TRF Sanford Health Triathlon -
Thief River Falls, MN
5/19/2012

race logo










					                                                      TRF Sanford Health Triathlon
                                                  Thief River Falls, MN - May 19, 2012
                                                500 yd Swim - 12 Mile Bike - 3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3      92 Riley Unger             Winnipeg           MB  19 M     2  5:36  1:08  0:28    2   29:29 24.4  0:22    3   18:47  6:16   54:39 
    2   2/3      69 Patrick Naylor          Winnipeg           MB  18 M     4  6:21  1:17  0:22    3   31:24 22.9  0:28    2   18:26  6:09   56:59 
    3   1/6      42 Darian Hole             Winnipeg           MB  15 M     3  6:17  1:16  0:23    5   32:03 22.5  0:37    1   17:44  5:55   57:02 
    4   1/5      59 Dave Lipchen            East St. Paul      MB  35 M    15  7:21  1:29  0:24    4   31:36 22.8  0:28    7   20:44  6:55 1:00:30 
    5   1/3      47 Shaun Humphries         Winnipeg           MB  51 M    19  7:35  1:31  0:40    1   29:18 24.6  0:42   15   23:25  7:49 1:01:38 
    6   2/6       3 Corey Arsenault         Winnipeg           MB  16 M     7  6:40  1:20  0:24    8   33:18 21.6  0:33    8   20:50  6:57 1:01:43 
    7   2/5      93 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39 M     6  6:32  1:19  1:21    9   33:42 21.4  0:55    5   20:31  6:51 1:03:00 
    8   3/6      66 Patrick Muma            Winnipeg           MB  15 M     9  6:45  1:21  0:28   11   33:55 21.2  0:47    9   21:31  7:11 1:03:24 
    9   4/6      98 Morgan Yarish           La Salle           MB  15 M    14  7:12  1:27  0:30   18   35:47 20.1  0:26    4   20:25  6:49 1:04:18 
   10   1/5      85 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M    25  7:57  1:36  0:26    7   32:59 21.8  0:22   14   23:11  7:44 1:04:52 
   11   3/3      61 Kevin Macduff           Winnip�g           MB  18 M    10  6:45  1:21  0:26   12   34:08 21.1  3:11    6   20:42  6:54 1:05:10 
   12   1/8      71 Ron Oberlin             Winnipeg           MB  42 M    17  7:32  1:31  0:30    6   32:33 22.1  0:39   19   24:03  8:01 1:05:15 
   13   2/8     105 Marty Roy               Winnipeg           MB  44 M    45  9:51  1:59  0:48   10   33:49 21.3  0:43   11   22:35  7:32 1:07:44 
   14   1/7      67 Adam Naylor             Winnipeg           MB  14 M     5  6:26  1:18  0:39   33   38:29 18.7  0:37   10   22:07  7:23 1:08:17 
   15   2/5       7 Jeff Brooks             Winnipeg           MB  47 M    28  8:15  1:39  0:31   15   34:35 20.8  0:31   23   24:53  8:18 1:08:44 
   16   2/7      97 Noah Wiens              Winnipeg           MB  12 M    30  8:31  1:43  0:38   20   36:27 19.8  0:37   12   22:43  7:35 1:08:54 
   17   3/7      50 Bryce Jenkins           Winnipeg           MB  12 M    31  8:37  1:44  0:36   19   36:20 19.8  0:40   13   23:11  7:44 1:09:22 
   18   4/7       8 Mackenzie Brooks        Winnipeg           MB  14 M    13  7:09  1:26  0:35   24   37:03 19.4  0:35   20   24:11  8:04 1:09:32 
   19   1/4       1 Pat Adrian              Roseau             MN  41 M    33  8:46  1:46  1:07   14   34:29 20.9  0:29   29   26:00  8:40 1:10:49 
   20   5/7      79 Lucas Roy               Winnipeg           MB  14 M    37  9:11  1:51  0:23   30   37:56 19.0  0:28   16   23:28  7:50 1:11:23 
   21   1/5     104 Kyla Roy                                       14 F     8  6:44  1:21  0:38   43   40:01 18.0  0:30   21   24:12  8:04 1:12:03 
   22   1/1      29 Cherrie Fournier        Winnipeg           MB  45 F    24  7:56  1:36  0:36   36   39:08 18.4  0:46   17   23:42  7:54 1:12:05 
   23   1/1      95 Chelsea Wardrope        Winnipeg           MB  24 F    12  7:02  1:25  1:01   29   37:54 19.0  0:57   27   25:49  8:37 1:12:40 
   24   2/3      51 Scott Jensen            Grand Forks        ND  50 M    16  7:24  1:29  0:36   13   34:09 21.1  0:34   57   30:02 10:01 1:12:43 
   25   6/7      44 Avery Humphries         Winnipeg           MB  14 M    11  6:50  1:22  0:32   44   40:07 17.9  0:28   28   25:50  8:37 1:13:46 
   26   5/6      68 Colin Naylor            Winnipeg           MB  16 M    23  7:52  1:35  0:19   49   40:56 17.6  0:48   18   23:53  7:58 1:13:46 
   27   3/3      91 Grant Unger             Winnipeg           MB  52 M    43  9:46  1:58  0:39   16   35:05 20.5  0:28   44   28:19  9:27 1:14:15 
   28   1/6      53 Frank Johnson           Hallock            MN  26 M    46  9:52  1:59  1:40   22   37:00 19.5  1:05   25   24:57  8:19 1:14:31 
   29   2/6      43 Benjamin Huener         Roseau             MN  28 M    76 12:59  2:36  1:10   17   35:31 20.3  0:32   26   24:59  8:20 1:15:08 
   30   1/2      40 Janine Hebert           Winnipeg           MB  18 F    42  9:41  1:56  0:35   45   40:11 17.9  0:36   22   24:18  8:06 1:15:19 
   31   1/2      37 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  20 M    41  9:39  1:56  1:10   26   37:35 19.2  0:15   40   27:37  9:13 1:16:14 
   32   3/6      22 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  29 M    32  8:39  1:44  2:43   40   39:37 18.2  0:29   24   24:56  8:19 1:16:23 
   33   2/5      90 Emily Unger             Winnipeg           MB  14 F    18  7:33  1:31  0:32   47   40:29 17.8  0:31   39   27:34  9:12 1:16:37 
