Buzz Ryan Triathlon -
Duluth, MN
7/23/2017

race logo










                                                          BUZZ RYAN TRIATHLON
                                                Island Lake - Duluth, MN - July 23, 2017
                                              500 Yard Swim - 10 Mile Bike - 2.5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     129 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  21 M     4  8:16  1:40  0:34    1   25:13 23.8  0:39    5   17:09  6:52   51:48 
    2   1/3     127 Nathan Bich             Duluth             MN  19 M     2  8:04  1:37  0:33    3   25:53 23.2  0:43   10   17:51  7:09   53:02 
    3   1/10    130 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F     9  8:58  1:48  1:01    5   26:09 22.9  0:49    3   16:21  6:33   53:16 
    4   1/9      49 Bill Kelley             Wrenshall          MN  45 M     7  8:55  1:47  0:54    4   26:06 23.0  0:40    6   17:26  6:59   53:59 
    5   1/6     131 Grant Nelson            Duluth             MN  42 M    22 10:07  2:02  0:58    6   26:14 22.9  0:32    2   16:18  6:32   54:08 
    6   1/5      27 Daniel Duff             Duluth             MN  53 M    10  8:59  1:48  1:23   12   27:20 22.0  0:44    9   17:38  7:04   56:04 
    7   1/6      51 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F     3  8:11  1:39  0:54    9   26:46 22.4  0:56   21   19:29  7:48   56:14 
    8   2/9      93 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48 M    64 13:15  2:39  0:48    2   25:23 23.6  0:34    4   16:27  6:35   56:25 
    9   1/7      88 Greg Spoelhof           Duluth             MN  32 M    23 10:12  2:03  1:11    7   26:19 22.8  0:46   12   18:08  7:15   56:34 
   10   2/6      23 Justin Cummins          Duluth             MN  42 M    51 12:27  2:30  0:56   11   27:07 22.1  0:41    1   16:02  6:25   57:12 
   11   1/4     135 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52 F    18 10:02  2:01  1:07    8   26:24 22.7  0:37   17   19:09  7:40   57:17 
   12   2/7       9 Ben Bittner             Saginaw            MN  31 M    25 10:14  2:03  0:32   13   27:28 21.8  1:11   13   18:08  7:15   57:31 
   13   2/7      16 Noah Burson             Duluth             MN  23 M     1  7:27  1:30  0:58   25   30:26 19.7  0:49   11   17:59  7:12   57:37 
   14   1/6      43 Joseph Holz             Saginaw            MN  37 M     8  8:56  1:48  1:00   18   29:01 20.7  0:21   14   18:52  7:33   58:08 
   15   3/6       1 Brad Anderson           Duluth             MN  41 M    12  9:28  1:54  1:00   10   26:52 22.3  0:38   24   20:15  8:06   58:11 
   16   2/5      52 Tim Keppers             Duluth             MN  53 M                                                                      58:31 
   17   1/5      64 Jena Ogston             Duluth             MN  46 F    11  9:18  1:52  0:47   16   28:57 20.7  0:44   18   19:10  7:40   58:53 
   18   3/9      11 Chris Botten            Hermantown         MN  47 M    28 10:19  2:04  1:24   14   27:54 21.5  0:45   15   18:56  7:35   59:16 
   19   1/1      92 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  17 F    26 10:15  2:03  0:36   26   30:41 19.6  0:33   16   19:00  7:36 1:01:03 
   20   1/1      60 Tanner Longshore        Faribault          MN  14 M     6  8:47  1:46  1:30   38   33:04 18.1  0:28    7   17:29  7:00 1:01:16 
   21   3/7      48 Trevor Karn             Annapolis          MD  23 M    37 11:17  2:16  0:28   31   31:22 19.1  0:49    8   17:38  7:03 1:01:32 
   22   4/9     128 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  45 M    14  9:39  1:56  1:03   24   30:13 19.9  0:41   40   21:23  8:33 1:02:57 
   23   5/9      41 Kevin Haney             Duluth             MN  46 M    17 10:01  2:01  1:28   27   30:56 19.4  0:57   25   20:18  8:08 1:03:39 
   24   3/5      87 Steven Snyder           Duluth             MN  52 M    33 10:46  2:10  1:50   19   29:02 20.7  1:10   34   20:59  8:24 1:03:45 
   25   4/6      79 Joshua Rice             Grand Marais       MN  43 M    29 10:31  2:07  1:09   30   31:18 19.2  1:22   33   20:55  8:22 1:05:14 
   26   1/1      74 McKenzie Radloff        Duluth             MN  14 F    43 11:48  2:22  1:15   28   31:17 19.2  0:40   26   20:26  8:11 1:05:25 
   27   6/9      73 Daniel Radloff          Duluth             MN  46 M    42 11:47  2:22  1:18   15   28:37 21.0  1:03   47   22:53  9:10 1:05:36 
   28   4/7      24 Connor Danis            Mount Sterling     KY  22 M     5  8:47  1:46  1:53   46   33:45 17.8  0:57   29   20:36  8:15 1:05:54 
   29   3/7      35 Bob Furr                Duluth             MN  33 M    63 13:15  2:39  2:22   17   28:59 20.7  2:37   20   19:28  7:47 1:06:38 
   30   1/4      97 Brooks Zamzow           Duluth             MN  25 M    27 10:15  2:03  1:25   39   33:09 18.1  1:04   36   21:01  8:25 1:06:53 
   31   2/3      58 Cedar Lewis             Birchwood          MN  19 M    19 10:03  2:01  2:00   37   32:36 18.4  0:38   48   23:01  9:13 1:08:16 
   32   2/6      53 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  35 M    40 11:34  2:19  1:23   33   31:46 18.9  2:15   41   21:25  8:34 1:08:21 
   33   1/4      32 Lisa Filzen             Hermantown         MN  28 F    38 11:20  2:16  1:29   49   33:55 17.7  1:02   30   20:40  8:16 1:08:24 
   34   2/6      10 Joy Bittner             Saginaw            MN  31 F    59 12:54  2:35  1:12   35   32:19 18.6  1:02   37   21:06  8:27 1:08:32 
   35   7/9      75 Tony Radloff            Saginaw            MN  49 M    78 14:49  2:58  1:35   20   29:34 20.3  1:18   39   21:23  8:33 1:08:36 
   36   1/4      76 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  44 F    30 10:32  2:07  1:02   42   33:21 18.0  0:28   53   24:00  9:36 1:09:21 
