Brooklyn Park      MN  24 F    93 12:15  2:20  3:31  117 1:03:20 15.8  1:14  157   43:48 12:31 2:04:06 
  132   4/5     127 Peter Matern            Blaine             MN  16 M    94 12:17  2:20  3:44  141 1:08:28 14.6  0:57  135   39:10 11:12 2:04:33 
  133  15/27     45 Emily Bross             Blaine             MN  38 F    97 12:32  2:23  4:43  131 1:05:39 15.3  2:14  140   39:56 11:25 2:05:02 
  134  16/27    199 Katherine Warner        Blaine             MN  35 F   153 16:19  3:06  5:46  139 1:08:19 14.7  0:56  114   34:32  9:52 2:05:49 
  135  17/27    128 Carrie Matern           Spring Lake Park   MN  31 F    41  9:59  1:54  4:58  137 1:07:21 14.9  1:28  156   42:52 12:15 2:06:35 
  136  18/27    109 Melanie Johnson         Roseville          MN  30 F   109 13:17  2:31  4:21  130 1:05:37 15.3  2:27  152   41:29 11:52 2:07:10 
  137  18/19     47 Scott Brundieck         Woodbury           MN  49 M   156 16:36  3:09  5:21  119 1:03:30 15.8  1:01  150   41:16 11:48 2:07:42 
  138   2/2     115 Maggie Kniffen          Edina              MN  15 F     9  8:29  1:37  2:45  159 1:16:38 13.1  1:26  143   40:31 11:35 2:09:48 
  139   4/4     114 Tom Kniffen             Edina              MN  41 M    80 11:41  2:13  2:52  154 1:13:18 13.7  1:36  142   40:22 11:32 2:09:48 
  140  19/27    182 Katie Strafaccia        Blaine             MN  32 F   123 13:52  2:38  5:25  128 1:05:31 15.3  1:38  158   43:55 12:33 2:10:19 
  141   9/12     68 Amanda Desmond          Cary               NC  29 F   158 16:44  3:11  4:35  136 1:07:01 15.0  1:28  149   41:08 11:45 2:10:55 
  142  10/12    100 Kelsey Hessil           Minneapolis        MN  23 F   151 16:14  3:05  6:16  152 1:11:54 13.9  2:18  121   35:15 10:05 2:11:56 
  143   6/6     203 Richard Weil            St Paul            MN  66 M   162 18:31  3:31  6:02  150 1:09:56 14.3  3:58  108   33:38  9:37 2:12:03 
  144  20/27    153 Lissette Prendes Moreno Edina              MN  32 F   144 15:10  2:53  7:59  133 1:05:51 15.2  3:48  151   41:18 11:48 2:14:03 
  145   7/10     29 Linda Arneson Johnson   Blaine             MN  49 F   112 13:28  2:33  5:05  123 1:04:54 15.4  1:30  163   49:25 14:08 2:14:20 
  146  21/27    174 Tina Skipper            Ham Lake           MN  36 F   163 21:38  4:06  3:51  148 1:09:35 14.4  1:34  133   37:58 10:51 2:14:33 
  147   5/5      93 Jack Harrington         Stillwater         MN  16 M   111 13:26  2:33  6:24  163 1:22:18 12.2  1:12   93   31:44  9:04 2:15:01 
  148  11/12    142 Caitlin Nelson          Brooklyn Park      MN  28 F    92 12:13  2:19  3:38  140 1:08:21 14.7  2:05  161   48:46 13:56 2:15:02 
  149  22/27     36 Amy Baumhofer           St. Paul           MN  39 F   136 14:30  2:45  4:52  157 1:15:19 13.3  2:01  134   38:43 11:04 2:15:23 
  150  23/27    131 Heather Mickelson       Blaine             MN  38 F   154 16:21  3:06  4:38  156 1:14:51 13.4  2:45  129   37:21 10:41 2:15:54 
  151  24/27    178 Sara Stanley            Richfield          MN  34 F   132 14:05  2:40  9:20  134 1:06:36 15.0  5:35  147   41:01 11:43 2:16:34 
  152   8/10    118 Jessica Linn            Excelsior          MN  45 F   159 16:56  3:13  6:26  145 1:08:46 14.6  3:27  148   41:02 11:44 2:16:35 
  153  25/27    154 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F   121 13:47  2:37  3:38  151 1:10:52 14.1  0:44  162   48:52 13:58 2:17:50 
  154   9/10    122 Therese Harrington      Stillwater         MN  47 F   122 13:51  2:38  7:50  155 1:14:07 13.5  2:52  136   39:20 11:15 2:17:58 
  155  10/10    165 Camille Sasik           Minnetonka         MN  40 F   125 13:52  2:38  8:12  153 1:13:02 13.7  2:28  146   41:00 11:43 2:18:33 
  156  16/16    110 Norm Johnson            Blaine             MN  56 M    68 11:01  2:06  3:37  144 1:08:44 14.6  0:54  164   54:49 15:40 2:19:03 
  157   8/8     173 Theresa Siegienski      Blaine             MN  54 F   150 16:04  3:03  4:09  143 1:08:35 14.6  1:33  165   54:49 15:40 2:25:08 
  158  26/27     55 Melanie Chalupsky       Hutchinson         MN  34 F   146 15:45  2:59  5:44  162 1:21:54 12.2  1:00  155   42:00 12:00 2:26:22 
  159  19/19     91 Tom Harrington          Stillwater         MN  48 M   145 15:33  2:57  4:36  166 1:27:05 11.5  1:33  131   37:50 10:49 2:26:35 
  160  27/27     43 Lexi Borchardt          Blaine             MN  35 F   118 13:39  2:35  5:40  164 1:22:27 12.2  3:05  154   41:55 11:59 2:26:45 
  161   1/2      92 Madeline Harrington     Stillwater         MN  18 F   133 14:09  2:41  8:28  161 1:21:45 12.3  3:08  137   39:23 11:15 2:26:50 
  162  12/12    121 Caitlin Long            Stillwater         MN  23 F   152 16:16  3:05  7:08  160 1:16:49 13.0  2:02  159   46:41 13:21 2:28:55 
  163   1/2     175 Vanessta Spark          Elk River          MN  62 F   155 16:30  3:08  5:14  165 1:26:19 11.6  3:23  132   37:57 10:51 2:29:22 
  164   2/2     119 Sydney Linn             Excelsior          MN  15 F   165 30:04  5:42  8:40   25   47:29 21.1 24:40  145   40:58 11:43 2:31:49 
  165  37/37    141 Kyle Nees               Maple Grove        MN  32 M   166 33:01  6:16  4:20  149 1:09:43 14.4  1:29  160   47:03 13:27 2:35:35 
  166   2/2     140 Lindsay Nauen           St Paul            MN  66 F   164 24:56  4:44  8:06  158 1:16:12 13.1  3:47  166   56:06 16:02 2:49:06 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    3 6 Legs Racing                                    2  7:53  1:30  1:29    2   54:05 18.5  0:29    2   25:21  7:15 1:29:16 
           Paul Koob , Scott Lundquist , Matthew Ziebol           
    2    5 BP3                                              3  8:35  1:38  1:43    3   54:33 18.4  0:31    3   27:33  7:53 1:32:53 
           Blair Buccicone , Michael Scott , Mark Berglund        
    3   10 DrewNickSebrum                                   1  7:18  1:23  1:28    8 1:01:08 16.4  0:27    1   24:38  7:03 1:34:57 
           Nicholas Grivna , Conor Allen , Sebrum Herron          
    4    8 Dad-n-lad                                        7 12:02  2:17  2:42    1   50:40 19.8  0:41    6   29:17  8:22 1:35:19 
           Matthew Ten Napel , Matthew Ten Napel , Alex Ten Napel 
    5   11 Grayson&Jimmy                                    6 10:44  2:02  1:33    6   56:43 17.7  1:51    5   29:06  8:19 1:39:55 
           Grayson Blomberg , Jimmy Nyembwe , Jimmy Nyembwe       
    6   22 Hemmesch                                         5 10:01  1:54  3:13    5   56:42 17.7  0:31    7   30:20  8:40 1:40:44 
           David Hemmesch , David Hemmesch , Brent Eaton          
    7    4 Barely tri-ing                                   4  8:46  1:40  1:33    4   56:21 17.8  1:02    8   34:17  9:48 1:41:56 
           Todd Klema , Wayne Schmidt , Joe Rankins               
    8   17 Team Spartan                                     8 13:30  2:34  2:11    7 1:00:23 16.6  0:32    4   27:40  7:55 1:44:15 
           Bret Johnson , Nick Braden , David Durand              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   14 Still Kickin                                     1  9:45  1:51  1:27    1   56:06 17.9  0:35    2   28:24  8:07 1:36:15 
           Shaun Olson , Rachel Walch , Lisa Holzemer             
    2   12 In it to Finish it                               5 11:33  2:12  1:55    4 1:03:54 15.7  0:42    3   29:38  8:28 1:47:39 
