Marine O'Brien Ski Race -
Marine on St. Croix, MN
1/28/2018

race logo











                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 28, 2018
                                   12.5K SKATE RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/3      42 Jack Degonda            Stillwater         MN  18 M     36:40  2:56 
    2   2/3      36 Anders Olson            Bloomington        MN  19 M     37:11  2:59 
    3   1/3      38 Carter Scheele          St. Cloud          MN  20 M     39:18  3:09 
    4   1/1      84 Laura Cattaneo          Rochester          MN  22 F     40:33  3:15 
    5   1/5      58 Jeff Johnson            White Bear Lake    MN  58 M     42:52  3:26 
    6   1/3      44 David Armstrong         Silver Spring      MD  68 M     43:13  3:28 
    7   2/3      32 Ethan Ferry             Saint Paul         MN  20 M     44:36  3:35 
    8   3/3      33 Ben Hauge               Ramsey             MN  19 M     44:47  3:35 
    9   1/2      34 Maddie McDermott        Mendota Heights    MN  18 F     47:03  3:46 
   10   1/3      31 Levi Button             Stillwater         MN  15 M     47:31  3:49 
   11   3/3      35 Connor Miller           Apple Valley       MN  21 M     49:41  3:59 
   12   2/5      28 David Wagner            Saint Paul         MN  55 M     50:59  4:05 
   13   1/2     191 Tyler Johnson           Stillwater         MN  16 M     51:39  4:08 
   14   2/2      30 Vitaly Brown            Stillwater         MN  17 M     52:34  4:13 
   15   1/3     189 Ted Haland              Afton              MN  48 M     52:43  4:13 
   16   1/4      49 Gretchen Piper          Wayzata            MN  49 F     52:46  4:14 
   17   1/1      45 Emma Bourne             Marine On St Croix MN  14 F     52:58  4:15 
   18   2/3      23 Walter Ebertz           St Paul            MN  64 M     56:53  4:34 
   19   2/3      41 Max Smitten             Marine On St Croix MN  15 M     57:33  4:37 
   20   1/1      57 Tanya Adelman           Saint Paul         MN  38 F     59:26  4:46 
   21   2/3      56 Jason Elhardt           Saint Paul         MN  47 M     59:27  4:46 
   22   3/3      29 Dan Wenkel              Saint Paul         MN  46 M   1:00:24  4:50 
   23   3/3      24 Mark Roisum             Woodbury           MN  65 M   1:00:53  4:53 
   24   2/4      40 Kristina Smitten        Marine On St Croix MN  45 F   1:01:39  4:56 
   25   3/5      25 Dennis Rosemark         St. Paul           MN  52 M   1:01:52  4:57 
   26   3/3      63 Owen Lindseth           Minneapolis        MN  13 M   1:04:36  5:11 
   27   4/5      51 Dan Pagels              Hudson             MN  57 M   1:06:11  5:18 
   28   1/1      37 Annalise Schaaf         Harris             MN  16 F   1:08:35  5:30 
   29   2/2      27 Isabella Varanasi       St. Paul           MN  18 F   1:09:45  5:35 
   30   3/4      26 Katie Schaaf            Minneapolis        MN  42 F   1:10:39  5:40 
   31   5/5     186 Craig Agney             Minneapolis        MN  52 M   1:16:48  6:09 
   32   4/4      64 Kristin Benson          Minneapolis        MN  48 F   1:36:25  7:43 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                          NON QUALIFYING RESULTS

No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
==== ======================= ================== == === === ======= ===== 



*********************************** MALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Jack Degonda            Stillwater         MN  18 M     36:40  2:56 
    2 Anders Olson            Bloomington        MN  19 M     37:11  2:59 
    3 Carter Scheele          St. Cloud          MN  20 M     39:18  3:09 
    4 Jeff Johnson            White Bear Lake    MN  58 M     42:52  3:26 
    5 David Armstrong         Silver Spring      MD  68 M     43:13  3:28 
    6 Ethan Ferry             Saint Paul         MN  20 M     44:36  3:35 
    7 Ben Hauge               Ramsey             MN  19 M     44:47  3:35 
    8 Levi Button             Stillwater         MN  15 M     47:31  3:49 
    9 Connor Miller           Apple Valley       MN  21 M     49:41  3:59 
   10 David Wagner            Saint Paul         MN  55 M     50:59  4:05 
   11 Tyler Johnson           Stillwater         MN  16 M     51:39  4:08 
   12 Vitaly Brown            Stillwater         MN  17 M     52:34  4:13 
   13 Ted Haland              Afton              MN  48 M     52:43  4:13 
   14 Walter Ebertz           St Paul            MN  64 M     56:53  4:34 
   15 Max Smitten             Marine On St Croix MN  15 M     57:33  4:37 
   16 Jason Elhardt           Saint Paul         MN  47 M     59:27  4:46 
   17 Dan Wenkel              Saint Paul         MN  46 M   1:00:24  4:50 
   18 Mark Roisum             Woodbury           MN  65 M   1:00:53  4:53 
   19 Dennis Rosemark         St. Paul           MN  52 M   1:01:52  4:57 
   20 Owen Lindseth           Minneapolis        MN  13 M   1:04:36  5:11 
   21 Dan Pagels              Hudson             MN  57 M   1:06:11  5:18 
   22 Craig Agney             Minneapolis        MN  52 M   1:16:48  6:09 


