John Hermes Invite -
Fergus Falls, MN
9/29/2016

race logo










                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 29, 2016
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Alexandria                (  13:38.8  1:08:14.0   0:39.3)
========================================
  1      1  Katherine Allen-Opp             13:20.9
  2      2  Gisel Alex                      13:29.9
  3      3  Ella Sorenson                   13:37.3
  4      4  Lauren Maras                    13:45.7
  5      5  Emma Ecker                      14:00.2
  6   (  7) Brynn Kosters                   14:20.1
  7   (  8) Cathryn Bloom                   14:22.6

  2.    52  Bemidji                   (  14:30.3  1:12:31.5   0:37.8)
========================================
  1      6  Emma Neubeck                    14:07.1
  2      9  Isabelle Wells                  14:23.3
  3     11  Madyson Nistler                 14:34.4
  4     12  Regan Dewitt                    14:41.8
  5     14  Mackenzie Hopfensperger         14:44.9
  6   ( 16) Nessa Peters                    14:56.6
  7   ( 18) Jody Pemberton                  15:16.8

  3.    74  Sartell-St.Stephen        (  14:57.6  1:14:47.9   1:01.2)
========================================
  1     10  Emma Schwartz                   14:31.8
  2     13  Avery Jones                     14:42.1
  3     15  Trina Schwinn                   14:46.9
  4     17  Bella Leen                      15:14.1
  5     19  Lauren Opatz                    15:33.0
  6   ( 20) Emily Bakken                    16:00.0
  7   ( 21) Emma Lathe                      16:01.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/30      1 Katherine Allen-Opp       7 Alexandria                13:20.9  6:43 
    2   2/30      7 Gisel Alex                6 Alexandria                13:29.9  6:48 
    3   3/30     40 Ella Sorenson             6 Alexandria                13:37.3  6:52 
    4   4/30     31 Lauren Maras              6 Alexandria                13:45.7  6:56 
    5   1/3     387 Gracie Grabe              8 Ottertail Central         13:51.7  6:59 
    6   2/3     384 Raeanne Frost             7 Ottertail Central         13:55.1  7:00 
    7   5/30     16 Emma Ecker                8 Alexandria                14:00.2  7:03 
    8   1/15    685 Emma Neubeck              8 Bemidji                   14:07.1  7:06 
    9   6/30     28 Brynn Kosters             6 Alexandria                14:20.1  7:13 
   10   7/30      5 Cathryn Bloom             8 Alexandria                14:22.6  7:14 
   11   2/15    712 Isabelle Wells            8 Bemidji                   14:23.3  7:15 
   12   8/30     12 Aliejah Castle            8 Alexandria                14:23.7  7:15 
   13   1/8     437 Emma Schwartz             8 Sartell-St.Stephen        14:31.8  7:19 
   14   3/15    687 Madyson Nistler           6 Bemidji                   14:34.4  7:20 
   15   1/3     506 Kennedy Porter            7 West Central Area School  14:40.5  7:23 
   16   4/15    621 Regan Dewitt              6 Bemidji                   14:41.8  7:24 
   17   2/8     425 Avery Jones               8 Sartell-St.Stephen        14:42.1  7:24 
   18   1/3     275 Natalie Franson           8 Fergus Falls              14:43.2  7:25 
   19   5/15    635 Mackenzie Hopfensperg     7 Bemidji                   14:44.9  7:25 
   20   3/8     439 Trina Schwinn             8 Sartell-St.Stephen        14:46.9  7:27 
   21   9/30     36 Aisling O'Connor          6 Alexandria                14:48.6  7:27 
   22  10/30     41 Brookelyn Stender         8 Alexandria                14:51.6  7:29 
   23  11/30      2 Amanda Bergerson          6 Alexandria                14:54.8  7:30 
   24   1/3     112 Rachel Gowin              7 Breckenridge/Wahpeton     14:55.4  7:31 
   25  12/30      4 Teresa Bitzan             6 Alexandria                14:56.2  7:31 
   26  13/30     20 Elena Fuglestad           6 Alexandria                14:56.5  7:31 