           Holly Newman , Rhonda Pierce , Christy Branham         
    3   19 Tri Me Again                                     4 11:18  2:09  2:15    2   59:04 17.0  0:36    4   34:38  9:54 1:47:49 
           Brenda Capek , Maureen Downey-Horowicki , Vivian Ramir 
    4    9 Delehanty/Young                                  6 12:29  2:22  4:39    5 1:07:50 14.8  0:31    1   24:48  7:05 1:50:15 
           Sherilyn Young , Sherilyn Young , Tania Delehanty      
    5   15 Team JAM                                         7 13:18  2:32  1:42    3 1:01:37 16.3  0:36    5   36:18 10:23 1:53:29 
           Amanda Gregory , Marsha Deininger , Amanda Gregory     
    6    6 CAN'T HEAR YA                                    8 16:02  3:03  1:34    6 1:10:07 14.3  0:36    6   38:17 10:57 2:06:34 
           Alissa Haselhorst , Peggy Taylor , Brenda Rystephanuk- 
    7   21 You Just Got Chicked                             2  9:48  1:52  2:18    7 1:12:14 13.9  0:55    7   47:17 13:31 2:12:31 
           Erin Yankey , Kristin Massmann , Ashley Pfleger        
    8   20 We3BBC                                           3 11:02  2:06  2:44    8 1:13:32 13.6  1:00    8   47:34 13:36 2:15:50 
           Tracy Johnson , Dawn Onufrock , Lynda Hansen           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   18 Three Generations!                               1  8:11  1:33  1:15    1 1:00:10 16.7  0:29    2   36:27 10:25 1:46:30 
           Shana Erickson , Ron Letnes , Anja Erickson            
    2   13 P P-M                                            2 10:05  1:55  1:53    2 1:06:59 15.0  0:36    1   29:58  8:34 1:49:29 
           Gabby Pierce-Mitchell , Harley Pierce-Ramsdell , Alex  
    3    1 2 girls and a guy                                4 17:23  3:18  1:50    4 1:11:46 14.0  0:47    3   42:00 12:00 2:13:45 
           Kim Anderson , Cathy Lachinski , Ken Dodge             
    4   16 Team Kelderman                                   3 15:20  2:55  2:49    3 1:07:21 14.9  2:18    4   47:27 13:34 2:15:12 
           Noah Kelderman , Mollie Kelderman , Mollie Kelderman   

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 147 Joey Orrey              Blaine             MN  41 M                             1   56:43 17.7  1:33    1   30:33  8:44 1:19:56 
   2 Mike Krogh              Blaine             MN  45 M                             2 1:24:01 11.9  0:40    2   45:45 13:05 2:20:17 
 185 Nate Swenby             Blaine             MN  38 M                                                                             

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Chris Tatton            Blaine             MN  39    1  7:05  1:21  1:19    1   39:49 25.2  0:29    1   20:30  5:52 1:09:10 
    2  213 Andy Zabel              Sartell            MN  37    2  8:30  1:37  1:39    2   41:01 24.4  0:34    2   20:55  5:59 1:12:38 
    3  177 Eben Spencer            Edina              MN  37    3  9:21  1:47  1:48    3   43:04 23.3  0:52    3   28:12  8:04 1:23:15 
    4  114 Tom Kniffen             Edina              MN  41    4 11:41  2:13  2:52    4 1:13:18 13.7  1:36    4   40:22 11:32 2:09:48 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Marnie Walth            Bismarck           ND  47    2  8:50  1:41  1:54    1   43:37 23.0  0:51    1   24:56  7:08 1:20:07 
    2  115 Maggie Kniffen          Edina              MN  15    1  8:29  1:37  2:45    2 1:16:38 13.1  1:26    2   40:31 11:35 2:09:48 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Chris Tatton            Blaine             MN  39 M    7:05  1:21 
    2 Todd King               Andover            MN  47 M    7:13  1:22 
    3 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37 M    7:13  1:22 
    4 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52 F    7:50  1:29 
    5 Craig Kurtz             Blaine             MN  46 M    7:53  1:30 
    6 Mike Wayman             Ramsey             MN  42 M    8:03  1:32 
    7 Nathan Strudle          Blaine             MN  35 M    8:06  1:32 
    8 Jack Hennen             Cambridge          MN  16 M    8:28  1:37 
    9 Maggie Kniffen          Edina              MN  15 F    8:29  1:37 
   10 David Carney            Coon Rapids        MN  43 M    8:30  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Chris Tatton            Blaine             MN  39 M   39:49 25.2 
    2 Andy Zabel              Sartell            MN  37 M   41:01 24.4 
    3 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M   42:32 23.6 
    4 David Carney            Coon Rapids        MN  43 M   42:45 23.4 
    5 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  39 M   42:50 23.4 
    6 Eben Spencer            Edina              MN  37 M   43:04 23.3 
    7 Marnie Walth            Bismarck           ND  47 F   43:37 23.0 
    8 Tim Brown               Blaine             MN  58 M   43:41 22.9 
    9 Paul Berg               Minneapolis        MN  24 M   44:37 22.5 
   10 Michael Guswiler        Blaine             MN  42 M   44:43 22.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Chris Tatton            Blaine             MN  39 M   20:30  5:52 
    2 Andy Zabel              Sartell            MN  37 M   20:55  5:59 
    3 Paul Berg               Minneapolis        MN  24 M   22:02  6:18 
    4 David Carney            Coon Rapids        MN  43 M   22:14  6:22 
    5 Nathan Strudle          Blaine             MN  35 M   22:41  6:29 
    6 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26 M   23:07  6:37 
    7 Megan Beam              Mandan             ND  24 F   23:15  6:39 
    8 Michael Galloway        Blaine             MN  40 M   23:32  6:44 
    9 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51 M   23:50  6:49 
   10 Sara Conrad             Minneapolis        MN  37 F   23:56  6:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 David Carney            Coon Rapids        MN  43    7  8:30  1:37  1:56    2   42:45 23.4  0:35    2   22:14  6:22 1:15:58 
    2  184 Nathan Strudle          Blaine             MN  35    5  8:06  1:32  1:34    8   45:16 22.1  0:29    3   22:41  6:29 1:18:05 
    3  125 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51   29 10:00  1:54  1:27    1   42:32 23.6  0:42    6   23:50  6:49 1:18:30 
    4   40 Paul Berg               Minneapolis        MN  24   19  9:29  1:48  2:29    5   44:37 22.5  0:50    1   22:02  6:18 1:19:25 
    5   46 Tim Brown               Blaine             MN  58   12  8:57  1:42  2:01    4   43:41 22.9  1:21    9   24:43  7:04 1:20:41 
    6  112 Todd King               Andover            MN  47    1  7:13  1:22  2:04   10   45:28 22.0  0:54   22   26:23  7:33 1:22:00 
    7   87 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  37   14  8:59  1:43  2:19   11   45:38 22.0  0:40   10   24:45  7:05 1:22:19 
    8  104 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  39   23  9:45  1:51  1:56    3   42:50 23.4  0:50   43   28:03  8:01 1:23:23 
    9   86 Michael Guswiler        Blaine             MN  42   15  9:00  1:43  2:29    6   44:43 22.4  1:25   19   25:50  7:23 1:23:26 
   10  198 Michael Warden          Rochester          MN  34   33 10:12  1:56  1:56    9   45:22 22.1  0:35   15   25:40  7:20 1:23:42 
