Lake Minnewaska Triathlon -
Glenwood, MN
8/5/2017

race logo










                                                          MINNEWASKA TRIATHLON
                                                     Glenwood, MN - August 5, 2017
                                               400 yd. Swim - 11.1 mi. Bike - 2.5 mi. Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12     81 Andrew Zabel            Sartell            MN  37 M    16  5:50  1:28  0:53    1   27:34 24.2  0:38    2   14:51  5:57   49:43 
    2   1/9      93 Josh Doehbert           St Paul            MN  28 M     3  5:17  1:20  0:58    3   30:40 21.7  0:54    4   15:40  6:16   53:27 
    3   2/12     11 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M    37  6:19  1:35  0:55    2   29:38 22.5  0:52   10   16:37  6:39   54:19 
    4   2/9      45 David Roanhorse         Morris             MN  22 M    19  5:53  1:29  1:03   11   32:22 20.6  1:05    1   14:17  5:43   54:37 
    5   3/12     73 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  38 M     2  5:02  1:16  1:14    6   31:16 21.3  0:48    9   16:25  6:34   54:44 
    6   3/9      55 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  28 M    33  6:11  1:33  1:17    5   31:07 21.4  0:55    8   16:21  6:33   55:49 
    7   4/9      35 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28 M     4  5:25  1:22  1:08   16   32:48 20.3  0:43    5   15:58  6:23   56:00 
    8   4/12     54 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M    22  5:57  1:30  1:55    4   31:07 21.4  1:17    6   16:14  6:30   56:28 
    9   1/8      32 Roxanne Lorenz          Benson             MN  37 F    24  6:00  1:30  1:18   13   32:26 20.5  0:49    7   16:20  6:32   56:51 
   10   1/7      49 David Seevers           Gretna             NE  49 M    47  6:53  1:44  1:08   14   32:42 20.4  1:14   11   16:45  6:42   58:40 
   11   1/6      50 Jodi Seevers            Gretna             NE  41 F    10  5:43  1:26  1:22    8   31:56 20.9  1:22   21   18:38  7:28   59:00 
   12   5/12     30 Nathaniel Leis          Lisle              IL  37 M     5  5:29  1:23  1:43   10   32:20 20.6  1:27   19   18:25  7:22   59:22 
   13   2/6      22 Angie Hop               Rosemount          MN  46 F    13  5:49  1:28  1:00   12   32:24 20.6  1:16   26   19:13  7:41   59:40 
   14   1/2      91 Elizabeth Barsness      Glenwood Springs   CO  15 F    23  5:58  1:30  1:23    9   32:17 20.6  1:38   28   19:21  7:45 1:00:35 
   15   6/12     41 Colin Pierce            St. Paul           MN  34 M     1  5:01  1:16  2:32   29   35:57 18.5  0:29   13   16:49  6:44 1:00:47 
   16   1/5      78 Harold Pederson         Alexandria         MN  57 M    54  7:09  1:48  2:42   17   32:58 20.2  1:16   14   17:00  6:48 1:01:03 
   17   7/12     48 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  38 M    12  5:48  1:27  1:49    7   31:53 20.9  1:18   34   20:20  8:08 1:01:07 
   18   2/5      72 Rob Jarvis              Buffalo            MN  53 M    34  6:17  1:35  1:31   18   33:00 20.2  1:24   27   19:15  7:42 1:01:24 
   19   3/6      44 Michal Randt            Glenwood           MN  41 F    32  6:10  1:33  1:43   22   34:55 19.1  1:14   18   17:59  7:12 1:02:00 
   20   1/2      31 Jacob Lipke             Stewart            MN  16 M    17  5:51  1:28  2:19   37   37:49 17.6  0:43    3   15:26  6:11 1:02:06 
   21   1/2      79 Gabe Pesta              Long Prairie       MN  15 M    72  7:57  2:00  1:52   19   33:24 19.9  0:34   20   18:32  7:25 1:02:16 
   22   8/12     87 Matt Schmidgall         Morris             MN  35 M    14  5:49  1:28  1:20   21   34:34 19.3  0:55   31   19:56  7:59 1:02:31 
   23   1/8      16 Maria Hauer             Little Falls       MN  22 F     8  5:40  1:25  1:31   36   37:27 17.8  1:16   15   17:01  6:49 1:02:53 
   24   9/12     86 Scott Orgeman-Crumb     Alexandria         MN  34 M    60  7:25  1:52  1:46   15   32:46 20.3  0:49   33   20:16  8:07 1:02:59 
   25   2/8      34 Michelle Molitor        Belgrade           MN  28 F    29  6:09  1:33  1:13   31   36:36 18.2  0:58   23   18:59  7:36 1:03:53 
   26   2/8      88 Kelly Schmidgall        Hancock            MN  35 F    30  6:09  1:33  1:25   39   38:02 17.5  1:28   16   17:14  6:54 1:04:15 
   27   5/9      77 Jacob Cuda              Grand Forks        ND  21 M    46  6:51  1:43  2:10   34   37:06 18.0  0:48   17   17:52  7:09 1:04:45 
   28   2/2      92 Emma Barsness           Glenwood Springs       13 F     7  5:40  1:25  1:10   32   36:38 18.2  1:19   37   20:40  8:16 1:05:26 
   29   3/8      37 Natika Nichols          Annandale          MN  27 F    26  6:04  1:31  2:04   30   36:36 18.2  1:14   32   20:02  8:01 1:05:57 
   30   3/8      29 Becky Leis              Lisle              IL  36 F    27  6:05  1:31  1:35   28   35:48 18.6  1:13   40   21:23  8:33 1:06:01 
