Hopkins Royal Triathlon -
Minnetonka, MN
9/2/2017

race logo










                                                        HOPKINS ROYAL TRIATHLON
                                          Shady Oak Beach - Minnetonka, MN - September 2, 2017
                                                 750 Yard Swim - 13 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    219 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M     1 10:56  1:28  0:40    5   34:30 22.6  0:28    8   20:18  6:33 1:06:50 
    2   2/15     43 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M     3 11:43  1:34  0:54    3   33:41 23.2  0:43    5   20:01  6:28 1:07:00 
    3   1/3     335 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  20 M     2 11:39  1:34  0:52    6   34:31 22.6  0:39    4   19:49  6:24 1:07:27 
    4   1/20    221 Kevin Greimel           Richfield          MN  30 M    18 13:23  1:47  1:01    2   33:31 23.3  0:51    7   20:14  6:32 1:08:58 
    5   1/15    201 Lang Hunt               Minneapolis        MN  48 M     4 11:51  1:35  1:01    1   33:26 23.3  0:49   19   22:08  7:09 1:09:14 
    6   1/14    336 Ian Nemerov             Edina              MN  52 M     9 12:14  1:38  1:03    4   34:30 22.6  0:53   11   21:05  6:48 1:09:42 
    7   1/9     343 Carter Deichman         Mankato            MN  16 M    11 12:22  1:39  0:26   27   37:52 20.6  0:30    2   18:49  6:04 1:09:56 
    8   1/7     102 Ross Golla              Minnetonka         MN  38 M    62 15:05  2:01  0:44    7   34:45 22.4  0:30    3   19:24  6:16 1:10:27 
    9   1/12    248 Timothy Brown           Blaine             MN  59 M    31 13:58  1:52  1:15    9   34:50 22.4  1:03   13   21:18  6:53 1:12:23 
   10   3/15     38 Eric Roesner            Minnetonka         MN  42 M    28 13:49  1:51  0:56   12   35:24 22.0  0:46   17   21:57  7:05 1:12:50 
   11   2/14    126 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  54 M    29 13:56  1:52  0:25   13   35:26 22.0  0:44   24   22:26  7:15 1:12:55 
   12   2/12    101 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57 M    10 12:19  1:39  1:23   14   35:38 21.9  0:55   33   23:12  7:29 1:13:25 
   13   1/22     42 Andrea Myers            Plymouth           MN  41 F     6 12:03  1:37  0:41   28   37:55 20.6  0:38   25   22:29  7:15 1:13:44 
   14   2/20    189 Joshua Hohertz          Excelsior          MN  30 M    41 14:19  1:55  1:17   21   36:55 21.1  0:35    9   20:55  6:45 1:13:59 
   15   2/15     85 Mike Blair              Prior Lake         MN  48 M    42 14:23  1:55  1:03   15   35:50 21.8  0:43   23   22:20  7:13 1:14:16 
   16   2/22    288 Sarah Hunter            Hopkins            MN  43 F     5 11:59  1:36  1:08   19   36:34 21.3  0:48   43   24:14  7:49 1:14:41 
   17   3/12    120 Kevin Olsen             Orono              MN  58 M    12 12:33  1:41  0:49   17   36:12 21.5  0:31   62   24:55  8:03 1:14:58 
   18   1/22    287 Andrea Jensen           Minneapolis        MN  28 F    13 12:34  1:41  0:55   32   38:12 20.4  0:57   27   22:31  7:16 1:15:07 
   19   4/15    205 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41 M    52 14:54  2:00  0:45   11   35:19 22.1  0:42   40   24:05  7:47 1:15:43 
   20   3/14     68 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  53 M    20 13:27  1:48  0:52   20   36:40 21.3  0:36   49   24:21  7:52 1:15:54 
   21   3/22    329 Catherine Lee           Minneapolis        MN  43 F    32 13:59  1:52  1:12   23   37:13 21.0  0:32   32   23:05  7:27 1:15:58 
   22   1/21    170 Bette Rowley            Burnsville         MN  32 F    26 13:42  1:50  0:44   43   39:09 19.9  0:24   22   22:18  7:12 1:16:15 
   23   1/12    169 Chris Tamez             Robbinsdale        MN  29 M    57 14:57  2:00  1:16    8   34:49 22.4  0:37   66   25:16  8:09 1:16:53 
   24   3/20     58 Cloid Green             Richfield          MN  31 M    16 13:20  1:47  1:03   22   37:11 21.0  0:41   57   24:41  7:58 1:16:55 
   25   4/12     61 Jeff Melby              Bloomington        MN  57 M    40 14:15  1:54  1:17   16   36:09 21.6  0:39   58   24:44  7:59 1:17:02 
   26   3/15    271 Jason Tarasek           Minneapolis        MN  45 M    45 14:32  1:57  1:11   18   36:27 21.4  0:51   42   24:06  7:47 1:17:05 
   27   5/15    281 Tony Mosser             Lakeville          MN  44 M    27 13:43  1:50  1:15   37   38:45 20.1  1:09   28   22:37  7:18 1:17:27 
   28   4/20    216 Kevin Wolter            Hopkins            MN  34 M    14 13:01  1:45  2:02   25   37:48 20.6  0:53   39   24:04  7:46 1:17:46 
   29   4/14    305 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  50 M    39 14:12  1:54  1:36   10   35:08 22.2  0:59   78   25:55  8:22 1:17:49 
   30   2/7      90 Josh Sell               Waconia            MN  38 M    34 14:05  1:53  1:42   45   39:20 19.8  0:43   21   22:16  7:11 1:18:05 
   31   1/15     15 Trevor Hohertz          Minnetonka         MN  28 M    53 14:55  2:00  1:10   31   38:09 20.4  0:51   35   23:31  7:35 1:18:33 
   32   1/21    117 Ginny Clark             St Louis Park      MN  36 F    56 14:56  2:00  1:07   56   40:12 19.4  0:46   16   21:53  7:04 1:18:53 
   33   4/15     52 Brent McVay             Minneapolis        MN  49 M    36 14:08  1:53  1:23   33   38:19 20.4  0:48   50   24:25  7:53 1:19:01 
   34   2/12    119 Christopher Dirkes      Richfield          MN  28 M    55 14:56  2:00  0:57   40   38:54 20.1  0:52   36   23:34  7:37 1:19:11 
   35   5/12    348 Jim Nack                Madison Lake       MN  57 M    30 13:57  1:52  0:59   24   37:43 20.7  0:40   89   26:14  8:28 1:19:31 
   36   5/20    118 Jason Larson            Golden Valley      MN  34 M   167 19:07  2:33  1:03   26   37:50 20.6  0:36   10   21:00  6:47 1:19:33 
   37   6/20    307 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  34 M    87 16:10  2:10  1:51   36   38:36 20.2  1:15   15   21:51  7:03 1:19:40 
   38   2/21    269 Kate Barnett            Burnsville         MN  34 F    85 16:05  2:09  1:02   50   39:44 19.6  1:03   20   22:15  7:11 1:20:07 
   39   3/7     239 Andrew Wenger           Bloomington        MN  35 M    99 16:26  2:12  2:14   57   40:13 19.4  0:22   12   21:13  6:51 1:20:26 
   40   1/17     53 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  51 F    25 13:36  1:49  1:00   41   39:03 20.0  0:53   80   25:57  8:22 1:20:26 
   41   3/12    114 Ryan Moran              Hopkins            MN  29 M   104 16:34  2:13  1:27   49   39:43 19.6  1:05   18   22:03  7:07 1:20:51 
   42   2/15      9 Ben Wacker              Minnetonka         MN  41 M    68 15:25  2:04  1:24   35   38:36 20.2  1:18   47   24:16  7:50 1:20:57 
   43   1/5     268 Duane Millslagle        Savage             MN  66 M    67 15:20  2:03  1:05   29   38:02 20.5  1:06   71   25:28  8:13 1:20:59 
   44   4/22    278 Jessica Deegan          Saint Paul         MN  41 F    35 14:07  1:53  0:56   69   40:51 19.1  0:47   53   24:34  7:56 1:21:13 
   45   3/21    270 Erika Randall           Decorah            IA  30 F    84 16:03  2:09  1:11   67   40:48 19.1  0:48   26   22:30  7:16 1:21:19 
   46   1/8     227 Sarah Foley             Cologne            MN  46 F    48 14:47  1:59  1:25   64   40:36 19.2  0:39   48   24:19  7:51 1:21:44 
   47   5/15    260 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49 M   119 17:06  2:17  1:41   52   39:51 19.6  0:48   30   23:00  7:26 1:22:25 
   48   5/14    141 Tim Woodfield           Victoria           MN  54 M    33 14:02  1:53  1:05   44   39:18 19.8  1:09  110   27:07  8:45 1:22:39 
   49   5/22    340 Stefanie Larson         Plymouth           MN  42 F     7 12:03  1:37  1:25   78   41:59 18.6  0:58   92   26:21  8:30 1:22:44 
   50   6/15     79 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  41 M    50 14:49  1:59  1:11   47   39:29 19.8  1:14   93   26:25  8:32 1:23:06 
   51   7/15    339 Brian Kelky             St Louis Park      MN  40 M    75 15:47  2:07  0:48   48   39:41 19.7  0:40   94   26:26  8:32 1:23:21 
   52   3/15      2 Bill Benning            Lakeville          MN  55 M    97 16:24  2:12  1:04   51   39:46 19.6  0:46   70   25:25  8:12 1:23:24 
   53   6/22    294 Jill Ellenbecker        Coon Rapids        MN  44 F    65 15:16  2:03  1:15   74   41:30 18.8  0:43   59   24:44  7:59 1:23:27 
   54   4/12    162 David Odorizzi          Minnetonka         MN  28 M   144 18:00  2:24  1:12   68   40:50 19.1  0:59   31   23:02  7:26 1:24:00 
   55   4/21    204 Blair Collins           St. Louis Park     MN  34 F    96 16:23  2:11  1:19   58   40:22 19.3  0:48   67   25:18  8:10 1:24:08 
   56   5/21     82 Jeanine Miakotina       New Hope           MN  33 F   136 17:42  2:22  1:04   30   38:03 20.5  0:40   99   26:44  8:38 1:24:11 
   57   7/20     32 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  34 M    47 14:45  1:58  1:29   77   41:51 18.6  0:59   68   25:24  8:12 1:24:26 
   58   2/21    222 Kate Walton             Chanhassen         MN  37 F    58 15:00  2:00  1:22   72   41:17 18.9  0:49   83   26:03  8:25 1:24:29 
   59   2/9     353 Daniel Schlaefer        Lekeville Mn       MN  14 M    63 15:09  2:02  2:14  111   43:58 17.7  0:32   29   22:41  7:19 1:24:33 
   60   7/22    350 Susan Hilal             Plymouth           MN  41 F    49 14:47  1:59  1:00   88   42:40 18.3  0:36   74   25:46  8:19 1:24:47 
   61   2/17    299 Sarah Parks             Minneapolis        MN  52 F   123 17:13  2:18  1:39   63   40:35 19.2  1:38   38   23:53  7:43 1:24:56 
   62   6/15     67 Jason Lien              St. Paul           MN  45 M   128 17:22  2:19  1:46   38   38:48 20.1  1:00   88   26:09  8:26 1:25:03 
   63   7/15    202 Garrett Wilson          Edina              MN  46 M    66 15:17  2:03  1:42   46   39:27 19.8  0:55  128   27:47  8:58 1:25:05 
   64   8/22    251 Jill Prevost            St. Louis Park     MN  41 F   137 17:43  2:22  1:56   55   40:04 19.5  1:28   41   24:05  7:47 1:25:15 
   65   6/14    337 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54 M    92 16:17  2:11  1:35   66   40:43 19.2  0:57   77   25:53  8:21 1:25:23 
   66   9/22    190 Leanne Johansen         Wayzata            MN  41 F    19 13:25  1:48  2:10   91   42:55 18.2  1:20   75   25:52  8:21 1:25:41 
   67   4/15    311 Evan Strewler           Edina              MN  30 M   172 19:13  2:34  2:30   39   38:52 20.1  0:40   54   24:37  7:57 1:25:50 
   68  10/22     48 Jamee Smith             Hopkins            MN  40 F   101 16:33  2:13  1:14   86   42:34 18.3  0:47   60   24:46  8:00 1:25:52 
   69   8/15    252 Robert Prevost          St. Louis Park     MN  40 M   142 17:57  2:24  1:46   53   40:02 19.5  1:30   56   24:40  7:58 1:25:53 
   70   8/20    275 David White             Edina              MN  34 M   107 16:43  2:14  2:08   61   40:32 19.2  1:43   61   24:51  8:01 1:25:55 
   71   2/22    168 Lizzie McNamara         Fargo              ND  25 F    46 14:37  1:57  1:05  100   43:25 18.0  1:01   86   26:06  8:25 1:26:12 
   72   9/20    298 Daniel Lentz            Cottage Grove      MN  33 M    70 15:33  2:05  2:37   79   42:06 18.5  1:44   55   24:39  7:57 1:26:36 
   73  10/20    211 Anthony Roman           Minneapolis        MN  33 M    23 13:31  1:49  1:39   96   43:11 18.1  1:49  101   26:46  8:38 1:26:54 
   74   7/14    232 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  51 M   124 17:13  2:18  1:15   75   41:43 18.7  0:59   82   26:00  8:24 1:27:08 
   75   8/15    318 Thomas McDonald         Minneapolis        MN  48 M    64 15:15  2:02  2:19   34   38:26 20.3  2:31  143   28:39  9:15 1:27:08 
   76  11/22    317 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  44 F   130 17:31  2:21  2:18   80   42:09 18.5  1:38   37   23:41  7:39 1:27:16 
   77   1/5      54 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63 M   140 17:52  2:23  2:12   42   39:04 20.0  1:11  111   27:08  8:45 1:27:24 
   78   3/21    209 Natalie Kirby           Deephaven          MN  37 F    88 16:11  2:10  2:05  102   43:27 18.0  1:00   63   24:56  8:03 1:27:37 
   79   3/22    174 Amanda Hawkinson        Richfield          MN  26 F    61 15:04  2:01  1:31   85   42:27 18.4  1:37  106   27:03  8:44 1:27:41 
   80   1/3     277 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  15 F   103 16:34  2:13  0:31  105   43:36 17.9  0:47   91   26:21  8:30 1:27:47 
   81   1/7     346 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  57 F    83 16:00  2:08  1:26   84   42:26 18.4  1:05  105   26:57  8:42 1:27:52 
   82   3/9     352 Toni Corral             Lakeville Mn       MN  16 M     8 12:07  1:37  1:16  132   45:05 17.3  0:30  150   28:58  9:21 1:27:54 
   83   8/14    332 Brad Etherington        Mound              MN  54 M   225 21:59  2:56  4:00  103   43:30 17.9  1:59    1   16:31  5:20 1:27:57 
   84   4/22    302 Danica Das              Chaska             MN  28 F   102 16:34  2:13  1:02  114   44:08 17.7  0:44   72   25:35  8:15 1:28:01 
   85  11/20    127 Eric Stratford          Maple Grove        MN  32 M   131 17:31  2:21  1:25  110   43:53 17.8  1:02   44   24:15  7:50 1:28:05 
   86   9/14     33 Pete McConnell          Plymouth           MN  51 M   120 17:06  2:17  2:05  108   43:52 17.8  0:56   64   24:56  8:03 1:28:53 
   87   6/12    238 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  55 M    22 13:29  1:48  2:38   98   43:17 18.0  1:15  134   28:21  9:09 1:28:58 
   88   4/21    242 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  39 F   105 16:38  2:13  1:48   62   40:32 19.2  1:14  149   28:58  9:21 1:29:07 
   89   4/9      36 William Halvorson       St. Louis Park     MN  16 M    89 16:13  2:10  1:50   97   43:14 18.0  0:32  119   27:37  8:55 1:29:24 
   90  12/22    116 Angela Rothstein        Minneapolis        MN  41 F   115 16:56  2:16  1:55   73   41:20 18.9  1:17  129   28:00  9:02 1:29:26 
   91   6/21    112 Michelle Gowans         Bloomington        MN  31 F    54 14:55  2:00  2:08   89   42:40 18.3  1:28  141   28:37  9:14 1:29:47 
   92  12/20    308 Kiel McElveen           Minneapolis        MN  30 M   211 21:18  2:51  1:42   59   40:25 19.3  1:17   65   25:10  8:07 1:29:49 
   93   7/12    264 Todd Lockwood           Brooklyn Park      MN  55 M   121 17:08  2:17  2:10   93   43:07 18.1  1:07   95   26:27  8:32 1:29:57 
   94  13/20    194 Benjamin Anderson       Minneapolis        MN  33 M   100 16:26  2:12  2:49   92   42:57 18.2  0:36  115   27:22  8:50 1:30:09 
   95   3/17    292 Bethann Barankovich     Mpls               MN  54 F    71 15:33  2:05  2:34  119   44:30 17.5  1:22   90   26:20  8:30 1:30:17 
   96   2/5     344 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  64 M    81 16:00  2:08  2:26   65   40:40 19.2  1:13  174   30:11  9:45 1:30:27 
   97   5/21    283 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  36 F   153 18:27  2:28  3:15  104   43:30 17.9  1:06   45   24:15  7:50 1:30:32 
   98   4/17     59 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  51 F    78 15:51  2:07  1:19  116   44:13 17.6  1:21  130   28:08  9:05 1:30:50 
