Spicer, MN
8/11/2018











                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 11, 2018
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   94 Lincoln Resler          Owatonna           MN   4    2:42 
    2    8 Logan Beeler            Delano             MN   4    2:52 
    3    6 Landon Beeler           Delano             MN   4    2:52 
    4   28 Cameron Dooley          Plymouth           MN   3    3:35 
    5   16 Elton Bonnema           Burnsville         MN   3    3:58 
    6   71 Alexander Lorenz        Benson             MN   4    4:12 
    7  127 Zeke Haase              Murdock            MN   3    4:34 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   81 Hadley Olness           Spicer             MN   4    3:07 
    2   24 Finley Davis            Willmar            MN   4    3:29 
    3  110 Alexis Van Beek         Raymond            MN   4    4:15 
    4  120 Linnea Weidner          Golden Valley      MN   4    4:15 
    5   74 Ivy Maxson              Big Lake           MN   4    4:15 
    6  126 Claire Rothfork         St Cloud           MN   3    4:20 
    7   48 Penelope Greimel        Richfield          MN   4    5:10 
    8   39 Sonya Ellingson         Spicer             MN   3    6:57 
    9   52 Malayna Hartman         Marshall           MN   3    6:59 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   95 Blake Rothfork          St. Cloud          MN   6    3:01 
    2   93 Clayton Resler          Owatonna           MN   6    3:17 
    3  106 Russell Strand          Willmar            MN   6    3:23 
    4   55 Manny Heinen            Spicer             MN   5    3:24 
    5   34 George Eckerman         New London         MN   5    3:43 
    6   17 Leo Buchholz            Sartell            MN   5    3:45 
    7   63 Sawyer Janis            Minneapolis        MN   6    3:48 
    8   41 Landon Erickson         Willmar            MN   5    3:54 
    9  119 Burkely Wallentine      Raymond            MN   5    3:55 
   10   90 Brecken Rebstock        Rockford           MN   5    4:00 
   11   15 Benjamin Bonnema        Burnsville         MN   6    4:01 
   12   47 Isaac Greimel           Richfield          MN   5    4:16 
   13   32 Fritz Duehr             Shakopee           MN   6    4:36 
   14   10 Turner Bergh            Eagan              MN   6    4:42 
   15   22 Manny Contreras         New London         MN   5    4:46 
   16   50 Kage Hanson             Kandiyohi          MN   5    4:51 
   17  132 Grant Berg              Elk River          MN   6    4:56 
   18   19 Eli Butler              Sioux Falls        SD   5    6:46 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   82 Harper Olness           Spicer             MN   6    3:23 
    2   77 Vivian Maxson           Big Lake           MN   5    3:48 
    3   86 Vera Paulson            Shakopee           MN   6    3:48 
    4   14 Lucy Boeshans           Prior Lake         MN   5    3:51 
    5   30 Reagan Dooley           Plymouth           MN   6    3:59 
    6  114 Evie Vedder             Minneapolis        MN   6    4:11 
    7  117 Kinzie Vick             New London         MN   5    4:14 
    8   80 Brooke Mueller          Richmond           MN   5    4:41 
    9   43 Loretta Fischer         Blomkest           MN   6    4:48 
   10   73 Lainey Martinka         Spicer             MN   6    4:49 
   11  105 Maggie Strand           Willmar            MN   5    4:49 
   12   96 Ellery Rothmeier        Albert Lea         MN   5    4:53 
   13   70 Alaina Lorenz           Benson             MN   5    5:06 
   14   53 Signe Hartman           Marshall           MN   6    5:39 
   15  112 Brynn Vandeputte        Waconia            MN   5    5:43 
   16   61 Ellie Jacobs            New London         MN   6    5:45 
   17  131 Willow Hansen           Orono              MN   5   13:22 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   35 Henry Eckerman          New London         MN   8    2  0:33    2    5:14    2    5:31   11:17 
    2   99 Joseph Santjer          Mn                 MN   8    5  0:34    3    5:18    6    5:59   11:50 
