Duluth, MN
8/11/2018











                                                                                                                                   Page 1
Bike Duluth Festival - Short
Spirit Mountain, Duluth, MN  8/11/18
Timed by Duluth Timing & Events, LLC


Place Bib Name                S Age City           St  Plc Stage1    Plc Stage2   Time
===== === =================== = === ============== ==  === ========= === ======== ========
    1 310 Cole Seaton         M  26 Bloomington    MN    1  2:33.49    2  2:36.85  5:10.34 
    2 269 Joshua Johnson      M  25 Houghton       MI    2  2:39.06    1  2:35.01  5:14.07 
    3 254 Tyler Menucci       M  25 Roseau         MN    4  2:52.32    3  2:42.91  5:35.23 
    4 309 Alex Watkins        M  25 Maple Grove    MN    3  2:49.02    6  2:49.81  5:38.83 
    5 302 Thomas Allison      M  13 Duluth         MN    5  2:54.34    7  2:52.69  5:47.03 
    6 293 Nicholas Bither     M  23 Minneapolis    MN    7  3:01.35    5  2:49.70  5:51.05 
    7 257 Nate Heydt          M  43 Duluth         MN    6  2:57.00   12  2:59.63  5:56.63 
    8 306 Travis Leukuma      M  29 Orono          MN    9  3:02.25   10  2:57.51  5:59.76 
    9 304 Dylan Lynch         M  18 Duluth         MN   12  3:06.64    9  2:57.31  6:03.95 
   10 266 Landon Kaiser       M  26 Bloomington    MN    8  3:01.64   14  3:02.77  6:04.41 
   11 308 Grant Leukuma       M  22 Orono          MN   14  3:07.06   11  2:58.25  6:05.31 
   12 294 Doran Nurmi         M  50 Duluth         MN   23  3:19.01    4  2:47.76  6:06.77 
   13 252 Josh Smith          M  37 West Fargo     ND   15  3:07.69   13  3:02.38  6:10.07 
   14 296 Derek Hullett       M  25 Sartell        MN   21  3:17.56    8  2:55.91  6:13.47 
   15 250 Jeff Seim           M  37 Plymouth       MN   17  3:08.55   16  3:07.19  6:15.74 
   16 273 Scot Worden         M  38 Appleton       WI   18  3:13.26   15  3:03.12  6:16.38 
   17 259 Dan Demuth          M  14 Esko           MN   11  3:03.73   19  3:12.71  6:16.44 
   18 262 Jared Patterson     M  36 Two Rivers     WI   10  3:02.55   23  3:16.16  6:18.71 
   19 263 Mitch Kent          M  24 Eau Claire     WI   16  3:08.44   17  3:12.13  6:20.57 
   20 276 Jusitn McClellan    M  33 Saginaw        MN   13  3:06.79   22  3:16.10  6:22.89 
   21 303 Xavier Schwartz     M  25 Madison        WI   19  3:15.80   20  3:13.04  6:28.84 
   22 316 Matthew Brownson    M  20 Stillwater     MN   25  3:23.61   18  3:12.56  6:36.17 
   23 255 Isaac Leppanen      M  14 Duluth         MN   22  3:18.73   24  3:19.53  6:38.26 
   24 307 Tyler Leukuma       M  24 Orono          MN   30  3:31.38   21  3:14.18  6:45.56 
   25 292 Andrew Kappes       M  33 Casselton      ND   28  3:27.93   26  3:21.28  6:49.21 
   26 283 Joey Deibele        M  14 Duluth         MN   26  3:26.34   33  3:29.93  6:56.27 
   27 251 Bryant Lymburn      M  24 Coon Rapids    MN   31  3:36.70   27  3:21.76  6:58.46 
   28 274 Niki Worden         F  37 Appleton       WI   24  3:22.30   41  3:38.01  7:00.31 
   29 298 Taylor Goulet       M  28 Altoona        WI   29  3:30.47   32  3:29.86  7:00.33 
   30 297 Eric Schoenberg     M  50 Chippewa Falls WI   27  3:27.58   43  3:38.98  7:06.56 
   31 299 Brett Bartlam       M  13 Proctor        MN   34  3:40.25   30  3:26.85  7:07.10 
   32 275 Nick Salzman        M  26 Appleton       WI   33  3:38.95   37  3:35.70  7:14.65 
   33 271 Rob Manning         M  40 Little Suamico WI   38  3:46.29   34  3:31.55  7:17.84 
   34 272 Scott Jackson       M  31 Appleton       WI   37  3:43.76   36  3:34.45  7:18.21 
   35 286 Anett Trebitz       F  54 Duluth         MN   36  3:41.81   39  3:36.88  7:18.69 
   36 282 Nick Larson         M  29 West Milwaukee WI   43  3:55.80   28  3:25.73  7:21.53 
   37 291 Lindsay Bean        F  38 Ishpeming      MI   32  3:38.67   45  3:44.91  7:23.58 
   38 300 Jessica Adams       F  28 Duluth         MN   46  3:58.17   31  3:26.96  7:25.13 
   39 258 Rilo Heydt          M  11 Duluth         MN   49  4:04.92   25  3:20.28  7:25.20 
   40 267 Owen Boyle          M  15 Lindstrom      MN   39  3:47.28   44  3:40.49  7:27.77 
   41 265 Eero Maki           M  14 Cloquet        MN   35  3:40.34   48  3:49.86  7:30.20 
   42 280 Bode Hislop         M  14 Duluth         MN   42  3:54.41   38  3:36.06  7:30.47 
   43 295 Vincent Knutson     M  16 Monticello     MN   45  3:56.97   35  3:33.55  7:30.52 
   44 260 Mike Fedewa         M  49 Isanti         MN   50  4:08.34   29  3:25.79  7:34.13 
   45 120 Kyle Stratton       M  30 Mackinaw       IL   44  3:56.05   42  3:38.08  7:34.13 
   46 290 Alyssa Lommel       F  24 Duluth         MN   41  3:48.68   46  3:47.03  7:35.71 
   47 311 Joe Sanders         M  17 Superior       WI   40  3:48.52   49  3:50.05  7:38.57 
   48 301 Jack Bartlam        M  16 Proctor        MN   48  4:04.16   40  3:37.06  7:41.22 
   49 305 Mason Klassen       M  16 Duluth         MN   47  4:03.24   50  3:50.45  7:53.69 
   50 289 Andrew Gilbertson   M  45 Ramsey         MN   51  4:18.74   47  3:48.62  8:07.36 