   37   1/2       6 Randy Back              Superior           WI  58 M    89 17:16  3:28  0:57   23   29:46 20.2  0:56   28   20:35  8:14 1:09:27 
   38   3/3      34 Cole Floerke            Duluth             MN  19 M    50 12:25  2:29  2:31   52   34:21 17.5  1:31   19   19:14  7:42 1:10:00 
   39   2/4      31 Justin Filzen           Hermantown         MN  28 M    81 15:10  3:02  1:12   43   33:24 18.0  1:00   22   19:33  7:50 1:10:19 
   40   4/5      54 Randy Knutson           Mankato            MN  54 M    34 10:52  2:11  1:14   21   29:35 20.3  0:46   81   28:32 11:25 1:10:57 
   41   2/5      59 Harmony Lewis           Birchwood          MN  45 F    46 12:06  2:26  1:46   41   33:17 18.0  0:36   49   23:25  9:22 1:11:09 
   42   2/4      82 Renee Saamanen          Duluth             MN  41 F    56 12:48  2:34  1:47   22   29:45 20.2  1:09   67   25:45 10:18 1:11:13 
   43   1/3      22 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68 M    41 11:39  2:20  1:59   36   32:20 18.6  1:58   50   23:35  9:26 1:11:28 
   44   3/6       5 Todd Armbruster         Duluth             MN  35 M    31 10:36  2:08  2:16   69   36:26 16.5  0:43   42   21:34  8:38 1:11:34 
   45   4/7      80 Victor Rigling          Hermantown         MN  34 M    44 11:53  2:23  1:36   51   34:16 17.5  1:52   44   22:02  8:49 1:11:37 
   46   5/7       2 Noah Anderson           Northfield         MN  23 M    70 13:41  2:45  3:15   48   33:47 17.8  0:26   31   20:42  8:17 1:11:49 
   47   2/10     63 Sara Nachtman           Duluth             MN  36 F    24 10:14  2:03  1:06   56   35:04 17.1  1:10   56   24:27  9:47 1:12:00 
   48   4/6      96 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  38 M    15  9:49  1:58  1:29   74   37:02 16.2  1:29   45   22:22  8:57 1:12:09 
   49   5/7      95 Zack Ward               Wrenshall          MN  33 M    68 13:26  2:42  3:07   40   33:13 18.1  0:46   43   22:00  8:48 1:12:30 
   50   5/6      36 Brian Gay               Duluth             MN  40 M    16  9:58  2:00  1:55   54   34:37 17.3  2:06   55   24:16  9:43 1:12:50 
   51   1/2      30 Sarah Feyder            Duluth             MN  24 F    13  9:38  1:56  1:13   70   36:49 16.3  0:38   61   24:53  9:57 1:13:08 
   52   3/6      13 Emily Breaker           Lutsen             MN  31 F    36 11:13  2:15  2:45   34   32:16 18.6  1:36   65   25:27 10:11 1:13:14 
   53   6/7      90 Justin Strom            Duluth             MN  31 M    85 15:59  3:12  2:18   50   34:03 17.6  0:37   35   21:01  8:25 1:13:56 
   54   8/9      45 Daniel Johnson          Duluth             MN  48 M    69 13:39  2:44  3:43   55   34:52 17.2  1:37   32   20:45  8:18 1:14:33 
   55   3/10     78 Nicole Raukar           Hermantown         MN  39 F    35 11:06  2:14  2:06   61   35:36 16.9  1:18   58   24:34  9:50 1:14:39 
   56   1/3      72 Walt Prahl              Duluth             MN  64 M    67 13:23  2:41  1:38   32   31:28 19.1  1:23   74   27:15 10:54 1:15:05 
   57   3/4      18 Paul Carland            Hoyt Lakes         MN  27 M    55 12:45  2:33  1:56   45   33:43 17.8  1:42   62   25:01 10:01 1:15:06 
   58   3/4      40 Amy Haney               Duluth             MN  44 F    75 14:28  2:54  2:12   60   35:36 16.9  0:31   51   23:44  9:30 1:16:29 
   59   4/10     86 Kristine Snyder         Duluth             MN  37 F    88 17:04  3:25  2:12   58   35:26 16.9  1:49   23   20:10  8:04 1:16:40 
   60   1/3      66 Kali O'Keeffe           Chanhassen         MN  18 F    74 14:16  2:52  1:39   62   35:51 16.7  1:12   52   23:58  9:35 1:16:54 
   61   5/10    106 Jennifer Enz            Moorhead           MN  35 F    32 10:39  2:08  2:07   85   40:11 14.9  0:30   54   24:00  9:36 1:17:25 
   62   2/4       3 Carol Andrews           Duluth             MN  54 F    52 12:33  2:31  2:28   63   35:54 16.7  1:20   63   25:16 10:07 1:17:30 
   63   6/7     121 Stuart Lourey           Duluth             MN  24 M    93 21:14  4:15  1:40   47   33:46 17.8  0:28   27   20:33  8:13 1:17:38 
   64   5/6      55 Justin Krom             Duluth             MN  36 M    58 12:54  2:35  1:27   57   35:06 17.1  1:10   72   27:03 10:50 1:17:39 
   65   4/6      67 Molly Ongaro            Hibbing            MN  30 F    39 11:22  2:17  1:54   91   42:36 14.1  0:37   38   21:15  8:30 1:17:43 
   66   2/3      98 Connor Zamzow           Byron              MN  19 F    66 13:23  2:41  1:43   75   37:03 16.2  1:00   64   25:21 10:09 1:18:27 
   67   4/4      33 Nicole Fleming          Duluth             MN  40 F    48 12:17  2:28  1:39   44   33:29 17.9  1:27   84   30:09 12:04 1:18:59 
   68   2/4      99 Melissa Zamzow          Duluth             MN  26 F    61 12:59  2:36  2:41   68   36:25 16.5  1:23   66   25:42 10:17 1:19:09 
   69   2/3      17 Patrick Carey           Duluth             MN  68 M    65 13:20  2:40  2:23   59   35:29 16.9  1:36   71   26:41 10:41 1:19:27 
   70   4/4      42 Brett Hiemenz           Duluth             MN  28 M    82 15:18  3:04  2:18   73   36:56 16.2  0:38   59   24:38  9:52 1:19:47 
   71   6/10     37 Kelli Glonchak          South Range        WI  36 F    47 12:09  2:26  3:15   79   38:05 15.8  0:37   68   25:48 10:20 1:19:53 
   72   5/6      89 Janelle Strom           Duluth             MN  31 F    21 10:05  2:01  1:51   71   36:50 16.3  0:52   87   30:46 12:19 1:20:22 
   73   2/2      71 Jeff Poppema            Embarrass          MN  57 M    80 15:04  3:01  1:27   77   37:23 16.0  0:33   69   26:14 10:30 1:20:40 
   74   7/7     133 Eli Weinburd            Duluth             MN  23 M    92 20:03  4:01  2:35   53   34:32 17.4  0:45   46   22:48  9:08 1:20:42 
