Nevis, MN
8/11/2018











                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 11, 2018
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/23      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  41 M     5  5:17  1:12  1:07    1   32:54 25.5  0:53    1   17:26  5:38   57:35 
    2   1/12    241 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  28 M     3  5:14  1:12  1:03    2   33:08 25.4  0:47    2   17:33  5:40   57:43 
    3   2/23    161 David Lewis             Nevis              MN  44 M    19  5:42  1:18  1:20    3   34:14 24.5  0:50    4   17:52  5:46   59:57 
    4   1/6      57 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31 M    29  6:03  1:23  1:31   14   38:03 22.1  1:27    3   17:45  5:44 1:04:47 
    5   1/19    103 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  39 M    32  6:10  1:25  1:40    5   34:45 24.2  1:13   13   21:06  6:49 1:04:53 
    6   2/19    104 Jared Hall              Fargo              ND  37 M    14  5:39  1:17  2:03    6   34:51 24.1  1:07   21   21:37  6:59 1:05:16 
    7   3/19    244 Ryan Rogers             Bemidji            MN  38 M    15  5:40  1:18  1:25   15   38:03 22.1  0:57    7   19:41  6:21 1:05:45 
    8   1/15     45 Noah Chestler           Edina              MN  19 M    40  6:15  1:26  2:03   18   38:27 21.8  1:17    5   17:56  5:48 1:05:57 
    9   1/17     28 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47 M    26  5:57  1:22  1:25   10   36:34 23.0  0:57   19   21:32  6:57 1:06:24 
   10   2/17    320 Eric Young              Newnan             GA  45 M    23  5:52  1:20  1:29    9   36:31 23.0  1:03   25   22:20  7:13 1:07:13 
   11   3/23    252 Craig Rypkema           Nevis              MN  40 M    13  5:39  1:17  1:24    7   35:41 23.5  1:25   39   23:22  7:33 1:07:30 
   12   1/10    132 Chuck Jensen            Ramsey             MN  52 M     1  5:12  1:11  1:56   12   37:50 22.2  1:25   31   22:38  7:18 1:08:59 
   13   4/23     67 James Dougherty         St Paul            MN  42 M    44  6:21  1:27  2:14   24   39:06 21.5  1:00    8   20:29  6:37 1:09:07 
   14   5/23    100 Bryce Gytri             Shakopee           MN  41 M    22  5:51  1:20  1:15   32   39:41 21.2  1:19   14   21:20  6:53 1:09:23 
   15   6/23     34 Blake Butler            Waconia            MN  44 M    30  6:08  1:24  1:34   35   39:50 21.1  0:58   11   21:04  6:48 1:09:33 
   16   2/6       7 David Armstrong         Moorhead           MN  31 M    36  6:11  1:25  1:40   22   39:01 21.5  1:09   22   21:43  7:01 1:09:43 
   17   1/11      2 Mata Agre               Corcoran           MN  25 F    31  6:09  1:24  1:24   41   40:38 20.7  1:28    9   20:40  6:40 1:10:17 
   18   3/17    274 Brad Spry               Walker             MN  49 M     9  5:33  1:16  1:34   21   38:59 21.5  1:19   34   22:58  7:25 1:10:21 
   19   2/12    250 Robert Rutscher         Stillwater         MN  25 M    72  6:58  1:35  2:36    4   34:21 24.5  1:43   67   24:52  8:02 1:10:28 
   20   4/19    149 Jon Krog                Maplewood          MN  36 M    70  6:57  1:35  1:51   25   39:14 21.4  1:21   15   21:25  6:55 1:10:45 
   21   7/23    376 Shane Bowe                                     40 M    68  6:56  1:35  1:40   16   38:17 21.9  1:50   24   22:15  7:11 1:10:57 
   22   1/15     15 Olivia Berg             Maplewood          MN  32 F    86  7:11  1:38  1:42   17   38:22 21.9  1:27   32   22:41  7:19 1:11:21 
   23   3/6     235 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  33 M    78  7:04  1:37  1:44   30   39:34 21.2  1:12   23   22:00  7:06 1:11:32 
   24   8/23     26 Stephen Bona            Shoreview          MN  42 M    34  6:11  1:25  1:55   20   38:51 21.6  1:33   36   23:11  7:29 1:11:38 
   25   9/23    260 Keith Scotland          Heber              UT  40 M    18  5:42  1:18  2:09   38   40:35 20.7  2:08   17   21:29  6:56 1:12:00 
   26   5/19     65 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  37 M   102  7:28  1:42  1:32   51   41:27 20.3  1:00   10   20:47  6:43 1:12:13 
   27   1/16    181 Nerissa Marzolf         Independence       MN  43 F    42  6:20  1:27  1:05   31   39:39 21.2  1:11   62   24:39  7:57 1:12:51 
   28   1/12    288 Robin Tedlund           Duluth             MN  59 F    47  6:26  1:28  1:42   29   39:33 21.2  1:21   55   24:07  7:47 1:13:07 
   29   4/17    380 Mark Olson              Enderlin           ND  49 M    58  6:48  1:33  1:54   47   41:04 20.5  1:16   29   22:31  7:16 1:13:31 
   30   1/17    195 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  49 F    38  6:11  1:25  1:35   72   42:37 19.7  1:02   26   22:23  7:14 1:13:47 
   31   6/19     78 Dan Foreman             Orange City        IA  36 M   120  7:42  1:45  2:39   46   40:59 20.5  1:35   12   21:04  6:48 1:13:58 
   32   3/12     69 Peter Downie            Stillwater         MN  25 M    46  6:24  1:28  2:35   27   39:25 21.3  2:31   38   23:19  7:31 1:14:11 
   33   5/17    135 Rich Johnson            Nevis              MN  48 M    45  6:23  1:27  1:23   70   42:36 19.7  1:37   28   22:27  7:15 1:14:25 
   34   1/8     155 Kate Ludwig             Grand Forks        ND  18 F    63  6:51  1:34  1:53   53   41:36 20.2  1:25   33   22:48  7:22 1:14:31 
   35   1/14    170 Mike Maiers             Plymouth           MN  56 M   140  8:02  1:50  2:25   40   40:37 20.7  1:25   27   22:23  7:14 1:14:50 
   36   6/17    180 Michael Marzolf         Independence       MN  48 M    28  6:00  1:22  1:55   19   38:46 21.7  1:46  100   26:36  8:35 1:15:02 
   37   7/19     33 Robert Burgr            Wahpeton           ND  39 M   110  7:35  1:44  2:53   26   39:25 21.3  1:56   40   23:25  7:34 1:15:12 
   38   8/19    279 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  38 M    50  6:40  1:31  2:36   23   39:05 21.5  1:36   80   25:32  8:15 1:15:27 
   39  10/23     79 Brett Furber            Prior Lake         MN  41 M    35  6:11  1:25  1:27   68   42:31 19.8  1:30   51   24:00  7:45 1:15:37 
   40   2/10    196 John Mitchell           Maple Grove        MN  50 M    79  7:04  1:37  1:53   34   39:49 21.1  1:23   79   25:30  8:14 1:15:38 
   41   2/14    144 Walter Knochenmus       Esko               MN  57 M    49  6:39  1:31  1:24   45   40:57 20.5  1:16   76   25:29  8:14 1:15:43 
   42   1/20     12 Heather Bell            Little Falls       MN  35 F    51  6:40  1:31  1:51   52   41:33 20.2  1:21   57   24:21  7:51 1:15:44 
   43   1/6     143 Julie Knochenmus        Esko               MN  52 F   111  7:36  1:44  0:59   48   41:07 20.4  1:17   65   24:50  8:01 1:15:48 
   44   2/8     379 Sofie Overturf                                 18 F    48  6:33  1:30  2:13   63   42:13 19.9  1:09   46   23:46  7:40 1:15:51 
   45   2/15     76 Calvin Fiala            Andover            MN  15 M   121  7:43  1:46  2:05   89   43:36 19.3  1:01   16   21:29  6:56 1:15:52 
   46   1/12    204 Dennis Nelson           Henderson          NV  63 M   118  7:40  1:45  1:23    8   36:21 23.1  1:43  142   28:58  9:21 1:16:04 
   47   2/12     92 Arnie Gough             Hinsdale           IL  61 M    33  6:10  1:25  2:42   33   39:48 21.1  1:35   85   25:53  8:21 1:16:06 
   48   7/17    209 Dan Nowacki             East Grand Forks   MN  45 M   105  7:30  1:43  2:07   60   42:06 20.0  0:57   43   23:44  7:40 1:16:22 
   49   8/17    159 Woody Leindecker        Bemidji            MN  48 M     8  5:31  1:16  3:29   55   41:43 20.1  2:23   42   23:42  7:39 1:16:45 
   50   3/12    289 Tom Tedlund             Duluth             MN  61 M   208  9:42  2:13  2:25   11   37:30 22.4  1:50   74   25:25  8:12 1:16:50 
   51   3/14    119 Dennis Hetland          Fargo              ND  56 M    96  7:22  1:41  1:53   58   41:59 20.0  1:41   50   23:58  7:44 1:16:51 
   52   4/12    130 Nicholas Jasmer         Park Rapids        MN  26 M   103  7:28  1:42  1:32   77   42:50 19.6  1:21   47   23:49  7:41 1:16:58 
   53   1/4     217 Michael O'Neil          Edina              MN  21 M    69  6:56  1:35  2:54   86   43:25 19.3  2:14   20   21:35  6:58 1:17:03 
   54   2/11     16 Rachael Berns           Stillwater         MN  25 F   172  8:37  1:58  2:53   28   39:30 21.3  1:30   64   24:45  7:59 1:17:13 
   55   4/14    185 Greg McNamara           Little Falls       MN  55 M    77  7:03  1:36  2:53   13   38:02 22.1  1:55  126   27:39  8:55 1:17:29 
   56   3/15    230 Joey Pidde              Stillwater         MN  18 M    55  6:47  1:33  2:08  103   44:26 18.9  1:06   37   23:15  7:30 1:17:39 
   57   2/4     299 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  23 M     4  5:15  1:12  2:27   96   43:57 19.1  0:58   70   25:06  8:06 1:17:40 
   58   5/14    309 David Wieber            Northfield         MN  55 M    74  6:59  1:36  2:43   44   40:50 20.6  1:39   82   25:41  8:17 1:17:50 
   59   2/16    115 Kelly Heinen            Greenfield         MN  40 F    90  7:17  1:40  1:52   67   42:28 19.8  1:06   72   25:14  8:09 1:17:55 
   60   2/12     59 Jacki Devine            Little Falls       MN  56 F   131  7:51  1:48  2:31   54   41:40 20.2  1:43   56   24:13  7:49 1:17:56 
   61   2/15    167 Jessie Maher            Bemidji            MN  34 F    10  5:34  1:16  1:32   83   43:14 19.4  1:17   98   26:35  8:35 1:18:10 
   62   3/15     95 Ryan Greene             Greenville         SC  31 F   106  7:31  1:43  2:27   39   40:37 20.7  2:15   75   25:27  8:13 1:18:15 
   63   2/6     220 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  51 F   126  7:49  1:47  2:06   59   42:02 20.0  1:35   71   25:06  8:06 1:18:36 
   64   3/6      39 Kari Callahan           Fargo              ND  54 F    80  7:05  1:37  1:53   61   42:08 19.9  1:19   91   26:18  8:29 1:18:41 
   65   2/17    277 Susan Stendahl          Buffalo            MN  49 F   150  8:10  1:52  3:26   79   43:05 19.5  1:00   41   23:26  7:34 1:19:06 
   66   1/6     169 John Mahowald           Saint Cloud        MN  67 M   174  8:41  1:59  2:21   36   40:08 20.9  1:33   94   26:26  8:32 1:19:07 
   67   9/19    266 Troy Seubert            Maple Grove        MN  37 M   115  7:37  1:44  3:24   64   42:17 19.9  1:01   66   24:52  8:02 1:19:09 
   68   4/12     83 Dave Gaukler            High Rolls         NM  61 M    88  7:14  1:39  2:18   50   41:19 20.3  1:24  109   27:02  8:44 1:19:16 
   69   4/15    316 Vance Winter            Buffalo            MN  15 M    56  6:47  1:33  2:44  102   44:24 18.9  1:10   58   24:21  7:52 1:19:24 
   70   5/15     60 Carson Dock             Waconia            MN  17 M   135  7:55  1:48  1:52  106   44:32 18.9  1:36   49   23:58  7:44 1:19:52 
   71   3/8      36 Zoe Butler              Waconia            MN  15 F   148  8:10  1:52  1:54  105   44:28 18.9  1:16   53   24:06  7:47 1:19:52 
   72   4/6     239 Nicholas Richter        Nevis              MN  33 M    16  5:41  1:18  2:03   85   43:25 19.3  2:02  102   26:51  8:40 1:20:00 
   73   5/12    232 Dan Pike                Park Rapids        MN  25 M   173  8:37  1:58  3:25   62   42:08 19.9  1:29   60   24:36  7:56 1:20:13 
   74   9/17    234 Ender Raghib            West Fargo         ND  47 M   127  7:49  1:47  3:20   65   42:25 19.8  1:47   77   25:29  8:14 1:20:49 
   75  10/19     18 Adam Bjerk              Bemidji            MN  35 M    91  7:18  1:40  3:19   73   42:40 19.7  1:46   86   25:57  8:23 1:20:58 
   76   6/15    261 Hale Scraper            Fargo              ND  15 M    12  5:37  1:17  2:17  109   44:39 18.8  1:15  117   27:12  8:47 1:20:59 
   77  11/23    291 Frode Tilden            Fargo              ND  41 M   159  8:19  1:54  3:14   37   40:15 20.9  2:23  108   26:59  8:42 1:21:08 
   78   2/20    160 Lindsey Leker           Fargo              ND  36 F   123  7:45  1:46  2:19  114   44:55 18.7  1:36   61   24:36  7:56 1:21:09 
   79   3/17    315 Janet Winter            Buffalo            MN  46 F   171  8:36  1:58  2:41   80   43:07 19.5  1:02   83   25:44  8:18 1:21:09 
   80   4/15    147 Alexis Kremer           Saint Cloud        MN  30 F    84  7:09  1:38  1:48  110   44:41 18.8  1:18   90   26:16  8:29 1:21:11 
   81   7/15    106 Matthew Hanel           Warren             MN  16 M    97  7:22  1:41  2:22   90   43:36 19.3  1:09  103   26:52  8:40 1:21:18 
   82   8/15    236 Simon Razidlo           Waconia            MN  17 M   242 11:43  2:40  1:38  162   47:37 17.6  0:44    6   19:40  6:21 1:21:20 
   83   3/11    284 Kayla Stursa            Park Rapids        MN  27 F   226 10:25  2:22  2:41  122   45:14 18.6  1:32   18   21:30  6:57 1:21:20 
   84   3/10    224 Todd Peters             West Fargo         ND  51 M    25  5:54  1:21  2:10   43   40:46 20.6  1:45  173   30:51  9:58 1:21:24 
   85   5/15    172 Morgan Maki             Minneapolis        MN  31 F    60  6:49  1:33  1:45   84   43:24 19.4  1:34  133   28:19  9:08 1:21:50 
   86  10/17     82 Luis Garcia             Fargo              ND  48 M    61  6:49  1:33  1:58  126   45:26 18.5  2:06   84   25:45  8:19 1:22:02 
   87   3/20     48 Adriane Close           Buffalo            MN  36 F   195  9:10  2:05  1:50  137   46:14 18.2  1:07   48   23:54  7:43 1:22:14 
   88   4/20     94 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  36 F    95  7:21  1:41  2:29  127   45:29 18.5  1:42   73   25:17  8:10 1:22:15 
   89   4/10    286 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  53 M   161  8:27  1:56  3:13   56   41:51 20.1  1:29  122   27:26  8:51 1:22:24 
   90   3/16    192 Rachel Miller           Minneapolis        MN  43 F   156  8:17  1:53  2:24   74   42:41 19.7  1:47  120   27:20  8:49 1:22:26 
   91   3/4     112 Cole Harris             Edina              MN  21 M   186  8:52  2:01  3:01  146   46:46 18.0  1:22   30   22:35  7:17 1:22:34 
   92   4/17    198 Tracy Moe               Randall            MN  45 F    94  7:21  1:41  1:40  121   45:08 18.6  1:05  121   27:25  8:51 1:22:37 
   93  11/19     73 David Enkelaar          Fargo              ND  37 M   153  8:15  1:53  2:20   82   43:09 19.5  1:38  123   27:29  8:52 1:22:50 
   94   4/6     302 Angie Walther           Park Rapids        MN  50 F   104  7:30  1:43  2:15   81   43:09 19.5  1:31  134   28:30  9:12 1:22:53 
   95   4/4     226 Tripp Peterson          Edina              MN  20 M    64  6:54  1:34  3:24  100   44:16 19.0  1:09  118   27:12  8:47 1:22:54 
   96   4/16    129 Jessica Janski          Little Falls       MN  41 F   119  7:41  1:45  1:45  128   45:32 18.4  1:19  104   26:52  8:40 1:23:07 
   97   6/15     30 Courtney Brever         Saint Joseph       MN  31 F   145  8:07  1:51  1:56  152   47:01 17.9  1:24   68   24:54  8:02 1:23:20 
   98  12/19    133 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  39 M   170  8:36  1:58  2:18  115   44:57 18.7  0:58  101   26:42  8:37 1:23:30 
   99   7/15    168 Hallie Mahowald         Salida             CO  31 F   147  8:09  1:51  1:48  113   44:55 18.7  1:44  106   26:58  8:42 1:23:31 
  100   5/10     32 David Burd              Annandale          MN  53 M   117  7:39  1:45  3:43  153   47:03 17.9  1:32   45   23:45  7:40 1:23:41 
  101   4/11    171 Lindsey Main            Stillwater         MN  25 F   112  7:36  1:44  2:10   87   43:33 19.3  1:52  138   28:50  9:18 1:24:00 