   11  201 Mike Wayman             Ramsey             MN  42    4  8:03  1:32  1:53   12   45:51 21.9  0:51   29   27:07  7:45 1:23:43 
   12  139 Jim Nack                Madison Lake       MN  56    9  8:41  1:39  2:07    7   45:06 22.2  0:56   28   27:02  7:44 1:23:50 
   13   89 Jared Hall              Fargo              ND  36   13  8:58  1:42  2:30   14   46:34 21.5  0:49   13   25:18  7:14 1:24:08 
   14   97 Jack Hennen             Cambridge          MN  16    6  8:28  1:37  1:53   19   48:04 20.8  1:04   17   25:47  7:22 1:25:15 
   15  171 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26   17  9:07  1:44  2:27   29   50:03 20.0  0:56    4   23:07  6:37 1:25:38 
   16   60 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37    2  7:13  1:22  2:10   21   48:23 20.7  0:53   30   27:13  7:47 1:25:50 
   17   83 Rich Graske             Maple Grove        MN  57   16  9:01  1:43  2:26   18   47:29 21.1  1:02   20   25:59  7:26 1:25:55 
   18   78 Michael Galloway        Blaine             MN  40   36 10:16  1:57  2:11   26   49:34 20.2  1:03    5   23:32  6:44 1:26:34 
   19  116 Craig Kurtz             Blaine             MN  46    3  7:53  1:30  2:48   17   47:03 21.3  0:51   51   29:00  8:17 1:27:33 
   20   38 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  62   80 13:30  2:34  2:16   15   46:41 21.5  1:13    7   23:57  6:51 1:27:35 
   21  111 Jonathan Kell           Blaine             MN  36   43 10:40  2:02  2:11   13   46:30 21.5  1:01   46   28:12  8:04 1:28:32 
   22   48 Nicholas Bukoskey       Maple Grove        MN  26   35 10:15  1:57  2:12   27   49:42 20.2  1:12   14   25:31  7:18 1:28:51 
   23  206 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  47   37 10:21  1:58  3:09   16   46:42 21.5  1:28   35   27:20  7:49 1:28:58 
   24  146 Richard Olson           Blaine             MN  43   10  8:44  1:40  2:33   31   51:33 19.4  1:10   16   25:44  7:22 1:29:43 
   25  158 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  35   26  9:50  1:52  2:05   24   49:24 20.3  1:47   25   26:53  7:41 1:29:57 
   26   50 James Campbell          Blaine             MN  26   63 12:03  2:17  2:06   22   48:27 20.7  0:43   26   26:53  7:41 1:30:10 
   27  159 Rich Rovang             Aberdeen           SD  67   32 10:10  1:56  2:14   32   51:39 19.4  0:55   24   26:34  7:36 1:31:30 
   28  103 Thomas Hillebrand       Minneapolis        MN  28   21  9:35  1:49  2:45   46   53:11 18.8  1:28   11   24:58  7:08 1:31:56 
   29   72 Erik Erickson           Blaine             MN  37   20  9:34  1:49  2:42   37   51:52 19.3  0:31   39   27:44  7:56 1:32:21 
   30   57 Ben Cline               St. Louis Park     MN  22   53 11:26  2:10  2:20   35   51:49 19.3  0:55   21   26:01  7:26 1:32:29 
   31   33 Jeff Baker              Blaine             MN  35   22  9:44  1:51  2:19   20   48:20 20.7  0:51   68   31:42  9:04 1:32:55 
   32  137 John Munoz              Blaine             MN  38   40 10:29  2:00  2:46   41   52:50 19.0  0:59   27   26:53  7:41 1:33:55 
   33  148 Justin Stadden          Blaine             MN  40   27  9:56  1:53  3:14   39   52:10 19.2  1:02   40   27:45  7:56 1:34:05 
   34  117 Mike Levang             Blaine             MN  31   56 11:33  2:12  2:50   36   51:52 19.3  1:16   32   27:17  7:48 1:34:45 
   35   35 Jeffrey Barstow         Ramsey             MN  20   74 12:48  2:26  2:15   50   53:49 18.6  0:40   12   25:16  7:14 1:34:46 
   36  166 Lane Schoening          Zimmerman          MN  45   50 11:16  2:08  2:42   34   51:45 19.4  1:09   45   28:06  8:02 1:34:56 
   37   69 Israel Diaz             Blaine             MN  38   28  9:59  1:54  2:29   54   54:44 18.3  0:38   37   27:28  7:51 1:35:15 
   38  101 Richard Heytens         Brooklyn Park      MN  54   52 11:24  2:10  2:45   25   49:31 20.2  0:56   63   31:05  8:53 1:35:39 
   39   94 Christopher Hasling     Blaine             MN  33   11  8:47  1:40  2:25   58   55:01 18.2  1:22   48   28:22  8:07 1:35:55 
   40   56 Matt Chipman            Eagan              MN  16    8  8:32  1:37  2:20   33   51:39 19.4  1:07   73   32:25  9:16 1:36:02 
   41  138 Craig Myhre             St Louis Park      MN  32   39 10:28  1:59  2:42   52   54:31 18.4  0:50   41   27:53  7:58 1:36:22 
   42   96 Tyler Heil              Blaine             MN  26   45 10:59  2:05  3:37   38   51:53 19.3  2:52   38   27:38  7:54 1:36:57 
   43  179 Peter Stanton           Lake Elmo          MN  51   18  9:17  1:46  2:29   47   53:13 18.8  1:13   64   31:10  8:55 1:37:19 
   44   31 Marvin Babcock          Forest Lake        MN  47   71 12:42  2:25  3:28   40   52:15 19.2  1:30   36   27:27  7:51 1:37:19 
   45   44 Michael Borneke         Eagle Lake         MN  62   55 11:33  2:12  3:23   28   50:02 20.0  1:30   62   30:58  8:51 1:37:23 
   46  102 John Hierlinger         Saint Paul         MN  38   25  9:49  1:52  3:04   53   54:31 18.4  1:09   50   28:59  8:17 1:37:30 
   47  130 Pete McConnell          Plymouth           MN  51   30 10:01  1:54  3:13   64   55:49 18.0  1:19   34   27:19  7:49 1:37:39 
   48   98 Greg Herr               Blaine             MN  35   82 13:54  2:38  3:29   42   52:54 18.9  0:27   31   27:14  7:47 1:37:56 
   49  135 Morgan Montgomery       Saint Paul         MN  38   87 14:25  2:44  3:19   44   52:55 18.9  1:29   33   27:18  7:48 1:39:24 
   50  215 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  52   31 10:07  1:55  4:07   45   53:09 18.9  1:19   61   30:48  8:48 1:39:28 
   51  145 Tim Noel                Coon Rapids        MN  34   62 11:59  2:17  4:31   72   57:34 17.4  1:03    8   24:32  7:01 1:39:38 
   52   32 Mark Bacigalupo         Blaine             MN  58   65 12:10  2:19  3:04   30   50:46 19.7  1:07   77   33:15  9:30 1:40:20 
   53  200 Crosby Warren           Blaine             MN  38   54 11:27  2:11  4:19   60   55:16 18.1  1:22   47   28:19  8:06 1:40:41 
   54   75 Mark Fix                Blaine             MN  64   34 10:12  1:56  3:47   23   49:01 20.4  1:36   88   36:51 10:32 1:41:26 
   55  120 Curt Lockman            Lakeville          MN  35   41 10:35  2:01  2:10   57   55:01 18.2  0:54   75   32:53  9:24 1:41:31 
   56  190 Josh Ten Napel          Knoxville          IA  29   73 12:47  2:26  3:13   59   55:13 18.1  1:08   54   29:43  8:30 1:42:01 
   57  170 Jeff Seifert            Minneapolis        MN  37   49 11:08  2:07  3:16   65   56:10 17.8  2:20   52   29:22  8:24 1:42:14 
   58  113 Daniel Kirk             Blaine,            MN  70   24  9:48  1:52  2:46   43   52:55 18.9  1:35   87   35:16 10:05 1:42:18 
   59   81 Paul Ghizoni            Blaine             MN  35   58 11:52  2:15  3:50   61   55:18 18.1  1:05   56   30:23  8:41 1:42:27 
   60   54 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  39   42 10:39  2:01  3:12   66   56:15 17.8  1:17   66   31:24  8:59 1:42:44 
   61  163 Jacob Sanken            Brownton           MN  42   84 13:57  2:39  3:56   48   53:14 18.8  2:21   53   29:37  8:28 1:43:02 
   62  210 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  38   44 10:56  2:05  2:47   67   56:18 17.8  1:32   70   31:53  9:07 1:43:24 
   63   99 Matt Herrmann           Blaine             MN  35   48 11:05  2:06  3:31   62   55:21 18.1  0:53   76   33:05  9:27 1:43:53 
