St. Olaf High School Showcase -
Northfield, MN
9/16/2011

race logo










					   
   ---------------------------------------------------------------------------
                            St Olaf High School Showcase
                          St Olaf College - Northfield, MN
                                 September 16, 2011
   ---------------------------------------------------------------------------
   
                              Girls 4km - Team Scores
                                        
   
  1.   101  East Ridge                          (  15:43  1:18:34   0:41)
==================================================
  1      4  Bailey Ness SO                      15:17     5     29  Elizabeth Maatta JR                 15:58
  2     15  Brenley Goertzen FR                 15:35     6   ( 33) Abbey Beissler SO                   16:01
  3     25  Emily Betz FR                       15:47     7   ( 41) Megan Schiferl 7T                   16:12
  4     28  Taylor Jackson JR                   15:57
   
  2.   177  Waseca                              (  16:01  1:20:04   1:30)
==================================================
  1      6  Sally O'Brien FR                    15:25     5     78  Loral I Barrie JR                   16:55
  2     10  Sadie Klug SO                       15:29     6   ( 81) Allison Breck 8T                    16:57
  3     26  Morgan Larson SR                    15:48     7   ( 85) Andee Erickson SO                   16:59
  4     57  McKenzie Burke JR                   16:27
   
  3.   183  Desc                                (  16:04  1:20:17   1:27)
==================================================
  1      3  Ahna Buntrock JR                    15:15     5     65  Madison Nelson 8T                   16:42
  2     23  Emmy Buntrock 8T                    15:44     6   ( 66) Chelsey Kruger SR                   16:43
  3     30  Nikayla Ratz JR                     15:58     7   ( 79) Jessica Leighton SR                 16:56
  4     62  Lexi Hasleiet SO                    16:38
   
  4.   189  Woodbury                            (  16:06  1:20:27   1:13)
==================================================
  1      8  Lauren Smith 8T                     15:27     5     63  Catherine Henning FR                16:40
  2     20  Darby Baranick SR                   15:41     6   (117) Caroline Joyce JR                   17:39
  3     38  Julia Voss FR                       16:09     7   (127) Ainslee Neu JR                      17:54
  4     60  Divya Melachuri FR                  16:30
   
  5.   202  White Bear Lake                     (  16:09  1:20:45   1:22)
==================================================
  1      5  Allison Ternes SO                   15:24     5     68  Siri Brochman FR                    16:46
  2     27  Bethany Kozak SO                    15:54     6   ( 73) Ari Adams JR                        16:51
  3     44  Sammy Prouty FR                     16:14     7   ( 84) Sophie Perron SO                    16:58
  4     58  Nellie Yonker SR                    16:27
   
  6.   207  Coon Rapids                         (  16:11  1:20:55   1:08)
==================================================
  1     12  Paige D'Heilly JR                   15:32     5     64  Hannah Davis FR                     16:40
  2     39  Sam Dills JR                        16:10     6   ( 80) Susan Porter FR                     16:57
  3     45  Stefani Weimholt JR                 16:16     7   ( 93) Kaitlyn Benson FR                   17:08
  4     47  Anna Nelson JR                      16:17
   
  7.   209  The Blake School                    (  16:04  1:20:20   2:13)
==================================================
  1      1  Clare Flanagan SO                   14:53     5     91  Hudson Van Slooten SR               17:06
  2     24  Jordan Chancellor 9T                15:47     6   ( 94) Emily Longley SR                    17:09
  3     37  Carolyn Nye 9T                      16:07     7   ( 96) Alison McManus SR                   17:11
  4     56  Aliya Feroe JR                      16:27
   
  8.   225  Park Center                         (  16:12  1:20:58   1:53)
==================================================
  1     11  Kate Simonet JR                     15:30     5    109  Amanda Leone SR                     17:23
  2     18  Kylee Beaver 8T                     15:39     6   (138) Ababa Morke JR                      18:09
  3     35  Ann Simonet 7T                      16:02     7   (140) Danni Lundstrom SR                  18:09
  4     52  Emily Ach 8T                        16:24
   
  9.   267  Minnehaha Academy                   (  16:25  1:22:01   1:49)
==================================================
  1     21  Nicole Nipper JR                    15:43     5    114  Nicolina Cecere SO                  17:32
  2     40  Ellie Snow SR                       16:12     6   (116) Elizabeth Chun FR                   17:37
  3     42  Casey Haffield JR                   16:14     7   (157) Adelae Gerten FR                    18:48
  4     50  Katherine Lubar JR                  16:20
   
 10.   280  Minneapolis Southwest               (  16:27  1:22:11   1:35)
==================================================
  1      9  Robin Fassett-Carman JR             15:28     5     90  Maria Pfister SO                    17:03
  2     53  Kara Maloney SR                     16:24     6   (105) Haley King JR                       17:18
  3     59  Anna Ryden SO                       16:29     7   (121) Cecelia Metzdorff JR                17:48
  4     69  Daisy Richmond FR                   16:47
   
 11.   281  Centennial                          (  16:27  1:22:12   1:26)
==================================================
  1     13  Megan Kienholz JR                   15:32     5     83  Emily Danzl 8T                      16:58
  2     48  Lexie Kretschmer SR                 16:19     6   (108) Makenzie Hart FR                    17:22
  3     55  Clara Sweeney JR                    16:26     7   (131) Becca Stremcha JR                   18:00
  4     82  Emily Namyst SO                     16:57
   