   75   2/2      25 Ellen Donovan           Mendota Heights    MN  23 F    62 13:07  2:38  1:26   66   36:13 16.6  0:52   82   29:40 11:52 1:21:16 
   76   3/4      62 Rebecca Meyerson        Duluth             MN  53 F    49 12:17  2:28  2:23   64   36:00 16.7  1:03   83   29:56 11:59 1:21:37 
   77   6/6      69 Erik Peterson           Proctor            MN  38 M    77 14:45  2:57  1:57   67   36:23 16.5  0:33   79   28:02 11:13 1:21:37 
   78   1/1      21 Autumn Cole             Ely                MN  67 F    57 12:52  2:35  2:30   72   36:53 16.3  1:41   76   27:49 11:08 1:21:43 
   79   7/10     12 Melissa Bradley         Duluth             MN  37 F    60 12:57  2:36  2:35   82   38:52 15.4  1:27   70   26:23 10:33 1:22:13 
   80   3/4      39 Keri Halverson          Duluth             MN  26 F    72 14:02  2:49  2:39   65   36:05 16.6  1:12   85   30:14 12:06 1:24:09 
   81   3/5      91 Jennifer Trotterchaude  Barnum             MN  46 F    90 17:38  3:32  1:59   78   37:43 15.9  0:42   73   27:12 10:53 1:25:13 
   82   9/9      65 Bryan O'Keeffe          Chanhassen         MN  46 M    84 15:51  3:11  3:08   76   37:22 16.1  1:07   78   27:56 11:11 1:25:22 
   83   3/3     134 Richard Donovan         Jericho            MN  65 M    54 12:43  2:33  2:27   83   39:03 15.4  1:15   86   30:20 12:08 1:25:45 
   84   2/3      68 William Orr             Eagan              MN  61 M    83 15:28  3:06  4:08   80   38:06 15.7  0:42   77   27:53 11:09 1:26:15 
   85   8/10     85 Marsha Snowdon          Two Harbors        MN  38 F    20 10:03  2:01  1:40   87   40:52 14.7  0:54   91   33:18 13:19 1:26:46 
   86   6/6      77 Timothy Rasch           Duluth             MN  41 M    45 11:59  2:24  2:14   29   31:17 19.2 14:06   80   28:02 11:13 1:27:37 
   87   4/5      57 Jennifer Lefor          Superior           WI  45 F    86 16:19  3:16  3:17   88   41:04 14.6  1:21   75   27:32 11:01 1:29:31 
   88   1/1      56 Lois Kubow              Duluth             MN  64 F    73 14:09  2:50  2:25   81   38:30 15.6  2:07   92   34:01 13:37 1:31:10 
   89   7/7      46 Lee Jones               Hopkins            MN  32 M    95 22:00  4:24  3:34   84   39:33 15.2  1:40   60   24:39  9:52 1:31:23 
   90   3/3      26 Lexy Doolittle          Superior           MN  18 F    94 21:48  4:22  2:36   92   42:52 14.0  0:55   57   24:32  9:49 1:32:41 
   91   9/10      8 Megan Birk              Duluth             MN  35 F    87 16:47  3:22  3:11   90   42:10 14.2  1:01   88   31:40 12:40 1:34:48 
   92   4/4      84 April Severson          Duluth             MN  28 F    71 13:43  2:45  2:25   95   47:55 12.5  0:48   90   33:17 13:19 1:38:07 
   93  10/10     70 Jennifer Peterson       Proctor            MN  35 F    79 14:57  3:00  1:28   97   50:15 11.9  1:01   89   32:50 13:08 1:40:29 
   94   5/5      83 Melony Sasser           Superior           WI  48 F    91 18:16  3:40  4:09   86   40:30 14.8  0:55   96   36:52 14:45 1:40:39 
   95   5/5      50 Christopher Kemnitz     Duluth             MN  53 M    76 14:44  2:57  2:17   89   42:09 14.2  1:15   97   40:41 16:17 1:41:04 
   96   4/4      94 Gail Wahlberg           Hermantown         MN  50 F    53 12:42  2:33  3:36   96   48:33 12.4  1:00   95   36:40 14:40 1:42:29 
   97   6/6      47 Leslie Jones            Hopkins            MN  31 F                           94   43:45 13.7  1:25   94   36:15 14:30 1:47:19 
   98   3/3      28 Robert Edmonds          Hopkins            MN  60 M    96 25:30  5:06  3:24   93   43:44 13.7  1:30   93   36:14 14:30 1:50:19 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  150 The Zesty Zucchinis                              1 11:35  2:19  0:32    1   33:43 17.8  0:20    1   17:47  7:07 1:03:55 
           Sophia Rosato , Michael Yu , Molly Weberg              


================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Noah Burson             Duluth             MN  23 M    7:27  1:30 
    2 Nathan Bich             Duluth             MN  19 M    8:04  1:37 
    3 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F    8:11  1:39 
    4 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  21 M    8:16  1:40 
    5 Connor Danis            Mount Sterling     KY  22 M    8:47  1:46 
    6 Tanner Longshore        Faribault          MN  14 M    8:47  1:46 
    7 Bill Kelley             Wrenshall          MN  45 M    8:55  1:47 
    8 Joseph Holz             Saginaw            MN  37 M    8:56  1:48 
    9 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F    8:58  1:48 
   10 Daniel Duff             Duluth             MN  53 M    8:59  1:48 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  21 M   25:13 23.8 
    2 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48 M   25:23 23.6 
    3 Nathan Bich             Duluth             MN  19 M   25:53 23.2 
    4 Bill Kelley             Wrenshall          MN  45 M   26:06 23.0 
    5 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F   26:09 22.9 
    6 Grant Nelson            Duluth             MN  42 M   26:14 22.9 
    7 Greg Spoelhof           Duluth             MN  32 M   26:19 22.8 
    8 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52 F   26:24 22.7 
    9 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F   26:46 22.4 
   10 Brad Anderson           Duluth             MN  41 M   26:52 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Justin Cummins          Duluth             MN  42 M   16:02  6:25 
    2 Grant Nelson            Duluth             MN  42 M   16:18  6:32 
    3 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F   16:21  6:33 
    4 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48 M   16:27  6:35 
