Mandan, ND
7/7/2018











                             BISMAN TRIATHLON
                                Mandan, ND
                               July 7, 2018
                500 meter swim, 21.09 mile bike, 5 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/20      3 Josh Askvig          36 M   Bismarck         ND   16 10:24  1:55  0:52    4 1:00:52 20.8  0:27    1   30:41  6:09 1:43:13 
    2   2/20     30 Peter Manstrom       32 M   Bismarck         ND    9  9:56  1:49  0:38    1   58:28 21.6  0:22    3   34:36  6:56 1:43:58 
    3   3/20     22 Anthony Howe         26 M   Moorhead         MN    6  9:46  1:48  0:49    3 1:00:28 20.9  0:29    2   34:12  6:51 1:45:41 
    4   1/6      44 Marnie Walth         49 F   Bismarck         ND    5  8:49  1:37  1:15    2   59:33 21.2  0:40    8   39:01  7:48 1:49:16 
    5   4/20     21 Gavin Hetletved      33 M   Washburn         ND   11 10:08  1:52  1:15    6 1:04:13 19.7  0:36    5   38:05  7:37 1:54:15 
    6   5/20      2 Timothy Anderson     34 M   Bismarck         ND   18 10:40  1:57  1:36    5 1:04:06 19.7  0:54    6   38:22  7:41 1:55:36 
    7   1/10      8 Gregory Bodenstein   45 M   Minot Afb        ND   19 10:51  1:59  0:30    7 1:05:56 19.2  0:48   10   41:22  8:17 1:59:24 
    8   6/20     37 Jonathan Petersen    37 M   Bismarck         ND    7  9:47  1:48  1:14   13 1:11:07 17.8  1:02    4   36:50  7:22 1:59:59 
    9   7/20     46 Ryan Zimmermann      37 M   Dickinson        ND   12 10:15  1:53  1:25   10 1:09:58 18.1  1:00    7   38:59  7:48 2:01:36 
   10   8/20     11 Gerald Brown         19 M   Minot            ND    1  6:54  1:16  1:07   14 1:13:10 17.3  0:25   17   44:46  8:58 2:06:20 
   11   9/20     15 Zane Frick           27 M   Watford City     ND   20 10:57  2:01  2:05   11 1:10:09 18.0  1:20   12   42:50  8:34 2:07:19 
   12   2/10     16 Rob Graff            43 M   Mandan           ND    4  8:48  1:37  2:09   12 1:11:04 17.8  2:13   14   43:48  8:46 2:08:01 
   13  10/20     10 Jason Brooking       39 M   Minot            ND   25 11:46  2:10  2:10    8 1:09:03 18.3  0:58   16   44:30  8:54 2:08:25 
   14   2/6      17 Lisa Gruebele        51 F   Bismarck         ND   15 10:23  1:54  1:37    9 1:09:28 18.2  1:26   23   48:53  9:47 2:11:45 
   15   3/6      91 Julie Mitzel         47 F   Bismarck         ND   21 11:03  2:02  2:07   15 1:14:13 17.1  1:25   13   43:42  8:45 2:12:28 
   16   1/5      45 Rena Zimmermann      38 F   Dickinson        ND   22 11:08  2:03  2:09   20 1:17:48 16.3  1:12   11   41:49  8:22 2:14:05 
   17  11/20     41 Dave Ukestad         34 M   Bismarck         ND   10 10:05  1:51  2:10   18 1:16:50 16.5  1:57   19   45:37  9:08 2:16:37 
   18  12/20     26 Karl Klindworth      25 M   Fargo            ND   17 10:28  1:55  2:28   30 1:23:30 15.2  1:33    9   39:50  7:58 2:17:46 
   19   3/10     19 Jim Hansen           42 M   Watford City     ND   29 12:49  2:21  2:21   17 1:16:37 16.5  1:41   18   44:54  8:59 2:18:21 
