Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/8/2016

race logo










					               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 8, 2016
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    21  Bemidji                   (  12:18.1  1:01:30.2   0:32.5)
========================================
  1      1  Nicholas Youso                  11:57.0
  2      3  Ethan Maish                     12:15.9
  3      4  Michael Dickinson               12:20.2
  4      5  Isaak McDonald                  12:27.6
  5      8  Nick Yavarow                    12:29.5
  6   (  9) Carson Maish                    12:37.0
  7   ( 10) Josef Lalli                     12:37.4

  2.    67  Alexandria                (  12:56.8  1:04:43.9   1:00.1)
========================================
  1      6  Tyler Kludt                     12:27.8
  2      7  Jacob Kleven                    12:28.2
  3     17  Thomas Klecker                  13:08.4
  4     18  Blake Schuhmacher               13:11.6
  5     19  Jack Breitzman                  13:27.9
  6   ( 20) Andrew Sparr                    13:31.6
  7   ( 22) Ryker Bosek                     13:41.4

  3.    80  West Central Area School  (  13:13.3  1:06:06.3   1:12.1)
========================================
  1     11  Kyle Schill                     12:44.2
  2     12  Kade Runge                      12:51.5
  3     13  Reubens Swanson                 12:53.6
  4     21  Jacob Brown                     13:40.7
  5     23  Alex Salwasser                  13:56.3
  6   ( 30) Gaven Raden                     14:44.0
  7   ( 31) Tyler Biss                      17:14.4

  4.   106  Detroit Lakes             (  13:47.5  1:08:57.4   1:22.8)
========================================
  1     15  Jacob Trout                     13:03.6
  2     16  Nick Hess                       13:06.8
  3     24  Will Knope                      14:08.4
  4     25  Thad Schlauderaff               14:12.2
  5     26  Ryan Bergum                     14:26.4
  6   ( 28) Jayden Geerdes                  14:34.6
  7   ( 29) Lucas Justesen                  14:36.1