 12.   282  Northfield                          (  16:28  1:22:18   1:27)
==================================================
  1     14  Kaia Bierman SO                     15:33     5     88  Annika Peterson FR                  17:00
  2     36  Maria Olson JR                      16:05     6   ( 99) Annie Desutter SR                   17:13
  3     70  Marissa Thornton 7T                 16:48     7   (102) Sara Ludewig JR                     17:16
  4     74  Hannah Sayner SR                    16:52
   
 13.   392  Luverne                             (  16:52  1:24:16   2:49)
==================================================
  1     16  Madison Schandelmeier 7T            15:35     5    146  Shelbie Nath 7T                     18:24
  2     17  Makayla Hohn SO                     15:37     6   (156) Zayna Hustoft 7T                    18:45
  3    106  Madi Oye 8T                         17:20     7   (170) Bergin Flom 7T                      19:49
  4    107  Mariah Aukes 7T                     17:20
   
 14.   399  Perham                              (  16:56  1:24:37   1:44)
==================================================
  1     31  Cassie Beseman SR                   15:59     5    118  Kellyn Barney JR                    17:43
  2     77  Racole Karels SO                    16:55     6   (130) Tanya Berns JR                      18:00
  3     86  Brynnan Covington 7T                17:00     7   (143) Ciarrin Covington JR                18:16
  4     87  Mary Riestenberg SO                 17:00
   
 15.   426  Minneapolis South                   (  17:02  1:25:06   2:39)
==================================================
  1      7  Sally Donovan SR                    15:26     5    137  Laura Turner SO                     18:05
  2     43  Jenna Birkeli SR                    16:14     6   (141) Casey Johnson SR                    18:12
  3    103  Shira Breen SO                      17:16     7   (147) Sylvia Eisenbeis SO                 18:24
  4    136  Mary Thomas JR                      18:05
   
 16.   452  Canby                               (  17:06  1:25:29   1:49)
==================================================
  1     32  Leah Jessen SO                      16:00     5    122  Morgan Merritt SO                   17:49
  2     89  Ashley Grengs 8T                    17:01     6   (126) Amanda Grengs JR                    17:53
  3     97  Erin Kamrath JR                     17:11     7   (142) Natalie Dinius 7T                   18:15
  4    112  Sydney Sisk 7T                      17:28
   
 17.   457  Chatfield                           (  17:13  1:26:02   2:56)
==================================================
  1     19  Kayla Woltz JR                      15:39     5    153  Sarah Costello SR                   18:35
  2     34  Karen Gomez 9T                      16:02     6   (169) Mary Simpson JR                     19:40
  3    123  Haley Woltz 8T                      17:50     7   (173) Elizabeth Walsh 8T                  20:33
  4    128  Hannah Friedrich 8T                 17:56
   
 18.   473  St. Anthony Village                 (  17:11  1:25:55   1:30)
==================================================
  1     49  Allie Picard SR                     16:20     5    124  Monica Bueltel JR                   17:50
  2     92  Riley McGinnity 7T                  17:06     6   (125) Mary Picard SO                      17:52
  3     98  Melissa Marsh SO                    17:12     7   (139) Bridget Gustafson JR                18:09
  4    110  Elena Forsline 8T                   17:27
   
 19.   479  Hill-Murray                         (  17:17  1:26:21   3:18)
==================================================
  1      2  Anna Maurer SO                      15:12     5    150  Rachel Ogren SO                     18:30
  2     67  Johnna Patterson 8T                 16:43     6   (151) Lexie Adamsky FR                    18:31
  3    111  Jackie Patterson JR                 17:27     7   (165) Anna Schwartz SR                    19:17
  4    149  Ashley Ayers SR                     18:29
   
 20.   519  Belle Plaine                        (  17:25  1:27:03   2:34)
==================================================
  1     22  Janessa Meuleners FR                15:44     5    144  Grace Miner SO                      18:18
  2    100  Emilyn Siemon FR                    17:14     6   (148) Cheyane Westin FR                   18:26
  3    120  Kelly Morrison JR                   17:44     7   (152) Ally Fink 8T                        18:32
  4    133  Kiley Hallgren JR                   18:03
   
 21.   532  Faribault                           (  17:30  1:27:29   1:13)
==================================================
  1     72  Alyssa Cowan SO                     16:51     5    135  Alanna Roach JR                     18:04
  2     76  Lisa Meyer JR                       16:54     6   (163) Serena Tatge SO                     19:06
  3    115  Julia Beckmann SO                   17:37     7   (168) Caitlin Juvland FR                  19:33
  4    134  Maddie Drentlaw 8T                  18:03
   
 22.   532  Redwood Valley                      (  17:34  1:27:49   2:39)
==================================================
  1     46  Mary Fixsen 9T                      16:16     5    160  Megan Riley JR                      18:55
  2     75  Nicole Bunting 8T                   16:53     6   (164) Kendra Goblisch SO                  19:10
  3    119  Tessa Heiling JR                    17:44     7   (172) Emily Rigge JR                      20:32
  4    132  Stacy Liebl JR                      18:01
   
 23.   559  Duluth Denfeld                      (  17:40  1:28:19   2:30)
==================================================
  1     51  D Hanka FR                          16:22     5    158  Emily Pohl 8T                       18:52
  2     95  Jessica Kero SO                     17:09     6   (167) Elizabeth Berg FR                   19:23
  3    101  Allison Cox SO                      17:15     7   (174) Carolyn Laughlin JR                 23:01
  4    154  Jenna Putkammer SO                  18:41
   
