Duluth, MN
8/5/2018











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 5, 2018
                                                     .75K Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     193 Mike Ward               Duluth             MN  29 M    20 14:25  1:46  0:46    2   29:30 25.2  0:38    1   18:30  5:59 1:03:47 
    2   2/5     126 Christopher Mitchell    Thunder Bay        ON  28 M    36 15:13  1:52  1:16    1   28:36 26.0  0:50    6   19:39  6:21 1:05:32 
    3   1/10    198 Christopher Westdal     Winnipeg           MA  46 M     2 12:28  1:32  1:15   10   32:45 22.7  0:43    4   19:18  6:14 1:06:26 
    4   1/16     78 Bettina Keppers         Duluth             MN  35 F     6 13:01  1:36  1:03    6   30:59 24.0  0:53   24   22:06  7:08 1:08:01 
    5   1/6     161 Ryan Saline             Cloquet            MN  44 M    32 15:10  1:51  1:04    3   30:36 24.3  0:37   17   21:34  6:58 1:09:00 
    6   1/10     75 John Kelley             Duluth             MN  55 M    31 15:09  1:51  1:18    7   31:23 23.7  0:57   12   20:46  6:42 1:09:31 
    7   1/7       8 Byron Ball              Thunder Bay        ON  38 M    22 14:32  1:47  1:32    5   30:52 24.1  1:18   16   21:21  6:53 1:09:33 
    8   2/6     156 Jeremy Rondorf          Andover            MN  43 M    14 14:09  1:44  1:10    4   30:40 24.3  0:56   31   22:41  7:19 1:09:34 
    9   1/8      37 Daniel Duff             Duluth             MN  54 M    12 13:56  1:42  1:34   13   33:47 22.0  0:52    5   19:36  6:20 1:09:44 
   10   2/16    102 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  37 F     4 12:53  1:35  1:01   17   34:33 21.5  0:37   14   20:54  6:45 1:09:58 
   11   1/5      81 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  53 F     5 12:54  1:35  0:54   14   33:48 22.0  0:50   30   22:41  7:19 1:11:05 
   12   2/10     80 Todd King               Andover            MN  49 M     1 11:44  1:26  1:28   15   34:03 21.9  1:13   32   22:42  7:20 1:11:07 
   13   3/10     21 Chris Botten            Hermantown         MN  48 M    34 15:11  1:52  1:27   12   33:12 22.4  1:03   13   20:51  6:44 1:11:42 
   14   1/9     141 Greg Pokorski           Minneapolis        MN  33 M     3 12:33  1:32  2:19   34   37:07 20.0  0:35   10   20:21  6:34 1:12:53 
   15   1/1     110 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  19 F    23 14:32  1:47  1:11   28   36:04 20.6  0:55    8   20:15  6:32 1:12:54 
   16   2/10    123 Jeff Melby              Bloomington        MN  59 M    30 15:02  1:50  1:29    8   32:25 23.0  0:59   36   23:07  7:28 1:13:00 
   17   2/8      79 Timothy Keppers         Duluth             MN  54 M     9 13:23  1:38  1:24    9   32:35 22.8  1:06   54   24:40  7:58 1:13:05 
   18   1/11    131 Jena Ogston             Duluth             MN  47 F    27 14:56  1:50  1:00   19   34:49 21.4  0:49   25   22:11  7:10 1:13:43 
   19   1/15    121 Shyanne McGregor        Duluth             MN  34 F    13 14:08  1:44  2:02   24   35:31 20.9  1:50    9   20:18  6:33 1:13:47 
   20   4/10    177 Brian Sitz              Hazen              ND  45 M    42 15:27  1:53  1:43   16   34:21 21.7  1:43   18   21:38  6:59 1:14:51 
   21   3/16    116 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39 F    53 16:34  2:02  1:06   18   34:41 21.5  0:50   19   21:43  7:01 1:14:52 
   22   3/10      1 Rick Abrahamson         Andover            MN  56 M    45 15:38  1:55  1:53   11   32:58 22.6  1:08   44   23:36  7:37 1:15:12 
   23   2/9     179 Ryan Smith              Superior           WI  32 M    35 15:12  1:52  1:36   26   35:36 20.9  0:48   23   22:06  7:08 1:15:16 
   24   5/10     94 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  46 M     8 13:23  1:38  1:33   32   36:55 20.2  1:03   28   22:37  7:18 1:15:28 
   25   6/10    205 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  46 M    28 14:57  1:50  1:14   23   35:16 21.1  0:53   39   23:21  7:32 1:15:40 
   26   2/7      60 Joe Holz                Saginaw            MN  38 M    19 14:24  1:46  1:45   30   36:13 20.5  0:57   37   23:09  7:28 1:16:26 
   27   2/15     49 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  32 F    15 14:10  1:44  1:44   54   38:52 19.1  0:44   22   21:55  7:04 1:17:23 
   28   4/10    139 Craig Peterson          Mpls               MN  56 M    41 15:27  1:53  1:23   36   37:15 20.0  0:54   27   22:32  7:16 1:17:29 
   29   1/23    209 Michelle Breiland       Duluth             MN  41 F    11 13:48  1:41  1:15   44   38:06 19.5  1:06   41   23:28  7:35 1:17:41 
   30   1/4      57 Sherry Lynn Hill        Thunder Bay        ON  59 F    25 14:45  1:48  1:26   22   35:09 21.2                          1:17:42 
   31   1/2     109 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16 F    16 14:12  1:44  1:12   68   40:29 18.4  0:53   20   21:47  7:02 1:18:32 
   32   3/9     133 Andrew Ottum            Richfield          MN  32 M     7 13:05  1:36  1:46                   40:27   67   25:52  8:21 1:19:23 
   33   2/23    129 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  42 F    17 14:12  1:44  1:18   45   38:12 19.5  0:59   56   24:46  8:00 1:19:25 
   34   3/6     192 Matthew Waldner         Bismarck           ND  40 M    40 15:26  1:53  2:21   39   37:29 19.8  1:44   38   23:17  7:31 1:20:15 
   35   4/9      67 Benjamin Johnson        Minneapolis        MN  33 M    52 16:16  1:59  1:41   59   39:27 18.9  0:40   26   22:18  7:12 1:20:20 
   36   3/23     27 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  43 F    18 14:15  1:45  1:53   61   39:36 18.8  1:15   46   23:40  7:39 1:20:37 
   37   3/15    201 Terry Wosmek            Duluth             MN  31 F    65 17:41  2:10  1:16   38   37:20 19.9  0:47   47   23:47  7:41 1:20:49 
   38   1/4     134 Kelly Pechous           Hastings           MN  26 F    78 18:47  2:18  1:25   62   39:46 18.7  0:45   11   20:40  6:40 1:21:21 
   39   1/1     149 McKenzie Radloff        Duluth             MN  15 F    77 18:38  2:17  1:30   20   35:03 21.2  0:57   60   25:18  8:10 1:21:23 
   40   4/6     154 Patrick Riley           Wrenshall          MN  42 M    66 17:47  2:11  1:20   60   39:36 18.8  1:15   34   22:46  7:21 1:22:42 
   41   4/15     97 Katie Leaf              Minneapolis        MN  34 F    21 14:26  1:46  2:26   92   42:58 17.3  0:53   29   22:39  7:19 1:23:19 
   42   7/10     10 Kevin Beange            Murillo            ON  45 M    61 17:07  2:06  2:28   27   35:55 20.7  1:18   77   26:38  8:36 1:23:24 
   43   5/10     55 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  56 M    59 17:04  2:05  2:09   29   36:07 20.6  1:11   79   27:04  8:44 1:23:34 
   44   3/8       7 Randy Aumann            Loyal              WI  53 M   136 23:10  2:50  2:25   37   37:20 19.9  1:30    3   19:16  6:13 1:23:40 
   45   4/16    124 Erika Miles             Duluth             MN  39 F    51 16:00  1:58  1:54   53   38:50 19.2  1:06   70   26:02  8:24 1:23:50 
   46   5/6     143 Shannon Pring           Barnum             MN  42 M    44 15:32  1:54  1:59   48   38:22 19.4  1:09   78   26:54  8:41 1:23:54 
   47   1/3      51 Kevin Harris            Hermantown         MN  20 M   106 20:49  2:33  2:01   64   39:59 18.6  0:40   15   21:02  6:47 1:24:29 
   48   4/23    157 Erin Ross               Saint Joseph       MN  40 F    49 15:51  1:56  1:48   46   38:15 19.5  1:05   88   27:53  9:00 1:24:49 
   49   6/10    208 Jack Shovein            North Oaks         MN  59 M    86 19:20  2:22  2:33   31   36:22 20.5  1:21   63   25:29  8:13 1:25:04 
   50   3/5     162 David Sanda             Superior           WI  27 M   111 21:30  2:38  2:12   41   37:40 19.8  1:16   45   23:36  7:37 1:26:12 
   51   5/16    119 Megan Matack            Plymouth           MN  37 F    62 17:14  2:06  1:37   66   40:11 18.5  1:25   65   25:49  8:20 1:26:14 
   52   5/15     25 Heather Caron           Duluth             MN  30 F   138 23:12  2:50  2:05   56   39:09 19.0  1:49    7   20:08  6:30 1:26:22 
   53   2/2      13 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16 F    55 16:48  2:03  1:20   74   41:12 18.1  0:37   76   26:34  8:35 1:26:30 
   54   1/5     130 Patrick Oconnor         Thunder Bsu        ON  62 M    60 17:06  2:06  2:42   40   37:32 19.8  1:51   83   27:29  8:52 1:26:38 
   55   4/5      39 Kevin Dunn              Duluth             MN  25 M    48 15:50  1:56  2:20   94   43:02 17.3  1:08   51   24:25  7:53 1:26:43 
   56   2/11    128 Katie Mosack            Milwaukee          WI  46 F   108 21:19  2:36  1:39   52   38:45 19.2  1:09   49   24:10  7:48 1:27:02 
   57   1/7     135 Rosie Pechous           Hastings           MN  21 F    24 14:36  1:47  1:58   75   41:14 18.0  1:14   90   28:09  9:05 1:27:09 
   58   8/10    148 Daniel Radloff          Duluth             MN  47 M    90 19:47  2:25  2:08   21   35:07 21.2  1:27   96   28:51  9:19 1:27:19 
   59   6/16     68 Carol Johnson           Duluth             MN  38 F    33 15:11  1:51  2:31  123   45:29 16.4  0:52   40   23:22  7:33 1:27:22 
   60   2/7      35 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  21 F    54 16:39  2:02  2:21   86   42:29 17.5  0:49   59   25:09  8:07 1:27:26 
   61   2/5     169 Laura Schield Jyring    Bismarck           ND  53 F    37 15:15  1:52  2:11   35   37:14 20.0  1:47  117   31:00 10:00 1:27:26 
   62   3/7      95 Marta Larson            Ramsey             MN  22 F    39 15:21  1:53  1:40  125   45:33 16.3  0:36   50   24:23  7:52 1:27:32 
   63   5/23     76 Kate Kelly              Minneapolis        MN  42 F    81 18:59  2:19  2:19   67   40:16 18.5  1:34   52   24:27  7:54 1:27:34 
   64   5/9      63 Josh Hudspith           Esko               MN  32 M    38 15:18  1:52  1:42   47   38:17 19.4  1:33  118   31:01 10:01 1:27:49 
   65   6/9      71 Nathan Kabat            Chaska             MN  34 M   100 20:31  2:31  2:39   55   38:55 19.1  2:00   48   23:49  7:41 1:27:53 