  102   5/20    126 Krista Honsey           Buffalo            MN  39 F   130  7:51  1:47  3:10  118   45:02 18.7  1:48   93   26:26  8:32 1:24:16 
  103   8/15     93 Jenna Grady             Minneapolis        MN  33 F   184  8:50  2:01  2:36  104   44:27 18.9  1:31  105   26:55  8:41 1:24:17 
  104  11/17    166 Mark Lundstrom          Arlington          MN  48 M    85  7:10  1:38  2:28  187   49:26 17.0  1:08   54   24:07  7:47 1:24:17 
  105  12/17    313 Robb Willgohs           West Fargo         ND  47 M    66  6:54  1:34  2:51  136   46:09 18.2  1:03  124   27:29  8:52 1:24:24 
  106   6/20    117 Meghan Heldman          Chanhassen         MN  35 F    62  6:51  1:34  2:17  139   46:18 18.1  1:55  116   27:11  8:46 1:24:30 
  107   5/17     54 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  47 F   114  7:36  1:44  2:02   76   42:43 19.7  1:35  177   31:00 10:00 1:24:55 
  108   6/14    229 Richard Phillips        Eagan              MN  56 M   192  9:04  2:04  4:14  116   45:00 18.7  2:06   63   24:43  7:59 1:25:05 
  109   5/12    378 Michael McGrail         Mosinee            WI  62 M    52  6:42  1:32  4:48   94   43:48 19.2  2:08  128   27:41  8:56 1:25:05 
  110   6/12    202 Paul Mullon             Ripley             OK  62 M    24  5:54  1:21  2:27  101   44:19 19.0  2:13  166   30:16  9:46 1:25:07 
  111   9/15     85 Meghan Gese             Centerville        MN  32 F   165  8:30  1:56  1:52  111   44:51 18.7  1:48  131   28:09  9:05 1:25:09 
  112   2/6     304 Gary Walworth           Walker             MN  68 M   149  8:10  1:52  3:26   78   43:02 19.5  1:45  141   28:53  9:19 1:25:14 
  113  12/23     86 Brendan Giese           Dayton             MN  42 M    54  6:43  1:32  2:49   42   40:46 20.6  3:01  192   32:06 10:22 1:25:22 
  114   5/16    191 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  41 F   124  7:45  1:46  2:18  124   45:15 18.6  1:14  140   28:52  9:19 1:25:22 
  115  13/19    248 Todd Rowenhorst         Orange City        IA  36 M   220 10:11  2:19  4:21  141   46:22 18.1  1:28   35   23:08  7:28 1:25:29 
  116   6/17     29 Kelly Brekke            Fargo              ND  45 F   129  7:49  1:47  2:17  159   47:28 17.7  2:29   81   25:32  8:15 1:25:34 
  117  13/23    116 Kevin Heinen            Greenfield         MN  40 M   221 10:13  2:20  3:00  108   44:35 18.8  1:20   97   26:32  8:34 1:25:38 
  118   5/11    108 Kathleen Hansen         Rochester          MN  26 F    21  5:51  1:20  2:56  183   49:18 17.0  1:12   95   26:26  8:32 1:25:41 
  119   9/15     35 Brevin Butler           Waconia            MN  12 M   163  8:29  1:56  1:51  158   47:19 17.8  1:02  111   27:03  8:44 1:25:42 
  120   7/20    158 Audra Lehrke            Mayer              MN  35 F   125  7:48  1:47  2:31  107   44:34 18.8  1:46  149   29:10  9:25 1:25:47 
  121  14/19     31 Scott Brever            Saint Joseph       MN  39 M   169  8:35  1:57  2:31  185   49:23 17.0  1:00   59   24:26  7:53 1:25:52 
  122   7/17    134 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  45 F   101  7:28  1:42  2:52   97   43:57 19.1  2:11  155   29:26  9:30 1:25:52 
  123  14/23     87 Bryan Gilbert           Excelsior          MN  42 M    65  6:54  1:34  2:11   69   42:34 19.7  2:20  189   32:03 10:21 1:26:00 
  124  15/19     47 Adam Christopher        Bemidji            MN  38 M   155  8:17  1:53  3:13  140   46:21 18.1  1:13  113   27:04  8:44 1:26:07 
  125   6/12    218 Patrick O'Neil          New York           NY  27 M    71  6:58  1:35  3:08  194   50:31 16.6  2:02   44   23:45  7:40 1:26:22 
  126   7/12    295 Mark Tracy              Mendota Heights    MN  62 M    57  6:48  1:33  2:21  161   47:34 17.7  1:57  129   27:52  9:00 1:26:30 
  127   6/10    311 Jon Willgohs            Staples            MN  50 M   175  8:41  1:59  3:56   57   41:59 20.0  2:26  157   29:34  9:33 1:26:34 
  128   7/12     61 Ben Doda                Minneapolis        MN  25 M   146  8:08  1:51  2:41  173   48:21 17.4  1:09   96   26:32  8:34 1:26:49 
  129  15/23    154 Joe Larson              Fargo              ND  42 M   132  7:52  1:48  2:58   93   43:48 19.2  2:27  160   29:45  9:36 1:26:49 
  130   8/20    243 Natalie Roeser          Buffalo            MN  37 F   193  9:06  2:04  2:45  132   45:53 18.3  2:01  115   27:10  8:46 1:26:52 
  131   6/16      5 Leslie Akram            Buffalo            MN  43 F   198  9:24  2:09  3:18  166   47:49 17.6  1:34   69   24:57  8:03 1:27:00 
  132   8/17     71 Jill Emery              Foley              MN  47 F   109  7:34  1:44  3:36   98   44:09 19.0  2:27  153   29:21  9:28 1:27:04 
  133  10/15    275 Janine Staples          Moorhead           MN  31 F    41  6:19  1:26  2:36  154   47:08 17.8  1:34  158   29:37  9:33 1:27:11 
  134   7/14     62 Mark Doda               Moorhead           MN  56 M   164  8:30  1:56  3:49  149   46:54 17.9  1:28  107   26:58  8:42 1:27:38 
  135   4/8     215 Julia Ondracek          Savage             MN  16 F     7  5:31  1:16  1:38  135   46:04 18.2  1:13  211   33:25 10:47 1:27:49 
  136   5/8     214 Isabel Ondracek         Savage             MN  13 F     6  5:20  1:13  1:53  143   46:39 18.0  1:10  203   32:49 10:36 1:27:49 
  137  13/17    312 Nat Willgohs            Cloquet            MN  48 M    73  6:59  1:36  3:27   71   42:36 19.7  2:55  187   31:57 10:19 1:27:52 
  138  16/19    303 Ben Waltman             Eden Prairie       MN  39 M   141  8:02  1:50  2:48  172   48:19 17.4  1:17  125   27:31  8:53 1:27:55 
  139   8/12    175 Logan Manlove           Rochester          MN  28 M    17  5:41  1:18  3:53  148   46:47 18.0  1:48  161   29:48  9:37 1:27:56 
  140  11/15     19 Brenda Boden            Minneapolis        MN  32 F   185  8:51  2:01  2:11  151   46:56 17.9  1:31  137   28:41  9:16 1:28:08 
  141   8/12    374 James Martenson         Rochester          MN  63 M   139  8:01  1:50  2:43   66   42:28 19.8  2:28  198   32:29 10:29 1:28:08 
  142   8/14     46 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55 M   231 10:31  2:24  2:22   49   41:15 20.4  3:10  178   31:01 10:01 1:28:17 
  143   9/20    264 Lynsey Seubert          Maple Grove        MN  36 F   122  7:43  1:46  2:23  155   47:15 17.8  1:11  163   29:51  9:38 1:28:21 
  144   3/6     101 Mark Hagen              Fargo              ND  66 M   189  9:00  2:03  2:45  117   45:02 18.7  2:09  156   29:27  9:30 1:28:21 
  145  10/20     81 Greta Garcia            Fargo              ND  37 F    76  7:01  1:36  3:22  174   48:23 17.4  2:41  110   27:02  8:44 1:28:27 
  146   1/3     139 Danny Kagol             Minnetonka         MN  70 M   225 10:22  2:22  3:50   92   43:43 19.2  2:37  132   28:10  9:06 1:28:40 
  147  12/15    189 Jill Melaas             Minneapolis        MN  33 F   201  9:35  2:11  2:37  142   46:23 18.1  2:03  130   28:05  9:04 1:28:41 
  148   9/14    290 Nathan Thompson         Somerville         MA  56 M   168  8:32  1:57  3:26   99   44:12 19.0  1:43  174   30:56  9:59 1:28:46 
  149  11/20    251 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  39 F    87  7:12  1:39  2:30  176   48:40 17.3  1:17  150   29:11  9:25 1:28:49 
  150  16/23    307 Dustin Wetzel           St. Paul           MN  40 M   239 11:27  2:36  3:21   91   43:40 19.2  1:50  135   28:41  9:15 1:28:56 
  151  12/20     63 Katie Dodd              Edina              MN  39 F    82  7:08  1:38  2:47  138   46:18 18.1  1:27  181   31:24 10:08 1:29:02 
  152  17/23    294 Matt Toyli              Parkers Prairie    MN  43 M   187  8:56  2:02  2:54  190   49:54 16.8  1:11   88   26:10  8:27 1:29:04 
  153   7/10    110 Keith Hargis            Clear Lake         IA  54 M   211  9:45  2:13  2:58   75   42:43 19.7  2:42  176   30:59 10:00 1:29:04 
  154   9/17    223 Dawn Peters             West Fargo         ND  49 F   190  9:01  2:03  3:00  177   48:49 17.2  2:47   78   25:29  8:14 1:29:04 
  155  14/17     91 Rob Gottsch             Edina              MN  49 M    83  7:09  1:38  2:35  125   45:16 18.6  1:12  208   33:08 10:42 1:29:18 
  156   7/16     25 Jennifer Bona           Shoreview          MN  40 F   167  8:31  1:57  2:18  156   47:18 17.8  2:13  147   29:07  9:24 1:29:25 
  157  10/17     90 Kate Gottsch            Edina              MN  47 F    92  7:19  1:40  1:46  150   46:56 17.9  1:53  188   31:59 10:19 1:29:50 
  158   3/12     44 Kerry Cashman           Minnetonka         MN  55 F   133  7:53  1:48  2:37  199   51:05 16.4  1:16  112   27:04  8:44 1:29:52 
  159  17/19    136 Nathan Jones            Chaska             MN  39 M   151  8:12  1:52  2:46  205   51:45 16.2  1:17   92   26:23  8:31 1:30:21 
  160   8/16     80 Suzi Furber             Prior Lake         MN  41 F   233 10:36  2:25  3:35  164   47:42 17.6  2:09  114   27:06  8:45 1:31:06 
  161   1/7     219 Patty O'Neil            Edina              MN  60 F   152  8:13  1:52  3:27  168   48:01 17.5  2:21  152   29:15  9:26 1:31:14 
  162  15/17      9 Bill Barth              Saint Paul         MN  48 M    67  6:55  1:35  2:34  123   45:14 18.6  1:50  225   35:01 11:18 1:31:33 
  163  10/14     27 Arndt Braaten           Duluth             MN  58 M    53  6:42  1:32  6:05   95   43:52 19.1  6:23  139   28:51  9:19 1:31:52 
  164  10/15    308 Brant Wieber            Northfield         MN  18 M    20  5:44  1:18  3:01  239   57:42 14.6  1:29   52   24:05  7:47 1:31:59 
  165  11/17    231 Sheila Pidde            Stillwater         MN  48 F   204  9:38  2:12  5:04  130   45:37 18.4  1:23  168   30:30  9:51 1:32:10 
  166   6/8     114 Camille Hazledine       Waconia            MN  17 F   116  7:38  1:44  1:44  225   55:15 15.2  1:00   99   26:36  8:35 1:32:11 
  167   8/10     96 Mike Grendzinski        Burnsville         MN  50 M   137  7:59  1:49  2:42  213   52:15 16.1  1:17  136   28:41  9:16 1:32:52 
  168  18/23    142 Jim Kimer               Minneapolis        MN  40 M   113  7:36  1:44  3:22  200   51:07 16.4  1:53  143   29:01  9:22 1:32:58 
  169   9/12    222 Ken Osterberg           Nevis              MN  60 M   207  9:41  2:13  5:20  120   45:06 18.6  3:50  145   29:06  9:24 1:33:02 
  170  12/17    203 Jen Munson              Annandale          MN  45 F   196  9:16  2:07  1:55  191   50:16 16.7  1:49  162   29:49  9:38 1:33:04 
  171   9/16    373 Noelle Kuitunen-Johnson                        43 F   134  7:54  1:48  2:43  144   46:44 18.0  3:02  205   32:50 10:36 1:33:11 
  172  16/17     99 Josh Guyse              Royalton           MN  46 M   218 10:05  2:18  4:15  131   45:37 18.4  2:31  172   30:49  9:57 1:33:15 
  173   1/4     197 Marissa Mitchell        Burnsville         MN  24 F    37  6:11  1:25  1:50  203   51:27 16.3  2:02  186   31:55 10:18 1:33:23 
  174   9/12     37 Robert Byars            Minneapolis        MN  29 M    11  5:34  1:16  3:31  207   51:50 16.2  1:53  170   30:41  9:54 1:33:27 
  175   2/7     233 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  60 F    81  7:06  1:37  2:12  188   49:30 17.0  1:59  201   32:44 10:34 1:33:28 
  176  13/15     52 Kate Cybulski           Apple Valley       MN  33 F   199  9:30  2:10  4:46  178   48:50 17.2  1:22  148   29:09  9:25 1:33:36 
  177  19/23    125 Andrew Hoffmann         Duluth             MN  41 M   136  7:56  1:49  4:21   88   43:34 19.3  2:48  226   35:03 11:19 1:33:40 
  178  13/20    273 Heather Spoehr          West Fargo         ND  36 F   182  8:49  2:01  3:52  171   48:17 17.4  2:46  164   30:03  9:42 1:33:45 
  179   2/4     105 Morgan Hanegraaf        Faribault          MN  20 F    43  6:20  1:27  2:45  209   51:58 16.2  1:31  182   31:30 10:10 1:34:03 
  180  14/20    293 Gloria Toyli            Parkers Prairie    MN  38 F   157  8:19  1:54  3:09  184   49:22 17.0  1:20  190   32:04 10:21 1:34:12 
  181   6/11    173 Claire Manlove          Oakdale            MN  25 F    27  5:57  1:22  3:37  160   47:31 17.7  1:51  229   35:23 11:25 1:34:17 
  182  10/16     50 Rachael Cota            Little Falls       MN  43 F   143  8:04  1:50  3:47  204   51:40 16.3  1:37  151   29:13  9:26 1:34:19 
  183  11/15    225 Patrick Peterson        Edina              MN  18 M    89  7:15  1:39  4:14  193   50:21 16.7  2:24  165   30:07  9:43 1:34:19 
  184  12/15     11 Will Barth              Saint Paul         MN  12 M     2  5:13  1:12  3:11  181   49:14 17.1  1:12  231   35:34 11:29 1:34:23 
  185  11/16     23 Michelle Bolton         Lakeville          MN  44 F   235 10:44  2:27  3:43  157   47:19 17.8  1:59  171   30:45  9:55 1:34:28 
  186   7/11    141 Whitney Kath            Cottage Grove      MN  29 F   181  8:48  2:00  3:20  182   49:14 17.1  1:43  185   31:44 10:15 1:34:47 
  187  18/19      6 Ben Anderson            Moorhead           MN  38 M   215  9:55  2:16  3:37  145   46:44 18.0  2:04  200   32:38 10:32 1:34:56 
  188  15/20    254 Emily Schiffler         Freeport           MN  36 F   183  8:49  2:01  2:36  175   48:34 17.3  2:02  206   32:57 10:38 1:34:56 
  189  11/14    211 Tom Oreilly             Mtka               MN  55 M   180  8:47  2:00  3:17  227   55:42 15.1  1:17   87   25:59  8:23 1:35:00 
  190   2/3     146 Robert Kranz            Kapaa              HI  71 M   223 10:17  2:21  3:34  147   46:46 18.0  2:21  194   32:10 10:23 1:35:07 
  191  14/15    322 Brittany Zimmerman      Fargo              ND  32 F   191  9:02  2:04  4:10  201   51:08 16.4  3:12  127   27:40  8:56 1:35:11 
  192  13/15    178 Leo Marzolf             Independence       MN  14 M    75  7:00  1:36  2:09  224   55:09 15.2  1:19  169   30:34  9:52 1:36:09 
  193   3/7     285 Deb Sutor               Fergus Falls       MN  63 F    98  7:23  1:41  2:31  134   46:00 18.3  2:40  241   37:44 12:11 1:36:17 
  194   4/7     263 Molly Sebold            Minnetonka         MN  60 F   179  8:44  2:00  3:12  219   54:07 15.5  1:19  144   29:02  9:22 1:36:22 
  195  12/14    300 Robert Vandevoorde      Rochester          MN  56 M                          167   47:50 17.6  5:29  215   33:56 10:57 1:36:32 
  196  12/16    259 Courtney Scotland       Heber              UT  42 F   142  8:03  1:50  3:53  192   50:18 16.7  2:03  199   32:32 10:30 1:36:46 
  197  20/23    107 Travis Hanel            Warren             MN  40 M   108  7:34  1:43  4:03  133   45:57 18.3  3:23  236   36:19 11:43 1:37:14 
  198   4/12    265 Mary Seubert            Maple Grove        MN  59 F   160  8:22  1:54  2:40  169   48:04 17.5  2:29  232   35:45 11:32 1:37:18 
  199   5/6     131 Brenda Jensen           Ramsey             MN  53 F   107  7:33  1:43  4:02  208   51:52 16.2  1:50  195   32:15 10:25 1:37:30 
  200   4/6     120 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  65 M    99  7:24  1:41  4:31  165   47:44 17.6  2:34  230   35:29 11:27 1:37:39 
  201  13/14     20 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  56 M   210  9:44  2:13  3:44  179   48:53 17.2  1:28  217   34:12 11:02 1:37:59 
  202  13/17     53 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  48 F   194  9:07  2:05  4:16  196   50:33 16.6  2:06  196   32:25 10:28 1:38:25 
  203  16/20    190 Jennifer Miller         Fargo              ND  39 F   202  9:35  2:11  4:19  198   50:45 16.6  2:33  180   31:20 10:07 1:38:31 
