Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/19/2017

race logo










                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 19, 2017
                                                500 Meter Swim - 12.1 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/22    352 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33 M    27 10:45  1:58  1:28    1   30:28 23.8  0:39    4   20:21  6:33 1:03:39 
    2   1/7     252 Carter Deichman         Mankato            MN  16 M     4  8:45  1:36  0:42   13   35:00 20.7  0:35    1   19:13  6:11 1:04:13 
    3   2/22    451 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37 M     8  9:31  1:45  1:30    2   31:38 23.0  1:16   17   22:29  7:14 1:06:22 
    4   1/6     355 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    10  9:34  1:45  1:18    7   34:00 21.4  0:55    6   21:06  6:48 1:06:52 
    5   3/22    224 James Botnen            Kindred            ND  30 M    25 10:34  1:56  2:15    5   33:39 21.6  1:13    2   19:59  6:26 1:07:38 
    6   1/12    262 Carter Evenson          Fargo              ND  52 M    11  9:38  1:46  1:09    3   32:20 22.5  1:06   30   23:31  7:34 1:07:41 
    7   2/7     270 Coghlan Fisher          Fargo              ND  19 M     5  8:46  1:37  2:02   18   36:12 20.1  1:03   11   21:41  6:59 1:09:42 
    8   1/20    436 Thomas Stromme          Bismarck           ND  23 M    14  9:48  1:48  1:36   36   37:45 19.2  1:28    3   20:05  6:28 1:10:39 
    9   1/24    429 Brian Sitz              Hazen              ND  43 M    17 10:05  1:51  2:07   12   34:41 20.9  1:14   21   22:37  7:17 1:10:42 
   10   2/12    340 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52 M    13  9:47  1:48  1:52    4   32:20 22.5  1:07   68   26:09  8:25 1:11:13 
   11   2/24    469 Warren Zook             Buffalo            MN  40 M    20 10:16  1:53  2:09   11   34:33 21.0  0:57   33   23:50  7:41 1:11:44 
   12   3/24    365 Tj Matzke               Fargo              MN  42 M    46 11:40  2:08  1:59   10   34:27 21.1  0:59   28   23:24  7:32 1:12:26 
   13   2/20    420 Luke Schields           Dickinson          ND  23 M     3  8:43  1:36  2:13   19   36:13 20.0  1:28   36   23:56  7:43 1:12:32 
   14   4/24    312 Paul Holm               Fargo              ND  45 M    43 11:33  2:07  1:55    8   34:09 21.3  1:26   39   24:19  7:50 1:13:21 
   15   3/20    460 Alex Widner             Moorhead           MN  21 M    58 12:07  2:13  1:46   30   37:18 19.5  0:47   10   21:32  6:56 1:13:28 
   16   2/6     354 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14 F     7  9:25  1:44  1:13   74   40:03 18.1  0:50   14   22:03  7:06 1:13:32 
   17   4/20    319 Ben Jagim               Moorhead           MN  28 M    36 11:16  2:04  1:26   32   37:36 19.3  0:38   24   22:48  7:21 1:13:43 
   18   1/61    307 Sara Hertz              Bismarck           ND  31 F     1  7:44  1:25  2:06   22   36:43 19.8  1:20   61   25:54  8:21 1:13:46 
   19   3/7     489 Hunter Ditterich        Vergas             MN  18 M    18 10:06  1:51  3:02   28   37:11 19.5  1:02   20   22:36  7:17 1:13:55 
   20   3/12    408 Kevin Register          Fargo              ND  55 M    19 10:10  1:52  1:18    6   33:46 21.5  0:48  109   27:57  9:00 1:13:57 
   21   4/22    231 Joseph Burchill         West Fargo         ND  34 M    15 10:00  1:50  2:28   63   39:14 18.5  0:55   13   21:55  7:04 1:14:30 
   22   2/61    448 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  30 F    52 11:56  2:11  2:17   45   38:11 19.0  0:49    9   21:30  6:56 1:14:41 
   23   1/23    263 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  22 F     2  8:10  1:30  1:54   77   40:12 18.1  0:48   38   23:59  7:43 1:15:02 
   24   5/20    341 Andy Landburg           Fargo              ND  25 M   102 13:28  2:28  2:26   24   36:46 19.7  0:43   15   22:05  7:07 1:15:26 
   25   6/20    399 Tim Pazdernik           Detroit Lakes      MN  28 M    62 12:11  2:14  1:58   27   37:05 19.6  1:01   27   23:15  7:29 1:15:28 
   26   3/61    218 Amy Bergan              Fargo              ND  33 F    50 11:49  2:10  1:56   16   36:06 20.1  1:40   46   24:38  7:56 1:16:07 
   27   5/24    443 Frode Tilden            Fargo              ND  40 M    71 12:35  2:18  2:21    9   34:10 21.2  1:32   58   25:33  8:14 1:16:09 
   28   6/24    276 Luis Garcia             Fargo              ND  47 M    33 11:07  2:02  1:58   33   37:38 19.3  1:46   35   23:52  7:41 1:16:18 
   29   2/23    388 Karin Norby             Detroit Lakes      MN  27 F    22 10:26  1:55  2:06   87   40:50 17.8  0:55   16   22:09  7:08 1:16:24 
   30   1/9     486 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  65 M    91 13:11  2:25  2:06   29   37:13 19.5  1:12   26   22:54  7:23 1:16:34 
   31   4/61    301 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  33 F    42 11:33  2:07  2:14   53   38:31 18.8  1:27   29   23:24  7:32 1:17:08 
   32   5/61    247 Claire Danner           Detroit Lakes      MN  30 F    39 11:26  2:06  2:13   79   40:17 18.0  0:35   25   22:49  7:21 1:17:18 
   33   7/20    350 Tyler Leverington       Fargo              ND  28 M    77 12:43  2:20  2:41   54   38:34 18.8  2:20    7   21:14  6:51 1:17:31 
   34   6/61    293 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  30 F    86 13:04  2:24  2:47   61   39:06 18.6  0:45   12   21:54  7:03 1:17:34 
   35   5/22    208 Stephen Astrup          Dilworth           MN  31 M   122 14:05  2:35  2:27   52   38:29 18.9  2:14    5   20:33  6:37 1:17:47 
   36   6/22    449 Eddie Velo              Rothsay            MN  32 M   129 14:14  2:37  2:30   34   37:41 19.3  0:41   23   22:44  7:19 1:17:49 
   37   2/9     233 Bill Burns              Moorhead           MN  60 M    64 12:15  2:15  3:01   26   37:03 19.6  1:57   31   23:38  7:37 1:17:52 
   38   1/24    394 Tracy Ost               Spicer             MN  47 F    66 12:22  2:16  2:34   59   39:04 18.6  1:29   22   22:42  7:19 1:18:10 
   39   7/22    462 Jeff Williams           Fargo              ND  39 M    26 10:43  1:58  2:18   37   37:50 19.2  1:37   59   25:50  8:19 1:18:17 
   40   7/24    405 Ender Raghib            West Fargo         ND  46 M    69 12:30  2:18  3:04   40   37:57 19.1  1:03   32   23:46  7:39 1:18:19 
   41   8/24    324 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  41 M    44 11:35  2:08  3:15   15   36:00 20.2  1:02   84   26:55  8:40 1:18:45 
   42   3/23    335 Abby Kratzke            Hallock            MN  23 F    49 11:46  2:09  2:07   66   39:36 18.3  0:41   49   24:52  8:00 1:19:00 
   43   4/12    390 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  55 M    67 12:23  2:16  2:49   25   36:48 19.7  1:17   64   26:02  8:23 1:19:18 
   44   7/61    376 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  37 F    41 11:30  2:07  2:27  101   41:52 17.3  1:02   19   22:35  7:17 1:19:24 
   45   4/23    364 Alice Matzke            Fargo              MN  27 F    74 12:38  2:19  1:49   70   39:44 18.3  1:32   34   23:52  7:41 1:19:32 
   46   9/24    419 Jon Schell              Shoreview          MN  43 M    81 12:57  2:23  2:10   43   38:01 19.1  1:36   55   25:18  8:09 1:20:01 
   47   8/20    206 Kyle Anderson           Fargo              ND  26 M    30 11:03  2:02  2:06   42   37:58 19.1  1:02  112   28:09  9:04 1:20:17 
   48   5/12    403 Craig Pool              Fargo              ND  58 M    78 12:50  2:21  1:59   21   36:27 19.9  1:24  103   27:48  8:57 1:20:27 
   49   4/7     380 Carter Mosher           Beltrami           MN  18 M    48 11:45  2:09  2:18   62   39:09 18.5  1:05   71   26:12  8:26 1:20:28 
   50   6/12    230 Barry Burchill          West Fargo         ND  58 M    56 12:02  2:12  3:46   23   36:44 19.8  0:55   92   27:07  8:44 1:20:32 
   51   5/7     346 Riley Larson            Moorhead           MN  17 M     6  9:09  1:41  2:11   98   41:46 17.4  0:56   75   26:32  8:33 1:20:33 
   52   8/61    395 Jane Ostlie             Mayville           ND  35 F   146 14:51  2:43  1:41   46   38:11 19.0  1:21   43   24:35  7:55 1:20:37 
   53   9/61    253 Piper Delapointe        Fargo              ND  32 F   180 16:08  2:57  2:13   65   39:33 18.4  0:56   18   22:30  7:15 1:21:18 
   54  10/61    378 Alison Monke            Dilworth           MN  31 F    57 12:07  2:13  1:52   67   39:36 18.3  1:00   78   26:46  8:37 1:21:18 
   55   7/12    367 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  56 M   123 14:05  2:35  2:20   35   37:44 19.2  1:01   69   26:11  8:26 1:21:19 
   56   8/22    302 Paul Hensrud            Grand Forks        ND  35 M    82 12:59  2:23  3:09   50   38:21 18.9  2:22   45   24:37  7:56 1:21:26 
   57   9/22    212 Zach Banister           West Fargo         ND  30 M   142 14:44  2:42  3:07   17   36:12 20.1  2:34   50   24:54  8:01 1:21:30 
   58  10/22    244 Sam Cowart              Spring Lake        NC  38 M    75 12:42  2:20  2:26   41   37:57 19.1  1:28   93   27:10  8:45 1:21:41 
   59   9/20    214 Jon B-C                 Fargo              ND  22 M    21 10:26  1:55  2:08  136   43:20 16.8  1:33   40   24:25  7:52 1:21:50 
   60  11/22    228 Lukas Brandon           Moorhead           MN  39 M    76 12:43  2:20  2:22   58   38:54 18.7  1:06   85   26:55  8:40 1:21:59 
   61  10/24    201 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  46 M    35 11:11  2:03  3:21   49   38:19 18.9  1:14  110   27:57  9:00 1:22:01 
   62  11/61    456 Kylie Wallender         Fargo              ND  31 F    38 11:20  2:05  2:19  108   42:19 17.2  0:59   53   25:11  8:07 1:22:06 
   63   2/24    413 Moriya Rufer            Detroit Lakes      MN  40 F    40 11:27  2:06  3:18  123   42:52 16.9  1:02   37   23:57  7:43 1:22:34 
   64  12/22    314 Craig Isakson           Audubon            MN  35 M    92 13:12  2:25  2:34   94   41:36 17.5  0:39   47   24:44  7:58 1:22:43 
   65  11/24    384 Jeremiah Neubert        Grand Forks        ND  40 M   165 15:29  2:50  2:14   20   36:19 20.0  2:10   76   26:37  8:34 1:22:47 
   66  13/22    450 Corey Vetter            West Fargo         ND  39 M    31 11:04  2:02  2:08   56   38:41 18.8  2:01  123   28:59  9:20 1:22:51 
   67  12/24    291 Jim Hansen              Watford City       ND  41 M   108 13:36  2:30  3:14   80   40:21 18.0  0:53   48   24:50  8:00 1:22:52 
   68   3/24    251 Annette Deforest        Bismarck           ND  48 F    47 11:40  2:08  2:41   14   35:58 20.2  1:45  143   30:58  9:58 1:23:01 
   69   5/23    334 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  24 F    45 11:39  2:08  1:56   86   40:43 17.8  1:09   98   27:38  8:54 1:23:03 
   70   6/23    316 Alyssa Jacobson         Alexandria         MN  27 F    24 10:32  1:56  2:04   96   41:40 17.4  1:55   90   27:04  8:43 1:23:14 
   71  13/24    281 Cody Glaser             Fargo              ND  40 M   184 16:20  3:00  4:09   78   40:17 18.0  1:08    8   21:29  6:55 1:23:21 
   72  12/61    275 Greta Garcia            Fargo              ND  36 F    54 11:59  2:12  2:17  105   42:00 17.3  2:04   51   25:08  8:06 1:23:25 
   73  13/61    268 Michelle Ferley         Minneapolis        MN  32 F    95 13:15  2:26  2:44   39   37:55 19.1  2:45   81   26:51  8:39 1:23:28 
   74  10/20    359 Ryan MacMaster          Fargo              ND  29 M    16 10:02  1:50  2:13   72   39:47 18.2  1:37  131   29:54  9:38 1:23:31 
   75  14/24    468 Bryan Zingraf           Hawley             MN  48 M    83 13:00  2:23  2:39   38   37:55 19.1  1:26  120   28:52  9:18 1:23:50 
   76  15/24    447 James Vanlith           Fargo              ND  48 M    61 12:11  2:14  5:02   55   38:36 18.8  1:39   77   26:38  8:35 1:24:05 
   77  14/61    397 Sherry Pape             Nisswa             MN  33 F    53 11:56  2:11  2:39  100   41:49 17.4  0:58   79   26:49  8:38 1:24:09 
   78   1/7     398 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58 F   106 13:33  2:29  2:13   47   38:17 19.0  1:19  130   29:41  9:34 1:25:02 
   79  11/20    210 John Baldwin            Hope               ND  22 M    90 13:09  2:25  2:42   85   40:42 17.8  0:55   99   27:40  8:55 1:25:07 
   80  15/61    487 Staci Schultz           Staples            MN  38 F   135 14:24  2:38  2:16  124   42:52 16.9  1:03   44   24:36  7:55 1:25:09 
   81  16/61    269 Alicia Finkral          Breckenridge       MN  39 F   115 14:01  2:34  3:53   81   40:30 17.9  1:15   57   25:32  8:13 1:25:10 