   66   4/7      83 Krystal Klander         Iron               MN  22 F    43 15:30  1:54  1:53  134   46:37 16.0  1:07   35   22:59  7:25 1:28:04 
   67   7/16    175 Sarah Shilman           Duluth             MN  39 F    93 20:06  2:27  1:39   58   39:18 18.9  1:35   68   25:59  8:23 1:28:34 
   68   6/15    185 Emily Toot              St Paul            MN  34 F    50 15:55  1:57  2:19  102   43:36 17.1  1:27   61   25:24  8:12 1:28:38 
   69   7/15     50 Katie Hanson            Saginaw            MN  34 F   105 20:41  2:32  1:53   78   41:48 17.8  0:55   42   23:31  7:35 1:28:46 
   70   6/23     30 Ann Davenport           Minneapolis        MN  42 F    47 15:50  1:56  1:48   57   39:17 18.9  2:08  108   29:58  9:40 1:28:58 
   71   9/10     43 Kevin Flanders          Minneapolis        MN  45 M   146 23:54  2:55  2:40   25   35:33 20.9  1:45   62   25:28  8:13 1:29:19 
   72   2/5     150 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  63 M    69 18:02  2:12  1:49   43   38:02 19.6  1:25  116   30:38  9:53 1:29:55 
   73   4/8     108 Mike Locascio           Clear Lake         IA  53 M   147 23:56  2:56  1:46   50   38:39 19.2  0:49   58   25:03  8:05 1:30:12 
   74   7/9     211 Jonathan Holt           Mason City         IA  34 M    97 20:23  2:30  1:43   33   37:03 20.1  1:19  105   29:48  9:37 1:30:14 
   75   8/9      15 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  33 M   141 23:20  2:51  2:45  106   43:53 17.0  1:44    2   18:41  6:02 1:30:21 
   76   7/10    153 Tom Richardson          Orr                MN  56 M                          104   43:40 17.0  1:22   64   25:37  8:16 1:30:28 
   77   7/23    210 Lauren Keil             Duluth             MN  40 F    75 18:32  2:16  1:57   84   42:16 17.6  1:53   73   26:21  8:30 1:30:57 
   78   3/5      66 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  54 F    46 15:44  1:56  2:42  107   43:55 16.9  1:28   81   27:20  8:49 1:31:08 
   79   1/1      58 Nathan Hjort            Duluth             MN  14 M    29 14:58  1:50  3:04  130   46:02 16.2  0:44   75   26:32  8:34 1:31:18 
   80   8/16     16 Jennifer Bird           Superior           WI  39 F   123 22:28  2:45  2:32   70   40:33 18.3  1:13   57   24:48  8:00 1:31:33 
   81   8/10    168 Ted Schick              Duluth             MN  57 M    71 18:04  2:13  1:50   71   40:42 18.3  2:03  102   29:26  9:30 1:32:03 
   82   8/23     48 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  42 F    95 20:09  2:28  2:40   73   41:06 18.1  1:09   80   27:08  8:46 1:32:11 
   83   9/16     69 Jodie Johnson           Saginaw            MN  37 F    58 17:03  2:05  2:03   89   42:42 17.4  1:16   97   29:13  9:26 1:32:14 
   84   3/11     74 Veronica Kaspszak       Germantown         MN  48 F   104 20:37  2:31  2:02   82   42:10 17.6  1:34   69   25:59  8:23 1:32:20 
   85   8/15     52 Karen Hartung           Duluth             MN  34 F    82 19:02  2:20  1:56   96   43:12 17.2  1:05   89   27:59  9:02 1:33:12 
   86   5/8      34 Roy Domazlicky          Westmont           IL  53 M   117 22:09  2:43  3:08   42   37:54 19.6  2:11   95   28:38  9:15 1:33:58 
   87   9/10     70 Ronald Jyring           Bismarck           ND  59 M    94 20:06  2:28  3:08   77   41:42 17.8  2:12   84   27:31  8:53 1:34:36 
   88   9/15    184 Shannon Toneguzzi       Thunder Bay        ON  34 F   126 22:36  2:46  2:08   83   42:11 17.6  1:25   72   26:19  8:30 1:34:37 
   89   2/3     195 David Watts             Plymouth           MN  24 M    83 19:04  2:20  8:57   93   42:59 17.3  1:05   33   22:43  7:20 1:34:46 
   90   4/11    183 Cordie Stark            Thunder Bay        ON  49 F    80 18:55  2:19  2:58   99   43:18 17.2  1:42   91   28:18  9:08 1:35:09 
   91   9/23     61 Emily Hoppe             Edina              MN  44 F    64 17:29  2:08  3:18   88   42:35 17.5  2:00  106   29:50  9:38 1:35:10 
   92  10/23    111 Yenta Macklem           Fort Frances       ON  41 F   102 20:34  2:31  2:12   97   43:16 17.2  1:25   86   27:48  8:58 1:35:14 
   93   6/6       4 Jeffery Agaton Howes    Cloquet            MN  42 M    63 17:26  2:08  1:52  108   43:57 16.9  2:00  113   30:25  9:49 1:35:37 
   94   9/9     178 Vladimir Skirda         Hermantown         MN  34 M   162 27:17  3:20  2:08   49   38:33 19.3  1:31   71   26:17  8:29 1:35:44 
   95  10/16    125 Christine Mitchell      Duluth             MN  39 F   113 21:34  2:38  2:51  119   44:54 16.6  1:56   53   24:36  7:56 1:35:49 
   96  11/23    160 Renee Saamanen          Duluth             MN  42 F    84 19:18  2:22  2:13   51   38:40 19.2  1:57  146   34:57 11:17 1:37:03 
   97   3/3     163 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  22 M   163 27:30  3:22  1:53  126   45:38 16.3  0:41   21   21:50  7:03 1:37:30 
   98   1/5      98 Thomas Leaf             Center City        MN  65 M    57 16:56  2:04  3:29   80   42:06 17.7  1:49  133   33:29 10:48 1:37:47 
   99   1/2      38 Jeries Duncan           St. Paul           MN  16 M   112 21:31  2:38  2:22  149   49:34 15.0  0:51   43   23:33  7:36 1:37:49 
  100   5/11    194 Gretchen Warnke         Eagan              MN  48 F    96 20:14  2:28  1:41   65   40:04 18.6  1:58  137   34:07 11:01 1:38:01 
  101   3/5       3 Rick Agar               Duluth             MI  64 M    72 18:07  2:13  2:24  115   44:32 16.7  1:10  126   31:51 10:17 1:38:02 
  102   5/5     200 Jack Williams           Minneapolis        MN  28 M   101 20:32  2:31  2:13   95   43:12 17.2  0:51  122   31:22 10:07 1:38:07 
  103   2/4      85 Brenna Kolar            St Louis Park      MN  29 F   133 23:02  2:49  3:13  113   44:26 16.7  1:11   74   26:28  8:33 1:38:18 
  104   6/8     300 Matt Evans              Eau Claire         WI  52 M    10 13:44  1:41  1:24   76   41:31 17.9  5:32  151   36:21 11:44 1:38:31 
  105   6/11    174 Jennifer Serafin        Cloquet            MN  45 F    99 20:27  2:30  3:37  121   45:16 16.4  1:26   87   27:50  8:59 1:38:34 
  106  11/16     24 Meghan Caine            Duluth             MN  36 F    26 14:51  1:49  2:18  116   44:35 16.7  2:10  145   34:43 11:12 1:38:36 
  107   7/11     14 Amber Berg              Cloquet            MN  45 F   142 23:43  2:54  2:34  127   45:41 16.3  0:51   66   25:51  8:21 1:38:37 
  108  12/16     54 Monica Haynes           Duluth             MN  36 F    92 19:56  2:26  2:38  128   45:55 16.2  0:54   99   29:18  9:28 1:38:40 
  109  12/23    147 Leah Raboin             Poplar             WI  42 F   119 22:12  2:43  1:43   79   41:54 17.8  2:08  121   31:18 10:06 1:39:14 
  110   1/4      47 Cynthia Grindy          Duluth             MN  62 F    68 18:00  2:12  2:49  112   44:24 16.8  0:55  130   33:11 10:43 1:39:16 
  111   3/7     158 Nate Russell            Buffalo            MN  36 M    74 18:23  2:15  2:59  145   49:11 15.1  1:03   85   27:44  8:57 1:39:18 
  112   4/7      89 Justin Krom             Duluth             MN  37 M    79 18:53  2:19  1:53   90   42:47 17.4  1:47  141   34:29 11:08 1:39:46 
  113  13/23    189 Stacey Vig              Minong             WI  41 F   153 24:53  3:02  2:50  109   43:59 16.9  0:51   82   27:23  8:50 1:39:54 
  114  10/10    176 Mark Sickler            Superior           WI  49 M   129 22:42  2:46  2:30  105   43:53 17.0  1:07  109   30:04  9:42 1:40:13 
  115  13/16     33 Teresa Densmore         Denver             CO  36 F   148 24:02  2:56  5:16   72   40:50 18.2  1:54   93   28:29  9:12 1:40:28 
  116   5/7      84 John Koewler            Duluth             MN  38 M   109 21:25  2:37  2:41   81   42:07 17.7  1:01  132   33:17 10:44 1:40:28 
  117   4/5      59 Susan Hjort             Duluth             MN  50 F    85 19:20  2:22  2:50  142   47:54 15.5  0:55  111   30:20  9:47 1:41:17 
  118   1/2     122 Connie Meek             Hayward            WI  72 F   139 23:14  2:50  2:06  103   43:37 17.1  2:47  103   29:41  9:35 1:41:23 
  119   8/11     46 Tara Gorman             Duluth             MN  49 F   150 24:12  2:57  2:33  110   44:08 16.9  2:19   94   28:31  9:12 1:41:41 
  120   2/5     186 Mark Toot               Britt              MN  67 M   127 22:37  2:46  4:32   98   43:18 17.2  2:20   98   29:16  9:27 1:42:01 
  121   1/1      87 Robert Kranz            Kapaa              HI  71 M   152 24:36  3:00  2:36   87   42:33 17.5  2:01  114   30:27  9:50 1:42:12 
  122  14/23     41 Kari Erica              St Paul            MN  42 F   115 21:49  2:40  4:10  117   44:48 16.6  1:21  110   30:11  9:44 1:42:17 
  123  10/15    132 Emily Opacich           Duluth             MN  34 F   143 23:44  2:54  2:05  132   46:15 16.1  1:04  100   29:24  9:29 1:42:30 
  124  15/23    197 Jennifer Webb           Duluth             MN  42 F   124 22:30  2:45  3:03  133   46:28 16.0  1:22  104   29:44  9:36 1:43:05 
  125  16/23     42 Angela Fisher           Hibbing            MN  43 F    73 18:09  2:13  2:49  124   45:32 16.3  0:56  149   35:54 11:35 1:43:18 
  126   5/7     203 Ashley Irwin            Duluth             MN  21 F    76 18:37  2:17  2:49  131   46:12 16.1  2:38  138   34:08 11:01 1:44:21 
  127  10/10     56 Don Hickman             Merrifield         MN  59 M   120 22:13  2:43  2:51   69   40:29 18.4  1:27  156   37:34 12:07 1:44:32 
  128   2/4     136 S Perala-Dewey          Duluth             MN  55 F    87 19:26  2:23  2:24  154   50:48 14.6  1:40  112   30:23  9:48 1:44:39 
  129  17/23     23 Tiffany Burbeck         Atikokan           ON  40 F    91 19:48  2:25  3:10  151   50:08 14.8  1:53  115   30:30  9:51 1:45:28 
  130   2/4       2 Penny Agar              Duluth             MN  64 F    98 20:26  2:30  2:13  136   47:16 15.7  2:12  134   33:35 10:50 1:45:40 
  131   9/11    100 Jennifer Lefor          Superior           WI  46 F   121 22:13  2:43  3:58  144   48:42 15.3  1:15  107   29:50  9:38 1:45:57 
