Detroit Lakes, MN
8/18/2018











                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 18, 2018
                                                500 Meter Swim - 12.1 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/18    373 Branden Scheel          Fargo              ND  22 M     6  9:23  1:43  1:07    1   29:14 24.8  0:30    1   16:41  5:23   56:54 
    2   1/30    308 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34 M    23 11:13  2:03  1:10    3   31:44 22.9  0:41    3   19:33  6:18 1:04:19 
    3   1/3     262 Jack Hennen             Cambridge          MN  18 M     2  9:09  1:41  1:02    8   33:47 21.5  0:51    4   20:03  6:28 1:04:51 
    4   1/24    413 Roberto Wharton         Fargo              ND  43 M    12 10:25  1:55  1:09    2   31:34 23.0  0:56    6   21:05  6:48 1:05:08 
    5   2/24    211 Darin Eisinger          Comstock           MN  44 M     1  9:07  1:40  1:08    4   32:21 22.4  1:09    9   22:01  7:06 1:05:44 
    6   3/24    318 Thomas Matzke           Fargo              ND  43 M    14 10:28  1:55  1:31    6   33:12 21.9  0:55   14   22:17  7:11 1:08:21 
    7   4/24    383 Brian Sitz              Hazen              ND  44 M    10 10:22  1:54  1:27    9   34:11 21.2  1:13   11   22:10  7:08 1:09:20 
    8   1/14    213 Carter Evenson          Fargo              ND  53 M    11 10:23  1:54  1:14    7   33:43 21.5  1:02   20   23:27  7:33 1:09:46 
    9   1/4     311 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15 F     5  9:22  1:43  1:11   22   37:04 19.6  0:50   13   22:12  7:09 1:10:38 
   10   1/30    192 Kiersten Cooley         Fargo              ND  29 F     3  9:09  1:41  1:17   13   35:20 20.5  1:06   28   24:09  7:47 1:10:59 
   11   2/14    296 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  59 M    41 12:16  2:15  1:07   11   34:30 21.0  1:03   50   25:16  8:08 1:14:10 
   12   2/30    402 Angela Turnow           Park Rapids        MN  29 F    18 10:55  2:00  1:47   26   37:38 19.3  1:06   22   23:43  7:38 1:15:07 
   13   2/30    292 Tony Krueger            Morris             MN  32 M    88 13:58  2:34  3:03   28   37:42 19.3  1:29    2   18:59  6:07 1:15:09 
   14   1/14    338 Dennis Nelson           Henderson          NV  63 M    42 12:17  2:15  1:40    5   32:39 22.2  1:24   91   27:58  9:00 1:15:55 
   15   3/30    254 Ty Hegland              Fargo              ND  34 M   105 14:16  2:37  1:41   18   36:35 19.8  0:57   15   22:32  7:15 1:16:00 
   16   3/14    360 Kevin Register          Fargo              ND  56 M    32 11:42  2:09  1:01   14   35:28 20.5  0:53   78   27:26  8:50 1:16:28 
   17   5/24    355 Ender Raghib            West Fargo         ND  47 M    51 12:52  2:22  2:28   15   36:03 20.1  1:35   25   23:57  7:43 1:16:53 
   18   4/30    305 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  30 M    36 11:52  2:11  1:36   30   38:24 18.9  0:51   38   24:39  7:56 1:17:21 
   19   5/30    183 Joseph Burchill         West Fargo         ND  35 M     7  9:29  1:44  2:25   65   41:16 17.6  0:48   23   23:45  7:39 1:17:42 
   20   2/18    223 Clem Foltz              Edina              MN  25 M    26 11:24  2:06  2:13   41   39:40 18.3  1:05   24   23:47  7:40 1:18:06 
   21   3/18    268 Jacob Heyne             Elk River          MN  20 M    74 13:24  2:27  1:46   58   40:53 17.8  1:08    7   21:14  6:51 1:18:23 
   22   2/14    231 Dave Gaukler            High Rolls Mtn Par NM  61 M    35 11:52  2:11  1:51   24   37:34 19.3  1:09   56   25:59  8:22 1:18:24 
   23   1/33    163 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  38 F   101 14:13  2:36  2:36   29   38:01 19.1  1:34   10   22:05  7:07 1:18:26 
   24   2/33    245 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  31 F    63 13:11  2:25  2:06   64   41:01 17.7  0:34    8   21:45  7:00 1:18:35 
   25   3/14     12 Bill Burns              Moorhead           MN  61 M    59 13:06  2:24  2:37   21   36:50 19.7  2:05   31   24:21  7:51 1:18:58 
   26   3/33    249 Tanya Hass              Fargo              ND  37 F    69 13:14  2:26  2:59   56   40:40 17.9  1:43    5   20:27  6:35 1:19:01 
   27   6/30    442 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  33 M    78 13:31  2:29  3:16   38   39:09 18.5  0:57   12   22:11  7:09 1:19:02 
   28   4/33    154 Taryn Akgul             Moorhead           MN  33 F    68 13:13  2:25  2:12   31   38:35 18.8  1:26   27   24:02  7:45 1:19:27 
   29   4/14    352 Craig Pool              Fargo              ND  59 M    60 13:06  2:24  2:13   16   36:11 20.1  1:29   66   26:43  8:36 1:19:41 
   30   7/30    164 Zach Banister           West Fargo         ND  31 M   155 15:30  2:51  1:55   23   37:19 19.5  0:53   29   24:12  7:48 1:19:46 
   31   4/18    278 Ben Jagim               Moorhead           MN  29 M    30 11:40  2:08  1:28   42   39:40 18.3  0:45   57   26:19  8:28 1:19:50 
   32   5/14    182 Barry Burchill          West Fargo         ND  59 M    27 11:26  2:06  2:03   25   37:37 19.3  1:05   84   27:45  8:56 1:19:54 
   33   6/24    229 Luis Garcia             Fargo,             ND  48 M    29 11:36  2:08  1:31   44   39:51 18.2  1:32   53   25:33  8:14 1:20:00 
   34   5/18    323 Ben Michels             St. Louis Park     MN  25 M    86 13:51  2:32  3:18   20   36:47 19.7  1:25   41   24:44  7:58 1:20:03 
   35   7/24    400 Frode Tilden            Fargo              ND  41 M    81 13:47  2:32  2:34   10   34:26 21.1  1:37   87   27:53  8:59 1:20:15 
   36   6/18    174 Matthew Bonjour         Hutchinson         MN  24 M     8 10:06  1:51  2:12  121   44:54 16.2  0:35   16   22:45  7:20 1:20:30 
   37   8/24    253 Chad Hegg               Moorhead           MN  43 M    49 12:39  2:19  2:37   54   40:33 17.9  1:05   21   23:39  7:37 1:20:32 
   38   5/33    399 Tiffany Swenson         Dilworth           MN  35 F    19 10:55  2:00  2:00   91   42:49 17.0  1:00   33   24:24  7:51 1:21:06 
   39   8/30    240 Thomas Gonser           Fargo              ND  32 M    65 13:12  2:25  2:16   36   38:53 18.7  2:01   43   24:56  8:02 1:21:16 
   40   4/14    191 Doug Collison           Eden Prairie       MN  62 M    44 12:28  2:17  2:27   17   36:20 20.0  1:20  100   28:44  9:15 1:21:18 
   41   7/18    381 Nick Sinn               Edina              MN  25 M    76 13:27  2:28  1:50   59   40:54 17.8  0:45   39   24:39  7:57 1:21:34 
   42   3/30    290 Abby Kratzke            Imperial           CA  24 F    50 12:40  2:19  1:45   67   41:27 17.5  0:51   44   24:56  8:02 1:21:37 
   43   9/24    419 Bryan Zingraf           Hawley             MN  49 M    47 12:37  2:19  1:15   35   38:47 18.7  1:11   88   27:54  8:59 1:21:42 
   44   1/21    349 Tracy Ost               Spicer             MN  48 F    52 12:53  2:22  2:05   63   41:01 17.7  1:23   34   24:27  7:53 1:21:47 
   45   9/30    157 Jordan Amundson         Detroit Lakes      MN  34 M    43 12:27  2:17  3:28   77   41:49 17.4  1:04   18   23:19  7:31 1:22:05 
   46  10/30    409 Isaiah Weber            Fergus Falls       MN  38 M    95 14:08  2:35  2:16   12   34:30 21.0  3:06   95   28:12  9:05 1:22:11 
   47   2/21    369 Kimberly Salander       Hillsboro          ND  42 F   136 15:00  2:45  2:05   43   39:41 18.3  1:02   42   24:51  8:00 1:22:37 
   48   8/18    392 Eric Steuck             St Louis Park      MN  28 M   100 14:11  2:36  2:14   40   39:36 18.3  1:31   48   25:08  8:06 1:22:39 
   49  10/24    375 Jon Schell              Shoreview          MN  44 M    70 13:18  2:26  2:17   37   38:57 18.6  1:38   63   26:33  8:33 1:22:40 
   50   4/30    441 Laura Paakh             Maplewood          MN  28 F    13 10:26  1:55  2:29   49   40:11 18.1  1:34   97   28:20  9:07 1:22:57 
   51   5/30    222 Christine Foltz         Edina              MN  26 F    16 10:41  1:58  1:59   96   43:15 16.8  0:46   67   26:46  8:37 1:23:24 
   52   9/18    363 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  25 M    48 12:39  2:19  2:25   93   42:59 16.9  0:42   40   24:44  7:58 1:23:28 
   53   6/30    293 Abby Kumm               Hutchinson         MN  23 F     4  9:13  1:42  2:59   94   42:59 16.9  0:41   82   27:38  8:54 1:23:28 
   54  11/30    263 James Hensyel           West Fargo         ND  34 M   128 14:53  2:44  2:55   76   41:46 17.4  0:59   17   22:57  7:24 1:23:29 
   55  12/30    180 Will Brandt             Fargo              ND  35 M   145 15:13  2:47  2:25   68   41:30 17.5  1:06   19   23:23  7:32 1:23:34 
   56   1/5     203 Ann Dolence             Duluth             MN  60 F   139 15:05  2:46  1:49   74   41:40 17.4  0:41   32   24:21  7:51 1:23:34 
   57  10/18    261 Shane Hendrickson       Ypsilanti          ND  29 M   181 17:03  3:08  3:26   27   37:40 19.3  1:32   37   24:35  7:55 1:24:14 
   58   5/14    251 Joel Haugen             Fargo              ND  64 M    56 13:00  2:23  1:33   52   40:28 17.9  1:42   83   27:38  8:54 1:24:19 
   59   3/21    417 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  45 F    31 11:40  2:08  2:13   82   41:57 17.3  1:20   79   27:28  8:51 1:24:37 
   60  13/30    153 Tommy Ailie             Detroit Lakes      MN  34 M   129 14:56  2:44  2:03   61   40:55 17.7  0:42   59   26:28  8:32 1:25:02 
   61   7/30    395 Rachel Sudermann        Fargo              ND  29 F    21 10:58  2:01  2:12   97   43:16 16.8  1:03   86   27:50  8:58 1:25:18 
   62   6/33    331 Jessica Molzahn         Fargo              ND  32 F    22 11:05  2:02  1:23   48   40:09 18.1  1:29  136   31:14 10:04 1:25:20 
   63  11/24    326 Tim Mitzel              Bismarck           ND  44 M    98 14:09  2:36  2:16   33   38:36 18.8  1:54  102   28:52  9:18 1:25:46 
   64   7/33    309 Alicia Lokken           Detroit Lakes      MN  36 F    64 13:12  2:25  2:35  131   45:28 16.0  0:45   26   23:57  7:43 1:25:54 
   65  12/24    302 Paul Leavy              East Grand Forks   MN  40 M   108 14:20  2:38  2:48   51   40:20 18.0  1:39   70   26:53  8:39 1:25:58 
   66   4/21    198 Annette Deforest        Bismarck           ND  49 F    25 11:23  2:05  2:29   32   38:36 18.8  1:53  142   31:41 10:12 1:26:00 
   67  13/24    384 Chip Sjule              Fargo              ND  43 M    91 14:05  2:35  3:15   50   40:12 18.1  0:53   90   27:55  9:00 1:26:19 
   68   8/33    388 Laurel Springer         Fargo              ND  35 F    73 13:21  2:27  1:30   46   40:01 18.1  1:44  115   30:01  9:40 1:26:36 
   69   6/14    320 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  57 M   152 15:26  2:50  2:52   55   40:34 17.9  1:14   72   26:58  8:41 1:27:01 
   70  14/30    365 Mike Romans             Jamestown          ND  37 M   148 15:20  2:49  2:24   45   39:52 18.2  2:06   75   27:23  8:49 1:27:03 
   71   9/33    184 Kayla Burchill          West Fargo         ND  35 F   114 14:26  2:39  2:05  106   44:00 16.5  1:16   51   25:18  8:09 1:27:04 
   72  15/30    210 Tom Ebertowski          Grand Forks        ND  36 M   165 15:53  2:55  1:12   34   38:40 18.8  1:47  111   29:45  9:35 1:27:15 
   73  16/30    351 Lee Pankratz            Bismarck           ND  37 M   151 15:24  2:49  2:50   39   39:29 18.4  1:44   89   27:55  8:59 1:27:19 
   74   2/3     208 Tristan Duenow          Fargo              ND  19 M    90 14:05  2:35  3:13   78   41:51 17.3  0:55   76   27:23  8:49 1:27:24 
   75  17/30    175 Dustin Bourgois         Fargo              ND  38 M    96 14:08  2:36  2:28  119   44:50 16.2  0:49   52   25:28  8:12 1:27:42 
   76  11/18    167 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  23 M    37 11:53  2:11  2:08  149   47:04 15.4  1:34   49   25:08  8:06 1:27:46 
   77   5/21    242 Dawn Peters             Hawley             MN  49 F    72 13:20  2:27  2:27  125   45:03 16.1  2:23   45   25:01  8:04 1:28:14 
   78   6/21    364 Erika Rodenbiker        Fargo              ND  41 F   125 14:49  2:43  1:38   99   43:26 16.7  1:30   71   26:53  8:40 1:28:14 
