Central Lakes Cycle David Grotberg Memorial Duathlon and 5k -
Fergus Falls, MN
9/23/2017

race logo










                CLC DAVID GROTBERG MEMORIAL DUATHLON AND 5K
                             Fergus Falls, MN
                            September 23, 2017
                   20 mile bike, 4 mile run, 7 mile bike

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/11    691 Jason Toth           40 M   Eagan            MN    1   49:21 24.3  0:49    1   24:08  6:02  0:41    1   17:34 23.9 1:32:32 
    2   1/11    612 Jason Glynn          39 M   Fargo            ND    2   54:04 22.2  1:50   15   30:54  7:44  1:26    2   19:14 21.8 1:47:25 
    3   1/7     649 Ivan Schleppenbach   23 M   Fargo            ND    5   57:29 20.9  1:10    4   27:29  6:53  0:56    3   20:40 20.3 1:47:42 
    4   1/9     692 Kierann Toth         33 F   Eagan            MN    6   57:31 20.9  0:38    2   26:18  6:35  0:43    8   22:41 18.5 1:47:49 
    5   1/8     628 Joellen Kohlman-Pet  40 F   Fergus Falls     MN    4   56:53 21.1  1:03   10   29:20  7:20  1:42    6   21:44 19.3 1:50:40 
    6   2/11    648 Eric Schleppenbach   30 M   Saint Louis Park MN    3   56:06 21.4  1:32   13   30:28  7:37  1:34    4   21:28 19.6 1:51:05 
    7   3/11    604 James Botnen         30 M   Kindred          ND    9   59:51 20.1  1:23    3   27:26  6:52  1:07    5   21:29 19.6 1:51:15 
    8   4/11    636 Nick Mariotti        39 M   Fergus Falls     MN    7   58:25 20.5  0:51   12   29:40  7:25  1:15    7   22:18 18.8 1:52:26 
    9   2/11    655 Marc Wolf            48 M   Plymouth         MN    8   58:33 20.5  1:27   19   32:51  8:13  1:59    9   23:18 18.0 1:58:05 
   10   1/1     608 Gabe Dannenbring     19 M   Moorhead         MN   16 1:03:39 18.9  1:13    5   27:48  6:57  2:58   15   24:42 17.0 2:00:19 
   11   1/4     639 Bruce Money          61 M   Fergus Falls     MN   11 1:01:23 19.5  1:48   17   32:00  8:00  1:23   11   23:54 17.6 2:00:27 
   12   2/9     626 Jessica Knutson      37 F   Fergus Falls     MN   14 1:02:33 19.2  0:44   16   31:51  7:58  0:49   16   24:44 17.0 2:00:38 
   13   3/11    685 Matthew Listrom      49 M   Perham           MN   20 1:04:39 18.6  1:21    7   28:27  7:07  1:06   22   25:21 16.6 2:00:51 
   14   4/11    638 Shaun McNally        47 M   Chokio           MN   12 1:02:10 19.3  1:23   18   32:22  8:06  1:24   13   24:08 17.4 2:01:25 
   15   2/8     641 Jennifer Olson       40 F   Rice             MN   10 1:00:49 19.7  1:04   22   34:50  8:43  1:06   14   24:24 17.2 2:02:10 
   16   2/4     603 Larry Bethel         65 M   Fergus Falls     MN   18 1:04:24 18.6  1:08   14   30:35  7:39  1:11   23   25:35 16.4 2:02:52 
   17   5/11    690 Justin Eberhardt     35 M   Ashby            MN   13 1:02:20 19.3  1:50   20   32:55  8:14  1:22   17   25:02 16.8 2:03:26 
   18   6/11    613 Aj Groebner          30 M   Fergus Falls     MN   22 1:06:12 18.1  0:44   11   29:33  7:24  1:11   26   26:11 16.0 2:03:50 
   19   1/2     642 Keith Olson          54 M   Springfield      MN   24 1:06:36 18.0  2:05    9   29:18  7:20  2:13   18   25:05 16.7 2:05:16 
   20   3/9     643 Shauna Overgaard     32 F   Fergus Falls     MN   25 1:08:22 17.6  0:48    8   29:05  7:17  1:09   25   26:10 16.1 2:05:32 
   21   5/11    622 Wyatt Johnson        41 M   Moorhead         MN   15 1:02:42 19.1  1:14   27   36:11  9:03  1:28   21   25:12 16.7 2:06:45 