   99  10/14    249 Tim J Walker            Minnetonka         MN  50 M    94 16:20  2:11  1:30   71   41:02 19.0  0:46  198   31:31 10:10 1:31:07 
  100   5/15      8 Scott Searl             Mound              MN  45 M    93 16:19  2:11  1:57   60   40:30 19.3  1:34  186   30:52  9:58 1:31:10 
  101   5/12    113 Lance Janssen           Minneapolis        MN  28 M    17 13:22  1:47  2:00  171   47:36 16.4  0:38  120   27:40  8:56 1:31:14 
  102   4/7     323 Kevin Reed              Minnetonka         MN  37 M   177 19:33  2:37  1:51  127   44:52 17.4  0:41   52   24:26  7:53 1:31:21 
  103   6/12     95 David Hedlund           Minnetonka         MN  26 M   186 20:05  2:41  1:37  131   45:00 17.3  0:25   51   24:26  7:53 1:31:31 
  104   5/9     218 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  13 M   146 18:06  2:25  1:05  137   45:37 17.1  0:54   81   25:57  8:23 1:31:37 
  105  14/20    172 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  33 M   219 21:41  2:54  2:32   90   42:52 18.2  1:25   34   23:13  7:30 1:31:40 
  106   7/12    181 Nathan Wilson           Minneapolis        MN  29 M   168 19:08  2:34  3:02   54   40:02 19.5  0:55  138   28:36  9:14 1:31:42 
  107   5/17    207 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  50 F   154 18:29  2:28  1:30   76   41:49 18.7  0:46  162   29:27  9:30 1:31:59 
  108  13/22    152 Melanie Arcilla         Minnetonka         MN  40 F    38 14:11  1:54  2:40  118   44:29 17.5  1:33  156   29:18  9:28 1:32:10 
  109   6/15     12 Kip Knippel             Saint Paul         MN  40 M   108 16:43  2:14  1:13  120   44:33 17.5  1:06  142   28:38  9:14 1:32:11 
  110   8/12    176 Robert Gavanda          Minnetonka         MN  28 M    51 14:53  2:00  4:44   99   43:21 18.0  2:46   97   26:39  8:36 1:32:21 
  111   9/15    208 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  45 M    72 15:37  2:05  2:34  101   43:26 18.0  2:03  155   29:14  9:26 1:32:52 
  112   6/21    110 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  38 F   149 18:12  2:26  2:36  124   44:43 17.4  0:54   98   26:41  8:37 1:33:04 
  113  11/14     56 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52 M   214 21:24  2:52  1:17   70   41:01 19.0  1:39  123   27:44  8:57 1:33:04 
  114   8/12    139 David Brauer            Minneapolis        MN  58 M   169 19:09  2:34  3:21   82   42:23 18.4  2:07   87   26:06  8:26 1:33:05 
  115   7/21    213 Jessica Voss-Kehl       Inver Grove Height MN  39 F    95 16:22  2:11  1:44  165   47:17 16.5  1:18  100   26:45  8:38 1:33:24 
  116   1/8     274 Anna Hauer              Minneapolis        MN  22 F    15 13:11  1:46  2:22  211   51:09 15.2  0:51   79   25:56  8:22 1:33:27 
  117   2/7     140 Lori Woodfield          Victoria           MN  55 F    37 14:10  1:54  1:33  154   46:32 16.8  1:13  177   30:19  9:47 1:33:45 
  118   6/17      1 Terri Dauplaise         Andover            MN  50 F    90 16:13  2:10  2:00  142   46:06 16.9  0:54  137   28:35  9:14 1:33:47 
  119   2/8     309 Francesca Schirber      St. Paul           MN  23 F    73 15:38  2:06  2:18  151   46:27 16.8  0:39  151   29:00  9:22 1:33:59 
  120  15/20    272 Nicholas Aunan          Eden Prairie       MN  33 M   189 20:07  2:41  1:13   94   43:08 18.1  1:20  132   28:18  9:08 1:34:04 
  121   2/5     166 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68 M   129 17:26  2:20  2:17  112   44:00 17.7  1:58  135   28:32  9:13 1:34:11 
  122   7/17     35 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  50 F   158 18:41  2:30  1:59  107   43:47 17.8  1:17  139   28:37  9:14 1:34:18 
  123  10/15    334 Ken Koski               Chaska             MN  46 M   111 16:48  2:15  1:01  122   44:35 17.5  0:51  199   31:32 10:11 1:34:44 
  124   7/21    108 Devin Sterb             Robbinsdale        MN  30 F    91 16:16  2:11  1:40  183   48:34 16.1  0:56  114   27:21  8:50 1:34:45 
  125   3/5     341 Steve Thon              Cable              WI  65 M   106 16:40  2:14  2:00  123   44:39 17.5  1:06  179   30:26  9:49 1:34:49 
  126   1/10      3 Nicole Paquette-Overby  Big Lake           MN  37 F    98 16:25  2:12  1:35  117   44:15 17.6  1:00  200   31:38 10:13 1:34:51 
  127   3/7      65 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58 F   176 19:31  2:37  1:59   95   43:10 18.1  1:02  158   29:20  9:28 1:34:59 
  128   9/12     50 Scott Hartley           Maple Grove        MN  58 M   165 19:06  2:33  2:58   81   42:22 18.4  1:51  147   28:51  9:19 1:35:06 
  129   2/3     210 Samuel Daniewicz        Woodbury           MN  23 M   268 27:39  3:42  3:03   83   42:25 18.4  0:37   14   21:28  6:56 1:35:10 
  130   8/17     55 Michele Pasko           Minnetonka         MN  52 F   114 16:53  2:15  2:12  128   44:57 17.4  1:52  160   29:24  9:29 1:35:17 
  131   9/15    214 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  40 M   141 17:54  2:24  2:24  115   44:08 17.7  1:34  157   29:19  9:28 1:35:18 
  132   9/17     31 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  51 F   157 18:40  2:30  1:16  167   47:21 16.5  0:44  112   27:18  8:49 1:35:18 
  133   2/8     313 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  48 F   132 17:34  2:21  3:07  113   44:01 17.7  2:11  140   28:37  9:14 1:35:28 
  134  10/15    183 Alain Nisam             Plymouth           MN  44 M   118 17:02  2:17  2:15   87   42:34 18.3  1:17  215   32:28 10:29 1:35:34 
  135   5/7      87 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  38 M   174 19:26  2:36  2:27  148   46:20 16.8  1:18   85   26:05  8:25 1:35:35 
  136   5/22     46 Kristin Peters          Minneapolis        MN  25 F    21 13:27  1:48  1:36  195   49:28 15.8  0:45  178   30:22  9:48 1:35:37 
  137   8/21    124 Jessica Argabright      Maple Grove        MN  33 F    80 15:56  2:08  1:35  181   48:30 16.1  1:15  148   28:56  9:20 1:36:10 
  138   6/7     286 Robert Oconnell         New Brighton       MN  36 M   133 17:36  2:21  3:45  146   46:17 16.9  1:50  103   26:49  8:39 1:36:16 
  139  11/15    284 Nelson Inz              Minneapolis        MN  48 M   185 19:59  2:40  3:19  106   43:44 17.8  2:11  107   27:04  8:44 1:36:16 
  140   3/8      76 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  47 F   116 17:00  2:16  1:38  161   47:14 16.5  1:07  159   29:23  9:29 1:36:21 
  141  16/20    109 Jay Willms              Minneapolis        MN  32 M   181 19:51  2:39  2:23  226   52:43 14.8  1:31    6   20:04  6:29 1:36:31 
  142   9/21    200 Amber Ferguson          St. Louis Park     MN  31 F   162 18:49  2:31  1:38  130   44:59 17.3  0:50  176   30:17  9:47 1:36:31 
  143  10/21    173 Norah Tucker            Eden Prairie       MN  33 F    60 15:02  2:01  2:18  185   48:39 16.0  2:13  136   28:32  9:13 1:36:43 
  144   9/12    196 Max Goodmanson          Minneapolis        MN  26 M   197 20:28  2:44  2:16  155   46:33 16.8  2:04   69   25:24  8:12 1:36:44 
  145  10/17    133 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  50 F   164 18:56  2:32  2:16  133   45:10 17.3  1:07  172   29:55  9:39 1:37:22 
  146   4/8     297 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  48 F    69 15:25  2:04  1:32  178   48:06 16.2  1:20  194   31:14 10:05 1:37:36 
  147   6/9     237 Brennan Hirtz           Eden Prairie       MN  16 M    59 15:02  2:01  1:56  138   45:49 17.0  0:37  230   34:19 11:04 1:37:40 
  148  11/15    265 Matt Fries              Minnetonka         MN  44 M    82 16:00  2:08  2:16  175   47:48 16.3  1:53  169   29:47  9:37 1:37:41 
  149   7/15     27 Chris Conrad            Iowa City          IA  54 M   150 18:13  2:26  4:04  135   45:30 17.1  2:46  116   27:32  8:53 1:38:03 
  150  10/12    310 Nick Schmitz            Minnetonka         MN  29 M   195 20:23  2:43  1:58  166   47:18 16.5  1:09  117   27:32  8:53 1:38:19 
  151   2/10      4 Sarah Coffey            Eden Prairie       MN  39 F   127 17:19  2:19  1:03  134   45:30 17.1  1:30  218   33:05 10:41 1:38:25 
  152   4/7     182 Julie Light             Minnetonka         MN  59 F   170 19:10  2:34  2:46  202   49:48 15.7  1:03   73   25:42  8:18 1:38:27 
  153  12/15     69 Alexander Shrom         Shoreview          MN  41 M    74 15:42  2:06  2:46  194   49:27 15.8  1:04  167   29:35  9:33 1:38:33 
  154  12/15    345 Christian Sabotta       Washington         IL  49 M   110 16:48  2:15  3:36  126   44:46 17.4  1:32  207   31:58 10:19 1:38:38 
  155   8/21    165 Andrea Caldwell         Saint Paul         MN  37 F   193 20:20  2:43  2:26  121   44:34 17.5  0:37  190   31:06 10:02 1:39:02 
  156  13/15    262 Peter Hirshman          Minnetonka         MN  44 M   232 22:36  3:01  2:52  144   46:13 16.9  0:42  102   26:48  8:39 1:39:09 
  157  11/17    291 Kathleen Green          St Paul            MN  52 F   188 20:07  2:41  2:24  139   45:49 17.0  2:39  133   28:18  9:08 1:39:16 
  158  13/15    167 David Pender            Minnetonka         MN  45 M   109 16:47  2:15  2:11  177   48:00 16.3  1:15  195   31:16 10:06 1:39:28 
  159  14/22     72 Jennifer Miller         Golden Valley      MN  42 F   122 17:10  2:18  1:27  225   52:42 14.8  0:40  118   27:37  8:55 1:39:35 
  160  17/20     62 Ryan Leatherberry       Roseville          MN  30 M   218 21:38  2:53  2:32  157   46:53 16.6  1:17  113   27:21  8:50 1:39:38 
  161   6/22     57 Sarah Kabes             Woodbury           MN  29 F   261 25:05  3:21  1:20  184   48:35 16.1  0:34   46   24:16  7:50 1:39:48 
  162  18/20     81 Anton Miakotin          New Hope           MN  34 M   252 23:48  3:11  2:02  143   46:09 16.9  0:49  108   27:05  8:44 1:39:51 
  163   7/22    300 Lindsay Turner          Mankato            MN  29 F   135 17:40  2:22  1:59  160   47:09 16.5  1:18  206   31:57 10:19 1:40:02 
  164   8/15     23 Tom Klick               Minnetonka         MN  34 M   196 20:24  2:44  2:36  156   46:34 16.8  1:10  164   29:29  9:31 1:40:12 
  165   2/3      83 Maya Smith              Plymouth           MN  15 F   113 16:51  2:15  2:37  209   50:40 15.4  1:08  152   29:03  9:23 1:40:17 
  166   3/5     195 Richard Anderson        Chanhassen         MN  60 M   178 19:33  2:37  2:04  180   48:22 16.1  0:50  166   29:31  9:32 1:40:19 
  167   9/21     78 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  35 F   159 18:47  2:31  1:44  164   47:17 16.5  1:58  184   30:39  9:54 1:40:24 
  168  11/21    304 Susan Traul             Minneapolis        MN  32 F   125 17:18  2:19  1:53  182   48:32 16.1  1:38  193   31:13 10:05 1:40:32 
  169   8/22    342 Jessica Jacobson        Minneapolis        MN  29 F   222 21:50  2:55  2:49  152   46:29 16.8  1:51  121   27:43  8:57 1:40:41 
  170   7/7      74 Matt Jensen             Chanhassen         MN  38 M   248 23:31  3:09  2:31  179   48:20 16.1  0:38   76   25:53  8:21 1:40:51 
  171  15/22    330 Rachel Sieps            Saint Paul         MN  41 F   151 18:18  2:27  3:49  162   47:14 16.5  2:06  171   29:54  9:39 1:41:18 
  172   5/7     111 Brenda Weiler           Wayzata            MN  56 F   205 20:43  2:46  1:44  176   47:51 16.3  0:36  182   30:32  9:51 1:41:23 
  173  12/21    157 Jolene Johnson Armstron Minneapolis        MN  34 F   148 18:11  2:26  1:55  189   48:45 16.0  1:16  197   31:21 10:07 1:41:26 
  174  11/12    155 Kevin Soran             Minneapolis        MN  27 M   228 22:16  2:59  3:42  153   46:31 16.8  1:15  125   27:46  8:58 1:41:27 
  175  16/22     71 Sara Will               Burnsville         MN  44 F   160 18:47  2:31  2:31  149   46:21 16.8  2:51  188   30:59 10:00 1:41:27 
  176   9/22    154 Molly Noble             Minneapolis        MN  27 F   227 22:11  2:58  3:46  150   46:26 16.8  1:19  127   27:46  8:58 1:41:28 
  177  10/21    225 Stacey Larson           Woodbury           MN  38 F   155 18:35  2:29  2:35  188   48:41 16.0  1:20  183   30:36  9:52 1:41:44 
  178  11/21    156 Julia Johnson           Saint Paul         MN  38 F    24 13:33  1:49  1:48  222   51:45 15.1  1:37  219   33:18 10:45 1:41:59 
  179  19/20    220 Neal Greimel            Minnetonka         MN  33 M   192 20:17  2:43  2:20  187   48:40 16.0  0:57  170   29:49  9:37 1:42:01 
  180  10/22    134 Mackenzie Kakach        Hopkins            MN  26 F   209 20:58  2:48  4:25  173   47:41 16.4  1:15  122   27:44  8:57 1:42:02 
  181   9/15    324 Alexander Alders        Roseville          MN  27 M   126 17:19  2:19  2:36  199   49:37 15.7  0:35  205   31:56 10:18 1:42:02 
  182  12/12    135 Richard Kakach          Hopkins            MN  26 M   244 23:18  3:07  2:02  174   47:46 16.3  1:11  126   27:46  8:58 1:42:02 
  183   5/8      39 Sara Lacey              Hopkins            MN  45 F   166 19:06  2:33  2:15  129   44:58 17.3  1:40  228   34:08 11:01 1:42:06 
  184  12/21    144 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  38 F    79 15:54  2:08  1:57  193   49:26 15.8  1:40  226   33:54 10:56 1:42:50 
  185  11/22     75 Brooke Furry            Eden Prairie       MN  26 F   179 19:47  2:39  3:42  208   50:36 15.4  1:09  124   27:45  8:57 1:42:57 
  186   1/5      45 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63 F   183 19:55  2:40  2:23  141   46:04 16.9  1:34  220   33:20 10:45 1:43:14 
  187   1/2     254 Rick Golla              Rochester          MN  70 M   258 24:14  3:14  1:54  168   47:30 16.4  1:05  146   28:49  9:18 1:43:31 
  188  12/17    276 Susan Peterson          Minneapolis        MN  54 F   190 20:12  2:42  1:54  190   49:07 15.9  0:35  202   31:47 10:15 1:43:32 
  189  13/21    149 Katie M Anderson        Champlin           MN  36 F   143 17:59  2:24  2:57  186   48:40 16.0  2:02  210   32:04 10:21 1:43:39 
  190  12/14    257 Mark Bohlig             Minnetonka         MN  50 M   147 18:10  2:26  3:31  191   49:17 15.8  0:43  208   32:00 10:20 1:43:39 
  191   3/8     161 Mykenna Yesnes          Minnetonka         MN  24 F    77 15:50  2:07  3:00  236   53:55 14.5  1:44  163   29:28  9:31 1:43:56 
  192   4/8      92 Maggie Groose           Minneapolis        MN  24 F   213 21:23  2:52  2:09  109   43:52 17.8  0:53  240   35:43 11:31 1:43:58 
  193  12/22    100 Michelle Toren          Hopkins            MN  28 F   152 18:23  2:28  2:16  192   49:23 15.8  0:50  221   33:24 10:47 1:44:15 
  194   4/5      73 Danny Kagol             Minnetonka         MN  69 M   240 23:07  3:05  2:36  145   46:16 16.9  1:51  181   30:30  9:51 1:44:19 
  195   3/3     327 Dominic Pauling         Britt              MN  20 M   236 22:41  3:02  3:34  205   50:17 15.5  0:45  109   27:05  8:45 1:44:19 
  196  14/15     49 Leroy Longworth         Woodbury           MN  42 M   253 23:56  3:12  2:22  196   49:30 15.8  0:36  131   28:08  9:05 1:44:30 
  197  14/21    193 Rebecca Kimpton         Minneapolis        MN  35 F   235 22:40  3:02  1:40  206   50:28 15.5  0:44  153   29:08  9:24 1:44:39 
  198   2/5     177 Barbara Sampson         Mound              MN  62 F   208 20:57  2:48  2:25  197   49:30 15.8  1:02  196   31:17 10:06 1:45:09 
  199  15/15     51 Ryan MacKay             Hopkins            MN  43 M   194 20:22  2:43  2:06  147   46:20 16.8  2:03  231   34:34 11:09 1:45:23 