   27   6/15    696 Nessa Peters              8 Bemidji                   14:56.6  7:31 
   28  14/30     47 Ella Westlund             6 Alexandria                14:57.8  7:32 
   29  15/30     44 Gracie Uhde               7 Alexandria                14:58.4  7:32 
   30  16/30     21 Hadyn Halverson           6 Alexandria                14:59.2  7:33 
   31   2/3     503 Kaitlyn Hanson            7 West Central Area School  15:06.9  7:37 
   32   2/3     280 Keera Menz                7 Fergus Falls              15:07.7  7:37 
   33  17/30     45 Greta Urke                7 Alexandria                15:09.4  7:38 
   34   3/3     381 Macie Cichy               8 Ottertail Central         15:11.6  7:39 
   35  18/30     35 Catherine Neumann         6 Alexandria                15:11.7  7:39 
   36   4/8     430 Bella Leen                8 Sartell-St.Stephen        15:14.1  7:40 
   37  19/30     10 Kelly Boyden              6 Alexandria                15:15.6  7:41 
   38   7/15    688 Jody Pemberton            7 Bemidji                   15:16.8  7:42 
   39   1/4     353 Danielle Schirmers        7 Little Falls              15:25.0  7:46 
   40  20/30     46 Reise Waldorf             8 Alexandria                15:32.6  7:49 
   41   5/8     434 Lauren Opatz              8 Sartell-St.Stephen        15:33.0  7:50 
   42  21/30     15 Aleah Dokter              8 Alexandria                15:35.8  7:51 
   43   8/15    628 Aireaana Gavere           6 Bemidji                   15:40.2  7:53 
   44   9/15    603 Hannah Alexander          8 Bemidji                   15:42.9  7:55 
   45  10/15    633 Aria Gish                 8 Bemidji                   15:42.9  7:55 
   46   3/3     285 Ellia Soydara             7 Fergus Falls              15:46.6  7:57 
   47  22/30     18 Lauren Englund            8 Alexandria                15:48.3  7:57 
   48   6/8     412 Emily Bakken              8 Sartell-St.Stephen        16:00.0  8:03 
   49   7/8     429 Emma Lathe                8 Sartell-St.Stephen        16:01.1  8:04 
   50   2/4     337 Emily Becker              7 Little Falls              16:04.3  8:05 
   51  23/30     11 Olivia Brault             7 Alexandria                16:24.4  8:16 
   52  24/30      6 Hannah Boraas             6 Alexandria                16:30.9  8:19 
   53  25/30     23 Alexa Johnson             6 Alexandria                16:53.6  8:30 
   54   2/3     116 Madison Hietkamp          8 Breckenridge/Wahpeton     16:58.5  8:33 
   55  26/30     22 Emma Hochhalter           6 Alexandria                17:05.0  8:36 
   56   3/3     508 Carly Steiner             8 West Central Area School  17:06.8  8:37 
   57  27/30      9 Makenna Botten            6 Alexandria                17:14.8  8:41 
   58  28/30     27 Hailey Klimek             6 Alexandria                17:18.5  8:43 
   59   3/3     118 Isabella Loberg           7 Breckenridge/Wahpeton     17:28.7  8:48 
   60  11/15    630 Cora Geerdes              7 Bemidji                   17:29.3  8:48 
   61  12/15    643 Katarina Malterud         7 Bemidji                   17:35.5  8:51 
   62  13/15    605 Kylee Benson              7 Bemidji                   17:41.6  8:54 
   63  14/15    653 Camille McDermott         7 Bemidji                   17:43.3  8:55 
   64   3/4    1189 Aliza Kresha              6 Little Falls              17:57.6  9:02 
   65   8/8     416 Abby Daniels              8 Sartell-St.Stephen        17:58.2  9:03 
   66  15/15    722 Heidi Whipple             8 Bemidji                   18:05.2  9:06 
   67  29/30     48 Sophia Wiseman            6 Alexandria                19:23.4  9:46 
   68   4/4     351 Hannah Olson              7 Little Falls              20:13.4 10:11 
   69   1/1     330 Catherine Steinbach       9 Hillcrest                 21:17.3 10:43 
   70  30/30     38 Jasemine Ritter           6 Alexandria                25:10.7 12:40