   22   6/11    688 Corey Synstelien     42 M   Fergus Falls     MN   23 1:06:14 18.1  1:54   21   33:24  8:21  1:48   10   23:47 17.7 2:07:04 
   23   7/11    644 Frank Robertson      48 M   Brookings        SD   17 1:03:47 18.8  1:38   24   35:09  8:48  1:29   19   25:11 16.7 2:07:12 
   24   2/2     624 Craig Knodle         56 M   Fergus Falls     MN   19 1:04:37 18.6  1:36   33   37:06  9:17  1:32   12   23:56 17.5 2:08:44 
   25   2/7     623 Karl Klindworth      24 M   Fessenden        ND   26 1:08:45 17.5  3:06    6   27:58  7:00  1:59   37   28:37 14.7 2:10:22 
   26   7/11    627 Josh Knutson         31 M   Fergus Falls     MN   21 1:05:17 18.4  1:05   34   37:25  9:22  1:15   24   25:55 16.2 2:10:56 
   27   4/9     645 Amy Rogness          31 F   Fergus Falls     MN   35 1:14:30 16.1  1:08   23   35:02  8:46  1:03   33   27:10 15.5 2:18:52 
   28   1/1     647 Dayna Schleppenbach  26 F   Shoreview        MN   32 1:12:51 16.5  1:07   26   36:01  9:01  1:24   34   27:52 15.1 2:19:13 
   29   1/2     621 Jane Hutzol          52 F   Arvilla          ND   27 1:10:12 17.1  2:23   37   40:06 10:02  2:02   20   25:11 16.7 2:19:52 
   30   5/9     601 Jessica Anderson     38 F   Moorhead         MN   28 1:10:16 17.1  2:08   36   40:00 10:00  1:43   27   26:21 15.9 2:20:27 
   31   8/11    629 Nathan Kuhn          39 M   Fergus Falls     MN   30 1:12:22 16.6  3:31   25   35:14  8:49  2:28   30   26:55 15.6 2:20:28 
   32   3/8     632 Brenda Lindgren      43 F   Fergus Falls     MN   31 1:12:40 16.5  1:26   43   41:48 10:27  1:38   28   26:41 15.7 2:24:10 
   33   9/11    652 Richard Shouse       34 M   Fergus Falls     MN   39 1:18:54 15.2  1:20   29   36:41  9:11  1:25   41   30:16 13.9 2:28:34 
   34   4/8     656 Toni Zerebeski       49 F   Kensington       MN   29 1:11:38 16.8  1:22   49   47:41 11:56  1:21   31   26:56 15.6 2:28:55 
   35   3/7     611 Alexander Gallup     29 M   Albertville      MN   34 1:14:14 16.2  2:51   45   43:28 10:52  1:43   29   26:49 15.7 2:29:03 
   36  10/11    606 Josh Christenson     31 M   Fergus Falls     MN   38 1:18:30 15.3  0:57   38   40:09 10:03  1:28   35   28:22 14.8 2:29:24 
   37   6/9     635 Erika Mariotti       39 F   Fergus Falls     MN   41 1:20:16 15.0  1:53   30   36:49  9:13  1:40   40   29:46 14.1 2:30:22 
   38   4/7     637 Nate Martinson       27 M   Foreston         MN   33 1:13:09 16.4  1:09   48   47:24 11:51  1:30   39   28:46 14.6 2:31:56 
   39   7/9     630 Katie Larson         30 F   Fargo            ND   40 1:19:08 15.2  1:42   42   41:40 10:25  1:16   38   28:45 14.6 2:32:29 
   40   8/11    605 Eric Brown           46 M   Saint Cloud      MN   37 1:17:16 15.5  4:24   47   45:44 11:26  2:29   32   27:04 15.5 2:36:55 
   41   3/4     653 Saul Stensvaag       67 M   Fergus Falls     MN   36 1:16:39 15.7  2:57   50   49:23 12:21  2:20   36   28:26 14.8 2:39:43 
   42   5/7     689 Dustin Maurer        27 M   Cushing          MN   44 1:25:43 14.0  1:43   31   36:52  9:13  1:02   46   34:43 12.1 2:40:01 
   43   8/9     609 Alena Deutschlander  34 F   Underwood        MN   49 1:28:28 13.6  0:50   32   36:53  9:14  1:08   45   33:31 12.5 2:40:49 
   44  11/11    607 Dave Dahl            34 M   Garfield         MN   43 1:22:07 14.6  1:47   44   42:24 10:36  1:55   44   33:23 12.6 2:41:34 
