Spicer, MN
8/12/2018











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 12, 2018
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    895 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M     8  8:09  1:52  1:09    1   32:13 26.1  0:52    1   17:23  5:48   59:43 
    2   1/8     925 James Graif             Elk River          MN  56 M     1  7:09  1:38  1:39    2   33:42 24.9  0:59   22   22:45  7:35 1:06:13 
    3   1/7     795 Breck Erickson          Willmar            MN  20 M     5  7:51  1:47  1:00    8   38:16 22.0  0:38    3   18:45  6:15 1:06:29 
    4   2/7     845 Davis Melin             Plymouth           MN  22 M    10  8:31  1:57  1:47    6   37:47 22.2  0:32    2   18:06  6:02 1:06:41 
    5   2/11    885 Tim Vedder              Minneapolis        MN  39 M    18  9:18  2:07  1:15    4   37:11 22.6  0:54    4   19:38  6:33 1:08:13 
    6   3/11    935 Aron Stumvoll           Surco                  37 M     7  8:02  1:50  1:00    9   38:46 21.7  0:42    5   19:51  6:37 1:08:20 
    7   4/11    932 Riant Northway          Nisswa             MN  36 M    11  8:36  1:58  0:50    3   37:00 22.7  0:47   14   21:20  7:07 1:08:31 
    8   1/9     856 Karah Osterberg         North Aurora       IL  30 F     2  7:35  1:44  1:08    5   37:40 22.3  1:00   16   21:46  7:16 1:09:07 
    9   1/7     841 William Lorenz          Benson             MN  46 M    20  9:22  2:08  1:06   12   38:58 21.6  0:42    8   20:30  6:50 1:10:35 
   10   3/7     875 Sam Somrock             Minneapolis        MN  20 M    13  8:41  1:59  1:28   15   39:29 21.3  1:11   12   20:50  6:57 1:11:37 
   11   5/11    877 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  39 M    29  9:45  2:13  1:31   13   39:21 21.3  0:36   11   20:41  6:54 1:11:52 
   12   1/9     851 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48 F    24  9:31  2:10  1:10    7   37:49 22.2  1:08   19   22:27  7:29 1:12:04 
   13   1/4     928 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52 F     6  7:55  1:48  1:00   16   39:35 21.2  1:03   31   23:31  7:51 1:13:03 
   14   1/8     821 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  41 M    15  8:48  2:00  1:18   17   39:36 21.2  0:59   30   23:30  7:50 1:14:09 
   15   2/8     802 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  44 M    50 10:30  2:24  0:54   14   39:23 21.3  1:02   24   23:00  7:40 1:14:48 
   16   2/7     872 Jason Schultz           Lakeville          MN  49 M    45 10:20  2:21  1:51   25   41:20 20.3  1:07    7   20:16  6:46 1:14:52 
   17   3/8     781 Robert Brown            Hopkins            MN  43 M     4  7:50  1:47  0:54   50   45:11 18.6  0:49   10   20:37  6:53 1:15:20 
   18   1/3     865 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  15 M     9  8:21  1:54  1:23   19   40:58 20.5  0:40   38   24:08  8:03 1:15:28 
   19   1/11    808 Anna Gunderson          Menomonie          WI  37 F    36  9:56  2:16  2:03   33   42:24 19.8  1:50    6   20:04  6:42 1:16:16 
   20   1/5     789 Scott Dezurik           Avon               MN  50 M    43 10:10  2:19  1:36   18   40:19 20.8  1:09   29   23:14  7:45 1:16:27 
   21   2/5     927 Ken Heitzman            Spicer             MN  53 M    59 10:58  2:30  2:10   11   38:56 21.6  1:19   27   23:13  7:45 1:16:34 
   22   1/8     934 Lizzie McNamara         Saint Paul         MN  26 F    19  9:21  2:08  1:37   20   40:59 20.5  1:16   39   24:08  8:03 1:17:19 
   23   6/11    874 Steven Semmler          Lino Lakes         MN  39 M    33  9:52  2:15  2:12   26   41:22 20.3  1:26   21   22:43  7:35 1:17:33 
   24   1/3     848 Peyton Melin            Plymouth           MN  19 M    44 10:19  2:21  1:48   35   42:48 19.6  0:54   18   22:17  7:26 1:18:04 
   25   4/7     847 Isaac Melin             Wausau             WI  24 M    23  9:28  2:10  1:43   54   45:23 18.5  0:43   13   20:54  6:58 1:18:10 
   26   1/3     880 Ross Swartz             Willmar            MN  26 M    14  8:46  2:00  1:16   53   45:21 18.5  0:57   17   22:10  7:24 1:18:27 
   27   3/7     938 Scott Abrams            Willmar            MN  45 M    17  9:13  2:06  1:46   34   42:26 19.8  0:52   43   24:27  8:09 1:18:42 
   28   2/8     886 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  59 M    66 11:35  2:38  1:39   10   38:50 21.6  1:30   52   25:10  8:24 1:18:43 
   29   4/8     867 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  41 M    40 10:03  2:17  0:54   30   41:39 20.2  0:39   60   26:05  8:42 1:19:18 
   30   3/8     878 Bob Strandell           Plymouth           MN  56 M    90 12:30  2:51  1:14   21   40:59 20.5  1:10   33   23:41  7:54 1:19:32 
   31   5/7     889 Andrew Wehrman          Eagan              MN  22 M     3  7:40  1:45  2:13   49   45:05 18.6  1:26   28   23:13  7:45 1:19:36 
   32   2/3     857 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  16 M    79 12:06  2:45  1:58   42   44:10 19.0  0:53    9   20:31  6:51 1:19:36 
   33   1/1     866 Thomas Rohman           South Haven        MN  71 M    38  9:58  2:16  1:54   23   41:09 20.4  1:38   50   25:05  8:22 1:19:42 
   34   4/8     881 David Thoma             Annandale          MN  57 M    16  9:07  2:05  1:43   22   41:04 20.5  1:01   65   26:51  8:57 1:19:44 
   35   2/9     894 Sherry Wright           Baxter             MN  49 F    56 10:47  2:28  1:51   31   41:39 20.2  1:31   36   24:05  8:02 1:19:52 
   36   7/11    786 Ryan Davis              Willmar            MN  36 M    12  8:38  1:58  2:01   51   45:12 18.6  1:07   26   23:09  7:43 1:20:05 
   37   3/9     868 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  45 F    41 10:05  2:18  1:18   36   42:55 19.6  1:23   51   25:09  8:23 1:20:48 
   38   5/8     771 Bart Becker             Blaine             MN  40 M    93 12:45  2:54  1:58   24   41:19 20.3  0:48   37   24:06  8:02 1:20:53 
   39   4/7     826 Michael Honnoll         Rogers             MN  45 M    35  9:56  2:16  1:22   45   44:27 18.9  1:21   42   24:21  8:07 1:21:25 
   40   6/7     882 Stephen Todey           Maplewood          MN  24 M   107 14:07  3:13  2:26   27   41:23 20.3  1:23   23   22:54  7:38 1:22:11 
   41   1/3     836 Scott Kissner           St. Augusta        MN  30 M    27  9:40  2:12  2:20   32   42:12 19.9  1:36   66   26:56  8:59 1:22:42 
   42   4/9     843 Lisa Martin             Bemidji            MN  49 F    34  9:55  2:16  2:01   63   46:21 18.1  0:50   34   23:45  7:55 1:22:50 
   43   1/2     774 Morgan Bell             Maple Grove        MN  15 F    30  9:47  2:14  1:21   52   45:14 18.6  0:37   57   25:56  8:39 1:22:52 
   44   2/9     883 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  31 F    54 10:42  2:26  2:37   71   47:29 17.7  0:43   15   21:29  7:10 1:22:57 
   45   1/4     816 Maria Hauer             Little Falls       MN  23 F    21  9:22  2:08  1:20   76   48:14 17.4  1:01   32   23:33  7:51 1:23:29 
   46   8/11    849 Jake Mueller            Richmond           MN  37 M    31  9:50  2:14  2:15   57   45:54 18.3  1:04   44   24:27  8:09 1:23:29 
   47   6/8     839 Ryan Lange              Willmar            MN  41 M    26  9:37  2:11  2:20   40   43:56 19.1  0:59   64   26:47  8:56 1:23:37 
   48   2/11    814 Jane Hartman            Marshall           MN  37 F    49 10:29  2:23  1:32   64   46:30 18.1  0:56   46   24:32  8:11 1:23:58 
   49   3/11    842 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  37 F    81 12:10  2:46  1:34   38   43:38 19.3  1:00   56   25:46  8:36 1:24:06 
   50   5/8     828 Daniel Jacobs           Olivia             MN  57 M    73 11:46  2:41  1:53   61   46:05 18.2  0:36   45   24:30  8:10 1:24:49 
   51   3/9     876 Laura Stoneburner       Fargo              ND  33 F    60 11:01  2:31  1:36   46   44:42 18.8  0:58   62   26:37  8:53 1:24:52 
