Spicer, MN
8/12/2018











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 12, 2018
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     730 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M     4 17:23  1:19  0:59    1   48:13 27.4  0:45    1   34:38  5:47 1:41:56 
    2   1/5     746 Kevin O'Connor          Medina             MN  47 M     2 15:06  1:09  0:51    3   54:55 24.0  0:38    2   36:09  6:02 1:47:36 
    3   2/5     931 David Holden            Hudson             WI  49 M     1 14:59  1:09  0:59    2   52:33 25.1  0:49    5   39:55  6:40 1:49:14 
    4   1/3     765 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F     3 16:43  1:16  1:19    4   55:18 23.9  0:48    4   39:51  6:39 1:53:57 
    5   1/4     731 Sheena Dauer            Montevideo         MN  36 F     8 19:33  1:29  1:24    8   58:11 22.7  1:07    3   39:50  6:39 2:00:03 
    6   1/6     930 Mick Quinn              Willmar                44 M    16 21:08  1:36  1:29    6   56:13 23.5  1:04    6   41:13  6:53 2:01:04 
    7   3/5     762 Greg Williams           Eden Prairie       MN  46 M     5 18:13  1:23  1:45    5   55:33 23.8  1:03   11   44:58  7:30 2:01:29 
    8   1/4     735 Nick Gierut             Chicago            IL  37 M     6 18:14  1:23  1:59    7   57:29 23.0  1:06   10   44:37  7:27 2:03:23 
    9   2/4     737 Heather Hamilton        Midland            TX  36 F    12 20:22  1:33  1:15   13 1:01:27 21.5  0:51    7   41:58  7:00 2:05:50 
   10   2/6     727 Dan Canfield            Sioux Falls        SD  44 M    14 20:27  1:33  1:03   10 1:00:21 21.9  0:59   13   45:42  7:37 2:08:30 
   11   1/5     754 Steven Scott            Gary               SD  50 M    19 21:32  1:38  1:35    9   59:34 22.2  0:47   18   47:21  7:54 2:10:48 
   12   2/3     724 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  40 F    11 20:16  1:33  1:32   14 1:02:05 21.3  1:08   16   47:05  7:51 2:12:05 
   13   2/5     924 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  51 M    22 22:17  1:42  1:15   12 1:01:13 21.6  0:49   17   47:15  7:53 2:12:48 
   14   2/4     757 Darin Strand            Willmar            MN  35 M    15 20:59  1:36  1:18   18 1:04:01 20.6  0:52   15   46:46  7:48 2:13:54 
   15   3/5     922 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  53 M     7 18:33  1:25  1:08   11 1:01:05 21.6  1:21   26   53:39  8:57 2:15:44 
   16   3/4     723 Gretchen Amundson       Saint Cloud        MN  39 F    21 22:06  1:41  2:17   20 1:05:48 20.1  0:57   14   46:11  7:42 2:17:18 
   17   1/1     738 Janell Hibbard          Rosemount          MN  33 F    26 22:56  1:45  1:24   17 1:03:40 20.7  1:01   22   50:12  8:22 2:19:11 
   18   4/5     933 Michael Hanson          Spicer             MN  51 M    25 22:47  1:44  2:26   21 1:06:04 20.0  0:51   19   47:30  7:55 2:19:36 
   19   5/5     729 Paul Cool               Willmar            MN  54 M    18 21:23  1:38  2:17   22 1:07:09 19.7  1:20   20   48:25  8:05 2:20:31 
   20   4/5     722 Paul Allen              Granite Falls      MN  47 M    28 23:38  1:48  1:42   16 1:03:14 20.9  0:52   24   52:29  8:45 2:21:54 
   21   1/1     752 William Schmitz         Corcoran           MN  20 M    17 21:23  1:38  3:37   28 1:11:47 18.4  1:15    9   44:21  7:24 2:22:21 
   22   3/6     761 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  43 M    13 20:23  1:33  1:36   19 1:04:48 20.4  1:28   36 1:00:32 10:06 2:28:46 
   23   4/6     749 Robert Prevost          Minneapolis        MN  41 M    30 24:07  1:50  2:40   23 1:08:29 19.3  2:31   23   51:12  8:32 2:28:58 
   24   5/6     751 Jeffrey Rotz            Chaska             MN  41 M    34 24:26  1:52  3:04   15 1:02:38 21.1  1:54   30   57:24  9:34 2:29:25 
   25   4/4     743 Christina Lysen         Sartell            MN  39 F    32 24:13  1:51  2:56   30 1:12:49 18.1  1:13   21   49:37  8:17 2:30:47 
   26   1/1     759 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14 M    29 23:54  1:49  1:17   33 1:14:30 17.7  0:59   25   52:59  8:50 2:33:37 