   20   4/10     43 Tom Vandemeutter     50 M   Bismarck         ND   35 14:18  2:37  1:16   21 1:18:09 16.2  1:25   20   47:01  9:25 2:22:08 
   21   5/10     20 Craig Hanson         46 M   Bismarck         ND   24 11:30  2:07  1:47   25 1:20:40 15.7  1:41   22   48:27  9:42 2:24:02 
   22   6/10     18 Robert Gunderson     56 M   Aberdeen         SD   13 10:18  1:53  1:34   24 1:19:58 15.8  2:09   26   53:24 10:41 2:27:21 
   23   2/5      31 Melissa Marquardt    39 F   Hazen            ND   27 12:12  2:14  1:23   16 1:16:15 16.6  1:04   35   58:55 11:47 2:29:46 
   24  13/20      5 Andrew Banta         29 M   Bismarck         ND   31 13:00  2:23  2:33   29 1:23:07 15.2  1:23   24   50:31 10:07 2:30:32 
   25   7/10      4 Dragos Balf          46 M   Bismarck         ND   32 13:06  2:24  3:09   28 1:21:38 15.5  2:32   27   54:42 10:57 2:35:05 
   26  14/20     12 Dan Conn             38 M   Minot            ND   34 13:26  2:28  2:16   35 1:34:07 13.4  1:14   15   44:20  8:52 2:35:20 
   27   4/6      28 Kathy Lein           54 F   Bismarck         ND   41 18:14  3:21  3:57   22 1:18:14 16.2  3:38   25   51:45 10:21 2:35:47 
   28   8/10     40 Rudra Tamm           71 M   Bismarck         ND   23 11:26  2:06  1:48   31 1:24:08 15.0  1:10   32   58:05 11:37 2:36:35 
   29  15/20     85 Zachery Staskywicz   25 M   Bismarck         ND   37 16:23  3:00  1:35   23 1:18:35 16.1  2:07   31   58:00 11:36 2:36:40 
   30  16/20     33 Chase Monson         24 M   Dickinson        ND   26 12:07  2:13  2:52   26 1:21:17 15.6  2:10   36   59:11 11:51 2:37:36 
   31   5/6      23 Jane Hutzol          53 F   Arvilla          ND    8  9:52  1:49  2:16   34 1:26:34 14.6  2:26   30   56:41 11:21 2:37:49 
   32  17/20     97 Logan Roger          34 M                         33 13:21  2:27  7:04   27 1:21:19 15.6  2:52   28   54:57 11:00 2:39:32 
   33  18/20      7 Brad Benz            33 M   Mandan           ND   36 14:37  2:41  3:14   36 1:34:21 13.4  1:14   21   47:49  9:34 2:41:12 
   34  19/20     24 Chad Kahl            38 M   Mandan           ND   38 16:40  3:03  2:04   32 1:24:55 14.9  1:07   34   58:36 11:44 2:43:20 
   35   3/5      29 Danielle Maddock     30 F   Bismarck         ND    2  8:29  1:34  1:38   37 1:34:27 13.4  1:05   33   58:23 11:41 2:44:00 
   36   9/10     36 Rhett Paul           41 M   Bismarck         ND    3  8:46  1:37  1:45   19 1:17:35 16.3  2:28   41 1:16:07 15:14 2:46:39 
   37  20/20     34 Marvin Montenegro    35 M   Minot            ND   28 12:35  2:19  2:26   33 1:25:59 14.7  1:02   38 1:05:12 13:03 2:47:12 
   38   4/5      42 Larissa Unruh        27 F   Bismarck         ND   30 12:58  2:23  4:14   38 1:38:51 12.8  2:41   39 1:05:24 13:05 3:04:06 
   39   6/6       1 Dianna Anderson      43 F   Minot            ND   39 16:42  3:04  3:32   41 1:49:41 11.5  3:12   29   55:57 11:12 3:09:02 
   40   5/5      13 Kaitlyn Ekre         19 F   Bismarck         ND   14 10:21  1:54  2:31   39 1:45:54 11.9  1:49   40 1:13:57 14:48 3:14:29 