   45   6/7     640 Christopher Mortens  26 M   Fergus Falls     MN   42 1:20:55 14.8  1:01   41   40:42 10:11  1:15   51   37:47 11.1 2:41:39 
   46   9/9     651 Paula Shouse         32 F   Fergus Falls     MN   52 1:33:33 12.8  1:05   35   38:12  9:33  1:06   47   35:26 11.9 2:49:20 
   47   9/11    631 Daryn Lecy           40 M   Avon             MN   53 1:35:51 12.5  1:17   28   36:37  9:10  1:45   50   36:56 11.4 2:52:24 
   48   5/8     686 Melany Strendin      43 F   Moorhead         MN   48 1:28:08 13.6  4:56   40   40:25 10:07  3:01   48   36:04 11.6 2:52:32 
   49  10/11    687 Tim Strendin         44 M   Moorhead         MN   47 1:28:06 13.6  4:59   39   40:25 10:07  3:00   49   36:04 11.6 2:52:32 
   50  11/11    619 Brian Hubbard        45 M   Crystal          MN   45 1:26:23 13.9  3:25   51   51:50 12:58  4:02   42   30:56 13.6 2:56:36 
   51   6/8     620 Heather Hubbard      44 F   Crystal          MN   46 1:26:27 13.9  3:22   52   51:53 12:59  3:59   43   30:59 13.6 2:56:37 
   52   1/1     615 Thomas Grotberg      13 M   Fergus Falls     MN   50 1:28:45 13.5  1:28   53   57:15 14:19  2:56   52   38:35 10.9 3:08:56 
   53   2/2     676 Joni Lundeen         56 F   Bloomington      MN   56 1:44:02 11.5  1:51   54 1:02:38 15:40  1:41   54   39:36 10.6 3:29:46 
   54   7/8     616 Pam Guild            47 F   Prior Lake       MN   54 1:43:49 11.6  2:03   55 1:02:41 15:41  1:44   53   39:35 10.6 3:29:51 
   55   8/8     614 Diane Grotberg       49 F   Fergus Falls     MN   55 1:44:00 11.5  1:49   56 1:02:52 15:43  1:19   55   40:00 10.5 3:29:58 
        7/7     617 Aaron Haugen         27 M   Moorhead         MN   51 1:29:46 13.4  1:01   46   44:57 11:15                                 
        4/4     693 Daryl Matthew        67 M   Erhard           MN   57 1:45:54 11.3  1:56                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE DUATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/11    691 Jason Toth           40 M   Eagan            MN    1   49:21 24.3  0:49    1   24:08  6:02  0:41    1   17:34 23.9 1:32:32 
    2   1/11    612 Jason Glynn          39 M   Fargo            ND    2   54:04 22.2  1:50   12   30:54  7:44  1:26    2   19:14 21.8 1:47:25 
    3   1/7     649 Ivan Schleppenbach   23 M   Fargo            ND    4   57:29 20.9  1:10    3   27:29  6:53  0:56    3   20:40 20.3 1:47:42 
    4   2/11    648 Eric Schleppenbach   30 M   Saint Louis Park MN    3   56:06 21.4  1:32   10   30:28  7:37  1:34    4   21:28 19.6 1:51:05 
    5   3/11    604 James Botnen         30 M   Kindred          ND    7   59:51 20.1  1:23    2   27:26  6:52  1:07    5   21:29 19.6 1:51:15 
    6   4/11    636 Nick Mariotti        39 M   Fergus Falls     MN    5   58:25 20.5  0:51    9   29:40  7:25  1:15    6   22:18 18.8 1:52:26 
    7   2/11    655 Marc Wolf            48 M   Plymouth         MN    6   58:33 20.5  1:27   15   32:51  8:13  1:59    7   23:18 18.0 1:58:05 
    8   1/1     608 Gabe Dannenbring     19 M   Moorhead         MN   12 1:03:39 18.9  1:13    4   27:48  6:57  2:58   12   24:42 17.0 2:00:19 
    9   1/4     639 Bruce Money          61 M   Fergus Falls     MN    8 1:01:23 19.5  1:48   13   32:00  8:00  1:23    9   23:54 17.6 2:00:27 
   10   3/11    685 Matthew Listrom      49 M   Perham           MN   16 1:04:39 18.6  1:21    6   28:27  7:07  1:06   17   25:21 16.6 2:00:51 