   31   2/7      43 Brad Randt              Glenwood           MN  42 M    66  7:40  1:55  2:21   33   36:57 18.0  0:53   24   19:01  7:37 1:06:51 
   32   3/5      80 Steve Vrchota           Alexandria, Mn     MN  50 M    41  6:34  1:39  1:49   20   34:15 19.4  1:56   43   22:27  8:59 1:06:59 
   33   2/2      24 Riley Jenum             Hutchinson         MN  16 M    49  6:55  1:44  1:48   53   41:40 16.0  0:41   12   16:47  6:43 1:07:49 
   34   4/5      42 Mardon Quandt           Annandale          MN  57 M    53  7:06  1:47  1:55   25   35:20 18.8  1:40   44   22:50  9:08 1:08:48 
   35   4/8      47 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  37 F    50  6:58  1:45  2:24   35   37:14 17.9  2:01   35   20:25  8:10 1:09:00 
   36   5/5      97 Tim Schoonven                                  58 M    69  7:46  1:57  1:38   24   35:08 19.0  1:08   49   23:44  9:30 1:09:22 
   37   1/6       2 Dianne Bell             Minneapolis        MN  53 F    25  6:02  1:31  2:30   23   35:05 19.0  1:12   56   24:44  9:54 1:09:31 
   38   2/2      89 Xavier Pahl             Osakis             MN  15 M    76  8:43  2:11  2:36   38   37:51 17.6  1:05   29   19:27  7:47 1:09:40 
   39   3/7      84 James Schreiner         Sauk Centre        MN  45 M     6  5:35  1:24  2:01   41   39:10 17.0  1:30   41   21:36  8:39 1:09:51 
   40   4/7      71 Scott Colbeck           Fergus Falls       MN  48 M    55  7:10  1:48  1:56   27   35:45 18.6  1:27   54   24:11  9:41 1:10:27 
   41   4/8       4 Audrey Blommel          Freeport           MN  23 F    15  5:50  1:28  2:14   55   42:42 15.6  0:42   36   20:28  8:12 1:11:54 
   42   5/8      28 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  24 F    40  6:31  1:38  1:49   48   40:50 16.3  1:40   42   21:39  8:40 1:12:28 
   43   2/6       6 Carol Curoe             Minneapolis        MN  55 F    36  6:17  1:35  2:12   40   38:52 17.1  1:04   53   24:08  9:40 1:12:32 
   44   5/7      56 Cory Studemann          Atwater            MN  42 M    45  6:49  1:43  2:33   44   39:59 16.7  0:59   45   22:51  9:09 1:13:09 
   45   6/7      95 Todd Larson             Ham Lake           MN  49 M    73  7:58  2:00  3:15   54   42:12 15.8  1:03   22   18:52  7:33 1:13:18 
   46   1/4      57 McKinley Weiers         Sauk Centre        MN  16 F    18  5:52  1:28  1:55   45   40:14 16.6  0:38   62   25:33 10:14 1:14:10 
   47   7/7       3 Bobby Benson            Starbuck           MN  47 M    67  7:44  1:56  2:07   42   39:20 16.9  1:20   55   24:18  9:43 1:14:47 
   48   4/6      27 Bridget Kluis           Chandler           MN  40 F    62  7:28  1:52  2:16   50   41:02 16.2  1:04   48   23:02  9:13 1:14:49 
   49   2/4      21 Julia Hoffmann          Starbuck           MN  17 F     9  5:41  1:26  2:25   58   43:10 15.4  0:46   47   22:54  9:10 1:14:55 
   50   3/4      18 Emily Herdering         Freeport           MN  17 F    20  5:53  1:29  2:12   62   45:12 14.7  0:38   39   21:05  8:26 1:14:59 
   51   6/9      39 Kirby Paradis           Glenwood           MN  24 M    38  6:26  1:37  2:30   46   40:19 16.5  1:17   59   24:51  9:57 1:15:21 
   52   1/3      74 John O'Neill            Bird Island        MN  65 M    59  7:24  1:51  1:49   52   41:36 16.0  0:50   50   23:49  9:32 1:15:26 
   53  10/12      1 Bijesh Amatya           St.Cloud           MN  31 M    77  8:55  2:14  3:08   57   42:50 15.5  1:35   25   19:11  7:41 1:15:37 
   54   3/6      23 Jane Hutzol             Arvilla            ND  52 F    11  5:46  1:27  2:14   43   39:48 16.7  2:04   64   25:53 10:21 1:15:43 
   55   2/3      10 Jan Doebbert            Glenwood           MN  64 M    71  7:56  1:59  1:40   26   35:42 18.7  3:40   67   26:47 10:43 1:15:43 
   56  11/12     53 Jeremey Smith           Melrose            MN  35 M    44  6:44  1:41  2:19   65   46:42 14.3  0:41   30   19:49  7:56 1:16:12 
   57   7/9      46 Zach Rohloff            Alexandria         MN  29 M    42  6:41  1:41  2:51   51   41:09 16.2  1:21   63   25:49 10:20 1:17:49 
   58   5/6      13 Suanne Goroski          Wahpeton           ND  47 F    74  8:05  2:02  2:18   66   46:42 14.3  0:44   38   20:57  8:23 1:18:43 
   59   8/9      75 Austin Schmidgall       Morris             MN  27 M    64  7:33  1:54  2:44   60   43:55 15.2  0:41   51   24:02  9:37 1:18:53 
   60   6/8      17 Brianna Herdering       Freeport           MN  20 F    21  5:56  1:29  2:22   67   47:07 14.1  0:37   61   25:17 10:07 1:21:17 
   61   5/8      40 Amy Pierce              St. Paul           MN  34 F    70  7:51  1:58  4:25   63   45:16 14.7  1:11   52   24:02  9:37 1:22:45 
   62   9/9      70 Ross Ascheman           Hancock            MN  21 M    51  6:59  1:45  1:38   59   43:43 15.2  1:19   74   29:34 11:50 1:23:11 
   63   7/8      19 Megan Herdering         Freeport           MN  21 F    28  6:07  1:32  2:32   73   48:33 13.7  1:02   60   25:02 10:01 1:23:15 