   27   3/3     747 Merilea Osterlund       Rochester          MN  43 F     9 19:52  1:31  2:02   25 1:09:59 18.9  2:07   37 1:00:49 10:08 2:34:47 
   28   1/2     763 Kristen Williamson      Buffalo            MN  27 F    33 24:16  1:51  1:58   41 1:22:21 16.0  1:05   12   45:18  7:33 2:34:56 
   29   3/4     760 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  39 M    41 28:30  2:10  3:03   27 1:10:55 18.6  1:34   27   55:25  9:15 2:39:25 
   30   1/1     764 Melanie Wynja           Sioux Center       IA  45 F    35 24:35  1:52  2:56   26 1:10:35 18.7  3:36   31   57:52  9:39 2:39:33 
   31   1/2     745 Carol Nelson            Sioux Falls        SD  54 F    24 22:35  1:43  1:49   35 1:15:28 17.5  1:17   32   58:56  9:50 2:40:03 
   32   1/3     733 Dan Enderson            Benson             MN  59 M    27 23:01  1:45  2:53   39 1:18:57 16.7  0:46   29   55:45  9:18 2:41:20 
   33   5/5     725 Brian Barnes            Prior Lake         MN  47 M    20 22:00  1:40  1:59   24 1:09:27 19.0  2:03   40 1:06:34 11:06 2:42:01 
   34   4/4     728 Daniel Caraher          Tiffin             IA  36 M    39 25:57  1:58  1:45   29 1:12:08 18.3  1:37   38 1:01:02 10:11 2:42:28 
   35   2/2     734 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  53 F    36 25:13  1:55  1:45   34 1:14:53 17.6  1:54   35   59:35  9:56 2:43:19 
   36   1/1     721 Rachel Albrecht         Scottsdale         AZ  55 F    42 28:30  2:10  3:01   31 1:13:55 17.9  1:58   34   59:09  9:52 2:46:31 
   37   2/3     753 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  55 M    40 26:37  2:01  2:49   38 1:18:57 16.7  2:14   33   58:57  9:50 2:49:31 
   38   3/3     758 Robert Tatro            Zimmerman          MN  56 M    44 37:14  2:50  3:42   32 1:14:25 17.7  1:51   28   55:31  9:16 2:52:42 
   39   2/3     740 Kirby Johnson           Spicer             MN  30 M    31 24:12  1:50  0:37   44 1:45:24 12.5  0:55    8   43:03  7:11 2:54:09 
   40   1/1     756 Donald Snyder           Burnsville         MN  73 M    37 25:34  1:57  6:13   36 1:15:48 17.4  4:06   39 1:03:56 10:40 2:55:35 
   41   6/6     732 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  43 M    23 22:25  1:42  5:36   37 1:16:23 17.3  3:40   43 1:13:43 12:18 3:01:44 
   42   2/2     726 Jane Blount             Castle Rock        CO  28 F    10 19:57  1:31  3:15   43 1:40:55 13.1  1:56   41 1:07:22 11:14 3:13:23 
   43   3/3     742 Eric Lawson             Castle Rock        CO  31 M    38 25:53  1:58  3:31   42 1:37:41 13.5  1:56   42 1:07:25 11:14 3:16:23 
   44   1/1     755 Beth Sievers            Trego              WI  63 F    43 32:56  2:30  4:37   40 1:21:22 16.2  2:43   44 1:26:23 14:24 3:27:59 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  767 Splash Flash and Dash                            1 16:35  1:16  0:43    1 1:00:40 21.8  0:36    2   54:35  9:06 2:13:07 
           Ayden Schueler , Kraemer , Aubrey Schueler             
    2  768 The Stretch The Sweaty an                        3 28:28  2:10  0:43    3 1:12:04 18.3  0:36    1   40:42  6:47 2:22:32 
           Andy Thorpe , Erickson , Zach Sowers                   
    3  766 Camo Carnivores                                  2 23:31  1:47  1:03    2 1:12:04 18.3  0:39    3   56:18  9:23 2:33:32 
           Joseph Pederson , Morrell , Rebekah Morrell            


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 923 John Jeffries           Scottsdale         AZ  62 M      4 25:42  1:57  3:37    1   42:25 31.1  3:19    1 1:01:02 10:11 2:16:03 
 739 Jarrett Hubbard         Farmington         MN  36 M      3 24:55  1:54  2:54    2 1:02:52 21.0                                  
 750 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  44 M      1 23:31  1:47  2:02    3 1:12:14 18.3                                  
 748 Jill Prevost            Minneeapolis       MN  42 F      2 24:16  1:51  1:59                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 David Holden            Hudson             WI  49 M   14:59  1:09 