  200  13/22    130 Jessie Sheldon          St. Louis Park     MN  26 F   254 23:59  3:12  2:33  216   51:22 15.2  1:01   96   26:36  8:35 1:45:28 
  201   7/9     261 Gabe Hirshman           Minnetonka         MN  13 M   245 23:21  3:07  3:38  201   49:45 15.7  0:45  145   28:49  9:18 1:46:16 
  202   6/8     306 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  48 F   247 23:29  3:08  1:40  170   47:34 16.4  2:42  203   31:49 10:16 1:47:12 
  203   3/10     26 Beth Larson             Saint Louis Park   MN  34 F   238 23:04  3:05  1:53  169   47:33 16.4  1:12  223   33:34 10:50 1:47:14 
  204  10/15    147 Jesse Pickrain          Minneapolis        MN  38 M   272 28:42  3:50  2:25  200   49:38 15.7  0:31   84   26:04  8:25 1:47:19 
  205   7/8     319 Candy Millerbernd       Chaska             MN  48 F   269 27:44  3:42  1:37  158   47:01 16.6  1:25  168   29:46  9:36 1:47:31 
  206   3/5     171 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  62 F   241 23:08  3:06  1:52  163   47:16 16.5  0:49  236   34:58 11:17 1:48:02 
  207  14/22    314 Karissa Meyer           Minneapolis        MN  25 F   175 19:26  2:36  1:34  239   54:39 14.3  0:43  211   32:10 10:23 1:48:31 
  208  11/15     13 Michael Papa            Eagan              MN  45 M   112 16:48  2:15  2:19  125   44:45 17.4  2:22  269   42:42 13:47 1:48:54 
  209  15/22    293 Marie Huey              Saint Paul         MN  28 F   215 21:30  2:52  2:32  242   55:00 14.2  0:58  154   29:12  9:25 1:49:09 
  210   1/1     273 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  70 F   224 21:58  2:56  2:02  172   47:41 16.4  0:58  247   36:36 11:49 1:49:13 
  211  13/21    136 Rachel Formantes        Minneapolis        MN  30 F   234 22:39  3:02  2:56  224   52:11 14.9  0:54  189   31:01 10:01 1:49:38 
  212  17/22     98 Aida Weber              Plymouth           MN  44 F   202 20:39  2:46  2:35  198   49:37 15.7  1:41  238   35:11 11:21 1:49:42 
  213  14/21    328 Paige Jechort           St Louis Park      MN  30 F   184 19:56  2:40  1:37  233   53:28 14.6  0:41  227   34:03 10:59 1:49:44 
  214   8/9      99 Nathan Lawsin           Plymouth           MN  13 M    43 14:25  1:56  3:47  204   50:04 15.6  0:55  261   40:34 13:06 1:49:44 
  215  13/17     86 Jessica Roe             Golden Valley      MN  54 F   171 19:12  2:34  2:13  262 1:00:01 13.0  1:34  104   26:56  8:42 1:49:55 
  216  10/12    226 James Romportl          Hopkins            MN  57 M   267 27:24  3:40  6:02  136   45:34 17.1  1:04  173   29:56  9:40 1:49:58 
  217  15/21     70 Kaitlin McCloughan      Eden Prairie       MN  33 F   145 18:02  2:25  3:15  213   51:12 15.2  1:56  241   35:43 11:32 1:50:06 
  218  13/14    206 John Hoffman            Minnetonka         MN  52 M   206 20:54  2:48  1:44  227   52:44 14.8  0:32  229   34:15 11:03 1:50:08 
  219  11/12    255 Sean Reardon            Bloomington        MN  56 M   216 21:32  2:53  3:55  223   51:54 15.0  1:52  191   31:10 10:04 1:50:22 
  220   4/5     351 Shannon Nelson          St. Paul           MN  60 F   191 20:16  2:43  2:15  217   51:23 15.2  1:47  235   34:54 11:16 1:50:34 
  221  15/21    223 Melissa Duvernais       Woodbury           MN  36 F   223 21:54  2:56  2:37  214   51:12 15.2  1:35  224   33:40 10:52 1:50:56 
  222   1/1     178 Amy Koenig              Eagan              MN  19 F   226 22:00  2:56  2:40  243   55:05 14.2  0:43  185   30:45  9:55 1:51:11 
  223  12/15      7 Mark Donaldson          Brooklyn Park      MN  38 M   138 17:48  2:23  2:00  159   47:03 16.6  2:00  268   42:39 13:46 1:51:28 
  224   8/8      34 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  48 F   265 26:51  3:35  2:27  203   49:56 15.6  1:23  187   30:55  9:59 1:51:30 
  225  16/21    123 Melissa Jacobson        Montrose           MN  34 F   251 23:45  3:10  1:42  240   54:41 14.3  1:13  175   30:16  9:46 1:51:35 
  226  13/15    138 Dan Herman              Golden Valley      MN  33 M   207 20:57  2:48  2:02  220   51:42 15.1  1:17  242   35:44 11:32 1:51:40 
  227  18/22    303 Beth Wicklund           Minneapolis        MN  43 F   233 22:37  3:01  3:14  218   51:24 15.2  1:41  216   32:49 10:35 1:51:43 
  228  19/22    143 Elizabeth Sipe          Saint Paul         MN  43 F   187 20:06  2:41  4:06  235   53:51 14.5  0:54  217   32:54 10:37 1:51:49 
  229  16/22     66 Miranda Butler          Coon Rapids        MN  25 F   161 18:48  2:31  3:05  230   52:59 14.7  0:50  245   36:10 11:40 1:51:50 
  230  12/12    282 Brian Ip                Edina              MN  55 M   210 21:00  2:48  2:40  221   51:43 15.1  2:10  233   34:40 11:11 1:52:10 
  231  17/22    321 Erin Weslander          Saint Cloud        MN  27 F    86 16:08  2:10  3:04  238   54:21 14.4  0:43  251   38:25 12:24 1:52:39 
  232  17/21    107 Jessica Lennartson      Minnetonka         MN  33 F   204 20:42  2:46  2:06  253   57:07 13.7  0:56  204   31:54 10:18 1:52:42 
  233  14/17    256 Kimberly Bohlig         Minnetonka         MN  50 F   156 18:38  2:29  3:42  246   55:20 14.1  1:14  225   33:53 10:56 1:52:45 
  234   5/5     197 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  62 F   134 17:40  2:22  2:42  265 1:00:41 12.9  1:53  180   30:27  9:50 1:53:22 
  235   1/1      89 Clark Worthington       St Louis Park      MN  75 M   212 21:21  2:51  4:03  241   54:41 14.3  1:43  209   32:03 10:21 1:53:48 
  236  20/20    188 Matthew Olson           Plymouth           MN  34 M   275 30:01  4:00  2:36  210   51:08 15.3  1:08  161   29:26  9:30 1:54:17 
  237  18/21    187 Andrea Olson            Plymouth           MN  31 F   201 20:38  2:45 11:58  212   51:11 15.2  1:06  165   29:29  9:31 1:54:20 
  238   5/8     198 Miriam Swanson          Chaska             MN  23 F   198 20:30  2:44  3:27  266 1:00:46 12.8  1:02  144   28:39  9:15 1:54:22 
  239  15/17    320 Missy Goers             Minneapolis        MN  50 F   117 17:01  2:17  2:53  256   57:41 13.5  1:19  244   36:09 11:40 1:55:01 
  240   6/7     131 Jodi Rogness            St.Louis Park      MN  59 F   255 24:00  3:12  2:34  248   55:45 14.0  1:00  214   32:26 10:28 1:55:42 
  241  16/21    224 Kristen Kelm            Cottage Grove      MN  36 F   220 21:41  2:54  2:20  255   57:41 13.5  1:06  222   33:27 10:48 1:56:13 
  242   3/3     315 Emma Snuggerud          Chaska             MN  16 F   163 18:52  2:31  3:52  257   57:55 13.5  1:10  237   35:01 11:18 1:56:49 
  243  18/22    301 Kelsey Shopp            Dayton             MN  28 F   217 21:37  2:53  1:44  229   52:56 14.7  0:49  260   39:58 12:54 1:57:03 
  244   5/5     326 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  67 M   264 26:27  3:32  3:08  140   45:55 17.0  2:15  257   39:31 12:45 1:57:14 
  245   4/10     18 Kate Thomas             Richfield          MN  38 F   262 25:10  3:22  2:52  247   55:29 14.1  1:22  213   32:25 10:28 1:57:17 
  246   5/10     22 Katie Massen            Rochester          MN  35 F   139 17:48  2:23  3:14  237   53:57 14.5  2:06  262   40:53 13:12 1:57:55 
  247   6/8     132 Brigette Peterson       Minneapolis        MN  23 F    76 15:47  2:07  2:45  275 1:04:00 12.2  0:55  232   34:37 11:10 1:58:03 
  248   2/2     145 Jim Barthel             Dellwood           MN  70 M   231 22:23  3:00  2:59  215   51:16 15.2  3:00  252   38:34 12:27 1:58:10 
  249  17/21    159 Katie Andersen          Minnetonka         MN  36 F   180 19:51  2:39  3:31  261   59:46 13.1  1:29  234   34:48 11:14 1:59:22 
  250   7/8     244 Madalyn Carlin          Rosemount          MN  23 F   237 23:03  3:05  3:39  228   52:52 14.8  2:13  254   38:38 12:28 2:00:23 
  251  19/21    258 Meredith Burks          Saint Paul         MN  34 F   173 19:16  2:35  2:34  231   53:11 14.7  1:20  275   44:21 14:19 2:00:40 
  252   9/9     103 Nandita Bose            Plymouth           MN  13 M    44 14:29  1:56  3:45  277 1:05:08 12.0  1:37  246   36:10 11:40 2:01:06 
  253  14/15    185 Michael Gran Simon      Stillwater         MN  47 M   182 19:54  2:40  2:51  234   53:50 14.5  2:13  266   42:33 13:44 2:01:18 
  254  14/15    338 Ryan Beeson             Minneapolis        MN  26 M   266 27:16  3:39  3:07  244   55:10 14.1  0:57  239   35:24 11:25 2:01:51 
  255   6/10      6 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  42 F   199 20:30  2:44  2:35  207   50:30 15.4  2:00  278   47:30 15:20 2:03:04 
  256   7/10     17 Megan Jensen            Chanhassen         MN  33 F   246 23:24  3:08  3:46  249   56:08 13.9  1:14  255   38:39 12:28 2:03:08 
  257  18/21    215 Elaine Goepfert         Hopkins            MN  37 F   259 24:21  3:15  5:24  245   55:18 14.1  0:58  248   37:45 12:11 2:03:44 
  258  15/15    192 Charles Wilson          Plymouth           MN  48 M   250 23:33  3:09  2:54  258   58:29 13.3  1:34  249   37:48 12:12 2:04:16 
  259   8/10     25 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F   203 20:39  2:46  1:40  260   59:31 13.1  1:03  267   42:39 13:46 2:05:30 
  260  20/21    243 Pree Bassi              Minneapolis        MN  31 F   270 28:02  3:45  2:29  219   51:40 15.1  3:42  263   40:56 13:12 2:06:46 
  261  20/22    148 Kelli Ramirez           Crystal            MN  40 F   229 22:17  2:59  2:28  268 1:00:57 12.8  1:16  258   39:55 12:53 2:06:50 
  262  19/22    115 Sheetal Rajagopal       Plymouth           MN  27 F                          270 1:01:31 12.7  3:19  212   32:22 10:27 2:07:13 
  263  21/22     97 Marci Roche             Hopkins            MN  41 F   277 31:10  4:10  2:51  264 1:00:28 12.9  1:08  201   31:42 10:14 2:07:17 
  264  16/17    347 Joann Fazekas           Moorhead           MN  51 F   260 24:53  3:19  3:57  232   53:16 14.6  1:58  273   43:19 13:59 2:07:21 
  265  19/21     88 Sarah Zalewski          Chaska             MN  35 F   256 24:06  3:13  3:38  274 1:03:55 12.2  1:06  243   35:50 11:34 2:08:33 
  266  20/22    180 Shannon Koenig          Eagan              MN  25 F   230 22:20  2:59  5:36  252   57:02 13.7  2:30  264   41:24 13:22 2:08:50 
  267  17/17    179 Beth Koenig             Eagan              MN  51 F   243 23:16  3:07  4:51  251   56:49 13.7  2:29  270   42:45 13:48 2:10:09 
  268  15/15     11 Erik Dietrich           Hopkins            MN  33 M   273 29:10  3:54  6:55  250   56:34 13.8  1:16  256   38:53 12:33 2:12:46 
  269   9/10     10 Lara Dietrich           Hopkins            MN  32 F   249 23:32  3:09  2:37  269 1:01:10 12.8  0:43  277   45:17 14:37 2:13:17 
  270  21/21    230 Laura Rinas             Minneapolis        MN  33 F   242 23:12  3:06  3:21  267 1:00:52 12.8  1:47  276   45:01 14:32 2:14:11 
  271   8/8      93 Kristin Stock           Chaska             MN  24 F   271 28:29  3:48  2:55  273 1:03:33 12.3  1:15  253   38:37 12:28 2:14:48 
  272  21/22    246 Samantha Carlin         Minneapolis        MN  26 F   276 30:04  4:01  3:00  263 1:00:09 13.0  1:54  265   42:30 13:43 2:17:35 
  273   4/5     184 Gary Tazelaar           Minnetonka         MN  63 M   274 29:41  3:58  9:32  254   57:33 13.6  3:13  250   38:00 12:16 2:17:56 
  274  20/21    122 Catherine Krawczak      Minnetonka         MN  35 F   279 32:05  4:17 10:32  271 1:01:31 12.7  3:15  192   31:13 10:04 2:18:35 
  275  22/22    229 Sarah-Ashley Ortiz      Minneapolis        MN  29 F   257 24:07  3:13  2:46  279 1:10:42 11.0  1:16  271   43:03 13:54 2:21:52 
  276  22/22    231 Tasha Irving            Minneapolis        MN  41 F   239 23:06  3:05  3:37  276 1:05:02 12.0  1:10  279   48:59 15:48 2:21:53 
  277  10/10     16 Janet Hawkinson         Richfield          MN  57 F   280 32:31  4:21  3:35  272 1:02:17 12.5  1:47  274   43:50 14:09 2:23:58 
  278   5/5     322 Charles Pflanze         St. Paul           MN  61 M   263 25:58  3:28  4:12  259   58:30 13.3  3:47  281   52:57 17:05 2:25:22 
  279   7/7     164 Linda Wiard-Bauer       Minneapolis        MN  58 F   221 21:49  2:55  6:54  280 1:12:29 10.8  1:18  272   43:15 13:57 2:25:44 
  280  14/14    199 Gregg Peterson          Hopkins            MN  50 M   200 20:31  2:45  3:21  281 1:26:58  9.0  2:00  259   39:55 12:53 2:32:43 
  281  21/21    234 Sara Gawel              Oconomowoc         WI  35 F   278 31:47  4:15  4:09  278 1:10:00 11.1  0:54  280   51:21 16:34 2:38:08 


================================================================================================================================================
                   NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT-RUBIES
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  77 Phillip Jonsson         Monticello         MN  34 M      1  4:33  0:37  2:02    2   58:27 13.3  0:59    2   36:34 11:48 1:42:33 
 295 Srida Moua              Berkeley           CA  32 F      2 41:54  5:36  3:45    1   19:03 40.9  6:25    1   32:59 10:39 1:44:03 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   15 Trevor Hohertz          Minnetonka         MN  28    1 14:55  2:00  1:10    1   38:09 20.4  0:51    1   23:31  7:35 1:18:33 
    2    9 Ben Wacker              Minnetonka         MN  41    2 15:25  2:04  1:24    2   38:36 20.2  1:18    2   24:16  7:50 1:20:57 
    3    2 Bill Benning            Lakeville          MN  55    4 16:24  2:12  1:04    4   39:46 19.6  0:46    4   25:25  8:12 1:23:24 
    4  311 Evan Strewler           Edina              MN  30   10 19:13  2:34  2:30    3   38:52 20.1  0:40    3   24:37  7:57 1:25:50 
    5    8 Scott Searl             Mound              MN  45    3 16:19  2:11  1:57    5   40:30 19.3  1:34    9   30:52  9:58 1:31:10 
    6   12 Kip Knippel             Saint Paul         MN  40    5 16:43  2:14  1:13    6   44:33 17.5  1:06    7   28:38  9:14 1:32:11 
    7   27 Chris Conrad            Iowa City          IA  54    9 18:13  2:26  4:04    8   45:30 17.1  2:46    6   27:32  8:53 1:38:03 
    8   23 Tom Klick               Minnetonka         MN  34   11 20:24  2:44  2:36    9   46:34 16.8  1:10    8   29:29  9:31 1:40:12 
    9  324 Alexander Alders        Roseville          MN  27    7 17:19  2:19  2:36   11   49:37 15.7  0:35   10   31:56 10:18 1:42:02 
   10  147 Jesse Pickrain          Minneapolis        MN  38   14 28:42  3:50  2:25   12   49:38 15.7  0:31    5   26:04  8:25 1:47:19 
   11   13 Michael Papa            Eagan              MN  45    6 16:48  2:15  2:19    7   44:45 17.4  2:22   15   42:42 13:47 1:48:54 
   12    7 Mark Donaldson          Brooklyn Park      MN  38    8 17:48  2:23  2:00   10   47:03 16.6  2:00   14   42:39 13:46 1:51:28 
   13  138 Dan Herman              Golden Valley      MN  33   12 20:57  2:48  2:02   13   51:42 15.1  1:17   12   35:44 11:32 1:51:40 
   14  338 Ryan Beeson             Minneapolis        MN  26   13 27:16  3:39  3:07   14   55:10 14.1  0:57   11   35:24 11:25 2:01:51 
   15   11 Erik Dietrich           Hopkins            MN  33   15 29:10  3:54  6:55   15   56:34 13.8  1:16   13   38:53 12:33 2:12:46 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    3 Nicole Paquette-Overby  Big Lake           MN  37    1 16:25  2:12  1:35    1   44:15 17.6  1:00    1   31:38 10:13 1:34:51 
