Frozen 5K -
Spicer, MN
1/21/2017

race logo










                           WINTERFEST FROZEN 5K
                            Zorbaz - Spicer, MN
                             January 21, 2017
                                    5K

=======================================================================================
OVERALL RESULTS
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/8     465 Zachary Schendel         38 M   Minneapolis        MN   18:06  5:50 
    2   1/7     376 Chris Strand             29 M   Willmar            MN   18:43  6:02 
    3   2/8     386 Carl Wallin              38 M   Glenwood           MN   19:26  6:16 
    4   3/8     397 Mike Sondrol             37 M   Sunburg            MN   20:22  6:34 
    5   1/8     383 Kevin Vanheuveln         54 M   Kerkhoven          MN   20:39  6:39 
    6   2/8     406 Jim Watt                 50 M   Long Lake          MN   20:52  6:43 
    7   1/6     357 Dean Madsen              47 M   New London         MN   20:54  6:44 
    8   1/4     314 Tony Bromenshenkel       42 M   Cold Spring        MN   21:02  6:47 
    9   1/5     381 Anne Taylor              26 F   Mapleton           ND   21:06  6:48 
   10   3/8     385 John Vornholt            50 M   New London         MN   21:13  6:50 
   11   1/4     403 Roxanne Lorenz           36 F   Benson             MN   21:37  6:58 
   12   1/9     362 Tracy Ost                46 F   Willmar            MN   21:43  7:00 
   13   1/5     361 Tom Ost                  57 M   Willmar            MN   21:43  7:00 
   14   1/3     365 Sean Pickle              12 M   St. Cloud          MN   21:53  7:03 
   15   2/4     348 James Johnson            44 M   Willmar            MN   22:45  7:20 
   16   1/4     407 Allen Saunders           61 M   Benson             MN   22:57  7:24 
   17   2/5     390 Ron Guetter              56 M   Willmar            MN   23:21  7:31 
   18   1/3     339 Haylee Hastad            23 F   Willmar            MN   23:26  7:33 
   19   1/13    396 Jason Nelson             34 M   Spicer             MN   23:35  7:36 
   20   3/5     371 Drew Ryder               55 M   Willmar            MN   23:42  7:38 
   21   1/2     375 Logan Smith              23 M   Melrose            MN   23:46  7:39 
   22   4/8     363 Steve Otto               38 M   Kerkhoven          MN   23:53  7:42 
   23   2/13    343 Matthew Inman            34 M   Faribault          MN   23:54  7:42 
   24   2/3     395 Grant Hubabrd            13 M   Spicer             MN   24:02  7:45 
   25   3/13    405 Dickson Centellas        30 M   Willmar            MN   24:03  7:45 
   26   2/5     359 Whitney Nelson           27 F   Sacred Heart       MN   24:18  7:50 
   27   4/13    464 Jonathan Mikkelson       31 M   Willmar            MN   24:22  7:51 
   28   1/8     368 Jen Rauk                 43 F   Northfield         MN   24:29  7:53 
   29   5/8     334 Jason Halvorson          36 M   Redwood Falls      MN   24:35  7:55 
   30   4/8     637 Jose Acost               52 M   Clara City         MN   24:38  7:56 
   31   5/13    303 Bijesh Amatya            31 M   St Cloud           MN   24:40  7:57 
   32   2/6     373 Scott Schindele          46 M   Willmar            MN   24:43  7:58 
   33   2/4     353 Bob Kovell               64 M   Saint Cloud        MN   24:44  7:58 
   34   5/8     327 Loren Finlayson          51 M   Sauk Rapids        MN   24:53  8:01 
   35   1/5     333 Edward Haag              66 M   Marshall           MN   25:01  8:04 
   36   6/8     319 Jason Collins            36 M   Willmar            MN   25:03  8:04 
   37   3/5     635 Hannah Hannig            29 F   Spicer             MN   25:04  8:04 
   38   2/9     411 Dawn Lagergren           45 F   Litchfield         MN   25:05  8:05 
   39   1/3     341 Chris Haukos             51 F   St. Cloud          MN   25:20  8:10 
   40   2/5     413 Forrest Peterson         68 M   Willmar            MN   25:39  8:16 
   41   2/7     316 Jheyson Centellas        28 M   Willmar            MN   25:45  8:18 
   42   3/4     633 Leon Duchene             40 M   Spicer             MN   25:59  8:22 
   43   1/4     412 Nora Logergren           15 F   Litchfield         MN   26:21  8:29 