   64   27 Ben Anderson            Moorhead           MN  36   81 13:45  2:37  3:35   49   53:37 18.7  0:57   74   32:42  9:21 1:44:34 
   65   34 Tom Barringer           St.Francis         MN  61   75 12:55  2:27  3:03   68   56:21 17.8  1:07   67   31:32  9:01 1:44:55 
   66   59 Dennis Crane            Plymouth           MN  57   89 14:47  2:48  3:35   69   56:47 17.6  1:26   49   28:28  8:08 1:45:01 
   67   61 Braden Cyr              Shoreview          MN  27   91 14:58  2:50  4:00   77   59:20 16.9  0:58   18   25:48  7:23 1:45:02 
   68  164 Chris Sapper            Minneapolis        MN  25   69 12:29  2:22  3:14   55   54:58 18.2  1:22   83   34:04  9:44 1:46:06 
   69  209 Andy Winkel             Lino Lakes         MN  35   46 11:00  2:05  3:51   70   57:22 17.5  0:41   79   33:30  9:35 1:46:22 
   70  193 William Traxler         Victoria           MN  54   66 12:11  2:19  4:02   56   55:00 18.2  1:10   84   34:26  9:51 1:46:48 
   71  214 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48   51 11:23  2:10  4:07   71   57:24 17.5  2:03   71   32:07  9:11 1:47:03 
   72  106 Mark Hurley             Baldwinsville      NY  37   61 11:59  2:17  3:16   73   58:06 17.2  0:49   81   33:42  9:38 1:47:50 
   73  212 Steve Woods             Shoreview          MN  53   77 13:19  2:32  4:30   51   54:14 18.5  1:15   85   34:43  9:56 1:47:59 
   74   71 Paul Eichstaedt         Blaine             MN  46   38 10:24  1:59  4:31   81 1:00:44 16.5  1:38   60   30:46  8:48 1:48:01 
   75  132 James Miller            Blaine             MN  53   97 17:53  3:24  4:35   76   58:39 17.1  1:03   44   28:06  8:02 1:50:15 
   76   90 Paul Hanek              Woodbury           MN  45   68 12:17  2:20  4:08   79   59:47 16.8  0:55   82   33:59  9:43 1:51:05 
   77   79 Justin Gamet            Woodbury           MN  36   79 13:30  2:34  3:35   83 1:02:51 15.9  0:57   55   30:18  8:40 1:51:10 
   78  196 Jake Wagner             Andover            MN  23   60 11:57  2:16  3:35   94 1:08:58 14.5  0:37   23   26:24  7:33 1:51:28 
   79  150 Matthew Pettitt         South Saint Paul   MN  31   85 13:58  2:39  3:23   78   59:30 16.8  1:22   78   33:23  9:33 1:51:35 
   80   76 Patrick Fox             Elk River          MN  56   83 13:56  2:39  6:42   74   58:07 17.2  2:23   58   30:32  8:44 1:51:39 
   81   49 Jeremy Burgard          Blaine             MN  31   94 15:59  3:02  4:25   75   58:31 17.1  2:12   65   31:16  8:56 1:52:22 
   82  161 Sean Sanford            Saint Paul         MN  34   72 12:44  2:25  3:52   85 1:03:28 15.8  1:18   72   32:07  9:11 1:53:26 
   83   39 David Belt              Maple Grove        MN  26   70 12:34  2:23  4:33   91 1:08:16 14.7  0:50   42   28:01  8:01 1:54:13 
   84  176 Brett Spark             Blaine             MN  31   88 14:38  2:47  4:54   88 1:04:50 15.5  0:56   57   30:26  8:42 1:55:43 
   85  180 Daniel Starks           Fridley            MN  48   64 12:08  2:18  5:18   63   55:45 18.0  2:14   96   40:42 11:38 1:56:06 
   86  192 Nick Traffie            Ham Lake           MN  22   76 13:14  2:31  4:23   90 1:06:38 15.0  1:49   59   30:38  8:45 1:56:40 
   87   30 Nathan Arnold           Edina              MN  39   57 11:45  2:14  4:17   89 1:05:04 15.4  2:20   91   37:18 10:40 2:00:41 
   88   64 Matthew Daraitis        Ham Lake           MN  17   86 14:23  2:44  3:53   87 1:03:54 15.7  1:44   90   37:08 10:37 2:01:01 
   89  187 Emberlito Tan           Blaine             MN  47   93 15:58  3:02  3:53   80 1:00:12 16.6  2:01   95   39:56 11:25 2:01:58 
   90  156 Jim Ringdal             Blaine             MN  58   90 14:52  2:49  5:19   84 1:03:16 15.8  0:51   92   37:47 10:48 2:02:04 
   91  183 Patrick Strait          Minneapolis        MN  34   59 11:53  2:15  5:37   95 1:09:13 14.5  1:17   86   34:52  9:58 2:02:51 
   92  151 Brian Dougla Pfaff      Minneapolis        MN  73   96 17:16  3:17  5:11   82 1:01:43 16.2  2:05   89   37:08 10:37 2:03:22 
   93  127 Peter Matern            Blaine             MN  16   67 12:17  2:20  3:44   92 1:08:28 14.6  0:57   94   39:10 11:12 2:04:33 
   94   47 Scott Brundieck         Woodbury           MN  49   95 16:36  3:09  5:21   86 1:03:30 15.8  1:01   97   41:16 11:48 2:07:42 
   95  203 Richard Weil            St Paul            MN  66   98 18:31  3:31  6:02   97 1:09:56 14.3  3:58   80   33:38  9:37 2:12:03 
   96   93 Jack Harrington         Stillwater         MN  16   78 13:26  2:33  6:24   98 1:22:18 12.2  1:12   69   31:44  9:04 2:15:01 
   97  110 Norm Johnson            Blaine             MN  56   47 11:01  2:06  3:37   93 1:08:44 14.6  0:54   99   54:49 15:40 2:19:03 
   98   91 Tom Harrington          Stillwater         MN  48   92 15:33  2:57  4:36   99 1:27:05 11.5  1:33   93   37:50 10:49 2:26:35 
   99  141 Kyle Nees               Maple Grove        MN  32   99 33:01  6:16  4:20   96 1:09:43 14.4  1:29   98   47:03 13:27 2:35:35 
       185 Nate Swenby             Blaine             MN  38                                                                           

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  216 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52    1  7:50  1:29  1:49    1   45:38 22.0  0:58    3   24:47  7:05 1:20:59 
    2   53 Melanie Carvell         Bismarck           ND  55    5  9:10  1:45  2:10    2   45:38 22.0  1:01    8   28:20  8:06 1:26:18 
    3   58 Sara Conrad             Minneapolis        MN  37   15 10:48  2:03  1:44    5   49:26 20.3  1:00    2   23:56  6:51 1:26:53 
    4   37 Megan Beam              Mandan             ND  24   12 10:31  2:00  2:04    6   51:01 19.6  1:43    1   23:15  6:39 1:28:32 
    5  172 Quin Seiler             Minneapolis        MN  28   14 10:43  2:02  2:23    7   52:43 19.0  1:09    4   25:10  7:12 1:32:06 
    6   84 Ann Grossklaus          Coon A Rapids      MN  29    2  8:47  1:40  2:54   11   55:05 18.2  0:36    5   26:52  7:41 1:34:12 
    7   70 Mary Edelman            Maple Grove        MN  55    4  9:08  1:44  3:31    4   48:58 20.5  1:26   19   31:14  8:56 1:34:15 
    8  167 Michele Schwalbe        Ham Lake           MN  46   17 11:05  2:06  3:08   10   54:51 18.3  1:38    9   29:04  8:19 1:39:44 
    9  189 Miranda Ten Napel       Ham Lake           MN  36   13 10:32  2:00  3:50    8   52:48 19.0  1:06   22   32:58  9:25 1:41:11 
   10   77 Kelly Frasier           Eau Claire         WI  30    6  9:26  1:48  3:47   21   58:40 17.1  0:46   17   31:03  8:53 1:43:40 
   11  211 Susan Woods             Shoreview          MN  55   18 11:16  2:08  2:54    9   53:34 18.7  1:21   28   34:44  9:56 1:43:46 
   12  107 Kathy Ignagni           Blaine             MN  38    9 10:05  1:55  4:36   19   58:22 17.2  2:17   13   30:48  8:48 1:46:07 
   13  136 Kim Mork                Lino Lakes         MN  32   16 10:50  2:03  3:13   24 1:00:54 16.5  1:00   11   30:27  8:42 1:46:22 
   14  155 Angela Rehbein          Blaine             MN  46   56 16:41  3:10  3:59   14   56:30 17.7  1:25    6   27:48  7:57 1:46:22 
   15   80 Kristen Genet           Blaine             MN  43   37 13:52  2:38  5:09   16   57:08 17.5  1:19   10   29:27  8:25 1:46:54 
