Eau Claire, WI
6/3/2018











                                                          EAU CLAIRE TRIATHLON
                                             Halfmoon Park - Eau Claire, WI - June 3, 2018
                                                 500 Meter Swim - 17 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/27     39 Christopher Budahn      Kenyon             MN  35 M     2  6:55  1:16  0:48    1   44:44 22.8  0:48   27   22:57  7:24 1:16:09 
    2   1/14     56 Alec Kadlec             Duluth             MN  22 M    16  8:04  1:29  1:06    3   45:26 22.5  0:30   19   22:20  7:12 1:17:22 
    3   2/14     52 Benjamin Welch          Duluth             MN  27 M    14  7:58  1:28  1:07    7   48:14 21.1  0:37    3   20:32  6:38 1:18:26 
    4   2/27      1 Adam Atkins             Eau Claire         WI  35 M    26  8:29  1:33  0:48    2   45:21 22.5  1:00   35   23:41  7:39 1:19:16 
    5   1/24    124 David Edland            Chippewa Falls     WI  48 M    21  8:19  1:32  1:46    4   47:25 21.5  0:43   23   22:39  7:19 1:20:50 
    6   2/24    197 Brian Schroepfer        Marinette          WI  40 M    17  8:05  1:29  1:32    6   47:56 21.3  0:50   26   22:51  7:22 1:21:12 
    7   3/14     34 Trevor Goldsmith        Eagan              MN  29 M     9  7:39  1:24  0:57   22   51:46 19.7  0:46   14   21:40  7:00 1:22:46 
    8   3/27     58 Andrew Bauer            Woodbury           MN  31 M    37  9:07  1:40  0:44   19   50:59 20.0  1:07    6   20:51  6:44 1:22:47 
    9   4/27    101 Mijail Constante        Eau Claire         WI  34 M    47  9:40  1:46  0:53   13   49:42 20.5  0:43   16   22:02  7:07 1:22:57 
   10   3/24    161 Daryl McNutt            Hayward            WI  49 M    31  8:45  1:36  1:18    5   47:28 21.5  1:01   55   25:16  8:09 1:23:47 
   11   1/10     21 Steve Peterson          Eagan              MN  60 M    20  8:18  1:31  1:51   12   49:39 20.5  0:37   40   24:00  7:45 1:24:24 
   12   4/24    198 Samuel Urriola          Menomonie          WI  49 M    43  9:31  1:45  1:42   10   48:53 20.9  1:01   31   23:25  7:33 1:24:30 
   13   5/24    107 Brian Broeckert         Eau Claire         WI  44 M    27  8:33  1:34  1:14   15   49:54 20.4  0:57   41   24:02  7:46 1:24:38 
   14   5/27    158 Andrew Lehman           Menomonie          WI  37 M    56  9:58  1:50  1:20   11   49:23 20.7  0:54   33   23:29  7:35 1:25:01 
   15   1/13     40 Daniel Duff             Duluth             MN  53 M    19  8:15  1:31  1:46   21   51:44 19.7  0:56   20   22:24  7:14 1:25:04 
   16   4/14    168 Zachary Donovan         Eau Claire         WI  24 M     1  6:48  1:15  1:46   35   53:45 19.0  1:39   10   21:16  6:52 1:25:11 
   17   2/13    110 Pat Hamler              Eau Claire         WI  50 M    61 10:10  1:52  1:24    9   48:33 21.0  0:43   47   24:30  7:54 1:25:19 
   18   6/27     54 Adam Smit               Stanley            WI  37 M    65 10:15  1:53  1:26   23   52:01 19.6  0:28   12   21:22  6:54 1:25:31 
   19   5/14    106 Sean Lewandowski        Rochester          MN  28 M    68 10:17  1:53  1:38   24   52:11 19.5  0:34   11   21:17  6:52 1:25:55 
   20   6/24     62 Raymond Jasicki Ii      Eau Claire         WI  40 M    82 10:41  1:58  1:48    8   48:15 21.1  1:07   46   24:22  7:52 1:26:10 
   21   7/27    134 Nick Gronning           Forest Lake        MN  37 M    50  9:43  1:47  2:20   28   52:40 19.4  1:20   13   21:23  6:54 1:27:25 
   22   8/27    112 Jeremy Blankenship      Farmington         MN  30 M     3  7:00  1:17  1:32   14   49:43 20.5  1:22   93   27:54  9:00 1:27:28 
   23   6/14     63 Sean Devine             St. Louis Park     MN  24 M    28  8:44  1:36  1:41   34   53:37 19.0  0:47   30   23:10  7:29 1:27:58 
   24   9/27     20 Justin Jablonske        Eau Claire         WI  35 M    77 10:33  1:56  2:38   32   53:28 19.1  1:16    2   20:27  6:36 1:28:19 
   25   7/14     99 Ryan Grange             St Louis Park      MN  25 M    64 10:13  1:52  2:33   31   53:11 19.2  1:39    9   21:11  6:50 1:28:45 
   26   1/8     123 Colby Rubischko         Apple Valley       MN  15 M    38  9:08  1:41  1:47   66   57:34 17.7  0:27    1   20:09  6:30 1:29:02 
   27   2/10     29 Audun Mikkelson         Hayward            WI  60 M     8  7:29  1:23  2:13   29   52:48 19.3  1:12   57   25:28  8:13 1:29:09 
   28   7/24    114 Patrick Batz            Eau Claire         WI  47 M    44  9:32  1:45  1:30   30   53:08 19.2  1:28   34   23:40  7:38 1:29:16 
   29  10/27     17 Greg Guenther           Eau Claire         WI  32 M    33  8:56  1:38  0:56   40   54:29 18.7  0:55   48   24:30  7:55 1:29:45 
   30   8/14     31 Ryan Cook               Eagan              MN  25 M    52  9:51  1:48  1:21   46   55:24 18.4  0:46   21   22:25  7:14 1:29:45 
   31   8/24     79 Aaron Walczak           Eau Claire         WI  44 M    13  7:57  1:28  1:56   41   54:31 18.7  1:28   45   24:13  7:49 1:30:02 
   32   1/21     50 Dawn Jacobson           Sparta             WI  34 F    45  9:34  1:45  1:07   43   54:58 18.6  0:55   36   23:43  7:40 1:30:15 
   33   9/24     84 Steve Moyer             Plover             WI  47 M    60 10:08  1:52  1:25   17   50:39 20.1  1:28   76   26:43  8:37 1:30:21 
   34  11/27    156 Jasen Myers             Chippewa Falls     WI  39 M   105 12:02  2:12  3:42   26   52:26 19.5  1:11    8   21:07  6:49 1:30:27 
   35  10/24     70 Joshua Webb             Eau Claire         WI  41 M    69 10:17  1:53  2:22   56   56:31 18.0  0:42    4   20:40  6:40 1:30:30 
   36  12/27     89 Misael Naxi             Verona             WI  31 M    67 10:17  1:53  2:04   27   52:38 19.4  1:43   39   23:58  7:44 1:30:38 
   37   2/8      60 Alan Fox                Chippewa Falls     WI  18 M    10  7:49  1:26  2:15   64   57:23 17.8  0:36   24   22:47  7:21 1:30:46 
   38   1/8     154 Kathryn Pautsch         Hayward            WI  56 F    88 10:53  2:00  1:33   20   51:36 19.8  1:00   63   25:48  8:20 1:30:48 
   39   3/13     36 Eric Pulver             Chippewa Falls     WI  53 M    48  9:42  1:47  2:01   44   55:07 18.5  1:29   28   22:58  7:25 1:31:15 
   40   3/8      92 Leo Lonzarich           Eau Claire         WI  17 M    18  8:07  1:29  1:04   42   54:44 18.6  1:03   68   26:21  8:30 1:31:17 
   41   9/14     45 Eric Weisenburger       Minneapolis        MN  27 M    24  8:24  1:33  2:30   50   55:36 18.3  1:17   42   24:09  7:48 1:31:54 
   42   1/9      71 Amy Rantala             Eau Claire         WI  46 F    55  9:56  1:49  1:22   45   55:19 18.4  0:41   61   25:36  8:16 1:32:52 
   43   2/21    165 Abigail Hanlon          Eau Claire         WI  31 F    22  8:20  1:32  2:12   82   59:02 17.3  0:53   25   22:47  7:21 1:33:13 
   44  11/24     67 Ryan Burr               Eau Claire         WI  40 M   103 11:52  2:11  1:57   33   53:31 19.1  2:03   37   23:54  7:43 1:33:16 
   45   3/21      4 Emily Atkins            Eau Claire         WI  36 F    78 10:33  1:56  1:40   48   55:28 18.4  0:59   52   25:07  8:07 1:33:46 
   46   4/8      43 Garrett Secker          Eleva              WI  16 M     5  7:18  1:20  1:26   86   59:28 17.2  0:33   56   25:20  8:11 1:34:02 
   47   4/21    136 Tara Burr               Eau Claire         WI  39 F    34  9:04  1:40  1:48   97 1:00:26 16.9  0:53   15   21:57  7:05 1:34:08 
   48  10/14    163 Dustin Zebro            Eau Claire         WI  28 M    85 10:48  1:59  1:29   61   57:07 17.9  0:46   43   24:11  7:48 1:34:18 
   49   5/21    119 Melissa Cunico          Merrill            WI  35 F    62 10:11  1:52  2:05   49   55:33 18.4  1:33   54   25:13  8:08 1:34:33 
   50   3/10    129 Judd Johnston           Duluth             MN  66 M    54  9:54  1:49  1:43   18   50:50 20.1  1:24  115   30:47  9:56 1:34:36 
   51  11/14     57 Chris Laes              Green Bay          WI  24 M    15  7:58  1:28  2:07   69   57:57 17.6  0:33   65   26:10  8:27 1:34:42 
   52   5/8      72 Clayton Williams        Chippewa Fls       WI  17 M    12  7:53  1:27  2:29   84   59:13 17.2  1:50   32   23:25  7:34 1:34:48 
   53   2/9     155 Kristin Bowe            Chippewa Falls     WI  46 F    71 10:21  1:54  2:30   54   56:09 18.2  2:05   38   23:58  7:44 1:35:01 
   54  12/24     42 Steve Secker            Eleva              WI  47 M    30  8:45  1:36  1:25   25   52:11 19.5  0:54  126   32:14 10:24 1:35:28 
   55   6/21     26 Sarah Hundt             Eau Claire         WI  33 F    35  9:07  1:40  1:57   80   58:54 17.3  0:47   49   24:53  8:02 1:35:35 
   56   3/9      97 Heather Peterson        Altoona            WI  41 F    39  9:09  1:41  2:55   51   55:45 18.3  1:30   69   26:24  8:31 1:35:41 
   57  13/27      8 Eric Schroeder          Deerbrook          WI  31 M   110 12:22  2:16  3:14   16   50:16 20.3  1:50  102   28:40  9:15 1:36:22 
