Green Lake Kids Triathlon
Spicer, MN
8/12/2017

race logo










                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 12, 2017
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   61 Manny Heinen            Spicer             MN   4    3:08 
    2   38 Sam Conway              Lake Zurich        IL   4    4:04 
    3  105 Lincoln Resler          Owatonna           MN   3    4:27 
    4  121 Emmett Strand           Willmar            MN   3    4:41 
    5  102 Brecken Rebstock        Rockford           MN   4    4:47 
    6   34 Eli Butler              Sioux Falls        SD   4    4:57 
    7  148 Dane Arentson           Mankato            MN   3    5:34 
    8  156 Leo Buchholz            Saint Cloud        MN   4    5:47 
    9   31 Elton Bonnema           Burnsville         MN   2    6:05 
   10   78 Alexander Lorenz        Benson             MN   3    6:14 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  140 Adrian Wieneke          Saint Paul         MN   4    3:27 
    2   89 Brooke Mueller          Richmond           MN   4    4:05 
    3   90 Hadley Olness           Spicer             MN   3    4:15 
    4   29 Lucy Boeshans           Prior Lake         MN   4    4:18 
    5  133 Kinzie Vick             New London         MN   4    4:18 
    6   26 Willa Bode              Minneapolis        MN   4    4:38 
    7  108 Ellery Rothmeier        Albert Lea         MN   4    4:53 
    8  143 Violet Zelada           Saint Paul         MN   4    5:08 
    9  154 Maggie Strand           Willmar            MN   4    5:16 
   10   77 Alaina Lorenz           Benson             MN   4    5:32 
   11   58 Meredith Hannig         Spicer             MN   4    6:01 
   12   40 Finley Davis            Willmar            MN   3    6:21 
   13  135 Linnea Weidner          Golden Valley      MN   3    7:42 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   35 Austin Clark            Saint Michael      MN   6    3:50 
    2  115 Breck Schultz           New London         MN   6    3:55 
    3   57 Ben Hannig              Spicer             MN   6    4:02 
    4  126 Mason Thomas            Rosemount          MN   6    4:03 
    5   41 Jensen Davis            Willmar            MN   6    4:05 
    6   25 Grant Bode              Minneapolis        MN   6    4:08 
    7  107 Blake Rothfork          Saint Cloud        MN   5    4:12 
    8   22 Brogan Blom             Atwater            MN   6    4:18 
    9   47 Torsten Elk             Clarendon Hills    IL   6    4:18 
   10  138 Lukas Wharton           Spicer             MN   6    4:19 
   11  123 Connor Sullivan         Franklin           MN   6    4:24 
   12    5 Sebastian Bach          Minnetrista        MN   6    4:29 
   13   62 Brennan Jacobs          Buffalo            MN   6    4:30 
   14    2 Cole Althoff            Spicer             MN   6    4:33 
   15  111 Elliott Sandin          Cottage Grove      MN   6    4:34 
   16  129 Maddox Varpness         Brownton           MN   6    4:34 
   17   79 Joren Macik             Willmar            MN   5    4:46 
   18   65 Sawyer Janis            Minneapolis        MN   5    4:58 
   19    7 Joe Bacigalupi          Baxter             MN   6    5:23 
   20  136 Mattias Weidner         Golden Valley      MN   6    5:30 
   21  144 Deuce Anderson          Plymouth           MN   5    5:43 
   22  155 Max Buchholz            Saint Cloud        MN   6    5:57 
   23   32 Carson Bretz            Princeton          MN   6    5:59 
   24  104 Clayton Resler          Owatonna           MN   5    6:11 
   25   30 Benjamin Bonnema        Burnsville         MN   5    6:21 
   26   17 Grant Berg              Elk River          MN   5    6:51 
   27   21 Turner Bergh            Eagan              MN   5    7:04 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1    9 Reese Baeth             Spicer             MN   6    4:02 
    2   87 Bella Mueller           Richmond           MN   6    4:06 
    3   83 Adriana Mascarenas      Brooklyn Park      MN   6    4:08 
    4  134 Kyla Vick               New London         MN   6    4:10 
    5   50 Kennedy Goracke         Spicer             MN   6    4:12 
    6   43 Lauren Dooley           Plymouth           MN   6    4:16 
    7  141 Kaia Wieneke            Saint Paul         MN   6    4:29 
    8   68 Brynna Juntunen         Rogers             MN   6    4:35 
    9  157 Alexis Hauptli          Spicer             MN   6    4:50 
   10   97 Kendal Quinn            St Cloud           MN   6    4:54 
   11   91 Harper Olness           Spicer             MN   5    4:58 
   12   53 Claire Guennigsmann     Willmar            MN   6    4:58 
   13   44 Reagan Dooley           Plymouth           MN   5    5:21 
   14   76 Caroline Lind           Kandiyohi          MN   5    5:55 
   15  130 Evie Vedder             Minneapolis        MN   5    6:11 
   16   59 Svea Haugen             Spicer             MN   5    6:19 
