Hoot Lake Triathlon
Fergus Falls, MN
7/25/2010

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                           FERGUS FALLS, MINNESOTA - JULY 25, 2010
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank Bike   Rate   Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ==== =====  ====   ===== ==== ====  ==== =======  
    1   1/30     71 David Jensen              26 M   Fergus Falls MN        7  6:55  1:35  0:42    1   40:10  23.5  0:35    2 20:34  6:14 1:08:55 
    2   1/19    114 Chris O'Kane              39 M   Wadena MN              8  7:00  1:36  1:06    3   40:31  23.2  0:46    7 22:10  6:43 1:11:31 
    3   2/30     84 Kyle Klooster             26 M   Holland MI             3  6:22  1:27  1:24    9   42:24  22.2  0:47    3 20:53  6:20 1:11:49 
    4   1/21     23 Frank Campbell            46 M   Lake Elmo MN          15  7:23  1:41  0:48    4   41:03  22.9  0:38    6 22:09  6:43 1:11:58 
    5   2/19     20 Matthew Burrell           37 M   Indianapolis IN       13  7:22  1:41  0:47    5   41:20  22.8  0:22   10 22:34  6:51 1:12:24 
    6   3/30     31 Jake Cooley               21 M   Grand Forks ND        14  7:22  1:41  0:55   10   42:47  22.0  0:38    9 22:27  6:48 1:14:07 
    7   4/30    101 Jeremy Manstrom           26 M   Bismark ND            84  9:47  2:14  0:57    2   40:11  23.4  0:48   11 22:39  6:52 1:14:20 
    8   1/9     174 Friend Bechtel            16 M   Elk River MN           2  5:59  1:22  0:55   18   44:10  21.3  0:37   16 23:01  6:59 1:14:39 
    9   5/30    140 Paul Shol                 23 M   Fargo ND              38  8:34  1:57  1:27   12   42:51  22.0  0:57    4 21:27  6:30 1:15:13 
   10   6/30    171 Tyler Zima                24 M   Moorhead MN           23  8:01  1:50  1:25   17   43:53  21.5  0:24    5 22:05  6:42 1:15:45 
   11   7/30     32 Sean Cooley               25 M   Grand Forks ND         9  7:07  1:37  0:48    7   42:17  22.3  0:31   34 25:31  7:44 1:16:13 
   12   2/9      22 Drew Campbell             16 M   Lake Elmo MN          40  8:35  1:57  1:34   26   45:34  20.7  0:44    1 19:52  6:02 1:16:16 
   13   8/30     72 Nathan Jensen             21 M   Fergus Falls MN        5  6:32  1:29  1:07   11   42:50  22.0  0:43   30 25:16  7:40 1:16:25 
   14   9/30    107 Steven Moser              23 M   Fargo ND              58  9:05  2:04  1:02   14   43:21  21.7  0:53   19 23:51  7:14 1:18:10 
   15   2/21    148 Tim Sykes                 44 M   Fertile MN             6  6:51  1:34  0:39    6   42:06  22.4  0:30   68 28:43  8:42 1:18:47 
   16   3/21    175 Bill McKinney             41 M   Minneapolis MN        29  8:14  1:53  0:39   15   43:28  21.7  0:36   36 26:06  7:55 1:19:01 
   17   1/16    152 Gregg Trautwein           52 M   Fargo ND              30  8:16  1:53  0:33    8   42:24  22.2  0:49   50 27:19  8:17 1:19:18 
   18   2/16     13 Larry Bethel              58 M   Fergus Falls MN       59  9:07  2:05  1:58   22   44:59  20.9  0:45   14 22:47  6:55 1:19:34 
   19   4/21     77 Mark Johnson              41 M   Moorhead MN           53  8:57  2:02  1:03   20   44:48  21.0  0:51   20 23:58  7:16 1:19:36 
   20  10/30     10 Zack Beatty               24 M   Minneapolis MN        51  8:54  2:02  2:46   19   44:23  21.2  0:27   17 23:10  7:02 1:19:38 
   21  11/30    156 Michael Walery            25 M   Grand Forks ND        94  9:58  2:16  1:14   25   45:23  20.8  1:07   15 22:52  6:56 1:20:32 
   22   1/24     24 Kari Campbell             47 F   Lake Elmo MN          35  8:24  1:55  0:34   40   46:31  20.3  0:49   22 24:17  7:22 1:20:33 
   23   5/21     69 Mike Jennen               40 M   Eden Prairie MN       39  8:35  1:57  1:19   52   48:00  19.6  0:18   12 22:39  6:52 1:20:49 
   24   6/21    183 David Schwiltz            42 M   Little Canada MN      52  8:54  2:02  1:36   13   42:54  22.0  1:03   40 26:31  8:02 1:20:56 
   25   7/21    151 Scott Tollefson           43 M   Minneapolis MN        70  9:24  2:09  1:06   35   45:59  20.5  0:53   18 23:39  7:10 1:20:59 
   26   3/19     17 Ryan Bosch                32 M   West Fargo ND         28  8:12  1:52  1:44   21   44:58  20.9  0:31   37 26:08  7:55 1:21:31 
   27   1/17     59 Melissa Hellman           32 F   Moorhead MN           81  9:39  2:12  0:36   32   45:53  20.5  0:37   31 25:20  7:41 1:22:04 
   28  12/30     34 Derek Dahms               26 M   Perham MN             34  8:22  1:54  1:22   38   46:11  20.4  0:46   33 25:25  7:43 1:22:05 
   29   2/17     95 Jackie Larson             30 F   Pelican Rapids MN     27  8:11  1:52  1:30   64   49:19  19.1  0:27   13 22:43  6:53 1:22:07 
   30   8/21    154 Brian Voge                44 M   Bemidji MN           102 10:25  2:22  1:15   37   46:07  20.4  0:24   23 24:29  7:26 1:22:39 
   31  13/30    100 Aaron Lund                21 M   Moorhead MN           32  8:19  1:54  1:35   57   48:22  19.5  0:31   21 24:17  7:22 1:23:01 
   32   3/16     26 David Christenson         52 M   Fergus Falls MN       56  9:02  2:04  1:39   24   45:21  20.8  0:36   42 26:32  8:03 1:23:08 
   33   3/9     116 Jordan Olson              15 M   Hawley MN             68  9:22  2:08  0:44   51   47:52  19.7  0:25   26 24:52  7:32 1:23:12 
   34  14/30    132 Tom Scheid                24 M   Moorhead MN           49  8:52  2:01  1:20   53   48:03  19.6  1:02   24 24:31  7:26 1:23:46 
   35  15/30    126 Luke Rasmussen            21 M   Mitchell SD           11  7:12  1:38  1:26   29   45:51  20.5  1:36   61 28:01  8:30 1:24:04 
   36   4/19     86 Ryan Koffler              31 M   West Fargo ND         46  8:42  1:59  1:26   39   46:16  20.4  0:25   64 28:27  8:37 1:25:13 
   37   9/21     68 Miles Jefferis            43 M   Vadnais Hts MN       129 11:27  2:37  1:03   31   45:53  20.5  0:54   38 26:09  7:56 1:25:24 
   38   5/19    180 Terry Eldien              39 M   Fergus Falls MN       25  8:02  1:50  1:09   42   46:41  20.2  0:22   82 29:24  8:55 1:25:36 
   39   4/16     56 Joel Haugen               56 M   Moorhead MN           47  8:47  2:00  1:00   30   45:52  20.5  1:10   72 28:52  8:45 1:25:39 
   40   5/16    111 Dennis Nelson             55 M   Fargo ND              76  9:36  2:11  1:14   16   43:31  21.6  0:54   95 30:29  9:15 1:25:42 
   41   4/9     105 Ethan McMahon             19 M   Dent MN                1  5:56  1:21  0:54   90   52:06  18.1  0:19   45 26:54  8:09 1:26:07 
   42   6/19     29 Charley Ciresi            33 M   Prescott WI           67  9:17  2:07  1:19   62   48:48  19.3  0:58   35 25:49  7:50 1:26:09 
   43  10/21    109 Joel Myhre                40 M   Fergus Falls MN       64  9:12  2:06  1:19   60   48:39  19.4  0:26   43 26:41  8:06 1:26:16 
   44   5/9     173 Odrey Bechtel             14 M   Elk River MN          17  7:26  1:42  1:18   79   50:44  18.6  0:27   39 26:24  8:00 1:26:17 
   45   7/19    147 Wade Swenson              38 M   Fergus Falls MN       87  9:54  2:15  0:52   28   45:39  20.6  1:14   66 28:40  8:42 1:26:18 
   46   1/12     53 Karen Hafner              26 F   Chaska MN             31  8:18  1:53  1:04   47   47:25  19.9  0:39   73 28:54  8:46 1:26:18 
   47  11/21    145 Greg Swenson              41 M   Rogers MN              4  6:30  1:29  1:20   41   46:33  20.2  0:43  108 31:27  9:32 1:26:31 
   48  16/30     90 Taylor Krosbakken         20 M   Fargo ND              75  9:36  2:11  1:15   33   45:54  20.5  1:01   71 28:50  8:45 1:26:33 
   49  17/30     55 John Hansel               26 M   Fergus Falls MN       79  9:37  2:12  1:38   49   47:44  19.7  0:34   49 27:07  8:13 1:26:38 
   50  18/30     33 Brandon Crowser           28 M   Fergus Falls MN      130 11:30  2:37  2:20   55   48:13  19.5  0:25   29 25:03  7:36 1:27:29 
   51   8/19     57 Gary Heaser               39 M   St Paul MN            85  9:51  2:15  2:05   43   47:05  20.0  1:16   53 27:27  8:19 1:27:40 
   52  12/21     70 Peter Jennen              45 M   Fergus Falls MN      125 11:17  2:34  2:20   27   45:36  20.7  1:09   56 27:32  8:21 1:27:52 
   53   9/19     47 Jeff Frost                31 M   Mayer MN              43  8:41  1:59  1:39   36   46:07  20.4  0:54   98 30:35  9:16 1:27:54 
   54   3/17    149 Angelo Tangen             31 F   Fargo ND              33  8:21  1:54  0:58   59   48:37  19.4  0:57   75 29:03  8:49 1:27:55 
   55   1/4      74 Amy Johnson               19 F   Salol MN              16  7:24  1:41  1:41   67   49:28  19.0  0:22   74 29:02  8:48 1:27:56 
   56   2/24    136 Sarah Schwietz            42 F   Little Canada MN      80  9:39  2:12  1:27   34   45:55  20.5  1:08   94 30:19  9:12 1:28:26 
   57  19/30     85 Matthew Klooster          29 M   Palatine IL          113 10:52  2:29  1:49   70   49:41  19.0  0:53   32 25:24  7:42 1:28:37 
   58  20/30    182 Matt Shirkey              25 M   Fergus Falls MN       48  8:49  2:01  2:05   73   49:44  18.9  0:34   54 27:30  8:20 1:28:40 
   59   3/24    131 Rachel Sauter             42 F   West Fargo ND         71  9:24  2:09  1:06   68   49:29  19.0  0:36   62 28:09  8:32 1:28:42 
   60  21/30    176 Eric Palmquist            26 M                        158 14:12  3:14  2:25   74   49:45  18.9  0:39    8 22:14  6:45 1:29:14 
   61   4/24    117 Pam Osmundson             43 F   Wahpeton ND           89  9:56  2:16  1:27   71   49:42  19.0  0:53   51 27:23  8:18 1:29:20 
   62   5/24    118 Lisa Ostlie               42 F   Fargo ND              18  7:38  1:44  1:30   87   51:32  18.3  0:53   58 27:51  8:27 1:29:22 
   63   4/17     41 Jill Emery                39 F   Foley MN              86  9:51  2:15  1:22   48   47:27  19.9  1:00   87 29:58  9:05 1:29:35 