  132  14/16     19 Karis Boerner           Duluth             MN  39 F   158 25:31  3:07  3:01  100   43:33 17.1  2:24  124   31:38 10:13 1:46:05 
  133   4/5      26 Marc Chiodo             Mpls               MN  60 M   145 23:50  2:55  3:06   63   39:55 18.6  5:18  144   34:36 11:10 1:46:43 
  134  11/15    120 Michon McBride          Minneapolis        MN  32 F    67 17:59  2:12  4:57  135   47:03 15.8  1:38  148   35:39 11:30 1:47:14 
  135   5/5     152 Catherine Richardson    Stillwater         MN  53 F   144 23:48  2:55  3:29  148   49:30 15.0  1:16  101   29:25  9:30 1:47:26 
  136  12/15    170 Lindsay Schlemmer       Minneapolis        MN  31 F    56 16:52  2:04  2:49  158   52:30 14.2  1:11  139   34:19 11:05 1:47:39 
  137   3/4     199 Jennie Westin           Duluth             MN  61 F   118 22:10  2:43  3:39  143   48:37 15.3  1:12  129   32:07 10:22 1:47:44 
  138   4/4      45 Mary Getchell           Duluth             MN  61 F   156 25:21  3:06  2:55  114   44:29 16.7  1:45  131   33:16 10:44 1:47:44 
  139   7/8     105 Ken Lieske              Thunder Bay        ON  54 M   155 25:17  3:05  5:03  111   44:09 16.9  1:33  125   31:43 10:14 1:47:45 
  140   2/2     187 Carole Torreano         Largo              FL  70 F   116 22:05  2:42  3:04  101   43:33 17.1  1:58  157   37:35 12:08 1:48:13 
  141   6/7     118 Noah Markon             Richfield          MN  39 M   154 25:00  3:03  3:24  140   47:38 15.6  1:37  119   31:02 10:01 1:48:39 
  142  13/15    144 Molly Purcell           Eagan              MN  32 F   103 20:36  2:31  2:27  141   47:49 15.6  1:04  154   36:47 11:52 1:48:42 
  143   3/4     342 Lisa MacManus           Iron River         WI  29 F   164 27:51  3:24  3:00   85   42:28 17.5  3:50  128   32:04 10:21 1:49:12 
  144  18/23    164 Camille Sasik           Minnetonka         MN  42 F   125 22:35  2:46  4:38  129   46:01 16.2  1:57  140   34:28 11:08 1:49:37 
  145   4/4     107 Danielle Locascio       Minneapolis        MN  26 F   159 25:51  3:10  5:45  156   51:58 14.3  1:54   55   24:45  7:59 1:50:10 
  146   6/7     146 Kayla Raboin            Poplar             WI  20 F   149 24:06  2:57  2:52  161   53:44 13.8  2:08   92   28:19  9:08 1:51:07 
  147   3/4      18 Ruth Boedigheimer       Cloquet            MN  57 F   107 21:03  2:34  3:15  162   54:39 13.6  1:16  120   31:10 10:04 1:51:20 
  148   3/5      72 Joe Kandiko             Excelsior          MN  68 M    89 19:35  2:24  3:02  122   45:26 16.4  3:02  161   40:30 13:04 1:51:33 
  149   1/1      99 Richard Lebeau          Largo              FL  75 M   114 21:43  2:39  3:17  118   44:50 16.6  1:50  160   40:03 12:55 1:51:40 
  150   4/4      32 Nancy Day               Cottage Grove      MN  58 F   131 22:58  2:48  3:20  139   47:21 15.7  1:56  153   36:41 11:50 1:52:14 
  151  19/23    104 Amy Liebl               Rochester          MN  41 F   166 29:44  3:38  2:20  120   45:02 16.5  1:24  143   34:33 11:09 1:53:01 
  152  20/23      5 Beth Albrecht           Duluth             MN  44 F   135 23:03  2:49  3:44  152   50:16 14.8  2:35  135   33:41 10:52 1:53:18 
  153   7/7      20 Scott Boettcher         Lino Lakes         MN  38 M   168 32:48  4:00  3:45   91   42:48 17.4  2:43  123   31:26 10:09 1:53:28 
  154  14/15    115 Julie Magnuson          St Louis Park      MN  31 F   140 23:17  2:51  4:11  159   53:28 13.9  1:45  127   31:52 10:17 1:54:31 
  155   1/2      92 Lois Kubow              Duluth             MN  65 F   132 23:01  2:49  3:21  137   47:18 15.7  2:23  158   38:32 12:26 1:54:33 
  156  15/16     65 Michelle Jacobson       Brooklyn Park      MN  37 F    88 19:30  2:23  2:52  166   58:13 12.8  2:01  142   34:30 11:08 1:57:05 
  157  10/11     64 Jenn Jackson            Superior           WI  48 F   165 28:22  3:28  2:49  146   49:23 15.1  1:30  147   35:12 11:21 1:57:14 
  158   4/5     173 Charles Schumacher      Duluth             MN  67 M   122 22:23  2:44  6:01  160   53:38 13.9  3:24  136   34:04 11:00 1:59:29 
  159  21/23    145 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  44 F   137 23:10  2:50  3:08  138   47:18 15.7  2:25  165   44:33 14:22 2:00:33 
  160  15/15    206 Kelly Kabat             Chaska             MN  34 F   160 26:06  3:11  2:57  147   49:28 15.0  1:54  162   41:23 13:21 2:01:46 
  161  22/23    138 Aimee Peter             Rosemount          MN  41 F   128 22:41  2:46  2:17  157   52:08 14.3  1:38  164   44:02 14:12 2:02:43 
  162   5/5     196 Jim Watts               Plymouth           MN  64 M   151 24:13  2:58  5:59  150   49:51 14.9  4:10  159   39:55 12:53 2:04:05 
  163   2/2      90 Nancy L Krueger         Hoyt Lakes         MN  67 F                          155   50:55 14.6  3:16  150   36:20 11:44 2:05:55 
  164   2/2     202 Jack Irwin              Duluth             MN  17 M   110 21:29  2:38  3:28  164   56:41 13.1  1:54  167   45:14 14:36 2:08:45 
  165  11/11    165 Melony Sasser           Superior           WI  49 F   134 23:02  2:49  5:19  165   57:28 12.9  2:01  166   44:53 14:29 2:12:41 
  166   8/8     114 Christopher Maddox      Minneapolis        MN  54 M   130 22:44  2:47  7:17  163   55:43 13.4  4:04  163   43:07 13:55 2:12:53 
  167  23/23     91 Ailie Kubow             Lino Lakes         MN  42 F   161 26:33  3:15  3:58  153   50:21 14.8  3:20  168   49:04 15:50 2:13:15 
  168   7/7     188 Gretta Utecht           Hastings           MN  21 F    70 18:02  2:12  5:16  168 1:12:39 10.2  3:31  155   36:53 11:54 2:16:20 
  169  16/16     44 Jennifer Fry            Carlton            MN  35 F   167 32:27  3:58  3:26  167 1:04:39 11.5  1:42  152   36:40 11:50 2:18:52 
  170   5/5      11 John Beintema           Bloomington        MN  66 M   157 25:31  3:07  4:59  169 1:21:08  9.2  2:45  169 1:05:28 21:07 2:59:49 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  232 1 French Boy                                     1 13:21  1:38  0:47    2   45:14 16.4  0:24    1   19:53  6:25 1:19:38 
           Ezra Schomberg , Vincent Danjou , Jesse Schomberg      
    2  240 Tri-Amigos                                       2 15:40  1:55  0:57    1   41:18 18.0  0:41    2   22:04  7:07 1:20:39 
           Sam Richardson , Jack Pine Richardson , Nick Richardso 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  233 3 Ladies                                         1 12:54  1:35  1:17    1   45:40 16.3  0:28    1   25:11  8:08 1:25:28 
           Megan Gates , Terrie Switzer , Michelle Soderlund      
    2  235 Dragon Fly                                       2 18:56  2:19  0:44    2   46:30 16.0  0:39    2   35:11 11:21 1:41:57 
           Tonia Kittelson , Kelsie Carlson , Katie Lattke        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  237 Law Dog                                          3 15:16  1:52  0:37    1   39:37 18.8  0:24    1   19:58  6:27 1:15:49 
           Sarah Law , Brandon Law , Brandon Law                  
    2  238 Peyto Pros                                       1 12:55  1:35  2:36    3   43:02 17.3  0:25    2   20:40  6:40 1:19:37 
           Matthew Kalvoda , Matthew Kalvoda , Caleigh Anderson   
    3  234 Chopskie's Tri                                   4 16:45  2:03  0:42    2   40:24 18.4  0:21    3   24:23  7:52 1:22:32 
           Megan Chopskie , Erica Chopskie , Jordan Chopskie      
    4  251 Brewhouse Elite Leaders                          2 13:04  1:36  0:45    5   53:00 14.0  0:32    4   28:09  9:05 1:35:29 
           Rod Raymond , Marcie Wojick , Jodie Cowan              
    5  239 Sangster1                                        5 19:40  2:24  0:48    4   46:29 16.0  0:38    5   39:18 12:41 1:46:52 
           Ariel Paul , Michael Sangster , Michelle Sangster      


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 140 Nathan Peterson         Minneapolis        MN  25 M      1 14:26  1:46  1:15    1   34:20 21.7  0:59                            
  86 Chelsea Kolb            Pittsburgh         PA  31 F      3 23:18  2:51  4:09    2   53:32 13.9  1:12                            
 204 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  57 M      2 16:20  2:00                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Todd King               Andover            MN  49 M   11:44  1:26 
    2 Christopher Westdal     Winnipeg           MA  46 M   12:28  1:32 
    3 Greg Pokorski           Minneapolis        MN  33 M   12:33  1:32 
    4 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  37 F   12:53  1:35 
    5 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  53 F   12:54  1:35 
    6 Bettina Keppers         Duluth             MN  35 F   13:01  1:36 
    7 Andrew Ottum            Richfield          MN  32 M   13:05  1:36 
    8 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  46 M   13:23  1:38 
    9 Timothy Keppers         Duluth             MN  54 M   13:23  1:38 
   10 Matt Evans              Eau Claire         WI  52 M   13:44  1:41 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Christopher Mitchell    Thunder Bay        ON  28 M   28:36 26.0 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  29 M   29:30 25.2 
    3 Ryan Saline             Cloquet            MN  44 M   30:36 24.3 
    4 Jeremy Rondorf          Andover            MN  43 M   30:40 24.3 
    5 Byron Ball              Thunder Bay        ON  38 M   30:52 24.1 
    6 Bettina Keppers         Duluth             MN  35 F   30:59 24.0 
    7 John Kelley             Duluth             MN  55 M   31:23 23.7 
    8 Jeff Melby              Bloomington        MN  59 M   32:25 23.0 
    9 Timothy Keppers         Duluth             MN  54 M   32:35 22.8 
   10 Christopher Westdal     Winnipeg           MA  46 M   32:45 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mike Ward               Duluth             MN  29 M   18:30  5:59 
    2 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  33 M   18:41  6:02 