   34   3/8      17 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  40 M    71 12:15  2:27  0:50   21   36:39 19.6  0:52   30   26:13  8:45 1:16:47 
   35   1/4      82 Andrea Sorvig           St. Hilaire        MN  30 F    29  8:17  1:40  2:20   27   37:43 19.1  1:04   41   27:50  9:17 1:17:11 
   36   4/8      19 Michael Cortriendt      Winnipeg           MB  41 M    53 10:27  2:06  0:37   34   38:51 18.5  0:37   33   27:00  9:00 1:17:31 
   37   5/8      15 Sean Ceaser             Winnipeg           MB  43 M    21  7:50  1:34  0:28   38   39:18 18.3  1:02   51   29:04  9:42 1:17:39 
   38   2/4      96 Travis Wells            Zimmerman          MN  36 M    49 10:09  2:02  1:16   32   38:20 18.8  0:16   50   29:00  9:40 1:18:59 
   39   7/7      74 Ilya Osachuk            Winnipeg           MB  14 M    60 10:56  2:12  0:36   46   40:19 17.9  0:33   36   27:23  9:08 1:19:45 
   40   3/5     110 Kevin Jones             Britton            SD  47 M    50 10:12  2:03  1:47   23   37:02 19.4  2:12   49   28:51  9:37 1:20:02 
   41   6/8      41 Timothy Hoffard         Savage             MN  42 M    57 10:45  2:09  3:15   25   37:33 19.2  1:27   38   27:32  9:11 1:20:29 
   42   1/2      36 Mark Hagen              Fargo              ND  60 M    55 10:36  2:08  1:12   41   39:44 18.1  1:02   46   28:36  9:32 1:21:07 
   43   2/2      65 Austin Moyer            Roseau             MN  23 M    79 13:08  2:38  1:53   35   38:51 18.5  0:28   34   27:21  9:07 1:21:40 
   44   2/2       5 Delaney Brooks          Winnipeg           MB  18 F    27  8:11  1:39  0:39   50   42:10 17.1  0:37   58   30:07 10:03 1:21:42 
   45   1/2      75 Samuel Penas            Hugo               MN  31 M    34  8:46  1:46  1:42   42   39:44 18.1  0:40   60   31:04 10:22 1:21:54 
   46   1/3      64 Leila Mostaco-Guidolin  Winnipeg           MB  28 F    22  7:52  1:35  1:21   52   42:57 16.8  0:17   55   29:32  9:51 1:21:58 
   47   7/8      88 Tony Tallman            Hopkins            MN  42 M    67 11:35  2:19  1:13   53   43:14 16.7  0:41   31   26:15  8:45 1:22:57 
   48   4/6      58 Lance Liljenquist       Thief River Falls  MN  25 M    75 12:34  2:31  1:33   28   37:49 19.0  1:17   56   29:54  9:58 1:23:04 
   49   3/5     103 Caitie Roy                                     11 F    26  8:01  1:37  0:54   61   45:40 15.8  0:30   52   29:09  9:43 1:24:13 
   50   4/5      20 Marin Cosgrove          Winnipeg           MB  12 F    38  9:15  1:51  1:35   67   46:37 15.4  0:34   32   26:35  8:52 1:24:34 
   51   1/2      49 Tanya Humphries         Winnipeg           MB  50 F    44  9:49  1:58  0:56   55   43:31 16.5  0:42   59   30:16 10:06 1:25:12 
   52   6/6      99 Wyatt Yarish            La Salle           MB  16 M     1  5:28  1:06  1:40   63   45:55 15.7  0:27   62   31:56 10:39 1:25:24 
   53   4/5      13 Mike Carver             Thief River Falls  MN  48 M    84 15:34  3:07  1:37   39   39:29 18.2  0:22   48   28:42  9:34 1:25:43 
   54   1/3      18 Cathy Cortriendt        Winnipeg           MB  39 F    52 10:27  2:06  0:20   48   40:30 17.8  1:05   72   34:35 11:32 1:26:56 
   55   3/5      33 Brandon Glissmeyer      Roseau             MN  36 M    58 10:48  2:10  1:25   37   39:17 18.3  1:00   73   35:01 11:41 1:27:29 
   56   8/8      27 Bert Foster             Thief River Falls  MN  43 M    51 10:24  2:05  2:17   66   46:13 15.6  0:22   45   28:33  9:31 1:27:47 
   57   1/1      28 Christine Foster        Thief River Falls  MN  41 F    74 12:26  2:30  2:15   65   46:12 15.6  0:14   37   27:30  9:10 1:28:35 
   58   1/1      56 James Langland          Minneapolis        MN  59 M    39  9:16  1:52  1:29   31   38:05 18.9  1:24   80   38:38 12:53 1:28:51 
   59   2/3      78 Marie Rathe             Winnipeg           MB  36 F    47 10:02  2:01  0:48   51   42:53 16.8  0:56   71   34:31 11:31 1:29:08 
   60   5/6     100 Derek Zimney            Roseau             MN  26 M    36  8:49  1:46  2:22   60   44:26 16.2  0:12   68   33:28 11:09 1:29:15 
   61   5/5       9 Rachel Brown            Piney              MB  13 F    69 11:54  2:23  1:48   69   47:00 15.3  0:45   42   28:00  9:20 1:29:24 
   62   3/3      32 Tara Gill               Winnipeg           MB  43 F    35  8:48  1:46  1:36   57   43:48 16.4  2:46   69   33:31 11:11 1:30:26 
   63   3/4      62 Brent McMillan          Grafton            ND  49 M    73 12:20  2:28  1:21   56   43:40 16.5  1:20   65   32:03 10:41 1:30:43 
   64   2/4      11 Lisa Cagle              Bismarck           ND  33 F    62 11:04  2:13  1:13   64   46:08 15.6  1:06   61   31:30 10:30 1:30:58 
   65   3/4      35 Jaclyn Habstritt        Roseau             MN  33 F    40  9:21  1:53  3:08   59   44:06 16.3  0:39   70   34:19 11:27 1:31:30 
   66   6/6       4 Andrew Barkley          Omaha              NE  26 M    59 10:54  2:11  2:30   80   51:36 14.0  0:20   43   28:03  9:21 1:33:21 
   67   1/5      81 Marie Shirek            Lankin             ND  36 F    66 11:35  2:19  2:21   76   49:49 14.5  0:27   54   29:14  9:45 1:33:24 
   68   1/1      94 Lois Wang               Thief River Falls  MN  59 F    56 10:44  2:09  1:46   83   52:16 13.8  0:25   47   28:37  9:33 1:33:47 