   64  10/19     93 Jeffrey Lammers           31 M   Moorhead MN           63  9:12  2:06  1:46   61   48:41  19.3  0:35   83 29:30  8:57 1:29:42 
   65  11/19      3 Lance Anderson            39 M   Chaska MN             37  8:33  1:57  1:05   82   50:56  18.5  0:53   70 28:45  8:43 1:30:10 
   66   1/4     142 Mark Stolpman             60 M   Fergus Falls MN       65  9:15  2:07  2:36   50   47:49  19.7  0:51   90 30:01  9:06 1:30:30 
   67   6/9     124 Adam Rasmussen            15 M   Mitchell SD           21  7:51  1:47  1:13  101   52:58  17.8  0:21   63 28:22  8:36 1:30:43 
   68  22/30     45 Russell Fergen            24 M   Aberdeen SD           36  8:27  1:56  2:20   88   51:44  18.2  1:21   46 26:54  8:09 1:30:44 
   69   7/9      89 Andrew Krosbakken         17 M   Fargo ND             110 10:45  2:27  1:38   58   48:24  19.5  1:09   79 29:16  8:53 1:31:11 
   70  23/30     87 Casey Kramer              23 M   Grand Forks ND        44  8:41  1:59  1:44   23   45:16  20.8  1:07  128 34:34 10:29 1:31:20 
   71   8/9      48 Randall Gebauer           15 M   Gilbert AZ            12  7:15  1:39  1:24  103   53:16  17.7  0:25   80 29:20  8:54 1:31:38 
   72  24/30     54 Mark Hall                 26 M   St Paul MN           134 11:42  2:40  2:09   86   51:24  18.3  1:35   28 25:00  7:35 1:31:49 
   73  13/21     21 Blaine Buseth             47 M   Fergus Falls MN      123 11:15  2:34  2:27   46   47:23  19.9  0:46   89 30:00  9:06 1:31:50 
   74  14/21     80 Kevin Jones               45 M   Britton SD            62  9:11  2:06  1:22   44   47:19  19.9  1:49  113 32:11  9:45 1:31:50 
   75   1/6      66 Pamela Hermes             54 F   West Layfette IN      66  9:17  2:07  1:09   56   48:14  19.5  1:14  119 32:31  9:52 1:32:23 
   76   6/24    122 Mary Quello               40 F   Edina MN             114 10:54  2:29  1:35   63   49:06  19.2  1:15   84 29:43  9:01 1:32:31 
   77   2/12    139 Kelsey Shirkey            26 F   Fergus Falls MN       19  7:46  1:46  1:53   85   51:11  18.4  0:51  106 31:05  9:25 1:32:44 
   78  25/30    133 Michael Schonblom         26 M   Moorhead MN           83  9:44  2:13  2:17   65   49:21  19.1  2:13   76 29:12  8:51 1:32:46 
   79   3/12    119 Rachel Papillon           22 F   Wheaton IL            54  8:57  2:03  2:02  110   54:05  17.4  0:51   57 27:43  8:24 1:33:37 
   80   6/16     81 Mark Kitzman              53 M   Fergus Falls MN      121 11:08  2:32  2:54   80   50:53  18.5  1:21   55 27:32  8:21 1:33:47 
   81   7/24    143 Michelle Stover           43 F   Horace ND            141 12:32  2:51  1:17   92   52:13  18.0  0:23   52 27:24  8:19 1:33:47 
   82   5/17     83 Nicole Kjesbo             34 F   Carver MN             92  9:57  2:16  1:32   77   50:23  18.7  1:01  101 30:55  9:23 1:33:47 
   83   4/12     63 Naomi Hensrud             26 F   West Fargo ND        122 11:09  2:32  1:40   95   52:28  18.0  0:45   60 27:57  8:29 1:33:58 
   84  26/30    177 Adam Smith                23 M                        148 12:49  2:55  1:28  112   54:18  17.3  0:57   25 24:32  7:26 1:34:02 
   85  15/21    172 Matt Legassick            43 M   Pelican Rapids MN     72  9:27  2:09  2:35   78   50:29  18.7  0:43  100 30:51  9:21 1:34:04 
   86   2/6      27 Eunice Christenson        51 F   Fergus Falls MN      118 11:00  2:30  2:15   66   49:22  19.1  0:36  103 30:58  9:23 1:34:09 
   87   6/17     94 Amy Langemo               38 F   Spring TX             91  9:56  2:16  1:17   96   52:32  17.9  0:35   88 29:58  9:05 1:34:16 
   88   2/4     181 Nicole Hall               19 F   Moorhead MN          154 13:27  3:04  2:00   69   49:37  19.0  0:38   65 28:36  8:40 1:34:16 
   89  27/30      6 Adam Baker                28 M   Fergus Falls MN      117 10:58  2:30  1:44   89   51:50  18.2  2:10   59 27:53  8:27 1:34:33 
   90  12/19    106 Jason Melby               34 M   Brookings SD          42  8:40  1:58  1:25   45   47:20  19.9  1:44  133 35:29 10:46 1:34:36 
   91   5/12    170 Tracee Zima               22 F   Ogema MN             107 10:42  2:26  0:57  123   56:18  16.7  0:23   44 26:49  8:08 1:35:07 
   92  13/19    155 Greg Wagner               32 M   Fergus Falls MN       22  7:56  1:49  2:26  115   55:09  17.1  0:36   81 29:23  8:55 1:35:28 
   93   7/16     14 David Bjork               59 M   Fergus Falls MN      100 10:22  2:22  2:06   93   52:19  18.0  0:32   93 30:19  9:12 1:35:36 
   94   6/12     30 Paula Comeau              26 F   Fargo ND              88  9:55  2:16  1:12  116   55:28  17.0  0:25   67 28:42  8:42 1:35:40 
   95  14/19    138 Judd Shethan              37 M   Lakeville MN          20  7:51  1:47  2:37  113   54:37  17.2  0:52   91 30:06  9:08 1:36:00 
   96   8/24     37 Paula Desanto             49 F   St Paul MN           127 11:26  2:36  2:51   81   50:55  18.5  0:50   92 30:08  9:08 1:36:07 
   97   7/12    108 Kristin Murch             27 F   Minneapolis MN       120 11:07  2:32  2:11  124   56:34  16.7  1:59   27 24:56  7:34 1:36:45 
   98   3/6      67 Debbie Janey              59 F   Edina MN             128 11:26  2:36  2:28  118   55:40  16.9  0:47   41 26:32  8:03 1:36:51 
   99  16/21     51 Dean Groebner             40 M   Princeton MN          97 10:18  2:21  2:07   98   52:37  17.9  1:18   99 30:39  9:18 1:36:58 
  100  17/21    103 Todd McGovern             49 M   Fergus Falls MN      132 11:36  2:38  4:05   84   51:11  18.4  1:06   77 29:13  8:52 1:37:09 
  101   8/12     42 Megan Erstad              22 F   Fergus Falls MN       69  9:23  2:08  2:12   72   49:44  18.9  1:37  124 34:21 10:25 1:37:14 
  102   9/9      97 Rob Lasch                 17 M   Lino Lakes MN        109 10:44  2:27  2:35  121   56:16  16.7  1:19   48 27:05  8:13 1:37:57 
  103   9/12     18 Amanda Bristlin           23 F   Perham MN             60  9:09  2:05  1:57  102   53:13  17.7  1:22  123 33:13 10:04 1:38:53 
  104  18/21     36 Todd Degroot              43 M   Fergus Falls MN      161 15:34  3:33  2:13   75   49:51  18.9  0:48  107 31:19  9:30 1:39:43 
  105   8/16     79 Clark Jones               57 M   Plymouth MN           45  8:41  1:59  2:12   54   48:07  19.6  1:33  145 39:25 11:57 1:39:57 
  106  15/19    179 Robert Forman             37 M   Fergus Falls MN       55  9:00  2:03  1:05   91   52:08  18.1  0:32  143 37:18 11:19 1:40:02 
  107   9/24     98 Sondra Lee                43 F   Fergus Falls MN       90  9:56  2:16  1:54   76   50:00  18.8  2:18  137 36:19 11:01 1:40:25 
  108  10/24     82 Snady Kitzman             48 F   Fergus Falls MN       78  9:36  2:11  1:14  122   56:17  16.7  1:37  110 31:46  9:38 1:40:28 
  109   7/17    161 Deb Wellman               32 F   Fergus Falls MN      152 13:17  3:01  1:54   99   52:49  17.8  1:42  102 30:57  9:23 1:40:36 
  110  11/24     39 Sonya Drechsel            43 F   Moorhead MN           93  9:57  2:16  1:39  104   53:21  17.7  1:13  129 34:38 10:30 1:40:47 
  111   9/16     15 Daryl Boese               52 M   Fergus Falls MN      119 11:00  2:30  2:39  111   54:06  17.4  0:48  118 32:31  9:51 1:41:01 
  112   8/17    137 Greta Shethan             36 F   Lakeville MN          98 10:19  2:21  1:35  136   58:26  16.1  0:55   85 29:56  9:05 1:41:09 
  113   4/6      64 Darin Henze               51 F   Fargo MN              95  9:59  2:17  1:51  120   55:58  16.8  0:54  120 32:37  9:53 1:41:17 
  114  19/21     61 Phil Hennen               43 M   Minnetrista MN        41  8:36  1:58  1:44  135   58:22  16.1  0:42  115 32:21  9:48 1:41:43 
  115  10/12    186 Marczak Trisha            25 F   Austin MN            163 15:45  3:35  1:11  109   53:47  17.5  0:29   96 30:33  9:16 1:41:44 
  116   3/4      65 Kim Henze                 18 F   Fargo ND              10  7:08  1:38  2:00  137   59:44  15.8  0:51  121 32:49  9:57 1:42:30 
  117  12/24      8 Denise Bartholomay        41 F   Casselton ND         103 10:26  2:23  1:42  133   58:10  16.2  0:29  112 32:03  9:43 1:42:48 
  118  28/30    184 Dustin Kitzman            27 M   Fergus Falls MN      135 11:52  2:42  3:29  134   58:11  16.2  0:44   78 29:15  8:52 1:43:29 
  119  10/16     43 Roger Erstad              55 M   Fergus Falls MN      151 12:53  2:56  2:59   83   50:58  18.5  0:49  135 35:55 10:53 1:43:31 
  120  11/16    168 Ross Wolford              58 M   Pleasant Hill MO     140 12:32  2:51  1:40   94   52:27  18.0  0:48  136 36:06 10:57 1:43:31 
  121  16/19    104 Andrew McGrath            30 M   Minneapolis MN       101 10:23  2:22  2:05  106   53:29  17.6  1:47  140 36:35 11:05 1:44:16 
  122  13/24    123 Sherri Quinn              47 F   West St Paul MN      124 11:16  2:34  2:19  131   57:28  16.4  0:56  117 32:28  9:51 1:44:25 
  123   5/6     134 Sue Schonblom             53 F   Moorhead MN           96 10:10  2:19  2:48  119   55:56  16.8  0:47  131 34:52 10:34 1:44:32 
  124  14/24     62 Rhonda Hennen             42 F   Minnetrista MN       159 14:18  3:15  1:46  129   57:03  16.5  0:26  105 31:01  9:24 1:44:33 
  125  11/12    146 Tiffany Swenson           27 F   Dilworth MN           50  8:53  2:02  2:00  141 1:00:59  15.4  0:35  116 32:25  9:50 1:44:51 
  126  20/21    159 John Wasson               41 M   Fergus Falls MN      126 11:20  2:35  2:20  144 1:01:44  15.3  0:47   69 28:43  8:43 1:44:52 
  127  17/19    162 Mitch Wellman             30 M   Fergus Falls MN      164 17:44  4:02  1:54  100   52:52  17.8  1:40  104 30:58  9:23 1:45:06 
  128  15/24    167 Julie Wilson              47 F   Moorhead MN          104 10:31  2:24  1:39  127   56:55  16.6  2:56  122 33:11 10:04 1:45:09 
  129   2/4      49 Doug Geeslin              61 M   Hawley MN            139 12:30  2:51  2:46   97   52:36  17.9  1:14  141 36:35 11:06 1:45:40 