   41  10/10     27 Steve Leach          47 M   Tioga            ND   40 17:07  3:08  5:43   40 1:47:21 11.8  2:34   37 1:04:19 12:52 3:17:01 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE BISMAN LONG COURSE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/20      3 Josh Askvig          36 M   Bismarck         ND   11 10:24  1:55  0:52    3 1:00:52 20.8  0:27    1   30:41  6:09 1:43:13 
    2   2/20     30 Peter Manstrom       32 M   Bismarck         ND    6  9:56  1:49  0:38    1   58:28 21.6  0:22    3   34:36  6:56 1:43:58 
    3   3/20     22 Anthony Howe         26 M   Moorhead         MN    4  9:46  1:48  0:49    2 1:00:28 20.9  0:29    2   34:12  6:51 1:45:41 
    4   4/20     21 Gavin Hetletved      33 M   Washburn         ND    8 10:08  1:52  1:15    5 1:04:13 19.7  0:36    5   38:05  7:37 1:54:15 
    5   5/20      2 Timothy Anderson     34 M   Bismarck         ND   13 10:40  1:57  1:36    4 1:04:06 19.7  0:54    6   38:22  7:41 1:55:36 
    6   1/10      8 Gregory Bodenstein   45 M   Minot Afb        ND   14 10:51  1:59  0:30    6 1:05:56 19.2  0:48    9   41:22  8:17 1:59:24 
    7   6/20     37 Jonathan Petersen    37 M   Bismarck         ND    5  9:47  1:48  1:14   11 1:11:07 17.8  1:02    4   36:50  7:22 1:59:59 
    8   7/20     46 Ryan Zimmermann      37 M   Dickinson        ND    9 10:15  1:53  1:25    8 1:09:58 18.1  1:00    7   38:59  7:48 2:01:36 
    9   8/20     11 Gerald Brown         19 M   Minot            ND    1  6:54  1:16  1:07   12 1:13:10 17.3  0:25   14   44:46  8:58 2:06:20 
   10   9/20     15 Zane Frick           27 M   Watford City     ND   15 10:57  2:01  2:05    9 1:10:09 18.0  1:20   10   42:50  8:34 2:07:19 
   11   2/10     16 Rob Graff            43 M   Mandan           ND    3  8:48  1:37  2:09   10 1:11:04 17.8  2:13   11   43:48  8:46 2:08:01 
   12  10/20     10 Jason Brooking       39 M   Minot            ND   18 11:46  2:10  2:10    7 1:09:03 18.3  0:58   13   44:30  8:54 2:08:25 
   13  11/20     41 Dave Ukestad         34 M   Bismarck         ND    7 10:05  1:51  2:10   14 1:16:50 16.5  1:57   16   45:37  9:08 2:16:37 
   14  12/20     26 Karl Klindworth      25 M   Fargo            ND   12 10:28  1:55  2:28   24 1:23:30 15.2  1:33    8   39:50  7:58 2:17:46 
   15   3/10     19 Jim Hansen           42 M   Watford City     ND   21 12:49  2:21  2:21   13 1:16:37 16.5  1:41   15   44:54  8:59 2:18:21 
   16   4/10     43 Tom Vandemeutter     50 M   Bismarck         ND   26 14:18  2:37  1:16   16 1:18:09 16.2  1:25   17   47:01  9:25 2:22:08 
   17   5/10     20 Craig Hanson         46 M   Bismarck         ND   17 11:30  2:07  1:47   19 1:20:40 15.7  1:41   19   48:27  9:42 2:24:02 
   18   6/10     18 Robert Gunderson     56 M   Aberdeen         SD   10 10:18  1:53  1:34   18 1:19:58 15.8  2:09   21   53:24 10:41 2:27:21 
   19  13/20      5 Andrew Banta         29 M   Bismarck         ND   22 13:00  2:23  2:33   23 1:23:07 15.2  1:23   20   50:31 10:07 2:30:32 
   20   7/10      4 Dragos Balf          46 M   Bismarck         ND   23 13:06  2:24  3:09   22 1:21:38 15.5  2:32   22   54:42 10:57 2:35:05 