   44   2/8     304 Laura Beier              40 F   Willmar            MN   26:26  8:31 
   45   3/3     323 Isaac Eichhorst          12 M   Willmar            MN   26:33  8:33 
   46   6/13    332 Ryan Grothem             31 M   Willmar            MN   26:37  8:34 
   47   1/2     399 Tayler Harrier           14 F   New London         MN   26:44  8:37 
   48   2/4     402 Madeline Bisek           15 F   New London         MN   26:44  8:37 
   49   1/1     391 Robin Johnson            61 F   Saint Cloud        MN   26:56  8:40 
   50   3/7     408 Nicholas Wise            27 M   Willmar            MN   26:57  8:41 
   51   3/9     350 Tracey Kalkbrenner       49 F   Atwater            MN   27:00  8:42 
   52   2/2     374 Jasmine Singsank         13 F   Willmar            MN   27:06  8:44 
   53   7/13    318 Justin Christensen       34 M   Kimball            MN   27:10  8:45 
   54   8/13    312 Andrew Bromenshenkel     32 M   Regal              MN   27:17  8:47 
   55   7/8     409 Mike Hjelle              36 M   Willmar            MN   27:21  8:48 
   56   4/4     306 Andrew Benson            40 M   Belgrade           MN   27:50  8:58 
   57   9/13    321 Darin Ditterich          30 M   Olivia             MN   27:59  9:01 
   58   1/6     328 Linda Fixsen             59 F   Spicer             MN   28:03  9:02 
   59   8/8     364 Derek Peterson           38 M   Hutchinson         MN   28:09  9:04 
   60   4/9     331 Lisa Gregersen Adamso    49 F   Willmar            MN   28:16  9:06 
   61   3/6     636 Paul Oswood              48 M   Willmar            MN   28:21  9:08 
   62   5/9     309 Marilyn Bolin            49 F   Marshall           MN   28:26  9:09 
   63   4/6     634 Todd Arenholz            45 M   Willmar            MN   28:37  9:13 
   64   2/6     377 Mary Swenson             55 F   Canby              MN   28:40  9:14 
   65   1/8     380 Lynn Taunton             33 F   Belgrade           MN   28:59  9:20 
   66  10/13    326 Justin Euerle            32 M   Annandale          MN   29:07  9:23 
   67   4/7     369 Daniel Rothwell          25 M   Willmar            MN   29:13  9:25 
   68   2/8     400 Mandy Heinen             33 F   Spicer             MN   29:22  9:28 
   69  11/13    401 Mike Heinen              33 M   Spicer             MN   29:23  9:28 
   70   2/4     324 Rachel Eichhorst         36 F   Willmar            MN   29:24  9:28 
   71   3/4     367 Chris Randleman          60 M   Spicer             MN   29:32  9:31 
   72  12/13    329 Jon Fults                34 M   St Cloud           MN   29:32  9:31 
   73   1/1     305 Mallory Beier             8 F   Willmar            MN   29:34  9:31 
   74  13/13    356 Jeremiah Lamphere        33 M   Edina              MN   29:38  9:32 
   75   4/5     355 Shalomie Lamphere        29 F   Edina              MN   29:38  9:33 
   76   3/5     360 John O'Neill             65 M   Bird Island        MN   29:42  9:34 
   77   6/8     394 Dan Hubbard              50 M   Spicer             MN   29:58  9:39 
   78   3/8     404 Lisa Kampelien           42 F   Willmar            MN   30:11  9:43 
   79   4/5     315 Thomas Burkman           65 M   Winsted            MN   30:31  9:50 
   80   4/8     351 Sarah Kavanagh           42 F   Willmar            MN   30:40  9:53 
   81   3/6     392 Mila Hilde               55 F   Ghent              MN   30:58  9:58 
   82   4/4     325 Steve Erickson           63 M   Spicer             MN   31:21 10:06 
   83   7/8     462 Thomas Schutt            54 M   Willmar            MN   31:23 10:07 
   84   2/3     463 Michelle Schutt          53 F   Kerkhoven          MN   31:24 10:07 
   85   3/8     310 Nicole Bradford          33 F   New London         MN   31:28 10:08 
   86   4/8     317 Amber Chevalier          30 F   Paynesville        MN   31:35 10:10 
   87   5/8     307 Angie Berktold           31 F   Englewood          CO   31:35 10:10 
   88   6/8     313 Holli Bromenshenkel      32 F   Regal              MN   31:37 10:11 
   89   3/4     384 Jeni Virkus              35 F   Dawson             MN   32:07 10:20 
   90   7/8     320 Celeste Dieken           31 F   Clara City         MN   32:12 10:22 