    5 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  21 M   17:09  6:52 
    6 Bill Kelley             Wrenshall          MN  45 M   17:26  6:59 
    7 Tanner Longshore        Faribault          MN  14 M   17:29  7:00 
    8 Trevor Karn             Annapolis          MD  23 M   17:38  7:03 
    9 Daniel Duff             Duluth             MN  53 M   17:38  7:04 
   10 Nathan Bich             Duluth             MN  19 M   17:51  7:09 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  21    3  8:16  1:40  0:34    1   25:13 23.8  0:39    4   17:09  6:52   51:48 
    2  127 Nathan Bich             Duluth             MN  19    2  8:04  1:37  0:33    3   25:53 23.2  0:43    9   17:51  7:09   53:02 
    3   49 Bill Kelley             Wrenshall          MN  45    6  8:55  1:47  0:54    4   26:06 23.0  0:40    5   17:26  6:59   53:59 
    4  131 Grant Nelson            Duluth             MN  42   15 10:07  2:02  0:58    5   26:14 22.9  0:32    2   16:18  6:32   54:08 
    5   27 Daniel Duff             Duluth             MN  53    8  8:59  1:48  1:23    9   27:20 22.0  0:44    8   17:38  7:04   56:04 
    6   93 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48   36 13:15  2:39  0:48    2   25:23 23.6  0:34    3   16:27  6:35   56:25 
    7   88 Greg Spoelhof           Duluth             MN  32   16 10:12  2:03  1:11    6   26:19 22.8  0:46   11   18:08  7:15   56:34 
    8   23 Justin Cummins          Duluth             MN  42   31 12:27  2:30  0:56    8   27:07 22.1  0:41    1   16:02  6:25   57:12 
    9    9 Ben Bittner             Saginaw            MN  31   17 10:14  2:03  0:32   10   27:28 21.8  1:11   12   18:08  7:15   57:31 
   10   16 Noah Burson             Duluth             MN  23    1  7:27  1:30  0:58   20   30:26 19.7  0:49   10   17:59  7:12   57:37 
   11   43 Joseph Holz             Saginaw            MN  37    7  8:56  1:48  1:00   14   29:01 20.7  0:21   13   18:52  7:33   58:08 
   12    1 Brad Anderson           Duluth             MN  41    9  9:28  1:54  1:00    7   26:52 22.3  0:38   18   20:15  8:06   58:11 
   13   52 Tim Keppers             Duluth             MN  53                                                                     58:31 
   14   11 Chris Botten            Hermantown         MN  47   19 10:19  2:04  1:24   11   27:54 21.5  0:45   14   18:56  7:35   59:16 
   15   60 Tanner Longshore        Faribault          MN  14    5  8:47  1:46  1:30   29   33:04 18.1  0:28    6   17:29  7:00 1:01:16 
   16   48 Trevor Karn             Annapolis          MD  23   24 11:17  2:16  0:28   24   31:22 19.1  0:49    7   17:38  7:03 1:01:32 
   17  128 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  45   10  9:39  1:56  1:03   19   30:13 19.9  0:41   30   21:23  8:33 1:02:57 
   18   41 Kevin Haney             Duluth             MN  46   13 10:01  2:01  1:28   21   30:56 19.4  0:57   19   20:18  8:08 1:03:39 
   19   87 Steven Snyder           Duluth             MN  52   22 10:46  2:10  1:50   15   29:02 20.7  1:10   26   20:59  8:24 1:03:45 
   20   79 Joshua Rice             Grand Marais       MN  43   20 10:31  2:07  1:09   23   31:18 19.2  1:22   25   20:55  8:22 1:05:14 
   21   73 Daniel Radloff          Duluth             MN  46   27 11:47  2:22  1:18   12   28:37 21.0  1:03   37   22:53  9:10 1:05:36 
   22   24 Connor Danis            Mount Sterling     KY  22    4  8:47  1:46  1:53   34   33:45 17.8  0:57   22   20:36  8:15 1:05:54 
   23   35 Bob Furr                Duluth             MN  33   35 13:15  2:39  2:22   13   28:59 20.7  2:37   16   19:28  7:47 1:06:38 
   24   97 Brooks Zamzow           Duluth             MN  25   18 10:15  2:03  1:25   30   33:09 18.1  1:04   28   21:01  8:25 1:06:53 
   25   58 Cedar Lewis             Birchwood          MN  19   14 10:03  2:01  2:00   28   32:36 18.4  0:38   38   23:01  9:13 1:08:16 
   26   53 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  35   25 11:34  2:19  1:23   26   31:46 18.9  2:15   31   21:25  8:34 1:08:21 
   27   75 Tony Radloff            Saginaw            MN  49   44 14:49  2:58  1:35   16   29:34 20.3  1:18   29   21:23  8:33 1:08:36 
   28    6 Randy Back              Superior           WI  58   51 17:16  3:28  0:57   18   29:46 20.2  0:56   21   20:35  8:14 1:09:27 
   29   34 Cole Floerke            Duluth             MN  19   30 12:25  2:29  2:31   39   34:21 17.5  1:31   15   19:14  7:42 1:10:00 
   30   31 Justin Filzen           Hermantown         MN  28   46 15:10  3:02  1:12   32   33:24 18.0  1:00   17   19:33  7:50 1:10:19 
   31   54 Randy Knutson           Mankato            MN  54   23 10:52  2:11  1:14   17   29:35 20.3  0:46   52   28:32 11:25 1:10:57 
   32   22 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68   26 11:39  2:20  1:59   27   32:20 18.6  1:58   39   23:35  9:26 1:11:28 
   33    5 Todd Armbruster         Duluth             MN  35   21 10:36  2:08  2:16   46   36:26 16.5  0:43   32   21:34  8:38 1:11:34 
   34   80 Victor Rigling          Hermantown         MN  34   28 11:53  2:23  1:36   38   34:16 17.5  1:52   34   22:02  8:49 1:11:37 
   35    2 Noah Anderson           Northfield         MN  23   41 13:41  2:45  3:15   36   33:47 17.8  0:26   23   20:42  8:17 1:11:49 
   36   96 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  38   11  9:49  1:58  1:29   48   37:02 16.2  1:29   35   22:22  8:57 1:12:09 
   37   95 Zack Ward               Wrenshall          MN  33   39 13:26  2:42  3:07   31   33:13 18.1  0:46   33   22:00  8:48 1:12:30 
   38   36 Brian Gay               Duluth             MN  40   12  9:58  2:00  1:55   41   34:37 17.3  2:06   40   24:16  9:43 1:12:50 
