Graniteman Triathlon Big Lake -
Big Lake, MN
8/5/2017

race logo










                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 5, 2017
                                         SPRINT .33 Mile Swim - 14.45 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    326 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M     2  7:36  1:21  1:02    3   34:52 24.9  0:37    6   19:40  6:21 1:03:44 
    2   1/12     62 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46 M     5  8:13  1:28  0:55    2   34:51 24.9  0:35    5   19:29  6:17 1:04:01 
    3   2/15    178 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31 M    20  9:35  1:43  0:39    4   36:28 23.8  0:54    1   18:09  5:52 1:05:43 
    4   1/14    258 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M     6  8:15  1:28  0:53    6   37:19 23.2  0:47    4   19:02  6:09 1:06:15 
    5   1/6     150 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52 M    52 11:04  1:58  0:48    1   34:42 25.0  0:50   11   20:55  6:45 1:08:19 
    6   2/14    236 Michael Rossa           Minneapolis        MN  29 M    43 10:44  1:55  0:56    8   37:32 23.1  0:49    2   18:31  5:59 1:08:30 
    7   2/6     329 Marty Moran             St. Cloud          MN  50 M     1  7:13  1:17  1:05   11   37:43 23.0  0:55   36   23:35  7:37 1:10:28 
    8   3/14     55 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M    12  8:59  1:36  1:32   15   38:35 22.5  0:50    9   20:51  6:44 1:10:45 
    9   1/12    205 Joseph Parrish          Big Lake           MN  35 M     8  8:48  1:34  1:12   22   39:17 22.1  0:54   10   20:55  6:45 1:11:05 
   10   1/12     45 Ryan Collins            Minneapolis        MN  41 M    37 10:36  1:53  0:58    5   36:40 23.6  0:38   27   22:40  7:19 1:11:30 
   11   2/12    201 Nathan Overby           Big Lake           MN  37 M     4  8:12  1:28  1:29   29   40:42 21.3  0:46   13   21:19  6:53 1:12:27 
   12   3/15    300 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  33 M    15  9:30  1:42  0:57    9   37:35 23.1  0:49   38   23:39  7:38 1:12:28 
   13   4/15     12 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33 M    56 11:14  2:00  1:21   17   38:51 22.3  1:13    8   20:36  6:39 1:13:13 
   14   2/12     90 Bob Glamm               Blaine             MN  44 M    30 10:26  1:51  0:59   18   38:58 22.2  0:58   19   22:06  7:08 1:13:24 
   15   4/14    266 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   119 13:52  2:28  1:49   13   38:24 22.6  0:52    3   18:40  6:02 1:13:34 
   16   5/15    220 John Rammel             Sartell            MN  33 M    19  9:32  1:42  0:58   10   37:41 23.0  0:50   54   24:38  7:57 1:13:37 
   17   1/4     231 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 M    10  8:49  1:34  0:50   33   41:00 21.1  0:46   22   22:21  7:13 1:13:44 
   18   2/12    213 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49 M    66 11:34  2:04  0:57   12   38:06 22.8  0:49   30   22:45  7:21 1:14:09 
   19   3/12    105 Warren Hegge            Minneapolis        MN  47 M    26 10:10  1:49  1:42   16   38:50 22.3  1:16   24   22:30  7:16 1:14:26 
   20   1/5     149 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    25 10:02  1:47  1:02   45   42:16 20.5  0:44    7   20:33  6:38 1:14:35 
   21   1/10    316 Jim Nack                Madison Lake       MN  57 M    16  9:30  1:42  1:14   14   38:30 22.5  0:52   51   24:34  7:56 1:14:38 
   22   3/12    144 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 M    53 11:05  1:59  1:32    7   37:23 23.2  1:10   40   23:52  7:42 1:15:01 
   23   6/15    293 Troy Williams           Savage             MN  34 M    13  9:17  1:39  1:19   47   42:32 20.4  0:51   18   21:58  7:06 1:15:56 
   24   3/12     13 Jim Audas               Prior Lake         MN  39 M    18  9:31  1:42  1:15   54   43:00 20.2  0:38   20   22:14  7:11 1:16:36 
   25   4/12    252 Josh Sell               Waconia            MN  38 M    29 10:24  1:51  2:02   34   41:03 21.1  0:55   21   22:16  7:11 1:16:37 
   26   2/4     230 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14 M    50 10:56  1:57  1:02   51   42:58 20.2  0:36   17   21:40  7:00 1:17:10 
   27   4/12     57 Scott Dezurik           Avon               MN  49 M    70 11:42  2:05  1:03   28   40:35 21.4  0:54   35   23:34  7:37 1:17:46 
   28   5/12    188 Jason Nelson            Hugo               MN  39 M    17  9:31  1:42  0:50   63   43:30 19.9  0:48   34   23:27  7:34 1:18:04 
   29   7/15    218 Peter Portilla          Minneapolis        MN  31 M   102 13:07  2:20  1:02   19   39:13 22.1  1:34   31   23:10  7:29 1:18:04 
   30   1/17     84 Emily Gage              Minneapolis        MN  31 F    39 10:39  1:54  1:17   37   41:11 21.1  1:02   42   23:59  7:45 1:18:06 
   31   4/12    135 Dale Kolstad            Hugo               MN  40 M    46 10:52  1:56  1:06   57   43:07 20.1  0:47   23   22:26  7:15 1:18:15 
   32   1/4      77 Sarah Foley             Cologne            MN  46 F    42 10:43  1:55  1:05   41   41:32 20.9  0:40   48   24:19  7:51 1:18:16 
   33   5/14    147 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  29 M    51 10:56  1:57  1:58   59   43:21 20.0  0:53   12   21:14  6:51 1:18:21 
   34   2/10     33 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55 M    57 11:19  2:01  1:15   21   39:17 22.1  1:08   71   25:49  8:20 1:18:46 
   35   1/6     109 Lisa Hines              Waite Park         MN  54 F    33 10:29  1:52  1:27   43   41:51 20.7  0:56   45   24:08  7:47 1:18:49 
   36   2/5     148 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14 F    21  9:45  1:44  0:58  100   46:39 18.6  0:48   15   21:30  6:57 1:19:38 
   37   6/14    330 Clinton Krummi          Marine On Saint Cr MN  26 M     3  7:56  1:25  2:38  101   46:45 18.5  1:00   14   21:24  6:54 1:19:41 
   38   1/16    251 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  38 F    49 10:55  1:57  1:16   49   42:45 20.3  1:15   39   23:44  7:40 1:19:52 
   39   1/7     160 Jason McCarty           Benicia            CA  47 M    36 10:35  1:53  1:41   25   40:06 21.6  0:58   84   27:03  8:44 1:20:21 
   40   1/7      22 Thomas Bergren          Blaine             MN  60 M    34 10:30  1:52  1:29   48   42:32 20.4  0:59   62   25:00  8:04 1:20:27 
   41   3/10     15 Robert Badger           Hudson             WI  57 M    65 11:32  2:03  0:57   30   40:45 21.3  0:46   81   26:42  8:37 1:20:41 
   42   1/5      76 Mike Flynn              Elk River          MN  65 M    96 12:58  2:18  2:20   26   40:09 21.6  1:03   46   24:17  7:50 1:20:44 
   43   5/12    324 Steven Dillner          Ramsey             MN  40 M    38 10:37  1:53  2:23   24   40:01 21.7  1:28   77   26:27  8:32 1:20:54 
   44   2/17     44 Blair Collins           Minneapolis        MN  34 F    60 11:22  2:02  1:29   53   42:59 20.2  0:49   52   24:35  7:56 1:21:12 
   45   6/12     29 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35 M   110 13:24  2:23  0:53   23   39:45 21.8  0:43   85   27:08  8:45 1:21:51 
   46   3/6       1 James Abfalter          Big Lake           MN  51 M   121 14:01  2:30  1:42   67   43:51 19.8  1:21   16   21:37  6:59 1:22:30 
   47   3/17    280 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  33 F    58 11:22  2:01  1:33   66   43:42 19.8  1:06   59   24:55  8:03 1:22:37 
   48   2/7     159 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63 M    73 11:52  2:07  1:45   39   41:21 21.0  1:07   78   26:34  8:35 1:22:37 
   49   4/6     142 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54 M    69 11:40  2:05  1:43   46   42:16 20.5  1:02   73   26:01  8:24 1:22:41 
   50   2/4     123 Angela Jordahl          Big Lake           MN  45 F    80 12:10  2:10  0:56   55   43:05 20.1  0:54   70   25:44  8:18 1:22:47 
   51   5/12    261 Greg Swenson            Rogers             MN  48 M    24 10:00  1:47  1:33   38   41:19 21.0  1:20  105   28:47  9:17 1:22:58 
   52   4/10    156 Gunther Maurus          Mankato            MN  56 M    44 10:50  1:56  2:37   40   41:25 20.9  1:18   83   26:54  8:41 1:23:02 
   53   1/12     69 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44 F    54 11:09  1:59  1:07   32   40:59 21.2  1:20  104   28:46  9:17 1:23:19 
   54   1/1      23 Noah Biasco             Big Lake           MN  23 M    75 11:56  2:08  2:47   84   45:17 19.1  0:46   28   22:40  7:19 1:23:25 
   55   7/14    245 Kyle Scheeler           Saint Louis Park   MN  28 M    48 10:52  1:56  2:21   81   44:55 19.3  2:08   32   23:10  7:29 1:23:25 
   56   6/12    325 Seth Hagerty            Eagan              MN  41 M    88 12:33  2:14  1:16   42   41:41 20.8  1:46   76   26:22  8:31 1:23:35 
   57   3/7     233 Timothy Roesler         Deephaven          MN  61 M    76 11:58  2:08  1:03   69   44:04 19.7  1:19   66   25:16  8:09 1:23:38 
   58   8/14    292 Erik Williams           Minneapolis        MN  27 M    63 11:28  2:03  2:09   80   44:51 19.3  0:52   50   24:23  7:52 1:23:41 
   59   2/16     53 Miriah Dahlquist        West St. Paul      MN  36 F    86 12:30  2:14  1:42   36   41:10 21.1  0:55   92   27:36  8:54 1:23:51 
   60   9/14    171 Joshua Moeckly          Rochester          MN  25 M   138 14:53  2:39  1:40   64   43:35 19.9  1:24   25   22:33  7:17 1:24:04 
   61   2/7     229 Michael Roddy           Minneapolis        MN  32 M    72 11:48  2:06  1:52   71   44:26 19.5  1:21   55   24:39  7:57 1:24:05 
   62   3/4     223 Sean Randolph           Bowlus             MN  18 M    94 12:54  2:18  2:00   77   44:45 19.4  1:02   33   23:26  7:34 1:24:06 
   63   6/12    222 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45 M   109 13:23  2:23  1:32   76   44:43 19.4  1:03   37   23:38  7:38 1:24:18 
   64   7/12    186 James Neal              St. Bonifacius     MN  45 M   111 13:31  2:24  1:31   20   39:14 22.1  1:50  106   28:55  9:20 1:24:59 
   65   4/7     249 Larry Schonhardt        New Hope           MN  60 M    14  9:28  1:41  1:57   31   40:46 21.3  1:04  143   32:17 10:25 1:25:29 
   66   8/15    181 Jon Murray              Maple Grove        MN  34 M    93 12:52  2:17  1:45   86   45:20 19.1  0:55   56   24:40  7:58 1:25:31 
   67   9/15    174 Matthew Mork            Becker             MN  34 M    92 12:51  2:17  1:34   44   41:57 20.7  1:11   96   28:07  9:04 1:25:39 
   68   4/17    146 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  30 F    27 10:20  1:51  1:57  103   46:53 18.5  1:28   65   25:14  8:09 1:25:50 
   69  10/14     30 Aaron Boike             Golden Valley      MN  29 M   187 20:07  3:35  1:56   27   40:17 21.5  1:10   26   22:35  7:17 1:26:03 
   70   8/12     75 Leo Flores              St. Paul           MN  47 M    31 10:28  1:52  2:22   70   44:23 19.5  1:13   94   27:49  8:59 1:26:13 
   71   9/12    317 Scott MacKenzie         Big Lake           MN  47 M   106 13:21  2:23  1:06   68   43:58 19.7  1:48   75   26:07  8:26 1:26:18 
   72   1/7     194 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  21 F   100 13:05  2:20  1:43   94   46:16 18.7  0:54   49   24:22  7:52 1:26:19 