    2 Kevin O'Connor          Medina             MN  47 M   15:06  1:09 
    3 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   16:43  1:16 
    4 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M   17:23  1:19 
    5 Greg Williams           Eden Prairie       MN  46 M   18:13  1:23 
    6 Nick Gierut             Chicago            IL  37 M   18:14  1:23 
    7 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  53 M   18:33  1:25 
    8 Sheena Dauer            Montevideo         MN  36 F   19:33  1:29 
    9 Merilea Osterlund       Rochester          MN  43 F   19:52  1:31 
   10 Jane Blount             Castle Rock        CO  28 F   19:57  1:31 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M   48:13 27.4 
    2 David Holden            Hudson             WI  49 M   52:33 25.1 
    3 Kevin O'Connor          Medina             MN  47 M   54:55 24.0 
    4 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   55:18 23.9 
    5 Greg Williams           Eden Prairie       MN  46 M   55:33 23.8 
    6 Mick Quinn              Willmar                44 M   56:13 23.5 
    7 Nick Gierut             Chicago            IL  37 M   57:29 23.0 
    8 Sheena Dauer            Montevideo         MN  36 F   58:11 22.7 
    9 Steven Scott            Gary               SD  50 M   59:34 22.2 
   10 Dan Canfield            Sioux Falls        SD  44 M 1:00:21 21.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M   34:38  5:47 
    2 Kevin O'Connor          Medina             MN  47 M   36:09  6:02 
    3 Sheena Dauer            Montevideo         MN  36 F   39:50  6:39 
    4 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   39:51  6:39 
    5 David Holden            Hudson             WI  49 M   39:55  6:40 
    6 Mick Quinn              Willmar                44 M   41:13  6:53 
    7 Heather Hamilton        Midland            TX  36 F   41:58  7:00 
    8 Kirby Johnson           Spicer             MN  30 M   43:03  7:11 
    9 William Schmitz         Corcoran           MN  20 M   44:21  7:24 
   10 Nick Gierut             Chicago            IL  37 M   44:37  7:27 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  730 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31    3 17:23  1:19  0:59    1   48:13 27.4  0:45    1   34:38  5:47 1:41:56 
    2  746 Kevin O'Connor          Medina             MN  47    2 15:06  1:09  0:51    3   54:55 24.0  0:38    2   36:09  6:02 1:47:36 
    3  931 David Holden            Hudson             WI  49    1 14:59  1:09  0:59    2   52:33 25.1  0:49    3   39:55  6:40 1:49:14 
    4  930 Mick Quinn              Willmar                44   10 21:08  1:36  1:29    5   56:13 23.5  1:04    4   41:13  6:53 2:01:04 
    5  762 Greg Williams           Eden Prairie       MN  46    4 18:13  1:23  1:45    4   55:33 23.8  1:03    8   44:58  7:30 2:01:29 
    6  735 Nick Gierut             Chicago            IL  37    5 18:14  1:23  1:59    6   57:29 23.0  1:06    7   44:37  7:27 2:03:23 
    7  727 Dan Canfield            Sioux Falls        SD  44    8 20:27  1:33  1:03    8 1:00:21 21.9  0:59    9   45:42  7:37 2:08:30 
    8  754 Steven Scott            Gary               SD  50   13 21:32  1:38  1:35    7   59:34 22.2  0:47   12   47:21  7:54 2:10:48 
    9  924 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  51   15 22:17  1:42  1:15   10 1:01:13 21.6  0:49   11   47:15  7:53 2:12:48 
   10  757 Darin Strand            Willmar            MN  35    9 20:59  1:36  1:18   14 1:04:01 20.6  0:52   10   46:46  7:48 2:13:54 
   11  922 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  53    6 18:33  1:25  1:08    9 1:01:05 21.6  1:21   18   53:39  8:57 2:15:44 
   12  933 Michael Hanson          Spicer             MN  51   17 22:47  1:44  2:26   16 1:06:04 20.0  0:51   13   47:30  7:55 2:19:36 
   13  729 Paul Cool               Willmar            MN  54   12 21:23  1:38  2:17   17 1:07:09 19.7  1:20   14   48:25  8:05 2:20:31 