   17   82 Lainey Martinka         Spicer             MN   5    6:20 
   18  147 Elise Arentson          Mankato            MN   6    8:03 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1  101 Tommy Quinn             Willmar            MN   8    7  1:10    5    4:58    1    4:12   10:19 
    2   48 Eli Engebretson         Spicer             MN   8   10  1:13    3    4:46    2    4:25   10:22 
    3   80 Liam Macik              Willmar            MN   8    3  1:04    4    4:52    6    4:53   10:48 
    4  124 Eli Sundsmo             Roseville          MN   8   12  1:14    1    0:55   24    8:51   10:58 
    5    3 Sam Anderson            Plymouth           MN   8    4  1:06    7    5:17    4    4:39   11:01 
    6   74 Joey Krueger            St Cloud           MN   8    5  1:09    8    5:22    5    4:44   11:15 
    7  112 Joey Santjer            Eden Prairie       MN   7   20  1:20    2    4:42   10    5:18   11:19 
    8   36 Caden Clark             Saint Michael      MN   8    9  1:12    6    5:04    7    5:13   11:28 
    9  146 Noah Lafrance           Plymouth           MN   8    8  1:11   12    5:54    3    4:32   11:36 
   10   39 Coleman Davis           Willmar            MN   8                           13    5:23   11:39 
   11   49 Blaine Goracke          Spicer             MN   8   13  1:14   10    5:35    8    5:15   12:03 
   12   56 Elden Halvorson         Spicer             MN   8    1  1:03   11    5:45   12    5:19   12:06 
   13    6 Connor Bacigalupi       Baxter             MN   8    2  1:03   13    6:03   11    5:18   12:23 
   14  131 Miles Vedder            Minneapolis        MN   8   17  1:18    9    5:32   20    5:58   12:48 
   15    1 Oscar Ailie             Chanhassen         MN   7   16  1:17   16    6:09   17    5:43   13:08 
   16  158 Connor Hauptli          Spicer             MN   7    6  1:10   15    6:08   19    5:53   13:10 
   17   19 Ethan Bergh             Eagan              MN   8   11  1:14   19    6:45    9    5:17   13:14 
   18   81 Jonny Martinka          Spicer             MN   7   18  1:19   18    6:41   18    5:44   13:43 
   19  106 Sam Ringwald            Rice               MN   8   14  1:15   14    6:04   23    6:30   13:48 
   20  137 Soren Weidner           Golden Valley      MN   8   23  1:21   17    6:16   21    6:15   13:51 
   21   54 Jett Hagen              New London         MN   7   15  1:16   20    7:10   15    5:36   14:01 
   22   37 James Conway            Lake Zurich        IL   8   22  1:21   21    8:11   16    5:38   15:08 
   23  149 Sawyer Beccue           Elk River          MN   7   21  1:20   22    9:21   14    5:32   16:12 
   24  142 Gabriel Zelada          Saint Paul         MN   8   19  1:19   23    9:54   22    6:15   17:28 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   66 Alexa Juntunen          Rogers             MN   8    1  1:04    1    5:25    1    4:54   11:22 
    2   93 Sophia Olson            New London         MN   8    8  1:16    2    5:34    3    5:19   12:08 
    3   28 Eleanor Boeshans        Prior Lake         MN   8    7  1:15    3    5:36    4    5:20   12:10 
    4  103 Ireland Rebstock        Rockford           MN   7    4  1:09    8    6:10    2    5:00   12:18 
    5    8 Delaney Baeth           Spicer             MN   8    5  1:11    6    5:49    5    5:26   12:26 
    6   15 Laney Beeler            Maple Grove        MN   8    2  1:07    7    5:50    6    5:42   12:37 
    7   24 Kenlie Blom             Atwater            MN   8    6  1:12    4    5:40    9    6:30   13:21 
    8   42 Brenna Donelan          Willmar            MN   8   10  1:19    5    5:45    8    6:29   13:31 
    9  122 Addison Sullivan        Franklin           MN   8    9  1:17   10    7:25   10    6:37   15:18 
   10  119 Katie Stone             Clive              IA   7   12  1:24   12    7:57    7    6:17   15:36 
   11   88 Bria Mueller            Richmond           MN   7    3  1:09    9    7:15   12    7:19   15:42 
   12  117 Dagna Smestad           St Paul            MN   8   11  1:21   11    7:55   11    6:51   16:06 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   84 Griffin Mayhew          New London         MN  10    2  1:27    1    8:19    1    4:22   14:07 
    2    4 Christian Bach          Minnetrista        MN   9    4  1:28    2    8:43    2    4:33   14:43 
    3  132 Gavin Vick              New London         MN   9    5  1:30    4   10:34    5    5:20   17:24 
    4   63 Cayden Jacobs           Buffalo            MN   9    3  1:28    5   10:54    4    5:20   17:42 
    5   92 Gunnar Olson            Willmar            MN  10    9  1:58    3    9:59    6    5:47   17:44 
    6  110 Aaron Sandin            Cottage Grove      MN   9    6  1:33    8   11:35    3    4:55   18:02 
    7  120 Kevin Stone             Clive              IA  10    1  1:25    6   10:59    7    5:57   18:20 