   39   90 Justin Strom            Duluth             MN  31   50 15:59  3:12  2:18   37   34:03 17.6  0:37   27   21:01  8:25 1:13:56 
   40   45 Daniel Johnson          Duluth             MN  48   40 13:39  2:44  3:43   42   34:52 17.2  1:37   24   20:45  8:18 1:14:33 
   41   72 Walt Prahl              Duluth             MN  64   38 13:23  2:41  1:38   25   31:28 19.1  1:23   47   27:15 10:54 1:15:05 
   42   18 Paul Carland            Hoyt Lakes         MN  27   33 12:45  2:33  1:56   33   33:43 17.8  1:42   43   25:01 10:01 1:15:06 
   43  121 Stuart Lourey           Duluth             MN  24   53 21:14  4:15  1:40   35   33:46 17.8  0:28   20   20:33  8:13 1:17:38 
   44   55 Justin Krom             Duluth             MN  36   34 12:54  2:35  1:27   43   35:06 17.1  1:10   46   27:03 10:50 1:17:39 
   45   17 Patrick Carey           Duluth             MN  68   37 13:20  2:40  2:23   44   35:29 16.9  1:36   45   26:41 10:41 1:19:27 
   46   42 Brett Hiemenz           Duluth             MN  28   47 15:18  3:04  2:18   47   36:56 16.2  0:38   41   24:38  9:52 1:19:47 
   47   71 Jeff Poppema            Embarrass          MN  57   45 15:04  3:01  1:27   50   37:23 16.0  0:33   44   26:14 10:30 1:20:40 
   48  133 Eli Weinburd            Duluth             MN  23   52 20:03  4:01  2:35   40   34:32 17.4  0:45   36   22:48  9:08 1:20:42 
   49   69 Erik Peterson           Proctor            MN  38   43 14:45  2:57  1:57   45   36:23 16.5  0:33   50   28:02 11:13 1:21:37 
   50   65 Bryan O'Keeffe          Chanhassen         MN  46   49 15:51  3:11  3:08   49   37:22 16.1  1:07   49   27:56 11:11 1:25:22 
   51  134 Richard Donovan         Jericho            MN  65   32 12:43  2:33  2:27   52   39:03 15.4  1:15   53   30:20 12:08 1:25:45 
   52   68 William Orr             Eagan              MN  61   48 15:28  3:06  4:08   51   38:06 15.7  0:42   48   27:53 11:09 1:26:15 
   53   77 Timothy Rasch           Duluth             MN  41   29 11:59  2:24  2:14   22   31:17 19.2 14:06   51   28:02 11:13 1:27:37 
   54   46 Lee Jones               Hopkins            MN  32   54 22:00  4:24  3:34   53   39:33 15.2  1:40   42   24:39  9:52 1:31:23 
   55   50 Christopher Kemnitz     Duluth             MN  53   42 14:44  2:57  2:17   54   42:09 14.2  1:15   55   40:41 16:17 1:41:04 
   56   28 Robert Edmonds          Hopkins            MN  60   55 25:30  5:06  3:24   55   43:44 13.7  1:30   54   36:14 14:30 1:50:19 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 Elaine Nelson           Duluth             MN  38    2  8:58  1:48  1:01    1   26:09 22.9  0:49    1   16:21  6:33   53:16 
    2   51 Bettina Keppers         Duluth             MN  34    1  8:11  1:39  0:54    3   26:46 22.4  0:56    5   19:29  7:48   56:14 
    3  135 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52    5 10:02  2:01  1:07    2   26:24 22.7  0:37    3   19:09  7:40   57:17 
    4   64 Jena Ogston             Duluth             MN  46    3  9:18  1:52  0:47    4   28:57 20.7  0:44    4   19:10  7:40   58:53 
    5   92 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  17    9 10:15  2:03  0:36    6   30:41 19.6  0:33    2   19:00  7:36 1:01:03 
    6   74 McKenzie Radloff        Duluth             MN  14   16 11:48  2:22  1:15    7   31:17 19.2  0:40    7   20:26  8:11 1:05:25 
    7   32 Lisa Filzen             Hermantown         MN  28   14 11:20  2:16  1:29   13   33:55 17.7  1:02    8   20:40  8:16 1:08:24 
    8   10 Joy Bittner             Saginaw            MN  31   25 12:54  2:35  1:12    9   32:19 18.6  1:02    9   21:06  8:27 1:08:32 
    9   76 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  44   10 10:32  2:07  1:02   11   33:21 18.0  0:28   14   24:00  9:36 1:09:21 
   10   59 Harmony Lewis           Birchwood          MN  45   17 12:06  2:26  1:46   10   33:17 18.0  0:36   11   23:25  9:22 1:11:09 
   11   82 Renee Saamanen          Duluth             MN  41   23 12:48  2:34  1:47    5   29:45 20.2  1:09   24   25:45 10:18 1:11:13 
   12   63 Sara Nachtman           Duluth             MN  36    8 10:14  2:03  1:06   14   35:04 17.1  1:10   16   24:27  9:47 1:12:00 
   13   30 Sarah Feyder            Duluth             MN  24    4  9:38  1:56  1:13   24   36:49 16.3  0:38   19   24:53  9:57 1:13:08 
   14   13 Emily Breaker           Lutsen             MN  31   13 11:13  2:15  2:45    8   32:16 18.6  1:36   22   25:27 10:11 1:13:14 
   15   78 Nicole Raukar           Hermantown         MN  39   12 11:06  2:14  2:06   17   35:36 16.9  1:18   18   24:34  9:50 1:14:39 
   16   40 Amy Haney               Duluth             MN  44   34 14:28  2:54  2:12   16   35:36 16.9  0:31   12   23:44  9:30 1:16:29 
   17   86 Kristine Snyder         Duluth             MN  37   38 17:04  3:25  2:12   15   35:26 16.9  1:49    6   20:10  8:04 1:16:40 
   18   66 Kali O'Keeffe           Chanhassen         MN  18   33 14:16  2:52  1:39   18   35:51 16.7  1:12   13   23:58  9:35 1:16:54 
   19  106 Jennifer Enz            Moorhead           MN  35   11 10:39  2:08  2:07   32   40:11 14.9  0:30   15   24:00  9:36 1:17:25 
   20    3 Carol Andrews           Duluth             MN  54   21 12:33  2:31  2:28   19   35:54 16.7  1:20   20   25:16 10:07 1:17:30 
   21   67 Molly Ongaro            Hibbing            MN  30   15 11:22  2:17  1:54   37   42:36 14.1  0:37   10   21:15  8:30 1:17:43 
   22   98 Connor Zamzow           Byron              MN  19   29 13:23  2:41  1:43   27   37:03 16.2  1:00   21   25:21 10:09 1:18:27 
   23   33 Nicole Fleming          Duluth             MN  40   19 12:17  2:28  1:39   12   33:29 17.9  1:27   32   30:09 12:04 1:18:59 
   24   99 Melissa Zamzow          Duluth             MN  26   27 12:59  2:36  2:41   23   36:25 16.5  1:23   23   25:42 10:17 1:19:09 
