Jackson, MN
6/22/2018











                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 22, 2018
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   37 Jacob Kruger            Lakefield          MN   7    3  0:48  1:08    4    4:57  0:30    2    1:58    9:20 
    2    4 Dixon Sether            Jackson            MN   7    4  0:49  1:21    2    4:42  0:23   14    2:39    9:52 
    3    2 Hunter Campbell         Sioux Falls        SD   7    5  0:51  1:17    7    5:24  0:27    6    2:05   10:03 
    4    8 Simon Kelly             Sioux City         IA   7    8  0:56  2:00    1    4:33  0:40    3    1:59   10:06 
    5   11 Kayden Mitchell         Alpha              MN   7    7  0:55  1:38    6    5:24  0:29    1    1:52   10:16 
    6   33 Bobby Keller            Slayton            MN   6   10  0:59  1:28   10    5:27  0:32    4    2:02   10:26 
    7   19 Cade Malchow            Jackson            MN   6    6  0:54  0:51   13    5:56  0:27   11    2:22   10:28 
    8   25 Brycen Mitchell         Alpha              MN   5    2  0:46  1:32    9    5:26  0:27   10    2:20   10:28 
    9   35 Logan Bnetzman          Lakefield          MN   6   11  1:00  1:34    8    5:24  0:39    7    2:06   10:42 
   10    1 Maddox Boogerd          Jackson            MN   7    9  0:56  1:37   11    5:53  0:31    5    2:03   10:59 
   11    3 Kade Tewes              Jackson            MN   7    1  0:45  1:58    3    4:57  0:34   16    2:57   11:09 
   12   15 Micah Espey             Dunnell            MN   6   16  1:20  1:48    5    5:03  0:33   12    2:26   11:09 
   13   30 Luke Lyngstad           Brandon            SD   5   14  1:14  1:52   12    5:54  0:27    9    2:18   11:43 
   14   23 Gabe Honnette           Jackson            MN   5   12  1:05  1:44   14    6:49  0:23    8    2:17   12:17 
   15   24 Cole Entriken           Jackson            MN   5   13  1:06  2:03   15    8:47  0:23   13    2:30   14:48 
   16    9 Legion Maxson           Big Lake           MN   7   15  1:19  1:52   16   10:08  0:29   15    2:54   16:39 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   32 Evelyn Degeest          Tea                SD   6    1  0:40  0:49    1    4:11  0:20    2    1:58    7:56 
    2   31 Kinley Van De Vere      Jackson            MN   7    2  0:40  0:50    7    5:09  0:21    4    2:05    9:03 
    3   10 Nora Pownell            Watertown          SD   7   12  1:02  0:59    4    5:05  0:26    3    2:03    9:33 
    4   12 Gigi Andrews            Lakefield          MN   7   10  0:58  1:10    2    4:43  0:27   10    2:20    9:37 
    5    7 Ashlyn Olson            Omaha              NE   7    4  0:46  1:14    9    5:21  0:28    1    1:58    9:45 
    6    5 Brielle Arduser         Jackson            MN   7    3  0:43  1:33    3    4:59  0:23    9    2:18    9:54 
    7   13 Jasa Lyngstad           Brandon            SD   7    5  0:48  1:22   10    5:28  0:25    6    2:07   10:08 
    8   36 Prentice Engebretson    Sherburn           MN   6    7  0:55  1:42    6    5:06  0:19    7    2:08   10:08 
    9   29 Lila Knutson            Sioux Falla        SD   5    6  0:49  1:26    5    5:06  0:29   14    2:27   10:15 
   10    6 Nadia Worthington       Jackson            MN   7   11  1:00  1:41    8    5:13  0:25   11    2:20   10:37 
   11   28 Vivian Maxson           Big Lake           MN   5    8  0:56  1:00   12    5:59  0:24   13    2:22   10:39 
   12   16 Kyla Olson              Lakefield          MN   6    9  0:57  1:42   11    5:54  0:27    8    2:12   11:10 
   13   27 Olivia Weathers         Aurelia            IA   6   13  1:15  1:49   16    6:36  0:22    5    2:06   12:06 