 24.   562  Champlin Park                       (  17:36  1:27:58   1:34)
==================================================
  1     71  Maria Trescony SR                   16:50     5    145  Megan Johnson SO                    18:24
  2    104  McKinley Moore SR                   17:17     6   (159) Alex Goldsberry 9T                  18:53
  3    113  Lexi Alexander SO                   17:30     7   (161) Shannon Wald SO                     19:01
  4    129  Katherine Novak 9T                  17:57
   
 25.   598  St. Louis Park                      (  18:02  1:30:07   2:56)
==================================================
  1     54  Grace Williams 8T                   16:25     5    166  Jenna Frank SO                      19:21
  2     61  Marcie James 7T                     16:30     6   (171) Siedah Eberhardt JR                 19:54
  3    155  Jenna Behnken SO                    18:45     7   (175) Maddie Peterson JR                  23:05
  4    162  Allisa Newman JR                    19:06






Girls 4km - Individual Results

                    
 Place TmPl Name                    Grade Team                                Time  Pace  
 ===== ==== ======================= ===== =================================== ===== ===== 
     1    1 Clare Flanagan             SO The Blake School                    14:53  6:00 
     2    2 Anna Maurer                SO Hill-Murray                         15:12  6:07 
     3    3 Ahna Buntrock              JR Desc                                15:15  6:09 
     4    4 Bailey Ness                SO East Ridge                          15:17  6:09 
     5    5 Allison Ternes             SO White Bear Lake                     15:24  6:12 
     6    6 Sally O'Brien              FR Waseca                              15:25  6:13 
     7    7 Sally Donovan              SR Minneapolis South                   15:26  6:13 
     8    8 Lauren Smith               8T Woodbury                            15:27  6:13 
     9    9 Robin Fassett-Carman       JR Minneapolis Southwest               15:28  6:14 
    10   10 Sadie Klug                 SO Waseca                              15:29  6:14 
    11   11 Kate Simonet               JR Park Center                         15:30  6:14 
    12   12 Paige D'Heilly             JR Coon Rapids                         15:32  6:15 
    13   13 Megan Kienholz             JR Centennial                          15:32  6:15 
    14   14 Kaia Bierman               SO Northfield                          15:33  6:16 
    15   15 Brenley Goertzen           FR East Ridge                          15:35  6:16 
    16   16 Madison Schandelmeier      7T Luverne                             15:35  6:16 
    17   17 Makayla Hohn               SO Luverne                             15:37  6:17 
    18   18 Kylee Beaver               8T Park Center                         15:39  6:18 
    19   19 Kayla Woltz                JR Chatfield                           15:39  6:18 
    20   20 Darby Baranick             SR Woodbury                            15:41  6:19 
    21   21 Nicole Nipper              JR Minnehaha Academy                   15:43  6:20 
    22   22 Janessa Meuleners          FR Belle Plaine                        15:44  6:20 
    23   23 Emmy Buntrock              8T Desc                                15:44  6:20 
    24   24 Jordan Chancellor          9T The Blake School                    15:47  6:21 
    25   25 Emily Betz                 FR East Ridge                          15:47  6:21 
    26   26 Morgan Larson              SR Waseca                              15:48  6:22 
    27   27 Bethany Kozak              SO White Bear Lake                     15:54  6:24 
    28   28 Taylor Jackson             JR East Ridge                          15:57  6:25 
    29   29 Elizabeth Maatta           JR East Ridge                          15:58  6:26 
    30   30 Nikayla Ratz               JR Desc                                15:58  6:26 
    31   31 Cassie Beseman             SR Perham                              15:59  6:26 
    32   32 Leah Jessen                SO Canby                               16:00  6:27 
    33   33 Abbey Beissler             SO East Ridge                          16:01  6:27 
    34   34 Karen Gomez                9T Chatfield                           16:02  6:27 
    35   35 Ann Simonet                7T Park Center                         16:02  6:27 
    36   36 Maria Olson                JR Northfield                          16:05  6:28 
    37   37 Carolyn Nye                9T The Blake School                    16:07  6:29 
    38   38 Julia Voss                 FR Woodbury                            16:09  6:30 
    39   39 Sam Dills                  JR Coon Rapids                         16:10  6:31 
    40   40 Ellie Snow                 SR Minnehaha Academy                   16:12  6:31 
    41   41 Megan Schiferl             7T East Ridge                          16:12  6:31 
    42   42 Casey Haffield             JR Minnehaha Academy                   16:14  6:32 
    43   43 Jenna Birkeli              SR Minneapolis South                   16:14  6:32 
    44   44 Sammy Prouty               FR White Bear Lake                     16:14  6:32 
    45   45 Stefani Weimholt           JR Coon Rapids                         16:16  6:33 
    46   46 Mary Fixsen                9T Redwood Valley                      16:16  6:33 
    47   47 Anna Nelson                JR Coon Rapids                         16:17  6:33 
    48   48 Lexie Kretschmer           SR Centennial                          16:19  6:34 
    49   49 Allie Picard               SR St. Anthony Village                 16:20  6:34 
    50   50 Katherine Lubar            JR Minnehaha Academy                   16:20  6:35 
    51   51 D Hanka                    FR Duluth Denfeld                      16:22  6:35 
    52   52 Emily Ach                  8T Park Center                         16:24  6:36 
    53   53 Kara Maloney               SR Minneapolis Southwest               16:24  6:36 
    54   54 Grace Williams             8T St. Louis Park                      16:25  6:36 
    55   55 Clara Sweeney              JR Centennial                          16:26  6:37 
    56   56 Aliya Feroe                JR The Blake School                    16:27  6:37 