   91   6/9     625 Laura Bromenshenkel      47 F   Sauk Centre        MN   32:51 10:35 
   92   5/7     302 Matthew Alstad           26 M   Sartell            MN   33:04 10:39 
   93   7/9     322 Lisa Doom                47 F   Granite Falls      MN   33:07 10:40 
   94   6/7     340 Brenden Haukos           28 M   St. Cloud          MN   33:13 10:42 
   95   2/3     638 Megan Bergesen           24 F   Spicer             MN   34:04 10:58 
   96   8/9     352 Christine Kelley         48 F   Litchfield         MN   34:09 11:00 
   97   3/3     378 Tia Swoyer               22 F   Willmar            MN   34:35 11:08 
   98   5/8     344 Amy Isaacson             42 F   Willmar            MN   34:56 11:15 
   99   5/5     301 Roger Ahrenholz          65 M   Prinsburg          MN   36:56 11:54 
  100   3/4     346 Maddie Jarveis           17 F   Prinsburg          MN   37:02 11:55 
  101   5/6     308 Jeff Berndt              45 M   Litchfield         MN   37:15 12:00 
  102   6/8     311 Amy Jo Bromenshenkel     41 F   Cold Spring        MN   37:15 12:00 
  103   9/9     354 Deborah Krueger          49 F   Svea               MN   37:32 12:05 
  104   1/1     393 Kenneth Newberg          73 M   Blomkest           MN   37:32 12:05 
  105   2/2     337 Mathew Hansen            20 M   Willmar            MN   39:02 12:34 
  106   5/5     370 Melissa Rothwell         28 F   Willmar            MN   39:02 12:34 
  107   4/5     398 Curt Mackendanz          58 M   Spicer             MN   39:03 12:34 
  108   6/6     623 Russ Lesswall            47 M   Olivia             MN   39:04 12:35 
  109   4/6     347 Colleen Johnson          57 F   St.Cloud           MN   39:57 12:52 
  110   5/6     366 Cheryl Randleman         59 F   Spicer             MN   41:13 13:16 
  111   7/8     336 Lisa Hansen              44 F   Swanville          MN   41:49 13:28 
  112   8/8     338 Steve Hansen             51 M   Swanville          MN   41:49 13:28 
  113   8/8     335 Jessica Halvorson        33 F   Atwater            MN   41:59 13:31 
  114   6/6     382 Staci Tegels Nelson      56 F   Willmar            MN   42:33 13:42 
  115   4/4     410 Alexa Martinez           17 F   Pennock            MN   44:02 14:11 
  116   8/8     624 Tonya Wittman            42 F   Willmar            MN   44:53 14:27 
  117   7/7     342 Eric Hedy                28 M   Willmar            MN   46:08 14:51 
  118   4/4     389 Christy Zens             35 F   Willmar            MN   46:08 14:51 
  119   1/1     388 Mary Zack                73 F   Little Falls       MN   46:24 14:56 
  120   5/5     639 Steve Bergesen           56 M   Spicer             MN   50:48 16:21 
  121   3/3     349 Margueritte Johnson      52 F   Richmond           MN   50:51 16:22 

=======================================================================================
MALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Zachary Schendel         38 M   Minneapolis        MN   18:06 
    2 Chris Strand             29 M   Willmar            MN   18:43 
    3 Carl Wallin              38 M   Glenwood           MN   19:26 
    4 Mike Sondrol             37 M   Sunburg            MN   20:22 
    5 Kevin Vanheuveln         54 M   Kerkhoven          MN   20:39 
    6 Jim Watt                 50 M   Long Lake          MN   20:52 
    7 Dean Madsen              47 M   New London         MN   20:54 
    8 Tony Bromenshenkel       42 M   Cold Spring        MN   21:02 
    9 John Vornholt            50 M   New London         MN   21:13 
   10 Tom Ost                  57 M   Willmar            MN   21:43 
   11 Sean Pickle              12 M   St. Cloud          MN   21:53 
   12 James Johnson            44 M   Willmar            MN   22:45 
   13 Allen Saunders           61 M   Benson             MN   22:57 
   14 Ron Guetter              56 M   Willmar            MN   23:21 
   15 Jason Nelson             34 M   Spicer             MN   23:35 
   16 Drew Ryder               55 M   Willmar            MN   23:42 
   17 Logan Smith              23 M   Melrose            MN   23:46 
   18 Steve Otto               38 M   Kerkhoven          MN   23:53 
   19 Matthew Inman            34 M   Faribault          MN   23:54 
   20 Grant Hubabrd            13 M   Spicer             MN   24:02 
