Everyone's A Winner / The Best Dressed Chicken -
Kingston, JA
4/30/2017

race logo










          EVERYONE'S A WINNER / THE BEST DRESSED CHICKEN 5K & 9K
                               Hope Gardens
                          Sunday, April 30, 2017

                    ********** 9K RUN AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3350 Janetta Robinson    F  42 PACERS RUNNING CLU 00:43:29 
    2  3521 Jozanne Harris      F  36 JAMDAMMERS         00:44:09 
    3  3407 Tricia McCatty      F  29                    00:44:35 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3452 Ryon Chambers       M  37 ADVANCED INTEGRATE 00:33:30 
    2  3343 Jermaine Palmer     M  33 NORTHCOAST ROAD RA 00:35:52 
    3  3358 Yasuyuki Koyano     M  46 PACERS RUNNING CLU 00:36:14 


        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                  ********** MALE Ages 11 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3342 Delvin Mowbray      M  17 MS. JENNY'S KIDS          00:45:28 
    2  3341 Delvan Mowbray      M  17 MS. JENNY'S KIDS          00:45:46 
    3  3454 Justin Williams     M  19 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:49:21 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3407 Tricia McCatty      F  29                           00:44:24 
    2  3457 Shackeina Clarke    F  24 DOUBLE MARCHERS           00:51:41 
    3  3303 Valencia White      F  28                           00:52:59 

                  ********** MALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3495 Allay Ashman        M  28 UCT STEPPAS               00:39:13 
    2  3344 Bastien Cavlar      M  27 OLD CROCS RUGBY CLUB      00:41:27 
    3  3338 Jean-Paul Howell    M  25 MINISTRY OF JUSTICE       00:42:07 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3521 Jozanne Harris      F  36 JAMDAMMERS                00:44:09 
    2  3404 Mayumi Iwao         F  36                           00:46:32 
    3  3403 Danielle Holden     F  33                           00:47:40 

                  ********** MALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3452 Ryon Chambers       M  37 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:33:21 
    2  3343 Jermaine Palmer     M  33 NORTHCOAST ROAD RACERZ &  00:35:43 
    3  3365 Ludlow Hnery        M  30 RUN WID IT                00:38:44 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3350 Janetta Robinson    F  42 PACERS RUNNING CLUB       00:43:17 
    2  3346 Tanya Allgrove      F  46 PACERS RUNNING CLUB       00:44:32 
    3  3494 Shawn Ashman        F  40 UCT STEPPAS               00:47:28 

                  ********** MALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3358 Yasuyuki Koyano     M  46 PACERS RUNNING CLUB       00:36:01 
    2  3362 Rohan Dawkins       M  45 RUN WID IT                00:39:23 
    3  3336 Peter Gayle         M  48 LYMERS                    00:40:00 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3300 Sonia Gayle         F  51                           00:50:35 
    2  3474 Audrey Smith        F  55 MAD ANDRU BOOT CAMP       00:54:26 
    3  3291 Marlene Weston      F  53 HI-LYTE ROAD RACE TEAM    00:56:17 

                  ********** MALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3520 Oral Anderson       M  55 INSTITUTE OF HIGHER LEARN 00:37:53 
    2  3554 Patrick Lee         M  51 PACERS RUNNING CLUB       00:38:06 
    3  3434 Leslie Jones        M  59                           00:42:18 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3399 Sandra Goodison     F  70                           00:54:51 
    2  3335 Dell Wong           F  64 LYMERS                    00:57:40 
    3  3406 Kyoko MacHida       F  64                           00:58:05 

                  ********** MALE Ages 60 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3525 David Rowe          M  64 LYMERS                    00:40:57 
    2  3321 Lenox Russell       M  64 EARLY RISERS              00:46:51 
    3  3366 Denzil Lewis        M  68 RUN WID IT                00:47:06 


----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM CHAMPIONSHIP - 8K_RUN
----------------------------------------------------------------------------

  1. 3:26:11 PACERS RUNNING CLUB           (  41:15)
========================================
  1    36:01   3358 Yasuyuki Koyano     M 46 PACERS RUNNING CLUB            
  2    38:06   3554 Patrick Lee         M 51 PACERS RUNNING CLUB            
  3    43:17   3350 Janetta Robinson    F 42 PACERS RUNNING CLUB            
  4    44:15   3360 Francis Scanlan     M 56 PACERS RUNNING CLUB            
  5    44:32   3346 Tanya Allgrove      F 46 PACERS RUNNING CLUB            

  2. 3:37:41 RUN WID IT                    (  43:33)
========================================
  1    38:44   3365 Ludlow Hnery        M 30 RUN WID IT                     
  2    39:23   3362 Rohan Dawkins       M 45 RUN WID IT                     
  3    45:49   3529 Lamar Watson        M 23 RUN WID IT                     
  4    46:39   3528 Jermaine Lee        M 29 RUN WID IT                     
  5    47:06   3366 Denzil Lewis        M 68 RUN WID IT                     

  3. 3:48:49 ADVANCED INTEGRATED SYSTEMS   (  45:46)
========================================
  1    33:21   3452 Ryon Chambers        M 37 ADVANCED INTEGRATED SYSTEMS    
  2    43:47   3456 Lancelot Williams Jr M 24 ADVANCED INTEGRATED SYSTEMS    
  3    49:21   3454 Justin Williams      M 19 ADVANCED INTEGRATED SYSTEMS    
  4    51:00   3455 Lancelot Williams    M 53 ADVANCED INTEGRATED SYSTEMS    
  5    51:20   3453 Srinivasa Chanda     M 33 ADVANCED INTEGRATED SYSTEMS