    57   57 McKenzie Burke             JR Waseca                              16:27  6:37 
    58   58 Nellie Yonker              SR White Bear Lake                     16:27  6:38 
    59   59 Anna Ryden                 SO Minneapolis Southwest               16:29  6:38 
    60   60 Divya Melachuri            FR Woodbury                            16:30  6:39 
    61   61 Marcie James               7T St. Louis Park                      16:30  6:39 
    62   62 Lexi Hasleiet              SO Desc                                16:38  6:42 
    63   63 Catherine Henning          FR Woodbury                            16:40  6:42 
    64   64 Hannah Davis               FR Coon Rapids                         16:40  6:43 
    65   65 Madison Nelson             8T Desc                                16:42  6:43 
    66   66 Chelsey Kruger             SR Desc                                16:43  6:44 
    67   67 Johnna Patterson           8T Hill-Murray                         16:43  6:44 
    68   68 Siri Brochman              FR White Bear Lake                     16:46  6:45 
    69   69 Daisy Richmond             FR Minneapolis Southwest               16:47  6:45 
    70   70 Marissa Thornton           7T Northfield                          16:48  6:46 
    71   71 Maria Trescony             SR Champlin Park                       16:50  6:46 
    72   72 Alyssa Cowan               SO Faribault                           16:51  6:47 
    73   73 Ari Adams                  JR White Bear Lake                     16:51  6:47 
    74   74 Hannah Sayner              SR Northfield                          16:52  6:48 
    75   75 Nicole Bunting             8T Redwood Valley                      16:53  6:48 
    76   76 Lisa Meyer                 JR Faribault                           16:54  6:48 
    77   77 Racole Karels              SO Perham                              16:55  6:49 
    78   78 Loral I Barrie             JR Waseca                              16:55  6:49 
    79   79 Jessica Leighton           SR Desc                                16:56  6:49 
    80   80 Susan Porter               FR Coon Rapids                         16:57  6:49 
    81   81 Allison Breck              8T Waseca                              16:57  6:49 
    82   82 Emily Namyst               SO Centennial                          16:57  6:50 
    83   83 Emily Danzl                8T Centennial                          16:58  6:50 
    84   84 Sophie Perron              SO White Bear Lake                     16:58  6:50 
    85   85 Andee Erickson             SO Waseca                              16:59  6:50 
    86      Therese Besser             JR East Ridge                          16:59  6:50 
    87   86 Brynnan Covington          7T Perham                              17:00  6:51 
    88   87 Mary Riestenberg           SO Perham                              17:00  6:51 
    89   88 Annika Peterson            FR Northfield                          17:00  6:51 
    90   89 Ashley Grengs              8T Canby                               17:01  6:51 
    91      Laura Handke               SO White Bear Lake                     17:02  6:52 
    92   90 Maria Pfister              SO Minneapolis Southwest               17:03  6:52 
    93   91 Hudson Van Slooten         SR The Blake School                    17:06  6:53 
    94   92 Riley McGinnity            7T St. Anthony Village                 17:06  6:53 
    95   93 Kaitlyn Benson             FR Coon Rapids                         17:08  6:54 
    96   94 Emily Longley              SR The Blake School                    17:09  6:54 
    97   95 Jessica Kero               SO Duluth Denfeld                      17:09  6:54 
    98   96 Alison McManus             SR The Blake School                    17:11  6:55 
    99   97 Erin Kamrath               JR Canby                               17:11  6:55 
   100   98 Melissa Marsh              SO St. Anthony Village                 17:12  6:55 
   101      Jenna Baker                SO White Bear Lake                     17:13  6:56 
   102   99 Annie Desutter             SR Northfield                          17:13  6:56 
   103  100 Emilyn Siemon              FR Belle Plaine                        17:14  6:56 
   104      Alex Lovaas                SO The Blake School                    17:14  6:56 
   105  101 Allison Cox                SO Duluth Denfeld                      17:15  6:57 
   106  102 Sara Ludewig               JR Northfield                          17:16  6:57 
   107  103 Shira Breen                SO Minneapolis South                   17:16  6:57 
   108      Katie Kiecker              SO Coon Rapids                         17:16  6:57 
   109  104 McKinley Moore             SR Champlin Park                       17:17  6:58 
   110      Meredith Thomez            SO Waseca                              17:17  6:58 
   111  105 Haley King                 JR Minneapolis Southwest               17:18  6:58 
   112      Zoe Webb                   JR Northfield                          17:19  6:58 
   113  106 Madi Oye                   8T Luverne                             17:20  6:59 
   114  107 Mariah Aukes               7T Luverne                             17:20  6:59 
   115      Kourtney Kulseth           7T Waseca                              17:21  6:59 
   116  108 Makenzie Hart              FR Centennial                          17:22  7:00 
   117  109 Amanda Leone               SR Park Center                         17:23  7:00 
   118  110 Elena Forsline             8T St. Anthony Village                 17:27  7:01 
   119  111 Jackie Patterson           JR Hill-Murray                         17:27  7:02 
   120  112 Sydney Sisk                7T Canby                               17:28  7:02 
   121  113 Lexi Alexander             SO Champlin Park                       17:30  7:03 
   122      Sadie Herbst               7T Waseca                              17:31  7:03 
   123      Allyssa Hyde               SO Coon Rapids                         17:31  7:03 
   124      Ellyn Sheehy               SR Northfield                          17:32  7:03 
   125      Amanda Anderson            SO Coon Rapids                         17:32  7:03 