   73  10/15    154 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34 M    84 12:24  2:12  1:41  105   46:55 18.5  1:28   53   24:38  7:57 1:27:03 
   74   2/5     170 Bill Minge              Minneapolis        MN  66 M   153 15:48  2:49  2:09   58   43:12 20.1  1:43   47   24:18  7:51 1:27:08 
   75  10/12    238 David Rounds            St Louis Park      MN  46 M   155 15:50  2:49  1:42   60   43:26 20.0  1:34   61   24:58  8:03 1:27:28 
   76   5/17     89 Micale Gillson          Saint Cloud        MN  31 F    77 12:01  2:08  2:45   79   44:51 19.3  1:16   86   27:09  8:46 1:28:00 
   77   5/10    152 Robert Marchetti        Champlin           MN  59 M    68 11:39  2:04  1:50   72   44:32 19.5  1:32  101   28:30  9:12 1:28:01 
   78   2/6      24 Susan Biasco            Big Lake           MN  52 F    62 11:28  2:03  1:23   88   45:56 18.9  1:05   99   28:26  9:11 1:28:16 
   79   7/12    250 Greg Schutte            Blaine             MN  35 M    40 10:39  1:54  1:56   56   43:05 20.1  2:01  127   30:44  9:55 1:28:23 
   80   2/7     232 Madeline Roesler        Deephaven          MN  20 F    82 12:22  2:12  1:03  132   48:58 17.7  1:00   64   25:10  8:07 1:28:31 
   81   8/12      4 Bobby Ahrens            Eagan              MN  38 M   133 14:31  2:35  1:39   82   45:01 19.3  0:54   79   26:37  8:35 1:28:39 
   82   1/7      20 Kelsey Beaumaster       Monticello         MN  28 F   159 15:55  2:50  2:00  112   47:23 18.3  0:48   29   22:44  7:20 1:28:47 
   83   6/10    298 David Yantes            St. Michael        MN  58 M    78 12:02  2:09  1:34   78   44:47 19.4  1:20  108   29:11  9:25 1:28:52 
   84   7/10    253 Mark Severson           Eagan              MN  57 M   123 14:06  2:31  1:31   50   42:47 20.3  1:31  115   29:37  9:34 1:29:32 
   85   7/12    227 Jeff Robarge            Big Lake           MN  41 M    79 12:07  2:09  1:47   73   44:33 19.5  2:32  103   28:36  9:14 1:29:33 
   86   1/3      43 Bethany Collins         New Hope           MN  62 F    22  9:49  1:45  1:56   62   43:28 19.9  1:36  148   32:51 10:36 1:29:38 
   87   3/7     143 Anna Lechtenberg        Rochester          MN  23 F    99 13:05  2:20  2:29  120   48:13 18.0  1:11   58   24:49  8:01 1:29:43 
   88   8/10    104 Scott Hartley           Maple Grove        MN  58 M   103 13:11  2:21  4:06   52   42:58 20.2  2:02   89   27:30  8:53 1:29:44 
   89   9/10    221 Tony Ramunno            Big Lake           MN  55 M   150 15:28  2:45  1:52   61   43:28 19.9  1:31   90   27:34  8:54 1:29:51 
   90   3/16    269 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  38 F   158 15:53  2:50  1:56  106   46:57 18.5  1:27   41   23:55  7:43 1:30:06 
   91   6/17    167 Casey Mork              Minneapolis        MN  33 F   128 14:17  2:33  1:01  122   48:20 17.9  1:01   67   25:31  8:14 1:30:07 
   92  11/14     49 Jarred Cooley           Plymouth           MN  29 M   136 14:48  2:38  2:24  118   47:48 18.1  0:47   60   24:57  8:03 1:30:42 
   93   3/6     219 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  52 F   120 13:59  2:29  1:29  117   47:46 18.2  1:42   74   26:05  8:25 1:30:58 
   94   2/7     166 Annie McSharry          Eau Claire         WI  29 F    45 10:51  1:56  1:34  114   47:34 18.2  1:17  118   30:01  9:41 1:31:15 
   95   3/5      50 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68 M    83 12:23  2:12  2:03   89   46:03 18.8  1:48  107   29:09  9:25 1:31:26 
   96   3/7     226 Dennis Regnier          Olathe             KS  37 M    41 10:42  1:54  2:45   97   46:24 18.7  1:02  128   30:47  9:56 1:31:38 
   97   2/3     239 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61 F   104 13:11  2:21  2:54  131   48:56 17.7  1:37   63   25:05  8:06 1:31:42 
   98   1/5     215 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  59 F    23  9:50  1:45  2:02  126   48:43 17.8  1:30  117   29:46  9:37 1:31:49 
   99  11/15    246 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  34 M   149 15:25  2:45  1:58   90   46:04 18.8  1:46   80   26:39  8:36 1:31:51 
  100   3/5     228 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  16 F     9  8:48  1:34  1:47  159   53:50 16.1  0:38   82   26:53  8:41 1:31:55 
  101   4/7     297 Austin Yantes           St. Michael        MN  24 F    61 11:24  2:02  1:22  143   50:26 17.2  0:37   98   28:24  9:10 1:32:11 
  102   4/16    173 Jill Molitor            Richmond           MN  39 F   162 16:18  2:54  2:21  124   48:33 17.9  1:05   44   24:02  7:46 1:32:18 
  103  12/14     14 Jason Badger            St Cloud           MN  29 M    11  8:55  1:35  0:55   75   44:38 19.4  0:30  174   37:33 12:07 1:32:29 
  104  12/15    202 Mark Paananen           Buffalo            MN  33 M   134 14:31  2:35  2:01  119   48:08 18.0  0:36   88   27:27  8:52 1:32:42 
  105   8/12    119 Alejandro Jimenez       Maple Grove        MN  42 M     7  8:45  1:34  1:50   85   45:18 19.1  2:23  161   34:31 11:08 1:32:45 
  106   7/17     11 Khristy Arvidson        Ramsey             MN  30 F   116 13:43  2:27  1:46  125   48:36 17.8  1:19   93   27:45  8:57 1:33:07 
  107  13/15    122 Paul Johnson            Minneapolis        MN  32 M    59 11:22  2:01  3:06  104   46:54 18.5  2:03  120   30:05  9:43 1:33:28 
  108   2/5     153 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58 F   132 14:29  2:35  1:25   96   46:18 18.7  0:42  126   30:42  9:55 1:33:34 
  109   3/4     185 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  45 F   101 13:06  2:20  2:24   98   46:30 18.6  1:37  121   30:07  9:43 1:33:41 
  110   2/12    151 Deborah Mahoney         Monticello         MN  43 F   114 13:39  2:26  3:32  137   49:48 17.4  1:06   69   25:43  8:18 1:33:46 
  111   8/17    301 Stephanie Zeller        Grimes             IA  33 F    28 10:20  1:51  1:56  149   51:40 16.8  0:44  109   29:15  9:26 1:33:53 
  112   9/12     28 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  42 M    97 13:01  2:19  2:21  129   48:51 17.7  0:48  110   29:19  9:28 1:34:18 
  113   4/5      36 Bob Carlson             Plymouth           MN  66 M   145 15:18  2:43  2:22  116   47:37 18.2  3:31   68   25:34  8:15 1:34:20 
  114  10/12    136 Brent Koning            Champlin           MN  43 M   167 16:45  2:59  1:40   65   43:39 19.9  1:33  129   31:03 10:01 1:34:38 
  115  11/12    212 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  47 M   125 14:08  2:31  1:53   91   46:05 18.8  1:47  132   31:28 10:09 1:35:18 
  116   9/12     42 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  39 M   115 13:41  2:26  3:36  133   49:02 17.7  0:39  102   28:32  9:12 1:35:28 
  117   5/16    206 Megan Parrish           Big Lake           MN  35 F    71 11:44  2:05  1:38  110   47:20 18.3  1:22  154   33:28 10:48 1:35:30 
  118   4/4     217 Benjamin Portilla       Woodbury           MN  13 M   161 16:10  2:53  1:23  155   52:42 16.5  0:32   57   24:47  8:00 1:35:31 
  119   4/6     195 Pam Nordberg            Big Lake           MN  50 F   130 14:19  2:33  1:51  108   47:07 18.4  0:55  136   31:36 10:12 1:35:45 
  120  10/10    102 Erik Haggstrom          Golden Valley      MN  55 M   112 13:35  2:25  3:10  102   46:50 18.5  2:49  112   29:26  9:30 1:35:47 
  121   6/16     95 Jaime Grant             Zimmerman          MN  37 F   188 20:18  3:37  2:55  115   47:34 18.2  1:07   43   24:01  7:45 1:35:54 
  122   7/16    256 Lisa Skelton            Champlin           MN  37 F    85 12:29  2:13  2:35  135   49:23 17.6  1:44  125   30:26  9:49 1:36:35 
  123   8/16    299 Liz Youngman            Minneapolis        MN  35 F    98 13:04  2:20  1:37  150   51:51 16.7  0:54  111   29:20  9:28 1:36:43 
  124   4/7      63 James Dunleap           Maple Grove        MN  34 M   156 15:52  2:49  2:43   35   41:09 21.1  2:46  159   34:20 11:05 1:36:48 
  125   5/7     282 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  24 F   157 15:52  2:49  2:03  136   49:44 17.4  1:15   95   27:57  9:01 1:36:51 
  126   9/16    107 Lisa Herman             Zimmerman          MN  36 F   147 15:22  2:44  2:01  107   46:59 18.5  0:59  135   31:34 10:11 1:36:53 
  127  14/15    247 Chris Schmidt           St. Cloud          MN  31 M   180 17:43  3:09  2:22   74   44:37 19.4  1:08  133   31:28 10:09 1:37:16 
  128   3/3     241 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63 F   118 13:49  2:28  3:00  111   47:21 18.3  1:19  142   32:14 10:24 1:37:41 
  129   6/7     192 Alyssa Nordberg         Mn                 MN  23 F    91 12:50  2:17  1:41  138   49:49 17.4  0:55  146   32:32 10:30 1:37:45 
  130   3/7     208 Elizabeth Pearson       Maple Grove        MN  28 F    55 11:09  1:59  2:03  168   54:29 15.9  0:45  113   29:26  9:30 1:37:50 
  131   3/12    145 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  43 F    74 11:55  2:07  2:06  172   55:19 15.7  1:03   91   27:35  8:54 1:37:56 
  132   9/17    187 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  31 F    35 10:34  1:53  2:05  162   54:07 16.0  1:09  123   30:12  9:45 1:38:06 
  133   1/2      94 Carol Gragert           Elk River          MN  65 F    90 12:47  2:17  1:52  128   48:50 17.8  1:40  153   33:10 10:42 1:38:17 
  134   4/12      5 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  41 F   127 14:12  2:32  3:00  134   49:12 17.6  2:01  122   30:10  9:44 1:38:34 
  135  10/17    132 Angie Kluempke          Monticello         MN  34 F   179 17:39  3:09  1:46  130   48:51 17.7  0:47  114   29:34  9:33 1:38:36 
  136   5/7     243 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  63 M   107 13:23  2:23  2:17   87   45:50 18.9  2:34  162   34:45 11:13 1:38:47 
  137  11/12    157 Clinton Maxson          Big Lake           MN  40 M   122 14:03  2:30  2:10   99   46:31 18.6  1:09  167   35:25 11:26 1:39:15 
  138   6/7      46 Doug Collison           Eden Prairie       MN  61 M   192 21:35  3:50  2:00   83   45:05 19.2  1:41  116   29:40  9:35 1:39:59 
  139  10/16    268 Sarah Thompson          Rogers             MN  36 F   113 13:39  2:26  2:21  145   50:35 17.1  1:06  144   32:21 10:27 1:40:00 
  140  12/12    320 Greg Nelson             Ramsey             MN  49 M   176 17:33  3:07  4:47  139   49:55 17.4  1:55   72   25:53  8:21 1:40:01 
  141   1/5      26 Chelsie Binsfeld        St. Cloud          MN  33 F    32 10:29  1:52  1:41  123   48:23 17.9  1:52  176   37:51 12:13 1:40:13 
  142   5/7     322 Peter Jones             Elk River          MN  21 M   163 16:19  2:54  2:38  153   52:25 16.5  0:38   97   28:20  9:09 1:40:19 
  143  10/12     61 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36 M    89 12:35  2:14  1:42  146   50:38 17.1  1:01  160   34:27 11:07 1:40:21 
  144  11/12    276 Franklin Vaca           Maple Grove        MN  38 M   148 15:25  2:45  2:46  142   50:25 17.2  1:36  124   30:21  9:48 1:40:31 
  145  13/14    175 Ryan Morrell            Becker             MN  26 M   169 17:00  3:01  2:24  157   53:04 16.3  0:42   87   27:24  8:51 1:40:32 
