Detroit Lakes, MN
9/6/2018











               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 6, 2018
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    16  Alexandria                (  13:46.1  1:08:50.4   1:22.1)
========================================
  1      1  Giselle Jahner                  12:54.9
  2      2  Greta Oldenkamp                 13:50.4
  3      3  Elena Fuglestad                 13:52.3
  4      4  Brynn Kosters                   13:55.8
  5      6  Catherine Neumann               14:17.0
  6   (  9) Hadley Thul                     14:47.7
  7   ( 11) Hadyn Halverson                 14:58.0

  2.    55  Bemidji                   (  14:51.9  1:14:19.5   1:14.1)
========================================
  1      7  Mia Hoffman                     14:17.3
  2      8  Josie Lavalley                  14:28.7
  3     10  Samantha Nistler                14:50.2
  4     14  Addison Maish                   15:11.9
  5     16  Kieren Johnson                  15:31.4
  6   ( 17) Amara Roberts                   15:32.3
  7   ( 19) Kristen Burnham                 16:08.4

  3.    76  Shanley                   (  16:21.1  1:21:45.2   6:13.4)
========================================
  1      5  Allie Emineth                   14:03.9
  2     12  Sara Stich                      14:58.0
  3     13  Rachel Seefeldt                 14:58.0
  4     21  Sara Carr                       17:28.0
  5     25  Josie Paul                      20:17.3

  4.    98  Fergus Falls              (  16:47.2  1:23:55.7   3:20.2)
========================================
  1     15  Karolyn Papon                   15:23.0
  2     18  Rebecca Schindler               15:58.2
  3     20  Naomi Dummer                    16:15.7
  4     22  Kayley Reitmeier                17:35.6
  5     23  Miah Schmidt                    18:43.2
  6   ( 24) Mariah Fults                    19:25.5
  7   ( 26) Sydney Fiedler                  21:18.4