   21  14/20     12 Dan Conn             38 M   Minot            ND   25 13:26  2:28  2:16   28 1:34:07 13.4  1:14   12   44:20  8:52 2:35:20 
   22   8/10     40 Rudra Tamm           71 M   Bismarck         ND   16 11:26  2:06  1:48   25 1:24:08 15.0  1:10   25   58:05 11:37 2:36:35 
   23  15/20     85 Zachery Staskywicz   25 M   Bismarck         ND   28 16:23  3:00  1:35   17 1:18:35 16.1  2:07   24   58:00 11:36 2:36:40 
   24  16/20     33 Chase Monson         24 M   Dickinson        ND   19 12:07  2:13  2:52   20 1:21:17 15.6  2:10   27   59:11 11:51 2:37:36 
   25  17/20     97 Logan Roger          34 M                         24 13:21  2:27  7:04   21 1:21:19 15.6  2:52   23   54:57 11:00 2:39:32 
   26  18/20      7 Brad Benz            33 M   Mandan           ND   27 14:37  2:41  3:14   29 1:34:21 13.4  1:14   18   47:49  9:34 2:41:12 
   27  19/20     24 Chad Kahl            38 M   Mandan           ND   29 16:40  3:03  2:04   26 1:24:55 14.9  1:07   26   58:36 11:44 2:43:20 
   28   9/10     36 Rhett Paul           41 M   Bismarck         ND    2  8:46  1:37  1:45   15 1:17:35 16.3  2:28   30 1:16:07 15:14 2:46:39 
   29  20/20     34 Marvin Montenegro    35 M   Minot            ND   20 12:35  2:19  2:26   27 1:25:59 14.7  1:02   29 1:05:12 13:03 2:47:12 
   30  10/10     27 Steve Leach          47 M   Tioga            ND   30 17:07  3:08  5:43   30 1:47:21 11.8  2:34   28 1:04:19 12:52 3:17:01 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE BISMAN LONG COURSE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      44 Marnie Walth         49 F   Bismarck         ND    2  8:49  1:37  1:15    1   59:33 21.2  0:40    1   39:01  7:48 1:49:16 
    2   2/6      17 Lisa Gruebele        51 F   Bismarck         ND    5 10:23  1:54  1:37    2 1:09:28 18.2  1:26    4   48:53  9:47 2:11:45 
    3   3/6      91 Julie Mitzel         47 F   Bismarck         ND    6 11:03  2:02  2:07    3 1:14:13 17.1  1:25    3   43:42  8:45 2:12:28 
    4   1/5      45 Rena Zimmermann      38 F   Dickinson        ND    7 11:08  2:03  2:09    5 1:17:48 16.3  1:12    2   41:49  8:22 2:14:05 
    5   2/5      31 Melissa Marquardt    39 F   Hazen            ND    8 12:12  2:14  1:23    4 1:16:15 16.6  1:04    9   58:55 11:47 2:29:46 
    6   4/6      28 Kathy Lein           54 F   Bismarck         ND   11 18:14  3:21  3:57    6 1:18:14 16.2  3:38    5   51:45 10:21 2:35:47 
    7   5/6      23 Jane Hutzol          53 F   Arvilla          ND    3  9:52  1:49  2:16    7 1:26:34 14.6  2:26    7   56:41 11:21 2:37:49 
    8   3/5      29 Danielle Maddock     30 F   Bismarck         ND    1  8:29  1:34  1:38    8 1:34:27 13.4  1:05    8   58:23 11:41 2:44:00 
    9   4/5      42 Larissa Unruh        27 F   Bismarck         ND    9 12:58  2:23  4:14    9 1:38:51 12.8  2:41   10 1:05:24 13:05 3:04:06 
   10   6/6       1 Dianna Anderson      43 F   Minot            ND   10 16:42  3:04  3:32   11 1:49:41 11.5  3:12    6   55:57 11:12 3:09:02 