   14  722 Paul Allen              Granite Falls      MN  47   20 23:38  1:48  1:42   13 1:03:14 20.9  0:52   16   52:29  8:45 2:21:54 
   15  752 William Schmitz         Corcoran           MN  20   11 21:23  1:38  3:37   21 1:11:47 18.4  1:15    6   44:21  7:24 2:22:21 
   16  761 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  43    7 20:23  1:33  1:36   15 1:04:48 20.4  1:28   24 1:00:32 10:06 2:28:46 
   17  749 Robert Prevost          Minneapolis        MN  41   22 24:07  1:50  2:40   18 1:08:29 19.3  2:31   15   51:12  8:32 2:28:58 
   18  751 Jeffrey Rotz            Chaska             MN  41   24 24:26  1:52  3:04   11 1:02:38 21.1  1:54   22   57:24  9:34 2:29:25 
   19  759 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14   21 23:54  1:49  1:17   25 1:14:30 17.7  0:59   17   52:59  8:50 2:33:37 
   20  760 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  39   30 28:30  2:10  3:03   20 1:10:55 18.6  1:34   19   55:25  9:15 2:39:25 
   21  733 Dan Enderson            Benson             MN  59   18 23:01  1:45  2:53   29 1:18:57 16.7  0:46   21   55:45  9:18 2:41:20 
   22  725 Brian Barnes            Prior Lake         MN  47   14 22:00  1:40  1:59   19 1:09:27 19.0  2:03   27 1:06:34 11:06 2:42:01 
   23  728 Daniel Caraher          Tiffin             IA  36   28 25:57  1:58  1:45   22 1:12:08 18.3  1:37   25 1:01:02 10:11 2:42:28 
   24  753 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  55   29 26:37  2:01  2:49   28 1:18:57 16.7  2:14   23   58:57  9:50 2:49:31 
   25  758 Robert Tatro            Zimmerman          MN  56   31 37:14  2:50  3:42   24 1:14:25 17.7  1:51   20   55:31  9:16 2:52:42 
   26  740 Kirby Johnson           Spicer             MN  30   23 24:12  1:50  0:37   31 1:45:24 12.5  0:55    5   43:03  7:11 2:54:09 
   27  756 Donald Snyder           Burnsville         MN  73   26 25:34  1:57  6:13   26 1:15:48 17.4  4:06   26 1:03:56 10:40 2:55:35 
   28  732 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  43   16 22:25  1:42  5:36   27 1:16:23 17.3  3:40   29 1:13:43 12:18 3:01:44 
   29  742 Eric Lawson             Castle Rock        CO  31   27 25:53  1:58  3:31   30 1:37:41 13.5  1:56   28 1:07:25 11:14 3:16:23 
       739 Jarrett Hubbard         Farmington         MN  36   25 24:55  1:54  2:54   12 1:02:52 21.0                                  
       750 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  44   19 23:31  1:47  2:02   23 1:12:14 18.3                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  765 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43    1 16:43  1:16  1:19    1   55:18 23.9  0:48    2   39:51  6:39 1:53:57 
    2  731 Sheena Dauer            Montevideo         MN  36    2 19:33  1:29  1:24    2   58:11 22.7  1:07    1   39:50  6:39 2:00:03 
    3  737 Heather Hamilton        Midland            TX  36    6 20:22  1:33  1:15    3 1:01:27 21.5  0:51    3   41:58  7:00 2:05:50 
    4  724 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  40    5 20:16  1:33  1:32    4 1:02:05 21.3  1:08    6   47:05  7:51 2:12:05 
    5  723 Gretchen Amundson       Saint Cloud        MN  39    7 22:06  1:41  2:17    6 1:05:48 20.1  0:57    5   46:11  7:42 2:17:18 
    6  738 Janell Hibbard          Rosemount          MN  33    9 22:56  1:45  1:24    5 1:03:40 20.7  1:01    8   50:12  8:22 2:19:11 
    7  743 Christina Lysen         Sartell            MN  39   10 24:13  1:51  2:56    9 1:12:49 18.1  1:13    7   49:37  8:17 2:30:47 
    8  747 Merilea Osterlund       Rochester          MN  43    3 19:52  1:31  2:02    7 1:09:59 18.9  2:07   13 1:00:49 10:08 2:34:47 
    9  763 Kristen Williamson      Buffalo            MN  27   12 24:16  1:51  1:58   14 1:22:21 16.0  1:05    4   45:18  7:33 2:34:56 
   10  764 Melanie Wynja           Sioux Center       IA  45   13 24:35  1:52  2:56    8 1:10:35 18.7  3:36    9   57:52  9:39 2:39:33 
   11  745 Carol Nelson            Sioux Falls        SD  54    8 22:35  1:43  1:49   12 1:15:28 17.5  1:17   10   58:56  9:50 2:40:03 