   16  152 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  41   23 12:40  2:24  3:38   15   56:59 17.6  0:45   23   33:11  9:29 1:47:11 
   17  134 Shanna Miller           Maple Grove        MN  32   29 13:33  2:34  4:08   18   58:15 17.2  1:19   18   31:12  8:55 1:48:24 
   18   63 Lindsay Daraitis        Ham Lake           MN  32   10 10:15  1:57  3:26   27 1:02:23 16.1  1:05   20   31:27  9:00 1:48:34 
   19   73 Beverly Everett         Bismarck           ND  46   31 13:39  2:35  3:55   17   58:08 17.2  1:30   21   31:59  9:09 1:49:08 
   20   74 Lori Finken             Bismarck           ND  56   26 12:54  2:27  3:40   12   55:37 18.0  1:39   33   37:01 10:35 1:50:51 
   21   67 Terri Dauplaise         Andover            MN  50   11 10:24  1:59  2:54   39 1:05:50 15.2  1:16   12   30:47  8:48 1:51:09 
   22  149 Tammy Peterson          Blaine             MN  38   19 11:59  2:17  5:00   30 1:04:41 15.5  1:22    7   28:15  8:05 1:51:17 
   23   41 Susan Berlien           Shoreview          MN  38    3  9:07  1:44  2:59   28 1:02:43 16.0  0:52   32   36:05 10:19 1:51:45 
   24  124 Grace Lowry             Minneapolis        MN  23   39 13:54  2:38  6:15   13   56:00 17.9  1:26   29   34:46  9:56 1:52:19 
   25   88 Elary Hall              Coon Rapids        MN  38   46 14:48  2:49  5:14   20   58:26 17.1  0:37   30   34:47  9:57 1:53:51 
   26   85 Kim Gustafson           Ham Lake           MN  51   45 14:45  2:48  4:23   25 1:01:12 16.4  1:17   24   33:24  9:33 1:54:59 
   27   95 Jaime Hauglid           Elk River          MN  31    7  9:52  1:52  5:22   46 1:08:30 14.6  1:10   16   31:02  8:52 1:55:54 
   28  144 Emily Nelson            Blaine             MN  28   24 12:41  2:25  6:50   33 1:05:21 15.3  1:04   14   30:56  8:51 1:56:50 
   29   42 Hannah Blosser          Maple Grove        MN  28   44 14:30  2:45  5:03   32 1:05:21 15.3  1:03   15   30:56  8:51 1:56:51 
   30  205 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41   33 13:45  2:37  3:59   22   58:52 17.0  1:25   42   39:57 11:25 1:57:57 
   31  191 Mikkayla Theis          Hutchinson         MN  31   40 13:58  2:39  3:53   34 1:05:28 15.3  0:58   25   33:57  9:42 1:58:12 
   32   62 Rita Czapko             Fridley            MN  38   25 12:42  2:25  4:41   36 1:05:34 15.3  1:19   27   34:34  9:53 1:58:47 
   33  204 Kayla Welzant           Falcon Heights     MN  28   49 15:45  2:59  5:15   23   59:36 16.8  1:26   40   39:31 11:18 2:01:32 
   34  126 Hollie Manning          Blaine             MN  39   30 13:37  2:35  4:36   26 1:01:17 16.4  2:13   50   41:30 11:52 2:03:10 
   35  143 Amber Nelson            Brooklyn Park      MN  24   21 12:15  2:20  3:31   29 1:03:20 15.8  1:14   54   43:48 12:31 2:04:06 
   36   45 Emily Bross             Blaine             MN  38   22 12:32  2:23  4:43   38 1:05:39 15.3  2:14   41   39:56 11:25 2:05:02 
   37  199 Katherine Warner        Blaine             MN  35   53 16:19  3:06  5:46   44 1:08:19 14.7  0:56   26   34:32  9:52 2:05:49 
   38  128 Carrie Matern           Spring Lake Park   MN  31    8  9:59  1:54  4:58   43 1:07:21 14.9  1:28   53   42:52 12:15 2:06:35 
   39  109 Melanie Johnson         Roseville          MN  30   27 13:17  2:31  4:21   37 1:05:37 15.3  2:27   49   41:29 11:52 2:07:10 
   40  182 Katie Strafaccia        Blaine             MN  32   36 13:52  2:38  5:25   35 1:05:31 15.3  1:38   55   43:55 12:33 2:10:19 
   41   68 Amanda Desmond          Cary               NC  29   57 16:44  3:11  4:35   42 1:07:01 15.0  1:28   47   41:08 11:45 2:10:55 
   42  100 Kelsey Hessil           Minneapolis        MN  23   51 16:14  3:05  6:16   51 1:11:54 13.9  2:18   31   35:15 10:05 2:11:56 
   43  153 Lissette Prendes Moreno Edina              MN  32   47 15:10  2:53  7:59   40 1:05:51 15.2  3:48   48   41:18 11:48 2:14:03 
   44   29 Linda Arneson Johnson   Blaine             MN  49   28 13:28  2:33  5:05   31 1:04:54 15.4  1:30   59   49:25 14:08 2:14:20 
   45  174 Tina Skipper            Ham Lake           MN  36   59 21:38  4:06  3:51   49 1:09:35 14.4  1:34   36   37:58 10:51 2:14:33 
   46  142 Caitlin Nelson          Brooklyn Park      MN  28   20 12:13  2:19  3:38   45 1:08:21 14.7  2:05   57   48:46 13:56 2:15:02 
   47   36 Amy Baumhofer           St. Paul           MN  39   43 14:30  2:45  4:52   55 1:15:19 13.3  2:01   37   38:43 11:04 2:15:23 
   48  131 Heather Mickelson       Blaine             MN  38   54 16:21  3:06  4:38   54 1:14:51 13.4  2:45   34   37:21 10:41 2:15:54 
   49  178 Sara Stanley            Richfield          MN  34   41 14:05  2:40  9:20   41 1:06:36 15.0  5:35   45   41:01 11:43 2:16:34 
   50  118 Jessica Linn            Excelsior          MN  45   58 16:56  3:13  6:26   48 1:08:46 14.6  3:27   46   41:02 11:44 2:16:35 
   51  154 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   34 13:47  2:37  3:38   50 1:10:52 14.1  0:44   58   48:52 13:58 2:17:50 
   52  122 Therese Harrington      Stillwater         MN  47   35 13:51  2:38  7:50   53 1:14:07 13.5  2:52   38   39:20 11:15 2:17:58 
   53  165 Camille Sasik           Minnetonka         MN  40   38 13:52  2:38  8:12   52 1:13:02 13.7  2:28   44   41:00 11:43 2:18:33 
   54  173 Theresa Siegienski      Blaine             MN  54   50 16:04  3:03  4:09   47 1:08:35 14.6  1:33   60   54:49 15:40 2:25:08 
   55   55 Melanie Chalupsky       Hutchinson         MN  34   48 15:45  2:59  5:44   59 1:21:54 12.2  1:00   52   42:00 12:00 2:26:22 
   56   43 Lexi Borchardt          Blaine             MN  35   32 13:39  2:35  5:40   60 1:22:27 12.2  3:05   51   41:55 11:59 2:26:45 
   57   92 Madeline Harrington     Stillwater         MN  18   42 14:09  2:41  8:28   58 1:21:45 12.3  3:08   39   39:23 11:15 2:26:50 
   58  121 Caitlin Long            Stillwater         MN  23   52 16:16  3:05  7:08   57 1:16:49 13.0  2:02   56   46:41 13:21 2:28:55 
   59  175 Vanessta Spark          Elk River          MN  62   55 16:30  3:08  5:14   61 1:26:19 11.6  3:23   35   37:57 10:51 2:29:22 
   60  119 Sydney Linn             Excelsior          MN  15   61 30:04  5:42  8:40    3   47:29 21.1 24:40   43   40:58 11:43 2:31:49 
   61  140 Lindsay Nauen           St Paul            MN  66   60 24:56  4:44  8:06   56 1:16:12 13.1  3:47   61   56:06 16:02 2:49:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   97 Jack Hennen             Cambridge          MN  16    1  8:28  1:37  1:53    1   48:04 20.8  1:04    1   25:47  7:22 1:25:15 
    2   56 Matt Chipman            Eagan              MN  16    2  8:32  1:37  2:20    2   51:39 19.4  1:07    3   32:25  9:16 1:36:02 
    3   64 Matthew Daraitis        Ham Lake           MN  17    5 14:23  2:44  3:53    3 1:03:54 15.7  1:44    4   37:08 10:37 2:01:01 
    4  127 Peter Matern            Blaine             MN  16    3 12:17  2:20  3:44    4 1:08:28 14.6  0:57    5   39:10 11:12 2:04:33 
    5   93 Jack Harrington         Stillwater         MN  16    4 13:26  2:33  6:24    5 1:22:18 12.2  1:12    2   31:44  9:04 2:15:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Madeline Harrington     Stillwater         MN  18    1 14:09  2:41  8:28    2 1:21:45 12.3  3:08    1   39:23 11:15 2:26:50 