   52   5/7     779 James Brooks            Olivia             MN  49 M    39  9:58  2:16  2:17   73   47:42 17.6  0:52   40   24:14  8:05 1:25:01 
   53   4/11    801 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  39 F    52 10:36  2:25  1:55   62   46:12 18.2  0:53   54   25:28  8:30 1:25:02 
   54   3/5     855 Michael Oneal           Big Lake           MN  53 M    68 11:36  2:39  2:53   58   45:59 18.3  1:08   35   23:54  7:58 1:25:29 
   55   5/9     929 Amy Morrell             Spicer                 49 F    37  9:57  2:16  1:56   69   47:10 17.8  1:36   53   25:23  8:28 1:26:00 
   56   1/2     863 Forrest Peterson        Willmar            MN  69 M    98 13:09  3:00  2:36   37   42:55 19.6  1:22   61   26:08  8:43 1:26:09 
   57   2/8     860 Sarah Pelletier         Maple Lake         MN  29 F    53 10:37  2:25  1:57   75   48:11 17.4  0:42   58   26:01  8:41 1:27:27 
   58   1/8     822 Jennifer Hjelle         Minneapolis        MN  40 F    80 12:06  2:45  1:44   39   43:53 19.1  1:33   73   28:15  9:25 1:27:30 
   59   2/4     844 Jill McNamara           Buffalo            MN  51 F    46 10:25  2:22  1:45   56   45:45 18.4  1:38   72   28:04  9:22 1:27:35 
   60   2/8     793 Jackie Edwards          Hector             MN  42 F    72 11:46  2:41  1:16   28   41:31 20.2  1:19   99   31:45 10:35 1:27:35 
   61   9/11    809 Kyle Gunderson          Menomonie          WI  37 M    25  9:34  2:11  3:06   29   41:34 20.2  2:33   93   30:55 10:19 1:27:40 
   62   2/3     800 Luke Esboldt            Duluth             MN  33 M    48 10:27  2:23  1:56   43   44:15 19.0  1:28   85   29:36  9:52 1:27:41 
   63   7/7     858 Evan Parkhurst          Saint Paul         MN  23 M    75 11:54  2:43  2:15   77   48:21 17.4  1:01   41   24:17  8:06 1:27:46 
   64   1/3     926 Lynn Graif              Elk River          MN  55 F    97 12:57  2:57  1:22   72   47:37 17.6  1:27   47   24:49  8:17 1:28:10 
   65   4/9     805 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  30 F    65 11:26  2:36  2:16   41   44:09 19.0  1:27   81   28:56  9:39 1:28:12 
   66   3/8     893 Debbie Wellman          Erhard             MN  40 F    76 11:55  2:43  2:31   44   44:21 18.9  1:36   71   27:59  9:20 1:28:20 
   67   5/9     777 Elizabeth Blixt         Saint Cloud        MN  32 F    42 10:06  2:18  1:44   74   48:01 17.5  0:58   69   27:38  9:13 1:28:24 
   68   3/4     778 Shari Borth             Chanhassen         MN  54 F    55 10:44  2:27  1:45   68   46:40 18.0  1:47   70   27:51  9:17 1:28:46 
   69   3/3     827 Thomas Horn             Howard Lake        MN  18 M    82 12:13  2:47  1:50   91   51:04 16.4  1:59   20   22:36  7:32 1:29:39 
   70   6/9     862 Marie Omann Perry       Wabasha            MN  30 F   103 13:44  3:08  3:09   59   46:00 18.3  2:07   48   24:51  8:17 1:29:49 
   71  10/11    891 Erich Weidner           Golden Valley      MN  39 M    67 11:36  2:39  1:56   55   45:28 18.5  1:31   86   29:49  9:57 1:30:19 
   72   6/8     936 Gary Rosenthal                                 58 M    28  9:44  2:13  3:19   66   46:37 18.0  1:22   87   29:52  9:58 1:30:52 
   73   7/9     797 Elizabeth Erickson      New Brighton       MN  33 F   102 13:39  3:07  4:07   70   47:13 17.8  1:39   49   25:05  8:22 1:31:41 
   74   3/3     780 Matt Brown              Montevideo         MN  34 M    64 11:20  2:35  2:13   82   49:26 17.0  0:45   74   28:23  9:28 1:32:05 
   75   3/8     884 Kylie Vatthauer         St Michael         MN  27 F    99 13:25  3:03  2:36   47   44:58 18.7  2:10   84   29:22  9:48 1:32:29 
   76   5/11    892 Angela Welfare          University Place   WA  37 F    51 10:36  2:25  4:14   83   49:29 17.0  1:28   67   27:06  9:02 1:32:51 
   77   2/2     888 Mark Walford            Glencoe            MN  68 M    78 12:05  2:45  2:15   67   46:37 18.0  1:32   92   30:45 10:15 1:33:12 
   78   7/8     854 Joseph Omann            Cold Spring        MN  58 M   105 13:47  3:08  3:07   60   46:05 18.2  2:11   83   29:00  9:40 1:34:08 
   79   2/3     937 Mike Thein              Prinsburg          MN  12 M   109 14:08  3:13  0:49  112   56:24 14.9  0:38   25   23:02  7:41 1:34:59 
   80   8/9     815 Laura Hartog            Cold Spring        MN  31 F    95 12:55  2:57  2:13   86   50:39 16.6  1:02   79   28:42  9:34 1:35:29 
   81   6/9     879 Traci Strittmater       Edina              MN  46 F    94 12:45  2:54  2:02   85   50:14 16.7  1:47   80   28:52  9:38 1:35:39 
   82   4/8     775 Jessi Bergh             Eagan              MN  40 F    88 12:26  2:50  2:54  101   53:59 15.6  0:50   55   25:36  8:32 1:35:43 
   83   2/2     772 Macy Bell               Maple Grove        MN  13 F    47 10:26  2:23  1:38  108   54:52 15.3  0:48   76   28:31  9:31 1:36:13 
   84   2/3     813 Kevin Handt             St. Louis Park     MN  26 M    87 12:25  2:50  2:19  103   54:18 15.5  0:48   63   26:46  8:56 1:36:35 
   85   4/8     794 Katie Ergen             Saint Augusta      MN  28 F    58 10:57  2:30  2:06   81   49:21 17.0  1:52  108   33:06 11:02 1:37:21 
   86   6/7     804 Rick Fredin             New London         MN  47 M   111 14:26  3:17  3:21   88   50:45 16.6  1:32   68   27:37  9:13 1:37:39 
   87   1/2     792 Jessica Dolan           Avon               MN  16 F    22  9:26  2:09  2:37   92   51:34 16.3  1:08  110   33:10 11:04 1:37:53 
   88   4/5     803 Donald Finn             Plymouth           MN  51 M   106 13:51  3:09  4:27   65   46:36 18.0  1:23  102   32:07 10:43 1:38:23 
   89   6/11    819 Henriet Hendriks        Minneapolis        MN  39 F    96 12:57  2:57  2:10   78   48:31 17.3  2:46  107   33:05 11:02 1:39:27 
   90   5/8     830 Jana Janis              Minneapolis        MN  42 F   118 15:44  3:35  2:38   89   50:45 16.6  1:27   82   28:58  9:40 1:39:30 
   91   2/3     838 Cindy Lamp              St. Cloud          MN  56 F    71 11:45  2:41  3:12   48   45:03 18.6  2:06  121   37:33 12:31 1:39:37 
   92   7/9     897 Lisa Zeman              Elk River          MN  45 F    83 12:17  2:48  2:24   87   50:42 16.6  2:14  103   32:07 10:43 1:39:43 
   93   7/11    873 Nicole Schultz          Little Falls       MN  39 F   113 15:00  3:25  3:59   95   52:42 15.9  2:17   59   26:03  8:41 1:40:00 
   94   9/9     785 Carrie Cremers          Albany             MN  34 F    86 12:23  2:49  3:13   93   52:17 16.1  1:12   96   31:05 10:22 1:40:09 
   95   6/8     776 Stephanie Bergh         Eagan              MN  44 F    84 12:22  2:49  2:28  104   54:19 15.5  0:56   89   30:22 10:08 1:40:26 
   96   7/8     829 Andrew Janis            Minneapolis        MN  41 M    69 11:37  2:39  2:13   79   48:42 17.2  2:00  116   36:16 12:06 1:40:46 
   97   1/1     783 Autumn Cole             Ely                MN  67 F    77 11:58  2:43  2:27   94   52:39 16.0  1:27  105   32:32 10:51 1:41:00 
   98   8/9     812 Beth Hammer             Howard Lake        MN  48 F   100 13:30  3:04  2:33  100   53:56 15.6  0:50   90   30:28 10:10 1:41:15 
   99   8/11    837 Kyja Kristjansson-Nel   Fargo              ND  39 F    57 10:51  2:28  2:33  109   55:34 15.1  1:32   94   31:01 10:21 1:41:28 
  100   5/8     773 Megan Bell              Sioux Falls        SD  29 F    92 12:40  2:53  1:57  110   55:38 15.1  1:11   91   30:37 10:13 1:42:00 
  101   9/11    871 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  38 F   108 14:07  3:13  4:52   96   52:45 15.9  2:14   75   28:29  9:30 1:42:26 
  102   8/8     790 Leo Dignan              Horace             ND  42 M    32  9:50  2:14  2:42   90   50:54 16.5  3:03  115   36:05 12:02 1:42:32 