  146   5/6     263 Bill Syverson           St. Cloud          MN  52 M   117 13:46  2:27  2:46   92   46:08 18.8  2:06  170   35:54 11:35 1:40:38 
  147  11/16    137 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36 F   135 14:37  2:36  2:14  141   50:21 17.2  0:47  155   33:52 10:56 1:41:48 
  148   4/5     193 Britta Nordberg         Big Lake           MN  16 F   124 14:06  2:31  1:58  154   52:36 16.5  1:02  140   32:12 10:24 1:41:54 
  149   4/4     200 Tina Otten              Champlin           MN  49 F   146 15:21  2:44  2:24  113   47:32 18.2  2:46  157   33:57 10:58 1:41:59 
  150   5/12    197 Kathryn Olson           Ramsey             MN  41 F    81 12:20  2:12  2:52  156   52:55 16.4  1:58  138   31:57 10:19 1:42:01 
  151   4/7     198 Meredith Olson          Inver Grove Height MN  26 F   139 14:54  2:39  2:46  171   55:17 15.7  1:01  100   28:28  9:11 1:42:24 
  152  14/14     56 Parker Deutz            Champlin           MN  28 M   141 15:04  2:41  4:25   95   46:17 18.7  2:01  165   35:02 11:18 1:42:47 
  153   6/12    302 Lisa Zeman              Elk River          MN  44 F   144 15:08  2:42  1:55  140   49:59 17.3  1:57  158   34:15 11:03 1:43:12 
  154   6/6     155 Gerald Martineau        Hastings           MN  51 M   171 17:08  3:03  1:47   93   46:10 18.8  1:19  173   37:13 12:01 1:43:36 
  155   5/7     248 Johanna Schmitt         Minneapolis        MN  28 F   140 14:57  2:40  2:39  167   54:28 15.9  1:15  139   32:04 10:21 1:45:21 
  156  11/17     48 Heather Cooley          Plymouth           MN  33 F   154 15:49  2:49  3:43  164   54:16 16.0  1:44  119   30:04  9:42 1:45:34 
  157   5/6      41 Linda Cieslak           Saint Michael      MN  54 F   126 14:09  2:31  3:38  165   54:21 16.0  1:15  147   32:50 10:36 1:46:11 
  158   6/7     319 Taylor Jones            Elk River          MN  25 M   137 14:53  2:39  3:05  180   56:41 15.3  0:40  131   31:11 10:04 1:46:28 
  159  12/12    275 David Vaca              Maple Grove        MN  35 M    95 12:58  2:18  3:07  127   48:49 17.8  2:16  180   39:40 12:48 1:46:48 
  160  12/16    291 Irene Wilcox            Clearwater         MN  35 F   189 20:31  3:39  2:33  148   51:29 16.8  1:44  130   31:05 10:02 1:47:19 
  161  12/12    210 Joel Peterson           Monticello         MN  44 M   190 20:35  3:40  4:28  109   47:18 18.3  2:49  141   32:13 10:24 1:47:21 
  162   7/7      97 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32 M    64 11:31  2:03  1:34  147   50:41 17.1  1:31  186   42:15 13:38 1:47:30 
  163   5/5     242 Erin Saunders           Monticello         MN  19 F    47 10:52  1:56  2:37  191 1:02:12 13.9  0:54  134   31:29 10:10 1:48:03 
  164  12/17     80 Megan Freeman           Monticello         MN  31 F   129 14:17  2:33  3:13  178   56:31 15.3  2:02  145   32:30 10:29 1:48:32 
  165   6/7     290 Grace Whiteford         Inver Grove Height MN  26 F   160 15:59  2:51  5:27  121   48:16 18.0  3:35  169   35:49 11:33 1:49:04 
  166   7/7     130 Lindsey Kleiser         Huber Heights      OH  28 F   168 16:49  3:00  3:46  151   52:03 16.7  2:00  168   35:27 11:26 1:50:03 
  167   7/12     25 Jill Biehn              Shevlin            MN  41 F   165 16:40  2:58  3:25  174   55:32 15.6  1:27  151   33:04 10:40 1:50:05 
  168  15/15     70 Eric Felland            Sartell            MN  30 M   170 17:04  3:02  2:18  169   54:29 15.9  0:56  166   35:23 11:25 1:50:08 
  169   2/5     295 Elizabeth Winslow       Fridley            MN  29 F   166 16:41  2:58  1:30  175   55:47 15.5  1:18  163   34:59 11:17 1:50:13 
  170   7/7      37 Desiree Chabot          Winnipeg           MB  23 F   182 17:58  3:12  2:18  170   55:05 15.7  0:41  164   35:00 11:18 1:51:01 
  171   3/5      93 Kirsten Goldstein       Baxter             MN  25 F    67 11:35  2:04  3:20  192 1:03:24 13.7  1:11  137   31:40 10:13 1:51:08 
  172   8/12    283 Katie Walker            Anoka              MN  40 F   143 15:07  2:42  2:21  161   54:05 16.0  0:53  177   39:00 12:35 1:51:24 
  173  13/17    240 Abby Sampsel            Minneapolis        MN  30 F   105 13:20  2:23  2:31  163   54:11 16.0  1:28  183   40:03 12:56 1:51:31 
  174   9/12    199 Melissa Otten           Buffalo            MN  42 F   177 17:36  3:08  4:27  160   54:05 16.0  2:37  152   33:08 10:42 1:51:52 
  175   6/6      65 Amy Edelstein           Mankato            MN  51 F   131 14:27  2:34  2:33  166   54:22 15.9  2:00  178   39:02 12:36 1:52:21 
  176   3/5       9 Gina Arnold             Bondville          IL  56 F   193 21:48  3:53  3:51  152   52:05 16.6  2:14  149   32:58 10:39 1:52:54 
  177  14/17    203 Victori Paananen        Buffalo            MN  34 F   178 17:37  3:08  5:28  173   55:30 15.6  1:29  150   33:03 10:40 1:53:05 
  178  13/16     74 Ta Flatland             Elk River          MN  36 F   108 13:23  2:23  1:48  177   56:10 15.4  1:07  185   41:18 13:20 1:53:43 
  179  15/17    216 Lyndsey Poliout         Monticello         MN  31 F   151 15:34  2:46  3:34  183   57:40 15.0  0:53  171   36:37 11:49 1:54:16 
  180   7/7      10 James Robert Arnold     Albertville        MN  60 M   174 17:26  3:06  2:28  144   50:32 17.2  1:50  188   42:36 13:45 1:54:50 
  181  14/16    211 Nicole Peterson         Bloomington        MN  35 F   175 17:28  3:06  2:55  182   57:16 15.1  1:24  172   36:52 11:54 1:55:53 
  182  16/17    126 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33 F    87 12:31  2:14  2:50  158   53:40 16.2  2:38  189   45:16 14:36 1:56:53 
  183  10/12     71 Amy Ferrario            Oak Grove          MN  41 F   181 17:43  3:09  2:59  190 1:02:07 14.0  1:47  156   33:54 10:57 1:58:29 
  184  15/16     18 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  36 F   184 18:25  3:17  2:46  184   58:04 14.9  1:30  181   39:45 12:50 2:00:27 
  185  16/16    177 Corinne Mortensen       St Francis         MN  36 F   183 18:22  3:16  2:09  189 1:01:30 14.1  1:12  175   37:49 12:12 2:01:00 
  186   4/5     224 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F   142 15:05  2:41  1:45  185 1:00:46 14.3  0:54  187   42:31 13:43 2:01:00 
  187  11/12     32 Andie Bumgarner         Zimmerman          MN  40 F   185 19:01  3:23  3:27  181   57:12 15.2  2:12  184   40:15 12:59 2:02:05 
  188   2/2      66 Barbara Elliiott        Kansas City        MO  67 F   172 17:16  3:04  3:52  187 1:01:10 14.2  1:32  179   39:13 12:39 2:03:01 
  189   4/5     164 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58 F   164 16:24  2:55  2:53  176   55:55 15.5  2:04  192   50:25 16:16 2:07:38 
  190  17/17    272 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31 F   152 15:43  2:48  2:59  188 1:01:27 14.1  2:40  191   50:06 16:10 2:12:53 
  191   5/5     131 Theodore Kleiser        Huber Heights      OH  65 M   173 17:18  3:05  3:28  179   56:41 15.3  3:17  194   53:10 17:09 2:13:52 
  192   5/5     189 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57 F   191 21:24  3:48  3:47  186 1:01:06 14.2  1:38  190   48:01 15:30 2:15:54 
  193   5/5     260 Jennifer Swanson        Ramsey             MN  36 F   194 22:30  4:00  2:44  194 1:20:45 10.7  1:05  182   39:54 12:53 2:26:56 
  194  12/12    134 Anna Kokesh             Eden Prairie       MN  40 F   186 20:01  3:34  1:46  193 1:11:12 12.2  3:57  193   50:40 16:21 2:27:34 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  308 Tri-ing for the hell-th o                        2 18:42  3:20  0:47    1   55:38 15.6  0:54    1   36:10 11:40 1:52:09 
           Angela Beck , Alyssa Monson , Kristen Bricko           
    2  303 TBD                                              1 13:06  2:20  1:39    2 1:39:45  8.7  1:28    2   46:11 14:54 2:42:06 
           Kathy Kleiser , Julie Ellerhorst , Peggy Agar          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  309 Team House of Pizza                              2  9:22  1:40  0:35    1   37:15 23.3  0:29    1   19:09  6:11 1:06:48 
           Alexandra Badger , Eric Nacey , Jodi Gertken           
    2  311 The Pickles                                      5 10:18  1:50  1:16    2   41:31 20.9  0:30    2   21:06  6:49 1:14:39 
           Chris Haukos , Chris Haukos , Sean Pickle              
    3  312 Team Chanel                                      4 10:08  1:48  0:42    3   42:16 20.5  0:55    4   23:07  7:28 1:17:05 
           Emma Ridgeway , Jennifer Ridgeway , Jennifer Ridgeway  
    4  315 The Bomb Pops                                    1  9:19  1:40  0:39    7   47:05 18.4  0:30    3   21:51  7:03 1:19:23 
           Mary Ridgeway , Gabe Sirek , Greta Sirek               
    5  323 wolf pack                                        6 10:52  1:56  0:35    6   45:16 19.2  0:32    5   23:47  7:41 1:21:02 
           Paul Fallon , Colleen Avila , Keno Avila               
    6  314 Elk River Y Team                                 3  9:53  1:46  0:39    4   43:41 19.8  0:45    7   26:29  8:33 1:21:24 
           Jaime Hauglid , John Robillard , Sharron Robillard     
    7  306 2 Huskies & a Cougar                             7 13:00  2:19  0:52    5   45:10 19.2  0:49    6   25:45  8:19 1:25:33 
           Molly Krehbiel , Jeremy Krehbiel , Chris Franke        
    8  313 Saints                                           9 14:11  2:31  1:04    8   49:14 17.6  1:04    8   40:59 13:14 1:46:29 
           Sharon Ridgeway Kuhlmann , Jim Ridgeway , Sharon Ridge 
    9  310 The Nelson Duo                                   8 13:24  2:23  1:07    9   58:31 14.8  1:04    9   47:04 15:11 2:01:08 
           Kelsey Nelson , Jacob Nelson , Kelsey Nelson           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 257 David Smith             Sartell            MN  42 M      4 20:05  3:34  1:32    1   42:48 20.3  1:31    1   29:38  9:34 1:35:33 
 225 Steve Regli             Lakeville          MN  65 M      2 12:28  2:13  2:05    2   45:44 19.0  1:32                            
 334 Mark Shelly             St. Cloud          MN  25 M      3 16:55  3:01  2:25    3   48:18 18.0                                  
  21 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14 F      1 11:31  2:03  1:22                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             St. Cloud          MN  50 M    7:13  1:17 
    2 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M    7:36  1:21 
    3 Clinton Krummi          Marine On Saint Cr MN  26 M    7:56  1:25 
    4 Nathan Overby           Big Lake           MN  37 M    8:12  1:28 
    5 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46 M    8:13  1:28 
    6 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M    8:15  1:28 
    7 Alejandro Jimenez       Maple Grove        MN  42 M    8:45  1:34 
    8 Joseph Parrish          Big Lake           MN  35 M    8:48  1:34 
    9 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  16 F    8:48  1:34 
   10 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 M    8:49  1:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52 M   34:42 25.0 
    2 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46 M   34:51 24.9 