    2  119 Sydney Linn             Excelsior          MN  15    2 30:04  5:42  8:40    1   47:29 21.1 24:40    2   40:58 11:43 2:31:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Paul Berg               Minneapolis        MN  24    2  9:29  1:48  2:29    1   44:37 22.5  0:50    1   22:02  6:18 1:19:25 
    2  171 Kole Seiler             Minneapolis        MN  26    1  9:07  1:44  2:27    4   50:03 20.0  0:56    2   23:07  6:37 1:25:38 
    3   48 Nicholas Bukoskey       Maple Grove        MN  26    4 10:15  1:57  2:12    3   49:42 20.2  1:12    5   25:31  7:18 1:28:51 
    4   50 James Campbell          Blaine             MN  26    8 12:03  2:17  2:06    2   48:27 20.7  0:43    9   26:53  7:41 1:30:10 
    5  103 Thomas Hillebrand       Minneapolis        MN  28    3  9:35  1:49  2:45    7   53:11 18.8  1:28    3   24:58  7:08 1:31:56 
    6   57 Ben Cline               St. Louis Park     MN  22    6 11:26  2:10  2:20    5   51:49 19.3  0:55    7   26:01  7:26 1:32:29 
    7   35 Jeffrey Barstow         Ramsey             MN  20   12 12:48  2:26  2:15    8   53:49 18.6  0:40    4   25:16  7:14 1:34:46 
    8   96 Tyler Heil              Blaine             MN  26    5 10:59  2:05  3:37    6   51:53 19.3  2:52   10   27:38  7:54 1:36:57 
    9  190 Josh Ten Napel          Knoxville          IA  29   11 12:47  2:26  3:13   10   55:13 18.1  1:08   12   29:43  8:30 1:42:01 
   10   61 Braden Cyr              Shoreview          MN  27   14 14:58  2:50  4:00   11   59:20 16.9  0:58    6   25:48  7:23 1:45:02 
   11  164 Chris Sapper            Minneapolis        MN  25    9 12:29  2:22  3:14    9   54:58 18.2  1:22   14   34:04  9:44 1:46:06 
   12  196 Jake Wagner             Andover            MN  23    7 11:57  2:16  3:35   14 1:08:58 14.5  0:37    8   26:24  7:33 1:51:28 
   13   39 David Belt              Maple Grove        MN  26   10 12:34  2:23  4:33   13 1:08:16 14.7  0:50   11   28:01  8:01 1:54:13 
   14  192 Nick Traffie            Ham Lake           MN  22   13 13:14  2:31  4:23   12 1:06:38 15.0  1:49   13   30:38  8:45 1:56:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   37 Megan Beam              Mandan             ND  24    2 10:31  2:00  2:04    1   51:01 19.6  1:43    1   23:15  6:39 1:28:32 
    2  172 Quin Seiler             Minneapolis        MN  28    3 10:43  2:02  2:23    2   52:43 19.0  1:09    2   25:10  7:12 1:32:06 
    3   84 Ann Grossklaus          Coon A Rapids      MN  29    1  8:47  1:40  2:54    3   55:05 18.2  0:36    3   26:52  7:41 1:34:12 
    4  124 Grace Lowry             Minneapolis        MN  23    7 13:54  2:38  6:15    4   56:00 17.9  1:26    6   34:46  9:56 1:52:19 
    5  144 Emily Nelson            Blaine             MN  28    6 12:41  2:25  6:50    8 1:05:21 15.3  1:04    4   30:56  8:51 1:56:50 
    6   42 Hannah Blosser          Maple Grove        MN  28    8 14:30  2:45  5:03    7 1:05:21 15.3  1:03    5   30:56  8:51 1:56:51 
    7  204 Kayla Welzant           Falcon Heights     MN  28    9 15:45  2:59  5:15    5   59:36 16.8  1:26    8   39:31 11:18 2:01:32 
    8  143 Amber Nelson            Brooklyn Park      MN  24    5 12:15  2:20  3:31    6 1:03:20 15.8  1:14   10   43:48 12:31 2:04:06 
    9   68 Amanda Desmond          Cary               NC  29   12 16:44  3:11  4:35    9 1:07:01 15.0  1:28    9   41:08 11:45 2:10:55 
   10  100 Kelsey Hessil           Minneapolis        MN  23   10 16:14  3:05  6:16   11 1:11:54 13.9  2:18    7   35:15 10:05 2:11:56 
   11  142 Caitlin Nelson          Brooklyn Park      MN  28    4 12:13  2:19  3:38   10 1:08:21 14.7  2:05   12   48:46 13:56 2:15:02 
   12  121 Caitlin Long            Stillwater         MN  23   11 16:16  3:05  7:08   12 1:16:49 13.0  2:02   11   46:41 13:21 2:28:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  184 Nathan Strudle          Blaine             MN  35    2  8:06  1:32  1:34    2   45:16 22.1  0:29    1   22:41  6:29 1:18:05 
    2   87 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  37    5  8:59  1:43  2:19    4   45:38 22.0  0:40    3   24:45  7:05 1:22:19 
    3  104 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  39    8  9:45  1:51  1:56    1   42:50 23.4  0:50   15   28:03  8:01 1:23:23 
    4  198 Michael Warden          Rochester          MN  34   12 10:12  1:56  1:56    3   45:22 22.1  0:35    5   25:40  7:20 1:23:42 
    5   89 Jared Hall              Fargo              ND  36    4  8:58  1:42  2:30    6   46:34 21.5  0:49    4   25:18  7:14 1:24:08 
    6   60 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37    1  7:13  1:22  2:10    8   48:23 20.7  0:53    8   27:13  7:47 1:25:50 
    7  111 Jonathan Kell           Blaine             MN  36   17 10:40  2:02  2:11    5   46:30 21.5  1:01   16   28:12  8:04 1:28:32 
    8  158 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  35   10  9:50  1:52  2:05    9   49:24 20.3  1:47    6   26:53  7:41 1:29:57 
    9   72 Erik Erickson           Blaine             MN  37    6  9:34  1:49  2:42   11   51:52 19.3  0:31   13   27:44  7:56 1:32:21 
   10   33 Jeff Baker              Blaine             MN  35    7  9:44  1:51  2:19    7   48:20 20.7  0:51   26   31:42  9:04 1:32:55 
   11  137 John Munoz              Blaine             MN  38   14 10:29  2:00  2:46   12   52:50 19.0  0:59    7   26:53  7:41 1:33:55 
   12  117 Mike Levang             Blaine             MN  31   23 11:33  2:12  2:50   10   51:52 19.3  1:16   10   27:17  7:48 1:34:45 
   13   69 Israel Diaz             Blaine             MN  38   11  9:59  1:54  2:29   18   54:44 18.3  0:38   12   27:28  7:51 1:35:15 
   14   94 Christopher Hasling     Blaine             MN  33    3  8:47  1:40  2:25   20   55:01 18.2  1:22   18   28:22  8:07 1:35:55 
   15  138 Craig Myhre             St Louis Park      MN  32   13 10:28  1:59  2:42   16   54:31 18.4  0:50   14   27:53  7:58 1:36:22 
   16  102 John Hierlinger         Saint Paul         MN  38    9  9:49  1:52  3:04   17   54:31 18.4  1:09   19   28:59  8:17 1:37:30 
   17   98 Greg Herr               Blaine             MN  35   32 13:54  2:38  3:29   13   52:54 18.9  0:27    9   27:14  7:47 1:37:56 
   18  135 Morgan Montgomery       Saint Paul         MN  38   34 14:25  2:44  3:19   14   52:55 18.9  1:29   11   27:18  7:48 1:39:24 
   19  145 Tim Noel                Coon Rapids        MN  34   28 11:59  2:17  4:31   28   57:34 17.4  1:03    2   24:32  7:01 1:39:38 
   20  200 Crosby Warren           Blaine             MN  38   22 11:27  2:11  4:19   21   55:16 18.1  1:22   17   28:19  8:06 1:40:41 
   21  120 Curt Lockman            Lakeville          MN  35   15 10:35  2:01  2:10   19   55:01 18.2  0:54   30   32:53  9:24 1:41:31 
   22  170 Jeff Seifert            Minneapolis        MN  37   21 11:08  2:07  3:16   24   56:10 17.8  2:20   20   29:22  8:24 1:42:14 
   23   81 Paul Ghizoni            Blaine             MN  35   25 11:52  2:15  3:50   22   55:18 18.1  1:05   22   30:23  8:41 1:42:27 
   24   54 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  39   16 10:39  2:01  3:12   25   56:15 17.8  1:17   25   31:24  8:59 1:42:44 
   25  210 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  38   18 10:56  2:05  2:47   26   56:18 17.8  1:32   27   31:53  9:07 1:43:24 
   26   99 Matt Herrmann           Blaine             MN  35   20 11:05  2:06  3:31   23   55:21 18.1  0:53   31   33:05  9:27 1:43:53 