   126  114 Nicolina Cecere            SO Minnehaha Academy                   17:32  7:03 
   127      Lindsey Johnson            FR Coon Rapids                         17:35  7:05 
   128      Katie Letourneau           SR White Bear Lake                     17:36  7:05 
   129  115 Julia Beckmann             SO Faribault                           17:37  7:05 
   130  116 Elizabeth Chun             FR Minnehaha Academy                   17:37  7:06 
   131      Alex Hansen                SO Northfield                          17:38  7:06 
   132      Jerlie Jensen              JR Coon Rapids                         17:38  7:06 
   133  117 Caroline Joyce             JR Woodbury                            17:39  7:06 
   134      Taylor Rumpca              8T East Ridge                          17:40  7:07 
   135      Ali Knauss                 SO Coon Rapids                         17:40  7:07 
   136      Erin Kenney                SO East Ridge                          17:42  7:08 
   137      Elise Weimholt             FR Coon Rapids                         17:42  7:08 
   138      Sydney Dills               FR Coon Rapids                         17:42  7:08 
   139  118 Kellyn Barney              JR Perham                              17:43  7:08 
   140  119 Tessa Heiling              JR Redwood Valley                      17:44  7:08 
   141  120 Kelly Morrison             JR Belle Plaine                        17:44  7:09 
   142      Jessie Lepel               SR East Ridge                          17:46  7:09 
   143  121 Cecelia Metzdorff          JR Minneapolis Southwest               17:48  7:10 
   144  122 Morgan Merritt             SO Canby                               17:49  7:10 
   145  123 Haley Woltz                8T Chatfield                           17:50  7:11 
   146  124 Monica Bueltel             JR St. Anthony Village                 17:50  7:11 
   147  125 Mary Picard                SO St. Anthony Village                 17:52  7:11 
   148      Olivia Hummel              8T East Ridge                          17:52  7:11 
   149      Sam Benson                 SO Coon Rapids                         17:52  7:12 
   150  126 Amanda Grengs              JR Canby                               17:53  7:12 
   151      Sydney Thomson             FR Coon Rapids                         17:53  7:12 
   152      Anika Henschel             JR Coon Rapids                         17:53  7:12 
   153  127 Ainslee Neu                JR Woodbury                            17:54  7:13 
   154      Shayla Huffman             SO Coon Rapids                         17:55  7:13 
   155  128 Hannah Friedrich           8T Chatfield                           17:56  7:13 
   156  129 Katherine Novak            9T Champlin Park                       17:57  7:14 
   157  130 Tanya Berns                JR Perham                              18:00  7:15 
   158  131 Becca Stremcha             JR Centennial                          18:00  7:15 
   159  132 Stacy Liebl                JR Redwood Valley                      18:01  7:15 
   160      Alexus Baumgartner         FR Woodbury                            18:01  7:15 
   161  133 Kiley Hallgren             JR Belle Plaine                        18:03  7:16 
   162  134 Maddie Drentlaw            8T Faribault                           18:03  7:16 
   163  135 Alanna Roach               JR Faribault                           18:04  7:16 
   164  136 Mary Thomas                JR Minneapolis South                   18:05  7:17 
   165  137 Laura Turner               SO Minneapolis South                   18:05  7:17 
   166      Madeline Collins           JR Woodbury                            18:07  7:18 
   167      Anna Betz                  8T East Ridge                          18:08  7:18 
   168      Caitlyn Hayford            JR Waseca                              18:09  7:18 
   169      Miranda Glynn              8T Desc                                18:09  7:18 
   170  138 Ababa Morke                JR Park Center                         18:09  7:18 
   171  139 Bridget Gustafson          JR St. Anthony Village                 18:09  7:18 
   172  140 Danni Lundstrom            SR Park Center                         18:09  7:19 
   173      Hanna Wallmow              JR Coon Rapids                         18:10  7:19 
   174      Kaitlin Morgan             8T Desc                                18:12  7:20 
   175  141 Casey Johnson              SR Minneapolis South                   18:12  7:20 
   176  142 Natalie Dinius             7T Canby                               18:15  7:21 
   177      Meghan Travis              FR Canby                               18:15  7:21 
   178  143 Ciarrin Covington          JR Perham                              18:16  7:21 
   179      Ellie Tupper               SO East Ridge                          18:16  7:21 
   180      Katlyn Woitas              SO Coon Rapids                         18:18  7:22 
   181  144 Grace Miner                SO Belle Plaine                        18:18  7:22 
   182      Megan Dierberger           FR East Ridge                          18:19  7:23 
   183      Claire Bedore              8T St. Anthony Village                 18:19  7:23 
   184      Abby Sell                  SR White Bear Lake                     18:22  7:23 
   185      Allie Stalboerger          FR Coon Rapids                         18:22  7:24 
   186      Sam Womeldorf              SR Northfield                          18:23  7:24 
   187      Emily Petersen             SO St. Anthony Village                 18:23  7:24 
   188  145 Megan Johnson              SO Champlin Park                       18:24  7:24 
   189  146 Shelbie Nath               7T Luverne                             18:24  7:24 
   190  147 Sylvia Eisenbeis           SO Minneapolis South                   18:24  7:25 
   191      Haily Citrowske            SO Canby                               18:25  7:25 
   192      Emily Tobkin               JR Perham                              18:25  7:25 
   193  148 Cheyane Westin             FR Belle Plaine                        18:26  7:25 
   194      Anna Truong                JR Coon Rapids                         18:26  7:25 
   195      Karla Brady                8T East Ridge                          18:26  7:25 