   64   4/4      33 Hailey Millner          Crosslake          MN  18 F    31  6:09  1:33  2:50   71   48:20 13.8  1:08   58   24:49  9:56 1:23:15 
   65   4/6       7 Susan Curoe             Minneapolis        MN  59 F    35  6:17  1:35  2:38   64   45:24 14.7  1:40   69   27:29 11:00 1:23:27 
   66            94 Unknown Runner                                    M    48  6:54  1:44  2:06   72   48:27 13.7  0:39   68   26:54 10:46 1:24:58 
   67   1/2      36 Mary Neumann            Sartell            MN  63 F    65  7:37  1:55  1:48   56   42:45 15.6  0:55   76   32:11 12:53 1:25:15 
   68  12/12     38 Erick Nolting           Glenwood           MN  39 M    39  6:29  1:38  5:27   47   40:27 16.5  7:27   66   26:25 10:34 1:26:13 
   69   5/6       5 Jill Boyat              Minneapolis        MN  58 F    75  8:09  2:03  5:52   49   41:01 16.2  1:06   75   30:18 12:08 1:26:25 
   70   6/6      14 Lisa Grant              St. Louis Park     MN  48 F    68  7:45  1:57  4:06   75   50:45 13.1  1:18   46   22:54  9:10 1:26:47 
   71   3/3      15 Stephen Halsey          Buffalo            MN  65 M    43  6:43  1:41  3:37   68   47:33 14.0  1:32   73   29:25 11:46 1:28:49 
   72   8/8      26 Nicole Kashmark         Fargo              ND  24 F    63  7:31  1:53  3:27   76   52:01 12.8  1:20   57   24:49  9:56 1:29:06 
   73   6/8      12 Kara Elwood             Glenwood           MN  38 F    56  7:11  1:48  4:45   69   47:57 13.9  1:31   70   27:57 11:11 1:29:18 
   74   2/2      25 Connie Johnson          Burnsville         MN  65 F    52  7:00  1:45  3:55   74   48:55 13.6  1:27   71   28:14 11:18 1:29:29 
   75   7/8      76 Christa Waldorf         Apple Valley       MN  36 F    57  7:15  1:49  4:42   70   48:15 13.8  1:16   72   28:56 11:35 1:30:22 
   76   6/6       8 Susan Davis             Minneapolis        MN  52 F    61  7:27  1:52  4:24   61   44:11 15.1  1:37   77   34:26 13:47 1:32:03 
   77   8/8      52 Emily Smith             Melrose            MN  34 F    58  7:16  1:49  4:54   77   53:32 12.4  0:57   65   26:02 10:25 1:32:38 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Team Syvertson                                   1  4:43  1:11  0:49    1   28:56 23.0  0:29    2   15:16  6:07   50:11 
           Spencer Syvertson , Spencer Syvertson , Easton Syverts 
    2   66 Tri4evr                                          2  5:21  1:21  0:31    2   31:01 21.5  0:24    1   13:56  5:35   51:11 
           Breck Erickson , William Lorenz , Breck Erickson       
    3   63 Royal Family                                     3  6:18  1:35  0:36    3   38:15 17.4  0:31    3   17:31  7:01 1:03:09 
           Nathan Schultz , Andrew Topp , Jordon Roos             
    4   82 Snyder Overshiner Health                         4  7:05  1:47  0:55    4   38:45 17.2  0:46    4   18:54  7:34 1:06:23 
           Paul Overshiner , Ken Snyder , Paul Overshiner         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   67 Lady Streeters                                   2  6:18  1:35  0:46    1   32:21 20.6  0:37    1   18:21  7:21   58:21 
           Emily Dunn , Emily Dunn , Sara Miller                  
    2   68 Laker Girls                                      1  5:26  1:22  0:42    2   38:39 17.2  0:42    2   21:42  8:41 1:07:09 
           Ali Femrite , Annika Randt , Addy Randt                
    3   69 Wheelers                                         3 10:04  2:31  1:08    3   43:14 15.4  0:43    3   22:07  8:51 1:17:15 
           Keily Wheeler , Andrea Lawrence , Keily Wheeler        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Main Streak Tigers                               3  5:23  1:21  0:40    1   33:20 20.0  0:34    1   16:26  6:35   56:22 
           Jenna Rachey , Adam Saltmarsh , Jeff Marxer            
    2   83 Kohorst & Klaphake                               2  5:21  1:21  0:50    6   41:21 16.1  0:26    2   17:05  6:50 1:05:01 
           Alyssa Kohorst , Paul Klaphake , Joann Kohorst         
    3   59 Azwoop                                           5  5:42  1:26  0:39    3   35:25 18.8  0:38    5   23:35  9:26 1:05:56 
           Sam Peterson , Todd Peterson , Malina Peterson         
    4   62 Norgren Borgerding Schrei                        1  4:59  1:15  0:41    5   40:49 16.3  0:41    4   20:46  8:19 1:07:54 
           Isaac Schreiner , Mary Borgerding , Allison Norgren    
    5   64 Team Robinson                                    7  6:21  1:36  1:34    2   35:18 18.9  0:43    7   27:00 10:48 1:10:55 
           Lincoln Robinson , Lincoln Robinson , Jen Engfer       
    6   61 My Stellar Hair                                  6  6:15  1:34  0:43    7   44:28 15.0  0:30    3   19:28  7:47 1:11:23 
           Stella Schirmers , Harry Dunn , Miah Schirmers         
    7   58 2 old bags and a Stud                            4  5:27  1:22  0:43    4   40:03 16.6  0:34    6   24:46  9:55 1:11:30 