  103   6/8     784 Erin Condon             Saint Louis Park   MN  26 F   114 15:15  3:28  3:18   80   49:08 17.1  2:11  109   33:07 11:03 1:42:57 
  104   1/3     887 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  61 F    91 12:36  2:52  2:17   84   50:04 16.8  1:38  117   36:45 12:15 1:43:20 
  105   9/9     861 Stacy Penk              Watkins            MN  45 F    62 11:08  2:32  2:30  111   55:47 15.1  1:00  112   33:43 11:15 1:44:06 
  106  11/11    806 Rob Geistfeld           Delano             MN  35 M    61 11:06  2:32  3:57  116   58:03 14.5  1:31   88   29:54  9:58 1:44:29 
  107   3/3     824 Dylan Honnoll           Rogers             MN  14 M   123 17:34  4:00  2:46  106   54:48 15.3  0:54   78   28:39  9:33 1:44:39 
  108   2/3     791 Anita Dixon             Brandon            SD  60 F   120 15:49  3:36  2:52   97   52:46 15.9  1:43   98   31:35 10:32 1:44:42 
  109   7/8     769 Ingrid Anderson         Clearwater         MN  42 F   104 13:44  3:08  3:57   98   52:49 15.9  3:34   95   31:04 10:22 1:45:05 
  110   2/4     896 Julia Zappa             Roseville          MN  22 F    89 12:29  2:51  1:56  115   57:46 14.5  1:05  100   31:51 10:37 1:45:05 
  111   4/4     811 Melissa Ham             Litchfield         MN  52 F   119 15:45  3:35  2:21  105   54:30 15.4  1:06   97   31:31 10:31 1:45:12 
  112   8/8     825 Jill Honnoll            Rogers             MN  43 F   112 14:45  3:22  2:08  102   54:08 15.5  1:46  104   32:28 10:50 1:45:13 
  113  10/11    832 Kelly Johnson           Hutchinson         MN  35 F   110 14:14  3:15  2:22  107   54:48 15.3  1:24  106   32:35 10:52 1:45:22 
  114   3/3     810 Debbie Haagenson        Paynesville        MN  60 F    85 12:23  2:49  2:30  114   57:10 14.7  2:16  111   33:33 11:11 1:47:50 
  115   3/3     835 Angela Kalkbrenner      Ponca              NE  59 F   116 15:39  3:34  2:49   99   53:04 15.8  1:38  114   35:09 11:43 1:48:16 
  116   7/8     833 Erin Jones              Minneapolis        MN  25 F    70 11:44  2:40  3:48  121 1:01:52 13.6  1:37  113   35:06 11:42 1:54:04 
  117   8/8     798 Mindi Esala             Saint Louis Park   MN  25 F    74 11:47  2:41  2:58  120 1:01:45 13.6  1:23  118   37:13 12:25 1:55:05 
  118   2/2     846 Grace Melin             Plymouth           MN  16 F    63 11:19  2:35  5:36  118   59:25 14.1  1:36  119   37:32 12:31 1:55:25 
  119   3/4     823 Sarah Hofer             Sioux Falls        SD  24 F   101 13:32  3:05  3:22  117   59:24 14.1  1:37  120   37:32 12:31 1:55:26 
  120   4/4     788 Megan Deutschman        Mankato            MN  22 F   121 16:47  3:49  4:21  124 1:06:31 12.6  1:11   77   28:32  9:31 1:57:21 
  121   3/3     870 Adam Savage             Willmar            MN  28 M   122 17:16  3:56  3:27  122 1:03:07 13.3  2:20  101   32:03 10:41 1:58:11 
  122   8/8     869 Steven Sackett          Atwater            MN  56 M   125 18:29  4:12  3:55  113   57:06 14.7  1:09  123   39:07 13:03 1:59:44 
  123   5/5     852 Rodney Neville          Montevideo         MN  51 M   115 15:16  3:29  4:00  119 1:01:36 13.6  1:32  125   45:21 15:07 2:07:43 
  124  11/11    818 Jen Heiling             Clara City         MN  37 F   117 15:42  3:34  2:57  125 1:10:58 11.8  1:33  122   38:13 12:45 2:09:21 
  125   7/7     859 Matthew Pedersen        Marshall           MN  47 M   124 18:13  4:09  4:24  123 1:04:18 13.1  3:06  124   40:43 13:35 2:10:42 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  901 Chuck's Bunch                                    2  6:58  1:35  0:55    1   39:25 21.3  0:33    5   21:59  7:20 1:09:47 
           Andrew Becker , Gag , Tom Goblirsch                    
    2  906 Heaney Kids                                      5  7:52  1:48  0:37    2   39:50 21.1  0:36    7   23:23  7:48 1:12:17 
           Anna Heaney , Heaney , Cait Heaney                     
    3  913 Team A.C.E.                                     10 11:06  2:32  0:43    4   43:10 19.5  0:29    1   17:09  5:43 1:12:35 
           Abby Nelson , Nelson , Camden Sulzle                   
    4  921 Wehrman                                          1  5:21  1:13  0:58                            2   18:29  6:10 1:12:43 
           Preston Wehrman , Wehrman , Joshua Wehrman             
    5  910 newellrockets                                    4  7:32  1:43  1:01    3   42:02 20.0  0:38    6   23:07  7:43 1:14:19 
           Tracy Newell , Newell , Sam Newell                     
    6  898 3 Tri Hard                                       3  7:27  1:42  0:56    7   45:55 18.3  0:34    3   20:06  6:42 1:14:56 
           Bella Nordstrom , Nordstrom , Wade Bendson             
    7  918 The Holm Team                                   15 12:18  2:48  0:47    5   43:14 19.4  0:40    4   21:32  7:11 1:18:30 
           Paul Holm , Holm , Jason Holm                          
    8  904 Flomingo                                         8  9:49  2:14  2:05    8   46:10 18.2  0:42   11   26:26  8:49 1:25:11 
           Kristin Flom , Flom , Maren Flom                       
    9  914 Team Arnold                                      7  9:14  2:06  1:01   12   49:49 16.9  0:40   16   28:20  9:27 1:29:02 
           Hannah Arnold , Arnold , Rebekah Arnold                
   10  902 CleoGrace                                        9 10:12  2:19  0:46   10   48:25 17.3  0:37   17   29:28  9:50 1:29:24 
           Cleo Kilpatrick , Lange , Cleo Kilpatrick              
   11  920 The Tri Hards                                    6  8:40  1:58  0:57   17   54:58 15.3  0:35    9   24:19  8:07 1:29:27 
           Ceci Buzzeo , Bos , Meghan Weiss                       
   12  917 The Good Omanns                                 11 11:15  2:34  0:49   13   50:52 16.5  2:04   10   24:51  8:17 1:29:50 
           Greta Omann , Omann , Laura Oman Kerttula              
   13  916 Team Jaybee                                     21 14:29  3:18  0:59    9   47:24 17.7  1:04   13   26:53  8:58 1:30:47 
           Jennifer Court , Court , Jody Goldman                  
   14  909 Loucks/Robbins                                  14 12:01  2:44  3:55    6   44:51 18.7  0:45   19   31:04 10:22 1:32:34 
           Edward Loucks , Loucks , Christina Robbins             
   15  908 Labias to the water saddl                       23 17:48  4:03  0:57   11   49:18 17.0  0:49    8   24:17  8:06 1:33:09 
           Tommy Tallakson , Tallakson , Scott Hjelle             
   16  907 J^2                                             19 13:34  3:05  1:00   18   56:32 14.9  0:44   12   26:40  8:54 1:38:29 
           Jessica Tiffany , Michelson , Jessica Tiffany          
   17  903 Dogged Doggie Mamas                             22 14:44  3:21  0:58   15   51:59 16.2  0:43   18   30:49 10:17 1:39:11 
           Cathy Hofer , Hofer , Cindy Melin                      
   18  919 The Melinofer Men                               18 13:29  3:04  1:10   14   51:13 16.4  1:00   20   32:31 10:51 1:39:21 
           Mark Melin , Hofer , Darlys Hofer                      
   19  911 Sisters                                         12 11:41  2:40  1:00   16   54:00 15.6  0:46   23   33:24 11:08 1:40:48 
           Jessica Johnson , Lieser , Laura Mueller               
   20  900 Caden & Company                                 13 11:57  2:43  1:03                           15   28:02  9:21 1:45:24 
           Curt Mackedanz , Butler , Caden Benke                  
   21  905 Green hornets                                   17 13:28  3:04  1:47   19 1:00:53 13.8  0:54   21   33:05 11:02 1:50:05 
           Sally Fink , Larson , Sally Fink                       
   22  915 Team Hoeft                                      16 13:16  3:01  1:21   20 1:06:00 12.7  1:04   22   33:13 11:05 1:54:52 