   58   2/8     105 Pauline McJilton        St Louis Park      MN  50 F    70 10:18  1:53  2:02   55   56:16 18.1  1:05   84   27:12  8:47 1:36:51 
   59   4/13    122 Brian Bautch            Arcadia            WI  55 M    84 10:47  1:59  4:06   38   54:19 18.8  1:23   73   26:30  8:33 1:37:03 
   60   4/10    193 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  64 M    51  9:50  1:48  2:45   57   56:39 18.0  1:39   71   26:28  8:32 1:37:18 
   61   5/10    160 Keith Tompkins          Chippewa Falls     WI  61 M    95 11:21  2:05  2:08   37   54:03 18.9  1:15  103   28:42  9:16 1:37:27 
   62  14/27    109 Seth Perrier            Minneapolis        MN  31 M    86 10:49  1:59  3:36   85   59:15 17.2  0:58   29   23:04  7:27 1:37:41 
   63  13/24     46 David Olson             Altoona            WI  44 M    92 11:11  2:03  2:21   39   54:22 18.8  2:20  101   28:33  9:13 1:38:45 
   64   5/13    157 Randy Aumann            Loyal              WI  52 M   125 13:23  2:27  2:20   98 1:00:33 16.8  1:48    5   20:44  6:42 1:38:47 
   65   6/13    100 Guy Rex                 Eauclaire          WI  55 M    53  9:51  1:49  2:32   65   57:26 17.8  1:28   89   27:35  8:54 1:38:51 
   66   4/9      32 Karen Myhre             Eleva              WI  44 F    58 10:04  1:51  3:09   74   58:14 17.5  1:59   62   25:45  8:19 1:39:10 
   67   7/13     30 Bill Hauser             Eau Claire         WI  55 M    46  9:39  1:46  3:31  101 1:01:29 16.6  0:35   44   24:12  7:49 1:39:24 
   68   5/9     195 Jenny Roberge                                  43 F    41  9:16  1:42  1:38   63   57:18 17.8  1:24  110   29:53  9:39 1:39:27 
   69  14/24     41 Steve Dye               Altoona            WI  47 M    66 10:15  1:53  2:32   94 1:00:02 17.0  0:37   72   26:28  8:33 1:39:53 
   70   8/13     94 David Ciresi            Eau Claire         WI  52 M    90 11:07  2:02  2:06   79   58:49 17.3  2:22   59   25:32  8:14 1:39:54 
   71  15/24     87 Andy Hable              Bloomer            WI  46 M   120 12:55  2:22  1:29   53   55:51 18.3  1:28   97   28:24  9:10 1:40:05 
   72   7/21    126 Marita Gronning         Forest Lake        MN  39 F    91 11:10  2:03  2:16   91   59:52 17.0  1:59   50   24:53  8:02 1:40:08 
   73   9/13     93 David Wirth             New Richmond       WI  53 M    72 10:24  1:54  2:40   62   57:18 17.8  2:11   91   27:42  8:56 1:40:13 
   74   6/8      91 Tristan Vieth           Elk Mound          WI  15 M     4  7:07  1:18  1:49   95 1:00:04 17.0  0:56  114   30:40  9:54 1:40:34 
   75   3/8      51 Traci Messner           Eau Claire         WI  55 F    89 10:54  2:00  2:12   88   59:30 17.1  1:22   74   26:38  8:36 1:40:36 
   76   6/10    111 Bob Jankowski           Eau Claire         WI  63 M    59 10:05  1:51  2:37   87   59:30 17.1  1:09   85   27:19  8:49 1:40:37 
   77  16/24    133 Benjamin Way            Medford            WI  47 M    98 11:39  2:08  2:36   76   58:32 17.4  1:04   81   26:58  8:42 1:40:46 
   78   1/3     115 Leslie Johnson          Eau Claire         WI  60 F    83 10:45  1:58  2:03   71   58:03 17.6  1:17  104   28:46  9:17 1:40:52 
   79  15/27      2 Stuart Kubow            Fall Creek         WI  34 M    74 10:28  1:55  2:19   83   59:10 17.2  1:30   90   27:36  8:54 1:41:01 
   80  17/24    102 Tim Pitchford           Eau Claire         WI  49 M   130 13:53  2:33  4:10   36   54:03 18.9  1:42   86   27:21  8:50 1:41:07 
   81   1/9     174 Kaiya Sygulla           Plymouth           MN  27 F   107 12:16  2:15  1:53   96 1:00:22 16.9  1:08   58   25:30  8:14 1:41:07 
   82  16/27     44 Brandon Murphy          Wausau             WI  35 M   108 12:17  2:15  3:32   68   57:40 17.7  1:37   75   26:41  8:37 1:41:44 
   83   7/8     103 Teddy Paul              Eau Claire         WI  17 M     7  7:29  1:22  1:50  104 1:03:58 15.9  0:34   94   28:00  9:02 1:41:49 
   84  17/27     65 Andrew Lester           Amery              WI  34 M   116 12:37  2:19  2:31   58   56:48 18.0  1:27   99   28:28  9:11 1:41:49 
   85  18/27    118 Andrew Draeger          Warrens            WI  31 M    49  9:42  1:47  3:50   73   58:09 17.5  2:31   92   27:51  8:59 1:42:01 
   86  12/14     78 Nic Sanderfoot          Eau Claire         WI  25 M    36  9:07  1:40  3:35   81   58:54 17.3  1:37  108   29:41  9:35 1:42:52 
   87  19/27     15 Andy Jondreau           Rice Lake          WI  39 M    87 10:52  2:00  3:19   47   55:27 18.4  2:16  118   31:05 10:02 1:42:57 
   88   8/21     28 Connie Fedie            Chippewa Falls     WI  37 F   128 13:39  2:30  1:42   93   59:56 17.0  1:47   64   25:55  8:22 1:42:57 
   89   2/9      68 Erin Abbott             Antigo             WI  28 F    79 10:35  1:57  3:20  100 1:00:57 16.7  2:15   77   26:46  8:38 1:43:51 
   90  10/13     90 William Clark           Medford            WI  58 M   138 14:45  2:42  2:57   70   58:01 17.6  1:47   70   26:25  8:32 1:43:52 
   91   7/10     53 Terry Vanderwert        Maple Grove        MN  65 M    73 10:27  1:55  1:24   67   57:34 17.7  1:07  129   33:39 10:52 1:44:10 
   92   4/8      81 Renee Liming            Eau Claire         WI  55 F    97 11:36  2:08  3:51   90   59:49 17.1  1:48   83   27:10  8:46 1:44:12 
   93   6/9      55 Sarah Roseth            Altoona            WI  42 F    94 11:19  2:04  2:52   92   59:56 17.0  1:04  106   29:22  9:29 1:44:31 
   94   8/8     130 Ryan Ciresi             Eau Claire         WI  18 M   142 16:03  2:57  3:27   78   58:45 17.4  1:26   51   24:54  8:02 1:44:34 
   95  20/27     38 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32 M   114 12:32  2:18  3:15  114 1:06:43 15.3  1:42    7   20:58  6:46 1:45:08 
   96   5/8     194 Barbara Sims            Holmen             WI  52 F    81 10:36  1:57  2:04   89   59:37 17.1  1:37  121   31:19 10:06 1:45:12 
   97   7/9      27 Cara Syth               Menomonie          WI  41 F   131 14:00  2:34  2:49   99 1:00:33 16.8  2:13   78   26:47  8:39 1:46:20 
   98   9/21     22 Susan Venrooy           Altoona            WI  34 F   101 11:48  2:10  2:24   75   58:23 17.5  1:09  130   33:43 10:53 1:47:24 
   99  21/27     96 Brandon Miller          Altoona            WI  32 M    57 10:03  1:51  2:28  118 1:08:26 14.9  0:55   60   25:35  8:16 1:47:25 
  100  18/24    166 Edgar Bernal            Eau Claire         WI  43 M   135 14:23  2:38  2:28   77   58:38 17.4  2:10  111   30:03  9:42 1:47:40 
  101   1/1     137 Maddie Carlsen          Rice Lake          WI  21 F    29  8:45  1:36  2:44  135 1:13:27 13.9  0:43   17   22:19  7:12 1:47:55 
  102   1/1     138 Mark Carlsen            Rice Lake          WI  19 M    11  7:50  1:26  3:37  134 1:13:26 13.9  0:46   18   22:19  7:12 1:47:55 
  103   8/9      61 Laura Hanneman          Lakeville          MN  47 F   111 12:29  2:17  2:25  105 1:04:01 15.9  1:22   95   28:04  9:04 1:48:19 
  104   1/1      95 Dr Tom Schroepfer       Marinette          WI  71 M   115 12:33  2:18  3:29   52   55:48 18.3  1:49  138   35:13 11:22 1:48:52 
  105   1/4     199 Syanna Urriola          Menomonie          WI  16 F    25  8:26  1:33  2:00  106 1:04:59 15.7  0:40  128   33:21 10:46 1:49:25 
  106  13/14      5 Jake Wayne              Grand Chute        WI  27 M    76 10:30  1:56  2:43  116 1:07:07 15.2  2:01   88   27:27  8:52 1:49:46 
  107  11/13     98 Steven McMahon          Eau Claire         WI  56 M    63 10:11  1:52  3:27   59   56:51 17.9  3:22  142   36:15 11:42 1:50:04 
  108  10/21    116 Kendall Bramwell        Eleva              WI  37 F    93 11:17  2:04  3:07  117 1:07:44 15.1  1:11   79   26:49  8:39 1:50:07 
  109  11/21     86 Sara Anger              Eau Claire         WI  38 F   100 11:46  2:09  2:40  103 1:03:55 16.0  1:13  117   31:04 10:02 1:50:36 
  110   3/9       3 Elizabeth Gross         Richfield          MN  29 F     6  7:28  1:22  2:10  115 1:07:03 15.2  1:00  131   33:44 10:53 1:51:23 
  111   6/8     196 Vicky Klink             Galesville         WI  57 F   118 12:43  2:20  3:23  109 1:05:28 15.6  1:48   96   28:19  9:08 1:51:39 
  112  19/24     75 Todd Kuennen            North Liberty      IA  46 M   123 13:08  2:24  3:32  108 1:05:16 15.6  0:58  105   29:20  9:28 1:52:13 
  113  20/24     59 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  42 M   102 11:50  2:10  2:09  140 1:14:27 13.7  1:33   22   22:33  7:17 1:52:30 
  114  14/14    131 Dustin Kuhnert          Cadott             WI  23 M   150 17:59  3:18  2:05  107 1:05:09 15.7  0:52   82   26:59  8:42 1:53:01 
  115   2/4     200 Maggie Davis            Menomonie          WI  15 F    32  8:46  1:37  2:26  131 1:12:06 14.1  0:37  107   29:35  9:33 1:53:28 
  116   9/9     132 Glenda Way              Medford            WI  44 F    75 10:28  1:55  9:28  102 1:02:50 16.2  0:59  112   30:10  9:44 1:53:54 
  117  12/21    113 Cathryn Blankenship     Farmington         MN  31 F    23  8:23  1:32  3:11  123 1:09:29 14.7  1:28  122   31:25 10:08 1:53:55 
