Detroit Lakes, MN
9/6/2018











               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 6, 2018
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    28  Alexandria                (  12:48.3  1:04:01.2   1:01.4)
========================================
  1      1  Logan Tung                      12:18.7
  2      3  Alex Klimek                     12:43.6
  3      4  Owen Draper                     12:44.1
  4      8  Luke Panther                    12:54.7
  5     12  Caleb Bolstad                   13:20.1
  6   ( 13) Nolan Peterson                  13:21.6
  7   ( 16) Harrison Greathouse             13:46.3

  2.    60  Shanley                   (  13:20.9  1:06:44.5   1:10.4)
========================================
  1      5  Jonathon Asche                  12:47.0
  2      9  Eric Biver                      13:02.9
  3     10  Nathan Andrews                  13:09.3
  4     17  Mathias McAllister              13:47.9
  5     19  Malachi Dalton                  13:57.4
  6   ( 26) Isaac Rohrich                   14:26.1
  7   ( 50) Andrew Holman                   16:10.8

  3.    65  Hawley H.S.               (  13:28.1  1:07:20.2   1:44.0)
========================================
  1      2  Steven Sellin                   12:35.8
  2      6  Drew Peterson                   12:51.3
  3     14  Billy Renner                    13:43.9
  4     18  Ian Kronbeck                    13:49.4
  5     25  Brendan Sanvik                  14:19.8
  6   ( 40) Kris Rasmussen                  15:26.5
  7   ( 48) Michael Robertson               16:04.9

  4.   102  Bemidji                   (  13:57.9  1:09:49.3   1:33.0)
========================================
  1      7  Carson Maish                    12:53.9
  2     21  Hunter Heim                     14:06.5
  3     23  Moses Son                       14:09.1
  4     24  Will Termont                    14:12.9
  5     27  Sam Gifford                     14:26.9
  6   ( 35) Ryan Daman                      15:10.1
  7   ( 36) Adam Allery                     15:12.2

  5.   137  Detroit Lakes             (  14:31.2  1:12:35.7   1:39.1)
========================================
  1     11  Jack Mears                      13:19.4
  2     28  Zachary Carlson                 14:29.1
  3     31  Aiden Lunde                     14:52.7
  4     33  Micah Barberg                   14:56.0
  5     34  Martin Eklund                   14:58.5
  6   ( 41) Kael Cunningham                 15:33.5
  7   ( 42) Dane Hellekson                  15:33.9

  6.   150  Pelican Rapids            (  14:48.2  1:14:00.8   1:17.9)
========================================
  1     20  Troy Bell                       14:04.9
  2     29  Parker Sanchez                  14:49.0
  3     30  Oakley Carlson                  14:51.2
  4     32  Jed Carlson                     14:52.9
  5     39  Brady Petznick                  15:22.8
  6   ( 43) Reece Henkes                    15:35.5
  7   ( 51) Mason Blahut                    16:30.5

  7.   201  Fergus Falls              (  15:34.8  1:17:53.9   2:45.2)
========================================
  1     22  Aiden Lindgren                  14:07.1
  2     37  Oliver Thorson                  15:18.7
  3     44  Jackson Lysne                   15:44.1
  4     45  Milton Tungseth                 15:51.7
  5     53  William Nuss                    16:52.3
  6   ( 57) Adrian Blondeau                 20:33.9

  8.   228  Thief River Falls         (  17:55.7  1:29:38.1  11:35.0)
========================================
  1     15  Braydin Lund                    13:45.4
  2     47  Tyler Brouse                    16:04.4
  3     52  Spencer Hempel                  16:37.1
  4     56  Jack Krein                      17:50.8
  5     58  Logan Gilbertson                25:20.4