   21 Dickson Centellas        30 M   Willmar            MN   24:03 
   22 Jonathan Mikkelson       31 M   Willmar            MN   24:22 
   23 Jason Halvorson          36 M   Redwood Falls      MN   24:35 
   24 Jose Acost               52 M   Clara City         MN   24:38 
   25 Bijesh Amatya            31 M   St Cloud           MN   24:40 
   26 Scott Schindele          46 M   Willmar            MN   24:43 
   27 Bob Kovell               64 M   Saint Cloud        MN   24:44 
   28 Loren Finlayson          51 M   Sauk Rapids        MN   24:53 
   29 Edward Haag              66 M   Marshall           MN   25:01 
   30 Jason Collins            36 M   Willmar            MN   25:03 
   31 Forrest Peterson         68 M   Willmar            MN   25:39 
   32 Jheyson Centellas        28 M   Willmar            MN   25:45 
   33 Leon Duchene             40 M   Spicer             MN   25:59 
   34 Isaac Eichhorst          12 M   Willmar            MN   26:33 
   35 Ryan Grothem             31 M   Willmar            MN   26:37 
   36 Nicholas Wise            27 M   Willmar            MN   26:57 
   37 Justin Christensen       34 M   Kimball            MN   27:10 
   38 Andrew Bromenshenkel     32 M   Regal              MN   27:17 
   39 Mike Hjelle              36 M   Willmar            MN   27:21 
   40 Andrew Benson            40 M   Belgrade           MN   27:50 
   41 Darin Ditterich          30 M   Olivia             MN   27:59 
   42 Derek Peterson           38 M   Hutchinson         MN   28:09 
   43 Paul Oswood              48 M   Willmar            MN   28:21 
   44 Todd Arenholz            45 M   Willmar            MN   28:37 
   45 Justin Euerle            32 M   Annandale          MN   29:07 
   46 Daniel Rothwell          25 M   Willmar            MN   29:13 
   47 Mike Heinen              33 M   Spicer             MN   29:23 
   48 Chris Randleman          60 M   Spicer             MN   29:32 
   49 Jon Fults                34 M   St Cloud           MN   29:32 
   50 Jeremiah Lamphere        33 M   Edina              MN   29:38 
   51 John O'Neill             65 M   Bird Island        MN   29:42 
   52 Dan Hubbard              50 M   Spicer             MN   29:58 
   53 Thomas Burkman           65 M   Winsted            MN   30:31 
   54 Steve Erickson           63 M   Spicer             MN   31:21 
   55 Thomas Schutt            54 M   Willmar            MN   31:23 
   56 Matthew Alstad           26 M   Sartell            MN   33:04 
   57 Brenden Haukos           28 M   St. Cloud          MN   33:13 
   58 Roger Ahrenholz          65 M   Prinsburg          MN   36:56 
   59 Jeff Berndt              45 M   Litchfield         MN   37:15 
   60 Kenneth Newberg          73 M   Blomkest           MN   37:32 
   61 Mathew Hansen            20 M   Willmar            MN   39:02 
   62 Curt Mackendanz          58 M   Spicer             MN   39:03 
   63 Russ Lesswall            47 M   Olivia             MN   39:04 
   64 Steve Hansen             51 M   Swanville          MN   41:49 
   65 Eric Hedy                28 M   Willmar            MN   46:08 
   66 Steve Bergesen           56 M   Spicer             MN   50:48 

=======================================================================================
FEMALE 5K RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Anne Taylor              26 F   Mapleton           ND   21:06 
    2 Roxanne Lorenz           36 F   Benson             MN   21:37 
    3 Tracy Ost                46 F   Willmar            MN   21:43 
    4 Haylee Hastad            23 F   Willmar            MN   23:26 
    5 Whitney Nelson           27 F   Sacred Heart       MN   24:18 
    6 Jen Rauk                 43 F   Northfield         MN   24:29 
    7 Hannah Hannig            29 F   Spicer             MN   25:04 
    8 Dawn Lagergren           45 F   Litchfield         MN   25:05 
    9 Chris Haukos             51 F   St. Cloud          MN   25:20 
   10 Nora Logergren           15 F   Litchfield         MN   26:21 
   11 Laura Beier              40 F   Willmar            MN   26:26 
   12 Tayler Harrier           14 F   New London         MN   26:44 
   13 Madeline Bisek           15 F   New London         MN   26:44 
