Dewey Kvidt Memorial Race -
Grand Forks, ND
6/3/2017

race logo










                                                       DEWEY KVIDT MEMORIAL RACE
                              East Grand Forks Central Middle School - East Grand Forks, MN - June 3, 2017
                                               2.99 Mile Run - 18.6 Bike - 2.99 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank RUN1  Pace  Trn1 Rank   BIKE   MPH  Trn2 Rank   RUN2   Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     161 Alan Johnson            Grand Forks        ND  38 M     1 18:56  6:20  0:47    1   48:00 23.3  0:42    2   20:02  6:42 1:28:27 
    2   2/8     162 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32 M     2 19:35  6:33  0:25    3   56:33 19.7  0:22    4   21:52  7:19 1:38:45 
    3   1/3     160 Tim Hunter              Roosevelt          MN  51 M     3 20:14  6:46  0:30    7   59:39 18.7  0:25    3   20:50  6:58 1:41:36 
    4   3/8     181 Mape Williams           Cavalier           ND  29 M     7 22:48  7:38  0:43    5   58:38 19.0  0:38    1   19:30  6:32 1:42:14 
    5   4/8     159 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M     4 20:45  6:57  0:48    8 1:00:07 18.6  0:37    5   22:01  7:22 1:44:15 
    6   1/2     152 Jorid Dagfinrud         East Grand Forks   MN  28 F     6 22:04  7:23  0:47    6   58:55 18.9  0:22    7   23:54  8:00 1:46:01 
    7   1/4     165 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  45 F    11 24:07  8:04  1:08    4   56:46 19.7  0:49   13   28:33  9:33 1:51:22 
    8   5/8     179 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19 M     5 21:14  7:06  1:05   12 1:05:46 17.0  0:58    6   22:44  7:37 1:51:46 
    9   1/2     155 Leon Essler             Wilton             ND  65 M    17 28:12  9:26  0:59    2   55:03 20.3  0:54   14   29:43  9:57 1:54:49 
   10   6/8     151 Bill Crosby             Cavalier           ND  37 M     8 22:56  7:40  1:29   11 1:05:31 17.0  0:58    8   24:39  8:15 1:55:31 
   11   2/3     180 David Kvidt             Grand Forks        ND  58 M     9 23:08  7:45  1:40   10 1:05:11 17.1  1:31    9   25:47  8:38 1:57:16 
   12   7/8     182 Bj Arellano             Grand Forks        ND  26 M    10 23:28  7:51  1:46    9 1:04:31 17.3  1:13   16   32:09 10:45 2:03:05 
   13   2/4     177 Deb Dunham              Grand Forks        ND  48 F    14 25:02  8:23  1:17   13 1:07:54 16.4  1:06   11   27:48  9:18 2:03:06 
   14   3/4     150 Laura Andreson          Grand Forks        ND  44 F    12 24:29  8:12  1:31   17 1:14:59 14.9  1:06   10   26:14  8:47 2:08:18 
   15   3/3     153 James Dickinson         Grand Forks        ND  57 M    16 27:32  9:13  1:37   14 1:10:22 15.9  1:25   12   28:14  9:27 2:09:07 
   16   1/1     157 Derick Gemar            East Grand Forks   MN  43 M    15 25:42  8:36  1:36   15 1:12:11 15.5  1:42   15   29:54 10:00 2:11:02 
   17   2/2     164 Lorne Reimer            Cavalier           ND  66 M    18 30:45 10:17  1:34   16 1:12:59 15.3  1:12   18   35:21 11:50 2:21:49 
   18   4/4     156 Marlys Fisher           Grand Forks        ND  45 F    19 33:16 11:08  1:20   19 1:19:50 14.0  2:18   19   40:59 13:43 2:37:41 
   19   2/2     158 Cynthia Guartos         Grand Forks        ND  26 F    20 36:00 12:03  1:38   18 1:15:14 14.8  1:25   20   47:20 15:50 2:41:35 
   20   8/8     154 Preston Engstrom        Grand Forks        ND  30 M    13 25:00  8:22  0:57   20 1:51:47 10.0  2:17   17   34:15 11:28 2:54:15 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & BIKER, RUNNER                      Rank Run1  Pace  Trn1 Rank   Bike  Rate  Trn2 Rank    Run2  Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  173 The Green Machine                                1 17:51  5:58  0:25    1   59:25 18.8  0:22    1   18:19  6:08 1:36:19 
            , Pete , Jonathan                                      
    2  170 Johnson/Dufault                                  3 23:47  7:58  0:30    2 1:03:23 17.6  0:31    3   27:02  9:03 1:55:12 
            , Greg Dufault , Langston Johnson                      
    3  175 "Call Us Team Ram Ro                        2 20:32  6:52  0:21    3 1:16:47 14.5  0:18    2   21:16  7:07 1:59:12 
            , Nick Post , Kyle Slivnik                             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & BIKER, RUNNER                      Rank Run1  Pace  Trn1 Rank   Bike  Rate  Trn2 Rank    Run2  Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  172 Sonia Kraft/ Kamrin Macki                        2 22:28  7:31  0:22    1 1:02:30 17.9  0:16    2   23:34  7:53 1:49:08 
            , Kamrin Macki , Sonia Kraft                           
    2  174 Between a Walk and Hard P                        1 22:12  7:26  0:24    2 1:03:19 17.6  0:23    1   23:00  7:42 1:49:16 
            , Joanne Neufeld Gaul , Rebecca Rallo Strang           
    3  168 Ladies55                                         3 28:47  9:38  0:33    3 1:05:14 17.1  0:34    3   31:27 10:32 2:06:32 
            , Jacki Berglund , Linda Keller                        
    4  167 Sister Act                                       4 33:17 11:08  0:22    4 1:12:42 15.4  0:32    4   35:26 11:51 2:22:17 
            , Marie Anderson , Lisa Gemar                          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & BIKER, RUNNER                      Rank Run1  Pace  Trn1 Rank   Bike  Rate  Trn2 Rank    Run2  Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  169 Diederich's                                 1 19:36  6:34  0:25    1   59:08 18.9  0:20    1   20:44  6:56 1:40:11 
            , Elisa Diederich , Broden Diederich                   
    2  166 Alvarado Road Warriors                           2 21:48  7:18  0:20    3 1:12:13 15.5  0:17    2   22:25  7:30 1:57:02 
            , Amy Anderson , Paul Olson                            
    3  178 The Kona Bears                                   5 32:28 10:52  0:22    2 1:03:21 17.6  0:21    5   37:17 12:29 2:13:47 
            , Jake Endres , Kim Spivack                            
    4  176 Team Moonburn                                    3 29:32  9:53  0:36    4 1:12:52 15.3  0:30    4   33:21 11:10 2:16:50 
            , Ricky Semling , Jennifer Semling                     
    5  171 Delicia & Matthew Gla                        4 29:40  9:56  0:26    5 1:26:29 12.9  0:19    3   30:58 10:22 2:27:50 
            , Matthew Glaze , Delicia Glaze                        
                                                                      Page 1