   82   4/24    466 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  44 F    55 11:59  2:12  2:27   82   40:33 17.9  1:33  117   28:44  9:15 1:25:15 
   83  14/22    331 Joe Klatt               Carlton            MN  32 M   110 13:39  2:30  2:37  103   41:57 17.3  1:13   62   25:57  8:21 1:25:20 
   84  16/24    297 Chad Hegg               Moorhead           MN  42 M    73 12:37  2:19  2:45  104   41:59 17.3  1:11   87   26:58  8:41 1:25:29 
   85  17/61    430 Rachael Smith           Altona             MB  33 F   153 15:08  2:46  3:20   51   38:27 18.9  1:33   91   27:05  8:44 1:25:30 
   86   6/7     422 Alexander Schmidt       Eagan              MN  12 M    12  9:39  1:46  4:17  109   42:21 17.1  1:37  100   27:43  8:55 1:25:34 
   87  15/22    315 Steven Isakson          Maple Grove        MN  32 M    94 13:15  2:26  2:42   71   39:47 18.2  1:22  118   28:46  9:16 1:25:51 
   88  12/20    317 Nathan Jacobson         Fargo              ND  22 M    28 10:57  2:01  3:16  158   45:32 15.9  0:50   56   25:20  8:09 1:25:54 
   89   3/9     440 Jeffrey Swenson         Fargo              ND  60 M   131 14:16  2:37  3:49   64   39:25 18.4  1:24  101   27:43  8:56 1:26:35 
   90  17/24    342 Gary Larsen             Moorhead           MN  47 M   117 14:02  2:34  3:14   69   39:43 18.3  1:17  115   28:26  9:10 1:26:40 
   91   5/24    288 Christy Haire           Breckenridge       MN  48 F   101 13:28  2:28  3:52  113   42:26 17.1  1:08   63   25:59  8:22 1:26:52 
   92  18/61    490 Mari Santoyo Perry      Moorhead           MN  30 F   144 14:48  2:43  1:55   89   41:09 17.6  0:50  114   28:12  9:05 1:26:52 
   93   3/6     278 Jessica Gartner         Eagan              MN  19 F    32 11:04  2:02  2:24  152   45:00 16.1  1:10   95   27:17  8:47 1:26:53 
   94   2/7     401 Michele Peterson        Grand Forks        ND  52 F    89 13:09  2:25  3:03  134   43:15 16.8  1:26   65   26:02  8:23 1:26:54 
   95  19/61    339 Julie Laflamme          Little Falls       MN  36 F   105 13:33  2:29  2:52  116   42:38 17.0  1:04   83   26:52  8:39 1:26:57 
   96  18/24    333 Chad Kost               Fargo              ND  46 M   112 13:50  2:32  3:38  118   42:40 17.0  0:42   67   26:09  8:25 1:26:57 
   97   8/12    389 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  57 M    65 12:21  2:16  3:43   91   41:16 17.6  0:58  116   28:43  9:15 1:26:58 
   98  20/61    232 Kayla Burchill          West Fargo         ND  34 F   126 14:09  2:36  2:37  137   43:22 16.7  1:01   60   25:52  8:20 1:27:00 
   99  16/22    284 Thomas Gonser           Fargo              ND  31 M   118 14:02  2:34  4:42  115   42:37 17.0  0:51   54   25:17  8:09 1:27:28 
  100   9/12    240 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54 M   137 14:32  2:40  2:10   31   37:28 19.4  2:55  140   30:42  9:53 1:27:46 
  101   7/23    369 Amanda McDonald         West Fargo         ND  28 F   197 17:01  3:07  2:52   48   38:18 19.0  1:26  113   28:12  9:05 1:27:46 
  102  21/61    286 Andrea Grimm            Frazee             MN  37 F    98 13:22  2:27  2:45   90   41:11 17.6  1:38  121   28:53  9:18 1:27:47 
  103  22/61    310 Amy Hochgraber          Detroit Lakes      MN  37 F   133 14:19  2:38  3:47  112   42:26 17.1  1:07   74   26:20  8:29 1:27:57 
  104  17/22    381 Fr. Sean Mulligan       Fargo              ND  34 M   206 18:31  3:24  3:10   44   38:09 19.0  0:51   97   27:38  8:54 1:28:17 
  105  13/20    382 Riley Nelson            Dilworth           MN  27 M   162 15:25  2:50  3:21   92   41:21 17.6  1:36   80   26:50  8:38 1:28:30 
  106   3/7     387 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  56 F    60 12:10  2:14  3:17  168   46:24 15.6  1:07   66   26:05  8:24 1:29:01 
  107   4/9     438 Thomas Swanson          Bismarck           ND  62 M   149 15:00  2:45  3:39   60   39:04 18.6  1:52  128   29:36  9:32 1:29:09 
  108   7/7     292 Beau Hanson             Fertile            MN  16 M    84 13:00  2:23  3:39  133   43:15 16.8  1:24  106   27:53  8:59 1:29:09 
  109   4/7     273 Julie Fletcher          Ottertail          MN  50 F   157 15:16  2:48  2:48  127   43:02 16.9  0:49   96   27:34  8:53 1:29:26 
  110   6/24    418 Tiffany Scheel          Fargo              ND  43 F    37 11:19  2:05  3:34  111   42:23 17.1  1:24  151   31:54 10:16 1:30:33 
  111   7/24    225 Julia Bowsher           Horace             ND  40 F    59 12:09  2:14  4:24  157   45:31 16.0  0:45  107   27:54  8:59 1:30:42 
  112  10/12    357 Matthew Mack            Devils Lake        ND  53 M   216 22:22  4:06  1:52   83   40:40 17.9  0:51   52   25:10  8:06 1:30:53 
  113   8/24    299 Colleen Heimstead       Fargo              ND  46 F    87 13:04  2:24  3:37  107   42:14 17.2  1:11  142   30:52  9:56 1:30:56 
  114  23/61    329 Elizabeth Kapella       Mandan             ND  31 F    34 11:10  2:03  3:07  188   48:54 14.8  0:50   89   27:01  8:42 1:30:59 
  115  24/61    227 Janelle Brandon         Moorhead           MN  35 F   125 14:08  2:36  2:46  129   43:04 16.9  1:13  133   30:00  9:40 1:31:09 
  116  25/61    421 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  38 F   159 15:18  2:48  4:10  138   43:24 16.7  2:09   73   26:16  8:28 1:31:15 
  117  26/61    423 Nicole Schultz          Little Falls       MN  38 F   199 17:12  3:09  3:36  106   42:01 17.3  2:13   72   26:16  8:27 1:31:15 
  118  18/22    370 Karsten Melgaard        Moorhead           MN  37 M    63 12:15  2:15  4:12  150   44:41 16.2  1:24  119   28:52  9:18 1:31:22 
  119  19/24    349 Michael Levang          Moorhead           MN  40 M    96 13:19  2:26  3:05  145   44:02 16.5  1:36  127   29:32  9:31 1:31:32 
  120  27/61    442 Ellen Tabatt            Browerville        MN  36 F   208 19:25  3:34  2:58   57   38:42 18.8  1:24  125   29:09  9:23 1:31:37 
  121  28/61    407 Kelly Readel            West Fargo         ND  36 F   179 16:06  2:57  1:43   68   39:37 18.3  2:18  152   32:03 10:19 1:31:46 
  122   8/23    235 Sydney Busker           Detroit Lakes      MN  20 F   134 14:19  2:38  2:30  120   42:43 17.0  1:33  141   30:43  9:53 1:31:46 
  123   4/6     427 Quincy Sime             Fargo              ND  18 F   141 14:42  2:42  3:24  142   43:50 16.6  0:59  124   29:00  9:20 1:31:53 
  124  29/61    287 Elizabeth Haakenson     Hastings           MN  30 F   148 14:58  2:45  3:01  132   43:15 16.8  0:40  136   30:22  9:47 1:32:14 
  125   5/9     446 Edward Van Hal          Fargo              ND  62 M   175 15:58  2:56  3:50  149   44:28 16.3  1:12   82   26:52  8:39 1:32:18 
  126   9/24    467 Debra Yliniemi-Ahlin    Little Falls       MN  46 F   152 15:07  2:46  2:39  121   42:44 17.0  1:01  145   31:00  9:59 1:32:28 
  127   5/6     459 Regan Wical             Fargo              ND  15 F     9  9:31  1:45  3:12  159   45:33 15.9  1:02  165   33:14 10:42 1:32:30 
  128  19/22    411 Mike Romans             Jamestown          ND  36 M   195 16:54  3:06  3:03   93   41:29 17.5  1:06  134   30:00  9:40 1:32:30 
  129  30/61    211 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  37 F   140 14:41  2:42  2:09  174   46:59 15.5  1:33   94   27:13  8:46 1:32:34 
  130  14/20    410 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  24 M    93 13:14  2:26  3:17  151   44:43 16.2  1:02  138   30:25  9:48 1:32:38 
  131  31/61    433 Mallory Staloch         Bloomington        MN  30 F    29 10:59  2:01  2:10  126   43:01 16.9  1:37  183   34:56 11:15 1:32:41 
  132  32/61    457 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  37 F   107 13:35  2:30  2:30  131   43:09 16.8  0:53  163   33:00 10:38 1:33:06 
  133  33/61    425 Tara Schwandt           Moorhead           MN  32 F   111 13:44  2:31  3:41  160   45:39 15.9  2:20  111   28:02  9:02 1:33:24 
  134  34/61    377 Jessica Molzahn         Fargo              ND  32 F    23 10:32  1:56  2:44  144   44:02 16.5  1:04  186   35:18 11:22 1:33:37 
  135  35/61    409 Katie Reindl            Horace             ND  38 F   198 17:10  3:09  2:25   76   40:11 18.1  6:02  108   27:55  9:00 1:33:42 
  136  20/24    453 Todd Vik                Lake Park          MN  47 M   186 16:30  3:01  3:33   84   40:40 17.9  0:46  155   32:18 10:24 1:33:46 
  137  15/20    306 Jay Herman              Detroit Lakes      MN  29 M   161 15:22  2:49  2:46  128   43:03 16.9  0:57  150   31:51 10:15 1:33:57 
  138  21/24    412 Nathan Roquet           Wahpeton           ND  44 M    88 13:09  2:25  3:20   97   41:41 17.4  2:07  173   33:49 10:53 1:34:03 
  139  36/61    313 Dayle Hushagen          Breezy Point       MN  39 F    72 12:36  2:19  2:56  119   42:42 17.0  1:53  178   34:21 11:04 1:34:26 
  140  10/24    328 Angela Kallmeyer        Fargo              ND  47 F   187 16:34  3:02  2:06   88   41:05 17.7  1:16  170   33:30 10:47 1:34:29 
  141   9/23    223 Carmen Borgen           Fargo              ND  26 F   113 13:55  2:33  2:17  162   45:49 15.8  1:20  147   31:21 10:06 1:34:40 
  142  16/20    379 Marcus Mooney           South St. Paul     MN  28 M   200 17:19  3:10  4:06  155   45:20 16.0  0:59   88   27:00  8:42 1:34:42 
  143   6/9     243 Tony Chu                Grand Forks        ND  65 M   155 15:11  2:47  2:48   99   41:48 17.4  1:57  169   33:19 10:44 1:35:01 
  144  37/61    385 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  36 F   132 14:18  2:37  2:09  182   47:56 15.1  1:25  126   29:26  9:29 1:35:11 
  145   1/4     428 Barb Sinner             West Fargo         MN  61 F   158 15:16  2:48  2:39   95   41:36 17.5  1:21  179   34:26 11:05 1:35:16 
  146  22/24    260 Brian Duenow            Fargo              ND  45 M   194 16:52  3:05  3:26   73   39:49 18.2  1:09  177   34:03 10:58 1:35:17 
  147  38/61    353 Julie Loiland           Thompson           ND  35 F   145 14:49  2:43  2:15  166   46:16 15.7  1:06  144   30:59  9:59 1:35:22 
  148  23/24    458 Brent Wical             Fargo              ND  47 M    79 12:55  2:22  3:02  154   45:18 16.0  1:03  167   33:16 10:43 1:35:31 
  149   6/6     488 Jocelynne Hoefs         Grand Forks        ND   9 F   203 17:39  3:14  1:43  178   47:23 15.3  1:06  102   27:45  8:56 1:35:35 
  150  10/23    343 Haley Larson            Fargo              ND  24 F   154 15:10  2:47  3:55  171   46:55 15.5  1:47  104   27:50  8:58 1:35:35 
  151  11/23    207 Annie Assel             Fargo              ND  25 F    99 13:23  2:27  5:41  172   46:56 15.5  1:46  105   27:51  8:58 1:35:35 
  152  39/61    454 Amber Vogel             Fargo              ND  37 F   167 15:40  2:52  3:00  200   51:22 14.1  1:22   41   24:31  7:54 1:35:52 
  153  40/61    351 Sommer Lockhart         Moorhead           MN  39 F   166 15:40  2:52  2:59  201   51:24 14.1  1:21   42   24:31  7:54 1:35:53 
  154  20/22    424 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  32 M    85 13:02  2:23  6:08   75   40:06 18.1  4:35  153   32:13 10:23 1:36:02 
  155  12/23    226 Lindsay Bozovsky        Detroit Lakes      MN  27 F   104 13:32  2:29  6:53  125   42:58 16.9  1:21  149   31:31 10:09 1:36:13 
  156  11/24    414 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  40 F   156 15:15  2:48  2:52  146   44:11 16.4  1:08  161   33:00 10:38 1:36:23 
  157  12/24    366 Liane Mauch             Mantador           ND  47 F   188 16:42  3:04  2:41  114   42:36 17.0  1:27  162   33:00 10:38 1:36:23 
  158  17/20    383 Tyler Nelson            Bismarck           ND  23 M   121 14:04  2:35  2:48  191   49:41 14.6  0:54  129   29:37  9:32 1:37:02 
  159  41/61    432 Laurel Springer         Fargo              ND  34 F   116 14:02  2:34  1:47  102   41:54 17.3  2:05  195   37:19 12:01 1:37:06 
  160  18/20    248 Kyle Danner             Detroit Lakes      MN  29 M   100 13:27  2:28  3:15  156   45:23 16.0  1:19  176   34:01 10:57 1:37:24 
  161  13/24    264 Meghan Fallgatter       Driscoll           ND  47 F   160 15:20  2:49  3:16  175   47:09 15.4  1:22  137   30:22  9:47 1:37:28 
  162  42/61    280 Cindy Gillund           Fargo              ND  35 F   138 14:34  2:40  1:54  165   46:14 15.7  1:01  174   33:52 10:54 1:37:33 
  163  13/23    391 Miranda Olson           Grand Forks        ND  23 F    80 12:57  2:22  2:16  147   44:19 16.4  0:57  194   37:08 11:57 1:37:33 