   14   18 Arya Olson              Lakefield          MN   6   16  1:27  2:00   13    6:06  0:28   16    2:35   12:34 
   15   26 Mary Forman             Austin             MN   5   19  1:38  2:31   14    6:11  0:25   19    2:55   13:38 
   16   14 Elliana Jangula         Austin             MN   6   18  1:34  3:02   15    6:16  0:36   18    2:45   14:12 
   17   20 Kwyn Oehlke             Sioux Falls        SD   5   15  1:26  1:13   18    9:13  0:33   12    2:21   14:45 
   18   22 Caden Tusa              Jackson            MN   5   14  1:24  2:30   17    8:51  0:26   15    2:33   15:41 
   19   21 Molly Thurmer           Jackson            MN   5   17  1:29  1:32   19   11:24  0:26   17    2:37   17:27 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   50 Ryan Jencks             Wentworth          SD  10    2  0:41  0:46    2    7:01  0:29    3    3:43   12:39 
    2   81 Kade Oehlke             Sioux Falls        SD   8    1  0:40  0:28    5    7:42  0:22    5    3:58   13:08 
    3   90 Emmett Degeest          Tea                SD   8    3  0:42  0:26    4    7:23  0:25   11    4:24   13:18 
    4   99 Isaac Stone             Fairmont           MN  10    4  0:43  0:48    3    7:17  0:25   10    4:17   13:27 
    5   54 Jack Olson              Omaha              NE  10    8  0:51  1:05    8    8:38  0:17    2    3:32   14:21 
    6   55 Robin O'Reilly          Jackson            MN  10    6  0:46  0:53   10    9:03  0:18    4    3:54   14:52 
    7   65 Cael Entriken           Jackson            MN   9    5  0:43  0:41    9    8:59  0:26   12    4:24   15:11 
    8   62 Carson Doescher         Lakefield          MN   9   13  1:03  1:35    6    8:30  0:31    7    4:00   15:37 
    9  100 Dane Misekow            Sioux Falls        SD   9   18  1:09  1:27    7    8:31  0:44    6    3:59   15:48 
   10   78 Braxsten Hall           Lakefield          MN   8   23  1:25  1:00   12    9:28  0:25    8    4:11   16:28 
   11   68 Gavin McNamara          Windom             MN   9    9  0:52  1:20   15   10:01  0:23   13    4:25   16:59 
   12   84 Jonah Espey             Dunnell            MN   8   24  1:29  1:18   11    9:21  0:21   16    4:43   17:10 
   13   72 Ayden Endreson          Jackson            MN   9   10  0:52  1:02   13    9:31  0:22   20    5:28   17:13 
   14   75 Royce Smith             Windom             MN   9   17  1:07  1:30   14    9:35  0:23   21    5:48   18:22 
   15   71 Andrew Haren            Jackson            MN   9   14  1:04  1:15   17   10:28  0:33   18    5:04   18:23 
   16  101 River Engebretson                               8   20  1:11  1:54   20   10:53  0:30    9    4:12   18:38 
   17   74 Keagan Koster           Jackson            MN   9   11  0:55  1:23   16   10:05  0:26   22    5:56   18:43 
   18   86 Brock Berkner           Jackson            MN   8    7  0:49  2:20   19   10:42  0:29   15    4:41   18:59 
   19   96 Riley Baker             Lakefield          MN  10   19  1:10  1:19   18   10:41  0:54   17    4:57   19:00 
   20   76 Aiden Stewart           Jackson            MN   9   22  1:24                            14    4:30   19:39 
   21   85 Gavin Tusa              Jackson            MN   8   16  1:06  1:43    1    0:16 14:18   19    5:15   22:37 
   22   34 Thomas Binde            Jackson            MN   9   25  1:37  1:52   24   16:07  0:20    1    3:28   23:22 
   23   88 Carter Milbrath         Lakefield          MN   8   21  1:12  0:40   21   12:56  0:31   25    9:25   24:41 
   24   63 Finn Maas               Omaha              NE   9   12  1:00  1:32   22   14:40  0:48   23    6:51   24:49 