  130  29/30     75 Brian Johnson             20 M   St Paul MN           162 15:42  3:34  1:51  139 1:00:38  15.5  0:48   47 26:56  8:10 1:45:52 
  131  12/16     78 Richard Johnson           54 M   Eagan MN              61  9:10  2:05  1:01  146 1:03:32  14.8  0:35  109 31:43  9:37 1:46:00 
  132  13/16    127 Paul Rasmussen            52 M   Mitchell SD          142 12:33  2:52  2:18  108   53:39  17.6  1:12  138 36:26 11:03 1:46:06 
  133   9/17    110 Becca Nelson              38 F   Minneapolis MN       106 10:38  2:25  1:58  128   56:59  16.5  1:05  134 35:35 10:47 1:46:13 
  134  18/19     58 Wayne Heaser              37 M   St Paul MN            24  8:02  1:50  2:15  114   54:41  17.2  1:28  147 39:55 12:06 1:46:19 
  135  16/24     52 Jody Groebner             41 F   Princeton MN          99 10:19  2:21  2:44  140 1:00:40  15.5  0:23  114 32:17  9:47 1:46:20 
  136  14/16    141 Preston Steen             51 M   Fargo ND             144 12:41  2:53  4:13  130   57:26  16.4  1:04  111 31:48  9:39 1:47:10 
  137  15/16      9 Tim Baumer                53 M   East Grand Forks MN  138 12:30  2:51  3:07  105   53:21  17.7  2:00  142 36:40 11:07 1:47:36 
  138  21/21     96 Dan Lasch                 47 M   Lino Lakes MN        143 12:34  2:52  2:18  132   57:30  16.4  1:37  126 34:28 10:27 1:48:25 
  139   4/4     125 Leah Rasmussen             8 F   Mitchell SD           74  9:35  2:11  1:51  142 1:01:23  15.3  0:56  130 34:46 10:33 1:48:30 
  140  19/19     91 Beau Krueger              34 M   Fergus Falls MN       57  9:05  2:04  2:40  138 1:00:03  15.7  1:30  132 35:20 10:43 1:48:36 
  141  10/17     50 Suzanne Goddard           32 F   Hedgesville WV       111 10:46  2:27  2:20  149 1:04:45  14.5  1:05   97 30:33  9:16 1:49:27 
  142  30/30    120 Hugh Paterson             28 M                        108 10:43  2:26  2:50  107   53:30  17.6  1:52  150 40:50 12:23 1:49:43 
  143  11/17     88 Kari Krein                32 F   St Peter MN           26  8:10  1:52  3:15  145 1:03:09  14.9  1:17  125 34:23 10:26 1:50:12 
  144  16/16    178 Allen Aase                55 M   Fergus Falls MN       73  9:31  2:10  3:08  125   56:45  16.6  1:15  149 40:40 12:20 1:51:18 
  145  12/17    150 Tally Tinjum              30 F   Yucca Valley CA      160 15:28  3:31  2:32  151 1:05:36  14.4  0:34   86 29:57  9:05 1:54:04 
  146  13/17      7 Mindy Bakke               34 F   Ulen MN              112 10:50  2:28  3:03  152 1:05:52  14.3  0:56  127 34:31 10:28 1:55:11 
  147   6/6      11 Mari Bell                 56 F   Fargo ND             146 12:46  2:55  2:21  143 1:01:42  15.3  1:06  146 39:48 12:04 1:57:40 
  148  14/17    160 Kami Wehrman              32 F   Crosby ND             77  9:36  2:11  2:42  153 1:06:41  14.1  1:07  144 38:07 11:33 1:58:12 
  149  17/24    165 Marcia Williams           43 F   Fergus Falls MN      157 13:53  3:10  3:45  147 1:03:36  14.8  0:53  139 36:33 11:05 1:58:37 
  150  18/24    158 Amy Wasson                43 F   Albert Lea MN        145 12:45  2:54  4:38  126   56:49  16.6  1:37  157 42:58 13:02 1:58:46 
  151  19/24    112 Rebecca Nelson            44 F   Campbell MN          137 12:22  2:49  2:05  148 1:04:34  14.6  0:59  153 41:38 12:37 2:01:36 
  152  15/17    115 Jennifer Olson            36 F   West Fargo ND        131 11:32  2:38  2:24  150 1:04:52  14.5  1:54  155 41:41 12:38 2:02:21 
  153  20/24    135 Marci Schuster            43 F   Fargo ND             116 10:57  2:30  2:47  156 1:07:09  14.0  0:53  151 41:33 12:36 2:03:17 
  154  12/12      1 Lindsey Abeln             27 F   West Fargo ND        133 11:37  2:39  3:34  154 1:06:58  14.1  1:06  152 41:33 12:36 2:04:46 
  155  16/17    102 Amy Mark                  31 F   Fergus Falls MN      147 12:47  2:55  3:07  155 1:07:02  14.1  0:56  156 42:17 12:49 2:06:08 
  156  21/24     38 Stephanie Devins          41 F   Stillwater MN        150 12:50  2:55  1:48  160 1:12:54  12.9  0:46  148 40:07 12:10 2:08:23 
  157  22/24      2 Ann Allen                 45 F   Bloomington MN        82  9:43  2:13  2:17  159 1:10:25  13.4  1:00  159 45:11 13:42 2:08:35 
  158   1/2      40 Monica Eldien             61 F   Floodwood MN         156 13:38  3:06  2:04  157 1:09:02  13.6  2:16  154 41:40 12:38 2:08:37 
  159   3/4      44 Frank Fabrar              81 M   Britton SD           136 11:58  2:43  4:43  117   55:32  17.0  1:48  162 54:54 16:39 2:08:54 
  160  23/24     19 Beverly Brooks            45 F   Fergus Falls MN      149 12:50  2:55  3:54  158 1:10:25  13.4  1:01  160 45:44 13:52 2:13:51 
  161  24/24    128 Lisa Rezac                40 F   Bloomington MN       115 10:56  2:29  2:50  162 1:18:44  12.0  1:06  158 43:36 13:13 2:17:08 
  162  17/17    157 Deb Walock                39 F   Fargo ND             105 10:32  2:24  2:39  163 1:25:08  11.1  0:57  161 51:32 15:37 2:30:46 
  163   2/2     166 Diane Wilson              66 F   San Diego CA         155 13:31  3:05  4:31  161 1:15:10  12.5  2:20  164 59:23 18:00 2:34:54 
  164   4/4      60 Jerry Hendel              69 M   Fergus Falls MN      153 13:23  3:03  6:36  164 1:32:34  10.2  5:50  163 58:26 17:43 2:56:46 





                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   71 David Jensen              26 M   Fergus Falls MN        7  6:55  1:35  0:42    1   40:10  23.5  0:35    2 20:34  6:14 1:08:55 
    2  114 Chris O'Kane              39 M   Wadena MN              8  7:00  1:36  1:06    3   40:31  23.2  0:46    7 22:10  6:43 1:11:31 
    3   84 Kyle Klooster             26 M   Holland MI             3  6:22  1:27  1:24    9   42:24  22.2  0:47    3 20:53  6:20 1:11:49 
    4   23 Frank Campbell            46 M   Lake Elmo MN          14  7:23  1:41  0:48    4   41:03  22.9  0:38    6 22:09  6:43 1:11:58 
    5   20 Matthew Burrell           37 M   Indianapolis IN       12  7:22  1:41  0:47    5   41:20  22.8  0:22   10 22:34  6:51 1:12:24 
    6   31 Jake Cooley               21 M   Grand Forks ND        13  7:22  1:41  0:55   10   42:47  22.0  0:38    9 22:27  6:48 1:14:07 
    7  101 Jeremy Manstrom           26 M   Bismark ND            63  9:47  2:14  0:57    2   40:11  23.4  0:48   11 22:39  6:52 1:14:20 
    8  174 Friend Bechtel            16 M   Elk River MN           2  5:59  1:22  0:55   18   44:10  21.3  0:37   15 23:01  6:59 1:14:39 
    9  140 Paul Shol                 23 M   Fargo ND              29  8:34  1:57  1:27   12   42:51  22.0  0:57    4 21:27  6:30 1:15:13 
   10  171 Tyler Zima                24 M   Moorhead MN           19  8:01  1:50  1:25   17   43:53  21.5  0:24    5 22:05  6:42 1:15:45 
   11   32 Sean Cooley               25 M   Grand Forks ND         9  7:07  1:37  0:48    7   42:17  22.3  0:31   30 25:31  7:44 1:16:13 
   12   22 Drew Campbell             16 M   Lake Elmo MN          31  8:35  1:57  1:34   26   45:34  20.7  0:44    1 19:52  6:02 1:16:16 
   13   72 Nathan Jensen             21 M   Fergus Falls MN        5  6:32  1:29  1:07   11   42:50  22.0  0:43   27 25:16  7:40 1:16:25 
   14  107 Steven Moser              23 M   Fargo ND              47  9:05  2:04  1:02   14   43:21  21.7  0:53   18 23:51  7:14 1:18:10 
   15  148 Tim Sykes                 44 M   Fertile MN             6  6:51  1:34  0:39    6   42:06  22.4  0:30   54 28:43  8:42 1:18:47 
   16  175 Bill McKinney             41 M   Minneapolis MN        23  8:14  1:53  0:39   15   43:28  21.7  0:36   32 26:06  7:55 1:19:01 
   17  152 Gregg Trautwein           52 M   Fargo ND              24  8:16  1:53  0:33    8   42:24  22.2  0:49   44 27:19  8:17 1:19:18 
   18   13 Larry Bethel              58 M   Fergus Falls MN       48  9:07  2:05  1:58   22   44:59  20.9  0:45   13 22:47  6:55 1:19:34 
   19   77 Mark Johnson              41 M   Moorhead MN           43  8:57  2:02  1:03   20   44:48  21.0  0:51   19 23:58  7:16 1:19:36 
   20   10 Zack Beatty               24 M   Minneapolis MN        41  8:54  2:02  2:46   19   44:23  21.2  0:27   16 23:10  7:02 1:19:38 
   21  156 Michael Walery            25 M   Grand Forks ND        66  9:58  2:16  1:14   25   45:23  20.8  1:07   14 22:52  6:56 1:20:32 
   22   69 Mike Jennen               40 M   Eden Prairie MN       30  8:35  1:57  1:19   47   48:00  19.6  0:18   12 22:39  6:52 1:20:49 
   23  183 David Schwiltz            42 M   Little Canada MN      42  8:54  2:02  1:36   13   42:54  22.0  1:03   36 26:31  8:02 1:20:56 
   24  151 Scott Tollefson           43 M   Minneapolis MN        56  9:24  2:09  1:06   33   45:59  20.5  0:53   17 23:39  7:10 1:20:59 
   25   17 Ryan Bosch                32 M   West Fargo ND         22  8:12  1:52  1:44   21   44:58  20.9  0:31   33 26:08  7:55 1:21:31 
   26   34 Derek Dahms               26 M   Perham MN             26  8:22  1:54  1:22   36   46:11  20.4  0:46   29 25:25  7:43 1:22:05 
   27  154 Brian Voge                44 M   Bemidji MN            70 10:25  2:22  1:15   35   46:07  20.4  0:24   21 24:29  7:26 1:22:39 
   28  100 Aaron Lund                21 M   Moorhead MN           25  8:19  1:54  1:35   51   48:22  19.5  0:31   20 24:17  7:22 1:23:01 
   29   26 David Christenson         52 M   Fergus Falls MN       45  9:02  2:04  1:39   24   45:21  20.8  0:36   37 26:32  8:03 1:23:08 
   30  116 Jordan Olson              15 M   Hawley MN             55  9:22  2:08  0:44   46   47:52  19.7  0:25   24 24:52  7:32 1:23:12 
   31  132 Tom Scheid                24 M   Moorhead MN           40  8:52  2:01  1:20   48   48:03  19.6  1:02   22 24:31  7:26 1:23:46 
   32  126 Luke Rasmussen            21 M   Mitchell SD           10  7:12  1:38  1:26   29   45:51  20.5  1:36   50 28:01  8:30 1:24:04 