    3 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M   34:52 24.9 
    4 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31 M   36:28 23.8 
    5 Ryan Collins            Minneapolis        MN  41 M   36:40 23.6 
    6 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   37:19 23.2 
    7 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 M   37:23 23.2 
    8 Michael Rossa           Minneapolis        MN  29 M   37:32 23.1 
    9 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  33 M   37:35 23.1 
   10 John Rammel             Sartell            MN  33 M   37:41 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31 M   18:09  5:52 
    2 Michael Rossa           Minneapolis        MN  29 M   18:31  5:59 
    3 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   18:40  6:02 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   19:02  6:09 
    5 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46 M   19:29  6:17 
    6 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M   19:40  6:21 
    7 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F   20:33  6:38 
    8 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33 M   20:36  6:39 
    9 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M   20:51  6:44 
   10 Joseph Parrish          Big Lake           MN  35 M   20:55  6:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  160 Jason McCarty           Benicia            CA  47    1 10:35  1:53  1:41    1   40:06 21.6  0:58    2   27:03  8:44 1:20:21 
    2  229 Michael Roddy           Minneapolis        MN  32    4 11:48  2:06  1:52    3   44:26 19.5  1:21    1   24:39  7:57 1:24:05 
    3  226 Dennis Regnier          Olathe             KS  37    2 10:42  1:54  2:45    4   46:24 18.7  1:02    4   30:47  9:56 1:31:38 
    4   63 James Dunleap           Maple Grove        MN  34    6 15:52  2:49  2:43    2   41:09 21.1  2:46    6   34:20 11:05 1:36:48 
    5  322 Peter Jones             Elk River          MN  21    7 16:19  2:54  2:38    6   52:25 16.5  0:38    3   28:20  9:09 1:40:19 
    6  319 Taylor Jones            Elk River          MN  25    5 14:53  2:39  3:05    7   56:41 15.3  0:40    5   31:11 10:04 1:46:28 
    7   97 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32    3 11:31  2:03  1:34    5   50:41 17.1  1:31    7   42:15 13:38 1:47:30 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Chelsie Binsfeld        St. Cloud          MN  33    1 10:29  1:52  1:41    1   48:23 17.9  1:52    3   37:51 12:13 1:40:13 
    2  295 Elizabeth Winslow       Fridley            MN  29    4 16:41  2:58  1:30    2   55:47 15.5  1:18    2   34:59 11:17 1:50:13 
    3   93 Kirsten Goldstein       Baxter             MN  25    2 11:35  2:04  3:20    4 1:03:24 13.7  1:11    1   31:40 10:13 1:51:08 
    4  224 Shannon Reagan          Monticello         MN  40    3 15:05  2:41  1:45    3 1:00:46 14.3  0:54    5   42:31 13:43 2:01:00 
    5  260 Jennifer Swanson        Ramsey             MN  36    5 22:30  4:00  2:44    5 1:20:45 10.7  1:05    4   39:54 12:53 2:26:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34    2  7:36  1:21  1:02    3   34:52 24.9  0:37    6   19:40  6:21 1:03:44 
    2   62 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46    5  8:13  1:28  0:55    2   34:51 24.9  0:35    5   19:29  6:17 1:04:01 
    3  178 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31   19  9:35  1:43  0:39    4   36:28 23.8  0:54    1   18:09  5:52 1:05:43 
    4  258 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26    6  8:15  1:28  0:53    6   37:19 23.2  0:47    4   19:02  6:09 1:06:15 
    5  150 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52   35 11:04  1:58  0:48    1   34:42 25.0  0:50   10   20:55  6:45 1:08:19 
    6  236 Michael Rossa           Minneapolis        MN  29   29 10:44  1:55  0:56    8   37:32 23.1  0:49    2   18:31  5:59 1:08:30 
    7  329 Marty Moran             St. Cloud          MN  50    1  7:13  1:17  1:05   11   37:43 23.0  0:55   33   23:35  7:37 1:10:28 
    8   55 Will Delaney            Saint Michael      MN  28   11  8:59  1:36  1:32   15   38:35 22.5  0:50    8   20:51  6:44 1:10:45 
    9  205 Joseph Parrish          Big Lake           MN  35    8  8:48  1:34  1:12   22   39:17 22.1  0:54    9   20:55  6:45 1:11:05 
   10   45 Ryan Collins            Minneapolis        MN  41   26 10:36  1:53  0:58    5   36:40 23.6  0:38   25   22:40  7:19 1:11:30 
   11  201 Nathan Overby           Big Lake           MN  37    4  8:12  1:28  1:29   28   40:42 21.3  0:46   12   21:19  6:53 1:12:27 
   12  300 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  33   14  9:30  1:42  0:57    9   37:35 23.1  0:49   35   23:39  7:38 1:12:28 
   13   12 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33   37 11:14  2:00  1:21   17   38:51 22.3  1:13    7   20:36  6:39 1:13:13 
   14   90 Bob Glamm               Blaine             MN  44   23 10:26  1:51  0:59   18   38:58 22.2  0:58   17   22:06  7:08 1:13:24 
   15  266 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25   72 13:52  2:28  1:49   13   38:24 22.6  0:52    3   18:40  6:02 1:13:34 
   16  220 John Rammel             Sartell            MN  33   18  9:32  1:42  0:58   10   37:41 23.0  0:50   42   24:38  7:57 1:13:37 
   17  231 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19    9  8:49  1:34  0:50   31   41:00 21.1  0:46   20   22:21  7:13 1:13:44 
   18  213 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49   42 11:34  2:04  0:57   12   38:06 22.8  0:49   27   22:45  7:21 1:14:09 
   19  105 Warren Hegge            Minneapolis        MN  47   21 10:10  1:49  1:42   16   38:50 22.3  1:16   22   22:30  7:16 1:14:26 
   20  316 Jim Nack                Madison Lake       MN  57   15  9:30  1:42  1:14   14   38:30 22.5  0:52   40   24:34  7:56 1:14:38 
   21  144 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42   36 11:05  1:59  1:32    7   37:23 23.2  1:10   36   23:52  7:42 1:15:01 
   22  293 Troy Williams           Savage             MN  34   12  9:17  1:39  1:19   39   42:32 20.4  0:51   16   21:58  7:06 1:15:56 
   23   13 Jim Audas               Prior Lake         MN  39   17  9:31  1:42  1:15   44   43:00 20.2  0:38   18   22:14  7:11 1:16:36 
   24  252 Josh Sell               Waconia            MN  38   22 10:24  1:51  2:02   32   41:03 21.1  0:55   19   22:16  7:11 1:16:37 
   25  230 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14   33 10:56  1:57  1:02   42   42:58 20.2  0:36   15   21:40  7:00 1:17:10 
   26   57 Scott Dezurik           Avon               MN  49   45 11:42  2:05  1:03   27   40:35 21.4  0:54   32   23:34  7:37 1:17:46 
   27  188 Jason Nelson            Hugo               MN  39   16  9:31  1:42  0:50   51   43:30 19.9  0:48   31   23:27  7:34 1:18:04 
   28  218 Peter Portilla          Minneapolis        MN  31   62 13:07  2:20  1:02   19   39:13 22.1  1:34   28   23:10  7:29 1:18:04 
   29  135 Dale Kolstad            Hugo               MN  40   31 10:52  1:56  1:06   46   43:07 20.1  0:47   21   22:26  7:15 1:18:15 
   30  147 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  29   34 10:56  1:57  1:58   48   43:21 20.0  0:53   11   21:14  6:51 1:18:21 
   31   33 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55   38 11:19  2:01  1:15   21   39:17 22.1  1:08   50   25:49  8:20 1:18:46 
   32  330 Clinton Krummi          Marine On Saint Cr MN  26    3  7:56  1:25  2:38   81   46:45 18.5  1:00   13   21:24  6:54 1:19:41 
   33   22 Thomas Bergren          Blaine             MN  60   25 10:30  1:52  1:29   40   42:32 20.4  0:59   47   25:00  8:04 1:20:27 
   34   15 Robert Badger           Hudson             WI  57   41 11:32  2:03  0:57   29   40:45 21.3  0:46   59   26:42  8:37 1:20:41 
   35   76 Mike Flynn              Elk River          MN  65   60 12:58  2:18  2:20   25   40:09 21.6  1:03   37   24:17  7:50 1:20:44 
   36  324 Steven Dillner          Ramsey             MN  40   27 10:37  1:53  2:23   24   40:01 21.7  1:28   55   26:27  8:32 1:20:54 
   37   29 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35   67 13:24  2:23  0:53   23   39:45 21.8  0:43   61   27:08  8:45 1:21:51 
   38    1 James Abfalter          Big Lake           MN  51   73 14:01  2:30  1:42   54   43:51 19.8  1:21   14   21:37  6:59 1:22:30 
   39  159 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63   46 11:52  2:07  1:45   34   41:21 21.0  1:07   56   26:34  8:35 1:22:37 
   40  142 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54   44 11:40  2:05  1:43   38   42:16 20.5  1:02   52   26:01  8:24 1:22:41 
   41  261 Greg Swenson            Rogers             MN  48   20 10:00  1:47  1:33   33   41:19 21.0  1:20   71   28:47  9:17 1:22:58 
   42  156 Gunther Maurus          Mankato            MN  56   30 10:50  1:56  2:37   35   41:25 20.9  1:18   60   26:54  8:41 1:23:02 
   43   23 Noah Biasco             Big Lake           MN  23   47 11:56  2:08  2:47   69   45:17 19.1  0:46   26   22:40  7:19 1:23:25 
   44  245 Kyle Scheeler           Saint Louis Park   MN  28   32 10:52  1:56  2:21   66   44:55 19.3  2:08   29   23:10  7:29 1:23:25 
   45  325 Seth Hagerty            Eagan              MN  41   54 12:33  2:14  1:16   36   41:41 20.8  1:46   54   26:22  8:31 1:23:35 
   46  233 Timothy Roesler         Deephaven          MN  61   48 11:58  2:08  1:03   56   44:04 19.7  1:19   48   25:16  8:09 1:23:38 
   47  292 Erik Williams           Minneapolis        MN  27   40 11:28  2:03  2:09   65   44:51 19.3  0:52   39   24:23  7:52 1:23:41 
   48  171 Joshua Moeckly          Rochester          MN  25   80 14:53  2:39  1:40   52   43:35 19.9  1:24   23   22:33  7:17 1:24:04 
   49  223 Sean Randolph           Bowlus             MN  18   58 12:54  2:18  2:00   63   44:45 19.4  1:02   30   23:26  7:34 1:24:06 
   50  222 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45   66 13:23  2:23  1:32   62   44:43 19.4  1:03   34   23:38  7:38 1:24:18 
   51  186 James Neal              St. Bonifacius     MN  45   68 13:31  2:24  1:31   20   39:14 22.1  1:50   72   28:55  9:20 1:24:59 
   52  249 Larry Schonhardt        New Hope           MN  60   13  9:28  1:41  1:57   30   40:46 21.3  1:04   86   32:17 10:25 1:25:29 
   53  181 Jon Murray              Maple Grove        MN  34   57 12:52  2:17  1:45   71   45:20 19.1  0:55   43   24:40  7:58 1:25:31 
   54  174 Matthew Mork            Becker             MN  34   56 12:51  2:17  1:34   37   41:57 20.7  1:11   67   28:07  9:04 1:25:39 
   55   30 Aaron Boike             Golden Valley      MN  29   98 20:07  3:35  1:56   26   40:17 21.5  1:10   24   22:35  7:17 1:26:03 
   56   75 Leo Flores              St. Paul           MN  47   24 10:28  1:52  2:22   57   44:23 19.5  1:13   66   27:49  8:59 1:26:13 
   57  317 Scott MacKenzie         Big Lake           MN  47   64 13:21  2:23  1:06   55   43:58 19.7  1:48   53   26:07  8:26 1:26:18 
   58  154 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34   52 12:24  2:12  1:41   84   46:55 18.5  1:28   41   24:38  7:57 1:27:03 