   25   87 Caleb Nelson            Jackson            MN   8   15  1:06  1:47   23   15:45  0:35   24    8:15   27:26 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   67 Siri Knutson            Sioux Falls        SD   9    1  0:42  0:30    1    7:24  0:23    1    3:52   12:49 
    2   91 Madisyn Wachal          Jackson            MN   9    2  0:44  0:52    2    9:16  0:23    2    4:15   15:29 
    3   52 Rose Maxson             Big Lake           MN  10   12  0:58  0:42    5    9:35  0:27    4    4:25   16:06 
    4   92 Hadley Wachal           Jackson            MN  10   11  0:56  1:05    4    9:32  0:22   20    5:19   17:12 
    5   64 Kate Kelly              Sioux City         IA   9    5  0:49  1:38    8    9:46  0:34    9    4:36   17:22 
    6   98 Brooklyn Stone          Fairmont           MN   8   23  1:15  1:09    9   10:10  0:27    6    4:30   17:30 
    7   94 Josie Dvorak            Jackson            MN  10   22  1:13  0:40    6    9:41  0:50   18    5:16   17:38 
    8   66 Anna Hedstrom           Lakefield          MN   9    8  0:53  1:56    3    9:26  0:43   12    4:43   17:40 
    9   93 Miley Van De Vere       Jackson            MN   9    7  0:52  1:05   13   10:44  0:28    7    4:33   17:41 
   10   58 Maia Goerndt            Blue Earth         MN  10    4  0:47  2:03   11   10:21  0:26    3    4:23   17:58 
   11   73 Aubrey` Erickson        Lakefield          MN   9   15  1:00  1:11   12   10:38  0:22   16    5:02   18:12 
   12   82 Lilly Nestegard         Jackson            MN   8    6  0:50  1:52    7    9:45  0:23   22    5:36   18:25 
   13   56 Leah Smith              Windom             MN  10   10  0:55  1:44   15   11:03  0:25    5    4:25   18:30 
   14   61 Braelyn Boogerd         Jackson            MN   9    3  0:45  1:12   19   11:40  0:22   14    4:50   18:47 
   15   97 Raelyn Newhouse         Sioux Rapids       IA   8   25  1:31  1:29   10   10:20  0:29   17    5:03   18:50 
   16   69 Chloe Nestegard         Jackson            MN   9   13  0:59  1:37   16   11:12  0:35   11    4:39   19:01 
   17   53 Lily Johnson            Lakefield          MN  10   14  0:59  1:26   22   11:49  0:24    8    4:33   19:10 
   18   79 Abigail Mohr            Jackson            MN   8    9  0:53  2:17   14   10:46  0:37   13    4:44   19:14 
   19   77 Paylin Sether           Jackson            MN   9   21  1:10  1:12   21   11:43  0:23   19    5:19   19:45 
   20   95 Jessica Dvorak          Jackson            MN   8   24  1:17  0:53   17   11:16  0:24   23    6:05   19:53 
   21   83 Amaya Ristau-Mensing    Blue Earth         MN   8   20  1:10  1:51   20   11:43  0:43   10    4:36   20:01 
   22   51 Grace Henn              New Ulm            MN  10   18  1:08  2:41   18   11:23  0:39   21    5:33   21:23 
   23   70 Brielle Mouw            Jackson            MN   9   16  1:01  0:53   25   14:24  0:29   15    4:53   21:39 
   24   60 Julia Bidne             Jackson            MN   9   19  1:08  1:24   23   13:53  0:31   24    6:31   23:26 
   25   89 Millaiani Insichienmay  Lakefield          MN   9   17  1:04  1:48   24   14:24  0:32   25    6:38   24:23 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  119 Evan Mahrous            Sioux Falls        SD  12    1  0:52  0:22    1   11:19  0:25    1    5:45   18:41 
    2  129 Lane Knutson            Sioux Falls        SD  11    2  0:58  0:21    2   11:48  0:27    2    5:59   19:31 
    3  136 Tommy Runkle            Rochester          MN  11    5  1:04  0:26    3   12:31  0:20    3    6:10   20:29 
    4  140 Noah Johnson            Rochester          MN  11    3  1:03  0:28    4   12:34  0:17    4    6:35   20:55 