  204   8/11    240 Emily Rixen             Minneapolis        MN  29 F   213  9:50  2:15  2:38  212   52:09 16.1  1:11  204   32:49 10:36 1:38:36 
  205   5/6     221 Daniel Osterberg        Brooklyn Park      MN  33 M   253 15:36  3:33  5:20  119   45:04 18.6  3:52  146   29:07  9:24 1:38:57 
  206  13/16     66 Anne The Ins Dougherty  St Paul            MN  42 F   128  7:49  1:47  3:25  197   50:36 16.6  3:15  218   34:12 11:02 1:39:16 
  207   5/12    174 Diane Manlove           Rochester          MN  55 F   138  8:00  1:49  5:39  211   52:09 16.1  2:47  175   30:56  9:59 1:39:30 
  208  10/12    246 Tim Rohwer              Ankeny             IA  61 M   244 12:05  2:45  6:20  129   45:33 18.4  3:13  202   32:45 10:34 1:39:55 
  209   3/4     298 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  24 F    39  6:15  1:26  2:41  231   56:25 14.9  1:36  207   33:01 10:39 1:39:55 
  210  21/23    153 Gregg Larson            Hawley             MN  40 M   166  8:31  1:56  4:25  218   53:46 15.6  2:12  184   31:40 10:13 1:40:33 
  211  14/17    216 Sandra Ondracek         Savage             MN  47 F   224 10:20  2:21  2:44  186   49:25 17.0  2:09  233   35:56 11:36 1:40:33 
  212   6/6     148 Gregory Kremer          Saint Cloud        MN  30 M   216  9:56  2:16  2:14  170   48:05 17.5  1:12  246   39:22 12:42 1:40:47 
  213   6/12    210 Patty O�??Reilly        Mtka               MN  56 F   197  9:19  2:08  3:08  248   59:59 14.0  1:23  119   27:19  8:49 1:41:06 
  214  11/12     74 Mark Everson            Anoka              MN  62 M   237 11:09  2:33  3:13  216   53:26 15.7  1:26  193   32:10 10:23 1:41:22 
  215  10/12    314 Jacob Williams          Hopkins            MN  27 M   249 13:30  3:05  3:44  235   57:19 14.7  1:15   89   26:14  8:28 1:42:00 
  216   5/7     184 Rene McKercher          Bemidji            MN  61 F   214  9:53  2:15  2:47  202   51:11 16.4  2:34  234   35:59 11:37 1:42:23 
  217  17/20    162 Anne Linder             Andover            MN  36 F   144  8:05  1:51  2:32  229   55:46 15.1  1:38  220   34:26 11:07 1:42:25 
  218  22/23    186 Jason McNerney          Eagan              MN  41 M   255 16:34  3:46  2:32  210   51:59 16.2  1:10  167   30:20  9:47 1:42:34 
  219  23/23    188 Nate Medhus             Fargo              ND  41 M   219 10:07  2:18  3:11  215   53:24 15.7  1:26  221   34:28 11:07 1:42:35 
  220  11/12    317 Ben Yliniemi            Osage              MN  27 M   234 10:38  2:25  4:34  214   53:06 15.8  1:57  197   32:25 10:28 1:42:38 
  221   7/8     179 Megan Marzolf           Independence       MN  16 F    59  6:49  1:33  2:21  244   58:53 14.3  1:03  213   33:41 10:52 1:42:45 
  222   7/12    270 Cindy Slovick           Nevis              MN  55 F   236 11:08  2:32  3:20  206   51:47 16.2  2:24  216   34:09 11:01 1:42:45 
  223  14/15    151 Caden Larson            Hawley             MN  14 M   238 11:21  2:35  4:27  217   53:43 15.6  2:15  183   31:39 10:13 1:43:23 
  224   5/6     207 Ray Niedzielski         Park Rapids        MN  68 M   247 12:20  2:49  2:49  163   47:41 17.6  2:17  245   39:03 12:36 1:44:08 
  225   8/12    163 Rochelle Lindow         New Hope           MN  56 F   217 10:05  2:18  2:36  180   49:07 17.1  2:48  249   40:00 12:55 1:44:34 
  226  12/12    306 Tom Wentz               Burnsville         MN  60 M   188  8:57  2:02  3:20  195   50:33 16.6  2:58  251   40:25 13:03 1:46:10 
  227  15/17     17 Heidi Bierdeman         Fargo              ND  47 F   229 10:31  2:24  5:42  221   54:18 15.5  2:32  210   33:18 10:45 1:46:19 
  228   9/12    249 Diane Rusness           Fargo              ND  55 F   230 10:31  2:24  5:44  220   54:17 15.5  2:31  209   33:18 10:45 1:46:19 
  229  18/20     77 Rachel Flenner          Blaine             MN  39 F   162  8:28  1:56  5:16  223   54:54 15.3  2:53  224   34:54 11:16 1:46:22 
  230  19/19    305 Mike Weerts             Park Rapids        MN  38 M   228 10:30  2:24  4:21  242   57:59 14.5  1:41  191   32:05 10:21 1:46:34 
  231  14/16      3 Erin Ackerman           Minneapolis        MN  43 F   177  8:44  1:59  2:24  241   57:56 14.5  2:03  235   36:14 11:42 1:47:18 
  232  10/12    245 Lanae Rohwer            Ankeny             IA  56 F   240 11:30  2:37  2:53  222   54:32 15.4  2:25  237   36:26 11:46 1:47:45 
  233   4/4      24 Riley Bolton            Lakeville          MN  24 F   252 14:29  3:18  3:32  232   56:29 14.9  3:07  179   31:19 10:06 1:48:54 
  234   1/1     109 Elaine Hanson           Park Rapids        MN  66 F   257 25:33  5:49  1:54  112   44:55 18.7  2:20  223   34:43 11:12 1:49:23 
  235  14/14     10 Eric Barth              Ramsey             MN  58 M   100  7:27  1:42  3:29  249 1:00:09 14.0  1:43  238   36:38 11:49 1:49:24 
  236  19/20    156 Meredith Larson         Minnetonka         MN  36 F   154  8:15  1:53  3:55  243   58:45 14.3  3:17  228   35:20 11:24 1:49:29 
  237  15/15     68 Seamus Dougherty        St Paul            MN   4 M    93  7:19  1:40  3:15  230   56:04 15.0  1:34  253   41:30 13:24 1:49:40 
  238   3/3      21 Edward Bolton           Nevis              MN  80 M   248 12:35  2:52  6:27  189   49:37 16.9  1:53  247   39:23 12:43 1:49:53 
  239   6/6      43 Daniel Cashman          Mpls               MN  65 M   246 12:20  2:48  4:21  234   57:12 14.7  2:34  214   33:49 10:55 1:50:14 
  240  11/12    127 Kari Howe               Bemidji            MN  59 F   245 12:17  2:48  3:09  246   59:08 14.2  2:03  212   33:39 10:52 1:50:15 
  241  12/12    238 Patrick Richard         Park Rapids        MN  26 M   256 18:58  4:19  2:17  238   57:33 14.6  2:27  154   29:24  9:29 1:50:36 
  242  16/17    212 Kathy Obrien            Rice               MN  49 F   209  9:42  2:13  4:54  240   57:47 14.5  1:48  239   36:52 11:54 1:51:02 
  243  15/15      8 Brooke Avenson          Nevis              MN  32 F   158  8:19  1:54  2:43  251 1:01:31 13.7  1:39  240   37:08 11:59 1:51:19 
  244  17/17     72 Amy Engebretson         St. Paul           MN  46 F   222 10:16  2:20  4:24  236   57:24 14.6  1:26  243   37:53 12:14 1:51:22 
  245   9/11    301 Emily Walberg           St. Paul           MN  28 F   178  8:44  1:59  3:57  254 1:03:57 13.1  1:27  219   34:16 11:03 1:52:19 
  246   6/7     296 Mary Tracy              Mendota Heights    MN  63 F   206  9:41  2:12  4:24  250 1:01:23 13.7  2:55  227   35:07 11:20 1:53:28 
  247   7/7      64 Anne Dolan              Mpls               MN  62 F   241 11:40  2:39  2:40  257 1:07:37 12.4  2:00  159   29:42  9:35 1:53:37 
  248   9/10    206 Javier Nevares          Sartell            MN  52 M   203  9:35  2:11  3:22  233   56:40 14.8  2:16  255   43:38 14:05 1:55:30 
  249  10/10    375 Edward Bolton                                  52 M   243 11:50  2:42  6:33  228   55:44 15.1  2:57  244   38:48 12:31 1:55:50 
  250  10/11    269 Kaitlin Sillerud        Moorhead           MN  26 F   227 10:30  2:24  4:23  247   59:51 14.0  1:48  248   39:33 12:46 1:56:03 
  251  11/11    287 Sara Tauer              Hopkins            MN  26 F   200  9:32  2:10  4:25  245   59:02 14.2  1:56  252   41:10 13:17 1:56:03 
  252  20/20    187 Michelle McNerney       Inver Grove Hts    MN  39 F   212  9:48  2:14  4:00  256 1:06:41 12.6  1:32  222   34:38 11:11 1:56:37 
  253  12/12    227 Traci Petrey            Tucson             AZ  55 F   232 10:34  2:25  3:50  237   57:33 14.6  2:02  256   44:27 14:21 1:58:24 
  254   6/6     310 Michelle Wieber         Northfield         MN  51 F   250 13:51  3:09  4:41  226   55:20 15.2  2:41  254   42:11 13:37 1:58:42 
  255  15/16    157 Nicole Larson           Fargo              ND  44 F   251 14:05  3:12  3:28  253 1:01:52 13.6  3:23  242   37:47 12:12 2:00:33 
  256   8/8     152 Gracie Larson           Fargo              ND  14 F   205  9:40  2:12  3:07  255 1:05:09 12.9  2:34  250   40:14 12:59 2:00:42 
  257  16/16    138 Amanda Jouppi           Parkers Prairie    MN  40 F   176  8:42  1:59  3:49  252 1:01:42 13.6  1:58  257   45:46 14:46 2:01:54 
  258  17/17    165 Adam Lowry              Lakeville          MN  48 M   254 16:27  3:45  4:39  258 1:19:55 10.5  2:32  258   54:27 17:34 2:37:59 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  368 The Young Lungs                                  1  4:32  1:02  0:47    4   41:19 20.3  0:46    1   16:25  5:18 1:03:48 
           Matt Benson , Dave Benson , Isaac Overmyer             
    2  363 Team Chan Storm                                  3  6:33  1:30  1:10    2   40:20 20.8  0:55    2   22:22  7:13 1:11:18 
           Ben Giles , Chris Giles , Ben Giles                    
    3  355 Nice Tri Guys                                    2  5:50  1:20  0:54    3   40:56 20.5  0:50    3   23:46  7:40 1:12:15 
           John Alger , Maxwell Marckel , Otto Marckel            
    4  356 Older than dirt                                  5  8:04  1:50  1:22    1   39:49 21.1  1:10    6   27:25  8:51 1:17:49 
           John Smith , Joe Cass , Robert Hall                    
    5  336 Daples                                           7 10:14  2:20  1:31    5   44:06 19.0  1:04    4   24:00  7:45 1:20:53 
           Jeff Davis , Zach Staples , Nate Dahlke                
    6  353 Mike and Friends                                 4  7:28  1:42  1:24    7   53:24 15.7  0:59    5   26:25  8:32 1:29:37 
           Peter Keegan , Cody Allen , Michael Wentz              
    7  351 McHallstad                                       6  8:53  2:02  1:23    6   52:41 15.9  1:09    8   32:57 10:38 1:37:02 
           Ben Hall , Justij Vigmostad , Kyle McCann              
    8  364 Team Emery                                       8 11:10  2:33  3:17    8   56:11 15.0  1:09    7   29:01  9:22 1:40:45 
           Brad Emery , Brad Emery , Gavin Emery                  


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  358 Rockstad Family                                  4  6:13  1:25  0:48    1   41:14 20.4  0:44    7   26:51  8:40 1:15:48 
           Greta Rockstad , Gretchen Rockstad , Ella Rockstad     
    2  348 M&Ms                                             2  5:57  1:21  1:03    2   42:06 20.0  0:47    6   26:46  8:38 1:16:36 
           Mallory Moen , Dawn Michaud , Marley Michaud           
    3  332 Blonde Ambition Trio                             3  6:12  1:25  1:17    3   43:17 19.4  0:51    3   26:16  8:29 1:17:51 
           Kathy Stenberg , Leah Walters , Lynn Just              
    4  323 2 girls from Little Falls                        5  6:23  1:27  1:14    4   45:23 18.5  1:41    8   29:17  9:27 1:23:56 
           Madeline Dahlberg , Shelly Kircher , Shelly Kircher    
    5  365 Team Giles                                       6  7:39  1:45  2:28    5   45:58 18.3  1:14    5   26:41  8:37 1:23:58 
           Paige Giles , Paige Giles , Elena Giles                
    6  341 Hall Women                                       8  8:58  2:03  1:27    6   47:31 17.7  1:08    4   26:28  8:33 1:25:30 
           Emily Vigmostad , Laurel Hall , Maggie McCann          
    7  325 3 Gs for Goey                                    1  5:47  1:19  1:13    9   58:05 14.5  1:23    2   25:53  8:21 1:32:19 
           Katelyn Doyle , Jean Ruzicka , Katelyn Doyle           
    8  360 Scott's Tots                                    10  9:23  2:08  1:29    7   51:19 16.4  0:54    9   34:53 11:16 1:37:56 
           Abby Willgohs , Elizabeth Wright , Anna Willgohs       
    9  352 Metro Moms                                       7  8:52  2:01  3:43   10 1:00:40 13.8  1:03    1   24:42  7:59 1:38:57 
           Carey Seeley Dzierzak , Carey Seeley Dzierzak , Peggy  
   10  377 Frier                                            9  8:59  2:03  1:32    8   51:20 16.4  1:13   10   37:16 12:01 1:40:18 
           Laurie Frier , Sue Casey , Amy Griffith                


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  329 Bell/Devine                                      4  5:23  1:14  1:15    1   36:40 22.9  1:26    2   19:50  6:24 1:04:33 
           Julie Bell , Kurt Devine , Kurt Devine                 
    2  346 Lame Ducks                                      17  8:04  1:50  0:56    2   38:16 22.0  0:50    6   23:37  7:37 1:11:40 
           Miles Becker , Ken Gabriel , Miles Becker              
    3  371 Ugly Guppies                                     7  6:12  1:25  1:42    3   39:28 21.3  1:11    7   24:01  7:45 1:12:33 
           Ryan De Groot , Ryan De Groot , Elizabeth Degroot      
    4  339 Fishhook Lakers                                  6  6:09  1:24  1:02    5   41:16 20.4  1:14   12   25:37  8:16 1:15:16 
           Sarah Kaufenberg , Rodney Helm , Sarah Kaufenberg      
    5  349 Mahowald Mayhem                                 12  7:13  1:39  0:51    7   44:35 18.8  0:52    5   22:12  7:10 1:15:42 
           Adam Mahowald , Madeline Mahowald , Adam Mahowald      
    6  343 Hot Sauce                                       21 10:15  2:20  1:28    6   44:06 19.0  1:00    1   19:29  6:17 1:16:16 
           Sue Maiers , Megan Maiers , Mike Oakes                 
    7  338 Falls Plows                                     10  6:41  1:32  1:10   12   46:17 18.1  0:59    4   21:20  6:53 1:16:25 
           Megan Schulte , Brent Schulte , Mitch Schulte          
    8  359 SCHNGOUDOU                                       5  5:46  1:19  1:55    8   44:43 18.8  1:04   11   25:28  8:13 1:18:54 
           Dan Schneeman , Julie Gough , Finn Dougherty           
    9  335 DadGrandadDaughterK                              3  5:16  1:12  1:07   18   51:17 16.4  1:47    3   20:21  6:34 1:19:45 
           Kip Kirkpatrick , George Kline , Grace Kirkpatrick     
   10  345 Klug                                            16  7:58  1:49  1:04   10   45:05 18.6  0:56   10   25:11  8:08 1:20:13 
           Abby Klug , Mark Klug , Abby Klug                      
   11  324 2 Men and The Maniac                            14  7:42  1:45  1:14    9   45:00 18.7  0:54   14   28:15  9:07 1:23:03 
           Mark Condiff , Roger Christianson , Kimberly Christian 
   12  370 Triple Threat                                    1  4:39  1:04  0:48   19   51:25 16.3  0:47   13   26:03  8:24 1:23:40 
           Marcus Benson , Dom Backmann , Jessica Kaseman         
   13  340 Giving It A Tri                                  2  4:59  1:08  1:20   11   45:34 18.4  0:58   16   31:42 10:14 1:24:31 
           Joey Rasmus , Sam Callah Callahan , Siennah Callahan   
   14  354 Mr & Mrs Emmons                                 15  7:48  1:47  1:09    4   40:56 20.5  0:54   21   36:09 11:40 1:26:54 
           Sandy Emmons , Todd Emmons , Sandy Emmons              
   15  333 Bradow Dock Service                             19  8:31  1:57  1:11   16   47:39 17.6  0:57   15   29:37  9:34 1:27:55 
           Carol Bradow , Carl Bradow , Emma Bitzer               
   16  362 Team Agre                                        9  6:40  1:31  1:13   24   56:49 14.8  0:52    8   24:14  7:49 1:29:46 
           John Agre , Rachael Agre , Tony Agre                   
   17  361 Splash Flash & Dash!                            13  7:36  1:44  1:25   14   47:21 17.7  0:52   19   33:02 10:40 1:30:14 