  164  21/22    203 Robert Allen            Detroit Lakes      MN  39 M   215 22:04  4:03  4:26  117   42:40 17.0  1:33   86   26:58  8:41 1:37:39 
  165  14/23    256 Brittany Diederich      Fargo              ND  24 F   128 14:12  2:36  4:06  110   42:21 17.1  1:55  185   35:10 11:19 1:37:43 
  166  15/23    220 Cydney Bettendorf       North Branch       MN  22 F   201 17:21  3:11  2:29  167   46:20 15.7  1:17  139   30:30  9:49 1:37:54 
  167   2/4     215 Mari Bell               Fargo              ND  63 F   164 15:27  2:50  2:35  148   44:21 16.4  2:10  171   33:31 10:48 1:38:02 
  168  19/20    463 Luke Witty              Fargo              ND  25 M   163 15:27  2:50  2:49  170   46:29 15.6  0:49  157   32:37 10:30 1:38:09 
  169  43/61    400 Jeni Peterson           Mayville           ND  38 F   183 16:16  2:59  3:27  183   48:01 15.1  0:52  135   30:07  9:42 1:38:42 
  170  14/24    246 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  47 F   139 14:38  2:41  3:51  141   43:47 16.6  1:47  182   34:51 11:14 1:38:51 
  171  16/23    393 Joanna Ongstad          Moorhead           MN  28 F   124 14:06  2:35  3:58  181   47:55 15.2  1:33  148   31:21 10:06 1:38:51 
  172  44/61    250 Stacey Decker           Maple Grove        MN  38 F   151 15:05  2:46  2:43  139   43:31 16.7  2:05  188   36:03 11:37 1:39:26 
  173  11/12    318 Peter Jacobson          Fargo              ND  56 M   185 16:26  3:01  3:07  169   46:24 15.6  0:57  159   32:43 10:32 1:39:34 
  174  17/23    309 Hayley Hilfer           Fargo              ND  22 F    51 11:51  2:10  4:31  179   47:27 15.3  2:01  181   34:44 11:11 1:40:32 
  175  18/23    282 Alison Gonser           Fargo              ND  27 F    68 12:28  2:17  3:35  195   50:28 14.4  1:08  168   33:17 10:43 1:40:55 
  176  15/24    345 Nicole Larson           Fargo              ND  43 F   213 20:19  3:43  3:14  176   47:09 15.4  1:23  122   28:56  9:19 1:40:59 
  177   7/9     296 Steve Haugen            Park Rapids        MN  66 M   172 15:53  2:55  4:28  180   47:33 15.3  1:18  156   32:30 10:28 1:41:40 
  178  45/61    279 Amy Geinert             Thompson           ND  34 F   168 15:42  2:53  2:09  161   45:47 15.9  1:24  193   36:48 11:51 1:41:49 
  179  46/61    406 Sarah Rassier           Grand Forks        ND  34 F   130 14:14  2:37  2:43  173   46:57 15.5  1:09  192   36:48 11:51 1:41:49 
  180  20/20    274 Casey Folson            Grand Forks        ND  24 M   196 17:00  3:07  5:35  140   43:41 16.6  3:00  158   32:40 10:31 1:41:54 
  181  24/24    374 James Moe               Grand Forks        ND  40 M   136 14:25  2:39  5:43  143   44:01 16.5  2:49  184   35:02 11:17 1:41:58 
  182  19/23    277 Danielle Gartner        Eagan              MN  26 F    70 12:31  2:18  3:03  208   54:47 13.3  1:13  146   31:05 10:01 1:42:36 
  183  20/23    249 Rachael Darling         Fargo              ND  26 F   103 13:31  2:29  5:19  164   46:09 15.7  1:44  189   36:06 11:37 1:42:47 
  184  16/24    298 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  42 F   114 13:57  2:33  3:57  194   50:09 14.5  1:46  164   33:01 10:38 1:42:48 
  185  47/61    283 Kayla Gonser            Fargo              ND  30 F   127 14:09  2:36  4:03  190   49:32 14.7  1:32  172   33:46 10:52 1:42:59 
  186  21/23    358 Steff Mack              Fargo              ND  24 F   217 23:14  4:15  2:48  192   49:48 14.6  1:02   70   26:11  8:26 1:43:01 
  187  12/12    259 Jon Drechsel            Moorhead           MN  51 M   173 15:54  2:55  3:17  122   42:47 17.0  1:28  204   39:54 12:51 1:43:19 
  188   3/4     441 Kay Swenson             Fargo              ND  60 F   211 20:07  3:41  3:01  163   45:54 15.8  1:22  166   33:14 10:42 1:43:36 
  189  48/61    444 Leah Trontvet           Fargo              ND  30 F   189 16:42  3:04  3:36  203   52:45 13.8  0:55  132   29:58  9:39 1:43:54 
  190  49/61    431 Tiffany Spoor           Detroit Lakes      MN  31 F   147 14:55  2:44  3:47  197   51:09 14.2  2:13  154   32:17 10:24 1:44:19 
  191   5/7     295 Michele Hartwig         Fargo              MN  52 F   109 13:37  2:30  5:35  130   43:08 16.8  3:32  206   40:24 13:00 1:46:14 
  192   6/7     396 Lori Paakh              Detroit Lakes      MN  54 F   181 16:10  2:58  3:00  153   45:08 16.1  1:34  207   40:24 13:01 1:46:14 
  193  50/61    202 Onika Allen             Detroit Lakes      MN  36 F   143 14:44  2:42  2:33  199   51:15 14.2  1:58  190   36:33 11:46 1:47:01 
  194  51/61    437 Brittany Stuck          Fertile            MN  31 F   193 16:51  3:05  2:58  196   50:37 14.3  1:39  187   35:45 11:31 1:47:48 
  195  22/23    258 Alexa Dohmeier          Detroit Lakes      MN  24 F   212 20:18  3:43  4:24  184   48:11 15.1  1:06  175   33:58 10:56 1:47:56 
  196   7/7     255 Lorraine Dickerman      Hankinson          ND  50 F   150 15:02  2:45  2:48  204   52:53 13.7  1:15  196   37:34 12:06 1:49:31 
  197   8/9     290 Stephen Halsey          Monticello         MN  65 M   177 16:04  2:57  6:44  185   48:25 15.0  1:54  191   36:33 11:46 1:49:38 
  198  17/24    452 Tammy Vik               Lake Park          MN  47 F   204 17:42  3:15  4:46  177   47:19 15.3  2:08  199   38:18 12:20 1:50:10 
  199  52/61    375 Sue Moe                 Grand Forks        ND  35 F   169 15:43  2:53  3:48  135   43:16 16.8  3:48  211   44:16 14:15 1:50:50 
  200  18/24    325 Jenn Jorgensen          Hoople             ND  41 F   191 16:48  3:05  3:59  207   54:18 13.4  1:25  180   34:32 11:07 1:50:59 
  201  53/61    360 Emily Malone            Staples            MN  33 F   182 16:10  2:58  5:06  198   51:10 14.2  1:21  197   37:35 12:06 1:51:20 
  202  54/61    368 Melissa McClure         Sartell            MN  36 F   202 17:28  3:12  4:23  206   54:16 13.4  3:37  160   32:46 10:33 1:52:29 
  203  19/24    386 Melanie Noonan          West Fargo         ND  40 F   170 15:46  2:53  2:14  189   49:20 14.7  1:08  214   45:12 14:33 1:53:39 
  204  55/61    289 Marvia Hall             Fargo              ND  34 F   190 16:43  3:04  3:30  202   52:21 13.9  1:15  208   40:40 13:06 1:54:26 
  205  56/61    272 Nikki Fjerstad          Fargo              ND  34 F   178 16:05  2:57  3:21  186   48:39 14.9  3:03  212   45:06 14:31 1:56:11 
  206  20/24    415 Richelle Rust           Fertile            MN  44 F   119 14:03  2:34  4:09  214   58:39 12.4  1:06  201   39:07 12:36 1:57:02 
  207  57/61    327 Andrea Kales            St. Cloud          MN  36 F   120 14:03  2:35  5:12  213   57:28 12.6  2:49  202   39:35 12:45 1:59:05 
  208  21/24    426 Laurie Sieben           Grafton            ND  44 F   171 15:52  2:55  5:26  211   57:24 12.6  3:31  198   37:52 12:12 2:00:04 
  209  58/61    311 Jessica Hollenkamp      Milaca             MN  33 F   176 16:04  2:57  3:58  210   56:46 12.8  2:54  209   41:56 13:30 2:01:36 
  210  23/23    245 Raeellen Crockett       Grand Forks        ND  26 F   192 16:48  3:05  3:02  215 1:01:16 11.8  1:37  203   39:40 12:46 2:02:21 
  211  59/61    338 Mary Krogstad           Thompson           ND  37 F   174 15:56  2:55  8:18  212   57:24 12.6  2:40  200   38:47 12:29 2:03:03 
  212  60/61    372 Concepcion Mendoza      Anthony            NM  32 F   214 20:37  3:47  4:38  193   49:52 14.6  2:50  215   46:28 14:58 2:04:23 
  213  22/22    271 Aaron Fjerstad          Fargo              ND  33 M   218 25:06  4:36  3:19  187   48:41 14.9  3:03  213   45:06 14:31 2:05:12 
  214   4/4     445 Avalee Upton            Saint Michael      MN  64 F   210 19:56  3:39  5:43  205   53:20 13.6  2:04  216   48:30 15:37 2:09:31 
  215  61/61    294 Kendra Hartigan         Otsego             MN  36 F    97 13:19  2:27  4:43  219 1:12:15 10.0  1:28  205   39:57 12:52 2:11:40 
  216  22/24    229 Susan Bronson           Wahpeton           ND  41 F   207 19:18  3:32  4:43  218 1:08:35 10.6  2:20  210   43:00 13:51 2:17:55 
  217   9/9     265 Frank Farrar            Britton            SD  88 M   205 17:48  3:16  7:22  209   56:03 13.0  4:38  219   59:12 19:04 2:25:01 
  218  23/24    321 Michelle Jennison       Fargo              ND  43 F   209 19:48  3:38  6:53  216 1:04:11 11.3  2:11  218   54:49 17:39 2:27:50 
  219  24/24    300 Tera Heiser             West Fargo         ND  42 F                          217 1:07:49 10.7  2:26  217   50:35 16:17 2:28:01 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  479 Spuds                                            1 11:38  2:08  3:32    1   34:44 20.9  0:44    1   27:37  8:54 1:18:12 
           Brian Lee , Brian Lee , Dennis Bushy                   


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  480 Team Bethel                                      2 10:23  1:54  0:56    3   45:02 16.1  1:38    1   22:46  7:20 1:20:44 
           Paulina Bekkum , Lynn Bekkum , Kirsten Hestdalen       
    2  478 Slicin' & Dicin'                                 3 12:47  2:21  1:06    2   39:00 18.6  0:44    2   31:37 10:11 1:25:12 
           Joan Chodur , Kjerstin Buboltz , Molly Dziekan         
    3  485 We Tri                                           1  8:04  1:29  1:04    1   38:19 18.9  0:53    3   37:38 12:07 1:25:55 
           Kara Schmitz Olson , Darla Skaurud , Jill Schafer      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  482 Team Tri                                         1  8:03  1:29  0:47    1   32:29 22.3  0:36    2   23:45  7:39 1:05:39 
           Sydney Gulon , William Herauf , Billie Herauf          
    2  474 Herk-u-Lees                                      7 17:26  3:12  1:19    3   42:18 17.2  0:37    1   21:55  7:03 1:23:33 
           Judi Jo Lee , James Herk , Tracy Lee                   
    3  483 Three Crazy Heffalumps                           2 10:54  2:00  0:53    2   38:47 18.7  0:40    6   32:50 10:34 1:24:01 
           Hayden Eilertson , Dan Eilertson , Kari Schmitz-Eilert 
    4  473 Harms                                            3 12:37  2:19  1:01    5   44:56 16.2  0:45    4   25:42  8:17 1:24:59 
           Tim Harms , Mary Harms , Sarah Harms                   
    5  481 Team Ohe                                         6 15:36  2:52  1:15    4   43:11 16.8  1:35    3   25:17  8:08 1:26:51 
           Missy  Ohe , Andrew Ohe , Alex Ohe                     
    6  476 Mountain Lake Lobsters                           4 13:46  2:31  1:22    7   56:47 12.8  1:14    5   25:46  8:18 1:38:54 
           Betsy Rogstad , Karen Borgeson , Christian Harrington  
    7  471 Dark Star                                        5 14:36  2:41  1:20    6   49:17 14.7  1:45    7   42:58 13:50 1:49:54 
           Genie Rogstad , Kent Pena , Bill Johnson               

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  20 Jesse Grimes            Graceville         MN  26 M      1 53:33  9:48  2:14    1 1:02:01 11.7  1:03                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Sara Hertz              Bismarck           ND  31 F    7:44  1:25 
    2 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  22 F    8:10  1:30 
    3 Luke Schields           Dickinson          ND  23 M    8:43  1:36 
    4 Carter Deichman         Mankato            MN  16 M    8:45  1:36 
    5 Coghlan Fisher          Fargo              ND  19 M    8:46  1:37 
    6 Riley Larson            Moorhead           MN  17 M    9:09  1:41 
    7 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14 F    9:25  1:44 
    8 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37 M    9:31  1:45 
    9 Regan Wical             Fargo              ND  15 F    9:31  1:45 
   10 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    9:34  1:45 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33 M   30:28 23.8 
    2 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37 M   31:38 23.0 
    3 Carter Evenson          Fargo              ND  52 M   32:20 22.5 
    4 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52 M   32:20 22.5 
    5 James Botnen            Kindred            ND  30 M   33:39 21.6 
    6 Kevin Register          Fargo              ND  55 M   33:46 21.5 
    7 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F   34:00 21.4 
    8 Paul Holm               Fargo              ND  45 M   34:09 21.3 
    9 Frode Tilden            Fargo              ND  40 M   34:10 21.2 
