One Last Tri -
White Bear Lake, MN
9/17/2017

race logo










                                                         One Last Tri
                                                        Sept 17, 2017
                                       Results by: Josh Gerber of Wayzata Results, Inc.
                                       Results will be posted @ www.wayzataresults.com
                                                  Sprint Course Individuals

Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim    Pace  Tran1   Rank Bike    Rate Tran2   Rank Run   Pace  Time    Pace     
===== ==== ======================= === === ================== == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ===== ===== ======= ===== 
    1   42 Jonathan Delaney         21 M   golden valley      MN   11    9:10  1:32    1:09    1   34:23 23.6    0:48    1 18:01  5:48 1:03:29  3:46 
    2  253 John Shelp               45 M                            1    7:55  1:20    1:05    2   34:40 23.4    0:48    7 20:07  6:29 1:04:32  3:50 
    3  261 Jack Hennen              17 M                            4    8:15  1:23    1:05    4   36:14 22.4    1:03    3 19:20  6:14 1:05:55  3:55 
    4  262 Carter Delchman          16 M                            3    8:07  1:22    0:53   17   39:32 20.5    0:29    2 18:52  6:05 1:07:51  4:02 
    5  162 Sara Rondorf             40 F   Andover            MN   20    9:44  1:38    1:11    6   36:34 22.2    0:46   20 21:51  7:02 1:10:04  4:10 
    6  100 Lance Kuehn              34 M   Eagan              MN   58   11:08  1:52    1:33    5   36:25 22.2    1:07    6 19:58  6:26 1:10:09  4:10 
    7   25 Anders Broman            17 M   Eagan              MN    5    8:20  1:24    1:36   18   39:34 20.5    0:58    9 20:17  6:32 1:10:44  4:12 
    8  143 Derek Parker             26 M   Minneapolis        MN   12    9:18  1:33    2:03   15   39:11 20.7    0:48    8 20:14  6:31 1:11:32  4:15 
    9   73 Anne Grabowski           49 F   Minneapolis        MN   31   10:02  1:41    1:19    3   35:19 22.9    0:53   44 24:16  7:49 1:11:47  4:16 
   10  119 Taylor Lundquist         18 F   MAPLE GROVE        MN    7    8:46  1:28    1:24   21   40:03 20.2    0:56   11 20:51  6:43 1:11:59  4:16 
   11   95 Patrick Keyes            29 M   Ham Lake           MN   28    9:56  1:40    1:54   10   37:58 21.3    0:39   18 21:42  7:00 1:12:08  4:17 
   12  200 Stephen Haiden           46 M   BLAINE             MN   33   10:03  1:41    1:39   11   38:10 21.2    0:27   25 22:09  7:08 1:12:26  4:18 
   13  129 Matthew McKeever         28 M   Richfield          MN    2    8:07  1:22    1:54   40   42:18 19.1    0:49    4 19:33  6:18 1:12:39  4:19 
   14   92 Jonathan Kell            37 M   Blaine             MN   59   11:08  1:52    1:21    7   36:46 22.0    0:51   31 22:55  7:23 1:13:00  4:20 
   15  136 Tony Mosser              44 M   LAKEVILLE          MN    9    8:57  1:30    1:35   14   38:59 20.8    1:52   27 22:12  7:09 1:13:33  4:22 
   16   54 Michael Ehlert           37 M   MINNEAPOLIS        MN   14    9:25  1:35    1:29   26   40:41 19.9    0:46   23 22:03  7:06 1:14:22  4:25 
   17   15 Amir Berenjian           34 M   minneapolis        MN   42   10:25  1:45    2:49   12   38:23 21.1    1:31   17 21:31  6:56 1:14:37  4:26 
   18   33 Mijail Constante         34 M   Eau Claire         WI   34   10:05  1:41    1:50   20   39:49 20.3    0:51   26 22:10  7:08 1:14:43  4:26 