    2    4 Sarah Coffey            Eden Prairie       MN  39    2 17:19  2:19  1:03    2   45:30 17.1  1:30    3   33:05 10:41 1:38:25 
    3   26 Beth Larson             Saint Louis Park   MN  34    6 23:04  3:05  1:53    3   47:33 16.4  1:12    4   33:34 10:50 1:47:14 
    4   18 Kate Thomas             Richfield          MN  38    9 25:10  3:22  2:52    6   55:29 14.1  1:22    2   32:25 10:28 1:57:17 
    5   22 Katie Massen            Rochester          MN  35    3 17:48  2:23  3:14    5   53:57 14.5  2:06    6   40:53 13:12 1:57:55 
    6    6 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  42    4 20:30  2:44  2:35    4   50:30 15.4  2:00   10   47:30 15:20 2:03:04 
    7   17 Megan Jensen            Chanhassen         MN  33    7 23:24  3:08  3:46    7   56:08 13.9  1:14    5   38:39 12:28 2:03:08 
    8   25 Shannon Reagan          Monticello         MN  40    5 20:39  2:46  1:40    8   59:31 13.1  1:03    7   42:39 13:46 2:05:30 
    9   10 Lara Dietrich           Hopkins            MN  32    8 23:32  3:09  2:37    9 1:01:10 12.8  0:43    9   45:17 14:37 2:13:17 
   10   16 Janet Hawkinson         Richfield          MN  57   10 32:31  4:21  3:35   10 1:02:17 12.5  1:47    8   43:50 14:09 2:23:58 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M   10:56  1:28 
    2 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  20 M   11:39  1:34 
    3 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M   11:43  1:34 
    4 Lang Hunt               Minneapolis        MN  48 M   11:51  1:35 
    5 Sarah Hunter            Hopkins            MN  43 F   11:59  1:36 
    6 Andrea Myers            Plymouth           MN  41 F   12:03  1:37 
    7 Stefanie Larson         Plymouth           MN  42 F   12:03  1:37 
    8 Toni Corral             Lakeville Mn       MN  16 M   12:07  1:37 
    9 Ian Nemerov             Edina              MN  52 M   12:14  1:38 
   10 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57 M   12:19  1:39 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Lang Hunt               Minneapolis        MN  48 M   33:26 23.3 
    2 Kevin Greimel           Richfield          MN  30 M   33:31 23.3 
    3 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M   33:41 23.2 
    4 Ian Nemerov             Edina              MN  52 M   34:30 22.6 
    5 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M   34:30 22.6 
    6 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  20 M   34:31 22.6 
    7 Ross Golla              Minnetonka         MN  38 M   34:45 22.4 
    8 Chris Tamez             Robbinsdale        MN  29 M   34:49 22.4 
    9 Timothy Brown           Blaine             MN  59 M   34:50 22.4 
   10 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  50 M   35:08 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brad Etherington        Mound              MN  54 M   16:31  5:20 
    2 Carter Deichman         Mankato            MN  16 M   18:49  6:04 
    3 Ross Golla              Minnetonka         MN  38 M   19:24  6:16 
    4 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  20 M   19:49  6:24 
    5 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M   20:01  6:28 
    6 Jay Willms              Minneapolis        MN  32 M   20:04  6:29 
    7 Kevin Greimel           Richfield          MN  30 M   20:14  6:32 
    8 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42 M   20:18  6:33 
    9 Joshua Hohertz          Excelsior          MN  30 M   20:55  6:45 
   10 Jason Larson            Golden Valley      MN  34 M   21:00  6:47 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  219 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42    1 10:56  1:28  0:40    5   34:30 22.6  0:28    8   20:18  6:33 1:06:50 
    2   43 Scott Myers             Plymouth           MN  42    3 11:43  1:34  0:54    3   33:41 23.2  0:43    5   20:01  6:28 1:07:00 
    3  335 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  20    2 11:39  1:34  0:52    6   34:31 22.6  0:39    4   19:49  6:24 1:07:27 
    4  221 Kevin Greimel           Richfield          MN  30   13 13:23  1:47  1:01    2   33:31 23.3  0:51    7   20:14  6:32 1:08:58 
    5  201 Lang Hunt               Minneapolis        MN  48    4 11:51  1:35  1:01    1   33:26 23.3  0:49   18   22:08  7:09 1:09:14 
    6  336 Ian Nemerov             Edina              MN  52    6 12:14  1:38  1:03    4   34:30 22.6  0:53   11   21:05  6:48 1:09:42 
    7  343 Carter Deichman         Mankato            MN  16    8 12:22  1:39  0:26   25   37:52 20.6  0:30    2   18:49  6:04 1:09:56 
    8  102 Ross Golla              Minnetonka         MN  38   39 15:05  2:01  0:44    7   34:45 22.4  0:30    3   19:24  6:16 1:10:27 
    9  248 Timothy Brown           Blaine             MN  59   21 13:58  1:52  1:15    9   34:50 22.4  1:03   13   21:18  6:53 1:12:23 
   10   38 Eric Roesner            Minnetonka         MN  42   18 13:49  1:51  0:56   12   35:24 22.0  0:46   16   21:57  7:05 1:12:50 
   11  126 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  54   19 13:56  1:52  0:25   13   35:26 22.0  0:44   21   22:26  7:15 1:12:55 
   12  101 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57    7 12:19  1:39  1:23   14   35:38 21.9  0:55   26   23:12  7:29 1:13:25 
   13  189 Joshua Hohertz          Excelsior          MN  30   27 14:19  1:55  1:17   20   36:55 21.1  0:35    9   20:55  6:45 1:13:59 
   14   85 Mike Blair              Prior Lake         MN  48   28 14:23  1:55  1:03   15   35:50 21.8  0:43   20   22:20  7:13 1:14:16 
   15  120 Kevin Olsen             Orono              MN  58    9 12:33  1:41  0:49   17   36:12 21.5  0:31   42   24:55  8:03 1:14:58 
   16  205 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41   35 14:54  2:00  0:45   11   35:19 22.1  0:42   30   24:05  7:47 1:15:43 
   17   68 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  53   14 13:27  1:48  0:52   19   36:40 21.3  0:36   33   24:21  7:52 1:15:54 
   18  169 Chris Tamez             Robbinsdale        MN  29   37 14:57  2:00  1:16    8   34:49 22.4  0:37   45   25:16  8:09 1:16:53 
   19   58 Cloid Green             Richfield          MN  31   11 13:20  1:47  1:03   21   37:11 21.0  0:41   39   24:41  7:58 1:16:55 
   20   61 Jeff Melby              Bloomington        MN  57   26 14:15  1:54  1:17   16   36:09 21.6  0:39   40   24:44  7:59 1:17:02 
   21  271 Jason Tarasek           Minneapolis        MN  45   31 14:32  1:57  1:11   18   36:27 21.4  0:51   31   24:06  7:47 1:17:05 
   22  281 Tony Mosser             Lakeville          MN  44   17 13:43  1:50  1:15   30   38:45 20.1  1:09   22   22:37  7:18 1:17:27 
   23  216 Kevin Wolter            Hopkins            MN  34   10 13:01  1:45  2:02   23   37:48 20.6  0:53   29   24:04  7:46 1:17:46 
   24  305 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  50   25 14:12  1:54  1:36   10   35:08 22.2  0:59   51   25:55  8:22 1:17:49 
   25   90 Josh Sell               Waconia            MN  38   23 14:05  1:53  1:42   35   39:20 19.8  0:43   19   22:16  7:11 1:18:05 
   26   52 Brent McVay             Minneapolis        MN  49   24 14:08  1:53  1:23   27   38:19 20.4  0:48   34   24:25  7:53 1:19:01 
   27  119 Christopher Dirkes      Richfield          MN  28   36 14:56  2:00  0:57   32   38:54 20.1  0:52   28   23:34  7:37 1:19:11 
   28  348 Jim Nack                Madison Lake       MN  57   20 13:57  1:52  0:59   22   37:43 20.7  0:40   57   26:14  8:28 1:19:31 
   29  118 Jason Larson            Golden Valley      MN  34   78 19:07  2:33  1:03   24   37:50 20.6  0:36   10   21:00  6:47 1:19:33 
   30  307 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  34   50 16:10  2:10  1:51   29   38:36 20.2  1:15   15   21:51  7:03 1:19:40 
   31  239 Andrew Wenger           Bloomington        MN  35   54 16:26  2:12  2:14   43   40:13 19.4  0:22   12   21:13  6:51 1:20:26 
   32  114 Ryan Moran              Hopkins            MN  29   56 16:34  2:13  1:27   39   39:43 19.6  1:05   17   22:03  7:07 1:20:51 
   33  268 Duane Millslagle        Savage             MN  66   43 15:20  2:03  1:05   26   38:02 20.5  1:06   48   25:28  8:13 1:20:59 
   34  260 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49   63 17:06  2:17  1:41   40   39:51 19.6  0:48   24   23:00  7:26 1:22:25 
   35  141 Tim Woodfield           Victoria           MN  54   22 14:02  1:53  1:05   34   39:18 19.8  1:09   68   27:07  8:45 1:22:39 
   36   79 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  41   33 14:49  1:59  1:11   37   39:29 19.8  1:14   58   26:25  8:32 1:23:06 
   37  339 Brian Kelky             St Louis Park      MN  40   47 15:47  2:07  0:48   38   39:41 19.7  0:40   59   26:26  8:32 1:23:21 
   38  162 David Odorizzi          Minnetonka         MN  28   74 18:00  2:24  1:12   48   40:50 19.1  0:59   25   23:02  7:26 1:24:00 
   39   32 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  34   32 14:45  1:58  1:29   52   41:51 18.6  0:59   46   25:24  8:12 1:24:26 
   40  353 Daniel Schlaefer        Lekeville Mn       MN  14   40 15:09  2:02  2:14   71   43:58 17.7  0:32   23   22:41  7:19 1:24:33 
   41   67 Jason Lien              St. Paul           MN  45   67 17:22  2:19  1:46   31   38:48 20.1  1:00   56   26:09  8:26 1:25:03 
   42  202 Garrett Wilson          Edina              MN  46   42 15:17  2:03  1:42   36   39:27 19.8  0:55   78   27:47  8:58 1:25:05 
   43  337 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54   52 16:17  2:11  1:35   47   40:43 19.2  0:57   50   25:53  8:21 1:25:23 
   44  252 Robert Prevost          St. Louis Park     MN  40   73 17:57  2:24  1:46   41   40:02 19.5  1:30   38   24:40  7:58 1:25:53 
   45  275 David White             Edina              MN  34   58 16:43  2:14  2:08   45   40:32 19.2  1:43   41   24:51  8:01 1:25:55 
   46  298 Daniel Lentz            Cottage Grove      MN  33   44 15:33  2:05  2:37   53   42:06 18.5  1:44   37   24:39  7:57 1:26:36 
   47  211 Anthony Roman           Minneapolis        MN  33   16 13:31  1:49  1:39   62   43:11 18.1  1:49   62   26:46  8:38 1:26:54 
   48  232 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  51   66 17:13  2:18  1:15   51   41:43 18.7  0:59   53   26:00  8:24 1:27:08 
   49  318 Thomas McDonald         Minneapolis        MN  48   41 15:15  2:02  2:19   28   38:26 20.3  2:31   84   28:39  9:15 1:27:08 
   50   54 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63   71 17:52  2:23  2:12   33   39:04 20.0  1:11   69   27:08  8:45 1:27:24 
   51  352 Toni Corral             Lakeville Mn       MN  16    5 12:07  1:37  1:16   79   45:05 17.3  0:30   88   28:58  9:21 1:27:54 
   52  332 Brad Etherington        Mound              MN  54  102 21:59  2:56  4:00   67   43:30 17.9  1:59    1   16:31  5:20 1:27:57 
   53  127 Eric Stratford          Maple Grove        MN  32   69 17:31  2:21  1:25   70   43:53 17.8  1:02   32   24:15  7:50 1:28:05 
   54   33 Pete McConnell          Plymouth           MN  51   64 17:06  2:17  2:05   69   43:52 17.8  0:56   43   24:56  8:03 1:28:53 
   55  238 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  55   15 13:29  1:48  2:38   64   43:17 18.0  1:15   81   28:21  9:09 1:28:58 
   56   36 William Halvorson       St. Louis Park     MN  16   51 16:13  2:10  1:50   63   43:14 18.0  0:32   73   27:37  8:55 1:29:24 
   57  308 Kiel McElveen           Minneapolis        MN  30   96 21:18  2:51  1:42   44   40:25 19.3  1:17   44   25:10  8:07 1:29:49 
   58  264 Todd Lockwood           Brooklyn Park      MN  55   65 17:08  2:17  2:10   60   43:07 18.1  1:07   60   26:27  8:32 1:29:57 
   59  194 Benjamin Anderson       Minneapolis        MN  33   55 16:26  2:12  2:49   59   42:57 18.2  0:36   71   27:22  8:50 1:30:09 
   60  344 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  64   48 16:00  2:08  2:26   46   40:40 19.2  1:13   97   30:11  9:45 1:30:27 
   61  249 Tim J Walker            Minnetonka         MN  50   53 16:20  2:11  1:30   50   41:02 19.0  0:46  102   31:31 10:10 1:31:07 
   62  113 Lance Janssen           Minneapolis        MN  28   12 13:22  1:47  2:00   95   47:36 16.4  0:38   74   27:40  8:56 1:31:14 
   63  323 Kevin Reed              Minnetonka         MN  37   82 19:33  2:37  1:51   77   44:52 17.4  0:41   36   24:26  7:53 1:31:21 
   64   95 David Hedlund           Minnetonka         MN  26   87 20:05  2:41  1:37   78   45:00 17.3  0:25   35   24:26  7:53 1:31:31 
   65  218 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  13   75 18:06  2:25  1:05   81   45:37 17.1  0:54   52   25:57  8:23 1:31:37 
   66  172 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  33  101 21:41  2:54  2:32   58   42:52 18.2  1:25   27   23:13  7:30 1:31:40 
   67  181 Nathan Wilson           Minneapolis        MN  29   79 19:08  2:34  3:02   42   40:02 19.5  0:55   83   28:36  9:14 1:31:42 
   68  176 Robert Gavanda          Minnetonka         MN  28   34 14:53  2:00  4:44   65   43:21 18.0  2:46   61   26:39  8:36 1:32:21 
   69  208 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  45   45 15:37  2:05  2:34   66   43:26 18.0  2:03   89   29:14  9:26 1:32:52 
   70   56 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52   98 21:24  2:52  1:17   49   41:01 19.0  1:39   75   27:44  8:57 1:33:04 
   71  139 David Brauer            Minneapolis        MN  58   80 19:09  2:34  3:21   55   42:23 18.4  2:07   55   26:06  8:26 1:33:05 
   72  272 Nicholas Aunan          Eden Prairie       MN  33   88 20:07  2:41  1:13   61   43:08 18.1  1:20   80   28:18  9:08 1:34:04 
   73  166 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68   68 17:26  2:20  2:17   72   44:00 17.7  1:58   82   28:32  9:13 1:34:11 
   74  334 Ken Koski               Chaska             MN  46   61 16:48  2:15  1:01   74   44:35 17.5  0:51  103   31:32 10:11 1:34:44 
   75  341 Steve Thon              Cable              WI  65   57 16:40  2:14  2:00   75   44:39 17.5  1:06   98   30:26  9:49 1:34:49 
   76   50 Scott Hartley           Maple Grove        MN  58   77 19:06  2:33  2:58   54   42:22 18.4  1:51   87   28:51  9:19 1:35:06 
   77  210 Samuel Daniewicz        Woodbury           MN  23  118 27:39  3:42  3:03   56   42:25 18.4  0:37   14   21:28  6:56 1:35:10 
   78  214 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  40   72 17:54  2:24  2:24   73   44:08 17.7  1:34   90   29:19  9:28 1:35:18 
   79  183 Alain Nisam             Plymouth           MN  44   62 17:02  2:17  2:15   57   42:34 18.3  1:17  107   32:28 10:29 1:35:34 
   80   87 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  38   81 19:26  2:36  2:27   89   46:20 16.8  1:18   54   26:05  8:25 1:35:35 
   81  286 Robert Oconnell         New Brighton       MN  36   70 17:36  2:21  3:45   87   46:17 16.9  1:50   64   26:49  8:39 1:36:16 
   82  284 Nelson Inz              Minneapolis        MN  48   86 19:59  2:40  3:19   68   43:44 17.8  2:11   65   27:04  8:44 1:36:16 
   83  109 Jay Willms              Minneapolis        MN  32   84 19:51  2:39  2:23  112   52:43 14.8  1:31    6   20:04  6:29 1:36:31 