   33   86 Ryan Koffler              31 M   West Fargo ND         37  8:42  1:59  1:26   37   46:16  20.4  0:25   52 28:27  8:37 1:25:13 
   34   68 Miles Jefferis            43 M   Vadnais Hts MN        81 11:27  2:37  1:03   31   45:53  20.5  0:54   34 26:09  7:56 1:25:24 
   35  180 Terry Eldien              39 M   Fergus Falls MN       21  8:02  1:50  1:09   39   46:41  20.2  0:22   65 29:24  8:55 1:25:36 
   36   56 Joel Haugen               56 M   Moorhead MN           38  8:47  2:00  1:00   30   45:52  20.5  1:10   58 28:52  8:45 1:25:39 
   37  111 Dennis Nelson             55 M   Fargo ND              60  9:36  2:11  1:14   16   43:31  21.6  0:54   71 30:29  9:15 1:25:42 
   38  105 Ethan McMahon             19 M   Dent MN                1  5:56  1:21  0:54   70   52:06  18.1  0:19   39 26:54  8:09 1:26:07 
   39   29 Charley Ciresi            33 M   Prescott WI           54  9:17  2:07  1:19   55   48:48  19.3  0:58   31 25:49  7:50 1:26:09 
   40  109 Joel Myhre                40 M   Fergus Falls MN       52  9:12  2:06  1:19   53   48:39  19.4  0:26   38 26:41  8:06 1:26:16 
   41  173 Odrey Bechtel             14 M   Elk River MN          15  7:26  1:42  1:18   62   50:44  18.6  0:27   35 26:24  8:00 1:26:17 
   42  147 Wade Swenson              38 M   Fergus Falls MN       65  9:54  2:15  0:52   28   45:39  20.6  1:14   53 28:40  8:42 1:26:18 
   43  145 Greg Swenson              41 M   Rogers MN              4  6:30  1:29  1:20   38   46:33  20.2  0:43   77 31:27  9:32 1:26:31 
   44   90 Taylor Krosbakken         20 M   Fargo ND              59  9:36  2:11  1:15   32   45:54  20.5  1:01   57 28:50  8:45 1:26:33 
   45   55 John Hansel               26 M   Fergus Falls MN       61  9:37  2:12  1:38   44   47:44  19.7  0:34   43 27:07  8:13 1:26:38 
   46   33 Brandon Crowser           28 M   Fergus Falls MN       82 11:30  2:37  2:20   50   48:13  19.5  0:25   26 25:03  7:36 1:27:29 
   47   57 Gary Heaser               39 M   St Paul MN            64  9:51  2:15  2:05   40   47:05  20.0  1:16   45 27:27  8:19 1:27:40 
   48   70 Peter Jennen              45 M   Fergus Falls MN       79 11:17  2:34  2:20   27   45:36  20.7  1:09   48 27:32  8:21 1:27:52 
   49   47 Jeff Frost                31 M   Mayer MN              34  8:41  1:59  1:39   34   46:07  20.4  0:54   72 30:35  9:16 1:27:54 
   50   85 Matthew Klooster          29 M   Palatine IL           74 10:52  2:29  1:49   57   49:41  19.0  0:53   28 25:24  7:42 1:28:37 
   51  182 Matt Shirkey              25 M   Fergus Falls MN       39  8:49  2:01  2:05   58   49:44  18.9  0:34   46 27:30  8:20 1:28:40 
   52  176 Eric Palmquist            26 M                         96 14:12  3:14  2:25   59   49:45  18.9  0:39    8 22:14  6:45 1:29:14 
   53   93 Jeffrey Lammers           31 M   Moorhead MN           51  9:12  2:06  1:46   54   48:41  19.3  0:35   66 29:30  8:57 1:29:42 
   54    3 Lance Anderson            39 M   Chaska MN             28  8:33  1:57  1:05   64   50:56  18.5  0:53   56 28:45  8:43 1:30:10 
   55  142 Mark Stolpman             60 M   Fergus Falls MN       53  9:15  2:07  2:36   45   47:49  19.7  0:51   68 30:01  9:06 1:30:30 
   56  124 Adam Rasmussen            15 M   Mitchell SD           17  7:51  1:47  1:13   77   52:58  17.8  0:21   51 28:22  8:36 1:30:43 
   57   45 Russell Fergen            24 M   Aberdeen SD           27  8:27  1:56  2:20   68   51:44  18.2  1:21   40 26:54  8:09 1:30:44 
   58   89 Andrew Krosbakken         17 M   Fargo ND              73 10:45  2:27  1:38   52   48:24  19.5  1:09   62 29:16  8:53 1:31:11 
   59   87 Casey Kramer              23 M   Grand Forks ND        35  8:41  1:59  1:44   23   45:16  20.8  1:07   84 34:34 10:29 1:31:20 
   60   48 Randall Gebauer           15 M   Gilbert AZ            11  7:15  1:39  1:24   78   53:16  17.7  0:25   63 29:20  8:54 1:31:38 
   61   54 Mark Hall                 26 M   St Paul MN            84 11:42  2:40  2:09   67   51:24  18.3  1:35   25 25:00  7:35 1:31:49 
   62   21 Blaine Buseth             47 M   Fergus Falls MN       78 11:15  2:34  2:27   43   47:23  19.9  0:46   67 30:00  9:06 1:31:50 
   63   80 Kevin Jones               45 M   Britton SD            50  9:11  2:06  1:22   41   47:19  19.9  1:49   80 32:11  9:45 1:31:50 
   64  133 Michael Schonblom         26 M   Moorhead MN           62  9:44  2:13  2:17   56   49:21  19.1  2:13   59 29:12  8:51 1:32:46 
   65   81 Mark Kitzman              53 M   Fergus Falls MN       77 11:08  2:32  2:54   63   50:53  18.5  1:21   47 27:32  8:21 1:33:47 
   66  177 Adam Smith                23 M                         93 12:49  2:55  1:28   84   54:18  17.3  0:57   23 24:32  7:26 1:34:02 
   67  172 Matt Legassick            43 M   Pelican Rapids MN     57  9:27  2:09  2:35   61   50:29  18.7  0:43   74 30:51  9:21 1:34:04 
   68    6 Adam Baker                28 M   Fergus Falls MN       75 10:58  2:30  1:44   69   51:50  18.2  2:10   49 27:53  8:27 1:34:33 
   69  106 Jason Melby               34 M   Brookings SD          33  8:40  1:58  1:25   42   47:20  19.9  1:44   86 35:29 10:46 1:34:36 
   70  155 Greg Wagner               32 M   Fergus Falls MN       18  7:56  1:49  2:26   87   55:09  17.1  0:36   64 29:23  8:55 1:35:28 
   71   14 David Bjork               59 M   Fergus Falls MN       68 10:22  2:22  2:06   72   52:19  18.0  0:32   70 30:19  9:12 1:35:36 
   72  138 Judd Shethan              37 M   Lakeville MN          16  7:51  1:47  2:37   85   54:37  17.2  0:52   69 30:06  9:08 1:36:00 
   73   51 Dean Groebner             40 M   Princeton MN          67 10:18  2:21  2:07   75   52:37  17.9  1:18   73 30:39  9:18 1:36:58 
   74  103 Todd McGovern             49 M   Fergus Falls MN       83 11:36  2:38  4:05   66   51:11  18.4  1:06   60 29:13  8:52 1:37:09 
   75   97 Rob Lasch                 17 M   Lino Lakes MN         72 10:44  2:27  2:35   89   56:16  16.7  1:19   42 27:05  8:13 1:37:57 
   76   36 Todd Degroot              43 M   Fergus Falls MN       97 15:34  3:33  2:13   60   49:51  18.9  0:48   76 31:19  9:30 1:39:43 
   77   79 Clark Jones               57 M   Plymouth MN           36  8:41  1:59  2:12   49   48:07  19.6  1:33   94 39:25 11:57 1:39:57 
   78  179 Robert Forman             37 M   Fergus Falls MN       44  9:00  2:03  1:05   71   52:08  18.1  0:32   93 37:18 11:19 1:40:02 
   79   15 Daryl Boese               52 M   Fergus Falls MN       76 11:00  2:30  2:39   83   54:06  17.4  0:48   82 32:31  9:51 1:41:01 
   80   61 Phil Hennen               43 M   Minnetrista MN        32  8:36  1:58  1:44   94   58:22  16.1  0:42   81 32:21  9:48 1:41:43 
   81  184 Dustin Kitzman            27 M   Fergus Falls MN       85 11:52  2:42  3:29   93   58:11  16.2  0:44   61 29:15  8:52 1:43:29 
   82   43 Roger Erstad              55 M   Fergus Falls MN       94 12:53  2:56  2:59   65   50:58  18.5  0:49   87 35:55 10:53 1:43:31 
   83  168 Ross Wolford              58 M   Pleasant Hill MO      89 12:32  2:51  1:40   73   52:27  18.0  0:48   88 36:06 10:57 1:43:31 
   84  104 Andrew McGrath            30 M   Minneapolis MN        69 10:23  2:22  2:05   80   53:29  17.6  1:47   90 36:35 11:05 1:44:16 
   85  159 John Wasson               41 M   Fergus Falls MN       80 11:20  2:35  2:20   97 1:01:44  15.3  0:47   55 28:43  8:43 1:44:52 
   86  162 Mitch Wellman             30 M   Fergus Falls MN       99 17:44  4:02  1:54   76   52:52  17.8  1:40   75 30:58  9:23 1:45:06 
   87   49 Doug Geeslin              61 M   Hawley MN             88 12:30  2:51  2:46   74   52:36  17.9  1:14   91 36:35 11:06 1:45:40 
   88   75 Brian Johnson             20 M   St Paul MN            98 15:42  3:34  1:51   96 1:00:38  15.5  0:48   41 26:56  8:10 1:45:52 
   89   78 Richard Johnson           54 M   Eagan MN              49  9:10  2:05  1:01   98 1:03:32  14.8  0:35   78 31:43  9:37 1:46:00 
   90  127 Paul Rasmussen            52 M   Mitchell SD           90 12:33  2:52  2:18   82   53:39  17.6  1:12   89 36:26 11:03 1:46:06 
   91   58 Wayne Heaser              37 M   St Paul MN            20  8:02  1:50  2:15   86   54:41  17.2  1:28   95 39:55 12:06 1:46:19 
   92  141 Preston Steen             51 M   Fargo ND              92 12:41  2:53  4:13   91   57:26  16.4  1:04   79 31:48  9:39 1:47:10 
   93    9 Tim Baumer                53 M   East Grand Forks MN   87 12:30  2:51  3:07   79   53:21  17.7  2:00   92 36:40 11:07 1:47:36 
   94   96 Dan Lasch                 47 M   Lino Lakes MN         91 12:34  2:52  2:18   92   57:30  16.4  1:37   83 34:28 10:27 1:48:25 
   95   91 Beau Krueger              34 M   Fergus Falls MN       46  9:05  2:04  2:40   95 1:00:03  15.7  1:30   85 35:20 10:43 1:48:36 
   96  120 Hugh Paterson             28 M                         71 10:43  2:26  2:50   81   53:30  17.6  1:52   97 40:50 12:23 1:49:43 
   97  178 Allen Aase                55 M   Fergus Falls MN       58  9:31  2:10  3:08   90   56:45  16.6  1:15   96 40:40 12:20 1:51:18 
   98   44 Frank Fabrar              81 M   Britton SD            86 11:58  2:43  4:43   88   55:32  17.0  1:48   98 54:54 16:39 2:08:54 
   99   60 Jerry Hendel              69 M   Fergus Falls MN       95 13:23  3:03  6:36   99 1:32:34  10.2  5:50   99 58:26 17:43 2:56:46 




                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   24 Kari Campbell             47 F   Lake Elmo MN           9  8:24  1:55  0:34    3   46:31  20.3  0:49    2 24:17  7:22 1:20:33 
    2   59 Melissa Hellman           32 F   Moorhead MN           20  9:39  2:12  0:36    1   45:53  20.5  0:37    4 25:20  7:41 1:22:04 