   19  273 Eli Cullison             15 M   minneapolis        MN   40   10:18  1:43    1:06   37   41:47 19.4    1:18   16 21:24  6:54 1:15:51  4:30 
   20  165 Tess Ryan                24 F   thunder bay        ON   30   10:01  1:41    1:10   27   40:49 19.8    0:58   32 23:01  7:25 1:15:57  4:31 
   21   23 Chris Botten             47 M   hermantown         MN   46   10:40  1:47    2:44   13   38:43 20.9    1:17   36 23:09  7:28 1:16:31  4:33 
   22  103 Peter Lancaster          63 M   Minneapolis        MN   23    9:53  1:39    1:59   19   39:36 20.5    1:14   41 24:02  7:44 1:16:41  4:33 
   23   98 Paul Kovach              55 M   Duluth             MN   50   10:53  1:49    2:03    9   37:29 21.6    0:50   69 26:19  8:29 1:17:34  4:36 
   24   56 John Elliott             27 M   Minneapolis        MN   51   10:55  1:50    1:36   31   41:12 19.7    1:20   29 22:39  7:18 1:17:40  4:37 
   25  251 Tom Styrbicki            52 M   Stillwater         MN   84   12:27  2:05    2:34   16   39:25 20.5    2:11   19 21:46  7:01 1:18:22  4:39 
   26  118 Simone Lundquist         15 F   MAPLE GROVE        MN    8    8:53  1:29    1:23   87   46:24 17.5    1:03   14 21:14  6:50 1:18:55  4:41 
   27   65 Emily Gage               32 F   Minneapolis        MN   19    9:41  1:37    1:39   53   43:23 18.7    1:31   33 23:07  7:27 1:19:20  4:43 
   28   50 Matt Ducette             36 M   Minnetrista        MN   69   11:42  1:57    2:16   42   42:23 19.1    1:56   15 21:23  6:53 1:19:38  4:44 
   29  184 Carole Weiland           46 F   Champlin           MN   10    9:02  1:31    1:36   34   41:18 19.6    0:53   89 27:38  8:54 1:20:25  4:46 
   30   18 Cody Berger              23 M   Minneapolis        MN  107   13:44  2:18    3:32   25   40:37 19.9    1:05   22 22:03  7:06 1:20:57  4:48 
   31  139 Patrick Murphy           24 M   Minneapolis        MN    6    8:38  1:27    2:46   95   47:14 17.1    1:18   13 21:10  6:49 1:21:04  4:49 
   32  274 Dwight Larsen            54 M                           57   11:03  1:51    2:40   30   40:56 19.8    1:12   55 25:22  8:10 1:21:10  4:49 
   33  121 Andrew Mack              33 M   LAKEVILLE          MN   81   12:14  2:03    1:29   52   43:18 18.7    1:22   37 23:14  7:29 1:21:35  4:51 
   34  177 Robin Tedlund            58 F   Duluth             MN   86   12:31  2:06    2:30   24   40:35 20.0    1:25   54 25:05  8:05 1:22:04  4:52 
   35   44 Amy Determan             38 F   Mahtomedi          MN   63   11:32  1:56    2:16   56   43:40 18.5    1:16   38 23:22  7:32 1:22:04  4:52 
   36  178 Tom Tedlund              60 M   Duluth             MN  165   17:43  2:58    1:59    8   37:13 21.8    1:10   42 24:04  7:45 1:22:07  4:52 
   37  198 Angela Rehbein           46 F   Blaine             MN   92   12:42  2:07    2:13   54   43:30 18.6    1:06   30 22:54  7:22 1:22:23  4:53 
   38   99 Jon Krog                 35 M   Maplewood          MN   68   11:41  1:57    2:21   66   44:11 18.3    1:44   28 22:30  7:15 1:22:24  4:53 
   39  181 Ben Ursel                42 M   Stillwater         MN   52   10:58  1:50    2:11   28   40:50 19.8    1:30   83 27:03  8:43 1:22:30  4:54 
   40  137 Derek Moulton            28 M   PRIOR LAKE         MN   93   12:47  2:08    3:08   23   40:31 20.0    2:00   43 24:14  7:48 1:22:38  4:54 



                                                         One Last Tri
                                                        Sept 17, 2017
                                       Results by: Josh Gerber of Wayzata Results, Inc.
