Detroit Lakes, MN
8/18/2018











                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 18, 2018
                                            SPRINT: 2 Mile Paddle - 12.1 Mile Bike - 5K Run
   

                                                                                                                                             Page 1


================================================================================================================================================
                                                                  KAYAK RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank PADD Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ========= ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     158 Kent Cease              Park Rapids        MN  56 M     2 23:42  2:09    2   41:23 17.5  1:03    4   26:52  8:39 1:35:06 
    2   2/7      70 Doug Murphy             Fargo              ND  52 M     4 26:05  3:35    1   40:43 17.8  2:05    2   25:13  8:07 1:37:40 
    3   3/7     348 Scott Olson             Moorhead           MN  50 M     1 19:55  1:25    8   45:50 15.8  1:02   11   31:22 10:06 1:39:33 
    4   1/20    212 Amie Erickson           Rochert            MN  45 F    10 27:57  2:55    3   42:53 16.9  1:17    7   28:16  9:06 1:43:16 
    5   4/7     408 Ed Waggoner             Park Rapids        MN  49 M     3 25:55  2:53   16   48:47 14.9  0:44    1   25:00  8:03 1:43:18 
    6   2/20    321 Krista Mehrl            St. Louis Park     MN  25 F    15 30:28  1:17    7   45:30 16.0  0:52    3   25:20  8:09 1:43:24 
    7   5/7     313 Hans Madsen             Andover            MN  51 M     7 26:55  2:43    4   42:57 16.9  1:11   10   30:41  9:53 1:44:25 
    8   3/20    168 Ann Bell-Pfeifer        Horace             ND  53 F     6 26:42  1:06   10   46:28 15.6  0:52    9   29:42  9:34 1:44:48 
    9   4/20    342 Amie Northagen          Fargo              ND  24 F     8 27:17  3:43   15   47:50 15.2  1:12    5   27:25  8:50 1:47:25 
   10   5/20    230 Heid Garrett            East Grand Forks   MN  41 F    13 30:18  2:33    5   44:40 16.3  1:44    8   28:52  9:18 1:48:06 
   11   6/20    405 Cathy Villella          Pelican Rapids     MN  56 F    16 30:43  1:59    9   46:00 15.8  1:18   12   33:10 10:41 1:53:07 
   12   6/7     312 Christian Madsen        Andover            MN  25 M     9 27:41  1:59   14   47:44 15.2  2:00   13   35:50 11:32 1:55:12 
   13   7/20    273 Jessica Hollenkamp      Milaca             MN  34 F     5 26:27  2:32   13   47:29 15.3  1:47   19   38:04 12:15 1:56:17 
   14   8/20    343 Koko Nowacki            East Grand Forks   MN  47 F    14 30:20  2:33    6   44:47 16.2  2:09   14   37:08 11:57 1:56:55 
   15   9/20    235 Colleen Geffe-Dahle     North Mankato      MN  53 F    12 29:18  2:16   12   47:19 15.3  1:13   21   41:21 13:19 2:01:25 
   16  10/20    315 Kathy Marshik           Little Falls       MN  43 F    11 28:17  5:41   11   46:50 15.5  3:25   15   37:30 12:05 2:01:41 
   17  11/20    337 Autumn Nelson           Fargo              ND  27 F    17 30:57  2:30   17   49:23 14.7  1:27   16   37:32 12:05 2:01:46 
   18  12/20    336 Amy Nelson              Hitterdal          MN  30 F    21 33:30  2:37   20   56:37 12.8  1:40    6   27:41  8:55 2:02:04 
   19  13/20    385 Cheryl Smith            Bemidji            MN  46 F    18 33:07  3:44   18   50:52 14.3  2:15   24   46:01 14:49 2:15:56 
   20  14/20    314 Charlotte Manstrom      Bismarck           ND  67 F    23 37:21  3:22   21   57:54 12.5  2:32   20   39:54 12:51 2:21:01 
   21   7/7     160 Owen Anderson           Detroit Lakes      MN   9 M    25 37:27  4:06   24 1:04:18 11.3  2:50   17   37:53 12:12 2:26:32 
   22  15/20    159 Kristen Anderson        Detroit Lakes      MN  40 F    24 37:26  4:06   25 1:04:20 11.3  2:50   18   37:53 12:12 2:26:33 
   23  16/20    353 Sybil Priebe            Wahpeton           ND  41 F    22 35:00  1:34   19   53:44 13.5  1:34   27   55:44 17:57 2:27:33 
   24  17/20    201 Katie Doan              Moorhead           MN  37 F    19 33:27  4:43   26 1:05:11 11.1  3:13   22   43:57 14:09 2:30:28 
   25  18/20    291 Brooke Krause           Dilworth           MN  31 F    20 33:27  4:38   27 1:05:14 11.1  3:15   23   43:57 14:09 2:30:29 
   26  19/20    396 Megan Sullivan          Chicago            IL  28 F    27 41:46  4:13   23   58:33 12.4  3:48   25   46:39 15:01 2:34:57 
   27  20/20    237 Sarah Geiser            New Hope           MN  28 F    26 41:45  4:18   22   58:32 12.4  3:44   26   46:40 15:02 2:34:57 


================================================================================================================================================
                                                               KAYAK RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & PADDLER, BIKER, RUNNER             Rank Padd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ========== ===== ================= ===== ================== =======
                                                                                                                                             Page 1


================================================================================================================================================
                                                                   SUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank PADD Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ========= ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     247 Tim Harms               Fargo              MN  54 M     1 31:29  2:27    1   38:58 18.6  1:49    2   28:35  9:12 1:43:16 
    2   2/3     356 Andy Rau                Fargo              ND  40 M     2 36:15  2:31    2   47:43 15.2  2:00    3   30:47  9:55 1:59:13 
    3   1/1     186 Julie Carlson           Breckenridge       MN  36 F     3 41:07  2:48    3   49:51 14.6  1:28    4   33:15 10:42 2:08:26 
    4   3/3     371 Eric Sandoz             New Hope           MN  33 M     4 41:47  4:15    4   58:29 12.4  3:49    1   20:29  6:36 2:08:46 


================================================================================================================================================
                                                                SUP RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & PADDLER, BIKER, RUNNER             Rank Padd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ========== ===== ================= ===== ================== =======
    1  421 2 Buoys & 1 Gull                                 1 35:59  0:54    1   40:43 17.8  0:42    1   26:44  8:37 1:45:01 
           Megan Flom , Hudson Flom , Carter Flom