           Amelia Peterson , Troy Peterson , Andrea Agre          
   18  331 Big Sand Crazy Eights                           18  8:28  1:56  1:23   23   54:39 15.4  0:52    9   25:04  8:06 1:30:24 
           Susan Goltz , John Goltz , Sarah Miller                
   19  347 Lucy's Justin credible Jo                       11  7:11  1:38  1:29   15   47:28 17.7  1:33   17   32:57 10:38 1:30:37 
           Lucy Steinke , Justin Isaacson , Justin Isaacson       
   20  328 3GenRacers                                       8  6:24  1:28  1:07   22   54:06 15.5  1:30   20   33:50 10:55 1:36:53 
           Claire Engebretson-Gilman , Paul Engebretson , Kristen  
   21  344 JBD TRY!                                        24 14:25  3:17  1:43   13   47:18 17.8  1:19   18   33:01 10:39 1:37:44 
           Doug Aaker , Joseph Hlebain , Rebecca Aaker            
   22  342 Hamalot                                         20  8:59  2:03  1:17   20   52:43 15.9  1:16   22   40:27 13:03 1:44:40 
           Stuart Alger , Julie Marckel , Doug Alger              
   23  369 Tri Tri Again                                   23 10:40  2:26  1:30   21   52:46 15.9  1:05   23   42:24 13:41 1:48:24 
           Peder Engebretson , Mark Vandermeiden , Sarah Vanderme 
   24  372 Young Tarts & Old Farts                         22 10:25  2:23  1:46   17   50:13 16.7  1:01   24   47:56 15:28 1:51:20 
           Sarah Willgohs , Ella Willgohs , Gene Willgohs         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  75 Jenn Faul               Davenport          ND  45 F                     4:42    1   44:47 18.8  3:08    1   26:21  8:30 1:18:08 
 350 Robert Gorman           Eagan              MN  61        1  9:25  2:09                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Chuck Jensen            Ramsey             MN  52 M    5:12  1:11 
    2 Will Barth              Saint Paul         MN  12 M    5:13  1:12 
    3 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  28 M    5:14  1:12 
    4 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  23 M    5:15  1:12 
    5 Brooks Grossinger       Mayer              MN  41 M    5:17  1:12 
    6 Isabel Ondracek         Savage             MN  13 F    5:20  1:13 
    7 Julia Ondracek          Savage             MN  16 F    5:31  1:16 
    8 Woody Leindecker        Bemidji            MN  48 M    5:31  1:16 
    9 Brad Spry               Walker             MN  49 M    5:33  1:16 
   10 Jessie Maher            Bemidji            MN  34 F    5:34  1:16 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  41 M   32:54 25.5 
    2 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  28 M   33:08 25.4 
    3 David Lewis             Nevis              MN  44 M   34:14 24.5 
    4 Robert Rutscher         Stillwater         MN  25 M   34:21 24.5 
    5 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  39 M   34:45 24.2 
    6 Jared Hall              Fargo              ND  37 M   34:51 24.1 
    7 Craig Rypkema           Nevis              MN  40 M   35:41 23.5 
    8 Dennis Nelson           Henderson          NV  63 M   36:21 23.1 
    9 Eric Young              Newnan             GA  45 M   36:31 23.0 
   10 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47 M   36:34 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  41 M   17:26  5:38 
    2 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  28 M   17:33  5:40 
    3 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31 M   17:45  5:44 
    4 David Lewis             Nevis              MN  44 M   17:52  5:46 
    5 Noah Chestler           Edina              MN  19 M   17:56  5:48 
    6 Simon Razidlo           Waconia            MN  17 M   19:40  6:21 
    7 Ryan Rogers             Bemidji            MN  38 M   19:41  6:21 
    8 James Dougherty         St Paul            MN  42 M   20:29  6:37 
    9 Mata Agre               Corcoran           MN  25 F   20:40  6:40 
   10 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  37 M   20:47  6:43 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  41    5  5:17  1:12  1:07    1   32:54 25.5  0:53    1   17:26  5:38   57:35 
    2  241 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  28    3  5:14  1:12  1:03    2   33:08 25.4  0:47    2   17:33  5:40   57:43 
    3  161 David Lewis             Nevis              MN  44   16  5:42  1:18  1:20    3   34:14 24.5  0:50    4   17:52  5:46   59:57 
    4   57 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31   24  6:03  1:23  1:31   14   38:03 22.1  1:27    3   17:45  5:44 1:04:47 
    5  103 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  39   26  6:10  1:25  1:40    5   34:45 24.2  1:13   12   21:06  6:49 1:04:53 
    6  104 Jared Hall              Fargo              ND  37   11  5:39  1:17  2:03    6   34:51 24.1  1:07   19   21:37  6:59 1:05:16 
    7  244 Ryan Rogers             Bemidji            MN  38   12  5:40  1:18  1:25   15   38:03 22.1  0:57    7   19:41  6:21 1:05:45 
    8   45 Noah Chestler           Edina              MN  19   31  6:15  1:26  2:03   17   38:27 21.8  1:17    5   17:56  5:48 1:05:57 
    9   28 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47   22  5:57  1:22  1:25   10   36:34 23.0  0:57   17   21:32  6:57 1:06:24 
   10  320 Eric Young              Newnan             GA  45   19  5:52  1:20  1:29    9   36:31 23.0  1:03   23   22:20  7:13 1:07:13 
   11  252 Craig Rypkema           Nevis              MN  40   10  5:39  1:17  1:24    7   35:41 23.5  1:25   34   23:22  7:33 1:07:30 
   12  132 Chuck Jensen            Ramsey             MN  52    1  5:12  1:11  1:56   12   37:50 22.2  1:25   28   22:38  7:18 1:08:59 
   13   67 James Dougherty         St Paul            MN  42   32  6:21  1:27  2:14   23   39:06 21.5  1:00    8   20:29  6:37 1:09:07 
   14  100 Bryce Gytri             Shakopee           MN  41   18  5:51  1:20  1:15   28   39:41 21.2  1:19   13   21:20  6:53 1:09:23 
   15   34 Blake Butler            Waconia            MN  44   25  6:08  1:24  1:34   31   39:50 21.1  0:58   10   21:04  6:48 1:09:33 
   16    7 David Armstrong         Moorhead           MN  31   30  6:11  1:25  1:40   21   39:01 21.5  1:09   20   21:43  7:01 1:09:43 
   17  274 Brad Spry               Walker             MN  49    7  5:33  1:16  1:34   20   38:59 21.5  1:19   29   22:58  7:25 1:10:21 
   18  250 Robert Rutscher         Stillwater         MN  25   53  6:58  1:35  2:36    4   34:21 24.5  1:43   51   24:52  8:02 1:10:28 
   19  149 Jon Krog                Maplewood          MN  36   51  6:57  1:35  1:51   24   39:14 21.4  1:21   14   21:25  6:55 1:10:45 
   20  376 Shane Bowe                                     40   49  6:56  1:35  1:40   16   38:17 21.9  1:50   22   22:15  7:11 1:10:57 
   21  235 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  33   58  7:04  1:37  1:44   27   39:34 21.2  1:12   21   22:00  7:06 1:11:32 
   22   26 Stephen Bona            Shoreview          MN  42   28  6:11  1:25  1:55   19   38:51 21.6  1:33   31   23:11  7:29 1:11:38 
   23  260 Keith Scotland          Heber              UT  40   15  5:42  1:18  2:09   34   40:35 20.7  2:08   16   21:29  6:56 1:12:00 
   24   65 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  37   70  7:28  1:42  1:32   44   41:27 20.3  1:00    9   20:47  6:43 1:12:13 
   25  380 Mark Olson              Enderlin           ND  49   43  6:48  1:33  1:54   41   41:04 20.5  1:16   26   22:31  7:16 1:13:31 
   26   78 Dan Foreman             Orange City        IA  36   79  7:42  1:45  2:39   40   40:59 20.5  1:35   11   21:04  6:48 1:13:58 
   27   69 Peter Downie            Stillwater         MN  25   34  6:24  1:28  2:35   26   39:25 21.3  2:31   33   23:19  7:31 1:14:11 
   28  135 Rich Johnson            Nevis              MN  48   33  6:23  1:27  1:23   56   42:36 19.7  1:37   25   22:27  7:15 1:14:25 
   29  170 Mike Maiers             Plymouth           MN  56   87  8:02  1:50  2:25   35   40:37 20.7  1:25   24   22:23  7:14 1:14:50 
   30  180 Michael Marzolf         Independence       MN  48   23  6:00  1:22  1:55   18   38:46 21.7  1:46   69   26:36  8:35 1:15:02 
   31   33 Robert Burgr            Wahpeton           ND  39   74  7:35  1:44  2:53   25   39:25 21.3  1:56   35   23:25  7:34 1:15:12 
   32  279 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  38   36  6:40  1:31  2:36   22   39:05 21.5  1:36   57   25:32  8:15 1:15:27 
   33   79 Brett Furber            Prior Lake         MN  41   29  6:11  1:25  1:27   54   42:31 19.8  1:30   43   24:00  7:45 1:15:37 
   34  196 John Mitchell           Maple Grove        MN  50   59  7:04  1:37  1:53   30   39:49 21.1  1:23   56   25:30  8:14 1:15:38 
   35  144 Walter Knochenmus       Esko               MN  57   35  6:39  1:31  1:24   39   40:57 20.5  1:16   54   25:29  8:14 1:15:43 
   36   76 Calvin Fiala            Andover            MN  15   80  7:43  1:46  2:05   66   43:36 19.3  1:01   15   21:29  6:56 1:15:52 
   37  204 Dennis Nelson           Henderson          NV  63   78  7:40  1:45  1:23    8   36:21 23.1  1:43   92   28:58  9:21 1:16:04 
   38   92 Arnie Gough             Hinsdale           IL  61   27  6:10  1:25  2:42   29   39:48 21.1  1:35   60   25:53  8:21 1:16:06 
   39  209 Dan Nowacki             East Grand Forks   MN  45   72  7:30  1:43  2:07   49   42:06 20.0  0:57   37   23:44  7:40 1:16:22 
   40  159 Woody Leindecker        Bemidji            MN  48    6  5:31  1:16  3:29   45   41:43 20.1  2:23   36   23:42  7:39 1:16:45 
   41  289 Tom Tedlund             Duluth             MN  61  113  9:42  2:13  2:25   11   37:30 22.4  1:50   53   25:25  8:12 1:16:50 
   42  119 Dennis Hetland          Fargo              ND  56   66  7:22  1:41  1:53   48   41:59 20.0  1:41   42   23:58  7:44 1:16:51 
   43  130 Nicholas Jasmer         Park Rapids        MN  26   71  7:28  1:42  1:32   60   42:50 19.6  1:21   40   23:49  7:41 1:16:58 
   44  217 Michael O'Neil          Edina              MN  21   50  6:56  1:35  2:54   64   43:25 19.3  2:14   18   21:35  6:58 1:17:03 
   45  185 Greg McNamara           Little Falls       MN  55   57  7:03  1:36  2:53   13   38:02 22.1  1:55   84   27:39  8:55 1:17:29 
   46  230 Joey Pidde              Stillwater         MN  18   40  6:47  1:33  2:08   78   44:26 18.9  1:06   32   23:15  7:30 1:17:39 
   47  299 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  23    4  5:15  1:12  2:27   73   43:57 19.1  0:58   52   25:06  8:06 1:17:40 
   48  309 David Wieber            Northfield         MN  55   55  6:59  1:36  2:43   38   40:50 20.6  1:39   58   25:41  8:17 1:17:50 
   49  169 John Mahowald           Saint Cloud        MN  67  103  8:41  1:59  2:21   32   40:08 20.9  1:33   66   26:26  8:32 1:19:07 
   50  266 Troy Seubert            Maple Grove        MN  37   76  7:37  1:44  3:24   51   42:17 19.9  1:01   50   24:52  8:02 1:19:09 
   51   83 Dave Gaukler            High Rolls         NM  61   62  7:14  1:39  2:18   43   41:19 20.3  1:24   75   27:02  8:44 1:19:16 
   52  316 Vance Winter            Buffalo            MN  15   41  6:47  1:33  2:44   77   44:24 18.9  1:10   46   24:21  7:52 1:19:24 
   53   60 Carson Dock             Waconia            MN  17   83  7:55  1:48  1:52   79   44:32 18.9  1:36   41   23:58  7:44 1:19:52 
   54  239 Nicholas Richter        Nevis              MN  33   13  5:41  1:18  2:03   63   43:25 19.3  2:02   71   26:51  8:40 1:20:00 
   55  232 Dan Pike                Park Rapids        MN  25  102  8:37  1:58  3:25   50   42:08 19.9  1:29   48   24:36  7:56 1:20:13 
   56  234 Ender Raghib            West Fargo         ND  47   81  7:49  1:47  3:20   52   42:25 19.8  1:47   55   25:29  8:14 1:20:49 
   57   18 Adam Bjerk              Bemidji            MN  35   64  7:18  1:40  3:19   58   42:40 19.7  1:46   61   25:57  8:23 1:20:58 
   58  261 Hale Scraper            Fargo              ND  15    9  5:37  1:17  2:17   81   44:39 18.8  1:15   78   27:12  8:47 1:20:59 
   59  291 Frode Tilden            Fargo              ND  41   94  8:19  1:54  3:14   33   40:15 20.9  2:23   74   26:59  8:42 1:21:08 
   60  106 Matthew Hanel           Warren             MN  16   67  7:22  1:41  2:22   67   43:36 19.3  1:09   72   26:52  8:40 1:21:18 
   61  236 Simon Razidlo           Waconia            MN  17  130 11:43  2:40  1:38  104   47:37 17.6  0:44    6   19:40  6:21 1:21:20 
   62  224 Todd Peters             West Fargo         ND  51   21  5:54  1:21  2:10   37   40:46 20.6  1:45  107   30:51  9:58 1:21:24 
   63   82 Luis Garcia             Fargo              ND  48   44  6:49  1:33  1:58   89   45:26 18.5  2:06   59   25:45  8:19 1:22:02 
   64  286 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  53   95  8:27  1:56  3:13   46   41:51 20.1  1:29   80   27:26  8:51 1:22:24 
   65  112 Cole Harris             Edina              MN  21  106  8:52  2:01  3:01   97   46:46 18.0  1:22   27   22:35  7:17 1:22:34 
   66   73 David Enkelaar          Fargo              ND  37   92  8:15  1:53  2:20   62   43:09 19.5  1:38   81   27:29  8:52 1:22:50 
   67  226 Tripp Peterson          Edina              MN  20   45  6:54  1:34  3:24   75   44:16 19.0  1:09   79   27:12  8:47 1:22:54 
   68  133 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  39  101  8:36  1:58  2:18   82   44:57 18.7  0:58   70   26:42  8:37 1:23:30 
   69   32 David Burd              Annandale          MN  53   77  7:39  1:45  3:43  101   47:03 17.9  1:32   39   23:45  7:40 1:23:41 
   70  166 Mark Lundstrom          Arlington          MN  48   61  7:10  1:38  2:28  114   49:26 17.0  1:08   45   24:07  7:47 1:24:17 
   71  313 Robb Willgohs           West Fargo         ND  47   47  6:54  1:34  2:51   93   46:09 18.2  1:03   82   27:29  8:52 1:24:24 
   72  229 Richard Phillips        Eagan              MN  56  110  9:04  2:04  4:14   83   45:00 18.7  2:06   49   24:43  7:59 1:25:05 
   73  378 Michael McGrail         Mosinee            WI  62   37  6:42  1:32  4:48   71   43:48 19.2  2:08   85   27:41  8:56 1:25:05 
   74  202 Paul Mullon             Ripley             OK  62   20  5:54  1:21  2:27   76   44:19 19.0  2:13  102   30:16  9:46 1:25:07 
   75  304 Gary Walworth           Walker             MN  68   90  8:10  1:52  3:26   61   43:02 19.5  1:45   91   28:53  9:19 1:25:14 
   76   86 Brendan Giese           Dayton             MN  42   39  6:43  1:32  2:49   36   40:46 20.6  3:01  116   32:06 10:22 1:25:22 
   77  248 Todd Rowenhorst         Orange City        IA  36  120 10:11  2:19  4:21   95   46:22 18.1  1:28   30   23:08  7:28 1:25:29 
   78  116 Kevin Heinen            Greenfield         MN  40  121 10:13  2:20  3:00   80   44:35 18.8  1:20   68   26:32  8:34 1:25:38 
   79   35 Brevin Butler           Waconia            MN  12   96  8:29  1:56  1:51  102   47:19 17.8  1:02   76   27:03  8:44 1:25:42 
   80   31 Scott Brever            Saint Joseph       MN  39  100  8:35  1:57  2:31  113   49:23 17.0  1:00   47   24:26  7:53 1:25:52 
   81   87 Bryan Gilbert           Excelsior          MN  42   46  6:54  1:34  2:11   55   42:34 19.7  2:20  114   32:03 10:21 1:26:00 