   196      Jolene Rotich              JR Park Center                         18:28  7:26 
   197      Emma Sweere                SO Perham                              18:28  7:26 
   198  149 Ashley Ayers               SR Hill-Murray                         18:29  7:26 
   199      Emily Purdham              SO White Bear Lake                     18:29  7:27 
   200      Katherine Underwood        SO Centennial                          18:29  7:27 
   201      Ellie Kirkpatrick          JR Minneapolis Southwest               18:30  7:27 
   202  150 Rachel Ogren               SO Hill-Murray                         18:30  7:27 
   203  151 Lexie Adamsky              FR Hill-Murray                         18:31  7:27 
   204  152 Ally Fink                  8T Belle Plaine                        18:32  7:28 
   205      Nicole Christianson        SR Coon Rapids                         18:35  7:29 
   206  153 Sarah Costello             SR Chatfield                           18:35  7:29 
   207      Megan Pederson             SO Centennial                          18:36  7:29 
   208      Etta Harkness-Bartholdi    SO Minneapolis South                   18:36  7:29 
   209      Natalie Krosschell         SO St. Anthony Village                 18:37  7:30 
   210      Margaret Graham            SO The Blake School                    18:37  7:30 
   211      Emily Gustafson            SR St. Anthony Village                 18:38  7:30 
   212      Hannah Renneke             FR Centennial                          18:38  7:30 
   213      Alecia Janzen              FR Centennial                          18:40  7:31 
   214      Valeriya Kolyadenko        SO Woodbury                            18:40  7:31 
   215  154 Jenna Putkammer            SO Duluth Denfeld                      18:41  7:31 
   216      Lydia Cloak                8T Northfield                          18:41  7:31 
   217      Elaina Townley             FR White Bear Lake                     18:44  7:33 
   218  155 Jenna Behnken              SO St. Louis Park                      18:45  7:33 
   219  156 Zayna Hustoft              7T Luverne                             18:45  7:33 
   220      Lizzy Klaesges             SR St. Anthony Village                 18:45  7:33 
   221      Jorja Thompson             SO Northfield                          18:47  7:34 
   222      Ariel O'Neill              SR The Blake School                    18:47  7:34 
   223      Bethany Chaplin            SO White Bear Lake                     18:48  7:34 
   224  157 Adelae Gerten              FR Minnehaha Academy                   18:48  7:34 
   225      Grace Berckes              JR Canby                               18:49  7:34 
   226      Danika Schroeder           8T Belle Plaine                        18:49  7:34 
   227      Olivia Nelson              FR Perham                              18:49  7:34 
   228      Bri Ziegler                FR Centennial                          18:49  7:35 
   229      Alison Robichaud           FR Centennial                          18:50  7:35 
   230      Becca Dysthe               SR White Bear Lake                     18:50  7:35 
   231      Kayla Reiter               JR White Bear Lake                     18:51  7:35 
   232      Caitie Stefani             SO Park Center                         18:51  7:35 
   233      Erika Storvick             SR Woodbury                            18:52  7:36 
   234  158 Emily Pohl                 8T Duluth Denfeld                      18:52  7:36 
   235  159 Alex Goldsberry            9T Champlin Park                       18:53  7:36 
   236      Katie Esbolt               FR White Bear Lake                     18:53  7:36 
   237      Alissa Schultz             8T Belle Plaine                        18:53  7:36 
   238      Annika Myers               SO Minneapolis South                   18:55  7:37 
   239  160 Megan Riley                JR Redwood Valley                      18:55  7:37 
   240      Tayva Young                SR Desc                                18:56  7:37 
   241      Tatianna Thurik            JR Minnehaha Academy                   18:57  7:38 
   242      Maria Lorenson             SO Perham                              19:00  7:39 
   243  161 Shannon Wald               SO Champlin Park                       19:01  7:39 
   244      Melinda Novak              JR Coon Rapids                         19:03  7:40 
   245  162 Allisa Newman              JR St. Louis Park                      19:06  7:41 
   246  163 Serena Tatge               SO Faribault                           19:06  7:41 
   247      Rebekah Ehlert             SO Park Center                         19:09  7:42 
   248      Grace Morris               FR Northfield                          19:09  7:43 
   249      Jane Ludwig                8T Northfield                          19:09  7:43 
   250      Frannie Eggan              FR White Bear Lake                     19:10  7:43 
   251  164 Kendra Goblisch            SO Redwood Valley                      19:10  7:43 
   252      Hannah Rorvick             SO Champlin Park                       19:12  7:44 
   253      Nicole Benert              JR White Bear Lake                     19:14  7:44 
   254      Abby Cafferty              JR Centennial                          19:14  7:44 
   255      Gabby Crumley              FR East Ridge                          19:14  7:45 
   256      Lesley Lance               SR Woodbury                            19:15  7:45 
   257  165 Anna Schwartz              SR Hill-Murray                         19:17  7:46 
   258      Kenzie Lundstrom           FR Park Center                         19:18  7:46 
   259      Daniella Del Toro          7T East Ridge                          19:18  7:46 
   260      Sarah Moechnig             SO East Ridge                          19:20  7:47 
   261      Brianna Ruth               SO Park Center                         19:20  7:47 
   262  166 Jenna Frank                SO St. Louis Park                      19:21  7:48 
   263      Hannah Smith               SO St. Anthony Village                 19:22  7:48 
   264      Vanda Nieme                SO Minnehaha Academy                   19:22  7:48 
   265      Megan Przybilla            SO Coon Rapids                         19:23  7:48 