    3 Randy Aumann            Loyal              WI  53 M   19:16  6:13 
    4 Christopher Westdal     Winnipeg           MA  46 M   19:18  6:14 
    5 Daniel Duff             Duluth             MN  54 M   19:36  6:20 
    6 Christopher Mitchell    Thunder Bay        ON  28 M   19:39  6:21 
    7 Heather Caron           Duluth             MN  30 F   20:08  6:30 
    8 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  19 F   20:15  6:32 
    9 Shyanne McGregor        Duluth             MN  34 F   20:18  6:33 
   10 Greg Pokorski           Minneapolis        MN  33 M   20:21  6:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  193 Mike Ward               Duluth             MN  29   11 14:25  1:46  0:46    2   29:30 25.2  0:38    1   18:30  5:59 1:03:47 
    2  126 Christopher Mitchell    Thunder Bay        ON  28   21 15:13  1:52  1:16    1   28:36 26.0  0:50    6   19:39  6:21 1:05:32 
    3  198 Christopher Westdal     Winnipeg           MA  46    2 12:28  1:32  1:15    9   32:45 22.7  0:43    4   19:18  6:14 1:06:26 
    4  161 Ryan Saline             Cloquet            MN  44   18 15:10  1:51  1:04    3   30:36 24.3  0:37   12   21:34  6:58 1:09:00 
    5   75 John Kelley             Duluth             MN  55   17 15:09  1:51  1:18    6   31:23 23.7  0:57    8   20:46  6:42 1:09:31 
    6    8 Byron Ball              Thunder Bay        ON  38   13 14:32  1:47  1:32    5   30:52 24.1  1:18   11   21:21  6:53 1:09:33 
    7  156 Jeremy Rondorf          Andover            MN  43    9 14:09  1:44  1:10    4   30:40 24.3  0:56   19   22:41  7:19 1:09:34 
    8   37 Daniel Duff             Duluth             MN  54    8 13:56  1:42  1:34   12   33:47 22.0  0:52    5   19:36  6:20 1:09:44 
    9   80 Todd King               Andover            MN  49    1 11:44  1:26  1:28   13   34:03 21.9  1:13   20   22:42  7:20 1:11:07 
   10   21 Chris Botten            Hermantown         MN  48   19 15:11  1:52  1:27   11   33:12 22.4  1:03    9   20:51  6:44 1:11:42 
   11  141 Greg Pokorski           Minneapolis        MN  33    3 12:33  1:32  2:19   26   37:07 20.0  0:35    7   20:21  6:34 1:12:53 
   12  123 Jeff Melby              Bloomington        MN  59   16 15:02  1:50  1:29    7   32:25 23.0  0:59   23   23:07  7:28 1:13:00 
   13   79 Timothy Keppers         Duluth             MN  54    6 13:23  1:38  1:24    8   32:35 22.8  1:06   32   24:40  7:58 1:13:05 
   14  177 Brian Sitz              Hazen              ND  45   25 15:27  1:53  1:43   15   34:21 21.7  1:43   13   21:38  6:59 1:14:51 
   15    1 Rick Abrahamson         Andover            MN  56   27 15:38  1:55  1:53   10   32:58 22.6  1:08   28   23:36  7:37 1:15:12 
   16  179 Ryan Smith              Superior           WI  32   20 15:12  1:52  1:36   19   35:36 20.9  0:48   15   22:06  7:08 1:15:16 
   17   94 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  46    5 13:23  1:38  1:33   24   36:55 20.2  1:03   18   22:37  7:18 1:15:28 
   18  205 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  46   14 14:57  1:50  1:14   17   35:16 21.1  0:53   26   23:21  7:32 1:15:40 
   19   60 Joe Holz                Saginaw            MN  38   10 14:24  1:46  1:45   22   36:13 20.5  0:57   24   23:09  7:28 1:16:26 
   20  139 Craig Peterson          Mpls               MN  56   24 15:27  1:53  1:23   27   37:15 20.0  0:54   17   22:32  7:16 1:17:29 
   21  133 Andrew Ottum            Richfield          MN  32    4 13:05  1:36  1:46                   40:27   37   25:52  8:21 1:19:23 
   22  192 Matthew Waldner         Bismarck           ND  40   23 15:26  1:53  2:21   29   37:29 19.8  1:44   25   23:17  7:31 1:20:15 
   23   67 Benjamin Johnson        Minneapolis        MN  33   29 16:16  1:59  1:41   39   39:27 18.9  0:40   16   22:18  7:12 1:20:20 
   24  154 Patrick Riley           Wrenshall          MN  42   36 17:47  2:11  1:20   40   39:36 18.8  1:15   22   22:46  7:21 1:22:42 
   25   10 Kevin Beange            Murillo            ON  45   34 17:07  2:06  2:28   20   35:55 20.7  1:18   40   26:38  8:36 1:23:24 
   26   55 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  56   32 17:04  2:05  2:09   21   36:07 20.6  1:11   42   27:04  8:44 1:23:34 
   27    7 Randy Aumann            Loyal              WI  53   62 23:10  2:50  2:25   28   37:20 19.9  1:30    3   19:16  6:13 1:23:40 
   28  143 Shannon Pring           Barnum             MN  42   26 15:32  1:54  1:59   35   38:22 19.4  1:09   41   26:54  8:41 1:23:54 
   29   51 Kevin Harris            Hermantown         MN  20   50 20:49  2:33  2:01   42   39:59 18.6  0:40   10   21:02  6:47 1:24:29 
   30  208 Jack Shovein            North Oaks         MN  59   43 19:20  2:22  2:33   23   36:22 20.5  1:21   35   25:29  8:13 1:25:04 
   31  162 David Sanda             Superior           WI  27   53 21:30  2:38  2:12   31   37:40 19.8  1:16   29   23:36  7:37 1:26:12 
   32  130 Patrick Oconnor         Thunder Bsu        ON  62   33 17:06  2:06  2:42   30   37:32 19.8  1:51   43   27:29  8:52 1:26:38 
   33   39 Kevin Dunn              Duluth             MN  25   28 15:50  1:56  2:20   53   43:02 17.3  1:08   31   24:25  7:53 1:26:43 
   34  148 Daniel Radloff          Duluth             MN  47   45 19:47  2:25  2:08   16   35:07 21.2  1:27   47   28:51  9:19 1:27:19 
   35   63 Josh Hudspith           Esko               MN  32   22 15:18  1:52  1:42   34   38:17 19.4  1:33   55   31:01 10:01 1:27:49 
   36   71 Nathan Kabat            Chaska             MN  34   48 20:31  2:31  2:39   38   38:55 19.1  2:00   30   23:49  7:41 1:27:53 
   37   43 Kevin Flanders          Minneapolis        MN  45   65 23:54  2:55  2:40   18   35:33 20.9  1:45   34   25:28  8:13 1:29:19 
   38  150 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  63   37 18:02  2:12  1:49   33   38:02 19.6  1:25   54   30:38  9:53 1:29:55 
   39  108 Mike Locascio           Clear Lake         IA  53   66 23:56  2:56  1:46   37   38:39 19.2  0:49   33   25:03  8:05 1:30:12 
   40  211 Jonathan Holt           Mason City         IA  34   47 20:23  2:30  1:43   25   37:03 20.1  1:19   50   29:48  9:37 1:30:14 
   41   15 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  33   63 23:20  2:51  2:45   58   43:53 17.0  1:44    2   18:41  6:02 1:30:21 
   42  153 Tom Richardson          Orr                MN  56                          56   43:40 17.0  1:22   36   25:37  8:16 1:30:28 
   43   58 Nathan Hjort            Duluth             MN  14   15 14:58  1:50  3:04   65   46:02 16.2  0:44   39   26:32  8:34 1:31:18 
   44  168 Ted Schick              Duluth             MN  57   38 18:04  2:13  1:50   44   40:42 18.3  2:03   49   29:26  9:30 1:32:03 
   45   34 Roy Domazlicky          Westmont           IL  53   56 22:09  2:43  3:08   32   37:54 19.6  2:11   46   28:38  9:15 1:33:58 
   46   70 Ronald Jyring           Bismarck           ND  59   46 20:06  2:28  3:08   46   41:42 17.8  2:12   44   27:31  8:53 1:34:36 
   47  195 David Watts             Plymouth           MN  24   42 19:04  2:20  8:57   52   42:59 17.3  1:05   21   22:43  7:20 1:34:46 
   48    4 Jeffery Agaton Howes    Cloquet            MN  42   35 17:26  2:08  1:52   59   43:57 16.9  2:00   52   30:25  9:49 1:35:37 
   49  178 Vladimir Skirda         Hermantown         MN  34   72 27:17  3:20  2:08   36   38:33 19.3  1:31   38   26:17  8:29 1:35:44 
   50  163 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  22   73 27:30  3:22  1:53   64   45:38 16.3  0:41   14   21:50  7:03 1:37:30 
   51   98 Thomas Leaf             Center City        MN  65   31 16:56  2:04  3:29   47   42:06 17.7  1:49   62   33:29 10:48 1:37:47 
   52   38 Jeries Duncan           St. Paul           MN  16   54 21:31  2:38  2:22   68   49:34 15.0  0:51   27   23:33  7:36 1:37:49 
   53    3 Rick Agar               Duluth             MI  64   39 18:07  2:13  2:24   61   44:32 16.7  1:10   60   31:51 10:17 1:38:02 
   54  200 Jack Williams           Minneapolis        MN  28   49 20:32  2:31  2:13   54   43:12 17.2  0:51   57   31:22 10:07 1:38:07 
   55  300 Matt Evans              Eau Claire         WI  52    7 13:44  1:41  1:24   45   41:31 17.9  5:32   66   36:21 11:44 1:38:31 
   56  158 Nate Russell            Buffalo            MN  36   40 18:23  2:15  2:59   67   49:11 15.1  1:03   45   27:44  8:57 1:39:18 
   57   89 Justin Krom             Duluth             MN  37   41 18:53  2:19  1:53   50   42:47 17.4  1:47   64   34:29 11:08 1:39:46 
   58  176 Mark Sickler            Superior           WI  49   60 22:42  2:46  2:30   57   43:53 17.0  1:07   51   30:04  9:42 1:40:13 
   59   84 John Koewler            Duluth             MN  38   51 21:25  2:37  2:41   48   42:07 17.7  1:01   61   33:17 10:44 1:40:28 
   60  186 Mark Toot               Britt              MN  67   59 22:37  2:46  4:32   55   43:18 17.2  2:20   48   29:16  9:27 1:42:01 
   61   87 Robert Kranz            Kapaa              HI  71   68 24:36  3:00  2:36   49   42:33 17.5  2:01   53   30:27  9:50 1:42:12 
   62   56 Don Hickman             Merrifield         MN  59   57 22:13  2:43  2:51   43   40:29 18.4  1:27   67   37:34 12:07 1:44:32 
   63   26 Marc Chiodo             Mpls               MN  60   64 23:50  2:55  3:06   41   39:55 18.6  5:18   65   34:36 11:10 1:46:43 
   64  105 Ken Lieske              Thunder Bay        ON  54   70 25:17  3:05  5:03   60   44:09 16.9  1:33   59   31:43 10:14 1:47:45 
   65  118 Noah Markon             Richfield          MN  39   69 25:00  3:03  3:24   66   47:38 15.6  1:37   56   31:02 10:01 1:48:39 
   66   72 Joe Kandiko             Excelsior          MN  68   44 19:35  2:24  3:02   63   45:26 16.4  3:02   70   40:30 13:04 1:51:33 
   67   99 Richard Lebeau          Largo              FL  75   55 21:43  2:39  3:17   62   44:50 16.6  1:50   69   40:03 12:55 1:51:40 