  118  13/21     66 Kelli Lester            Amery              WI  36 F    42  9:23  1:43  3:58  119 1:08:29 14.9  1:28  116   31:00 10:00 1:54:16 
  119   7/8      69 Janet Shaw Carey        Eau Claire         WI  51 F   117 12:43  2:20  2:12  124 1:10:56 14.4  1:41   80   26:51  8:40 1:54:20 
  120  14/21     11 Ashley Stokely          Eau Claire         WI  30 F   113 12:31  2:18  2:07  125 1:11:19 14.3  1:15   87   27:22  8:50 1:54:32 
  121  12/13     64 Cam Kalmon              Eau Claire         WI  55 M    99 11:43  2:09  2:24   60   57:05 17.9  1:35  148   42:21 13:40 1:55:06 
  122   4/9      77 Rebecca Sanderfoot      Eau Claire         WI  25 F   133 14:15  2:37  2:51  112 1:06:34 15.3  1:52  109   29:49  9:37 1:55:19 
  123  22/27     73 Patrick Strait          Minneapolis        MN  35 M    80 10:35  1:57  3:47  120 1:08:40 14.9  1:20  119   31:07 10:03 1:55:27 
  124  21/24    135 Scott Kunick            Eau Claire         WI  41 M   136 14:29  2:39  4:20  129 1:11:53 14.2  0:47   53   25:11  8:08 1:56:38 
  125  15/21     35 Ashley Muchow           Eau Claire         WI  35 F   106 12:05  2:13  3:28  113 1:06:35 15.3  0:58  134   34:50 11:14 1:57:53 
  126  16/21     88 Melissa Phillippi       Boyd               WI  37 F   127 13:26  2:28  2:52  138 1:13:36 13.9  0:34   98   28:28  9:11 1:58:55 
  127  22/24    120 Eric Anderson           Wausau             WI  48 M    96 11:25  2:06  3:52   72   58:05 17.6  2:55  150   42:40 13:46 1:58:55 
  128  17/21    121 Tonya Johnson           Manitowoc          WI  39 F   112 12:30  2:18  2:13  111 1:06:23 15.4  1:28  143   36:32 11:47 1:59:04 
  129  13/13    117 Joe Duga                Onalaska           WI  56 M   104 11:59  2:12  3:39  128 1:11:50 14.2  0:46  120   31:12 10:04 1:59:25 
  130   5/9     159 Kelli Burstein          Elko New Market    MN  24 F   129 13:42  2:31  1:45  133 1:13:13 13.9  2:30  100   28:28  9:11 1:59:36 
  131   6/9      12 Ashley Galoff           Eau Claire         WI  29 F   134 14:22  2:38  2:30  130 1:11:58 14.2  0:53  113   30:30  9:51 2:00:11 
  132   7/9      33 Molly Yokiel            Minnetonka         MN  27 F   122 13:07  2:24  3:40  122 1:09:25 14.7  1:58  136   35:08 11:20 2:03:17 
  133   8/8     125 Cheryl Antigua          Eau Claire         WI  55 F   121 13:01  2:23  2:52  121 1:09:21 14.7  2:15  140   36:10 11:40 2:03:38 
  134  18/21     13 Angela Sommers          Eau Claire         WI  34 F   119 12:49  2:21  3:08  139 1:14:11 13.7  2:12  123   31:56 10:18 2:04:14 
  135   3/4     104 Claudia Paul            Eau Claire         WI  18 F    40  9:13  1:41  2:57  147 1:18:19 13.0  1:08  127   32:50 10:36 2:04:24 
  136  19/21    127 Diana Kleven            Menomonie          WI  32 F   109 12:22  2:16  2:00  142 1:15:10 13.6  1:11  132   34:08 11:01 2:04:50 
  137   8/9      76 Hailey Zawacki          Strum              WI  28 F   146 17:14  3:09  2:33  127 1:11:44 14.2  1:19  124   32:10 10:23 2:04:59 
  138   9/9      74 Sophia Sygulla          Whitehall          WI  24 F   132 14:15  2:37  5:30  126 1:11:41 14.2  1:24  125   32:11 10:23 2:04:59 
  139  23/27     47 Tony Biasi              Eau Claire         WI  38 M   144 16:59  3:07  2:25  110 1:06:14 15.4  1:56  144   38:30 12:26 2:06:02 
  140  20/21     85 Jessica Jensen          Eau Claire         WI  37 F   124 13:14  2:26  3:49  136 1:13:27 13.9  1:28  139   36:02 11:38 2:07:59 
  141   4/4      49 Kathryn Anderson        Eau Claire         WI  17 F   140 14:54  2:44  6:25  149 1:18:24 13.0  2:17   66   26:13  8:28 2:08:11 
  142  23/24     48 Ben Anderson            Eau Claire         WI  49 M   141 14:56  2:44  6:23  148 1:18:24 13.0  2:17   67   26:13  8:28 2:08:12 
  143  24/24     25 Jason Schmidt           Forest Lake        MN  44 M   145 17:02  3:07  4:09  132 1:12:16 14.1  1:56  135   34:50 11:15 2:10:11 
  144   8/10     14 W Patrick Zeller        Wheaton            IL  67 M   137 14:36  2:41  5:20  143 1:15:46 13.5  3:41  141   36:12 11:41 2:15:33 
  145   2/3      10 Lois Kubow              Duluth             MN  65 F   126 13:24  2:27  3:01  141 1:14:50 13.6  2:41  151   43:18 13:58 2:17:13 
  146  21/21    108 Margo Eaton             Eau Claire         WI  32 F   143 16:55  3:06  2:55  145 1:18:08 13.1  1:13  146   40:21 13:01 2:19:30 
  147   9/10     37 Gary Lueders            Rochester          MN  65 M   147 17:23  3:11  5:08  137 1:13:28 13.9  1:14  149   42:21 13:40 2:19:33 
  148  24/27    162 Adam Gierl              River Falls        WI  35 M   148 17:26  3:12  2:34  150 1:21:04 12.6  1:51  145   40:15 12:59 2:23:07 
  149  25/27     80 Mike Dodge              Eau Claire         WI  36 M   151 18:52  3:27  5:00  151 1:24:18 12.1  0:35  133   34:42 11:12 2:23:26 
  150  26/27    167 Courtney Smith          Altoona            WI  32 M   152 20:55  3:50  2:55  146 1:18:13 13.0  1:09  147   40:21 13:01 2:23:30 
  151  27/27     19 Adam Sommers            Eau Claire         WI  38 M   139 14:47  2:43  5:09  144 1:16:01 13.4  2:22  152   45:47 14:47 2:24:06 
  152  10/10     24 Richard Weil            St Paul            MN  67 M   149 17:55  3:17  5:18  152 1:28:26 11.5  3:56  137   35:10 11:21 2:30:44 
  153   3/3      23 Lindsay Nauen           St Paul            MN  67 F   153 23:01  4:13  6:29  153 1:32:56 11.0  2:57  153   55:26 17:53 3:00:47 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  147 Keep Cooking                                     1  8:49  1:37  1:00    1 1:00:55 16.7  0:26    1   22:25  7:14 1:33:32 
           Evan Cook ,  , John Cook                                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Splash, Dash, Flash!                             3  9:37  1:46  0:38    1   55:36 18.3  0:30    2   27:30  8:53 1:33:48 
           Katie Pospishil , Codi Traaseth , Karen Jasicki        
    2  149 Team-Ciresi's Going Down!                        1  8:40  1:35  0:57    2 1:01:11 16.7  0:30    1   25:40  8:17 1:36:56 
           Jen Legare , Nicole Budik , Jenny Mazur                
    3  150 We Can Tri                                       5 11:12  2:03  2:30    4 1:03:35 16.0  0:36    4   29:54  9:39 1:47:46 
           Julie Bruggenthies ,  , Karen Possley                   
    4  139 The Third Wheel                                  2  9:14  1:42  0:36    7 1:10:07 14.5  0:27    3   29:09  9:25 1:49:32 
           Becca Thomas , Alyssa Brandt , Anna Otterson           
    5  145 Purple People Eaters                             7 14:15  2:37  0:44    3 1:02:43 16.3  0:34    6   32:13 10:24 1:50:29 
           Lisa Albrect , Regina Dodge , Tonya Hughes             
    6  153 Momma docs                                       4 10:02  1:50  1:00    6 1:09:55 14.6  0:38    5   31:07 10:03 1:52:39 
           Stephanie Wagner , Julia Kyle , Erica Barrette         
    7  141 Grandmas on the Move                             6 11:57  2:11  0:53    5 1:06:34 15.3  0:29    7   35:56 11:36 1:55:47 
           Carol Myhre , Judy Israel , Barb Colba                 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  152 The Three Manzeteers                             1  6:02  1:06  0:24    1   43:08 23.6  0:23    4   25:30  8:14 1:15:25 
           Wesley Manz , Sarah Manz , James Manz                  
    2  142 Eau Claire Blues                                 2  7:11  1:19  0:30    2   47:52 21.3  0:28    5   25:57  8:23 1:21:57 
           Clark Stoik , Joell Anders , Terry Nicks               
    3  151 F.O.B. (Friends of Bob)                          3  7:41  1:25  0:34    4   58:55 17.3  0:29    1   19:16  6:13 1:26:54 
           Tim McManus , Carl Foltz , Emily Blaskey               
    4  140 Blood, Sweat & Gears                             6 11:04  2:02  0:45    3   58:54 17.3  0:27    2   22:17  7:12 1:33:26 
           Josh Miller , Conner Scott , Hannah Larson             
    5  146 Splash, Flash, and Dash                          4 10:00  1:50  0:39    5 1:00:28 16.9  0:30    3   25:18  8:10 1:36:53 
           Rachel Liming , Andrew Haselwander , Sarah Liming      
    6  143 The He-Ha?s                                      5 10:40  1:57  0:33    6 1:00:56 16.7  0:31    6   33:10 10:42 1:45:47 
           Kevin Ha , Caitlin Hemmerich , Celia Hemmerich         
    7  148 Why Not Tri                                      7 13:51  2:32  0:47    7 1:03:55 16.0  0:38    7   36:39 11:50 1:55:48 
           Liz Dommer , Ella Syth Ivens , James Ivens             


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Zachary Donovan         Eau Claire         WI  24 M    6:48  1:15 
    2 Christopher Budahn      Kenyon             MN  35 M    6:55  1:16 
    3 Jeremy Blankenship      Farmington         MN  30 M    7:00  1:17 
    4 Tristan Vieth           Elk Mound          WI  15 M    7:07  1:18 