  5.   108  Perham                    (  15:02.0  1:15:09.7   6:00.7)
========================================
  1      2  Elijah Morris                   12:08.8
  2     14  Jacob McCleary                  12:55.6
  3     27  Carson Hespe                    14:28.8
  4     32  Luke Becker                     17:27.0
  5     33  Nick Babler                     18:09.5
  6   ( 34) Aayush Thakkar                  19:39.9
  7   ( 35) Brody Rohloff                   22:54.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/34   1527 Nicholas Youso            8 Bemidji                   11:57.0  6:01 
    2   1/7     441 Elijah Morris             8 Perham                    12:08.8  6:07 
    3   2/34   1196 Ethan Maish               8 Bemidji                   12:15.9  6:11 
    4   3/34   1175 Michael Dickinson         8 Bemidji                   12:20.2  6:13 
    5   4/34   1386 Isaak McDonald            7 Bemidji                   12:27.6  6:16 
    6   1/35     70 Tyler Kludt               6 Alexandria                12:27.8  6:17 
    7   2/35     69 Jacob Kleven              8 Alexandria                12:28.2  6:17 
    8   5/34    947 Nick Yavarow              6 Bemidji                   12:29.5  6:17 
    9   6/34   1197 Carson Maish              6 Bemidji                   12:37.0  6:21 
   10   7/34   1193 Josef Lalli               7 Bemidji                   12:37.4  6:21 
   11   1/8     610 Kyle Schill               8 West Central Area School  12:44.2  6:25 
   12   2/8     607 Kade Runge                7 West Central Area School  12:51.5  6:28 
   13   3/8     612 Reubens Swanson           7 West Central Area School  12:53.6  6:30 
   14   1/4     264 Nathan Johannsen          7 Frazee                    12:54.6  6:30 
   15   2/7     451 Jacob McCleary            7 Perham                    12:55.6  6:31 
   16   8/34   1428 Cale Newby                8 Bemidji                   12:55.7  6:31 
   17   9/34   1180 Tate Hammitt              8 Bemidji                   12:56.2  6:31 
   18   1/16    217 Jacob Trout               8 Detroit Lakes             13:03.6  6:35 
   19   2/16    194 Nick Hess                 8 Detroit Lakes             13:06.8  6:36 
   20   3/35     68 Thomas Klecker            7 Alexandria                13:08.4  6:37 
   21   2/4     260 Peyton Cole               8 Frazee                    13:10.1  6:38 
   22   4/35     86 Blake Schuhmacher         7 Alexandria                13:11.6  6:39 
   23  10/34   1351 Brooks Matetich           7 Bemidji                   13:16.9  6:41 
   24  11/34   1006 Cade Voge                 7 Bemidji                   13:22.5  6:44 
   25  12/34   1190 Ben Kieson                7 Bemidji                   13:26.3  6:46 
   26   1/4     119 Anthony Conzemius         8 Breckenridge-Wahpeton     13:26.6  6:46 
   27   5/35     12 Jack Breitzman            6 Alexandria                13:27.9  6:47 
   28   6/35     90 Andrew Sparr              8 Alexandria                13:31.6  6:49 
   29   4/8     473 Jacob Brown               8 West Central Area School  13:40.7  6:53 
   30  13/34   1526 Derek Young               8 Bemidji                   13:41.3  6:53 
   31   7/35     53 Ryker Bosek               6 Alexandria                13:41.4  6:54 
   32  14/34   1520 Casey Rupp                6 Bemidji                   13:42.0  6:54 
   33   8/35     66 Matthew Johnson           7 Alexandria                13:44.4  6:55 
   34   9/35     85 Brady Roers               6 Alexandria                13:45.6  6:56 
   35   3/4     262 Colby Erickson            8 Frazee                    13:50.9  6:58 
   36  15/34   1195 Seth Lindgren             7 Bemidji                   13:53.7  7:00 
   37   5/8     609 Alex Salwasser            7 West Central Area School  13:56.3  7:01 
   38  10/35     81 Luke Panther              6 Alexandria                13:59.4  7:03 
   39   2/4     128 Gus Lasch                 8 Breckenridge-Wahpeton     14:04.3  7:05 
   40   1/4     317 Zeb Lewis                 8 LPA                       14:04.7  7:05 
   41  11/35     88 Tripp Shatek              6 Alexandria                14:05.1  7:05 
   42   3/16    198 Will Knope                8 Detroit Lakes             14:08.4  7:07 
   43   4/16    210 Thad Schlauderaff         8 Detroit Lakes             14:12.2  7:09 
   44  12/35     92 Devan Swerman             8 Alexandria                14:12.7  7:09 
   45   1/4     296 Drew Pederson             7 Hawley                    14:16.4  7:11 
   46  16/34   1381 Cole Matetich             8 Bemidji                   14:23.8  7:15 
   47  17/34   1516 Max Fankhanel             6 Bemidji                   14:24.5  7:15 
   48   3/4     137 Colin Samuels             7 Breckenridge-Wahpeton     14:25.7  7:16 
   49   5/16    480 Ryan Bergum               8 Detroit Lakes             14:26.4  7:16 
   50   1/4     242 Kolsen Papon              8 Fergus Falls              14:27.7  7:17 
   51   2/4     287 David Flaten             10 Hawley                    14:28.8  7:17 
   52   3/7     433 Carson Hespe              8 Perham                    14:28.8  7:17 
   53   3/4     281 Blake Bortnem             7 Hawley                    14:29.8  7:18 
   54  13/35     74 Logan Leimkuhl            8 Alexandria                14:32.4  7:19 
   55   6/16    478 Jayden Geerdes            8 Detroit Lakes             14:34.6  7:20 
   56   7/16    482 Lucas Justesen            8 Detroit Lakes             14:36.1  7:21 
   57   1/2     389 Evan Fankhanel            7 Pelican Rapids            14:36.2  7:21 
   58  18/34   1522 Sam Schulze               8 Bemidji                   14:42.5  7:24 