   68   20 Scott Boettcher         Lino Lakes         MN  38   74 32:48  4:00  3:45   51   42:48 17.4  2:43   58   31:26 10:09 1:53:28 
   69  173 Charles Schumacher      Duluth             MN  67   58 22:23  2:44  6:01   70   53:38 13.9  3:24   63   34:04 11:00 1:59:29 
   70  196 Jim Watts               Plymouth           MN  64   67 24:13  2:58  5:59   69   49:51 14.9  4:10   68   39:55 12:53 2:04:05 
   71  202 Jack Irwin              Duluth             MN  17   52 21:29  2:38  3:28   72   56:41 13.1  1:54   72   45:14 14:36 2:08:45 
   72  114 Christopher Maddox      Minneapolis        MN  54   61 22:44  2:47  7:17   71   55:43 13.4  4:04   71   43:07 13:55 2:12:53 
   73   11 John Beintema           Bloomington        MN  66   71 25:31  3:07  4:59   73 1:21:08  9.2  2:45   73 1:05:28 21:07 2:59:49 
       140 Nathan Peterson         Minneapolis        MN  25   12 14:26  1:46  1:15   14   34:20 21.7  0:59                            
       204 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  57   30 16:20  2:00                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Bettina Keppers         Duluth             MN  35    3 13:01  1:36  1:03    1   30:59 24.0  0:53    9   22:06  7:08 1:08:01 
    2  102 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  37    1 12:53  1:35  1:01    3   34:33 21.5  0:37    5   20:54  6:45 1:09:58 
    3   81 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  53    2 12:54  1:35  0:54    2   33:48 22.0  0:50   12   22:41  7:19 1:11:05 
    4  110 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  19   11 14:32  1:47  1:11    9   36:04 20.6  0:55    2   20:15  6:32 1:12:54 
    5  131 Jena Ogston             Duluth             MN  47   15 14:56  1:50  1:00    5   34:49 21.4  0:49   10   22:11  7:10 1:13:43 
    6  121 Shyanne McGregor        Duluth             MN  34    5 14:08  1:44  2:02    8   35:31 20.9  1:50    3   20:18  6:33 1:13:47 
    7  116 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39   25 16:34  2:02  1:06    4   34:41 21.5  0:50    6   21:43  7:01 1:14:52 
    8   49 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  32    6 14:10  1:44  1:44   18   38:52 19.1  0:44    8   21:55  7:04 1:17:23 
    9  209 Michelle Breiland       Duluth             MN  41    4 13:48  1:41  1:15   12   38:06 19.5  1:06   15   23:28  7:35 1:17:41 
   10   57 Sherry Lynn Hill        Thunder Bay        ON  59   13 14:45  1:48  1:26    7   35:09 21.2                          1:17:42 
   11  109 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16    7 14:12  1:44  1:12   27   40:29 18.4  0:53    7   21:47  7:02 1:18:32 
   12  129 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  42    8 14:12  1:44  1:18   13   38:12 19.5  0:59   24   24:46  8:00 1:19:25 
   13   27 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  43    9 14:15  1:45  1:53   22   39:36 18.8  1:15   17   23:40  7:39 1:20:37 
   14  201 Terry Wosmek            Duluth             MN  31   32 17:41  2:10  1:16   11   37:20 19.9  0:47   18   23:47  7:41 1:20:49 
   15  134 Kelly Pechous           Hastings           MN  26   40 18:47  2:18  1:25   23   39:46 18.7  0:45    4   20:40  6:40 1:21:21 
   16  149 McKenzie Radloff        Duluth             MN  15   39 18:38  2:17  1:30    6   35:03 21.2  0:57   27   25:18  8:10 1:21:23 
   17   97 Katie Leaf              Minneapolis        MN  34   10 14:26  1:46  2:26   42   42:58 17.3  0:53   11   22:39  7:19 1:23:19 
   18  124 Erika Miles             Duluth             MN  39   24 16:00  1:58  1:54   17   38:50 19.2  1:06   33   26:02  8:24 1:23:50 
   19  157 Erin Ross               Saint Joseph       MN  40   22 15:51  1:56  1:48   14   38:15 19.5  1:05   43   27:53  9:00 1:24:49 
   20  119 Megan Matack            Plymouth           MN  37   30 17:14  2:06  1:37   25   40:11 18.5  1:25   29   25:49  8:20 1:26:14 
   21   25 Heather Caron           Duluth             MN  30   78 23:12  2:50  2:05   19   39:09 19.0  1:49    1   20:08  6:30 1:26:22 
   22   13 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16   27 16:48  2:03  1:20   31   41:12 18.1  0:37   37   26:34  8:35 1:26:30 
   23  128 Katie Mosack            Milwaukee          WI  46   60 21:19  2:36  1:39   16   38:45 19.2  1:09   19   24:10  7:48 1:27:02 
   24  135 Rosie Pechous           Hastings           MN  21   12 14:36  1:47  1:58   32   41:14 18.0  1:14   45   28:09  9:05 1:27:09 
   25   68 Carol Johnson           Duluth             MN  38   16 15:11  1:51  2:31   61   45:29 16.4  0:52   14   23:22  7:33 1:27:22 
   26   35 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  21   26 16:39  2:02  2:21   39   42:29 17.5  0:49   26   25:09  8:07 1:27:26 
   27  169 Laura Schield Jyring    Bismarck           ND  53   17 15:15  1:52  2:11   10   37:14 20.0  1:47   63   31:00 10:00 1:27:26 
   28   95 Marta Larson            Ramsey             MN  22   18 15:21  1:53  1:40   63   45:33 16.3  0:36   20   24:23  7:52 1:27:32 
   29   76 Kate Kelly              Minneapolis        MN  42   42 18:59  2:19  2:19   26   40:16 18.5  1:34   21   24:27  7:54 1:27:34 
   30   83 Krystal Klander         Iron               MN  22   19 15:30  1:54  1:53   70   46:37 16.0  1:07   13   22:59  7:25 1:28:04 
   31  175 Sarah Shilman           Duluth             MN  39   50 20:06  2:27  1:39   21   39:18 18.9  1:35   31   25:59  8:23 1:28:34 
   32  185 Emily Toot              St Paul            MN  34   23 15:55  1:57  2:19   48   43:36 17.1  1:27   28   25:24  8:12 1:28:38 
   33   50 Katie Hanson            Saginaw            MN  34   58 20:41  2:32  1:53   33   41:48 17.8  0:55   16   23:31  7:35 1:28:46 
   34   30 Ann Davenport           Minneapolis        MN  42   21 15:50  1:56  1:48   20   39:17 18.9  2:08   58   29:58  9:40 1:28:58 
   35  210 Lauren Keil             Duluth             MN  40   37 18:32  2:16  1:57   37   42:16 17.6  1:53   35   26:21  8:30 1:30:57 
   36   66 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  54   20 15:44  1:56  2:42   50   43:55 16.9  1:28   39   27:20  8:49 1:31:08 
   37   16 Jennifer Bird           Superior           WI  39   67 22:28  2:45  2:32   28   40:33 18.3  1:13   25   24:48  8:00 1:31:33 
   38   48 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  42   51 20:09  2:28  2:40   30   41:06 18.1  1:09   38   27:08  8:46 1:32:11 
   39   69 Jodie Johnson           Saginaw            MN  37   29 17:03  2:05  2:03   41   42:42 17.4  1:16   50   29:13  9:26 1:32:14 
   40   74 Veronica Kaspszak       Germantown         MN  48   57 20:37  2:31  2:02   35   42:10 17.6  1:34   32   25:59  8:23 1:32:20 
   41   52 Karen Hartung           Duluth             MN  34   43 19:02  2:20  1:56   43   43:12 17.2  1:05   44   27:59  9:02 1:33:12 
   42  184 Shannon Toneguzzi       Thunder Bay        ON  34   70 22:36  2:46  2:08   36   42:11 17.6  1:25   34   26:19  8:30 1:34:37 
   43  183 Cordie Stark            Thunder Bay        ON  49   41 18:55  2:19  2:58   45   43:18 17.2  1:42   46   28:18  9:08 1:35:09 
   44   61 Emily Hoppe             Edina              MN  44   31 17:29  2:08  3:18   40   42:35 17.5  2:00   56   29:50  9:38 1:35:10 
   45  111 Yenta Macklem           Fort Frances       ON  41   55 20:34  2:31  2:12   44   43:16 17.2  1:25   41   27:48  8:58 1:35:14 
   46  125 Christine Mitchell      Duluth             MN  39   61 21:34  2:38  2:51   58   44:54 16.6  1:56   22   24:36  7:56 1:35:49 
   47  160 Renee Saamanen          Duluth             MN  42   44 19:18  2:22  2:13   15   38:40 19.2  1:57   81   34:57 11:17 1:37:03 
   48  194 Gretchen Warnke         Eagan              MN  48   52 20:14  2:28  1:41   24   40:04 18.6  1:58   74   34:07 11:01 1:38:01 
   49   85 Brenna Kolar            St Louis Park      MN  29   74 23:02  2:49  3:13   54   44:26 16.7  1:11   36   26:28  8:33 1:38:18 
   50  174 Jennifer Serafin        Cloquet            MN  45   54 20:27  2:30  3:37   60   45:16 16.4  1:26   42   27:50  8:59 1:38:34 
   51   24 Meghan Caine            Duluth             MN  36   14 14:51  1:49  2:18   56   44:35 16.7  2:10   80   34:43 11:12 1:38:36 
   52   14 Amber Berg              Cloquet            MN  45   82 23:43  2:54  2:34   64   45:41 16.3  0:51   30   25:51  8:21 1:38:37 
   53   54 Monica Haynes           Duluth             MN  36   49 19:56  2:26  2:38   65   45:55 16.2  0:54   51   29:18  9:28 1:38:40 
   54  147 Leah Raboin             Poplar             WI  42   65 22:12  2:43  1:43   34   41:54 17.8  2:08   65   31:18 10:06 1:39:14 
   55   47 Cynthia Grindy          Duluth             MN  62   34 18:00  2:12  2:49   53   44:24 16.8  0:55   70   33:11 10:43 1:39:16 
   56  189 Stacey Vig              Minong             WI  41   88 24:53  3:02  2:50   51   43:59 16.9  0:51   40   27:23  8:50 1:39:54 
   57   33 Teresa Densmore         Denver             CO  36   85 24:02  2:56  5:16   29   40:50 18.2  1:54   48   28:29  9:12 1:40:28 
   58   59 Susan Hjort             Duluth             MN  50   45 19:20  2:22  2:50   77   47:54 15.5  0:55   60   30:20  9:47 1:41:17 
   59  122 Connie Meek             Hayward            WI  72   79 23:14  2:50  2:06   49   43:37 17.1  2:47   54   29:41  9:35 1:41:23 
   60   46 Tara Gorman             Duluth             MN  49   87 24:12  2:57  2:33   52   44:08 16.9  2:19   49   28:31  9:12 1:41:41 
   61   41 Kari Erica              St Paul            MN  42   62 21:49  2:40  4:10   57   44:48 16.6  1:21   59   30:11  9:44 1:42:17 
   62  132 Emily Opacich           Duluth             MN  34   83 23:44  2:54  2:05   68   46:15 16.1  1:04   52   29:24  9:29 1:42:30 
   63  197 Jennifer Webb           Duluth             MN  42   68 22:30  2:45  3:03   69   46:28 16.0  1:22   55   29:44  9:36 1:43:05 
   64   42 Angela Fisher           Hibbing            MN  43   36 18:09  2:13  2:49   62   45:32 16.3  0:56   84   35:54 11:35 1:43:18 