                                       Results will be posted @ www.wayzataresults.com
                                                  Sprint Course Individuals

Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim    Pace  Tran1   Rank Bike    Rate Tran2   Rank Run   Pace  Time    Pace     
===== ==== ======================= === === ================== == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ===== ===== ======= ===== 
   41   83 Jonathan Huebener        36 M   Menomonie          WI                              64   44:07 18.4    1:09   45 24:27  7:52 1:23:25  4:57 
   42   13 Morgan Bell              14 F   MAPLE GROVE        MN   44   10:30  1:45    2:11   77   45:22 17.9    0:44   50 24:45  7:58 1:23:31  4:57 
   43   17 Olivia Berg              31 F   Maplewood          MN   91   12:42  2:07    2:12   71   44:25 18.2    1:19   34 23:07  7:27 1:23:44  4:58 
   44  554 Mary Edelman             56 F                           26    9:56  1:40    2:19   22   40:22 20.1    1:58  122 29:32  9:31 1:24:05  4:59 
   45  154 Andy Richardson          27 M   MOUNDS VIEW        MN   49   10:52  1:49    2:42  103   47:46 17.0    0:55   21 21:57  7:04 1:24:11  5:00 
   46   45 Paige D'Heilly           22 F   COON RAPIDS        MN   88   12:38  2:07    2:09  101   47:39 17.0    1:15   10 20:32  6:37 1:24:11  5:00 
   47  135 Lori Mosser              42 F   LAKEVILLE          MN  112   13:53  2:19    2:10   58   43:43 18.5    1:11   39 23:27  7:33 1:24:22  5:00 
   48   47 Edward Dion              17 M   St.Paul            MN                              44   42:36 19.0    1:45   53 24:54  8:01 1:24:25  5:01 
   49  150 Gordon Reid              50 M   EDEN PRAIRIE       MN  122   14:11  2:22    2:04   43   42:25 19.1    2:31   40 23:51  7:41 1:25:00  5:03 
   50  127 Paul McGlynn             52 M   MINNEAPOLIS        MN   32   10:02  1:41    1:34   50   43:09 18.8    1:27  115 28:59  9:20 1:25:10  5:03 
   51   21 Jess Bierling            42 F   Des Moines         IA   27    9:56  1:40    2:25   39   42:15 19.2    0:41  130 29:56  9:38 1:25:12  5:03 
   52  276 Leo Floves               47 M                           36   10:09  1:42    2:44   59   43:50 18.5    1:06   85 27:27  8:51 1:25:14  5:04 
   53   10 Tim Arthur               42 M   Maplewood          MN  104   13:22  2:14    1:53   32   41:15 19.6    1:02   91 27:49  8:58 1:25:19  5:04 
   54  180 Cooper Tinto             12 M   Medina             MN   48   10:50  1:49    1:56   89   46:46 17.3    1:21   48 24:31  7:54 1:25:22  5:04 
   55  175 Dan Stone                31 M   Chanhassen         MN   61   11:19  1:54    7:41   29   40:54 19.8    2:24   35 23:08  7:27 1:25:24  5:04 
   56  279 Dave Kell                64 M                           83   12:21  2:04    1:56   33   41:17 19.6    1:09  116 29:11  9:24 1:25:51  5:06 
   57  264 Ed Maglynn               55 M                           21    9:50  1:39    1:39   51   43:13 18.7    1:02  133 30:09  9:43 1:25:52  5:06 
   58   26 Jared Bruggeman          23 M   Minneapolis        MN   79   11:57  2:00    4:00  102   47:45 17.0    1:12   12 21:09  6:49 1:26:01  5:06 
   59  161 Anthony Roman            33 M   Minneapolis        MN                              73   44:47 18.1    1:57   81 26:58  8:41 1:26:10  5:07 
   60  134 Rachel Miller            42 F   Minneapolis        MN   87   12:31  2:06    2:09   49   43:09 18.8    1:53   71 26:33  8:33 1:26:14  5:07 
   61   72 Michelle Gowans          31 F   Bloomington        MN   38   10:11  1:42    2:59   55   43:37 18.6    1:40   93 27:50  8:58 1:26:15  5:07 
   62  138 Marybeth Mueller         35 F   Spring Lake Park   MN   78   11:54  1:59    2:16   82   45:59 17.6    1:33   52 24:54  8:01 1:26:34  5:08 
   63  191 John Zumhofe             67 M   Sioux Falls        SD   77   11:52  1:59    2:14   36   41:34 19.5    1:41  120 29:21  9:27 1:26:40  5:09 
   64   85 Matt Ides                40 M   Minneapolis        MN                              48   42:57 18.9    1:29   88 27:35  8:53 1:27:01  5:10 
   65   67 Scott Gardner            51 M   Cottage Grove      MN   47   10:44  1:48    2:54   80   45:44 17.7    2:22   58 25:30  8:13 1:27:13  5:11 
   66  111 Charles Lawler           43 M   Saint Louis Park   MN                              35   41:32 19.5    1:29  100 28:08  9:04 1:27:14  5:11 
   67   20 Mark Berken              35 M   Maple Grove        MN  113   13:53  2:19    3:23   41   42:18 19.1    2:17   57 25:27  8:12 1:27:16  5:11 