   82   47 Adam Christopher        Bemidji            MN  38   93  8:17  1:53  3:13   94   46:21 18.1  1:13   77   27:04  8:44 1:26:07 
   83  218 Patrick O'Neil          New York           NY  27   52  6:58  1:35  3:08  118   50:31 16.6  2:02   38   23:45  7:40 1:26:22 
   84  295 Mark Tracy              Mendota Heights    MN  62   42  6:48  1:33  2:21  103   47:34 17.7  1:57   86   27:52  9:00 1:26:30 
   85  311 Jon Willgohs            Staples            MN  50  104  8:41  1:59  3:56   47   41:59 20.0  2:26   98   29:34  9:33 1:26:34 
   86   61 Ben Doda                Minneapolis        MN  25   89  8:08  1:51  2:41  110   48:21 17.4  1:09   67   26:32  8:34 1:26:49 
   87  154 Joe Larson              Fargo              ND  42   82  7:52  1:48  2:58   70   43:48 19.2  2:27   99   29:45  9:36 1:26:49 
   88   62 Mark Doda               Moorhead           MN  56   97  8:30  1:56  3:49  100   46:54 17.9  1:28   73   26:58  8:42 1:27:38 
   89  312 Nat Willgohs            Cloquet            MN  48   54  6:59  1:36  3:27   57   42:36 19.7  2:55  113   31:57 10:19 1:27:52 
   90  303 Ben Waltman             Eden Prairie       MN  39   88  8:02  1:50  2:48  109   48:19 17.4  1:17   83   27:31  8:53 1:27:55 
   91  175 Logan Manlove           Rochester          MN  28   14  5:41  1:18  3:53   99   46:47 18.0  1:48  100   29:48  9:37 1:27:56 
   92  374 James Martenson         Rochester          MN  63   86  8:01  1:50  2:43   53   42:28 19.8  2:28  120   32:29 10:29 1:28:08 
   93   46 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55  125 10:31  2:24  2:22   42   41:15 20.4  3:10  110   31:01 10:01 1:28:17 
   94  101 Mark Hagen              Fargo              ND  66  109  9:00  2:03  2:45   84   45:02 18.7  2:09   97   29:27  9:30 1:28:21 
   95  139 Danny Kagol             Minnetonka         MN  70  123 10:22  2:22  3:50   69   43:43 19.2  2:37   87   28:10  9:06 1:28:40 
   96  290 Nathan Thompson         Somerville         MA  56   99  8:32  1:57  3:26   74   44:12 19.0  1:43  108   30:56  9:59 1:28:46 
   97  307 Dustin Wetzel           St. Paul           MN  40  129 11:27  2:36  3:21   68   43:40 19.2  1:50   88   28:41  9:15 1:28:56 
   98  294 Matt Toyli              Parkers Prairie    MN  43  107  8:56  2:02  2:54  116   49:54 16.8  1:11   63   26:10  8:27 1:29:04 
   99  110 Keith Hargis            Clear Lake         IA  54  115  9:45  2:13  2:58   59   42:43 19.7  2:42  109   30:59 10:00 1:29:04 
  100   91 Rob Gottsch             Edina              MN  49   60  7:09  1:38  2:35   88   45:16 18.6  1:12  123   33:08 10:42 1:29:18 
  101  136 Nathan Jones            Chaska             MN  39   91  8:12  1:52  2:46  121   51:45 16.2  1:17   65   26:23  8:31 1:30:21 
  102    9 Bill Barth              Saint Paul         MN  48   48  6:55  1:35  2:34   87   45:14 18.6  1:50  128   35:01 11:18 1:31:33 
  103   27 Arndt Braaten           Duluth             MN  58   38  6:42  1:32  6:05   72   43:52 19.1  6:23   90   28:51  9:19 1:31:52 
  104  308 Brant Wieber            Northfield         MN  18   17  5:44  1:18  3:01  138   57:42 14.6  1:29   44   24:05  7:47 1:31:59 
  105   96 Mike Grendzinski        Burnsville         MN  50   85  7:59  1:49  2:42  124   52:15 16.1  1:17   89   28:41  9:16 1:32:52 
  106  142 Jim Kimer               Minneapolis        MN  40   75  7:36  1:44  3:22  120   51:07 16.4  1:53   93   29:01  9:22 1:32:58 
  107  222 Ken Osterberg           Nevis              MN  60  112  9:41  2:13  5:20   86   45:06 18.6  3:50   94   29:06  9:24 1:33:02 
  108   99 Josh Guyse              Royalton           MN  46  118 10:05  2:18  4:15   91   45:37 18.4  2:31  106   30:49  9:57 1:33:15 
  109   37 Robert Byars            Minneapolis        MN  29    8  5:34  1:16  3:31  122   51:50 16.2  1:53  105   30:41  9:54 1:33:27 
  110  125 Andrew Hoffmann         Duluth             MN  41   84  7:56  1:49  4:21   65   43:34 19.3  2:48  129   35:03 11:19 1:33:40 
  111  225 Patrick Peterson        Edina              MN  18   63  7:15  1:39  4:14  117   50:21 16.7  2:24  101   30:07  9:43 1:34:19 
  112   11 Will Barth              Saint Paul         MN  12    2  5:13  1:12  3:11  112   49:14 17.1  1:12  131   35:34 11:29 1:34:23 
  113    6 Ben Anderson            Moorhead           MN  38  116  9:55  2:16  3:37   96   46:44 18.0  2:04  121   32:38 10:32 1:34:56 
  114  211 Tom Oreilly             Mtka               MN  55  105  8:47  2:00  3:17  131   55:42 15.1  1:17   62   25:59  8:23 1:35:00 
  115  146 Robert Kranz            Kapaa              HI  71  122 10:17  2:21  3:34   98   46:46 18.0  2:21  118   32:10 10:23 1:35:07 
  116  178 Leo Marzolf             Independence       MN  14   56  7:00  1:36  2:09  130   55:09 15.2  1:19  104   30:34  9:52 1:36:09 
  117  300 Robert Vandevoorde      Rochester          MN  56                         107   47:50 17.6  5:29  125   33:56 10:57 1:36:32 
  118  107 Travis Hanel            Warren             MN  40   73  7:34  1:43  4:03   92   45:57 18.3  3:23  132   36:19 11:43 1:37:14 
  119  120 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  65   68  7:24  1:41  4:31  106   47:44 17.6  2:34  130   35:29 11:27 1:37:39 
  120   20 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  56  114  9:44  2:13  3:44  111   48:53 17.2  1:28  126   34:12 11:02 1:37:59 
  121  221 Daniel Osterberg        Brooklyn Park      MN  33  137 15:36  3:33  5:20   85   45:04 18.6  3:52   95   29:07  9:24 1:38:57 
  122  246 Tim Rohwer              Ankeny             IA  61  132 12:05  2:45  6:20   90   45:33 18.4  3:13  122   32:45 10:34 1:39:55 
  123  153 Gregg Larson            Hawley             MN  40   98  8:31  1:56  4:25  129   53:46 15.6  2:12  112   31:40 10:13 1:40:33 
  124  148 Gregory Kremer          Saint Cloud        MN  30  117  9:56  2:16  2:14  108   48:05 17.5  1:12  136   39:22 12:42 1:40:47 
  125   74 Mark Everson            Anoka              MN  62  127 11:09  2:33  3:13  127   53:26 15.7  1:26  117   32:10 10:23 1:41:22 
  126  314 Jacob Williams          Hopkins            MN  27  136 13:30  3:05  3:44  136   57:19 14.7  1:15   64   26:14  8:28 1:42:00 
  127  186 Jason McNerney          Eagan              MN  41  139 16:34  3:46  2:32  123   51:59 16.2  1:10  103   30:20  9:47 1:42:34 
  128  188 Nate Medhus             Fargo              ND  41  119 10:07  2:18  3:11  126   53:24 15.7  1:26  127   34:28 11:07 1:42:35 
  129  317 Ben Yliniemi            Osage              MN  27  126 10:38  2:25  4:34  125   53:06 15.8  1:57  119   32:25 10:28 1:42:38 
  130  151 Caden Larson            Hawley             MN  14  128 11:21  2:35  4:27  128   53:43 15.6  2:15  111   31:39 10:13 1:43:23 
  131  207 Ray Niedzielski         Park Rapids        MN  68  134 12:20  2:49  2:49  105   47:41 17.6  2:17  135   39:03 12:36 1:44:08 
  132  306 Tom Wentz               Burnsville         MN  60  108  8:57  2:02  3:20  119   50:33 16.6  2:58  138   40:25 13:03 1:46:10 
  133  305 Mike Weerts             Park Rapids        MN  38  124 10:30  2:24  4:21  139   57:59 14.5  1:41  115   32:05 10:21 1:46:34 
  134   10 Eric Barth              Ramsey             MN  58   69  7:27  1:42  3:29  140 1:00:09 14.0  1:43  133   36:38 11:49 1:49:24 
  135   68 Seamus Dougherty        St Paul            MN   4   65  7:19  1:40  3:15  133   56:04 15.0  1:34  139   41:30 13:24 1:49:40 
  136   21 Edward Bolton           Nevis              MN  80  135 12:35  2:52  6:27  115   49:37 16.9  1:53  137   39:23 12:43 1:49:53 
  137   43 Daniel Cashman          Mpls               MN  65  133 12:20  2:48  4:21  135   57:12 14.7  2:34  124   33:49 10:55 1:50:14 
  138  238 Patrick Richard         Park Rapids        MN  26  140 18:58  4:19  2:17  137   57:33 14.6  2:27   96   29:24  9:29 1:50:36 
  139  206 Javier Nevares          Sartell            MN  52  111  9:35  2:11  3:22  134   56:40 14.8  2:16  140   43:38 14:05 1:55:30 
  140  375 Edward Bolton                                  52  131 11:50  2:42  6:33  132   55:44 15.1  2:57  134   38:48 12:31 1:55:50 
  141  165 Adam Lowry              Lakeville          MN  48  138 16:27  3:45  4:39  141 1:19:55 10.5  2:32  141   54:27 17:34 2:37:59 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Mata Agre               Corcoran           MN  25    6  6:09  1:24  1:24    6   40:38 20.7  1:28    1   20:40  6:40 1:10:17 
    2   15 Olivia Berg             Maplewood          MN  32   25  7:11  1:38  1:42    1   38:22 21.9  1:27    4   22:41  7:19 1:11:21 
    3  181 Nerissa Marzolf         Independence       MN  43   11  6:20  1:27  1:05    4   39:39 21.2  1:11   14   24:39  7:57 1:12:51 
    4  288 Robin Tedlund           Duluth             MN  59   13  6:26  1:28  1:42    3   39:33 21.2  1:21   10   24:07  7:47 1:13:07 
    5  195 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  49    8  6:11  1:25  1:35   15   42:37 19.7  1:02    3   22:23  7:14 1:13:47 
    6  155 Kate Ludwig             Grand Forks        ND  18   19  6:51  1:34  1:53    9   41:36 20.2  1:25    5   22:48  7:22 1:14:31 
    7   12 Heather Bell            Little Falls       MN  35   15  6:40  1:31  1:51    8   41:33 20.2  1:21   12   24:21  7:51 1:15:44 
    8  143 Julie Knochenmus        Esko               MN  52   37  7:36  1:44  0:59    7   41:07 20.4  1:17   16   24:50  8:01 1:15:48 
    9  379 Sofie Overturf                                 18   14  6:33  1:30  2:13   13   42:13 19.9  1:09    7   23:46  7:40 1:15:51 
   10   16 Rachael Berns           Stillwater         MN  25   71  8:37  1:58  2:53    2   39:30 21.3  1:30   15   24:45  7:59 1:17:13 
   11  115 Kelly Heinen            Greenfield         MN  40   27  7:17  1:40  1:52   14   42:28 19.8  1:06   20   25:14  8:09 1:17:55 
   12   59 Jacki Devine            Little Falls       MN  56   50  7:51  1:48  2:31   10   41:40 20.2  1:43   11   24:13  7:49 1:17:56 
   13  167 Jessie Maher            Bemidji            MN  34    3  5:34  1:16  1:32   21   43:14 19.4  1:17   30   26:35  8:35 1:18:10 
   14   95 Ryan Greene             Greenville         SC  31   34  7:31  1:43  2:27    5   40:37 20.7  2:15   22   25:27  8:13 1:18:15 
   15  220 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  51   46  7:49  1:47  2:06   11   42:02 20.0  1:35   19   25:06  8:06 1:18:36 
   16   39 Kari Callahan           Fargo              ND  54   21  7:05  1:37  1:53   12   42:08 19.9  1:19   27   26:18  8:29 1:18:41 
   17  277 Susan Stendahl          Buffalo            MN  49   60  8:10  1:52  3:26   18   43:05 19.5  1:00    6   23:26  7:34 1:19:06 
   18   36 Zoe Butler              Waconia            MN  15   59  8:10  1:52  1:54   27   44:28 18.9  1:16    9   24:06  7:47 1:19:52 
   19  160 Lindsey Leker           Fargo              ND  36   43  7:45  1:46  2:19   33   44:55 18.7  1:36   13   24:36  7:56 1:21:09 
   20  315 Janet Winter            Buffalo            MN  46   70  8:36  1:58  2:41   19   43:07 19.5  1:02   25   25:44  8:18 1:21:09 
   21  147 Alexis Kremer           Saint Cloud        MN  30   24  7:09  1:38  1:48   29   44:41 18.8  1:18   26   26:16  8:29 1:21:11 
   22  284 Kayla Stursa            Park Rapids        MN  27  103 10:25  2:22  2:41   36   45:14 18.6  1:32    2   21:30  6:57 1:21:20 
   23  172 Morgan Maki             Minneapolis        MN  31   17  6:49  1:33  1:45   22   43:24 19.4  1:34   46   28:19  9:08 1:21:50 
   24   48 Adriane Close           Buffalo            MN  36   85  9:10  2:05  1:50   44   46:14 18.2  1:07    8   23:54  7:43 1:22:14 
   25   94 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  36   30  7:21  1:41  2:29   38   45:29 18.5  1:42   21   25:17  8:10 1:22:15 
   26  192 Rachel Miller           Minneapolis        MN  43   63  8:17  1:53  2:24   16   42:41 19.7  1:47   41   27:20  8:49 1:22:26 
   27  198 Tracy Moe               Randall            MN  45   29  7:21  1:41  1:40   35   45:08 18.6  1:05   42   27:25  8:51 1:22:37 
   28  302 Angie Walther           Park Rapids        MN  50   33  7:30  1:43  2:15   20   43:09 19.5  1:31   47   28:30  9:12 1:22:53 
   29  129 Jessica Janski          Little Falls       MN  41   41  7:41  1:45  1:45   39   45:32 18.4  1:19   32   26:52  8:40 1:23:07 
   30   30 Courtney Brever         Saint Joseph       MN  31   57  8:07  1:51  1:56   52   47:01 17.9  1:24   17   24:54  8:02 1:23:20 
   31  168 Hallie Mahowald         Salida             CO  31   58  8:09  1:51  1:48   32   44:55 18.7  1:44   34   26:58  8:42 1:23:31 
   32  171 Lindsey Main            Stillwater         MN  25   38  7:36  1:44  2:10   23   43:33 19.3  1:52   49   28:50  9:18 1:24:00 
   33  126 Krista Honsey           Buffalo            MN  39   49  7:51  1:47  3:10   34   45:02 18.7  1:48   28   26:26  8:32 1:24:16 
   34   93 Jenna Grady             Minneapolis        MN  33   79  8:50  2:01  2:36   26   44:27 18.9  1:31   33   26:55  8:41 1:24:17 
   35  117 Meghan Heldman          Chanhassen         MN  35   18  6:51  1:34  2:17   46   46:18 18.1  1:55   39   27:11  8:46 1:24:30 
   36   54 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  47   39  7:36  1:44  2:02   17   42:43 19.7  1:35   68   31:00 10:00 1:24:55 
   37   85 Meghan Gese             Centerville        MN  32   68  8:30  1:56  1:52   30   44:51 18.7  1:48   45   28:09  9:05 1:25:09 
   38  191 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  41   44  7:45  1:46  2:18   37   45:15 18.6  1:14   50   28:52  9:19 1:25:22 
   39   29 Kelly Brekke            Fargo              ND  45   48  7:49  1:47  2:17   57   47:28 17.7  2:29   24   25:32  8:15 1:25:34 
   40  108 Kathleen Hansen         Rochester          MN  26    4  5:51  1:20  2:56   71   49:18 17.0  1:12   29   26:26  8:32 1:25:41 
   41  158 Audra Lehrke            Mayer              MN  35   45  7:48  1:47  2:31   28   44:34 18.8  1:46   54   29:10  9:25 1:25:47 
   42  134 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  45   32  7:28  1:42  2:52   24   43:57 19.1  2:11   59   29:26  9:30 1:25:52 
   43  243 Natalie Roeser          Buffalo            MN  37   83  9:06  2:04  2:45   41   45:53 18.3  2:01   38   27:10  8:46 1:26:52 
   44    5 Leslie Akram            Buffalo            MN  43   88  9:24  2:09  3:18   60   47:49 17.6  1:34   18   24:57  8:03 1:27:00 
   45   71 Jill Emery              Foley              MN  47   36  7:34  1:44  3:36   25   44:09 19.0  2:27   58   29:21  9:28 1:27:04 
   46  275 Janine Staples          Moorhead           MN  31   10  6:19  1:26  2:36   53   47:08 17.8  1:34   60   29:37  9:33 1:27:11 
   47  215 Julia Ondracek          Savage             MN  16    2  5:31  1:16  1:38   43   46:04 18.2  1:13   88   33:25 10:47 1:27:49 
   48  214 Isabel Ondracek         Savage             MN  13    1  5:20  1:13  1:53   48   46:39 18.0  1:10   81   32:49 10:36 1:27:49 
   49   19 Brenda Boden            Minneapolis        MN  32   80  8:51  2:01  2:11   51   46:56 17.9  1:31   48   28:41  9:16 1:28:08 
   50  264 Lynsey Seubert          Maple Grove        MN  36   42  7:43  1:46  2:23   54   47:15 17.8  1:11   63   29:51  9:38 1:28:21 
   51   81 Greta Garcia            Fargo              ND  37   20  7:01  1:36  3:22   64   48:23 17.4  2:41   35   27:02  8:44 1:28:27 