   65  203 Ashley Irwin            Duluth             MN  21   38 18:37  2:17  2:49   67   46:12 16.1  2:38   75   34:08 11:01 1:44:21 
   66  136 S Perala-Dewey          Duluth             MN  55   46 19:26  2:23  2:24   86   50:48 14.6  1:40   61   30:23  9:48 1:44:39 
   67   23 Tiffany Burbeck         Atikokan           ON  40   48 19:48  2:25  3:10   83   50:08 14.8  1:53   62   30:30  9:51 1:45:28 
   68    2 Penny Agar              Duluth             MN  64   53 20:26  2:30  2:13   72   47:16 15.7  2:12   72   33:35 10:50 1:45:40 
   69  100 Jennifer Lefor          Superior           WI  46   66 22:13  2:43  3:58   79   48:42 15.3  1:15   57   29:50  9:38 1:45:57 
   70   19 Karis Boerner           Duluth             MN  39   90 25:31  3:07  3:01   46   43:33 17.1  2:24   66   31:38 10:13 1:46:05 
   71  120 Michon McBride          Minneapolis        MN  32   33 17:59  2:12  4:57   71   47:03 15.8  1:38   83   35:39 11:30 1:47:14 
   72  152 Catherine Richardson    Stillwater         MN  53   84 23:48  2:55  3:29   82   49:30 15.0  1:16   53   29:25  9:30 1:47:26 
   73  170 Lindsay Schlemmer       Minneapolis        MN  31   28 16:52  2:04  2:49   90   52:30 14.2  1:11   76   34:19 11:05 1:47:39 
   74  199 Jennie Westin           Duluth             MN  61   64 22:10  2:43  3:39   78   48:37 15.3  1:12   69   32:07 10:22 1:47:44 
   75   45 Mary Getchell           Duluth             MN  61   89 25:21  3:06  2:55   55   44:29 16.7  1:45   71   33:16 10:44 1:47:44 
   76  187 Carole Torreano         Largo              FL  70   63 22:05  2:42  3:04   47   43:33 17.1  1:58   90   37:35 12:08 1:48:13 
   77  144 Molly Purcell           Eagan              MN  32   56 20:36  2:31  2:27   76   47:49 15.6  1:04   88   36:47 11:52 1:48:42 
   78  342 Lisa MacManus           Iron River         WI  29   94 27:51  3:24  3:00   38   42:28 17.5  3:50   68   32:04 10:21 1:49:12 
   79  164 Camille Sasik           Minnetonka         MN  42   69 22:35  2:46  4:38   66   46:01 16.2  1:57   77   34:28 11:08 1:49:37 
   80  107 Danielle Locascio       Minneapolis        MN  26   91 25:51  3:10  5:45   88   51:58 14.3  1:54   23   24:45  7:59 1:50:10 
   81  146 Kayla Raboin            Poplar             WI  20   86 24:06  2:57  2:52   93   53:44 13.8  2:08   47   28:19  9:08 1:51:07 
   82   18 Ruth Boedigheimer       Cloquet            MN  57   59 21:03  2:34  3:15   94   54:39 13.6  1:16   64   31:10 10:04 1:51:20 
   83   32 Nancy Day               Cottage Grove      MN  58   72 22:58  2:48  3:20   75   47:21 15.7  1:56   87   36:41 11:50 1:52:14 
   84  104 Amy Liebl               Rochester          MN  41   96 29:44  3:38  2:20   59   45:02 16.5  1:24   79   34:33 11:09 1:53:01 
   85    5 Beth Albrecht           Duluth             MN  44   76 23:03  2:49  3:44   84   50:16 14.8  2:35   73   33:41 10:52 1:53:18 
   86  115 Julie Magnuson          St Louis Park      MN  31   80 23:17  2:51  4:11   91   53:28 13.9  1:45   67   31:52 10:17 1:54:31 
   87   92 Lois Kubow              Duluth             MN  65   73 23:01  2:49  3:21   73   47:18 15.7  2:23   91   38:32 12:26 1:54:33 
   88   65 Michelle Jacobson       Brooklyn Park      MN  37   47 19:30  2:23  2:52   96   58:13 12.8  2:01   78   34:30 11:08 1:57:05 
   89   64 Jenn Jackson            Superior           WI  48   95 28:22  3:28  2:49   80   49:23 15.1  1:30   82   35:12 11:21 1:57:14 
   90  145 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  44   77 23:10  2:50  3:08   74   47:18 15.7  2:25   94   44:33 14:22 2:00:33 
   91  206 Kelly Kabat             Chaska             MN  34   92 26:06  3:11  2:57   81   49:28 15.0  1:54   92   41:23 13:21 2:01:46 
   92  138 Aimee Peter             Rosemount          MN  41   71 22:41  2:46  2:17   89   52:08 14.3  1:38   93   44:02 14:12 2:02:43 
   93   90 Nancy L Krueger         Hoyt Lakes         MN  67                          87   50:55 14.6  3:16   85   36:20 11:44 2:05:55 
   94  165 Melony Sasser           Superior           WI  49   75 23:02  2:49  5:19   95   57:28 12.9  2:01   95   44:53 14:29 2:12:41 
   95   91 Ailie Kubow             Lino Lakes         MN  42   93 26:33  3:15  3:58   85   50:21 14.8  3:20   96   49:04 15:50 2:13:15 
   96  188 Gretta Utecht           Hastings           MN  21   35 18:02  2:12  5:16   98 1:12:39 10.2  3:31   89   36:53 11:54 2:16:20 
   97   44 Jennifer Fry            Carlton            MN  35   97 32:27  3:58  3:26   97 1:04:39 11.5  1:42   86   36:40 11:50 2:18:52 
        86 Chelsea Kolb            Pittsburgh         PA  31   81 23:18  2:51  4:09   92   53:32 13.9  1:12                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Nathan Hjort            Duluth             MN  14    1 14:58  1:50  3:04    1   46:02 16.2  0:44    1   26:32  8:34 1:31:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  149 McKenzie Radloff        Duluth             MN  15    1 18:38  2:17  1:30    1   35:03 21.2  0:57    1   25:18  8:10 1:21:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   38 Jeries Duncan           St. Paul           MN  16    2 21:31  2:38  2:22    1   49:34 15.0  0:51    1   23:33  7:36 1:37:49 
    2  202 Jack Irwin              Duluth             MN  17    1 21:29  2:38  3:28    2   56:41 13.1  1:54    2   45:14 14:36 2:08:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  109 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16    1 14:12  1:44  1:12    1   40:29 18.4  0:53    1   21:47  7:02 1:18:32 
    2   13 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16    2 16:48  2:03  1:20    2   41:12 18.1  0:37    2   26:34  8:35 1:26:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  110 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  19    1 14:32  1:47  1:11    1   36:04 20.6  0:55    1   20:15  6:32 1:12:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   51 Kevin Harris            Hermantown         MN  20    2 20:49  2:33  2:01    1   39:59 18.6  0:40    1   21:02  6:47 1:24:29 
    2  195 David Watts             Plymouth           MN  24    1 19:04  2:20  8:57    2   42:59 17.3  1:05    3   22:43  7:20 1:34:46 
    3  163 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  22    3 27:30  3:22  1:53    3   45:38 16.3  0:41    2   21:50  7:03 1:37:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  135 Rosie Pechous           Hastings           MN  21    1 14:36  1:47  1:58    1   41:14 18.0  1:14    4   28:09  9:05 1:27:09 
    2   35 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  21    4 16:39  2:02  2:21    2   42:29 17.5  0:49    3   25:09  8:07 1:27:26 
    3   95 Marta Larson            Ramsey             MN  22    2 15:21  1:53  1:40    3   45:33 16.3  0:36    2   24:23  7:52 1:27:32 
    4   83 Krystal Klander         Iron               MN  22    3 15:30  1:54  1:53    5   46:37 16.0  1:07    1   22:59  7:25 1:28:04 
    5  203 Ashley Irwin            Duluth             MN  21    6 18:37  2:17  2:49    4   46:12 16.1  2:38    6   34:08 11:01 1:44:21 
    6  146 Kayla Raboin            Poplar             WI  20    7 24:06  2:57  2:52    6   53:44 13.8  2:08    5   28:19  9:08 1:51:07 
    7  188 Gretta Utecht           Hastings           MN  21    5 18:02  2:12  5:16    7 1:12:39 10.2  3:31    7   36:53 11:54 2:16:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  193 Mike Ward               Duluth             MN  29    1 14:25  1:46  0:46    2   29:30 25.2  0:38    1   18:30  5:59 1:03:47 
    2  126 Christopher Mitchell    Thunder Bay        ON  28    3 15:13  1:52  1:16    1   28:36 26.0  0:50    2   19:39  6:21 1:05:32 
    3  162 David Sanda             Superior           WI  27    6 21:30  2:38  2:12    4   37:40 19.8  1:16    3   23:36  7:37 1:26:12 
    4   39 Kevin Dunn              Duluth             MN  25    4 15:50  1:56  2:20    5   43:02 17.3  1:08    4   24:25  7:53 1:26:43 
    5  200 Jack Williams           Minneapolis        MN  28    5 20:32  2:31  2:13    6   43:12 17.2  0:51    5   31:22 10:07 1:38:07 
       140 Nathan Peterson         Minneapolis        MN  25    2 14:26  1:46  1:15    3   34:20 21.7  0:59                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  134 Kelly Pechous           Hastings           MN  26    1 18:47  2:18  1:25    1   39:46 18.7  0:45    1   20:40  6:40 1:21:21 
    2   85 Brenna Kolar            St Louis Park      MN  29    2 23:02  2:49  3:13    3   44:26 16.7  1:11    3   26:28  8:33 1:38:18 
    3  342 Lisa MacManus           Iron River         WI  29    4 27:51  3:24  3:00    2   42:28 17.5  3:50    4   32:04 10:21 1:49:12 
    4  107 Danielle Locascio       Minneapolis        MN  26    3 25:51  3:10  5:45    4   51:58 14.3  1:54    2   24:45  7:59 1:50:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  141 Greg Pokorski           Minneapolis        MN  33    1 12:33  1:32  2:19    3   37:07 20.0  0:35    2   20:21  6:34 1:12:53 
    2  179 Ryan Smith              Superior           WI  32    3 15:12  1:52  1:36    1   35:36 20.9  0:48    3   22:06  7:08 1:15:16 
    3  133 Andrew Ottum            Richfield          MN  32    2 13:05  1:36  1:46                   40:27    6   25:52  8:21 1:19:23 
    4   67 Benjamin Johnson        Minneapolis        MN  33    5 16:16  1:59  1:41    7   39:27 18.9  0:40    4   22:18  7:12 1:20:20 
    5   63 Josh Hudspith           Esko               MN  32    4 15:18  1:52  1:42    4   38:17 19.4  1:33    9   31:01 10:01 1:27:49 
    6   71 Nathan Kabat            Chaska             MN  34    7 20:31  2:31  2:39    6   38:55 19.1  2:00    5   23:49  7:41 1:27:53 
    7  211 Jonathan Holt           Mason City         IA  34    6 20:23  2:30  1:43    2   37:03 20.1  1:19    8   29:48  9:37 1:30:14 
    8   15 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  33    8 23:20  2:51  2:45    8   43:53 17.0  1:44    1   18:41  6:02 1:30:21 