    5 Garrett Secker          Eleva              WI  16 M    7:18  1:20 
    6 Elizabeth Gross         Richfield          MN  29 F    7:28  1:22 
    7 Teddy Paul              Eau Claire         WI  17 M    7:29  1:22 
    8 Audun Mikkelson         Hayward            WI  60 M    7:29  1:23 
    9 Trevor Goldsmith        Eagan              MN  29 M    7:39  1:24 
   10 Alan Fox                Chippewa Falls     WI  18 M    7:49  1:26 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Christopher Budahn      Kenyon             MN  35 M   44:44 22.8 
    2 Adam Atkins             Eau Claire         WI  35 M   45:21 22.5 
    3 Alec Kadlec             Duluth             MN  22 M   45:26 22.5 
    4 David Edland            Chippewa Falls     WI  48 M   47:25 21.5 
    5 Daryl McNutt            Hayward            WI  49 M   47:28 21.5 
    6 Brian Schroepfer        Marinette          WI  40 M   47:56 21.3 
    7 Benjamin Welch          Duluth             MN  27 M   48:14 21.1 
    8 Raymond Jasicki Ii      Eau Claire         WI  40 M   48:15 21.1 
    9 Pat Hamler              Eau Claire         WI  50 M   48:33 21.0 
   10 Samuel Urriola          Menomonie          WI  49 M   48:53 20.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Colby Rubischko         Apple Valley       MN  15 M   20:09  6:30 
    2 Justin Jablonske        Eau Claire         WI  35 M   20:27  6:36 
    3 Benjamin Welch          Duluth             MN  27 M   20:32  6:38 
    4 Joshua Webb             Eau Claire         WI  41 M   20:40  6:40 
    5 Randy Aumann            Loyal              WI  52 M   20:44  6:42 
    6 Andrew Bauer            Woodbury           MN  31 M   20:51  6:44 
    7 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32 M   20:58  6:46 
    8 Jasen Myers             Chippewa Falls     WI  39 M   21:07  6:49 
    9 Ryan Grange             St Louis Park      MN  25 M   21:11  6:50 
   10 Zachary Donovan         Eau Claire         WI  24 M   21:16  6:52 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   39 Christopher Budahn      Kenyon             MN  35    2  6:55  1:16  0:48    1   44:44 22.8  0:48   23   22:57  7:24 1:16:09 
    2   56 Alec Kadlec             Duluth             MN  22   14  8:04  1:29  1:06    3   45:26 22.5  0:30   16   22:20  7:12 1:17:22 
    3   52 Benjamin Welch          Duluth             MN  27   12  7:58  1:28  1:07    7   48:14 21.1  0:37    3   20:32  6:38 1:18:26 
    4    1 Adam Atkins             Eau Claire         WI  35   21  8:29  1:33  0:48    2   45:21 22.5  1:00   31   23:41  7:39 1:19:16 
    5  124 David Edland            Chippewa Falls     WI  48   19  8:19  1:32  1:46    4   47:25 21.5  0:43   20   22:39  7:19 1:20:50 
    6  197 Brian Schroepfer        Marinette          WI  40   15  8:05  1:29  1:32    6   47:56 21.3  0:50   22   22:51  7:22 1:21:12 
    7   34 Trevor Goldsmith        Eagan              MN  29    8  7:39  1:24  0:57   21   51:46 19.7  0:46   14   21:40  7:00 1:22:46 
    8   58 Andrew Bauer            Woodbury           MN  31   28  9:07  1:40  0:44   19   50:59 20.0  1:07    6   20:51  6:44 1:22:47 
    9  101 Mijail Constante        Eau Claire         WI  34   33  9:40  1:46  0:53   13   49:42 20.5  0:43   15   22:02  7:07 1:22:57 
   10  161 Daryl McNutt            Hayward            WI  49   25  8:45  1:36  1:18    5   47:28 21.5  1:01   45   25:16  8:09 1:23:47 
   11   21 Steve Peterson          Eagan              MN  60   18  8:18  1:31  1:51   12   49:39 20.5  0:37   34   24:00  7:45 1:24:24 
   12  198 Samuel Urriola          Menomonie          WI  49   30  9:31  1:45  1:42   10   48:53 20.9  1:01   27   23:25  7:33 1:24:30 
   13  107 Brian Broeckert         Eau Claire         WI  44   22  8:33  1:34  1:14   15   49:54 20.4  0:57   35   24:02  7:46 1:24:38 
   14  158 Andrew Lehman           Menomonie          WI  37   41  9:58  1:50  1:20   11   49:23 20.7  0:54   29   23:29  7:35 1:25:01 
   15   40 Daniel Duff             Duluth             MN  53   17  8:15  1:31  1:46   20   51:44 19.7  0:56   17   22:24  7:14 1:25:04 
   16  168 Zachary Donovan         Eau Claire         WI  24    1  6:48  1:15  1:46   34   53:45 19.0  1:39   10   21:16  6:52 1:25:11 
   17  110 Pat Hamler              Eau Claire         WI  50   45 10:10  1:52  1:24    9   48:33 21.0  0:43   41   24:30  7:54 1:25:19 
   18   54 Adam Smit               Stanley            WI  37   48 10:15  1:53  1:26   22   52:01 19.6  0:28   12   21:22  6:54 1:25:31 
   19  106 Sean Lewandowski        Rochester          MN  28   51 10:17  1:53  1:38   23   52:11 19.5  0:34   11   21:17  6:52 1:25:55 
   20   62 Raymond Jasicki Ii      Eau Claire         WI  40   59 10:41  1:58  1:48    8   48:15 21.1  1:07   40   24:22  7:52 1:26:10 
   21  134 Nick Gronning           Forest Lake        MN  37   36  9:43  1:47  2:20   27   52:40 19.4  1:20   13   21:23  6:54 1:27:25 
   22  112 Jeremy Blankenship      Farmington         MN  30    3  7:00  1:17  1:32   14   49:43 20.5  1:22   68   27:54  9:00 1:27:28 
   23   63 Sean Devine             St. Louis Park     MN  24   23  8:44  1:36  1:41   33   53:37 19.0  0:47   26   23:10  7:29 1:27:58 
   24   20 Justin Jablonske        Eau Claire         WI  35   57 10:33  1:56  2:38   31   53:28 19.1  1:16    2   20:27  6:36 1:28:19 
   25   99 Ryan Grange             St Louis Park      MN  25   47 10:13  1:52  2:33   30   53:11 19.2  1:39    9   21:11  6:50 1:28:45 
   26  123 Colby Rubischko         Apple Valley       MN  15   29  9:08  1:41  1:47   57   57:34 17.7  0:27    1   20:09  6:30 1:29:02 
   27   29 Audun Mikkelson         Hayward            WI  60    7  7:29  1:23  2:13   28   52:48 19.3  1:12   47   25:28  8:13 1:29:09 
   28  114 Patrick Batz            Eau Claire         WI  47   31  9:32  1:45  1:30   29   53:08 19.2  1:28   30   23:40  7:38 1:29:16 
   29   17 Greg Guenther           Eau Claire         WI  32   26  8:56  1:38  0:56   39   54:29 18.7  0:55   42   24:30  7:55 1:29:45 
   30   31 Ryan Cook               Eagan              MN  25   38  9:51  1:48  1:21   43   55:24 18.4  0:46   18   22:25  7:14 1:29:45 
   31   79 Aaron Walczak           Eau Claire         WI  44   11  7:57  1:28  1:56   40   54:31 18.7  1:28   39   24:13  7:49 1:30:02 
   32   84 Steve Moyer             Plover             WI  47   44 10:08  1:52  1:25   17   50:39 20.1  1:28   58   26:43  8:37 1:30:21 
   33  156 Jasen Myers             Chippewa Falls     WI  39   73 12:02  2:12  3:42   25   52:26 19.5  1:11    8   21:07  6:49 1:30:27 
   34   70 Joshua Webb             Eau Claire         WI  41   52 10:17  1:53  2:22   48   56:31 18.0  0:42    4   20:40  6:40 1:30:30 
   35   89 Misael Naxi             Verona             WI  31   50 10:17  1:53  2:04   26   52:38 19.4  1:43   33   23:58  7:44 1:30:38 
   36   60 Alan Fox                Chippewa Falls     WI  18    9  7:49  1:26  2:15   55   57:23 17.8  0:36   21   22:47  7:21 1:30:46 
   37   36 Eric Pulver             Chippewa Falls     WI  53   34  9:42  1:47  2:01   42   55:07 18.5  1:29   24   22:58  7:25 1:31:15 
   38   92 Leo Lonzarich           Eau Claire         WI  17   16  8:07  1:29  1:04   41   54:44 18.6  1:03   52   26:21  8:30 1:31:17 
   39   45 Eric Weisenburger       Minneapolis        MN  27   20  8:24  1:33  2:30   45   55:36 18.3  1:17   36   24:09  7:48 1:31:54 
   40   67 Ryan Burr               Eau Claire         WI  40   71 11:52  2:11  1:57   32   53:31 19.1  2:03   32   23:54  7:43 1:33:16 
   41   43 Garrett Secker          Eleva              WI  16    5  7:18  1:20  1:26   72   59:28 17.2  0:33   46   25:20  8:11 1:34:02 
   42  163 Dustin Zebro            Eau Claire         WI  28   61 10:48  1:59  1:29   53   57:07 17.9  0:46   37   24:11  7:48 1:34:18 
   43  129 Judd Johnston           Duluth             MN  66   40  9:54  1:49  1:43   18   50:50 20.1  1:24   79   30:47  9:56 1:34:36 
   44   57 Chris Laes              Green Bay          WI  24   13  7:58  1:28  2:07   60   57:57 17.6  0:33   50   26:10  8:27 1:34:42 
   45   72 Clayton Williams        Chippewa Fls       WI  17   10  7:53  1:27  2:29   70   59:13 17.2  1:50   28   23:25  7:34 1:34:48 
   46   42 Steve Secker            Eleva              WI  47   24  8:45  1:36  1:25   24   52:11 19.5  0:54   83   32:14 10:24 1:35:28 
   47    8 Eric Schroeder          Deerbrook          WI  31   75 12:22  2:16  3:14   16   50:16 20.3  1:50   73   28:40  9:15 1:36:22 
   48  122 Brian Bautch            Arcadia            WI  55   60 10:47  1:59  4:06   37   54:19 18.8  1:23   56   26:30  8:33 1:37:03 
   49  193 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  64   37  9:50  1:48  2:45   49   56:39 18.0  1:39   54   26:28  8:32 1:37:18 
   50  160 Keith Tompkins          Chippewa Falls     WI  61   66 11:21  2:05  2:08   36   54:03 18.9  1:15   74   28:42  9:16 1:37:27 