   79   6/14    403 Edward Van Hal          Fargo              ND  63 M   122 14:46  2:43  4:38   69   41:30 17.5  1:00   60   26:31  8:32 1:28:24 
   80   7/14    397 Thomas Swanson          Bismarck           ND  63 M    97 14:09  2:36  3:28   62   40:58 17.7  1:20   98   28:32  9:11 1:28:25 
   81   7/21      2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  42 F   102 14:14  2:37  1:29  122   44:56 16.2  1:21   61   26:32  8:33 1:28:29 
   82  10/33    368 Kristen Ryan            Chaska             OH  33 F    46 12:36  2:19  1:57  108   44:13 16.4  1:18   99   28:35  9:12 1:28:37 
   83   8/21    243 Christy Haire           Breckenridge       MN  49 F    84 13:50  2:32  3:10  114   44:38 16.3  1:28   54   25:49  8:19 1:28:53 
   84   8/14    398 Jeffrey Swenson         Fargo              ND  61 M   104 14:16  2:37  3:29   66   41:23 17.5  1:04  101   28:45  9:16 1:28:57 
   85  14/24    151 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  47 M    62 13:09  2:25  2:46   47   40:01 18.1  1:48  140   31:30 10:09 1:29:13 
   86  15/24    297 Gary Larsen             Moorhead           MN  48 M   103 14:15  2:37  2:40   70   41:32 17.5  0:48  114   30:01  9:40 1:29:13 
   87  11/33    228 Laura Fugleberg         Roseau             MN  32 F    15 10:36  1:57  1:27  135   45:34 15.9  1:37  121   30:21  9:47 1:29:33 
   88   8/30    265 Kylie Herland           Fargo              ND  28 F   180 17:01  3:07  1:18   84   42:31 17.1  0:51   92   28:01  9:02 1:29:40 
   89  16/24    416 Josh Worley             Langdon            ND  43 M    55 12:58  2:23  2:52  134   45:30 16.0  1:03   77   27:24  8:49 1:29:45 
   90  18/30    241 Ryan Gravalin           Fargo              ND  38 M   141 15:08  2:46  1:28  130   45:22 16.0  0:40   74   27:09  8:45 1:29:45 
   91  19/30    328 Aaron Mohagen           West Fargo         ND  38 M   164 15:51  2:54  3:38   80   41:54 17.3  0:51   81   27:34  8:53 1:29:46 
   92  12/33    189 Katie Christensen       Fargo              ND  39 F   186 17:12  3:09  2:07   83   41:57 17.3  1:43   69   26:52  8:39 1:29:49 
   93   1/7     340 Betsy Norby             Detroit            MN  56 F    38 12:05  2:13  4:10  151   47:29 15.3  1:02   47   25:07  8:05 1:29:52 
   94   9/30    377 Annie Schneider         Detroit Lakes      MN  26 F    20 10:58  2:01  3:18  111   44:28 16.3  1:12  117   30:14  9:44 1:30:07 
   95  13/33    387 Rachael Smith           Altona             MB  34 F   133 14:58  2:45  3:06   85   42:38 17.0  1:41   85   27:46  8:57 1:30:07 
   96  12/18    287 Michael Kolles          Plymouth           MN  25 M   120 14:45  2:42  2:04  112   44:30 16.3  0:59   96   28:19  9:07 1:30:35 
   97   9/21    374 Tiffany Scheel          Fargo              MN  44 F    17 10:54  2:00  2:29  137   45:44 15.9  1:11  123   30:26  9:48 1:30:42 
   98  10/30    289 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  25 F    66 13:12  2:25  2:05   95   43:00 16.9  1:58  125   30:32  9:50 1:30:45 
   99  14/33    299 Lindsey Laux            Frazee             MN  37 F   112 14:25  2:39  3:10  110   44:20 16.4  2:28   62   26:32  8:33 1:30:52 
  100  11/30    347 Miranda Olson           Grand Forks        ND  24 F    58 13:05  2:24  1:17   81   41:56 17.3  1:48  156   32:54 10:36 1:30:58 
  101  12/30    177 Lindsay Bozovsky        Detroit Lakes      MN  28 F   126 14:52  2:43  2:59  128   45:09 16.1  1:25   64   26:40  8:35 1:31:02 
  102   7/14    190 Kevin Christianson      Detroit Lakes      MN  54 M    53 12:54  2:22  2:37  115   44:42 16.2  1:43  108   29:33  9:31 1:31:27 
  103  15/33    386 Jodi Smith              West Fargo         ND  37 F   178 16:32  3:02  2:56  123   44:58 16.1  1:11   55   25:56  8:21 1:31:32 
  104   8/14    250 David Hassebrock        Fargo              ND  50 M   111 14:25  2:39  3:23   79   41:53 17.3  1:33  132   30:50  9:56 1:32:01 
  105   9/14    246 Scott Hardiman          Aberdeen           SD  53 M   188 17:19  3:10  4:38   19   36:43 19.8  2:14  135   31:11 10:03 1:32:02 
  106  10/14    341 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  57 M    57 13:02  2:23  3:40  118   44:48 16.2  1:23  106   29:16  9:25 1:32:07 
  107  13/30    193 Hannah Corliss          St Louis Park      MN  27 F   124 14:49  2:43  2:21   86   42:41 17.0  2:01  122   30:23  9:47 1:32:13 
  108  14/30    276 Wynter Isakson          Dilworth           MN  28 F    94 14:07  2:35  2:14  109   44:17 16.4  0:58  129   30:40  9:53 1:32:15 
  109   2/7     206 Sonya Drechsel          Moorhead           MN  51 F    71 13:19  2:27  2:17   71   41:32 17.5  1:41  172   34:24 11:05 1:33:11 
  110  20/30    316 Ryan MacMaster          Fargo              ND  30 M    28 11:32  2:07  2:36  129   45:19 16.0  1:52  147   32:03 10:19 1:33:20 
  111  21/30    266 Jerry Herman            Detroit Lakes      MN  30 M   166 16:04  2:57  2:49   90   42:48 17.0  1:02  134   31:04 10:00 1:33:45 
  112  17/24    155 Bob Allen               Detroit Lakes      MN  40 M   198 19:16  3:32  3:06  103   43:41 16.6  1:14   68   26:47  8:38 1:34:01 
  113  16/33    359 Kelly Readel            West Fargo         ND  37 F   119 14:40  2:41  2:58   73   41:39 17.4  2:03  155   32:53 10:36 1:34:12 
  114  10/21    304 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  43 F    93 14:07  2:35  2:29  143   46:34 15.6  0:58  119   30:16  9:45 1:34:22 
  115   3/7     194 Sheri Dalen             Detroit Lakes      MN  54 F   143 15:11  2:47  2:57  133   45:29 16.0  1:07  113   29:50  9:36 1:34:31 
  116  11/21    306 Sommer Lockhart         Moorhead           MN  40 F   153 15:28  2:50  2:22  179   51:29 14.1  0:57   36   24:34  7:55 1:34:48 
  117  12/21    257 Colleen Heimstead       Fargo              ND  47 F    87 13:51  2:32  3:12  104   43:53 16.5  2:29  137   31:25 10:07 1:34:48 
  118   1/2     440 Jocelynne Hoefs         Grand Forks        ND  10 F   174 16:22  3:00  1:49  157   48:07 15.1  1:28   73   27:08  8:44 1:34:52 
  119  15/30    205 Kristin Drechsel        Fargo              ND  23 F    45 12:30  2:18  2:40  120   44:51 16.2  1:36  159   33:19 10:44 1:34:55 
  120  22/30    333 Fathersean Mulligan     Fargo              ND  35 M   156 15:32  2:51  2:19  113   44:34 16.3  0:56  143   31:44 10:13 1:35:02 
  121  17/33    219 Tara Flack              West Fargo         ND  34 F    80 13:38  2:30  2:51  139   45:51 15.8  0:56  149   32:08 10:21 1:35:21 
  122  16/30    267 Kaylee Herman           Detroit Lakes      MN  25 F   147 15:18  2:48  2:03  162   48:54 14.8  1:22   93   28:03  9:02 1:35:38 
  123   9/14    288 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  75 M   110 14:22  2:38  3:06   72   41:38 17.4  2:13  175   34:30 11:07 1:35:48 
  124  18/33    301 Amanda Leavy            East Grand Forks   MN  37 F   134 14:59  2:45  2:54  142   46:33 15.6  1:15  124   30:27  9:48 1:36:06 
  125  17/30    362 Bailey Richardson       Detroit Lakes      MN  25 F   138 15:03  2:45  2:29  167   49:40 14.6  1:05   94   28:04  9:02 1:36:18 
  126  23/30    300 Ryan Laux               Frazee             MN  37 M    89 13:59  2:34  2:57   89   42:44 17.0  2:23  174   34:26 11:05 1:36:27 
  127   2/5     382 Barb Sinner             West Fargo         ND  62 F   149 15:21  2:49  2:23  101   43:27 16.7  1:08  171   34:12 11:01 1:36:29 
  128  13/18    294 Calvin Kurten           Minnetonka         MN  25 M   177 16:30  3:01  2:28  116   44:47 16.2  1:13  146   32:02 10:19 1:36:57 
  129  14/18    307 Zachary Lockner         Saint Louis Park   MN  25 M   144 15:12  2:47  3:28   98   43:17 16.8  1:15  166   33:53 10:55 1:37:03 
  130  24/30    394 Jason Studanski         Foley              MN  36 M   205 27:19  5:00  1:56   75   41:44 17.4  1:11   46   25:02  8:04 1:37:11 
  131  13/21    319 Liane Mauch             Mantador           ND  48 F   172 16:18  2:59  2:23  127   45:06 16.1  1:09  151   32:18 10:24 1:37:12 
  132  15/18    285 Matthew Kluempke        River Falls        WI  21 M   118 14:39  2:41  2:14  193   55:03 13.2  1:02   30   24:19  7:50 1:37:15 
  133  19/33    162 Janelle Askvig          Fargo              ND  33 F    34 11:47  2:10  2:59  159   48:15 15.0  1:55  154   32:26 10:27 1:37:19 
  134  20/33    406 Amber Vogel             Fargo              ND  38 F   195 18:28  3:23  2:24  178   51:28 14.1  0:57   35   24:34  7:55 1:37:48 
  135  18/24    272 Max Hoefs               Grand Forks        ND  42 M   199 19:22  3:33  2:15  154   47:41 15.2  1:08   80   27:29  8:51 1:37:52 
  136   4/7     317 Kimberly Mathews        Sparta             WI  56 F   173 16:20  3:00  2:45   53   40:28 17.9  1:58  182   36:32 11:46 1:38:01 
  137   5/7     220 Julie Fletcher          Ottertail          MN  51 F   159 15:44  2:53  3:13  158   48:12 15.1  1:24  107   29:31  9:30 1:38:01 
  138  19/24    234 Michael Geeslin         Hawley             MN  44 M    24 11:19  2:05  5:16  164   49:25 14.7  1:49  120   30:16  9:45 1:38:04 
  139  18/30    236 Rachel Geiger           Detroit Lakes      MN  26 F   150 15:22  2:49  2:14  171   50:22 14.4  1:13  105   29:08  9:23 1:38:16 
  140  25/30    380 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  33 M    79 13:36  2:30  4:29  102   43:31 16.7  2:37  168   34:06 10:59 1:38:17 
  141  19/30    224 Kathryn Foltz           Fargo              ND  22 F    85 13:50  2:32  3:46  161   48:18 15.0  1:58  130   30:42  9:53 1:38:32 
  142  20/24    370 Kurt Sandman            Moorhead           MN  44 M   168 16:06  2:57  2:56  100   43:26 16.7  3:06  157   33:01 10:38 1:38:35 
  143  20/30    170 Cydney Bettendorf       Cambridge          MN  23 F   132 14:57  2:45  3:38  138   45:45 15.9  1:55  158   33:02 10:38 1:39:15 
  144  21/30    324 Mikayla Miller          Stacy              MN  23 F   162 15:49  2:54  2:46  124   45:02 16.1  2:10  160   33:30 10:47 1:39:15 
  145  16/18    279 Jonathan Jeffery        Detroit Lakes      MN  27 M   170 16:11  2:58  2:39  181   51:57 14.0  2:19   58   26:22  8:30 1:39:26 
  146  21/24    411 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  48 M   196 19:09  3:31  5:19   60   40:55 17.7  5:12  103   28:57  9:19 1:39:30 
  147   3/5     166 Mari Bell               Fargo              ND  64 F   137 15:01  2:45  2:13  146   46:50 15.5  1:48  164   33:48 10:53 1:39:39 
  148  22/30    209 Sasha Dykema            Fargo              ND  29 F   130 14:57  2:44  2:09  105   43:56 16.5  2:22  181   36:25 11:44 1:39:47 
  149   4/5     412 Debbie Welle-Powell     Duluth             MN  61 F   140 15:06  2:46  2:42  132   45:28 16.0  2:50  170   34:11 11:01 1:40:16 
  150  23/30    195 Rachael Darling         Fargo              ND  27 F    75 13:25  2:28  4:17  147   46:55 15.5  1:36  169   34:09 11:00 1:40:19 
  151  14/21    418 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  47 F   157 15:34  2:51  2:52  155   47:45 15.2  3:32  128   30:39  9:52 1:40:21 
  152  21/33    277 Amy Jacobson            Detroit Lakes      MN  35 F   167 16:05  2:57  2:29  166   49:38 14.6  1:25  131   30:48  9:55 1:40:23 
  153  15/21    366 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  41 F   161 15:47  2:54  2:36  144   46:47 15.5  1:19  167   33:57 10:56 1:40:24 
  154  16/21    161 Ann Archambault         Aberdeen           SD  49 F    40 12:10  2:14  3:10   92   42:52 16.9  2:53  191   39:36 12:45 1:40:39 
  155  17/18    404 Michael Vespa           Moorhead           MN  27 M   201 20:04  3:41  2:31  117   44:48 16.2  1:10  150   32:10 10:22 1:40:41 
  156  26/30    330 Anthony Molzahn         Fargo              ND  32 M   163 15:50  2:54  4:14  141   46:22 15.7  2:05  152   32:19 10:25 1:40:49 
  157  10/14    233 Douglas Geeslin         Hawley, Mn         MN  69 M    77 13:30  2:29  3:47  107   44:12 16.4  2:44  184   36:43 11:49 1:40:54 