    3   21 Austin Clark            Saint Michael      MN   7    6  0:34    1    5:13    7    6:12   11:58 
    4   59 Brennan Jacobs          Buffalo            MN   7   22  0:52    4    5:34    3    5:41   12:06 
    5  113 Maddox Varpness         Brownton           MN   7   11  0:36    7    5:43    8    6:14   12:32 
    6  108 Mason Thomas            Rosemount          MN   7   17  0:38    9    6:10    4    5:45   12:33 
    7   72 Jonny Martinka          Spicer             MN   8    3  0:34    8    5:48   10    6:21   12:42 
    8   25 Jensen Davis            Willmar            MN   7   10  0:35   10    6:15    5    5:54   12:43 
    9    3 Sebastian Bach          Minnetrista        MN   7    4  0:34    5    5:35   15    6:48   12:57 
   10   33 Truman Duehr            Shakopee           MN   8    1  0:32    6    5:38   19    7:03   13:13 
   11    1 Oscar Ailie             Chanhassen         MN   8    9  0:35   12    6:23   12    6:28   13:25 
   12   75 Legion Maxson           Big Lake           MN   7   21  0:50   23    9:48    1    2:58   13:34 
   13   11 Michael Boehmer         Sauk Rapids        MN   7   16  0:38   18    6:52    9    6:15   13:44 
   14  111 Titus Van Beek          Raymond            MN   7   15  0:37   11    6:22   16    6:49   13:47 
   15   38 Torsten Elk             Clarendon Hills    IL   7    7  0:34   15    6:45   13    6:32   13:51 
   16   58 Richard Hooper          Sartell            MN   8   18  0:42   17    6:49   11    6:27   13:58 
   17   18 Max Buchholz            Sartell            MN   7   20  0:49   19    6:53   14    6:45   14:26 
   18   51 Hawkin Hartman          Marshall           MN   8   12  0:36   20    7:35   18    6:57   15:07 
   19   27 Jake Deboer             Willmar            MN   8    8  0:35   14    6:42   21    8:01   15:16 
   20  121 Mattias Weidner         Golden Valley      MN   7   13  0:36   21    7:52   17    6:52   15:20 
   21    4 Joe Bacigalupi          Baxter             MN   7   14  0:37   13    6:41   22    8:08   15:24 
   22   92 Owen Redington          Spicer             MN   7   23  0:52   16    6:49   20    8:00   15:40 
   23  128 Freddy Haase            Murdock            MN   7   19  0:47   22    8:20   23    8:52   17:59 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1  118 Kyla Vick               New London         MN   7    9  0:48    1    5:16    2    5:50   11:54 
    2   91 Ireland Rebstock        Rockford           MN   8    1  0:33    2    5:51    1    5:33   11:56 
    3   66 Brynna Juntunen         Rogers             MN   7    4  0:36    3    6:17    4    6:50   13:42 
    4   42 Olivia Erickson         Willmar            MN   8    8  0:41    4    6:50    3    6:33   14:03 
    5   78 Bella Mueller           Richmond           MN   7    5  0:37    5    6:52    6    7:55   15:23 
    6   12 Charlotte Boeshans      Prior Lake         MN   7    3  0:35    9    8:03    5    7:08   15:46 
    7   29 Lauren Dooley           Plymouth           MN   7    2  0:34    6    6:59    8    8:17   15:49 
    8   45 Kennedy Goracke         Spicer             MN   7    7  0:38    8    7:06    7    8:09   15:52 
    9   79 Bria Mueller            Richmond           MN   8    6  0:37    7    7:00    9    8:27   16:03 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1    2 Christian Bach          Minnetrista        MN  10    8  1:00    1    8:17    2    4:42   13:57 
    2   89 Tommy Quinn             Willmar            MN   9    7  0:58    5    9:59    1    4:36   15:31 
    3  116 Gavin Vick              New London         MN  10    1  0:55    2    9:33    7    5:28   15:55 
    4   60 Cayden Jacobs           Buffalo            MN  10    3  0:55    3    9:47    3    5:19   16:00 
    5    9 Ethan Bergh             Eagan              MN   9    4  0:56    4    9:53    5    5:24   16:12 
    6   97 Aaron Sandin            Cottage Grove      MN  10    6  0:57    8   10:30    6    5:27   16:53 
    7   56 Garrett Honnoll         Rogers             MN  10   11  1:03    6   10:10    9    5:58   17:11 
    8   23 Coleman Davis           Willmar            MN   9   12  1:04    9   10:51    4    5:21   17:15 