   11   5/5      13 Kaitlyn Ekre         19 F   Bismarck         ND    4 10:21  1:54  2:31   10 1:45:54 11.9  1:49   11 1:13:57 14:48 3:14:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  39 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1    3 Josh Askvig          36 M   Bismarck         ND    8 10:24  1:55  0:52    3 1:00:52 20.8  0:27    1   30:41  6:09 1:43:13 
    2   30 Peter Manstrom       32 M   Bismarck         ND    4  9:56  1:49  0:38    1   58:28 21.6  0:22    3   34:36  6:56 1:43:58 
    3   22 Anthony Howe         26 M   Moorhead         MN    2  9:46  1:48  0:49    2 1:00:28 20.9  0:29    2   34:12  6:51 1:45:41 
    4   21 Gavin Hetletved      33 M   Washburn         ND    6 10:08  1:52  1:15    5 1:04:13 19.7  0:36    5   38:05  7:37 1:54:15 
    5    2 Timothy Anderson     34 M   Bismarck         ND   10 10:40  1:57  1:36    4 1:04:06 19.7  0:54    6   38:22  7:41 1:55:36 
    6   37 Jonathan Petersen    37 M   Bismarck         ND    3  9:47  1:48  1:14    9 1:11:07 17.8  1:02    4   36:50  7:22 1:59:59 
    7   46 Ryan Zimmermann      37 M   Dickinson        ND    7 10:15  1:53  1:25    7 1:09:58 18.1  1:00    7   38:59  7:48 2:01:36 
    8   11 Gerald Brown         19 M   Minot            ND    1  6:54  1:16  1:07   10 1:13:10 17.3  0:25   12   44:46  8:58 2:06:20 
    9   15 Zane Frick           27 M   Watford City     ND   11 10:57  2:01  2:05    8 1:10:09 18.0  1:20    9   42:50  8:34 2:07:19 
   10   10 Jason Brooking       39 M   Minot            ND   12 11:46  2:10  2:10    6 1:09:03 18.3  0:58   11   44:30  8:54 2:08:25 
   11   41 Dave Ukestad         34 M   Bismarck         ND    5 10:05  1:51  2:10   11 1:16:50 16.5  1:57   13   45:37  9:08 2:16:37 
   12   26 Karl Klindworth      25 M   Fargo            ND    9 10:28  1:55  2:28   16 1:23:30 15.2  1:33    8   39:50  7:58 2:17:46 
   13    5 Andrew Banta         29 M   Bismarck         ND   15 13:00  2:23  2:33   15 1:23:07 15.2  1:23   15   50:31 10:07 2:30:32 
   14   12 Dan Conn             38 M   Minot            ND   17 13:26  2:28  2:16   19 1:34:07 13.4  1:14   10   44:20  8:52 2:35:20 
   15   85 Zachery Staskywicz   25 M   Bismarck         ND   19 16:23  3:00  1:35   12 1:18:35 16.1  2:07   17   58:00 11:36 2:36:40 
   16   33 Chase Monson         24 M   Dickinson        ND   13 12:07  2:13  2:52   13 1:21:17 15.6  2:10   19   59:11 11:51 2:37:36 
   17   97 Logan Roger          34 M                         16 13:21  2:27  7:04   14 1:21:19 15.6  2:52   16   54:57 11:00 2:39:32 
   18    7 Brad Benz            33 M   Mandan           ND   18 14:37  2:41  3:14   20 1:34:21 13.4  1:14   14   47:49  9:34 2:41:12 
   19   24 Chad Kahl            38 M   Mandan           ND   20 16:40  3:03  2:04   17 1:24:55 14.9  1:07   18   58:36 11:44 2:43:20 
   20   34 Marvin Montenegro    35 M   Minot            ND   14 12:35  2:19  2:26   18 1:25:59 14.7  1:02   20 1:05:12 13:03 2:47:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  39 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Rena Zimmermann      38 F   Dickinson        ND    3 11:08  2:03  2:09    2 1:17:48 16.3  1:12    1   41:49  8:22 2:14:05 
