Fergus Falls, MN
9/28/2017











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 28, 2017
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    16  Alexandria                (  13:48.6  1:09:03.0   0:59.3)
========================================
  1      1  Jaelyn Miller                   13:14.2
  2      2  Giselle Jahner                  13:44.0
  3      3  Katherine Allen-Opp             13:52.7
  4      4  Emma Ecker                      13:58.6
  5      6  Amanda Bergerson                14:13.5
  6   (  7) Sophia Korynta                  14:15.1
  7   (  8) Brynn Kosters                   14:18.9

  2.   101  Sartell-St.Stephen        (  15:54.1  1:19:30.1   3:01.0)
========================================
  1      5  Megan Driste                    14:06.8
  2     10  Violet Steil                    14:29.8
  3     27  Olivia Torgrimson               16:39.4
  4     29  Johnston Jacelynn               17:06.3
  5     30  Addie Burns                     17:07.8

  3.   105  Bemidji                   (  15:47.3  1:18:56.3   2:55.9)
========================================
  1     11  Mackenzie Hopfensperger         14:34.8
  2     13  Josie Lavalley                  14:45.5
  3     14  Mia Hoffman                     14:54.2
  4     32  Katarina Malterud               17:11.1
  5     35  Kieren Johnson                  17:30.7
  6   ( 39) Camille McDermott               17:55.0
  7   ( 46) Lainey Searles                  19:12.2

  4.   108  Perham                    (  16:06.3  1:20:31.5   1:19.0)
========================================
  1     16  Olivia Rosenthal                15:27.6
  2     17  Mattea Steeke                   15:41.6
  3     21  Myriah Tharaldson               16:06.5
  4     26  Courtney Frohling               16:29.2
  5     28  Kiara Wheelright                16:46.6
  6   ( 34) Anya Roe                        17:17.6
  7   ( 40) Eliana Paurus                   18:03.5

  5.   118  Little Falls              (  16:18.9  1:21:34.1   1:23.5)
========================================
  1     18  Aliza Kresha                    15:45.2
  2     20  Emily Becker                    16:04.3
  3     24  Issy Segler                     16:16.2
  4     25  Bethany Becker                  16:19.7
  5     31  Hannah Olson                    17:08.7
  6   ( 44) Hope Ollom                      18:50.7
  7   ( 45) Violet Swisher                  19:03.7

  6.   127  Fergus Falls              (  16:29.5  1:22:27.2   4:25.5)
========================================
  1      9  Karley Braeger                  14:22.8
  2     15  Ellia Soydara                   15:14.4
  3     19  Rebecca Schindler               15:56.9
  4     41  Miah Schmidt                    18:04.8
  5     43  Mariah Fults                    18:48.3

  7.   141  Fargo South               (  16:41.0  1:23:24.9   2:57.8)
========================================
  1     12  Grace Hoselton                  14:44.6
  2     22  Molly Hanson                    16:07.9
  3     33  Soniey Gurung                   17:12.9
  4     36  Niki Tsanganelia                17:37.1
  5     38  Sara Carr                       17:42.4