  158   3/3     232 Benjamin Geeslin        Hawley             MN  13 M   107 14:19  2:37  5:15  165   49:26 14.7  1:32  126   30:33  9:50 1:41:03 
  159   2/4     202 Danielle Dokken         Elk River          MN  19 F   187 17:18  3:10  1:59  180   51:35 14.1  1:18  104   28:58  9:20 1:41:06 
  160  22/33    152 Jessica Ailie           Detroit Lakes      MN  32 F   115 14:29  2:39  3:00  168   49:41 14.6  1:52  148   32:07 10:21 1:41:07 
  161  17/21    367 Richelle Rust           Fertile            MN  45 F   106 14:18  2:37  2:20  140   46:10 15.7  1:19  187   37:13 11:59 1:41:17 
  162  24/30    238 Alison Gonser           Fargo              ND  28 F    54 12:58  2:23  2:07  182   51:59 14.0  0:59  165   33:48 10:53 1:41:49 
  163  25/30    286 Jilian Kolles           Plymouth           MN  25 F   121 14:46  2:42  2:51  177   51:13 14.2  1:31  145   32:00 10:18 1:42:20 
  164  27/30    325 Brad Mitchell           Fargo              ND  31 M   142 15:11  2:47  6:04  152   47:32 15.3  4:04  110   29:42  9:34 1:42:31 
  165  11/14    372 Tim Sayler              Fargo              ND  61 M    61 13:09  2:25  3:37  148   47:01 15.4  2:37  180   36:13 11:40 1:42:34 
  166  28/30    378 Travis Schroeder        Fargo              ND  35 M   183 17:06  3:08  4:10  153   47:36 15.3  3:59  112   29:47  9:35 1:42:35 
  167  22/24    207 Brian Duenow            Fargo              ND  46 M   179 16:48  3:05  3:35   87   42:43 17.0  1:20  189   38:20 12:21 1:42:44 
  168  18/21    255 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  43 F   135 14:59  2:45  4:28  150   47:20 15.3  1:24  176   34:38 11:09 1:42:47 
  169  23/33    295 Julie Laflamme          Little Falls       MN  37 F   113 14:25  2:39  6:59  156   47:52 15.2  3:27  118   30:15  9:44 1:42:57 
  170  29/30    169 Justin Berg             Detroit Lakes      MN  37 M   123 14:47  2:43  4:00  184   52:11 13.9  1:08  133   30:58  9:58 1:43:03 
  171  26/30    284 Nicole Kashmark         Moorhead           MN  25 F   158 15:38  2:52  3:49  186   52:22 13.9  2:21  109   29:40  9:33 1:43:47 
  172  18/18    414 Luke Witty              Fargo              ND  26 M   169 16:10  2:58  2:58  170   50:13 14.5  1:20  161   33:33 10:48 1:44:12 
  173  24/33    181 Lynae Buhl              Detroit Lakes      MN  30 F   189 17:36  3:13  3:19  173   50:29 14.4  2:27  127   30:33  9:50 1:44:23 
  174  12/14    376 Richard Schmidt         Lindstrom          MN  72 M   182 17:06  3:08  2:14  160   48:15 15.0  1:24  179   35:42 11:30 1:44:38 
  175  23/24    270 Ryan Hill               Detroit Lakes      MN  42 M   185 17:10  3:09  5:45  136   45:41 15.9  1:45  173   34:24 11:05 1:44:43 
  176  25/33    329 Kayla Mohagen           West Fargo         ND  34 F   175 16:23  3:00  4:00  175   50:52 14.3  1:35  144   31:57 10:17 1:44:46 
  177   6/7     248 Melissa Hartness        Fargo              MN  50 F   146 15:16  2:48  3:18  176   51:12 14.2  3:57  141   31:32 10:09 1:45:13 
  178  26/33    156 Onika Allen             Detroit Lakes      MN  37 F    99 14:10  2:36  2:45  172   50:26 14.4  1:34  188   37:21 12:02 1:46:15 
  179  24/24    335 Marti Nansen            Fargo              ND  41 M    92 14:07  2:35  4:46  126   45:06 16.1  2:21  193   40:31 13:03 1:46:49 
  180  27/33    218 Jill Fjestad            Fergus Falls       MN  36 F   109 14:21  2:38  3:15  190   53:51 13.5  1:18  177   34:38 11:09 1:47:21 
  181  11/14    204 Jon Drechsel            Moorhead           MN  52 M   160 15:45  2:53  3:24  145   46:49 15.5  2:28  190   39:03 12:35 1:47:27 
  182  28/33    327 Sue Moe                 Grand Forks        ND  36 F   192 17:44  3:15  2:32   88   42:44 17.0  2:01  196   42:40 13:44 1:47:39 
  183   3/4     244 Rylee Hanson            Fertile            MN  14 F   117 14:38  2:41  3:22  195   58:29 12.4  1:13  116   30:01  9:40 1:47:41 
  184   1/1     178 Dylan Brandon           Moorhead           MN  11 M    39 12:09  2:14  2:42  169   49:46 14.6  1:33  195   42:10 13:35 1:48:19 
  185  29/33    188 Hiliary Chisholm        Ada                MN  30 F   184 17:06  3:08  2:19  183   52:03 13.9  1:24  183   36:34 11:47 1:49:25 
  186  30/33    361 Jillian Reiner          Alexandria         MN  36 F    67 13:13  2:25                          2:23   65   26:41  8:36 1:49:27 
  187  19/21    444 Linda Drummond          Altona             MB  41 F   154 15:28  2:50  3:23  192   54:37 13.3  2:47  163   33:38 10:50 1:49:52 
  188  20/21    298 Nicole Larson           Fargo              ND  44 F   197 19:15  3:32  2:19  191   54:05 13.4  1:20  162   33:34 10:48 1:50:31 
  189  31/33    239 Kayla Gonser            Fargo              ND  31 F   194 17:47  3:16  3:16  189   52:54 13.7  1:37  178   35:04 11:17 1:50:36 
  190  12/14    379 Doug Schulz             Frazee             MN  52 M   204 20:27  3:45  4:46  174   50:46 14.3  3:02  153   32:25 10:26 1:51:25 
  191  32/33    310 Randon Lovering         West Fargo         ND  39 F   131 14:57  2:44  4:32  163   48:55 14.8  2:32  194   41:50 13:28 1:52:44 
  192   4/4     274 Darby Humann            Fargo              ND  14 F     9 10:17  1:53  6:27  203 1:03:42 11.4  1:57  138   31:28 10:08 1:53:49 
  193  13/14    345 Barry Olson             West Fargo         ND  58 M   200 19:43  3:37  5:50   57   40:47 17.8  2:03  200   46:15 14:53 1:54:35 
  194  27/30    282 Katie Johnston          Warroad            MN  21 F    82 13:49  2:32  3:19  187   52:52 13.7  1:55  198   43:42 14:04 1:55:35 
  195  28/30    281 Hannah Johnston         Fargo              ND  24 F    83 13:50  2:32  3:19  188   52:52 13.7  1:53  199   43:44 14:05 1:55:36 
  196  14/14    275 Mitch Humann            Fargo              ND  51 M   127 14:52  2:43  4:55  202 1:03:41 11.4  1:57  139   31:28 10:08 1:56:51 
  197   5/5     217 Pam Fitting             Buffa              MN  64 F   171 16:13  2:58  2:49  194   55:46 13.0  1:45  197   43:35 14:02 2:00:06 
  198  29/30    215 Melanie Farber          Detroit Lakes      MN  27 F   176 16:25  3:00  2:55  200 1:03:29 11.4  1:31  186   37:07 11:57 2:01:24 
  199   7/7     390 Tammy Steer             Ottertail          MN  56 F   190 17:39  3:14  3:12  185   52:20 13.9  1:50  201   46:38 15:01 2:01:37 
  200  30/30    214 Alex Farber             Detroit Lakes      MN  30 M   116 14:34  2:40 10:45  201 1:03:32 11.4  1:28  185   37:06 11:57 2:07:24 
  201  33/33    322 Concepcion Mendoza      Anthoby            NM  33 F   191 17:43  3:15  3:10  199 1:02:46 11.6  1:26  202   46:57 15:07 2:12:00 
  202  21/21    258 Tera Heiser             West Fargo         ND  43 F   193 17:45  3:15  3:40  197 1:00:22 12.0  1:42  204   49:40 16:00 2:13:08 
  203  30/30    443 Erica Nelson            Detroit Lakes      MN  21 F    33 11:47  2:10 11:46  204 1:05:11 11.1  8:07  192   40:03 12:54 2:16:52 
  204  13/14    389 Gary Steer              Ottertail          MN  67 M                          198 1:00:30 12.0  1:40  203   49:39 15:59 2:22:08 
  205  14/14    216 Frank Farrar            Britton            SD  89 M   203 20:25  3:44  8:06  196   58:59 12.3  3:27  206   57:52 18:38 2:28:47 
  206   2/2     179 Julia Brandon           Moorhead           MN   8 F   202 20:11  3:42  7:11  205 1:15:12  9.7  2:09  205   52:41 16:58 2:37:20 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  420 1015                                             1  8:38  1:35  0:56    2   44:16 16.4  0:42    1   21:16  6:51 1:15:46 
           Graham Charlton , Hunter May , Graham Charlton         
    2  431 Spuds                                            2 12:19  2:16  2:52    1   35:43 20.3  0:42    2   30:18  9:46 1:21:53 
           Brian Lee , Brian Lee , Conner Perkins                 
    3  422 Carter's Academy Relay                           3 14:26  2:39  1:19    3 1:25:48  8.5  1:00    3   37:01 11:55 2:19:33 
           Ryan Schmoll , Jacob Andrews , Ryan Schmoll            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  436 Tri not to die                                   2 10:11  1:52  0:50    2   43:00 16.9  0:34    1   25:56  8:21 1:20:29 
           Jenny Bellas , Molly Welch , Stephanie Nilles          
    2  430 Slicin' and Dicin'                               3 13:52  2:33  1:02    1   40:11 18.1  0:39    3   28:59  9:20 1:24:42 
           Joan Chodur , Kjerstin Buboltz , Robyn Johnson         
    3  428 No Nuts Just Guts                                1  8:41  1:36  0:46    3   45:20 16.0  0:39    4   29:45  9:35 1:25:11 
           Greta Bellas , Melanie Noonan , Julie Loiland          
    4  439 Y did we sign up?                                5 15:49  2:54  1:11    4   46:14 15.7  0:47    2   28:05  9:03 1:32:05 
           Diane Krawczynski , Mary Jackson , Nancy Larson        
    5  424 Herk-U-Lees                                      4 14:17  2:37  0:48    5   51:04 14.2  0:56    5   34:35 11:08 1:41:38 
           Judi Jo Lee , Judi Herk , Tracy Lee                    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  433 Team Tri Hard                                    1  8:02  1:28  0:44    1   34:48 20.9  0:34    5   23:58  7:43 1:08:04 
           Sydney Gulon , William Herauf , Billie Herauf          
    2  435 Tri Dying                                        3 11:27  2:06  1:05    5   44:00 16.5  0:33    4   22:56  7:23 1:19:59 
           Janine Carson , Paul Carson , Graham Carson            
    3  437 Twisted Blisters                                 5 12:05  2:13  0:46    7   44:49 16.2  0:29    2   21:57  7:04 1:20:04 
           Mary Marga Nelson , Michael Nelson , Marcus Nelson     
    4  423 Die Tri-ing                                      4 11:34  2:07  0:56   10   48:47 14.9  0:33    1   18:33  5:59 1:20:21 
           William Henning , Therese Carson , Paul Henning        
    5  429 Rio trio                                         6 13:36  2:30  0:47    8   45:52 15.8  0:35    3   22:29  7:15 1:23:18 
           Stephen Hiebert , Ashley Johnson , Stephen Hiebert     
    6  434 Three Crazy Heffalumps                           2 11:06  2:02  0:55    6   44:29 16.3  0:40    8   26:25  8:30 1:23:33 
           Hayden Eilertson , Kari Schmitz-Eilertson , Dan Eilert 
    7  438 Why Not?                                         7 14:24  2:38  1:31    4   43:35 16.7  0:39    6   24:08  7:46 1:24:15 
           Lynda Anderson , Tom Haire , Patrick Anderson          
    8  425 Hillsboro Unaffiliated                          11 15:26  2:50  1:09    2   42:16 17.2  0:36    7   25:22  8:10 1:24:49 
           Carissa Olsen , Tim Kozojed , Steph Hinkle             
    9  432 Team Abram                                      10 14:46  2:42  1:07    3   42:39 17.0  0:49   10   31:25 10:07 1:30:45 
           Linda Kumm , Mike Kumm , Craig Turnow                  
   10  427 Nick and the Sal?s                               8 14:28  2:39  0:56    9   46:40 15.6  0:42   11   31:38 10:11 1:34:21 
           Elaina Salander , Kelly Salander , Nick Stewart        
   11  426 Lo and the Zeebras                               9 14:31  2:40  1:06   11   54:29 13.3  0:41    9   28:54  9:18 1:39:38 
           Laura Gingerich , Charles Gingerich , Lisa Gingerich   

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 187 Mark Andersen           Park Rapids        MN  50 M      1 23:51  4:22                         10:15                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Darin Eisinger          Comstock           MN  44 M    9:07  1:40 
    2 Jack Hennen             Cambridge          MN  18 M    9:09  1:41 
    3 Kiersten Cooley         Fargo              ND  29 F    9:09  1:41 
    4 Abby Kumm               Hutchinson         MN  23 F    9:13  1:42 
    5 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15 F    9:22  1:43 
    6 Branden Scheel          Fargo              ND  22 M    9:23  1:43 
    7 Joseph Burchill         West Fargo         ND  35 M    9:29  1:44 