           Anthony Marsh , Ann Hess , Michelle Kortan             


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Colin Pierce            St. Paul           MN  34 M    5:01  1:16 
    2 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  38 M    5:02  1:16 
    3 Josh Doehbert           St Paul            MN  28 M    5:17  1:20 
    4 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28 M    5:25  1:22 
    5 Nathaniel Leis          Lisle              IL  37 M    5:29  1:23 
    6 James Schreiner         Sauk Centre        MN  45 M    5:35  1:24 
    7 Emma Barsness           Glenwood Springs       13 F    5:40  1:25 
    8 Maria Hauer             Little Falls       MN  22 F    5:40  1:25 
    9 Julia Hoffmann          Starbuck           MN  17 F    5:41  1:26 
   10 Jodi Seevers            Gretna             NE  41 F    5:43  1:26 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  37 M   27:34 24.2 
    2 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M   29:38 22.5 
    3 Josh Doehbert           St Paul            MN  28 M   30:40 21.7 
    4 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M   31:07 21.4 
    5 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  28 M   31:07 21.4 
    6 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  38 M   31:16 21.3 
    7 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  38 M   31:53 20.9 
    8 Jodi Seevers            Gretna             NE  41 F   31:56 20.9 
    9 Elizabeth Barsness      Glenwood Springs   CO  15 F   32:17 20.6 
   10 Nathaniel Leis          Lisle              IL  37 M   32:20 20.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Roanhorse         Morris             MN  22 M   14:17  5:43 
    2 Andrew Zabel            Sartell            MN  37 M   14:51  5:57 
    3 Jacob Lipke             Stewart            MN  16 M   15:26  6:11 
    4 Josh Doehbert           St Paul            MN  28 M   15:40  6:16 
    5 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28 M   15:58  6:23 
    6 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M   16:14  6:30 
    7 Roxanne Lorenz          Benson             MN  37 F   16:20  6:32 
    8 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  28 M   16:21  6:33 
    9 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  38 M   16:25  6:34 
   10 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M   16:37  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Andrew Zabel            Sartell            MN  37    9  5:50  1:28  0:53    1   27:34 24.2  0:38    2   14:51  5:57   49:43 
    2   93 Josh Doehbert           St Paul            MN  28    3  5:17  1:20  0:58    3   30:40 21.7  0:54    4   15:40  6:16   53:27 
    3   11 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37   15  6:19  1:35  0:55    2   29:38 22.5  0:52    9   16:37  6:39   54:19 
    4   45 David Roanhorse         Morris             MN  22   11  5:53  1:29  1:03    9   32:22 20.6  1:05    1   14:17  5:43   54:37 
    5   73 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  38    2  5:02  1:16  1:14    6   31:16 21.3  0:48    8   16:25  6:34   54:44 
    6   55 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  28   13  6:11  1:33  1:17    5   31:07 21.4  0:55    7   16:21  6:33   55:49 
    7   35 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28    4  5:25  1:22  1:08   12   32:48 20.3  0:43    5   15:58  6:23   56:00 
    8   54 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30   12  5:57  1:30  1:55    4   31:07 21.4  1:17    6   16:14  6:30   56:28 
    9   49 David Seevers           Gretna             NE  49   24  6:53  1:44  1:08   10   32:42 20.4  1:14   10   16:45  6:42   58:40 
   10   30 Nathaniel Leis          Lisle              IL  37    5  5:29  1:23  1:43    8   32:20 20.6  1:27   15   18:25  7:22   59:22 
   11   41 Colin Pierce            St. Paul           MN  34    1  5:01  1:16  2:32   22   35:57 18.5  0:29   12   16:49  6:44 1:00:47 
   12   78 Harold Pederson         Alexandria         MN  57   29  7:09  1:48  2:42   13   32:58 20.2  1:16   13   17:00  6:48 1:01:03 
   13   48 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  38    7  5:48  1:27  1:49    7   31:53 20.9  1:18   25   20:20  8:08 1:01:07 
   14   72 Rob Jarvis              Buffalo            MN  53   14  6:17  1:35  1:31   14   33:00 20.2  1:24   20   19:15  7:42 1:01:24 
   15   31 Jacob Lipke             Stewart            MN  16   10  5:51  1:28  2:19   25   37:49 17.6  0:43    3   15:26  6:11 1:02:06 
   16   79 Gabe Pesta              Long Prairie       MN  15   38  7:57  2:00  1:52   15   33:24 19.9  0:34   16   18:32  7:25 1:02:16 
   17   87 Matt Schmidgall         Morris             MN  35    8  5:49  1:28  1:20   17   34:34 19.3  0:55   23   19:56  7:59 1:02:31 