   25   37 Kelli Glonchak          South Range        WI  36   18 12:09  2:26  3:15   29   38:05 15.8  0:37   25   25:48 10:20 1:19:53 
   26   89 Janelle Strom           Duluth             MN  31    7 10:05  2:01  1:51   25   36:50 16.3  0:52   34   30:46 12:19 1:20:22 
   27   25 Ellen Donovan           Mendota Heights    MN  23   28 13:07  2:38  1:26   22   36:13 16.6  0:52   30   29:40 11:52 1:21:16 
   28   62 Rebecca Meyerson        Duluth             MN  53   20 12:17  2:28  2:23   20   36:00 16.7  1:03   31   29:56 11:59 1:21:37 
   29   21 Autumn Cole             Ely                MN  67   24 12:52  2:35  2:30   26   36:53 16.3  1:41   29   27:49 11:08 1:21:43 
   30   12 Melissa Bradley         Duluth             MN  37   26 12:57  2:36  2:35   31   38:52 15.4  1:27   26   26:23 10:33 1:22:13 
   31   39 Keri Halverson          Duluth             MN  26   31 14:02  2:49  2:39   21   36:05 16.6  1:12   33   30:14 12:06 1:24:09 
   32   91 Jennifer Trotterchaude  Barnum             MN  46   39 17:38  3:32  1:59   28   37:43 15.9  0:42   27   27:12 10:53 1:25:13 
   33   85 Marsha Snowdon          Two Harbors        MN  38    6 10:03  2:01  1:40   34   40:52 14.7  0:54   38   33:18 13:19 1:26:46 
   34   57 Jennifer Lefor          Superior           WI  45   36 16:19  3:16  3:17   35   41:04 14.6  1:21   28   27:32 11:01 1:29:31 
   35   56 Lois Kubow              Duluth             MN  64   32 14:09  2:50  2:25   30   38:30 15.6  2:07   39   34:01 13:37 1:31:10 
   36   26 Lexy Doolittle          Superior           MN  18   41 21:48  4:22  2:36   38   42:52 14.0  0:55   17   24:32  9:49 1:32:41 
   37    8 Megan Birk              Duluth             MN  35   37 16:47  3:22  3:11   36   42:10 14.2  1:01   35   31:40 12:40 1:34:48 
   38   84 April Severson          Duluth             MN  28   30 13:43  2:45  2:25   40   47:55 12.5  0:48   37   33:17 13:19 1:38:07 
   39   70 Jennifer Peterson       Proctor            MN  35   35 14:57  3:00  1:28   42   50:15 11.9  1:01   36   32:50 13:08 1:40:29 
   40   83 Melony Sasser           Superior           WI  48   40 18:16  3:40  4:09   33   40:30 14.8  0:55   42   36:52 14:45 1:40:39 
   41   94 Gail Wahlberg           Hermantown         MN  50   22 12:42  2:33  3:36   41   48:33 12.4  1:00   41   36:40 14:40 1:42:29 
   42   47 Leslie Jones            Hopkins            MN  31                          39   43:45 13.7  1:25   40   36:15 14:30 1:47:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Tanner Longshore        Faribault          MN  14    1  8:47  1:46  1:30    1   33:04 18.1  0:28    1   17:29  7:00 1:01:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   74 McKenzie Radloff        Duluth             MN  14    1 11:48  2:22  1:15    1   31:17 19.2  0:40    1   20:26  8:11 1:05:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   92 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  17    1 10:15  2:03  0:36    1   30:41 19.6  0:33    1   19:00  7:36 1:01:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  127 Nathan Bich             Duluth             MN  19    1  8:04  1:37  0:33    1   25:53 23.2  0:43    1   17:51  7:09   53:02 
    2   58 Cedar Lewis             Birchwood          MN  19    2 10:03  2:01  2:00    2   32:36 18.4  0:38    3   23:01  9:13 1:08:16 
    3   34 Cole Floerke            Duluth             MN  19    3 12:25  2:29  2:31    3   34:21 17.5  1:31    2   19:14  7:42 1:10:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   66 Kali O'Keeffe           Chanhassen         MN  18    2 14:16  2:52  1:39    1   35:51 16.7  1:12    1   23:58  9:35 1:16:54 
    2   98 Connor Zamzow           Byron              MN  19    1 13:23  2:41  1:43    2   37:03 16.2  1:00    3   25:21 10:09 1:18:27 
    3   26 Lexy Doolittle          Superior           MN  18    3 21:48  4:22  2:36    3   42:52 14.0  0:55    2   24:32  9:49 1:32:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  21    2  8:16  1:40  0:34    1   25:13 23.8  0:39    1   17:09  6:52   51:48 
    2   16 Noah Burson             Duluth             MN  23    1  7:27  1:30  0:58    2   30:26 19.7  0:49    3   17:59  7:12   57:37 
    3   48 Trevor Karn             Annapolis          MD  23    4 11:17  2:16  0:28    3   31:22 19.1  0:49    2   17:38  7:03 1:01:32 
    4   24 Connor Danis            Mount Sterling     KY  22    3  8:47  1:46  1:53    4   33:45 17.8  0:57    5   20:36  8:15 1:05:54 
    5    2 Noah Anderson           Northfield         MN  23    5 13:41  2:45  3:15    6   33:47 17.8  0:26    6   20:42  8:17 1:11:49 
    6  121 Stuart Lourey           Duluth             MN  24    7 21:14  4:15  1:40    5   33:46 17.8  0:28    4   20:33  8:13 1:17:38 
    7  133 Eli Weinburd            Duluth             MN  23    6 20:03  4:01  2:35    7   34:32 17.4  0:45    7   22:48  9:08 1:20:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   30 Sarah Feyder            Duluth             MN  24    1  9:38  1:56  1:13    2   36:49 16.3  0:38    1   24:53  9:57 1:13:08 
    2   25 Ellen Donovan           Mendota Heights    MN  23    2 13:07  2:38  1:26    1   36:13 16.6  0:52    2   29:40 11:52 1:21:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   97 Brooks Zamzow           Duluth             MN  25    1 10:15  2:03  1:25    1   33:09 18.1  1:04    2   21:01  8:25 1:06:53 
    2   31 Justin Filzen           Hermantown         MN  28    3 15:10  3:02  1:12    2   33:24 18.0  1:00    1   19:33  7:50 1:10:19 
    3   18 Paul Carland            Hoyt Lakes         MN  27    2 12:45  2:33  1:56    3   33:43 17.8  1:42    4   25:01 10:01 1:15:06 