   14 Robin Johnson            61 F   Saint Cloud        MN   26:56 
   15 Tracey Kalkbrenner       49 F   Atwater            MN   27:00 
   16 Jasmine Singsank         13 F   Willmar            MN   27:06 
   17 Linda Fixsen             59 F   Spicer             MN   28:03 
   18 Lisa Gregersen Adamso    49 F   Willmar            MN   28:16 
   19 Marilyn Bolin            49 F   Marshall           MN   28:26 
   20 Mary Swenson             55 F   Canby              MN   28:40 
   21 Lynn Taunton             33 F   Belgrade           MN   28:59 
   22 Mandy Heinen             33 F   Spicer             MN   29:22 
   23 Rachel Eichhorst         36 F   Willmar            MN   29:24 
   24 Mallory Beier             8 F   Willmar            MN   29:34 
   25 Shalomie Lamphere        29 F   Edina              MN   29:38 
   26 Lisa Kampelien           42 F   Willmar            MN   30:11 
   27 Sarah Kavanagh           42 F   Willmar            MN   30:40 
   28 Mila Hilde               55 F   Ghent              MN   30:58 
   29 Michelle Schutt          53 F   Kerkhoven          MN   31:24 
   30 Nicole Bradford          33 F   New London         MN   31:28 
   31 Amber Chevalier          30 F   Paynesville        MN   31:35 
   32 Angie Berktold           31 F   Englewood          CO   31:35 
   33 Holli Bromenshenkel      32 F   Regal              MN   31:37 
   34 Jeni Virkus              35 F   Dawson             MN   32:07 
   35 Celeste Dieken           31 F   Clara City         MN   32:12 
   36 Laura Bromenshenkel      47 F   Sauk Centre        MN   32:51 
   37 Lisa Doom                47 F   Granite Falls      MN   33:07 
   38 Megan Bergesen           24 F   Spicer             MN   34:04 
   39 Christine Kelley         48 F   Litchfield         MN   34:09 
   40 Tia Swoyer               22 F   Willmar            MN   34:35 
   41 Amy Isaacson             42 F   Willmar            MN   34:56 
   42 Maddie Jarveis           17 F   Prinsburg          MN   37:02 
   43 Amy Jo Bromenshenkel     41 F   Cold Spring        MN   37:15 
   44 Deborah Krueger          49 F   Svea               MN   37:32 
   45 Melissa Rothwell         28 F   Willmar            MN   39:02 
   46 Colleen Johnson          57 F   St.Cloud           MN   39:57 
   47 Cheryl Randleman         59 F   Spicer             MN   41:13 
   48 Lisa Hansen              44 F   Swanville          MN   41:49 
   49 Jessica Halvorson        33 F   Atwater            MN   41:59 
   50 Staci Tegels Nelson      56 F   Willmar            MN   42:33 
   51 Alexa Martinez           17 F   Pennock            MN   44:02 
   52 Tonya Wittman            42 F   Willmar            MN   44:53 
   53 Christy Zens             35 F   Willmar            MN   46:08 
   54 Mary Zack                73 F   Little Falls       MN   46:24 
   55 Margueritte Johnson      52 F   Richmond           MN   50:51 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================
    1 Mallory Beier             8 F   Willmar            MN   29:34 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Sean Pickle              12 M   St. Cloud          MN   21:53 
    2 Grant Hubabrd            13 M   Spicer             MN   24:02 
    3 Isaac Eichhorst          12 M   Willmar            MN   26:33 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Tayler Harrier           14 F   New London         MN   26:44 
    2 Jasmine Singsank         13 F   Willmar            MN   27:06 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Nora Logergren           15 F   Litchfield         MN   26:21 
    2 Madeline Bisek           15 F   New London         MN   26:44 
    3 Maddie Jarveis           17 F   Prinsburg          MN   37:02 
    4 Alexa Martinez           17 F   Pennock            MN   44:02 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Logan Smith              23 M   Melrose            MN   23:46 
    2 Mathew Hansen            20 M   Willmar            MN   39:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Haylee Hastad            23 F   Willmar            MN   23:26 
    2 Megan Bergesen           24 F   Spicer             MN   34:04 