   68  183 Deanna Webb              48 F   minneapolis        MN   60   11:14  1:53    2:05   45   42:37 19.0    2:01  121 29:23  9:28 1:27:19  5:11 
   69  141 Andy Norell              39 M   Shoreview          MN                              68   44:21 18.3    1:26  102 28:17  9:06 1:27:51  5:13 
   70  122 James Maercklein         28 M   New Brighton       MN   25    9:55  1:40    1:52   86   46:23 17.5    1:11  109 28:38  9:13 1:27:57  5:13 
   71   36 Donnie Crook             39 M   Farmington         MN                             100   47:38 17.0    0:56   47 24:31  7:54 1:28:02  5:13 
   72    8 Shannon Allison          38 F   Blaine             MN   70   11:44  1:58    2:26  108   48:15 16.8    0:50   60 25:46  8:18 1:28:58  5:17 
   73  190 Paul Ziegler             45 M   MINNEAPOLIS        MN   96   12:58  2:10    3:13   47   42:49 18.9    4:06   65 26:02  8:23 1:29:06  5:17 
   74  126 Chase Maurine            32 M   Shoreview          MN  119   14:06  2:21    1:55   46   42:45 18.9    1:05  123 29:32  9:31 1:29:20  5:18 
   75  110 Angela Larson            32 F   Circle Pines       MN  156   16:03  2:41    2:37   57   43:41 18.5    1:04   68 26:19  8:29 1:29:43  5:19 
   76  260 Luis Zamorano            37 M                                                      93   46:58 17.2    1:48   56 25:27  8:12 1:29:47  5:20 
   77  149 Jack Reece               23 M   Saint Paul         MN  152   15:57  2:40    3:30   96   47:19 17.1    0:58   24 22:08  7:08 1:29:51  5:20 
   78   34 Tom Couillard            68 M   White Bear Lake    MN   71   11:44  1:58    2:46   75   45:11 17.9    1:57  108 28:31  9:11 1:30:07  5:21 
   79   74 Matthew Greenley         39 M   Fargo              ND  153   15:57  2:40    2:49   69   44:23 18.3    0:49   70 26:21  8:29 1:30:18  5:22 
   80   46 David Dillon             27 M   Edina              MN   22    9:53  1:39    3:12   90   46:52 17.3    2:33  101 28:14  9:06 1:30:42  5:23 



                                                         One Last Tri
                                                        Sept 17, 2017
                                       Results by: Josh Gerber of Wayzata Results, Inc.
                                       Results will be posted @ www.wayzataresults.com
                                                  Sprint Course Individuals

Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim    Pace  Tran1   Rank Bike    Rate Tran2   Rank Run   Pace  Time    Pace     
===== ==== ======================= === === ================== == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ===== ===== ======= ===== 
   81   75 Matt Greenstein          21 M   Golden Valley      MN                             106   48:09 16.8    0:41   64 26:01  8:23 1:30:51  5:23 
   82  169 Emily Sierakowski        23 F   Stillwater         MN   73   11:48  1:58    2:34  130   51:21 15.8    0:42   49 24:36  7:55 1:30:57  5:24 
   83  116 Mark Lovelace            61 M   Savage             MN  106   13:42  2:17    3:01   62   43:59 18.4    2:09  103 28:17  9:07 1:31:06  5:24 
   84   77 Joseph Halvorson         35 M   Moorhead           MN                              79   45:39 17.7    0:48   76 26:44  8:37 1:31:24  5:25 
   85  255 Victoria Gange           57 F                           54   11:01  1:51    2:56   74   45:11 17.9    1:44  140 30:38  9:52 1:31:28  5:26 
   86  275 Melissa Gaeck               F                          133   14:53  2:29    2:03  146   53:52 15.0    1:00    5 19:46  6:22 1:31:31  5:26 
   87   41 Michelle Deedrick        28 F   Lake Park          FL   62   11:27  1:55    2:30  113   48:54 16.6    1:46   82 27:01  8:42 1:31:36  5:26 
   88  159 Todd Rogers              58 M   Minneapolis        MN   37   10:11  1:42    2:44   70   44:25 18.2    1:52  152 32:29 10:28 1:31:38  5:26 
   89  266 Mike Finch                  M                           18    9:40  1:37    2:31   60   43:53 18.5    2:26  158 33:42 10:51 1:32:11  5:28 
   90  104 Zyvonn Langan            47 F   Hutchinson         MN  135   15:01  2:31    2:42   85   46:15 17.5    1:52   72 26:33  8:33 1:32:21  5:29 
   91   39 Mark Cunningham          36 M   Centerville        MN   94   12:52  2:09    1:59   84   46:02 17.6    1:28  132 30:04  9:41 1:32:23  5:29 
   92  278 Paul Ciaccio             22 M                          170   18:55  3:10    2:42   61   43:57 18.4    2:05   51 24:46  7:59 1:32:23  5:29 