    4   42 Brett Hiemenz           Duluth             MN  28    4 15:18  3:04  2:18    4   36:56 16.2  0:38    3   24:38  9:52 1:19:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   32 Lisa Filzen             Hermantown         MN  28    1 11:20  2:16  1:29    1   33:55 17.7  1:02    1   20:40  8:16 1:08:24 
    2   99 Melissa Zamzow          Duluth             MN  26    2 12:59  2:36  2:41    3   36:25 16.5  1:23    2   25:42 10:17 1:19:09 
    3   39 Keri Halverson          Duluth             MN  26    4 14:02  2:49  2:39    2   36:05 16.6  1:12    3   30:14 12:06 1:24:09 
    4   84 April Severson          Duluth             MN  28    3 13:43  2:45  2:25    4   47:55 12.5  0:48    4   33:17 13:19 1:38:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   88 Greg Spoelhof           Duluth             MN  32    1 10:12  2:03  1:11    1   26:19 22.8  0:46    1   18:08  7:15   56:34 
    2    9 Ben Bittner             Saginaw            MN  31    2 10:14  2:03  0:32    2   27:28 21.8  1:11    2   18:08  7:15   57:31 
    3   35 Bob Furr                Duluth             MN  33    4 13:15  2:39  2:22    3   28:59 20.7  2:37    3   19:28  7:47 1:06:38 
    4   80 Victor Rigling          Hermantown         MN  34    3 11:53  2:23  1:36    6   34:16 17.5  1:52    6   22:02  8:49 1:11:37 
    5   95 Zack Ward               Wrenshall          MN  33    5 13:26  2:42  3:07    4   33:13 18.1  0:46    5   22:00  8:48 1:12:30 
    6   90 Justin Strom            Duluth             MN  31    6 15:59  3:12  2:18    5   34:03 17.6  0:37    4   21:01  8:25 1:13:56 
    7   46 Lee Jones               Hopkins            MN  32    7 22:00  4:24  3:34    7   39:33 15.2  1:40    7   24:39  9:52 1:31:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   51 Bettina Keppers         Duluth             MN  34    1  8:11  1:39  0:54    1   26:46 22.4  0:56    1   19:29  7:48   56:14 
    2   10 Joy Bittner             Saginaw            MN  31    5 12:54  2:35  1:12    3   32:19 18.6  1:02    2   21:06  8:27 1:08:32 
    3   13 Emily Breaker           Lutsen             MN  31    3 11:13  2:15  2:45    2   32:16 18.6  1:36    4   25:27 10:11 1:13:14 
    4   67 Molly Ongaro            Hibbing            MN  30    4 11:22  2:17  1:54    5   42:36 14.1  0:37    3   21:15  8:30 1:17:43 
    5   89 Janelle Strom           Duluth             MN  31    2 10:05  2:01  1:51    4   36:50 16.3  0:52    5   30:46 12:19 1:20:22 
    6   47 Leslie Jones            Hopkins            MN  31                           6   43:45 13.7  1:25    6   36:15 14:30 1:47:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   43 Joseph Holz             Saginaw            MN  37    1  8:56  1:48  1:00    1   29:01 20.7  0:21    1   18:52  7:33   58:08 
    2   53 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  35    4 11:34  2:19  1:23    2   31:46 18.9  2:15    2   21:25  8:34 1:08:21 
    3    5 Todd Armbruster         Duluth             MN  35    3 10:36  2:08  2:16    5   36:26 16.5  0:43    3   21:34  8:38 1:11:34 
    4   96 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  38    2  9:49  1:58  1:29    6   37:02 16.2  1:29    4   22:22  8:57 1:12:09 
    5   55 Justin Krom             Duluth             MN  36    5 12:54  2:35  1:27    3   35:06 17.1  1:10    5   27:03 10:50 1:17:39 
    6   69 Erik Peterson           Proctor            MN  38    6 14:45  2:57  1:57    4   36:23 16.5  0:33    6   28:02 11:13 1:21:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 Elaine Nelson           Duluth             MN  38    1  8:58  1:48  1:01    1   26:09 22.9  0:49    1   16:21  6:33   53:16 
    2   63 Sara Nachtman           Duluth             MN  36    3 10:14  2:03  1:06    2   35:04 17.1  1:10    4   24:27  9:47 1:12:00 
    3   78 Nicole Raukar           Hermantown         MN  39    5 11:06  2:14  2:06    4   35:36 16.9  1:18    5   24:34  9:50 1:14:39 
    4   86 Kristine Snyder         Duluth             MN  37   10 17:04  3:25  2:12    3   35:26 16.9  1:49    2   20:10  8:04 1:16:40 
    5  106 Jennifer Enz            Moorhead           MN  35    4 10:39  2:08  2:07    7   40:11 14.9  0:30    3   24:00  9:36 1:17:25 
    6   37 Kelli Glonchak          South Range        WI  36    6 12:09  2:26  3:15    5   38:05 15.8  0:37    6   25:48 10:20 1:19:53 
    7   12 Melissa Bradley         Duluth             MN  37    7 12:57  2:36  2:35    6   38:52 15.4  1:27    7   26:23 10:33 1:22:13 
    8   85 Marsha Snowdon          Two Harbors        MN  38    2 10:03  2:01  1:40    8   40:52 14.7  0:54   10   33:18 13:19 1:26:46 
    9    8 Megan Birk              Duluth             MN  35    9 16:47  3:22  3:11    9   42:10 14.2  1:01    8   31:40 12:40 1:34:48 
   10   70 Jennifer Peterson       Proctor            MN  35    8 14:57  3:00  1:28   10   50:15 11.9  1:01    9   32:50 13:08 1:40:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 Grant Nelson            Duluth             MN  42    3 10:07  2:02  0:58    1   26:14 22.9  0:32    2   16:18  6:32   54:08 
    2   23 Justin Cummins          Duluth             MN  42    6 12:27  2:30  0:56    3   27:07 22.1  0:41    1   16:02  6:25   57:12 
    3    1 Brad Anderson           Duluth             MN  41    1  9:28  1:54  1:00    2   26:52 22.3  0:38    3   20:15  8:06   58:11 
    4   79 Joshua Rice             Grand Marais       MN  43    4 10:31  2:07  1:09    5   31:18 19.2  1:22    4   20:55  8:22 1:05:14 
    5   36 Brian Gay               Duluth             MN  40    2  9:58  2:00  1:55    6   34:37 17.3  2:06    5   24:16  9:43 1:12:50 