   52  189 Jill Melaas             Minneapolis        MN  33   91  9:35  2:11  2:37   47   46:23 18.1  2:03   44   28:05  9:04 1:28:41 
   53  251 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  39   26  7:12  1:39  2:30   66   48:40 17.3  1:17   55   29:11  9:25 1:28:49 
   54   63 Katie Dodd              Edina              MN  39   23  7:08  1:38  2:47   45   46:18 18.1  1:27   71   31:24 10:08 1:29:02 
   55  223 Dawn Peters             West Fargo         ND  49   81  9:01  2:03  3:00   67   48:49 17.2  2:47   23   25:29  8:14 1:29:04 
   56   25 Jennifer Bona           Shoreview          MN  40   69  8:31  1:57  2:18   55   47:18 17.8  2:13   52   29:07  9:24 1:29:25 
   57   90 Kate Gottsch            Edina              MN  47   28  7:19  1:40  1:46   50   46:56 17.9  1:53   75   31:59 10:19 1:29:50 
   58   44 Kerry Cashman           Minnetonka         MN  55   51  7:53  1:48  2:37   80   51:05 16.4  1:16   36   27:04  8:44 1:29:52 
   59   80 Suzi Furber             Prior Lake         MN  41  108 10:36  2:25  3:35   59   47:42 17.6  2:09   37   27:06  8:45 1:31:06 
   60  219 Patty O'Neil            Edina              MN  60   61  8:13  1:52  3:27   61   48:01 17.5  2:21   57   29:15  9:26 1:31:14 
   61  231 Sheila Pidde            Stillwater         MN  48   93  9:38  2:12  5:04   40   45:37 18.4  1:23   65   30:30  9:51 1:32:10 
   62  114 Camille Hazledine       Waconia            MN  17   40  7:38  1:44  1:44   95   55:15 15.2  1:00   31   26:36  8:35 1:32:11 
   63  203 Jen Munson              Annandale          MN  45   86  9:16  2:07  1:55   75   50:16 16.7  1:49   62   29:49  9:38 1:33:04 
   64  373 Noelle Kuitunen-Johnson                        43   52  7:54  1:48  2:43   49   46:44 18.0  3:02   83   32:50 10:36 1:33:11 
   65  197 Marissa Mitchell        Burnsville         MN  24    7  6:11  1:25  1:50   83   51:27 16.3  2:02   74   31:55 10:18 1:33:23 
   66  233 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  60   22  7:06  1:37  2:12   74   49:30 17.0  1:59   80   32:44 10:34 1:33:28 
   67   52 Kate Cybulski           Apple Valley       MN  33   89  9:30  2:10  4:46   68   48:50 17.2  1:22   53   29:09  9:25 1:33:36 
   68  273 Heather Spoehr          West Fargo         ND  36   77  8:49  2:01  3:52   63   48:17 17.4  2:46   64   30:03  9:42 1:33:45 
   69  105 Morgan Hanegraaf        Faribault          MN  20   12  6:20  1:27  2:45   87   51:58 16.2  1:31   72   31:30 10:10 1:34:03 
   70  293 Gloria Toyli            Parkers Prairie    MN  38   64  8:19  1:54  3:09   72   49:22 17.0  1:20   76   32:04 10:21 1:34:12 
   71  173 Claire Manlove          Oakdale            MN  25    5  5:57  1:22  3:37   58   47:31 17.7  1:51  100   35:23 11:25 1:34:17 
   72   50 Rachael Cota            Little Falls       MN  43   55  8:04  1:50  3:47   84   51:40 16.3  1:37   56   29:13  9:26 1:34:19 
   73   23 Michelle Bolton         Lakeville          MN  44  109 10:44  2:27  3:43   56   47:19 17.8  1:59   66   30:45  9:55 1:34:28 
   74  141 Whitney Kath            Cottage Grove      MN  29   76  8:48  2:00  3:20   70   49:14 17.1  1:43   73   31:44 10:15 1:34:47 
   75  254 Emily Schiffler         Freeport           MN  36   78  8:49  2:01  2:36   65   48:34 17.3  2:02   84   32:57 10:38 1:34:56 
   76  322 Brittany Zimmerman      Fargo              ND  32   82  9:02  2:04  4:10   81   51:08 16.4  3:12   43   27:40  8:56 1:35:11 
   77  285 Deb Sutor               Fergus Falls       MN  63   31  7:23  1:41  2:31   42   46:00 18.3  2:40  108   37:44 12:11 1:36:17 
   78  263 Molly Sebold            Minnetonka         MN  60   75  8:44  2:00  3:12   90   54:07 15.5  1:19   51   29:02  9:22 1:36:22 
   79  259 Courtney Scotland       Heber              UT  42   54  8:03  1:50  3:53   76   50:18 16.7  2:03   79   32:32 10:30 1:36:46 
   80  265 Mary Seubert            Maple Grove        MN  59   66  8:22  1:54  2:40   62   48:04 17.5  2:29  101   35:45 11:32 1:37:18 
   81  131 Brenda Jensen           Ramsey             MN  53   35  7:33  1:43  4:02   86   51:52 16.2  1:50   77   32:15 10:25 1:37:30 
   82   53 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  48   84  9:07  2:05  4:16   77   50:33 16.6  2:06   78   32:25 10:28 1:38:25 
   83  190 Jennifer Miller         Fargo              ND  39   92  9:35  2:11  4:19   79   50:45 16.6  2:33   70   31:20 10:07 1:38:31 
   84  240 Emily Rixen             Minneapolis        MN  29   98  9:50  2:15  2:38   89   52:09 16.1  1:11   82   32:49 10:36 1:38:36 
   85   66 Anne The Ins Dougherty  St Paul            MN  42   47  7:49  1:47  3:25   78   50:36 16.6  3:15   92   34:12 11:02 1:39:16 
   86  174 Diane Manlove           Rochester          MN  55   53  8:00  1:49  5:39   88   52:09 16.1  2:47   67   30:56  9:59 1:39:30 
   87  298 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  24    9  6:15  1:26  2:41   98   56:25 14.9  1:36   85   33:01 10:39 1:39:55 
   88  216 Sandra Ondracek         Savage             MN  47  102 10:20  2:21  2:44   73   49:25 17.0  2:09  102   35:56 11:36 1:40:33 
   89  210 Patty O�??Reilly        Mtka               MN  56   87  9:19  2:08  3:08  109   59:59 14.0  1:23   40   27:19  8:49 1:41:06 
   90  184 Rene McKercher          Bemidji            MN  61   99  9:53  2:15  2:47   82   51:11 16.4  2:34  103   35:59 11:37 1:42:23 
   91  162 Anne Linder             Andover            MN  36   56  8:05  1:51  2:32   97   55:46 15.1  1:38   94   34:26 11:07 1:42:25 
   92  179 Megan Marzolf           Independence       MN  16   16  6:49  1:33  2:21  105   58:53 14.3  1:03   90   33:41 10:52 1:42:45 
   93  270 Cindy Slovick           Nevis              MN  55  110 11:08  2:32  3:20   85   51:47 16.2  2:24   91   34:09 11:01 1:42:45 
   94  163 Rochelle Lindow         New Hope           MN  56  100 10:05  2:18  2:36   69   49:07 17.1  2:48  112   40:00 12:55 1:44:34 
   95   17 Heidi Bierdeman         Fargo              ND  47  105 10:31  2:24  5:42   92   54:18 15.5  2:32   87   33:18 10:45 1:46:19 
   96  249 Diane Rusness           Fargo              ND  55  106 10:31  2:24  5:44   91   54:17 15.5  2:31   86   33:18 10:45 1:46:19 
   97   77 Rachel Flenner          Blaine             MN  39   67  8:28  1:56  5:16   94   54:54 15.3  2:53   97   34:54 11:16 1:46:22 
   98    3 Erin Ackerman           Minneapolis        MN  43   73  8:44  1:59  2:24  103   57:56 14.5  2:03  104   36:14 11:42 1:47:18 
   99  245 Lanae Rohwer            Ankeny             IA  56  111 11:30  2:37  2:53   93   54:32 15.4  2:25  105   36:26 11:46 1:47:45 
  100   24 Riley Bolton            Lakeville          MN  24  116 14:29  3:18  3:32   99   56:29 14.9  3:07   69   31:19 10:06 1:48:54 
  101  109 Elaine Hanson           Park Rapids        MN  66  117 25:33  5:49  1:54   31   44:55 18.7  2:20   96   34:43 11:12 1:49:23 
  102  156 Meredith Larson         Minnetonka         MN  36   62  8:15  1:53  3:55  104   58:45 14.3  3:17   99   35:20 11:24 1:49:29 
  103  127 Kari Howe               Bemidji            MN  59  113 12:17  2:48  3:09  107   59:08 14.2  2:03   89   33:39 10:52 1:50:15 
  104  212 Kathy Obrien            Rice               MN  49   96  9:42  2:13  4:54  102   57:47 14.5  1:48  106   36:52 11:54 1:51:02 
  105    8 Brooke Avenson          Nevis              MN  32   65  8:19  1:54  2:43  111 1:01:31 13.7  1:39  107   37:08 11:59 1:51:19 
  106   72 Amy Engebretson         St. Paul           MN  46  101 10:16  2:20  4:24  100   57:24 14.6  1:26  110   37:53 12:14 1:51:22 
  107  301 Emily Walberg           St. Paul           MN  28   74  8:44  1:59  3:57  114 1:03:57 13.1  1:27   93   34:16 11:03 1:52:19 
  108  296 Mary Tracy              Mendota Heights    MN  63   95  9:41  2:12  4:24  110 1:01:23 13.7  2:55   98   35:07 11:20 1:53:28 
  109   64 Anne Dolan              Mpls               MN  62  112 11:40  2:39  2:40  117 1:07:37 12.4  2:00   61   29:42  9:35 1:53:37 
  110  269 Kaitlin Sillerud        Moorhead           MN  26  104 10:30  2:24  4:23  108   59:51 14.0  1:48  111   39:33 12:46 1:56:03 
  111  287 Sara Tauer              Hopkins            MN  26   90  9:32  2:10  4:25  106   59:02 14.2  1:56  114   41:10 13:17 1:56:03 
  112  187 Michelle McNerney       Inver Grove Hts    MN  39   97  9:48  2:14  4:00  116 1:06:41 12.6  1:32   95   34:38 11:11 1:56:37 
  113  227 Traci Petrey            Tucson             AZ  55  107 10:34  2:25  3:50  101   57:33 14.6  2:02  116   44:27 14:21 1:58:24 
  114  310 Michelle Wieber         Northfield         MN  51  114 13:51  3:09  4:41   96   55:20 15.2  2:41  115   42:11 13:37 1:58:42 
  115  157 Nicole Larson           Fargo              ND  44  115 14:05  3:12  3:28  113 1:01:52 13.6  3:23  109   37:47 12:12 2:00:33 
  116  152 Gracie Larson           Fargo              ND  14   94  9:40  2:12  3:07  115 1:05:09 12.9  2:34  113   40:14 12:59 2:00:42 
  117  138 Amanda Jouppi           Parkers Prairie    MN  40   72  8:42  1:59  3:49  112 1:01:42 13.6  1:58  117   45:46 14:46 2:01:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Noah Chestler           Edina              MN  19    4  6:15  1:26  2:03    1   38:27 21.8  1:17    1   17:56  5:48 1:05:57 
    2   76 Calvin Fiala            Andover            MN  15   11  7:43  1:46  2:05    2   43:36 19.3  1:01    3   21:29  6:56 1:15:52 
    3  230 Joey Pidde              Stillwater         MN  18    5  6:47  1:33  2:08    5   44:26 18.9  1:06    4   23:15  7:30 1:17:39 
    4  316 Vance Winter            Buffalo            MN  15    6  6:47  1:33  2:44    4   44:24 18.9  1:10    7   24:21  7:52 1:19:24 
    5   60 Carson Dock             Waconia            MN  17   12  7:55  1:48  1:52    6   44:32 18.9  1:36    5   23:58  7:44 1:19:52 
    6  261 Hale Scraper            Fargo              ND  15    2  5:37  1:17  2:17    7   44:39 18.8  1:15   10   27:12  8:47 1:20:59 
    7  106 Matthew Hanel           Warren             MN  16   10  7:22  1:41  2:22    3   43:36 19.3  1:09    8   26:52  8:40 1:21:18 
    8  236 Simon Razidlo           Waconia            MN  17   15 11:43  2:40  1:38    9   47:37 17.6  0:44    2   19:40  6:21 1:21:20 
    9   35 Brevin Butler           Waconia            MN  12   13  8:29  1:56  1:51    8   47:19 17.8  1:02    9   27:03  8:44 1:25:42 
   10  308 Brant Wieber            Northfield         MN  18    3  5:44  1:18  3:01   15   57:42 14.6  1:29    6   24:05  7:47 1:31:59 
   11  225 Patrick Peterson        Edina              MN  18    8  7:15  1:39  4:14   11   50:21 16.7  2:24   11   30:07  9:43 1:34:19 
   12   11 Will Barth              Saint Paul         MN  12    1  5:13  1:12  3:11   10   49:14 17.1  1:12   14   35:34 11:29 1:34:23 
   13  178 Leo Marzolf             Independence       MN  14    7  7:00  1:36  2:09   13   55:09 15.2  1:19   12   30:34  9:52 1:36:09 
   14  151 Caden Larson            Hawley             MN  14   14 11:21  2:35  4:27   12   53:43 15.6  2:15   13   31:39 10:13 1:43:23 
   15   68 Seamus Dougherty        St Paul            MN   4    9  7:19  1:40  3:15   14   56:04 15.0  1:34   15   41:30 13:24 1:49:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  155 Kate Ludwig             Grand Forks        ND  18    5  6:51  1:34  1:53    1   41:36 20.2  1:25    1   22:48  7:22 1:14:31 
    2  379 Sofie Overturf                                 18    3  6:33  1:30  2:13    2   42:13 19.9  1:09    2   23:46  7:40 1:15:51 
    3   36 Zoe Butler              Waconia            MN  15    7  8:10  1:52  1:54    3   44:28 18.9  1:16    3   24:06  7:47 1:19:52 
    4  215 Julia Ondracek          Savage             MN  16    2  5:31  1:16  1:38    4   46:04 18.2  1:13    6   33:25 10:47 1:27:49 
    5  214 Isabel Ondracek         Savage             MN  13    1  5:20  1:13  1:53    5   46:39 18.0  1:10    5   32:49 10:36 1:27:49 
    6  114 Camille Hazledine       Waconia            MN  17    6  7:38  1:44  1:44    6   55:15 15.2  1:00    4   26:36  8:35 1:32:11 
    7  179 Megan Marzolf           Independence       MN  16    4  6:49  1:33  2:21    7   58:53 14.3  1:03    7   33:41 10:52 1:42:45 
    8  152 Gracie Larson           Fargo              ND  14    8  9:40  2:12  3:07    8 1:05:09 12.9  2:34    8   40:14 12:59 2:00:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  217 Michael O'Neil          Edina              MN  21    3  6:56  1:35  2:54    1   43:25 19.3  2:14    1   21:35  6:58 1:17:03 
    2  299 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  23    1  5:15  1:12  2:27    2   43:57 19.1  0:58    3   25:06  8:06 1:17:40 
    3  112 Cole Harris             Edina              MN  21    4  8:52  2:01  3:01    4   46:46 18.0  1:22    2   22:35  7:17 1:22:34 
    4  226 Tripp Peterson          Edina              MN  20    2  6:54  1:34  3:24    3   44:16 19.0  1:09    4   27:12  8:47 1:22:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  197 Marissa Mitchell        Burnsville         MN  24    1  6:11  1:25  1:50    1   51:27 16.3  2:02    3   31:55 10:18 1:33:23 
    2  105 Morgan Hanegraaf        Faribault          MN  20    3  6:20  1:27  2:45    2   51:58 16.2  1:31    2   31:30 10:10 1:34:03 
    3  298 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  24    2  6:15  1:26  2:41    3   56:25 14.9  1:36    4   33:01 10:39 1:39:55 
    4   24 Riley Bolton            Lakeville          MN  24    4 14:29  3:18  3:32    4   56:29 14.9  3:07    1   31:19 10:06 1:48:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  241 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  28    1  5:14  1:12  1:03    1   33:08 25.4  0:47    1   17:33  5:40   57:43 
    2  250 Robert Rutscher         Stillwater         MN  25    6  6:58  1:35  2:36    2   34:21 24.5  1:43    6   24:52  8:02 1:10:28 
    3   69 Peter Downie            Stillwater         MN  25    4  6:24  1:28  2:35    3   39:25 21.3  2:31    2   23:19  7:31 1:14:11 
    4  130 Nicholas Jasmer         Park Rapids        MN  26    7  7:28  1:42  1:32    5   42:50 19.6  1:21    4   23:49  7:41 1:16:58 
    5  232 Dan Pike                Park Rapids        MN  25    9  8:37  1:58  3:25    4   42:08 19.9  1:29    5   24:36  7:56 1:20:13 
    6  218 Patrick O'Neil          New York           NY  27    5  6:58  1:35  3:08    8   50:31 16.6  2:02    3   23:45  7:40 1:26:22 
    7   61 Ben Doda                Minneapolis        MN  25    8  8:08  1:51  2:41    7   48:21 17.4  1:09    8   26:32  8:34 1:26:49 
    8  175 Logan Manlove           Rochester          MN  28    3  5:41  1:18  3:53    6   46:47 18.0  1:48   10   29:48  9:37 1:27:56 
    9   37 Robert Byars            Minneapolis        MN  29    2  5:34  1:16  3:31    9   51:50 16.2  1:53   11   30:41  9:54 1:33:27 
   10  314 Jacob Williams          Hopkins            MN  27   11 13:30  3:05  3:44   11   57:19 14.7  1:15    7   26:14  8:28 1:42:00 
   11  317 Ben Yliniemi            Osage              MN  27   10 10:38  2:25  4:34   10   53:06 15.8  1:57   12   32:25 10:28 1:42:38 
   12  238 Patrick Richard         Park Rapids        MN  26   12 18:58  4:19  2:17   12   57:33 14.6  2:27    9   29:24  9:29 1:50:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Mata Agre               Corcoran           MN  25    3  6:09  1:24  1:24    2   40:38 20.7  1:28    1   20:40  6:40 1:10:17 