    8 Matthew Bonjour         Hutchinson         MN  24 M   10:06  1:51 
    9 Darby Humann            Fargo              ND  14 F   10:17  1:53 
   10 Brian Sitz              Hazen              ND  44 M   10:22  1:54 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Branden Scheel          Fargo              ND  22 M   29:14 24.8 
    2 Roberto Wharton         Fargo              ND  43 M   31:34 23.0 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34 M   31:44 22.9 
    4 Darin Eisinger          Comstock           MN  44 M   32:21 22.4 
    5 Dennis Nelson           Henderson          NV  63 M   32:39 22.2 
    6 Thomas Matzke           Fargo              ND  43 M   33:12 21.9 
    7 Carter Evenson          Fargo              ND  53 M   33:43 21.5 
    8 Jack Hennen             Cambridge          MN  18 M   33:47 21.5 
    9 Brian Sitz              Hazen              ND  44 M   34:11 21.2 
   10 Frode Tilden            Fargo              ND  41 M   34:26 21.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Branden Scheel          Fargo              ND  22 M   16:41  5:23 
    2 Tony Krueger            Morris             MN  32 M   18:59  6:07 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34 M   19:33  6:18 
    4 Jack Hennen             Cambridge          MN  18 M   20:03  6:28 
    5 Tanya Hass              Fargo              ND  37 F   20:27  6:35 
    6 Roberto Wharton         Fargo              ND  43 M   21:05  6:48 
    7 Jacob Heyne             Elk River          MN  20 M   21:14  6:51 
    8 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  31 F   21:45  7:00 
    9 Darin Eisinger          Comstock           MN  44 M   22:01  7:06 
   10 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  38 F   22:05  7:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  373 Branden Scheel          Fargo              ND  22    3  9:23  1:43  1:07    1   29:14 24.8  0:30    1   16:41  5:23   56:54 
    2  308 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34   10 11:13  2:03  1:10    3   31:44 22.9  0:41    3   19:33  6:18 1:04:19 
    3  262 Jack Hennen             Cambridge          MN  18    2  9:09  1:41  1:02    8   33:47 21.5  0:51    4   20:03  6:28 1:04:51 
    4  413 Roberto Wharton         Fargo              ND  43    8 10:25  1:55  1:09    2   31:34 23.0  0:56    5   21:05  6:48 1:05:08 
    5  211 Darin Eisinger          Comstock           MN  44    1  9:07  1:40  1:08    4   32:21 22.4  1:09    7   22:01  7:06 1:05:44 
    6  318 Thomas Matzke           Fargo              ND  43    9 10:28  1:55  1:31    6   33:12 21.9  0:55   10   22:17  7:11 1:08:21 
    7  383 Brian Sitz              Hazen              ND  44    6 10:22  1:54  1:27    9   34:11 21.2  1:13    8   22:10  7:08 1:09:20 
    8  213 Carter Evenson          Fargo              ND  53    7 10:23  1:54  1:14    7   33:43 21.5  1:02   16   23:27  7:33 1:09:46 
    9  296 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  59   22 12:16  2:15  1:07   11   34:30 21.0  1:03   33   25:16  8:08 1:14:10 
   10  292 Tony Krueger            Morris             MN  32   47 13:58  2:34  3:03   25   37:42 19.3  1:29    2   18:59  6:07 1:15:09 
   11  338 Dennis Nelson           Henderson          NV  63   23 12:17  2:15  1:40    5   32:39 22.2  1:24   59   27:58  9:00 1:15:55 
   12  254 Ty Hegland              Fargo              ND  34   59 14:16  2:37  1:41   17   36:35 19.8  0:57   11   22:32  7:15 1:16:00 
   13  360 Kevin Register          Fargo              ND  56   17 11:42  2:09  1:01   13   35:28 20.5  0:53   50   27:26  8:50 1:16:28 
   14  355 Ender Raghib            West Fargo         ND  47   29 12:52  2:22  2:28   14   36:03 20.1  1:35   20   23:57  7:43 1:16:53 
   15  305 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  30   19 11:52  2:11  1:36   26   38:24 18.9  0:51   25   24:39  7:56 1:17:21 
   16  183 Joseph Burchill         West Fargo         ND  35    4  9:29  1:44  2:25   51   41:16 17.6  0:48   18   23:45  7:39 1:17:42 
   17  223 Clem Foltz              Edina              MN  25   12 11:24  2:06  2:13   35   39:40 18.3  1:05   19   23:47  7:40 1:18:06 
   18  268 Jacob Heyne             Elk River          MN  20   40 13:24  2:27  1:46   46   40:53 17.8  1:08    6   21:14  6:51 1:18:23 
   19  231 Dave Gaukler            High Rolls Mtn Par NM  61   18 11:52  2:11  1:51   22   37:34 19.3  1:09   36   25:59  8:22 1:18:24 
   20   12 Bill Burns              Moorhead           MN  61   34 13:06  2:24  2:37   20   36:50 19.7  2:05   23   24:21  7:51 1:18:58 
   21  442 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  33   43 13:31  2:29  3:16   32   39:09 18.5  0:57    9   22:11  7:09 1:19:02 
   22  352 Craig Pool              Fargo              ND  59   35 13:06  2:24  2:13   15   36:11 20.1  1:29   42   26:43  8:36 1:19:41 
   23  164 Zach Banister           West Fargo         ND  31   79 15:30  2:51  1:55   21   37:19 19.5  0:53   21   24:12  7:48 1:19:46 
   24  278 Ben Jagim               Moorhead           MN  29   16 11:40  2:08  1:28   36   39:40 18.3  0:45   37   26:19  8:28 1:19:50 
   25  182 Barry Burchill          West Fargo         ND  59   13 11:26  2:06  2:03   23   37:37 19.3  1:05   54   27:45  8:56 1:19:54 
   26  229 Luis Garcia             Fargo,             ND  48   15 11:36  2:08  1:31   37   39:51 18.2  1:32   35   25:33  8:14 1:20:00 
   27  323 Ben Michels             St. Louis Park     MN  25   46 13:51  2:32  3:18   19   36:47 19.7  1:25   28   24:44  7:58 1:20:03 
   28  400 Frode Tilden            Fargo              ND  41   45 13:47  2:32  2:34   10   34:26 21.1  1:37   55   27:53  8:59 1:20:15 
   29  174 Matthew Bonjour         Hutchinson         MN  24    5 10:06  1:51  2:12   79   44:54 16.2  0:35   12   22:45  7:20 1:20:30 
   30  253 Chad Hegg               Moorhead           MN  43   28 12:39  2:19  2:37   43   40:33 17.9  1:05   17   23:39  7:37 1:20:32 
   31  240 Thomas Gonser           Fargo              ND  32   38 13:12  2:25  2:16   30   38:53 18.7  2:01   29   24:56  8:02 1:21:16 
   32  191 Doug Collison           Eden Prairie       MN  62   25 12:28  2:17  2:27   16   36:20 20.0  1:20   63   28:44  9:15 1:21:18 
   33  381 Nick Sinn               Edina              MN  25   41 13:27  2:28  1:50   47   40:54 17.8  0:45   26   24:39  7:57 1:21:34 
   34  419 Bryan Zingraf           Hawley             MN  49   26 12:37  2:19  1:15   29   38:47 18.7  1:11   56   27:54  8:59 1:21:42 
   35  157 Jordan Amundson         Detroit Lakes      MN  34   24 12:27  2:17  3:28   59   41:49 17.4  1:04   14   23:19  7:31 1:22:05 
   36  409 Isaiah Weber            Fergus Falls       MN  38   52 14:08  2:35  2:16   12   34:30 21.0  3:06   60   28:12  9:05 1:22:11 
   37  392 Eric Steuck             St Louis Park      MN  28   56 14:11  2:36  2:14   34   39:36 18.3  1:31   31   25:08  8:06 1:22:39 
   38  375 Jon Schell              Shoreview          MN  44   39 13:18  2:26  2:17   31   38:57 18.6  1:38   41   26:33  8:33 1:22:40 
   39  363 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  25   27 12:39  2:19  2:25   66   42:59 16.9  0:42   27   24:44  7:58 1:23:28 
   40  263 James Hensyel           West Fargo         ND  34   70 14:53  2:44  2:55   58   41:46 17.4  0:59   13   22:57  7:24 1:23:29 
   41  180 Will Brandt             Fargo              ND  35   75 15:13  2:47  2:25   53   41:30 17.5  1:06   15   23:23  7:32 1:23:34 
   42  261 Shane Hendrickson       Ypsilanti          ND  29   91 17:03  3:08  3:26   24   37:40 19.3  1:32   24   24:35  7:55 1:24:14 
   43  251 Joel Haugen             Fargo              ND  64   32 13:00  2:23  1:33   42   40:28 17.9  1:42   53   27:38  8:54 1:24:19 
   44  153 Tommy Ailie             Detroit Lakes      MN  34   71 14:56  2:44  2:03   49   40:55 17.7  0:42   39   26:28  8:32 1:25:02 
   45  326 Tim Mitzel              Bismarck           ND  44   55 14:09  2:36  2:16   27   38:36 18.8  1:54   65   28:52  9:18 1:25:46 
   46  302 Paul Leavy              East Grand Forks   MN  40   61 14:20  2:38  2:48   41   40:20 18.0  1:39   44   26:53  8:39 1:25:58 
   47  384 Chip Sjule              Fargo              ND  43   50 14:05  2:35  3:15   40   40:12 18.1  0:53   58   27:55  9:00 1:26:19 
   48  320 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  57   78 15:26  2:50  2:52   44   40:34 17.9  1:14   45   26:58  8:41 1:27:01 
   49  365 Mike Romans             Jamestown          ND  37   76 15:20  2:49  2:24   38   39:52 18.2  2:06   47   27:23  8:49 1:27:03 
   50  210 Tom Ebertowski          Grand Forks        ND  36   84 15:53  2:55  1:12   28   38:40 18.8  1:47   70   29:45  9:35 1:27:15 
   51  351 Lee Pankratz            Bismarck           ND  37   77 15:24  2:49  2:50   33   39:29 18.4  1:44   57   27:55  8:59 1:27:19 
   52  208 Tristan Duenow          Fargo              ND  19   49 14:05  2:35  3:13   60   41:51 17.3  0:55   48   27:23  8:49 1:27:24 
   53  175 Dustin Bourgois         Fargo              ND  38   53 14:08  2:36  2:28   78   44:50 16.2  0:49   34   25:28  8:12 1:27:42 
   54  167 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  23   20 11:53  2:11  2:08   88   47:04 15.4  1:34   32   25:08  8:06 1:27:46 
   55  403 Edward Van Hal          Fargo              ND  63   67 14:46  2:43  4:38   54   41:30 17.5  1:00   40   26:31  8:32 1:28:24 
   56  397 Thomas Swanson          Bismarck           ND  63   54 14:09  2:36  3:28   50   40:58 17.7  1:20   62   28:32  9:11 1:28:25 
   57  398 Jeffrey Swenson         Fargo              ND  61   58 14:16  2:37  3:29   52   41:23 17.5  1:04   64   28:45  9:16 1:28:57 
   58  151 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  47   37 13:09  2:25  2:46   39   40:01 18.1  1:48   80   31:30 10:09 1:29:13 
   59  297 Gary Larsen             Moorhead           MN  48   57 14:15  2:37  2:40   55   41:32 17.5  0:48   72   30:01  9:40 1:29:13 
   60  416 Josh Worley             Langdon            ND  43   31 12:58  2:23  2:52   83   45:30 16.0  1:03   49   27:24  8:49 1:29:45 
   61  241 Ryan Gravalin           Fargo              ND  38   72 15:08  2:46  1:28   82   45:22 16.0  0:40   46   27:09  8:45 1:29:45 
   62  328 Aaron Mohagen           West Fargo         ND  38   83 15:51  2:54  3:38   62   41:54 17.3  0:51   52   27:34  8:53 1:29:46 
   63  287 Michael Kolles          Plymouth           MN  25   66 14:45  2:42  2:04   72   44:30 16.3  0:59   61   28:19  9:07 1:30:35 
   64  190 Kevin Christianson      Detroit Lakes      MN  54   30 12:54  2:22  2:37   74   44:42 16.2  1:43   68   29:33  9:31 1:31:27 
   65  250 David Hassebrock        Fargo              ND  50   63 14:25  2:39  3:23   61   41:53 17.3  1:33   75   30:50  9:56 1:32:01 
   66  246 Scott Hardiman          Aberdeen           SD  53   95 17:19  3:10  4:38   18   36:43 19.8  2:14   78   31:11 10:03 1:32:02 
   67  341 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  57   33 13:02  2:23  3:40   77   44:48 16.2  1:23   67   29:16  9:25 1:32:07 
   68  316 Ryan MacMaster          Fargo              ND  30   14 11:32  2:07  2:36   81   45:19 16.0  1:52   83   32:03 10:19 1:33:20 
   69  266 Jerry Herman            Detroit Lakes      MN  30   85 16:04  2:57  2:49   65   42:48 17.0  1:02   77   31:04 10:00 1:33:45 
   70  155 Bob Allen               Detroit Lakes      MN  40   97 19:16  3:32  3:06   70   43:41 16.6  1:14   43   26:47  8:38 1:34:01 
   71  333 Fathersean Mulligan     Fargo              ND  35   80 15:32  2:51  2:19   73   44:34 16.3  0:56   81   31:44 10:13 1:35:02 
   72  288 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  75   62 14:22  2:38  3:06   56   41:38 17.4  2:13   93   34:30 11:07 1:35:48 
   73  300 Ryan Laux               Frazee             MN  37   48 13:59  2:34  2:57   64   42:44 17.0  2:23   92   34:26 11:05 1:36:27 