    6   77 Timothy Rasch           Duluth             MN  41    5 11:59  2:24  2:14    4   31:17 19.2 14:06    6   28:02 11:13 1:27:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   76 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  44    1 10:32  2:07  1:02    2   33:21 18.0  0:28    2   24:00  9:36 1:09:21 
    2   82 Renee Saamanen          Duluth             MN  41    3 12:48  2:34  1:47    1   29:45 20.2  1:09    3   25:45 10:18 1:11:13 
    3   40 Amy Haney               Duluth             MN  44    4 14:28  2:54  2:12    4   35:36 16.9  0:31    1   23:44  9:30 1:16:29 
    4   33 Nicole Fleming          Duluth             MN  40    2 12:17  2:28  1:39    3   33:29 17.9  1:27    4   30:09 12:04 1:18:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   49 Bill Kelley             Wrenshall          MN  45    1  8:55  1:47  0:54    2   26:06 23.0  0:40    2   17:26  6:59   53:59 
    2   93 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48    6 13:15  2:39  0:48    1   25:23 23.6  0:34    1   16:27  6:35   56:25 
    3   11 Chris Botten            Hermantown         MN  47    4 10:19  2:04  1:24    3   27:54 21.5  0:45    3   18:56  7:35   59:16 
    4  128 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  45    2  9:39  1:56  1:03    6   30:13 19.9  0:41    7   21:23  8:33 1:02:57 
    5   41 Kevin Haney             Duluth             MN  46    3 10:01  2:01  1:28    7   30:56 19.4  0:57    4   20:18  8:08 1:03:39 
    6   73 Daniel Radloff          Duluth             MN  46    5 11:47  2:22  1:18    4   28:37 21.0  1:03    8   22:53  9:10 1:05:36 
    7   75 Tony Radloff            Saginaw            MN  49    8 14:49  2:58  1:35    5   29:34 20.3  1:18    6   21:23  8:33 1:08:36 
    8   45 Daniel Johnson          Duluth             MN  48    7 13:39  2:44  3:43    8   34:52 17.2  1:37    5   20:45  8:18 1:14:33 
    9   65 Bryan O'Keeffe          Chanhassen         MN  46    9 15:51  3:11  3:08    9   37:22 16.1  1:07    9   27:56 11:11 1:25:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   64 Jena Ogston             Duluth             MN  46    1  9:18  1:52  0:47    1   28:57 20.7  0:44    1   19:10  7:40   58:53 
    2   59 Harmony Lewis           Birchwood          MN  45    2 12:06  2:26  1:46    2   33:17 18.0  0:36    2   23:25  9:22 1:11:09 
    3   91 Jennifer Trotterchaude  Barnum             MN  46    4 17:38  3:32  1:59    3   37:43 15.9  0:42    3   27:12 10:53 1:25:13 
    4   57 Jennifer Lefor          Superior           WI  45    3 16:19  3:16  3:17    5   41:04 14.6  1:21    4   27:32 11:01 1:29:31 
    5   83 Melony Sasser           Superior           WI  48    5 18:16  3:40  4:09    4   40:30 14.8  0:55    5   36:52 14:45 1:40:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Daniel Duff             Duluth             MN  53    1  8:59  1:48  1:23    1   27:20 22.0  0:44    1   17:38  7:04   56:04 
    2   52 Tim Keppers             Duluth             MN  53                                                                     58:31 
    3   87 Steven Snyder           Duluth             MN  52    2 10:46  2:10  1:50    2   29:02 20.7  1:10    2   20:59  8:24 1:03:45 
    4   54 Randy Knutson           Mankato            MN  54    3 10:52  2:11  1:14    3   29:35 20.3  0:46    3   28:32 11:25 1:10:57 
    5   50 Christopher Kemnitz     Duluth             MN  53    4 14:44  2:57  2:17    4   42:09 14.2  1:15    4   40:41 16:17 1:41:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  135 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52    1 10:02  2:01  1:07    1   26:24 22.7  0:37    1   19:09  7:40   57:17 
    2    3 Carol Andrews           Duluth             MN  54    3 12:33  2:31  2:28    2   35:54 16.7  1:20    2   25:16 10:07 1:17:30 
    3   62 Rebecca Meyerson        Duluth             MN  53    2 12:17  2:28  2:23    3   36:00 16.7  1:03    3   29:56 11:59 1:21:37 
    4   94 Gail Wahlberg           Hermantown         MN  50    4 12:42  2:33  3:36    4   48:33 12.4  1:00    4   36:40 14:40 1:42:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    6 Randy Back              Superior           WI  58    2 17:16  3:28  0:57    1   29:46 20.2  0:56    1   20:35  8:14 1:09:27 
    2   71 Jeff Poppema            Embarrass          MN  57    1 15:04  3:01  1:27    2   37:23 16.0  0:33    2   26:14 10:30 1:20:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   72 Walt Prahl              Duluth             MN  64    1 13:23  2:41  1:38    1   31:28 19.1  1:23    1   27:15 10:54 1:15:05 
    2   68 William Orr             Eagan              MN  61    2 15:28  3:06  4:08    2   38:06 15.7  0:42    2   27:53 11:09 1:26:15 
    3   28 Robert Edmonds          Hopkins            MN  60    3 25:30  5:06  3:24    3   43:44 13.7  1:30    3   36:14 14:30 1:50:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Lois Kubow              Duluth             MN  64    1 14:09  2:50  2:25    1   38:30 15.6  2:07    1   34:01 13:37 1:31:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68    1 11:39  2:20  1:59    1   32:20 18.6  1:58    1   23:35  9:26 1:11:28 
    2   17 Patrick Carey           Duluth             MN  68    3 13:20  2:40  2:23    2   35:29 16.9  1:36    2   26:41 10:41 1:19:27 
    3  134 Richard Donovan         Jericho            MN  65    2 12:43  2:33  2:27    3   39:03 15.4  1:15    3   30:20 12:08 1:25:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Autumn Cole             Ely                MN  67    1 12:52  2:35  2:30    1   36:53 16.3  1:41    1   27:49 11:08 1:21:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        110
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     98
Number of Male   Finishers:               56
Number of Female Finishers:               42
Did not Finish Race or Did Not Start:     11