    2   31 Melissa Marquardt    39 F   Hazen            ND    4 12:12  2:14  1:23    1 1:16:15 16.6  1:04    3   58:55 11:47 2:29:46 
    3   29 Danielle Maddock     30 F   Bismarck         ND    1  8:29  1:34  1:38    3 1:34:27 13.4  1:05    2   58:23 11:41 2:44:00 
    4   42 Larissa Unruh        27 F   Bismarck         ND    5 12:58  2:23  4:14    4 1:38:51 12.8  2:41    4 1:05:24 13:05 3:04:06 
    5   13 Kaitlyn Ekre         19 F   Bismarck         ND    2 10:21  1:54  2:31    5 1:45:54 11.9  1:49    5 1:13:57 14:48 3:14:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1    8 Gregory Bodenstein   45 M   Minot Afb        ND    4 10:51  1:59  0:30    1 1:05:56 19.2  0:48    1   41:22  8:17 1:59:24 
    2   16 Rob Graff            43 M   Mandan           ND    2  8:48  1:37  2:09    2 1:11:04 17.8  2:13    2   43:48  8:46 2:08:01 
    3   19 Jim Hansen           42 M   Watford City     ND    7 12:49  2:21  2:21    3 1:16:37 16.5  1:41    3   44:54  8:59 2:18:21 
    4   43 Tom Vandemeutter     50 M   Bismarck         ND    9 14:18  2:37  1:16    5 1:18:09 16.2  1:25    4   47:01  9:25 2:22:08 
    5   20 Craig Hanson         46 M   Bismarck         ND    6 11:30  2:07  1:47    7 1:20:40 15.7  1:41    5   48:27  9:42 2:24:02 
    6   18 Robert Gunderson     56 M   Aberdeen         SD    3 10:18  1:53  1:34    6 1:19:58 15.8  2:09    6   53:24 10:41 2:27:21 
    7    4 Dragos Balf          46 M   Bismarck         ND    8 13:06  2:24  3:09    8 1:21:38 15.5  2:32    7   54:42 10:57 2:35:05 
    8   40 Rudra Tamm           71 M   Bismarck         ND    5 11:26  2:06  1:48    9 1:24:08 15.0  1:10    8   58:05 11:37 2:36:35 
    9   36 Rhett Paul           41 M   Bismarck         ND    1  8:46  1:37  1:45    4 1:17:35 16.3  2:28   10 1:16:07 15:14 2:46:39 
   10   27 Steve Leach          47 M   Tioga            ND   10 17:07  3:08  5:43   10 1:47:21 11.8  2:34    9 1:04:19 12:52 3:17:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Marnie Walth         49 F   Bismarck         ND    1  8:49  1:37  1:15    1   59:33 21.2  0:40    1   39:01  7:48 1:49:16 
    2   17 Lisa Gruebele        51 F   Bismarck         ND    3 10:23  1:54  1:37    2 1:09:28 18.2  1:26    3   48:53  9:47 2:11:45 
    3   91 Julie Mitzel         47 F   Bismarck         ND    4 11:03  2:02  2:07    3 1:14:13 17.1  1:25    2   43:42  8:45 2:12:28 
    4   28 Kathy Lein           54 F   Bismarck         ND    6 18:14  3:21  3:57    4 1:18:14 16.2  3:38    4   51:45 10:21 2:35:47 
    5   23 Jane Hutzol          53 F   Arvilla          ND    2  9:52  1:49  2:16    5 1:26:34 14.6  2:26    6   56:41 11:21 2:37:49 
    6    1 Dianna Anderson      43 F   Minot            ND    5 16:42  3:04  3:32    6 1:49:41 11.5  3:12    5   55:57 11:12 3:09:02 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Win or Die Tri-ing                1  7:34  1:23  0:26    1   58:34 21.6  0:19    1   28:50  5:46 1:35:40 
           Joshua Kaelberer  Logan Fischer  Tara Mcdonald 