   18   86 Scott Orgeman-Crumb     Alexandria         MN  34   32  7:25  1:52  1:46   11   32:46 20.3  0:49   24   20:16  8:07 1:02:59 
   19   77 Jacob Cuda              Grand Forks        ND  21   23  6:51  1:43  2:10   24   37:06 18.0  0:48   14   17:52  7:09 1:04:45 
   20   43 Brad Randt              Glenwood           MN  42   34  7:40  1:55  2:21   23   36:57 18.0  0:53   18   19:01  7:37 1:06:51 
   21   80 Steve Vrchota           Alexandria, Mn     MN  50   18  6:34  1:39  1:49   16   34:15 19.4  1:56   27   22:27  8:59 1:06:59 
   22   24 Riley Jenum             Hutchinson         MN  16   26  6:55  1:44  1:48   34   41:40 16.0  0:41   11   16:47  6:43 1:07:49 
   23   42 Mardon Quandt           Annandale          MN  57   28  7:06  1:47  1:55   19   35:20 18.8  1:40   28   22:50  9:08 1:08:48 
   24   97 Tim Schoonven                                  58   36  7:46  1:57  1:38   18   35:08 19.0  1:08   30   23:44  9:30 1:09:22 
   25   89 Xavier Pahl             Osakis             MN  15   40  8:43  2:11  2:36   26   37:51 17.6  1:05   21   19:27  7:47 1:09:40 
   26   84 James Schreiner         Sauk Centre        MN  45    6  5:35  1:24  2:01   27   39:10 17.0  1:30   26   21:36  8:39 1:09:51 
   27   71 Scott Colbeck           Fergus Falls       MN  48   30  7:10  1:48  1:56   21   35:45 18.6  1:27   33   24:11  9:41 1:10:27 
   28   56 Cory Studemann          Atwater            MN  42   22  6:49  1:43  2:33   29   39:59 16.7  0:59   29   22:51  9:09 1:13:09 
   29   95 Todd Larson             Ham Lake           MN  49   39  7:58  2:00  3:15   35   42:12 15.8  1:03   17   18:52  7:33 1:13:18 
   30    3 Bobby Benson            Starbuck           MN  47   35  7:44  1:56  2:07   28   39:20 16.9  1:20   34   24:18  9:43 1:14:47 
   31   39 Kirby Paradis           Glenwood           MN  24   16  6:26  1:37  2:30   30   40:19 16.5  1:17   35   24:51  9:57 1:15:21 
   32   74 John O'Neill            Bird Island        MN  65   31  7:24  1:51  1:49   33   41:36 16.0  0:50   31   23:49  9:32 1:15:26 
   33    1 Bijesh Amatya           St.Cloud           MN  31   41  8:55  2:14  3:08   36   42:50 15.5  1:35   19   19:11  7:41 1:15:37 
   34   10 Jan Doebbert            Glenwood           MN  64   37  7:56  1:59  1:40   20   35:42 18.7  3:40   38   26:47 10:43 1:15:43 
   35   53 Jeremey Smith           Melrose            MN  35   21  6:44  1:41  2:19   39   46:42 14.3  0:41   22   19:49  7:56 1:16:12 
   36   46 Zach Rohloff            Alexandria         MN  29   19  6:41  1:41  2:51   32   41:09 16.2  1:21   36   25:49 10:20 1:17:49 
   37   75 Austin Schmidgall       Morris             MN  27   33  7:33  1:54  2:44   38   43:55 15.2  0:41   32   24:02  9:37 1:18:53 
   38   70 Ross Ascheman           Hancock            MN  21   27  6:59  1:45  1:38   37   43:43 15.2  1:19   41   29:34 11:50 1:23:11 
   39   94 Unknown Runner                                      25  6:54  1:44  2:06   41   48:27 13.7  0:39   39   26:54 10:46 1:24:58 
   40   38 Erick Nolting           Glenwood           MN  39   17  6:29  1:38  5:27   31   40:27 16.5  7:27   37   26:25 10:34 1:26:13 
   41   15 Stephen Halsey          Buffalo            MN  65   20  6:43  1:41  3:37   40   47:33 14.0  1:32   40   29:25 11:46 1:28:49 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   32 Roxanne Lorenz          Benson             MN  37   12  6:00  1:30  1:18    4   32:26 20.5  0:49    1   16:20  6:32   56:51 
    2   50 Jodi Seevers            Gretna             NE  41    4  5:43  1:26  1:22    1   31:56 20.9  1:22    5   18:38  7:28   59:00 
    3   22 Angie Hop               Rosemount          MN  46    6  5:49  1:28  1:00    3   32:24 20.6  1:16    7   19:13  7:41   59:40 
    4   91 Elizabeth Barsness      Glenwood Springs   CO  15   11  5:58  1:30  1:23    2   32:17 20.6  1:38    8   19:21  7:45 1:00:35 
    5   44 Michal Randt            Glenwood           MN  41   20  6:10  1:33  1:43    5   34:55 19.1  1:14    4   17:59  7:12 1:02:00 
    6   16 Maria Hauer             Little Falls       MN  22    2  5:40  1:25  1:31   12   37:27 17.8  1:16    2   17:01  6:49 1:02:53 
    7   34 Michelle Molitor        Belgrade           MN  28   17  6:09  1:33  1:13    9   36:36 18.2  0:58    6   18:59  7:36 1:03:53 
    8   88 Kelly Schmidgall        Hancock            MN  35   18  6:09  1:33  1:25   13   38:02 17.5  1:28    3   17:14  6:54 1:04:15 
    9   92 Emma Barsness           Glenwood Springs       13    1  5:40  1:25  1:10   10   36:38 18.2  1:19   12   20:40  8:16 1:05:26 
   10   37 Natika Nichols          Annandale          MN  27   14  6:04  1:31  2:04    8   36:36 18.2  1:14    9   20:02  8:01 1:05:57 
   11   29 Becky Leis              Lisle              IL  36   15  6:05  1:31  1:35    7   35:48 18.6  1:13   15   21:23  8:33 1:06:01 