   51  109 Seth Perrier            Minneapolis        MN  31   62 10:49  1:59  3:36   71   59:15 17.2  0:58   25   23:04  7:27 1:37:41 
   52   46 David Olson             Altoona            WI  44   65 11:11  2:03  2:21   38   54:22 18.8  2:20   72   28:33  9:13 1:38:45 
   53  157 Randy Aumann            Loyal              WI  52   81 13:23  2:27  2:20   76 1:00:33 16.8  1:48    5   20:44  6:42 1:38:47 
   54  100 Guy Rex                 Eauclaire          WI  55   39  9:51  1:49  2:32   56   57:26 17.8  1:28   64   27:35  8:54 1:38:51 
   55   30 Bill Hauser             Eau Claire         WI  55   32  9:39  1:46  3:31   77 1:01:29 16.6  0:35   38   24:12  7:49 1:39:24 
   56   41 Steve Dye               Altoona            WI  47   49 10:15  1:53  2:32   74 1:00:02 17.0  0:37   55   26:28  8:33 1:39:53 
   57   94 David Ciresi            Eau Claire         WI  52   64 11:07  2:02  2:06   67   58:49 17.3  2:22   48   25:32  8:14 1:39:54 
   58   87 Andy Hable              Bloomer            WI  46   79 12:55  2:22  1:29   47   55:51 18.3  1:28   70   28:24  9:10 1:40:05 
   59   93 David Wirth             New Richmond       WI  53   53 10:24  1:54  2:40   54   57:18 17.8  2:11   66   27:42  8:56 1:40:13 
   60   91 Tristan Vieth           Elk Mound          WI  15    4  7:07  1:18  1:49   75 1:00:04 17.0  0:56   78   30:40  9:54 1:40:34 
   61  111 Bob Jankowski           Eau Claire         WI  63   43 10:05  1:51  2:37   73   59:30 17.1  1:09   61   27:19  8:49 1:40:37 
   62  133 Benjamin Way            Medford            WI  47   68 11:39  2:08  2:36   64   58:32 17.4  1:04   59   26:58  8:42 1:40:46 
   63    2 Stuart Kubow            Fall Creek         WI  34   55 10:28  1:55  2:19   69   59:10 17.2  1:30   65   27:36  8:54 1:41:01 
   64  102 Tim Pitchford           Eau Claire         WI  49   82 13:53  2:33  4:10   35   54:03 18.9  1:42   62   27:21  8:50 1:41:07 
   65   44 Brandon Murphy          Wausau             WI  35   74 12:17  2:15  3:32   59   57:40 17.7  1:37   57   26:41  8:37 1:41:44 
   66  103 Teddy Paul              Eau Claire         WI  17    6  7:29  1:22  1:50   78 1:03:58 15.9  0:34   69   28:00  9:02 1:41:49 
   67   65 Andrew Lester           Amery              WI  34   78 12:37  2:19  2:31   50   56:48 18.0  1:27   71   28:28  9:11 1:41:49 
   68  118 Andrew Draeger          Warrens            WI  31   35  9:42  1:47  3:50   63   58:09 17.5  2:31   67   27:51  8:59 1:42:01 
   69   78 Nic Sanderfoot          Eau Claire         WI  25   27  9:07  1:40  3:35   68   58:54 17.3  1:37   76   29:41  9:35 1:42:52 
   70   15 Andy Jondreau           Rice Lake          WI  39   63 10:52  2:00  3:19   44   55:27 18.4  2:16   80   31:05 10:02 1:42:57 
   71   90 William Clark           Medford            WI  58   86 14:45  2:42  2:57   61   58:01 17.6  1:47   53   26:25  8:32 1:43:52 
   72   53 Terry Vanderwert        Maple Grove        MN  65   54 10:27  1:55  1:24   58   57:34 17.7  1:07   84   33:39 10:52 1:44:10 
   73  130 Ryan Ciresi             Eau Claire         WI  18   89 16:03  2:57  3:27   66   58:45 17.4  1:26   43   24:54  8:02 1:44:34 
   74   38 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32   76 12:32  2:18  3:15   82 1:06:43 15.3  1:42    7   20:58  6:46 1:45:08 
   75   96 Brandon Miller          Altoona            WI  32   42 10:03  1:51  2:28   84 1:08:26 14.9  0:55   49   25:35  8:16 1:47:25 
   76  166 Edgar Bernal            Eau Claire         WI  43   83 14:23  2:38  2:28   65   58:38 17.4  2:10   77   30:03  9:42 1:47:40 
   77   95 Dr Tom Schroepfer       Marinette          WI  71   77 12:33  2:18  3:29   46   55:48 18.3  1:49   88   35:13 11:22 1:48:52 
   78    5 Jake Wayne              Grand Chute        WI  27   56 10:30  1:56  2:43   83 1:07:07 15.2  2:01   63   27:27  8:52 1:49:46 
   79   98 Steven McMahon          Eau Claire         WI  56   46 10:11  1:52  3:27   51   56:51 17.9  3:22   90   36:15 11:42 1:50:04 
   80   75 Todd Kuennen            North Liberty      IA  46   80 13:08  2:24  3:32   80 1:05:16 15.6  0:58   75   29:20  9:28 1:52:13 
   81   59 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  42   70 11:50  2:10  2:09   90 1:14:27 13.7  1:33   19   22:33  7:17 1:52:30 
   82  131 Dustin Kuhnert          Cadott             WI  23   95 17:59  3:18  2:05   79 1:05:09 15.7  0:52   60   26:59  8:42 1:53:01 
   83   64 Cam Kalmon              Eau Claire         WI  55   69 11:43  2:09  2:24   52   57:05 17.9  1:35   94   42:21 13:40 1:55:06 
   84   73 Patrick Strait          Minneapolis        MN  35   58 10:35  1:57  3:47   85 1:08:40 14.9  1:20   81   31:07 10:03 1:55:27 
   85  135 Scott Kunick            Eau Claire         WI  41   84 14:29  2:39  4:20   87 1:11:53 14.2  0:47   44   25:11  8:08 1:56:38 
   86  120 Eric Anderson           Wausau             WI  48   67 11:25  2:06  3:52   62   58:05 17.6  2:55   96   42:40 13:46 1:58:55 
   87  117 Joe Duga                Onalaska           WI  56   72 11:59  2:12  3:39   86 1:11:50 14.2  0:46   82   31:12 10:04 1:59:25 
   88   47 Tony Biasi              Eau Claire         WI  38   90 16:59  3:07  2:25   81 1:06:14 15.4  1:56   91   38:30 12:26 2:06:02 
   89   48 Ben Anderson            Eau Claire         WI  49   88 14:56  2:44  6:23   94 1:18:24 13.0  2:17   51   26:13  8:28 2:08:12 
   90   25 Jason Schmidt           Forest Lake        MN  44   91 17:02  3:07  4:09   88 1:12:16 14.1  1:56   86   34:50 11:15 2:10:11 
   91   14 W Patrick Zeller        Wheaton            IL  67   85 14:36  2:41  5:20   91 1:15:46 13.5  3:41   89   36:12 11:41 2:15:33 
   92   37 Gary Lueders            Rochester          MN  65   92 17:23  3:11  5:08   89 1:13:28 13.9  1:14   95   42:21 13:40 2:19:33 
   93  162 Adam Gierl              River Falls        WI  35   93 17:26  3:12  2:34   95 1:21:04 12.6  1:51   92   40:15 12:59 2:23:07 
   94   80 Mike Dodge              Eau Claire         WI  36   96 18:52  3:27  5:00   96 1:24:18 12.1  0:35   85   34:42 11:12 2:23:26 
   95  167 Courtney Smith          Altoona            WI  32   97 20:55  3:50  2:55   93 1:18:13 13.0  1:09   93   40:21 13:01 2:23:30 
   96   19 Adam Sommers            Eau Claire         WI  38   87 14:47  2:43  5:09   92 1:16:01 13.4  2:22   97   45:47 14:47 2:24:06 
   97   24 Richard Weil            St Paul            MN  67   94 17:55  3:17  5:18   97 1:28:26 11.5  3:56   87   35:10 11:21 2:30:44 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   50 Dawn Jacobson           Sparta             WI  34   12  9:34  1:45  1:07    2   54:58 18.6  0:55    3   23:43  7:40 1:30:15 
    2  154 Kathryn Pautsch         Hayward            WI  56   23 10:53  2:00  1:33    1   51:36 19.8  1:00   12   25:48  8:20 1:30:48 
    3   71 Amy Rantala             Eau Claire         WI  46   13  9:56  1:49  1:22    3   55:19 18.4  0:41   10   25:36  8:16 1:32:52 
    4  165 Abigail Hanlon          Eau Claire         WI  31    2  8:20  1:32  2:12   14   59:02 17.3  0:53    2   22:47  7:21 1:33:13 
    5    4 Emily Atkins            Eau Claire         WI  36   19 10:33  1:56  1:40    4   55:28 18.4  0:59    7   25:07  8:07 1:33:46 
    6  136 Tara Burr               Eau Claire         WI  39    6  9:04  1:40  1:48   22 1:00:26 16.9  0:53    1   21:57  7:05 1:34:08 
    7  119 Melissa Cunico          Merrill            WI  35   15 10:11  1:52  2:05    5   55:33 18.4  1:33    8   25:13  8:08 1:34:33 
    8  155 Kristin Bowe            Chippewa Falls     WI  46   17 10:21  1:54  2:30    7   56:09 18.2  2:05    4   23:58  7:44 1:35:01 
    9   26 Sarah Hundt             Eau Claire         WI  33    7  9:07  1:40  1:57   13   58:54 17.3  0:47    5   24:53  8:02 1:35:35 
   10   97 Heather Peterson        Altoona            WI  41    8  9:09  1:41  2:55    6   55:45 18.3  1:30   15   26:24  8:31 1:35:41 
   11  105 Pauline McJilton        St Louis Park      MN  50   16 10:18  1:53  2:02    8   56:16 18.1  1:05   22   27:12  8:47 1:36:51 
   12   32 Karen Myhre             Eleva              WI  44   14 10:04  1:51  3:09   11   58:14 17.5  1:59   11   25:45  8:19 1:39:10 
   13  195 Jenny Roberge                                  43   10  9:16  1:42  1:38    9   57:18 17.8  1:24   32   29:53  9:39 1:39:27 
   14  126 Marita Gronning         Forest Lake        MN  39   25 11:10  2:03  2:16   18   59:52 17.0  1:59    6   24:53  8:02 1:40:08 
   15   51 Traci Messner           Eau Claire         WI  55   24 10:54  2:00  2:12   15   59:30 17.1  1:22   16   26:38  8:36 1:40:36 
   16  115 Leslie Johnson          Eau Claire         WI  60   22 10:45  1:58  2:03   10   58:03 17.6  1:17   28   28:46  9:17 1:40:52 
   17  174 Kaiya Sygulla           Plymouth           MN  27   32 12:16  2:15  1:53   21 1:00:22 16.9  1:08    9   25:30  8:14 1:41:07 
