Jackson, MN
6/23/2018











                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 23, 2018
                                                300 Yard Swim - 12.3 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3      23 Jennifer Gnoos          Norwalk            IA  43 F     3  5:49  1:57  0:35    1   33:21 22.1  1:01    3   24:22  7:52 1:05:07 
    2   1/4       8 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  39 M     5  6:45  2:15  0:44    2   35:54 20.6  0:47    1   23:48  7:41 1:07:56 
    3   2/3      11 Heather Klassen         Butterfield        MN  43 F     7  6:49  2:17  0:56    3   39:45 18.6  0:36    6   26:37  8:35 1:14:40 
    4   2/4      13 Brad Vrchota            Shakopee           MN  35 M     9  7:28  2:30  1:20    4   40:24 18.3  1:05    4   25:33  8:15 1:15:49 
    5   1/1      20 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14 M     1  5:30  1:50  1:14    8   45:36 16.2  0:19    2   24:19  7:51 1:16:55 
    6   3/4       9 Sam Espey               Dunnell            MN  31 M     6  6:46  2:16  1:45    6   43:35 16.9  0:16    5   25:51  8:21 1:18:12 
    7   1/1      19 Jaclyn Kelly            Sioux City         IA  39 F    10  7:39  2:33  1:25    5   40:27 18.2  1:14    9   29:36  9:33 1:20:18 
    8   1/2      22 Anita Leach             Worthington        MN  53 F    11  7:40  2:34  1:26    7   43:52 16.8  1:48    7   28:04  9:04 1:22:48 
    9   1/4      17 Mackenzie Dwyer         Saint Paul         MN  22 F     4  5:57  1:59  1:39    9   49:30 14.9  0:49   12   33:04 10:40 1:30:57 
   10   4/4      14 Jared Schmit            Lakefield          MN  31 M    12  7:42  2:34  2:50   11   50:31 14.6  0:45    8   29:24  9:29 1:31:09 
   11   3/3      24 Mary Boyum              Jackson            MN  49 F     8  6:59  2:20  2:07   10   49:55 14.8  0:40   10   32:37 10:32 1:32:16 
   12   2/4      18 Marisa Lee              Plymouth           MN  23 F     2  5:33  1:51  1:51   13   53:37 13.8  0:35   13   33:08 10:41 1:34:42 
   13   3/4      12 Laura Underwood         Jackson            MN  28 F    14  7:57  2:39  0:57   12   52:32 14.0  0:56   14   35:12 11:22 1:37:32 
   14   2/2      15 Michelle Sedlacek       Onalaska           WI  60 F    15 10:41  3:34  1:51   14   54:01 13.7  0:54   11   32:38 10:32 1:40:02 
   15   4/4      10 Arlene Egge             Lakefield          MN  26 F    13  7:54  2:38  2:17   15 1:43:29  7.1  0:25   15   58:01 18:43 2:52:04 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Tri Hard                                         3  5:48  1:56  0:28    1   40:12 18.4  0:19    3   23:39  7:38 1:10:25 
           Chad Reckard , Paul Meium , Matt Schultz               
    2    7 Nesty2                                           6  6:54  2:18  0:48    3   41:35 17.7  0:23    1   22:53  7:23 1:12:31 
           Holly Nestegard , Holly Nestegard , Brad Nestegard     
    3   21 Barb, Jacob, Molly                               4  6:15  2:05  0:23    4   44:56 16.4  0:18    2   22:54  7:24 1:14:44 
           Molly  , Barb  , Jacob                                   
    4    4 Lucy's Girls                                     7  7:40  2:34  1:25    2   40:22 18.3  0:19    4   28:27  9:11 1:18:12 
           Karen Uecker- Bezdicek , Karen Uecker-Bezdicek , Jadin  
    5    6 mamas with muscle                                1  5:21  1:47  0:27    6   47:48 15.4  0:20    6   29:57  9:40 1:23:49 
           Melissa Brunk , Mackenzie Erickson , Kayla Dejong      
    6    2 Splash Flash Dash                                5  6:24  2:08  0:33    5   46:06 16.0  0:24    7   31:49 10:16 1:25:14 