   11   4/11    638 Shaun McNally        47 M   Chokio           MN    9 1:02:10 19.3  1:23   14   32:22  8:06  1:24   11   24:08 17.4 2:01:25 
   12   2/4     603 Larry Bethel         65 M   Fergus Falls     MN   14 1:04:24 18.6  1:08   11   30:35  7:39  1:11   18   25:35 16.4 2:02:52 
   13   5/11    690 Justin Eberhardt     35 M   Ashby            MN   10 1:02:20 19.3  1:50   16   32:55  8:14  1:22   13   25:02 16.8 2:03:26 
   14   6/11    613 Aj Groebner          30 M   Fergus Falls     MN   18 1:06:12 18.1  0:44    8   29:33  7:24  1:11   20   26:11 16.0 2:03:50 
   15   1/2     642 Keith Olson          54 M   Springfield      MN   20 1:06:36 18.0  2:05    7   29:18  7:20  2:13   14   25:05 16.7 2:05:16 
   16   5/11    622 Wyatt Johnson        41 M   Moorhead         MN   11 1:02:42 19.1  1:14   20   36:11  9:03  1:28   16   25:12 16.7 2:06:45 
   17   6/11    688 Corey Synstelien     42 M   Fergus Falls     MN   19 1:06:14 18.1  1:54   17   33:24  8:21  1:48    8   23:47 17.7 2:07:04 
   18   7/11    644 Frank Robertson      48 M   Brookings        SD   13 1:03:47 18.8  1:38   18   35:09  8:48  1:29   15   25:11 16.7 2:07:12 
   19   2/2     624 Craig Knodle         56 M   Fergus Falls     MN   15 1:04:37 18.6  1:36   24   37:06  9:17  1:32   10   23:56 17.5 2:08:44 
   20   2/7     623 Karl Klindworth      24 M   Fessenden        ND   21 1:08:45 17.5  3:06    5   27:58  7:00  1:59   26   28:37 14.7 2:10:22 
   21   7/11    627 Josh Knutson         31 M   Fergus Falls     MN   17 1:05:17 18.4  1:05   25   37:25  9:22  1:15   19   25:55 16.2 2:10:56 
   22   8/11    629 Nathan Kuhn          39 M   Fergus Falls     MN   22 1:12:22 16.6  3:31   19   35:14  8:49  2:28   22   26:55 15.6 2:20:28 
   23   9/11    652 Richard Shouse       34 M   Fergus Falls     MN   28 1:18:54 15.2  1:20   22   36:41  9:11  1:25   28   30:16 13.9 2:28:34 
   24   3/7     611 Alexander Gallup     29 M   Albertville      MN   24 1:14:14 16.2  2:51   30   43:28 10:52  1:43   21   26:49 15.7 2:29:03 
   25  10/11    606 Josh Christenson     31 M   Fergus Falls     MN   27 1:18:30 15.3  0:57   26   40:09 10:03  1:28   24   28:22 14.8 2:29:24 
   26   4/7     637 Nate Martinson       27 M   Foreston         MN   23 1:13:09 16.4  1:09   33   47:24 11:51  1:30   27   28:46 14.6 2:31:56 
   27   8/11    605 Eric Brown           46 M   Saint Cloud      MN   26 1:17:16 15.5  4:24   32   45:44 11:26  2:29   23   27:04 15.5 2:36:55 
   28   3/4     653 Saul Stensvaag       67 M   Fergus Falls     MN   25 1:16:39 15.7  2:57   34   49:23 12:21  2:20   25   28:26 14.8 2:39:43 
   29   5/7     689 Dustin Maurer        27 M   Cushing          MN   31 1:25:43 14.0  1:43   23   36:52  9:13  1:02   31   34:43 12.1 2:40:01 
   30  11/11    607 Dave Dahl            34 M   Garfield         MN   30 1:22:07 14.6  1:47   29   42:24 10:36  1:55   30   33:23 12.6 2:41:34 
   31   6/7     640 Christopher Mortens  26 M   Fergus Falls     MN   29 1:20:55 14.8  1:01   28   40:42 10:11  1:15   34   37:47 11.1 2:41:39 
   32   9/11    631 Daryn Lecy           40 M   Avon             MN   36 1:35:51 12.5  1:17   21   36:37  9:10  1:45   33   36:56 11.4 2:52:24 
   33  10/11    687 Tim Strendin         44 M   Moorhead         MN   33 1:28:06 13.6  4:59   27   40:25 10:07  3:00   32   36:04 11.6 2:52:32 
   34  11/11    619 Brian Hubbard        45 M   Crystal          MN   32 1:26:23 13.9  3:25   35   51:50 12:58  4:02   29   30:56 13.6 2:56:36 
