Green Lake Run -
Spicer, MN
7/2/2017

race logo










                           GREEN LAKE ROAD RACE
                                Spicer, MN
                               July 2, 2017
                                  12 MILE

=======================================================================================
OVERALL RESULTS
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/13    225 Steven Regan             27 M   Redwood Falls      MN 1:13:37  6:09 
    2   1/5     239 Samuel Friesen           22 M   Deephaven          MN 1:15:20  6:17 
    3   1/15     50 Frank Gustafson          19 M   Spicer             MN 1:16:57  6:25 
    4   2/13    144 Chris Strand             29 M   Willmar            MN 1:18:10  6:31 
    5   1/23     67 Lori Hytjan              36 F   Eden Prairie       MN 1:18:43  6:34 
    6   1/22    200 Mick Quinn               43 M   Willmar            MN 1:19:04  6:36 
    7   1/12     21 Craig Christians         56 M   Bellevue           NE 1:20:23  6:42 
    8   2/22    261 Glen Fladeboe            41 M   Minneapolis        MN 1:20:56  6:45 
    9   1/19     66 Kelsey Hytjan            34 M   Eden Prairie       MN 1:21:14  6:47 
   10   1/13    230 Marissa Carlson          20 F   Fosston            MN 1:22:24  6:52 
   11   2/15     89 Benjamin Lange           17 M   Spicer             MN 1:22:55  6:55 
   12   3/22     69 Michael Immer            41 M   St. Michael        MN 1:23:03  6:56 
   13   3/15     82 Travis Kray              19 M   Waconia            MN 1:23:30  6:58 
   14   1/14    231 Joel Dudgeon             50 M   Wabasso            MN 1:23:47  6:59 
   15   4/15     34 Breck Erickson           19 M   Willmar            MN 1:23:57  7:00 
   16   2/12    100 Kraig Lungstrom          59 M   Plymouth           MN 1:26:12  7:11 
   17   5/15    142 Gabriel Stassen          15 M   Hutchinson         MN 1:26:26  7:13 
   18   2/14    158 John Vornholt            50 M   New London         MN 1:26:44  7:14 
   19   2/23     97 Roxanne Lorenz           37 F   Benson             MN 1:27:21  7:17 
   20   3/14    165 Jim Watt                 50 M   Litchfield         MN 1:27:28  7:18 
   21   3/13    183 Brandon Haschke          26 M   St. Louis Park     MN 1:27:39  7:19 
   22   6/15    249 Brett Hanson             17 M   Buffalo            MN 1:27:49  7:20 
   23   2/13    182 Samantha Hanson          20 F   Spicer             MN 1:28:00  7:20 
   24   4/14    206 Dan Silvernail           51 M   West Linn          OR 1:28:38  7:24 
   25   4/22    233 Jeremy Jongbloedet       41 M   Mahtomedi          MN 1:28:39  7:24 
   26   3/13     60 Haylee Hastad            24 F   Fargo              ND 1:29:04  7:26 
   27   5/22     20 Tony Bromenshenkel       43 M   Cold Spring        MN 1:30:13  7:32 
   28   1/3      11 Ty Bisek                 14 M   New London         MN 1:30:17  7:32 
   29   1/12    221 Mike Sondrel             37 M   Sunberg            MN 1:30:26  7:33 
   30   5/14     40 Dave Freetly             51 M   Danvers            MN 1:30:30  7:33 
   31   1/15     80 Mike Kray                48 M   Waconia            MN 1:30:56  7:35 
   32   7/15     29 Jack Duininck            15 M   Rancho Mirage      CA 1:30:58  7:35 
   33   2/19    229 Tom Allen                30 M   St. Paul           MN 1:30:59  7:35 
   34   8/15    198 Tyson Prentice           17 M   Spicer             MN 1:31:00  7:35 
   35   2/15    222 Brian McAleer            45 M   Savage             MN 1:31:01  7:36 
   36   3/15    101 Dean Madsen              48 M   New London         MN 1:31:19  7:37 
   37   6/22    187 James Johnson            44 M   Willmar            MN 1:31:31  7:38 
   38   4/15    236 William Lorenz           45 M   Benson             MN 1:31:33  7:38 
   39   3/23     92 Mary Larue               36 F   Willmar            MN 1:31:43  7:39 
   40   2/12    267 Steve Mills              38 M   Orlando            FL 1:31:56  7:40 
   41   3/12    154 Travis Tucker            37 M   Sartell            MN 1:32:02  7:41 
   42   3/19    119 Jeremy Orwoll            30 M   Htuchinson         MN 1:32:02  7:41 
   43   1/15     99 Chelsea Lundberg         28 F   Holloway           MN 1:32:28  7:43 
   44   5/15    203 Jeff Riser               48 M   Bloomington        MN 1:32:29  7:43 
   45   2/5      81 Taylor Kray              20 M   Waconia            MN 1:32:57  7:45 
   46   1/25    264 Michal Randt             41 F   Glenwood           MN 1:33:19  7:47 
   47   1/18     83 Ashley Kubesh            32 F   Bismarck           ND 1:33:31  7:48 
   48   4/13    128 Andrew Rehmann           28 M   Roseville          MN 1:33:33  7:48 
   49   5/13     39 Dugan Flanders           28 M   St. Louis Park     MN 1:33:33  7:48 
   50   4/23    110 Katie Morris             37 F   Saint Michael      MN 1:33:34  7:48 
   51   7/22     90 Doug Larsen              40 M   Cold Spring        MN 1:33:34  7:48 
   52   2/18    168 Lisa White               32 F   Potomac            MD 1:33:44  7:49 
   53   4/19    208 Darin Strand             34 M   Willmar            MN 1:33:51  7:50 
   54   1/4     166 Sarah Weisbecker         19 F   Waconia            MN 1:34:03  7:51 
   55   6/15    265 Webb Friedly             45 M   Wayzata            MN 1:34:11  7:51 
   56   2/15    224 Christina Sovensen       29 F   Mesa               AZ 1:34:14  7:52 
   57   3/18    106 Jenny Minette            33 F   Albertville        MN 1:34:19  7:52 
   58   2/25    140 Jolene Sorenson          40 F   Buffalo            MN 1:34:22  7:52 
   59   4/18     12 Kristina Bohm            32 F   Albertville        MN 1:34:29  7:53 
   60   3/25    259 Steph Schneider          42 F   Edina              MN 1:34:32  7:53 
   61   3/15    113 Whitney Nelson           28 F   Sacred Heart       MN 1:34:33  7:53 
   62   6/14    117 Keith Olson              54 M   Springfield        MN 1:34:38  7:54 
   63   7/14    240 Bob Triplett             53 M   Shakopee           MN 1:34:38  7:54 
   64   4/25     33 Susan Engelhart          41 F   Jordan             MN 1:34:53  7:55 
   65   8/14    164 Ryan Wateland            50 M   Sauk Rapids        MN 1:34:57  7:55 
   66   8/22    112 Matthew Nelson           41 M   Buffalo            MN 1:34:59  7:55 
   67   9/22    246 Leon Ducheme             41 M   Spicer             MN 1:35:28  7:58 
   68   3/12     32 Steve Eischen            57 M   Willmar            MN 1:35:32  7:58 
   69  10/22     51 Eric Hagen               41 M   New London         MN 1:35:35  7:58 
   70  11/22    256 Paul Klaphake            43 M   Sauk Centre        MN 1:35:57  8:00 
   71   4/12     78 Joel Kleinsasser         35 M   Holland            MI 1:35:59  8:00 
   72   5/12     79 Zack Kleinsasser         38 M   Dedham             MA 1:35:59  8:00 
   73   9/14    181 Michael Hanson           50 M   Spicer             MN 1:36:30  8:03 
   74   9/15    253 Ben Hanson               17 M   Knoxville          TN 1:36:36  8:03 
   75   6/13    252 Remington Riehl          26 M   Venice             CA 1:36:45  8:04 
   76   5/18    245 Kaci Maciej              32 F   Golden Valley      MN 1:37:09  8:06 
   77   1/11    163 Elizabeth Wateland       48 F   Sauk Rapids        MN 1:37:12  8:06 
   78   5/23    188 Jessica Kiecker          35 F   Lake Lillian       MN 1:37:12  8:06 
   79   4/12    145 Bob Strandell            55 M   Plymouth           MN 1:37:17  8:07 
   80   7/15    161 Kent Warne               48 M   Newfolden          MN 1:37:19  8:07 
   81   7/13     63 Chad Henle               27 M   St. Joe            MN 1:38:36  8:13 
   82   5/12    133 Drew Ryder               55 M   Willmar            MN 1:38:41  8:14 