           Cael Entriken , Missy Entriken , Nicole Weathers       
    7    3 Blazers                                          2  5:31  1:51  0:30    7 1:08:17 10.8  0:23    5   29:23  9:29 1:44:02 
           Madeline Maas , Rochelle Rougier-Maas , Heather Olson  


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14 M    5:30  1:50 
    2 Marisa Lee              Plymouth           MN  23 F    5:33  1:51 
    3 Jennifer Gnoos          Norwalk            IA  43 F    5:49  1:57 
    4 Mackenzie Dwyer         Saint Paul         MN  22 F    5:57  1:59 
    5 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  39 M    6:45  2:15 
    6 Sam Espey               Dunnell            MN  31 M    6:46  2:16 
    7 Heather Klassen         Butterfield        MN  43 F    6:49  2:17 
    8 Mary Boyum              Jackson            MN  49 F    6:59  2:20 
    9 Brad Vrchota            Shakopee           MN  35 M    7:28  2:30 
   10 Jaclyn Kelly            Sioux City         IA  39 F    7:39  2:33 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jennifer Gnoos          Norwalk            IA  43 F   33:21 22.1 
    2 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  39 M   35:54 20.6 
    3 Heather Klassen         Butterfield        MN  43 F   39:45 18.6 
    4 Brad Vrchota            Shakopee           MN  35 M   40:24 18.3 
    5 Jaclyn Kelly            Sioux City         IA  39 F   40:27 18.2 
    6 Sam Espey               Dunnell            MN  31 M   43:35 16.9 
    7 Anita Leach             Worthington        MN  53 F   43:52 16.8 
    8 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14 M   45:36 16.2 
    9 Mackenzie Dwyer         Saint Paul         MN  22 F   49:30 14.9 
   10 Mary Boyum              Jackson            MN  49 F   49:55 14.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  39 M   23:48  7:41 
    2 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14 M   24:19  7:51 
    3 Jennifer Gnoos          Norwalk            IA  43 F   24:22  7:52 
    4 Brad Vrchota            Shakopee           MN  35 M   25:33  8:15 
    5 Sam Espey               Dunnell            MN  31 M   25:51  8:21 
    6 Heather Klassen         Butterfield        MN  43 F   26:37  8:35 
    7 Anita Leach             Worthington        MN  53 F   28:04  9:04 
    8 Jared Schmit            Lakefield          MN  31 M   29:24  9:29 
    9 Jaclyn Kelly            Sioux City         IA  39 F   29:36  9:33 
   10 Mary Boyum              Jackson            MN  49 F   32:37 10:32 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    8 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  39    2  6:45  2:15  0:44    1   35:54 20.6  0:47    1   23:48  7:41 1:07:56 
    2   13 Brad Vrchota            Shakopee           MN  35    4  7:28  2:30  1:20    2   40:24 18.3  1:05    3   25:33  8:15 1:15:49 
    3   20 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14    1  5:30  1:50  1:14    4   45:36 16.2  0:19    2   24:19  7:51 1:16:55 
    4    9 Sam Espey               Dunnell            MN  31    3  6:46  2:16  1:45    3   43:35 16.9  0:16    4   25:51  8:21 1:18:12 
    5   14 Jared Schmit            Lakefield          MN  31    5  7:42  2:34  2:50    5   50:31 14.6  0:45    5   29:24  9:29 1:31:09 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   23 Jennifer Gnoos          Norwalk            IA  43    2  5:49  1:57  0:35    1   33:21 22.1  1:01    1   24:22  7:52 1:05:07 
    2   11 Heather Klassen         Butterfield        MN  43    4  6:49  2:17  0:56    2   39:45 18.6  0:36    2   26:37  8:35 1:14:40 