   69   2/2      83 Edward St. Germain      Argyle             MN  60 M    80 13:27  2:42  2:10   72   48:26 14.9  0:44   53   29:10  9:44 1:33:54 
   70   4/5      31 Jeff Gauss                                     39 M    65 11:24  2:17  1:53   70   47:13 15.2  1:00   66   32:41 10:54 1:34:09 
   71   2/2      89 Cindy Unger             Winnipeg           MB  51 F    78 13:00  2:36  1:25   54   43:23 16.6  1:22   74   35:31 11:51 1:34:40 
   72   1/1      52 Ashley Jobe             Thief River Falls  MN  16 F    20  7:45  1:33  2:15   81   51:39 13.9  0:25   67   32:51 10:57 1:34:53 
   73   2/5      23 Linda Curtis            Warroad            MN  37 F    83 15:22  3:05  2:41   77   49:53 14.4  0:33   35   27:22  9:08 1:35:50 
   74   2/2      86 Chris Taber             Grand Forks        ND  32 M    72 12:19  2:28  2:07   78   50:06 14.4  0:25   63   31:59 10:40 1:36:54 
   75   2/3      38 Rae-Anne Hebel          Sprague            MB  28 F    54 10:30  2:06  2:35   62   45:45 15.7  0:43   79   38:24 12:48 1:37:55 
   76   5/5      80 Tom Scholin             Thief River Falls  MN  49 M    86 18:15  3:39  3:40   58   44:03 16.3  0:41   64   32:03 10:41 1:38:39 
   77   4/4      34 Valerie Glissmeyer      Roseau             MN  34 F    64 11:14  2:15  2:22   84   53:57 13.3  0:29   75   35:34 11:52 1:43:35 
   78   3/5      72 Michelle O'Loughlin     Warroad            MN  39 F    70 12:08  2:26  2:14   79   51:24 14.0  0:51   78   37:04 12:22 1:43:39 
   79   4/4      60 Jack Lotz               Winnipeg           MB  17 M    48 10:06  2:02  5:06   68   46:56 15.3  0:32   82   43:12 14:24 1:45:51 
   80   4/5      63 Jodie Meek              Warroad            MN  35 F    68 11:53  2:23  2:11   82   52:12 13.8  0:30   81   39:13 13:05 1:45:58 
   81   5/5      84 Arlen Stenvik                                  35 M    85 18:05  3:37  2:12   74   49:46 14.5  0:29   77   35:36 11:52 1:46:07 
   82   5/5       2 Kelly Anttila           Staples            MN  36 F    77 12:59  2:36  2:21   85   56:19 12.8  0:27   76   35:34 11:52 1:47:39 
   83   1/2      57 Penny Langland          Minneapolis        MN  60 F    63 11:10  2:14  3:05   73   48:57 14.7  2:34   84   47:01 15:41 1:52:45 
   84   2/2      76 La Donna Peterson       Crookston          MN  63 F    82 15:08  3:02  3:35   75   49:49 14.5  2:21   83   46:14 15:25 1:57:06 
   85   1/1      26 Frank Farrar            Britton            SD  83 M    81 15:03  3:01  5:35   71   47:15 15.2  3:02   85   53:56 17:59 2:04:49 
   86   3/3     101 Tessa Zimney            Roseau             MN  26 F    61 11:00  2:12  2:36   86 1:11:05 10.1  0:53   86   54:07 18:03 2:19:39 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Fournier-Herbert                                 1  8:31  1:43  0:40    1   36:26 19.8  0:26    1   21:10  7:04 1:07:12 
           : Luc Fournier , Luc Fournier , Martial Herbert          


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   48 Weins-Humphries                                  1  7:18  1:28  0:23    1   40:28 17.8  0:19    1   25:07  8:23 1:13:33 
           : Kaitlyn Wiens , Kaitlyn Wiens , Hannah Humphries       
    2  102 Zerwas-Thune                                     2 10:05  2:01  1:47    2   48:04 15.0  0:13    2   36:29 12:10 1:36:36 
           : Roxanne Zerwas , Roxanne Zerwas , Tammy Thune          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   46 Team ASAP                                        1 11:03  2:13  0:26    1   37:44 19.1  0:18    1   28:41  9:34 1:18:10 
           : Sue Davidson , Paul Davidson , Andy Minkevich          


================================================================================================================================================
                           FAMILY RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    6 Espe/Thompson                                    3  9:38  1:56  0:26    1   42:32 16.9  0:15    1   25:57  8:39 1:18:48 
           : Ehlan Thompson , Jenelle Espe , Morgan Espe            
    2   39 Rippe                                            2  8:39  1:44  0:37    2   47:27 15.2  0:16    2   32:13 10:45 1:29:11 
           : Carrie Rippe , Mark Matern , Nick Rippe                
    3   12 Pietras-Swanton                                  1  7:21  1:29  0:31    3   57:20 12.6  0:14    3   39:23 13:08 1:44:46 
           : Tobin Pietras-Swanton , Zoe Pietras-Swanton , Karen Pi 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Pat Adrian              Roseau             MN  41    1  8:46  1:46  1:07    1   34:29 20.9  0:29    1   26:00  8:40 1:10:49 
    2   96 Travis Wells            Zimmerman          MN  36    3 10:09  2:02  1:16    2   38:20 18.8  0:16    2   29:00  9:40 1:18:59 
    3   62 Brent McMillan          Grafton            ND  49    4 12:20  2:28  1:21    3   43:40 16.5  1:20    3   32:03 10:41 1:30:43 
    4   60 Jack Lotz               Winnipeg           MB  17    2 10:06  2:02  5:06    4   46:56 15.3  0:32    4   43:12 14:24 1:45:51 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   18 Cathy Cortriendt        Winnipeg           MB  39    3 10:27  2:06  0:20    1   40:30 17.8  1:05    3   34:35 11:32 1:26:56 
    2   78 Marie Rathe             Winnipeg           MB  36    2 10:02  2:01  0:48    2   42:53 16.8  0:56    2   34:31 11:31 1:29:08 