    3   95 Jackie Larson             30 F   Pelican Rapids MN      6  8:11  1:52  1:30    9   49:19  19.1  0:27    1 22:43  6:53 1:22:07 
    4   53 Karen Hafner              26 F   Chaska MN              7  8:18  1:53  1:04    4   47:25  19.9  0:39   15 28:54  8:46 1:26:18 
    5  149 Angelo Tangen             31 F   Fargo ND               8  8:21  1:54  0:58    7   48:37  19.4  0:57   17 29:03  8:49 1:27:55 
    6   74 Amy Johnson               19 F   Salol MN               2  7:24  1:41  1:41   11   49:28  19.0  0:22   16 29:02  8:48 1:27:56 
    7  136 Sarah Schwietz            42 F   Little Canada MN      19  9:39  2:12  1:27    2   45:55  20.5  1:08   24 30:19  9:12 1:28:26 
    8  131 Rachel Sauter             42 F   West Fargo ND         15  9:24  2:09  1:06   12   49:29  19.0  0:36   12 28:09  8:32 1:28:42 
    9  117 Pam Osmundson             43 F   Wahpeton ND           24  9:56  2:16  1:27   14   49:42  19.0  0:53    7 27:23  8:18 1:29:20 
   10  118 Lisa Ostlie               42 F   Fargo ND               3  7:38  1:44  1:30   20   51:32  18.3  0:53   10 27:51  8:27 1:29:22 
   11   41 Jill Emery                39 F   Foley MN              22  9:51  2:15  1:22    5   47:27  19.9  1:00   21 29:58  9:05 1:29:35 
   12   66 Pamela Hermes             54 F   West Layfette IN      13  9:17  2:07  1:09    6   48:14  19.5  1:14   37 32:31  9:52 1:32:23 
   13  122 Mary Quello               40 F   Edina MN              40 10:54  2:29  1:35    8   49:06  19.2  1:15   18 29:43  9:01 1:32:31 
   14  139 Kelsey Shirkey            26 F   Fergus Falls MN        4  7:46  1:46  1:53   19   51:11  18.4  0:51   31 31:05  9:25 1:32:44 
   15  119 Rachel Papillon           22 F   Wheaton IL            11  8:57  2:03  2:02   28   54:05  17.4  0:51    9 27:43  8:24 1:33:37 
   16  143 Michelle Stover           43 F   Horace ND             52 12:32  2:51  1:17   21   52:13  18.0  0:23    8 27:24  8:19 1:33:47 
   17   83 Nicole Kjesbo             34 F   Carver MN             27  9:57  2:16  1:32   17   50:23  18.7  1:01   27 30:55  9:23 1:33:47 
   18   63 Naomi Hensrud             26 F   West Fargo ND         45 11:09  2:32  1:40   22   52:28  18.0  0:45   11 27:57  8:29 1:33:58 
   19   27 Eunice Christenson        51 F   Fergus Falls MN       43 11:00  2:30  2:15   10   49:22  19.1  0:36   29 30:58  9:23 1:34:09 
   20   94 Amy Langemo               38 F   Spring TX             26  9:56  2:16  1:17   23   52:32  17.9  0:35   22 29:58  9:05 1:34:16 
   21  181 Nicole Hall               19 F   Moorhead MN           59 13:27  3:04  2:00   13   49:37  19.0  0:38   13 28:36  8:40 1:34:16 
   22  170 Tracee Zima               22 F   Ogema MN              37 10:42  2:26  0:57   34   56:18  16.7  0:23    6 26:49  8:08 1:35:07 
   23   30 Paula Comeau              26 F   Fargo ND              23  9:55  2:16  1:12   29   55:28  17.0  0:25   14 28:42  8:42 1:35:40 
   24   37 Paula Desanto             49 F   St Paul MN            47 11:26  2:36  2:51   18   50:55  18.5  0:50   23 30:08  9:08 1:36:07 
   25  108 Kristin Murch             27 F   Minneapolis MN        44 11:07  2:32  2:11   35   56:34  16.7  1:59    3 24:56  7:34 1:36:45 
   26   67 Debbie Janey              59 F   Edina MN              48 11:26  2:36  2:28   30   55:40  16.9  0:47    5 26:32  8:03 1:36:51 
   27   42 Megan Erstad              22 F   Fergus Falls MN       14  9:23  2:08  2:12   15   49:44  18.9  1:37   42 34:21 10:25 1:37:14 
   28   18 Amanda Bristlin           23 F   Perham MN             12  9:09  2:05  1:57   25   53:13  17.7  1:22   41 33:13 10:04 1:38:53 
   29   98 Sondra Lee                43 F   Fergus Falls MN       25  9:56  2:16  1:54   16   50:00  18.8  2:18   49 36:19 11:01 1:40:25 
   30   82 Snady Kitzman             48 F   Fergus Falls MN       18  9:36  2:11  1:14   33   56:17  16.7  1:37   32 31:46  9:38 1:40:28 
   31  161 Deb Wellman               32 F   Fergus Falls MN       58 13:17  3:01  1:54   24   52:49  17.8  1:42   28 30:57  9:23 1:40:36 
   32   39 Sonya Drechsel            43 F   Moorhead MN           28  9:57  2:16  1:39   26   53:21  17.7  1:13   45 34:38 10:30 1:40:47 
   33  137 Greta Shethan             36 F   Lakeville MN          31 10:19  2:21  1:35   42   58:26  16.1  0:55   19 29:56  9:05 1:41:09 
   34   64 Darin Henze               51 F   Fargo MN              29  9:59  2:17  1:51   32   55:58  16.8  0:54   38 32:37  9:53 1:41:17 
   35  186 Marczak Trisha            25 F   Austin MN             65 15:45  3:35  1:11   27   53:47  17.5  0:29   25 30:33  9:16 1:41:44 
   36   65 Kim Henze                 18 F   Fargo ND               1  7:08  1:38  2:00   43   59:44  15.8  0:51   39 32:49  9:57 1:42:30 
   37    8 Denise Bartholomay        41 F   Casselton ND          33 10:26  2:23  1:42   41   58:10  16.2  0:29   33 32:03  9:43 1:42:48 
   38  123 Sherri Quinn              47 F   West St Paul MN       46 11:16  2:34  2:19   40   57:28  16.4  0:56   36 32:28  9:51 1:44:25 
   39  134 Sue Schonblom             53 F   Moorhead MN           30 10:10  2:19  2:48   31   55:56  16.8  0:47   47 34:52 10:34 1:44:32 
   40   62 Rhonda Hennen             42 F   Minnetrista MN        63 14:18  3:15  1:46   39   57:03  16.5  0:26   30 31:01  9:24 1:44:33 
   41  146 Tiffany Swenson           27 F   Dilworth MN           10  8:53  2:02  2:00   45 1:00:59  15.4  0:35   35 32:25  9:50 1:44:51 
   42  167 Julie Wilson              47 F   Moorhead MN           34 10:31  2:24  1:39   37   56:55  16.6  2:56   40 33:11 10:04 1:45:09 
   43  110 Becca Nelson              38 F   Minneapolis MN        36 10:38  2:25  1:58   38   56:59  16.5  1:05   48 35:35 10:47 1:46:13 
   44   52 Jody Groebner             41 F   Princeton MN          32 10:19  2:21  2:44   44 1:00:40  15.5  0:23   34 32:17  9:47 1:46:20 
   45  125 Leah Rasmussen             8 F   Mitchell SD           16  9:35  2:11  1:51   46 1:01:23  15.3  0:56   46 34:46 10:33 1:48:30 
   46   50 Suzanne Goddard           32 F   Hedgesville WV        38 10:46  2:27  2:20   51 1:04:45  14.5  1:05   26 30:33  9:16 1:49:27 
   47   88 Kari Krein                32 F   St Peter MN            5  8:10  1:52  3:15   48 1:03:09  14.9  1:17   43 34:23 10:26 1:50:12 
   48  150 Tally Tinjum              30 F   Yucca Valley CA       64 15:28  3:31  2:32   53 1:05:36  14.4  0:34   20 29:57  9:05 1:54:04 
   49    7 Mindy Bakke               34 F   Ulen MN               39 10:50  2:28  3:03   54 1:05:52  14.3  0:56   44 34:31 10:28 1:55:11 
   50   11 Mari Bell                 56 F   Fargo ND              54 12:46  2:55  2:21   47 1:01:42  15.3  1:06   52 39:48 12:04 1:57:40 
   51  160 Kami Wehrman              32 F   Crosby ND             17  9:36  2:11  2:42   55 1:06:41  14.1  1:07   51 38:07 11:33 1:58:12 
   52  165 Marcia Williams           43 F   Fergus Falls MN       62 13:53  3:10  3:45   49 1:03:36  14.8  0:53   50 36:33 11:05 1:58:37 
   53  158 Amy Wasson                43 F   Albert Lea MN         53 12:45  2:54  4:38   36   56:49  16.6  1:37   60 42:58 13:02 1:58:46 
   54  112 Rebecca Nelson            44 F   Campbell MN           51 12:22  2:49  2:05   50 1:04:34  14.6  0:59   56 41:38 12:37 2:01:36 
   55  115 Jennifer Olson            36 F   West Fargo ND         49 11:32  2:38  2:24   52 1:04:52  14.5  1:54   58 41:41 12:38 2:02:21 
   56  135 Marci Schuster            43 F   Fargo ND              42 10:57  2:30  2:47   58 1:07:09  14.0  0:53   54 41:33 12:36 2:03:17 
   57    1 Lindsey Abeln             27 F   West Fargo ND         50 11:37  2:39  3:34   56 1:06:58  14.1  1:06   55 41:33 12:36 2:04:46 
   58  102 Amy Mark                  31 F   Fergus Falls MN       55 12:47  2:55  3:07   57 1:07:02  14.1  0:56   59 42:17 12:49 2:06:08 
   59   38 Stephanie Devins          41 F   Stillwater MN         57 12:50  2:55  1:48   62 1:12:54  12.9  0:46   53 40:07 12:10 2:08:23 
   60    2 Ann Allen                 45 F   Bloomington MN        21  9:43  2:13  2:17   61 1:10:25  13.4  1:00   62 45:11 13:42 2:08:35 
   61   40 Monica Eldien             61 F   Floodwood MN          61 13:38  3:06  2:04   59 1:09:02  13.6  2:16   57 41:40 12:38 2:08:37 
   62   19 Beverly Brooks            45 F   Fergus Falls MN       56 12:50  2:55  3:54   60 1:10:25  13.4  1:01   63 45:44 13:52 2:13:51 
   63  128 Lisa Rezac                40 F   Bloomington MN        41 10:56  2:29  2:50   64 1:18:44  12.0  1:06   61 43:36 13:13 2:17:08 
   64  157 Deb Walock                39 F   Fargo ND              35 10:32  2:24  2:39   65 1:25:08  11.1  0:57   64 51:32 15:37 2:30:46 
   65  166 Diane Wilson              66 F   San Diego CA          60 13:31  3:05  4:31   63 1:15:10  12.5  2:20   65 59:23 18:00 2:34:54 





                                                      MALE RELAY RESULTS


Place No.  Team Name                      Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ====== ======= 
    1  228 New Beginnings                    2  6:53  1:34  0:37    2   45:21  20.8  0:27    3 26:18  7:59 1:19:35 
    2  227 Bortnem                           4  8:34  1:57  0:26    3   45:45  20.6  0:24    4 26:49  8:08 1:21:57 
    3  231 Army                              3  7:29  1:42  0:34    8   55:46  16.9  0:29    1 21:45  6:36 1:26:00 
    4  250 Nodak BS'ers                     10 12:37  2:52  0:36    4   45:57  20.5  0:35    6 28:25  8:37 1:28:08 
    5  233 Chicken Run                       7 10:10  2:19  0:39    6   51:11  18.4  1:08    5 26:56  8:10 1:30:03 
    6  236 Murray                            1  6:38  1:31  0:33    9 1:00:40  15.5  0:35    2 24:26  7:25 1:32:50 
    7  232 Hanson                            9 12:27  2:50  0:42    5   48:28  19.4  0:33    8 33:36 10:11 1:35:44 