   83  10/15    218 Carter Andresen          16 M   Spicer             MN 1:38:44  8:14 
   84   5/19    194 Colin Peterson           34 M   Minneapolis        MN 1:39:04  8:16 
   85   6/12    212 Brad Triplett            35 M   New London         MN 1:39:09  8:16 
   86   6/19     95 Matt Lind                31 M   Atwater            MN 1:39:11  8:16 
   87   6/12     42 Todd Frisvold            57 M   Maple Grove        MN 1:39:26  8:18 
   88  11/15    251 Nick Hanson              18 M   Buffalo            MN 1:39:48  8:19 
   89   1/1      68 Jessica Immer            14 F   St. Michael        MN 1:39:54  8:20 
   90   5/25     70 Shannon Immer            43 F   St. Michael        MN 1:39:54  8:20 
   91   6/18    210 Lindsey Taatjes          34 F   Raymond            MN 1:39:56  8:20 
   92   7/12    132 Ryan Ritchie             37 M   Hutchinson         MN 1:40:03  8:21 
   93   6/25     16 Kim Brekke               41 F   Atwater            MN 1:40:09  8:21 
   94   6/23      8 Brooke Baeth             38 F   Spicer             MN 1:40:09  8:21 
   95   7/23    120 Marni Paffrath           36 F   Spicer             MN 1:40:09  8:21 
   96  12/22    150 Michael Tague            41 M   Hutchinson         MN 1:40:10  8:21 
   97   4/15    129 Sonja Rehmann            27 F   Roseville          MN 1:40:30  8:23 
   98   7/19    202 Josh Redington           32 M   Spicer             MN 1:40:37  8:24 
   99   5/15    103 Kari Magnuson            29 F   Pennock            MN 1:41:33  8:28 
  100  10/14    262 Darrel Henry             51 M   Murdock            MN 1:41:33  8:28 
  101   8/23     54 Dot Hanna                36 F   Champlin           MN 1:41:37  8:29 
  102  12/15    199 Joshua Proehl            17 M   Spicer             MN 1:41:43  8:29 
  103   7/25     30 Trisha Eggert            40 F   Valley City        ND 1:41:49  8:30 
  104   2/11    162 Lori Warne               48 F   Newfolden          MN 1:41:50  8:30 
  105  11/14    153 Thomas Triplett          52 M   Saint Peters       MO 1:42:28  8:33 
  106   9/23    260 Krisky Hoffmann          38 F   Edina              MN 1:42:33  8:33 
  107   8/19     84 Jeremiah Lamphere        33 M   Edina              MN 1:42:36  8:33 
  108   7/18     56 Hannah Hannig            30 F   Spicer             MN 1:43:16  8:37 
  109   8/15     36 Rob Ferris               48 M   St. Cloud          MN 1:43:16  8:37 
  110   3/5     248 Cody Morgan              24 M   Los Angeles        CA 1:43:57  8:40 
  111   9/15    156 David Voller             45 M   Montevideo         MN 1:44:30  8:43 
  112  13/15    201 Lucas Raitz              19 M   Fergus Falls       MN 1:44:51  8:45 
  113  10/23     15 Rachel Breitkreutz       35 F   Sartell            MN 1:45:17  8:47 
  114  11/23    124 Rike Powell              35 F   Clear Lake         MN 1:45:19  8:47 
  115   8/12     22 Jason Collins            37 M   Willmar            MN 1:45:25  8:47 
  116   8/18    266 Casey Eifering           33 F   Olivia             MN 1:45:25  8:48 
  117   3/11    143 Marcia Stassen           48 F   Hutchinson         MN 1:45:42  8:49 
  118  12/23     72 Alisa Johnson            38 F   Pennock            MN 1:45:54  8:50 
  119  13/23    137 Sarah Semmler Smith      35 F   Eau Claire         WI 1:45:59  8:50 
  120   8/25     55 Stephanie Hanna          44 F   Montevideo         MN 1:46:03  8:51 
  121  10/15    242 Troy Mattson             47 M   Willmar            MN 1:46:14  8:52 
  122  11/15      4 Todd Ahrenholz           46 M   Willmar            MN 1:46:14  8:52 
  123  12/15     59 Leif Hanson              48 M   Sacred Heart       MN 1:47:10  8:56 
  124   8/13     57 Colton Hanson            27 M   Fargo              ND 1:47:10  8:56 
  125   1/3     191 Bob Kovell               64 M   St. Cloud          MN 1:47:31  8:58 
  126   9/25    109 Paola Morrell            42 F   Willmar            MN 1:47:36  8:58 
  127   1/7     116 Christine Obrien         50 F   Mendota Hts        MN 1:47:54  9:00 
  128   7/12    234 Frank Weber              58 M   Eden Prairie       MN 1:47:58  9:00 
  129  14/23    214 Sara Wolf                37 F   Sauk Rapids        MN 1:47:58  9:00 
  130   9/12    255 Steve Otto               39 M   Kerkhoven          MN 1:48:05  9:01 
  131   9/19    176 Dickson Centellas        30 M   Willmar            MN 1:48:26  9:03 
  132   9/13    177 Jheyson Centellas        29 M   Willmar            MN 1:48:26  9:03 
  133  10/25    207 Lisa Slagter             40 F   Blomkest           MN 1:49:04  9:06 
  134   2/7      74 Bridgett Jones           51 F   New London         MN 1:49:06  9:06 
  135  10/12    135 Todd Scearcy             36 M   Dilworth           MN 1:49:10  9:06 
  136   2/3     195 Forrest Peterson         68 M   Willmar            MN 1:49:25  9:08 
  137   8/12     71 Daniel Jacobs            55 M   Olivia             MN 1:49:39  9:09 
  138   4/5     123 Virgil Piper             20 M   New London         MN 1:49:58  9:10 
  139  11/25    215 Carmen Wubben            42 F   Willmar            MN 1:50:02  9:11 
  140  13/22      7 Mark Annett              43 M   Minneapolis        MN 1:51:01  9:16 
  141   6/15      9 Victoria Balfany         28 F   Cold Spring        MN 1:51:05  9:16 
  142  12/25    126 Jen Rauk                 43 F   Northfield         MN 1:51:09  9:16 
  143   4/11    238 Lynn Rothmeier           45 F   Albert Lea         MN 1:51:09  9:16 
  144   7/15    180 Whitney Fugleberg        29 F   Willmar            MN 1:51:27  9:18 
  145   8/15    152 Bridget Thorson          25 F   Spicer             MN 1:51:29  9:18 
  146   9/15     25 Britta Diem              25 F   Delano             MN 1:51:54  9:20 
  147   9/12    131 Bill Richardson          59 M   Bloomington        MN 1:51:59  9:20 
  148  13/25     61 Angie Hatlestad          40 F   New London         MN 1:52:15  9:22 
  149  14/25    136 Shelly Schneider         40 F   Morris             MN 1:52:15  9:22 
  150  15/25    125 Christie Rall            42 F   Aberdeen           SD 1:52:15  9:22 
  151  10/19     18 Andrew Bromenshenkel     32 M   Regal              MN 1:52:34  9:23 
  152  10/15    169 Kristen Williamson       26 F   Buffalo            MN 1:52:56  9:25 
  153  10/13    170 Taylor Williamson        26 M   Buffalo            MN 1:52:56  9:25 
  154   2/4      10 Maddie Bisek             16 F   New London         MN 1:52:57  9:25 
  155   2/3     254 Riley Hanson             13 M   Knoxville          TN 1:53:38  9:29 
  156   3/7     184 Deb Hoberg               51 F   Renville           MN 1:53:49  9:30 
  157  14/15     94 Caden Lien               16 M   Spicer             MN 1:54:04  9:31 
  158  13/15    193 Paul Oswood              48 M   Willmar            MN 1:54:13  9:31 
  159   3/3     209 Caden Swoboda            13 M   Mountain Lake      MN 1:54:14  9:32 
  160  16/25     41 Leann Freetly            43 F   Danvers            MN 1:54:20  9:32 
  161   4/13     91 Kelli Larson             23 F   Madison            MN 1:54:34  9:33 
  162   3/4     160 Rachel Vraa              17 F   New London         MN 1:54:35  9:33 
  163   5/13    104 Nicole Marshall          20 F   Willmar            MN 1:54:40  9:34 
  164  14/22    237 Charles Schleusner       43 M   Spicer             MN 1:55:02  9:36 
  165   5/11    216 Lisa Wynja               47 F   Lone Tree          CO 1:55:21  9:37 
  166  11/15     47 Cassandra Gerdes         27 F   Roseville          MN 1:55:24  9:37 
  167  11/19     48 Shean Gerdes             30 M   Roseville          MN 1:55:26  9:38 
  168  15/22    108 Roy Mokosso              41 M   Richfield          MN 1:55:33  9:38 