   59  170 Bill Minge              Minneapolis        MN  66   86 15:48  2:49  2:09   47   43:12 20.1  1:43   38   24:18  7:51 1:27:08 
   60  238 David Rounds            St Louis Park      MN  46   87 15:50  2:49  1:42   49   43:26 20.0  1:34   46   24:58  8:03 1:27:28 
   61  152 Robert Marchetti        Champlin           MN  59   43 11:39  2:04  1:50   58   44:32 19.5  1:32   68   28:30  9:12 1:28:01 
   62  250 Greg Schutte            Blaine             MN  35   28 10:39  1:54  1:56   45   43:05 20.1  2:01   81   30:44  9:55 1:28:23 
   63    4 Bobby Ahrens            Eagan              MN  38   77 14:31  2:35  1:39   67   45:01 19.3  0:54   57   26:37  8:35 1:28:39 
   64  298 David Yantes            St. Michael        MN  58   49 12:02  2:09  1:34   64   44:47 19.4  1:20   74   29:11  9:25 1:28:52 
   65  253 Mark Severson           Eagan              MN  57   75 14:06  2:31  1:31   41   42:47 20.3  1:31   77   29:37  9:34 1:29:32 
   66  227 Jeff Robarge            Big Lake           MN  41   50 12:07  2:09  1:47   59   44:33 19.5  2:32   70   28:36  9:14 1:29:33 
   67  104 Scott Hartley           Maple Grove        MN  58   63 13:11  2:21  4:06   43   42:58 20.2  2:02   64   27:30  8:53 1:29:44 
   68  221 Tony Ramunno            Big Lake           MN  55   85 15:28  2:45  1:52   50   43:28 19.9  1:31   65   27:34  8:54 1:29:51 
   69   49 Jarred Cooley           Plymouth           MN  29   79 14:48  2:38  2:24   87   47:48 18.1  0:47   45   24:57  8:03 1:30:42 
   70   50 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68   51 12:23  2:12  2:03   74   46:03 18.8  1:48   73   29:09  9:25 1:31:26 
   71  246 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  34   84 15:25  2:45  1:58   75   46:04 18.8  1:46   58   26:39  8:36 1:31:51 
   72   14 Jason Badger            St Cloud           MN  29   10  8:55  1:35  0:55   61   44:38 19.4  0:30   95   37:33 12:07 1:32:29 
   73  202 Mark Paananen           Buffalo            MN  33   78 14:31  2:35  2:01   88   48:08 18.0  0:36   63   27:27  8:52 1:32:42 
   74  119 Alejandro Jimenez       Maple Grove        MN  42    7  8:45  1:34  1:50   70   45:18 19.1  2:23   88   34:31 11:08 1:32:45 
   75  122 Paul Johnson            Minneapolis        MN  32   39 11:22  2:01  3:06   83   46:54 18.5  2:03   79   30:05  9:43 1:33:28 
   76   28 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  42   61 13:01  2:19  2:21   91   48:51 17.7  0:48   75   29:19  9:28 1:34:18 
   77   36 Bob Carlson             Plymouth           MN  66   82 15:18  2:43  2:22   86   47:37 18.2  3:31   49   25:34  8:15 1:34:20 
   78  136 Brent Koning            Champlin           MN  43   89 16:45  2:59  1:40   53   43:39 19.9  1:33   82   31:03 10:01 1:34:38 
   79  212 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  47   76 14:08  2:31  1:53   76   46:05 18.8  1:47   83   31:28 10:09 1:35:18 
   80   42 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  39   70 13:41  2:26  3:36   92   49:02 17.7  0:39   69   28:32  9:12 1:35:28 
   81  217 Benjamin Portilla       Woodbury           MN  13   88 16:10  2:53  1:23   97   52:42 16.5  0:32   44   24:47  8:00 1:35:31 
   82  102 Erik Haggstrom          Golden Valley      MN  55   69 13:35  2:25  3:10   82   46:50 18.5  2:49   76   29:26  9:30 1:35:47 
   83  247 Chris Schmidt           St. Cloud          MN  31   97 17:43  3:09  2:22   60   44:37 19.4  1:08   84   31:28 10:09 1:37:16 
   84  243 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  63   65 13:23  2:23  2:17   73   45:50 18.9  2:34   89   34:45 11:13 1:38:47 
   85  157 Clinton Maxson          Big Lake           MN  40   74 14:03  2:30  2:10   80   46:31 18.6  1:09   92   35:25 11:26 1:39:15 
   86   46 Doug Collison           Eden Prairie       MN  61  100 21:35  3:50  2:00   68   45:05 19.2  1:41   78   29:40  9:35 1:39:59 
   87  320 Greg Nelson             Ramsey             MN  49   96 17:33  3:07  4:47   93   49:55 17.4  1:55   51   25:53  8:21 1:40:01 
   88   61 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36   55 12:35  2:14  1:42   96   50:38 17.1  1:01   87   34:27 11:07 1:40:21 
   89  276 Franklin Vaca           Maple Grove        MN  38   83 15:25  2:45  2:46   94   50:25 17.2  1:36   80   30:21  9:48 1:40:31 
   90  175 Ryan Morrell            Becker             MN  26   91 17:00  3:01  2:24   98   53:04 16.3  0:42   62   27:24  8:51 1:40:32 
   91  263 Bill Syverson           St. Cloud          MN  52   71 13:46  2:27  2:46   77   46:08 18.8  2:06   93   35:54 11:35 1:40:38 
   92   56 Parker Deutz            Champlin           MN  28   81 15:04  2:41  4:25   79   46:17 18.7  2:01   90   35:02 11:18 1:42:47 
   93  155 Gerald Martineau        Hastings           MN  51   93 17:08  3:03  1:47   78   46:10 18.8  1:19   94   37:13 12:01 1:43:36 
   94  275 David Vaca              Maple Grove        MN  35   59 12:58  2:18  3:07   90   48:49 17.8  2:16   96   39:40 12:48 1:46:48 
   95  210 Joel Peterson           Monticello         MN  44   99 20:35  3:40  4:28   85   47:18 18.3  2:49   85   32:13 10:24 1:47:21 
   96   70 Eric Felland            Sartell            MN  30   92 17:04  3:02  2:18   99   54:29 15.9  0:56   91   35:23 11:25 1:50:08 
   97   10 James Robert Arnold     Albertville        MN  60   95 17:26  3:06  2:28   95   50:32 17.2  1:50   97   42:36 13:45 1:54:50 
   98  131 Theodore Kleiser        Huber Heights      OH  65   94 17:18  3:05  3:28  100   56:41 15.3  3:17   98   53:10 17:09 2:13:52 
       225 Steve Regli             Lakeville          MN  65   53 12:28  2:13  2:05   72   45:44 19.0  1:32                            
       334 Mark Shelly             St. Cloud          MN  25   90 16:55  3:01  2:25   89   48:18 18.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  149 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    5 10:02  1:47  1:02    6   42:16 20.5  0:44    1   20:33  6:38 1:14:35 
    2   84 Emily Gage              Minneapolis        MN  31   10 10:39  1:54  1:17    3   41:11 21.1  1:02    6   23:59  7:45 1:18:06 
    3   77 Sarah Foley             Cologne            MN  46   11 10:43  1:55  1:05    4   41:32 20.9  0:40   10   24:19  7:51 1:18:16 
    4  109 Lisa Hines              Waite Park         MN  54    8 10:29  1:52  1:27    5   41:51 20.7  0:56    9   24:08  7:47 1:18:49 
    5  148 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    2  9:45  1:44  0:58   17   46:39 18.6  0:48    2   21:30  6:57 1:19:38 
    6  251 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  38   14 10:55  1:57  1:16    7   42:45 20.3  1:15    4   23:44  7:40 1:19:52 
    7   44 Blair Collins           Minneapolis        MN  34   18 11:22  2:02  1:29    8   42:59 20.2  0:49   12   24:35  7:56 1:21:12 
    8  280 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  33   17 11:22  2:01  1:33   11   43:42 19.8  1:06   14   24:55  8:03 1:22:37 
    9  123 Angela Jordahl          Big Lake           MN  45   25 12:10  2:10  0:56    9   43:05 20.1  0:54   20   25:44  8:18 1:22:47 
   10   69 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44   15 11:09  1:59  1:07    1   40:59 21.2  1:20   31   28:46  9:17 1:23:19 
   11   53 Miriah Dahlquist        West St. Paul      MN  36   29 12:30  2:14  1:42    2   41:10 21.1  0:55   25   27:36  8:54 1:23:51 
   12  146 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  30    6 10:20  1:51  1:57   18   46:53 18.5  1:28   17   25:14  8:09 1:25:50 
   13  194 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  21   35 13:05  2:20  1:43   14   46:16 18.7  0:54   11   24:22  7:52 1:26:19 
   14   89 Micale Gillson          Saint Cloud        MN  31   24 12:01  2:08  2:45   12   44:51 19.3  1:16   23   27:09  8:46 1:28:00 
   15   24 Susan Biasco            Big Lake           MN  52   20 11:28  2:03  1:23   13   45:56 18.9  1:05   29   28:26  9:11 1:28:16 
   16  232 Madeline Roesler        Deephaven          MN  20   27 12:22  2:12  1:03   38   48:58 17.7  1:00   16   25:10  8:07 1:28:31 
   17   20 Kelsey Beaumaster       Monticello         MN  28   65 15:55  2:50  2:00   24   47:23 18.3  0:48    3   22:44  7:20 1:28:47 
   18   43 Bethany Collins         New Hope           MN  62    3  9:49  1:45  1:56   10   43:28 19.9  1:36   56   32:51 10:36 1:29:38 
   19  143 Anna Lechtenberg        Rochester          MN  23   34 13:05  2:20  2:29   29   48:13 18.0  1:11   13   24:49  8:01 1:29:43 
   20  269 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  38   64 15:53  2:50  1:56   19   46:57 18.5  1:27    5   23:55  7:43 1:30:06 
   21  167 Casey Mork              Minneapolis        MN  33   48 14:17  2:33  1:01   31   48:20 17.9  1:01   18   25:31  8:14 1:30:07 
   22  219 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  52   44 13:59  2:29  1:29   28   47:46 18.2  1:42   21   26:05  8:25 1:30:58 
   23  166 Annie McSharry          Eau Claire         WI  29   12 10:51  1:56  1:34   26   47:34 18.2  1:17   37   30:01  9:41 1:31:15 
   24  239 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61   37 13:11  2:21  2:54   37   48:56 17.7  1:37   15   25:05  8:06 1:31:42 
   25  215 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  59    4  9:50  1:45  2:02   34   48:43 17.8  1:30   36   29:46  9:37 1:31:49 
   26  228 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  16    1  8:48  1:34  1:47   56   53:50 16.1  0:38   22   26:53  8:41 1:31:55 
   27  297 Austin Yantes           St. Michael        MN  24   19 11:24  2:02  1:22   46   50:26 17.2  0:37   28   28:24  9:10 1:32:11 
   28  173 Jill Molitor            Richmond           MN  39   67 16:18  2:54  2:21   32   48:33 17.9  1:05    8   24:02  7:46 1:32:18 
   29   11 Khristy Arvidson        Ramsey             MN  30   42 13:43  2:27  1:46   33   48:36 17.8  1:19   26   27:45  8:57 1:33:07 
   30  153 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58   52 14:29  2:35  1:25   15   46:18 18.7  0:42   43   30:42  9:55 1:33:34 
   31  185 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  45   36 13:06  2:20  2:24   16   46:30 18.6  1:37   39   30:07  9:43 1:33:41 
   32  151 Deborah Mahoney         Monticello         MN  43   41 13:39  2:26  3:32   42   49:48 17.4  1:06   19   25:43  8:18 1:33:46 
   33  301 Stephanie Zeller        Grimes             IA  33    7 10:20  1:51  1:56   49   51:40 16.8  0:44   32   29:15  9:26 1:33:53 
   34  206 Megan Parrish           Big Lake           MN  35   22 11:44  2:05  1:38   22   47:20 18.3  1:22   62   33:28 10:48 1:35:30 
   35  195 Pam Nordberg            Big Lake           MN  50   50 14:19  2:33  1:51   21   47:07 18.4  0:55   47   31:36 10:12 1:35:45 
   36   95 Jaime Grant             Zimmerman          MN  37   82 20:18  3:37  2:55   27   47:34 18.2  1:07    7   24:01  7:45 1:35:54 
   37  256 Lisa Skelton            Champlin           MN  37   28 12:29  2:13  2:35   40   49:23 17.6  1:44   42   30:26  9:49 1:36:35 