   18   28 Connie Fedie            Chippewa Falls     WI  37   45 13:39  2:30  1:42   20   59:56 17.0  1:47   13   25:55  8:22 1:42:57 
   19   68 Erin Abbott             Antigo             WI  28   20 10:35  1:57  3:20   24 1:00:57 16.7  2:15   17   26:46  8:38 1:43:51 
   20   81 Renee Liming            Eau Claire         WI  55   28 11:36  2:08  3:51   17   59:49 17.1  1:48   21   27:10  8:46 1:44:12 
   21   55 Sarah Roseth            Altoona            WI  42   27 11:19  2:04  2:52   19   59:56 17.0  1:04   29   29:22  9:29 1:44:31 
   22  194 Barbara Sims            Holmen             WI  52   21 10:36  1:57  2:04   16   59:37 17.1  1:37   37   31:19 10:06 1:45:12 
   23   27 Cara Syth               Menomonie          WI  41   47 14:00  2:34  2:49   23 1:00:33 16.8  2:13   18   26:47  8:39 1:46:20 
   24   22 Susan Venrooy           Altoona            WI  34   30 11:48  2:10  2:24   12   58:23 17.5  1:09   44   33:43 10:53 1:47:24 
   25   61 Laura Hanneman          Lakeville          MN  47   34 12:29  2:17  2:25   27 1:04:01 15.9  1:22   24   28:04  9:04 1:48:19 
   26  199 Syanna Urriola          Menomonie          WI  16    4  8:26  1:33  2:00   28 1:04:59 15.7  0:40   43   33:21 10:46 1:49:25 
   27  116 Kendall Bramwell        Eleva              WI  37   26 11:17  2:04  3:07   34 1:07:44 15.1  1:11   19   26:49  8:39 1:50:07 
   28   86 Sara Anger              Eau Claire         WI  38   29 11:46  2:09  2:40   26 1:03:55 16.0  1:13   36   31:04 10:02 1:50:36 
   29    3 Elizabeth Gross         Richfield          MN  29    1  7:28  1:22  2:10   33 1:07:03 15.2  1:00   45   33:44 10:53 1:51:23 
   30  196 Vicky Klink             Galesville         WI  57   38 12:43  2:20  3:23   29 1:05:28 15.6  1:48   25   28:19  9:08 1:51:39 
   31  200 Maggie Davis            Menomonie          WI  15    5  8:46  1:37  2:26   44 1:12:06 14.1  0:37   30   29:35  9:33 1:53:28 
   32  132 Glenda Way              Medford            WI  44   18 10:28  1:55  9:28   25 1:02:50 16.2  0:59   33   30:10  9:44 1:53:54 
   33  113 Cathryn Blankenship     Farmington         MN  31    3  8:23  1:32  3:11   38 1:09:29 14.7  1:28   38   31:25 10:08 1:53:55 
   34   66 Kelli Lester            Amery              WI  36   11  9:23  1:43  3:58   35 1:08:29 14.9  1:28   35   31:00 10:00 1:54:16 
   35   69 Janet Shaw Carey        Eau Claire         WI  51   37 12:43  2:20  2:12   39 1:10:56 14.4  1:41   20   26:51  8:40 1:54:20 
   36   11 Ashley Stokely          Eau Claire         WI  30   36 12:31  2:18  2:07   40 1:11:19 14.3  1:15   23   27:22  8:50 1:54:32 
   37   77 Rebecca Sanderfoot      Eau Claire         WI  25   49 14:15  2:37  2:51   31 1:06:34 15.3  1:52   31   29:49  9:37 1:55:19 
   38   35 Ashley Muchow           Eau Claire         WI  35   31 12:05  2:13  3:28   32 1:06:35 15.3  0:58   47   34:50 11:14 1:57:53 
   39   88 Melissa Phillippi       Boyd               WI  37   44 13:26  2:28  2:52   47 1:13:36 13.9  0:34   26   28:28  9:11 1:58:55 
   40  121 Tonya Johnson           Manitowoc          WI  39   35 12:30  2:18  2:13   30 1:06:23 15.4  1:28   51   36:32 11:47 1:59:04 
   41  159 Kelli Burstein          Elko New Market    MN  24   46 13:42  2:31  1:45   45 1:13:13 13.9  2:30   27   28:28  9:11 1:59:36 
   42   12 Ashley Galoff           Eau Claire         WI  29   50 14:22  2:38  2:30   43 1:11:58 14.2  0:53   34   30:30  9:51 2:00:11 
   43   33 Molly Yokiel            Minnetonka         MN  27   41 13:07  2:24  3:40   37 1:09:25 14.7  1:58   48   35:08 11:20 2:03:17 
   44  125 Cheryl Antigua          Eau Claire         WI  55   40 13:01  2:23  2:52   36 1:09:21 14.7  2:15   50   36:10 11:40 2:03:38 
   45   13 Angela Sommers          Eau Claire         WI  34   39 12:49  2:21  3:08   48 1:14:11 13.7  2:12   39   31:56 10:18 2:04:14 
   46  104 Claudia Paul            Eau Claire         WI  18    9  9:13  1:41  2:57   52 1:18:19 13.0  1:08   42   32:50 10:36 2:04:24 
   47  127 Diana Kleven            Menomonie          WI  32   33 12:22  2:16  2:00   50 1:15:10 13.6  1:11   46   34:08 11:01 2:04:50 
   48   76 Hailey Zawacki          Strum              WI  28   53 17:14  3:09  2:33   42 1:11:44 14.2  1:19   40   32:10 10:23 2:04:59 
   49   74 Sophia Sygulla          Whitehall          WI  24   48 14:15  2:37  5:30   41 1:11:41 14.2  1:24   41   32:11 10:23 2:04:59 
   50   85 Jessica Jensen          Eau Claire         WI  37   42 13:14  2:26  3:49   46 1:13:27 13.9  1:28   49   36:02 11:38 2:07:59 
   51   49 Kathryn Anderson        Eau Claire         WI  17   51 14:54  2:44  6:25   53 1:18:24 13.0  2:17   14   26:13  8:28 2:08:11 
   52   10 Lois Kubow              Duluth             MN  65   43 13:24  2:27  3:01   49 1:14:50 13.6  2:41   53   43:18 13:58 2:17:13 
   53  108 Margo Eaton             Eau Claire         WI  32   52 16:55  3:06  2:55   51 1:18:08 13.1  1:13   52   40:21 13:01 2:19:30 
   54   23 Lindsay Nauen           St Paul            MN  67   54 23:01  4:13  6:29   54 1:32:56 11.0  2:57   54   55:26 17:53 3:00:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Colby Rubischko         Apple Valley       MN  15    7  9:08  1:41  1:47    3   57:34 17.7  0:27    1   20:09  6:30 1:29:02 
    2   60 Alan Fox                Chippewa Falls     WI  18    4  7:49  1:26  2:15    2   57:23 17.8  0:36    2   22:47  7:21 1:30:46 
    3   92 Leo Lonzarich           Eau Claire         WI  17    6  8:07  1:29  1:04    1   54:44 18.6  1:03    6   26:21  8:30 1:31:17 
    4   43 Garrett Secker          Eleva              WI  16    2  7:18  1:20  1:26    6   59:28 17.2  0:33    5   25:20  8:11 1:34:02 
    5   72 Clayton Williams        Chippewa Fls       WI  17    5  7:53  1:27  2:29    5   59:13 17.2  1:50    3   23:25  7:34 1:34:48 
    6   91 Tristan Vieth           Elk Mound          WI  15    1  7:07  1:18  1:49    7 1:00:04 17.0  0:56    8   30:40  9:54 1:40:34 
    7  103 Teddy Paul              Eau Claire         WI  17    3  7:29  1:22  1:50    8 1:03:58 15.9  0:34    7   28:00  9:02 1:41:49 
    8  130 Ryan Ciresi             Eau Claire         WI  18    8 16:03  2:57  3:27    4   58:45 17.4  1:26    4   24:54  8:02 1:44:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  199 Syanna Urriola          Menomonie          WI  16    1  8:26  1:33  2:00    1 1:04:59 15.7  0:40    4   33:21 10:46 1:49:25 
    2  200 Maggie Davis            Menomonie          WI  15    2  8:46  1:37  2:26    2 1:12:06 14.1  0:37    2   29:35  9:33 1:53:28 
    3  104 Claudia Paul            Eau Claire         WI  18    3  9:13  1:41  2:57    3 1:18:19 13.0  1:08    3   32:50 10:36 2:04:24 
    4   49 Kathryn Anderson        Eau Claire         WI  17    4 14:54  2:44  6:25    4 1:18:24 13.0  2:17    1   26:13  8:28 2:08:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Alec Kadlec             Duluth             MN  22    5  8:04  1:29  1:06    1   45:26 22.5  0:30    6   22:20  7:12 1:17:22 
    2   52 Benjamin Welch          Duluth             MN  27    3  7:58  1:28  1:07    2   48:14 21.1  0:37    1   20:32  6:38 1:18:26 
    3   34 Trevor Goldsmith        Eagan              MN  29    2  7:39  1:24  0:57    3   51:46 19.7  0:46    5   21:40  7:00 1:22:46 
    4  168 Zachary Donovan         Eau Claire         WI  24    1  6:48  1:15  1:46    7   53:45 19.0  1:39    3   21:16  6:52 1:25:11 
    5  106 Sean Lewandowski        Rochester          MN  28   11 10:17  1:53  1:38    4   52:11 19.5  0:34    4   21:17  6:52 1:25:55 
    6   63 Sean Devine             St. Louis Park     MN  24    7  8:44  1:36  1:41    6   53:37 19.0  0:47    8   23:10  7:29 1:27:58 
    7   99 Ryan Grange             St Louis Park      MN  25   10 10:13  1:52  2:33    5   53:11 19.2  1:39    2   21:11  6:50 1:28:45 
    8   31 Ryan Cook               Eagan              MN  25    9  9:51  1:48  1:21    8   55:24 18.4  0:46    7   22:25  7:14 1:29:45 
    9   45 Eric Weisenburger       Minneapolis        MN  27    6  8:24  1:33  2:30    9   55:36 18.3  1:17    9   24:09  7:48 1:31:54 
   10  163 Dustin Zebro            Eau Claire         WI  28   13 10:48  1:59  1:29   10   57:07 17.9  0:46   10   24:11  7:48 1:34:18 
   11   57 Chris Laes              Green Bay          WI  24    4  7:58  1:28  2:07   11   57:57 17.6  0:33   11   26:10  8:27 1:34:42 
   12   78 Nic Sanderfoot          Eau Claire         WI  25    8  9:07  1:40  3:35   12   58:54 17.3  1:37   14   29:41  9:35 1:42:52 
   13    5 Jake Wayne              Grand Chute        WI  27   12 10:30  1:56  2:43   14 1:07:07 15.2  2:01   13   27:27  8:52 1:49:46 
   14  131 Dustin Kuhnert          Cadott             WI  23   14 17:59  3:18  2:05   13 1:05:09 15.7  0:52   12   26:59  8:42 1:53:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  174 Kaiya Sygulla           Plymouth           MN  27    3 12:16  2:15  1:53    1 1:00:22 16.9  1:08    1   25:30  8:14 1:41:07 