   93  189 Jack Zaelich             49 M   Minneapolis        MN   56   11:02  1:51    3:53   94   47:02 17.2    1:38  114 28:56  9:19 1:32:29  5:29 
   94   81 Jennifer Holbein         37 F   Minneapolis        MN  131   14:48  2:28    2:47   91   46:54 17.3    2:03   67 26:05  8:24 1:32:35  5:30 
   95  107 Sydney Larson            22 F   Hazen              ND   67   11:38  1:57    3:30  110   48:29 16.7    1:10   96 27:57  9:00 1:32:42  5:30 
   96  250 Mark Leski               44 M   Oakdale            MN  115   13:57  2:20    1:34   65   44:07 18.4    2:02  142 31:10 10:02 1:32:48  5:30 
   97    3 Michele Adams            45 F   Zimmerman          MN                              92   46:56 17.3    1:33   95 27:52  8:59 1:32:58  5:31 
   98   96 Brad Kielsa              54 M   WOODBURY           MN  118   14:04  2:21    3:48   78   45:29 17.8    1:45   97 27:57  9:00 1:33:02  5:31 
   99  120 Jenny Luttenberger       27 F   MINNEAPOLIS        MN  121   14:07  2:22    2:20  120   49:55 16.2    0:49   66 26:03  8:23 1:33:11  5:32 
  100  105 Ethan Laramy             51 M   minneapolis        MN   98   13:03  2:11    3:04   63   43:59 18.4    2:47  134 30:22  9:47 1:33:13  5:32 
  101  252 Angela Babb              38 F   Andover            MN   13    9:25  1:35    4:29  104   47:53 16.9    2:06  125 29:35  9:32 1:33:25  5:33 
  102   52 Evann Dufort             25 F   Madison            WI   72   11:45  1:58    2:31  136   51:43 15.7    1:00   75 26:42  8:36 1:33:39  5:33 
  103   11 Abigail Aylward          29 F   Golden Valley      MN  144   15:23  2:34    2:47   76   45:22 17.9    2:36   90 27:44  8:56 1:33:49  5:34 
  104   88 Melissa Jenneman         29 F   Eau Claire         WI   17    9:36  1:36    2:43  137   51:46 15.6    1:00  112 28:49  9:17 1:33:51  5:34 
  105  254 Winter Craig             15 F                                                     151   54:50 14.8    0:47  107 28:24  9:09 1:33:52  5:34 
  106  148 Erin Porter              23 F   Aztec              NM  154   16:01  2:41    3:59   81   45:45 17.7    1:42   73 26:33  8:33 1:33:59  5:35 
  107   71 John Gleason             60 M   Fridley            MN   66   11:37  1:57    2:44  117   49:14 16.5    2:07  106 28:21  9:08 1:34:02  5:35 
  108  130 Sherri McKenna           47 F   Zimmerman          MN  132   14:51  2:29    3:38   97   47:28 17.1    0:56   86 27:33  8:52 1:34:25  5:36 
  109   64 Kevin Gadek              32 M   Savage             MN  117   14:01  2:21    2:50  112   48:49 16.6    1:15   92 27:49  8:58 1:34:42  5:37 
  110  109 Catherine Larson         25 F   minneapolis        MN  120   14:06  2:21    2:00  129   50:59 15.9    0:51   77 26:55  8:40 1:34:49  5:38 
  111    4 Matt Adams               43 M                          125   14:22  2:24    2:27   99   47:36 17.0    1:39  111 28:48  9:16 1:34:50  5:38 
  112  167 Luke Selden              38 M   Centerville        MN   64   11:33  1:56    3:21  127   50:49 15.9    1:47   87 27:34  8:53 1:35:02  5:38 
  113   61 Grant Farley             22 M   Andover            MN                             111   48:45 16.6    0:55   74 26:41  8:36 1:35:04  5:38 
  114  125 Jon Matejcek             52 M   Minneapolis        MN                              72   44:26 18.2    2:02  126 29:36  9:32 1:35:17  5:39 
  115  158 Krista Roering           43 F   ST LOUIS PARK      MN   24    9:54  1:39    2:13  126   50:39 16.0    3:38  113 28:56  9:19 1:35:19  5:39 
  116   76 Dianne Gregory           66 F   st paul            MN   82   12:20  2:04    2:49   83   46:01 17.6    2:14  150 32:03 10:19 1:35:24  5:40 
  117   80 Kara Hepp                30 F   Cambridge          MN                             105   48:03 16.9    0:55  110 28:43  9:15 1:35:36  5:40 
  118  164 Gary Rosenthal           57 M   BURNSVILLE         MN   55   11:01  1:51    4:02  115   49:04 16.5    1:47  129 29:56  9:38 1:35:48  5:41 
  119  113 Maya Lemon               27 F   Minneapolis        MN  110   13:50  2:19    2:14  134   51:38 15.7    0:54   84 27:17  8:47 1:35:51  5:41 
  120  166 Michel Sanders           63 F   St Paul            MN   97   13:00  2:10    2:50   98   47:28 17.1    1:23  144 31:32 10:09 1:36:11  5:42 



                                                         One Last Tri
                                                        Sept 17, 2017
                                       Results by: Josh Gerber of Wayzata Results, Inc.