   10 Tj Matzke               Fargo              MN  42 M   34:27 21.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Carter Deichman         Mankato            MN  16 M   19:13  6:11 
    2 James Botnen            Kindred            ND  30 M   19:59  6:26 
    3 Thomas Stromme          Bismarck           ND  23 M   20:05  6:28 
    4 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33 M   20:21  6:33 
    5 Stephen Astrup          Dilworth           MN  31 M   20:33  6:37 
    6 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F   21:06  6:48 
    7 Tyler Leverington       Fargo              ND  28 M   21:14  6:51 
    8 Cody Glaser             Fargo              ND  40 M   21:29  6:55 
    9 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  30 F   21:30  6:56 
   10 Alex Widner             Moorhead           MN  21 M   21:32  6:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  352 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33   19 10:45  1:58  1:28    1   30:28 23.8  0:39    4   20:21  6:33 1:03:39 
    2  252 Carter Deichman         Mankato            MN  16    2  8:45  1:36  0:42   12   35:00 20.7  0:35    1   19:13  6:11 1:04:13 
    3  451 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37    5  9:31  1:45  1:30    2   31:38 23.0  1:16   12   22:29  7:14 1:06:22 
    4  224 James Botnen            Kindred            ND  30   17 10:34  1:56  2:15    5   33:39 21.6  1:13    2   19:59  6:26 1:07:38 
    5  262 Carter Evenson          Fargo              ND  52    6  9:38  1:46  1:09    3   32:20 22.5  1:06   20   23:31  7:34 1:07:41 
    6  270 Coghlan Fisher          Fargo              ND  19    3  8:46  1:37  2:02   15   36:12 20.1  1:03    9   21:41  6:59 1:09:42 
    7  436 Thomas Stromme          Bismarck           ND  23    9  9:48  1:48  1:36   32   37:45 19.2  1:28    3   20:05  6:28 1:10:39 
    8  429 Brian Sitz              Hazen              ND  43   12 10:05  1:51  2:07   11   34:41 20.9  1:14   14   22:37  7:17 1:10:42 
    9  340 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52    8  9:47  1:48  1:52    4   32:20 22.5  1:07   41   26:09  8:25 1:11:13 
   10  469 Warren Zook             Buffalo            MN  40   15 10:16  1:53  2:09   10   34:33 21.0  0:57   23   23:50  7:41 1:11:44 
   11  365 Tj Matzke               Fargo              MN  42   28 11:40  2:08  1:59    9   34:27 21.1  0:59   19   23:24  7:32 1:12:26 
   12  420 Luke Schields           Dickinson          ND  23    1  8:43  1:36  2:13   16   36:13 20.0  1:28   25   23:56  7:43 1:12:32 
   13  312 Paul Holm               Fargo              ND  45   26 11:33  2:07  1:55    7   34:09 21.3  1:26   26   24:19  7:50 1:13:21 
   14  460 Alex Widner             Moorhead           MN  21   31 12:07  2:13  1:46   26   37:18 19.5  0:47    8   21:32  6:56 1:13:28 
   15  319 Ben Jagim               Moorhead           MN  28   25 11:16  2:04  1:26   28   37:36 19.3  0:38   16   22:48  7:21 1:13:43 
   16  489 Hunter Ditterich        Vergas             MN  18   13 10:06  1:51  3:02   24   37:11 19.5  1:02   13   22:36  7:17 1:13:55 
   17  408 Kevin Register          Fargo              ND  55   14 10:10  1:52  1:18    6   33:46 21.5  0:48   62   27:57  9:00 1:13:57 
   18  231 Joseph Burchill         West Fargo         ND  34   10 10:00  1:50  2:28   49   39:14 18.5  0:55   10   21:55  7:04 1:14:30 
   19  341 Andy Landburg           Fargo              ND  25   59 13:28  2:28  2:26   20   36:46 19.7  0:43   11   22:05  7:07 1:15:26 
   20  399 Tim Pazdernik           Detroit Lakes      MN  28   33 12:11  2:14  1:58   23   37:05 19.6  1:01   18   23:15  7:29 1:15:28 
   21  443 Frode Tilden            Fargo              ND  40   39 12:35  2:18  2:21    8   34:10 21.2  1:32   36   25:33  8:14 1:16:09 
   22  276 Luis Garcia             Fargo              ND  47   23 11:07  2:02  1:58   29   37:38 19.3  1:46   24   23:52  7:41 1:16:18 
   23  486 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  65   53 13:11  2:25  2:06   25   37:13 19.5  1:12   17   22:54  7:23 1:16:34 
   24  350 Tyler Leverington       Fargo              ND  28   43 12:43  2:20  2:41   43   38:34 18.8  2:20    6   21:14  6:51 1:17:31 
   25  208 Stephen Astrup          Dilworth           MN  31   66 14:05  2:35  2:27   42   38:29 18.9  2:14    5   20:33  6:37 1:17:47 
   26  449 Eddie Velo              Rothsay            MN  32   68 14:14  2:37  2:30   30   37:41 19.3  0:41   15   22:44  7:19 1:17:49 
   27  233 Bill Burns              Moorhead           MN  60   35 12:15  2:15  3:01   22   37:03 19.6  1:57   21   23:38  7:37 1:17:52 
   28  462 Jeff Williams           Fargo              ND  39   18 10:43  1:58  2:18   33   37:50 19.2  1:37   37   25:50  8:19 1:18:17 
   29  405 Ender Raghib            West Fargo         ND  46   38 12:30  2:18  3:04   35   37:57 19.1  1:03   22   23:46  7:39 1:18:19 
   30  324 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  41   27 11:35  2:08  3:15   13   36:00 20.2  1:02   49   26:55  8:40 1:18:45 
   31  390 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  55   37 12:23  2:16  2:49   21   36:48 19.7  1:17   39   26:02  8:23 1:19:18 
   32  419 Jon Schell              Shoreview          MN  43   46 12:57  2:23  2:10   38   38:01 19.1  1:36   34   25:18  8:09 1:20:01 
   33  206 Kyle Anderson           Fargo              ND  26   21 11:03  2:02  2:06   37   37:58 19.1  1:02   64   28:09  9:04 1:20:17 
   34  403 Craig Pool              Fargo              ND  58   44 12:50  2:21  1:59   18   36:27 19.9  1:24   60   27:48  8:57 1:20:27 
   35  380 Carter Mosher           Beltrami           MN  18   29 11:45  2:09  2:18   48   39:09 18.5  1:05   43   26:12  8:26 1:20:28 
   36  230 Barry Burchill          West Fargo         ND  58   30 12:02  2:12  3:46   19   36:44 19.8  0:55   54   27:07  8:44 1:20:32 
   37  346 Riley Larson            Moorhead           MN  17    4  9:09  1:41  2:11   66   41:46 17.4  0:56   44   26:32  8:33 1:20:33 
   38  367 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  56   67 14:05  2:35  2:20   31   37:44 19.2  1:01   42   26:11  8:26 1:21:19 
   39  302 Paul Hensrud            Grand Forks        ND  35   47 12:59  2:23  3:09   41   38:21 18.9  2:22   28   24:37  7:56 1:21:26 
   40  212 Zach Banister           West Fargo         ND  30   72 14:44  2:42  3:07   14   36:12 20.1  2:34   31   24:54  8:01 1:21:30 
   41  244 Sam Cowart              Spring Lake        NC  38   41 12:42  2:20  2:26   36   37:57 19.1  1:28   55   27:10  8:45 1:21:41 
   42  214 Jon B-C                 Fargo              ND  22   16 10:26  1:55  2:08   77   43:20 16.8  1:33   27   24:25  7:52 1:21:50 
   43  228 Lukas Brandon           Moorhead           MN  39   42 12:43  2:20  2:22   46   38:54 18.7  1:06   50   26:55  8:40 1:21:59 
   44  201 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  46   24 11:11  2:03  3:21   40   38:19 18.9  1:14   63   27:57  9:00 1:22:01 
   45  314 Craig Isakson           Audubon            MN  35   54 13:12  2:25  2:34   64   41:36 17.5  0:39   29   24:44  7:58 1:22:43 
   46  384 Jeremiah Neubert        Grand Forks        ND  40   78 15:29  2:50  2:14   17   36:19 20.0  2:10   45   26:37  8:34 1:22:47 
   47  450 Corey Vetter            West Fargo         ND  39   22 11:04  2:02  2:08   45   38:41 18.8  2:01   70   28:59  9:20 1:22:51 
   48  291 Jim Hansen              Watford City       ND  41   60 13:36  2:30  3:14   57   40:21 18.0  0:53   30   24:50  8:00 1:22:52 
   49  281 Cody Glaser             Fargo              ND  40   83 16:20  3:00  4:09   56   40:17 18.0  1:08    7   21:29  6:55 1:23:21 
   50  359 Ryan MacMaster          Fargo              ND  29   11 10:02  1:50  2:13   53   39:47 18.2  1:37   74   29:54  9:38 1:23:31 
   51  468 Bryan Zingraf           Hawley             MN  48   48 13:00  2:23  2:39   34   37:55 19.1  1:26   69   28:52  9:18 1:23:50 
   52  447 James Vanlith           Fargo              ND  48   32 12:11  2:14  5:02   44   38:36 18.8  1:39   46   26:38  8:35 1:24:05 
   53  210 John Baldwin            Hope               ND  22   52 13:09  2:25  2:42   60   40:42 17.8  0:55   57   27:40  8:55 1:25:07 
   54  331 Joe Klatt               Carlton            MN  32   61 13:39  2:30  2:37   68   41:57 17.3  1:13   38   25:57  8:21 1:25:20 
   55  297 Chad Hegg               Moorhead           MN  42   40 12:37  2:19  2:45   69   41:59 17.3  1:11   52   26:58  8:41 1:25:29 
   56  422 Alexander Schmidt       Eagan              MN  12    7  9:39  1:46  4:17   70   42:21 17.1  1:37   58   27:43  8:55 1:25:34 
   57  315 Steven Isakson          Maple Grove        MN  32   56 13:15  2:26  2:42   52   39:47 18.2  1:22   67   28:46  9:16 1:25:51 
   58  317 Nathan Jacobson         Fargo              ND  22   20 10:57  2:01  3:16   87   45:32 15.9  0:50   35   25:20  8:09 1:25:54 
   59  440 Jeffrey Swenson         Fargo              ND  60   69 14:16  2:37  3:49   50   39:25 18.4  1:24   59   27:43  8:56 1:26:35 
   60  342 Gary Larsen             Moorhead           MN  47   63 14:02  2:34  3:14   51   39:43 18.3  1:17   65   28:26  9:10 1:26:40 
   61  333 Chad Kost               Fargo              ND  46   62 13:50  2:32  3:38   73   42:40 17.0  0:42   40   26:09  8:25 1:26:57 
   62  389 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  57   36 12:21  2:16  3:43   61   41:16 17.6  0:58   66   28:43  9:15 1:26:58 
   63  284 Thomas Gonser           Fargo              ND  31   64 14:02  2:34  4:42   71   42:37 17.0  0:51   33   25:17  8:09 1:27:28 
   64  240 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54   71 14:32  2:40  2:10   27   37:28 19.4  2:55   77   30:42  9:53 1:27:46 
   65  381 Fr. Sean Mulligan       Fargo              ND  34   91 18:31  3:24  3:10   39   38:09 19.0  0:51   56   27:38  8:54 1:28:17 
   66  382 Riley Nelson            Dilworth           MN  27   76 15:25  2:50  3:21   62   41:21 17.6  1:36   47   26:50  8:38 1:28:30 
   67  438 Thomas Swanson          Bismarck           ND  62   73 15:00  2:45  3:39   47   39:04 18.6  1:52   72   29:36  9:32 1:29:09 
   68  292 Beau Hanson             Fertile            MN  16   49 13:00  2:23  3:39   76   43:15 16.8  1:24   61   27:53  8:59 1:29:09 
   69  357 Matthew Mack            Devils Lake        ND  53   93 22:22  4:06  1:52   58   40:40 17.9  0:51   32   25:10  8:06 1:30:53 
   70  370 Karsten Melgaard        Moorhead           MN  37   34 12:15  2:15  4:12   82   44:41 16.2  1:24   68   28:52  9:18 1:31:22 
   71  349 Michael Levang          Moorhead           MN  40   57 13:19  2:26  3:05   80   44:02 16.5  1:36   71   29:32  9:31 1:31:32 
   72  446 Edward Van Hal          Fargo              ND  62   81 15:58  2:56  3:50   81   44:28 16.3  1:12   48   26:52  8:39 1:32:18 
   73  411 Mike Romans             Jamestown          ND  36   87 16:54  3:06  3:03   63   41:29 17.5  1:06   75   30:00  9:40 1:32:30 
   74  410 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  24   55 13:14  2:26  3:17   83   44:43 16.2  1:02   76   30:25  9:48 1:32:38 
   75  453 Todd Vik                Lake Park          MN  47   85 16:30  3:01  3:33   59   40:40 17.9  0:46   80   32:18 10:24 1:33:46 
   76  306 Jay Herman              Detroit Lakes      MN  29   75 15:22  2:49  2:46   75   43:03 16.9  0:57   78   31:51 10:15 1:33:57 
   77  412 Nathan Roquet           Wahpeton           ND  44   51 13:09  2:25  3:20   65   41:41 17.4  2:07   87   33:49 10:53 1:34:03 
   78  379 Marcus Mooney           South St. Paul     MN  28   89 17:19  3:10  4:06   85   45:20 16.0  0:59   53   27:00  8:42 1:34:42 
   79  243 Tony Chu                Grand Forks        ND  65   74 15:11  2:47  2:48   67   41:48 17.4  1:57   86   33:19 10:44 1:35:01 
   80  260 Brian Duenow            Fargo              ND  45   86 16:52  3:05  3:26   54   39:49 18.2  1:09   89   34:03 10:58 1:35:17 
   81  458 Brent Wical             Fargo              ND  47   45 12:55  2:22  3:02   84   45:18 16.0  1:03   85   33:16 10:43 1:35:31 
   82  424 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  32   50 13:02  2:23  6:08   55   40:06 18.1  4:35   79   32:13 10:23 1:36:02 
   83  383 Tyler Nelson            Bismarck           ND  23   65 14:04  2:35  2:48   93   49:41 14.6  0:54   73   29:37  9:32 1:37:02 
   84  248 Kyle Danner             Detroit Lakes      MN  29   58 13:27  2:28  3:15   86   45:23 16.0  1:19   88   34:01 10:57 1:37:24 