  169  12/14     37 Loren Finlayson          52 M   Sauk Rapids        MN 1:55:42  9:39 
  170  12/19    220 Dan Pfeifer              33 M   Rogers             MN 1:55:44  9:39 
  171   6/13    192 Loralee Onstad           23 F   Minneapolis        MN 1:55:45  9:39 
  172  11/13    178 Ralph Daby               25 M   Minneapolis        MN 1:55:45  9:39 
  173   1/4     257 Julie Arko               58 F   St. Louis Park     MN 1:56:03  9:41 
  174  15/23    147 Erica Sullivan           35 F   Sartell            MN 1:56:07  9:41 
  175   9/18    263 Emily Schwanz            32 F   Chicago            IL 1:56:10  9:41 
  176  17/25     26 Allison Dirksen          41 F   Spicer             MN 1:57:07  9:46 
  177  11/12      6 Peter Anderson           38 M   Roseville          MN 1:57:09  9:46 
  178  10/18    179 Jeanna Dwyer             31 F   Hugo               MN 1:57:25  9:47 
  179  16/23      2 Holly Ahrenholz          39 F   Blaine             MN 1:57:26  9:48 
  180  16/22      3 Scott Ahrenholz          40 M   Blaine             MN 1:57:26  9:48 
  181  13/19     46 Thomas Gerberding        30 M   Inver Grove Height MN 1:57:44  9:49 
  182  12/15     44 Jill Gerberding          29 F   Inver Grove Height MN 1:57:44  9:49 
  183  11/18    151 Jenna Tanner             33 F   Atwater            MN 1:57:58  9:50 
  184  12/18    139 Katey Shea               30 F   Nashville          TN 1:58:04  9:51 
  185  18/25     43 Shannon Froehlich        44 F   North Mankato      MN 1:58:06  9:51 
  186  14/19    244 Matt Tanner              34 M   Atwater            MN 1:58:09  9:51 
  187  19/25    241 Jamie Hultgren           40 F   Raymond            MN 1:58:09  9:51 
  188  17/23    186 Stacy Hurley             37 F   Blomkest           MN 1:58:53  9:55 
  189  17/22    189 Jon Kircher              42 M   St Paul            MN 1:58:55  9:55 
  190  15/19    138 Christopher Shea         32 M   Neenah             WI 1:59:10  9:56 
  191   4/7      98 Dee Lund                 52 F   Montevideo         MN 1:59:28  9:58 
  192   2/4     219 Susan Lecy-Lindall       55 F   Carver             MN 1:59:58 10:00 
  193  15/15    226 Taylor Triplett          19 M   Shakopee           MN 2:00:54 10:05 
  194  13/18     45 Lisa Gerberding          33 F   San Antonio        TX 2:01:03 10:06 
  195  18/22     65 Steven Hoppe             43 M   Spicer             MN 2:01:26 10:08 
  196  18/23    185 Tessa Horstmann          37 F   Lakeville          MN 2:02:10 10:11 
  197   6/11    243 Jill Silvernail          48 F   St. Cloud          MN 2:02:31 10:13 
  198  19/23     35 Heather Fasching         37 F   New Hope           MN 2:03:17 10:17 
  199  20/25    155 Tricia Utsch             44 F   Paynesville        MN 2:03:37 10:19 
  200  21/25    204 Jennifer Schmidt         42 F   Granite Falls      MN 2:03:48 10:19 
  201   3/3     232 Rick Ranger              63 M   Waite Park         MN 2:03:58 10:20 
  202  10/12     62 Brian Heinis             56 M   Minneapolis        MN 2:04:09 10:21 
  203   3/4      93 Claudia Lenz             56 F   Willmar            MN 2:05:03 10:26 
  204  14/15    114 Brad Nepsund             45 M   Willmar            MN 2:05:22 10:27 
  205   5/7     111 Julie Nelson             52 F   Spicer             MN 2:05:24 10:27 
  206  13/14    217 Dan Nelson               52 M   Spicer             MN 2:05:25 10:28 
  207  13/15     86 Shalomie Lamphere        29 F   Edina              MN 2:05:32 10:28 
  208  14/18    174 Kayla Brown              34 F   Montevideo         MN 2:05:32 10:28 
  209  20/23    213 Kimberley Volk           37 F   Granite Falls      MN 2:05:40 10:29 
  210  11/12    235 Cary Leuiti              59 M   Chicago            IL 2:06:46 10:34 
  211  16/19    175 Matthew Brown            33 M   Montevideo         MN 2:07:05 10:36 
  212  15/15    197 Travis Prentice          45 M   Spicer             MN 2:07:09 10:36 
  213   7/13     76 Samantha Kallevig        20 F   Willmar            MN 2:08:22 10:42 
  214  15/18      5 Chelsey Anderson         31 F   San Marcos         TX 2:08:26 10:43 
  215   8/13    227 Mallory Roush            24 F   Des Moines         IA 2:09:12 10:46 
  216  17/19     85 Paul Lamphere            34 M   Plymouth           MN 2:09:42 10:49 
  217  14/15     87 Steph Lamphere           28 F   Plymouth           MN 2:09:42 10:49 
  218  21/23     88 Tiffany Lamphere         35 F   Studio City        CA 2:10:38 10:54 
  219  16/18     14 Nicole Bradford          33 F   New London         MN 2:10:54 10:55 
  220  22/25    196 Kellie Prentice          44 F   Spicer             MN 2:11:20 10:57 
  221   4/4     122 Lynn Peterson            56 F   Hector             MN 2:11:31 10:58 
  222  12/12    130 Robin Reigstad           55 M   Willmar            MN 2:11:32 10:58 
  223  18/19     13 Steven Boll              33 M   Cosmos             MN 2:11:44 10:59 
  224   7/11    228 Lisa Gregerson           48 F   Willmar            MN 2:12:36 11:03 
  225  17/18     19 Holli Bromenshenkel      32 F   Regal              MN 2:13:05 11:06 
  226  19/22    127 Luther Rauk              41 M   Spicer             MN 2:13:15 11:07 
  227  19/19    115 Jeremy Newman            30 M   Fargo              ND 2:13:15 11:07 
  228  22/23    172 Wendy Zepeda             38 F   Willmar            MN 2:13:16 11:07 
  229   4/4     171 Valerie Zelaya           17 F   Willmar            MN 2:13:16 11:07 
  230  20/22    190 Brandon Kopacek          40 M   Willmar            MN 2:13:46 11:09 
  231  12/13    205 Mark Shirley             25 M   St. Cloud          MN 2:13:51 11:10 
  232   9/13     96 McKenzie Loftness        20 F   Spicer             MN 2:13:58 11:10 
  233  14/14    105 Richard McLain           50 M   Spicer             MN 2:14:01 11:11 
  234  15/15    211 Kristi Tobalsky          26 F   Eagan              MN 2:14:26 11:13 
  235  18/18    107 Heidi Minter             30 F   Willmar            MN 2:15:08 11:16 
  236  21/22     73 Keith Johnson            43 M   Becker             MN 2:15:10 11:16 
  237   5/5     250 Cole Hanson              21 M   Buffalo            MN 2:15:44 11:19 
  238  22/22    223 Steve Torkelson          42 M   Redwood Falls      MN 2:16:24 11:22 
  239  23/23     58 Jennifer Hanson          37 F   Sauk Rapids        MN 2:16:28 11:23 
  240  23/25     75 Kelly Kallevig           40 F   Kandiyohi          MN 2:16:31 11:23 
  241   6/7     258 Betsy Bonnema            51 F   Willmar            MN 2:19:59 11:40 
  242  10/13    149 Tia Swoyer               23 F   Willmar            MN 2:21:08 11:46 
  243   8/11      1 Lisa Aasen               47 F   Spicer             MN 2:22:07 11:51 
  244  24/25    118 Chasity Ommodt           40 F   Spicer             MN 2:22:07 11:51 
  245  11/13    247 Rachel Mitchell          24 F   New London         MN 2:23:22 11:57 
  246  12/13     49 Valor Gorans             24 F   Spicer             MN 2:23:23 11:57 
  247   7/7      38 Laurie Fiscella          50 F   Spicer             MN 2:25:16 12:07 
  248  12/12    121 Derek Peterson           38 M   Hutchinson         MN 2:26:10 12:11 
  249   9/11     77 Christine Kelley         48 F   New London         MN 2:33:59 12:50 
  250  10/11     27 Lisa Doom                47 F   Granite Falls      MN 2:34:02 12:51 
  251  11/11    173 Laura Bromenshenkel      47 F   Sauk Centre        MN 2:34:23 12:52 
  252  25/25     17 Amy Jo Bromenshenkel     41 F   Cold Spring        MN 2:45:39 13:49 
  253  13/13    141 Kelsie Stahl             24 F   Rochester          MN 2:54:26 14:33 
  254  13/13    134 Adam Savage              27 M   Willmar            MN 2:59:31 14:58 