                                       Results will be posted @ www.wayzataresults.com
                                                  Sprint Course Individuals

Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim    Pace  Tran1   Rank Bike    Rate Tran2   Rank Run   Pace  Time    Pace     
===== ==== ======================= === === ================== == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ===== ===== ======= ===== 
  121   24 Rachelle Brockell        30 F   Minneapolis        MN   85   12:30  2:05    2:09  145   53:51 15.0    1:00   80 26:58  8:41 1:36:26  5:43 
  122   40 Christiana De Leo        23 F   SAINT PAUL         MN  101   13:09  2:12    4:20  138   52:04 15.6    2:31   46 24:28  7:53 1:36:29  5:44 
  123   31 Sydney Chandler          28 F   Medicine Lake      MN   41   10:20  1:44    3:54  141   52:53 15.3    2:02   99 28:07  9:03 1:37:14  5:46 
  124  160 Lindsey Rohrbacher       30 F   New Brighton       MN   89   12:41  2:07    4:38  140   52:45 15.4    1:34   61 25:50  8:19 1:37:26  5:47 
  125  163 Kevin Ronneberg          48 M   Roseville          MN  168   18:49  3:09    2:55   67   44:21 18.3    1:57  124 29:34  9:31 1:37:34  5:47 
  126  170 Karen Slakey             54 F   Lake Elmo          MN   35   10:07  1:42    4:35  125   50:20 16.1    2:05  137 30:35  9:51 1:37:41  5:48 
  127   59 Pat Erlandson            58 M   Wayzata            MN  142   15:18  2:33    4:54  107   48:14 16.8    3:46   62 25:52  8:20 1:38:02  5:49 
  128    7 Stacey Alletto           29 F   MINNEAPOLIS        MN                             131   51:27 15.7    1:28   63 25:53  8:20 1:38:08  5:49 
  129   68 Jennifer Garner          43 F   Fridley            MN  134   14:58  2:30    2:59   38   41:53 19.3    3:25  166 34:55 11:15 1:38:09  5:49 
  130  186 Benjamin Wilson          29 M   MINNEAPOLIS        MN  102   13:12  2:12    4:34  135   51:41 15.7    1:26  105 28:20  9:08 1:39:11  5:53 
  131   49 Mike Drikakis            39 M   Oakdale            MN  167   18:12  3:02    3:22  109   48:27 16.7    1:30   94 27:51  8:58 1:39:20  5:54 
  132   79 Daniel Hellrung          46 M   Woodbury           MN   74   11:48  1:58    2:36  114   48:56 16.6    1:43  162 34:31 11:07 1:39:33  5:54 
  133  179 Chelsea Thompson         24 F   Prior Lake         MN   39   10:11  1:42    3:30  162   56:32 14.3    1:36   98 28:01  9:01 1:39:49  5:55 
  134   78 Suzanne Hay              54 F   Hutchinson         MN   53   11:00  1:50    3:06  118   49:22 16.4    2:50  156 33:36 10:49 1:39:51  5:55 
  135    6 Kevin Alexander          32 M   New Brighton       MN                             147   54:09 15.0    1:58   78 26:56  8:41 1:40:33  5:58 
  136  171 Patrick Slator           51 M   Eden Prairie       MN  163   17:13  2:53    4:00  122   50:13 16.1    1:03  104 28:19  9:07 1:40:46  5:59 
  137  144 Annie Perkins            32 F   Minneapolis        MN   43   10:26  1:45    4:13  124   50:20 16.1    2:23  155 33:31 10:48 1:40:52  5:59 
  138    9 Christina Anderson       29 F   Eden Prairie       MN   95   12:58  2:10    2:23  149   54:36 14.8    1:05  131 29:58  9:39 1:40:59  5:59 
  139  115 Scott Link               53 M   Hudson             WI  150   15:51  2:39    3:59  132   51:31 15.7    1:14  118 29:13  9:25 1:41:46  6:02 
  140  147 Don Peterson             54 M   north oaks         MN   75   11:49  1:59    4:20  143   52:57 15.3    1:31  143 31:13 10:03 1:41:48  6:02 
  141  123 Kurt Makela              45 M   WOODBURY           MN  141   15:12  2:32    2:41  123   50:16 16.1    1:32  153 32:33 10:29 1:42:12  6:04 
  142  124 Gerald Martineau         51 M   hastings           MN  145   15:30  2:35    2:21   88   46:33 17.4    1:32  173 36:26 11:44 1:42:20  6:04 
  143   86 Jennalyn Jaeger          46 F   Lakeville          MN   99   13:05  2:11    4:14  148   54:20 14.9    1:35  119 29:14  9:25 1:42:27  6:05 
  144  155 Chloe Richter            23 F   St. Paul           MN  130   14:38  2:27    3:23  159   56:09 14.4    1:24   79 26:57  8:41 1:42:29  6:05 