   85  203 Robert Allen            Detroit Lakes      MN  39   92 22:04  4:03  4:26   72   42:40 17.0  1:33   51   26:58  8:41 1:37:39 
   86  463 Luke Witty              Fargo              ND  25   77 15:27  2:50  2:49   89   46:29 15.6  0:49   82   32:37 10:30 1:38:09 
   87  318 Peter Jacobson          Fargo              ND  56   84 16:26  3:01  3:07   88   46:24 15.6  0:57   84   32:43 10:32 1:39:34 
   88  296 Steve Haugen            Park Rapids        MN  66   79 15:53  2:55  4:28   90   47:33 15.3  1:18   81   32:30 10:28 1:41:40 
   89  274 Casey Folson            Grand Forks        ND  24   88 17:00  3:07  5:35   78   43:41 16.6  3:00   83   32:40 10:31 1:41:54 
   90  374 James Moe               Grand Forks        ND  40   70 14:25  2:39  5:43   79   44:01 16.5  2:49   90   35:02 11:17 1:41:58 
   91  259 Jon Drechsel            Moorhead           MN  51   80 15:54  2:55  3:17   74   42:47 17.0  1:28   92   39:54 12:51 1:43:19 
   92  290 Stephen Halsey          Monticello         MN  65   82 16:04  2:57  6:44   91   48:25 15.0  1:54   91   36:33 11:46 1:49:38 
   93  271 Aaron Fjerstad          Fargo              ND  33   94 25:06  4:36  3:19   92   48:41 14.9  3:03   93   45:06 14:31 2:05:12 
   94  265 Frank Farrar            Britton            SD  88   90 17:48  3:16  7:22   94   56:03 13.0  4:38   94   59:12 19:04 2:25:01 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  355 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    5  9:34  1:45  1:18    1   34:00 21.4  0:55    1   21:06  6:48 1:06:52 
    2  354 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    3  9:25  1:44  1:13   20   40:03 18.1  0:50    4   22:03  7:06 1:13:32 
    3  307 Sara Hertz              Bismarck           ND  31    1  7:44  1:25  2:06    4   36:43 19.8  1:20   24   25:54  8:21 1:13:46 
    4  448 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  30   23 11:56  2:11  2:17    6   38:11 19.0  0:49    2   21:30  6:56 1:14:41 
    5  263 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  22    2  8:10  1:30  1:54   22   40:12 18.1  0:48   13   23:59  7:43 1:15:02 
    6  218 Amy Bergan              Fargo              ND  33   21 11:49  2:10  1:56    3   36:06 20.1  1:40   18   24:38  7:56 1:16:07 
    7  388 Karin Norby             Detroit Lakes      MN  27    6 10:26  1:55  2:06   27   40:50 17.8  0:55    5   22:09  7:08 1:16:24 
    8  301 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  33   17 11:33  2:07  2:14   11   38:31 18.8  1:27   10   23:24  7:32 1:17:08 
    9  247 Claire Danner           Detroit Lakes      MN  30   14 11:26  2:06  2:13   23   40:17 18.0  0:35    9   22:49  7:21 1:17:18 
   10  293 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  30   36 13:04  2:24  2:47   14   39:06 18.6  0:45    3   21:54  7:03 1:17:34 
   11  394 Tracy Ost               Spicer             MN  47   30 12:22  2:16  2:34   13   39:04 18.6  1:29    8   22:42  7:19 1:18:10 
   12  335 Abby Kratzke            Hallock            MN  23   20 11:46  2:09  2:07   16   39:36 18.3  0:41   19   24:52  8:00 1:19:00 
   13  376 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  37   16 11:30  2:07  2:27   34   41:52 17.3  1:02    7   22:35  7:17 1:19:24 
   14  364 Alice Matzke            Fargo              MN  27   34 12:38  2:19  1:49   19   39:44 18.3  1:32   11   23:52  7:41 1:19:32 
   15  395 Jane Ostlie             Mayville           ND  35   74 14:51  2:43  1:41    7   38:11 19.0  1:21   16   24:35  7:55 1:20:37 
   16  253 Piper Delapointe        Fargo              ND  32   98 16:08  2:57  2:13   15   39:33 18.4  0:56    6   22:30  7:15 1:21:18 
   17  378 Alison Monke            Dilworth           MN  31   27 12:07  2:13  1:52   17   39:36 18.3  1:00   32   26:46  8:37 1:21:18 
   18  456 Kylie Wallender         Fargo              ND  31   13 11:20  2:05  2:19   39   42:19 17.2  0:59   21   25:11  8:07 1:22:06 
   19  413 Moriya Rufer            Detroit Lakes      MN  40   15 11:27  2:06  3:18   49   42:52 16.9  1:02   12   23:57  7:43 1:22:34 
   20  251 Annette Deforest        Bismarck           ND  48   19 11:40  2:08  2:41    2   35:58 20.2  1:45   66   30:58  9:58 1:23:01 
   21  334 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  24   18 11:39  2:08  1:56   26   40:43 17.8  1:09   42   27:38  8:54 1:23:03 
   22  316 Alyssa Jacobson         Alexandria         MN  27    8 10:32  1:56  2:04   32   41:40 17.4  1:55   37   27:04  8:43 1:23:14 
   23  275 Greta Garcia            Fargo              ND  36   25 11:59  2:12  2:17   36   42:00 17.3  2:04   20   25:08  8:06 1:23:25 
   24  268 Michelle Ferley         Minneapolis        MN  32   39 13:15  2:26  2:44    5   37:55 19.1  2:45   34   26:51  8:39 1:23:28 
   25  397 Sherry Pape             Nisswa             MN  33   24 11:56  2:11  2:39   33   41:49 17.4  0:58   33   26:49  8:38 1:24:09 
   26  398 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58   47 13:33  2:29  2:13    8   38:17 19.0  1:19   57   29:41  9:34 1:25:02 
   27  487 Staci Schultz           Staples            MN  38   66 14:24  2:38  2:16   50   42:52 16.9  1:03   17   24:36  7:55 1:25:09 
   28  269 Alicia Finkral          Breckenridge       MN  39   53 14:01  2:34  3:53   24   40:30 17.9  1:15   22   25:32  8:13 1:25:10 
   29  466 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  44   26 11:59  2:12  2:27   25   40:33 17.9  1:33   51   28:44  9:15 1:25:15 
   30  430 Rachael Smith           Altona             MB  33   80 15:08  2:46  3:20   10   38:27 18.9  1:33   38   27:05  8:44 1:25:30 
   31  288 Christy Haire           Breckenridge       MN  48   43 13:28  2:28  3:52   43   42:26 17.1  1:08   25   25:59  8:22 1:26:52 
   32  490 Mari Santoyo Perry      Moorhead           MN  30   72 14:48  2:43  1:55   29   41:09 17.6  0:50   50   28:12  9:05 1:26:52 
   33  278 Jessica Gartner         Eagan              MN  19   10 11:04  2:02  2:24   69   45:00 16.1  1:10   40   27:17  8:47 1:26:53 
   34  401 Michele Peterson        Grand Forks        ND  52   38 13:09  2:25  3:03   58   43:15 16.8  1:26   26   26:02  8:23 1:26:54 
   35  339 Julie Laflamme          Little Falls       MN  36   46 13:33  2:29  2:52   45   42:38 17.0  1:04   35   26:52  8:39 1:26:57 
   36  232 Kayla Burchill          West Fargo         ND  34   59 14:09  2:36  2:37   60   43:22 16.7  1:01   23   25:52  8:20 1:27:00 
   37  369 Amanda McDonald         West Fargo         ND  28  109 17:01  3:07  2:52    9   38:18 19.0  1:26   49   28:12  9:05 1:27:46 
   38  286 Andrea Grimm            Frazee             MN  37   41 13:22  2:27  2:45   30   41:11 17.6  1:38   52   28:53  9:18 1:27:47 
   39  310 Amy Hochgraber          Detroit Lakes      MN  37   64 14:19  2:38  3:47   42   42:26 17.1  1:07   31   26:20  8:29 1:27:57 
   40  387 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  56   29 12:10  2:14  3:17   81   46:24 15.6  1:07   27   26:05  8:24 1:29:01 
   41  273 Julie Fletcher          Ottertail          MN  50   83 15:16  2:48  2:48   53   43:02 16.9  0:49   41   27:34  8:53 1:29:26 
   42  418 Tiffany Scheel          Fargo              ND  43   12 11:19  2:05  3:34   41   42:23 17.1  1:24   73   31:54 10:16 1:30:33 
   43  225 Julia Bowsher           Horace             ND  40   28 12:09  2:14  4:24   71   45:31 16.0  0:45   46   27:54  8:59 1:30:42 
   44  299 Colleen Heimstead       Fargo              ND  46   37 13:04  2:24  3:37   38   42:14 17.2  1:11   65   30:52  9:56 1:30:56 
   45  329 Elizabeth Kapella       Mandan             ND  31   11 11:10  2:03  3:07   96   48:54 14.8  0:50   36   27:01  8:42 1:30:59 
   46  227 Janelle Brandon         Moorhead           MN  35   58 14:08  2:36  2:46   54   43:04 16.9  1:13   59   30:00  9:40 1:31:09 
   47  421 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  38   85 15:18  2:48  4:10   61   43:24 16.7  2:09   30   26:16  8:28 1:31:15 
   48  423 Nicole Schultz          Little Falls       MN  38  111 17:12  3:09  3:36   37   42:01 17.3  2:13   29   26:16  8:27 1:31:15 
   49  442 Ellen Tabatt            Browerville        MN  36  117 19:25  3:34  2:58   12   38:42 18.8  1:24   55   29:09  9:23 1:31:37 
   50  407 Kelly Readel            West Fargo         ND  36   97 16:06  2:57  1:43   18   39:37 18.3  2:18   74   32:03 10:19 1:31:46 
   51  235 Sydney Busker           Detroit Lakes      MN  20   65 14:19  2:38  2:30   47   42:43 17.0  1:33   64   30:43  9:53 1:31:46 
   52  427 Quincy Sime             Fargo              ND  18   70 14:42  2:42  3:24   64   43:50 16.6  0:59   54   29:00  9:20 1:31:53 
   53  287 Elizabeth Haakenson     Hastings           MN  30   76 14:58  2:45  3:01   57   43:15 16.8  0:40   61   30:22  9:47 1:32:14 
   54  467 Debra Yliniemi-Ahlin    Little Falls       MN  46   79 15:07  2:46  2:39   48   42:44 17.0  1:01   68   31:00  9:59 1:32:28 
   55  459 Regan Wical             Fargo              ND  15    4  9:31  1:45  3:12   72   45:33 15.9  1:02   81   33:14 10:42 1:32:30 
   56  211 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  37   69 14:41  2:42  2:09   85   46:59 15.5  1:33   39   27:13  8:46 1:32:34 
   57  433 Mallory Staloch         Bloomington        MN  30    9 10:59  2:01  2:10   52   43:01 16.9  1:37   94   34:56 11:15 1:32:41 
   58  457 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  37   48 13:35  2:30  2:30   56   43:09 16.8  0:53   79   33:00 10:38 1:33:06 
   59  425 Tara Schwandt           Moorhead           MN  32   50 13:44  2:31  3:41   73   45:39 15.9  2:20   48   28:02  9:02 1:33:24 
   60  377 Jessica Molzahn         Fargo              ND  32    7 10:32  1:56  2:44   65   44:02 16.5  1:04   96   35:18 11:22 1:33:37 
   61  409 Katie Reindl            Horace             ND  38  110 17:10  3:09  2:25   21   40:11 18.1  6:02   47   27:55  9:00 1:33:42 
   62  313 Dayle Hushagen          Breezy Point       MN  39   33 12:36  2:19  2:56   46   42:42 17.0  1:53   89   34:21 11:04 1:34:26 
   63  328 Angela Kallmeyer        Fargo              ND  47  102 16:34  3:02  2:06   28   41:05 17.7  1:16   84   33:30 10:47 1:34:29 
   64  223 Carmen Borgen           Fargo              ND  26   51 13:55  2:33  2:17   75   45:49 15.8  1:20   70   31:21 10:06 1:34:40 
   65  385 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  36   63 14:18  2:37  2:09   92   47:56 15.1  1:25   56   29:26  9:29 1:35:11 
   66  428 Barb Sinner             West Fargo         MN  61   84 15:16  2:48  2:39   31   41:36 17.5  1:21   90   34:26 11:05 1:35:16 
   67  353 Julie Loiland           Thompson           ND  35   73 14:49  2:43  2:15   79   46:16 15.7  1:06   67   30:59  9:59 1:35:22 
   68  488 Jocelynne Hoefs         Grand Forks        ND   9  114 17:39  3:14  1:43   89   47:23 15.3  1:06   43   27:45  8:56 1:35:35 
   69  343 Haley Larson            Fargo              ND  24   81 15:10  2:47  3:55   82   46:55 15.5  1:47   44   27:50  8:58 1:35:35 
   70  207 Annie Assel             Fargo              ND  25   42 13:23  2:27  5:41   83   46:56 15.5  1:46   45   27:51  8:58 1:35:35 
   71  454 Amber Vogel             Fargo              ND  37   89 15:40  2:52  3:00  107   51:22 14.1  1:22   14   24:31  7:54 1:35:52 
   72  351 Sommer Lockhart         Moorhead           MN  39   88 15:40  2:52  2:59  108   51:24 14.1  1:21   15   24:31  7:54 1:35:53 
   73  226 Lindsay Bozovsky        Detroit Lakes      MN  27   45 13:32  2:29  6:53   51   42:58 16.9  1:21   72   31:31 10:09 1:36:13 
   74  414 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  40   82 15:15  2:48  2:52   66   44:11 16.4  1:08   77   33:00 10:38 1:36:23 
   75  366 Liane Mauch             Mantador           ND  47  103 16:42  3:04  2:41   44   42:36 17.0  1:27   78   33:00 10:38 1:36:23 
   76  432 Laurel Springer         Fargo              ND  34   54 14:02  2:34  1:47   35   41:54 17.3  2:05  104   37:19 12:01 1:37:06 
   77  264 Meghan Fallgatter       Driscoll           ND  47   86 15:20  2:49  3:16   86   47:09 15.4  1:22   62   30:22  9:47 1:37:28 
   78  280 Cindy Gillund           Fargo              ND  35   67 14:34  2:40  1:54   78   46:14 15.7  1:01   87   33:52 10:54 1:37:33 
   79  391 Miranda Olson           Grand Forks        ND  23   35 12:57  2:22  2:16   67   44:19 16.4  0:57  103   37:08 11:57 1:37:33 