    9  178 Vladimir Skirda         Hermantown         MN  34    9 27:17  3:20  2:08    5   38:33 19.3  1:31    7   26:17  8:29 1:35:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  121 Shyanne McGregor        Duluth             MN  34    1 14:08  1:44  2:02    1   35:31 20.9  1:50    2   20:18  6:33 1:13:47 
    2   49 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  32    2 14:10  1:44  1:44    3   38:52 19.1  0:44    3   21:55  7:04 1:17:23 
    3  201 Terry Wosmek            Duluth             MN  31    6 17:41  2:10  1:16    2   37:20 19.9  0:47    6   23:47  7:41 1:20:49 
    4   97 Katie Leaf              Minneapolis        MN  34    3 14:26  1:46  2:26    7   42:58 17.3  0:53    4   22:39  7:19 1:23:19 
    5   25 Heather Caron           Duluth             MN  30   12 23:12  2:50  2:05    4   39:09 19.0  1:49    1   20:08  6:30 1:26:22 
    6  185 Emily Toot              St Paul            MN  34    4 15:55  1:57  2:19    9   43:36 17.1  1:27    7   25:24  8:12 1:28:38 
    7   50 Katie Hanson            Saginaw            MN  34   10 20:41  2:32  1:53    5   41:48 17.8  0:55    5   23:31  7:35 1:28:46 
    8   52 Karen Hartung           Duluth             MN  34    8 19:02  2:20  1:56    8   43:12 17.2  1:05    9   27:59  9:02 1:33:12 
    9  184 Shannon Toneguzzi       Thunder Bay        ON  34   11 22:36  2:46  2:08    6   42:11 17.6  1:25    8   26:19  8:30 1:34:37 
   10  132 Emily Opacich           Duluth             MN  34   15 23:44  2:54  2:05   10   46:15 16.1  1:04   10   29:24  9:29 1:42:30 
   11  120 Michon McBride          Minneapolis        MN  32    7 17:59  2:12  4:57   11   47:03 15.8  1:38   13   35:39 11:30 1:47:14 
   12  170 Lindsay Schlemmer       Minneapolis        MN  31    5 16:52  2:04  2:49   14   52:30 14.2  1:11   12   34:19 11:05 1:47:39 
   13  144 Molly Purcell           Eagan              MN  32    9 20:36  2:31  2:27   12   47:49 15.6  1:04   14   36:47 11:52 1:48:42 
   14  115 Julie Magnuson          St Louis Park      MN  31   13 23:17  2:51  4:11   15   53:28 13.9  1:45   11   31:52 10:17 1:54:31 
   15  206 Kelly Kabat             Chaska             MN  34   16 26:06  3:11  2:57   13   49:28 15.0  1:54   15   41:23 13:21 2:01:46 
        86 Chelsea Kolb            Pittsburgh         PA  31   14 23:18  2:51  4:09   16   53:32 13.9  1:12                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    8 Byron Ball              Thunder Bay        ON  38    2 14:32  1:47  1:32    1   30:52 24.1  1:18    1   21:21  6:53 1:09:33 
    2   60 Joe Holz                Saginaw            MN  38    1 14:24  1:46  1:45    2   36:13 20.5  0:57    2   23:09  7:28 1:16:26 
    3  158 Nate Russell            Buffalo            MN  36    3 18:23  2:15  2:59    7   49:11 15.1  1:03    3   27:44  8:57 1:39:18 
    4   89 Justin Krom             Duluth             MN  37    4 18:53  2:19  1:53    4   42:47 17.4  1:47    7   34:29 11:08 1:39:46 
    5   84 John Koewler            Duluth             MN  38    5 21:25  2:37  2:41    3   42:07 17.7  1:01    6   33:17 10:44 1:40:28 
    6  118 Noah Markon             Richfield          MN  39    6 25:00  3:03  3:24    6   47:38 15.6  1:37    4   31:02 10:01 1:48:39 
    7   20 Scott Boettcher         Lino Lakes         MN  38    7 32:48  4:00  3:45    5   42:48 17.4  2:43    5   31:26 10:09 1:53:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Bettina Keppers         Duluth             MN  35    2 13:01  1:36  1:03    1   30:59 24.0  0:53    3   22:06  7:08 1:08:01 
    2  102 Lisa Lendway            Saint Paul         MN  37    1 12:53  1:35  1:01    2   34:33 21.5  0:37    1   20:54  6:45 1:09:58 
    3  116 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39    6 16:34  2:02  1:06    3   34:41 21.5  0:50    2   21:43  7:01 1:14:52 
    4  124 Erika Miles             Duluth             MN  39    5 16:00  1:58  1:54    4   38:50 19.2  1:06    9   26:02  8:24 1:23:50 
    5  119 Megan Matack            Plymouth           MN  37    8 17:14  2:06  1:37    6   40:11 18.5  1:25    7   25:49  8:20 1:26:14 
    6   68 Carol Johnson           Duluth             MN  38    4 15:11  1:51  2:31   13   45:29 16.4  0:52    4   23:22  7:33 1:27:22 
    7  175 Sarah Shilman           Duluth             MN  39   11 20:06  2:27  1:39    5   39:18 18.9  1:35    8   25:59  8:23 1:28:34 
    8   16 Jennifer Bird           Superior           WI  39   13 22:28  2:45  2:32    7   40:33 18.3  1:13    6   24:48  8:00 1:31:33 
    9   69 Jodie Johnson           Saginaw            MN  37    7 17:03  2:05  2:03    9   42:42 17.4  1:16   11   29:13  9:26 1:32:14 
   10  125 Christine Mitchell      Duluth             MN  39   12 21:34  2:38  2:51   12   44:54 16.6  1:56    5   24:36  7:56 1:35:49 
   11   24 Meghan Caine            Duluth             MN  36    3 14:51  1:49  2:18   11   44:35 16.7  2:10   15   34:43 11:12 1:38:36 
   12   54 Monica Haynes           Duluth             MN  36   10 19:56  2:26  2:38   14   45:55 16.2  0:54   12   29:18  9:28 1:38:40 
   13   33 Teresa Densmore         Denver             CO  36   14 24:02  2:56  5:16    8   40:50 18.2  1:54   10   28:29  9:12 1:40:28 
   14   19 Karis Boerner           Duluth             MN  39   15 25:31  3:07  3:01   10   43:33 17.1  2:24   13   31:38 10:13 1:46:05 
   15   65 Michelle Jacobson       Brooklyn Park      MN  37    9 19:30  2:23  2:52   15   58:13 12.8  2:01   14   34:30 11:08 1:57:05 
   16   44 Jennifer Fry            Carlton            MN  35   16 32:27  3:58  3:26   16 1:04:39 11.5  1:42   16   36:40 11:50 2:18:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  161 Ryan Saline             Cloquet            MN  44    2 15:10  1:51  1:04    1   30:36 24.3  0:37    1   21:34  6:58 1:09:00 
    2  156 Jeremy Rondorf          Andover            MN  43    1 14:09  1:44  1:10    2   30:40 24.3  0:56    2   22:41  7:19 1:09:34 
    3  192 Matthew Waldner         Bismarck           ND  40    3 15:26  1:53  2:21    3   37:29 19.8  1:44    4   23:17  7:31 1:20:15 
    4  154 Patrick Riley           Wrenshall          MN  42    6 17:47  2:11  1:20    5   39:36 18.8  1:15    3   22:46  7:21 1:22:42 
    5  143 Shannon Pring           Barnum             MN  42    4 15:32  1:54  1:59    4   38:22 19.4  1:09    5   26:54  8:41 1:23:54 
    6    4 Jeffery Agaton Howes    Cloquet            MN  42    5 17:26  2:08  1:52    6   43:57 16.9  2:00    6   30:25  9:49 1:35:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  209 Michelle Breiland       Duluth             MN  41    1 13:48  1:41  1:15    1   38:06 19.5  1:06    1   23:28  7:35 1:17:41 
    2  129 Lindsay Nisula          Thunder Bay        ON  42    2 14:12  1:44  1:18    2   38:12 19.5  0:59    4   24:46  8:00 1:19:25 
    3   27 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  43    3 14:15  1:45  1:53    6   39:36 18.8  1:15    2   23:40  7:39 1:20:37 
    4  157 Erin Ross               Saint Joseph       MN  40    5 15:51  1:56  1:48    3   38:15 19.5  1:05    9   27:53  9:00 1:24:49 
    5   76 Kate Kelly              Minneapolis        MN  42    9 18:59  2:19  2:19    7   40:16 18.5  1:34    3   24:27  7:54 1:27:34 
    6   30 Ann Davenport           Minneapolis        MN  42    4 15:50  1:56  1:48    5   39:17 18.9  2:08   12   29:58  9:40 1:28:58 
    7  210 Lauren Keil             Duluth             MN  40    8 18:32  2:16  1:57   10   42:16 17.6  1:53    5   26:21  8:30 1:30:57 
    8   48 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  42   12 20:09  2:28  2:40    8   41:06 18.1  1:09    6   27:08  8:46 1:32:11 
    9   61 Emily Hoppe             Edina              MN  44    6 17:29  2:08  3:18   11   42:35 17.5  2:00   11   29:50  9:38 1:35:10 
   10  111 Yenta Macklem           Fort Frances       ON  41   13 20:34  2:31  2:12   12   43:16 17.2  1:25    8   27:48  8:58 1:35:14 
   11  160 Renee Saamanen          Duluth             MN  42   10 19:18  2:22  2:13    4   38:40 19.2  1:57   19   34:57 11:17 1:37:03 
   12  147 Leah Raboin             Poplar             WI  42   15 22:12  2:43  1:43    9   41:54 17.8  2:08   15   31:18 10:06 1:39:14 
   13  189 Stacey Vig              Minong             WI  41   21 24:53  3:02  2:50   13   43:59 16.9  0:51    7   27:23  8:50 1:39:54 
   14   41 Kari Erica              St Paul            MN  42   14 21:49  2:40  4:10   14   44:48 16.6  1:21   13   30:11  9:44 1:42:17 
   15  197 Jennifer Webb           Duluth             MN  42   16 22:30  2:45  3:03   18   46:28 16.0  1:22   10   29:44  9:36 1:43:05 
   16   42 Angela Fisher           Hibbing            MN  43    7 18:09  2:13  2:49   16   45:32 16.3  0:56   20   35:54 11:35 1:43:18 
   17   23 Tiffany Burbeck         Atikokan           ON  40   11 19:48  2:25  3:10   20   50:08 14.8  1:53   14   30:30  9:51 1:45:28 
   18  164 Camille Sasik           Minnetonka         MN  42   17 22:35  2:46  4:38   17   46:01 16.2  1:57   17   34:28 11:08 1:49:37 
   19  104 Amy Liebl               Rochester          MN  41   23 29:44  3:38  2:20   15   45:02 16.5  1:24   18   34:33 11:09 1:53:01 
   20    5 Beth Albrecht           Duluth             MN  44   19 23:03  2:49  3:44   21   50:16 14.8  2:35   16   33:41 10:52 1:53:18 
   21  145 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  44   20 23:10  2:50  3:08   19   47:18 15.7  2:25   22   44:33 14:22 2:00:33 
   22  138 Aimee Peter             Rosemount          MN  41   18 22:41  2:46  2:17   23   52:08 14.3  1:38   21   44:02 14:12 2:02:43 
   23   91 Ailie Kubow             Lino Lakes         MN  42   22 26:33  3:15  3:58   22   50:21 14.8  3:20   23   49:04 15:50 2:13:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  198 Christopher Westdal     Winnipeg           MA  46    2 12:28  1:32  1:15    1   32:45 22.7  0:43    1   19:18  6:14 1:06:26 
    2   80 Todd King               Andover            MN  49    1 11:44  1:26  1:28    3   34:03 21.9  1:13    5   22:42  7:20 1:11:07 