    2   94 Team GYS                          9 10:28  1:55  0:26    3 1:04:46 19.5  0:14    2   33:20  6:40 1:49:13 
           Chantal Stener  Patrick Nagel  April Lund 

    3   58 The Other Side of 50              2  7:50  1:26  0:21    2 1:03:29 19.9  0:19    4   37:35  7:31 1:49:32 
           Mike Swanberg  Marvin Lein  Lynn  Beiawanger 

    4   53 Mighty Missouri Coffee            5  8:41  1:36  0:26    6 1:06:53 18.9  0:22    3   33:47  6:46 1:50:07 
           Brian  Jackson  Dj Kramer  Adam Walsvik 

    5   48 2 Fast 1 Jalapeno                 4  8:08  1:30  0:25    4 1:05:38 19.3  0:19    8   40:37  8:08 1:55:05 
           Jesse Erhardt  Jairo Ramos  Jesse Kerzman 

    6   57 The Kodiak Marmosets             12 11:58  2:12  0:31    5 1:06:20 19.1  0:19    7   40:07  8:02 1:59:12 
           Mark Sailer  Leon Essler  Dave Hagler 

    7   55 Team Bourgois                     8  9:06  1:40  0:34   10 1:21:09 15.6  0:26    9   41:26  8:18 2:12:39 
           Abby Bourgois  Charles  Klasson  Bill Van Oosting 

    8   56 Team Spirit sponsored by Life     6  8:53  1:38  0:29   11 1:23:15 15.2  0:23   11   44:00  8:48 2:16:59 
           Emily Bourgois  Chantal Cowley  Desiree Bourgois Van Oost 

    9   47 2 Dudes and a Diva                7  9:03  1:40  0:31    7 1:08:46 18.4  0:23   15 1:00:13 12:03 2:18:53 
           Baron Blanchard  Dung Nguyen  Cassandra Roth 

   10   51 Die Tri-ing                      13 12:16  2:15  0:56   12 1:23:58 15.1  0:27   10   41:53  8:23 2:19:28 
           Lori  Finken  Lori Finken  Stephanie Thompson 

   11   93 Fargo FCA                        15 16:04  2:57  0:46    9 1:15:52 16.7  0:25   12   48:40  9:44 2:21:46 
           Clay Ream  Mark Landman  Grant Morgan 

   12   98 Bluejay FCA                       3  7:57  1:28  0:27   15 1:34:18 13.4  0:23    6   40:04  8:01 2:23:07 
           Ben Smith  Austin Adams  Ben Anteau 

   13   50 Complete Nutrition               11 11:30  2:07  0:31   16 1:36:36 13.1  0:32    5   38:52  7:47 2:27:59 
           Harper  Wavra  Janae Russell  Mandy Stephens 

   14   52 LaKaTa                           10 10:42  1:58  0:37   14 1:33:07 13.6  0:24   13   50:00 10:00 2:34:48 
           Tara Stolldorf  Larry Ressler  Karen Sailer 

   15   59 Tritanium                        16 22:39  4:09  0:55    8 1:09:04 18.3  0:26   16 1:03:32 12:43 2:36:35 
           Darrell Rhoades  Hunter Rhoades  Karen Rhoades 

   16   54 Pink 6 Pack                      14 13:55  2:33  0:41   13 1:29:45 14.1  0:55   14   53:01 10:37 2:38:17 
           Deann Fylling  Luke Duray  Jessica Duray 