   80  256 Brittany Diederich      Fargo              ND  24   61 14:12  2:36  4:06   40   42:21 17.1  1:55   95   35:10 11:19 1:37:43 
   81  220 Cydney Bettendorf       North Branch       MN  22  112 17:21  3:11  2:29   80   46:20 15.7  1:17   63   30:30  9:49 1:37:54 
   82  215 Mari Bell               Fargo              ND  63   87 15:27  2:50  2:35   68   44:21 16.4  2:10   85   33:31 10:48 1:38:02 
   83  400 Jeni Peterson           Mayville           ND  38  101 16:16  2:59  3:27   93   48:01 15.1  0:52   60   30:07  9:42 1:38:42 
   84  246 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  47   68 14:38  2:41  3:51   63   43:47 16.6  1:47   93   34:51 11:14 1:38:51 
   85  393 Joanna Ongstad          Moorhead           MN  28   57 14:06  2:35  3:58   91   47:55 15.2  1:33   71   31:21 10:06 1:38:51 
   86  250 Stacey Decker           Maple Grove        MN  38   78 15:05  2:46  2:43   62   43:31 16.7  2:05   98   36:03 11:37 1:39:26 
   87  309 Hayley Hilfer           Fargo              ND  22   22 11:51  2:10  4:31   90   47:27 15.3  2:01   92   34:44 11:11 1:40:32 
   88  282 Alison Gonser           Fargo              ND  27   31 12:28  2:17  3:35  102   50:28 14.4  1:08   83   33:17 10:43 1:40:55 
   89  345 Nicole Larson           Fargo              ND  43  122 20:19  3:43  3:14   87   47:09 15.4  1:23   53   28:56  9:19 1:40:59 
   90  279 Amy Geinert             Thompson           ND  34   90 15:42  2:53  2:09   74   45:47 15.9  1:24  102   36:48 11:51 1:41:49 
   91  406 Sarah Rassier           Grand Forks        ND  34   62 14:14  2:37  2:43   84   46:57 15.5  1:09  101   36:48 11:51 1:41:49 
   92  277 Danielle Gartner        Eagan              MN  26   32 12:31  2:18  3:03  115   54:47 13.3  1:13   69   31:05 10:01 1:42:36 
   93  249 Rachael Darling         Fargo              ND  26   44 13:31  2:29  5:19   77   46:09 15.7  1:44   99   36:06 11:37 1:42:47 
   94  298 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  42   52 13:57  2:33  3:57  101   50:09 14.5  1:46   80   33:01 10:38 1:42:48 
   95  283 Kayla Gonser            Fargo              ND  30   60 14:09  2:36  4:03   98   49:32 14.7  1:32   86   33:46 10:52 1:42:59 
   96  358 Steff Mack              Fargo              ND  24  124 23:14  4:15  2:48   99   49:48 14.6  1:02   28   26:11  8:26 1:43:01 
   97  441 Kay Swenson             Fargo              ND  60  120 20:07  3:41  3:01   76   45:54 15.8  1:22   82   33:14 10:42 1:43:36 
   98  444 Leah Trontvet           Fargo              ND  30  104 16:42  3:04  3:36  110   52:45 13.8  0:55   58   29:58  9:39 1:43:54 
   99  431 Tiffany Spoor           Detroit Lakes      MN  31   75 14:55  2:44  3:47  104   51:09 14.2  2:13   75   32:17 10:24 1:44:19 
  100  295 Michele Hartwig         Fargo              MN  52   49 13:37  2:30  5:35   55   43:08 16.8  3:32  114   40:24 13:00 1:46:14 
  101  396 Lori Paakh              Detroit Lakes      MN  54   99 16:10  2:58  3:00   70   45:08 16.1  1:34  115   40:24 13:01 1:46:14 
  102  202 Onika Allen             Detroit Lakes      MN  36   71 14:44  2:42  2:33  106   51:15 14.2  1:58  100   36:33 11:46 1:47:01 
  103  437 Brittany Stuck          Fertile            MN  31  108 16:51  3:05  2:58  103   50:37 14.3  1:39   97   35:45 11:31 1:47:48 
  104  258 Alexa Dohmeier          Detroit Lakes      MN  24  121 20:18  3:43  4:24   94   48:11 15.1  1:06   88   33:58 10:56 1:47:56 
  105  255 Lorraine Dickerman      Hankinson          ND  50   77 15:02  2:45  2:48  111   52:53 13.7  1:15  105   37:34 12:06 1:49:31 
  106  452 Tammy Vik               Lake Park          MN  47  115 17:42  3:15  4:46   88   47:19 15.3  2:08  108   38:18 12:20 1:50:10 
  107  375 Sue Moe                 Grand Forks        ND  35   91 15:43  2:53  3:48   59   43:16 16.8  3:48  119   44:16 14:15 1:50:50 
  108  325 Jenn Jorgensen          Hoople             ND  41  106 16:48  3:05  3:59  114   54:18 13.4  1:25   91   34:32 11:07 1:50:59 
  109  360 Emily Malone            Staples            MN  33  100 16:10  2:58  5:06  105   51:10 14.2  1:21  106   37:35 12:06 1:51:20 
  110  368 Melissa McClure         Sartell            MN  36  113 17:28  3:12  4:23  113   54:16 13.4  3:37   76   32:46 10:33 1:52:29 
  111  386 Melanie Noonan          West Fargo         ND  40   92 15:46  2:53  2:14   97   49:20 14.7  1:08  121   45:12 14:33 1:53:39 
  112  289 Marvia Hall             Fargo              ND  34  105 16:43  3:04  3:30  109   52:21 13.9  1:15  116   40:40 13:06 1:54:26 
  113  272 Nikki Fjerstad          Fargo              ND  34   96 16:05  2:57  3:21   95   48:39 14.9  3:03  120   45:06 14:31 1:56:11 
  114  415 Richelle Rust           Fertile            MN  44   55 14:03  2:34  4:09  120   58:39 12.4  1:06  110   39:07 12:36 1:57:02 
  115  327 Andrea Kales            St. Cloud          MN  36   56 14:03  2:35  5:12  119   57:28 12.6  2:49  111   39:35 12:45 1:59:05 
  116  426 Laurie Sieben           Grafton            ND  44   93 15:52  2:55  5:26  117   57:24 12.6  3:31  107   37:52 12:12 2:00:04 
  117  311 Jessica Hollenkamp      Milaca             MN  33   95 16:04  2:57  3:58  116   56:46 12.8  2:54  117   41:56 13:30 2:01:36 
  118  245 Raeellen Crockett       Grand Forks        ND  26  107 16:48  3:05  3:02  121 1:01:16 11.8  1:37  112   39:40 12:46 2:02:21 
  119  338 Mary Krogstad           Thompson           ND  37   94 15:56  2:55  8:18  118   57:24 12.6  2:40  109   38:47 12:29 2:03:03 
  120  372 Concepcion Mendoza      Anthony            NM  32  123 20:37  3:47  4:38  100   49:52 14.6  2:50  122   46:28 14:58 2:04:23 
  121  445 Avalee Upton            Saint Michael      MN  64  119 19:56  3:39  5:43  112   53:20 13.6  2:04  123   48:30 15:37 2:09:31 
  122  294 Kendra Hartigan         Otsego             MN  36   40 13:19  2:27  4:43  125 1:12:15 10.0  1:28  113   39:57 12:52 2:11:40 
  123  229 Susan Bronson           Wahpeton           ND  41  116 19:18  3:32  4:43  124 1:08:35 10.6  2:20  118   43:00 13:51 2:17:55 
  124  321 Michelle Jennison       Fargo              ND  43  118 19:48  3:38  6:53  122 1:04:11 11.3  2:11  125   54:49 17:39 2:27:50 
  125  300 Tera Heiser             West Fargo         ND  42                         123 1:07:49 10.7  2:26  124   50:35 16:17 2:28:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  252 Carter Deichman         Mankato            MN  16    1  8:45  1:36  0:42    1   35:00 20.7  0:35    1   19:13  6:11 1:04:13 
    2  270 Coghlan Fisher          Fargo              ND  19    2  8:46  1:37  2:02    2   36:12 20.1  1:03    2   21:41  6:59 1:09:42 
    3  489 Hunter Ditterich        Vergas             MN  18    5 10:06  1:51  3:02    3   37:11 19.5  1:02    3   22:36  7:17 1:13:55 
    4  380 Carter Mosher           Beltrami           MN  18    6 11:45  2:09  2:18    4   39:09 18.5  1:05    4   26:12  8:26 1:20:28 
    5  346 Riley Larson            Moorhead           MN  17    3  9:09  1:41  2:11    5   41:46 17.4  0:56    5   26:32  8:33 1:20:33 
    6  422 Alexander Schmidt       Eagan              MN  12    4  9:39  1:46  4:17    6   42:21 17.1  1:37    6   27:43  8:55 1:25:34 
    7  292 Beau Hanson             Fertile            MN  16    7 13:00  2:23  3:39    7   43:15 16.8  1:24    7   27:53  8:59 1:29:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  355 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    3  9:34  1:45  1:18    1   34:00 21.4  0:55    1   21:06  6:48 1:06:52 
    2  354 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    1  9:25  1:44  1:13    2   40:03 18.1  0:50    2   22:03  7:06 1:13:32 
    3  278 Jessica Gartner         Eagan              MN  19    4 11:04  2:02  2:24    4   45:00 16.1  1:10    3   27:17  8:47 1:26:53 
    4  427 Quincy Sime             Fargo              ND  18    5 14:42  2:42  3:24    3   43:50 16.6  0:59    5   29:00  9:20 1:31:53 
    5  459 Regan Wical             Fargo              ND  15    2  9:31  1:45  3:12    5   45:33 15.9  1:02    6   33:14 10:42 1:32:30 
    6  488 Jocelynne Hoefs         Grand Forks        ND   9    6 17:39  3:14  1:43    6   47:23 15.3  1:06    4   27:45  8:56 1:35:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  436 Thomas Stromme          Bismarck           ND  23    2  9:48  1:48  1:36    6   37:45 19.2  1:28    1   20:05  6:28 1:10:39 
    2  420 Luke Schields           Dickinson          ND  23    1  8:43  1:36  2:13    1   36:13 20.0  1:28    7   23:56  7:43 1:12:32 
    3  460 Alex Widner             Moorhead           MN  21    8 12:07  2:13  1:46    4   37:18 19.5  0:47    3   21:32  6:56 1:13:28 
    4  319 Ben Jagim               Moorhead           MN  28    7 11:16  2:04  1:26    5   37:36 19.3  0:38    5   22:48  7:21 1:13:43 
    5  341 Andy Landburg           Fargo              ND  25   14 13:28  2:28  2:26    2   36:46 19.7  0:43    4   22:05  7:07 1:15:26 
    6  399 Tim Pazdernik           Detroit Lakes      MN  28    9 12:11  2:14  1:58    3   37:05 19.6  1:01    6   23:15  7:29 1:15:28 
    7  350 Tyler Leverington       Fargo              ND  28   10 12:43  2:20  2:41    8   38:34 18.8  2:20    2   21:14  6:51 1:17:31 
    8  206 Kyle Anderson           Fargo              ND  26    6 11:03  2:02  2:06    7   37:58 19.1  1:02   13   28:09  9:04 1:20:17 
    9  214 Jon B-C                 Fargo              ND  22    4 10:26  1:55  2:08   13   43:20 16.8  1:33    8   24:25  7:52 1:21:50 
   10  359 Ryan MacMaster          Fargo              ND  29    3 10:02  1:50  2:13    9   39:47 18.2  1:37   15   29:54  9:38 1:23:31 
   11  210 John Baldwin            Hope               ND  22   11 13:09  2:25  2:42   10   40:42 17.8  0:55   12   27:40  8:55 1:25:07 
   12  317 Nathan Jacobson         Fargo              ND  22    5 10:57  2:01  3:16   18   45:32 15.9  0:50    9   25:20  8:09 1:25:54 
   13  382 Riley Nelson            Dilworth           MN  27   17 15:25  2:50  3:21   11   41:21 17.6  1:36   10   26:50  8:38 1:28:30 
   14  410 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  24   12 13:14  2:26  3:17   15   44:43 16.2  1:02   16   30:25  9:48 1:32:38 
   15  306 Jay Herman              Detroit Lakes      MN  29   16 15:22  2:49  2:46   12   43:03 16.9  0:57   17   31:51 10:15 1:33:57 
   16  379 Marcus Mooney           South St. Paul     MN  28   20 17:19  3:10  4:06   16   45:20 16.0  0:59   11   27:00  8:42 1:34:42 
   17  383 Tyler Nelson            Bismarck           ND  23   15 14:04  2:35  2:48   20   49:41 14.6  0:54   14   29:37  9:32 1:37:02 
   18  248 Kyle Danner             Detroit Lakes      MN  29   13 13:27  2:28  3:15   17   45:23 16.0  1:19   20   34:01 10:57 1:37:24 
   19  463 Luke Witty              Fargo              ND  25   18 15:27  2:50  2:49   19   46:29 15.6  0:49   18   32:37 10:30 1:38:09 
   20  274 Casey Folson            Grand Forks        ND  24   19 17:00  3:07  5:35   14   43:41 16.6  3:00   19   32:40 10:31 1:41:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  263 Jarren Fallgatter       Driscoll           ND  22    1  8:10  1:30  1:54    4   40:12 18.1  0:48    3   23:59  7:43 1:15:02 
    2  388 Karin Norby             Detroit Lakes      MN  27    2 10:26  1:55  2:06    6   40:50 17.8  0:55    1   22:09  7:08 1:16:24 
    3  335 Abby Kratzke            Hallock            MN  23    5 11:46  2:09  2:07    2   39:36 18.3  0:41    4   24:52  8:00 1:19:00 
    4  364 Alice Matzke            Fargo              MN  27    9 12:38  2:19  1:49    3   39:44 18.3  1:32    2   23:52  7:41 1:19:32 
    5  334 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  24    4 11:39  2:08  1:56    5   40:43 17.8  1:09    7   27:38  8:54 1:23:03 
    6  316 Alyssa Jacobson         Alexandria         MN  27    3 10:32  1:56  2:04    7   41:40 17.4  1:55    6   27:04  8:43 1:23:14 
    7  369 Amanda McDonald         West Fargo         ND  28   20 17:01  3:07  2:52    1   38:18 19.0  1:26   10   28:12  9:05 1:27:46 
    8  235 Sydney Busker           Detroit Lakes      MN  20   17 14:19  2:38  2:30    9   42:43 17.0  1:33   12   30:43  9:53 1:31:46 
    9  223 Carmen Borgen           Fargo              ND  26   14 13:55  2:33  2:17   12   45:49 15.8  1:20   14   31:21 10:06 1:34:40 
   10  343 Haley Larson            Fargo              ND  24   18 15:10  2:47  3:55   15   46:55 15.5  1:47    8   27:50  8:58 1:35:35 