    8  116 Asger Smestad           St Paul            MN  10    7  1:34    9   12:00    8    6:02   19:35 
    9  139 Silas Wharton           Spicer             MN   9    8  1:36    7   11:12    9    7:04   19:51 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1  113 Josie Santjer           Eden Prairie       MN  10    1  1:22    1    8:33    5    5:06   15:00 
    2   99 Riley Quinn             St Cloud           MN   9    4  1:26    2    9:03    1    4:39   15:07 
    3  118 Izzy Stahl              Excelsior          MN  10    2  1:25    3    9:30    3    4:57   15:51 
    4   20 Greta Bergh             Eagan              MN   9                            9    5:37   16:48 
    5  109 Ava Ryan                Eagan              MN   9   15  1:42    5   10:55    2    4:55   17:31 
    6  127 Averie Turner           Spicer             MN   9    3  1:25    4   10:40    8    5:34   17:37 
    7   51 Emily Gratton           New London         MN  10   12  1:36    8   11:13    4    5:03   17:51 
    8   73 Elizabeth Krueger       St Cloud           MN  10    9  1:32    6   11:07   10    5:47   18:25 
    9  125 Skylar Svoboda          Hutchinson         MN  10    6  1:29    7   11:13   16    6:30   19:11 
   10   46 Petra Elk               Clarendon Hills    IL   9    8  1:31   10   11:45   14    6:11   19:25 
   11   33 Mia Buffington          Pequot Lakes       MN  10   13  1:41    9   11:31   15    6:28   19:39 
   12   12 Piper Barney            New London         MN  10   10  1:34   14   12:53    6    5:24   19:50 
   13   86 Kiersten Meester        Sartell            MN   9   14  1:42   11   12:32   11    5:48   20:01 
   14   70 Roxanne Klein           Spicer             MN   9   17  1:49   13   12:50   13    6:04   20:42 
   15   85 Kaylee Meester          Sartell            MN   9    5  1:27   12   12:44   17    6:32   20:42 
   16  145 Natalie Foreman         Circle Pines       MN  10   16  1:43   16   14:09    7    5:32   21:22 
   17   10 Brooke Barney           New London         MN   9   11  1:35   15   13:57   20    7:00   22:31 
   18   72 Maddison Kraemer        Melrose            MN   9   18  1:57   17   15:24   12    6:02   23:22 
   19  151 Kylie Minnich           Spring Valley      MN  10    7  1:30   18   17:21   18    6:46   25:35 
   20  152 Claudia Slinden         New London         MN   9                           19    6:46   25:38 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   11 Jack Barney             New London         MN  12    6  2:24    1   13:03    1    8:34   24:00 
    2   60 Elijah Heinen           Spicer             MN  11    7  2:25    2   13:03    3    9:37   25:04 
    3  128 Dawson Varpness         Brownton           MN  12    1  2:13    3   13:05    5   10:06   25:23 
    4   67 Blake Juntunen          Rogers             MN  11    3  2:18    5   14:44    2    8:50   25:51 
    5   71 Avery Kraemer           Melrose            MN  12    2  2:17    4   13:23    8   10:33   26:11 
    6   55 Everett Halvorson       Spicer             MN  11    8  2:28    7   15:16    6   10:06   27:49 
    7   45 Anders Elk              Clarendon Hills    IL  11    5  2:24    6   14:49    9   11:09   28:21 
    8   16 Caden Benke             Sioux Falls        MN  12    9  2:31    8   16:14    4    9:40   28:25 
    9   69 Isaiah Klein            Spicer             MN  12    4  2:19    9   17:05    7   10:23   29:45 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   95 Claire Quinn            St Cloud           MN  12    1  2:09    2   12:49    1    9:21   24:19 
    2   98 Madden Quinn            St Cloud           MN  11    2  2:10    1   12:49    7   11:30   26:27 
    3   13 Cora Beeler             Maple Grove        MN  12    5  2:14    4   15:30    4    9:32   27:16 
    4   18 Claudia Bergh           Eagan              MN  11    7  2:19    3   13:18    9   12:14   27:50 
    5   52 Grace Gratton           New London         MN  12    9  2:21    5   16:33    3    9:31   28:24 
    6   96 Hannah Quinn            Willmar            MN  12    4  2:13    7   17:01    2    9:24   28:37 
    7   14 Ella Beeler             Maple Grove        MN  12    6  2:18    8   17:09    5   10:27   29:53 
    8  150 Ellery Ehresmann        Albany             MN  11    8  2:20    6   16:50    6   10:51   29:59 
    9  100 Sophia Quinn            Willmar            MN  12    3  2:12    9   18:40    8   12:07   32:58 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  75 Gabriel Larue           Willmar            MN  10 M      2  1:29    1   19:39                      
  27 Charlotte Boeshans      Prior Lake         MN   6 F      1  0:31                                   
 153 Russell Strand          Willmar            MN   5 M                                                

Total Registered:                        158
Number of Male   Finishers:               79
Number of Female Finishers:               72
Did not Finish Race or Did Not Start:      6