   27   27 Ben Anderson            Moorhead           MN  36   31 13:45  2:37  3:35   15   53:37 18.7  0:57   29   32:42  9:21 1:44:34 
   28  209 Andy Winkel             Lino Lakes         MN  35   19 11:00  2:05  3:51   27   57:22 17.5  0:41   33   33:30  9:35 1:46:22 
   29  106 Mark Hurley             Baldwinsville      NY  37   27 11:59  2:17  3:16   29   58:06 17.2  0:49   34   33:42  9:38 1:47:50 
   30   79 Justin Gamet            Woodbury           MN  36   30 13:30  2:34  3:35   32 1:02:51 15.9  0:57   21   30:18  8:40 1:51:10 
   31  150 Matthew Pettitt         South Saint Paul   MN  31   33 13:58  2:39  3:23   31   59:30 16.8  1:22   32   33:23  9:33 1:51:35 
   32   49 Jeremy Burgard          Blaine             MN  31   36 15:59  3:02  4:25   30   58:31 17.1  2:12   24   31:16  8:56 1:52:22 
   33  161 Sean Sanford            Saint Paul         MN  34   29 12:44  2:25  3:52   33 1:03:28 15.8  1:18   28   32:07  9:11 1:53:26 
   34  176 Brett Spark             Blaine             MN  31   35 14:38  2:47  4:54   34 1:04:50 15.5  0:56   23   30:26  8:42 1:55:43 
   35   30 Nathan Arnold           Edina              MN  39   24 11:45  2:14  4:17   35 1:05:04 15.4  2:20   36   37:18 10:40 2:00:41 
   36  183 Patrick Strait          Minneapolis        MN  34   26 11:53  2:15  5:37   36 1:09:13 14.5  1:17   35   34:52  9:58 2:02:51 
   37  141 Kyle Nees               Maple Grove        MN  32   37 33:01  6:16  4:20   37 1:09:43 14.4  1:29   37   47:03 13:27 2:35:35 
       185 Nate Swenby             Blaine             MN  38                                                                           

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Sara Conrad             Minneapolis        MN  37    8 10:48  2:03  1:44    1   49:26 20.3  1:00    1   23:56  6:51 1:26:53 
    2  189 Miranda Ten Napel       Ham Lake           MN  36    7 10:32  2:00  3:50    2   52:48 19.0  1:06    9   32:58  9:25 1:41:11 
    3   77 Kelly Frasier           Eau Claire         WI  30    2  9:26  1:48  3:47    6   58:40 17.1  0:46    6   31:03  8:53 1:43:40 
    4  107 Kathy Ignagni           Blaine             MN  38    5 10:05  1:55  4:36    4   58:22 17.2  2:17    4   30:48  8:48 1:46:07 
    5  136 Kim Mork                Lino Lakes         MN  32    9 10:50  2:03  3:13    7 1:00:54 16.5  1:00    3   30:27  8:42 1:46:22 
    6  134 Shanna Miller           Maple Grove        MN  32   14 13:33  2:34  4:08    3   58:15 17.2  1:19    7   31:12  8:55 1:48:24 
    7   63 Lindsay Daraitis        Ham Lake           MN  32    6 10:15  1:57  3:26    9 1:02:23 16.1  1:05    8   31:27  9:00 1:48:34 
    8  149 Tammy Peterson          Blaine             MN  38   10 11:59  2:17  5:00   11 1:04:41 15.5  1:22    2   28:15  8:05 1:51:17 
    9   41 Susan Berlien           Shoreview          MN  38    1  9:07  1:44  2:59   10 1:02:43 16.0  0:52   14   36:05 10:19 1:51:45 
   10   88 Elary Hall              Coon Rapids        MN  38   22 14:48  2:49  5:14    5   58:26 17.1  0:37   13   34:47  9:57 1:53:51 
   11   95 Jaime Hauglid           Elk River          MN  31    3  9:52  1:52  5:22   21 1:08:30 14.6  1:10    5   31:02  8:52 1:55:54 
   12  191 Mikkayla Theis          Hutchinson         MN  31   19 13:58  2:39  3:53   12 1:05:28 15.3  0:58   10   33:57  9:42 1:58:12 
   13   62 Rita Czapko             Fridley            MN  38   12 12:42  2:25  4:41   14 1:05:34 15.3  1:19   12   34:34  9:53 1:58:47 
   14  126 Hollie Manning          Blaine             MN  39   15 13:37  2:35  4:36    8 1:01:17 16.4  2:13   22   41:30 11:52 2:03:10 
   15   45 Emily Bross             Blaine             MN  38   11 12:32  2:23  4:43   16 1:05:39 15.3  2:14   18   39:56 11:25 2:05:02 
   16  199 Katherine Warner        Blaine             MN  35   25 16:19  3:06  5:46   20 1:08:19 14.7  0:56   11   34:32  9:52 2:05:49 
   17  128 Carrie Matern           Spring Lake Park   MN  31    4  9:59  1:54  4:58   19 1:07:21 14.9  1:28   25   42:52 12:15 2:06:35 
   18  109 Melanie Johnson         Roseville          MN  30   13 13:17  2:31  4:21   15 1:05:37 15.3  2:27   21   41:29 11:52 2:07:10 
   19  182 Katie Strafaccia        Blaine             MN  32   18 13:52  2:38  5:25   13 1:05:31 15.3  1:38   26   43:55 12:33 2:10:19 
   20  153 Lissette Prendes Moreno Edina              MN  32   23 15:10  2:53  7:59   17 1:05:51 15.2  3:48   20   41:18 11:48 2:14:03 
   21  174 Tina Skipper            Ham Lake           MN  36   27 21:38  4:06  3:51   22 1:09:35 14.4  1:34   16   37:58 10:51 2:14:33 
   22   36 Amy Baumhofer           St. Paul           MN  39   21 14:30  2:45  4:52   25 1:15:19 13.3  2:01   17   38:43 11:04 2:15:23 
   23  131 Heather Mickelson       Blaine             MN  38   26 16:21  3:06  4:38   24 1:14:51 13.4  2:45   15   37:21 10:41 2:15:54 
   24  178 Sara Stanley            Richfield          MN  34   20 14:05  2:40  9:20   18 1:06:36 15.0  5:35   19   41:01 11:43 2:16:34 
   25  154 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   17 13:47  2:37  3:38   23 1:10:52 14.1  0:44   27   48:52 13:58 2:17:50 
   26   55 Melanie Chalupsky       Hutchinson         MN  34   24 15:45  2:59  5:44   26 1:21:54 12.2  1:00   24   42:00 12:00 2:26:22 
   27   43 Lexi Borchardt          Blaine             MN  35   16 13:39  2:35  5:40   27 1:22:27 12.2  3:05   23   41:55 11:59 2:26:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 David Carney            Coon Rapids        MN  43    4  8:30  1:37  1:56    1   42:45 23.4  0:35    1   22:14  6:22 1:15:58 
    2  112 Todd King               Andover            MN  47    1  7:13  1:22  2:04    3   45:28 22.0  0:54    5   26:23  7:33 1:22:00 
    3   86 Michael Guswiler        Blaine             MN  42    6  9:00  1:43  2:29    2   44:43 22.4  1:25    4   25:50  7:23 1:23:26 
    4  201 Mike Wayman             Ramsey             MN  42    3  8:03  1:32  1:53    4   45:51 21.9  0:51    6   27:07  7:45 1:23:43 
    5   78 Michael Galloway        Blaine             MN  40    8 10:16  1:57  2:11    7   49:34 20.2  1:03    2   23:32  6:44 1:26:34 
    6  116 Craig Kurtz             Blaine             MN  46    2  7:53  1:30  2:48    6   47:03 21.3  0:51   11   29:00  8:17 1:27:33 
    7  206 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  47    9 10:21  1:58  3:09    5   46:42 21.5  1:28    7   27:20  7:49 1:28:58 
    8  146 Richard Olson           Blaine             MN  43    5  8:44  1:40  2:33    8   51:33 19.4  1:10    3   25:44  7:22 1:29:43 
    9  148 Justin Stadden          Blaine             MN  40    7  9:56  1:53  3:14   10   52:10 19.2  1:02    9   27:45  7:56 1:34:05 
   10  166 Lane Schoening          Zimmerman          MN  45   11 11:16  2:08  2:42    9   51:45 19.4  1:09   10   28:06  8:02 1:34:56 
   11   31 Marvin Babcock          Forest Lake        MN  47   15 12:42  2:25  3:28   11   52:15 19.2  1:30    8   27:27  7:51 1:37:19 
   12  163 Jacob Sanken            Brownton           MN  42   16 13:57  2:39  3:56   12   53:14 18.8  2:21   12   29:37  8:28 1:43:02 
   13  214 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48   12 11:23  2:10  4:07   14   57:24 17.5  2:03   14   32:07  9:11 1:47:03 
   14   71 Paul Eichstaedt         Blaine             MN  46   10 10:24  1:59  4:31   17 1:00:44 16.5  1:38   13   30:46  8:48 1:48:01 