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: DUATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank RUN    Pace  Trn1 Rank   BIKE   mph  Trn2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN RUN1 TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Alan Johnson            Grand Forks        ND  38 M   18:56  6:20 
    2 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32 M   19:35  6:33 
    3 Tim Hunter              Roosevelt          MN  51 M   20:14  6:46 
    4 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M   20:45  6:57 
    5 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19 M   21:14  7:06 
    6 Jorid Dagfinrud         East Grand Forks   MN  28 F   22:04  7:23 
    7 Mape Williams           Cavalier           ND  29 M   22:48  7:38 
    8 Bill Crosby             Cavalier           ND  37 M   22:56  7:40 
    9 David Kvidt             Grand Forks        ND  58 M   23:08  7:45 
   10 Bj Arellano             Grand Forks        ND  26 M   23:28  7:51 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Alan Johnson            Grand Forks        ND  38 M   48:00 23.3 
    2 Leon Essler             Wilton             ND  65 M   55:03 20.3 
    3 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32 M   56:33 19.7 
    4 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  45 F   56:46 19.7 
    5 Mape Williams           Cavalier           ND  29 M   58:38 19.0 
    6 Jorid Dagfinrud         East Grand Forks   MN  28 F   58:55 18.9 
    7 Tim Hunter              Roosevelt          MN  51 M   59:39 18.7 
    8 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M 1:00:07 18.6 
    9 Bj Arellano             Grand Forks        ND  26 M 1:04:31 17.3 
   10 David Kvidt             Grand Forks        ND  58 M 1:05:11 17.1 

                            TOP TEN RUN2 TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mape Williams           Cavalier           ND  29 M   19:30  6:32 
    2 Alan Johnson            Grand Forks        ND  38 M   20:02  6:42 
    3 Tim Hunter              Roosevelt          MN  51 M   20:50  6:58 
    4 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32 M   21:52  7:19 
    5 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M   22:01  7:22 
    6 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19 M   22:44  7:37 
    7 Jorid Dagfinrud         East Grand Forks   MN  28 F   23:54  8:00 
    8 Bill Crosby             Cavalier           ND  37 M   24:39  8:15 
    9 David Kvidt             Grand Forks        ND  58 M   25:47  8:38 
   10 Laura Andreson          Grand Forks        ND  44 F   26:14  8:47 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  181 Mape Williams           Cavalier           ND  29    2 22:48  7:38  0:43    1   58:38 19.0  0:38    1   19:30  6:32 1:42:14 
    2  179 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19    1 21:14  7:06  1:05    4 1:05:46 17.0  0:58    2   22:44  7:37 1:51:46 
    3  180 David Kvidt             Grand Forks        ND  58    3 23:08  7:45  1:40    3 1:05:11 17.1  1:31    3   25:47  8:38 1:57:16 
    4  182 Bj Arellano             Grand Forks        ND  26    4 23:28  7:51  1:46    2 1:04:31 17.3  1:13    4   32:09 10:45 2:03:05 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  181 Mape Williams           Cavalier           ND  29    2 22:48  7:38  0:43    1   58:38 19.0  0:38    1   19:30  6:32 1:42:14 
    2  179 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19    1 21:14  7:06  1:05    3 1:05:46 17.0  0:58    2   22:44  7:37 1:51:46 
    3  182 Bj Arellano             Grand Forks        ND  26    3 23:28  7:51  1:46    2 1:04:31 17.3  1:13    3   32:09 10:45 2:03:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  180 David Kvidt             Grand Forks        ND  58    1 23:08  7:45  1:40    1 1:05:11 17.1  1:31    1   25:47  8:38 1:57:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace  Trn1 Rank    Bike Rate  Trn2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         33
Total Number of Team Finishers:           12
Total Number of Individual Finishers:     20
Number of Male   Finishers:               14
Number of Female Finishers:                6
Did not Finish Race or Did Not Start:      1