*********************************** FEMALE 12.5K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Laura Cattaneo          Rochester          MN  22 F     40:33  3:15 
    2 Maddie McDermott        Mendota Heights    MN  18 F     47:03  3:46 
    3 Gretchen Piper          Wayzata            MN  49 F     52:46  4:14 
    4 Emma Bourne             Marine On St Croix MN  14 F     52:58  4:15 
    5 Tanya Adelman           Saint Paul         MN  38 F     59:26  4:46 
    6 Kristina Smitten        Marine On St Croix MN  45 F   1:01:39  4:56 
    7 Annalise Schaaf         Harris             MN  16 F   1:08:35  5:30 
    8 Isabella Varanasi       St. Paul           MN  18 F   1:09:45  5:35 
    9 Katie Schaaf            Minneapolis        MN  42 F   1:10:39  5:40 
   10 Kristin Benson          Minneapolis        MN  48 F   1:36:25  7:43 



                          MARINE O'BRIEN SKI RACE
 William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 28, 2018

                          12.5K AGE GROUP RESULTS

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1   31 Levi Button             Stillwater         MN  15   47:31 
    2   41 Max Smitten             Marine On St Croix MN  15   57:33 
    3   63 Owen Lindseth           Minneapolis        MN  13 1:04:36 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - Under
================================================================================
    1   45 Emma Bourne             Marine On St Croix MN  14   52:58 

================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1  191 Tyler Johnson           Stillwater         MN  16   51:39 
    2   30 Vitaly Brown            Stillwater         MN  17   52:34 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================
    1   37 Annalise Schaaf         Harris             MN  16 1:08:35 

================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1   42 Jack Degonda            Stillwater         MN  18   36:40 
    2   36 Anders Olson            Bloomington        MN  19   37:11 
    3   33 Ben Hauge               Ramsey             MN  19   44:47 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================
    1   34 Maddie McDermott        Mendota Heights    MN  18   47:03 
    2   27 Isabella Varanasi       St. Paul           MN  18 1:09:45 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1   38 Carter Scheele          St. Cloud          MN  20   39:18 
    2   32 Ethan Ferry             Saint Paul         MN  20   44:36 
    3   35 Connor Miller           Apple Valley       MN  21   49:41 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1   84 Laura Cattaneo          Rochester          MN  22   40:33 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1   57 Tanya Adelman           Saint Paul         MN  38   59:26 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1  189 Ted Haland              Afton              MN  48   52:43 
    2   56 Jason Elhardt           Saint Paul         MN  47   59:27 
    3   29 Dan Wenkel              Saint Paul         MN  46 1:00:24 


================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1   49 Gretchen Piper          Wayzata            MN  49   52:46 
    2   40 Kristina Smitten        Marine On St Croix MN  45 1:01:39 
    3   26 Katie Schaaf            Minneapolis        MN  42 1:10:39 
    4   64 Kristin Benson          Minneapolis        MN  48 1:36:25 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1   58 Jeff Johnson            White Bear Lake    MN  58   42:52 
    2   28 David Wagner            Saint Paul         MN  55   50:59 
    3   25 Dennis Rosemark         St. Paul           MN  52 1:01:52 
    4   51 Dan Pagels              Hudson             MN  57 1:06:11 
    5  186 Craig Agney             Minneapolis        MN  52 1:16:48 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================
    1   44 David Armstrong         Silver Spring      MD  68   43:13 
    2   23 Walter Ebertz           St Paul            MN  64   56:53 
    3   24 Mark Roisum             Woodbury           MN  65 1:00:53 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 79
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================

Total Registered:                             33
Total Number of Finishers:                    32
Number of Male   Finishers:                   22
Number of Female Finishers:                   10
Did not Finish Race or Did Not Start:          1