    8  237 Craigs Bike Repair                8 10:23  2:22  1:05    1   44:52  21.0  0:48   10 38:38 11:43 1:35:44 
    9  247 Freight Train                     6  9:59  2:16  2:11    7   54:15  17.4  0:40    9 34:16 10:23 1:41:18 
   10  246 Dud,Bud, and the Stud             5  9:46  2:14  0:35   10 1:04:27  14.6  0:32    7 30:31  9:15 1:45:49 



                                                     FEMALE RELAY RESULTS


Place No.  Team Name                      Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ====== ======= 
    1  255 Ladies of the Lake                9 12:20  2:49  0:43    1   49:03  19.2  0:30    3 30:16  9:11 1:32:50 
    2  239 SUZY                              1  8:32  1:57  0:26    3   54:08  17.4  0:23    4 30:33  9:16 1:34:01 
    3  225 Balgaard                         10 13:24  3:03  0:51    2   51:21  18.3  0:38    1 28:52  8:45 1:35:03 
    4  242 Really Smellie                    4 10:00  2:17  0:37    7   59:56  15.7  0:30    2 29:45  9:01 1:40:46 
    5  245 Mustang Sally                     3  9:34  2:11  0:39    5   57:43  16.3  0:30    7 34:44 10:32 1:43:09 
    6  241 Relay Fast                        6 11:26  2:36  0:39    4   55:04  17.1  0:36    9 36:16 11:00 1:43:58 
    7  230 S.E.D                             7 11:26  2:36  0:43    6   59:56  15.7  0:43    6 32:11  9:46 1:44:57 
    8  244 Steen Dream Team                  2  8:47  2:00  0:56   10 1:04:41  14.6  0:31    5 30:46  9:20 1:45:39 
    9  252 Tri-Force                         8 11:43  2:40  0:43    8 1:00:55  15.5  0:58    8 35:28 10:45 1:49:45 
   10  234 Team Ack                          5 11:11  2:33  1:00    9 1:01:50  15.2  0:51   10 41:55 12:42 1:56:46 




                                                     MIXED RELAY RESULTS


Place No.  Team Name                      Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ===== ==== ====== ======= 
    1  243 Really Smelliest                  5  9:53  2:15  0:34    4   50:10  18.8  0:38    3 26:30  8:02 1:27:43 
    2  254 Team Trinity                      7 11:27  2:37  1:00    1   45:10  20.9  0:43    5 30:29  9:15 1:28:48 
    3  229 Crabtrees                         8 11:33  2:38  0:43    3   46:26  20.3  0:24    6 30:39  9:18 1:29:43 
    4  226 It Only Takes 2                   6 10:39  2:26  1:36    2   45:30  20.7  0:39    7 31:35  9:35 1:29:57 
    5  238 Tortoise                          9 12:00  2:44  0:37    6   53:35  17.6  0:33    1 26:06  7:55 1:32:49 
    6  253 Mary Nesseth John Wolford         3  9:11  2:06  0:36    5   52:34  17.9  0:37    8 32:32  9:52 1:35:27 
    7  235 Whiskey Pigs                     10 12:52  2:56  0:46    9   57:40  16.3  0:49    4 30:21  9:12 1:42:26 
    8  249 Surf's Up                         2  8:35  1:57  2:22    8   56:37  16.6  0:34    9 36:53 11:11 1:44:59 
    9  248 2 Kids & an Old Dude              4  9:15  2:07  0:45    7   53:58  17.5  4:08   10 36:54 11:11 1:44:59 
   10  251 Team Duke                        11 15:38  3:34  0:42   10 1:05:38  14.4  0:30    2 26:07  7:55 1:48:33 
   11  240 Scheel                            1  6:25  1:28  0:34   11 1:06:31  14.2  0:25   11 40:55 12:24 1:54:49 



                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Ethan McMahon         Dent           MN 19 M    5:56  1:21 
    2 Friend Bechtel        Elk River      MN 16 M    5:59  1:22 
    3 Kyle Klooster         Holland        MI 26 M    6:22  1:27 
    4 Greg Swenson          Rogers         MN 41 M    6:30  1:29 
    5 Nathan Jensen         Fergus Falls   MN 21 M    6:32  1:29 
    6 Tim Sykes             Fertile        MN 44 M    6:51  1:34 
    7 David Jensen          Fergus Falls   MN 26 M    6:55  1:35 
    8 Chris O'Kane          Wadena         MN 39 M    7:00  1:36 
    9 Sean Cooley           Grand Forks    ND 25 M    7:07  1:37 
   10 Kim Henze             Fargo          ND 18 F    7:08  1:38 


                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 David Jensen          Fergus Falls   MN 26 M 00:40:10  23.5 
    2 Jeremy Manstrom       Bismark        ND 26 M 00:40:11  23.4 
    3 Chris O'Kane          Wadena         MN 39 M 00:40:31  23.2 
    4 Frank Campbell        Lake Elmo      MN 46 M 00:41:03  22.9 
    5 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 37 M 00:41:20  22.8 
    6 Tim Sykes             Fertile        MN 44 M 00:42:06  22.4 
    7 Sean Cooley           Grand Forks    ND 25 M 00:42:17  22.3 
    8 Gregg Trautwein       Fargo          ND 52 M 00:42:24  22.2 
    9 Kyle Klooster         Holland        MI 26 M 00:42:24  22.2 
   10 Jake Cooley           Grand Forks    ND 21 M 00:42:47  22.0 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Drew Campbell         Lake Elmo      MN 16 M 19:52  6:02 
    2 David Jensen          Fergus Falls   MN 26 M 20:34  6:14 
    3 Kyle Klooster         Holland        MI 26 M 20:53  6:20 
    4 Paul Shol             Fargo          ND 23 M 21:27  6:30 
    5 Tyler Zima            Moorhead       MN 24 M 22:05  6:42 
    6 Frank Campbell        Lake Elmo      MN 46 M 22:09  6:43 
    7 Chris O'Kane          Wadena         MN 39 M 22:10  6:43 
    8 Eric Palmquist                          26 M 22:14  6:45 
    9 Jake Cooley           Grand Forks    ND 21 M 22:27  6:48 
   10 Matthew Burrell       Indianapolis   IN 37 M 22:34  6:51 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   74 Amy Johnson               19 F   Salol MN               2  7:24  1:41  1:41    1   49:28  19.0  0:22    2 29:02  8:48 1:27:56 
    2  181 Nicole Hall               19 F   Moorhead MN            4 13:27  3:04  2:00    2   49:37  19.0  0:38    1 28:36  8:40 1:34:16 
    3   65 Kim Henze                 18 F   Fargo ND               1  7:08  1:38  2:00    3   59:44  15.8  0:51    3 32:49  9:57 1:42:30 
    4  125 Leah Rasmussen             8 F   Mitchell SD            3  9:35  2:11  1:51    4 1:01:23  15.3  0:56    4 34:46 10:33 1:48:30 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   53 Karen Hafner              26 F   Chaska MN              2  8:18  1:53  1:04    1   47:25  19.9  0:39    6 28:54  8:46 1:26:18 
    2  139 Kelsey Shirkey            26 F   Fergus Falls MN        1  7:46  1:46  1:53    3   51:11  18.4  0:51    8 31:05  9:25 1:32:44 
    3  119 Rachel Papillon           22 F   Wheaton IL             4  8:57  2:03  2:02    7   54:05  17.4  0:51    3 27:43  8:24 1:33:37 
    4   63 Naomi Hensrud             26 F   West Fargo ND         10 11:09  2:32  1:40    4   52:28  18.0  0:45    4 27:57  8:29 1:33:58 
    5  170 Tracee Zima               22 F   Ogema MN               8 10:42  2:26  0:57    9   56:18  16.7  0:23    2 26:49  8:08 1:35:07 
    6   30 Paula Comeau              26 F   Fargo ND               7  9:55  2:16  1:12    8   55:28  17.0  0:25    5 28:42  8:42 1:35:40 
    7  108 Kristin Murch             27 F   Minneapolis MN         9 11:07  2:32  2:11   10   56:34  16.7  1:59    1 24:56  7:34 1:36:45 
    8   42 Megan Erstad              22 F   Fergus Falls MN        6  9:23  2:08  2:12    2   49:44  18.9  1:37   11 34:21 10:25 1:37:14 
    9   18 Amanda Bristlin           23 F   Perham MN              5  9:09  2:05  1:57    5   53:13  17.7  1:22   10 33:13 10:04 1:38:53 
   10  186 Marczak Trisha            25 F   Austin MN             12 15:45  3:35  1:11    6   53:47  17.5  0:29    7 30:33  9:16 1:41:44 
   11  146 Tiffany Swenson           27 F   Dilworth MN            3  8:53  2:02  2:00   11 1:00:59  15.4  0:35    9 32:25  9:50 1:44:51 
   12    1 Lindsey Abeln             27 F   West Fargo ND         11 11:37  2:39  3:34   12 1:06:58  14.1  1:06   12 41:33 12:36 2:04:46 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   59 Melissa Hellman           32 F   Moorhead MN            5  9:39  2:12  0:36    1   45:53  20.5  0:37    2 25:20  7:41 1:22:04 
    2   95 Jackie Larson             30 F   Pelican Rapids MN      2  8:11  1:52  1:30    4   49:19  19.1  0:27    1 22:43  6:53 1:22:07 
    3  149 Angelo Tangen             31 F   Fargo ND               3  8:21  1:54  0:58    3   48:37  19.4  0:57    3 29:03  8:49 1:27:55 
    4   41 Jill Emery                39 F   Foley MN               6  9:51  2:15  1:22    2   47:27  19.9  1:00    6 29:58  9:05 1:29:35 
    5   83 Nicole Kjesbo             34 F   Carver MN              8  9:57  2:16  1:32    5   50:23  18.7  1:01    9 30:55  9:23 1:33:47 
    6   94 Amy Langemo               38 F   Spring TX              7  9:56  2:16  1:17    6   52:32  17.9  0:35    7 29:58  9:05 1:34:16 
    7  161 Deb Wellman               32 F   Fergus Falls MN       16 13:17  3:01  1:54    7   52:49  17.8  1:42   10 30:57  9:23 1:40:36 
    8  137 Greta Shethan             36 F   Lakeville MN           9 10:19  2:21  1:35    9   58:26  16.1  0:55    4 29:56  9:05 1:41:09 
    9  110 Becca Nelson              38 F   Minneapolis MN        11 10:38  2:25  1:58    8   56:59  16.5  1:05   13 35:35 10:47 1:46:13 
   10   50 Suzanne Goddard           32 F   Hedgesville WV        12 10:46  2:27  2:20   11 1:04:45  14.5  1:05    8 30:33  9:16 1:49:27 
   11   88 Kari Krein                32 F   St Peter MN            1  8:10  1:52  3:15   10 1:03:09  14.9  1:17   11 34:23 10:26 1:50:12 
   12  150 Tally Tinjum              30 F   Yucca Valley CA       17 15:28  3:31  2:32   13 1:05:36  14.4  0:34    5 29:57  9:05 1:54:04 
   13    7 Mindy Bakke               34 F   Ulen MN               13 10:50  2:28  3:03   14 1:05:52  14.3  0:56   12 34:31 10:28 1:55:11 
   14  160 Kami Wehrman              32 F   Crosby ND              4  9:36  2:11  2:42   15 1:06:41  14.1  1:07   14 38:07 11:33 1:58:12 