    2   68 Erin Abbott             Antigo             WI  28    2 10:35  1:57  3:20    2 1:00:57 16.7  2:15    2   26:46  8:38 1:43:51 
    3    3 Elizabeth Gross         Richfield          MN  29    1  7:28  1:22  2:10    4 1:07:03 15.2  1:00    8   33:44 10:53 1:51:23 
    4   77 Rebecca Sanderfoot      Eau Claire         WI  25    7 14:15  2:37  2:51    3 1:06:34 15.3  1:52    4   29:49  9:37 1:55:19 
    5  159 Kelli Burstein          Elko New Market    MN  24    5 13:42  2:31  1:45    9 1:13:13 13.9  2:30    3   28:28  9:11 1:59:36 
    6   12 Ashley Galoff           Eau Claire         WI  29    8 14:22  2:38  2:30    8 1:11:58 14.2  0:53    5   30:30  9:51 2:00:11 
    7   33 Molly Yokiel            Minnetonka         MN  27    4 13:07  2:24  3:40    5 1:09:25 14.7  1:58    9   35:08 11:20 2:03:17 
    8   76 Hailey Zawacki          Strum              WI  28    9 17:14  3:09  2:33    7 1:11:44 14.2  1:19    6   32:10 10:23 2:04:59 
    9   74 Sophia Sygulla          Whitehall          WI  24    6 14:15  2:37  5:30    6 1:11:41 14.2  1:24    7   32:11 10:23 2:04:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   39 Christopher Budahn      Kenyon             MN  35    1  6:55  1:16  0:48    1   44:44 22.8  0:48    8   22:57  7:24 1:16:09 
    2    1 Adam Atkins             Eau Claire         WI  35    3  8:29  1:33  0:48    2   45:21 22.5  1:00   11   23:41  7:39 1:19:16 
    3   58 Andrew Bauer            Woodbury           MN  31    5  9:07  1:40  0:44    7   50:59 20.0  1:07    2   20:51  6:44 1:22:47 
    4  101 Mijail Constante        Eau Claire         WI  34    6  9:40  1:46  0:53    4   49:42 20.5  0:43    7   22:02  7:07 1:22:57 
    5  158 Andrew Lehman           Menomonie          WI  37    9  9:58  1:50  1:20    3   49:23 20.7  0:54   10   23:29  7:35 1:25:01 
    6   54 Adam Smit               Stanley            WI  37   11 10:15  1:53  1:26    8   52:01 19.6  0:28    5   21:22  6:54 1:25:31 
    7  134 Nick Gronning           Forest Lake        MN  37    8  9:43  1:47  2:20   11   52:40 19.4  1:20    6   21:23  6:54 1:27:25 
    8  112 Jeremy Blankenship      Farmington         MN  30    2  7:00  1:17  1:32    5   49:43 20.5  1:22   18   27:54  9:00 1:27:28 
    9   20 Justin Jablonske        Eau Claire         WI  35   14 10:33  1:56  2:38   12   53:28 19.1  1:16    1   20:27  6:36 1:28:19 
   10   17 Greg Guenther           Eau Claire         WI  32    4  8:56  1:38  0:56   13   54:29 18.7  0:55   13   24:30  7:55 1:29:45 
   11  156 Jasen Myers             Chippewa Falls     WI  39   18 12:02  2:12  3:42    9   52:26 19.5  1:11    4   21:07  6:49 1:30:27 
   12   89 Misael Naxi             Verona             WI  31   12 10:17  1:53  2:04   10   52:38 19.4  1:43   12   23:58  7:44 1:30:38 
   13    8 Eric Schroeder          Deerbrook          WI  31   20 12:22  2:16  3:14    6   50:16 20.3  1:50   20   28:40  9:15 1:36:22 
   14  109 Seth Perrier            Minneapolis        MN  31   16 10:49  1:59  3:36   19   59:15 17.2  0:58    9   23:04  7:27 1:37:41 
   15    2 Stuart Kubow            Fall Creek         WI  34   13 10:28  1:55  2:19   18   59:10 17.2  1:30   16   27:36  8:54 1:41:01 
   16   44 Brandon Murphy          Wausau             WI  35   19 12:17  2:15  3:32   16   57:40 17.7  1:37   15   26:41  8:37 1:41:44 
   17   65 Andrew Lester           Amery              WI  34   22 12:37  2:19  2:31   15   56:48 18.0  1:27   19   28:28  9:11 1:41:49 
   18  118 Andrew Draeger          Warrens            WI  31    7  9:42  1:47  3:50   17   58:09 17.5  2:31   17   27:51  8:59 1:42:01 
   19   15 Andy Jondreau           Rice Lake          WI  39   17 10:52  2:00  3:19   14   55:27 18.4  2:16   21   31:05 10:02 1:42:57 
   20   38 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32   21 12:32  2:18  3:15   21 1:06:43 15.3  1:42    3   20:58  6:46 1:45:08 
   21   96 Brandon Miller          Altoona            WI  32   10 10:03  1:51  2:28   22 1:08:26 14.9  0:55   14   25:35  8:16 1:47:25 
   22   73 Patrick Strait          Minneapolis        MN  35   15 10:35  1:57  3:47   23 1:08:40 14.9  1:20   22   31:07 10:03 1:55:27 
   23   47 Tony Biasi              Eau Claire         WI  38   24 16:59  3:07  2:25   20 1:06:14 15.4  1:56   24   38:30 12:26 2:06:02 
   24  162 Adam Gierl              River Falls        WI  35   25 17:26  3:12  2:34   26 1:21:04 12.6  1:51   25   40:15 12:59 2:23:07 
   25   80 Mike Dodge              Eau Claire         WI  36   26 18:52  3:27  5:00   27 1:24:18 12.1  0:35   23   34:42 11:12 2:23:26 
   26  167 Courtney Smith          Altoona            WI  32   27 20:55  3:50  2:55   25 1:18:13 13.0  1:09   26   40:21 13:01 2:23:30 
   27   19 Adam Sommers            Eau Claire         WI  38   23 14:47  2:43  5:09   24 1:16:01 13.4  2:22   27   45:47 14:47 2:24:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   50 Dawn Jacobson           Sparta             WI  34    6  9:34  1:45  1:07    1   54:58 18.6  0:55    3   23:43  7:40 1:30:15 
    2  165 Abigail Hanlon          Eau Claire         WI  31    1  8:20  1:32  2:12    6   59:02 17.3  0:53    2   22:47  7:21 1:33:13 
    3    4 Emily Atkins            Eau Claire         WI  36    8 10:33  1:56  1:40    2   55:28 18.4  0:59    6   25:07  8:07 1:33:46 
    4  136 Tara Burr               Eau Claire         WI  39    3  9:04  1:40  1:48    9 1:00:26 16.9  0:53    1   21:57  7:05 1:34:08 
    5  119 Melissa Cunico          Merrill            WI  35    7 10:11  1:52  2:05    3   55:33 18.4  1:33    7   25:13  8:08 1:34:33 
    6   26 Sarah Hundt             Eau Claire         WI  33    4  9:07  1:40  1:57    5   58:54 17.3  0:47    4   24:53  8:02 1:35:35 
    7  126 Marita Gronning         Forest Lake        MN  39    9 11:10  2:03  2:16    7   59:52 17.0  1:59    5   24:53  8:02 1:40:08 
    8   28 Connie Fedie            Chippewa Falls     WI  37   20 13:39  2:30  1:42    8   59:56 17.0  1:47    8   25:55  8:22 1:42:57 
    9   22 Susan Venrooy           Altoona            WI  34   12 11:48  2:10  2:24    4   58:23 17.5  1:09   16   33:43 10:53 1:47:24 
   10  116 Kendall Bramwell        Eleva              WI  37   10 11:17  2:04  3:07   13 1:07:44 15.1  1:11    9   26:49  8:39 1:50:07 
   11   86 Sara Anger              Eau Claire         WI  38   11 11:46  2:09  2:40   10 1:03:55 16.0  1:13   13   31:04 10:02 1:50:36 
   12  113 Cathryn Blankenship     Farmington         MN  31    2  8:23  1:32  3:11   15 1:09:29 14.7  1:28   14   31:25 10:08 1:53:55 
   13   66 Kelli Lester            Amery              WI  36    5  9:23  1:43  3:58   14 1:08:29 14.9  1:28   12   31:00 10:00 1:54:16 
   14   11 Ashley Stokely          Eau Claire         WI  30   16 12:31  2:18  2:07   16 1:11:19 14.3  1:15   10   27:22  8:50 1:54:32 
   15   35 Ashley Muchow           Eau Claire         WI  35   13 12:05  2:13  3:28   12 1:06:35 15.3  0:58   18   34:50 11:14 1:57:53 
   16   88 Melissa Phillippi       Boyd               WI  37   19 13:26  2:28  2:52   18 1:13:36 13.9  0:34   11   28:28  9:11 1:58:55 
   17  121 Tonya Johnson           Manitowoc          WI  39   15 12:30  2:18  2:13   11 1:06:23 15.4  1:28   20   36:32 11:47 1:59:04 
   18   13 Angela Sommers          Eau Claire         WI  34   17 12:49  2:21  3:08   19 1:14:11 13.7  2:12   15   31:56 10:18 2:04:14 
   19  127 Diana Kleven            Menomonie          WI  32   14 12:22  2:16  2:00   20 1:15:10 13.6  1:11   17   34:08 11:01 2:04:50 
   20   85 Jessica Jensen          Eau Claire         WI  37   18 13:14  2:26  3:49   17 1:13:27 13.9  1:28   19   36:02 11:38 2:07:59 
   21  108 Margo Eaton             Eau Claire         WI  32   21 16:55  3:06  2:55   21 1:18:08 13.1  1:13   21   40:21 13:01 2:19:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 David Edland            Chippewa Falls     WI  48    3  8:19  1:32  1:46    1   47:25 21.5  0:43    3   22:39  7:19 1:20:50 
    2  197 Brian Schroepfer        Marinette          WI  40    2  8:05  1:29  1:32    3   47:56 21.3  0:50    4   22:51  7:22 1:21:12 
    3  161 Daryl McNutt            Hayward            WI  49    6  8:45  1:36  1:18    2   47:28 21.5  1:01   12   25:16  8:09 1:23:47 
    4  198 Samuel Urriola          Menomonie          WI  49    7  9:31  1:45  1:42    5   48:53 20.9  1:01    5   23:25  7:33 1:24:30 
    5  107 Brian Broeckert         Eau Claire         WI  44    4  8:33  1:34  1:14    6   49:54 20.4  0:57    8   24:02  7:46 1:24:38 
    6   62 Raymond Jasicki Ii      Eau Claire         WI  40   12 10:41  1:58  1:48    4   48:15 21.1  1:07   10   24:22  7:52 1:26:10 
    7  114 Patrick Batz            Eau Claire         WI  47    8  9:32  1:45  1:30    9   53:08 19.2  1:28    6   23:40  7:38 1:29:16 
