St. Cloud, MN
4/20/2018











                               EARTH DAY 5K
                St. Cloud State University - St. Cloud, MN
                              April 20, 2018
                                    5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Jonathan Stoltman      31 M   Little Falls       MN   16:11.64 
    2 William Lindell        50 M   St. Joseph         MN   17:34.94 
    3 Morcelli Kombo         23 M   Saint Cloud        MN   18:00.02 
    4 Taylor Johnson         28 M   Sauk Rapids        MN   18:22.91 
    5 Lukas Karel            15 M   Clear Lake         MN   18:32.12 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Wanda Gau              55 F   Little Falls       MN   19:48.47 
    2 Kari Brown             40 F   Garfield           MN   20:45.19 
    3 Alisha Stemper         23 F   Sartell            MN   21:36.83 
    4 Stephanie Janson       35 F   St. Joseph         MN   21:40.08 
    5 Miranda Simon          22 F   Saint Augusta      MN   21:45.50 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 William Lindell        50 M   St. Joseph         MN   17:34.94 
    2 Chris Brown            43 M   Garfield           MN   18:38.49 
    3 Timm Vedder            43 M   Sartell            MN   19:40.06 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Kari Brown             40 F   Garfield           MN   20:45.19 
    2 Kristine Grossback     45 F   St Augusta         MN   23:11.35 
    3 Stephanie Johnson      50 F   Cold Spring        MN   23:53.03 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Alex Heen              14 M   Sartell            MN   19:50 
    2 Ty Hodel               14 M   St Cloud           MN   20:02 
    3 Sean Pickle            13 M   St. Cloud          MN   21:04 
    4 Alex Ehrlichman        13 M   Sartell            MN   21:09 
    5 Malcolm Snowberg       14 M   St. Cloud          MN   21:33 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Makenna Sjoberg        10 F   Isanti             MN   22:50 
    2 Greta Overlien         13 F   Sartell            MN   24:23 
    3 Eva Gay                12 F   Saint Cloud        MN   24:29 
    4 Josie Parks            13 F   Big Lake           MN   25:00 
    5 Lanie Laudenbach       13 F   Saint Cloud        MN   26:23 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Lukas Karel            15 M   Clear Lake         MN   18:32 
    2 Peter Amundson         17 M   Sartell            MN   23:06 
    3 Roy Marx               18 M   Princeton          MN   24:46 
    4 Jake Ackerman          17 M   Sauk Rapids        MN   25:03 
    5 Taylor Hanson          15 M   Hancock            MN   25:27 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Sonja Johnson          18 F   Cold Spring        MN   23:44 
    2 Emily Wagner           16 F   Edina              MN   26:46 
    3 Allyson Carstensen-Bo  15 F   Rice               MN   27:14 
    4 Larissa Kleen          19 F   Sauk Rapids        MN   27:20 
    5 Shannon Sydow          19 F   Becker             MN   27:37 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Morcelli Kombo         23 M   Saint Cloud        MN   18:00 
    2 Isaiah Barlow          22 M   Hutchinson         MN   20:41 
    3 Joe Justin             24 M   St. Cloud          MN   20:54 
    4 Philip Shefveland      21 M   Waite Park         MN   23:12 
    5 George Luangoudom      24 M   Saint Cloud        MN   24:01 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Alisha Stemper         23 F   Sartell            MN   21:32 
    2 Miranda Simon          22 F   Saint Augusta      MN   21:41 
    3 Kennedy Rude           22 F   Saint Joseph       MN   23:19 
    4 Megan Lehn             24 F   Saint Cloud        MN   23:39 
    5 Courtney Krsiean       21 F   St Cloud           MN   24:12 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Taylor Johnson         28 M   Sauk Rapids        MN   18:23 
    2 Mitch Ergen            25 M   Waite Park         MN   19:24 
    3 Alex Riedeman          25 M   Sauk Rapids        MN   21:20 
    4 Daniel Phipps          25 M   St Cloud           MN   21:33 
    5 Shawn Lampert          27 M   Melrose            MN   22:16 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Lisa Nordvik           27 F   Saint Cloud        MN   23:13 
    2 Ellyn Schueller        29 F   Saint Joseph       MN   24:37 
    3 Jill Uphus             27 F   Rice               MN   24:43 
    4 Jami Nordmann          29 F   St. Joseph         MN   25:06 
    5 Monica Hamilton        26 F   Pine River         MN   26:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Adam Genereaux         32 M   Sartell            MN   19:47 
    2 Ryan Schrofe           32 M   Maple Grove        MN   19:51 
    3 Tyler Rothstein        31 M   Rosemount          MN   20:19 
    4 John Sullivan          32 M   St. Cloud          MN   20:40 
    5 Jesse Hedy             32 M   Sartell            MN   20:45 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Sophia Ahrens          31 F   Melrose            MN   24:10 
    2 Kelly Larson           31 F   St. Cloud          MN   24:46 
    3 Melinda Fast           33 F   St. Cloud          MN   25:22 
    4 Sheena Thieschafer     33 F   Rice               MN   25:43 
    5 Melinda Ruch           31 F   Sauk Rapids        MN   25:44 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Mark Janson            36 M   Sartell            MN   21:33 
    2 Ryan Barrett           39 M   Sartell            MN   22:33 
    3 Kory Boeke             39 M   Foley              MN   23:05 
    4 Jeremy Jackson         37 M   Clearwater         MN   23:07 
    5 Jason Heaton           37 M   St. Cloud          MN   23:56 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Stephanie Janson       35 F   St. Joseph         MN   21:34 
    2 Tracy Hodel            38 F   St. Cloud          MN   23:01 