   35   1/1     615 Thomas Grotberg      13 M   Fergus Falls     MN   34 1:28:45 13.5  1:28   36   57:15 14:19  2:56   35   38:35 10.9 3:08:56 
        7/7     617 Aaron Haugen         27 M   Moorhead         MN   35 1:29:46 13.4  1:01   31   44:57 11:15                                 
        4/4     693 Daryl Matthew        67 M   Erhard           MN   37 1:45:54 11.3  1:56                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE DUATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/9     692 Kierann Toth         33 F   Eagan            MN    2   57:31 20.9  0:38    1   26:18  6:35  0:43    2   22:41 18.5 1:47:49 
    2   1/8     628 Joellen Kohlman-Pet  40 F   Fergus Falls     MN    1   56:53 21.1  1:03    3   29:20  7:20  1:42    1   21:44 19.3 1:50:40 
    3   2/9     626 Jessica Knutson      37 F   Fergus Falls     MN    4 1:02:33 19.2  0:44    4   31:51  7:58  0:49    4   24:44 17.0 2:00:38 
    4   2/8     641 Jennifer Olson       40 F   Rice             MN    3 1:00:49 19.7  1:04    5   34:50  8:43  1:06    3   24:24 17.2 2:02:10 
    5   3/9     643 Shauna Overgaard     32 F   Fergus Falls     MN    5 1:08:22 17.6  0:48    2   29:05  7:17  1:09    6   26:10 16.1 2:05:32 
    6   4/9     645 Amy Rogness          31 F   Fergus Falls     MN   11 1:14:30 16.1  1:08    6   35:02  8:46  1:03   10   27:10 15.5 2:18:52 
    7   1/1     647 Dayna Schleppenbach  26 F   Shoreview        MN   10 1:12:51 16.5  1:07    7   36:01  9:01  1:24   11   27:52 15.1 2:19:13 
    8   1/2     621 Jane Hutzol          52 F   Arvilla          ND    6 1:10:12 17.1  2:23   12   40:06 10:02  2:02    5   25:11 16.7 2:19:52 
    9   5/9     601 Jessica Anderson     38 F   Moorhead         MN    7 1:10:16 17.1  2:08   11   40:00 10:00  1:43    7   26:21 15.9 2:20:27 
   10   3/8     632 Brenda Lindgren      43 F   Fergus Falls     MN    9 1:12:40 16.5  1:26   15   41:48 10:27  1:38    8   26:41 15.7 2:24:10 
   11   4/8     656 Toni Zerebeski       49 F   Kensington       MN    8 1:11:38 16.8  1:22   16   47:41 11:56  1:21    9   26:56 15.6 2:28:55 
   12   6/9     635 Erika Mariotti       39 F   Fergus Falls     MN   13 1:20:16 15.0  1:53    8   36:49  9:13  1:40   13   29:46 14.1 2:30:22 
   13   7/9     630 Katie Larson         30 F   Fargo            ND   12 1:19:08 15.2  1:42   14   41:40 10:25  1:16   12   28:45 14.6 2:32:29 
   14   8/9     609 Alena Deutschlander  34 F   Underwood        MN   16 1:28:28 13.6  0:50    9   36:53  9:14  1:08   15   33:31 12.5 2:40:49 
   15   9/9     651 Paula Shouse         32 F   Fergus Falls     MN   17 1:33:33 12.8  1:05   10   38:12  9:33  1:06   16   35:26 11.9 2:49:20 
   16   5/8     686 Melany Strendin      43 F   Moorhead         MN   15 1:28:08 13.6  4:56   13   40:25 10:07  3:01   17   36:04 11.6 2:52:32 
   17   6/8     620 Heather Hubbard      44 F   Crystal          MN   14 1:26:27 13.9  3:22   17   51:53 12:59  3:59   14   30:59 13.6 2:56:37 
   18   2/2     676 Joni Lundeen         56 F   Bloomington      MN   20 1:44:02 11.5  1:51   18 1:02:38 15:40  1:41   19   39:36 10.6 3:29:46 
   19   7/8     616 Pam Guild            47 F   Prior Lake       MN   18 1:43:49 11.6  2:03   19 1:02:41 15:41  1:44   18   39:35 10.6 3:29:51 