           Judy Hoeft , Hoeft , Jared Hoeft                       
   23  912 Tastebud Twins                                  20 13:34  3:05  5:30   21 1:12:20 11.6  0:37   14   26:57  8:59 1:58:56 
           Laura Hendrickson , Hendrickson , Andrew Tiffany       

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 890 Curtis Wehrman          Eagan              MN  20 M      1 10:48  2:28  2:42                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 James Graif             Elk River          MN  56 M    7:09  1:38 
    2 Karah Osterberg         North Aurora       IL  30 F    7:35  1:44 
    3 Andrew Wehrman          Eagan              MN  22 M    7:40  1:45 
    4 Robert Brown            Hopkins            MN  43 M    7:50  1:47 
    5 Breck Erickson          Willmar            MN  20 M    7:51  1:47 
    6 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52 F    7:55  1:48 
    7 Aron Stumvoll           Surco                  37 M    8:02  1:50 
    8 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M    8:09  1:52 
    9 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  15 M    8:21  1:54 
   10 Davis Melin             Plymouth           MN  22 M    8:31  1:57 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M   32:13 26.1 
    2 James Graif             Elk River          MN  56 M   33:42 24.9 
    3 Riant Northway          Nisswa             MN  36 M   37:00 22.7 
    4 Tim Vedder              Minneapolis        MN  39 M   37:11 22.6 
    5 Karah Osterberg         North Aurora       IL  30 F   37:40 22.3 
    6 Davis Melin             Plymouth           MN  22 M   37:47 22.2 
    7 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48 F   37:49 22.2 
    8 Breck Erickson          Willmar            MN  20 M   38:16 22.0 
    9 Aron Stumvoll           Surco                  37 M   38:46 21.7 
   10 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  59 M   38:50 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M   17:23  5:48 
    2 Davis Melin             Plymouth           MN  22 M   18:06  6:02 
    3 Breck Erickson          Willmar            MN  20 M   18:45  6:15 
    4 Tim Vedder              Minneapolis        MN  39 M   19:38  6:33 
    5 Aron Stumvoll           Surco                  37 M   19:51  6:37 
    6 Anna Gunderson          Menomonie          WI  37 F   20:04  6:42 
    7 Jason Schultz           Lakeville          MN  49 M   20:16  6:46 
    8 William Lorenz          Benson             MN  46 M   20:30  6:50 
    9 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  16 M   20:31  6:51 
   10 Robert Brown            Hopkins            MN  43 M   20:37  6:53 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  895 Andrew Zabel            Sartell            MN  38    6  8:09  1:52  1:09    1   32:13 26.1  0:52    1   17:23  5:48   59:43 
    2  925 James Graif             Elk River          MN  56    1  7:09  1:38  1:39    2   33:42 24.9  0:59   18   22:45  7:35 1:06:13 
    3  795 Breck Erickson          Willmar            MN  20    4  7:51  1:47  1:00    6   38:16 22.0  0:38    3   18:45  6:15 1:06:29 
    4  845 Davis Melin             Plymouth           MN  22    8  8:31  1:57  1:47    5   37:47 22.2  0:32    2   18:06  6:02 1:06:41 
    5  885 Tim Vedder              Minneapolis        MN  39   16  9:18  2:07  1:15    4   37:11 22.6  0:54    4   19:38  6:33 1:08:13 
    6  935 Aron Stumvoll           Surco                  37    5  8:02  1:50  1:00    7   38:46 21.7  0:42    5   19:51  6:37 1:08:20 
    7  932 Riant Northway          Nisswa             MN  36    9  8:36  1:58  0:50    3   37:00 22.7  0:47   13   21:20  7:07 1:08:31 
    8  841 William Lorenz          Benson             MN  46   17  9:22  2:08  1:06   10   38:58 21.6  0:42    7   20:30  6:50 1:10:35 
    9  875 Sam Somrock             Minneapolis        MN  20   11  8:41  1:59  1:28   13   39:29 21.3  1:11   11   20:50  6:57 1:11:37 
   10  877 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  39   23  9:45  2:13  1:31   11   39:21 21.3  0:36   10   20:41  6:54 1:11:52 
   11  821 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  41   13  8:48  2:00  1:18   14   39:36 21.2  0:59   26   23:30  7:50 1:14:09 
   12  802 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  44   35 10:30  2:24  0:54   12   39:23 21.3  1:02   20   23:00  7:40 1:14:48 
   13  872 Jason Schultz           Lakeville          MN  49   33 10:20  2:21  1:51   21   41:20 20.3  1:07    6   20:16  6:46 1:14:52 
   14  781 Robert Brown            Hopkins            MN  43    3  7:50  1:47  0:54   35   45:11 18.6  0:49    9   20:37  6:53 1:15:20 
   15  865 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  15    7  8:21  1:54  1:23   16   40:58 20.5  0:40   30   24:08  8:03 1:15:28 
   16  789 Scott Dezurik           Avon               MN  50   31 10:10  2:19  1:36   15   40:19 20.8  1:09   25   23:14  7:45 1:16:27 
   17  927 Ken Heitzman            Spicer             MN  53   37 10:58  2:30  2:10    9   38:56 21.6  1:19   23   23:13  7:45 1:16:34 
   18  874 Steven Semmler          Lino Lakes         MN  39   26  9:52  2:15  2:12   22   41:22 20.3  1:26   17   22:43  7:35 1:17:33 
   19  848 Peyton Melin            Plymouth           MN  19   32 10:19  2:21  1:48   28   42:48 19.6  0:54   15   22:17  7:26 1:18:04 
   20  847 Isaac Melin             Wausau             WI  24   18  9:28  2:10  1:43   38   45:23 18.5  0:43   12   20:54  6:58 1:18:10 
   21  880 Ross Swartz             Willmar            MN  26   12  8:46  2:00  1:16   37   45:21 18.5  0:57   14   22:10  7:24 1:18:27 
   22  938 Scott Abrams            Willmar            MN  45   15  9:13  2:06  1:46   27   42:26 19.8  0:52   34   24:27  8:09 1:18:42 
   23  886 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  59   40 11:35  2:38  1:39    8   38:50 21.6  1:30   38   25:10  8:24 1:18:43 
   24  867 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  41   30 10:03  2:17  0:54   25   41:39 20.2  0:39   39   26:05  8:42 1:19:18 
   25  878 Bob Strandell           Plymouth           MN  56   50 12:30  2:51  1:14   17   40:59 20.5  1:10   27   23:41  7:54 1:19:32 
   26  889 Andrew Wehrman          Eagan              MN  22    2  7:40  1:45  2:13   34   45:05 18.6  1:26   24   23:13  7:45 1:19:36 
   27  857 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  16   47 12:06  2:45  1:58   31   44:10 19.0  0:53    8   20:31  6:51 1:19:36 
   28  866 Thomas Rohman           South Haven        MN  71   28  9:58  2:16  1:54   19   41:09 20.4  1:38   37   25:05  8:22 1:19:42 
   29  881 David Thoma             Annandale          MN  57   14  9:07  2:05  1:43   18   41:04 20.5  1:01   43   26:51  8:57 1:19:44 
   30  786 Ryan Davis              Willmar            MN  36   10  8:38  1:58  2:01   36   45:12 18.6  1:07   22   23:09  7:43 1:20:05 
   31  771 Bart Becker             Blaine             MN  40   51 12:45  2:54  1:58   20   41:19 20.3  0:48   29   24:06  8:02 1:20:53 
   32  826 Michael Honnoll         Rogers             MN  45   27  9:56  2:16  1:22   33   44:27 18.9  1:21   33   24:21  8:07 1:21:25 
   33  882 Stephen Todey           Maplewood          MN  24   55 14:07  3:13  2:26   23   41:23 20.3  1:23   19   22:54  7:38 1:22:11 
   34  836 Scott Kissner           St. Augusta        MN  30   21  9:40  2:12  2:20   26   42:12 19.9  1:36   44   26:56  8:59 1:22:42 
   35  849 Jake Mueller            Richmond           MN  37   24  9:50  2:14  2:15   40   45:54 18.3  1:04   35   24:27  8:09 1:23:29 
   36  839 Ryan Lange              Willmar            MN  41   20  9:37  2:11  2:20   30   43:56 19.1  0:59   42   26:47  8:56 1:23:37 