   38  299 Liz Youngman            Minneapolis        MN  35   33 13:04  2:20  1:37   50   51:51 16.7  0:54   33   29:20  9:28 1:36:43 
   39  282 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  24   63 15:52  2:49  2:03   41   49:44 17.4  1:15   27   27:57  9:01 1:36:51 
   40  107 Lisa Herman             Zimmerman          MN  36   59 15:22  2:44  2:01   20   46:59 18.5  0:59   46   31:34 10:11 1:36:53 
   41  241 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63   43 13:49  2:28  3:00   23   47:21 18.3  1:19   51   32:14 10:24 1:37:41 
   42  192 Alyssa Nordberg         Mn                 MN  23   32 12:50  2:17  1:41   43   49:49 17.4  0:55   54   32:32 10:30 1:37:45 
   43  208 Elizabeth Pearson       Maple Grove        MN  28   16 11:09  1:59  2:03   65   54:29 15.9  0:45   34   29:26  9:30 1:37:50 
   44  145 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  43   23 11:55  2:07  2:06   68   55:19 15.7  1:03   24   27:35  8:54 1:37:56 
   45  187 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  31    9 10:34  1:53  2:05   59   54:07 16.0  1:09   41   30:12  9:45 1:38:06 
   46   94 Carol Gragert           Elk River          MN  65   31 12:47  2:17  1:52   35   48:50 17.8  1:40   61   33:10 10:42 1:38:17 
   47    5 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  41   47 14:12  2:32  3:00   39   49:12 17.6  2:01   40   30:10  9:44 1:38:34 
   48  132 Angie Kluempke          Monticello         MN  34   75 17:39  3:09  1:46   36   48:51 17.7  0:47   35   29:34  9:33 1:38:36 
   49  268 Sarah Thompson          Rogers             MN  36   40 13:39  2:26  2:21   47   50:35 17.1  1:06   52   32:21 10:27 1:40:00 
   50  137 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36   53 14:37  2:36  2:14   45   50:21 17.2  0:47   63   33:52 10:56 1:41:48 
   51  193 Britta Nordberg         Big Lake           MN  16   45 14:06  2:31  1:58   53   52:36 16.5  1:02   50   32:12 10:24 1:41:54 
   52  200 Tina Otten              Champlin           MN  49   58 15:21  2:44  2:24   25   47:32 18.2  2:46   65   33:57 10:58 1:41:59 
   53  197 Kathryn Olson           Ramsey             MN  41   26 12:20  2:12  2:52   54   52:55 16.4  1:58   48   31:57 10:19 1:42:01 
   54  198 Meredith Olson          Inver Grove Height MN  26   54 14:54  2:39  2:46   67   55:17 15.7  1:01   30   28:28  9:11 1:42:24 
   55  302 Lisa Zeman              Elk River          MN  44   57 15:08  2:42  1:55   44   49:59 17.3  1:57   66   34:15 11:03 1:43:12 
   56  248 Johanna Schmitt         Minneapolis        MN  28   55 14:57  2:40  2:39   64   54:28 15.9  1:15   49   32:04 10:21 1:45:21 
   57   48 Heather Cooley          Plymouth           MN  33   62 15:49  2:49  3:43   61   54:16 16.0  1:44   38   30:04  9:42 1:45:34 
   58   41 Linda Cieslak           Saint Michael      MN  54   46 14:09  2:31  3:38   62   54:21 16.0  1:15   55   32:50 10:36 1:46:11 
   59  291 Irene Wilcox            Clearwater         MN  35   83 20:31  3:39  2:33   48   51:29 16.8  1:44   44   31:05 10:02 1:47:19 
   60  242 Erin Saunders           Monticello         MN  19   13 10:52  1:56  2:37   83 1:02:12 13.9  0:54   45   31:29 10:10 1:48:03 
   61   80 Megan Freeman           Monticello         MN  31   49 14:17  2:33  3:13   73   56:31 15.3  2:02   53   32:30 10:29 1:48:32 
   62  290 Grace Whiteford         Inver Grove Height MN  26   66 15:59  2:51  5:27   30   48:16 18.0  3:35   69   35:49 11:33 1:49:04 
   63  130 Lindsey Kleiser         Huber Heights      OH  28   70 16:49  3:00  3:46   51   52:03 16.7  2:00   68   35:27 11:26 1:50:03 
   64   25 Jill Biehn              Shevlin            MN  41   69 16:40  2:58  3:25   70   55:32 15.6  1:27   59   33:04 10:40 1:50:05 
   65   37 Desiree Chabot          Winnipeg           MB  23   77 17:58  3:12  2:18   66   55:05 15.7  0:41   67   35:00 11:18 1:51:01 
   66  283 Katie Walker            Anoka              MN  40   56 15:07  2:42  2:21   58   54:05 16.0  0:53   73   39:00 12:35 1:51:24 
   67  240 Abby Sampsel            Minneapolis        MN  30   38 13:20  2:23  2:31   60   54:11 16.0  1:28   77   40:03 12:56 1:51:31 
   68  199 Melissa Otten           Buffalo            MN  42   73 17:36  3:08  4:27   57   54:05 16.0  2:37   60   33:08 10:42 1:51:52 
   69   65 Amy Edelstein           Mankato            MN  51   51 14:27  2:34  2:33   63   54:22 15.9  2:00   74   39:02 12:36 1:52:21 
   70    9 Gina Arnold             Bondville          IL  56   85 21:48  3:53  3:51   52   52:05 16.6  2:14   57   32:58 10:39 1:52:54 
   71  203 Victori Paananen        Buffalo            MN  34   74 17:37  3:08  5:28   69   55:30 15.6  1:29   58   33:03 10:40 1:53:05 
   72   74 Ta Flatland             Elk River          MN  36   39 13:23  2:23  1:48   72   56:10 15.4  1:07   79   41:18 13:20 1:53:43 
   73  216 Lyndsey Poliout         Monticello         MN  31   60 15:34  2:46  3:34   76   57:40 15.0  0:53   70   36:37 11:49 1:54:16 
   74  211 Nicole Peterson         Bloomington        MN  35   72 17:28  3:06  2:55   75   57:16 15.1  1:24   71   36:52 11:54 1:55:53 
   75  126 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33   30 12:31  2:14  2:50   55   53:40 16.2  2:38   80   45:16 14:36 1:56:53 
   76   71 Amy Ferrario            Oak Grove          MN  41   76 17:43  3:09  2:59   82 1:02:07 14.0  1:47   64   33:54 10:57 1:58:29 
   77   18 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  36   79 18:25  3:17  2:46   77   58:04 14.9  1:30   76   39:45 12:50 2:00:27 
   78  177 Corinne Mortensen       St Francis         MN  36   78 18:22  3:16  2:09   81 1:01:30 14.1  1:12   72   37:49 12:12 2:01:00 
   79   32 Andie Bumgarner         Zimmerman          MN  40   80 19:01  3:23  3:27   74   57:12 15.2  2:12   78   40:15 12:59 2:02:05 
   80   66 Barbara Elliiott        Kansas City        MO  67   71 17:16  3:04  3:52   79 1:01:10 14.2  1:32   75   39:13 12:39 2:03:01 
   81  164 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58   68 16:24  2:55  2:53   71   55:55 15.5  2:04   83   50:25 16:16 2:07:38 
   82  272 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31   61 15:43  2:48  2:59   80 1:01:27 14.1  2:40   82   50:06 16:10 2:12:53 
   83  189 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57   84 21:24  3:48  3:47   78 1:01:06 14.2  1:38   81   48:01 15:30 2:15:54 
   84  134 Anna Kokesh             Eden Prairie       MN  40   81 20:01  3:34  1:46   84 1:11:12 12.2  3:57   84   50:40 16:21 2:27:34 
        21 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14   21 11:31  2:03  1:22                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  231 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19    1  8:49  1:34  0:50    1   41:00 21.1  0:46    2   22:21  7:13 1:13:44 
    2  230 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14    2 10:56  1:57  1:02    2   42:58 20.2  0:36    1   21:40  7:00 1:17:10 
    3  223 Sean Randolph           Bowlus             MN  18    3 12:54  2:18  2:00    3   44:45 19.4  1:02    3   23:26  7:34 1:24:06 
    4  217 Benjamin Portilla       Woodbury           MN  13    4 16:10  2:53  1:23    4   52:42 16.5  0:32    4   24:47  8:00 1:35:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  149 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    3 10:02  1:47  1:02    1   42:16 20.5  0:44    1   20:33  6:38 1:14:35 
    2  148 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    2  9:45  1:44  0:58    2   46:39 18.6  0:48    2   21:30  6:57 1:19:38 
    3  228 Kamryn Robarge          Big Lake           MN  16    1  8:48  1:34  1:47    4   53:50 16.1  0:38    3   26:53  8:41 1:31:55 
    4  193 Britta Nordberg         Big Lake           MN  16    6 14:06  2:31  1:58    3   52:36 16.5  1:02    5   32:12 10:24 1:41:54 
    5  242 Erin Saunders           Monticello         MN  19    4 10:52  1:56  2:37    5 1:02:12 13.9  0:54    4   31:29 10:10 1:48:03 
        21 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14    5 11:31  2:03  1:22                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   23 Noah Biasco             Big Lake           MN  23    1 11:56  2:08  2:47    1   45:17 19.1  0:46    1   22:40  7:19 1:23:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  194 Kallie Nordberg         Big Lake           MN  21    5 13:05  2:20  1:43    1   46:16 18.7  0:54    1   24:22  7:52 1:26:19 
    2  232 Madeline Roesler        Deephaven          MN  20    2 12:22  2:12  1:03    3   48:58 17.7  1:00    3   25:10  8:07 1:28:31 
    3  143 Anna Lechtenberg        Rochester          MN  23    4 13:05  2:20  2:29    2   48:13 18.0  1:11    2   24:49  8:01 1:29:43 
    4  297 Austin Yantes           St. Michael        MN  24    1 11:24  2:02  1:22    6   50:26 17.2  0:37    5   28:24  9:10 1:32:11 
    5  282 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  24    6 15:52  2:49  2:03    4   49:44 17.4  1:15    4   27:57  9:01 1:36:51 
    6  192 Alyssa Nordberg         Mn                 MN  23    3 12:50  2:17  1:41    5   49:49 17.4  0:55    6   32:32 10:30 1:37:45 
    7   37 Desiree Chabot          Winnipeg           MB  23    7 17:58  3:12  2:18    7   55:05 15.7  0:41    7   35:00 11:18 1:51:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26    2  8:15  1:28  0:53    1   37:19 23.2  0:47    3   19:02  6:09 1:06:15 
    2  236 Michael Rossa           Minneapolis        MN  29    5 10:44  1:55  0:56    2   37:32 23.1  0:49    1   18:31  5:59 1:08:30 
    3   55 Will Delaney            Saint Michael      MN  28    4  8:59  1:36  1:32    4   38:35 22.5  0:50    4   20:51  6:44 1:10:45 
    4  266 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25    9 13:52  2:28  1:49    3   38:24 22.6  0:52    2   18:40  6:02 1:13:34 
    5  147 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  29    7 10:56  1:57  1:58    6   43:21 20.0  0:53    5   21:14  6:51 1:18:21 
    6  330 Clinton Krummi          Marine On Saint Cr MN  26    1  7:56  1:25  2:38   12   46:45 18.5  1:00    6   21:24  6:54 1:19:41 
    7  245 Kyle Scheeler           Saint Louis Park   MN  28    6 10:52  1:56  2:21   10   44:55 19.3  2:08    9   23:10  7:29 1:23:25 
    8  292 Erik Williams           Minneapolis        MN  27    8 11:28  2:03  2:09    9   44:51 19.3  0:52   10   24:23  7:52 1:23:41 
    9  171 Joshua Moeckly          Rochester          MN  25   11 14:53  2:39  1:40    7   43:35 19.9  1:24    7   22:33  7:17 1:24:04 
   10   30 Aaron Boike             Golden Valley      MN  29   15 20:07  3:35  1:56    5   40:17 21.5  1:10    8   22:35  7:17 1:26:03 
   11   49 Jarred Cooley           Plymouth           MN  29   10 14:48  2:38  2:24   13   47:48 18.1  0:47   11   24:57  8:03 1:30:42 
   12   14 Jason Badger            St Cloud           MN  29    3  8:55  1:35  0:55    8   44:38 19.4  0:30   14   37:33 12:07 1:32:29 
   13  175 Ryan Morrell            Becker             MN  26   14 17:00  3:01  2:24   15   53:04 16.3  0:42   12   27:24  8:51 1:40:32 
   14   56 Parker Deutz            Champlin           MN  28   12 15:04  2:41  4:25   11   46:17 18.7  2:01   13   35:02 11:18 1:42:47 