   12   47 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  37   24  6:58  1:45  2:24   11   37:14 17.9  2:01   10   20:25  8:10 1:09:00 
   13    2 Dianne Bell             Minneapolis        MN  53   13  6:02  1:31  2:30    6   35:05 19.0  1:12   22   24:44  9:54 1:09:31 
   14    4 Audrey Blommel          Freeport           MN  23    7  5:50  1:28  2:14   20   42:42 15.6  0:42   11   20:28  8:12 1:11:54 
   15   28 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  24   23  6:31  1:38  1:49   17   40:50 16.3  1:40   16   21:39  8:40 1:12:28 
   16    6 Carol Curoe             Minneapolis        MN  55   22  6:17  1:35  2:12   14   38:52 17.1  1:04   21   24:08  9:40 1:12:32 
   17   57 McKinley Weiers         Sauk Centre        MN  16    8  5:52  1:28  1:55   16   40:14 16.6  0:38   27   25:33 10:14 1:14:10 
   18   27 Bridget Kluis           Chandler           MN  40   30  7:28  1:52  2:16   19   41:02 16.2  1:04   19   23:02  9:13 1:14:49 
   19   21 Julia Hoffmann          Starbuck           MN  17    3  5:41  1:26  2:25   22   43:10 15.4  0:46   18   22:54  9:10 1:14:55 
   20   18 Emily Herdering         Freeport           MN  17    9  5:53  1:29  2:12   24   45:12 14.7  0:38   14   21:05  8:26 1:14:59 
   21   23 Jane Hutzol             Arvilla            ND  52    5  5:46  1:27  2:14   15   39:48 16.7  2:04   28   25:53 10:21 1:15:43 
   22   13 Suanne Goroski          Wahpeton           ND  47   35  8:05  2:02  2:18   27   46:42 14.3  0:44   13   20:57  8:23 1:18:43 
   23   17 Brianna Herdering       Freeport           MN  20   10  5:56  1:29  2:22   28   47:07 14.1  0:37   26   25:17 10:07 1:21:17 
   24   40 Amy Pierce              St. Paul           MN  34   34  7:51  1:58  4:25   25   45:16 14.7  1:11   20   24:02  9:37 1:22:45 
   25   19 Megan Herdering         Freeport           MN  21   16  6:07  1:32  2:32   32   48:33 13.7  1:02   25   25:02 10:01 1:23:15 
   26   33 Hailey Millner          Crosslake          MN  18   19  6:09  1:33  2:50   31   48:20 13.8  1:08   24   24:49  9:56 1:23:15 
   27    7 Susan Curoe             Minneapolis        MN  59   21  6:17  1:35  2:38   26   45:24 14.7  1:40   30   27:29 11:00 1:23:27 
   28   36 Mary Neumann            Sartell            MN  63   32  7:37  1:55  1:48   21   42:45 15.6  0:55   35   32:11 12:53 1:25:15 
   29    5 Jill Boyat              Minneapolis        MN  58   36  8:09  2:03  5:52   18   41:01 16.2  1:06   34   30:18 12:08 1:26:25 
   30   14 Lisa Grant              St. Louis Park     MN  48   33  7:45  1:57  4:06   34   50:45 13.1  1:18   17   22:54  9:10 1:26:47 
   31   26 Nicole Kashmark         Fargo              ND  24   31  7:31  1:53  3:27   35   52:01 12.8  1:20   23   24:49  9:56 1:29:06 
   32   12 Kara Elwood             Glenwood           MN  38   26  7:11  1:48  4:45   29   47:57 13.9  1:31   31   27:57 11:11 1:29:18 
   33   25 Connie Johnson          Burnsville         MN  65   25  7:00  1:45  3:55   33   48:55 13.6  1:27   32   28:14 11:18 1:29:29 
   34   76 Christa Waldorf         Apple Valley       MN  36   27  7:15  1:49  4:42   30   48:15 13.8  1:16   33   28:56 11:35 1:30:22 
   35    8 Susan Davis             Minneapolis        MN  52   29  7:27  1:52  4:24   23   44:11 15.1  1:37   36   34:26 13:47 1:32:03 
   36   52 Emily Smith             Melrose            MN  34   28  7:16  1:49  4:54   36   53:32 12.4  0:57   29   26:02 10:25 1:32:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   79 Gabe Pesta              Long Prairie       MN  15    1  7:57  2:00  1:52    1   33:24 19.9  0:34    1   18:32  7:25 1:02:16 
    2   89 Xavier Pahl             Osakis             MN  15    2  8:43  2:11  2:36    2   37:51 17.6  1:05    2   19:27  7:47 1:09:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   91 Elizabeth Barsness      Glenwood Springs   CO  15    2  5:58  1:30  1:23    1   32:17 20.6  1:38    1   19:21  7:45 1:00:35 
    2   92 Emma Barsness           Glenwood Springs       13    1  5:40  1:25  1:10    2   36:38 18.2  1:19    2   20:40  8:16 1:05:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 Jacob Lipke             Stewart            MN  16    1  5:51  1:28  2:19    1   37:49 17.6  0:43    1   15:26  6:11 1:02:06 
    2   24 Riley Jenum             Hutchinson         MN  16    2  6:55  1:44  1:48    2   41:40 16.0  0:41    2   16:47  6:43 1:07:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   57 McKinley Weiers         Sauk Centre        MN  16    2  5:52  1:28  1:55    1   40:14 16.6  0:38    4   25:33 10:14 1:14:10 
    2   21 Julia Hoffmann          Starbuck           MN  17    1  5:41  1:26  2:25    2   43:10 15.4  0:46    2   22:54  9:10 1:14:55 
    3   18 Emily Herdering         Freeport           MN  17    3  5:53  1:29  2:12    3   45:12 14.7  0:38    1   21:05  8:26 1:14:59 