  145  281 Anthony Minus            37 M                                                     116   49:09 16.5    2:06  154 33:27 10:46 1:42:44  6:06 
  146  106 Sara Larsen              30 F   Zimmerman          MN  160   16:40  2:47    2:03  154   55:37 14.6    1:12  128 29:51  9:37 1:45:22  6:15 
  147  187 Lindsay Wilson           29 F   MINNEAPOLIS        MN  166   18:06  3:01    4:03  160   56:31 14.3    1:11   59 25:35  8:14 1:45:23  6:15 
  148  263 Aaron Abed               48 M                          171   19:33  3:16    4:10  133   51:33 15.7    1:29  127 29:47  9:35 1:46:29  6:19 
  149  176 Mark Taylor              25 M   Saint Paul         MN  126   14:31  2:26    3:44  158   55:59 14.5    1:12  149 31:45 10:14 1:47:08  6:21 
  150  112 Katherine Lawler         46 F   ST LOUIS PARK      MN  105   13:25  2:15    2:38  121   50:10 16.1    2:25  177 38:36 12:26 1:47:13  6:22 
  151  114 Carol Lenington          59 F   Minneapolis        MN  164   17:35  2:56    4:04  119   49:38 16.3    2:42  159 33:57 10:56 1:47:53  6:24 
  152  153 Jim Rohde                72 M   Shakopee           MN  109   13:49  2:19    4:24  144   53:01 15.3    1:27  170 35:45 11:31 1:48:25  6:26 
  153   66 Jeff Gallenberger        34 M   EDEN PRAIRIE       MN  140   15:10  2:32                                    151 32:22 10:25 1:48:39  6:27 
  154  117 Kyle Lundequam           34 M   Minneapolis        MN  161   16:51  2:49    4:10  128   50:50 15.9    1:53  167 35:27 11:25 1:49:08  6:29 
  155  182 Nicole Walerius          37 F   Albertville        MN  123   14:14  2:23    5:04  164   56:50 14.3    1:46  146 31:39 10:11 1:49:31  6:30 
  156   14 Mari Bell                64 F   Fargo              ND  138   15:05  2:31   58:02                     57:17  160 33:58 10:56 1:49:32  6:30 
  157  168 Dave Sibley              65 M   Plymouth           MN                             163   56:45 14.3    1:48  147 31:40 10:12 1:49:33  6:30 
  158  268 John Huebsch             28 M                          116   14:00  2:20    3:55  171   59:23 13.6    1:41  141 30:50  9:56 1:49:48  6:31 
  159   82 Jeremy Holweger          34 M   White Bear Lake    MN  124   14:22  2:24    2:51  150   54:37 14.8    1:38  174 36:28 11:45 1:49:54  6:31 
  160  152 Corinne Reiter           48 F   BURNSVILLE         MN  147   15:35  2:36    3:23  173   59:42 13.6    1:08  138 30:35  9:51 1:50:21  6:33 



                                                         One Last Tri
                                                        Sept 17, 2017
                                       Results by: Josh Gerber of Wayzata Results, Inc.
                                       Results will be posted @ www.wayzataresults.com
                                                  Sprint Course Individuals

Place No.  Name                    Age Sex City               St Rank Swim    Pace  Tran1   Rank Bike    Rate Tran2   Rank Run   Pace  Time    Pace     
===== ==== ======================= === === ================== == ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ===== ===== ======= ===== 
  161   35 Kerry Cronkhite          44 F   Lakeville          MN  146   15:33  2:36    3:24  172   59:26 13.6    1:25  139 30:35  9:51 1:50:21  6:33 
  162   84 Brenda Huebener          47 F   MENOMONIE          WI  108   13:45  2:18    2:58  142   52:53 15.3    2:16  178 38:39 12:27 1:50:29  6:33 
  163   27 Katie Brunetto           30 F   Eau Claire         WI   16    9:35  1:36    2:48  170   58:42 13.8    0:53  184 39:21 12:40 1:51:18  6:36 
  164   87 Joanne Jankowski         46 F   Ramsey             MN  149   15:48  2:38    6:30  155   55:50 14.5    2:56  135 30:27  9:48 1:51:28  6:37 
  165   93 Lisa Kennedy             44 F   Ramsey             MN  148   15:47  2:38    6:30  157   55:51 14.5    2:55  136 30:27  9:48 1:51:28  6:37 
  166  145 Michael Petersen         59 M   Ramsey             MN   80   12:07  2:02    5:04  139   52:06 15.5    4:23  180 38:53 12:31 1:52:30  6:40 
  167  140 Sarah Nelson             31 F   Eagan              MN  111   13:50  2:19    2:34  177 1:00:23 13.4    1:05  165 34:54 11:14 1:52:46  6:41 
