Lakes Country Triathlon -
Baxter, MN
8/27/2017

race logo
DISTANCE 1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3.2 Mile Run
FINISHERS 99 (49 men, 50 women)
AVERAGE TIME 1:29:26

FIND RESULTS
  First Name: Last Name:         Bib:      
             City: State or Country:



Bib Name Sex Age City State Overall SexPl DivPl Time Pace
115 Jonathan Wise M 15 Rosemount MN 1 / 99 1 / 49 1 / 3 5:57 1:22 100yd
78 Rebecca Miller F 23 Saint Cloud MN 2 / 99 1 / 50 1 / 4 6:06 1:24 100yd
37 Darin Eisinger M 43 Comstock MN 3 / 99 2 / 49 1 / 4 6:13 1:25 100yd
2 Alexandra Badger F 28 St Cloud MN 4 / 99 2 / 50 1 / 5 6:14 1:25 100yd
3 Jason Badger M 29 St Cloud MN 5 / 99 3 / 49 1 / 3 6:18 1:26 100yd
58 Philip Imholte M 37 Grand Rapids MN 6 / 99 4 / 49 1 / 6 6:23 1:28 100yd
111 Jamie Wallace F 17 Baxter MN 7 / 99 3 / 50 1 / 5 6:24 1:28 100yd
71 Taylor Lundquist F 17 Maple Grove MN 8 / 99 4 / 50 2 / 5 6:30 1:29 100yd
138 Claire Swanson F 40 Wayzata MN 9 / 99 5 / 50 1 / 6 6:47 1:33 100yd
103 Brad Spry M 48 Walker MN 10 / 99 5 / 49 1 / 3 6:58 1:35 100yd
100 Adam Siemers M 31 Brainerd MN 11 / 99 6 / 49 1 / 4 6:59 1:36 100yd
97 Sara Sampsell-Jones F 41 Minneapolis MN 12 / 99 6 / 50 2 / 6 7:01 1:36 100yd
137 Sara Carlson F 39 Brainerd MN 13 / 99 7 / 50 1 / 8 7:01 1:36 100yd
12 Louise Bilek F 31 Richfield MN 14 / 99 8 / 50 1 / 8 7:02 1:36 100yd
70 Simone Lundquist F 14 Maple Grove MN 15 / 99 9 / 50 3 / 5 7:03 1:36 100yd
19 Tim Brown M 59 Blaine MN 16 / 99 7 / 49 1 / 7 7:08 1:38 100yd
54 Jeffrey Huber M 30 Mankato MN 17 / 99 8 / 49 2 / 4 7:12 1:39 100yd
52 Mona Hjerpe F 53 Hutchinson MN 18 / 99 10 / 50 1 / 4 7:27 1:42 100yd
30 Mary Deeg F 55 Delano MN 19 / 99 11 / 50 1 / 4 7:32 1:43 100yd
75 Tara Makinen F 37 Grand Rapids MN 20 / 99 12 / 50 2 / 8 7:33 1:43 100yd
35 Joel Dunn M 37 Sauk Centre MN 21 / 99 9 / 49 2 / 6 7:34 1:44 100yd
44 Gerrit Garberich M 22 Duluth MN 22 / 99 10 / 49 1 / 3 7:37 1:44 100yd
57 Michael Hushagen M 41 Breezy Point MN 23 / 99 11 / 49 2 / 4 7:45 1:46 100yd
76 Michael McConkey M 51 Brainerd MN 24 / 99 12 / 49 1 / 6 7:48 1:47 100yd
63 Josh Kelly M 24 Minneapolis MN 25 / 99 13 / 49 2 / 3 7:48 1:47 100yd
112 Emma Ward F 15 Angora MN 26 / 99 13 / 50 4 / 5 7:51 1:47 100yd
107 Rachel Swanson F 32 Minneapolis MN 27 / 99 14 / 50 2 / 8 7:53 1:48 100yd
11 Morgan Bell F 14 Maple Grove MN 28 / 99 15 / 50 5 / 5 7:56 1:49 100yd
66 Sean Lang M 28 St Louis Park MN 29 / 99 14 / 49 2 / 3 7:58 1:49 100yd
136 Rob Madgwick M 52 Sauk Rapids MN 30 / 99 15 / 49 2 / 6 8:03 1:50 100yd
8 Sara Bauer F 36 Ramsey MN 31 / 99 16 / 50 3 / 8 8:09 1:51 100yd
116 Chris Woodard M 31 Rogers MN 32 / 99 16 / 49 3 / 4 8:12 1:52 100yd
31 Scott Dezurik M 49 Avon MN 33 / 99 17 / 49 2 / 3 8:13 1:52 100yd
85 Levi Palmer M 19 Pequot Lakes MN 34 / 99 18 / 49 2 / 3 8:14 1:53 100yd
98 Tim Schoonhoven M 58 Alexandria MN 35 / 99 19 / 49 2 / 7 8:16 1:53 100yd
77 Ingrid Melander F 44 Duluth MN 36 / 99 17 / 50 3 / 6 8:28 1:56 100yd
56 Sofia Humphries F 31 Shorewood MN 37 / 99 18 / 50 3 / 8 8:30 1:56 100yd
18 Matthew Brown M 40 Minneapolis MN 38 / 99 20 / 49 3 / 4 8:31 1:56 100yd
20 Jacob Brusehaver M 26 Baxter MN 39 / 99 21 / 49 3 / 3 8:33 1:57 100yd
74 Tyler Mahowald M 14 Sartell MN 40 / 99 22 / 49 3 / 3 8:37 1:58 100yd
62 Roger Kadlec M 50 Maple Grove MN 41 / 99 23 / 49 3 / 6 8:39 1:58 100yd
50 Dominic Hanson M 41 Baxter MN 42 / 99 24 / 49 1 / 5 8:41 1:59 100yd
22 Bill Burns M 60 Moorhead MN 43 / 99 25 / 49 1 / 3 8:43 1:59 100yd
17 Christian Borle M 42 Brainerd MN 44 / 99 26 / 49 4 / 4 8:49 2:01 100yd
72 Ashley Macy F 35 Brainerd MN 45 / 99 19 / 50 4 / 8 8:55 2:02 100yd
84 Anita Pagel F 55 Woodbury MN 46 / 99 20 / 50 2 / 4 8:57 2:02 100yd
55 Andy Humphries M 33 Shorewood MN 47 / 99 27 / 49 2 / 5 9:01 2:03 100yd
64 Bob Kramer M 58 Grand Forks PA 48 / 99 28 / 49 3 / 7 9:03 2:04 100yd
16 Brian Boehmer M 35 Sauk Rapids MN 49 / 99 29 / 49 3 / 5 9:08 2:05 100yd
101 Greg Skoog M 50 Sartell MN 50 / 99 30 / 49 4 / 6 9:12 2:06 100yd
1-50    51-100→
Per Page: [50] [100] [500]