=======================================================================================
MALE 12 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Steven Regan             27 M   Redwood Falls      MN 1:13:37 
    2 Samuel Friesen           22 M   Deephaven          MN 1:15:20 
    3 Frank Gustafson          19 M   Spicer             MN 1:16:57 
    4 Chris Strand             29 M   Willmar            MN 1:18:10 
    5 Mick Quinn               43 M   Willmar            MN 1:19:04 
    6 Craig Christians         56 M   Bellevue           NE 1:20:23 
    7 Glen Fladeboe            41 M   Minneapolis        MN 1:20:56 
    8 Kelsey Hytjan            34 M   Eden Prairie       MN 1:21:14 
    9 Benjamin Lange           17 M   Spicer             MN 1:22:55 
   10 Michael Immer            41 M   St. Michael        MN 1:23:03 
   11 Travis Kray              19 M   Waconia            MN 1:23:30 
   12 Joel Dudgeon             50 M   Wabasso            MN 1:23:47 
   13 Breck Erickson           19 M   Willmar            MN 1:23:57 
   14 Kraig Lungstrom          59 M   Plymouth           MN 1:26:12 
   15 Gabriel Stassen          15 M   Hutchinson         MN 1:26:26 
   16 John Vornholt            50 M   New London         MN 1:26:44 
   17 Jim Watt                 50 M   Litchfield         MN 1:27:28 
   18 Brandon Haschke          26 M   St. Louis Park     MN 1:27:39 
   19 Brett Hanson             17 M   Buffalo            MN 1:27:49 
   20 Dan Silvernail           51 M   West Linn          OR 1:28:38 
   21 Jeremy Jongbloedet       41 M   Mahtomedi          MN 1:28:39 
   22 Tony Bromenshenkel       43 M   Cold Spring        MN 1:30:13 
   23 Ty Bisek                 14 M   New London         MN 1:30:17 
   24 Mike Sondrel             37 M   Sunberg            MN 1:30:26 
   25 Dave Freetly             51 M   Danvers            MN 1:30:30 
   26 Mike Kray                48 M   Waconia            MN 1:30:56 
   27 Jack Duininck            15 M   Rancho Mirage      CA 1:30:58 
   28 Tom Allen                30 M   St. Paul           MN 1:30:59 
   29 Tyson Prentice           17 M   Spicer             MN 1:31:00 
   30 Brian McAleer            45 M   Savage             MN 1:31:01 
   31 Dean Madsen              48 M   New London         MN 1:31:19 
   32 James Johnson            44 M   Willmar            MN 1:31:31 
   33 William Lorenz           45 M   Benson             MN 1:31:33 
   34 Steve Mills              38 M   Orlando            FL 1:31:56 
   35 Travis Tucker            37 M   Sartell            MN 1:32:02 
   36 Jeremy Orwoll            30 M   Htuchinson         MN 1:32:02 
   37 Jeff Riser               48 M   Bloomington        MN 1:32:29 
   38 Taylor Kray              20 M   Waconia            MN 1:32:57 
   39 Andrew Rehmann           28 M   Roseville          MN 1:33:33 
   40 Dugan Flanders           28 M   St. Louis Park     MN 1:33:33 
   41 Doug Larsen              40 M   Cold Spring        MN 1:33:34 
   42 Darin Strand             34 M   Willmar            MN 1:33:51 
   43 Webb Friedly             45 M   Wayzata            MN 1:34:11 
   44 Keith Olson              54 M   Springfield        MN 1:34:38 
   45 Bob Triplett             53 M   Shakopee           MN 1:34:38 
   46 Ryan Wateland            50 M   Sauk Rapids        MN 1:34:57 
   47 Matthew Nelson           41 M   Buffalo            MN 1:34:59 
   48 Leon Ducheme             41 M   Spicer             MN 1:35:28 
   49 Steve Eischen            57 M   Willmar            MN 1:35:32 
   50 Eric Hagen               41 M   New London         MN 1:35:35 
   51 Paul Klaphake            43 M   Sauk Centre        MN 1:35:57 
   52 Joel Kleinsasser         35 M   Holland            MI 1:35:59 
   53 Zack Kleinsasser         38 M   Dedham             MA 1:35:59 
   54 Michael Hanson           50 M   Spicer             MN 1:36:30 
   55 Ben Hanson               17 M   Knoxville          TN 1:36:36 
   56 Remington Riehl          26 M   Venice             CA 1:36:45 
   57 Bob Strandell            55 M   Plymouth           MN 1:37:17 
   58 Kent Warne               48 M   Newfolden          MN 1:37:19 
   59 Chad Henle               27 M   St. Joe            MN 1:38:36 
   60 Drew Ryder               55 M   Willmar            MN 1:38:41 
   61 Carter Andresen          16 M   Spicer             MN 1:38:44 
   62 Colin Peterson           34 M   Minneapolis        MN 1:39:04 
   63 Brad Triplett            35 M   New London         MN 1:39:09 
   64 Matt Lind                31 M   Atwater            MN 1:39:11 
   65 Todd Frisvold            57 M   Maple Grove        MN 1:39:26 
   66 Nick Hanson              18 M   Buffalo            MN 1:39:48 
   67 Ryan Ritchie             37 M   Hutchinson         MN 1:40:03 
   68 Michael Tague            41 M   Hutchinson         MN 1:40:10 
   69 Josh Redington           32 M   Spicer             MN 1:40:37 
   70 Darrel Henry             51 M   Murdock            MN 1:41:33 
   71 Joshua Proehl            17 M   Spicer             MN 1:41:43 
   72 Thomas Triplett          52 M   Saint Peters       MO 1:42:28 
   73 Jeremiah Lamphere        33 M   Edina              MN 1:42:36 
   74 Rob Ferris               48 M   St. Cloud          MN 1:43:16 
   75 Cody Morgan              24 M   Los Angeles        CA 1:43:57 
   76 David Voller             45 M   Montevideo         MN 1:44:30 
   77 Lucas Raitz              19 M   Fergus Falls       MN 1:44:51 
   78 Jason Collins            37 M   Willmar            MN 1:45:25 
   79 Troy Mattson             47 M   Willmar            MN 1:46:14 
   80 Todd Ahrenholz           46 M   Willmar            MN 1:46:14 
   81 Leif Hanson              48 M   Sacred Heart       MN 1:47:10 
   82 Colton Hanson            27 M   Fargo              ND 1:47:10 
   83 Bob Kovell               64 M   St. Cloud          MN 1:47:31 
   84 Frank Weber              58 M   Eden Prairie       MN 1:47:58 
   85 Steve Otto               39 M   Kerkhoven          MN 1:48:05 
   86 Dickson Centellas        30 M   Willmar            MN 1:48:26 
   87 Jheyson Centellas        29 M   Willmar            MN 1:48:26 
   88 Todd Scearcy             36 M   Dilworth           MN 1:49:10 
   89 Forrest Peterson         68 M   Willmar            MN 1:49:25 
   90 Daniel Jacobs            55 M   Olivia             MN 1:49:39 
   91 Virgil Piper             20 M   New London         MN 1:49:58 
   92 Mark Annett              43 M   Minneapolis        MN 1:51:01 
   93 Bill Richardson          59 M   Bloomington        MN 1:51:59 
   94 Andrew Bromenshenkel     32 M   Regal              MN 1:52:34 
   95 Taylor Williamson        26 M   Buffalo            MN 1:52:56 
   96 Riley Hanson             13 M   Knoxville          TN 1:53:38 
   97 Caden Lien               16 M   Spicer             MN 1:54:04 
   98 Paul Oswood              48 M   Willmar            MN 1:54:13 
   99 Caden Swoboda            13 M   Mountain Lake      MN 1:54:14 
  100 Charles Schleusner       43 M   Spicer             MN 1:55:02 
  101 Shean Gerdes             30 M   Roseville          MN 1:55:26 
  102 Roy Mokosso              41 M   Richfield          MN 1:55:33 
  103 Loren Finlayson          52 M   Sauk Rapids        MN 1:55:42 
  104 Dan Pfeifer              33 M   Rogers             MN 1:55:44 
  105 Ralph Daby               25 M   Minneapolis        MN 1:55:45 
  106 Peter Anderson           38 M   Roseville          MN 1:57:09 
  107 Scott Ahrenholz          40 M   Blaine             MN 1:57:26 
  108 Thomas Gerberding        30 M   Inver Grove Height MN 1:57:44 
  109 Matt Tanner              34 M   Atwater            MN 1:58:09 
  110 Jon Kircher              42 M   St Paul            MN 1:58:55 
  111 Christopher Shea         32 M   Neenah             WI 1:59:10 
  112 Taylor Triplett          19 M   Shakopee           MN 2:00:54 
  113 Steven Hoppe             43 M   Spicer             MN 2:01:26 
  114 Rick Ranger              63 M   Waite Park         MN 2:03:58 
  115 Brian Heinis             56 M   Minneapolis        MN 2:04:09 
  116 Brad Nepsund             45 M   Willmar            MN 2:05:22 
  117 Dan Nelson               52 M   Spicer             MN 2:05:25 
  118 Cary Leuiti              59 M   Chicago            IL 2:06:46 
  119 Matthew Brown            33 M   Montevideo         MN 2:07:05 
  120 Travis Prentice          45 M   Spicer             MN 2:07:09 
  121 Paul Lamphere            34 M   Plymouth           MN 2:09:42 
  122 Robin Reigstad           55 M   Willmar            MN 2:11:32 
  123 Steven Boll              33 M   Cosmos             MN 2:11:44 
  124 Luther Rauk              41 M   Spicer             MN 2:13:15 
  125 Jeremy Newman            30 M   Fargo              ND 2:13:15 
  126 Brandon Kopacek          40 M   Willmar            MN 2:13:46 
  127 Mark Shirley             25 M   St. Cloud          MN 2:13:51 
  128 Richard McLain           50 M   Spicer             MN 2:14:01 
  129 Keith Johnson            43 M   Becker             MN 2:15:10 
  130 Cole Hanson              21 M   Buffalo            MN 2:15:44 
  131 Steve Torkelson          42 M   Redwood Falls      MN 2:16:24 
  132 Derek Peterson           38 M   Hutchinson         MN 2:26:10 
  133 Adam Savage              27 M   Willmar            MN 2:59:31 