   20   8/8     614 Diane Grotberg       49 F   Fergus Falls     MN   19 1:44:00 11.5  1:49   20 1:02:52 15:43  1:19   20   40:00 10.5 3:29:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  615 Thomas Grotberg      13 M   Fergus Falls     MN    1 1:28:45 13.5  1:28    1   57:15 14:19  2:56    1   38:35 10.9 3:08:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  608 Gabe Dannenbring     19 M   Moorhead         MN    1 1:03:39 18.9  1:13    1   27:48  6:57  2:58    1   24:42 17.0 2:00:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  649 Ivan Schleppenbach   23 M   Fargo            ND    1   57:29 20.9  1:10    1   27:29  6:53  0:56    1   20:40 20.3 1:47:42 
    2  623 Karl Klindworth      24 M   Fessenden        ND    2 1:08:45 17.5  3:06    2   27:58  7:00  1:59    3   28:37 14.7 2:10:22 
    3  611 Alexander Gallup     29 M   Albertville      MN    4 1:14:14 16.2  2:51    5   43:28 10:52  1:43    2   26:49 15.7 2:29:03 
    4  637 Nate Martinson       27 M   Foreston         MN    3 1:13:09 16.4  1:09    7   47:24 11:51  1:30    4   28:46 14.6 2:31:56 
    5  689 Dustin Maurer        27 M   Cushing          MN    6 1:25:43 14.0  1:43    3   36:52  9:13  1:02    5   34:43 12.1 2:40:01 
    6  640 Christopher Mortens  26 M   Fergus Falls     MN    5 1:20:55 14.8  1:01    4   40:42 10:11  1:15    6   37:47 11.1 2:41:39 
       617 Aaron Haugen         27 M   Moorhead         MN    7 1:29:46 13.4  1:01    6   44:57 11:15                                 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  647 Dayna Schleppenbach  26 F   Shoreview        MN    1 1:12:51 16.5  1:07    1   36:01  9:01  1:24    1   27:52 15.1 2:19:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  612 Jason Glynn          39 M   Fargo            ND    1   54:04 22.2  1:50    5   30:54  7:44  1:26    1   19:14 21.8 1:47:25 
    2  648 Eric Schleppenbach   30 M   Saint Louis Park MN    2   56:06 21.4  1:32    4   30:28  7:37  1:34    2   21:28 19.6 1:51:05 
    3  604 James Botnen         30 M   Kindred          ND    4   59:51 20.1  1:23    1   27:26  6:52  1:07    3   21:29 19.6 1:51:15 
    4  636 Nick Mariotti        39 M   Fergus Falls     MN    3   58:25 20.5  0:51    3   29:40  7:25  1:15    4   22:18 18.8 1:52:26 
    5  690 Justin Eberhardt     35 M   Ashby            MN    5 1:02:20 19.3  1:50    6   32:55  8:14  1:22    5   25:02 16.8 2:03:26 
    6  613 Aj Groebner          30 M   Fergus Falls     MN    7 1:06:12 18.1  0:44    2   29:33  7:24  1:11    7   26:11 16.0 2:03:50 
    7  627 Josh Knutson         31 M   Fergus Falls     MN    6 1:05:17 18.4  1:05    9   37:25  9:22  1:15    6   25:55 16.2 2:10:56 
    8  629 Nathan Kuhn          39 M   Fergus Falls     MN    8 1:12:22 16.6  3:31    7   35:14  8:49  2:28    8   26:55 15.6 2:20:28 
    9  652 Richard Shouse       34 M   Fergus Falls     MN   10 1:18:54 15.2  1:20    8   36:41  9:11  1:25   10   30:16 13.9 2:28:34 
   10  606 Josh Christenson     31 M   Fergus Falls     MN    9 1:18:30 15.3  0:57   10   40:09 10:03  1:28    9   28:22 14.8 2:29:24 
   11  607 Dave Dahl            34 M   Garfield         MN   11 1:22:07 14.6  1:47   11   42:24 10:36  1:55   11   33:23 12.6 2:41:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  692 Kierann Toth         33 F   Eagan            MN    1   57:31 20.9  0:38    1   26:18  6:35  0:43    1   22:41 18.5 1:47:49 
    2  626 Jessica Knutson      37 F   Fergus Falls     MN    2 1:02:33 19.2  0:44    3   31:51  7:58  0:49    2   24:44 17.0 2:00:38 