    3 Tia Swoyer               22 F   Willmar            MN   34:35 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Chris Strand             29 M   Willmar            MN   18:43 
    2 Jheyson Centellas        28 M   Willmar            MN   25:45 
    3 Nicholas Wise            27 M   Willmar            MN   26:57 
    4 Daniel Rothwell          25 M   Willmar            MN   29:13 
    5 Matthew Alstad           26 M   Sartell            MN   33:04 
    6 Brenden Haukos           28 M   St. Cloud          MN   33:13 
    7 Eric Hedy                28 M   Willmar            MN   46:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Anne Taylor              26 F   Mapleton           ND   21:06 
    2 Whitney Nelson           27 F   Sacred Heart       MN   24:18 
    3 Hannah Hannig            29 F   Spicer             MN   25:04 
    4 Shalomie Lamphere        29 F   Edina              MN   29:38 
    5 Melissa Rothwell         28 F   Willmar            MN   39:02 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Jason Nelson             34 M   Spicer             MN   23:35 
    2 Matthew Inman            34 M   Faribault          MN   23:54 
    3 Dickson Centellas        30 M   Willmar            MN   24:03 
    4 Jonathan Mikkelson       31 M   Willmar            MN   24:22 
    5 Bijesh Amatya            31 M   St Cloud           MN   24:40 
    6 Ryan Grothem             31 M   Willmar            MN   26:37 
    7 Justin Christensen       34 M   Kimball            MN   27:10 
    8 Andrew Bromenshenkel     32 M   Regal              MN   27:17 
    9 Darin Ditterich          30 M   Olivia             MN   27:59 
   10 Justin Euerle            32 M   Annandale          MN   29:07 
   11 Mike Heinen              33 M   Spicer             MN   29:23 
   12 Jon Fults                34 M   St Cloud           MN   29:32 
   13 Jeremiah Lamphere        33 M   Edina              MN   29:38 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Lynn Taunton             33 F   Belgrade           MN   28:59 
    2 Mandy Heinen             33 F   Spicer             MN   29:22 
    3 Nicole Bradford          33 F   New London         MN   31:28 
    4 Amber Chevalier          30 F   Paynesville        MN   31:35 
    5 Angie Berktold           31 F   Englewood          CO   31:35 
    6 Holli Bromenshenkel      32 F   Regal              MN   31:37 
    7 Celeste Dieken           31 F   Clara City         MN   32:12 
    8 Jessica Halvorson        33 F   Atwater            MN   41:59 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Zachary Schendel         38 M   Minneapolis        MN   18:06 
    2 Carl Wallin              38 M   Glenwood           MN   19:26 
    3 Mike Sondrol             37 M   Sunburg            MN   20:22 
    4 Steve Otto               38 M   Kerkhoven          MN   23:53 
    5 Jason Halvorson          36 M   Redwood Falls      MN   24:35 
    6 Jason Collins            36 M   Willmar            MN   25:03 
    7 Mike Hjelle              36 M   Willmar            MN   27:21 
    8 Derek Peterson           38 M   Hutchinson         MN   28:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Roxanne Lorenz           36 F   Benson             MN   21:37 
    2 Rachel Eichhorst         36 F   Willmar            MN   29:24 
    3 Jeni Virkus              35 F   Dawson             MN   32:07 
    4 Christy Zens             35 F   Willmar            MN   46:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Tony Bromenshenkel       42 M   Cold Spring        MN   21:02 
    2 James Johnson            44 M   Willmar            MN   22:45 
    3 Leon Duchene             40 M   Spicer             MN   25:59 
    4 Andrew Benson            40 M   Belgrade           MN   27:50 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Jen Rauk                 43 F   Northfield         MN   24:29 
    2 Laura Beier              40 F   Willmar            MN   26:26 
    3 Lisa Kampelien           42 F   Willmar            MN   30:11 
    4 Sarah Kavanagh           42 F   Willmar            MN   30:40 
    5 Amy Isaacson             42 F   Willmar            MN   34:56 
    6 Amy Jo Bromenshenkel     41 F   Cold Spring        MN   37:15 