  168  280 Melissa Lamb             52 F                          100   13:09  2:12    3:28  176 1:00:22 13.4    1:10  164 34:41 11:10 1:52:47  6:41 
  169    5 Heidi Adelsman           56 F   Minneapolis        MN  136   15:02  2:31    3:25  161   56:31 14.3    3:36  163 34:35 11:08 1:53:06  6:43 
  170   28 David Buck               58 M   MINNEAPOLIS        MN                                                55:05  175 36:47 11:51 1:54:11  6:46 
  171   29 Stephanie Budge          36 F   SAINT PAUL         MN   90   12:41  2:07    3:03  182 1:04:08 12.6    2:45  148 31:43 10:13 1:54:17  6:47 
  172   70 Meghan Gese              31 F   Centerville        MN  155   16:01  2:41    2:21  181 1:02:48 12.9    1:54  145 31:38 10:11 1:54:40  6:48 
  173  257 Jenna Van Horn           21 F                          151   15:54  2:39    3:51  166   58:13 13.9    0:57  171 36:18 11:42 1:55:13  6:50 
  174  270 Hailey Dettner           13 F                          114   13:55  2:20    2:12  175   59:55 13.5    0:39  179 38:43 12:28 1:55:21  6:51 
  175  185 Laura Willson            33 F   SAINT PAUL         MN  157   16:10  2:42    3:01  180 1:02:05 13.0    1:42  157 33:38 10:50 1:56:35  6:55 
  176  265 Debra Caspers            65 F                          103   13:18  2:13    5:34  167   58:14 13.9    2:02  188 40:22 13:00 1:59:27  7:05 
  177   62 Kate Flor                28 F   Vadnais Heights    MN  143   15:20  2:34    3:08  178 1:01:14 13.2    1:33  187 40:16 12:58 2:01:30  7:12 
  178   69 Richard Geise            71 M   PLYMOUTH           MN  162   17:01  2:51    7:35  156   55:51 14.5    2:13  185 39:50 12:50 2:02:27  7:16 
  179  174 Chris Standish           41 M   Mpls               MN  158   16:29  2:45    6:04  152   55:12 14.7    6:36  181 38:57 12:33 2:03:16  7:19 
  180   97 Jessica Kooiman          29 F   Farmington         MN  159   16:30  2:45    6:02  153   55:15 14.7    6:34  182 38:57 12:33 2:03:17  7:19 
  181   22 Shannon Bjorklund        25 F   woodbury           MN                             174   59:44 13.6    2:29  183 39:07 12:36 2:03:28  7:19 
  182  277 Alex Ciaccio             25 F                          169   18:53  3:09    3:03  183 1:04:42 12.5    1:44  172 36:19 11:42 2:04:39  7:24 
  183   55 Amanda Eldridge          26 F   Minneapolis        MN   76   11:51  1:59    3:46  190 1:17:36 10.4    2:17  117 29:11  9:24 2:04:39  7:24 
  184  267 Sarah Sandell            35 F                          128   14:36  2:26    5:26  185 1:06:52 12.1    2:40  168 35:30 11:26 2:05:02  7:25 
  185  269 Rochelle Westlund        35 F                          129   14:37  2:27    5:25  184 1:06:51 12.1    2:41  169 35:31 11:26 2:05:03  7:25 
  186  146 Ashley Peterson          42 F   Fargo              ND   45   10:39  1:47    3:11  187 1:08:28 11.8    1:12  189 42:16 13:36 2:05:44  7:27 
  187   58 Angie Eret               31 F   White Bear Lake    MN  127   14:32  2:26    4:48  188 1:14:03 10.9    1:56  161 34:04 10:58 2:09:21  7:40 
  188  256 Lisa Van Horn            53 F                          172   20:11  3:22    4:25  179 1:01:24 13.2    4:09  190 43:18 13:56 2:13:25  7:55 
  189  102 Stephanie Lais           45 F   Champlin           MN  173   27:27  4:35    5:49  168   58:15 13.9    2:30  186 40:04 12:54 2:14:03  7:57 
  190  156 Katie Rinker             40 F   Hopkins            MN   65   11:33  1:56    4:33  189 1:14:32 10.9    1:40  191 48:21 15:34 2:20:38  8:21 
  191   19 Gena Berglund            56 F   Saint Paul         MN  137   15:03  2:31    7:54  186 1:07:00 12.1    3:22  192 48:59 15:46 2:22:15  8:26 
  192  172 Kaitlyn Smith            21 F   White Bear Lake    MN   15    9:33  1:36    4:18  191 1:35:10  8.5    2:04  176 38:08 12:17 2:29:10  8:51 
        12 Jim Barthel              70 M   Dellwood           MN  139   15:07  2:32    5:54  169   58:41 13.8    3:34                                
       258 Erin Maurer              37 F                           29    9:58  1:40    3:05  165   57:22 14.1