                                                                                                                                   Page 2
Bike Duluth Festival - Short
Spirit Mountain, Duluth, MN  8/11/18
Timed by Duluth Timing & Events, LLC


Place Bib Name                S Age City           St  Plc Stage1    Plc Stage2   Time
===== === =================== = === ============== ==  === ========= === ======== ========
   51 313 Brent Frank         M  33 Milwaukee      WI   52  4:31.19   53  4:11.17  8:42.36 
   52 261 Tonya Pontel        F  29 Marquette      MI   56  4:42.02   52  4:09.21  8:51.23 
   53 268 Jesse Boyle         M  40 Lindstrom      MN   58  4:50.11   51  4:09.00  8:59.11 
   54 277 Sharon Stoll        F  38 Houghton       MI   53  4:34.52   57  4:46.87  9:21.39 
   55 285 Suzanne Cichosz     F  36 Duluth         MN   57  4:46.06   56  4:42.48  9:28.54 
   56 287 Jessica Alexander   F  34 St Paul        MN   54  4:36.33   60  4:59.34  9:35.67 
   57 270 Farron Manning      F  31 Little Suamico WI   59  4:53.22   58  4:49.78  9:43.00 
   58 279 Duane "jack" Crowe  M  31 Lincolnwood    IL   61  5:15.19   55  4:30.50  9:45.69 
   59 264 Luke Fiore          M  41 Minneapolis    MN   55  4:40.87   61  5:18.43  9:59.30 
   60 278 Kelly Raber         F  45 Green Bay      WI   62  5:37.99   59  4:57.54 10:35.53 
   61 281 Courtney Hislop     F  11 Duluth         MN   63  9:03.05   54  4:27.08 13:30.13 
      288 Jay Richards        M  48 Callaway       MN   20  3:16.59                        
      314 Heather Darrin      F  26 Milwaukee      WI   60  5:04.39