   74  294 Calvin Kurten           Minnetonka         MN  25   89 16:30  3:01  2:28   75   44:47 16.2  1:13   82   32:02 10:19 1:36:57 
   75  307 Zachary Lockner         Saint Louis Park   MN  25   74 15:12  2:47  3:28   67   43:17 16.8  1:15   89   33:53 10:55 1:37:03 
   76  394 Jason Studanski         Foley              MN  36  103 27:19  5:00  1:56   57   41:44 17.4  1:11   30   25:02  8:04 1:37:11 
   77  285 Matthew Kluempke        River Falls        WI  21   65 14:39  2:41  2:14  100   55:03 13.2  1:02   22   24:19  7:50 1:37:15 
   78  272 Max Hoefs               Grand Forks        ND  42   98 19:22  3:33  2:15   91   47:41 15.2  1:08   51   27:29  8:51 1:37:52 
   79  234 Michael Geeslin         Hawley             MN  44   11 11:19  2:05  5:16   93   49:25 14.7  1:49   73   30:16  9:45 1:38:04 
   80  380 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  33   44 13:36  2:30  4:29   69   43:31 16.7  2:37   90   34:06 10:59 1:38:17 
   81  370 Kurt Sandman            Moorhead           MN  44   86 16:06  2:57  2:56   68   43:26 16.7  3:06   87   33:01 10:38 1:38:35 
   82  279 Jonathan Jeffery        Detroit Lakes      MN  27   88 16:11  2:58  2:39   98   51:57 14.0  2:19   38   26:22  8:30 1:39:26 
   83  411 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  48   96 19:09  3:31  5:19   48   40:55 17.7  5:12   66   28:57  9:19 1:39:30 
   84  404 Michael Vespa           Moorhead           MN  27  100 20:04  3:41  2:31   76   44:48 16.2  1:10   84   32:10 10:22 1:40:41 
   85  330 Anthony Molzahn         Fargo              ND  32   82 15:50  2:54  4:14   85   46:22 15.7  2:05   85   32:19 10:25 1:40:49 
   86  233 Douglas Geeslin         Hawley, Mn         MN  69   42 13:30  2:29  3:47   71   44:12 16.4  2:44   96   36:43 11:49 1:40:54 
   87  232 Benjamin Geeslin        Hawley             MN  13   60 14:19  2:37  5:15   94   49:26 14.7  1:32   74   30:33  9:50 1:41:03 
   88  325 Brad Mitchell           Fargo              ND  31   73 15:11  2:47  6:04   89   47:32 15.3  4:04   69   29:42  9:34 1:42:31 
   89  372 Tim Sayler              Fargo              ND  61   36 13:09  2:25  3:37   87   47:01 15.4  2:37   95   36:13 11:40 1:42:34 
   90  378 Travis Schroeder        Fargo              ND  35   93 17:06  3:08  4:10   90   47:36 15.3  3:59   71   29:47  9:35 1:42:35 
   91  207 Brian Duenow            Fargo              ND  46   90 16:48  3:05  3:35   63   42:43 17.0  1:20   98   38:20 12:21 1:42:44 
   92  169 Justin Berg             Detroit Lakes      MN  37   68 14:47  2:43  4:00   99   52:11 13.9  1:08   76   30:58  9:58 1:43:03 
   93  414 Luke Witty              Fargo              ND  26   87 16:10  2:58  2:58   96   50:13 14.5  1:20   88   33:33 10:48 1:44:12 
   94  376 Richard Schmidt         Lindstrom          MN  72   92 17:06  3:08  2:14   92   48:15 15.0  1:24   94   35:42 11:30 1:44:38 
   95  270 Ryan Hill               Detroit Lakes      MN  42   94 17:10  3:09  5:45   84   45:41 15.9  1:45   91   34:24 11:05 1:44:43 
   96  335 Marti Nansen            Fargo              ND  41   51 14:07  2:35  4:46   80   45:06 16.1  2:21  100   40:31 13:03 1:46:49 
   97  204 Jon Drechsel            Moorhead           MN  52   81 15:45  2:53  3:24   86   46:49 15.5  2:28   99   39:03 12:35 1:47:27 
   98  178 Dylan Brandon           Moorhead           MN  11   21 12:09  2:14  2:42   95   49:46 14.6  1:33  101   42:10 13:35 1:48:19 
   99  379 Doug Schulz             Frazee             MN  52  102 20:27  3:45  4:46   97   50:46 14.3  3:02   86   32:25 10:26 1:51:25 
  100  345 Barry Olson             West Fargo         ND  58   99 19:43  3:37  5:50   45   40:47 17.8  2:03  102   46:15 14:53 1:54:35 
  101  275 Mitch Humann            Fargo              ND  51   69 14:52  2:43  4:55  104 1:03:41 11.4  1:57   79   31:28 10:08 1:56:51 
  102  214 Alex Farber             Detroit Lakes      MN  30   64 14:34  2:40 10:45  103 1:03:32 11.4  1:28   97   37:06 11:57 2:07:24 
  103  389 Gary Steer              Ottertail          MN  67                         102 1:00:30 12.0  1:40  103   49:39 15:59 2:22:08 
  104  216 Frank Farrar            Britton            SD  89  101 20:25  3:44  8:06  101   58:59 12.3  3:27  104   57:52 18:38 2:28:47 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  311 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15    3  9:22  1:43  1:11    2   37:04 19.6  0:50    4   22:12  7:09 1:10:38 
    2  192 Kiersten Cooley         Fargo              ND  29    1  9:09  1:41  1:17    1   35:20 20.5  1:06    8   24:09  7:47 1:10:59 
    3  402 Angela Turnow           Park Rapids        MN  29    9 10:55  2:00  1:47    3   37:38 19.3  1:06    5   23:43  7:38 1:15:07 
    4  163 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  38   45 14:13  2:36  2:36    4   38:01 19.1  1:34    3   22:05  7:07 1:18:26 
    5  245 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  31   26 13:11  2:25  2:06   14   41:01 17.7  0:34    2   21:45  7:00 1:18:35 
    6  249 Tanya Hass              Fargo              ND  37   31 13:14  2:26  2:59   12   40:40 17.9  1:43    1   20:27  6:35 1:19:01 
    7  154 Taryn Akgul             Moorhead           MN  33   30 13:13  2:25  2:12    5   38:35 18.8  1:26    7   24:02  7:45 1:19:27 
    8  399 Tiffany Swenson         Dilworth           MN  35   10 10:55  2:00  2:00   26   42:49 17.0  1:00   10   24:24  7:51 1:21:06 
    9  290 Abby Kratzke            Imperial           CA  24   22 12:40  2:19  1:45   15   41:27 17.5  0:51   15   24:56  8:02 1:21:37 
   10  349 Tracy Ost               Spicer             MN  48   23 12:53  2:22  2:05   13   41:01 17.7  1:23   11   24:27  7:53 1:21:47 
   11  369 Kimberly Salander       Hillsboro          ND  42   65 15:00  2:45  2:05    7   39:41 18.3  1:02   14   24:51  8:00 1:22:37 
   12  441 Laura Paakh             Maplewood          MN  28    5 10:26  1:55  2:29   10   40:11 18.1  1:34   36   28:20  9:07 1:22:57 
   13  222 Christine Foltz         Edina              MN  26    7 10:41  1:58  1:59   30   43:15 16.8  0:46   25   26:46  8:37 1:23:24 
   14  293 Abby Kumm               Hutchinson         MN  23    2  9:13  1:42  2:59   28   42:59 16.9  0:41   30   27:38  8:54 1:23:28 
   15  203 Ann Dolence             Duluth             MN  60   68 15:05  2:46  1:49   18   41:40 17.4  0:41    9   24:21  7:51 1:23:34 
   16  417 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  45   15 11:40  2:08  2:13   20   41:57 17.3  1:20   29   27:28  8:51 1:24:37 
   17  395 Rachel Sudermann        Fargo              ND  29   12 10:58  2:01  2:12   31   43:16 16.8  1:03   32   27:50  8:58 1:25:18 
   18  331 Jessica Molzahn         Fargo              ND  32   13 11:05  2:02  1:23    9   40:09 18.1  1:29   58   31:14 10:04 1:25:20 
   19  309 Alicia Lokken           Detroit Lakes      MN  36   27 13:12  2:25  2:35   49   45:28 16.0  0:45    6   23:57  7:43 1:25:54 
   20  198 Annette Deforest        Bismarck           ND  49   14 11:23  2:05  2:29    6   38:36 18.8  1:53   62   31:41 10:12 1:26:00 
   21  388 Laurel Springer         Fargo              ND  35   34 13:21  2:27  1:30    8   40:01 18.1  1:44   43   30:01  9:40 1:26:36 
   22  184 Kayla Burchill          West Fargo         ND  35   51 14:26  2:39  2:05   36   44:00 16.5  1:16   18   25:18  8:09 1:27:04 
   23  242 Dawn Peters             Hawley             MN  49   33 13:20  2:27  2:27   46   45:03 16.1  2:23   16   25:01  8:04 1:28:14 
   24  364 Erika Rodenbiker        Fargo              ND  41   57 14:49  2:43  1:38   32   43:26 16.7  1:30   27   26:53  8:40 1:28:14 
   25    2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  42   46 14:14  2:37  1:29   43   44:56 16.2  1:21   21   26:32  8:33 1:28:29 
   26  368 Kristen Ryan            Chaska             OH  33   21 12:36  2:19  1:57   37   44:13 16.4  1:18   37   28:35  9:12 1:28:37 
   27  243 Christy Haire           Breckenridge       MN  49   39 13:50  2:32  3:10   41   44:38 16.3  1:28   19   25:49  8:19 1:28:53 
   28  228 Laura Fugleberg         Roseau             MN  32    6 10:36  1:57  1:27   52   45:34 15.9  1:37   48   30:21  9:47 1:29:33 
   29  265 Kylie Herland           Fargo              ND  28   90 17:01  3:07  1:18   22   42:31 17.1  0:51   33   28:01  9:02 1:29:40 
   30  189 Katie Christensen       Fargo              ND  39   92 17:12  3:09  2:07   21   41:57 17.3  1:43   26   26:52  8:39 1:29:49 
   31  340 Betsy Norby             Detroit            MN  56   18 12:05  2:13  4:10   63   47:29 15.3  1:02   17   25:07  8:05 1:29:52 
   32  377 Annie Schneider         Detroit Lakes      MN  26   11 10:58  2:01  3:18   40   44:28 16.3  1:12   45   30:14  9:44 1:30:07 
   33  387 Rachael Smith           Altona             MB  34   62 14:58  2:45  3:06   23   42:38 17.0  1:41   31   27:46  8:57 1:30:07 
   34  374 Tiffany Scheel          Fargo              MN  44    8 10:54  2:00  2:29   53   45:44 15.9  1:11   50   30:26  9:48 1:30:42 
   35  289 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  25   28 13:12  2:25  2:05   29   43:00 16.9  1:58   52   30:32  9:50 1:30:45 
   36  299 Lindsey Laux            Frazee             MN  37   49 14:25  2:39  3:10   39   44:20 16.4  2:28   22   26:32  8:33 1:30:52 
   37  347 Miranda Olson           Grand Forks        ND  24   25 13:05  2:24  1:17   19   41:56 17.3  1:48   70   32:54 10:36 1:30:58 
   38  177 Lindsay Bozovsky        Detroit Lakes      MN  28   58 14:52  2:43  2:59   48   45:09 16.1  1:25   23   26:40  8:35 1:31:02 
   39  386 Jodi Smith              West Fargo         ND  37   89 16:32  3:02  2:56   44   44:58 16.1  1:11   20   25:56  8:21 1:31:32 
   40  193 Hannah Corliss          St Louis Park      MN  27   56 14:49  2:43  2:21   24   42:41 17.0  2:01   49   30:23  9:47 1:32:13 
   41  276 Wynter Isakson          Dilworth           MN  28   43 14:07  2:35  2:14   38   44:17 16.4  0:58   55   30:40  9:53 1:32:15 
   42  206 Sonya Drechsel          Moorhead           MN  51   32 13:19  2:27  2:17   16   41:32 17.5  1:41   82   34:24 11:05 1:33:11 
   43  359 Kelly Readel            West Fargo         ND  37   54 14:40  2:41  2:58   17   41:39 17.4  2:03   69   32:53 10:36 1:34:12 
   44  304 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  43   42 14:07  2:35  2:29   58   46:34 15.6  0:58   47   30:16  9:45 1:34:22 
   45  194 Sheri Dalen             Detroit Lakes      MN  54   70 15:11  2:47  2:57   51   45:29 16.0  1:07   42   29:50  9:36 1:34:31 
   46  306 Sommer Lockhart         Moorhead           MN  40   75 15:28  2:50  2:22   82   51:29 14.1  0:57   13   24:34  7:55 1:34:48 
   47  257 Colleen Heimstead       Fargo              ND  47   41 13:51  2:32  3:12   34   43:53 16.5  2:29   59   31:25 10:07 1:34:48 
   48  440 Jocelynne Hoefs         Grand Forks        ND  10   86 16:22  3:00  1:49   66   48:07 15.1  1:28   28   27:08  8:44 1:34:52 
   49  205 Kristin Drechsel        Fargo              ND  23   20 12:30  2:18  2:40   42   44:51 16.2  1:36   72   33:19 10:44 1:34:55 
   50  219 Tara Flack              West Fargo         ND  34   36 13:38  2:30  2:51   55   45:51 15.8  0:56   66   32:08 10:21 1:35:21 
   51  267 Kaylee Herman           Detroit Lakes      MN  25   72 15:18  2:48  2:03   70   48:54 14.8  1:22   34   28:03  9:02 1:35:38 
   52  301 Amanda Leavy            East Grand Forks   MN  37   63 14:59  2:45  2:54   57   46:33 15.6  1:15   51   30:27  9:48 1:36:06 
   53  362 Bailey Richardson       Detroit Lakes      MN  25   67 15:03  2:45  2:29   73   49:40 14.6  1:05   35   28:04  9:02 1:36:18 
   54  382 Barb Sinner             West Fargo         ND  62   73 15:21  2:49  2:23   33   43:27 16.7  1:08   81   34:12 11:01 1:36:29 
   55  319 Liane Mauch             Mantador           ND  48   84 16:18  2:59  2:23   47   45:06 16.1  1:09   67   32:18 10:24 1:37:12 