   15  115 Jennifer Olson            36 F   West Fargo ND         14 11:32  2:38  2:24   12 1:04:52  14.5  1:54   15 41:41 12:38 2:02:21 
   16  102 Amy Mark                  31 F   Fergus Falls MN       15 12:47  2:55  3:07   16 1:07:02  14.1  0:56   16 42:17 12:49 2:06:08 
   17  157 Deb Walock                39 F   Fargo ND              10 10:32  2:24  2:39   17 1:25:08  11.1  0:57   17 51:32 15:37 2:30:46 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   24 Kari Campbell             47 F   Lake Elmo MN           2  8:24  1:55  0:34    2   46:31  20.3  0:49    1 24:17  7:22 1:20:33 
    2  136 Sarah Schwietz            42 F   Little Canada MN       5  9:39  2:12  1:27    1   45:55  20.5  1:08    8 30:19  9:12 1:28:26 
    3  131 Rachel Sauter             42 F   West Fargo ND          3  9:24  2:09  1:06    4   49:29  19.0  0:36    5 28:09  8:32 1:28:42 
    4  117 Pam Osmundson             43 F   Wahpeton ND            7  9:56  2:16  1:27    5   49:42  19.0  0:53    2 27:23  8:18 1:29:20 
    5  118 Lisa Ostlie               42 F   Fargo ND               1  7:38  1:44  1:30    8   51:32  18.3  0:53    4 27:51  8:27 1:29:22 
    6  122 Mary Quello               40 F   Edina MN              13 10:54  2:29  1:35    3   49:06  19.2  1:15    6 29:43  9:01 1:32:31 
    7  143 Michelle Stover           43 F   Horace ND             19 12:32  2:51  1:17    9   52:13  18.0  0:23    3 27:24  8:19 1:33:47 
    8   37 Paula Desanto             49 F   St Paul MN            17 11:26  2:36  2:51    7   50:55  18.5  0:50    7 30:08  9:08 1:36:07 
    9   98 Sondra Lee                43 F   Fergus Falls MN        8  9:56  2:16  1:54    6   50:00  18.8  2:18   16 36:19 11:01 1:40:25 
   10   82 Snady Kitzman             48 F   Fergus Falls MN        4  9:36  2:11  1:14   11   56:17  16.7  1:37   10 31:46  9:38 1:40:28 
   11   39 Sonya Drechsel            43 F   Moorhead MN            9  9:57  2:16  1:39   10   53:21  17.7  1:13   15 34:38 10:30 1:40:47 
   12    8 Denise Bartholomay        41 F   Casselton ND          11 10:26  2:23  1:42   16   58:10  16.2  0:29   11 32:03  9:43 1:42:48 
   13  123 Sherri Quinn              47 F   West St Paul MN       16 11:16  2:34  2:19   15   57:28  16.4  0:56   13 32:28  9:51 1:44:25 
   14   62 Rhonda Hennen             42 F   Minnetrista MN        24 14:18  3:15  1:46   14   57:03  16.5  0:26    9 31:01  9:24 1:44:33 
   15  167 Julie Wilson              47 F   Moorhead MN           12 10:31  2:24  1:39   13   56:55  16.6  2:56   14 33:11 10:04 1:45:09 
   16   52 Jody Groebner             41 F   Princeton MN          10 10:19  2:21  2:44   17 1:00:40  15.5  0:23   12 32:17  9:47 1:46:20 
   17  165 Marcia Williams           43 F   Fergus Falls MN       23 13:53  3:10  3:45   18 1:03:36  14.8  0:53   17 36:33 11:05 1:58:37 
   18  158 Amy Wasson                43 F   Albert Lea MN         20 12:45  2:54  4:38   12   56:49  16.6  1:37   21 42:58 13:02 1:58:46 
   19  112 Rebecca Nelson            44 F   Campbell MN           18 12:22  2:49  2:05   19 1:04:34  14.6  0:59   20 41:38 12:37 2:01:36 
   20  135 Marci Schuster            43 F   Fargo ND              15 10:57  2:30  2:47   20 1:07:09  14.0  0:53   19 41:33 12:36 2:03:17 
   21   38 Stephanie Devins          41 F   Stillwater MN         22 12:50  2:55  1:48   23 1:12:54  12.9  0:46   18 40:07 12:10 2:08:23 
   22    2 Ann Allen                 45 F   Bloomington MN         6  9:43  2:13  2:17   22 1:10:25  13.4  1:00   23 45:11 13:42 2:08:35 
   23   19 Beverly Brooks            45 F   Fergus Falls MN       21 12:50  2:55  3:54   21 1:10:25  13.4  1:01   24 45:44 13:52 2:13:51 
   24  128 Lisa Rezac                40 F   Bloomington MN        14 10:56  2:29  2:50   24 1:18:44  12.0  1:06   22 43:36 13:13 2:17:08 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   66 Pamela Hermes             54 F   West Layfette IN       1  9:17  2:07  1:09    1   48:14  19.5  1:14    3 32:31  9:52 1:32:23 
    2   27 Eunice Christenson        51 F   Fergus Falls MN        4 11:00  2:30  2:15    2   49:22  19.1  0:36    2 30:58  9:23 1:34:09 
    3   67 Debbie Janey              59 F   Edina MN               5 11:26  2:36  2:28    3   55:40  16.9  0:47    1 26:32  8:03 1:36:51 
    4   64 Darin Henze               51 F   Fargo MN               2  9:59  2:17  1:51    5   55:58  16.8  0:54    4 32:37  9:53 1:41:17 
    5  134 Sue Schonblom             53 F   Moorhead MN            3 10:10  2:19  2:48    4   55:56  16.8  0:47    5 34:52 10:34 1:44:32 
    6   11 Mari Bell                 56 F   Fargo ND               6 12:46  2:55  2:21    6 1:01:42  15.3  1:06    6 39:48 12:04 1:57:40 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   40 Monica Eldien             61 F   Floodwood MN           2 13:38  3:06  2:04    1 1:09:02  13.6  2:16    1 41:40 12:38 2:08:37 
    2  166 Diane Wilson              66 F   San Diego CA           1 13:31  3:05  4:31    2 1:15:10  12.5  2:20    2 59:23 18:00 2:34:54 





                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  174 Friend Bechtel            16 M   Elk River MN           2  5:59  1:22  0:55    1   44:10  21.3  0:37    2 23:01  6:59 1:14:39 
    2   22 Drew Campbell             16 M   Lake Elmo MN           6  8:35  1:57  1:34    2   45:34  20.7  0:44    1 19:52  6:02 1:16:16 
    3  116 Jordan Olson              15 M   Hawley MN              7  9:22  2:08  0:44    3   47:52  19.7  0:25    3 24:52  7:32 1:23:12 
    4  105 Ethan McMahon             19 M   Dent MN                1  5:56  1:21  0:54    6   52:06  18.1  0:19    5 26:54  8:09 1:26:07 
    5  173 Odrey Bechtel             14 M   Elk River MN           4  7:26  1:42  1:18    5   50:44  18.6  0:27    4 26:24  8:00 1:26:17 
    6  124 Adam Rasmussen            15 M   Mitchell SD            5  7:51  1:47  1:13    7   52:58  17.8  0:21    7 28:22  8:36 1:30:43 
    7   89 Andrew Krosbakken         17 M   Fargo ND               9 10:45  2:27  1:38    4   48:24  19.5  1:09    8 29:16  8:53 1:31:11 
    8   48 Randall Gebauer           15 M   Gilbert AZ             3  7:15  1:39  1:24    8   53:16  17.7  0:25    9 29:20  8:54 1:31:38 
    9   97 Rob Lasch                 17 M   Lino Lakes MN          8 10:44  2:27  2:35    9   56:16  16.7  1:19    6 27:05  8:13 1:37:57 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   71 David Jensen              26 M   Fergus Falls MN        3  6:55  1:35  0:42    1   40:10  23.5  0:35    1 20:34  6:14 1:08:55 
    2   84 Kyle Klooster             26 M   Holland MI             1  6:22  1:27  1:24    4   42:24  22.2  0:47    2 20:53  6:20 1:11:49 
    3   31 Jake Cooley               21 M   Grand Forks ND         6  7:22  1:41  0:55    5   42:47  22.0  0:38    6 22:27  6:48 1:14:07 
    4  101 Jeremy Manstrom           26 M   Bismark ND            20  9:47  2:14  0:57    2   40:11  23.4  0:48    7 22:39  6:52 1:14:20 
    5  140 Paul Shol                 23 M   Fargo ND              11  8:34  1:57  1:27    7   42:51  22.0  0:57    3 21:27  6:30 1:15:13 
    6  171 Tyler Zima                24 M   Moorhead MN            7  8:01  1:50  1:25    9   43:53  21.5  0:24    4 22:05  6:42 1:15:45 
    7   32 Sean Cooley               25 M   Grand Forks ND         4  7:07  1:37  0:48    3   42:17  22.3  0:31   19 25:31  7:44 1:16:13 
    8   72 Nathan Jensen             21 M   Fergus Falls MN        2  6:32  1:29  1:07    6   42:50  22.0  0:43   16 25:16  7:40 1:16:25 
    9  107 Steven Moser              23 M   Fargo ND              16  9:05  2:04  1:02    8   43:21  21.7  0:53   10 23:51  7:14 1:18:10 
   10   10 Zack Beatty               24 M   Minneapolis MN        15  8:54  2:02  2:46   10   44:23  21.2  0:27    9 23:10  7:02 1:19:38 
   11  156 Michael Walery            25 M   Grand Forks ND        21  9:58  2:16  1:14   12   45:23  20.8  1:07    8 22:52  6:56 1:20:32 
   12   34 Derek Dahms               26 M   Perham MN              9  8:22  1:54  1:22   15   46:11  20.4  0:46   18 25:25  7:43 1:22:05 
   13  100 Aaron Lund                21 M   Moorhead MN            8  8:19  1:54  1:35   19   48:22  19.5  0:31   11 24:17  7:22 1:23:01 
   14  132 Tom Scheid                24 M   Moorhead MN           14  8:52  2:01  1:20   17   48:03  19.6  1:02   12 24:31  7:26 1:23:46 
   15  126 Luke Rasmussen            21 M   Mitchell SD            5  7:12  1:38  1:26   13   45:51  20.5  1:36   25 28:01  8:30 1:24:04 
   16   90 Taylor Krosbakken         20 M   Fargo ND              17  9:36  2:11  1:15   14   45:54  20.5  1:01   26 28:50  8:45 1:26:33 
   17   55 John Hansel               26 M   Fergus Falls MN       18  9:37  2:12  1:38   16   47:44  19.7  0:34   22 27:07  8:13 1:26:38 
   18   33 Brandon Crowser           28 M   Fergus Falls MN       25 11:30  2:37  2:20   18   48:13  19.5  0:25   15 25:03  7:36 1:27:29 
   19   85 Matthew Klooster          29 M   Palatine IL           23 10:52  2:29  1:49   21   49:41  19.0  0:53   17 25:24  7:42 1:28:37 
   20  182 Matt Shirkey              25 M   Fergus Falls MN       13  8:49  2:01  2:05   22   49:44  18.9  0:34   23 27:30  8:20 1:28:40 
   21  176 Eric Palmquist            26 M                         29 14:12  3:14  2:25   23   49:45  18.9  0:39    5 22:14  6:45 1:29:14 
   22   45 Russell Fergen            24 M   Aberdeen SD           10  8:27  1:56  2:20   25   51:44  18.2  1:21   20 26:54  8:09 1:30:44 
   23   87 Casey Kramer              23 M   Grand Forks ND        12  8:41  1:59  1:44   11   45:16  20.8  1:07   29 34:34 10:29 1:31:20 
   24   54 Mark Hall                 26 M   St Paul MN            26 11:42  2:40  2:09   24   51:24  18.3  1:35   14 25:00  7:35 1:31:49 