   37  828 Daniel Jacobs           Olivia             MN  57   44 11:46  2:41  1:53   43   46:05 18.2  0:36   36   24:30  8:10 1:24:49 
   38  779 James Brooks            Olivia             MN  49   29  9:58  2:16  2:17   47   47:42 17.6  0:52   31   24:14  8:05 1:25:01 
   39  855 Michael Oneal           Big Lake           MN  53   42 11:36  2:39  2:53   41   45:59 18.3  1:08   28   23:54  7:58 1:25:29 
   40  863 Forrest Peterson        Willmar            MN  69   52 13:09  3:00  2:36   29   42:55 19.6  1:22   40   26:08  8:43 1:26:09 
   41  809 Kyle Gunderson          Menomonie          WI  37   19  9:34  2:11  3:06   24   41:34 20.2  2:33   54   30:55 10:19 1:27:40 
   42  800 Luke Esboldt            Duluth             MN  33   34 10:27  2:23  1:56   32   44:15 19.0  1:28   49   29:36  9:52 1:27:41 
   43  858 Evan Parkhurst          Saint Paul         MN  23   45 11:54  2:43  2:15   48   48:21 17.4  1:01   32   24:17  8:06 1:27:46 
   44  827 Thomas Horn             Howard Lake        MN  18   48 12:13  2:47  1:50   53   51:04 16.4  1:59   16   22:36  7:32 1:29:39 
   45  891 Erich Weidner           Golden Valley      MN  39   41 11:36  2:39  1:56   39   45:28 18.5  1:31   50   29:49  9:57 1:30:19 
   46  936 Gary Rosenthal                                 58   22  9:44  2:13  3:19   45   46:37 18.0  1:22   51   29:52  9:58 1:30:52 
   47  780 Matt Brown              Montevideo         MN  34   39 11:20  2:35  2:13   50   49:26 17.0  0:45   46   28:23  9:28 1:32:05 
   48  888 Mark Walford            Glencoe            MN  68   46 12:05  2:45  2:15   46   46:37 18.0  1:32   53   30:45 10:15 1:33:12 
   49  854 Joseph Omann            Cold Spring        MN  58   53 13:47  3:08  3:07   42   46:05 18.2  2:11   48   29:00  9:40 1:34:08 
   50  937 Mike Thein              Prinsburg          MN  12   56 14:08  3:13  0:49   56   56:24 14.9  0:38   21   23:02  7:41 1:34:59 
   51  813 Kevin Handt             St. Louis Park     MN  26   49 12:25  2:50  2:19   54   54:18 15.5  0:48   41   26:46  8:56 1:36:35 
   52  804 Rick Fredin             New London         MN  47   57 14:26  3:17  3:21   51   50:45 16.6  1:32   45   27:37  9:13 1:37:39 
   53  803 Donald Finn             Plymouth           MN  51   54 13:51  3:09  4:27   44   46:36 18.0  1:23   56   32:07 10:43 1:38:23 
   54  829 Andrew Janis            Minneapolis        MN  41   43 11:37  2:39  2:13   49   48:42 17.2  2:00   58   36:16 12:06 1:40:46 
   55  790 Leo Dignan              Horace             ND  42   25  9:50  2:14  2:42   52   50:54 16.5  3:03   57   36:05 12:02 1:42:32 
   56  806 Rob Geistfeld           Delano             MN  35   38 11:06  2:32  3:57   58   58:03 14.5  1:31   52   29:54  9:58 1:44:29 
   57  824 Dylan Honnoll           Rogers             MN  14   60 17:34  4:00  2:46   55   54:48 15.3  0:54   47   28:39  9:33 1:44:39 
   58  870 Adam Savage             Willmar            MN  28   59 17:16  3:56  3:27   60 1:03:07 13.3  2:20   55   32:03 10:41 1:58:11 
   59  869 Steven Sackett          Atwater            MN  56   62 18:29  4:12  3:55   57   57:06 14.7  1:09   59   39:07 13:03 1:59:44 
   60  852 Rodney Neville          Montevideo         MN  51   58 15:16  3:29  4:00   59 1:01:36 13.6  1:32   61   45:21 15:07 2:07:43 
   61  859 Matthew Pedersen        Marshall           MN  47   61 18:13  4:09  4:24   61 1:04:18 13.1  3:06   60   40:43 13:35 2:10:42 
       890 Curtis Wehrman          Eagan              MN  20   36 10:48  2:28  2:42                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  856 Karah Osterberg         North Aurora       IL  30    1  7:35  1:44  1:08    1   37:40 22.3  1:00    3   21:46  7:16 1:09:07 
    2  851 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48    6  9:31  2:10  1:10    2   37:49 22.2  1:08    4   22:27  7:29 1:12:04 
    3  928 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52    2  7:55  1:48  1:00    3   39:35 21.2  1:03    5   23:31  7:51 1:13:03 
    4  808 Anna Gunderson          Menomonie          WI  37    9  9:56  2:16  2:03    7   42:24 19.8  1:50    1   20:04  6:42 1:16:16 
    5  934 Lizzie McNamara         Saint Paul         MN  26    3  9:21  2:08  1:37    4   40:59 20.5  1:16    9   24:08  8:03 1:17:19 
    6  894 Sherry Wright           Baxter             MN  49   21 10:47  2:28  1:51    6   41:39 20.2  1:31    8   24:05  8:02 1:19:52 
    7  868 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  45   11 10:05  2:18  1:18    8   42:55 19.6  1:23   14   25:09  8:23 1:20:48 
    8  843 Lisa Martin             Bemidji            MN  49    8  9:55  2:16  2:01   20   46:21 18.1  0:50    7   23:45  7:55 1:22:50 
    9  774 Morgan Bell             Maple Grove        MN  15    7  9:47  2:14  1:21   16   45:14 18.6  0:37   19   25:56  8:39 1:22:52 
   10  883 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  31   19 10:42  2:26  2:37   25   47:29 17.7  0:43    2   21:29  7:10 1:22:57 
   11  816 Maria Hauer             Little Falls       MN  23    4  9:22  2:08  1:20   29   48:14 17.4  1:01    6   23:33  7:51 1:23:29 
   12  814 Jane Hartman            Marshall           MN  37   15 10:29  2:23  1:32   21   46:30 18.1  0:56   10   24:32  8:11 1:23:58 
   13  842 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  37   35 12:10  2:46  1:34    9   43:38 19.3  1:00   18   25:46  8:36 1:24:06 
   14  876 Laura Stoneburner       Fargo              ND  33   24 11:01  2:31  1:36   13   44:42 18.8  0:58   22   26:37  8:53 1:24:52 
   15  801 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  39   17 10:36  2:25  1:55   19   46:12 18.2  0:53   16   25:28  8:30 1:25:02 
   16  929 Amy Morrell             Spicer                 49   10  9:57  2:16  1:56   23   47:10 17.8  1:36   15   25:23  8:28 1:26:00 
   17  860 Sarah Pelletier         Maple Lake         MN  29   18 10:37  2:25  1:57   28   48:11 17.4  0:42   20   26:01  8:41 1:27:27 
   18  822 Jennifer Hjelle         Minneapolis        MN  40   34 12:06  2:45  1:44   10   43:53 19.1  1:33   28   28:15  9:25 1:27:30 
   19  844 Jill McNamara           Buffalo            MN  51   13 10:25  2:22  1:45   17   45:45 18.4  1:38   27   28:04  9:22 1:27:35 
   20  793 Jackie Edwards          Hector             MN  42   30 11:46  2:41  1:16    5   41:31 20.2  1:19   45   31:45 10:35 1:27:35 
   21  926 Lynn Graif              Elk River          MN  55   47 12:57  2:57  1:22   26   47:37 17.6  1:27   11   24:49  8:17 1:28:10 
   22  805 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  30   27 11:26  2:36  2:16   11   44:09 19.0  1:27   34   28:56  9:39 1:28:12 
   23  893 Debbie Wellman          Erhard             MN  40   32 11:55  2:43  2:31   12   44:21 18.9  1:36   26   27:59  9:20 1:28:20 
   24  777 Elizabeth Blixt         Saint Cloud        MN  32   12 10:06  2:18  1:44   27   48:01 17.5  0:58   24   27:38  9:13 1:28:24 
   25  778 Shari Borth             Chanhassen         MN  54   20 10:44  2:27  1:45   22   46:40 18.0  1:47   25   27:51  9:17 1:28:46 
   26  862 Marie Omann Perry       Wabasha            MN  30   52 13:44  3:08  3:09   18   46:00 18.3  2:07   12   24:51  8:17 1:29:49 
   27  797 Elizabeth Erickson      New Brighton       MN  33   51 13:39  3:07  4:07   24   47:13 17.8  1:39   13   25:05  8:22 1:31:41 
   28  884 Kylie Vatthauer         St Michael         MN  27   48 13:25  3:03  2:36   14   44:58 18.7  2:10   36   29:22  9:48 1:32:29 
   29  892 Angela Welfare          University Place   WA  37   16 10:36  2:25  4:14   33   49:29 17.0  1:28   23   27:06  9:02 1:32:51 
   30  815 Laura Hartog            Cold Spring        MN  31   45 12:55  2:57  2:13   36   50:39 16.6  1:02   32   28:42  9:34 1:35:29 
   31  879 Traci Strittmater       Edina              MN  46   44 12:45  2:54  2:02   35   50:14 16.7  1:47   33   28:52  9:38 1:35:39 