    3 Megan Newland          39 F   Waite Park         MN   23:07 
    4 Patricia Dumonceaux    35 F   St. Cloud          MN   23:11 
    5 Marie Schmitz          38 F   Sartell            MN   23:50 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Chris Brown            43 M   Garfield           MN   18:38 
    2 Timm Vedder            43 M   Sartell            MN   19:35 
    3 Robert Fann            43 M   Waite Park         MN   21:19 
    4 Jason Major            41 M   Cold Spring        MN   22:42 
    5 Dan Kotsmith           42 M   Saint Cloud        MN   23:50 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Kimberly Johnson       42 F   Saint Augusta      MN   25:17 
    2 Trese Lund             41 F   Pierz              MN   25:34 
    3 Dani Janski            44 F   St. Joseph         MN   25:36 
    4 Sarah Lieser           42 F   Paynesville        MN   26:10 
    5 Rachel Parks           42 F   Big Lake           MN   26:11 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Michael Faber          45 M   St. Cloud          MN   23:17 
    2 Aron Hill              49 M   Buffalo            MN   24:08 
    3 Thome Nicocelli        47 M   Minneapolis        MN   24:20 
    4 Anson Amberson         47 M   Sauk Rapids        MN   24:46 
    5 John Wolfe             46 M   Sartell            MN   25:30 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Kristine Grossback     45 F   St Augusta         MN   23:05 
    2 Tracy Ost              48 F   Spicer             MN   24:09 
    3 Rose Lindberg-Maingi   46 F   Maple Grove        MN   24:51 
    4 Julie Gay              47 F   Saint Cloud        MN   25:12 
    5 Jodi Lillemoen         47 F   Sartell            MN   25:43 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Doug Lain              52 M   Sartell            MN   20:13 
    2 Jeff Moon              52 M   Sauk Rapids        MN   22:24 
    3 Krister Johnson        52 M   St. Cloud          MN   23:41 
    4 Whitney Johnson        53 M   Cold Spring        MN   23:44 
    5 George Morris          52 M   St. Cloud          MN   25:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Stephanie Johnson      50 F   Cold Spring        MN   23:47 
    2 Sandie Lahr            53 F   Sauk Rapids        MN   24:12 
    3 Chris Haukos           52 F   St. Cloud          MN   24:26 
    4 Sue Sweeney            52 F   St. Cloud          MN   25:38 
    5 Kay Lahr               53 F   St. Cloud          MN   25:57 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Steve Eischen          57 M   Willmar            MN   23:40 
    2 Brian Smith            59 M   Avon               MN   24:09 
    3 Tom Ost                58 M   Spicer             MN   24:09 
    4 James Riedeman         56 M   Sauk Rapids        MN   24:51 
    5 Scott Ergen            57 M   Waite Park         MN   25:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Tammy Kroells          59 F   Sartell            MN   26:50 
    2 Alyce Justin           58 F   St Joseph          MN   28:20 
    3 Teresa Sauser          55 F   Clear Lake         MN   28:25 
    4 Roxanne Peterson       57 F   Rice               MN   28:59 
    5 Paula Redemske         56 F   Maple Lake         MN   29:49 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Roger Olson            61 M   St. Cloud          MN   23:53 
    2 Dan Rolfes             63 M   Saint Joseph       MN   26:13 
    3 Mike Karl              60 M   Sartell            MN   26:33 
    4 Jake Bauerly           64 M   Sauk Rapids        MN   29:09 
    5 Rob Gutkaes            60 M   Princeton          MN   29:40 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Laurie Tax             61 F   Pierz              MN   24:16 
    2 Joann Hagen            62 F   Sauk Rapids        MN   27:50 
    3 Sally Blair            60 F   St. Cloud          MN   28:49 
    4 Jeanie Olson           61 F   St. Joseph         MN   29:01 
    5 Mary Jo Maciej         63 F   St. Cloud          MN   29:06 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Roy Lubbers            65 M   Sauk Center        MN   29:31 
    2 Steve Regli            66 M   St. Cloud          MN   29:44 
    3 Gerry Kittok           65 M   Sauk Rapids        MN   35:21 
    4 Harvey Bonner          69 M   Billings           MT   35:49 
    5 David Menzhuber        67 M   Saint Joseph       MN   36:21 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Susan Parks            69 F   Monticello         MN   30:00 
    2 Joyce Tebben           66 F   Fridley            MN   30:43 
    3 Carol Schulte          66 F   Sartell            MN   34:39 
    4 Lee Ann Justin         65 F   Sartell            MN   35:29 
    5 Margy Bonner           67 F   Billings           MT   36:50 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Joseph Johnson         70 M   St. Cloud          MN   29:34 
    2 Kenneth Erickson       70 M   St Cloud           MN   43:00 
    3 Lee Hanson             74 M   St. Cloud          MN   47:06 
    4 Alec Murray            73 M   Clearwater         MN 1:17:07 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Renee Opatz            72 F   Sartell            MN   54:27 
    2 Laverne Johnson        74 F   Sauk Rapids        MN   54:35 
    3 Pat Lanz               71 F   Sartell            MN   58:38 
    4 Pauline Murray         74 F   Clearwater         MN 1:17:05 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================
    1 Donald Nelson          75 M   Saint Cloud        MN   34:03 
    2 Curtis Ghylin          79 M   Sauk Rapids        MN   36:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================
    1 Evie Pflipsen          80 F   St. Cloud          MN   52:38 
    2 Gladys Strobel         88 F   Sartell            MN   59:51 
    3 Irene Pundsack         91 F   St. Cloud          MN 1:33:46