=======================================================================================
FEMALE 12 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Lori Hytjan              36 F   Eden Prairie       MN 1:18:43 
    2 Marissa Carlson          20 F   Fosston            MN 1:22:24 
    3 Roxanne Lorenz           37 F   Benson             MN 1:27:21 
    4 Samantha Hanson          20 F   Spicer             MN 1:28:00 
    5 Haylee Hastad            24 F   Fargo              ND 1:29:04 
    6 Mary Larue               36 F   Willmar            MN 1:31:43 
    7 Chelsea Lundberg         28 F   Holloway           MN 1:32:28 
    8 Michal Randt             41 F   Glenwood           MN 1:33:19 
    9 Ashley Kubesh            32 F   Bismarck           ND 1:33:31 
   10 Katie Morris             37 F   Saint Michael      MN 1:33:34 
   11 Lisa White               32 F   Potomac            MD 1:33:44 
   12 Sarah Weisbecker         19 F   Waconia            MN 1:34:03 
   13 Christina Sovensen       29 F   Mesa               AZ 1:34:14 
   14 Jenny Minette            33 F   Albertville        MN 1:34:19 
   15 Jolene Sorenson          40 F   Buffalo            MN 1:34:22 
   16 Kristina Bohm            32 F   Albertville        MN 1:34:29 
   17 Steph Schneider          42 F   Edina              MN 1:34:32 
   18 Whitney Nelson           28 F   Sacred Heart       MN 1:34:33 
   19 Susan Engelhart          41 F   Jordan             MN 1:34:53 
   20 Kaci Maciej              32 F   Golden Valley      MN 1:37:09 
   21 Elizabeth Wateland       48 F   Sauk Rapids        MN 1:37:12 
   22 Jessica Kiecker          35 F   Lake Lillian       MN 1:37:12 
   23 Jessica Immer            14 F   St. Michael        MN 1:39:54 
   24 Shannon Immer            43 F   St. Michael        MN 1:39:54 
   25 Lindsey Taatjes          34 F   Raymond            MN 1:39:56 
   26 Kim Brekke               41 F   Atwater            MN 1:40:09 
   27 Brooke Baeth             38 F   Spicer             MN 1:40:09 
   28 Marni Paffrath           36 F   Spicer             MN 1:40:09 
   29 Sonja Rehmann            27 F   Roseville          MN 1:40:30 
   30 Kari Magnuson            29 F   Pennock            MN 1:41:33 
   31 Dot Hanna                36 F   Champlin           MN 1:41:37 
   32 Trisha Eggert            40 F   Valley City        ND 1:41:49 
   33 Lori Warne               48 F   Newfolden          MN 1:41:50 
   34 Krisky Hoffmann          38 F   Edina              MN 1:42:33 
   35 Hannah Hannig            30 F   Spicer             MN 1:43:16 
   36 Rachel Breitkreutz       35 F   Sartell            MN 1:45:17 
   37 Rike Powell              35 F   Clear Lake         MN 1:45:19 
   38 Casey Eifering           33 F   Olivia             MN 1:45:25 
   39 Marcia Stassen           48 F   Hutchinson         MN 1:45:42 
   40 Alisa Johnson            38 F   Pennock            MN 1:45:54 
   41 Sarah Semmler Smith      35 F   Eau Claire         WI 1:45:59 
   42 Stephanie Hanna          44 F   Montevideo         MN 1:46:03 
   43 Paola Morrell            42 F   Willmar            MN 1:47:36 
   44 Christine Obrien         50 F   Mendota Hts        MN 1:47:54 
   45 Sara Wolf                37 F   Sauk Rapids        MN 1:47:58 
   46 Lisa Slagter             40 F   Blomkest           MN 1:49:04 
   47 Bridgett Jones           51 F   New London         MN 1:49:06 
   48 Carmen Wubben            42 F   Willmar            MN 1:50:02 
   49 Victoria Balfany         28 F   Cold Spring        MN 1:51:05 
   50 Jen Rauk                 43 F   Northfield         MN 1:51:09 
   51 Lynn Rothmeier           45 F   Albert Lea         MN 1:51:09 
   52 Whitney Fugleberg        29 F   Willmar            MN 1:51:27 
   53 Bridget Thorson          25 F   Spicer             MN 1:51:29 
   54 Britta Diem              25 F   Delano             MN 1:51:54 
   55 Angie Hatlestad          40 F   New London         MN 1:52:15 
   56 Shelly Schneider         40 F   Morris             MN 1:52:15 
   57 Christie Rall            42 F   Aberdeen           SD 1:52:15 
   58 Kristen Williamson       26 F   Buffalo            MN 1:52:56 
   59 Maddie Bisek             16 F   New London         MN 1:52:57 
   60 Deb Hoberg               51 F   Renville           MN 1:53:49 
   61 Leann Freetly            43 F   Danvers            MN 1:54:20 
   62 Kelli Larson             23 F   Madison            MN 1:54:34 
   63 Rachel Vraa              17 F   New London         MN 1:54:35 
   64 Nicole Marshall          20 F   Willmar            MN 1:54:40 
   65 Lisa Wynja               47 F   Lone Tree          CO 1:55:21 
   66 Cassandra Gerdes         27 F   Roseville          MN 1:55:24 
   67 Loralee Onstad           23 F   Minneapolis        MN 1:55:45 
   68 Julie Arko               58 F   St. Louis Park     MN 1:56:03 
   69 Erica Sullivan           35 F   Sartell            MN 1:56:07 
   70 Emily Schwanz            32 F   Chicago            IL 1:56:10 
   71 Allison Dirksen          41 F   Spicer             MN 1:57:07 
   72 Jeanna Dwyer             31 F   Hugo               MN 1:57:25 
   73 Holly Ahrenholz          39 F   Blaine             MN 1:57:26 
   74 Jill Gerberding          29 F   Inver Grove Height MN 1:57:44 
   75 Jenna Tanner             33 F   Atwater            MN 1:57:58 
   76 Katey Shea               30 F   Nashville          TN 1:58:04 
   77 Shannon Froehlich        44 F   North Mankato      MN 1:58:06 
   78 Jamie Hultgren           40 F   Raymond            MN 1:58:09 
   79 Stacy Hurley             37 F   Blomkest           MN 1:58:53 
   80 Dee Lund                 52 F   Montevideo         MN 1:59:28 
   81 Susan Lecy-Lindall       55 F   Carver             MN 1:59:58 
   82 Lisa Gerberding          33 F   San Antonio        TX 2:01:03 
   83 Tessa Horstmann          37 F   Lakeville          MN 2:02:10 
   84 Jill Silvernail          48 F   St. Cloud          MN 2:02:31 
   85 Heather Fasching         37 F   New Hope           MN 2:03:17 
   86 Tricia Utsch             44 F   Paynesville        MN 2:03:37 
   87 Jennifer Schmidt         42 F   Granite Falls      MN 2:03:48 
   88 Claudia Lenz             56 F   Willmar            MN 2:05:03 
   89 Julie Nelson             52 F   Spicer             MN 2:05:24 
   90 Shalomie Lamphere        29 F   Edina              MN 2:05:32 
   91 Kayla Brown              34 F   Montevideo         MN 2:05:32 
   92 Kimberley Volk           37 F   Granite Falls      MN 2:05:40 
   93 Samantha Kallevig        20 F   Willmar            MN 2:08:22 
   94 Chelsey Anderson         31 F   San Marcos         TX 2:08:26 
   95 Mallory Roush            24 F   Des Moines         IA 2:09:12 
   96 Steph Lamphere           28 F   Plymouth           MN 2:09:42 
   97 Tiffany Lamphere         35 F   Studio City        CA 2:10:38 
   98 Nicole Bradford          33 F   New London         MN 2:10:54 
   99 Kellie Prentice          44 F   Spicer             MN 2:11:20 
  100 Lynn Peterson            56 F   Hector             MN 2:11:31 
  101 Lisa Gregerson           48 F   Willmar            MN 2:12:36 
  102 Holli Bromenshenkel      32 F   Regal              MN 2:13:05 
  103 Wendy Zepeda             38 F   Willmar            MN 2:13:16 
  104 Valerie Zelaya           17 F   Willmar            MN 2:13:16 
  105 McKenzie Loftness        20 F   Spicer             MN 2:13:58 
  106 Kristi Tobalsky          26 F   Eagan              MN 2:14:26 
  107 Heidi Minter             30 F   Willmar            MN 2:15:08 
  108 Jennifer Hanson          37 F   Sauk Rapids        MN 2:16:28 
  109 Kelly Kallevig           40 F   Kandiyohi          MN 2:16:31 
  110 Betsy Bonnema            51 F   Willmar            MN 2:19:59 
  111 Tia Swoyer               23 F   Willmar            MN 2:21:08 
  112 Lisa Aasen               47 F   Spicer             MN 2:22:07 
  113 Chasity Ommodt           40 F   Spicer             MN 2:22:07 
  114 Rachel Mitchell          24 F   New London         MN 2:23:22 
  115 Valor Gorans             24 F   Spicer             MN 2:23:23 
  116 Laurie Fiscella          50 F   Spicer             MN 2:25:16 
  117 Christine Kelley         48 F   New London         MN 2:33:59 
  118 Lisa Doom                47 F   Granite Falls      MN 2:34:02 
  119 Laura Bromenshenkel      47 F   Sauk Centre        MN 2:34:23 
  120 Amy Jo Bromenshenkel     41 F   Cold Spring        MN 2:45:39 
  121 Kelsie Stahl             24 F   Rochester          MN 2:54:26 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Ty Bisek                 14 M   New London         MN 1:30:17 
    2 Riley Hanson             13 M   Knoxville          TN 1:53:38 
    3 Caden Swoboda            13 M   Mountain Lake      MN 1:54:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 14
=======================================================================================
    1 Jessica Immer            14 F   St. Michael        MN 1:39:54 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Frank Gustafson          19 M   Spicer             MN 1:16:57 