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/29    519 Giselle Jahner            8 Alexandria                12:54.9  6:30 
    2   2/29    530 Greta Oldenkamp           7 Alexandria                13:50.4  6:58 
    3   3/29    509 Elena Fuglestad           8 Alexandria                13:52.3  6:59 
    4   4/29    524 Brynn Kosters             8 Alexandria                13:55.8  7:01 
    5   1/5     897 Allie Emineth             7 Shanley                   14:03.9  7:05 
    6   5/29    529 Catherine Neumann         8 Alexandria                14:17.0  7:11 
    7   1/15    592 Mia Hoffman               7 Bemidji                   14:17.3  7:12 
    8   2/15    595 Josie Lavalley            7 Bemidji                   14:28.7  7:17 
    9   1/4     766 Piper Myran               7 Hawley H.S.               14:35.8  7:21 
   10   2/4     770 Ivy Tickel                7 Hawley H.S.               14:39.9  7:23 
   11   6/29    565 Hadley Thul               6 Alexandria                14:47.7  7:27 
   12   3/15    599 Samantha Nistler          6 Bemidji                   14:50.2  7:28 
   13   7/29    510 Hadyn Halverson           8 Alexandria                14:58.0  7:32 
   14   2/5     917 Sara Stich                7 Shanley                   14:58.0  7:32 
   15   3/5     915 Rachel Seefeldt           7 Shanley                   14:58.0  7:32 
   16   8/29    513 Brynn Cross               7 Alexandria                14:59.8  7:33 
   17   9/29    184 Amanda Bergerson          8 Alexandria                15:03.9  7:35 
   18   4/15    596 Addison Maish             6 Bemidji                   15:11.9  7:39 
   19  10/29    522 Hailey Klimek             8 Alexandria                15:19.3  7:43 
   20   1/8     701 Karolyn Papon             8 Fergus Falls              15:23.0  7:45 
   21   5/15    594 Kieren Johnson            7 Bemidji                   15:31.4  7:49 
   22   6/15    602 Amara Roberts             8 Bemidji                   15:32.3  7:49 
   23  11/29    543 Alison Krasky             6 Alexandria                15:33.3  7:50 
   24  12/29    540 Abigail Kor               7 Alexandria                15:39.6  7:53 
   25  13/29    514 Emma Hochhalter           8 Alexandria                15:47.3  7:57 
   26  14/29    541 Katherine Korynta         6 Alexandria                15:50.4  7:58 
   27  15/29    474 Teresa Bitzan             8 Alexandria                15:52.1  7:59 
   28   2/8     706 Rebecca Schindler         8 Fergus Falls              15:58.2  8:02 
   29  16/29    539 Makenna Kleven            6 Alexandria                16:03.5  8:05 
   30  17/29    515 Madeline Hochhalter       7 Alexandria                16:04.4  8:05 
   31   7/15    590 Kristen Burnham           7 Bemidji                   16:08.4  8:08 
   32  18/29    534 Maia Fuglestad            6 Alexandria                16:09.3  8:08 
   33   8/15    598 Madyson Nistler           8 Bemidji                   16:13.7  8:10 
   34   3/8     692 Naomi Dummer              7 Fergus Falls              16:15.7  8:11 
   35   1/4     959 Kelsey Bates              6 Thief River Falls         16:18.3  8:12 
   36  19/29    517 Lauren Huber              8 Alexandria                16:20.1  8:13 
   37   2/4     964 Ruby Geiser               6 Thief River Falls         16:26.4  8:17 
   38  20/29    521 Alexus Klimek             8 Alexandria                16:32.7  8:20 
   39  21/29    547 Emma Neumann              6 Alexandria                16:33.4  8:20 
   40  22/29    520 Alexa Johnson             8 Alexandria                16:45.3  8:26 
   41   1/2     630 Lilly Baethke             8 Detroit Lakes             16:48.7  8:28 
   42  23/29    564 Taylor Swedberg           6 Alexandria                17:14.8  8:41 
   43   1/4     740 McKenzie Wake	            8 Frazee                    17:14.8  8:41 
   44   2/4     735 Bailey Larsen             8 Frazee                    17:17.2  8:42 
   45   3/4     739 Molly Turkott             7 Frazee                    17:17.4  8:42 
   46  24/29    502 Makenna Botten            8 Alexandria                17:24.9  8:46 
   47   4/5     894 Sara Carr                 8 Shanley                   17:28.0  8:48 
   48  25/29    518 Taylor Huber              8 Alexandria                17:28.9  8:48 
   49  26/29    555 Bobbi Nichols             6 Alexandria                17:31.5  8:49 
   50  27/29    132 Jenna Bartosiekski        6 Alexandria                17:32.7  8:50 
   51   4/8     702 Kayley Reitmeier          7 Fergus Falls              17:35.6  8:51 
   52   3/4     968 Brookelyn Speas           8 Thief River Falls         17:40.2  8:54 
   53  28/29    523 Christina Dahlseng        7 Alexandria                17:46.2  8:57 
   54   3/4     763 Cianna Gilbert            7 Hawley H.S.               17:49.1  8:58 
   55   9/15    600 Jordan Pemberton          6 Bemidji                   18:11.0  9:09 
   56   5/8     707 Miah Schmidt              8 Fergus Falls              18:43.2  9:25 
   57  10/15    593 Madison Jansen-Grenz      7 Bemidji                   19:01.9  9:35 
   58   6/8     694 Mariah Fults              8 Fergus Falls              19:25.5  9:47 
   59  29/29    561 Mattie Scholten           8 Alexandria                19:55.1 10:02 
   60   4/4     762 Brylee Fenske             7 Hawley H.S.               19:59.4 10:04 
   61   5/5     910 Josie Paul                7 Shanley                   20:17.3 10:13 
   62   2/2     635 Mia Hanson                7 Detroit Lakes             20:22.8 10:15 
   63  11/15    604 Lainey Searles            8 Bemidji                   20:36.3 10:22 
   64   7/8     693 Sydney Fiedler            7 Fergus Falls              21:18.4 10:43 
   65   4/4     733 Olivia Eckre              7 Frazee                    21:35.5 10:52 
   66  12/15    591 Lauren Dow                7 Bemidji                   21:42.6 10:56 
   67   4/4     962 Carli Casavan             6 Thief River Falls         21:45.0 10:57 
   68  13/15    601 Elizabeth Quandt          6 Bemidji                   22:16.5 11:13 
   69  14/15    597 Kari Moreno               6 Bemidji                   22:18.3 11:14 
   70  15/15    603 Makayla Rzab              7 Bemidji                   23:13.8 11:41 
   71   8/8     698 Kate Heikes               7 Fergus Falls              23:19.7 11:44