    3  643 Shauna Overgaard     32 F   Fergus Falls     MN    3 1:08:22 17.6  0:48    2   29:05  7:17  1:09    3   26:10 16.1 2:05:32 
    4  645 Amy Rogness          31 F   Fergus Falls     MN    5 1:14:30 16.1  1:08    4   35:02  8:46  1:03    5   27:10 15.5 2:18:52 
    5  601 Jessica Anderson     38 F   Moorhead         MN    4 1:10:16 17.1  2:08    8   40:00 10:00  1:43    4   26:21 15.9 2:20:27 
    6  635 Erika Mariotti       39 F   Fergus Falls     MN    7 1:20:16 15.0  1:53    5   36:49  9:13  1:40    7   29:46 14.1 2:30:22 
    7  630 Katie Larson         30 F   Fargo            ND    6 1:19:08 15.2  1:42    9   41:40 10:25  1:16    6   28:45 14.6 2:32:29 
    8  609 Alena Deutschlander  34 F   Underwood        MN    8 1:28:28 13.6  0:50    6   36:53  9:14  1:08    8   33:31 12.5 2:40:49 
    9  651 Paula Shouse         32 F   Fergus Falls     MN    9 1:33:33 12.8  1:05    7   38:12  9:33  1:06    9   35:26 11.9 2:49:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  691 Jason Toth           40 M   Eagan            MN    1   49:21 24.3  0:49    1   24:08  6:02  0:41    1   17:34 23.9 1:32:32 
    2  655 Marc Wolf            48 M   Plymouth         MN    2   58:33 20.5  1:27    4   32:51  8:13  1:59    2   23:18 18.0 1:58:05 
    3  685 Matthew Listrom      49 M   Perham           MN    6 1:04:39 18.6  1:21    2   28:27  7:07  1:06    7   25:21 16.6 2:00:51 
    4  638 Shaun McNally        47 M   Chokio           MN    3 1:02:10 19.3  1:23    3   32:22  8:06  1:24    4   24:08 17.4 2:01:25 
    5  622 Wyatt Johnson        41 M   Moorhead         MN    4 1:02:42 19.1  1:14    7   36:11  9:03  1:28    6   25:12 16.7 2:06:45 
    6  688 Corey Synstelien     42 M   Fergus Falls     MN    7 1:06:14 18.1  1:54    5   33:24  8:21  1:48    3   23:47 17.7 2:07:04 
    7  644 Frank Robertson      48 M   Brookings        SD    5 1:03:47 18.8  1:38    6   35:09  8:48  1:29    5   25:11 16.7 2:07:12 
    8  605 Eric Brown           46 M   Saint Cloud      MN    8 1:17:16 15.5  4:24   10   45:44 11:26  2:29    8   27:04 15.5 2:36:55 
    9  631 Daryn Lecy           40 M   Avon             MN   11 1:35:51 12.5  1:17    8   36:37  9:10  1:45   11   36:56 11.4 2:52:24 
   10  687 Tim Strendin         44 M   Moorhead         MN   10 1:28:06 13.6  4:59    9   40:25 10:07  3:00   10   36:04 11.6 2:52:32 
   11  619 Brian Hubbard        45 M   Crystal          MN    9 1:26:23 13.9  3:25   11   51:50 12:58  4:02    9   30:56 13.6 2:56:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  628 Joellen Kohlman-Pet  40 F   Fergus Falls     MN    1   56:53 21.1  1:03    1   29:20  7:20  1:42    1   21:44 19.3 1:50:40 
    2  641 Jennifer Olson       40 F   Rice             MN    2 1:00:49 19.7  1:04    2   34:50  8:43  1:06    2   24:24 17.2 2:02:10 
    3  632 Brenda Lindgren      43 F   Fergus Falls     MN    4 1:12:40 16.5  1:26    4   41:48 10:27  1:38    3   26:41 15.7 2:24:10 
    4  656 Toni Zerebeski       49 F   Kensington       MN    3 1:11:38 16.8  1:22    5   47:41 11:56  1:21    4   26:56 15.6 2:28:55 
    5  686 Melany Strendin      43 F   Moorhead         MN    6 1:28:08 13.6  4:56    3   40:25 10:07  3:01    6   36:04 11.6 2:52:32 
    6  620 Heather Hubbard      44 F   Crystal          MN    5 1:26:27 13.9  3:22    6   51:53 12:59  3:59    5   30:59 13.6 2:56:37 