    2 Benjamin Lange           17 M   Spicer             MN 1:22:55 
    3 Travis Kray              19 M   Waconia            MN 1:23:30 
    4 Breck Erickson           19 M   Willmar            MN 1:23:57 
    5 Gabriel Stassen          15 M   Hutchinson         MN 1:26:26 
    6 Brett Hanson             17 M   Buffalo            MN 1:27:49 
    7 Jack Duininck            15 M   Rancho Mirage      CA 1:30:58 
    8 Tyson Prentice           17 M   Spicer             MN 1:31:00 
    9 Ben Hanson               17 M   Knoxville          TN 1:36:36 
   10 Carter Andresen          16 M   Spicer             MN 1:38:44 
   11 Nick Hanson              18 M   Buffalo            MN 1:39:48 
   12 Joshua Proehl            17 M   Spicer             MN 1:41:43 
   13 Lucas Raitz              19 M   Fergus Falls       MN 1:44:51 
   14 Caden Lien               16 M   Spicer             MN 1:54:04 
   15 Taylor Triplett          19 M   Shakopee           MN 2:00:54 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Sarah Weisbecker         19 F   Waconia            MN 1:34:03 
    2 Maddie Bisek             16 F   New London         MN 1:52:57 
    3 Rachel Vraa              17 F   New London         MN 1:54:35 
    4 Valerie Zelaya           17 F   Willmar            MN 2:13:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Samuel Friesen           22 M   Deephaven          MN 1:15:20 
    2 Taylor Kray              20 M   Waconia            MN 1:32:57 
    3 Cody Morgan              24 M   Los Angeles        CA 1:43:57 
    4 Virgil Piper             20 M   New London         MN 1:49:58 
    5 Cole Hanson              21 M   Buffalo            MN 2:15:44 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Marissa Carlson          20 F   Fosston            MN 1:22:24 
    2 Samantha Hanson          20 F   Spicer             MN 1:28:00 
    3 Haylee Hastad            24 F   Fargo              ND 1:29:04 
    4 Kelli Larson             23 F   Madison            MN 1:54:34 
    5 Nicole Marshall          20 F   Willmar            MN 1:54:40 
    6 Loralee Onstad           23 F   Minneapolis        MN 1:55:45 
    7 Samantha Kallevig        20 F   Willmar            MN 2:08:22 
    8 Mallory Roush            24 F   Des Moines         IA 2:09:12 
    9 McKenzie Loftness        20 F   Spicer             MN 2:13:58 
   10 Tia Swoyer               23 F   Willmar            MN 2:21:08 
   11 Rachel Mitchell          24 F   New London         MN 2:23:22 
   12 Valor Gorans             24 F   Spicer             MN 2:23:23 
   13 Kelsie Stahl             24 F   Rochester          MN 2:54:26 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Steven Regan             27 M   Redwood Falls      MN 1:13:37 
    2 Chris Strand             29 M   Willmar            MN 1:18:10 
    3 Brandon Haschke          26 M   St. Louis Park     MN 1:27:39 
    4 Andrew Rehmann           28 M   Roseville          MN 1:33:33 
    5 Dugan Flanders           28 M   St. Louis Park     MN 1:33:33 
    6 Remington Riehl          26 M   Venice             CA 1:36:45 
    7 Chad Henle               27 M   St. Joe            MN 1:38:36 
    8 Colton Hanson            27 M   Fargo              ND 1:47:10 
    9 Jheyson Centellas        29 M   Willmar            MN 1:48:26 
   10 Taylor Williamson        26 M   Buffalo            MN 1:52:56 
   11 Ralph Daby               25 M   Minneapolis        MN 1:55:45 
   12 Mark Shirley             25 M   St. Cloud          MN 2:13:51 
   13 Adam Savage              27 M   Willmar            MN 2:59:31 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Chelsea Lundberg         28 F   Holloway           MN 1:32:28 
    2 Christina Sovensen       29 F   Mesa               AZ 1:34:14 
    3 Whitney Nelson           28 F   Sacred Heart       MN 1:34:33 
    4 Sonja Rehmann            27 F   Roseville          MN 1:40:30 
    5 Kari Magnuson            29 F   Pennock            MN 1:41:33 
    6 Victoria Balfany         28 F   Cold Spring        MN 1:51:05 
    7 Whitney Fugleberg        29 F   Willmar            MN 1:51:27 
    8 Bridget Thorson          25 F   Spicer             MN 1:51:29 
    9 Britta Diem              25 F   Delano             MN 1:51:54 
   10 Kristen Williamson       26 F   Buffalo            MN 1:52:56 
   11 Cassandra Gerdes         27 F   Roseville          MN 1:55:24 
   12 Jill Gerberding          29 F   Inver Grove Height MN 1:57:44 
   13 Shalomie Lamphere        29 F   Edina              MN 2:05:32 
   14 Steph Lamphere           28 F   Plymouth           MN 2:09:42 
   15 Kristi Tobalsky          26 F   Eagan              MN 2:14:26 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Kelsey Hytjan            34 M   Eden Prairie       MN 1:21:14 
    2 Tom Allen                30 M   St. Paul           MN 1:30:59 
    3 Jeremy Orwoll            30 M   Htuchinson         MN 1:32:02 
    4 Darin Strand             34 M   Willmar            MN 1:33:51 
    5 Colin Peterson           34 M   Minneapolis        MN 1:39:04 
    6 Matt Lind                31 M   Atwater            MN 1:39:11 
    7 Josh Redington           32 M   Spicer             MN 1:40:37 
    8 Jeremiah Lamphere        33 M   Edina              MN 1:42:36 
    9 Dickson Centellas        30 M   Willmar            MN 1:48:26 
   10 Andrew Bromenshenkel     32 M   Regal              MN 1:52:34 
   11 Shean Gerdes             30 M   Roseville          MN 1:55:26 
   12 Dan Pfeifer              33 M   Rogers             MN 1:55:44 
   13 Thomas Gerberding        30 M   Inver Grove Height MN 1:57:44 
   14 Matt Tanner              34 M   Atwater            MN 1:58:09 
   15 Christopher Shea         32 M   Neenah             WI 1:59:10 
   16 Matthew Brown            33 M   Montevideo         MN 2:07:05 
   17 Paul Lamphere            34 M   Plymouth           MN 2:09:42 
   18 Steven Boll              33 M   Cosmos             MN 2:11:44 
   19 Jeremy Newman            30 M   Fargo              ND 2:13:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Ashley Kubesh            32 F   Bismarck           ND 1:33:31 
    2 Lisa White               32 F   Potomac            MD 1:33:44 
    3 Jenny Minette            33 F   Albertville        MN 1:34:19 
    4 Kristina Bohm            32 F   Albertville        MN 1:34:29 
    5 Kaci Maciej              32 F   Golden Valley      MN 1:37:09 
    6 Lindsey Taatjes          34 F   Raymond            MN 1:39:56 
    7 Hannah Hannig            30 F   Spicer             MN 1:43:16 
    8 Casey Eifering           33 F   Olivia             MN 1:45:25 
    9 Emily Schwanz            32 F   Chicago            IL 1:56:10 
   10 Jeanna Dwyer             31 F   Hugo               MN 1:57:25 
   11 Jenna Tanner             33 F   Atwater            MN 1:57:58 
   12 Katey Shea               30 F   Nashville          TN 1:58:04 
   13 Lisa Gerberding          33 F   San Antonio        TX 2:01:03 
   14 Kayla Brown              34 F   Montevideo         MN 2:05:32 
   15 Chelsey Anderson         31 F   San Marcos         TX 2:08:26 
   16 Nicole Bradford          33 F   New London         MN 2:10:54 
   17 Holli Bromenshenkel      32 F   Regal              MN 2:13:05 
   18 Heidi Minter             30 F   Willmar            MN 2:15:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Mike Sondrel             37 M   Sunberg            MN 1:30:26 
    2 Steve Mills              38 M   Orlando            FL 1:31:56 
    3 Travis Tucker            37 M   Sartell            MN 1:32:02 
    4 Joel Kleinsasser         35 M   Holland            MI 1:35:59 
    5 Zack Kleinsasser         38 M   Dedham             MA 1:35:59 
    6 Brad Triplett            35 M   New London         MN 1:39:09 
    7 Ryan Ritchie             37 M   Hutchinson         MN 1:40:03 
    8 Jason Collins            37 M   Willmar            MN 1:45:25 
    9 Steve Otto               39 M   Kerkhoven          MN 1:48:05 
   10 Todd Scearcy             36 M   Dilworth           MN 1:49:10 
   11 Peter Anderson           38 M   Roseville          MN 1:57:09 
   12 Derek Peterson           38 M   Hutchinson         MN 2:26:10 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Lori Hytjan              36 F   Eden Prairie       MN 1:18:43 
    2 Roxanne Lorenz           37 F   Benson             MN 1:27:21 
    3 Mary Larue               36 F   Willmar            MN 1:31:43 
    4 Katie Morris             37 F   Saint Michael      MN 1:33:34 
    5 Jessica Kiecker          35 F   Lake Lillian       MN 1:37:12 
    6 Brooke Baeth             38 F   Spicer             MN 1:40:09 
    7 Marni Paffrath           36 F   Spicer             MN 1:40:09 
    8 Dot Hanna                36 F   Champlin           MN 1:41:37 
    9 Krisky Hoffmann          38 F   Edina              MN 1:42:33 
   10 Rachel Breitkreutz       35 F   Sartell            MN 1:45:17 
   11 Rike Powell              35 F   Clear Lake         MN 1:45:19 
   12 Alisa Johnson            38 F   Pennock            MN 1:45:54 
   13 Sarah Semmler Smith      35 F   Eau Claire         WI 1:45:59 