       334 Mark Shelly             St. Cloud          MN  25   13 16:55  3:01  2:25   14   48:18 18.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   20 Kelsey Beaumaster       Monticello         MN  28    5 15:55  2:50  2:00    1   47:23 18.3  0:48    1   22:44  7:20 1:28:47 
    2  166 Annie McSharry          Eau Claire         WI  29    1 10:51  1:56  1:34    2   47:34 18.2  1:17    4   30:01  9:41 1:31:15 
    3  208 Elizabeth Pearson       Maple Grove        MN  28    2 11:09  1:59  2:03    6   54:29 15.9  0:45    3   29:26  9:30 1:37:50 
    4  198 Meredith Olson          Inver Grove Height MN  26    3 14:54  2:39  2:46    7   55:17 15.7  1:01    2   28:28  9:11 1:42:24 
    5  248 Johanna Schmitt         Minneapolis        MN  28    4 14:57  2:40  2:39    5   54:28 15.9  1:15    5   32:04 10:21 1:45:21 
    6  290 Grace Whiteford         Inver Grove Height MN  26    6 15:59  2:51  5:27    3   48:16 18.0  3:35    7   35:49 11:33 1:49:04 
    7  130 Lindsey Kleiser         Huber Heights      OH  28    7 16:49  3:00  3:46    4   52:03 16.7  2:00    6   35:27 11:26 1:50:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34    1  7:36  1:21  1:02    1   34:52 24.9  0:37    2   19:40  6:21 1:03:44 
    2  178 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31    5  9:35  1:43  0:39    2   36:28 23.8  0:54    1   18:09  5:52 1:05:43 
    3  300 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  33    3  9:30  1:42  0:57    3   37:35 23.1  0:49    6   23:39  7:38 1:12:28 
    4   12 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33    6 11:14  2:00  1:21    5   38:51 22.3  1:13    3   20:36  6:39 1:13:13 
    5  220 John Rammel             Sartell            MN  33    4  9:32  1:42  0:58    4   37:41 23.0  0:50    8   24:38  7:57 1:13:37 
    6  293 Troy Williams           Savage             MN  34    2  9:17  1:39  1:19    8   42:32 20.4  0:51    4   21:58  7:06 1:15:56 
    7  218 Peter Portilla          Minneapolis        MN  31   11 13:07  2:20  1:02    6   39:13 22.1  1:34    5   23:10  7:29 1:18:04 
    8  181 Jon Murray              Maple Grove        MN  34   10 12:52  2:17  1:45   10   45:20 19.1  0:55    9   24:40  7:58 1:25:31 
    9  174 Matthew Mork            Becker             MN  34    9 12:51  2:17  1:34    7   41:57 20.7  1:11   12   28:07  9:04 1:25:39 
   10  154 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34    8 12:24  2:12  1:41   13   46:55 18.5  1:28    7   24:38  7:57 1:27:03 
   11  246 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  34   13 15:25  2:45  1:58   11   46:04 18.8  1:46   10   26:39  8:36 1:31:51 
   12  202 Mark Paananen           Buffalo            MN  33   12 14:31  2:35  2:01   14   48:08 18.0  0:36   11   27:27  8:52 1:32:42 
   13  122 Paul Johnson            Minneapolis        MN  32    7 11:22  2:01  3:06   12   46:54 18.5  2:03   13   30:05  9:43 1:33:28 
   14  247 Chris Schmidt           St. Cloud          MN  31   15 17:43  3:09  2:22    9   44:37 19.4  1:08   14   31:28 10:09 1:37:16 
   15   70 Eric Felland            Sartell            MN  30   14 17:04  3:02  2:18   15   54:29 15.9  0:56   15   35:23 11:25 1:50:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   84 Emily Gage              Minneapolis        MN  31    4 10:39  1:54  1:17    1   41:11 21.1  1:02    1   23:59  7:45 1:18:06 
    2   44 Blair Collins           Minneapolis        MN  34    6 11:22  2:02  1:29    2   42:59 20.2  0:49    2   24:35  7:56 1:21:12 
    3  280 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  33    5 11:22  2:01  1:33    3   43:42 19.8  1:06    3   24:55  8:03 1:22:37 
    4  146 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  30    1 10:20  1:51  1:57    5   46:53 18.5  1:28    4   25:14  8:09 1:25:50 
    5   89 Micale Gillson          Saint Cloud        MN  31    7 12:01  2:08  2:45    4   44:51 19.3  1:16    6   27:09  8:46 1:28:00 
    6  167 Casey Mork              Minneapolis        MN  33   11 14:17  2:33  1:01    6   48:20 17.9  1:01    5   25:31  8:14 1:30:07 
    7   11 Khristy Arvidson        Ramsey             MN  30   10 13:43  2:27  1:46    7   48:36 17.8  1:19    7   27:45  8:57 1:33:07 
    8  301 Stephanie Zeller        Grimes             IA  33    2 10:20  1:51  1:56    9   51:40 16.8  0:44    8   29:15  9:26 1:33:53 
    9  187 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  31    3 10:34  1:53  2:05   11   54:07 16.0  1:09   11   30:12  9:45 1:38:06 
   10  132 Angie Kluempke          Monticello         MN  34   17 17:39  3:09  1:46    8   48:51 17.7  0:47    9   29:34  9:33 1:38:36 
   11   48 Heather Cooley          Plymouth           MN  33   15 15:49  2:49  3:43   13   54:16 16.0  1:44   10   30:04  9:42 1:45:34 
   12   80 Megan Freeman           Monticello         MN  31   12 14:17  2:33  3:13   15   56:31 15.3  2:02   12   32:30 10:29 1:48:32 
   13  240 Abby Sampsel            Minneapolis        MN  30    9 13:20  2:23  2:31   12   54:11 16.0  1:28   15   40:03 12:56 1:51:31 
   14  203 Victori Paananen        Buffalo            MN  34   16 17:37  3:08  5:28   14   55:30 15.6  1:29   13   33:03 10:40 1:53:05 
   15  216 Lyndsey Poliout         Monticello         MN  31   13 15:34  2:46  3:34   16   57:40 15.0  0:53   14   36:37 11:49 1:54:16 
   16  126 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33    8 12:31  2:14  2:50   10   53:40 16.2  2:38   16   45:16 14:36 1:56:53 
   17  272 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31   14 15:43  2:48  2:59   17 1:01:27 14.1  2:40   17   50:06 16:10 2:12:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  205 Joseph Parrish          Big Lake           MN  35    2  8:48  1:34  1:12    1   39:17 22.1  0:54    1   20:55  6:45 1:11:05 
    2  201 Nathan Overby           Big Lake           MN  37    1  8:12  1:28  1:29    3   40:42 21.3  0:46    2   21:19  6:53 1:12:27 
    3   13 Jim Audas               Prior Lake         MN  39    4  9:31  1:42  1:15    5   43:00 20.2  0:38    3   22:14  7:11 1:16:36 
    4  252 Josh Sell               Waconia            MN  38    5 10:24  1:51  2:02    4   41:03 21.1  0:55    4   22:16  7:11 1:16:37 
    5  188 Jason Nelson            Hugo               MN  39    3  9:31  1:42  0:50    7   43:30 19.9  0:48    5   23:27  7:34 1:18:04 
    6   29 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35    9 13:24  2:23  0:53    2   39:45 21.8  0:43    7   27:08  8:45 1:21:51 
    7  250 Greg Schutte            Blaine             MN  35    6 10:39  1:54  1:56    6   43:05 20.1  2:01   10   30:44  9:55 1:28:23 
    8    4 Bobby Ahrens            Eagan              MN  38   11 14:31  2:35  1:39    8   45:01 19.3  0:54    6   26:37  8:35 1:28:39 
    9   42 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  39   10 13:41  2:26  3:36   10   49:02 17.7  0:39    8   28:32  9:12 1:35:28 
   10   61 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36    7 12:35  2:14  1:42   12   50:38 17.1  1:01   11   34:27 11:07 1:40:21 
   11  276 Franklin Vaca           Maple Grove        MN  38   12 15:25  2:45  2:46   11   50:25 17.2  1:36    9   30:21  9:48 1:40:31 
   12  275 David Vaca              Maple Grove        MN  35    8 12:58  2:18  3:07    9   48:49 17.8  2:16   12   39:40 12:48 1:46:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  251 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  38    1 10:55  1:57  1:16    2   42:45 20.3  1:15    1   23:44  7:40 1:19:52 
    2   53 Miriah Dahlquist        West St. Paul      MN  36    4 12:30  2:14  1:42    1   41:10 21.1  0:55    5   27:36  8:54 1:23:51 
    3  269 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  38   10 15:53  2:50  1:56    3   46:57 18.5  1:27    2   23:55  7:43 1:30:06 
    4  173 Jill Molitor            Richmond           MN  39   11 16:18  2:54  2:21    7   48:33 17.9  1:05    4   24:02  7:46 1:32:18 
    5  206 Megan Parrish           Big Lake           MN  35    2 11:44  2:05  1:38    5   47:20 18.3  1:22   11   33:28 10:48 1:35:30 
    6   95 Jaime Grant             Zimmerman          MN  37   15 20:18  3:37  2:55    6   47:34 18.2  1:07    3   24:01  7:45 1:35:54 
    7  256 Lisa Skelton            Champlin           MN  37    3 12:29  2:13  2:35    8   49:23 17.6  1:44    7   30:26  9:49 1:36:35 
    8  299 Liz Youngman            Minneapolis        MN  35    5 13:04  2:20  1:37   12   51:51 16.7  0:54    6   29:20  9:28 1:36:43 
    9  107 Lisa Herman             Zimmerman          MN  36    9 15:22  2:44  2:01    4   46:59 18.5  0:59    9   31:34 10:11 1:36:53 
   10  268 Sarah Thompson          Rogers             MN  36    7 13:39  2:26  2:21   10   50:35 17.1  1:06   10   32:21 10:27 1:40:00 
   11  137 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36    8 14:37  2:36  2:14    9   50:21 17.2  0:47   12   33:52 10:56 1:41:48 
   12  291 Irene Wilcox            Clearwater         MN  35   16 20:31  3:39  2:33   11   51:29 16.8  1:44    8   31:05 10:02 1:47:19 
   13   74 Ta Flatland             Elk River          MN  36    6 13:23  2:23  1:48   13   56:10 15.4  1:07   16   41:18 13:20 1:53:43 
   14  211 Nicole Peterson         Bloomington        MN  35   12 17:28  3:06  2:55   14   57:16 15.1  1:24   13   36:52 11:54 1:55:53 
   15   18 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  36   14 18:25  3:17  2:46   15   58:04 14.9  1:30   15   39:45 12:50 2:00:27 
   16  177 Corinne Mortensen       St Francis         MN  36   13 18:22  3:16  2:09   16 1:01:30 14.1  1:12   14   37:49 12:12 2:01:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Ryan Collins            Minneapolis        MN  41    3 10:36  1:53  0:58    1   36:40 23.6  0:38    3   22:40  7:19 1:11:30 
    2   90 Bob Glamm               Blaine             MN  44    2 10:26  1:51  0:59    3   38:58 22.2  0:58    1   22:06  7:08 1:13:24 
    3  144 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42    6 11:05  1:59  1:32    2   37:23 23.2  1:10    4   23:52  7:42 1:15:01 
    4  135 Dale Kolstad            Hugo               MN  40    5 10:52  1:56  1:06    6   43:07 20.1  0:47    2   22:26  7:15 1:18:15 
    5  324 Steven Dillner          Ramsey             MN  40    4 10:37  1:53  2:23    4   40:01 21.7  1:28    6   26:27  8:32 1:20:54 
    6  325 Seth Hagerty            Eagan              MN  41    8 12:33  2:14  1:16    5   41:41 20.8  1:46    5   26:22  8:31 1:23:35 
    7  227 Jeff Robarge            Big Lake           MN  41    7 12:07  2:09  1:47    8   44:33 19.5  2:32    7   28:36  9:14 1:29:33 
    8  119 Alejandro Jimenez       Maple Grove        MN  42    1  8:45  1:34  1:50    9   45:18 19.1  2:23   11   34:31 11:08 1:32:45 
    9   28 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  42    9 13:01  2:19  2:21   12   48:51 17.7  0:48    8   29:19  9:28 1:34:18 
   10  136 Brent Koning            Champlin           MN  43   11 16:45  2:59  1:40    7   43:39 19.9  1:33    9   31:03 10:01 1:34:38 