  8.   197  Breckenridge/wahpeton     (  19:14.0  1:36:09.9   7:56.1)
========================================
  1     23  Isabella Loberg                 16:15.9
  2     37  Lilly Beyer                     17:39.1
  3     42  Kary Schadler                   18:31.4
  4     47  Brair Maudal                    19:31.5
  5     48  Elise Picken                    24:12.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/27     38 Jaelyn Miller             6 Alexandria                13:14.2  6:40 
    2   2/27     25 Giselle Jahner            7 Alexandria                13:44.0  6:55 
    3   3/27      1 Katherine Allen-Opp       8 Alexandria                13:52.7  6:59 
    4   4/27     12 Emma Ecker                8 Alexandria                13:58.6  7:02 
    5   1/5     784 Megan Driste              8 Sartell-St.Stephen        14:06.8  7:06 
    6   5/27      3 Amanda Bergerson          7 Alexandria                14:13.5  7:10 
    7   6/27     31 Sophia Korynta            6 Alexandria                14:15.1  7:10 
    8   7/27     32 Brynn Kosters             7 Alexandria                14:18.9  7:12 
    9   8/27     15 Elena Fuglestad           7 Alexandria                14:20.5  7:13 
   10   9/27     40 Greta Oldenkamp           6 Alexandria                14:22.0  7:14 
   11   1/5     460 Karley Braeger            7 Fergus Falls              14:22.8  7:14 
   12   2/5     801 Violet Steil              7 Sartell-St.Stephen        14:29.8  7:18 
   13   1/2     918 Hailey Peltz              8 St. Cloud Tech            14:32.2  7:19 
   14  10/27     18 Hadyn Halverson           7 Alexandria                14:32.8  7:19 
   15   1/8     199 Mackenzie Hopfensperg     8 Bemidji                   14:34.8  7:20 
   16  11/27     39 Catherine Neumann         7 Alexandria                14:36.9  7:21 
   17   1/5     437 Grace Hoselton            7 Fargo South               14:44.6  7:25 
   18   2/8     202 Josie Lavalley            6 Bemidji                   14:45.5  7:26 
   19  12/27     46 Gracie Uhde               8 Alexandria                14:49.0  7:28 
   20   3/8     198 Mia Hoffman               6 Bemidji                   14:54.2  7:30 
   21   2/5     473 Ellia Soydara             8 Fergus Falls              15:14.4  7:40 
   22  13/27      5 Teresa Bitzan             7 Alexandria                15:20.1  7:43 
   23   1/9     691 Olivia Rosenthal          7 Perham                    15:27.6  7:47 
   24  14/27     14 Lauren Englund            8 Alexandria                15:29.6  7:48 
   25  15/27     23 Lauren Huber              7 Alexandria                15:32.0  7:49 
   26  16/27     30 Hailey Klimek             7 Alexandria                15:32.3  7:49 
   27  17/27      8 Kelly Boyden              7 Alexandria                15:32.3  7:49 
   28  18/27     29 Alexus Klimek             7 Alexandria                15:35.8  7:51 
   29  19/27     21 Emma Hochhalter           7 Alexandria                15:39.9  7:53 
   30   2/9     695 Mattea Steeke             8 Perham                    15:41.6  7:54 
   31   1/8     531 Aliza Kresha              7 Little Falls              15:45.2  7:56 
   32  20/27     47 Greta Urke                8 Alexandria                15:48.1  7:57 
   33  21/27     42 Kaileigh Schneider        8 Alexandria                15:50.4  7:58 
   34  22/27     20 Elizabeth Heydt           6 Alexandria                15:50.9  7:59 
   35  23/27     44 Brookelyn Stender         8 Alexandria                15:51.0  7:59 
   36   3/5     470 Rebecca Schindler         7 Fergus Falls              15:56.9  8:02 
   37  24/27      7 Makenna Botten            7 Alexandria                16:03.6  8:05 
   38   2/8     523 Emily Becker              8 Little Falls              16:04.3  8:05 
   39   3/9     697 Myriah Tharaldson         7 Perham                    16:06.5  8:07 
   40   2/5     436 Molly Hanson              8 Fargo South               16:07.9  8:07 
   41  25/27      2 Taylor Bennett            6 Alexandria                16:11.9  8:09 
   42   1/5     321 Isabella Loberg           8 Breckenridge/wahpeton     16:15.9  8:11 
   43   3/8     395 Issy Segler               6 Little Falls              16:16.2  8:11 
   44   4/8     522 Bethany Becker            6 Little Falls              16:19.7  8:13 
   45   4/9     680 Courtney Frohling         8 Perham                    16:29.2  8:18 
   46   1/2     953 Eleanor Brickson          8 Thief River Falls         16:32.7  8:20 
   47   3/5     802 Olivia Torgrimson         8 Sartell-St.Stephen        16:39.4  8:23 
   48   1/3     135 Raegan Leaders            7 Becker                    16:40.7  8:24 
   49   5/9     701 Kiara Wheelright          9 Perham                    16:46.6  8:27 
   50   2/3     140 Eleanor Pancoast          7 Becker                    16:54.3  8:31 
   51  26/27     24 Taylor Huber              7 Alexandria                16:55.7  8:31 
   52  27/27     26 Alexa Johnson             7 Alexandria                16:55.9  8:31 
   53   4/5     787 Johnston Jacelynn         7 Sartell-St.Stephen        17:06.3  8:37 
   54   5/5     781 Addie Burns               7 Sartell-St.Stephen        17:07.8  8:37 
   55   5/8     536 Hannah Olson              8 Little Falls              17:08.7  8:38 
   56   4/8     203 Katarina Malterud         8 Bemidji                   17:11.1  8:39 
   57   3/5     435 Soniey Gurung             7 Fargo South               17:12.9  8:40 
   58   6/9     690 Anya Roe                  8 Perham                    17:17.6  8:42 
   59   2/2     913 Grace Gilmore             8 St. Cloud Tech            17:28.3  8:48 
   60   5/8     201 Kieren Johnson            6 Bemidji                   17:30.7  8:49 
   61   4/5     442 Niki Tsanganelia          7 Fargo South               17:37.1  8:52 
   62   2/5     313 Lilly Beyer               7 Breckenridge/wahpeton     17:39.1  8:53 
   63   5/5     433 Sara Carr                 8 Fargo South               17:42.4  8:55 
   64   6/8     204 Camille McDermott         8 Bemidji                   17:55.0  9:01 
   65   7/9     687 Eliana Paurus             8 Perham                    18:03.5  9:05 
   66   4/5     471 Miah Schmidt              7 Fergus Falls              18:04.8  9:06 
   67   2/2     962 Brookelyn Speas           7 Thief River Falls         18:08.8  9:08 
   68   8/9     673 Lily Aakre                7 Perham                    18:16.6  9:12 
   69   3/5     325 Kary Schadler             8 Breckenridge/wahpeton     18:31.4  9:19 
   70   5/5     462 Mariah Fults              7 Fergus Falls              18:48.3  9:28 
   71   6/8     524 Hope Ollom                6 Little Falls              18:50.7  9:29 
   72   7/8     392 Violet Swisher            6 Little Falls              19:03.7  9:36 
   73   7/8     213 Lainey Searles            7 Bemidji                   19:12.2  9:40 
   74   3/3     134 Jacquie Lambert           7 Becker                    19:26.2  9:47 
   75   4/5     322 Brair Maudal              7 Breckenridge/wahpeton     19:31.5  9:50 
   76   1/1     989 Quinn Huntley             7 West Central Area School  19:39.2  9:54 
   77   8/8     401 Grace Nordlie             7 Little Falls              20:45.9 10:27 
   78   1/1     508 Alexis Heaton             7 Frazee                    20:52.2 10:30 
   79   8/8     194 Lauren Dow                6 Bemidji                   21:34.4 10:51 
   80   9/9     688 Meghan Reed               7 Perham                    22:18.8 11:14 
   81   5/5     324 Elise Picken              7 Breckenridge/wahpeton     24:12.0 12:11