    3   32 Tara Gill               Winnipeg           MB  43    1  8:48  1:46  1:36    3   43:48 16.4  2:46    1   33:31 11:11 1:30:26 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  70 Bryn Oberlin            Winnipeg           MB  14 M      1  6:46  1:22  0:29                                                    
  21 John Covlin             Coon Rapids        MN  56 M      2 13:05  2:37  3:03                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Wyatt Yarish            La Salle           MB  16 M    5:28  1:06 
    2 Riley Unger             Winnipeg           MB  19 M    5:36  1:08 
    3 Darian Hole             Winnipeg           MB  15 M    6:17  1:16 
    4 Patrick Naylor          Winnipeg           MB  18 M    6:21  1:17 
    5 Adam Naylor             Winnipeg           MB  14 M    6:26  1:18 
    6 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39 M    6:32  1:19 
    7 Corey Arsenault         Winnipeg           MB  16 M    6:40  1:20 
    8 Kyla Roy                                       14 F    6:44  1:21 
    9 Patrick Muma            Winnipeg           MB  15 M    6:45  1:21 
   10 Kevin Macduff           Winnip�g           MB  18 M    6:45  1:21 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Shaun Humphries         Winnipeg           MB  51 M   29:18 24.6 
    2 Riley Unger             Winnipeg           MB  19 M   29:29 24.4 
    3 Patrick Naylor          Winnipeg           MB  18 M   31:24 22.9 
    4 Dave Lipchen            East St. Paul      MB  35 M   31:36 22.8 
    5 Darian Hole             Winnipeg           MB  15 M   32:03 22.5 
    6 Ron Oberlin             Winnipeg           MB  42 M   32:33 22.1 
    7 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M   32:59 21.8 
    8 Corey Arsenault         Winnipeg           MB  16 M   33:18 21.6 
    9 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39 M   33:42 21.4 
   10 Marty Roy               Winnipeg           MB  44 M   33:49 21.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Darian Hole             Winnipeg           MB  15 M   17:44  5:55 
    2 Patrick Naylor          Winnipeg           MB  18 M   18:26  6:09 
    3 Riley Unger             Winnipeg           MB  19 M   18:47  6:16 
    4 Morgan Yarish           La Salle           MB  15 M   20:25  6:49 
    5 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39 M   20:31  6:51 
    6 Kevin Macduff           Winnip�g           MB  18 M   20:42  6:54 
    7 Dave Lipchen            East St. Paul      MB  35 M   20:44  6:55 
    8 Corey Arsenault         Winnipeg           MB  16 M   20:50  6:57 
    9 Patrick Muma            Winnipeg           MB  15 M   21:31  7:11 
   10 Adam Naylor             Winnipeg           MB  14 M   22:07  7:23 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Riley Unger             Winnipeg           MB  19    2  5:36  1:08  0:28    2   29:29 24.4  0:22    3   18:47  6:16   54:39 
    2   69 Patrick Naylor          Winnipeg           MB  18    4  6:21  1:17  0:22    3   31:24 22.9  0:28    2   18:26  6:09   56:59 
    3   42 Darian Hole             Winnipeg           MB  15    3  6:17  1:16  0:23    5   32:03 22.5  0:37    1   17:44  5:55   57:02 
    4   59 Dave Lipchen            East St. Paul      MB  35   14  7:21  1:29  0:24    4   31:36 22.8  0:28    7   20:44  6:55 1:00:30 
    5   47 Shaun Humphries         Winnipeg           MB  51   17  7:35  1:31  0:40    1   29:18 24.6  0:42   15   23:25  7:49 1:01:38 
    6    3 Corey Arsenault         Winnipeg           MB  16    7  6:40  1:20  0:24    8   33:18 21.6  0:33    8   20:50  6:57 1:01:43 
    7   93 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39    6  6:32  1:19  1:21    9   33:42 21.4  0:55    5   20:31  6:51 1:03:00 
    8   66 Patrick Muma            Winnipeg           MB  15    8  6:45  1:21  0:28   11   33:55 21.2  0:47    9   21:31  7:11 1:03:24 
    9   98 Morgan Yarish           La Salle           MB  15   13  7:12  1:27  0:30   17   35:47 20.1  0:26    4   20:25  6:49 1:04:18 
   10   85 Tim Sykes               Fertile            MN  46   20  7:57  1:36  0:26    7   32:59 21.8  0:22   14   23:11  7:44 1:04:52 
   11   61 Kevin Macduff           Winnip�g           MB  18    9  6:45  1:21  0:26   12   34:08 21.1  3:11    6   20:42  6:54 1:05:10 
   12   71 Ron Oberlin             Winnipeg           MB  42   16  7:32  1:31  0:30    6   32:33 22.1  0:39   18   24:03  8:01 1:05:15 
   13  105 Marty Roy               Winnipeg           MB  44   31  9:51  1:59  0:48   10   33:49 21.3  0:43   11   22:35  7:32 1:07:44 
   14   67 Adam Naylor             Winnipeg           MB  14    5  6:26  1:18  0:39   29   38:29 18.7  0:37   10   22:07  7:23 1:08:17 
   15    7 Jeff Brooks             Winnipeg           MB  47   21  8:15  1:39  0:31   14   34:35 20.8  0:31   20   24:53  8:18 1:08:44 
   16   97 Noah Wiens              Winnipeg           MB  12   22  8:31  1:43  0:38   19   36:27 19.8  0:37   12   22:43  7:35 1:08:54 
   17   50 Bryce Jenkins           Winnipeg           MB  12   23  8:37  1:44  0:36   18   36:20 19.8  0:40   13   23:11  7:44 1:09:22 
   18    8 Mackenzie Brooks        Winnipeg           MB  14   12  7:09  1:26  0:35   23   37:03 19.4  0:35   19   24:11  8:04 1:09:32 