    7  616 Pam Guild            47 F   Prior Lake       MN    7 1:43:49 11.6  2:03    7 1:02:41 15:41  1:44    7   39:35 10.6 3:29:51 
    8  614 Diane Grotberg       49 F   Fergus Falls     MN    8 1:44:00 11.5  1:49    8 1:02:52 15:43  1:19    8   40:00 10.5 3:29:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  642 Keith Olson          54 M   Springfield      MN    2 1:06:36 18.0  2:05    1   29:18  7:20  2:13    2   25:05 16.7 2:05:16 
    2  624 Craig Knodle         56 M   Fergus Falls     MN    1 1:04:37 18.6  1:36    2   37:06  9:17  1:32    1   23:56 17.5 2:08:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  621 Jane Hutzol          52 F   Arvilla          ND    1 1:10:12 17.1  2:23    1   40:06 10:02  2:02    1   25:11 16.7 2:19:52 
    2  676 Joni Lundeen         56 F   Bloomington      MN    2 1:44:02 11.5  1:51    2 1:02:38 15:40  1:41    2   39:36 10.6 3:29:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  639 Bruce Money          61 M   Fergus Falls     MN    1 1:01:23 19.5  1:48    2   32:00  8:00  1:23    1   23:54 17.6 2:00:27 
    2  603 Larry Bethel         65 M   Fergus Falls     MN    2 1:04:24 18.6  1:08    1   30:35  7:39  1:11    2   25:35 16.4 2:02:52 
    3  653 Saul Stensvaag       67 M   Fergus Falls     MN    3 1:16:39 15.7  2:57    3   49:23 12:21  2:20    3   28:26 14.8 2:39:43 
       693 Daryl Matthew        67 M   Erhard           MN    4 1:45:54 11.3  1:56                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank  RUN     Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ==== ============================== ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1  664 Wellman                           1   58:15 20.6  0:29    1   27:24  6:51  0:47    1   19:23 21.7 1:46:16 
           Debbie Wellman  Mitch Wellman  Mitch Wellman 

    2  657 Between a Walk and a Hard Pace    2   58:42 20.4  0:32    2   29:50  7:28  0:40    2   21:37 19.4 1:51:19 
           Wes Borowski  Lynn Wolters  Wes Borowski 

    3  663 The Crabbers                      3 1:02:29 19.2  0:34    5   34:49  8:43  0:41    3   23:40 17.7 2:02:12 
           Keven Crabtree  Kathryn Vukonich  Keven Crabtree 

    4  662 Team Tungseth                     4 1:05:45 18.3  1:37    3   30:43  7:41  0:51    5   29:35 14.2 2:08:29 
           Ryan Tungseth  Milton Tungseth  Maryellen Tungseth 

    5  661 Team Schulze                      6 1:20:07 15.0  0:38    4   34:05  8:32  0:46    6   29:40 14.2 2:25:15 
           Andrea Schulze-Seifert  Warren Schulze  Christine Schulze 

    6  660 MMAC                              5 1:18:38 15.3  0:56    6   42:12 10:33  0:49    4   26:27 15.9 2:29:01 
           Art Christenson  Melissa Mortenson  Art Christenson 

    7  659 Kleen Sweep                       7 1:23:37 14.4  1:00    8   44:30 11:08  1:01    7   30:15 13.9 2:40:21 
           Gary Kleen  Kathy Kleen  Gary Kleen 

    8  658 Blues Duo                         8 1:24:39 14.2  0:30    7   44:13 11:04  0:52    8   30:39 13.7 2:40:51 
           Brittany Christenson  Allee Nickolauson  Brittany Christenson 


Total Individuals Registered:            66
Total Teams Registered:                   8
Total Number of Individual Finishers:    55
Total Number of Team Finishers:           8
Number of Male   Finishers:              35
Number of Female Finishers:              20
Did not finish race or did not start:    11