   84  196 Max Goodmanson          Minneapolis        MN  26   92 20:28  2:44  2:16   91   46:33 16.8  2:04   47   25:24  8:12 1:36:44 
   85  237 Brennan Hirtz           Eden Prairie       MN  16   38 15:02  2:01  1:56   82   45:49 17.0  0:37  109   34:19 11:04 1:37:40 
   86  265 Matt Fries              Minnetonka         MN  44   49 16:00  2:08  2:16   97   47:48 16.3  1:53   94   29:47  9:37 1:37:41 
   87  310 Nick Schmitz            Minnetonka         MN  29   91 20:23  2:43  1:58   93   47:18 16.5  1:09   72   27:32  8:53 1:38:19 
   88   69 Alexander Shrom         Shoreview          MN  41   46 15:42  2:06  2:46  103   49:27 15.8  1:04   93   29:35  9:33 1:38:33 
   89  345 Christian Sabotta       Washington         IL  49   60 16:48  2:15  3:36   76   44:46 17.4  1:32  104   31:58 10:19 1:38:38 
   90  262 Peter Hirshman          Minnetonka         MN  44  105 22:36  3:01  2:52   85   46:13 16.9  0:42   63   26:48  8:39 1:39:09 
   91  167 David Pender            Minnetonka         MN  45   59 16:47  2:15  2:11   98   48:00 16.3  1:15  101   31:16 10:06 1:39:28 
   92   62 Ryan Leatherberry       Roseville          MN  30  100 21:38  2:53  2:32   92   46:53 16.6  1:17   70   27:21  8:50 1:39:38 
   93   81 Anton Miakotin          New Hope           MN  34  112 23:48  3:11  2:02   84   46:09 16.9  0:49   66   27:05  8:44 1:39:51 
   94  195 Richard Anderson        Chanhassen         MN  60   83 19:33  2:37  2:04  100   48:22 16.1  0:50   92   29:31  9:32 1:40:19 
   95   74 Matt Jensen             Chanhassen         MN  38  110 23:31  3:09  2:31   99   48:20 16.1  0:38   49   25:53  8:21 1:40:51 
   96  155 Kevin Soran             Minneapolis        MN  27  103 22:16  2:59  3:42   90   46:31 16.8  1:15   76   27:46  8:58 1:41:27 
   97  220 Neal Greimel            Minnetonka         MN  33   89 20:17  2:43  2:20  101   48:40 16.0  0:57   95   29:49  9:37 1:42:01 
   98  135 Richard Kakach          Hopkins            MN  26  108 23:18  3:07  2:02   96   47:46 16.3  1:11   77   27:46  8:58 1:42:02 
   99  254 Rick Golla              Rochester          MN  70  114 24:14  3:14  1:54   94   47:30 16.4  1:05   86   28:49  9:18 1:43:31 
  100  257 Mark Bohlig             Minnetonka         MN  50   76 18:10  2:26  3:31  102   49:17 15.8  0:43  105   32:00 10:20 1:43:39 
  101   73 Danny Kagol             Minnetonka         MN  69  107 23:07  3:05  2:36   86   46:16 16.9  1:51   99   30:30  9:51 1:44:19 
  102  327 Dominic Pauling         Britt              MN  20  106 22:41  3:02  3:34  107   50:17 15.5  0:45   67   27:05  8:45 1:44:19 
  103   49 Leroy Longworth         Woodbury           MN  42  113 23:56  3:12  2:22  104   49:30 15.8  0:36   79   28:08  9:05 1:44:30 
  104   51 Ryan MacKay             Hopkins            MN  43   90 20:22  2:43  2:06   88   46:20 16.8  2:03  110   34:34 11:09 1:45:23 
  105  261 Gabe Hirshman           Minnetonka         MN  13  109 23:21  3:07  3:38  105   49:45 15.7  0:45   85   28:49  9:18 1:46:16 
  106   99 Nathan Lawsin           Plymouth           MN  13   29 14:25  1:56  3:47  106   50:04 15.6  0:55  118   40:34 13:06 1:49:44 
  107  226 James Romportl          Hopkins            MN  57  117 27:24  3:40  6:02   80   45:34 17.1  1:04   96   29:56  9:40 1:49:58 
  108  206 John Hoffman            Minnetonka         MN  52   94 20:54  2:48  1:44  113   52:44 14.8  0:32  108   34:15 11:03 1:50:08 
  109  255 Sean Reardon            Bloomington        MN  56   99 21:32  2:53  3:55  111   51:54 15.0  1:52  100   31:10 10:04 1:50:22 
  110  282 Brian Ip                Edina              MN  55   95 21:00  2:48  2:40  110   51:43 15.1  2:10  111   34:40 11:11 1:52:10 
  111   89 Clark Worthington       St Louis Park      MN  75   97 21:21  2:51  4:03  115   54:41 14.3  1:43  106   32:03 10:21 1:53:48 
  112  188 Matthew Olson           Plymouth           MN  34  120 30:01  4:00  2:36  108   51:08 15.3  1:08   91   29:26  9:30 1:54:17 
  113  326 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  67  116 26:27  3:32  3:08   83   45:55 17.0  2:15  116   39:31 12:45 1:57:14 
  114  145 Jim Barthel             Dellwood           MN  70  104 22:23  3:00  2:59  109   51:16 15.2  3:00  115   38:34 12:27 1:58:10 
  115  103 Nandita Bose            Plymouth           MN  13   30 14:29  1:56  3:45  119 1:05:08 12.0  1:37  112   36:10 11:40 2:01:06 
  116  185 Michael Gran Simon      Stillwater         MN  47   85 19:54  2:40  2:51  114   53:50 14.5  2:13  119   42:33 13:44 2:01:18 
  117  192 Charles Wilson          Plymouth           MN  48  111 23:33  3:09  2:54  117   58:29 13.3  1:34  113   37:48 12:12 2:04:16 
  118  184 Gary Tazelaar           Minnetonka         MN  63  119 29:41  3:58  9:32  116   57:33 13.6  3:13  114   38:00 12:16 2:17:56 
  119  322 Charles Pflanze         St. Paul           MN  61  115 25:58  3:28  4:12  118   58:30 13.3  3:47  120   52:57 17:05 2:25:22 
  120  199 Gregg Peterson          Hopkins            MN  50   93 20:31  2:45  3:21  120 1:26:58  9.0  2:00  117   39:55 12:53 2:32:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Andrea Myers            Plymouth           MN  41    2 12:03  1:37  0:41    3   37:55 20.6  0:38    4   22:29  7:15 1:13:44 
    2  288 Sarah Hunter            Hopkins            MN  43    1 11:59  1:36  1:08    1   36:34 21.3  0:48   11   24:14  7:49 1:14:41 
    3  287 Andrea Jensen           Minneapolis        MN  28    4 12:34  1:41  0:55    5   38:12 20.4  0:57    6   22:31  7:16 1:15:07 
    4  329 Catherine Lee           Minneapolis        MN  43   11 13:59  1:52  1:12    2   37:13 21.0  0:32    7   23:05  7:27 1:15:58 
    5  170 Bette Rowley            Burnsville         MN  32   10 13:42  1:50  0:44    7   39:09 19.9  0:24    3   22:18  7:12 1:16:15 
    6  117 Ginny Clark             St Louis Park      MN  36   19 14:56  2:00  1:07   10   40:12 19.4  0:46    1   21:53  7:04 1:18:53 
    7  269 Kate Barnett            Burnsville         MN  34   34 16:05  2:09  1:02    8   39:44 19.6  1:03    2   22:15  7:11 1:20:07 
    8   53 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  51    9 13:36  1:49  1:00    6   39:03 20.0  0:53   25   25:57  8:22 1:20:26 
    9  278 Jessica Deegan          Saint Paul         MN  41   12 14:07  1:53  0:56   16   40:51 19.1  0:47   15   24:34  7:56 1:21:13 
   10  270 Erika Randall           Decorah            IA  30   33 16:03  2:09  1:11   15   40:48 19.1  0:48    5   22:30  7:16 1:21:19 
   11  227 Sarah Foley             Cologne            MN  46   16 14:47  1:59  1:25   14   40:36 19.2  0:39   14   24:19  7:51 1:21:44 
   12  340 Stefanie Larson         Plymouth           MN  42    3 12:03  1:37  1:25   21   41:59 18.6  0:58   30   26:21  8:30 1:22:44 
   13  294 Jill Ellenbecker        Coon Rapids        MN  44   23 15:16  2:03  1:15   19   41:30 18.8  0:43   16   24:44  7:59 1:23:27 
   14  204 Blair Collins           St. Louis Park     MN  34   40 16:23  2:11  1:19   11   40:22 19.3  0:48   19   25:18  8:10 1:24:08 
   15   82 Jeanine Miakotina       New Hope           MN  33   57 17:42  2:22  1:04    4   38:03 20.5  0:40   33   26:44  8:38 1:24:11 
   16  222 Kate Walton             Chanhassen         MN  37   20 15:00  2:00  1:22   17   41:17 18.9  0:49   26   26:03  8:25 1:24:29 
   17  350 Susan Hilal             Plymouth           MN  41   17 14:47  1:59  1:00   26   42:40 18.3  0:36   22   25:46  8:19 1:24:47 
   18  299 Sarah Parks             Minneapolis        MN  52   51 17:13  2:18  1:39   13   40:35 19.2  1:38    9   23:53  7:43 1:24:56 
   19  251 Jill Prevost            St. Louis Park     MN  41   58 17:43  2:22  1:56    9   40:04 19.5  1:28   10   24:05  7:47 1:25:15 
   20  190 Leanne Johansen         Wayzata            MN  41    6 13:25  1:48  2:10   28   42:55 18.2  1:20   23   25:52  8:21 1:25:41 
   21   48 Jamee Smith             Hopkins            MN  40   41 16:33  2:13  1:14   25   42:34 18.3  0:47   17   24:46  8:00 1:25:52 
   22  168 Lizzie McNamara         Fargo              ND  25   15 14:37  1:57  1:05   30   43:25 18.0  1:01   27   26:06  8:25 1:26:12 
   23  317 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  44   53 17:31  2:21  2:18   22   42:09 18.5  1:38    8   23:41  7:39 1:27:16 
   24  209 Natalie Kirby           Deephaven          MN  37   36 16:11  2:10  2:05   31   43:27 18.0  1:00   18   24:56  8:03 1:27:37 
   25  174 Amanda Hawkinson        Richfield          MN  26   22 15:04  2:01  1:31   24   42:27 18.4  1:37   37   27:03  8:44 1:27:41 
   26  277 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  15   43 16:34  2:13  0:31   33   43:36 17.9  0:47   29   26:21  8:30 1:27:47 
   27  346 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  57   32 16:00  2:08  1:26   23   42:26 18.4  1:05   36   26:57  8:42 1:27:52 
   28  302 Danica Das              Chaska             MN  28   42 16:34  2:13  1:02   37   44:08 17.7  0:44   20   25:35  8:15 1:28:01 
   29  242 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  39   44 16:38  2:13  1:48   12   40:32 19.2  1:14   55   28:58  9:21 1:29:07 
   30  116 Angela Rothstein        Minneapolis        MN  41   47 16:56  2:16  1:55   18   41:20 18.9  1:17   45   28:00  9:02 1:29:26 
   31  112 Michelle Gowans         Bloomington        MN  31   18 14:55  2:00  2:08   27   42:40 18.3  1:28   52   28:37  9:14 1:29:47 
   32  292 Bethann Barankovich     Mpls               MN  54   25 15:33  2:05  2:34   40   44:30 17.5  1:22   28   26:20  8:30 1:30:17 
   33  283 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  36   65 18:27  2:28  3:15   32   43:30 17.9  1:06   12   24:15  7:50 1:30:32 
   34   59 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  51   29 15:51  2:07  1:19   38   44:13 17.6  1:21   46   28:08  9:05 1:30:50 
   35  207 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  50   66 18:29  2:28  1:30   20   41:49 18.7  0:46   64   29:27  9:30 1:31:59 
   36  152 Melanie Arcilla         Minnetonka         MN  40   14 14:11  1:54  2:40   39   44:29 17.5  1:33   60   29:18  9:28 1:32:10 
   37  110 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  38   62 18:12  2:26  2:36   42   44:43 17.4  0:54   32   26:41  8:37 1:33:04 
   38  213 Jessica Voss-Kehl       Inver Grove Height MN  39   39 16:22  2:11  1:44   61   47:17 16.5  1:18   34   26:45  8:38 1:33:24 
   39  274 Anna Hauer              Minneapolis        MN  22    5 13:11  1:46  2:22   87   51:09 15.2  0:51   24   25:56  8:22 1:33:27 
   40  140 Lori Woodfield          Victoria           MN  55   13 14:10  1:54  1:33   54   46:32 16.8  1:13   72   30:19  9:47 1:33:45 
   41    1 Terri Dauplaise         Andover            MN  50   37 16:13  2:10  2:00   49   46:06 16.9  0:54   49   28:35  9:14 1:33:47 
   42  309 Francesca Schirber      St. Paul           MN  23   26 15:38  2:06  2:18   52   46:27 16.8  0:39   56   29:00  9:22 1:33:59 
   43   35 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  50   70 18:41  2:30  1:59   34   43:47 17.8  1:17   50   28:37  9:14 1:34:18 
   44  108 Devin Sterb             Robbinsdale        MN  30   38 16:16  2:11  1:40   70   48:34 16.1  0:56   39   27:21  8:50 1:34:45 
   45   65 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58   82 19:31  2:37  1:59   29   43:10 18.1  1:02   61   29:20  9:28 1:34:59 
   46   55 Michele Pasko           Minnetonka         MN  52   46 16:53  2:15  2:12   43   44:57 17.4  1:52   63   29:24  9:29 1:35:17 
   47   31 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  51   69 18:40  2:30  1:16   62   47:21 16.5  0:44   38   27:18  8:49 1:35:18 
   48  313 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  48   54 17:34  2:21  3:07   36   44:01 17.7  2:11   51   28:37  9:14 1:35:28 
   49   46 Kristin Peters          Minneapolis        MN  25    7 13:27  1:48  1:36   79   49:28 15.8  0:45   73   30:22  9:48 1:35:37 
   50  124 Jessica Argabright      Maple Grove        MN  33   31 15:56  2:08  1:35   68   48:30 16.1  1:15   54   28:56  9:20 1:36:10 
   51   76 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  47   48 17:00  2:16  1:38   57   47:14 16.5  1:07   62   29:23  9:29 1:36:21 
   52  200 Amber Ferguson          St. Louis Park     MN  31   74 18:49  2:31  1:38   45   44:59 17.3  0:50   71   30:17  9:47 1:36:31 
   53  173 Norah Tucker            Eden Prairie       MN  33   21 15:02  2:01  2:18   72   48:39 16.0  2:13   48   28:32  9:13 1:36:43 
   54  133 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  50   76 18:56  2:32  2:16   46   45:10 17.3  1:07   69   29:55  9:39 1:37:22 
   55  297 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  48   24 15:25  2:04  1:32   67   48:06 16.2  1:20   85   31:14 10:05 1:37:36 
   56  182 Julie Light             Minnetonka         MN  59   78 19:10  2:34  2:46   82   49:48 15.7  1:03   21   25:42  8:18 1:38:27 
   57  165 Andrea Caldwell         Saint Paul         MN  37   91 20:20  2:43  2:26   41   44:34 17.5  0:37   82   31:06 10:02 1:39:02 
   58  291 Kathleen Green          St Paul            MN  52   88 20:07  2:41  2:24   47   45:49 17.0  2:39   47   28:18  9:08 1:39:16 
   59   72 Jennifer Miller         Golden Valley      MN  42   50 17:10  2:18  1:27   97   52:42 14.8  0:40   40   27:37  8:55 1:39:35 
   60   57 Sarah Kabes             Woodbury           MN  29  127 25:05  3:21  1:20   71   48:35 16.1  0:34   13   24:16  7:50 1:39:48 
   61  300 Lindsay Turner          Mankato            MN  29   56 17:40  2:22  1:59   56   47:09 16.5  1:18   92   31:57 10:19 1:40:02 
   62   83 Maya Smith              Plymouth           MN  15   45 16:51  2:15  2:37   86   50:40 15.4  1:08   57   29:03  9:23 1:40:17 
   63   78 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  35   71 18:47  2:31  1:44   60   47:17 16.5  1:58   77   30:39  9:54 1:40:24 
   64  304 Susan Traul             Minneapolis        MN  32   52 17:18  2:19  1:53   69   48:32 16.1  1:38   84   31:13 10:05 1:40:32 
   65  342 Jessica Jacobson        Minneapolis        MN  29  104 21:50  2:55  2:49   53   46:29 16.8  1:51   41   27:43  8:57 1:40:41 
   66  330 Rachel Sieps            Saint Paul         MN  41   63 18:18  2:27  3:49   58   47:14 16.5  2:06   68   29:54  9:39 1:41:18 
   67  111 Brenda Weiler           Wayzata            MN  56   96 20:43  2:46  1:44   66   47:51 16.3  0:36   75   30:32  9:51 1:41:23 
   68  157 Jolene Johnson Armstron Minneapolis        MN  34   61 18:11  2:26  1:55   75   48:45 16.0  1:16   87   31:21 10:07 1:41:26 
   69   71 Sara Will               Burnsville         MN  44   72 18:47  2:31  2:31   50   46:21 16.8  2:51   80   30:59 10:00 1:41:27 
   70  154 Molly Noble             Minneapolis        MN  27  108 22:11  2:58  3:46   51   46:26 16.8  1:19   44   27:46  8:58 1:41:28 
   71  225 Stacey Larson           Woodbury           MN  38   67 18:35  2:29  2:35   74   48:41 16.0  1:20   76   30:36  9:52 1:41:44 
   72  156 Julia Johnson           Saint Paul         MN  38    8 13:33  1:49  1:48   95   51:45 15.1  1:37   99   33:18 10:45 1:41:59 