   19   79 Lucas Roy               Winnipeg           MB  14   27  9:11  1:51  0:23   27   37:56 19.0  0:28   16   23:28  7:50 1:11:23 
   20   51 Scott Jensen            Grand Forks        ND  50   15  7:24  1:29  0:36   13   34:09 21.1  0:34   41   30:02 10:01 1:12:43 
   21   44 Avery Humphries         Winnipeg           MB  14   11  6:50  1:22  0:32   38   40:07 17.9  0:28   24   25:50  8:37 1:13:46 
   22   68 Colin Naylor            Winnipeg           MB  16   19  7:52  1:35  0:19   40   40:56 17.6  0:48   17   23:53  7:58 1:13:46 
   23   91 Grant Unger             Winnipeg           MB  52   30  9:46  1:58  0:39   15   35:05 20.5  0:28   33   28:19  9:27 1:14:15 
   24   53 Frank Johnson           Hallock            MN  26   32  9:52  1:59  1:40   21   37:00 19.5  1:05   22   24:57  8:19 1:14:31 
   25   43 Benjamin Huener         Roseau             MN  28   46 12:59  2:36  1:10   16   35:31 20.3  0:32   23   24:59  8:20 1:15:08 
   26   37 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  20   29  9:39  1:56  1:10   25   37:35 19.2  0:15   31   27:37  9:13 1:16:14 
   27   22 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  29   24  8:39  1:44  2:43   35   39:37 18.2  0:29   21   24:56  8:19 1:16:23 
   28   17 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  40   43 12:15  2:27  0:50   20   36:39 19.6  0:52   25   26:13  8:45 1:16:47 
   29   19 Michael Cortriendt      Winnipeg           MB  41   35 10:27  2:06  0:37   30   38:51 18.5  0:37   27   27:00  9:00 1:17:31 
   30   15 Sean Ceaser             Winnipeg           MB  43   18  7:50  1:34  0:28   33   39:18 18.3  1:02   38   29:04  9:42 1:17:39 
   31   74 Ilya Osachuk            Winnipeg           MB  14   40 10:56  2:12  0:36   39   40:19 17.9  0:33   29   27:23  9:08 1:19:45 
   32  110 Kevin Jones             Britton            SD  47   33 10:12  2:03  1:47   22   37:02 19.4  2:12   37   28:51  9:37 1:20:02 
   33   41 Timothy Hoffard         Savage             MN  42   37 10:45  2:09  3:15   24   37:33 19.2  1:27   30   27:32  9:11 1:20:29 
   34   36 Mark Hagen              Fargo              ND  60   36 10:36  2:08  1:12   36   39:44 18.1  1:02   35   28:36  9:32 1:21:07 
   35   65 Austin Moyer            Roseau             MN  23   48 13:08  2:38  1:53   31   38:51 18.5  0:28   28   27:21  9:07 1:21:40 
   36   75 Samuel Penas            Hugo               MN  31   25  8:46  1:46  1:42   37   39:44 18.1  0:40   42   31:04 10:22 1:21:54 
   37   88 Tony Tallman            Hopkins            MN  42   42 11:35  2:19  1:13   41   43:14 16.7  0:41   26   26:15  8:45 1:22:57 
   38   58 Lance Liljenquist       Thief River Falls  MN  25   45 12:34  2:31  1:33   26   37:49 19.0  1:17   40   29:54  9:58 1:23:04 
   39   99 Wyatt Yarish            La Salle           MB  16    1  5:28  1:06  1:40   44   45:55 15.7  0:27   43   31:56 10:39 1:25:24 
   40   13 Mike Carver             Thief River Falls  MN  48   51 15:34  3:07  1:37   34   39:29 18.2  0:22   36   28:42  9:34 1:25:43 
   41   33 Brandon Glissmeyer      Roseau             MN  36   38 10:48  2:10  1:25   32   39:17 18.3  1:00   48   35:01 11:41 1:27:29 
   42   27 Bert Foster             Thief River Falls  MN  43   34 10:24  2:05  2:17   45   46:13 15.6  0:22   34   28:33  9:31 1:27:47 
   43   56 James Langland          Minneapolis        MN  59   28  9:16  1:52  1:29   28   38:05 18.9  1:24   50   38:38 12:53 1:28:51 
   44  100 Derek Zimney            Roseau             MN  26   26  8:49  1:46  2:22   43   44:26 16.2  0:12   47   33:28 11:09 1:29:15 
   45    4 Andrew Barkley          Omaha              NE  26   39 10:54  2:11  2:30   51   51:36 14.0  0:20   32   28:03  9:21 1:33:21 
   46   83 Edward St. Germain      Argyle             MN  60   49 13:27  2:42  2:10   48   48:26 14.9  0:44   39   29:10  9:44 1:33:54 
   47   31 Jeff Gauss                                     39   41 11:24  2:17  1:53   46   47:13 15.2  1:00   46   32:41 10:54 1:34:09 
   48   86 Chris Taber             Grand Forks        ND  32   44 12:19  2:28  2:07   50   50:06 14.4  0:25   44   31:59 10:40 1:36:54 
   49   80 Tom Scholin             Thief River Falls  MN  49   53 18:15  3:39  3:40   42   44:03 16.3  0:41   45   32:03 10:41 1:38:39 
   50   84 Arlen Stenvik                                  35   52 18:05  3:37  2:12   49   49:46 14.5  0:29   49   35:36 11:52 1:46:07 
   51   26 Frank Farrar            Britton            SD  83   50 15:03  3:01  5:35   47   47:15 15.2  3:02   51   53:56 17:59 2:04:49 
   52   70 Bryn Oberlin            Winnipeg           MB  14   10  6:46  1:22  0:29                                                    
   53   21 John Covlin             Coon Rapids        MN  56   47 13:05  2:37  3:03                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  104 Kyla Roy                                       14    1  6:44  1:21  0:38    4   40:01 18.0  0:30    2   24:12  8:04 1:12:03 
    2   29 Cherrie Fournier        Winnipeg           MB  45    6  7:56  1:36  0:36    3   39:08 18.4  0:46    1   23:42  7:54 1:12:05 
    3   95 Chelsea Wardrope        Winnipeg           MB  24    2  7:02  1:25  1:01    2   37:54 19.0  0:57    4   25:49  8:37 1:12:40 