   11  207 Annie Assel             Fargo              ND  25   11 13:23  2:27  5:41   16   46:56 15.5  1:46    9   27:51  8:58 1:35:35 
   12  226 Lindsay Bozovsky        Detroit Lakes      MN  27   13 13:32  2:29  6:53   10   42:58 16.9  1:21   16   31:31 10:09 1:36:13 
   13  391 Miranda Olson           Grand Forks        ND  23   10 12:57  2:22  2:16   11   44:19 16.4  0:57   22   37:08 11:57 1:37:33 
   14  256 Brittany Diederich      Fargo              ND  24   16 14:12  2:36  4:06    8   42:21 17.1  1:55   20   35:10 11:19 1:37:43 
   15  220 Cydney Bettendorf       North Branch       MN  22   21 17:21  3:11  2:29   14   46:20 15.7  1:17   11   30:30  9:49 1:37:54 
   16  393 Joanna Ongstad          Moorhead           MN  28   15 14:06  2:35  3:58   18   47:55 15.2  1:33   15   31:21 10:06 1:38:51 
   17  309 Hayley Hilfer           Fargo              ND  22    6 11:51  2:10  4:31   17   47:27 15.3  2:01   19   34:44 11:11 1:40:32 
   18  282 Alison Gonser           Fargo              ND  27    7 12:28  2:17  3:35   21   50:28 14.4  1:08   17   33:17 10:43 1:40:55 
   19  277 Danielle Gartner        Eagan              MN  26    8 12:31  2:18  3:03   22   54:47 13.3  1:13   13   31:05 10:01 1:42:36 
   20  249 Rachael Darling         Fargo              ND  26   12 13:31  2:29  5:19   13   46:09 15.7  1:44   21   36:06 11:37 1:42:47 
   21  358 Steff Mack              Fargo              ND  24   23 23:14  4:15  2:48   20   49:48 14.6  1:02    5   26:11  8:26 1:43:01 
   22  258 Alexa Dohmeier          Detroit Lakes      MN  24   22 20:18  3:43  4:24   19   48:11 15.1  1:06   18   33:58 10:56 1:47:56 
   23  245 Raeellen Crockett       Grand Forks        ND  26   19 16:48  3:05  3:02   23 1:01:16 11.8  1:37   23   39:40 12:46 2:02:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  352 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33    5 10:45  1:58  1:28    1   30:28 23.8  0:39    2   20:21  6:33 1:03:39 
    2  451 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37    1  9:31  1:45  1:30    2   31:38 23.0  1:16    5   22:29  7:14 1:06:22 
    3  224 James Botnen            Kindred            ND  30    3 10:34  1:56  2:15    3   33:39 21.6  1:13    1   19:59  6:26 1:07:38 
    4  231 Joseph Burchill         West Fargo         ND  34    2 10:00  1:50  2:28   13   39:14 18.5  0:55    4   21:55  7:04 1:14:30 
    5  208 Stephen Astrup          Dilworth           MN  31   16 14:05  2:35  2:27   10   38:29 18.9  2:14    3   20:33  6:37 1:17:47 
    6  449 Eddie Velo              Rothsay            MN  32   17 14:14  2:37  2:30    5   37:41 19.3  0:41    6   22:44  7:19 1:17:49 
    7  462 Jeff Williams           Fargo              ND  39    4 10:43  1:58  2:18    6   37:50 19.2  1:37   11   25:50  8:19 1:18:17 
    8  302 Paul Hensrud            Grand Forks        ND  35   10 12:59  2:23  3:09    9   38:21 18.9  2:22    7   24:37  7:56 1:21:26 
    9  212 Zach Banister           West Fargo         ND  30   18 14:44  2:42  3:07    4   36:12 20.1  2:34    9   24:54  8:01 1:21:30 
   10  244 Sam Cowart              Spring Lake        NC  38    8 12:42  2:20  2:26    7   37:57 19.1  1:28   15   27:10  8:45 1:21:41 
   11  228 Lukas Brandon           Moorhead           MN  39    9 12:43  2:20  2:22   12   38:54 18.7  1:06   13   26:55  8:40 1:21:59 
   12  314 Craig Isakson           Audubon            MN  35   12 13:12  2:25  2:34   17   41:36 17.5  0:39    8   24:44  7:58 1:22:43 
   13  450 Corey Vetter            West Fargo         ND  39    6 11:04  2:02  2:08   11   38:41 18.8  2:01   19   28:59  9:20 1:22:51 
   14  331 Joe Klatt               Carlton            MN  32   14 13:39  2:30  2:37   18   41:57 17.3  1:13   12   25:57  8:21 1:25:20 
   15  315 Steven Isakson          Maple Grove        MN  32   13 13:15  2:26  2:42   14   39:47 18.2  1:22   17   28:46  9:16 1:25:51 
   16  284 Thomas Gonser           Fargo              ND  31   15 14:02  2:34  4:42   19   42:37 17.0  0:51   10   25:17  8:09 1:27:28 
   17  381 Fr. Sean Mulligan       Fargo              ND  34   20 18:31  3:24  3:10    8   38:09 19.0  0:51   16   27:38  8:54 1:28:17 
   18  370 Karsten Melgaard        Moorhead           MN  37    7 12:15  2:15  4:12   21   44:41 16.2  1:24   18   28:52  9:18 1:31:22 
   19  411 Mike Romans             Jamestown          ND  36   19 16:54  3:06  3:03   16   41:29 17.5  1:06   20   30:00  9:40 1:32:30 
   20  424 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  32   11 13:02  2:23  6:08   15   40:06 18.1  4:35   21   32:13 10:23 1:36:02 
   21  203 Robert Allen            Detroit Lakes      MN  39   21 22:04  4:03  4:26   20   42:40 17.0  1:33   14   26:58  8:41 1:37:39 
   22  271 Aaron Fjerstad          Fargo              ND  33   22 25:06  4:36  3:19   22   48:41 14.9  3:03   22   45:06 14:31 2:05:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  307 Sara Hertz              Bismarck           ND  31    1  7:44  1:25  2:06    2   36:43 19.8  1:20   16   25:54  8:21 1:13:46 
    2  448 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  30   10 11:56  2:11  2:17    4   38:11 19.0  0:49    1   21:30  6:56 1:14:41 
    3  218 Amy Bergan              Fargo              ND  33    9 11:49  2:10  1:56    1   36:06 20.1  1:40   11   24:38  7:56 1:16:07 
    4  301 Naomi Hensrud           Grand Forks        ND  33    8 11:33  2:07  2:14    7   38:31 18.8  1:27    6   23:24  7:32 1:17:08 
    5  247 Claire Danner           Detroit Lakes      MN  30    6 11:26  2:06  2:13   14   40:17 18.0  0:35    5   22:49  7:21 1:17:18 
    6  293 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  30   15 13:04  2:24  2:47    9   39:06 18.6  0:45    2   21:54  7:03 1:17:34 
    7  376 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  37    7 11:30  2:07  2:27   19   41:52 17.3  1:02    4   22:35  7:17 1:19:24 
    8  395 Jane Ostlie             Mayville           ND  35   37 14:51  2:43  1:41    5   38:11 19.0  1:21    9   24:35  7:55 1:20:37 
    9  253 Piper Delapointe        Fargo              ND  32   51 16:08  2:57  2:13   10   39:33 18.4  0:56    3   22:30  7:15 1:21:18 
   10  378 Alison Monke            Dilworth           MN  31   13 12:07  2:13  1:52   11   39:36 18.3  1:00   20   26:46  8:37 1:21:18 
   11  456 Kylie Wallender         Fargo              ND  31    5 11:20  2:05  2:19   23   42:19 17.2  0:59   13   25:11  8:07 1:22:06 
   12  275 Greta Garcia            Fargo              ND  36   12 11:59  2:12  2:17   21   42:00 17.3  2:04   12   25:08  8:06 1:23:25 
   13  268 Michelle Ferley         Minneapolis        MN  32   16 13:15  2:26  2:44    3   37:55 19.1  2:45   22   26:51  8:39 1:23:28 
   14  397 Sherry Pape             Nisswa             MN  33   11 11:56  2:11  2:39   18   41:49 17.4  0:58   21   26:49  8:38 1:24:09 
   15  487 Staci Schultz           Staples            MN  38   31 14:24  2:38  2:16   27   42:52 16.9  1:03   10   24:36  7:55 1:25:09 
   16  269 Alicia Finkral          Breckenridge       MN  39   22 14:01  2:34  3:53   15   40:30 17.9  1:15   14   25:32  8:13 1:25:10 
   17  430 Rachael Smith           Altona             MB  33   41 15:08  2:46  3:20    6   38:27 18.9  1:33   25   27:05  8:44 1:25:30 
   18  490 Mari Santoyo Perry      Moorhead           MN  30   35 14:48  2:43  1:55   16   41:09 17.6  0:50   29   28:12  9:05 1:26:52 
   19  339 Julie Laflamme          Little Falls       MN  36   19 13:33  2:29  2:52   25   42:38 17.0  1:04   23   26:52  8:39 1:26:57 
   20  232 Kayla Burchill          West Fargo         ND  34   26 14:09  2:36  2:37   33   43:22 16.7  1:01   15   25:52  8:20 1:27:00 
   21  286 Andrea Grimm            Frazee             MN  37   18 13:22  2:27  2:45   17   41:11 17.6  1:38   30   28:53  9:18 1:27:47 
   22  310 Amy Hochgraber          Detroit Lakes      MN  37   30 14:19  2:38  3:47   24   42:26 17.1  1:07   19   26:20  8:29 1:27:57 
   23  329 Elizabeth Kapella       Mandan             ND  31    4 11:10  2:03  3:07   46   48:54 14.8  0:50   24   27:01  8:42 1:30:59 
   24  227 Janelle Brandon         Moorhead           MN  35   25 14:08  2:36  2:46   29   43:04 16.9  1:13   34   30:00  9:40 1:31:09 
   25  421 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  38   42 15:18  2:48  4:10   34   43:24 16.7  2:09   18   26:16  8:28 1:31:15 
   26  423 Nicole Schultz          Little Falls       MN  38   58 17:12  3:09  3:36   22   42:01 17.3  2:13   17   26:16  8:27 1:31:15 
   27  442 Ellen Tabatt            Browerville        MN  36   60 19:25  3:34  2:58    8   38:42 18.8  1:24   31   29:09  9:23 1:31:37 
   28  407 Kelly Readel            West Fargo         ND  36   50 16:06  2:57  1:43   12   39:37 18.3  2:18   38   32:03 10:19 1:31:46 
   29  287 Elizabeth Haakenson     Hastings           MN  30   39 14:58  2:45  3:01   31   43:15 16.8  0:40   36   30:22  9:47 1:32:14 
   30  211 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  37   33 14:41  2:42  2:09   42   46:59 15.5  1:33   26   27:13  8:46 1:32:34 
   31  433 Mallory Staloch         Bloomington        MN  30    3 10:59  2:01  2:10   28   43:01 16.9  1:37   45   34:56 11:15 1:32:41 
   32  457 Molly Welch             Pelican Rapids     MN  37   20 13:35  2:30  2:30   30   43:09 16.8  0:53   41   33:00 10:38 1:33:06 
   33  425 Tara Schwandt           Moorhead           MN  32   21 13:44  2:31  3:41   37   45:39 15.9  2:20   28   28:02  9:02 1:33:24 
   34  377 Jessica Molzahn         Fargo              ND  32    2 10:32  1:56  2:44   36   44:02 16.5  1:04   46   35:18 11:22 1:33:37 
   35  409 Katie Reindl            Horace             ND  38   57 17:10  3:09  2:25   13   40:11 18.1  6:02   27   27:55  9:00 1:33:42 
   36  313 Dayle Hushagen          Breezy Point       MN  39   14 12:36  2:19  2:56   26   42:42 17.0  1:53   44   34:21 11:04 1:34:26 
   37  385 Stephanie Nilles        West Fargo         ND  36   29 14:18  2:37  2:09   43   47:56 15.1  1:25   32   29:26  9:29 1:35:11 
   38  353 Julie Loiland           Thompson           ND  35   36 14:49  2:43  2:15   40   46:16 15.7  1:06   37   30:59  9:59 1:35:22 
   39  454 Amber Vogel             Fargo              ND  37   44 15:40  2:52  3:00   53   51:22 14.1  1:22    7   24:31  7:54 1:35:52 
   40  351 Sommer Lockhart         Moorhead           MN  39   43 15:40  2:52  2:59   54   51:24 14.1  1:21    8   24:31  7:54 1:35:53 
   41  432 Laurel Springer         Fargo              ND  34   23 14:02  2:34  1:47   20   41:54 17.3  2:05   52   37:19 12:01 1:37:06 
   42  280 Cindy Gillund           Fargo              ND  35   32 14:34  2:40  1:54   39   46:14 15.7  1:01   43   33:52 10:54 1:37:33 
   43  400 Jeni Peterson           Mayville           ND  38   53 16:16  2:59  3:27   44   48:01 15.1  0:52   35   30:07  9:42 1:38:42 
   44  250 Stacey Decker           Maple Grove        MN  38   40 15:05  2:46  2:43   35   43:31 16.7  2:05   48   36:03 11:37 1:39:26 
   45  279 Amy Geinert             Thompson           ND  34   45 15:42  2:53  2:09   38   45:47 15.9  1:24   51   36:48 11:51 1:41:49 
   46  406 Sarah Rassier           Grand Forks        ND  34   28 14:14  2:37  2:43   41   46:57 15.5  1:09   50   36:48 11:51 1:41:49 
   47  283 Kayla Gonser            Fargo              ND  30   27 14:09  2:36  4:03   47   49:32 14.7  1:32   42   33:46 10:52 1:42:59 
   48  444 Leah Trontvet           Fargo              ND  30   54 16:42  3:04  3:36   56   52:45 13.8  0:55   33   29:58  9:39 1:43:54 
   49  431 Tiffany Spoor           Detroit Lakes      MN  31   38 14:55  2:44  3:47   50   51:09 14.2  2:13   39   32:17 10:24 1:44:19 
   50  202 Onika Allen             Detroit Lakes      MN  36   34 14:44  2:42  2:33   52   51:15 14.2  1:58   49   36:33 11:46 1:47:01 
   51  437 Brittany Stuck          Fertile            MN  31   56 16:51  3:05  2:58   49   50:37 14.3  1:39   47   35:45 11:31 1:47:48 
   52  375 Sue Moe                 Grand Forks        ND  35   46 15:43  2:53  3:48   32   43:16 16.8  3:48   59   44:16 14:15 1:50:50 
   53  360 Emily Malone            Staples            MN  33   52 16:10  2:58  5:06   51   51:10 14.2  1:21   53   37:35 12:06 1:51:20 
   54  368 Melissa McClure         Sartell            MN  36   59 17:28  3:12  4:23   57   54:16 13.4  3:37   40   32:46 10:33 1:52:29 
   55  289 Marvia Hall             Fargo              ND  34   55 16:43  3:04  3:30   55   52:21 13.9  1:15   57   40:40 13:06 1:54:26 