   59   2/4     315 Thomas Hoffmann           8 LPA                       14:43.1  7:25 
   60   3/4     311 Trent Bjerke              7 LPA                       14:43.2  7:25 
   61  19/34   1192 Bryce Kondos              7 Bemidji                   14:43.9  7:25 
   62   6/8     606 Gaven Raden               8 West Central Area School  14:44.0  7:25 
   63   2/4     241 Mason Olson               8 Fergus Falls              14:44.5  7:25 
   64  20/34   1043 Ridge Flatness            6 Bemidji                   14:46.6  7:26 
   65  14/35     64 Nathan Halstead           8 Alexandria                14:56.7  7:31 
   66  15/35     20 Harrison Greathouse       6 Alexandria                14:56.9  7:32 
   67  21/34   1523 Connor Strain             7 Bemidji                   14:57.5  7:32 
   68  16/35     50 Lucas Bitzan              8 Alexandria                15:01.3  7:34 
   69  17/35    102 Bennett Wirth             8 Alexandria                15:08.6  7:37 
   70  18/35     13 Connor Laurent            6 Alexandria                15:08.8  7:38 
   71  19/35     54 Joel Brault               7 Alexandria                15:11.0  7:39 
   72   8/16    481 John Bergum               8 Detroit Lakes             15:14.6  7:40 
   73  22/34   1437 Owen Lendeen              6 Bemidji                   15:19.1  7:43 
   74   9/16    479 Mason Hemar               8 Detroit Lakes             15:20.4  7:43 
   75  20/35     47 Landon Arvidson           6 Alexandria                15:28.0  7:47 
   76  10/16    488 Jackson Zurn              7 Detroit Lakes             15:29.0  7:48 
   77  21/35     91 Aidan Staples             7 Alexandria                15:29.0  7:48 
   78  22/35     94 Logan Tung                6 Alexandria                15:31.1  7:49 
   79  23/35     49 Jacob Balcome             6 Alexandria                15:34.4  7:50 
   80  24/35     72 Bryce Kraker              8 Alexandria                15:37.7  7:52 
   81  11/16    484 Clint Andresen            8 Detroit Lakes             15:40.4  7:53 
   82   4/4     256 Hunter Anderson           8 Frazee                    15:41.3  7:54 
   83  25/35     48 Tai Auran                 6 Alexandria                15:44.8  7:56 
   84  12/16    483 Frederick Taylor          8 Detroit Lakes             15:47.3  7:57 
   85  26/35     78 Thomas Nichols            7 Alexandria                15:53.0  8:00 
   86  13/16    487 Casey Parks               7 Detroit Lakes             15:53.4  8:00 
   87  27/35     60 Christian Fleming         8 Alexandria                15:58.8  8:03 
   88  28/35     98 Cole Vatnsdal             6 Alexandria                16:03.8  8:05 
   89   3/4     246 Luke Schroeder            7 Fergus Falls              16:04.6  8:06 
   90   2/2     391 Sam Moe                   7 Pelican Rapids            16:07.7  8:07 
   91  29/35     83 Nolan Peterson            6 Alexandria                16:14.9  8:11 
   92  30/35     84 Jackson Reishus           6 Alexandria                16:21.2  8:14 
   93  31/35     62 Jaden Geithman            7 Alexandria                16:29.8  8:18 
   94  32/35    101 Matthew Wieberdink        7 Alexandria                16:31.6  8:19 
   95   4/4     318 Liam O'Connell            8 LPA                       16:35.8  8:21 
   96  23/34   1491 Ethan Pollock             7 Bemidji                   16:36.6  8:22 
   97  33/35     99 Jason Wagner              6 Alexandria                16:40.1  8:23 
   98  14/16    486 Ryan Early                7 Detroit Lakes             16:41.5  8:24 
   99  24/34   1155 Jonathan Quandt           7 Bemidji                   16:44.7  8:26 
  100  25/34   1182 Noah Hanks                8 Bemidji                   16:50.6  8:29 
  101   7/8     471 Tyler Biss                7 West Central Area School  17:14.4  8:41 
  102   4/4     245 Tucker Rowlan             7 Fergus Falls              17:17.0  8:42 
  103  26/34   1178 Owen Potratz              8 Bemidji                   17:17.5  8:42 
  104  34/35     97 Cody Vatnsdal             6 Alexandria                17:20.8  8:44 
  105   8/8     613 Shad Swanson              7 West Central Area School  17:26.7  8:47 
  106   4/7     455 Luke Becker               7 Perham                    17:27.0  8:47 
  107   4/4     292 Jayden Keeping            7 Hawley                    18:01.5  9:04 
  108   5/7     457 Nick Babler               8 Perham                    18:09.5  9:08 
  109  15/16    485 Cole Weber                7 Detroit Lakes             18:10.7  9:09 
  110  35/35     93 Zachary Timm              7 Alexandria                18:21.6  9:14 
  111  27/34   1091 Tate Weems                6 Bemidji                   18:29.2  9:18 
  112  28/34   1118 Sam Gifford               6 Bemidji                   18:44.4  9:26 
  113   6/7     427 Aayush Thakkar            7 Perham                    19:39.9  9:54 
  114  29/34   1159 Shae Zacher               7 Bemidji                   19:41.5  9:55 
  115  30/34   1179 Jaxon Cole                7 Bemidji                   19:59.6 10:04 
  116  31/34    965 William Lundberg          6 Bemidji                   20:39.7 10:24 
  117  32/34   1388 Brett Kurschner           6 Bemidji                   20:46.5 10:27 
  118  33/34    993 Walker Erickson           6 Bemidji                   21:17.8 10:43 
  119  34/34   1194 Caleb Laudtke             8 Bemidji                   21:28.7 10:49 
  120  16/16    489 Mox Disse                 7 Detroit Lakes             22:16.1 11:12 
  121   7/7     431 Brody Rohloff             7 Perham                    22:54.0 11:31 
  122   4/4     125 David Hieserich           9 Breckenridge-Wahpeton     24:28.1 12:19