================================================================================================================================================
OPEN TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   60 Win or Die Tri-ing             Joshua Kaelberer  Logan Fischer  Tara Mcdonald       1  7:34  1:23  0:26    1   58:34 21.6  0:19    1   28:50  5:46 1:35:40 
    2   94 Team GYS                       Chantal Stener  Patrick Nagel  April Lund            9 10:28  1:55  0:26    3 1:04:46 19.5  0:14    2   33:20  6:40 1:49:13 
    3   58 The Other Side of 50           Mike Swanberg  Marvin Lein  Lynn  Beiawanger         2  7:50  1:26  0:21    2 1:03:29 19.9  0:19    4   37:35  7:31 1:49:32 
    4   53 Mighty Missouri Coffee         Brian  Jackson  Dj Kramer  Adam Walsvik              5  8:41  1:36  0:26    6 1:06:53 18.9  0:22    3   33:47  6:46 1:50:07 
    5   48 2 Fast 1 Jalapeno              Jesse Erhardt  Jairo Ramos  Jesse Kerzman            4  8:08  1:30  0:25    4 1:05:38 19.3  0:19    8   40:37  8:08 1:55:05 
    6   57 The Kodiak Marmosets           Mark Sailer  Leon Essler  Dave Hagler               12 11:58  2:12  0:31    5 1:06:20 19.1  0:19    7   40:07  8:02 1:59:12 
    7   55 Team Bourgois                  Abby Bourgois  Charles  Klasson  Bill Van Oosting    8  9:06  1:40  0:34   10 1:21:09 15.6  0:26    9   41:26  8:18 2:12:39 
    8   56 Team Spirit sponsored by Life  Emily Bourgois  Chantal Cowley  Desiree Bourgois     6  8:53  1:38  0:29   11 1:23:15 15.2  0:23   11   44:00  8:48 2:16:59 
    9   47 2 Dudes and a Diva             Baron Blanchard  Dung Nguyen  Cassandra Roth         7  9:03  1:40  0:31    7 1:08:46 18.4  0:23   15 1:00:13 12:03 2:18:53 
   10   51 Die Tri-ing                    Lori  Finken  Lori Finken  Stephanie Thompson       13 12:16  2:15  0:56   12 1:23:58 15.1  0:27   10   41:53  8:23 2:19:28 
   11   93 Fargo FCA                      Clay Ream  Mark Landman  Grant Morgan               15 16:04  2:57  0:46    9 1:15:52 16.7  0:25   12   48:40  9:44 2:21:46 
   12   98 Bluejay FCA                    Ben Smith  Austin Adams  Ben Anteau                  3  7:57  1:28  0:27   15 1:34:18 13.4  0:23    6   40:04  8:01 2:23:07 
   13   50 Complete Nutrition             Harper  Wavra  Janae Russell  Mandy Stephens        11 11:30  2:07  0:31   16 1:36:36 13.1  0:32    5   38:52  7:47 2:27:59 
   14   52 LaKaTa                         Tara Stolldorf  Larry Ressler  Karen Sailer         10 10:42  1:58  0:37   14 1:33:07 13.6  0:24   13   50:00 10:00 2:34:48 
   15   59 Tritanium                      Darrell Rhoades  Hunter Rhoades  Karen Rhoades      16 22:39  4:09  0:55    8 1:09:04 18.3  0:26   16 1:03:32 12:43 2:36:35 
   16   54 Pink 6 Pack                    Deann Fylling  Luke Duray  Jessica Duray            14 13:55  2:33  0:41   13 1:29:45 14.1  0:55   14   53:01 10:37 2:38:17 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================
Bib  Name                Age Sex City             St  SWIM  Trn.1  BIKE  Trn.2   RUN   FINISH
==== =================== === === ================ ==  ====  =====  ===== =====   ===== =======

Total Individuals Registered:            48
Total Teams Registered:                  17
Total Number of Individual Finishers:    41
Total Number of Team Finishers:          16
Number of Male   Finishers:              30
Number of Female Finishers:              11
Did not finish race or did not start:     7