   32  775 Jessi Bergh             Eagan              MN  40   40 12:26  2:50  2:54   48   53:59 15.6  0:50   17   25:36  8:32 1:35:43 
   33  772 Macy Bell               Maple Grove        MN  13   14 10:26  2:23  1:38   53   54:52 15.3  0:48   30   28:31  9:31 1:36:13 
   34  794 Katie Ergen             Saint Augusta      MN  28   23 10:57  2:30  2:06   32   49:21 17.0  1:52   52   33:06 11:02 1:37:21 
   35  792 Jessica Dolan           Avon               MN  16    5  9:26  2:09  2:37   39   51:34 16.3  1:08   54   33:10 11:04 1:37:53 
   36  819 Henriet Hendriks        Minneapolis        MN  39   46 12:57  2:57  2:10   30   48:31 17.3  2:46   51   33:05 11:02 1:39:27 
   37  830 Jana Janis              Minneapolis        MN  42   61 15:44  3:35  2:38   38   50:45 16.6  1:27   35   28:58  9:40 1:39:30 
   38  838 Cindy Lamp              St. Cloud          MN  56   29 11:45  2:41  3:12   15   45:03 18.6  2:06   63   37:33 12:31 1:39:37 
   39  897 Lisa Zeman              Elk River          MN  45   36 12:17  2:48  2:24   37   50:42 16.6  2:14   47   32:07 10:43 1:39:43 
   40  873 Nicole Schultz          Little Falls       MN  39   57 15:00  3:25  3:59   42   52:42 15.9  2:17   21   26:03  8:41 1:40:00 
   41  785 Carrie Cremers          Albany             MN  34   39 12:23  2:49  3:13   40   52:17 16.1  1:12   42   31:05 10:22 1:40:09 
   42  776 Stephanie Bergh         Eagan              MN  44   37 12:22  2:49  2:28   50   54:19 15.5  0:56   37   30:22 10:08 1:40:26 
   43  783 Autumn Cole             Ely                MN  67   33 11:58  2:43  2:27   41   52:39 16.0  1:27   49   32:32 10:51 1:41:00 
   44  812 Beth Hammer             Howard Lake        MN  48   49 13:30  3:04  2:33   47   53:56 15.6  0:50   38   30:28 10:10 1:41:15 
   45  837 Kyja Kristjansson-Nel   Fargo              ND  39   22 10:51  2:28  2:33   54   55:34 15.1  1:32   40   31:01 10:21 1:41:28 
   46  773 Megan Bell              Sioux Falls        SD  29   43 12:40  2:53  1:57   55   55:38 15.1  1:11   39   30:37 10:13 1:42:00 
   47  871 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  38   54 14:07  3:13  4:52   43   52:45 15.9  2:14   29   28:29  9:30 1:42:26 
   48  784 Erin Condon             Saint Louis Park   MN  26   58 15:15  3:28  3:18   31   49:08 17.1  2:11   53   33:07 11:03 1:42:57 
   49  887 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  61   42 12:36  2:52  2:17   34   50:04 16.8  1:38   59   36:45 12:15 1:43:20 
   50  861 Stacy Penk              Watkins            MN  45   25 11:08  2:32  2:30   56   55:47 15.1  1:00   56   33:43 11:15 1:44:06 
   51  791 Anita Dixon             Brandon            SD  60   63 15:49  3:36  2:52   44   52:46 15.9  1:43   44   31:35 10:32 1:44:42 
   52  769 Ingrid Anderson         Clearwater         MN  42   53 13:44  3:08  3:57   45   52:49 15.9  3:34   41   31:04 10:22 1:45:05 
   53  896 Julia Zappa             Roseville          MN  22   41 12:29  2:51  1:56   58   57:46 14.5  1:05   46   31:51 10:37 1:45:05 
   54  811 Melissa Ham             Litchfield         MN  52   62 15:45  3:35  2:21   51   54:30 15.4  1:06   43   31:31 10:31 1:45:12 
   55  825 Jill Honnoll            Rogers             MN  43   56 14:45  3:22  2:08   49   54:08 15.5  1:46   48   32:28 10:50 1:45:13 
   56  832 Kelly Johnson           Hutchinson         MN  35   55 14:14  3:15  2:22   52   54:48 15.3  1:24   50   32:35 10:52 1:45:22 
   57  810 Debbie Haagenson        Paynesville        MN  60   38 12:23  2:49  2:30   57   57:10 14.7  2:16   55   33:33 11:11 1:47:50 
   58  835 Angela Kalkbrenner      Ponca              NE  59   59 15:39  3:34  2:49   46   53:04 15.8  1:38   58   35:09 11:43 1:48:16 
   59  833 Erin Jones              Minneapolis        MN  25   28 11:44  2:40  3:48   62 1:01:52 13.6  1:37   57   35:06 11:42 1:54:04 
   60  798 Mindi Esala             Saint Louis Park   MN  25   31 11:47  2:41  2:58   61 1:01:45 13.6  1:23   60   37:13 12:25 1:55:05 
   61  846 Grace Melin             Plymouth           MN  16   26 11:19  2:35  5:36   60   59:25 14.1  1:36   61   37:32 12:31 1:55:25 
   62  823 Sarah Hofer             Sioux Falls        SD  24   50 13:32  3:05  3:22   59   59:24 14.1  1:37   62   37:32 12:31 1:55:26 
   63  788 Megan Deutschman        Mankato            MN  22   64 16:47  3:49  4:21   63 1:06:31 12.6  1:11   31   28:32  9:31 1:57:21 
   64  818 Jen Heiling             Clara City         MN  37   60 15:42  3:34  2:57   64 1:10:58 11.8  1:33   64   38:13 12:45 2:09:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  865 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  15    1  8:21  1:54  1:23    1   40:58 20.5  0:40    2   24:08  8:03 1:15:28 
    2  937 Mike Thein              Prinsburg          MN  12    2 14:08  3:13  0:49    3   56:24 14.9  0:38    1   23:02  7:41 1:34:59 
    3  824 Dylan Honnoll           Rogers             MN  14    3 17:34  4:00  2:46    2   54:48 15.3  0:54    3   28:39  9:33 1:44:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  774 Morgan Bell             Maple Grove        MN  15    1  9:47  2:14  1:21    1   45:14 18.6  0:37    1   25:56  8:39 1:22:52 
    2  772 Macy Bell               Maple Grove        MN  13    2 10:26  2:23  1:38    2   54:52 15.3  0:48    2   28:31  9:31 1:36:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  848 Peyton Melin            Plymouth           MN  19    1 10:19  2:21  1:48    1   42:48 19.6  0:54    2   22:17  7:26 1:18:04 
    2  857 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  16    2 12:06  2:45  1:58    2   44:10 19.0  0:53    1   20:31  6:51 1:19:36 
    3  827 Thomas Horn             Howard Lake        MN  18    3 12:13  2:47  1:50    3   51:04 16.4  1:59    3   22:36  7:32 1:29:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  792 Jessica Dolan           Avon               MN  16    1  9:26  2:09  2:37    1   51:34 16.3  1:08    1   33:10 11:04 1:37:53 
    2  846 Grace Melin             Plymouth           MN  16    2 11:19  2:35  5:36    2   59:25 14.1  1:36    2   37:32 12:31 1:55:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  795 Breck Erickson          Willmar            MN  20    2  7:51  1:47  1:00    2   38:16 22.0  0:38    2   18:45  6:15 1:06:29 
    2  845 Davis Melin             Plymouth           MN  22    3  8:31  1:57  1:47    1   37:47 22.2  0:32    1   18:06  6:02 1:06:41 
    3  875 Sam Somrock             Minneapolis        MN  20    4  8:41  1:59  1:28    3   39:29 21.3  1:11    3   20:50  6:57 1:11:37 
    4  847 Isaac Melin             Wausau             WI  24    5  9:28  2:10  1:43    6   45:23 18.5  0:43    4   20:54  6:58 1:18:10 
    5  889 Andrew Wehrman          Eagan              MN  22    1  7:40  1:45  2:13    5   45:05 18.6  1:26    6   23:13  7:45 1:19:36 
    6  882 Stephen Todey           Maplewood          MN  24    8 14:07  3:13  2:26    4   41:23 20.3  1:23    5   22:54  7:38 1:22:11 
    7  858 Evan Parkhurst          Saint Paul         MN  23    7 11:54  2:43  2:15    7   48:21 17.4  1:01    7   24:17  8:06 1:27:46 
       890 Curtis Wehrman          Eagan              MN  20    6 10:48  2:28  2:42                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  816 Maria Hauer             Little Falls       MN  23    1  9:22  2:08  1:20    1   48:14 17.4  1:01    1   23:33  7:51 1:23:29 
    2  896 Julia Zappa             Roseville          MN  22    2 12:29  2:51  1:56    2   57:46 14.5  1:05    3   31:51 10:37 1:45:05 
    3  823 Sarah Hofer             Sioux Falls        SD  24    3 13:32  3:05  3:22    3   59:24 14.1  1:37    4   37:32 12:31 1:55:26 