    4   33 Hailey Millner          Crosslake          MN  18    4  6:09  1:33  2:50    4   48:20 13.8  1:08    3   24:49  9:56 1:23:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   93 Josh Doehbert           St Paul            MN  28    1  5:17  1:20  0:58    1   30:40 21.7  0:54    2   15:40  6:16   53:27 
    2   45 David Roanhorse         Morris             MN  22    3  5:53  1:29  1:03    3   32:22 20.6  1:05    1   14:17  5:43   54:37 
    3   55 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  28    4  6:11  1:33  1:17    2   31:07 21.4  0:55    4   16:21  6:33   55:49 
    4   35 Tyson Molitor           Belgrade           MN  28    2  5:25  1:22  1:08    4   32:48 20.3  0:43    3   15:58  6:23   56:00 
    5   77 Jacob Cuda              Grand Forks        ND  21    7  6:51  1:43  2:10    5   37:06 18.0  0:48    5   17:52  7:09 1:04:45 
    6   39 Kirby Paradis           Glenwood           MN  24    5  6:26  1:37  2:30    6   40:19 16.5  1:17    7   24:51  9:57 1:15:21 
    7   46 Zach Rohloff            Alexandria         MN  29    6  6:41  1:41  2:51    7   41:09 16.2  1:21    8   25:49 10:20 1:17:49 
    8   75 Austin Schmidgall       Morris             MN  27    9  7:33  1:54  2:44    9   43:55 15.2  0:41    6   24:02  9:37 1:18:53 
    9   70 Ross Ascheman           Hancock            MN  21    8  6:59  1:45  1:38    8   43:43 15.2  1:19    9   29:34 11:50 1:23:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Maria Hauer             Little Falls       MN  22    1  5:40  1:25  1:31    3   37:27 17.8  1:16    1   17:01  6:49 1:02:53 
    2   34 Michelle Molitor        Belgrade           MN  28    6  6:09  1:33  1:13    2   36:36 18.2  0:58    2   18:59  7:36 1:03:53 
    3   37 Natika Nichols          Annandale          MN  27    4  6:04  1:31  2:04    1   36:36 18.2  1:14    3   20:02  8:01 1:05:57 
    4    4 Audrey Blommel          Freeport           MN  23    2  5:50  1:28  2:14    5   42:42 15.6  0:42    4   20:28  8:12 1:11:54 
    5   28 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  24    7  6:31  1:38  1:49    4   40:50 16.3  1:40    5   21:39  8:40 1:12:28 
    6   17 Brianna Herdering       Freeport           MN  20    3  5:56  1:29  2:22    6   47:07 14.1  0:37    8   25:17 10:07 1:21:17 
    7   19 Megan Herdering         Freeport           MN  21    5  6:07  1:32  2:32    7   48:33 13.7  1:02    7   25:02 10:01 1:23:15 
    8   26 Nicole Kashmark         Fargo              ND  24    8  7:31  1:53  3:27    8   52:01 12.8  1:20    6   24:49  9:56 1:29:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Andrew Zabel            Sartell            MN  37    6  5:50  1:28  0:53    1   27:34 24.2  0:38    1   14:51  5:57   49:43 
    2   11 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37    8  6:19  1:35  0:55    2   29:38 22.5  0:52    4   16:37  6:39   54:19 
    3   73 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  38    2  5:02  1:16  1:14    4   31:16 21.3  0:48    3   16:25  6:34   54:44 
    4   54 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30    7  5:57  1:30  1:55    3   31:07 21.4  1:17    2   16:14  6:30   56:28 
    5   30 Nathaniel Leis          Lisle              IL  37    3  5:29  1:23  1:43    6   32:20 20.6  1:27    6   18:25  7:22   59:22 
    6   41 Colin Pierce            St. Paul           MN  34    1  5:01  1:16  2:32    9   35:57 18.5  0:29    5   16:49  6:44 1:00:47 
    7   48 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  38    4  5:48  1:27  1:49    5   31:53 20.9  1:18   11   20:20  8:08 1:01:07 
    8   87 Matt Schmidgall         Morris             MN  35    5  5:49  1:28  1:20    8   34:34 19.3  0:55    9   19:56  7:59 1:02:31 
    9   86 Scott Orgeman-Crumb     Alexandria         MN  34   11  7:25  1:52  1:46    7   32:46 20.3  0:49   10   20:16  8:07 1:02:59 
   10    1 Bijesh Amatya           St.Cloud           MN  31   12  8:55  2:14  3:08   11   42:50 15.5  1:35    7   19:11  7:41 1:15:37 
   11   53 Jeremey Smith           Melrose            MN  35   10  6:44  1:41  2:19   12   46:42 14.3  0:41    8   19:49  7:56 1:16:12 
   12   38 Erick Nolting           Glenwood           MN  39    9  6:29  1:38  5:27   10   40:27 16.5  7:27   12   26:25 10:34 1:26:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   32 Roxanne Lorenz          Benson             MN  37    1  6:00  1:30  1:18    1   32:26 20.5  0:49    1   16:20  6:32   56:51 
    2   88 Kelly Schmidgall        Hancock            MN  35    3  6:09  1:33  1:25    4   38:02 17.5  1:28    2   17:14  6:54 1:04:15 
    3   29 Becky Leis              Lisle              IL  36    2  6:05  1:31  1:35    2   35:48 18.6  1:13    4   21:23  8:33 1:06:01 
    4   47 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  37    4  6:58  1:45  2:24    3   37:14 17.9  2:01    3   20:25  8:10 1:09:00 
    5   40 Amy Pierce              St. Paul           MN  34    8  7:51  1:58  4:25    5   45:16 14.7  1:11    5   24:02  9:37 1:22:45 