   12  734 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  53   14 25:13  1:55  1:45   11 1:14:53 17.6  1:54   12   59:35  9:56 2:43:19 
   13  721 Rachel Albrecht         Scottsdale         AZ  55   15 28:30  2:10  3:01   10 1:13:55 17.9  1:58   11   59:09  9:52 2:46:31 
   14  726 Jane Blount             Castle Rock        CO  28    4 19:57  1:31  3:15   15 1:40:55 13.1  1:56   14 1:07:22 11:14 3:13:23 
   15  755 Beth Sievers            Trego              WI  63   16 32:56  2:30  4:37   13 1:21:22 16.2  2:43   15 1:26:23 14:24 3:27:59 
       748 Jill Prevost            Minneeapolis       MN  42   11 24:16  1:51  1:59                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  759 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14    1 23:54  1:49  1:17    1 1:14:30 17.7  0:59    1   52:59  8:50 2:33:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  752 William Schmitz         Corcoran           MN  20    1 21:23  1:38  3:37    1 1:11:47 18.4  1:15    1   44:21  7:24 2:22:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  763 Kristen Williamson      Buffalo            MN  27    2 24:16  1:51  1:58    1 1:22:21 16.0  1:05    1   45:18  7:33 2:34:56 
    2  726 Jane Blount             Castle Rock        CO  28    1 19:57  1:31  3:15    2 1:40:55 13.1  1:56    2 1:07:22 11:14 3:13:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  730 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31    1 17:23  1:19  0:59    1   48:13 27.4  0:45    1   34:38  5:47 1:41:56 
    2  740 Kirby Johnson           Spicer             MN  30    2 24:12  1:50  0:37    3 1:45:24 12.5  0:55    2   43:03  7:11 2:54:09 
    3  742 Eric Lawson             Castle Rock        CO  31    3 25:53  1:58  3:31    2 1:37:41 13.5  1:56    3 1:07:25 11:14 3:16:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  738 Janell Hibbard          Rosemount          MN  33    1 22:56  1:45  1:24    1 1:03:40 20.7  1:01    1   50:12  8:22 2:19:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  735 Nick Gierut             Chicago            IL  37    1 18:14  1:23  1:59    1   57:29 23.0  1:06    1   44:37  7:27 2:03:23 
    2  757 Darin Strand            Willmar            MN  35    2 20:59  1:36  1:18    3 1:04:01 20.6  0:52    2   46:46  7:48 2:13:54 
    3  760 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  39    5 28:30  2:10  3:03    4 1:10:55 18.6  1:34    3   55:25  9:15 2:39:25 
    4  728 Daniel Caraher          Tiffin             IA  36    4 25:57  1:58  1:45    5 1:12:08 18.3  1:37    4 1:01:02 10:11 2:42:28 
       739 Jarrett Hubbard         Farmington         MN  36    3 24:55  1:54  2:54    2 1:02:52 21.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  731 Sheena Dauer            Montevideo         MN  36    1 19:33  1:29  1:24    1   58:11 22.7  1:07    1   39:50  6:39 2:00:03 
    2  737 Heather Hamilton        Midland            TX  36    2 20:22  1:33  1:15    2 1:01:27 21.5  0:51    2   41:58  7:00 2:05:50 
    3  723 Gretchen Amundson       Saint Cloud        MN  39    3 22:06  1:41  2:17    3 1:05:48 20.1  0:57    3   46:11  7:42 2:17:18 
    4  743 Christina Lysen         Sartell            MN  39    4 24:13  1:51  2:56    4 1:12:49 18.1  1:13    4   49:37  8:17 2:30:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  930 Mick Quinn              Willmar                44    3 21:08  1:36  1:29    1   56:13 23.5  1:04    1   41:13  6:53 2:01:04 
    2  727 Dan Canfield            Sioux Falls        SD  44    2 20:27  1:33  1:03    2 1:00:21 21.9  0:59    2   45:42  7:37 2:08:30 
    3  761 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  43    1 20:23  1:33  1:36    4 1:04:48 20.4  1:28    5 1:00:32 10:06 2:28:46 
    4  749 Robert Prevost          Minneapolis        MN  41    6 24:07  1:50  2:40    5 1:08:29 19.3  2:31    3   51:12  8:32 2:28:58 
    5  751 Jeffrey Rotz            Chaska             MN  41    7 24:26  1:52  3:04    3 1:02:38 21.1  1:54    4   57:24  9:34 2:29:25 