   73  134 Mackenzie Kakach        Hopkins            MN  26   98 20:58  2:48  4:25   65   47:41 16.4  1:15   42   27:44  8:57 1:42:02 
   74   39 Sara Lacey              Hopkins            MN  45   77 19:06  2:33  2:15   44   44:58 17.3  1:40  107   34:08 11:01 1:42:06 
   75  144 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  38   30 15:54  2:08  1:57   78   49:26 15.8  1:40  105   33:54 10:56 1:42:50 
   76   75 Brooke Furry            Eden Prairie       MN  26   83 19:47  2:39  3:42   85   50:36 15.4  1:09   43   27:45  8:57 1:42:57 
   77   45 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63   85 19:55  2:40  2:23   48   46:04 16.9  1:34  100   33:20 10:45 1:43:14 
   78  276 Susan Peterson          Minneapolis        MN  54   89 20:12  2:42  1:54   76   49:07 15.9  0:35   89   31:47 10:15 1:43:32 
   79  149 Katie M Anderson        Champlin           MN  36   59 17:59  2:24  2:57   73   48:40 16.0  2:02   93   32:04 10:21 1:43:39 
   80  161 Mykenna Yesnes          Minnetonka         MN  24   28 15:50  2:07  3:00  105   53:55 14.5  1:44   65   29:28  9:31 1:43:56 
   81   92 Maggie Groose           Minneapolis        MN  24   99 21:23  2:52  2:09   35   43:52 17.8  0:53  114   35:43 11:31 1:43:58 
   82  100 Michelle Toren          Hopkins            MN  28   64 18:23  2:28  2:16   77   49:23 15.8  0:50  101   33:24 10:47 1:44:15 
   83  193 Rebecca Kimpton         Minneapolis        MN  35  113 22:40  3:02  1:40   84   50:28 15.5  0:44   58   29:08  9:24 1:44:39 
   84  177 Barbara Sampson         Mound              MN  62   97 20:57  2:48  2:25   80   49:30 15.8  1:02   86   31:17 10:06 1:45:09 
   85  130 Jessie Sheldon          St. Louis Park     MN  26  121 23:59  3:12  2:33   91   51:22 15.2  1:01   31   26:36  8:35 1:45:28 
   86  306 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  48  119 23:29  3:08  1:40   63   47:34 16.4  2:42   90   31:49 10:16 1:47:12 
   87  319 Candy Millerbernd       Chaska             MN  48  129 27:44  3:42  1:37   55   47:01 16.6  1:25   67   29:46  9:36 1:47:31 
   88  171 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  62  116 23:08  3:06  1:52   59   47:16 16.5  0:49  111   34:58 11:17 1:48:02 
   89  314 Karissa Meyer           Minneapolis        MN  25   81 19:26  2:36  1:34  107   54:39 14.3  0:43   94   32:10 10:23 1:48:31 
   90  293 Marie Huey              Saint Paul         MN  28  100 21:30  2:52  2:32  109   55:00 14.2  0:58   59   29:12  9:25 1:49:09 
   91  273 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  70  106 21:58  2:56  2:02   64   47:41 16.4  0:58  119   36:36 11:49 1:49:13 
   92  136 Rachel Formantes        Minneapolis        MN  30  112 22:39  3:02  2:56   96   52:11 14.9  0:54   81   31:01 10:01 1:49:38 
   93   98 Aida Weber              Plymouth           MN  44   94 20:39  2:46  2:35   81   49:37 15.7  1:41  113   35:11 11:21 1:49:42 
   94  328 Paige Jechort           St Louis Park      MN  30   86 19:56  2:40  1:37  103   53:28 14.6  0:41  106   34:03 10:59 1:49:44 
   95   86 Jessica Roe             Golden Valley      MN  54   79 19:12  2:34  2:13  121 1:00:01 13.0  1:34   35   26:56  8:42 1:49:55 
   96   70 Kaitlin McCloughan      Eden Prairie       MN  33   60 18:02  2:25  3:15   89   51:12 15.2  1:56  115   35:43 11:32 1:50:06 
   97  351 Shannon Nelson          St. Paul           MN  60   90 20:16  2:43  2:15   92   51:23 15.2  1:47  110   34:54 11:16 1:50:34 
   98  223 Melissa Duvernais       Woodbury           MN  36  105 21:54  2:56  2:37   90   51:12 15.2  1:35  103   33:40 10:52 1:50:56 
   99  178 Amy Koenig              Eagan              MN  19  107 22:00  2:56  2:40  110   55:05 14.2  0:43   78   30:45  9:55 1:51:11 
  100   34 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  48  128 26:51  3:35  2:27   83   49:56 15.6  1:23   79   30:55  9:59 1:51:30 
  101  123 Melissa Jacobson        Montrose           MN  34  120 23:45  3:10  1:42  108   54:41 14.3  1:13   70   30:16  9:46 1:51:35 
  102  303 Beth Wicklund           Minneapolis        MN  43  111 22:37  3:01  3:14   93   51:24 15.2  1:41   97   32:49 10:35 1:51:43 
  103  143 Elizabeth Sipe          Saint Paul         MN  43   87 20:06  2:41  4:06  104   53:51 14.5  0:54   98   32:54 10:37 1:51:49 
  104   66 Miranda Butler          Coon Rapids        MN  25   73 18:48  2:31  3:05  100   52:59 14.7  0:50  118   36:10 11:40 1:51:50 
  105  321 Erin Weslander          Saint Cloud        MN  27   35 16:08  2:10  3:04  106   54:21 14.4  0:43  121   38:25 12:24 1:52:39 
  106  107 Jessica Lennartson      Minnetonka         MN  33   95 20:42  2:46  2:06  116   57:07 13.7  0:56   91   31:54 10:18 1:52:42 
  107  256 Kimberly Bohlig         Minnetonka         MN  50   68 18:38  2:29  3:42  112   55:20 14.1  1:14  104   33:53 10:56 1:52:45 
  108  197 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  62   55 17:40  2:22  2:42  124 1:00:41 12.9  1:53   74   30:27  9:50 1:53:22 
  109  187 Andrea Olson            Plymouth           MN  31   93 20:38  2:45 11:58   88   51:11 15.2  1:06   66   29:29  9:31 1:54:20 
  110  198 Miriam Swanson          Chaska             MN  23   92 20:30  2:44  3:27  125 1:00:46 12.8  1:02   53   28:39  9:15 1:54:22 
  111  320 Missy Goers             Minneapolis        MN  50   49 17:01  2:17  2:53  118   57:41 13.5  1:19  117   36:09 11:40 1:55:01 
  112  131 Jodi Rogness            St.Louis Park      MN  59  122 24:00  3:12  2:34  113   55:45 14.0  1:00   96   32:26 10:28 1:55:42 
  113  224 Kristen Kelm            Cottage Grove      MN  36  102 21:41  2:54  2:20  117   57:41 13.5  1:06  102   33:27 10:48 1:56:13 
  114  315 Emma Snuggerud          Chaska             MN  16   75 18:52  2:31  3:52  119   57:55 13.5  1:10  112   35:01 11:18 1:56:49 
  115  301 Kelsey Shopp            Dayton             MN  28  101 21:37  2:53  1:44   99   52:56 14.7  0:49  125   39:58 12:54 1:57:03 
  116  132 Brigette Peterson       Minneapolis        MN  23   27 15:47  2:07  2:45  132 1:04:00 12.2  0:55  108   34:37 11:10 1:58:03 
  117  159 Katie Andersen          Minnetonka         MN  36   84 19:51  2:39  3:31  120   59:46 13.1  1:29  109   34:48 11:14 1:59:22 
  118  244 Madalyn Carlin          Rosemount          MN  23  114 23:03  3:05  3:39   98   52:52 14.8  2:13  123   38:38 12:28 2:00:23 
  119  258 Meredith Burks          Saint Paul         MN  34   80 19:16  2:35  2:34  101   53:11 14.7  1:20  133   44:21 14:19 2:00:40 
  120  215 Elaine Goepfert         Hopkins            MN  37  125 24:21  3:15  5:24  111   55:18 14.1  0:58  120   37:45 12:11 2:03:44 
  121  243 Pree Bassi              Minneapolis        MN  31  130 28:02  3:45  2:29   94   51:40 15.1  3:42  126   40:56 13:12 2:06:46 
  122  148 Kelli Ramirez           Crystal            MN  40  109 22:17  2:59  2:28  127 1:00:57 12.8  1:16  124   39:55 12:53 2:06:50 
  123  115 Sheetal Rajagopal       Plymouth           MN  27                         128 1:01:31 12.7  3:19   95   32:22 10:27 2:07:13 
  124   97 Marci Roche             Hopkins            MN  41  133 31:10  4:10  2:51  123 1:00:28 12.9  1:08   88   31:42 10:14 2:07:17 
  125  347 Joann Fazekas           Moorhead           MN  51  126 24:53  3:19  3:57  102   53:16 14.6  1:58  132   43:19 13:59 2:07:21 
  126   88 Sarah Zalewski          Chaska             MN  35  123 24:06  3:13  3:38  131 1:03:55 12.2  1:06  116   35:50 11:34 2:08:33 
  127  180 Shannon Koenig          Eagan              MN  25  110 22:20  2:59  5:36  115   57:02 13.7  2:30  127   41:24 13:22 2:08:50 
  128  179 Beth Koenig             Eagan              MN  51  118 23:16  3:07  4:51  114   56:49 13.7  2:29  129   42:45 13:48 2:10:09 
  129  230 Laura Rinas             Minneapolis        MN  33  117 23:12  3:06  3:21  126 1:00:52 12.8  1:47  134   45:01 14:32 2:14:11 
  130   93 Kristin Stock           Chaska             MN  24  131 28:29  3:48  2:55  130 1:03:33 12.3  1:15  122   38:37 12:28 2:14:48 
  131  246 Samantha Carlin         Minneapolis        MN  26  132 30:04  4:01  3:00  122 1:00:09 13.0  1:54  128   42:30 13:43 2:17:35 
  132  122 Catherine Krawczak      Minnetonka         MN  35  135 32:05  4:17 10:32  129 1:01:31 12.7  3:15   83   31:13 10:04 2:18:35 
  133  229 Sarah-Ashley Ortiz      Minneapolis        MN  29  124 24:07  3:13  2:46  135 1:10:42 11.0  1:16  130   43:03 13:54 2:21:52 
  134  231 Tasha Irving            Minneapolis        MN  41  115 23:06  3:05  3:37  133 1:05:02 12.0  1:10  135   48:59 15:48 2:21:53 
  135  164 Linda Wiard-Bauer       Minneapolis        MN  58  103 21:49  2:55  6:54  136 1:12:29 10.8  1:18  131   43:15 13:57 2:25:44 
  136  234 Sara Gawel              Oconomowoc         WI  35  134 31:47  4:15  4:09  134 1:10:00 11.1  0:54  136   51:21 16:34 2:38:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  343 Carter Deichman         Mankato            MN  16    2 12:22  1:39  0:26    1   37:52 20.6  0:30    1   18:49  6:04 1:09:56 
    2  353 Daniel Schlaefer        Lekeville Mn       MN  14    6 15:09  2:02  2:14    3   43:58 17.7  0:32    2   22:41  7:19 1:24:33 
    3  352 Toni Corral             Lakeville Mn       MN  16    1 12:07  1:37  1:16    4   45:05 17.3  0:30    6   28:58  9:21 1:27:54 
    4   36 William Halvorson       St. Louis Park     MN  16    7 16:13  2:10  1:50    2   43:14 18.0  0:32    4   27:37  8:55 1:29:24 
    5  218 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  13    8 18:06  2:25  1:05    5   45:37 17.1  0:54    3   25:57  8:23 1:31:37 
    6  237 Brennan Hirtz           Eden Prairie       MN  16    5 15:02  2:01  1:56    6   45:49 17.0  0:37    7   34:19 11:04 1:37:40 
    7  261 Gabe Hirshman           Minnetonka         MN  13    9 23:21  3:07  3:38    7   49:45 15.7  0:45    5   28:49  9:18 1:46:16 
    8   99 Nathan Lawsin           Plymouth           MN  13    3 14:25  1:56  3:47    8   50:04 15.6  0:55    9   40:34 13:06 1:49:44 
    9  103 Nandita Bose            Plymouth           MN  13    4 14:29  1:56  3:45    9 1:05:08 12.0  1:37    8   36:10 11:40 2:01:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  277 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  15    1 16:34  2:13  0:31    1   43:36 17.9  0:47    1   26:21  8:30 1:27:47 
    2   83 Maya Smith              Plymouth           MN  15    2 16:51  2:15  2:37    2   50:40 15.4  1:08    2   29:03  9:23 1:40:17 
    3  315 Emma Snuggerud          Chaska             MN  16    3 18:52  2:31  3:52    3   57:55 13.5  1:10    3   35:01 11:18 1:56:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  178 Amy Koenig              Eagan              MN  19    1 22:00  2:56  2:40    1   55:05 14.2  0:43    1   30:45  9:55 1:51:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  335 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  20    1 11:39  1:34  0:52    1   34:31 22.6  0:39    1   19:49  6:24 1:07:27 
    2  210 Samuel Daniewicz        Woodbury           MN  23    3 27:39  3:42  3:03    2   42:25 18.4  0:37    2   21:28  6:56 1:35:10 
    3  327 Dominic Pauling         Britt              MN  20    2 22:41  3:02  3:34    3   50:17 15.5  0:45    3   27:05  8:45 1:44:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  274 Anna Hauer              Minneapolis        MN  22    1 13:11  1:46  2:22    3   51:09 15.2  0:51    1   25:56  8:22 1:33:27 
    2  309 Francesca Schirber      St. Paul           MN  23    2 15:38  2:06  2:18    2   46:27 16.8  0:39    3   29:00  9:22 1:33:59 
    3  161 Mykenna Yesnes          Minnetonka         MN  24    4 15:50  2:07  3:00    5   53:55 14.5  1:44    4   29:28  9:31 1:43:56 
    4   92 Maggie Groose           Minneapolis        MN  24    6 21:23  2:52  2:09    1   43:52 17.8  0:53    6   35:43 11:31 1:43:58 
    5  198 Miriam Swanson          Chaska             MN  23    5 20:30  2:44  3:27    6 1:00:46 12.8  1:02    2   28:39  9:15 1:54:22 
    6  132 Brigette Peterson       Minneapolis        MN  23    3 15:47  2:07  2:45    8 1:04:00 12.2  0:55    5   34:37 11:10 1:58:03 
    7  244 Madalyn Carlin          Rosemount          MN  23    7 23:03  3:05  3:39    4   52:52 14.8  2:13    8   38:38 12:28 2:00:23 
    8   93 Kristin Stock           Chaska             MN  24    8 28:29  3:48  2:55    7 1:03:33 12.3  1:15    7   38:37 12:28 2:14:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  169 Chris Tamez             Robbinsdale        MN  29    4 14:57  2:00  1:16    1   34:49 22.4  0:37    5   25:16  8:09 1:16:53 
    2  119 Christopher Dirkes      Richfield          MN  28    3 14:56  2:00  0:57    2   38:54 20.1  0:52    3   23:34  7:37 1:19:11 
    3  114 Ryan Moran              Hopkins            MN  29    5 16:34  2:13  1:27    3   39:43 19.6  1:05    1   22:03  7:07 1:20:51 
    4  162 David Odorizzi          Minnetonka         MN  28    6 18:00  2:24  1:12    5   40:50 19.1  0:59    2   23:02  7:26 1:24:00 
    5  113 Lance Janssen           Minneapolis        MN  28    1 13:22  1:47  2:00   11   47:36 16.4  0:38    9   27:40  8:56 1:31:14 
    6   95 David Hedlund           Minnetonka         MN  26    8 20:05  2:41  1:37    7   45:00 17.3  0:25    4   24:26  7:53 1:31:31 
    7  181 Nathan Wilson           Minneapolis        MN  29    7 19:08  2:34  3:02    4   40:02 19.5  0:55   12   28:36  9:14 1:31:42 
    8  176 Robert Gavanda          Minnetonka         MN  28    2 14:53  2:00  4:44    6   43:21 18.0  2:46    7   26:39  8:36 1:32:21 
    9  196 Max Goodmanson          Minneapolis        MN  26   10 20:28  2:44  2:16    9   46:33 16.8  2:04    6   25:24  8:12 1:36:44 
   10  310 Nick Schmitz            Minnetonka         MN  29    9 20:23  2:43  1:58   10   47:18 16.5  1:09    8   27:32  8:53 1:38:19 
   11  155 Kevin Soran             Minneapolis        MN  27   11 22:16  2:59  3:42    8   46:31 16.8  1:15   10   27:46  8:58 1:41:27 
   12  135 Richard Kakach          Hopkins            MN  26   12 23:18  3:07  2:02   12   47:46 16.3  1:11   11   27:46  8:58 1:42:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  287 Andrea Jensen           Minneapolis        MN  28    1 12:34  1:41  0:55    1   38:12 20.4  0:57    1   22:31  7:16 1:15:07 
    2  168 Lizzie McNamara         Fargo              ND  25    3 14:37  1:57  1:05    3   43:25 18.0  1:01    4   26:06  8:25 1:26:12 
    3  174 Amanda Hawkinson        Richfield          MN  26    4 15:04  2:01  1:31    2   42:27 18.4  1:37    6   27:03  8:44 1:27:41 
    4  302 Danica Das              Chaska             MN  28    6 16:34  2:13  1:02    4   44:08 17.7  0:44    3   25:35  8:15 1:28:01 
    5   46 Kristin Peters          Minneapolis        MN  25    2 13:27  1:48  1:36   11   49:28 15.8  0:45   12   30:22  9:48 1:35:37 
    6   57 Sarah Kabes             Woodbury           MN  29   20 25:05  3:21  1:20    9   48:35 16.1  0:34    2   24:16  7:50 1:39:48 
    7  300 Lindsay Turner          Mankato            MN  29    7 17:40  2:22  1:59    7   47:09 16.5  1:18   13   31:57 10:19 1:40:02 
    8  342 Jessica Jacobson        Minneapolis        MN  29   15 21:50  2:55  2:49    6   46:29 16.8  1:51    7   27:43  8:57 1:40:41 
