Monticello, MN
7/21/2018











                                                         BERTRAM BLAST DUATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 21, 2018
                                                6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank  BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN2   Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================== =======
    1   1/25     19 Jon Sigerud             Otsego             MN  47 M     2   28:36 12.6  0:54    1   24:50  8:17   54:20 
    2   2/25     17 James Campbell          Blaine             MN  28 M     3   28:40 12.6  0:36    5   28:18  9:26   57:33 
    3   3/25     16 Tim Druyos              Minneapolis        MN  27 M     6   32:12 11.2  1:26    2   25:17  8:26   58:54 
    4   4/25     51 Kat McCarthy            Minneapolis        MN  31 F     5   31:41 11.4  0:51    3   27:16  9:06   59:47 
    5   5/25     55 Wesley Martin           Eau Claire         WI  54 M     9   33:13 10.8  0:49    4   28:12  9:24 1:02:13 
    6   6/25     15 Rachel Olzer            Minneapolis        MN  26 F     8   32:59 10.9  0:36    6   29:57  9:59 1:03:32 
    7   7/25     82 Carly Lafave            Bellevue           WI  28 F     1   28:33 12.6  0:47   16   37:46 12:36 1:07:05 
    8   8/25    104 Irene Wilcox            Clearwater         MN  36 F     4   30:35 11.8  0:49   15   37:22 12:28 1:08:44 
    9   9/25     53 Joel Torkelson          Buffalo            MN  37 M    11   34:59 10.3  0:51    9   33:17 11:06 1:09:06 
   10  10/25     83 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  30 M     7   32:43 11.0  0:25   14   36:06 12:02 1:09:13 
   11  11/25     86 Stephanie Sterk         St Michael         MN  42 F    10   34:39 10.4  0:44   11   34:06 11:22 1:09:29 
   12  12/25    126 Rick Adamski            Monticello         MI  57 M    14   37:33  9.6  0:51    8   31:45 10:35 1:10:08 
   13  13/25     56 Charlie Hayes           Northfield         MN  58 M    16   38:20  9.4  1:03    7   31:20 10:27 1:10:42 
   14  14/25     49 Daniel Johnson          Brooklyn Park      MN  29 M    13   36:44  9.8  1:05   10   33:50 11:17 1:11:38 
   15  15/25    136 William Glissmeyer      Nowthen            MI  12 M    15   38:10  9.4  0:27   12   35:40 11:54 1:14:17 
   16  16/25     54 Tj Sadowski             Elk River          MN  47 F    12   35:39 10.1  1:04   17   37:46 12:36 1:14:28 
   17  17/25    115 Ron Sadowski            Elk River          MN  49 M    17   39:11  9.2  1:08   13   35:47 11:56 1:16:06 
   18  18/25    111 Shelby Glissmeyer       Nowthen            MN  16 F    18   39:21  9.1  1:07   22   40:30 13:30 1:20:56 
   19  19/25     50 Kim Westover            Green Bay          WI  29 F    20   43:33  8.3  0:47   18   37:46 12:36 1:22:05 
   20  20/25    114 Tracy Janikula          Montrose           MN  47 F    19   43:28  8.3  0:39   19   38:21 12:47 1:22:27 
   21  21/25     52 Kindra Christenson      Big Lake           MN  32 F    21   44:12  8.1  0:31   20   38:33 12:51 1:23:15 
   22  22/25    130 Melissa Hanson          Big Lake           MI  33 F    22   50:25  7.1  0:41   23   44:36 14:52 1:35:41 
   23  23/25    112 Tiffany Loeffler        Monticello         MN  34 F    23   53:23  6.7  0:44   24   45:19 15:07 1:39:25 
   24  24/25     84 Sara Fidler             Monticello         MN  33 F    24 1:01:57  5.8  1:14   21   38:51 12:57 1:42:02 
   25  25/25    113 Joy Hausmann            Monticello         MN  44 F    25 1:02:13  5.8  1:16   25   55:54 18:38 1:59:22 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & BIKER, RUNNER                     Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================= ===== ================== =======
    1   18 Stronger than Yesterday                          1   32:06 11.2  0:28    1   26:24  8:48   58:58 
            , Travis Hendershot , Prudnikova Yuliya                
    2   21 Larson Squared                                   2   33:54 10.6  0:16    2   27:42  9:14 1:01:51 
            , Jan Larson , Elizabeth Larson                        
    3   85 Morris X's 2                                     3   35:23 10.2  0:39    4   44:34 14:52 1:20:35 
            , Justin Morris , Rachel Morris                        
    4   20 We thought they said Rum                         4   47:46  7.5  1:03    3   33:41 11:14 1:22:28 
            , Andrea Madsen , Katie Juettner                       