   25  133 Michael Schonblom         26 M   Moorhead MN           19  9:44  2:13  2:17   20   49:21  19.1  2:13   27 29:12  8:51 1:32:46 
   26  177 Adam Smith                23 M                         28 12:49  2:55  1:28   28   54:18  17.3  0:57   13 24:32  7:26 1:34:02 
   27    6 Adam Baker                28 M   Fergus Falls MN       24 10:58  2:30  1:44   26   51:50  18.2  2:10   24 27:53  8:27 1:34:33 
   28  184 Dustin Kitzman            27 M   Fergus Falls MN       27 11:52  2:42  3:29   29   58:11  16.2  0:44   28 29:15  8:52 1:43:29 
   29   75 Brian Johnson             20 M   St Paul MN            30 15:42  3:34  1:51   30 1:00:38  15.5  0:48   21 26:56  8:10 1:45:52 
   30  120 Hugh Paterson             28 M                         22 10:43  2:26  2:50   27   53:30  17.6  1:52   30 40:50 12:23 1:49:43 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  114 Chris O'Kane              39 M   Wadena MN              1  7:00  1:36  1:06    1   40:31  23.2  0:46    1 22:10  6:43 1:11:31 
    2   20 Matthew Burrell           37 M   Indianapolis IN        2  7:22  1:41  0:47    2   41:20  22.8  0:22    2 22:34  6:51 1:12:24 
    3   17 Ryan Bosch                32 M   West Fargo ND          7  8:12  1:52  1:44    3   44:58  20.9  0:31    4 26:08  7:55 1:21:31 
    4   86 Ryan Koffler              31 M   West Fargo ND         11  8:42  1:59  1:26    6   46:16  20.4  0:25    6 28:27  8:37 1:25:13 
    5  180 Terry Eldien              39 M   Fergus Falls MN        6  8:02  1:50  1:09    7   46:41  20.2  0:22   10 29:24  8:55 1:25:36 
    6   29 Charley Ciresi            33 M   Prescott WI           15  9:17  2:07  1:19   11   48:48  19.3  0:58    3 25:49  7:50 1:26:09 
    7  147 Wade Swenson              38 M   Fergus Falls MN       17  9:54  2:15  0:52    4   45:39  20.6  1:14    7 28:40  8:42 1:26:18 
    8   57 Gary Heaser               39 M   St Paul MN            16  9:51  2:15  2:05    8   47:05  20.0  1:16    5 27:27  8:19 1:27:40 
    9   47 Jeff Frost                31 M   Mayer MN              10  8:41  1:59  1:39    5   46:07  20.4  0:54   13 30:35  9:16 1:27:54 
   10   93 Jeffrey Lammers           31 M   Moorhead MN           14  9:12  2:06  1:46   10   48:41  19.3  0:35   11 29:30  8:57 1:29:42 
   11    3 Lance Anderson            39 M   Chaska MN              8  8:33  1:57  1:05   12   50:56  18.5  0:53    8 28:45  8:43 1:30:10 
   12  106 Jason Melby               34 M   Brookings SD           9  8:40  1:58  1:25    9   47:20  19.9  1:44   16 35:29 10:46 1:34:36 
   13  155 Greg Wagner               32 M   Fergus Falls MN        4  7:56  1:49  2:26   18   55:09  17.1  0:36    9 29:23  8:55 1:35:28 
   14  138 Judd Shethan              37 M   Lakeville MN           3  7:51  1:47  2:37   16   54:37  17.2  0:52   12 30:06  9:08 1:36:00 
   15  179 Robert Forman             37 M   Fergus Falls MN       12  9:00  2:03  1:05   13   52:08  18.1  0:32   18 37:18 11:19 1:40:02 
   16  104 Andrew McGrath            30 M   Minneapolis MN        18 10:23  2:22  2:05   15   53:29  17.6  1:47   17 36:35 11:05 1:44:16 
   17  162 Mitch Wellman             30 M   Fergus Falls MN       19 17:44  4:02  1:54   14   52:52  17.8  1:40   14 30:58  9:23 1:45:06 
   18   58 Wayne Heaser              37 M   St Paul MN             5  8:02  1:50  2:15   17   54:41  17.2  1:28   19 39:55 12:06 1:46:19 
   19   91 Beau Krueger              34 M   Fergus Falls MN       13  9:05  2:04  2:40   19 1:00:03  15.7  1:30   15 35:20 10:43 1:48:36 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   23 Frank Campbell            46 M   Lake Elmo MN           3  7:23  1:41  0:48    1   41:03  22.9  0:38    1 22:09  6:43 1:11:58 
    2  148 Tim Sykes                 44 M   Fertile MN             2  6:51  1:34  0:39    2   42:06  22.4  0:30   11 28:43  8:42 1:18:47 
    3  175 Bill McKinney             41 M   Minneapolis MN         4  8:14  1:53  0:39    4   43:28  21.7  0:36    6 26:06  7:55 1:19:01 
    4   77 Mark Johnson              41 M   Moorhead MN            8  8:57  2:02  1:03    5   44:48  21.0  0:51    4 23:58  7:16 1:19:36 
    5   69 Mike Jennen               40 M   Eden Prairie MN        5  8:35  1:57  1:19   13   48:00  19.6  0:18    2 22:39  6:52 1:20:49 
    6  183 David Schwiltz            42 M   Little Canada MN       7  8:54  2:02  1:36    3   42:54  22.0  1:03    8 26:31  8:02 1:20:56 
    7  151 Scott Tollefson           43 M   Minneapolis MN        11  9:24  2:09  1:06    8   45:59  20.5  0:53    3 23:39  7:10 1:20:59 
    8  154 Brian Voge                44 M   Bemidji MN            14 10:25  2:22  1:15    9   46:07  20.4  0:24    5 24:29  7:26 1:22:39 
    9   68 Miles Jefferis            43 M   Vadnais Hts MN        18 11:27  2:37  1:03    7   45:53  20.5  0:54    7 26:09  7:56 1:25:24 
   10  109 Joel Myhre                40 M   Fergus Falls MN       10  9:12  2:06  1:19   14   48:39  19.4  0:26    9 26:41  8:06 1:26:16 
   11  145 Greg Swenson              41 M   Rogers MN              1  6:30  1:29  1:20   10   46:33  20.2  0:43   18 31:27  9:32 1:26:31 
   12   70 Peter Jennen              45 M   Fergus Falls MN       16 11:17  2:34  2:20    6   45:36  20.7  1:09   10 27:32  8:21 1:27:52 
   13   21 Blaine Buseth             47 M   Fergus Falls MN       15 11:15  2:34  2:27   12   47:23  19.9  0:46   14 30:00  9:06 1:31:50 
   14   80 Kevin Jones               45 M   Britton SD             9  9:11  2:06  1:22   11   47:19  19.9  1:49   19 32:11  9:45 1:31:50 
   15  172 Matt Legassick            43 M   Pelican Rapids MN     12  9:27  2:09  2:35   16   50:29  18.7  0:43   16 30:51  9:21 1:34:04 
   16   51 Dean Groebner             40 M   Princeton MN          13 10:18  2:21  2:07   18   52:37  17.9  1:18   15 30:39  9:18 1:36:58 
   17  103 Todd McGovern             49 M   Fergus Falls MN       19 11:36  2:38  4:05   17   51:11  18.4  1:06   13 29:13  8:52 1:37:09 
   18   36 Todd Degroot              43 M   Fergus Falls MN       21 15:34  3:33  2:13   15   49:51  18.9  0:48   17 31:19  9:30 1:39:43 
   19   61 Phil Hennen               43 M   Minnetrista MN         6  8:36  1:58  1:44   20   58:22  16.1  0:42   20 32:21  9:48 1:41:43 
   20  159 John Wasson               41 M   Fergus Falls MN       17 11:20  2:35  2:20   21 1:01:44  15.3  0:47   12 28:43  8:43 1:44:52 
   21   96 Dan Lasch                 47 M   Lino Lakes MN         20 12:34  2:52  2:18   19   57:30  16.4  1:37   21 34:28 10:27 1:48:25 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  152 Gregg Trautwein           52 M   Fargo ND               1  8:16  1:53  0:33    1   42:24  22.2  0:49    3 27:19  8:17 1:19:18 
    2   13 Larry Bethel              58 M   Fergus Falls MN        5  9:07  2:05  1:58    3   44:59  20.9  0:45    1 22:47  6:55 1:19:34 
    3   26 David Christenson         52 M   Fergus Falls MN        4  9:02  2:04  1:39    4   45:21  20.8  0:36    2 26:32  8:03 1:23:08 
    4   56 Joel Haugen               56 M   Moorhead MN            3  8:47  2:00  1:00    5   45:52  20.5  1:10    5 28:52  8:45 1:25:39 
    5  111 Dennis Nelson             55 M   Fargo ND               8  9:36  2:11  1:14    2   43:31  21.6  0:54    7 30:29  9:15 1:25:42 
    6   81 Mark Kitzman              53 M   Fergus Falls MN       11 11:08  2:32  2:54    7   50:53  18.5  1:21    4 27:32  8:21 1:33:47 
    7   14 David Bjork               59 M   Fergus Falls MN        9 10:22  2:22  2:06    9   52:19  18.0  0:32    6 30:19  9:12 1:35:36 
    8   79 Clark Jones               57 M   Plymouth MN            2  8:41  1:59  2:12    6   48:07  19.6  1:33   15 39:25 11:57 1:39:57 
    9   15 Daryl Boese               52 M   Fergus Falls MN       10 11:00  2:30  2:39   13   54:06  17.4  0:48   10 32:31  9:51 1:41:01 
   10   43 Roger Erstad              55 M   Fergus Falls MN       16 12:53  2:56  2:59    8   50:58  18.5  0:49   11 35:55 10:53 1:43:31 
   11  168 Ross Wolford              58 M   Pleasant Hill MO      13 12:32  2:51  1:40   10   52:27  18.0  0:48   12 36:06 10:57 1:43:31 
   12   78 Richard Johnson           54 M   Eagan MN               6  9:10  2:05  1:01   16 1:03:32  14.8  0:35    8 31:43  9:37 1:46:00 
   13  127 Paul Rasmussen            52 M   Mitchell SD           14 12:33  2:52  2:18   12   53:39  17.6  1:12   13 36:26 11:03 1:46:06 
   14  141 Preston Steen             51 M   Fargo ND              15 12:41  2:53  4:13   15   57:26  16.4  1:04    9 31:48  9:39 1:47:10 
   15    9 Tim Baumer                53 M   East Grand Forks MN   12 12:30  2:51  3:07   11   53:21  17.7  2:00   14 36:40 11:07 1:47:36 
   16  178 Allen Aase                55 M   Fergus Falls MN        7  9:31  2:10  3:08   14   56:45  16.6  1:15   16 40:40 12:20 1:51:18 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City                   Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ====================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  142 Mark Stolpman             60 M   Fergus Falls MN        1  9:15  2:07  2:36    1   47:49  19.7  0:51    1 30:01  9:06 1:30:30 
    2   49 Doug Geeslin              61 M   Hawley MN              3 12:30  2:51  2:46    2   52:36  17.9  1:14    2 36:35 11:06 1:45:40 
    3   44 Frank Fabrar              81 M   Britton SD             2 11:58  2:43  4:43    3   55:32  17.0  1:48    3 54:54 16:39 2:08:54 
    4   60 Jerry Hendel              69 M   Fergus Falls MN        4 13:23  3:03  6:36    4 1:32:34  10.2  5:50    4 58:26 17:43 2:56:46 



Total Registered:                      217
Total Number of Finishers:             195
Number of Male   Finishers:            100
Number of Female Finishers:             64
Number of Relays                        31
Did not Finish Race or Did Not Start:   22