   56  272 Nikki Fjerstad          Fargo              ND  34   49 16:05  2:57  3:21   45   48:39 14.9  3:03   60   45:06 14:31 1:56:11 
   57  327 Andrea Kales            St. Cloud          MN  36   24 14:03  2:35  5:12   60   57:28 12.6  2:49   55   39:35 12:45 1:59:05 
   58  311 Jessica Hollenkamp      Milaca             MN  33   48 16:04  2:57  3:58   58   56:46 12.8  2:54   58   41:56 13:30 2:01:36 
   59  338 Mary Krogstad           Thompson           ND  37   47 15:56  2:55  8:18   59   57:24 12.6  2:40   54   38:47 12:29 2:03:03 
   60  372 Concepcion Mendoza      Anthony            NM  32   61 20:37  3:47  4:38   48   49:52 14.6  2:50   61   46:28 14:58 2:04:23 
   61  294 Kendra Hartigan         Otsego             MN  36   17 13:19  2:27  4:43   61 1:12:15 10.0  1:28   56   39:57 12:52 2:11:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  429 Brian Sitz              Hazen              ND  43    1 10:05  1:51  2:07    5   34:41 20.9  1:14    2   22:37  7:17 1:10:42 
    2  469 Warren Zook             Buffalo            MN  40    2 10:16  1:53  2:09    4   34:33 21.0  0:57    5   23:50  7:41 1:11:44 
    3  365 Tj Matzke               Fargo              MN  42    7 11:40  2:08  1:59    3   34:27 21.1  0:59    3   23:24  7:32 1:12:26 
    4  312 Paul Holm               Fargo              ND  45    5 11:33  2:07  1:55    1   34:09 21.3  1:26    7   24:19  7:50 1:13:21 
    5  443 Frode Tilden            Fargo              ND  40   10 12:35  2:18  2:21    2   34:10 21.2  1:32   10   25:33  8:14 1:16:09 
    6  276 Luis Garcia             Fargo              ND  47    3 11:07  2:02  1:58    8   37:38 19.3  1:46    6   23:52  7:41 1:16:18 
    7  405 Ender Raghib            West Fargo         ND  46    9 12:30  2:18  3:04   10   37:57 19.1  1:03    4   23:46  7:39 1:18:19 
    8  324 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  41    6 11:35  2:08  3:15    6   36:00 20.2  1:02   14   26:55  8:40 1:18:45 
    9  419 Jon Schell              Shoreview          MN  43   13 12:57  2:23  2:10   11   38:01 19.1  1:36    9   25:18  8:09 1:20:01 
   10  201 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  46    4 11:11  2:03  3:21   12   38:19 18.9  1:14   16   27:57  9:00 1:22:01 
   11  384 Jeremiah Neubert        Grand Forks        ND  40   21 15:29  2:50  2:14    7   36:19 20.0  2:10   12   26:37  8:34 1:22:47 
   12  291 Jim Hansen              Watford City       ND  41   17 13:36  2:30  3:14   17   40:21 18.0  0:53    8   24:50  8:00 1:22:52 
   13  281 Cody Glaser             Fargo              ND  40   22 16:20  3:00  4:09   16   40:17 18.0  1:08    1   21:29  6:55 1:23:21 
   14  468 Bryan Zingraf           Hawley             MN  48   14 13:00  2:23  2:39    9   37:55 19.1  1:26   18   28:52  9:18 1:23:50 
   15  447 James Vanlith           Fargo              ND  48    8 12:11  2:14  5:02   13   38:36 18.8  1:39   13   26:38  8:35 1:24:05 
   16  297 Chad Hegg               Moorhead           MN  42   11 12:37  2:19  2:45   20   41:59 17.3  1:11   15   26:58  8:41 1:25:29 
   17  342 Gary Larsen             Moorhead           MN  47   19 14:02  2:34  3:14   14   39:43 18.3  1:17   17   28:26  9:10 1:26:40 
   18  333 Chad Kost               Fargo              ND  46   18 13:50  2:32  3:38   21   42:40 17.0  0:42   11   26:09  8:25 1:26:57 
   19  349 Michael Levang          Moorhead           MN  40   16 13:19  2:26  3:05   23   44:02 16.5  1:36   19   29:32  9:31 1:31:32 
   20  453 Todd Vik                Lake Park          MN  47   23 16:30  3:01  3:33   18   40:40 17.9  0:46   20   32:18 10:24 1:33:46 
   21  412 Nathan Roquet           Wahpeton           ND  44   15 13:09  2:25  3:20   19   41:41 17.4  2:07   22   33:49 10:53 1:34:03 
   22  260 Brian Duenow            Fargo              ND  45   24 16:52  3:05  3:26   15   39:49 18.2  1:09   23   34:03 10:58 1:35:17 
   23  458 Brent Wical             Fargo              ND  47   12 12:55  2:22  3:02   24   45:18 16.0  1:03   21   33:16 10:43 1:35:31 
   24  374 James Moe               Grand Forks        ND  40   20 14:25  2:39  5:43   22   44:01 16.5  2:49   24   35:02 11:17 1:41:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  394 Tracy Ost               Spicer             MN  47    6 12:22  2:16  2:34    2   39:04 18.6  1:29    1   22:42  7:19 1:18:10 
    2  413 Moriya Rufer            Detroit Lakes      MN  40    2 11:27  2:06  3:18   10   42:52 16.9  1:02    2   23:57  7:43 1:22:34 
    3  251 Annette Deforest        Bismarck           ND  48    3 11:40  2:08  2:41    1   35:58 20.2  1:45    9   30:58  9:58 1:23:01 
    4  466 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  44    4 11:59  2:12  2:27    3   40:33 17.9  1:33    5   28:44  9:15 1:25:15 
    5  288 Christy Haire           Breckenridge       MN  48    8 13:28  2:28  3:52    7   42:26 17.1  1:08    3   25:59  8:22 1:26:52 
    6  418 Tiffany Scheel          Fargo              ND  43    1 11:19  2:05  3:34    6   42:23 17.1  1:24   11   31:54 10:16 1:30:33 
    7  225 Julia Bowsher           Horace             ND  40    5 12:09  2:14  4:24   13   45:31 16.0  0:45    4   27:54  8:59 1:30:42 
    8  299 Colleen Heimstead       Fargo              ND  46    7 13:04  2:24  3:37    5   42:14 17.2  1:11    8   30:52  9:56 1:30:56 
    9  467 Debra Yliniemi-Ahlin    Little Falls       MN  46   12 15:07  2:46  2:39    9   42:44 17.0  1:01   10   31:00  9:59 1:32:28 
   10  328 Angela Kallmeyer        Fargo              ND  47   17 16:34  3:02  2:06    4   41:05 17.7  1:16   15   33:30 10:47 1:34:29 
   11  414 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  40   13 15:15  2:48  2:52   12   44:11 16.4  1:08   12   33:00 10:38 1:36:23 
   12  366 Liane Mauch             Mantador           ND  47   18 16:42  3:04  2:41    8   42:36 17.0  1:27   13   33:00 10:38 1:36:23 
   13  264 Meghan Fallgatter       Driscoll           ND  47   14 15:20  2:49  3:16   14   47:09 15.4  1:22    7   30:22  9:47 1:37:28 
   14  246 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  47   11 14:38  2:41  3:51   11   43:47 16.6  1:47   17   34:51 11:14 1:38:51 
   15  345 Nicole Larson           Fargo              ND  43   23 20:19  3:43  3:14   15   47:09 15.4  1:23    6   28:56  9:19 1:40:59 
   16  298 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  42    9 13:57  2:33  3:57   18   50:09 14.5  1:46   14   33:01 10:38 1:42:48 
   17  452 Tammy Vik               Lake Park          MN  47   20 17:42  3:15  4:46   16   47:19 15.3  2:08   19   38:18 12:20 1:50:10 
   18  325 Jenn Jorgensen          Hoople             ND  41   19 16:48  3:05  3:59   19   54:18 13.4  1:25   16   34:32 11:07 1:50:59 
   19  386 Melanie Noonan          West Fargo         ND  40   15 15:46  2:53  2:14   17   49:20 14.7  1:08   22   45:12 14:33 1:53:39 
   20  415 Richelle Rust           Fertile            MN  44   10 14:03  2:34  4:09   21   58:39 12.4  1:06   20   39:07 12:36 1:57:02 
   21  426 Laurie Sieben           Grafton            ND  44   16 15:52  2:55  5:26   20   57:24 12.6  3:31   18   37:52 12:12 2:00:04 
   22  229 Susan Bronson           Wahpeton           ND  41   21 19:18  3:32  4:43   24 1:08:35 10.6  2:20   21   43:00 13:51 2:17:55 
   23  321 Michelle Jennison       Fargo              ND  43   22 19:48  3:38  6:53   22 1:04:11 11.3  2:11   24   54:49 17:39 2:27:50 
   24  300 Tera Heiser             West Fargo         ND  42                          23 1:07:49 10.7  2:26   23   50:35 16:17 2:28:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Carter Evenson          Fargo              ND  52    1  9:38  1:46  1:09    1   32:20 22.5  1:06    1   23:31  7:34 1:07:41 
    2  340 Pete Lambertz           West Fargo         ND  52    2  9:47  1:48  1:52    2   32:20 22.5  1:07    4   26:09  8:25 1:11:13 
    3  408 Kevin Register          Fargo              ND  55    3 10:10  1:52  1:18    3   33:46 21.5  0:48    8   27:57  9:00 1:13:57 
    4  390 Howard Olson            Detroit Lakes      MN  55    6 12:23  2:16  2:49    6   36:48 19.7  1:17    3   26:02  8:23 1:19:18 
    5  403 Craig Pool              Fargo              ND  58    7 12:50  2:21  1:59    4   36:27 19.9  1:24    7   27:48  8:57 1:20:27 
    6  230 Barry Burchill          West Fargo         ND  58    4 12:02  2:12  3:46    5   36:44 19.8  0:55    6   27:07  8:44 1:20:32 
    7  367 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  56    8 14:05  2:35  2:20    8   37:44 19.2  1:01    5   26:11  8:26 1:21:19 
    8  389 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  57    5 12:21  2:16  3:43   10   41:16 17.6  0:58    9   28:43  9:15 1:26:58 
    9  240 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54    9 14:32  2:40  2:10    7   37:28 19.4  2:55   10   30:42  9:53 1:27:46 
   10  357 Matthew Mack            Devils Lake        ND  53   12 22:22  4:06  1:52    9   40:40 17.9  0:51    2   25:10  8:06 1:30:53 
   11  318 Peter Jacobson          Fargo              ND  56   11 16:26  3:01  3:07   12   46:24 15.6  0:57   11   32:43 10:32 1:39:34 
   12  259 Jon Drechsel            Moorhead           MN  51   10 15:54  2:55  3:17   11   42:47 17.0  1:28   12   39:54 12:51 1:43:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  398 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58    3 13:33  2:29  2:13    1   38:17 19.0  1:19    4   29:41  9:34 1:25:02 
    2  401 Michele Peterson        Grand Forks        ND  52    2 13:09  2:25  3:03    4   43:15 16.8  1:26    1   26:02  8:23 1:26:54 
    3  387 Betsy Norby             Detroit Lakes      MN  56    1 12:10  2:14  3:17    6   46:24 15.6  1:07    2   26:05  8:24 1:29:01 
    4  273 Julie Fletcher          Ottertail          MN  50    6 15:16  2:48  2:48    2   43:02 16.9  0:49    3   27:34  8:53 1:29:26 
    5  295 Michele Hartwig         Fargo              MN  52    4 13:37  2:30  5:35    3   43:08 16.8  3:32    6   40:24 13:00 1:46:14 
    6  396 Lori Paakh              Detroit Lakes      MN  54    7 16:10  2:58  3:00    5   45:08 16.1  1:34    7   40:24 13:01 1:46:14 
    7  255 Lorraine Dickerman      Hankinson          ND  50    5 15:02  2:45  2:48    7   52:53 13.7  1:15    5   37:34 12:06 1:49:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  486 Larry Bethel            Fergus Falls       MN  65    2 13:11  2:25  2:06    2   37:13 19.5  1:12    1   22:54  7:23 1:16:34 
    2  233 Bill Burns              Moorhead           MN  60    1 12:15  2:15  3:01    1   37:03 19.6  1:57    2   23:38  7:37 1:17:52 
    3  440 Jeffrey Swenson         Fargo              ND  60    3 14:16  2:37  3:49    4   39:25 18.4  1:24    4   27:43  8:56 1:26:35 
    4  438 Thomas Swanson          Bismarck           ND  62    4 15:00  2:45  3:39    3   39:04 18.6  1:52    5   29:36  9:32 1:29:09 
    5  446 Edward Van Hal          Fargo              ND  62    7 15:58  2:56  3:50    6   44:28 16.3  1:12    3   26:52  8:39 1:32:18 
    6  243 Tony Chu                Grand Forks        ND  65    5 15:11  2:47  2:48    5   41:48 17.4  1:57    7   33:19 10:44 1:35:01 
    7  296 Steve Haugen            Park Rapids        MN  66    6 15:53  2:55  4:28    7   47:33 15.3  1:18    6   32:30 10:28 1:41:40 
    8  290 Stephen Halsey          Monticello         MN  65    8 16:04  2:57  6:44    8   48:25 15.0  1:54    8   36:33 11:46 1:49:38 
    9  265 Frank Farrar            Britton            SD  88    9 17:48  3:16  7:22    9   56:03 13.0  4:38    9   59:12 19:04 2:25:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  428 Barb Sinner             West Fargo         MN  61    1 15:16  2:48  2:39    1   41:36 17.5  1:21    3   34:26 11:05 1:35:16 
    2  215 Mari Bell               Fargo              ND  63    2 15:27  2:50  2:35    2   44:21 16.4  2:10    2   33:31 10:48 1:38:02 
    3  441 Kay Swenson             Fargo              ND  60    4 20:07  3:41  3:01    3   45:54 15.8  1:22    1   33:14 10:42 1:43:36 
    4  445 Avalee Upton            Saint Michael      MN  64    3 19:56  3:39  5:43    4   53:20 13.6  2:04    4   48:30 15:37 2:09:31 

Total Registered:                        291
Total Number of Team Finishers:           11
Total Number of Individual Finishers:    219
Number of Male   Finishers:               94
Number of Female Finishers:              125
Did not Finish Race or Did Not Start:     37