    2   16 Rachael Berns           Stillwater         MN  25    5  8:37  1:58  2:53    1   39:30 21.3  1:30    3   24:45  7:59 1:17:13 
    3  284 Kayla Stursa            Park Rapids        MN  27   10 10:25  2:22  2:41    4   45:14 18.6  1:32    2   21:30  6:57 1:21:20 
    4  171 Lindsey Main            Stillwater         MN  25    4  7:36  1:44  2:10    3   43:33 19.3  1:52    5   28:50  9:18 1:24:00 
    5  108 Kathleen Hansen         Rochester          MN  26    1  5:51  1:20  2:56    7   49:18 17.0  1:12    4   26:26  8:32 1:25:41 
    6  173 Claire Manlove          Oakdale            MN  25    2  5:57  1:22  3:37    5   47:31 17.7  1:51    9   35:23 11:25 1:34:17 
    7  141 Whitney Kath            Cottage Grove      MN  29    7  8:48  2:00  3:20    6   49:14 17.1  1:43    6   31:44 10:15 1:34:47 
    8  240 Emily Rixen             Minneapolis        MN  29    9  9:50  2:15  2:38    8   52:09 16.1  1:11    7   32:49 10:36 1:38:36 
    9  301 Emily Walberg           St. Paul           MN  28    6  8:44  1:59  3:57   11 1:03:57 13.1  1:27    8   34:16 11:03 1:52:19 
   10  269 Kaitlin Sillerud        Moorhead           MN  26   11 10:30  2:24  4:23   10   59:51 14.0  1:48   10   39:33 12:46 1:56:03 
   11  287 Sara Tauer              Hopkins            MN  26    8  9:32  2:10  4:25    9   59:02 14.2  1:56   11   41:10 13:17 1:56:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   57 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31    2  6:03  1:23  1:31    1   38:03 22.1  1:27    1   17:45  5:44 1:04:47 
    2    7 David Armstrong         Moorhead           MN  31    3  6:11  1:25  1:40    2   39:01 21.5  1:09    2   21:43  7:01 1:09:43 
    3  235 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  33    4  7:04  1:37  1:44    3   39:34 21.2  1:12    3   22:00  7:06 1:11:32 
    4  239 Nicholas Richter        Nevis              MN  33    1  5:41  1:18  2:03    4   43:25 19.3  2:02    4   26:51  8:40 1:20:00 
    5  221 Daniel Osterberg        Brooklyn Park      MN  33    6 15:36  3:33  5:20    5   45:04 18.6  3:52    5   29:07  9:24 1:38:57 
    6  148 Gregory Kremer          Saint Cloud        MN  30    5  9:56  2:16  2:14    6   48:05 17.5  1:12    6   39:22 12:42 1:40:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   15 Olivia Berg             Maplewood          MN  32    5  7:11  1:38  1:42    1   38:22 21.9  1:27    1   22:41  7:19 1:11:21 
    2  167 Jessie Maher            Bemidji            MN  34    1  5:34  1:16  1:32    3   43:14 19.4  1:17    5   26:35  8:35 1:18:10 
    3   95 Ryan Greene             Greenville         SC  31    6  7:31  1:43  2:27    2   40:37 20.7  2:15    3   25:27  8:13 1:18:15 
    4  147 Alexis Kremer           Saint Cloud        MN  30    4  7:09  1:38  1:48    6   44:41 18.8  1:18    4   26:16  8:29 1:21:11 
    5  172 Morgan Maki             Minneapolis        MN  31    3  6:49  1:33  1:45    4   43:24 19.4  1:34   11   28:19  9:08 1:21:50 
    6   30 Courtney Brever         Saint Joseph       MN  31    7  8:07  1:51  1:56   11   47:01 17.9  1:24    2   24:54  8:02 1:23:20 
    7  168 Hallie Mahowald         Salida             CO  31    8  8:09  1:51  1:48    8   44:55 18.7  1:44    7   26:58  8:42 1:23:31 
    8   93 Jenna Grady             Minneapolis        MN  33   11  8:50  2:01  2:36    5   44:27 18.9  1:31    6   26:55  8:41 1:24:17 
    9   85 Meghan Gese             Centerville        MN  32   10  8:30  1:56  1:52    7   44:51 18.7  1:48   10   28:09  9:05 1:25:09 
   10  275 Janine Staples          Moorhead           MN  31    2  6:19  1:26  2:36   12   47:08 17.8  1:34   14   29:37  9:33 1:27:11 
   11   19 Brenda Boden            Minneapolis        MN  32   12  8:51  2:01  2:11   10   46:56 17.9  1:31   12   28:41  9:16 1:28:08 
   12  189 Jill Melaas             Minneapolis        MN  33   15  9:35  2:11  2:37    9   46:23 18.1  2:03    9   28:05  9:04 1:28:41 
   13   52 Kate Cybulski           Apple Valley       MN  33   14  9:30  2:10  4:46   13   48:50 17.2  1:22   13   29:09  9:25 1:33:36 
   14  322 Brittany Zimmerman      Fargo              ND  32   13  9:02  2:04  4:10   14   51:08 16.4  3:12    8   27:40  8:56 1:35:11 
   15    8 Brooke Avenson          Nevis              MN  32    9  8:19  1:54  2:43   15 1:01:31 13.7  1:39   15   37:08 11:59 1:51:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  103 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  39    3  6:10  1:25  1:40    1   34:45 24.2  1:13    4   21:06  6:49 1:04:53 
    2  104 Jared Hall              Fargo              ND  37    1  5:39  1:17  2:03    2   34:51 24.1  1:07    6   21:37  6:59 1:05:16 
    3  244 Ryan Rogers             Bemidji            MN  38    2  5:40  1:18  1:25    3   38:03 22.1  0:57    1   19:41  6:21 1:05:45 
    4  149 Jon Krog                Maplewood          MN  36    5  6:57  1:35  1:51    5   39:14 21.4  1:21    5   21:25  6:55 1:10:45 
    5   65 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  37    7  7:28  1:42  1:32    8   41:27 20.3  1:00    2   20:47  6:43 1:12:13 
    6   78 Dan Foreman             Orange City        IA  36   10  7:42  1:45  2:39    7   40:59 20.5  1:35    3   21:04  6:48 1:13:58 
    7   33 Robert Burgr            Wahpeton           ND  39    8  7:35  1:44  2:53    6   39:25 21.3  1:56    8   23:25  7:34 1:15:12 
    8  279 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  38    4  6:40  1:31  2:36    4   39:05 21.5  1:36   11   25:32  8:15 1:15:27 
    9  266 Troy Seubert            Maple Grove        MN  37    9  7:37  1:44  3:24    9   42:17 19.9  1:01   10   24:52  8:02 1:19:09 
   10   18 Adam Bjerk              Bemidji            MN  35    6  7:18  1:40  3:19   10   42:40 19.7  1:46   12   25:57  8:23 1:20:58 
   11   73 David Enkelaar          Fargo              ND  37   13  8:15  1:53  2:20   11   43:09 19.5  1:38   16   27:29  8:52 1:22:50 
   12  133 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  39   16  8:36  1:58  2:18   12   44:57 18.7  0:58   14   26:42  8:37 1:23:30 
   13  248 Todd Rowenhorst         Orange City        IA  36   18 10:11  2:19  4:21   14   46:22 18.1  1:28    7   23:08  7:28 1:25:29 
   14   31 Scott Brever            Saint Joseph       MN  39   15  8:35  1:57  2:31   17   49:23 17.0  1:00    9   24:26  7:53 1:25:52 
   15   47 Adam Christopher        Bemidji            MN  38   14  8:17  1:53  3:13   13   46:21 18.1  1:13   15   27:04  8:44 1:26:07 
   16  303 Ben Waltman             Eden Prairie       MN  39   11  8:02  1:50  2:48   16   48:19 17.4  1:17   17   27:31  8:53 1:27:55 
   17  136 Nathan Jones            Chaska             MN  39   12  8:12  1:52  2:46   18   51:45 16.2  1:17   13   26:23  8:31 1:30:21 
   18    6 Ben Anderson            Moorhead           MN  38   17  9:55  2:16  3:37   15   46:44 18.0  2:04   19   32:38 10:32 1:34:56 
   19  305 Mike Weerts             Park Rapids        MN  38   19 10:30  2:24  4:21   19   57:59 14.5  1:41   18   32:05 10:21 1:46:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Heather Bell            Little Falls       MN  35    1  6:40  1:31  1:51    1   41:33 20.2  1:21    2   24:21  7:51 1:15:44 
    2  160 Lindsey Leker           Fargo              ND  36    8  7:45  1:46  2:19    3   44:55 18.7  1:36    3   24:36  7:56 1:21:09 
    3   48 Adriane Close           Buffalo            MN  36   18  9:10  2:05  1:50    7   46:14 18.2  1:07    1   23:54  7:43 1:22:14 
    4   94 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  36    6  7:21  1:41  2:29    5   45:29 18.5  1:42    4   25:17  8:10 1:22:15 
    5  126 Krista Honsey           Buffalo            MN  39   10  7:51  1:47  3:10    4   45:02 18.7  1:48    5   26:26  8:32 1:24:16 
    6  117 Meghan Heldman          Chanhassen         MN  35    2  6:51  1:34  2:17    9   46:18 18.1  1:55    8   27:11  8:46 1:24:30 
    7  158 Audra Lehrke            Mayer              MN  35    9  7:48  1:47  2:31    2   44:34 18.8  1:46    9   29:10  9:25 1:25:47 
    8  243 Natalie Roeser          Buffalo            MN  37   17  9:06  2:04  2:45    6   45:53 18.3  2:01    7   27:10  8:46 1:26:52 
    9  264 Lynsey Seubert          Maple Grove        MN  36    7  7:43  1:46  2:23   10   47:15 17.8  1:11   11   29:51  9:38 1:28:21 
   10   81 Greta Garcia            Fargo              ND  37    3  7:01  1:36  3:22   12   48:23 17.4  2:41    6   27:02  8:44 1:28:27 
   11  251 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  39    5  7:12  1:39  2:30   14   48:40 17.3  1:17   10   29:11  9:25 1:28:49 
   12   63 Katie Dodd              Edina              MN  39    4  7:08  1:38  2:47    8   46:18 18.1  1:27   14   31:24 10:08 1:29:02 
   13  273 Heather Spoehr          West Fargo         ND  36   15  8:49  2:01  3:52   11   48:17 17.4  2:46   12   30:03  9:42 1:33:45 
   14  293 Gloria Toyli            Parkers Prairie    MN  38   13  8:19  1:54  3:09   15   49:22 17.0  1:20   15   32:04 10:21 1:34:12 
   15  254 Emily Schiffler         Freeport           MN  36   16  8:49  2:01  2:36   13   48:34 17.3  2:02   16   32:57 10:38 1:34:56 
   16  190 Jennifer Miller         Fargo              ND  39   19  9:35  2:11  4:19   16   50:45 16.6  2:33   13   31:20 10:07 1:38:31 
   17  162 Anne Linder             Andover            MN  36   11  8:05  1:51  2:32   18   55:46 15.1  1:38   17   34:26 11:07 1:42:25 
   18   77 Rachel Flenner          Blaine             MN  39   14  8:28  1:56  5:16   17   54:54 15.3  2:53   19   34:54 11:16 1:46:22 
   19  156 Meredith Larson         Minnetonka         MN  36   12  8:15  1:53  3:55   19   58:45 14.3  3:17   20   35:20 11:24 1:49:29 
   20  187 Michelle McNerney       Inver Grove Hts    MN  39   20  9:48  2:14  4:00   20 1:06:41 12.6  1:32   18   34:38 11:11 1:56:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  41    1  5:17  1:12  1:07    1   32:54 25.5  0:53    1   17:26  5:38   57:35 
    2  161 David Lewis             Nevis              MN  44    4  5:42  1:18  1:20    2   34:14 24.5  0:50    2   17:52  5:46   59:57 
    3  252 Craig Rypkema           Nevis              MN  40    2  5:39  1:17  1:24    3   35:41 23.5  1:25    9   23:22  7:33 1:07:30 
    4   67 James Dougherty         St Paul            MN  42    9  6:21  1:27  2:14    6   39:06 21.5  1:00    3   20:29  6:37 1:09:07 
    5  100 Bryce Gytri             Shakopee           MN  41    5  5:51  1:20  1:15    7   39:41 21.2  1:19    5   21:20  6:53 1:09:23 
    6   34 Blake Butler            Waconia            MN  44    6  6:08  1:24  1:34    8   39:50 21.1  0:58    4   21:04  6:48 1:09:33 
    7  376 Shane Bowe                                     40   12  6:56  1:35  1:40    4   38:17 21.9  1:50    7   22:15  7:11 1:10:57 
    8   26 Stephen Bona            Shoreview          MN  42    7  6:11  1:25  1:55    5   38:51 21.6  1:33    8   23:11  7:29 1:11:38 
    9  260 Keith Scotland          Heber              UT  40    3  5:42  1:18  2:09   10   40:35 20.7  2:08    6   21:29  6:56 1:12:00 
   10   79 Brett Furber            Prior Lake         MN  41    8  6:11  1:25  1:27   12   42:31 19.8  1:30   10   24:00  7:45 1:15:37 
   11  291 Frode Tilden            Fargo              ND  41   17  8:19  1:54  3:14    9   40:15 20.9  2:23   13   26:59  8:42 1:21:08 
   12   86 Brendan Giese           Dayton             MN  42   10  6:43  1:32  2:49   11   40:46 20.6  3:01   20   32:06 10:22 1:25:22 
   13  116 Kevin Heinen            Greenfield         MN  40   21 10:13  2:20  3:00   17   44:35 18.8  1:20   12   26:32  8:34 1:25:38 
   14   87 Bryan Gilbert           Excelsior          MN  42   11  6:54  1:34  2:11   13   42:34 19.7  2:20   19   32:03 10:21 1:26:00 
   15  154 Joe Larson              Fargo              ND  42   15  7:52  1:48  2:58   16   43:48 19.2  2:27   16   29:45  9:36 1:26:49 
   16  307 Dustin Wetzel           St. Paul           MN  40   22 11:27  2:36  3:21   15   43:40 19.2  1:50   14   28:41  9:15 1:28:56 
   17  294 Matt Toyli              Parkers Prairie    MN  43   19  8:56  2:02  2:54   19   49:54 16.8  1:11   11   26:10  8:27 1:29:04 
   18  142 Jim Kimer               Minneapolis        MN  40   14  7:36  1:44  3:22   20   51:07 16.4  1:53   15   29:01  9:22 1:32:58 
   19  125 Andrew Hoffmann         Duluth             MN  41   16  7:56  1:49  4:21   14   43:34 19.3  2:48   22   35:03 11:19 1:33:40 
   20  107 Travis Hanel            Warren             MN  40   13  7:34  1:43  4:03   18   45:57 18.3  3:23   23   36:19 11:43 1:37:14 
   21  153 Gregg Larson            Hawley             MN  40   18  8:31  1:56  4:25   23   53:46 15.6  2:12   18   31:40 10:13 1:40:33 
   22  186 Jason McNerney          Eagan              MN  41   23 16:34  3:46  2:32   21   51:59 16.2  1:10   17   30:20  9:47 1:42:34 
   23  188 Nate Medhus             Fargo              ND  41   20 10:07  2:18  3:11   22   53:24 15.7  1:26   21   34:28 11:07 1:42:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  181 Nerissa Marzolf         Independence       MN  43    1  6:20  1:27  1:05    1   39:39 21.2  1:11    1   24:39  7:57 1:12:51 
    2  115 Kelly Heinen            Greenfield         MN  40    2  7:17  1:40  1:52    2   42:28 19.8  1:06    3   25:14  8:09 1:17:55 
    3  192 Rachel Miller           Minneapolis        MN  43    9  8:17  1:53  2:24    3   42:41 19.7  1:47    6   27:20  8:49 1:22:26 
    4  129 Jessica Janski          Little Falls       MN  41    3  7:41  1:45  1:45    5   45:32 18.4  1:19    4   26:52  8:40 1:23:07 
    5  191 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  41    4  7:45  1:46  2:18    4   45:15 18.6  1:14    7   28:52  9:19 1:25:22 
    6    5 Leslie Akram            Buffalo            MN  43   13  9:24  2:09  3:18   10   47:49 17.6  1:34    2   24:57  8:03 1:27:00 
    7   25 Jennifer Bona           Shoreview          MN  40   10  8:31  1:57  2:18    7   47:18 17.8  2:13    8   29:07  9:24 1:29:25 
    8   80 Suzi Furber             Prior Lake         MN  41   14 10:36  2:25  3:35    9   47:42 17.6  2:09    5   27:06  8:45 1:31:06 
    9  373 Noelle Kuitunen-Johnson                        43    6  7:54  1:48  2:43    6   46:44 18.0  3:02   12   32:50 10:36 1:33:11 
   10   50 Rachael Cota            Little Falls       MN  43    8  8:04  1:50  3:47   13   51:40 16.3  1:37    9   29:13  9:26 1:34:19 
   11   23 Michelle Bolton         Lakeville          MN  44   15 10:44  2:27  3:43    8   47:19 17.8  1:59   10   30:45  9:55 1:34:28 
   12  259 Courtney Scotland       Heber              UT  42    7  8:03  1:50  3:53   11   50:18 16.7  2:03   11   32:32 10:30 1:36:46 
   13   66 Anne The Ins Dougherty  St Paul            MN  42    5  7:49  1:47  3:25   12   50:36 16.6  3:15   13   34:12 11:02 1:39:16 
   14    3 Erin Ackerman           Minneapolis        MN  43   12  8:44  1:59  2:24   14   57:56 14.5  2:03   14   36:14 11:42 1:47:18 
   15  157 Nicole Larson           Fargo              ND  44   16 14:05  3:12  3:28   16 1:01:52 13.6  3:23   15   37:47 12:12 2:00:33 