   15   90 Paul Hanek              Woodbury           MN  45   14 12:17  2:20  4:08   15   59:47 16.8  0:55   15   33:59  9:43 1:51:05 
   16  180 Daniel Starks           Fridley            MN  48   13 12:08  2:18  5:18   13   55:45 18.0  2:14   18   40:42 11:38 1:56:06 
   17  187 Emberlito Tan           Blaine             MN  47   18 15:58  3:02  3:53   16 1:00:12 16.6  2:01   17   39:56 11:25 2:01:58 
   18   47 Scott Brundieck         Woodbury           MN  49   19 16:36  3:09  5:21   18 1:03:30 15.8  1:01   19   41:16 11:48 2:07:42 
   19   91 Tom Harrington          Stillwater         MN  48   17 15:33  2:57  4:36   19 1:27:05 11.5  1:33   16   37:50 10:49 2:26:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  167 Michele Schwalbe        Ham Lake           MN  46    1 11:05  2:06  3:08    1   54:51 18.3  1:38    2   29:04  8:19 1:39:44 
    2  155 Angela Rehbein          Blaine             MN  46    9 16:41  3:10  3:59    2   56:30 17.7  1:25    1   27:48  7:57 1:46:22 
    3   80 Kristen Genet           Blaine             MN  43    7 13:52  2:38  5:09    4   57:08 17.5  1:19    3   29:27  8:25 1:46:54 
    4  152 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  41    2 12:40  2:24  3:38    3   56:59 17.6  0:45    5   33:11  9:29 1:47:11 
    5   73 Beverly Everett         Bismarck           ND  46    4 13:39  2:35  3:55    5   58:08 17.2  1:30    4   31:59  9:09 1:49:08 
    6  205 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41    5 13:45  2:37  3:59    6   58:52 17.0  1:25    7   39:57 11:25 1:57:57 
    7   29 Linda Arneson Johnson   Blaine             MN  49    3 13:28  2:33  5:05    7 1:04:54 15.4  1:30   10   49:25 14:08 2:14:20 
    8  118 Jessica Linn            Excelsior          MN  45   10 16:56  3:13  6:26    8 1:08:46 14.6  3:27    9   41:02 11:44 2:16:35 
    9  122 Therese Harrington      Stillwater         MN  47    6 13:51  2:38  7:50   10 1:14:07 13.5  2:52    6   39:20 11:15 2:17:58 
   10  165 Camille Sasik           Minnetonka         MN  40    8 13:52  2:38  8:12    9 1:13:02 13.7  2:28    8   41:00 11:43 2:18:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  51    5 10:00  1:54  1:27    1   42:32 23.6  0:42    1   23:50  6:49 1:18:30 
    2   46 Tim Brown               Blaine             MN  58    2  8:57  1:42  2:01    2   43:41 22.9  1:21    2   24:43  7:04 1:20:41 
    3  139 Jim Nack                Madison Lake       MN  56    1  8:41  1:39  2:07    3   45:06 22.2  0:56    4   27:02  7:44 1:23:50 
    4   83 Rich Graske             Maple Grove        MN  57    3  9:01  1:43  2:26    4   47:29 21.1  1:02    3   25:59  7:26 1:25:55 
    5  101 Richard Heytens         Brooklyn Park      MN  54    9 11:24  2:10  2:45    5   49:31 20.2  0:56   10   31:05  8:53 1:35:39 
    6  179 Peter Stanton           Lake Elmo          MN  51    4  9:17  1:46  2:29    8   53:13 18.8  1:13   11   31:10  8:55 1:37:19 
    7  130 Pete McConnell          Plymouth           MN  51    6 10:01  1:54  3:13   11   55:49 18.0  1:19    5   27:19  7:49 1:37:39 
    8  215 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  52    7 10:07  1:55  4:07    7   53:09 18.9  1:19    9   30:48  8:48 1:39:28 
    9   32 Mark Bacigalupo         Blaine             MN  58   10 12:10  2:19  3:04    6   50:46 19.7  1:07   12   33:15  9:30 1:40:20 
   10   59 Dennis Crane            Plymouth           MN  57   14 14:47  2:48  3:35   12   56:47 17.6  1:26    7   28:28  8:08 1:45:01 
   11  193 William Traxler         Victoria           MN  54   11 12:11  2:19  4:02   10   55:00 18.2  1:10   13   34:26  9:51 1:46:48 
   12  212 Steve Woods             Shoreview          MN  53   12 13:19  2:32  4:30    9   54:14 18.5  1:15   14   34:43  9:56 1:47:59 
   13  132 James Miller            Blaine             MN  53   16 17:53  3:24  4:35   14   58:39 17.1  1:03    6   28:06  8:02 1:50:15 
   14   76 Patrick Fox             Elk River          MN  56   13 13:56  2:39  6:42   13   58:07 17.2  2:23    8   30:32  8:44 1:51:39 
   15  156 Jim Ringdal             Blaine             MN  58   15 14:52  2:49  5:19   15 1:03:16 15.8  0:51   15   37:47 10:48 2:02:04 
   16  110 Norm Johnson            Blaine             MN  56    8 11:01  2:06  3:37   16 1:08:44 14.6  0:54   16   54:49 15:40 2:19:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  216 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52    1  7:50  1:29  1:49    1   45:38 22.0  0:58    1   24:47  7:05 1:20:59 
    2   53 Melanie Carvell         Bismarck           ND  55    3  9:10  1:45  2:10    2   45:38 22.0  1:01    2   28:20  8:06 1:26:18 
    3   70 Mary Edelman            Maple Grove        MN  55    2  9:08  1:44  3:31    3   48:58 20.5  1:26    4   31:14  8:56 1:34:15 
    4  211 Susan Woods             Shoreview          MN  55    5 11:16  2:08  2:54    4   53:34 18.7  1:21    6   34:44  9:56 1:43:46 
    5   74 Lori Finken             Bismarck           ND  56    6 12:54  2:27  3:40    5   55:37 18.0  1:39    7   37:01 10:35 1:50:51 
    6   67 Terri Dauplaise         Andover            MN  50    4 10:24  1:59  2:54    7 1:05:50 15.2  1:16    3   30:47  8:48 1:51:09 
    7   85 Kim Gustafson           Ham Lake           MN  51    7 14:45  2:48  4:23    6 1:01:12 16.4  1:17    5   33:24  9:33 1:54:59 
    8  173 Theresa Siegienski      Blaine             MN  54    8 16:04  3:03  4:09    8 1:08:35 14.6  1:33    8   54:49 15:40 2:25:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   38 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  62    5 13:30  2:34  2:16    1   46:41 21.5  1:13    1   23:57  6:51 1:27:35 
    2  159 Rich Rovang             Aberdeen           SD  67    1 10:10  1:56  2:14    4   51:39 19.4  0:55    2   26:34  7:36 1:31:30 
    3   44 Michael Borneke         Eagle Lake         MN  62    3 11:33  2:12  3:23    3   50:02 20.0  1:30    3   30:58  8:51 1:37:23 
    4   75 Mark Fix                Blaine             MN  64    2 10:12  1:56  3:47    2   49:01 20.4  1:36    6   36:51 10:32 1:41:26 
    5   34 Tom Barringer           St.Francis         MN  61    4 12:55  2:27  3:03    5   56:21 17.8  1:07    4   31:32  9:01 1:44:55 
    6  203 Richard Weil            St Paul            MN  66    6 18:31  3:31  6:02    6 1:09:56 14.3  3:58    5   33:38  9:37 2:12:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  175 Vanessta Spark          Elk River          MN  62    1 16:30  3:08  5:14    2 1:26:19 11.6  3:23    1   37:57 10:51 2:29:22 
    2  140 Lindsay Nauen           St Paul            MN  66    2 24:56  4:44  8:06    1 1:16:12 13.1  3:47    2   56:06 16:02 2:49:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  113 Daniel Kirk             Blaine,            MN  70    1  9:48  1:52  2:46    1   52:55 18.9  1:35    1   35:16 10:05 1:42:18 
    2  151 Brian Dougla Pfaff      Minneapolis        MN  73    2 17:16  3:17  5:11    2 1:01:43 16.2  2:05    2   37:08 10:37 2:03:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        210
Total Number of Team Finishers:           20
Total Number of Individual Finishers:    166
Number of Male   Finishers:              103
Number of Female Finishers:               63
Did not Finish Race or Did Not Start:     22