    9  154 Molly Noble             Minneapolis        MN  27   16 22:11  2:58  3:46    5   46:26 16.8  1:19   10   27:46  8:58 1:41:28 
   10  134 Mackenzie Kakach        Hopkins            MN  26   12 20:58  2:48  4:25    8   47:41 16.4  1:15    8   27:44  8:57 1:42:02 
   11   75 Brooke Furry            Eden Prairie       MN  26   11 19:47  2:39  3:42   12   50:36 15.4  1:09    9   27:45  8:57 1:42:57 
   12  100 Michelle Toren          Hopkins            MN  28    8 18:23  2:28  2:16   10   49:23 15.8  0:50   16   33:24 10:47 1:44:15 
   13  130 Jessie Sheldon          St. Louis Park     MN  26   18 23:59  3:12  2:33   13   51:22 15.2  1:01    5   26:36  8:35 1:45:28 
   14  314 Karissa Meyer           Minneapolis        MN  25   10 19:26  2:36  1:34   17   54:39 14.3  0:43   14   32:10 10:23 1:48:31 
   15  293 Marie Huey              Saint Paul         MN  28   13 21:30  2:52  2:32   18   55:00 14.2  0:58   11   29:12  9:25 1:49:09 
   16   66 Miranda Butler          Coon Rapids        MN  25    9 18:48  2:31  3:05   15   52:59 14.7  0:50   17   36:10 11:40 1:51:50 
   17  321 Erin Weslander          Saint Cloud        MN  27    5 16:08  2:10  3:04   16   54:21 14.4  0:43   18   38:25 12:24 1:52:39 
   18  301 Kelsey Shopp            Dayton             MN  28   14 21:37  2:53  1:44   14   52:56 14.7  0:49   19   39:58 12:54 1:57:03 
   19  115 Sheetal Rajagopal       Plymouth           MN  27                          21 1:01:31 12.7  3:19   15   32:22 10:27 2:07:13 
   20  180 Shannon Koenig          Eagan              MN  25   17 22:20  2:59  5:36   19   57:02 13.7  2:30   20   41:24 13:22 2:08:50 
   21  246 Samantha Carlin         Minneapolis        MN  26   21 30:04  4:01  3:00   20 1:00:09 13.0  1:54   21   42:30 13:43 2:17:35 
   22  229 Sarah-Ashley Ortiz      Minneapolis        MN  29   19 24:07  3:13  2:46   22 1:10:42 11.0  1:16   22   43:03 13:54 2:21:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  221 Kevin Greimel           Richfield          MN  30    3 13:23  1:47  1:01    1   33:31 23.3  0:51    2   20:14  6:32 1:08:58 
    2  189 Joshua Hohertz          Excelsior          MN  30    5 14:19  1:55  1:17    2   36:55 21.1  0:35    3   20:55  6:45 1:13:59 
    3   58 Cloid Green             Richfield          MN  31    2 13:20  1:47  1:03    3   37:11 21.0  0:41   10   24:41  7:58 1:16:55 
    4  216 Kevin Wolter            Hopkins            MN  34    1 13:01  1:45  2:02    4   37:48 20.6  0:53    7   24:04  7:46 1:17:46 
    5  118 Jason Larson            Golden Valley      MN  34   12 19:07  2:33  1:03    5   37:50 20.6  0:36    4   21:00  6:47 1:19:33 
    6  307 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  34    8 16:10  2:10  1:51    6   38:36 20.2  1:15    5   21:51  7:03 1:19:40 
    7   32 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  34    6 14:45  1:58  1:29    9   41:51 18.6  0:59   13   25:24  8:12 1:24:26 
    8  275 David White             Edina              MN  34   10 16:43  2:14  2:08    8   40:32 19.2  1:43   11   24:51  8:01 1:25:55 
    9  298 Daniel Lentz            Cottage Grove      MN  33    7 15:33  2:05  2:37   10   42:06 18.5  1:44    9   24:39  7:57 1:26:36 
   10  211 Anthony Roman           Minneapolis        MN  33    4 13:31  1:49  1:39   14   43:11 18.1  1:49   14   26:46  8:38 1:26:54 
   11  127 Eric Stratford          Maple Grove        MN  32   11 17:31  2:21  1:25   15   43:53 17.8  1:02    8   24:15  7:50 1:28:05 
   12  308 Kiel McElveen           Minneapolis        MN  30   16 21:18  2:51  1:42    7   40:25 19.3  1:17   12   25:10  8:07 1:29:49 
   13  194 Benjamin Anderson       Minneapolis        MN  33    9 16:26  2:12  2:49   12   42:57 18.2  0:36   17   27:22  8:50 1:30:09 
   14  172 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  33   18 21:41  2:54  2:32   11   42:52 18.2  1:25    6   23:13  7:30 1:31:40 
   15  272 Nicholas Aunan          Eden Prairie       MN  33   14 20:07  2:41  1:13   13   43:08 18.1  1:20   18   28:18  9:08 1:34:04 
   16  109 Jay Willms              Minneapolis        MN  32   13 19:51  2:39  2:23   20   52:43 14.8  1:31    1   20:04  6:29 1:36:31 
   17   62 Ryan Leatherberry       Roseville          MN  30   17 21:38  2:53  2:32   17   46:53 16.6  1:17   16   27:21  8:50 1:39:38 
   18   81 Anton Miakotin          New Hope           MN  34   19 23:48  3:11  2:02   16   46:09 16.9  0:49   15   27:05  8:44 1:39:51 
   19  220 Neal Greimel            Minnetonka         MN  33   15 20:17  2:43  2:20   18   48:40 16.0  0:57   20   29:49  9:37 1:42:01 
   20  188 Matthew Olson           Plymouth           MN  34   20 30:01  4:00  2:36   19   51:08 15.3  1:08   19   29:26  9:30 1:54:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Bette Rowley            Burnsville         MN  32    1 13:42  1:50  0:44    2   39:09 19.9  0:24    2   22:18  7:12 1:16:15 
    2  269 Kate Barnett            Burnsville         MN  34    6 16:05  2:09  1:02    3   39:44 19.6  1:03    1   22:15  7:11 1:20:07 
    3  270 Erika Randall           Decorah            IA  30    5 16:03  2:09  1:11    5   40:48 19.1  0:48    3   22:30  7:16 1:21:19 
    4  204 Blair Collins           St. Louis Park     MN  34    8 16:23  2:11  1:19    4   40:22 19.3  0:48    4   25:18  8:10 1:24:08 
    5   82 Jeanine Miakotina       New Hope           MN  33   10 17:42  2:22  1:04    1   38:03 20.5  0:40    5   26:44  8:38 1:24:11 
    6  112 Michelle Gowans         Bloomington        MN  31    2 14:55  2:00  2:08    6   42:40 18.3  1:28    8   28:37  9:14 1:29:47 
    7  108 Devin Sterb             Robbinsdale        MN  30    7 16:16  2:11  1:40   10   48:34 16.1  0:56    6   27:21  8:50 1:34:45 
    8  124 Jessica Argabright      Maple Grove        MN  33    4 15:56  2:08  1:35    8   48:30 16.1  1:15    9   28:56  9:20 1:36:10 
    9  200 Amber Ferguson          St. Louis Park     MN  31   13 18:49  2:31  1:38    7   44:59 17.3  0:50   12   30:17  9:47 1:36:31 
   10  173 Norah Tucker            Eden Prairie       MN  33    3 15:02  2:01  2:18   11   48:39 16.0  2:13    7   28:32  9:13 1:36:43 
   11  304 Susan Traul             Minneapolis        MN  32    9 17:18  2:19  1:53    9   48:32 16.1  1:38   14   31:13 10:05 1:40:32 
   12  157 Jolene Johnson Armstron Minneapolis        MN  34   12 18:11  2:26  1:55   12   48:45 16.0  1:16   15   31:21 10:07 1:41:26 
   13  136 Rachel Formantes        Minneapolis        MN  30   18 22:39  3:02  2:56   16   52:11 14.9  0:54   13   31:01 10:01 1:49:38 
   14  328 Paige Jechort           St Louis Park      MN  30   15 19:56  2:40  1:37   18   53:28 14.6  0:41   17   34:03 10:59 1:49:44 
   15   70 Kaitlin McCloughan      Eden Prairie       MN  33   11 18:02  2:25  3:15   14   51:12 15.2  1:56   18   35:43 11:32 1:50:06 
   16  123 Melissa Jacobson        Montrose           MN  34   20 23:45  3:10  1:42   19   54:41 14.3  1:13   11   30:16  9:46 1:51:35 
   17  107 Jessica Lennartson      Minnetonka         MN  33   17 20:42  2:46  2:06   20   57:07 13.7  0:56   16   31:54 10:18 1:52:42 
   18  187 Andrea Olson            Plymouth           MN  31   16 20:38  2:45 11:58   13   51:11 15.2  1:06   10   29:29  9:31 1:54:20 
   19  258 Meredith Burks          Saint Paul         MN  34   14 19:16  2:35  2:34   17   53:11 14.7  1:20   20   44:21 14:19 2:00:40 
   20  243 Pree Bassi              Minneapolis        MN  31   21 28:02  3:45  2:29   15   51:40 15.1  3:42   19   40:56 13:12 2:06:46 
   21  230 Laura Rinas             Minneapolis        MN  33   19 23:12  3:06  3:21   21 1:00:52 12.8  1:47   21   45:01 14:32 2:14:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  102 Ross Golla              Minnetonka         MN  38    2 15:05  2:01  0:44    1   34:45 22.4  0:30    1   19:24  6:16 1:10:27 
    2   90 Josh Sell               Waconia            MN  38    1 14:05  1:53  1:42    2   39:20 19.8  0:43    3   22:16  7:11 1:18:05 
    3  239 Andrew Wenger           Bloomington        MN  35    3 16:26  2:12  2:14    3   40:13 19.4  0:22    2   21:13  6:51 1:20:26 
    4  323 Kevin Reed              Minnetonka         MN  37    6 19:33  2:37  1:51    4   44:52 17.4  0:41    4   24:26  7:53 1:31:21 
    5   87 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  38    5 19:26  2:36  2:27    6   46:20 16.8  1:18    6   26:05  8:25 1:35:35 
    6  286 Robert Oconnell         New Brighton       MN  36    4 17:36  2:21  3:45    5   46:17 16.9  1:50    7   26:49  8:39 1:36:16 
    7   74 Matt Jensen             Chanhassen         MN  38    7 23:31  3:09  2:31    7   48:20 16.1  0:38    5   25:53  8:21 1:40:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  117 Ginny Clark             St Louis Park      MN  36    2 14:56  2:00  1:07    1   40:12 19.4  0:46    1   21:53  7:04 1:18:53 
    2  222 Kate Walton             Chanhassen         MN  37    3 15:00  2:00  1:22    3   41:17 18.9  0:49    4   26:03  8:25 1:24:29 
    3  209 Natalie Kirby           Deephaven          MN  37    5 16:11  2:10  2:05    4   43:27 18.0  1:00    3   24:56  8:03 1:27:37 
    4  242 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  39    7 16:38  2:13  1:48    2   40:32 19.2  1:14    7   28:58  9:21 1:29:07 
    5  283 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  36   10 18:27  2:28  3:15    5   43:30 17.9  1:06    2   24:15  7:50 1:30:32 
    6  110 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  38    9 18:12  2:26  2:36    7   44:43 17.4  0:54    5   26:41  8:37 1:33:04 
    7  213 Jessica Voss-Kehl       Inver Grove Height MN  39    6 16:22  2:11  1:44    9   47:17 16.5  1:18    6   26:45  8:38 1:33:24 
    8  165 Andrea Caldwell         Saint Paul         MN  37   14 20:20  2:43  2:26    6   44:34 17.5  0:37   11   31:06 10:02 1:39:02 
    9   78 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  35   12 18:47  2:31  1:44    8   47:17 16.5  1:58   10   30:39  9:54 1:40:24 
   10  225 Stacey Larson           Woodbury           MN  38   11 18:35  2:29  2:35   11   48:41 16.0  1:20    9   30:36  9:52 1:41:44 
   11  156 Julia Johnson           Saint Paul         MN  38    1 13:33  1:49  1:48   15   51:45 15.1  1:37   14   33:18 10:45 1:41:59 
   12  144 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  38    4 15:54  2:08  1:57   12   49:26 15.8  1:40   17   33:54 10:56 1:42:50 
   13  149 Katie M Anderson        Champlin           MN  36    8 17:59  2:24  2:57   10   48:40 16.0  2:02   13   32:04 10:21 1:43:39 
   14  193 Rebecca Kimpton         Minneapolis        MN  35   17 22:40  3:02  1:40   13   50:28 15.5  0:44    8   29:08  9:24 1:44:39 
   15  223 Melissa Duvernais       Woodbury           MN  36   16 21:54  2:56  2:37   14   51:12 15.2  1:35   16   33:40 10:52 1:50:56 
   16  224 Kristen Kelm            Cottage Grove      MN  36   15 21:41  2:54  2:20   17   57:41 13.5  1:06   15   33:27 10:48 1:56:13 
   17  159 Katie Andersen          Minnetonka         MN  36   13 19:51  2:39  3:31   18   59:46 13.1  1:29   18   34:48 11:14 1:59:22 
   18  215 Elaine Goepfert         Hopkins            MN  37   19 24:21  3:15  5:24   16   55:18 14.1  0:58   20   37:45 12:11 2:03:44 
   19   88 Sarah Zalewski          Chaska             MN  35   18 24:06  3:13  3:38   20 1:03:55 12.2  1:06   19   35:50 11:34 2:08:33 
   20  122 Catherine Krawczak      Minnetonka         MN  35   21 32:05  4:17 10:32   19 1:01:31 12.7  3:15   12   31:13 10:04 2:18:35 
   21  234 Sara Gawel              Oconomowoc         WI  35   20 31:47  4:15  4:09   21 1:10:00 11.1  0:54   21   51:21 16:34 2:38:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  219 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  42    1 10:56  1:28  0:40    2   34:30 22.6  0:28    2   20:18  6:33 1:06:50 
    2   43 Scott Myers             Plymouth           MN  42    2 11:43  1:34  0:54    1   33:41 23.2  0:43    1   20:01  6:28 1:07:00 
    3   38 Eric Roesner            Minnetonka         MN  42    4 13:49  1:51  0:56    4   35:24 22.0  0:46    3   21:57  7:05 1:12:50 
    4  205 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41    6 14:54  2:00  0:45    3   35:19 22.1  0:42    5   24:05  7:47 1:15:43 
    5  281 Tony Mosser             Lakeville          MN  44    3 13:43  1:50  1:15    5   38:45 20.1  1:09    4   22:37  7:18 1:17:27 
    6   79 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  41    5 14:49  1:59  1:11    6   39:29 19.8  1:14    7   26:25  8:32 1:23:06 
    7  339 Brian Kelky             St Louis Park      MN  40    8 15:47  2:07  0:48    7   39:41 19.7  0:40    8   26:26  8:32 1:23:21 
    8  252 Robert Prevost          St. Louis Park     MN  40   12 17:57  2:24  1:46    8   40:02 19.5  1:30    6   24:40  7:58 1:25:53 
    9  214 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  40   11 17:54  2:24  2:24   10   44:08 17.7  1:34   11   29:19  9:28 1:35:18 
   10  183 Alain Nisam             Plymouth           MN  44   10 17:02  2:17  2:15    9   42:34 18.3  1:17   14   32:28 10:29 1:35:34 
   11  265 Matt Fries              Minnetonka         MN  44    9 16:00  2:08  2:16   13   47:48 16.3  1:53   13   29:47  9:37 1:37:41 
   12   69 Alexander Shrom         Shoreview          MN  41    7 15:42  2:06  2:46   14   49:27 15.8  1:04   12   29:35  9:33 1:38:33 
   13  262 Peter Hirshman          Minnetonka         MN  44   14 22:36  3:01  2:52   11   46:13 16.9  0:42    9   26:48  8:39 1:39:09 
   14   49 Leroy Longworth         Woodbury           MN  42   15 23:56  3:12  2:22   15   49:30 15.8  0:36   10   28:08  9:05 1:44:30 
   15   51 Ryan MacKay             Hopkins            MN  43   13 20:22  2:43  2:06   12   46:20 16.8  2:03   15   34:34 11:09 1:45:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Andrea Myers            Plymouth           MN  41    2 12:03  1:37  0:41    3   37:55 20.6  0:38    1   22:29  7:15 1:13:44 
    2  288 Sarah Hunter            Hopkins            MN  43    1 11:59  1:36  1:08    1   36:34 21.3  0:48    5   24:14  7:49 1:14:41 
    3  329 Catherine Lee           Minneapolis        MN  43    5 13:59  1:52  1:12    2   37:13 21.0  0:32    2   23:05  7:27 1:15:58 
    4  278 Jessica Deegan          Saint Paul         MN  41    6 14:07  1:53  0:56    5   40:51 19.1  0:47    6   24:34  7:56 1:21:13 
    5  340 Stefanie Larson         Plymouth           MN  42    3 12:03  1:37  1:25    8   41:59 18.6  0:58   11   26:21  8:30 1:22:44 
    6  294 Jill Ellenbecker        Coon Rapids        MN  44    9 15:16  2:03  1:15    7   41:30 18.8  0:43    7   24:44  7:59 1:23:27 
    7  350 Susan Hilal             Plymouth           MN  41    8 14:47  1:59  1:00   11   42:40 18.3  0:36    9   25:46  8:19 1:24:47 
    8  251 Jill Prevost            St. Louis Park     MN  41   14 17:43  2:22  1:56    4   40:04 19.5  1:28    4   24:05  7:47 1:25:15 
    9  190 Leanne Johansen         Wayzata            MN  41    4 13:25  1:48  2:10   12   42:55 18.2  1:20   10   25:52  8:21 1:25:41 
   10   48 Jamee Smith             Hopkins            MN  40   10 16:33  2:13  1:14   10   42:34 18.3  0:47    8   24:46  8:00 1:25:52 