   266  167 Elizabeth Berg             FR Duluth Denfeld                      19:23  7:48 
   267      Mira Swearer               SR Northfield                          19:23  7:48 
   268      Rita Hammer                FR Minnehaha Academy                   19:25  7:49 
   269      Emma Sayner                SO Northfield                          19:25  7:49 
   270      Cindy Finnvick             FR Park Center                         19:27  7:50 
   271      Megan Kratzke              SO White Bear Lake                     19:27  7:50 
   272      Nicole Brennen             SR White Bear Lake                     19:28  7:50 
   273      McKayla Siemon             JR Belle Plaine                        19:28  7:50 
   274      Grace Arel                 8T Park Center                         19:29  7:51 
   275      Jennifer Halvorson         SO Woodbury                            19:30  7:51 
   276      Brianna Ruth               8T Park Center                         19:31  7:51 
   277      Keari Harris               SR Waseca                              19:32  7:52 
   278      Laura Kunz                 SO Waseca                              19:32  7:52 
   279      Claire Fink                FR Northfield                          19:33  7:52 
   280  168 Caitlin Juvland            FR Faribault                           19:33  7:52 
   281      Keshia Ngo                 SO Woodbury                            19:33  7:52 
   282      Elizabeth Jacobsen         SR St. Anthony Village                 19:35  7:53 
   283      Abby Beaver                7T Park Center                         19:35  7:53 
   284      Eleana Gjerde              SO White Bear Lake                     19:36  7:54 
   285      Rachel Odmark              JR White Bear Lake                     19:38  7:54 
   286      Lauren Allin               SO Northfield                          19:38  7:54 
   287      McKenzie Kaupa             7T Waseca                              19:39  7:54 
   288  169 Mary Simpson               JR Chatfield                           19:40  7:55 
   289      Neary Men                  JR Coon Rapids                         19:41  7:56 
   290      Kezlie Pollmann            SO Park Center                         19:43  7:56 
   291      Amber Grothem              SR Canby                               19:43  7:56 
   292      Mara Trudgeon              FR White Bear Lake                     19:44  7:57 
   293      Ana Barth                  FR White Bear Lake                     19:45  7:57 
   294      Heather Burt               FR Coon Rapids                         19:45  7:57 
   295      Katie Riggenberg           SO Champlin Park                       19:46  7:57 
   296      Emily Smith                8T Belle Plaine                        19:46  7:57 
   297      Maddi Williams             SO Coon Rapids                         19:47  7:58 
   298      Ashley Holman              SR Champlin Park                       19:48  7:58 
   299      Alexis Studler             FR White Bear Lake                     19:48  7:58 
   300      Michelle Weber             SR Champlin Park                       19:49  7:59 
   301  170 Bergin Flom                7T Luverne                             19:49  7:59 
   302      Katie Boden                JR Coon Rapids                         19:51  7:59 
   303      Maggie Milless             SO Coon Rapids                         19:51  7:59 
   304  171 Siedah Eberhardt           JR St. Louis Park                      19:54  8:01 
   305      Erin Mathews               SR St. Anthony Village                 19:55  8:01 
   306      Theresa Lindblad           JR Minneapolis South                   19:58  8:02 
   307      Claire Hintz               SR Woodbury                            19:59  8:03 
   308      Sara Docken                SR Northfield                          19:59  8:03 
   309      Greta Regan                SR Minneapolis South                   19:59  8:03 
   310      Sara Henry                 8T St. Anthony Village                 20:00  8:03 
   311      Megan Regnier              SR Canby                               20:01  8:03 
   312      Olivia Terrell             SO Waseca                              20:01  8:03 
   313      Annie Atkins               SO Champlin Park                       20:01  8:04 
   314      Molly McVey                FR East Ridge                          20:01  8:04 
   315      Emilie Baartman            JR Luverne                             20:02  8:04 
   316      Becky Hanscom              JR Faribault                           20:02  8:04 
   317      Avery Swearer              SO Northfield                          20:04  8:05 
   318      Catherine Dustrude         FR Minnehaha Academy                   20:04  8:05 
   319      Laura Sevcik               SO White Bear Lake                     20:05  8:05 
   320      Julia Lewis                FR East Ridge                          20:09  8:07 
   321      Lauren Erie                SR Coon Rapids                         20:12  8:08 
   322      Samijo Vanderostyne        SR Canby                               20:13  8:08 
   323      Sara Kleba                 JR Coon Rapids                         20:13  8:08 
   324      Morgan Crowser             SO Canby                               20:14  8:09 
   325      Lily Grothe                JR Minnehaha Academy                   20:15  8:09 
   326      Catherine Dang             SO Park Center                         20:15  8:09 
   327      Bryce Schmidt              SO Belle Plaine                        20:15  8:09 
   328      Abby Pederson              FR Centennial                          20:16  8:10 
   329      Karen Riemer               JR Minnehaha Academy                   20:17  8:10 
   330      Maddy Watchmaker           SO The Blake School                    20:18  8:11 
   331      Breanne McDermand          SO Belle Plaine                        20:19  8:11 
   332      Naomi Schroeter            SO Minneapolis South                   20:19  8:11 
   333      Caitlyn Perry              9T Champlin Park                       20:20  8:11 
   334      Taryn Sharbono             8T Woodbury                            20:22  8:12 