    3   19 Jaclyn Kelly            Sioux City         IA  39    6  7:39  2:33  1:25    3   40:27 18.2  1:14    4   29:36  9:33 1:20:18 
    4   22 Anita Leach             Worthington        MN  53    7  7:40  2:34  1:26    4   43:52 16.8  1:48    3   28:04  9:04 1:22:48 
    5   17 Mackenzie Dwyer         Saint Paul         MN  22    3  5:57  1:59  1:39    5   49:30 14.9  0:49    7   33:04 10:40 1:30:57 
    6   24 Mary Boyum              Jackson            MN  49    5  6:59  2:20  2:07    6   49:55 14.8  0:40    5   32:37 10:32 1:32:16 
    7   18 Marisa Lee              Plymouth           MN  23    1  5:33  1:51  1:51    8   53:37 13.8  0:35    8   33:08 10:41 1:34:42 
    8   12 Laura Underwood         Jackson            MN  28    9  7:57  2:39  0:57    7   52:32 14.0  0:56    9   35:12 11:22 1:37:32 
    9   15 Michelle Sedlacek       Onalaska           WI  60   10 10:41  3:34  1:51    9   54:01 13.7  0:54    6   32:38 10:32 1:40:02 
   10   10 Arlene Egge             Lakefield          MN  26    8  7:54  2:38  2:17   10 1:43:29  7.1  0:25   10   58:01 18:43 2:52:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   20 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  14    1  5:30  1:50  1:14    1   45:36 16.2  0:19    1   24:19  7:51 1:16:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Mackenzie Dwyer         Saint Paul         MN  22    2  5:57  1:59  1:39    1   49:30 14.9  0:49    1   33:04 10:40 1:30:57 
    2   18 Marisa Lee              Plymouth           MN  23    1  5:33  1:51  1:51    3   53:37 13.8  0:35    2   33:08 10:41 1:34:42 
    3   12 Laura Underwood         Jackson            MN  28    4  7:57  2:39  0:57    2   52:32 14.0  0:56    3   35:12 11:22 1:37:32 
    4   10 Arlene Egge             Lakefield          MN  26    3  7:54  2:38  2:17    4 1:43:29  7.1  0:25    4   58:01 18:43 2:52:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    8 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  39    1  6:45  2:15  0:44    1   35:54 20.6  0:47    1   23:48  7:41 1:07:56 
    2   13 Brad Vrchota            Shakopee           MN  35    3  7:28  2:30  1:20    2   40:24 18.3  1:05    2   25:33  8:15 1:15:49 
    3    9 Sam Espey               Dunnell            MN  31    2  6:46  2:16  1:45    3   43:35 16.9  0:16    3   25:51  8:21 1:18:12 
    4   14 Jared Schmit            Lakefield          MN  31    4  7:42  2:34  2:50    4   50:31 14.6  0:45    4   29:24  9:29 1:31:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   19 Jaclyn Kelly            Sioux City         IA  39    1  7:39  2:33  1:25    1   40:27 18.2  1:14    1   29:36  9:33 1:20:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   23 Jennifer Gnoos          Norwalk            IA  43    1  5:49  1:57  0:35    1   33:21 22.1  1:01    1   24:22  7:52 1:05:07 
    2   11 Heather Klassen         Butterfield        MN  43    2  6:49  2:17  0:56    2   39:45 18.6  0:36    2   26:37  8:35 1:14:40 
    3   24 Mary Boyum              Jackson            MN  49    3  6:59  2:20  2:07    3   49:55 14.8  0:40    3   32:37 10:32 1:32:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Anita Leach             Worthington        MN  53    1  7:40  2:34  1:26    1   43:52 16.8  1:48    1   28:04  9:04 1:22:48 
    2   15 Michelle Sedlacek       Onalaska           WI  60    2 10:41  3:34  1:51    2   54:01 13.7  0:54    2   32:38 10:32 1:40:02 

Total Registered:                         23
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     15
Number of Male   Finishers:                5
Number of Female Finishers:               10
Did not Finish Race or Did Not Start:      1