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: DUATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Carly Lafave            Bellevue           WI  28 F   28:33 12.6 
    2 Jon Sigerud             Otsego             MN  47 M   28:36 12.6 
    3 James Campbell          Blaine             MN  28 M   28:40 12.6 
    4 Irene Wilcox            Clearwater         MN  36 F   30:35 11.8 
    5 Kat McCarthy            Minneapolis        MN  31 F   31:41 11.4 
    6 Tim Druyos              Minneapolis        MN  27 M   32:12 11.2 
    7 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  30 M   32:43 11.0 
    8 Rachel Olzer            Minneapolis        MN  26 F   32:59 10.9 
    9 Wesley Martin           Eau Claire         WI  54 M   33:13 10.8 
   10 Stephanie Sterk         St Michael         MN  42 F   34:39 10.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jon Sigerud             Otsego             MN  47 M   24:50  8:17 
    2 Tim Druyos              Minneapolis        MN  27 M   25:17  8:26 
    3 Kat McCarthy            Minneapolis        MN  31 F   27:16  9:06 
    4 Wesley Martin           Eau Claire         WI  54 M   28:12  9:24 
    5 James Campbell          Blaine             MN  28 M   28:18  9:26 
    6 Rachel Olzer            Minneapolis        MN  26 F   29:57  9:59 
    7 Charlie Hayes           Northfield         MN  58 M   31:20 10:27 
    8 Rick Adamski            Monticello         MI  57 M   31:45 10:35 
    9 Joel Torkelson          Buffalo            MN  37 M   33:17 11:06 
   10 Daniel Johnson          Brooklyn Park      MN  29 M   33:50 11:17 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank   Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ================ ===== ================== =======
    1   19 Jon Sigerud             Otsego             MN  47    1   28:36 12.6  0:54    1   24:50  8:17   54:20 
    2   17 James Campbell          Blaine             MN  28    2   28:40 12.6  0:36    4   28:18  9:26   57:33 
    3   16 Tim Druyos              Minneapolis        MN  27    3   32:12 11.2  1:26    2   25:17  8:26   58:54 
    4   55 Wesley Martin           Eau Claire         WI  54    5   33:13 10.8  0:49    3   28:12  9:24 1:02:13 
    5   53 Joel Torkelson          Buffalo            MN  37    6   34:59 10.3  0:51    7   33:17 11:06 1:09:06 
    6   83 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  30    4   32:43 11.0  0:25   11   36:06 12:02 1:09:13 
    7  126 Rick Adamski            Monticello         MI  57    8   37:33  9.6  0:51    6   31:45 10:35 1:10:08 
    8   56 Charlie Hayes           Northfield         MN  58   10   38:20  9.4  1:03    5   31:20 10:27 1:10:42 
    9   49 Daniel Johnson          Brooklyn Park      MN  29    7   36:44  9.8  1:05    8   33:50 11:17 1:11:38 
   10  136 William Glissmeyer      Nowthen            MI  12    9   38:10  9.4  0:27    9   35:40 11:54 1:14:17 
   11  115 Ron Sadowski            Elk River          MN  49   11   39:11  9.2  1:08   10   35:47 11:56 1:16:06 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank   Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ================ ===== ================== =======
    1   51 Kat McCarthy            Minneapolis        MN  31    3   31:41 11.4  0:51    1   27:16  9:06   59:47 
    2   15 Rachel Olzer            Minneapolis        MN  26    4   32:59 10.9  0:36    2   29:57  9:59 1:03:32 
    3   82 Carly Lafave            Bellevue           WI  28    1   28:33 12.6  0:47    5   37:46 12:36 1:07:05 
    4  104 Irene Wilcox            Clearwater         MN  36    2   30:35 11.8  0:49    4   37:22 12:28 1:08:44 
    5   86 Stephanie Sterk         St Michael         MN  42    5   34:39 10.4  0:44    3   34:06 11:22 1:09:29 
    6   54 Tj Sadowski             Elk River          MN  47    6   35:39 10.1  1:04    6   37:46 12:36 1:14:28 
    7  111 Shelby Glissmeyer       Nowthen            MN  16    7   39:21  9.1  1:07   11   40:30 13:30 1:20:56 
    8   50 Kim Westover            Green Bay          WI  29    9   43:33  8.3  0:47    7   37:46 12:36 1:22:05 
    9  114 Tracy Janikula          Montrose           MN  47    8   43:28  8.3  0:39    8   38:21 12:47 1:22:27 
   10   52 Kindra Christenson      Big Lake           MN  32   10   44:12  8.1  0:31    9   38:33 12:51 1:23:15 
   11  130 Melissa Hanson          Big Lake           MI  33   11   50:25  7.1  0:41   12   44:36 14:52 1:35:41 
   12  112 Tiffany Loeffler        Monticello         MN  34   12   53:23  6.7  0:44   13   45:19 15:07 1:39:25 
   13   84 Sara Fidler             Monticello         MN  33   13 1:01:57  5.8  1:14   10   38:51 12:57 1:42:02 
   14  113 Joy Hausmann            Monticello         MN  44   14 1:02:13  5.8  1:16   14   55:54 18:38 1:59:22 

Total Registered:                         33
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     25
Number of Male   Finishers:               11
Number of Female Finishers:               14
Did not Finish Race or Did Not Start:      4