    6  732 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  43    4 22:25  1:42  5:36    7 1:16:23 17.3  3:40    6 1:13:43 12:18 3:01:44 
       750 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  44    5 23:31  1:47  2:02    6 1:12:14 18.3                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  765 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43    1 16:43  1:16  1:19    1   55:18 23.9  0:48    1   39:51  6:39 1:53:57 
    2  724 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  40    3 20:16  1:33  1:32    2 1:02:05 21.3  1:08    2   47:05  7:51 2:12:05 
    3  747 Merilea Osterlund       Rochester          MN  43    2 19:52  1:31  2:02    3 1:09:59 18.9  2:07    3 1:00:49 10:08 2:34:47 
       748 Jill Prevost            Minneeapolis       MN  42    4 24:16  1:51  1:59                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  746 Kevin O'Connor          Medina             MN  47    2 15:06  1:09  0:51    2   54:55 24.0  0:38    1   36:09  6:02 1:47:36 
    2  931 David Holden            Hudson             WI  49    1 14:59  1:09  0:59    1   52:33 25.1  0:49    2   39:55  6:40 1:49:14 
    3  762 Greg Williams           Eden Prairie       MN  46    3 18:13  1:23  1:45    3   55:33 23.8  1:03    3   44:58  7:30 2:01:29 
    4  722 Paul Allen              Granite Falls      MN  47    5 23:38  1:48  1:42    4 1:03:14 20.9  0:52    4   52:29  8:45 2:21:54 
    5  725 Brian Barnes            Prior Lake         MN  47    4 22:00  1:40  1:59    5 1:09:27 19.0  2:03    5 1:06:34 11:06 2:42:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  764 Melanie Wynja           Sioux Center       IA  45    1 24:35  1:52  2:56    1 1:10:35 18.7  3:36    1   57:52  9:39 2:39:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  754 Steven Scott            Gary               SD  50    3 21:32  1:38  1:35    1   59:34 22.2  0:47    2   47:21  7:54 2:10:48 
    2  924 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  51    4 22:17  1:42  1:15    3 1:01:13 21.6  0:49    1   47:15  7:53 2:12:48 
    3  922 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  53    1 18:33  1:25  1:08    2 1:01:05 21.6  1:21    5   53:39  8:57 2:15:44 
    4  933 Michael Hanson          Spicer             MN  51    5 22:47  1:44  2:26    4 1:06:04 20.0  0:51    3   47:30  7:55 2:19:36 
    5  729 Paul Cool               Willmar            MN  54    2 21:23  1:38  2:17    5 1:07:09 19.7  1:20    4   48:25  8:05 2:20:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  745 Carol Nelson            Sioux Falls        SD  54    1 22:35  1:43  1:49    2 1:15:28 17.5  1:17    1   58:56  9:50 2:40:03 
    2  734 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  53    2 25:13  1:55  1:45    1 1:14:53 17.6  1:54    2   59:35  9:56 2:43:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  733 Dan Enderson            Benson             MN  59    1 23:01  1:45  2:53    3 1:18:57 16.7  0:46    2   55:45  9:18 2:41:20 
    2  753 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  55    2 26:37  2:01  2:49    2 1:18:57 16.7  2:14    3   58:57  9:50 2:49:31 
    3  758 Robert Tatro            Zimmerman          MN  56    3 37:14  2:50  3:42    1 1:14:25 17.7  1:51    1   55:31  9:16 2:52:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  721 Rachel Albrecht         Scottsdale         AZ  55    1 28:30  2:10  3:01    1 1:13:55 17.9  1:58    1   59:09  9:52 2:46:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  755 Beth Sievers            Trego              WI  63    1 32:56  2:30  4:37    1 1:21:22 16.2  2:43    1 1:26:23 14:24 3:27:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  756 Donald Snyder           Burnsville         MN  73    1 25:34  1:57  6:13    1 1:15:48 17.4  4:06    1 1:03:56 10:40 2:55:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         54
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     44
Number of Male   Finishers:               29
Number of Female Finishers:               15
Did not Finish Race or Did Not Start:      6