    4   40 Janine Hebert           Winnipeg           MB  18   12  9:41  1:56  0:35    5   40:11 17.9  0:36    3   24:18  8:06 1:15:19 
    5   90 Emily Unger             Winnipeg           MB  14    3  7:33  1:31  0:32    6   40:29 17.8  0:31    8   27:34  9:12 1:16:37 
    6   82 Andrea Sorvig           St. Hilaire        MN  30    9  8:17  1:40  2:20    1   37:43 19.1  1:04    9   27:50  9:17 1:17:11 
    7    5 Delaney Brooks          Winnipeg           MB  18    8  8:11  1:39  0:39    7   42:10 17.1  0:37   15   30:07 10:03 1:21:42 
    8   64 Leila Mostaco-Guidolin  Winnipeg           MB  28    5  7:52  1:35  1:21    8   42:57 16.8  0:17   14   29:32  9:51 1:21:58 
    9  103 Caitie Roy                                     11    7  8:01  1:37  0:54   12   45:40 15.8  0:30   12   29:09  9:43 1:24:13 
   10   20 Marin Cosgrove          Winnipeg           MB  12   10  9:15  1:51  1:35   16   46:37 15.4  0:34    5   26:35  8:52 1:24:34 
   11   49 Tanya Humphries         Winnipeg           MB  50   13  9:49  1:58  0:56   10   43:31 16.5  0:42   16   30:16 10:06 1:25:12 
   12   28 Christine Foster        Thief River Falls  MN  41   24 12:26  2:30  2:15   15   46:12 15.6  0:14    7   27:30  9:10 1:28:35 
   13    9 Rachel Brown            Piney              MB  13   22 11:54  2:23  1:48   17   47:00 15.3  0:45   10   28:00  9:20 1:29:24 
   14   11 Lisa Cagle              Bismarck           ND  33   17 11:04  2:13  1:13   14   46:08 15.6  1:06   17   31:30 10:30 1:30:58 
   15   35 Jaclyn Habstritt        Roseau             MN  33   11  9:21  1:53  3:08   11   44:06 16.3  0:39   19   34:19 11:27 1:31:30 
   16   81 Marie Shirek            Lankin             ND  36   20 11:35  2:19  2:21   20   49:49 14.5  0:27   13   29:14  9:45 1:33:24 
   17   94 Lois Wang               Thief River Falls  MN  59   15 10:44  2:09  1:46   25   52:16 13.8  0:25   11   28:37  9:33 1:33:47 
   18   89 Cindy Unger             Winnipeg           MB  51   26 13:00  2:36  1:25    9   43:23 16.6  1:22   20   35:31 11:51 1:34:40 
   19   52 Ashley Jobe             Thief River Falls  MN  16    4  7:45  1:33  2:15   23   51:39 13.9  0:25   18   32:51 10:57 1:34:53 
   20   23 Linda Curtis            Warroad            MN  37   28 15:22  3:05  2:41   21   49:53 14.4  0:33    6   27:22  9:08 1:35:50 
   21   38 Rae-Anne Hebel          Sprague            MB  28   14 10:30  2:06  2:35   13   45:45 15.7  0:43   24   38:24 12:48 1:37:55 
   22   34 Valerie Glissmeyer      Roseau             MN  34   19 11:14  2:15  2:22   26   53:57 13.3  0:29   21   35:34 11:52 1:43:35 
   23   72 Michelle O'Loughlin     Warroad            MN  39   23 12:08  2:26  2:14   22   51:24 14.0  0:51   23   37:04 12:22 1:43:39 
   24   63 Jodie Meek              Warroad            MN  35   21 11:53  2:23  2:11   24   52:12 13.8  0:30   25   39:13 13:05 1:45:58 
   25    2 Kelly Anttila           Staples            MN  36   25 12:59  2:36  2:21   27   56:19 12.8  0:27   22   35:34 11:52 1:47:39 
   26   57 Penny Langland          Minneapolis        MN  60   18 11:10  2:14  3:05   18   48:57 14.7  2:34   27   47:01 15:41 1:52:45 
   27   76 La Donna Peterson       Crookston          MN  63   27 15:08  3:02  3:35   19   49:49 14.5  2:21   26   46:14 15:25 1:57:06 
   28  101 Tessa Zimney            Roseau             MN  26   16 11:00  2:12  2:36   28 1:11:05 10.1  0:53   28   54:07 18:03 2:19:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Adam Naylor             Winnipeg           MB  14    1  6:26  1:18  0:39    5   38:29 18.7  0:37    1   22:07  7:23 1:08:17 
    2   97 Noah Wiens              Winnipeg           MB  12    5  8:31  1:43  0:38    2   36:27 19.8  0:37    2   22:43  7:35 1:08:54 
    3   50 Bryce Jenkins           Winnipeg           MB  12    6  8:37  1:44  0:36    1   36:20 19.8  0:40    3   23:11  7:44 1:09:22 
    4    8 Mackenzie Brooks        Winnipeg           MB  14    4  7:09  1:26  0:35    3   37:03 19.4  0:35    5   24:11  8:04 1:09:32 
    5   79 Lucas Roy               Winnipeg           MB  14    7  9:11  1:51  0:23    4   37:56 19.0  0:28    4   23:28  7:50 1:11:23 
    6   44 Avery Humphries         Winnipeg           MB  14    3  6:50  1:22  0:32    6   40:07 17.9  0:28    6   25:50  8:37 1:13:46 
    7   74 Ilya Osachuk            Winnipeg           MB  14    8 10:56  2:12  0:36    7   40:19 17.9  0:33    7   27:23  9:08 1:19:45 
    8   70 Bryn Oberlin            Winnipeg           MB  14    2  6:46  1:22  0:29                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  104 Kyla Roy                                       14    1  6:44  1:21  0:38    1   40:01 18.0  0:30    1   24:12  8:04 1:12:03 
    2   90 Emily Unger             Winnipeg           MB  14    2  7:33  1:31  0:32    2   40:29 17.8  0:31    3   27:34  9:12 1:16:37 
    3  103 Caitie Roy                                     11    3  8:01  1:37  0:54    3   45:40 15.8  0:30    5   29:09  9:43 1:24:13 
    4   20 Marin Cosgrove          Winnipeg           MB  12    4  9:15  1:51  1:35    4   46:37 15.4  0:34    2   26:35  8:52 1:24:34 
    5    9 Rachel Brown            Piney              MB  13    5 11:54  2:23  1:48    5   47:00 15.3  0:45    4   28:00  9:20 1:29:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 16