    9   31 August Duehr            Shakopee           MN  10    5  0:57   11   11:08    8    5:49   17:53 
   10  115 Miles Vedder            Minneapolis        MN   9   13  1:05   10   11:04   10    6:17   18:24 
   11   20 Anthony Buzzeo          Willmar            MN   9    2  0:55    7   10:25   12    7:56   19:15 
   12  123 Jaime Zamarron          Blomkest           MN  10   10  1:02   12   12:19   11    6:27   19:46 
   13  122 Soren Weidner           Golden Valley      MN   9    9  1:01   13   15:27   13    9:14   25:42 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   64 Alexa Juntunen          Rogers             MN   9    2  0:51    2    9:54    1    4:50   15:34 
    2   13 Eleanor Boeshans        Prior Lake         MN   9    6  0:57    4   10:02    6    6:18   17:17 
    3  109 Averie Turner           Spicer             MN  10    1  0:51    1    9:53    9    6:51   17:34 
    4   76 Rose Maxson             Big Lake           MN  10   17  1:05    5   10:46    4    6:04   17:54 
    5  130 Annika Lee              Waunakee           WI   9    5  0:55    3   10:01   12    7:09   18:05 
    6   37 Petra Elk               Clarendon Hills    IL  10    3  0:52    8   11:32    2    5:56   18:19 
    7  102 Ava Steffensen          Hawick             MN   9    9  0:59   10   11:48    3    5:56   18:42 
    8   84 Sophia Olson            New London         MN   9    8  0:59    6   10:58    8    6:50   18:46 
    9  103 Halle Steffensen        Hawick             MN   9   11  0:59    9   11:33   11    6:53   19:25 
   10    7 Laney Beeler            Delano             MN   9   12  1:00   13   12:32    5    6:17   19:48 
   11   62 Evie Janis              Minneapolis        MN   9   18  1:05   12   12:00   10    6:51   19:55 
   12   85 Iyla Paulson            Shakopee           MN   9   13  1:00   11   11:49   13    7:12   20:00 
   13   67 Roxanne Klein           Spicer             MN  10   15  1:03    7   11:29   15    7:49   20:19 
   14   68 Maddison Kraemer        Melrose            MN  10   14  1:02   16   13:03    7    6:45   20:49 
   15  125 Adeline Olson           Spicer             MN   9   10  0:59   14   12:51   14    7:14   21:03 
   16   26 Ellery Deboer           Willmar            MN   9    4  0:53   15   13:00   16    8:15   22:07 
   17   49 Sophie Haase            Murdock            MN   9    7  0:58   17   13:36   17    9:04   23:38 
   18  101 Dagna Smestad           St. Paul           MN   9   16  1:04   18   15:08   18    9:37   25:48 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1    5 Alexander Baker         Urbandale          IA  11    1  1:06    2   10:52    1    8:17   20:14 
    2   54 Elijah Heinen           Spicer             MN  12    3  1:10    4   12:21    2    8:32   22:01 
    3   69 Gabriel Larue           Willmar            MN  11    9  1:25    3   12:13    4   10:05   23:41 
    4   65 Blake Juntunen          Rogers             MN  12    5  1:17    7   15:01    3    8:35   24:52 
    5   57 Peyton Honnoll          Rogers             MN  12    2  1:09    8   15:07    5   10:09   26:23 
    6  124 Arthur Olson            Spicer             MN  11    8  1:23    5   14:38    6   11:02   27:02 
    7  104 Jack Steffensen         Hawick             MN  11    4  1:14    9   18:43    7   11:16   31:12 
    8   36 Anders Elk              Clarendon Hills    IL  12    6  1:17    6   14:57    8   15:10   31:24 
    9   83 Gunnar Olson            Willmar            MN  11    7  1:19    1    1:31   10   29:54   32:42 
   10  100 Asger Smestad           St. Paul           MN  11   10  2:08   10   20:30    9   15:29   38:05 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   46 Emily Gratton           New London         MN  11    3  1:23    2   14:45    1    9:09   25:15 
    2  129 Isabella Stahl          Spicer             MN  11    2  1:19    1   13:11    2   11:26   25:55 
    3  107 Skylar Svoboda          Hutchinson         MN  12    1  1:13    3   17:24    3   14:29   33:05 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        132
Number of Male   Finishers:               71
Number of Female Finishers:               56
Did not Finish Race or Did Not Start:      5