  9.   242  Frazee                    (  16:19.7  1:21:38.3   1:59.9)
========================================
  1     38  Kale Ovsak                      15:20.2
  2     46  Brady Borah                     15:56.4
  3     49  Cael Pausch                     16:06.9
  4     54  Skyler Anderson                 16:54.7
  5     55  Landyn Krueger - Pierc          17:20.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/29    587 Logan Tung                8 Alexandria                12:18.7  6:12 
    2   1/9     787 Steven Sellin             8 Hawley H.S.               12:35.8  6:21 
    3   2/29    567 Alex Klimek               7 Alexandria                12:43.6  6:25 
    4   3/29    551 Owen Draper               7 Alexandria                12:44.1  6:25 
    5   1/8     922 Jonathon Asche            8 Shanley                   12:47.0  6:26 
    6   2/9     782 Drew Peterson             9 Hawley H.S.               12:51.3  6:28 
    7   1/25    618 Carson Maish              8 Bemidji                   12:53.9  6:30 
    8   4/29    576 Luke Panther              8 Alexandria                12:54.7  6:30 
    9   2/8     925 Eric Biver                8 Shanley                   13:02.9  6:34 
   10   3/8     920 Nathan Andrews            7 Shanley                   13:09.3  6:37 
   11   1/10    672 Jack Mears                8 Detroit Lakes             13:19.4  6:42 
   12   5/29    542 Caleb Bolstad             7 Alexandria                13:20.1  6:43 
   13   6/29    578 Nolan Peterson            8 Alexandria                13:21.6  6:44 
   14   3/9     784 Billy Renner             10 Hawley H.S.               13:43.9  6:55 
   15   1/5     981 Braydin Lund              7 Thief River Falls         13:45.4  6:56 
   16   7/29    558 Harrison Greathouse       8 Alexandria                13:46.3  6:56 
   17   4/8     942 Mathias McAllister        8 Shanley                   13:47.9  6:57 
   18   4/9     779 Ian Kronbeck              8 Hawley H.S.               13:49.4  6:58 
   19   5/8     927 Malachi Dalton            7 Shanley                   13:57.4  7:02 
   20   1/11    868 Troy Bell                 8 Pelican Rapids            14:04.9  7:05 
   21   2/25    612 Hunter Heim               8 Bemidji                   14:06.5  7:06 
   22   1/6     716 Aiden Lindgren            8 Fergus Falls              14:07.1  7:06 
   23   8/29    581 Landon Runge              7 Alexandria                14:07.4  7:07 
   24   3/25    625 Moses Son                 7 Bemidji                   14:09.1  7:07 
   25   4/25    626 Will Termont              7 Bemidji                   14:12.9  7:09 
   26   1/2     890 Nick Wulfekuhle           7 Richland 44               14:16.7  7:11 
   27   5/9     786 Brendan Sanvik            7 Hawley H.S.               14:19.8  7:13 
   28   9/29    990 Jacob Nicholoson          6 Alexandria                14:23.6  7:15 
   29   6/8     951 Isaac Rohrich             7 Shanley                   14:26.1  7:16 
   30   5/25    609 Sam Gifford               8 Bemidji                   14:26.9  7:16 
   31   2/10    657 Zachary Carlson           8 Detroit Lakes             14:29.1  7:18 
   32   2/11    882 Parker Sanchez            8 Pelican Rapids            14:49.0  7:28 
   33   3/11    871 Oakley Carlson            8 Pelican Rapids            14:51.2  7:29 
   34   3/10    670 Aiden Lunde               8 Detroit Lakes             14:52.7  7:29 
   35   4/11    870 Jed Carlson               8 Pelican Rapids            14:52.9  7:30 
   36  10/29    582 Charlie Johnston          6 Alexandria                14:54.0  7:30 
   37   4/10    654 Micah Barberg             7 Detroit Lakes             14:56.0  7:31 
   38  11/29    989 Hunter Mohr               7 Alexandria                14:56.8  7:31 
   39   5/10    659 Martin Eklund             8 Detroit Lakes             14:58.5  7:32 
   40  12/29    571 Throck Lehmann            7 Alexandria                15:02.6  7:34 
   41  13/29    545 Izaya Bruso               8 Alexandria                15:02.9  7:35 
   42   6/25    607 Ryan Daman                7 Bemidji                   15:10.1  7:38 
   43  14/29    992 Zachary Richards          6 Alexandria                15:11.2  7:39 
   44   7/25    605 Adam Allery               7 Bemidji                   15:12.2  7:39 
   45  15/29    993 Isaac Richmond            6 Alexandria                15:13.3  7:40 
   46   2/6     728 Oliver Thorson            8 Fergus Falls              15:18.7  7:43 
   47   1/5     755 Kale Ovsak                8 Frazee                    15:20.2  7:43 
   48   5/11    879 Brady Petznick            8 Pelican Rapids            15:22.8  7:45 
   49   8/25    614 Bjorn Krona               7 Bemidji                   15:25.1  7:46 
   50   6/9     783 Kris Rasmussen            8 Hawley H.S.               15:26.5  7:46 
   51  16/29    994 Cooper Running            7 Alexandria                15:27.4  7:47 
   52  17/29    579 Myles Frueh               6 Alexandria                15:29.0  7:48 
   53   1/1     827 Satchel McDonald          8 Lake Park-Audubon         15:31.8  7:49 