   56  162 Janelle Askvig          Fargo              ND  33   17 11:47  2:10  2:59   68   48:15 15.0  1:55   68   32:26 10:27 1:37:19 
   57  406 Amber Vogel             Fargo              ND  38  100 18:28  3:23  2:24   81   51:28 14.1  0:57   12   24:34  7:55 1:37:48 
   58  317 Kimberly Mathews        Sparta             WI  56   85 16:20  3:00  2:45   11   40:28 17.9  1:58   87   36:32 11:46 1:38:01 
   59  220 Julie Fletcher          Ottertail          MN  51   79 15:44  2:53  3:13   67   48:12 15.1  1:24   40   29:31  9:30 1:38:01 
   60  236 Rachel Geiger           Detroit Lakes      MN  26   74 15:22  2:49  2:14   75   50:22 14.4  1:13   39   29:08  9:23 1:38:16 
   61  224 Kathryn Foltz           Fargo              ND  22   40 13:50  2:32  3:46   69   48:18 15.0  1:58   56   30:42  9:53 1:38:32 
   62  170 Cydney Bettendorf       Cambridge          MN  23   61 14:57  2:45  3:38   54   45:45 15.9  1:55   71   33:02 10:38 1:39:15 
   63  324 Mikayla Miller          Stacy              MN  23   81 15:49  2:54  2:46   45   45:02 16.1  2:10   73   33:30 10:47 1:39:15 
   64  166 Mari Bell               Fargo              ND  64   66 15:01  2:45  2:13   60   46:50 15.5  1:48   76   33:48 10:53 1:39:39 
   65  209 Sasha Dykema            Fargo              ND  29   59 14:57  2:44  2:09   35   43:56 16.5  2:22   86   36:25 11:44 1:39:47 
   66  412 Debbie Welle-Powell     Duluth             MN  61   69 15:06  2:46  2:42   50   45:28 16.0  2:50   80   34:11 11:01 1:40:16 
   67  195 Rachael Darling         Fargo              ND  27   35 13:25  2:28  4:17   61   46:55 15.5  1:36   79   34:09 11:00 1:40:19 
   68  418 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  47   77 15:34  2:51  2:52   64   47:45 15.2  3:32   54   30:39  9:52 1:40:21 
   69  277 Amy Jacobson            Detroit Lakes      MN  35   82 16:05  2:57  2:29   72   49:38 14.6  1:25   57   30:48  9:55 1:40:23 
   70  366 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  41   80 15:47  2:54  2:36   59   46:47 15.5  1:19   78   33:57 10:56 1:40:24 
   71  161 Ann Archambault         Aberdeen           SD  49   19 12:10  2:14  3:10   27   42:52 16.9  2:53   92   39:36 12:45 1:40:39 
   72  202 Danielle Dokken         Elk River          MN  19   93 17:18  3:10  1:59   83   51:35 14.1  1:18   38   28:58  9:20 1:41:06 
   73  152 Jessica Ailie           Detroit Lakes      MN  32   52 14:29  2:39  3:00   74   49:41 14.6  1:52   65   32:07 10:21 1:41:07 
   74  367 Richelle Rust           Fertile            MN  45   47 14:18  2:37  2:20   56   46:10 15.7  1:19   90   37:13 11:59 1:41:17 
   75  238 Alison Gonser           Fargo              ND  28   24 12:58  2:23  2:07   84   51:59 14.0  0:59   77   33:48 10:53 1:41:49 
   76  286 Jilian Kolles           Plymouth           MN  25   55 14:46  2:42  2:51   80   51:13 14.2  1:31   64   32:00 10:18 1:42:20 
   77  255 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  43   64 14:59  2:45  4:28   62   47:20 15.3  1:24   83   34:38 11:09 1:42:47 
   78  295 Julie Laflamme          Little Falls       MN  37   50 14:25  2:39  6:59   65   47:52 15.2  3:27   46   30:15  9:44 1:42:57 
   79  284 Nicole Kashmark         Moorhead           MN  25   78 15:38  2:52  3:49   87   52:22 13.9  2:21   41   29:40  9:33 1:43:47 
   80  181 Lynae Buhl              Detroit Lakes      MN  30   94 17:36  3:13  3:19   77   50:29 14.4  2:27   53   30:33  9:50 1:44:23 
   81  329 Kayla Mohagen           West Fargo         ND  34   87 16:23  3:00  4:00   78   50:52 14.3  1:35   63   31:57 10:17 1:44:46 
   82  248 Melissa Hartness        Fargo              MN  50   71 15:16  2:48  3:18   79   51:12 14.2  3:57   61   31:32 10:09 1:45:13 
   83  156 Onika Allen             Detroit Lakes      MN  37   44 14:10  2:36  2:45   76   50:26 14.4  1:34   91   37:21 12:02 1:46:15 
   84  218 Jill Fjestad            Fergus Falls       MN  36   48 14:21  2:38  3:15   91   53:51 13.5  1:18   84   34:38 11:09 1:47:21 
   85  327 Sue Moe                 Grand Forks        ND  36   97 17:44  3:15  2:32   25   42:44 17.0  2:01   95   42:40 13:44 1:47:39 
   86  244 Rylee Hanson            Fertile            MN  14   53 14:38  2:41  3:22   95   58:29 12.4  1:13   44   30:01  9:40 1:47:41 
   87  188 Hiliary Chisholm        Ada                MN  30   91 17:06  3:08  2:19   85   52:03 13.9  1:24   88   36:34 11:47 1:49:25 
   88  361 Jillian Reiner          Alexandria         MN  36   29 13:13  2:25                          2:23   24   26:41  8:36 1:49:27 
   89  444 Linda Drummond          Altona             MB  41   76 15:28  2:50  3:23   93   54:37 13.3  2:47   75   33:38 10:50 1:49:52 
   90  298 Nicole Larson           Fargo              ND  44  101 19:15  3:32  2:19   92   54:05 13.4  1:20   74   33:34 10:48 1:50:31 
   91  239 Kayla Gonser            Fargo              ND  31   99 17:47  3:16  3:16   90   52:54 13.7  1:37   85   35:04 11:17 1:50:36 
   92  310 Randon Lovering         West Fargo         ND  39   60 14:57  2:44  4:32   71   48:55 14.8  2:32   94   41:50 13:28 1:52:44 
   93  274 Darby Humann            Fargo              ND  14    4 10:17  1:53  6:27   99 1:03:42 11.4  1:57   60   31:28 10:08 1:53:49 
   94  282 Katie Johnston          Warroad            MN  21   37 13:49  2:32  3:19   88   52:52 13.7  1:55   97   43:42 14:04 1:55:35 
   95  281 Hannah Johnston         Fargo              ND  24   38 13:50  2:32  3:19   89   52:52 13.7  1:53   98   43:44 14:05 1:55:36 
   96  217 Pam Fitting             Buffa              MN  64   83 16:13  2:58  2:49   94   55:46 13.0  1:45   96   43:35 14:02 2:00:06 
   97  215 Melanie Farber          Detroit Lakes      MN  27   88 16:25  3:00  2:55   98 1:03:29 11.4  1:31   89   37:07 11:57 2:01:24 
   98  390 Tammy Steer             Ottertail          MN  56   95 17:39  3:14  3:12   86   52:20 13.9  1:50   99   46:38 15:01 2:01:37 
   99  322 Concepcion Mendoza      Anthoby            NM  33   96 17:43  3:15  3:10   97 1:02:46 11.6  1:26  100   46:57 15:07 2:12:00 
  100  258 Tera Heiser             West Fargo         ND  43   98 17:45  3:15  3:40   96 1:00:22 12.0  1:42  101   49:40 16:00 2:13:08 
  101  443 Erica Nelson            Detroit Lakes      MN  21   16 11:47  2:10 11:46  100 1:05:11 11.1  8:07   93   40:03 12:54 2:16:52 
  102  179 Julia Brandon           Moorhead           MN   8  102 20:11  3:42  7:11  101 1:15:12  9.7  2:09  102   52:41 16:58 2:37:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  12 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  178 Dylan Brandon           Moorhead           MN  11    1 12:09  2:14  2:42    1   49:46 14.6  1:33    1   42:10 13:35 1:48:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  12 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  440 Jocelynne Hoefs         Grand Forks        ND  10    1 16:22  3:00  1:49    1   48:07 15.1  1:28    1   27:08  8:44 1:34:52 
    2  179 Julia Brandon           Moorhead           MN   8    2 20:11  3:42  7:11    2 1:15:12  9.7  2:09    2   52:41 16:58 2:37:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  13 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Jack Hennen             Cambridge          MN  18    1  9:09  1:41  1:02    1   33:47 21.5  0:51    1   20:03  6:28 1:04:51 
    2  208 Tristan Duenow          Fargo              ND  19    2 14:05  2:35  3:13    2   41:51 17.3  0:55    2   27:23  8:49 1:27:24 
    3  232 Benjamin Geeslin        Hawley             MN  13    3 14:19  2:37  5:15    3   49:26 14.7  1:32    3   30:33  9:50 1:41:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  13 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  311 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15    1  9:22  1:43  1:11    1   37:04 19.6  0:50    1   22:12  7:09 1:10:38 
    2  202 Danielle Dokken         Elk River          MN  19    4 17:18  3:10  1:59    2   51:35 14.1  1:18    2   28:58  9:20 1:41:06 
    3  244 Rylee Hanson            Fertile            MN  14    3 14:38  2:41  3:22    3   58:29 12.4  1:13    3   30:01  9:40 1:47:41 
    4  274 Darby Humann            Fargo              ND  14    2 10:17  1:53  6:27    4 1:03:42 11.4  1:57    4   31:28 10:08 1:53:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  373 Branden Scheel          Fargo              ND  22    1  9:23  1:43  1:07    1   29:14 24.8  0:30    1   16:41  5:23   56:54 
    2  223 Clem Foltz              Edina              MN  25    3 11:24  2:06  2:13    5   39:40 18.3  1:05    4   23:47  7:40 1:18:06 
    3  268 Jacob Heyne             Elk River          MN  20    7 13:24  2:27  1:46    7   40:53 17.8  1:08    2   21:14  6:51 1:18:23 
    4  278 Ben Jagim               Moorhead           MN  29    4 11:40  2:08  1:28    6   39:40 18.3  0:45   12   26:19  8:28 1:19:50 
    5  323 Ben Michels             St. Louis Park     MN  25    9 13:51  2:32  3:18    2   36:47 19.7  1:25    9   24:44  7:58 1:20:03 
    6  174 Matthew Bonjour         Hutchinson         MN  24    2 10:06  1:51  2:12   14   44:54 16.2  0:35    3   22:45  7:20 1:20:30 
    7  381 Nick Sinn               Edina              MN  25    8 13:27  2:28  1:50    8   40:54 17.8  0:45    7   24:39  7:57 1:21:34 
    8  392 Eric Steuck             St Louis Park      MN  28   10 14:11  2:36  2:14    4   39:36 18.3  1:31   10   25:08  8:06 1:22:39 
    9  363 Brenin Richardson       Detroit Lakes      MN  25    6 12:39  2:19  2:25    9   42:59 16.9  0:42    8   24:44  7:58 1:23:28 
   10  261 Shane Hendrickson       Ypsilanti          ND  29   17 17:03  3:08  3:26    3   37:40 19.3  1:32    6   24:35  7:55 1:24:14 
   11  167 Jon Bell-Clement        Fargo              ND  23    5 11:53  2:11  2:08   15   47:04 15.4  1:34   11   25:08  8:06 1:27:46 
   12  287 Michael Kolles          Plymouth           MN  25   12 14:45  2:42  2:04   11   44:30 16.3  0:59   14   28:19  9:07 1:30:35 
   13  294 Calvin Kurten           Minnetonka         MN  25   16 16:30  3:01  2:28   12   44:47 16.2  1:13   15   32:02 10:19 1:36:57 
   14  307 Zachary Lockner         Saint Louis Park   MN  25   13 15:12  2:47  3:28   10   43:17 16.8  1:15   18   33:53 10:55 1:37:03 
   15  285 Matthew Kluempke        River Falls        WI  21   11 14:39  2:41  2:14   18   55:03 13.2  1:02    5   24:19  7:50 1:37:15 
   16  279 Jonathan Jeffery        Detroit Lakes      MN  27   15 16:11  2:58  2:39   17   51:57 14.0  2:19   13   26:22  8:30 1:39:26 
   17  404 Michael Vespa           Moorhead           MN  27   18 20:04  3:41  2:31   13   44:48 16.2  1:10   16   32:10 10:22 1:40:41 
   18  414 Luke Witty              Fargo              ND  26   14 16:10  2:58  2:58   16   50:13 14.5  1:20   17   33:33 10:48 1:44:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  192 Kiersten Cooley         Fargo              ND  29    1  9:09  1:41  1:17    1   35:20 20.5  1:06    2   24:09  7:47 1:10:59 
    2  402 Angela Turnow           Park Rapids        MN  29    5 10:55  2:00  1:47    2   37:38 19.3  1:06    1   23:43  7:38 1:15:07 
    3  290 Abby Kratzke            Imperial           CA  24   10 12:40  2:19  1:45    4   41:27 17.5  0:51    3   24:56  8:02 1:21:37 
    4  441 Laura Paakh             Maplewood          MN  28    3 10:26  1:55  2:29    3   40:11 18.1  1:34   11   28:20  9:07 1:22:57 
    5  222 Christine Foltz         Edina              MN  26    4 10:41  1:58  1:59   10   43:15 16.8  0:46    5   26:46  8:37 1:23:24 
    6  293 Abby Kumm               Hutchinson         MN  23    2  9:13  1:42  2:59    8   42:59 16.9  0:41    6   27:38  8:54 1:23:28 
    7  395 Rachel Sudermann        Fargo              ND  29    7 10:58  2:01  2:12   11   43:16 16.8  1:03    7   27:50  8:58 1:25:18 
    8  265 Kylie Herland           Fargo              ND  28   30 17:01  3:07  1:18    6   42:31 17.1  0:51    8   28:01  9:02 1:29:40 
    9  377 Annie Schneider         Detroit Lakes      MN  26    6 10:58  2:01  3:18   14   44:28 16.3  1:12   14   30:14  9:44 1:30:07 