   14 Sara Wolf                37 F   Sauk Rapids        MN 1:47:58 
   15 Erica Sullivan           35 F   Sartell            MN 1:56:07 
   16 Holly Ahrenholz          39 F   Blaine             MN 1:57:26 
   17 Stacy Hurley             37 F   Blomkest           MN 1:58:53 
   18 Tessa Horstmann          37 F   Lakeville          MN 2:02:10 
   19 Heather Fasching         37 F   New Hope           MN 2:03:17 
   20 Kimberley Volk           37 F   Granite Falls      MN 2:05:40 
   21 Tiffany Lamphere         35 F   Studio City        CA 2:10:38 
   22 Wendy Zepeda             38 F   Willmar            MN 2:13:16 
   23 Jennifer Hanson          37 F   Sauk Rapids        MN 2:16:28 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Mick Quinn               43 M   Willmar            MN 1:19:04 
    2 Glen Fladeboe            41 M   Minneapolis        MN 1:20:56 
    3 Michael Immer            41 M   St. Michael        MN 1:23:03 
    4 Jeremy Jongbloedet       41 M   Mahtomedi          MN 1:28:39 
    5 Tony Bromenshenkel       43 M   Cold Spring        MN 1:30:13 
    6 James Johnson            44 M   Willmar            MN 1:31:31 
    7 Doug Larsen              40 M   Cold Spring        MN 1:33:34 
    8 Matthew Nelson           41 M   Buffalo            MN 1:34:59 
    9 Leon Ducheme             41 M   Spicer             MN 1:35:28 
   10 Eric Hagen               41 M   New London         MN 1:35:35 
   11 Paul Klaphake            43 M   Sauk Centre        MN 1:35:57 
   12 Michael Tague            41 M   Hutchinson         MN 1:40:10 
   13 Mark Annett              43 M   Minneapolis        MN 1:51:01 
   14 Charles Schleusner       43 M   Spicer             MN 1:55:02 
   15 Roy Mokosso              41 M   Richfield          MN 1:55:33 
   16 Scott Ahrenholz          40 M   Blaine             MN 1:57:26 
   17 Jon Kircher              42 M   St Paul            MN 1:58:55 
   18 Steven Hoppe             43 M   Spicer             MN 2:01:26 
   19 Luther Rauk              41 M   Spicer             MN 2:13:15 
   20 Brandon Kopacek          40 M   Willmar            MN 2:13:46 
   21 Keith Johnson            43 M   Becker             MN 2:15:10 
   22 Steve Torkelson          42 M   Redwood Falls      MN 2:16:24 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Michal Randt             41 F   Glenwood           MN 1:33:19 
    2 Jolene Sorenson          40 F   Buffalo            MN 1:34:22 
    3 Steph Schneider          42 F   Edina              MN 1:34:32 
    4 Susan Engelhart          41 F   Jordan             MN 1:34:53 
    5 Shannon Immer            43 F   St. Michael        MN 1:39:54 
    6 Kim Brekke               41 F   Atwater            MN 1:40:09 
    7 Trisha Eggert            40 F   Valley City        ND 1:41:49 
    8 Stephanie Hanna          44 F   Montevideo         MN 1:46:03 
    9 Paola Morrell            42 F   Willmar            MN 1:47:36 
   10 Lisa Slagter             40 F   Blomkest           MN 1:49:04 
   11 Carmen Wubben            42 F   Willmar            MN 1:50:02 
   12 Jen Rauk                 43 F   Northfield         MN 1:51:09 
   13 Angie Hatlestad          40 F   New London         MN 1:52:15 
   14 Shelly Schneider         40 F   Morris             MN 1:52:15 
   15 Christie Rall            42 F   Aberdeen           SD 1:52:15 
   16 Leann Freetly            43 F   Danvers            MN 1:54:20 
   17 Allison Dirksen          41 F   Spicer             MN 1:57:07 
   18 Shannon Froehlich        44 F   North Mankato      MN 1:58:06 
   19 Jamie Hultgren           40 F   Raymond            MN 1:58:09 
   20 Tricia Utsch             44 F   Paynesville        MN 2:03:37 
   21 Jennifer Schmidt         42 F   Granite Falls      MN 2:03:48 
   22 Kellie Prentice          44 F   Spicer             MN 2:11:20 
   23 Kelly Kallevig           40 F   Kandiyohi          MN 2:16:31 
   24 Chasity Ommodt           40 F   Spicer             MN 2:22:07 
   25 Amy Jo Bromenshenkel     41 F   Cold Spring        MN 2:45:39 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Mike Kray                48 M   Waconia            MN 1:30:56 
    2 Brian McAleer            45 M   Savage             MN 1:31:01 
    3 Dean Madsen              48 M   New London         MN 1:31:19 
    4 William Lorenz           45 M   Benson             MN 1:31:33 
    5 Jeff Riser               48 M   Bloomington        MN 1:32:29 
    6 Webb Friedly             45 M   Wayzata            MN 1:34:11 
    7 Kent Warne               48 M   Newfolden          MN 1:37:19 
    8 Rob Ferris               48 M   St. Cloud          MN 1:43:16 
    9 David Voller             45 M   Montevideo         MN 1:44:30 
   10 Troy Mattson             47 M   Willmar            MN 1:46:14 
   11 Todd Ahrenholz           46 M   Willmar            MN 1:46:14 
   12 Leif Hanson              48 M   Sacred Heart       MN 1:47:10 
   13 Paul Oswood              48 M   Willmar            MN 1:54:13 
   14 Brad Nepsund             45 M   Willmar            MN 2:05:22 
   15 Travis Prentice          45 M   Spicer             MN 2:07:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Elizabeth Wateland       48 F   Sauk Rapids        MN 1:37:12 
    2 Lori Warne               48 F   Newfolden          MN 1:41:50 
    3 Marcia Stassen           48 F   Hutchinson         MN 1:45:42 
    4 Lynn Rothmeier           45 F   Albert Lea         MN 1:51:09 
    5 Lisa Wynja               47 F   Lone Tree          CO 1:55:21 
    6 Jill Silvernail          48 F   St. Cloud          MN 2:02:31 
    7 Lisa Gregerson           48 F   Willmar            MN 2:12:36 
    8 Lisa Aasen               47 F   Spicer             MN 2:22:07 
    9 Christine Kelley         48 F   New London         MN 2:33:59 
   10 Lisa Doom                47 F   Granite Falls      MN 2:34:02 
   11 Laura Bromenshenkel      47 F   Sauk Centre        MN 2:34:23 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Joel Dudgeon             50 M   Wabasso            MN 1:23:47 
    2 John Vornholt            50 M   New London         MN 1:26:44 
    3 Jim Watt                 50 M   Litchfield         MN 1:27:28 
    4 Dan Silvernail           51 M   West Linn          OR 1:28:38 
    5 Dave Freetly             51 M   Danvers            MN 1:30:30 
    6 Keith Olson              54 M   Springfield        MN 1:34:38 
    7 Bob Triplett             53 M   Shakopee           MN 1:34:38 
    8 Ryan Wateland            50 M   Sauk Rapids        MN 1:34:57 
    9 Michael Hanson           50 M   Spicer             MN 1:36:30 
   10 Darrel Henry             51 M   Murdock            MN 1:41:33 
   11 Thomas Triplett          52 M   Saint Peters       MO 1:42:28 
   12 Loren Finlayson          52 M   Sauk Rapids        MN 1:55:42 
   13 Dan Nelson               52 M   Spicer             MN 2:05:25 
   14 Richard McLain           50 M   Spicer             MN 2:14:01 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Christine Obrien         50 F   Mendota Hts        MN 1:47:54 
    2 Bridgett Jones           51 F   New London         MN 1:49:06 
    3 Deb Hoberg               51 F   Renville           MN 1:53:49 
    4 Dee Lund                 52 F   Montevideo         MN 1:59:28 
    5 Julie Nelson             52 F   Spicer             MN 2:05:24 
    6 Betsy Bonnema            51 F   Willmar            MN 2:19:59 
    7 Laurie Fiscella          50 F   Spicer             MN 2:25:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Craig Christians         56 M   Bellevue           NE 1:20:23 
    2 Kraig Lungstrom          59 M   Plymouth           MN 1:26:12 
    3 Steve Eischen            57 M   Willmar            MN 1:35:32 
    4 Bob Strandell            55 M   Plymouth           MN 1:37:17 
    5 Drew Ryder               55 M   Willmar            MN 1:38:41 
    6 Todd Frisvold            57 M   Maple Grove        MN 1:39:26 
    7 Frank Weber              58 M   Eden Prairie       MN 1:47:58 
    8 Daniel Jacobs            55 M   Olivia             MN 1:49:39 
    9 Bill Richardson          59 M   Bloomington        MN 1:51:59 
   10 Brian Heinis             56 M   Minneapolis        MN 2:04:09 
   11 Cary Leuiti              59 M   Chicago            IL 2:06:46 
   12 Robin Reigstad           55 M   Willmar            MN 2:11:32 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Julie Arko               58 F   St. Louis Park     MN 1:56:03 
    2 Susan Lecy-Lindall       55 F   Carver             MN 1:59:58 
    3 Claudia Lenz             56 F   Willmar            MN 2:05:03 
    4 Lynn Peterson            56 F   Hector             MN 2:11:31 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================
    1 Bob Kovell               64 M   St. Cloud          MN 1:47:31 
    2 Forrest Peterson         68 M   Willmar            MN 1:49:25 
    3 Rick Ranger              63 M   Waite Park         MN 2:03:58 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
=======================================================================================