   54   6/10    658 Kael Cunningham           8 Detroit Lakes             15:33.5  7:50 
   55   7/10    665 Dane Hellekson            8 Detroit Lakes             15:33.9  7:50 
   56   6/11    874 Reece Henkes              8 Pelican Rapids            15:35.5  7:51 
   57   3/6     719 Jackson Lysne             7 Fergus Falls              15:44.1  7:55 
   58   9/25    611 Austin Hansen             8 Bemidji                   15:47.1  7:57 
   59  18/29    580 Khelden Ritter            7 Alexandria                15:47.7  7:57 
   60  19/29    997 Thomas Wilmesmeier        7 Alexandria                15:48.7  7:58 
   61   4/6     729 Milton Tungseth           7 Fergus Falls              15:51.7  7:59 
   62  20/29    987 Nicholae Meyers           7 Alexandria                15:52.8  8:00 
   63   2/5     743 Brady Borah               7 Frazee                    15:56.4  8:01 
   64   2/5     970 Tyler Brouse              7 Thief River Falls         16:04.4  8:05 
   65   8/10    652 Davin Abraham             7 Detroit Lakes             16:04.9  8:06 
   66   7/9     785 Michael Robertson         7 Hawley H.S.               16:04.9  8:06 
   67   9/10    660 Ethan Fagerlie            8 Detroit Lakes             16:05.0  8:06 
   68   3/5     756 Cael Pausch               7 Frazee                    16:06.9  8:07 
   69  10/25    617 Jack Lundquist            6 Bemidji                   16:10.0  8:08 
   70   7/8     936 Andrew Holman             8 Shanley                   16:10.8  8:09 
   71  11/25    610 Caleb Gustafson           7 Bemidji                   16:12.6  8:10 
   72  12/25    629 Nathaniel Williams        6 Bemidji                   16:17.4  8:12 
   73  13/25    621 Parker Noah               7 Bemidji                   16:23.2  8:15 
   74   7/11    869 Mason Blahut              8 Pelican Rapids            16:30.5  8:19 
   75  14/25    628 Elijah Weeks              7 Bemidji                   16:30.9  8:19 
   76  15/25    615 Brett Kurschner           8 Bemidji                   16:33.1  8:20 
   77   8/11    883 Ethan Walters             7 Pelican Rapids            16:35.1  8:21 
   78   3/5     976 Spencer Hempel            6 Thief River Falls         16:37.1  8:22 
   79   9/11    877 Connor Larson             8 Pelican Rapids            16:37.5  8:22 
   80  10/11    873 Philip Dykhoff            8 Pelican Rapids            16:38.2  8:22 
   81  21/29    995 John Sanden               6 Alexandria                16:43.0  8:25 
   82  16/25    606 Eli Berg                  8 Bemidji                   16:48.5  8:28 
   83   5/6     721 William Nuss              7 Fergus Falls              16:52.3  8:30 
   84   2/2     889 Adam Skoog                8 Richland 44               16:54.2  8:31 
   85   4/5     741 Skyler Anderson           8 Frazee                    16:54.7  8:31 
   86  10/10    677 Bryce Porter              7 Detroit Lakes             16:58.7  8:33 
   87   5/5     752 Landyn Krueger - Pier     8 Frazee                    17:20.1  8:44 
   88  22/29    568 Michael Christiansen      6 Alexandria                17:32.3  8:50 
   89  17/25    613 Sydney Kingbird           8 Bemidji                   17:39.5  8:53 
   90  18/25    620 Noah Ness                 7 Bemidji                   17:50.7  8:59 
   91   4/5     978 Jack Krein                6 Thief River Falls         17:50.8  8:59 
   92  19/25    622 Ethan Olson               7 Bemidji                   18:05.4  9:06 
   93  20/25    608 Walker Erickson           8 Bemidji                   18:08.6  9:08 
   94  23/29    586 Lane Thoennes             7 Alexandria                18:10.4  9:09 
   95  21/25    627 Carson Turn               6 Bemidji                   18:17.2  9:12 
   96  22/25    624 Isaac Scouten             7 Bemidji                   18:33.0  9:20 
   97  23/25    616 Max Louvar                6 Bemidji                   18:36.3  9:22 
   98  24/29    575 Andrew Flemming           6 Alexandria                18:54.2  9:31 
   99  25/29    548 Silas Dahlseid            7 Alexandria                18:54.2  9:31 
  100  24/25    623 Collin Schaefer           7 Bemidji                   19:13.0  9:40 
  101  26/29    574 Cole Morrissette          7 Alexandria                19:13.7  9:41 
  102  27/29    584 Caleb Staples             7 Alexandria                19:27.0  9:47 
  103   8/9     772 Isaac Ames               11 Hawley H.S.               19:30.4  9:49 
  104  11/11    881 Cale Richardson           7 Pelican Rapids            19:45.6  9:57 
  105  28/29    988 Austin Mohr               6 Alexandria                19:45.7  9:57 
  106   6/6     711 Adrian Blondeau           7 Fergus Falls              20:33.9 10:21 
  107   9/9     774 Landen Bahls             10 Hawley H.S.               22:05.8 11:07 
  108  29/29    570 Timothy Classen           6 Alexandria                22:27.4 11:18 
  109   8/8     924 Eli Barrett-Learn         7 Shanley                   23:41.0 11:55 
  110  25/25    619 Aden Martin               8 Bemidji                   24:10.0 12:10 
  111   5/5     974 Logan Gilbertson          7 Thief River Falls         25:20.4 12:45