   10  289 Quinn Kragenbring       Alexandria         MN  25   13 13:12  2:25  2:05    9   43:00 16.9  1:58   16   30:32  9:50 1:30:45 
   11  347 Miranda Olson           Grand Forks        ND  24   12 13:05  2:24  1:17    5   41:56 17.3  1:48   20   32:54 10:36 1:30:58 
   12  177 Lindsay Bozovsky        Detroit Lakes      MN  28   21 14:52  2:43  2:59   17   45:09 16.1  1:25    4   26:40  8:35 1:31:02 
   13  193 Hannah Corliss          St Louis Park      MN  27   20 14:49  2:43  2:21    7   42:41 17.0  2:01   15   30:23  9:47 1:32:13 
   14  276 Wynter Isakson          Dilworth           MN  28   18 14:07  2:35  2:14   13   44:17 16.4  0:58   17   30:40  9:53 1:32:15 
   15  205 Kristin Drechsel        Fargo              ND  23    9 12:30  2:18  2:40   15   44:51 16.2  1:36   22   33:19 10:44 1:34:55 
   16  267 Kaylee Herman           Detroit Lakes      MN  25   25 15:18  2:48  2:03   21   48:54 14.8  1:22    9   28:03  9:02 1:35:38 
   17  362 Bailey Richardson       Detroit Lakes      MN  25   24 15:03  2:45  2:29   22   49:40 14.6  1:05   10   28:04  9:02 1:36:18 
   18  236 Rachel Geiger           Detroit Lakes      MN  26   26 15:22  2:49  2:14   23   50:22 14.4  1:13   12   29:08  9:23 1:38:16 
   19  224 Kathryn Foltz           Fargo              ND  22   17 13:50  2:32  3:46   20   48:18 15.0  1:58   18   30:42  9:53 1:38:32 
   20  170 Cydney Bettendorf       Cambridge          MN  23   23 14:57  2:45  3:38   18   45:45 15.9  1:55   21   33:02 10:38 1:39:15 
   21  324 Mikayla Miller          Stacy              MN  23   28 15:49  2:54  2:46   16   45:02 16.1  2:10   23   33:30 10:47 1:39:15 
   22  209 Sasha Dykema            Fargo              ND  29   22 14:57  2:44  2:09   12   43:56 16.5  2:22   26   36:25 11:44 1:39:47 
   23  195 Rachael Darling         Fargo              ND  27   14 13:25  2:28  4:17   19   46:55 15.5  1:36   25   34:09 11:00 1:40:19 
   24  238 Alison Gonser           Fargo              ND  28   11 12:58  2:23  2:07   25   51:59 14.0  0:59   24   33:48 10:53 1:41:49 
   25  286 Jilian Kolles           Plymouth           MN  25   19 14:46  2:42  2:51   24   51:13 14.2  1:31   19   32:00 10:18 1:42:20 
   26  284 Nicole Kashmark         Moorhead           MN  25   27 15:38  2:52  3:49   26   52:22 13.9  2:21   13   29:40  9:33 1:43:47 
   27  282 Katie Johnston          Warroad            MN  21   15 13:49  2:32  3:19   27   52:52 13.7  1:55   29   43:42 14:04 1:55:35 
   28  281 Hannah Johnston         Fargo              ND  24   16 13:50  2:32  3:19   28   52:52 13.7  1:53   30   43:44 14:05 1:55:36 
   29  215 Melanie Farber          Detroit Lakes      MN  27   29 16:25  3:00  2:55   29 1:03:29 11.4  1:31   27   37:07 11:57 2:01:24 
   30  443 Erica Nelson            Detroit Lakes      MN  21    8 11:47  2:10 11:46   30 1:05:11 11.1  8:07   28   40:03 12:54 2:16:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  308 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34    2 11:13  2:03  1:10    1   31:44 22.9  0:41    2   19:33  6:18 1:04:19 
    2  292 Tony Krueger            Morris             MN  32    9 13:58  2:34  3:03    5   37:42 19.3  1:29    1   18:59  6:07 1:15:09 
    3  254 Ty Hegland              Fargo              ND  34   13 14:16  2:37  1:41    3   36:35 19.8  0:57    4   22:32  7:15 1:16:00 
    4  305 Joe Lindgaard           Detroit Lakes      MN  30    4 11:52  2:11  1:36    6   38:24 18.9  0:51   10   24:39  7:56 1:17:21 
    5  183 Joseph Burchill         West Fargo         ND  35    1  9:29  1:44  2:25   13   41:16 17.6  0:48    8   23:45  7:39 1:17:42 
    6  442 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  33    7 13:31  2:29  3:16    9   39:09 18.5  0:57    3   22:11  7:09 1:19:02 
    7  164 Zach Banister           West Fargo         ND  31   23 15:30  2:51  1:55    4   37:19 19.5  0:53    9   24:12  7:48 1:19:46 
    8  240 Thomas Gonser           Fargo              ND  32    6 13:12  2:25  2:16    8   38:53 18.7  2:01   11   24:56  8:02 1:21:16 
    9  157 Jordan Amundson         Detroit Lakes      MN  34    5 12:27  2:17  3:28   17   41:49 17.4  1:04    6   23:19  7:31 1:22:05 
   10  409 Isaiah Weber            Fergus Falls       MN  38   11 14:08  2:35  2:16    2   34:30 21.0  3:06   19   28:12  9:05 1:22:11 
   11  263 James Hensyel           West Fargo         ND  34   16 14:53  2:44  2:55   16   41:46 17.4  0:59    5   22:57  7:24 1:23:29 
   12  180 Will Brandt             Fargo              ND  35   20 15:13  2:47  2:25   14   41:30 17.5  1:06    7   23:23  7:32 1:23:34 
   13  153 Tommy Ailie             Detroit Lakes      MN  34   17 14:56  2:44  2:03   12   40:55 17.7  0:42   14   26:28  8:32 1:25:02 
   14  365 Mike Romans             Jamestown          ND  37   21 15:20  2:49  2:24   11   39:52 18.2  2:06   16   27:23  8:49 1:27:03 
   15  210 Tom Ebertowski          Grand Forks        ND  36   27 15:53  2:55  1:12    7   38:40 18.8  1:47   21   29:45  9:35 1:27:15 
   16  351 Lee Pankratz            Bismarck           ND  37   22 15:24  2:49  2:50   10   39:29 18.4  1:44   18   27:55  8:59 1:27:19 
   17  175 Dustin Bourgois         Fargo              ND  38   12 14:08  2:36  2:28   23   44:50 16.2  0:49   13   25:28  8:12 1:27:42 
   18  241 Ryan Gravalin           Fargo              ND  38   18 15:08  2:46  1:28   25   45:22 16.0  0:40   15   27:09  8:45 1:29:45 
   19  328 Aaron Mohagen           West Fargo         ND  38   26 15:51  2:54  3:38   18   41:54 17.3  0:51   17   27:34  8:53 1:29:46 
   20  316 Ryan MacMaster          Fargo              ND  30    3 11:32  2:07  2:36   24   45:19 16.0  1:52   26   32:03 10:19 1:33:20 
   21  266 Jerry Herman            Detroit Lakes      MN  30   28 16:04  2:57  2:49   20   42:48 17.0  1:02   24   31:04 10:00 1:33:45 
   22  333 Fathersean Mulligan     Fargo              ND  35   24 15:32  2:51  2:19   22   44:34 16.3  0:56   25   31:44 10:13 1:35:02 
   23  300 Ryan Laux               Frazee             MN  37   10 13:59  2:34  2:57   19   42:44 17.0  2:23   29   34:26 11:05 1:36:27 
   24  394 Jason Studanski         Foley              MN  36   30 27:19  5:00  1:56   15   41:44 17.4  1:11   12   25:02  8:04 1:37:11 
   25  380 Daniel Schwandt         Moorhead           MN  33    8 13:36  2:30  4:29   21   43:31 16.7  2:37   28   34:06 10:59 1:38:17 
   26  330 Anthony Molzahn         Fargo              ND  32   25 15:50  2:54  4:14   26   46:22 15.7  2:05   27   32:19 10:25 1:40:49 
   27  325 Brad Mitchell           Fargo              ND  31   19 15:11  2:47  6:04   27   47:32 15.3  4:04   20   29:42  9:34 1:42:31 
   28  378 Travis Schroeder        Fargo              ND  35   29 17:06  3:08  4:10   28   47:36 15.3  3:59   22   29:47  9:35 1:42:35 
   29  169 Justin Berg             Detroit Lakes      MN  37   15 14:47  2:43  4:00   29   52:11 13.9  1:08   23   30:58  9:58 1:43:03 
   30  214 Alex Farber             Detroit Lakes      MN  30   14 14:34  2:40 10:45   30 1:03:32 11.4  1:28   30   37:06 11:57 2:07:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  163 Robyn Bancroft          Grand Forks        ND  38   14 14:13  2:36  2:36    1   38:01 19.1  1:34    3   22:05  7:07 1:18:26 
    2  245 Sarah Hanson            Sioux Falls        SD  31    6 13:11  2:25  2:06    6   41:01 17.7  0:34    2   21:45  7:00 1:18:35 
    3  249 Tanya Hass              Fargo              ND  37   10 13:14  2:26  2:59    5   40:40 17.9  1:43    1   20:27  6:35 1:19:01 
    4  154 Taryn Akgul             Moorhead           MN  33    9 13:13  2:25  2:12    2   38:35 18.8  1:26    5   24:02  7:45 1:19:27 
    5  399 Tiffany Swenson         Dilworth           MN  35    2 10:55  2:00  2:00   11   42:49 17.0  1:00    6   24:24  7:51 1:21:06 
    6  331 Jessica Molzahn         Fargo              ND  32    3 11:05  2:02  1:23    4   40:09 18.1  1:29   21   31:14 10:04 1:25:20 
    7  309 Alicia Lokken           Detroit Lakes      MN  36    7 13:12  2:25  2:35   16   45:28 16.0  0:45    4   23:57  7:43 1:25:54 
    8  388 Laurel Springer         Fargo              ND  35   11 13:21  2:27  1:30    3   40:01 18.1  1:44   15   30:01  9:40 1:26:36 
    9  184 Kayla Burchill          West Fargo         ND  35   18 14:26  2:39  2:05   12   44:00 16.5  1:16    8   25:18  8:09 1:27:04 
   10  368 Kristen Ryan            Chaska             OH  33    5 12:36  2:19  1:57   13   44:13 16.4  1:18   14   28:35  9:12 1:28:37 
   11  228 Laura Fugleberg         Roseau             MN  32    1 10:36  1:57  1:27   17   45:34 15.9  1:37   17   30:21  9:47 1:29:33 
   12  189 Katie Christensen       Fargo              ND  39   28 17:12  3:09  2:07    8   41:57 17.3  1:43   12   26:52  8:39 1:29:49 
   13  387 Rachael Smith           Altona             MB  34   22 14:58  2:45  3:06    9   42:38 17.0  1:41   13   27:46  8:57 1:30:07 
   14  299 Lindsey Laux            Frazee             MN  37   16 14:25  2:39  3:10   14   44:20 16.4  2:28   10   26:32  8:33 1:30:52 
   15  386 Jodi Smith              West Fargo         ND  37   26 16:32  3:02  2:56   15   44:58 16.1  1:11    9   25:56  8:21 1:31:32 
   16  359 Kelly Readel            West Fargo         ND  37   20 14:40  2:41  2:58    7   41:39 17.4  2:03   26   32:53 10:36 1:34:12 
   17  219 Tara Flack              West Fargo         ND  34   12 13:38  2:30  2:51   18   45:51 15.8  0:56   24   32:08 10:21 1:35:21 
   18  301 Amanda Leavy            East Grand Forks   MN  37   23 14:59  2:45  2:54   19   46:33 15.6  1:15   18   30:27  9:48 1:36:06 
   19  162 Janelle Askvig          Fargo              ND  33    4 11:47  2:10  2:59   21   48:15 15.0  1:55   25   32:26 10:27 1:37:19 
   20  406 Amber Vogel             Fargo              ND  38   33 18:28  3:23  2:24   28   51:28 14.1  0:57    7   24:34  7:55 1:37:48 
   21  277 Amy Jacobson            Detroit Lakes      MN  35   24 16:05  2:57  2:29   23   49:38 14.6  1:25   20   30:48  9:55 1:40:23 
   22  152 Jessica Ailie           Detroit Lakes      MN  32   19 14:29  2:39  3:00   24   49:41 14.6  1:52   23   32:07 10:21 1:41:07 
   23  295 Julie Laflamme          Little Falls       MN  37   17 14:25  2:39  6:59   20   47:52 15.2  3:27   16   30:15  9:44 1:42:57 
   24  181 Lynae Buhl              Detroit Lakes      MN  30   29 17:36  3:13  3:19   26   50:29 14.4  2:27   19   30:33  9:50 1:44:23 
   25  329 Kayla Mohagen           West Fargo         ND  34   25 16:23  3:00  4:00   27   50:52 14.3  1:35   22   31:57 10:17 1:44:46 
   26  156 Onika Allen             Detroit Lakes      MN  37   13 14:10  2:36  2:45   25   50:26 14.4  1:34   30   37:21 12:02 1:46:15 
   27  218 Jill Fjestad            Fergus Falls       MN  36   15 14:21  2:38  3:15   31   53:51 13.5  1:18   27   34:38 11:09 1:47:21 
   28  327 Sue Moe                 Grand Forks        ND  36   31 17:44  3:15  2:32   10   42:44 17.0  2:01   32   42:40 13:44 1:47:39 
   29  188 Hiliary Chisholm        Ada                MN  30   27 17:06  3:08  2:19   29   52:03 13.9  1:24   29   36:34 11:47 1:49:25 
   30  361 Jillian Reiner          Alexandria         MN  36    8 13:13  2:25                          2:23   11   26:41  8:36 1:49:27 
   31  239 Kayla Gonser            Fargo              ND  31   32 17:47  3:16  3:16   30   52:54 13.7  1:37   28   35:04 11:17 1:50:36 
   32  310 Randon Lovering         West Fargo         ND  39   21 14:57  2:44  4:32   22   48:55 14.8  2:32   31   41:50 13:28 1:52:44 
   33  322 Concepcion Mendoza      Anthoby            NM  33   30 17:43  3:15  3:10   32 1:02:46 11.6  1:26   33   46:57 15:07 2:12:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  413 Roberto Wharton         Fargo              ND  43    3 10:25  1:55  1:09    1   31:34 23.0  0:56    1   21:05  6:48 1:05:08 
    2  211 Darin Eisinger          Comstock           MN  44    1  9:07  1:40  1:08    2   32:21 22.4  1:09    2   22:01  7:06 1:05:44 