   11  317 Karmin McDonald         Minneapolis        MN  44   13 17:31  2:21  2:18    9   42:09 18.5  1:38    3   23:41  7:39 1:27:16 
   12  116 Angela Rothstein        Minneapolis        MN  41   11 16:56  2:16  1:55    6   41:20 18.9  1:17   13   28:00  9:02 1:29:26 
   13  152 Melanie Arcilla         Minnetonka         MN  40    7 14:11  1:54  2:40   13   44:29 17.5  1:33   14   29:18  9:28 1:32:10 
   14   72 Jennifer Miller         Golden Valley      MN  42   12 17:10  2:18  1:27   18   52:42 14.8  0:40   12   27:37  8:55 1:39:35 
   15  330 Rachel Sieps            Saint Paul         MN  41   15 18:18  2:27  3:49   15   47:14 16.5  2:06   15   29:54  9:39 1:41:18 
   16   71 Sara Will               Burnsville         MN  44   16 18:47  2:31  2:31   14   46:21 16.8  2:51   16   30:59 10:00 1:41:27 
   17   98 Aida Weber              Plymouth           MN  44   18 20:39  2:46  2:35   16   49:37 15.7  1:41   20   35:11 11:21 1:49:42 
   18  303 Beth Wicklund           Minneapolis        MN  43   20 22:37  3:01  3:14   17   51:24 15.2  1:41   18   32:49 10:35 1:51:43 
   19  143 Elizabeth Sipe          Saint Paul         MN  43   17 20:06  2:41  4:06   19   53:51 14.5  0:54   19   32:54 10:37 1:51:49 
   20  148 Kelli Ramirez           Crystal            MN  40   19 22:17  2:59  2:28   21 1:00:57 12.8  1:16   21   39:55 12:53 2:06:50 
   21   97 Marci Roche             Hopkins            MN  41   22 31:10  4:10  2:51   20 1:00:28 12.9  1:08   17   31:42 10:14 2:07:17 
   22  231 Tasha Irving            Minneapolis        MN  41   21 23:06  3:05  3:37   22 1:05:02 12.0  1:10   22   48:59 15:48 2:21:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  201 Lang Hunt               Minneapolis        MN  48    1 11:51  1:35  1:01    1   33:26 23.3  0:49    1   22:08  7:09 1:09:14 
    2   85 Mike Blair              Prior Lake         MN  48    3 14:23  1:55  1:03    2   35:50 21.8  0:43    2   22:20  7:13 1:14:16 
    3  271 Jason Tarasek           Minneapolis        MN  45    4 14:32  1:57  1:11    3   36:27 21.4  0:51    4   24:06  7:47 1:17:05 
    4   52 Brent McVay             Minneapolis        MN  49    2 14:08  1:53  1:23    4   38:19 20.4  0:48    5   24:25  7:53 1:19:01 
    5  260 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  49   11 17:06  2:17  1:41    8   39:51 19.6  0:48    3   23:00  7:26 1:22:25 
    6   67 Jason Lien              St. Paul           MN  45   12 17:22  2:19  1:46    6   38:48 20.1  1:00    6   26:09  8:26 1:25:03 
    7  202 Garrett Wilson          Edina              MN  46    6 15:17  2:03  1:42    7   39:27 19.8  0:55    8   27:47  8:58 1:25:05 
    8  318 Thomas McDonald         Minneapolis        MN  48    5 15:15  2:02  2:19    5   38:26 20.3  2:31    9   28:39  9:15 1:27:08 
    9  208 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  45    7 15:37  2:05  2:34    9   43:26 18.0  2:03   10   29:14  9:26 1:32:52 
   10  334 Ken Koski               Chaska             MN  46   10 16:48  2:15  1:01   11   44:35 17.5  0:51   12   31:32 10:11 1:34:44 
   11  284 Nelson Inz              Minneapolis        MN  48   14 19:59  2:40  3:19   10   43:44 17.8  2:11    7   27:04  8:44 1:36:16 
   12  345 Christian Sabotta       Washington         IL  49    9 16:48  2:15  3:36   12   44:46 17.4  1:32   13   31:58 10:19 1:38:38 
   13  167 David Pender            Minnetonka         MN  45    8 16:47  2:15  2:11   13   48:00 16.3  1:15   11   31:16 10:06 1:39:28 
   14  185 Michael Gran Simon      Stillwater         MN  47   13 19:54  2:40  2:51   14   53:50 14.5  2:13   15   42:33 13:44 2:01:18 
   15  192 Charles Wilson          Plymouth           MN  48   15 23:33  3:09  2:54   15   58:29 13.3  1:34   14   37:48 12:12 2:04:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  227 Sarah Foley             Cologne            MN  46    1 14:47  1:59  1:25    1   40:36 19.2  0:39    1   24:19  7:51 1:21:44 
    2  313 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  48    4 17:34  2:21  3:07    2   44:01 17.7  2:11    2   28:37  9:14 1:35:28 
    3   76 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  47    3 17:00  2:16  1:38    5   47:14 16.5  1:07    3   29:23  9:29 1:36:21 
    4  297 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  48    2 15:25  2:04  1:32    7   48:06 16.2  1:20    6   31:14 10:05 1:37:36 
    5   39 Sara Lacey              Hopkins            MN  45    5 19:06  2:33  2:15    3   44:58 17.3  1:40    8   34:08 11:01 1:42:06 
    6  306 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  48    6 23:29  3:08  1:40    6   47:34 16.4  2:42    7   31:49 10:16 1:47:12 
    7  319 Candy Millerbernd       Chaska             MN  48    8 27:44  3:42  1:37    4   47:01 16.6  1:25    4   29:46  9:36 1:47:31 
    8   34 Shannon Ginsberg        Minneapolis        MN  48    7 26:51  3:35  2:27    8   49:56 15.6  1:23    5   30:55  9:59 1:51:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  336 Ian Nemerov             Edina              MN  52    1 12:14  1:38  1:03    1   34:30 22.6  0:53    2   21:05  6:48 1:09:42 
    2  126 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  54    3 13:56  1:52  0:25    3   35:26 22.0  0:44    3   22:26  7:15 1:12:55 
    3   68 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  53    2 13:27  1:48  0:52    4   36:40 21.3  0:36    4   24:21  7:52 1:15:54 
    4  305 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  50    5 14:12  1:54  1:36    2   35:08 22.2  0:59    7   25:55  8:22 1:17:49 
    5  141 Tim Woodfield           Victoria           MN  54    4 14:02  1:53  1:05    5   39:18 19.8  1:09    9   27:07  8:45 1:22:39 
    6  337 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54    6 16:17  2:11  1:35    6   40:43 19.2  0:57    6   25:53  8:21 1:25:23 
    7  232 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  51    9 17:13  2:18  1:15    9   41:43 18.7  0:59    8   26:00  8:24 1:27:08 
    8  332 Brad Etherington        Mound              MN  54   14 21:59  2:56  4:00   10   43:30 17.9  1:59    1   16:31  5:20 1:27:57 
    9   33 Pete McConnell          Plymouth           MN  51    8 17:06  2:17  2:05   11   43:52 17.8  0:56    5   24:56  8:03 1:28:53 
   10  249 Tim J Walker            Minnetonka         MN  50    7 16:20  2:11  1:30    8   41:02 19.0  0:46   11   31:31 10:10 1:31:07 
   11   56 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52   13 21:24  2:52  1:17    7   41:01 19.0  1:39   10   27:44  8:57 1:33:04 
   12  257 Mark Bohlig             Minnetonka         MN  50   10 18:10  2:26  3:31   12   49:17 15.8  0:43   12   32:00 10:20 1:43:39 
   13  206 John Hoffman            Minnetonka         MN  52   12 20:54  2:48  1:44   13   52:44 14.8  0:32   13   34:15 11:03 1:50:08 
   14  199 Gregg Peterson          Hopkins            MN  50   11 20:31  2:45  3:21   14 1:26:58  9.0  2:00   14   39:55 12:53 2:32:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   53 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  51    1 13:36  1:49  1:00    1   39:03 20.0  0:53    2   25:57  8:22 1:20:26 
    2  299 Sarah Parks             Minneapolis        MN  52    7 17:13  2:18  1:39    2   40:35 19.2  1:38    1   23:53  7:43 1:24:56 
    3  292 Bethann Barankovich     Mpls               MN  54    2 15:33  2:05  2:34    6   44:30 17.5  1:22    3   26:20  8:30 1:30:17 
    4   59 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  51    3 15:51  2:07  1:19    5   44:13 17.6  1:21    6   28:08  9:05 1:30:50 
    5  207 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  50    8 18:29  2:28  1:30    3   41:49 18.7  0:46   11   29:27  9:30 1:31:59 
    6    1 Terri Dauplaise         Andover            MN  50    4 16:13  2:10  2:00   10   46:06 16.9  0:54    8   28:35  9:14 1:33:47 
    7   35 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  50   11 18:41  2:30  1:59    4   43:47 17.8  1:17    9   28:37  9:14 1:34:18 
    8   55 Michele Pasko           Minnetonka         MN  52    5 16:53  2:15  2:12    7   44:57 17.4  1:52   10   29:24  9:29 1:35:17 
    9   31 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  51   10 18:40  2:30  1:16   11   47:21 16.5  0:44    5   27:18  8:49 1:35:18 
   10  133 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  50   12 18:56  2:32  2:16    8   45:10 17.3  1:07   12   29:55  9:39 1:37:22 
   11  291 Kathleen Green          St Paul            MN  52   14 20:07  2:41  2:24    9   45:49 17.0  2:39    7   28:18  9:08 1:39:16 
   12  276 Susan Peterson          Minneapolis        MN  54   15 20:12  2:42  1:54   12   49:07 15.9  0:35   13   31:47 10:15 1:43:32 
   13   86 Jessica Roe             Golden Valley      MN  54   13 19:12  2:34  2:13   17 1:00:01 13.0  1:34    4   26:56  8:42 1:49:55 
   14  256 Kimberly Bohlig         Minnetonka         MN  50    9 18:38  2:29  3:42   14   55:20 14.1  1:14   14   33:53 10:56 1:52:45 
   15  320 Missy Goers             Minneapolis        MN  50    6 17:01  2:17  2:53   16   57:41 13.5  1:19   15   36:09 11:40 1:55:01 
   16  347 Joann Fazekas           Moorhead           MN  51   17 24:53  3:19  3:57   13   53:16 14.6  1:58   17   43:19 13:59 2:07:21 
   17  179 Beth Koenig             Eagan              MN  51   16 23:16  3:07  4:51   15   56:49 13.7  2:29   16   42:45 13:48 2:10:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  248 Timothy Brown           Blaine             MN  59    5 13:58  1:52  1:15    1   34:50 22.4  1:03    1   21:18  6:53 1:12:23 
    2  101 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  57    1 12:19  1:39  1:23    2   35:38 21.9  0:55    2   23:12  7:29 1:13:25 
    3  120 Kevin Olsen             Orono              MN  58    2 12:33  1:41  0:49    4   36:12 21.5  0:31    4   24:55  8:03 1:14:58 
    4   61 Jeff Melby              Bloomington        MN  57    6 14:15  1:54  1:17    3   36:09 21.6  0:39    3   24:44  7:59 1:17:02 
    5  348 Jim Nack                Madison Lake       MN  57    4 13:57  1:52  0:59    5   37:43 20.7  0:40    6   26:14  8:28 1:19:31 
    6  238 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  55    3 13:29  1:48  2:38    9   43:17 18.0  1:15    8   28:21  9:09 1:28:58 
    7  264 Todd Lockwood           Brooklyn Park      MN  55    7 17:08  2:17  2:10    8   43:07 18.1  1:07    7   26:27  8:32 1:29:57 
    8  139 David Brauer            Minneapolis        MN  58    9 19:09  2:34  3:21    7   42:23 18.4  2:07    5   26:06  8:26 1:33:05 
    9   50 Scott Hartley           Maple Grove        MN  58    8 19:06  2:33  2:58    6   42:22 18.4  1:51    9   28:51  9:19 1:35:06 
   10  226 James Romportl          Hopkins            MN  57   12 27:24  3:40  6:02   10   45:34 17.1  1:04   10   29:56  9:40 1:49:58 
   11  255 Sean Reardon            Bloomington        MN  56   11 21:32  2:53  3:55   12   51:54 15.0  1:52   11   31:10 10:04 1:50:22 
   12  282 Brian Ip                Edina              MN  55   10 21:00  2:48  2:40   11   51:43 15.1  2:10   12   34:40 11:11 1:52:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  346 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  57    2 16:00  2:08  1:26    1   42:26 18.4  1:05    2   26:57  8:42 1:27:52 
    2  140 Lori Woodfield          Victoria           MN  55    1 14:10  1:54  1:33    3   46:32 16.8  1:13    4   30:19  9:47 1:33:45 
    3   65 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58    4 19:31  2:37  1:59    2   43:10 18.1  1:02    3   29:20  9:28 1:34:59 
    4  182 Julie Light             Minnetonka         MN  59    3 19:10  2:34  2:46    5   49:48 15.7  1:03    1   25:42  8:18 1:38:27 
    5  111 Brenda Weiler           Wayzata            MN  56    5 20:43  2:46  1:44    4   47:51 16.3  0:36    5   30:32  9:51 1:41:23 
    6  131 Jodi Rogness            St.Louis Park      MN  59    7 24:00  3:12  2:34    6   55:45 14.0  1:00    6   32:26 10:28 1:55:42 
    7  164 Linda Wiard-Bauer       Minneapolis        MN  58    6 21:49  2:55  6:54    7 1:12:29 10.8  1:18    7   43:15 13:57 2:25:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   54 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63    2 17:52  2:23  2:12    1   39:04 20.0  1:11    1   27:08  8:45 1:27:24 
    2  344 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  64    1 16:00  2:08  2:26    2   40:40 19.2  1:13    3   30:11  9:45 1:30:27 
    3  195 Richard Anderson        Chanhassen         MN  60    3 19:33  2:37  2:04    3   48:22 16.1  0:50    2   29:31  9:32 1:40:19 
    4  184 Gary Tazelaar           Minnetonka         MN  63    5 29:41  3:58  9:32    4   57:33 13.6  3:13    4   38:00 12:16 2:17:56 
    5  322 Charles Pflanze         St. Paul           MN  61    4 25:58  3:28  4:12    5   58:30 13.3  3:47    5   52:57 17:05 2:25:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63    2 19:55  2:40  2:23    1   46:04 16.9  1:34    3   33:20 10:45 1:43:14 
    2  177 Barbara Sampson         Mound              MN  62    4 20:57  2:48  2:25    3   49:30 15.8  1:02    2   31:17 10:06 1:45:09 
    3  171 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  62    5 23:08  3:06  1:52    2   47:16 16.5  0:49    5   34:58 11:17 1:48:02 
    4  351 Shannon Nelson          St. Paul           MN  60    3 20:16  2:43  2:15    4   51:23 15.2  1:47    4   34:54 11:16 1:50:34 
    5  197 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  62    1 17:40  2:22  2:42    5 1:00:41 12.9  1:53    1   30:27  9:50 1:53:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  268 Duane Millslagle        Savage             MN  66    1 15:20  2:03  1:05    1   38:02 20.5  1:06    1   25:28  8:13 1:20:59 
    2  166 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68    3 17:26  2:20  2:17    2   44:00 17.7  1:58    2   28:32  9:13 1:34:11 
    3  341 Steve Thon              Cable              WI  65    2 16:40  2:14  2:00    3   44:39 17.5  1:06    3   30:26  9:49 1:34:49 
    4   73 Danny Kagol             Minnetonka         MN  69    4 23:07  3:05  2:36    5   46:16 16.9  1:51    4   30:30  9:51 1:44:19 
    5  326 Thomas Bauch            Falcon Heights     MN  67    5 26:27  3:32  3:08    4   45:55 17.0  2:15    5   39:31 12:45 1:57:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  254 Rick Golla              Rochester          MN  70    2 24:14  3:14  1:54    1   47:30 16.4  1:05    1   28:49  9:18 1:43:31 
    2  145 Jim Barthel             Dellwood           MN  70    1 22:23  3:00  2:59    2   51:16 15.2  3:00    2   38:34 12:27 1:58:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  273 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  70    1 21:58  2:56  2:02    1   47:41 16.4  0:58    1   36:36 11:49 1:49:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   89 Clark Worthington       St Louis Park      MN  75    1 21:21  2:51  4:03    1   54:41 14.3  1:43    1   32:03 10:21 1:53:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        337
Total Number of Individual Finishers:    281
Number of Male   Finishers:              135
Number of Female Finishers:              146
Did not Finish Race or Did Not Start:     54