    5  142 Easton Sampson          Woodbury           MN  12    8  1:13  2:01    5   12:35  0:22    6    7:39   23:49 
    6  141 Ethan Degeest           Tea                SD  11    4  1:04  0:35    6   13:02  0:23    9    9:01   24:04 
    7  127 Clay Malchow            Jackson            MN  11    6  1:10  0:43    7   15:42  0:26    8    8:13   26:11 
    8  134 Ronan Campbell          Sioux Falls        SD  11    9  1:38  1:10    8   16:20  0:30    5    7:31   27:06 
    9  126 Braeden Arduser         Jackson            MN  11    7  1:13  1:01   11   18:18  0:25    7    7:57   28:52 
   10  133 Thomas Sether           Jackson            MN  11   11  1:47  1:20    9   17:02         11   27:06   29:28 
   11  130 Micah Worthington       Jackson            MN  11   10  1:46  1:43   10   18:04  0:27   10    9:58   31:56 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  123 Mia Wentzy              Sioux Falls        SD  12    1  0:56  0:26    2   12:29  0:23    1    5:54   20:05 
    2  128 Klaire Oehlke           Sioux Falls        SD  11    3  1:08  0:33    3   14:37  0:23    3    7:57   24:36 
    3  122 Katie Hartke            Sherburn           MN  12    2  1:07  0:38    4   15:36  0:21    5    8:32   26:12 
    4  144 Alexandria Engebretson                         11    5  1:18  1:03    6   16:59  0:25    2    7:51   27:35 
    5  131 Heidi Johnson           Jackson            MN  11   10  1:53  2:36    1   12:22  0:28   11   10:36   27:53 
    6  139 Reese Anderson          Jackson            MN  11   12  1:56  2:03    5   16:04  0:26    8   10:31   30:58 
    7  124 Makenna McNamara        Windom             MN  12    7  1:32  1:56    7   17:11  0:33    6   10:05   31:15 
    8  121 Ava Maas                Omaha              NE  12   13  3:42  1:26    9   18:18  0:22    4    8:30   32:17 
    9  120 Emma Haren              Jackson            MN  12    4  1:12  1:26   11   19:40  0:29    9   10:32   33:17 
   10  125 Braxton Berkner         Jackson            MN  11    6  1:22  1:40   10   19:17  0:29   10   10:33   33:18 
   11  132 Astrid Olsem            Jackson            MN  11    9  1:48  2:03    8   17:38  0:40   13   11:34   33:40 
   12  137 Kasey Storm             Jackson            MN  11    8  1:41  1:00   12   20:35  0:30   12   10:50   34:34 
   13  138 Alexa Gonzales          Jackson            MN  11   11  1:54  1:30   13   20:40  0:35    7   10:06   34:43 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  113 Skyler Andrews          Lakefield          MN  13    2  1:15  0:42    1   14:40  0:17    1    7:23   24:15 
    2  114 Landon Andrews          Lakefield          MN  13    3  1:18  0:48    2   14:52          2   25:19   27:12 
    3  115 Carter Johnson          Lakefield          MN  13    1  1:11  1:30    3   18:18          3   25:33   28:02 
       135 Rory Schley             Jackson            MN  13    4  1:27  1:19    4   20:50                            


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  118 Sydney Campbell         Sioux Falls        SD  13    3  1:12  0:53    2   14:42  0:21    1    6:46   23:51 
    2  111 Olivia Anderson         Jackson            MN  14    4  1:16  1:03    1   14:39  0:25    2    6:55   24:16 
    3  110 Meta Tewes              Jackson            MN  14    2  1:08  1:07    3   16:48  0:20    4   14:05   33:26 
    4  143 Lexi Duffy              Milford            IA  14    1  0:54  0:52    4   32:30  0:37    3    7:07   41:58 

Total Registered:                        124
Number of Male   Finishers:               55
Number of Female Finishers:               61
Did not Finish Race or Did Not Start:      8