    3  318 Thomas Matzke           Fargo              ND  43    4 10:28  1:55  1:31    3   33:12 21.9  0:55    4   22:17  7:11 1:08:21 
    4  383 Brian Sitz              Hazen              ND  44    2 10:22  1:54  1:27    4   34:11 21.2  1:13    3   22:10  7:08 1:09:20 
    5  355 Ender Raghib            West Fargo         ND  47    9 12:52  2:22  2:28    6   36:03 20.1  1:35    6   23:57  7:43 1:16:53 
    6  229 Luis Garcia             Fargo,             ND  48    6 11:36  2:08  1:31   10   39:51 18.2  1:32    7   25:33  8:14 1:20:00 
    7  400 Frode Tilden            Fargo              ND  41   13 13:47  2:32  2:34    5   34:26 21.1  1:37   13   27:53  8:59 1:20:15 
    8  253 Chad Hegg               Moorhead           MN  43    8 12:39  2:19  2:37   14   40:33 17.9  1:05    5   23:39  7:37 1:20:32 
    9  419 Bryan Zingraf           Hawley             MN  49    7 12:37  2:19  1:15    8   38:47 18.7  1:11   14   27:54  8:59 1:21:42 
   10  375 Jon Schell              Shoreview          MN  44   12 13:18  2:26  2:17    9   38:57 18.6  1:38    8   26:33  8:33 1:22:40 
   11  326 Tim Mitzel              Bismarck           ND  44   16 14:09  2:36  2:16    7   38:36 18.8  1:54   16   28:52  9:18 1:25:46 
   12  302 Paul Leavy              East Grand Forks   MN  40   18 14:20  2:38  2:48   13   40:20 18.0  1:39   10   26:53  8:39 1:25:58 
   13  384 Chip Sjule              Fargo              ND  43   14 14:05  2:35  3:15   12   40:12 18.1  0:53   15   27:55  9:00 1:26:19 
   14  151 Darin Adams             Detroit Lakes      MN  47   11 13:09  2:25  2:46   11   40:01 18.1  1:48   20   31:30 10:09 1:29:13 
   15  297 Gary Larsen             Moorhead           MN  48   17 14:15  2:37  2:40   16   41:32 17.5  0:48   18   30:01  9:40 1:29:13 
   16  416 Josh Worley             Langdon            ND  43   10 12:58  2:23  2:52   21   45:30 16.0  1:03   11   27:24  8:49 1:29:45 
   17  155 Bob Allen               Detroit Lakes      MN  40   23 19:16  3:32  3:06   19   43:41 16.6  1:14    9   26:47  8:38 1:34:01 
   18  272 Max Hoefs               Grand Forks        ND  42   24 19:22  3:33  2:15   23   47:41 15.2  1:08   12   27:29  8:51 1:37:52 
   19  234 Michael Geeslin         Hawley             MN  44    5 11:19  2:05  5:16   24   49:25 14.7  1:49   19   30:16  9:45 1:38:04 
   20  370 Kurt Sandman            Moorhead           MN  44   19 16:06  2:57  2:56   18   43:26 16.7  3:06   21   33:01 10:38 1:38:35 
   21  411 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  48   22 19:09  3:31  5:19   15   40:55 17.7  5:12   17   28:57  9:19 1:39:30 
   22  207 Brian Duenow            Fargo              ND  46   20 16:48  3:05  3:35   17   42:43 17.0  1:20   23   38:20 12:21 1:42:44 
   23  270 Ryan Hill               Detroit Lakes      MN  42   21 17:10  3:09  5:45   22   45:41 15.9  1:45   22   34:24 11:05 1:44:43 
   24  335 Marti Nansen            Fargo              ND  41   15 14:07  2:35  4:46   20   45:06 16.1  2:21   24   40:31 13:03 1:46:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  349 Tracy Ost               Spicer             MN  48    5 12:53  2:22  2:05    3   41:01 17.7  1:23    1   24:27  7:53 1:21:47 
    2  369 Kimberly Salander       Hillsboro          ND  42   14 15:00  2:45  2:05    2   39:41 18.3  1:02    3   24:51  8:00 1:22:37 
    3  417 Cassie Wulfekuhle       Colfax             ND  45    3 11:40  2:08  2:13    4   41:57 17.3  1:20    8   27:28  8:51 1:24:37 
    4  198 Annette Deforest        Bismarck           ND  49    2 11:23  2:05  2:29    1   38:36 18.8  1:53   13   31:41 10:12 1:26:00 
    5  242 Dawn Peters             Hawley             MN  49    6 13:20  2:27  2:27   10   45:03 16.1  2:23    4   25:01  8:04 1:28:14 
    6  364 Erika Rodenbiker        Fargo              ND  41   12 14:49  2:43  1:38    6   43:26 16.7  1:30    7   26:53  8:40 1:28:14 
    7    2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  42   10 14:14  2:37  1:29    9   44:56 16.2  1:21    6   26:32  8:33 1:28:29 
    8  243 Christy Haire           Breckenridge       MN  49    7 13:50  2:32  3:10    8   44:38 16.3  1:28    5   25:49  8:19 1:28:53 
    9  374 Tiffany Scheel          Fargo              MN  44    1 10:54  2:00  2:29   12   45:44 15.9  1:11   10   30:26  9:48 1:30:42 
   10  304 Sarah Leschinsky        Maple Grove        MN  43    9 14:07  2:35  2:29   14   46:34 15.6  0:58    9   30:16  9:45 1:34:22 
   11  306 Sommer Lockhart         Moorhead           MN  40   15 15:28  2:50  2:22   18   51:29 14.1  0:57    2   24:34  7:55 1:34:48 
   12  257 Colleen Heimstead       Fargo              ND  47    8 13:51  2:32  3:12    7   43:53 16.5  2:29   12   31:25 10:07 1:34:48 
   13  319 Liane Mauch             Mantador           ND  48   19 16:18  2:59  2:23   11   45:06 16.1  1:09   14   32:18 10:24 1:37:12 
   14  418 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  47   17 15:34  2:51  2:52   17   47:45 15.2  3:32   11   30:39  9:52 1:40:21 
   15  366 Jessica Rugland         Wahpeton           ND  41   18 15:47  2:54  2:36   15   46:47 15.5  1:19   17   33:57 10:56 1:40:24 
   16  161 Ann Archambault         Aberdeen           SD  49    4 12:10  2:14  3:10    5   42:52 16.9  2:53   20   39:36 12:45 1:40:39 
   17  367 Richelle Rust           Fertile            MN  45   11 14:18  2:37  2:20   13   46:10 15.7  1:19   19   37:13 11:59 1:41:17 
   18  255 Rachel Heidbreder       Argusville         ND  43   13 14:59  2:45  4:28   16   47:20 15.3  1:24   18   34:38 11:09 1:42:47 
   19  444 Linda Drummond          Altona             MB  41   16 15:28  2:50  3:23   20   54:37 13.3  2:47   16   33:38 10:50 1:49:52 
   20  298 Nicole Larson           Fargo              ND  44   21 19:15  3:32  2:19   19   54:05 13.4  1:20   15   33:34 10:48 1:50:31 
   21  258 Tera Heiser             West Fargo         ND  43   20 17:45  3:15  3:40   21 1:00:22 12.0  1:42   21   49:40 16:00 2:13:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  213 Carter Evenson          Fargo              ND  53    1 10:23  1:54  1:14    1   33:43 21.5  1:02    1   23:27  7:33 1:09:46 
    2  296 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  59    4 12:16  2:15  1:07    2   34:30 21.0  1:03    2   25:16  8:08 1:14:10 
    3  360 Kevin Register          Fargo              ND  56    3 11:42  2:09  1:01    3   35:28 20.5  0:53    5   27:26  8:50 1:16:28 
    4  352 Craig Pool              Fargo              ND  59    7 13:06  2:24  2:13    4   36:11 20.1  1:29    3   26:43  8:36 1:19:41 
    5  182 Barry Burchill          West Fargo         ND  59    2 11:26  2:06  2:03    6   37:37 19.3  1:05    6   27:45  8:56 1:19:54 
    6  320 Thaddeus McCamant       Frazee             MN  57   10 15:26  2:50  2:52    7   40:34 17.9  1:14    4   26:58  8:41 1:27:01 
    7  190 Kevin Christianson      Detroit Lakes      MN  54    5 12:54  2:22  2:37   10   44:42 16.2  1:43    8   29:33  9:31 1:31:27 
    8  250 David Hassebrock        Fargo              ND  50    8 14:25  2:39  3:23    9   41:53 17.3  1:33    9   30:50  9:56 1:32:01 
    9  246 Scott Hardiman          Aberdeen           SD  53   12 17:19  3:10  4:38    5   36:43 19.8  2:14   10   31:11 10:03 1:32:02 
   10  341 Michael Norby           Detroit Lakes      MN  57    6 13:02  2:23  3:40   11   44:48 16.2  1:23    7   29:16  9:25 1:32:07 
   11  204 Jon Drechsel            Moorhead           MN  52   11 15:45  2:53  3:24   12   46:49 15.5  2:28   13   39:03 12:35 1:47:27 
   12  379 Doug Schulz             Frazee             MN  52   14 20:27  3:45  4:46   13   50:46 14.3  3:02   12   32:25 10:26 1:51:25 
   13  345 Barry Olson             West Fargo         ND  58   13 19:43  3:37  5:50    8   40:47 17.8  2:03   14   46:15 14:53 1:54:35 
   14  275 Mitch Humann            Fargo              ND  51    9 14:52  2:43  4:55   14 1:03:41 11.4  1:57   11   31:28 10:08 1:56:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  340 Betsy Norby             Detroit            MN  56    1 12:05  2:13  4:10    4   47:29 15.3  1:02    1   25:07  8:05 1:29:52 
    2  206 Sonya Drechsel          Moorhead           MN  51    2 13:19  2:27  2:17    2   41:32 17.5  1:41    5   34:24 11:05 1:33:11 
    3  194 Sheri Dalen             Detroit Lakes      MN  54    3 15:11  2:47  2:57    3   45:29 16.0  1:07    3   29:50  9:36 1:34:31 
    4  317 Kimberly Mathews        Sparta             WI  56    6 16:20  3:00  2:45    1   40:28 17.9  1:58    6   36:32 11:46 1:38:01 
    5  220 Julie Fletcher          Ottertail          MN  51    5 15:44  2:53  3:13    5   48:12 15.1  1:24    2   29:31  9:30 1:38:01 
    6  248 Melissa Hartness        Fargo              MN  50    4 15:16  2:48  3:18    6   51:12 14.2  3:57    4   31:32 10:09 1:45:13 
    7  390 Tammy Steer             Ottertail          MN  56    7 17:39  3:14  3:12    7   52:20 13.9  1:50    7   46:38 15:01 2:01:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Dennis Nelson           Henderson          NV  63    2 12:17  2:15  1:40    1   32:39 22.2  1:24    5   27:58  9:00 1:15:55 
    2  231 Dave Gaukler            High Rolls Mtn Par NM  61    1 11:52  2:11  1:51    4   37:34 19.3  1:09    2   25:59  8:22 1:18:24 
    3   12 Bill Burns              Moorhead           MN  61    5 13:06  2:24  2:37    3   36:50 19.7  2:05    1   24:21  7:51 1:18:58 
    4  191 Doug Collison           Eden Prairie       MN  62    3 12:28  2:17  2:27    2   36:20 20.0  1:20    7   28:44  9:15 1:21:18 
    5  251 Joel Haugen             Fargo              ND  64    4 13:00  2:23  1:33    5   40:28 17.9  1:42    4   27:38  8:54 1:24:19 
    6  403 Edward Van Hal          Fargo              ND  63   11 14:46  2:43  4:38    8   41:30 17.5  1:00    3   26:31  8:32 1:28:24 
    7  397 Thomas Swanson          Bismarck           ND  63    8 14:09  2:36  3:28    6   40:58 17.7  1:20    6   28:32  9:11 1:28:25 
    8  398 Jeffrey Swenson         Fargo              ND  61    9 14:16  2:37  3:29    7   41:23 17.5  1:04    8   28:45  9:16 1:28:57 
    9  288 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  75   10 14:22  2:38  3:06    9   41:38 17.4  2:13    9   34:30 11:07 1:35:48 
   10  233 Douglas Geeslin         Hawley, Mn         MN  69    7 13:30  2:29  3:47   10   44:12 16.4  2:44   12   36:43 11:49 1:40:54 
   11  372 Tim Sayler              Fargo              ND  61    6 13:09  2:25  3:37   11   47:01 15.4  2:37   11   36:13 11:40 1:42:34 
   12  376 Richard Schmidt         Lindstrom          MN  72   12 17:06  3:08  2:14   12   48:15 15.0  1:24   10   35:42 11:30 1:44:38 
   13  389 Gary Steer              Ottertail          MN  67                          14 1:00:30 12.0  1:40   13   49:39 15:59 2:22:08 
   14  216 Frank Farrar            Britton            SD  89   13 20:25  3:44  8:06   13   58:59 12.3  3:27   14   57:52 18:38 2:28:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  203 Ann Dolence             Duluth             MN  60    2 15:05  2:46  1:49    1   41:40 17.4  0:41    1   24:21  7:51 1:23:34 
    2  382 Barb Sinner             West Fargo         ND  62    4 15:21  2:49  2:23    2   43:27 16.7  1:08    4   34:12 11:01 1:36:29 
    3  166 Mari Bell               Fargo              ND  64    1 15:01  2:45  2:13    4   46:50 15.5  1:48    2   33:48 10:53 1:39:39 
    4  412 Debbie Welle-Powell     Duluth             MN  61    3 15:06  2:46  2:42    3   45:28 16.0  2:50    3   34:11 11:01 1:40:16 
    5  217 Pam Fitting             Buffa              MN  64    5 16:13  2:58  2:49    5   55:46 13.0  1:45    5   43:35 14:02 2:00:06 

Total Registered:                        294
Total Number of Team Finishers:           19
Total Number of Individual Finishers:    206
Number of Male   Finishers:              104
Number of Female Finishers:              102
Did not Finish Race or Did Not Start:     37