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 Darian Hole             Winnipeg           MB  15    2  6:17  1:16  0:23    1   32:03 22.5  0:37    1   17:44  5:55   57:02 
    2    3 Corey Arsenault         Winnipeg           MB  16    3  6:40  1:20  0:24    2   33:18 21.6  0:33    3   20:50  6:57 1:01:43 
    3   66 Patrick Muma            Winnipeg           MB  15    4  6:45  1:21  0:28    3   33:55 21.2  0:47    4   21:31  7:11 1:03:24 
    4   98 Morgan Yarish           La Salle           MB  15    5  7:12  1:27  0:30    4   35:47 20.1  0:26    2   20:25  6:49 1:04:18 
    5   68 Colin Naylor            Winnipeg           MB  16    6  7:52  1:35  0:19    5   40:56 17.6  0:48    5   23:53  7:58 1:13:46 
    6   99 Wyatt Yarish            La Salle           MB  16    1  5:28  1:06  1:40    6   45:55 15.7  0:27    6   31:56 10:39 1:25:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 16
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   52 Ashley Jobe             Thief River Falls  MN  16    1  7:45  1:33  2:15    1   51:39 13.9  0:25    1   32:51 10:57 1:34:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Riley Unger             Winnipeg           MB  19    1  5:36  1:08  0:28    1   29:29 24.4  0:22    2   18:47  6:16   54:39 
    2   69 Patrick Naylor          Winnipeg           MB  18    2  6:21  1:17  0:22    2   31:24 22.9  0:28    1   18:26  6:09   56:59 
    3   61 Kevin Macduff           Winnip�g           MB  18    3  6:45  1:21  0:26    3   34:08 21.1  3:11    3   20:42  6:54 1:05:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Janine Hebert           Winnipeg           MB  18    2  9:41  1:56  0:35    1   40:11 17.9  0:36    1   24:18  8:06 1:15:19 
    2    5 Delaney Brooks          Winnipeg           MB  18    1  8:11  1:39  0:39    2   42:10 17.1  0:37    2   30:07 10:03 1:21:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   37 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  20    1  9:39  1:56  1:10    1   37:35 19.2  0:15    2   27:37  9:13 1:16:14 
    2   65 Austin Moyer            Roseau             MN  23    2 13:08  2:38  1:53    2   38:51 18.5  0:28    1   27:21  9:07 1:21:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   95 Chelsea Wardrope        Winnipeg           MB  24    1  7:02  1:25  1:01    1   37:54 19.0  0:57    1   25:49  8:37 1:12:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 Frank Johnson           Hallock            MN  26    3  9:52  1:59  1:40    2   37:00 19.5  1:05    2   24:57  8:19 1:14:31 
    2   43 Benjamin Huener         Roseau             MN  28    6 12:59  2:36  1:10    1   35:31 20.3  0:32    3   24:59  8:20 1:15:08 
    3   22 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  29    1  8:39  1:44  2:43    4   39:37 18.2  0:29    1   24:56  8:19 1:16:23 
    4   58 Lance Liljenquist       Thief River Falls  MN  25    5 12:34  2:31  1:33    3   37:49 19.0  1:17    5   29:54  9:58 1:23:04 
    5  100 Derek Zimney            Roseau             MN  26    2  8:49  1:46  2:22    5   44:26 16.2  0:12    6   33:28 11:09 1:29:15 
    6    4 Andrew Barkley          Omaha              NE  26    4 10:54  2:11  2:30    6   51:36 14.0  0:20    4   28:03  9:21 1:33:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   64 Leila Mostaco-Guidolin  Winnipeg           MB  28    1  7:52  1:35  1:21    1   42:57 16.8  0:17    1   29:32  9:51 1:21:58 
    2   38 Rae-Anne Hebel          Sprague            MB  28    2 10:30  2:06  2:35    2   45:45 15.7  0:43    2   38:24 12:48 1:37:55 
    3  101 Tessa Zimney            Roseau             MN  26    3 11:00  2:12  2:36    3 1:11:05 10.1  0:53    3   54:07 18:03 2:19:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   75 Samuel Penas            Hugo               MN  31    1  8:46  1:46  1:42    1   39:44 18.1  0:40    1   31:04 10:22 1:21:54 
    2   86 Chris Taber             Grand Forks        ND  32    2 12:19  2:28  2:07    2   50:06 14.4  0:25    2   31:59 10:40 1:36:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Andrea Sorvig           St. Hilaire        MN  30    1  8:17  1:40  2:20    1   37:43 19.1  1:04    1   27:50  9:17 1:17:11 
    2   11 Lisa Cagle              Bismarck           ND  33    3 11:04  2:13  1:13    3   46:08 15.6  1:06    2   31:30 10:30 1:30:58 
    3   35 Jaclyn Habstritt        Roseau             MN  33    2  9:21  1:53  3:08    2   44:06 16.3  0:39    3   34:19 11:27 1:31:30 
    4   34 Valerie Glissmeyer      Roseau             MN  34    4 11:14  2:15  2:22    4   53:57 13.3  0:29    4   35:34 11:52 1:43:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   59 Dave Lipchen            East St. Paul      MB  35    2  7:21  1:29  0:24    1   31:36 22.8  0:28    2   20:44  6:55 1:00:30 
    2   93 Bryan Walls             Grand Forks        ND  39    1  6:32  1:19  1:21    2   33:42 21.4  0:55    1   20:31  6:51 1:03:00 
    3   33 Brandon Glissmeyer      Roseau             MN  36    3 10:48  2:10  1:25    3   39:17 18.3  1:00    4   35:01 11:41 1:27:29 
    4   31 Jeff Gauss                                     39    4 11:24  2:17  1:53    4   47:13 15.2  1:00    3   32:41 10:54 1:34:09 