   335      Mariah Walsh               JR Belle Plaine                        20:24  8:13 
   336      Josey Kockelman-Radtke     JR Luverne                             20:24  8:13 
   337      Tori Johnson               JR The Blake School                    20:25  8:13 
   338      Etta Delong                7T Waseca                              20:26  8:13 
   339      Rachel Baarson             SR Champlin Park                       20:26  8:14 
   340      Annika Bergum              9T St. Anthony Village                 20:27  8:14 
   341      Maddie Brennan             SO Northfield                          20:28  8:14 
   342      Megan Morehouse            FR Coon Rapids                         20:30  8:15 
   343      Greta Hummel               8T Northfield                          20:31  8:16 
   344  172 Emily Rigge                JR Redwood Valley                      20:32  8:16 
   345  173 Elizabeth Walsh            8T Chatfield                           20:33  8:16 
   346      Rachael Ernst              SO Park Center                         20:34  8:17 
   347      Erica Edstrom              8T Park Center                         20:35  8:17 
   348      Emily Beedle               SR Woodbury                            20:36  8:18 
   349      Anushka Lall               JR St. Anthony Village                 20:37  8:18 
   350      Erin Morrison              SR Belle Plaine                        20:38  8:18 
   351      Courtney Fogarty           FR Belle Plaine                        20:38  8:18 
   352      Nancy Rutoh                8T Park Center                         20:42  8:20 
   353      Salina Opsal               8T Faribault                           20:44  8:21 
   354      Alexis Bakalakos           FR Canby                               20:45  8:21 
   355      Christina Truong           JR Coon Rapids                         20:49  8:23 
   356      Samantha Strand            SO Waseca                              20:50  8:23 
   357      Blaire Eckman              8T St. Anthony Village                 20:57  8:26 
   358      Katie Bull                 SR Northfield                          20:59  8:27 
   359      Linnea Graham              JR Minnehaha Academy                   21:00  8:27 
   360      Sarah Nicosia              JR White Bear Lake                     21:01  8:28 
   361      Hailey Witt                7T Belle Plaine                        21:02  8:28 
   362      Jona Bakke                 FR Minnehaha Academy                   21:04  8:29 
   363      Merissa Wellman            JR Chatfield                           21:06  8:30 
   364      Kendra Smith               SR Champlin Park                       21:08  8:30 
   365      Sonrisa Gaulden            FR Minneapolis South                   21:09  8:31 
   366      Greta Henry                9T St. Anthony Village                 21:10  8:31 
   367      Carley Larson              7T Waseca                              21:10  8:31 
   368      Kaylen Weidert             SR Canby                               21:12  8:32 
   369      Dorothy Otieno             JR Park Center                         21:13  8:33 
   370      Maria Dolezal              SR Hill-Murray                         21:14  8:33 
   371      Erin Gustafson             9T St. Anthony Village                 21:14  8:33 
   372      Rachel Warren              JR Minnehaha Academy                   21:21  8:36 
   373      Claire Cheasick            FR East Ridge                          21:28  8:38 
   374      Sofia Rabaey               SO Canby                               21:35  8:41 
   375      Grace Foley                JR Northfield                          21:35  8:41 
   376      Andrea Sunderman           SO East Ridge                          21:38  8:43 
   377      Suzie Bexell               JR Minnehaha Academy                   21:48  8:47 
   378      Somer Soli                 JR Champlin Park                       21:49  8:47 
   379      Josie Fritsch              JR Minneapolis Southwest               21:54  8:49 
   380      Alison Shannon             SR St. Anthony Village                 21:54  8:49 
   381      Elizabeth Huninghake       JR St. Anthony Village                 21:56  8:50 
   382      Anna Schmitz               JR Champlin Park                       22:01  8:52 
   383      Annie Lindahl              SO St. Anthony Village                 22:02  8:52 
   384      Desirae Griggs             JR Minnehaha Academy                   22:03  8:53 
   385      Alisa Vogler               SR Woodbury                            22:09  8:55 
   386      Abby Dimke                 FR Centennial                          22:12  8:56 
   387      Janessa Read               SO Redwood Valley                      22:16  8:58 
   388      Anna-Claire Neu            JR Woodbury                            22:18  8:59 
   389      Jada Teta                  7T Belle Plaine                        22:26  9:02 
   390      Madeline McGary            SR Minneapolis South                   22:30  9:03 
   391      Nikita Orndorff            JR Northfield                          22:30  9:03 
   392      Kathryn Fay                SR Woodbury                            22:32  9:04 
   393      Morgan Maris               JR Waseca                              22:34  9:05 
   394      Tori Schroeder             SO Belle Plaine                        22:36  9:06 
   395  174 Carolyn Laughlin           JR Duluth Denfeld                      23:01  9:16 
   396  175 Maddie Peterson            JR St. Louis Park                      23:05  9:17 
   397      Emily Krautkramer          7T Belle Plaine                        23:16  9:22 
   398      Katherine Mendenhall       FR Centennial                          23:21  9:24 
   399      Courtney Siegfried         JR Redwood Valley                      23:30  9:27 
   400      Corey Krautkramer          SO Belle Plaine                        23:35  9:30 
   401      Gabby Ockluy               JR Champlin Park                       23:48  9:35 
   402      Elizabeth Magnusson        SO Waseca                              25:23 10:13 
   403      Amy Bachman                9T St. Louis Park                      25:26 10:14 
   404      Erika Linstaedt            SR Faribault                           26:25 10:38