    6   12 Kara Elwood             Glenwood           MN  38    5  7:11  1:48  4:45    6   47:57 13.9  1:31    7   27:57 11:11 1:29:18 
    7   76 Christa Waldorf         Apple Valley       MN  36    6  7:15  1:49  4:42    7   48:15 13.8  1:16    8   28:56 11:35 1:30:22 
    8   52 Emily Smith             Melrose            MN  34    7  7:16  1:49  4:54    8   53:32 12.4  0:57    6   26:02 10:25 1:32:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   49 David Seevers           Gretna             NE  49    3  6:53  1:44  1:08    1   32:42 20.4  1:14    1   16:45  6:42   58:40 
    2   43 Brad Randt              Glenwood           MN  42    5  7:40  1:55  2:21    3   36:57 18.0  0:53    3   19:01  7:37 1:06:51 
    3   84 James Schreiner         Sauk Centre        MN  45    1  5:35  1:24  2:01    4   39:10 17.0  1:30    4   21:36  8:39 1:09:51 
    4   71 Scott Colbeck           Fergus Falls       MN  48    4  7:10  1:48  1:56    2   35:45 18.6  1:27    6   24:11  9:41 1:10:27 
    5   56 Cory Studemann          Atwater            MN  42    2  6:49  1:43  2:33    6   39:59 16.7  0:59    5   22:51  9:09 1:13:09 
    6   95 Todd Larson             Ham Lake           MN  49    7  7:58  2:00  3:15    7   42:12 15.8  1:03    2   18:52  7:33 1:13:18 
    7    3 Bobby Benson            Starbuck           MN  47    6  7:44  1:56  2:07    5   39:20 16.9  1:20    7   24:18  9:43 1:14:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   50 Jodi Seevers            Gretna             NE  41    1  5:43  1:26  1:22    1   31:56 20.9  1:22    2   18:38  7:28   59:00 
    2   22 Angie Hop               Rosemount          MN  46    2  5:49  1:28  1:00    2   32:24 20.6  1:16    3   19:13  7:41   59:40 
    3   44 Michal Randt            Glenwood           MN  41    3  6:10  1:33  1:43    3   34:55 19.1  1:14    1   17:59  7:12 1:02:00 
    4   27 Bridget Kluis           Chandler           MN  40    4  7:28  1:52  2:16    4   41:02 16.2  1:04    6   23:02  9:13 1:14:49 
    5   13 Suanne Goroski          Wahpeton           ND  47    6  8:05  2:02  2:18    5   46:42 14.3  0:44    4   20:57  8:23 1:18:43 
    6   14 Lisa Grant              St. Louis Park     MN  48    5  7:45  1:57  4:06    6   50:45 13.1  1:18    5   22:54  9:10 1:26:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Harold Pederson         Alexandria         MN  57    4  7:09  1:48  2:42    1   32:58 20.2  1:16    1   17:00  6:48 1:01:03 
    2   72 Rob Jarvis              Buffalo            MN  53    1  6:17  1:35  1:31    2   33:00 20.2  1:24    2   19:15  7:42 1:01:24 
    3   80 Steve Vrchota           Alexandria, Mn     MN  50    2  6:34  1:39  1:49    3   34:15 19.4  1:56    3   22:27  8:59 1:06:59 
    4   42 Mardon Quandt           Annandale          MN  57    3  7:06  1:47  1:55    5   35:20 18.8  1:40    4   22:50  9:08 1:08:48 
    5   97 Tim Schoonven                                  58    5  7:46  1:57  1:38    4   35:08 19.0  1:08    5   23:44  9:30 1:09:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Dianne Bell             Minneapolis        MN  53    2  6:02  1:31  2:30    1   35:05 19.0  1:12    2   24:44  9:54 1:09:31 
    2    6 Carol Curoe             Minneapolis        MN  55    4  6:17  1:35  2:12    2   38:52 17.1  1:04    1   24:08  9:40 1:12:32 
    3   23 Jane Hutzol             Arvilla            ND  52    1  5:46  1:27  2:14    3   39:48 16.7  2:04    3   25:53 10:21 1:15:43 
    4    7 Susan Curoe             Minneapolis        MN  59    3  6:17  1:35  2:38    6   45:24 14.7  1:40    4   27:29 11:00 1:23:27 
    5    5 Jill Boyat              Minneapolis        MN  58    6  8:09  2:03  5:52    4   41:01 16.2  1:06    5   30:18 12:08 1:26:25 
    6    8 Susan Davis             Minneapolis        MN  52    5  7:27  1:52  4:24    5   44:11 15.1  1:37    6   34:26 13:47 1:32:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   74 John O'Neill            Bird Island        MN  65    2  7:24  1:51  1:49    2   41:36 16.0  0:50    1   23:49  9:32 1:15:26 
    2   10 Jan Doebbert            Glenwood           MN  64    3  7:56  1:59  1:40    1   35:42 18.7  3:40    2   26:47 10:43 1:15:43 
    3   15 Stephen Halsey          Buffalo            MN  65    1  6:43  1:41  3:37    3   47:33 14.0  1:32    3   29:25 11:46 1:28:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   36 Mary Neumann            Sartell            MN  63    2  7:37  1:55  1:48    1   42:45 15.6  0:55    2   32:11 12:53 1:25:15 
    2   25 Connie Johnson          Burnsville         MN  65    1  7:00  1:45  3:55    2   48:55 13.6  1:27    1   28:14 11:18 1:29:29 

Total Registered:                         97
Total Number of Team Finishers:           14
Total Number of Individual Finishers:     77
Number of Male   Finishers:               41
Number of Female Finishers:               36
Did not Finish Race or Did Not Start:      6