    4  788 Megan Deutschman        Mankato            MN  22    4 16:47  3:49  4:21    4 1:06:31 12.6  1:11    2   28:32  9:31 1:57:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  880 Ross Swartz             Willmar            MN  26    1  8:46  2:00  1:16    1   45:21 18.5  0:57    1   22:10  7:24 1:18:27 
    2  813 Kevin Handt             St. Louis Park     MN  26    2 12:25  2:50  2:19    2   54:18 15.5  0:48    2   26:46  8:56 1:36:35 
    3  870 Adam Savage             Willmar            MN  28    3 17:16  3:56  3:27    3 1:03:07 13.3  2:20    3   32:03 10:41 1:58:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  934 Lizzie McNamara         Saint Paul         MN  26    1  9:21  2:08  1:37    1   40:59 20.5  1:16    1   24:08  8:03 1:17:19 
    2  860 Sarah Pelletier         Maple Lake         MN  29    2 10:37  2:25  1:57    3   48:11 17.4  0:42    2   26:01  8:41 1:27:27 
    3  884 Kylie Vatthauer         St Michael         MN  27    7 13:25  3:03  2:36    2   44:58 18.7  2:10    3   29:22  9:48 1:32:29 
    4  794 Katie Ergen             Saint Augusta      MN  28    3 10:57  2:30  2:06    5   49:21 17.0  1:52    5   33:06 11:02 1:37:21 
    5  773 Megan Bell              Sioux Falls        SD  29    6 12:40  2:53  1:57    6   55:38 15.1  1:11    4   30:37 10:13 1:42:00 
    6  784 Erin Condon             Saint Louis Park   MN  26    8 15:15  3:28  3:18    4   49:08 17.1  2:11    6   33:07 11:03 1:42:57 
    7  833 Erin Jones              Minneapolis        MN  25    4 11:44  2:40  3:48    8 1:01:52 13.6  1:37    7   35:06 11:42 1:54:04 
    8  798 Mindi Esala             Saint Louis Park   MN  25    5 11:47  2:41  2:58    7 1:01:45 13.6  1:23    8   37:13 12:25 1:55:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  836 Scott Kissner           St. Augusta        MN  30    1  9:40  2:12  2:20    1   42:12 19.9  1:36    1   26:56  8:59 1:22:42 
    2  800 Luke Esboldt            Duluth             MN  33    2 10:27  2:23  1:56    2   44:15 19.0  1:28    3   29:36  9:52 1:27:41 
    3  780 Matt Brown              Montevideo         MN  34    3 11:20  2:35  2:13    3   49:26 17.0  0:45    2   28:23  9:28 1:32:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  856 Karah Osterberg         North Aurora       IL  30    1  7:35  1:44  1:08    1   37:40 22.3  1:00    2   21:46  7:16 1:09:07 
    2  883 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  31    3 10:42  2:26  2:37    6   47:29 17.7  0:43    1   21:29  7:10 1:22:57 
    3  876 Laura Stoneburner       Fargo              ND  33    4 11:01  2:31  1:36    3   44:42 18.8  0:58    5   26:37  8:53 1:24:52 
    4  805 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  30    5 11:26  2:36  2:16    2   44:09 19.0  1:27    8   28:56  9:39 1:28:12 
    5  777 Elizabeth Blixt         Saint Cloud        MN  32    2 10:06  2:18  1:44    7   48:01 17.5  0:58    6   27:38  9:13 1:28:24 
    6  862 Marie Omann Perry       Wabasha            MN  30    9 13:44  3:08  3:09    4   46:00 18.3  2:07    3   24:51  8:17 1:29:49 
    7  797 Elizabeth Erickson      New Brighton       MN  33    8 13:39  3:07  4:07    5   47:13 17.8  1:39    4   25:05  8:22 1:31:41 
    8  815 Laura Hartog            Cold Spring        MN  31    7 12:55  2:57  2:13    8   50:39 16.6  1:02    7   28:42  9:34 1:35:29 
    9  785 Carrie Cremers          Albany             MN  34    6 12:23  2:49  3:13    9   52:17 16.1  1:12    9   31:05 10:22 1:40:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  895 Andrew Zabel            Sartell            MN  38    2  8:09  1:52  1:09    1   32:13 26.1  0:52    1   17:23  5:48   59:43 
    2  885 Tim Vedder              Minneapolis        MN  39    5  9:18  2:07  1:15    3   37:11 22.6  0:54    2   19:38  6:33 1:08:13 
    3  935 Aron Stumvoll           Surco                  37    1  8:02  1:50  1:00    4   38:46 21.7  0:42    3   19:51  6:37 1:08:20 
    4  932 Riant Northway          Nisswa             MN  36    3  8:36  1:58  0:50    2   37:00 22.7  0:47    5   21:20  7:07 1:08:31 
    5  877 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  39    7  9:45  2:13  1:31    5   39:21 21.3  0:36    4   20:41  6:54 1:11:52 
    6  874 Steven Semmler          Lino Lakes         MN  39    9  9:52  2:15  2:12    6   41:22 20.3  1:26    6   22:43  7:35 1:17:33 
    7  786 Ryan Davis              Willmar            MN  36    4  8:38  1:58  2:01    8   45:12 18.6  1:07    7   23:09  7:43 1:20:05 
    8  849 Jake Mueller            Richmond           MN  37    8  9:50  2:14  2:15   10   45:54 18.3  1:04    8   24:27  8:09 1:23:29 
    9  809 Kyle Gunderson          Menomonie          WI  37    6  9:34  2:11  3:06    7   41:34 20.2  2:33   11   30:55 10:19 1:27:40 
   10  891 Erich Weidner           Golden Valley      MN  39   11 11:36  2:39  1:56    9   45:28 18.5  1:31    9   29:49  9:57 1:30:19 
   11  806 Rob Geistfeld           Delano             MN  35   10 11:06  2:32  3:57   11   58:03 14.5  1:31   10   29:54  9:58 1:44:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  808 Anna Gunderson          Menomonie          WI  37    1  9:56  2:16  2:03    1   42:24 19.8  1:50    1   20:04  6:42 1:16:16 
    2  814 Jane Hartman            Marshall           MN  37    2 10:29  2:23  1:32    4   46:30 18.1  0:56    2   24:32  8:11 1:23:58 
    3  842 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  37    6 12:10  2:46  1:34    2   43:38 19.3  1:00    4   25:46  8:36 1:24:06 
    4  801 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  39    4 10:36  2:25  1:55    3   46:12 18.2  0:53    3   25:28  8:30 1:25:02 
    5  892 Angela Welfare          University Place   WA  37    3 10:36  2:25  4:14    6   49:29 17.0  1:28    6   27:06  9:02 1:32:51 
    6  819 Henriet Hendriks        Minneapolis        MN  39    7 12:57  2:57  2:10    5   48:31 17.3  2:46   10   33:05 11:02 1:39:27 
    7  873 Nicole Schultz          Little Falls       MN  39   10 15:00  3:25  3:59    7   52:42 15.9  2:17    5   26:03  8:41 1:40:00 
    8  837 Kyja Kristjansson-Nel   Fargo              ND  39    5 10:51  2:28  2:33   10   55:34 15.1  1:32    8   31:01 10:21 1:41:28 
    9  871 Carrie Schmidgall       Little Falls       MN  38    8 14:07  3:13  4:52    8   52:45 15.9  2:14    7   28:29  9:30 1:42:26 
   10  832 Kelly Johnson           Hutchinson         MN  35    9 14:14  3:15  2:22    9   54:48 15.3  1:24    9   32:35 10:52 1:45:22 
   11  818 Jen Heiling             Clara City         MN  37   11 15:42  3:34  2:57   11 1:10:58 11.8  1:33   11   38:13 12:45 2:09:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  821 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  41    2  8:48  2:00  1:18    2   39:36 21.2  0:59    3   23:30  7:50 1:14:09 
    2  802 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  44    6 10:30  2:24  0:54    1   39:23 21.3  1:02    2   23:00  7:40 1:14:48 
    3  781 Robert Brown            Hopkins            MN  43    1  7:50  1:47  0:54    6   45:11 18.6  0:49    1   20:37  6:53 1:15:20 
    4  867 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  41    5 10:03  2:17  0:54    4   41:39 20.2  0:39    5   26:05  8:42 1:19:18 
    5  771 Bart Becker             Blaine             MN  40    8 12:45  2:54  1:58    3   41:19 20.3  0:48    4   24:06  8:02 1:20:53 
    6  839 Ryan Lange              Willmar            MN  41    3  9:37  2:11  2:20    5   43:56 19.1  0:59    6   26:47  8:56 1:23:37 
    7  829 Andrew Janis            Minneapolis        MN  41    7 11:37  2:39  2:13    7   48:42 17.2  2:00    8   36:16 12:06 1:40:46 
    8  790 Leo Dignan              Horace             ND  42    4  9:50  2:14  2:42    8   50:54 16.5  3:03    7   36:05 12:02 1:42:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  822 Jennifer Hjelle         Minneapolis        MN  40    3 12:06  2:45  1:44    2   43:53 19.1  1:33    3   28:15  9:25 1:27:30 