    3   21 Chris Botten            Hermantown         MN  48    5 15:11  1:52  1:27    2   33:12 22.4  1:03    2   20:51  6:44 1:11:42 
    4  177 Brian Sitz              Hazen              ND  45    6 15:27  1:53  1:43    4   34:21 21.7  1:43    3   21:38  6:59 1:14:51 
    5   94 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  46    3 13:23  1:38  1:33    9   36:55 20.2  1:03    4   22:37  7:18 1:15:28 
    6  205 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  46    4 14:57  1:50  1:14    6   35:16 21.1  0:53    6   23:21  7:32 1:15:40 
    7   10 Kevin Beange            Murillo            ON  45    7 17:07  2:06  2:28    8   35:55 20.7  1:18    8   26:38  8:36 1:23:24 
    8  148 Daniel Radloff          Duluth             MN  47    8 19:47  2:25  2:08    5   35:07 21.2  1:27    9   28:51  9:19 1:27:19 
    9   43 Kevin Flanders          Minneapolis        MN  45   10 23:54  2:55  2:40    7   35:33 20.9  1:45    7   25:28  8:13 1:29:19 
   10  176 Mark Sickler            Superior           WI  49    9 22:42  2:46  2:30   10   43:53 17.0  1:07   10   30:04  9:42 1:40:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 Jena Ogston             Duluth             MN  47    1 14:56  1:50  1:00    1   34:49 21.4  0:49    1   22:11  7:10 1:13:43 
    2  128 Katie Mosack            Milwaukee          WI  46    6 21:19  2:36  1:39    2   38:45 19.2  1:09    2   24:10  7:48 1:27:02 
    3   74 Veronica Kaspszak       Germantown         MN  48    5 20:37  2:31  2:02    4   42:10 17.6  1:34    4   25:59  8:23 1:32:20 
    4  183 Cordie Stark            Thunder Bay        ON  49    2 18:55  2:19  2:58    5   43:18 17.2  1:42    6   28:18  9:08 1:35:09 
    5  194 Gretchen Warnke         Eagan              MN  48    3 20:14  2:28  1:41    3   40:04 18.6  1:58    9   34:07 11:01 1:38:01 
    6  174 Jennifer Serafin        Cloquet            MN  45    4 20:27  2:30  3:37    7   45:16 16.4  1:26    5   27:50  8:59 1:38:34 
    7   14 Amber Berg              Cloquet            MN  45    9 23:43  2:54  2:34    8   45:41 16.3  0:51    3   25:51  8:21 1:38:37 
    8   46 Tara Gorman             Duluth             MN  49   10 24:12  2:57  2:33    6   44:08 16.9  2:19    7   28:31  9:12 1:41:41 
    9  100 Jennifer Lefor          Superior           WI  46    7 22:13  2:43  3:58    9   48:42 15.3  1:15    8   29:50  9:38 1:45:57 
   10   64 Jenn Jackson            Superior           WI  48   11 28:22  3:28  2:49   10   49:23 15.1  1:30   10   35:12 11:21 1:57:14 
   11  165 Melony Sasser           Superior           WI  49    8 23:02  2:49  5:19   11   57:28 12.9  2:01   11   44:53 14:29 2:12:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   37 Daniel Duff             Duluth             MN  54    3 13:56  1:42  1:34    2   33:47 22.0  0:52    2   19:36  6:20 1:09:44 
    2   79 Timothy Keppers         Duluth             MN  54    1 13:23  1:38  1:24    1   32:35 22.8  1:06    3   24:40  7:58 1:13:05 
    3    7 Randy Aumann            Loyal              WI  53    6 23:10  2:50  2:25    3   37:20 19.9  1:30    1   19:16  6:13 1:23:40 
    4  108 Mike Locascio           Clear Lake         IA  53    7 23:56  2:56  1:46    5   38:39 19.2  0:49    4   25:03  8:05 1:30:12 
    5   34 Roy Domazlicky          Westmont           IL  53    4 22:09  2:43  3:08    4   37:54 19.6  2:11    5   28:38  9:15 1:33:58 
    6  300 Matt Evans              Eau Claire         WI  52    2 13:44  1:41  1:24    6   41:31 17.9  5:32    7   36:21 11:44 1:38:31 
    7  105 Ken Lieske              Thunder Bay        ON  54    8 25:17  3:05  5:03    7   44:09 16.9  1:33    6   31:43 10:14 1:47:45 
    8  114 Christopher Maddox      Minneapolis        MN  54    5 22:44  2:47  7:17    8   55:43 13.4  4:04    8   43:07 13:55 2:12:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  53    1 12:54  1:35  0:54    1   33:48 22.0  0:50    1   22:41  7:19 1:11:05 
    2  169 Laura Schield Jyring    Bismarck           ND  53    2 15:15  1:52  2:11    2   37:14 20.0  1:47    5   31:00 10:00 1:27:26 
    3   66 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  54    3 15:44  1:56  2:42    3   43:55 16.9  1:28    2   27:20  8:49 1:31:08 
    4   59 Susan Hjort             Duluth             MN  50    4 19:20  2:22  2:50    4   47:54 15.5  0:55    4   30:20  9:47 1:41:17 
    5  152 Catherine Richardson    Stillwater         MN  53    5 23:48  2:55  3:29    5   49:30 15.0  1:16    3   29:25  9:30 1:47:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   75 John Kelley             Duluth             MN  55    2 15:09  1:51  1:18    1   31:23 23.7  0:57    1   20:46  6:42 1:09:31 
    2  123 Jeff Melby              Bloomington        MN  59    1 15:02  1:50  1:29    2   32:25 23.0  0:59    3   23:07  7:28 1:13:00 
    3    1 Rick Abrahamson         Andover            MN  56    4 15:38  1:55  1:53    3   32:58 22.6  1:08    4   23:36  7:37 1:15:12 
    4  139 Craig Peterson          Mpls               MN  56    3 15:27  1:53  1:23    6   37:15 20.0  0:54    2   22:32  7:16 1:17:29 
    5   55 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  56    6 17:04  2:05  2:09    4   36:07 20.6  1:11    7   27:04  8:44 1:23:34 
    6  208 Jack Shovein            North Oaks         MN  59    8 19:20  2:22  2:33    5   36:22 20.5  1:21    5   25:29  8:13 1:25:04 
    7  153 Tom Richardson          Orr                MN  56                          10   43:40 17.0  1:22    6   25:37  8:16 1:30:28 
    8  168 Ted Schick              Duluth             MN  57    7 18:04  2:13  1:50    8   40:42 18.3  2:03    9   29:26  9:30 1:32:03 
    9   70 Ronald Jyring           Bismarck           ND  59    9 20:06  2:28  3:08    9   41:42 17.8  2:12    8   27:31  8:53 1:34:36 
   10   56 Don Hickman             Merrifield         MN  59   10 22:13  2:43  2:51    7   40:29 18.4  1:27   10   37:34 12:07 1:44:32 
       204 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  57    5 16:20  2:00                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   57 Sherry Lynn Hill        Thunder Bay        ON  59    1 14:45  1:48  1:26    1   35:09 21.2                          1:17:42 
    2  136 S Perala-Dewey          Duluth             MN  55    2 19:26  2:23  2:24    3   50:48 14.6  1:40    1   30:23  9:48 1:44:39 
    3   18 Ruth Boedigheimer       Cloquet            MN  57    3 21:03  2:34  3:15    4   54:39 13.6  1:16    2   31:10 10:04 1:51:20 
    4   32 Nancy Day               Cottage Grove      MN  58    4 22:58  2:48  3:20    2   47:21 15.7  1:56    3   36:41 11:50 1:52:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 Patrick Oconnor         Thunder Bsu        ON  62    1 17:06  2:06  2:42    1   37:32 19.8  1:51    1   27:29  8:52 1:26:38 
    2  150 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  63    2 18:02  2:12  1:49    2   38:02 19.6  1:25    2   30:38  9:53 1:29:55 
    3    3 Rick Agar               Duluth             MI  64    3 18:07  2:13  2:24    4   44:32 16.7  1:10    3   31:51 10:17 1:38:02 
    4   26 Marc Chiodo             Mpls               MN  60    4 23:50  2:55  3:06    3   39:55 18.6  5:18    4   34:36 11:10 1:46:43 
    5  196 Jim Watts               Plymouth           MN  64    5 24:13  2:58  5:59    5   49:51 14.9  4:10    5   39:55 12:53 2:04:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Cynthia Grindy          Duluth             MN  62    1 18:00  2:12  2:49    1   44:24 16.8  0:55    2   33:11 10:43 1:39:16 
    2    2 Penny Agar              Duluth             MN  64    2 20:26  2:30  2:13    3   47:16 15.7  2:12    4   33:35 10:50 1:45:40 
    3  199 Jennie Westin           Duluth             MN  61    3 22:10  2:43  3:39    4   48:37 15.3  1:12    1   32:07 10:22 1:47:44 
    4   45 Mary Getchell           Duluth             MN  61    4 25:21  3:06  2:55    2   44:29 16.7  1:45    3   33:16 10:44 1:47:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   98 Thomas Leaf             Center City        MN  65    1 16:56  2:04  3:29    1   42:06 17.7  1:49    2   33:29 10:48 1:37:47 
    2  186 Mark Toot               Britt              MN  67    4 22:37  2:46  4:32    2   43:18 17.2  2:20    1   29:16  9:27 1:42:01 
    3   72 Joe Kandiko             Excelsior          MN  68    2 19:35  2:24  3:02    3   45:26 16.4  3:02    4   40:30 13:04 1:51:33 
    4  173 Charles Schumacher      Duluth             MN  67    3 22:23  2:44  6:01    4   53:38 13.9  3:24    3   34:04 11:00 1:59:29 
    5   11 John Beintema           Bloomington        MN  66    5 25:31  3:07  4:59    5 1:21:08  9.2  2:45    5 1:05:28 21:07 2:59:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   92 Lois Kubow              Duluth             MN  65    1 23:01  2:49  3:21    1   47:18 15.7  2:23    2   38:32 12:26 1:54:33 
    2   90 Nancy L Krueger         Hoyt Lakes         MN  67                           2   50:55 14.6  3:16    1   36:20 11:44 2:05:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   87 Robert Kranz            Kapaa              HI  71    1 24:36  3:00  2:36    1   42:33 17.5  2:01    1   30:27  9:50 1:42:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  122 Connie Meek             Hayward            WI  72    2 23:14  2:50  2:06    2   43:37 17.1  2:47    1   29:41  9:35 1:41:23 
    2  187 Carole Torreano         Largo              FL  70    1 22:05  2:42  3:04    1   43:33 17.1  1:58    2   37:35 12:08 1:48:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   99 Richard Lebeau          Largo              FL  75    1 21:43  2:39  3:17    1   44:50 16.6  1:50    1   40:03 12:55 1:51:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        201
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    170
Number of Male   Finishers:               73
Number of Female Finishers:               97
Did not Finish Race or Did Not Start:     22