   16  138 Amanda Jouppi           Parkers Prairie    MN  40   11  8:42  1:59  3:49   15 1:01:42 13.6  1:58   16   45:46 14:46 2:01:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   28 Jeremy Brekke           Fargo              ND  47    4  5:57  1:22  1:25    2   36:34 23.0  0:57    1   21:32  6:57 1:06:24 
    2  320 Eric Young              Newnan             GA  45    3  5:52  1:20  1:29    1   36:31 23.0  1:03    2   22:20  7:13 1:07:13 
    3  274 Brad Spry               Walker             MN  49    2  5:33  1:16  1:34    4   38:59 21.5  1:19    5   22:58  7:25 1:10:21 
    4  380 Mark Olson              Enderlin           ND  49    7  6:48  1:33  1:54    5   41:04 20.5  1:16    4   22:31  7:16 1:13:31 
    5  135 Rich Johnson            Nevis              MN  48    6  6:23  1:27  1:23    9   42:36 19.7  1:37    3   22:27  7:15 1:14:25 
    6  180 Michael Marzolf         Independence       MN  48    5  6:00  1:22  1:55    3   38:46 21.7  1:46   11   26:36  8:35 1:15:02 
    7  209 Dan Nowacki             East Grand Forks   MN  45   14  7:30  1:43  2:07    7   42:06 20.0  0:57    7   23:44  7:40 1:16:22 
    8  159 Woody Leindecker        Bemidji            MN  48    1  5:31  1:16  3:29    6   41:43 20.1  2:23    6   23:42  7:39 1:16:45 
    9  234 Ender Raghib            West Fargo         ND  47   15  7:49  1:47  3:20    8   42:25 19.8  1:47    9   25:29  8:14 1:20:49 
   10   82 Luis Garcia             Fargo              ND  48    8  6:49  1:33  1:58   13   45:26 18.5  2:06   10   25:45  8:19 1:22:02 
   11  166 Mark Lundstrom          Arlington          MN  48   13  7:10  1:38  2:28   16   49:26 17.0  1:08    8   24:07  7:47 1:24:17 
   12  313 Robb Willgohs           West Fargo         ND  47    9  6:54  1:34  2:51   15   46:09 18.2  1:03   12   27:29  8:52 1:24:24 
   13  312 Nat Willgohs            Cloquet            MN  48   11  6:59  1:36  3:27   10   42:36 19.7  2:55   14   31:57 10:19 1:27:52 
   14   91 Rob Gottsch             Edina              MN  49   12  7:09  1:38  2:35   12   45:16 18.6  1:12   15   33:08 10:42 1:29:18 
   15    9 Bill Barth              Saint Paul         MN  48   10  6:55  1:35  2:34   11   45:14 18.6  1:50   16   35:01 11:18 1:31:33 
   16   99 Josh Guyse              Royalton           MN  46   16 10:05  2:18  4:15   14   45:37 18.4  2:31   13   30:49  9:57 1:33:15 
   17  165 Adam Lowry              Lakeville          MN  48   17 16:27  3:45  4:39   17 1:19:55 10.5  2:32   17   54:27 17:34 2:37:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  195 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  49    1  6:11  1:25  1:35    1   42:37 19.7  1:02    1   22:23  7:14 1:13:47 
    2  277 Susan Stendahl          Buffalo            MN  49    8  8:10  1:52  3:26    3   43:05 19.5  1:00    2   23:26  7:34 1:19:06 
    3  315 Janet Winter            Buffalo            MN  46    9  8:36  1:58  2:41    4   43:07 19.5  1:02    5   25:44  8:18 1:21:09 
    4  198 Tracy Moe               Randall            MN  45    3  7:21  1:41  1:40    7   45:08 18.6  1:05    6   27:25  8:51 1:22:37 
    5   54 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  47    6  7:36  1:44  2:02    2   42:43 19.7  1:35   11   31:00 10:00 1:24:55 
    6   29 Kelly Brekke            Fargo              ND  45    7  7:49  1:47  2:17   10   47:28 17.7  2:29    4   25:32  8:15 1:25:34 
    7  134 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  45    4  7:28  1:42  2:52    5   43:57 19.1  2:11    8   29:26  9:30 1:25:52 
    8   71 Jill Emery              Foley              MN  47    5  7:34  1:44  3:36    6   44:09 19.0  2:27    7   29:21  9:28 1:27:04 
    9  223 Dawn Peters             West Fargo         ND  49   10  9:01  2:03  3:00   11   48:49 17.2  2:47    3   25:29  8:14 1:29:04 
   10   90 Kate Gottsch            Edina              MN  47    2  7:19  1:40  1:46    9   46:56 17.9  1:53   12   31:59 10:19 1:29:50 
   11  231 Sheila Pidde            Stillwater         MN  48   13  9:38  2:12  5:04    8   45:37 18.4  1:23   10   30:30  9:51 1:32:10 
   12  203 Jen Munson              Annandale          MN  45   12  9:16  2:07  1:55   13   50:16 16.7  1:49    9   29:49  9:38 1:33:04 
   13   53 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  48   11  9:07  2:05  4:16   14   50:33 16.6  2:06   13   32:25 10:28 1:38:25 
   14  216 Sandra Ondracek         Savage             MN  47   16 10:20  2:21  2:44   12   49:25 17.0  2:09   15   35:56 11:36 1:40:33 
   15   17 Heidi Bierdeman         Fargo              ND  47   17 10:31  2:24  5:42   15   54:18 15.5  2:32   14   33:18 10:45 1:46:19 
   16  212 Kathy Obrien            Rice               MN  49   14  9:42  2:13  4:54   17   57:47 14.5  1:48   16   36:52 11:54 1:51:02 
   17   72 Amy Engebretson         St. Paul           MN  46   15 10:16  2:20  4:24   16   57:24 14.6  1:26   17   37:53 12:14 1:51:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Chuck Jensen            Ramsey             MN  52    1  5:12  1:11  1:56    1   37:50 22.2  1:25    1   22:38  7:18 1:08:59 
    2  196 John Mitchell           Maple Grove        MN  50    3  7:04  1:37  1:53    2   39:49 21.1  1:23    3   25:30  8:14 1:15:38 
    3  224 Todd Peters             West Fargo         ND  51    2  5:54  1:21  2:10    3   40:46 20.6  1:45    7   30:51  9:58 1:21:24 
    4  286 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  53    6  8:27  1:56  3:13    4   41:51 20.1  1:29    4   27:26  8:51 1:22:24 
    5   32 David Burd              Annandale          MN  53    4  7:39  1:45  3:43    7   47:03 17.9  1:32    2   23:45  7:40 1:23:41 
    6  311 Jon Willgohs            Staples            MN  50    7  8:41  1:59  3:56    5   41:59 20.0  2:26    6   29:34  9:33 1:26:34 
    7  110 Keith Hargis            Clear Lake         IA  54    9  9:45  2:13  2:58    6   42:43 19.7  2:42    8   30:59 10:00 1:29:04 
    8   96 Mike Grendzinski        Burnsville         MN  50    5  7:59  1:49  2:42    8   52:15 16.1  1:17    5   28:41  9:16 1:32:52 
    9  206 Javier Nevares          Sartell            MN  52    8  9:35  2:11  3:22   10   56:40 14.8  2:16   10   43:38 14:05 1:55:30 
   10  375 Edward Bolton                                  52   10 11:50  2:42  6:33    9   55:44 15.1  2:57    9   38:48 12:31 1:55:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Julie Knochenmus        Esko               MN  52    4  7:36  1:44  0:59    1   41:07 20.4  1:17    1   24:50  8:01 1:15:48 
    2  220 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  51    5  7:49  1:47  2:06    2   42:02 20.0  1:35    2   25:06  8:06 1:18:36 
    3   39 Kari Callahan           Fargo              ND  54    1  7:05  1:37  1:53    3   42:08 19.9  1:19    3   26:18  8:29 1:18:41 
    4  302 Angie Walther           Park Rapids        MN  50    2  7:30  1:43  2:15    4   43:09 19.5  1:31    4   28:30  9:12 1:22:53 
    5  131 Brenda Jensen           Ramsey             MN  53    3  7:33  1:43  4:02    5   51:52 16.2  1:50    5   32:15 10:25 1:37:30 
    6  310 Michelle Wieber         Northfield         MN  51    6 13:51  3:09  4:41    6   55:20 15.2  2:41    6   42:11 13:37 1:58:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Mike Maiers             Plymouth           MN  56    7  8:02  1:50  2:25    2   40:37 20.7  1:25    1   22:23  7:14 1:14:50 
    2  144 Walter Knochenmus       Esko               MN  57    1  6:39  1:31  1:24    4   40:57 20.5  1:16    4   25:29  8:14 1:15:43 
    3  119 Dennis Hetland          Fargo              ND  56    5  7:22  1:41  1:53    6   41:59 20.0  1:41    2   23:58  7:44 1:16:51 
    4  185 Greg McNamara           Little Falls       MN  55    4  7:03  1:36  2:53    1   38:02 22.1  1:55    8   27:39  8:55 1:17:29 
    5  309 David Wieber            Northfield         MN  55    3  6:59  1:36  2:43    3   40:50 20.6  1:39    5   25:41  8:17 1:17:50 
    6  229 Richard Phillips        Eagan              MN  56   11  9:04  2:04  4:14    9   45:00 18.7  2:06    3   24:43  7:59 1:25:05 
    7   62 Mark Doda               Moorhead           MN  56    8  8:30  1:56  3:49   10   46:54 17.9  1:28    7   26:58  8:42 1:27:38 
    8   46 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55   13 10:31  2:24  2:22    5   41:15 20.4  3:10   11   31:01 10:01 1:28:17 
    9  290 Nathan Thompson         Somerville         MA  56    9  8:32  1:57  3:26    8   44:12 19.0  1:43   10   30:56  9:59 1:28:46 
   10   27 Arndt Braaten           Duluth             MN  58    2  6:42  1:32  6:05    7   43:52 19.1  6:23    9   28:51  9:19 1:31:52 
   11  211 Tom Oreilly             Mtka               MN  55   10  8:47  2:00  3:17   13   55:42 15.1  1:17    6   25:59  8:23 1:35:00 
   12  300 Robert Vandevoorde      Rochester          MN  56                          11   47:50 17.6  5:29   12   33:56 10:57 1:36:32 
   13   20 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  56   12  9:44  2:13  3:44   12   48:53 17.2  1:28   13   34:12 11:02 1:37:59 
   14   10 Eric Barth              Ramsey             MN  58    6  7:27  1:42  3:29   14 1:00:09 14.0  1:43   14   36:38 11:49 1:49:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  288 Robin Tedlund           Duluth             MN  59    1  6:26  1:28  1:42    1   39:33 21.2  1:21    1   24:07  7:47 1:13:07 
    2   59 Jacki Devine            Little Falls       MN  56    2  7:51  1:48  2:31    2   41:40 20.2  1:43    2   24:13  7:49 1:17:56 
    3   44 Kerry Cashman           Minnetonka         MN  55    3  7:53  1:48  2:37    5   51:05 16.4  1:16    3   27:04  8:44 1:29:52 
    4  265 Mary Seubert            Maple Grove        MN  59    5  8:22  1:54  2:40    3   48:04 17.5  2:29    9   35:45 11:32 1:37:18 
    5  174 Diane Manlove           Rochester          MN  55    4  8:00  1:49  5:39    7   52:09 16.1  2:47    5   30:56  9:59 1:39:30 
    6  210 Patty O�??Reilly        Mtka               MN  56    6  9:19  2:08  3:08   12   59:59 14.0  1:23    4   27:19  8:49 1:41:06 
    7  270 Cindy Slovick           Nevis              MN  55   10 11:08  2:32  3:20    6   51:47 16.2  2:24    8   34:09 11:01 1:42:45 
    8  163 Rochelle Lindow         New Hope           MN  56    7 10:05  2:18  2:36    4   49:07 17.1  2:48   11   40:00 12:55 1:44:34 
    9  249 Diane Rusness           Fargo              ND  55    8 10:31  2:24  5:44    8   54:17 15.5  2:31    6   33:18 10:45 1:46:19 
   10  245 Lanae Rohwer            Ankeny             IA  56   11 11:30  2:37  2:53    9   54:32 15.4  2:25   10   36:26 11:46 1:47:45 
   11  127 Kari Howe               Bemidji            MN  59   12 12:17  2:48  3:09   11   59:08 14.2  2:03    7   33:39 10:52 1:50:15 
   12  227 Traci Petrey            Tucson             AZ  55    9 10:34  2:25  3:50   10   57:33 14.6  2:02   12   44:27 14:21 1:58:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  204 Dennis Nelson           Henderson          NV  63    6  7:40  1:45  1:23    1   36:21 23.1  1:43    6   28:58  9:21 1:16:04 
    2   92 Arnie Gough             Hinsdale           IL  61    2  6:10  1:25  2:42    3   39:48 21.1  1:35    2   25:53  8:21 1:16:06 
    3  289 Tom Tedlund             Duluth             MN  61   10  9:42  2:13  2:25    2   37:30 22.4  1:50    1   25:25  8:12 1:16:50 
    4   83 Dave Gaukler            High Rolls         NM  61    5  7:14  1:39  2:18    4   41:19 20.3  1:24    3   27:02  8:44 1:19:16 
    5  378 Michael McGrail         Mosinee            WI  62    3  6:42  1:32  4:48    6   43:48 19.2  2:08    4   27:41  8:56 1:25:05 
    6  202 Paul Mullon             Ripley             OK  62    1  5:54  1:21  2:27    7   44:19 19.0  2:13    8   30:16  9:46 1:25:07 
    7  295 Mark Tracy              Mendota Heights    MN  62    4  6:48  1:33  2:21   10   47:34 17.7  1:57    5   27:52  9:00 1:26:30 
    8  374 James Martenson         Rochester          MN  63    7  8:01  1:50  2:43    5   42:28 19.8  2:28   10   32:29 10:29 1:28:08 
    9  222 Ken Osterberg           Nevis              MN  60    9  9:41  2:13  5:20    8   45:06 18.6  3:50    7   29:06  9:24 1:33:02 
   10  246 Tim Rohwer              Ankeny             IA  61   12 12:05  2:45  6:20    9   45:33 18.4  3:13   11   32:45 10:34 1:39:55 
   11   74 Mark Everson            Anoka              MN  62   11 11:09  2:33  3:13   12   53:26 15.7  1:26    9   32:10 10:23 1:41:22 
   12  306 Tom Wentz               Burnsville         MN  60    8  8:57  2:02  3:20   11   50:33 16.6  2:58   12   40:25 13:03 1:46:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  219 Patty O'Neil            Edina              MN  60    3  8:13  1:52  3:27    2   48:01 17.5  2:21    2   29:15  9:26 1:31:14 
    2  233 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  60    1  7:06  1:37  2:12    3   49:30 17.0  1:59    4   32:44 10:34 1:33:28 
    3  285 Deb Sutor               Fergus Falls       MN  63    2  7:23  1:41  2:31    1   46:00 18.3  2:40    7   37:44 12:11 1:36:17 
    4  263 Molly Sebold            Minnetonka         MN  60    4  8:44  2:00  3:12    5   54:07 15.5  1:19    1   29:02  9:22 1:36:22 
    5  184 Rene McKercher          Bemidji            MN  61    6  9:53  2:15  2:47    4   51:11 16.4  2:34    6   35:59 11:37 1:42:23 
    6  296 Mary Tracy              Mendota Heights    MN  63    5  9:41  2:12  4:24    6 1:01:23 13.7  2:55    5   35:07 11:20 1:53:28 
    7   64 Anne Dolan              Mpls               MN  62    7 11:40  2:39  2:40    7 1:07:37 12.4  2:00    3   29:42  9:35 1:53:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  169 John Mahowald           Saint Cloud        MN  67    3  8:41  1:59  2:21    1   40:08 20.9  1:33    1   26:26  8:32 1:19:07 
    2  304 Gary Walworth           Walker             MN  68    2  8:10  1:52  3:26    2   43:02 19.5  1:45    2   28:53  9:19 1:25:14 
    3  101 Mark Hagen              Fargo              ND  66    4  9:00  2:03  2:45    3   45:02 18.7  2:09    3   29:27  9:30 1:28:21 
    4  120 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  65    1  7:24  1:41  4:31    5   47:44 17.6  2:34    5   35:29 11:27 1:37:39 
    5  207 Ray Niedzielski         Park Rapids        MN  68    6 12:20  2:49  2:49    4   47:41 17.6  2:17    6   39:03 12:36 1:44:08 
    6   43 Daniel Cashman          Mpls               MN  65    5 12:20  2:48  4:21    6   57:12 14.7  2:34    4   33:49 10:55 1:50:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  109 Elaine Hanson           Park Rapids        MN  66    1 25:33  5:49  1:54    1   44:55 18.7  2:20    1   34:43 11:12 1:49:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  139 Danny Kagol             Minnetonka         MN  70    2 10:22  2:22  3:50    1   43:43 19.2  2:37    1   28:10  9:06 1:28:40 
    2  146 Robert Kranz            Kapaa              HI  71    1 10:17  2:21  3:34    2   46:46 18.0  2:21    2   32:10 10:23 1:35:07 
    3   21 Edward Bolton           Nevis              MN  80    3 12:35  2:52  6:27    3   49:37 16.9  1:53    3   39:23 12:43 1:49:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        380
Total Number of Team Finishers:           42
Total Number of Individual Finishers:    258
Number of Male   Finishers:              141
Number of Female Finishers:              117
Did not Finish Race or Did Not Start:     79