    7 Lisa Hansen              44 F   Swanville          MN   41:49 
    8 Tonya Wittman            42 F   Willmar            MN   44:53 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Dean Madsen              47 M   New London         MN   20:54 
    2 Scott Schindele          46 M   Willmar            MN   24:43 
    3 Paul Oswood              48 M   Willmar            MN   28:21 
    4 Todd Arenholz            45 M   Willmar            MN   28:37 
    5 Jeff Berndt              45 M   Litchfield         MN   37:15 
    6 Russ Lesswall            47 M   Olivia             MN   39:04 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Tracy Ost                46 F   Willmar            MN   21:43 
    2 Dawn Lagergren           45 F   Litchfield         MN   25:05 
    3 Tracey Kalkbrenner       49 F   Atwater            MN   27:00 
    4 Lisa Gregersen Adamso    49 F   Willmar            MN   28:16 
    5 Marilyn Bolin            49 F   Marshall           MN   28:26 
    6 Laura Bromenshenkel      47 F   Sauk Centre        MN   32:51 
    7 Lisa Doom                47 F   Granite Falls      MN   33:07 
    8 Christine Kelley         48 F   Litchfield         MN   34:09 
    9 Deborah Krueger          49 F   Svea               MN   37:32 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Kevin Vanheuveln         54 M   Kerkhoven          MN   20:39 
    2 Jim Watt                 50 M   Long Lake          MN   20:52 
    3 John Vornholt            50 M   New London         MN   21:13 
    4 Jose Acost               52 M   Clara City         MN   24:38 
    5 Loren Finlayson          51 M   Sauk Rapids        MN   24:53 
    6 Dan Hubbard              50 M   Spicer             MN   29:58 
    7 Thomas Schutt            54 M   Willmar            MN   31:23 
    8 Steve Hansen             51 M   Swanville          MN   41:49 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Chris Haukos             51 F   St. Cloud          MN   25:20 
    2 Michelle Schutt          53 F   Kerkhoven          MN   31:24 
    3 Margueritte Johnson      52 F   Richmond           MN   50:51 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Tom Ost                  57 M   Willmar            MN   21:43 
    2 Ron Guetter              56 M   Willmar            MN   23:21 
    3 Drew Ryder               55 M   Willmar            MN   23:42 
    4 Curt Mackendanz          58 M   Spicer             MN   39:03 
    5 Steve Bergesen           56 M   Spicer             MN   50:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Linda Fixsen             59 F   Spicer             MN   28:03 
    2 Mary Swenson             55 F   Canby              MN   28:40 
    3 Mila Hilde               55 F   Ghent              MN   30:58 
    4 Colleen Johnson          57 F   St.Cloud           MN   39:57 
    5 Cheryl Randleman         59 F   Spicer             MN   41:13 
    6 Staci Tegels Nelson      56 F   Willmar            MN   42:33 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Allen Saunders           61 M   Benson             MN   22:57 
    2 Bob Kovell               64 M   Saint Cloud        MN   24:44 
    3 Chris Randleman          60 M   Spicer             MN   29:32 
    4 Steve Erickson           63 M   Spicer             MN   31:21 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Robin Johnson            61 F   Saint Cloud        MN   26:56 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Edward Haag              66 M   Marshall           MN   25:01 
    2 Forrest Peterson         68 M   Willmar            MN   25:39 
    3 John O'Neill             65 M   Bird Island        MN   29:42 
    4 Thomas Burkman           65 M   Winsted            MN   30:31 
    5 Roger Ahrenholz          65 M   Prinsburg          MN   36:56 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Kenneth Newberg          73 M   Blomkest           MN   37:32 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Mary Zack                73 F   Little Falls       MN   46:24 

Total Registered:                       130
Total Number of Finishers:              121
Number of Male   Finishers:              66
Number of Female Finishers:              55
Did not finish race or did not start:     9