   11  157 Clinton Maxson          Big Lake           MN  40   10 14:03  2:30  2:10   10   46:31 18.6  1:09   12   35:25 11:26 1:39:15 
   12  210 Joel Peterson           Monticello         MN  44   12 20:35  3:40  4:28   11   47:18 18.3  2:49   10   32:13 10:24 1:47:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   69 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44    1 11:09  1:59  1:07    1   40:59 21.2  1:20    3   28:46  9:17 1:23:19 
    2  151 Deborah Mahoney         Monticello         MN  43    4 13:39  2:26  3:32    3   49:48 17.4  1:06    1   25:43  8:18 1:33:46 
    3  145 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  43    2 11:55  2:07  2:06    8   55:19 15.7  1:03    2   27:35  8:54 1:37:56 
    4    5 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  41    5 14:12  2:32  3:00    2   49:12 17.6  2:01    4   30:10  9:44 1:38:34 
    5  197 Kathryn Olson           Ramsey             MN  41    3 12:20  2:12  2:52    5   52:55 16.4  1:58    5   31:57 10:19 1:42:01 
    6  302 Lisa Zeman              Elk River          MN  44    7 15:08  2:42  1:55    4   49:59 17.3  1:57    9   34:15 11:03 1:43:12 
    7   25 Jill Biehn              Shevlin            MN  41    8 16:40  2:58  3:25    9   55:32 15.6  1:27    6   33:04 10:40 1:50:05 
    8  283 Katie Walker            Anoka              MN  40    6 15:07  2:42  2:21    7   54:05 16.0  0:53   10   39:00 12:35 1:51:24 
    9  199 Melissa Otten           Buffalo            MN  42    9 17:36  3:08  4:27    6   54:05 16.0  2:37    7   33:08 10:42 1:51:52 
   10   71 Amy Ferrario            Oak Grove          MN  41   10 17:43  3:09  2:59   11 1:02:07 14.0  1:47    8   33:54 10:57 1:58:29 
   11   32 Andie Bumgarner         Zimmerman          MN  40   11 19:01  3:23  3:27   10   57:12 15.2  2:12   11   40:15 12:59 2:02:05 
   12  134 Anna Kokesh             Eden Prairie       MN  40   12 20:01  3:34  1:46   12 1:11:12 12.2  3:57   12   50:40 16:21 2:27:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   62 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46    1  8:13  1:28  0:55    1   34:51 24.9  0:35    1   19:29  6:17 1:04:01 
    2  213 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49    5 11:34  2:04  0:57    2   38:06 22.8  0:49    3   22:45  7:21 1:14:09 
    3  105 Warren Hegge            Minneapolis        MN  47    3 10:10  1:49  1:42    3   38:50 22.3  1:16    2   22:30  7:16 1:14:26 
    4   57 Scott Dezurik           Avon               MN  49    6 11:42  2:05  1:03    5   40:35 21.4  0:54    4   23:34  7:37 1:17:46 
    5  261 Greg Swenson            Rogers             MN  48    2 10:00  1:47  1:33    6   41:19 21.0  1:20   10   28:47  9:17 1:22:58 
    6  222 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45    8 13:23  2:23  1:32   10   44:43 19.4  1:03    5   23:38  7:38 1:24:18 
    7  186 James Neal              St. Bonifacius     MN  45    9 13:31  2:24  1:31    4   39:14 22.1  1:50   11   28:55  9:20 1:24:59 
    8   75 Leo Flores              St. Paul           MN  47    4 10:28  1:52  2:22    9   44:23 19.5  1:13    9   27:49  8:59 1:26:13 
    9  317 Scott MacKenzie         Big Lake           MN  47    7 13:21  2:23  1:06    8   43:58 19.7  1:48    8   26:07  8:26 1:26:18 
   10  238 David Rounds            St Louis Park      MN  46   11 15:50  2:49  1:42    7   43:26 20.0  1:34    6   24:58  8:03 1:27:28 
   11  212 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  47   10 14:08  2:31  1:53   11   46:05 18.8  1:47   12   31:28 10:09 1:35:18 
   12  320 Greg Nelson             Ramsey             MN  49   12 17:33  3:07  4:47   12   49:55 17.4  1:55    7   25:53  8:21 1:40:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   77 Sarah Foley             Cologne            MN  46    1 10:43  1:55  1:05    1   41:32 20.9  0:40    1   24:19  7:51 1:18:16 
    2  123 Angela Jordahl          Big Lake           MN  45    2 12:10  2:10  0:56    2   43:05 20.1  0:54    2   25:44  8:18 1:22:47 
    3  185 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  45    3 13:06  2:20  2:24    3   46:30 18.6  1:37    3   30:07  9:43 1:33:41 
    4  200 Tina Otten              Champlin           MN  49    4 15:21  2:44  2:24    4   47:32 18.2  2:46    4   33:57 10:58 1:41:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  150 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52    2 11:04  1:58  0:48    1   34:42 25.0  0:50    1   20:55  6:45 1:08:19 
    2  329 Marty Moran             St. Cloud          MN  50    1  7:13  1:17  1:05    2   37:43 23.0  0:55    3   23:35  7:37 1:10:28 
    3    1 James Abfalter          Big Lake           MN  51    5 14:01  2:30  1:42    4   43:51 19.8  1:21    2   21:37  6:59 1:22:30 
    4  142 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54    3 11:40  2:05  1:43    3   42:16 20.5  1:02    4   26:01  8:24 1:22:41 
    5  263 Bill Syverson           St. Cloud          MN  52    4 13:46  2:27  2:46    5   46:08 18.8  2:06    5   35:54 11:35 1:40:38 
    6  155 Gerald Martineau        Hastings           MN  51    6 17:08  3:03  1:47    6   46:10 18.8  1:19    6   37:13 12:01 1:43:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  109 Lisa Hines              Waite Park         MN  54    1 10:29  1:52  1:27    1   41:51 20.7  0:56    1   24:08  7:47 1:18:49 
    2   24 Susan Biasco            Big Lake           MN  52    2 11:28  2:03  1:23    2   45:56 18.9  1:05    3   28:26  9:11 1:28:16 
    3  219 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  52    3 13:59  2:29  1:29    4   47:46 18.2  1:42    2   26:05  8:25 1:30:58 
    4  195 Pam Nordberg            Big Lake           MN  50    5 14:19  2:33  1:51    3   47:07 18.4  0:55    4   31:36 10:12 1:35:45 
    5   41 Linda Cieslak           Saint Michael      MN  54    4 14:09  2:31  3:38    5   54:21 16.0  1:15    5   32:50 10:36 1:46:11 
    6   65 Amy Edelstein           Mankato            MN  51    6 14:27  2:34  2:33    6   54:22 15.9  2:00    6   39:02 12:36 1:52:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  316 Jim Nack                Madison Lake       MN  57    1  9:30  1:42  1:14    1   38:30 22.5  0:52    1   24:34  7:56 1:14:38 
    2   33 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55    3 11:19  2:01  1:15    2   39:17 22.1  1:08    2   25:49  8:20 1:18:46 
    3   15 Robert Badger           Hudson             WI  57    4 11:32  2:03  0:57    3   40:45 21.3  0:46    3   26:42  8:37 1:20:41 
    4  156 Gunther Maurus          Mankato            MN  56    2 10:50  1:56  2:37    4   41:25 20.9  1:18    4   26:54  8:41 1:23:02 
    5  152 Robert Marchetti        Champlin           MN  59    5 11:39  2:04  1:50    8   44:32 19.5  1:32    7   28:30  9:12 1:28:01 
    6  298 David Yantes            St. Michael        MN  58    6 12:02  2:09  1:34    9   44:47 19.4  1:20    8   29:11  9:25 1:28:52 
    7  253 Mark Severson           Eagan              MN  57    9 14:06  2:31  1:31    5   42:47 20.3  1:31   10   29:37  9:34 1:29:32 
    8  104 Scott Hartley           Maple Grove        MN  58    7 13:11  2:21  4:06    6   42:58 20.2  2:02    5   27:30  8:53 1:29:44 
    9  221 Tony Ramunno            Big Lake           MN  55   10 15:28  2:45  1:52    7   43:28 19.9  1:31    6   27:34  8:54 1:29:51 
   10  102 Erik Haggstrom          Golden Valley      MN  55    8 13:35  2:25  3:10   10   46:50 18.5  2:49    9   29:26  9:30 1:35:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  215 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  59    1  9:50  1:45  2:02    2   48:43 17.8  1:30    1   29:46  9:37 1:31:49 
    2  153 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58    2 14:29  2:35  1:25    1   46:18 18.7  0:42    2   30:42  9:55 1:33:34 
    3    9 Gina Arnold             Bondville          IL  56    5 21:48  3:53  3:51    3   52:05 16.6  2:14    3   32:58 10:39 1:52:54 
    4  164 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58    3 16:24  2:55  2:53    4   55:55 15.5  2:04    5   50:25 16:16 2:07:38 
    5  189 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57    4 21:24  3:48  3:47    5 1:01:06 14.2  1:38    4   48:01 15:30 2:15:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Thomas Bergren          Blaine             MN  60    2 10:30  1:52  1:29    3   42:32 20.4  0:59    1   25:00  8:04 1:20:27 
    2  159 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63    3 11:52  2:07  1:45    2   41:21 21.0  1:07    3   26:34  8:35 1:22:37 
    3  233 Timothy Roesler         Deephaven          MN  61    4 11:58  2:08  1:03    4   44:04 19.7  1:19    2   25:16  8:09 1:23:38 
    4  249 Larry Schonhardt        New Hope           MN  60    1  9:28  1:41  1:57    1   40:46 21.3  1:04    5   32:17 10:25 1:25:29 
    5  243 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  63    5 13:23  2:23  2:17    6   45:50 18.9  2:34    6   34:45 11:13 1:38:47 
    6   46 Doug Collison           Eden Prairie       MN  61    7 21:35  3:50  2:00    5   45:05 19.2  1:41    4   29:40  9:35 1:39:59 
    7   10 James Robert Arnold     Albertville        MN  60    6 17:26  3:06  2:28    7   50:32 17.2  1:50    7   42:36 13:45 1:54:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   43 Bethany Collins         New Hope           MN  62    1  9:49  1:45  1:56    1   43:28 19.9  1:36    3   32:51 10:36 1:29:38 
    2  239 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61    2 13:11  2:21  2:54    3   48:56 17.7  1:37    1   25:05  8:06 1:31:42 
    3  241 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63    3 13:49  2:28  3:00    2   47:21 18.3  1:19    2   32:14 10:24 1:37:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   76 Mike Flynn              Elk River          MN  65    3 12:58  2:18  2:20    1   40:09 21.6  1:03    1   24:17  7:50 1:20:44 
    2  170 Bill Minge              Minneapolis        MN  66    5 15:48  2:49  2:09    2   43:12 20.1  1:43    2   24:18  7:51 1:27:08 
    3   50 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68    1 12:23  2:12  2:03    4   46:03 18.8  1:48    4   29:09  9:25 1:31:26 
    4   36 Bob Carlson             Plymouth           MN  66    4 15:18  2:43  2:22    5   47:37 18.2  3:31    3   25:34  8:15 1:34:20 
    5  131 Theodore Kleiser        Huber Heights      OH  65    6 17:18  3:05  3:28    6   56:41 15.3  3:17    5   53:10 17:09 2:13:52 
       225 Steve Regli             Lakeville          MN  65    2 12:28  2:13  2:05    3   45:44 19.0  1:32                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   94 Carol Gragert           Elk River          MN  65    1 12:47  2:17  1:52    1   48:50 17.8  1:40    1   33:10 10:42 1:38:17 
    2   66 Barbara Elliiott        Kansas City        MO  67    2 17:16  3:04  3:52    2 1:01:10 14.2  1:32    2   39:13 12:39 2:03:01 

Total Registered:                        236
Total Number of Team Finishers:           11
Total Number of Individual Finishers:    194
Number of Male   Finishers:              105
Number of Female Finishers:               89
Did not Finish Race or Did Not Start:     30