Total Registered:                       268
Total Number of Finishers:              254
Number of Male   Finishers:             133
Number of Female Finishers:             121
Did not finish race or did not start:    14

                           GREEN LAKE ROAD RACE
                                Spicer, MN
                               July 2, 2017

----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM RESULTS: 12 MILE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:39:57 Husslin' Hytjan          (1:19:59)
===================================
  1  1:18:43  Lori Hytjan             36 F Eden Prairie       MN 
  2  1:21:14  Kelsey Hytjan           34 M Eden Prairie       MN 

  2. 2:54:26 Kray Band                (1:27:13)
===================================
  1  1:23:30  Travis Kray             19 M Waconia            MN 
  2  1:30:56  Mike Kray               48 M Waconia            MN 
  3 (1:32:57) Taylor Kray             20 M Waconia            MN 
  4 (1:34:03) Sarah Weisbecker        19 F Waconia            MN 

  3. 2:55:49 Hanson                   (1:27:55)
===================================
  1  1:27:49  Brett Hanson            17 M Buffalo            MN 
  2  1:28:00  Samantha Hanson         20 F Spicer             MN 
  3 (1:36:30) Michael Hanson          50 M Spicer             MN 
  4 (1:36:36) Ben Hanson              17 M Knoxville          TN 
  5 (1:36:45) Remington Riehl         26 M Venice             CA 
  6 (1:39:48) Nick Hanson             18 M Buffalo            MN 
  7 (1:43:57) Cody Morgan             24 M Los Angeles        CA 

  4. 3:12:08 Stassen                  (1:36:04)
===================================
  1  1:26:26  Gabriel Stassen         15 M Hutchinson         MN 
  2  1:45:42  Marcia Stassen          48 F Hutchinson         MN 

  5. 3:12:09 Wateland                 (1:36:05)
===================================
  1  1:34:57  Ryan Wateland           50 M Sauk Rapids        MN 
  2  1:37:12  Elizabeth Wateland      48 F Sauk Rapids        MN 

  6. 3:19:09 Warne                    (1:39:35)
===================================
  1  1:37:19  Kent Warne              48 M Newfolden          MN 
  2  1:41:50  Lori Warne              48 F Newfolden          MN 

  7. 3:19:48 Immer                    (1:39:54)
===================================
  1  1:39:54  Jessica Immer           14 F St. Michael        MN 
  2  1:39:54  Shannon Immer           43 F St. Michael        MN 

  8. 3:24:50 Team Freetly             (1:42:25)
===================================
  1  1:30:30  Dave Freetly            51 M Danvers            MN 
  2  1:54:20  Leann Freetly           43 F Danvers            MN 

  9. 3:28:29 Track29                  (1:44:15)
===================================
  1  1:39:04  Colin Peterson          34 M Minneapolis        MN 
  2  1:49:25  Forrest Peterson        68 M Willmar            MN 

 10. 3:36:52 Centellas                (1:48:26)
===================================
  1  1:48:26  Dickson Centellas       30 M Willmar            MN 
  2  1:48:26  Jheyson Centellas       29 M Willmar            MN 

 11. 3:38:09 KATT Prentice            (1:49:05)
===================================
  1  1:31:00  Tyson Prentice          17 M Spicer             MN 
  2  2:07:09  Travis Prentice         45 M Spicer             MN 
  3 (2:11:20) Kellie Prentice         44 F Spicer             MN 

 12. 3:45:52 Williamson               (1:52:56)
===================================
  1  1:52:56  Kristen Williamson      26 F Buffalo            MN 
  2  1:52:56  Taylor Williamson       26 M Buffalo            MN 

 13. 3:48:08 Lamphere                 (1:54:04)
===================================
  1  1:42:36  Jeremiah Lamphere       33 M Edina              MN 
  2  2:05:32  Shalomie Lamphere       29 F Edina              MN 

 14. 3:54:52 Ahrenholz                (1:57:26)
===================================
  1  1:57:26  Holly Ahrenholz         39 F Blaine             MN 
  2  1:57:26  Scott Ahrenholz         40 M Blaine             MN 

 15. 3:55:28 Gerberding               (1:57:44)
===================================
  1  1:57:44  Thomas Gerberding       30 M Inver Grove Height MN 
  2  1:57:44  Jill Gerberding         29 F Inver Grove Height MN 
  3 (2:01:03) Lisa Gerberding         33 F San Antonio        TX 

 16. 3:57:14 Shea Family              (1:58:37)
===================================
  1  1:58:04  Katey Shea              30 F Nashville          TN 
  2  1:59:10  Christopher Shea        32 M Neenah             WI 

 17. 4:19:24 Turtle Power             (2:09:42)
===================================
  1  2:09:42  Paul Lamphere           34 M Plymouth           MN 
  2  2:09:42  Steph Lamphere          28 F Plymouth           MN