    5   84 Arlen Stenvik                                  35    5 18:05  3:37  2:12    5   49:46 14.5  0:29    5   35:36 11:52 1:46:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   81 Marie Shirek            Lankin             ND  36    1 11:35  2:19  2:21    1   49:49 14.5  0:27    2   29:14  9:45 1:33:24 
    2   23 Linda Curtis            Warroad            MN  37    5 15:22  3:05  2:41    2   49:53 14.4  0:33    1   27:22  9:08 1:35:50 
    3   72 Michelle O'Loughlin     Warroad            MN  39    3 12:08  2:26  2:14    3   51:24 14.0  0:51    4   37:04 12:22 1:43:39 
    4   63 Jodie Meek              Warroad            MN  35    2 11:53  2:23  2:11    4   52:12 13.8  0:30    5   39:13 13:05 1:45:58 
    5    2 Kelly Anttila           Staples            MN  36    4 12:59  2:36  2:21    5   56:19 12.8  0:27    3   35:34 11:52 1:47:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   71 Ron Oberlin             Winnipeg           MB  42    1  7:32  1:31  0:30    1   32:33 22.1  0:39    2   24:03  8:01 1:05:15 
    2  105 Marty Roy               Winnipeg           MB  44    3  9:51  1:59  0:48    2   33:49 21.3  0:43    1   22:35  7:32 1:07:44 
    3   17 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  40    8 12:15  2:27  0:50    3   36:39 19.6  0:52    3   26:13  8:45 1:16:47 
    4   19 Michael Cortriendt      Winnipeg           MB  41    5 10:27  2:06  0:37    5   38:51 18.5  0:37    5   27:00  9:00 1:17:31 
    5   15 Sean Ceaser             Winnipeg           MB  43    2  7:50  1:34  0:28    6   39:18 18.3  1:02    8   29:04  9:42 1:17:39 
    6   41 Timothy Hoffard         Savage             MN  42    6 10:45  2:09  3:15    4   37:33 19.2  1:27    6   27:32  9:11 1:20:29 
    7   88 Tony Tallman            Hopkins            MN  42    7 11:35  2:19  1:13    7   43:14 16.7  0:41    4   26:15  8:45 1:22:57 
    8   27 Bert Foster             Thief River Falls  MN  43    4 10:24  2:05  2:17    8   46:13 15.6  0:22    7   28:33  9:31 1:27:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   28 Christine Foster        Thief River Falls  MN  41    1 12:26  2:30  2:15    1   46:12 15.6  0:14    1   27:30  9:10 1:28:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Tim Sykes               Fertile            MN  46    1  7:57  1:36  0:26    1   32:59 21.8  0:22    1   23:11  7:44 1:04:52 
    2    7 Jeff Brooks             Winnipeg           MB  47    2  8:15  1:39  0:31    2   34:35 20.8  0:31    2   24:53  8:18 1:08:44 
    3  110 Kevin Jones             Britton            SD  47    3 10:12  2:03  1:47    3   37:02 19.4  2:12    4   28:51  9:37 1:20:02 
    4   13 Mike Carver             Thief River Falls  MN  48    4 15:34  3:07  1:37    4   39:29 18.2  0:22    3   28:42  9:34 1:25:43 
    5   80 Tom Scholin             Thief River Falls  MN  49    5 18:15  3:39  3:40    5   44:03 16.3  0:41    5   32:03 10:41 1:38:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Cherrie Fournier        Winnipeg           MB  45    1  7:56  1:36  0:36    1   39:08 18.4  0:46    1   23:42  7:54 1:12:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   47 Shaun Humphries         Winnipeg           MB  51    2  7:35  1:31  0:40    1   29:18 24.6  0:42    1   23:25  7:49 1:01:38 
    2   51 Scott Jensen            Grand Forks        ND  50    1  7:24  1:29  0:36    2   34:09 21.1  0:34    3   30:02 10:01 1:12:43 
    3   91 Grant Unger             Winnipeg           MB  52    3  9:46  1:58  0:39    3   35:05 20.5  0:28    2   28:19  9:27 1:14:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   49 Tanya Humphries         Winnipeg           MB  50    1  9:49  1:58  0:56    2   43:31 16.5  0:42    1   30:16 10:06 1:25:12 
    2   89 Cindy Unger             Winnipeg           MB  51    2 13:00  2:36  1:25    1   43:23 16.6  1:22    2   35:31 11:51 1:34:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   56 James Langland          Minneapolis        MN  59    1  9:16  1:52  1:29    1   38:05 18.9  1:24    1   38:38 12:53 1:28:51 
    2   21 John Covlin             Coon Rapids        MN  56    2 13:05  2:37  3:03                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   94 Lois Wang               Thief River Falls  MN  59    1 10:44  2:09  1:46    1   52:16 13.8  0:25    1   28:37  9:33 1:33:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   36 Mark Hagen              Fargo              ND  60    1 10:36  2:08  1:12    1   39:44 18.1  1:02    1   28:36  9:32 1:21:07 
    2   83 Edward St. Germain      Argyle             MN  60    2 13:27  2:42  2:10    2   48:26 14.9  0:44    2   29:10  9:44 1:33:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   57 Penny Langland          Minneapolis        MN  60    1 11:10  2:14  3:05    1   48:57 14.7  2:34    2   47:01 15:41 1:52:45 
    2   76 La Donna Peterson       Crookston          MN  63    2 15:08  3:02  3:35    2   49:49 14.5  2:21    1   46:14 15:25 1:57:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Frank Farrar            Britton            SD  83    1 15:03  3:01  5:35    1   47:15 15.2  3:02    1   53:56 17:59 2:04:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        101
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     86
Number of Male   Finishers:               55
Number of Female Finishers:               31
Did not Finish Race or Did Not Start:      8