    8   79 Aaron Walczak           Eau Claire         WI  44    1  7:57  1:28  1:56   13   54:31 18.7  1:28    9   24:13  7:49 1:30:02 
    9   84 Steve Moyer             Plover             WI  47    9 10:08  1:52  1:25    7   50:39 20.1  1:28   15   26:43  8:37 1:30:21 
   10   70 Joshua Webb             Eau Claire         WI  41   11 10:17  1:53  2:22   15   56:31 18.0  0:42    1   20:40  6:40 1:30:30 
   11   67 Ryan Burr               Eau Claire         WI  40   17 11:52  2:11  1:57   10   53:31 19.1  2:03    7   23:54  7:43 1:33:16 
   12   42 Steve Secker            Eleva              WI  47    5  8:45  1:36  1:25    8   52:11 19.5  0:54   22   32:14 10:24 1:35:28 
   13   46 David Olson             Altoona            WI  44   13 11:11  2:03  2:21   12   54:22 18.8  2:20   19   28:33  9:13 1:38:45 
   14   41 Steve Dye               Altoona            WI  47   10 10:15  1:53  2:32   19 1:00:02 17.0  0:37   14   26:28  8:33 1:39:53 
   15   87 Andy Hable              Bloomer            WI  46   18 12:55  2:22  1:29   14   55:51 18.3  1:28   18   28:24  9:10 1:40:05 
   16  133 Benjamin Way            Medford            WI  47   15 11:39  2:08  2:36   17   58:32 17.4  1:04   16   26:58  8:42 1:40:46 
   17  102 Tim Pitchford           Eau Claire         WI  49   20 13:53  2:33  4:10   11   54:03 18.9  1:42   17   27:21  8:50 1:41:07 
   18  166 Edgar Bernal            Eau Claire         WI  43   21 14:23  2:38  2:28   18   58:38 17.4  2:10   21   30:03  9:42 1:47:40 
   19   75 Todd Kuennen            North Liberty      IA  46   19 13:08  2:24  3:32   20 1:05:16 15.6  0:58   20   29:20  9:28 1:52:13 
   20   59 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  42   16 11:50  2:10  2:09   23 1:14:27 13.7  1:33    2   22:33  7:17 1:52:30 
   21  135 Scott Kunick            Eau Claire         WI  41   22 14:29  2:39  4:20   21 1:11:53 14.2  0:47   11   25:11  8:08 1:56:38 
   22  120 Eric Anderson           Wausau             WI  48   14 11:25  2:06  3:52   16   58:05 17.6  2:55   24   42:40 13:46 1:58:55 
   23   48 Ben Anderson            Eau Claire         WI  49   23 14:56  2:44  6:23   24 1:18:24 13.0  2:17   13   26:13  8:28 2:08:12 
   24   25 Jason Schmidt           Forest Lake        MN  44   24 17:02  3:07  4:09   22 1:12:16 14.1  1:56   23   34:50 11:15 2:10:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   71 Amy Rantala             Eau Claire         WI  46    3  9:56  1:49  1:22    1   55:19 18.4  0:41    2   25:36  8:16 1:32:52 
    2  155 Kristin Bowe            Chippewa Falls     WI  46    5 10:21  1:54  2:30    3   56:09 18.2  2:05    1   23:58  7:44 1:35:01 
    3   97 Heather Peterson        Altoona            WI  41    1  9:09  1:41  2:55    2   55:45 18.3  1:30    4   26:24  8:31 1:35:41 
    4   32 Karen Myhre             Eleva              WI  44    4 10:04  1:51  3:09    5   58:14 17.5  1:59    3   25:45  8:19 1:39:10 
    5  195 Jenny Roberge                                  43    2  9:16  1:42  1:38    4   57:18 17.8  1:24    8   29:53  9:39 1:39:27 
    6   55 Sarah Roseth            Altoona            WI  42    7 11:19  2:04  2:52    6   59:56 17.0  1:04    7   29:22  9:29 1:44:31 
    7   27 Cara Syth               Menomonie          WI  41    9 14:00  2:34  2:49    7 1:00:33 16.8  2:13    5   26:47  8:39 1:46:20 
    8   61 Laura Hanneman          Lakeville          MN  47    8 12:29  2:17  2:25    9 1:04:01 15.9  1:22    6   28:04  9:04 1:48:19 
    9  132 Glenda Way              Medford            WI  44    6 10:28  1:55  9:28    8 1:02:50 16.2  0:59    9   30:10  9:44 1:53:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   40 Daniel Duff             Duluth             MN  53    1  8:15  1:31  1:46    2   51:44 19.7  0:56    2   22:24  7:14 1:25:04 
    2  110 Pat Hamler              Eau Claire         WI  50    5 10:10  1:52  1:24    1   48:33 21.0  0:43    5   24:30  7:54 1:25:19 
    3   36 Eric Pulver             Chippewa Falls     WI  53    3  9:42  1:47  2:01    4   55:07 18.5  1:29    3   22:58  7:25 1:31:15 
    4  122 Brian Bautch            Arcadia            WI  55    8 10:47  1:59  4:06    3   54:19 18.8  1:23    8   26:30  8:33 1:37:03 
    5  157 Randy Aumann            Loyal              WI  52   12 13:23  2:27  2:20   11 1:00:33 16.8  1:48    1   20:44  6:42 1:38:47 
    6  100 Guy Rex                 Eauclaire          WI  55    4  9:51  1:49  2:32    8   57:26 17.8  1:28    9   27:35  8:54 1:38:51 
    7   30 Bill Hauser             Eau Claire         WI  55    2  9:39  1:46  3:31   12 1:01:29 16.6  0:35    4   24:12  7:49 1:39:24 
    8   94 David Ciresi            Eau Claire         WI  52    9 11:07  2:02  2:06   10   58:49 17.3  2:22    6   25:32  8:14 1:39:54 
    9   93 David Wirth             New Richmond       WI  53    7 10:24  1:54  2:40    7   57:18 17.8  2:11   10   27:42  8:56 1:40:13 
   10   90 William Clark           Medford            WI  58   13 14:45  2:42  2:57    9   58:01 17.6  1:47    7   26:25  8:32 1:43:52 
   11   98 Steven McMahon          Eau Claire         WI  56    6 10:11  1:52  3:27    5   56:51 17.9  3:22   12   36:15 11:42 1:50:04 
   12   64 Cam Kalmon              Eau Claire         WI  55   10 11:43  2:09  2:24    6   57:05 17.9  1:35   13   42:21 13:40 1:55:06 
   13  117 Joe Duga                Onalaska           WI  56   11 11:59  2:12  3:39   13 1:11:50 14.2  0:46   11   31:12 10:04 1:59:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  154 Kathryn Pautsch         Hayward            WI  56    3 10:53  2:00  1:33    1   51:36 19.8  1:00    1   25:48  8:20 1:30:48 
    2  105 Pauline McJilton        St Louis Park      MN  50    1 10:18  1:53  2:02    2   56:16 18.1  1:05    5   27:12  8:47 1:36:51 
    3   51 Traci Messner           Eau Claire         WI  55    4 10:54  2:00  2:12    3   59:30 17.1  1:22    2   26:38  8:36 1:40:36 
    4   81 Renee Liming            Eau Claire         WI  55    5 11:36  2:08  3:51    5   59:49 17.1  1:48    4   27:10  8:46 1:44:12 
    5  194 Barbara Sims            Holmen             WI  52    2 10:36  1:57  2:04    4   59:37 17.1  1:37    7   31:19 10:06 1:45:12 
    6  196 Vicky Klink             Galesville         WI  57    7 12:43  2:20  3:23    6 1:05:28 15.6  1:48    6   28:19  9:08 1:51:39 
    7   69 Janet Shaw Carey        Eau Claire         WI  51    6 12:43  2:20  2:12    8 1:10:56 14.4  1:41    3   26:51  8:40 1:54:20 
    8  125 Cheryl Antigua          Eau Claire         WI  55    8 13:01  2:23  2:52    7 1:09:21 14.7  2:15    8   36:10 11:40 2:03:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Steve Peterson          Eagan              MN  60    2  8:18  1:31  1:51    1   49:39 20.5  0:37    1   24:00  7:45 1:24:24 
    2   29 Audun Mikkelson         Hayward            WI  60    1  7:29  1:23  2:13    3   52:48 19.3  1:12    2   25:28  8:13 1:29:09 
    3  129 Judd Johnston           Duluth             MN  66    4  9:54  1:49  1:43    2   50:50 20.1  1:24    6   30:47  9:56 1:34:36 
    4  193 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  64    3  9:50  1:48  2:45    5   56:39 18.0  1:39    3   26:28  8:32 1:37:18 
    5  160 Keith Tompkins          Chippewa Falls     WI  61    7 11:21  2:05  2:08    4   54:03 18.9  1:15    5   28:42  9:16 1:37:27 
    6  111 Bob Jankowski           Eau Claire         WI  63    5 10:05  1:51  2:37    7   59:30 17.1  1:09    4   27:19  8:49 1:40:37 
    7   53 Terry Vanderwert        Maple Grove        MN  65    6 10:27  1:55  1:24    6   57:34 17.7  1:07    7   33:39 10:52 1:44:10 
    8   14 W Patrick Zeller        Wheaton            IL  67    8 14:36  2:41  5:20    9 1:15:46 13.5  3:41    9   36:12 11:41 2:15:33 
    9   37 Gary Lueders            Rochester          MN  65    9 17:23  3:11  5:08    8 1:13:28 13.9  1:14   10   42:21 13:40 2:19:33 
   10   24 Richard Weil            St Paul            MN  67   10 17:55  3:17  5:18   10 1:28:26 11.5  3:56    8   35:10 11:21 2:30:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  115 Leslie Johnson          Eau Claire         WI  60    1 10:45  1:58  2:03    1   58:03 17.6  1:17    1   28:46  9:17 1:40:52 
    2   10 Lois Kubow              Duluth             MN  65    2 13:24  2:27  3:01    2 1:14:50 13.6  2:41    2   43:18 13:58 2:17:13 
    3   23 Lindsay Nauen           St Paul            MN  67    3 23:01  4:13  6:29    3 1:32:56 11.0  2:57    3   55:26 17:53 3:00:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   95 Dr Tom Schroepfer       Marinette          WI  71    1 12:33  2:18  3:29    1   55:48 18.3  1:49    1   35:13 11:22 1:48:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        177
Total Number of Team Finishers:           15
Total Number of Individual Finishers:    153
Number of Male   Finishers:               98
Number of Female Finishers:               55
Did not Finish Race or Did Not Start:      9