    2  793 Jackie Edwards          Hector             MN  42    1 11:46  2:41  1:16    1   41:31 20.2  1:19    7   31:45 10:35 1:27:35 
    3  893 Debbie Wellman          Erhard             MN  40    2 11:55  2:43  2:31    3   44:21 18.9  1:36    2   27:59  9:20 1:28:20 
    4  775 Jessi Bergh             Eagan              MN  40    5 12:26  2:50  2:54    6   53:59 15.6  0:50    1   25:36  8:32 1:35:43 
    5  830 Jana Janis              Minneapolis        MN  42    8 15:44  3:35  2:38    4   50:45 16.6  1:27    4   28:58  9:40 1:39:30 
    6  776 Stephanie Bergh         Eagan              MN  44    4 12:22  2:49  2:28    8   54:19 15.5  0:56    5   30:22 10:08 1:40:26 
    7  769 Ingrid Anderson         Clearwater         MN  42    6 13:44  3:08  3:57    5   52:49 15.9  3:34    6   31:04 10:22 1:45:05 
    8  825 Jill Honnoll            Rogers             MN  43    7 14:45  3:22  2:08    7   54:08 15.5  1:46    8   32:28 10:50 1:45:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  841 William Lorenz          Benson             MN  46    2  9:22  2:08  1:06    1   38:58 21.6  0:42    2   20:30  6:50 1:10:35 
    2  872 Jason Schultz           Lakeville          MN  49    5 10:20  2:21  1:51    2   41:20 20.3  1:07    1   20:16  6:46 1:14:52 
    3  938 Scott Abrams            Willmar            MN  45    1  9:13  2:06  1:46    3   42:26 19.8  0:52    5   24:27  8:09 1:18:42 
    4  826 Michael Honnoll         Rogers             MN  45    3  9:56  2:16  1:22    4   44:27 18.9  1:21    4   24:21  8:07 1:21:25 
    5  779 James Brooks            Olivia             MN  49    4  9:58  2:16  2:17    5   47:42 17.6  0:52    3   24:14  8:05 1:25:01 
    6  804 Rick Fredin             New London         MN  47    6 14:26  3:17  3:21    6   50:45 16.6  1:32    6   27:37  9:13 1:37:39 
    7  859 Matthew Pedersen        Marshall           MN  47    7 18:13  4:09  4:24    7 1:04:18 13.1  3:06    7   40:43 13:35 2:10:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  851 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48    1  9:31  2:10  1:10    1   37:49 22.2  1:08    1   22:27  7:29 1:12:04 
    2  894 Sherry Wright           Baxter             MN  49    5 10:47  2:28  1:51    2   41:39 20.2  1:31    3   24:05  8:02 1:19:52 
    3  868 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  45    4 10:05  2:18  1:18    3   42:55 19.6  1:23    4   25:09  8:23 1:20:48 
    4  843 Lisa Martin             Bemidji            MN  49    2  9:55  2:16  2:01    4   46:21 18.1  0:50    2   23:45  7:55 1:22:50 
    5  929 Amy Morrell             Spicer                 49    3  9:57  2:16  1:56    5   47:10 17.8  1:36    5   25:23  8:28 1:26:00 
    6  879 Traci Strittmater       Edina              MN  46    8 12:45  2:54  2:02    6   50:14 16.7  1:47    6   28:52  9:38 1:35:39 
    7  897 Lisa Zeman              Elk River          MN  45    7 12:17  2:48  2:24    7   50:42 16.6  2:14    8   32:07 10:43 1:39:43 
    8  812 Beth Hammer             Howard Lake        MN  48    9 13:30  3:04  2:33    8   53:56 15.6  0:50    7   30:28 10:10 1:41:15 
    9  861 Stacy Penk              Watkins            MN  45    6 11:08  2:32  2:30    9   55:47 15.1  1:00    9   33:43 11:15 1:44:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  789 Scott Dezurik           Avon               MN  50    1 10:10  2:19  1:36    2   40:19 20.8  1:09    2   23:14  7:45 1:16:27 
    2  927 Ken Heitzman            Spicer             MN  53    2 10:58  2:30  2:10    1   38:56 21.6  1:19    1   23:13  7:45 1:16:34 
    3  855 Michael Oneal           Big Lake           MN  53    3 11:36  2:39  2:53    3   45:59 18.3  1:08    3   23:54  7:58 1:25:29 
    4  803 Donald Finn             Plymouth           MN  51    4 13:51  3:09  4:27    4   46:36 18.0  1:23    4   32:07 10:43 1:38:23 
    5  852 Rodney Neville          Montevideo         MN  51    5 15:16  3:29  4:00    5 1:01:36 13.6  1:32    5   45:21 15:07 2:07:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  928 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52    1  7:55  1:48  1:00    1   39:35 21.2  1:03    1   23:31  7:51 1:13:03 
    2  844 Jill McNamara           Buffalo            MN  51    2 10:25  2:22  1:45    2   45:45 18.4  1:38    3   28:04  9:22 1:27:35 
    3  778 Shari Borth             Chanhassen         MN  54    3 10:44  2:27  1:45    3   46:40 18.0  1:47    2   27:51  9:17 1:28:46 
    4  811 Melissa Ham             Litchfield         MN  52    4 15:45  3:35  2:21    4   54:30 15.4  1:06    4   31:31 10:31 1:45:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  925 James Graif             Elk River          MN  56    1  7:09  1:38  1:39    1   33:42 24.9  0:59    1   22:45  7:35 1:06:13 
    2  886 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  59    4 11:35  2:38  1:39    2   38:50 21.6  1:30    4   25:10  8:24 1:18:43 
    3  878 Bob Strandell           Plymouth           MN  56    6 12:30  2:51  1:14    3   40:59 20.5  1:10    2   23:41  7:54 1:19:32 
    4  881 David Thoma             Annandale          MN  57    2  9:07  2:05  1:43    4   41:04 20.5  1:01    5   26:51  8:57 1:19:44 
    5  828 Daniel Jacobs           Olivia             MN  57    5 11:46  2:41  1:53    6   46:05 18.2  0:36    3   24:30  8:10 1:24:49 
    6  936 Gary Rosenthal                                 58    3  9:44  2:13  3:19    7   46:37 18.0  1:22    7   29:52  9:58 1:30:52 
    7  854 Joseph Omann            Cold Spring        MN  58    7 13:47  3:08  3:07    5   46:05 18.2  2:11    6   29:00  9:40 1:34:08 
    8  869 Steven Sackett          Atwater            MN  56    8 18:29  4:12  3:55    8   57:06 14.7  1:09    8   39:07 13:03 1:59:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  926 Lynn Graif              Elk River          MN  55    2 12:57  2:57  1:22    2   47:37 17.6  1:27    1   24:49  8:17 1:28:10 
    2  838 Cindy Lamp              St. Cloud          MN  56    1 11:45  2:41  3:12    1   45:03 18.6  2:06    3   37:33 12:31 1:39:37 
    3  835 Angela Kalkbrenner      Ponca              NE  59    3 15:39  3:34  2:49    3   53:04 15.8  1:38    2   35:09 11:43 1:48:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  887 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  61    2 12:36  2:52  2:17    1   50:04 16.8  1:38    3   36:45 12:15 1:43:20 
    2  791 Anita Dixon             Brandon            SD  60    3 15:49  3:36  2:52    2   52:46 15.9  1:43    1   31:35 10:32 1:44:42 
    3  810 Debbie Haagenson        Paynesville        MN  60    1 12:23  2:49  2:30    3   57:10 14.7  2:16    2   33:33 11:11 1:47:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  863 Forrest Peterson        Willmar            MN  69    2 13:09  3:00  2:36    1   42:55 19.6  1:22    1   26:08  8:43 1:26:09 
    2  888 Mark Walford            Glencoe            MN  68    1 12:05  2:45  2:15    2   46:37 18.0  1:32    2   30:45 10:15 1:33:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  783 Autumn Cole             Ely                MN  67    1 11:58  2:43  2:27    1   52:39 16.0  1:27    1   32:32 10:51 1:41:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  866 Thomas Rohman           South Haven        MN  71    1  9:58  2:16  1:54    1   41:09 20.4  1:38    1   25:05  8:22 1:19:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        164
Total Number of Team Finishers:           23
Total Number of Individual Finishers:    125
Number of Male   Finishers:               61
Number of Female Finishers:               64
Did not Finish Race or Did Not Start:     16